Pleven vermoedelijk ook naar Washington Dinsdag de eerste bespreking met Truman Pierino Gamba de 14-jarige orkestleider Truman vraagt het Congres en enorme Ruim 1 milliard dollar voor uit breiding atoom-fabricage Betrekkelijke kalmte aan het Koreaanse front Bertha Hertogh GRIEKS SCHIP IN VLIEGEND STORMWEER Critieke toestand in Korea maakt geen wanhoopsdaad If r Zware mist op wereld maar er is toch nog kans op zonneschijn aan haar ouders toegewezen Geruststellende verklaring van Mac Arthur en zijn geheime dienst Zaterdag 2 December 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grimmiger stemming in^e V. S. Mislukte roofoverval in Amsterdam Postbeambte viel uit trein J?onderkind met fenomenaal geheugen Oostelijke sector met afsnijding bedreigd Empire Brent" Zondag in Rotterdam Uitbreiding Wilton- Fijenoord te Schiedam Opvarenden gered maar vaartuig is gestrand Uitspraak in proces te Praag Gert jan en Maartje i Oosteuropese stem over doel der Chinese interventie Voorbesprekingen te Londen Teken van rust of onrust? Onderhoud RauWoe een lichtpuntje? Drastische bestrijding van inflatie en verhoging defensie-uitgaven te verwachten Hij vergiste zich in de deur Avontuurlijke boeken Standaard-repertoire Het Sterrebos aangekocht HET „ZITJE' r De weersverwachting, morgenavond: geldig van heden- tot Wisselend bewolkt met flinke opklaringen en plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Langs de Waddenkust aanvanke lijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. In de nacht op vele plaatsen lichte vorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag 3 December: Zon op 8.23 uur, onder 16.31 uur. Maan op 0.21 uur, onder 13.40 uur. Maandag 4 December: Zon op 8.29; onder 16.31 uur. Maan op 1.41 uur, onder 13.51 uur. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Diplomatieke hoogspanning in Zowel in Washington als te Londen en Parijs heeft gisteren een diplo matieke hoogspanning geheerst. In Downingstreet, waar de officiële ambts woning van de premier is, was er een voortdurend komen en gaan van belangrijke regeringsfunctionarissen, adviseurs en hoge legerleiders. Attlee zelf begon de dag al heel vroeg met een bespreking met minister Bevin. Daarna had hij een spoedbespreking met het kernkabinet. Nadat Attlee voorts nog met vertegenwoordigers van alle landen van het gemenebest had gesproken en een lang telefoongesprek met Winston Churchill had gevoerd, werd bekend gemaakt, dat hij Zondagavond met een Britse stratocrniser naar Washington zal vertrekken, vergezeld door sir William Slim, de chef van de imperiale staf. Dinsdagmorgen zal het eerste onderhoud met Truman plaats vinden. structieve richtlijnen kon vinden voor de ontmoetingen tussen Attlee, Truman en Pleven. Rau deed uitkomen, dat er vermoedelijk verdere bijeenkomsten tussen hem en Woe zouden worden gehouden. Het onderhoud van gisteren was de eerste maal, dat Woe zich met een niet- communistische gedelegeerde onderhieid Men neemt aan, dat Rau de Britse en Amerikaanse delegaties op de hoogte zal houden van zijn contact met Wóe. Volgens de onofficiële uitlating van een prominente Oosteuropese ge delegeerde te Lake Success, wiens naam niet genoemd wordt, zou de Chinese interventie in Korea beperkt blijven tot een omvang, die Woe een flinke ruggesteun zou geven bij zijn politieke spel in de V. N. De zegs man zeide er van overtuigd te zijn, dat de regering van communistisch China niet op een oorlog wilde aansturen, „tenzij de V.S. drastische maatregelen zouden nemen, bijvoor beeld door het gebruiken van de atoombom". Dezelfde diplomaat gaf als zün mening te kennen, dat Peking vóór alles uit is op een regeling van de kwestie-Formosa. Hjj geloofde, dat als dit vraagstuk zou zijn opgelost en Peking de Chinese zetel in de V.N. zou zijn toegewezen, commu nistisch China de diplomatieke oplossing De premier heeft talloze brieven en telegrammen ontvangen, waarin hem suc ces wordt toegewenst met zijn besprekin gen met president Truman. Van commu nistische zijde kwam de eis, dat Attlee de Amerikaanse president zou waarschuwen, dat Engeland zich van elke verbintenis met de V. S. ontslagen Zou achten indien de atoombom in Korea wordt gebruikt.. Uiteraard heeft het zo plotselinge ge nomen besluit van Attlee aanleiding ge geven tot vele speculaties. Een ervan is, dat de besprekingen op het allerhoogste niveau misschien tot gevolg kunnen heb ben, dat er voorstellen zuilen worden ge. daan voor een bijeenkomst van de weste lijke „grote drie" met Stalin. Ook met Parijs heeft de Britse rege ring gistermorgen vroeg diplomatiek con tact opgenomen. Het werd ingeleid door een bezoek van de Franse ambassadeur, te Londen aan minister Bevin. Kort daarop volgde het bericht, dat de Franse premier, Pleven, ook naar Washington wilde gaan om aan de besprekingen met Truman deel te nemen. Maar Parijs moest op dat tijdstip in ver. band met de regeringscrisis, nog een voor- behoudmaken, n.l. „mits de premier van de Nationale Vergadering een motie van vertrouwen krijgt". De Franse parlementsleden hebben zich ln verband met de kritieke toestand ern stig bedacht; zjj hebben hun vertrouwen in Pleven uitgesproken en dus de moge lijkheid geschapen, dat de reis van de premier naar Washington doorgaat. Hedenmorgen zijn Pleven en Schuman, de Franse minister van buitenlandse za ken, naar Londen gegaan om daar met hun Britse collega'soverleg te plegen Zij zullen het Franse inzicht in de huidige kritieke situatie uiteenzetten, in de hoop te bereiken ,dat tussen Frankrijk en Enge land een volkomen verstandhouding be staat t.a.v. d« te Washington te volgen gedragslijn. In diplomatieke kringen te Londen werd gisteravond de mening uitgesproken, dat Pleven onder meer een Brits-Franse af" wijzing van het bombarderen van Chinese communistische bases in Mandsjoerije en van het gebruiken van de atoombom zou willen bepleiten. Van de besprekingen te Londen zal af hangen, of Pleven aan zijn plan gevolg zal geven. In Franse regeringskringen acht men de kans ®eer groot. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Britse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou in de eerstkomende magen met op hun post zullen zijn. Sir David Kelly, de Britse ambassadeur, is vandaag voor een vacantie in Engeland uit Moskou ver trokken, na gisteren een beleefdheidsbe zoek aan Gromyko te hebben gebracht. De Amerikaanse ambassadeur, Alan Kirk, vertrekt Maandag, eveneens voor een vacantie. Eveneens wordt betekenis gehecht aan de ontmoeting, die Woe Hsoei-Tsjoean, de vertegenwoordiger van communistisch China bi) de V.N., gisteren gehad heeft met de afgevaardigde van India, Sir Bene- Ml Rau. Zoals men weet, heeft India verschillende malen getracht in de Ko reaanse kwestie te bemiddelen, tot nu toe steeds zonder enig resultaat. Na het on derhoud wilde Rau niets anders uitlaten dan: „Ik heb de hoop nog niet opgegeven" Rau had, zo verzekerde hij. i„Woe alles bijeen niet onontvankelijk" gevonden. Toen •men aandrong zei Rau nog, dat de be sprekingen wellicht enig betekenisvol licht hadden geworpen op de gehele toestanu en dat men derhalve mogelijk enige con- van het Koreaanse probleem aan de V. N. zou overlaten. Nog geen commentaar van Moskou Moskou heeft nog geen commentaar op de verklaring van Truman gele verd. Gisteravond heeft Radio Moskou voor het eerst het bericht omgeroepen De mededeling was kort. doch gaf de feitelijke inhoud van de woorden van President Truman juist weer. Ook werd gemeld, dat de boodschap „in de V.S. en andere landen grote opwinding had Veroorzaakt" en dat het Witte Hu s het daarom nodig had geacht, spoedig ver zachtende toelichtingen te laten volgen. Ook de andere landen achter „hei ijze ren gordijn" hebben nog geen reacties wereldkundig gemaakt. Alleen de Oost- Duitse bladen hebben opgewonden com- mentaten gegeven, waarin gezegd wordt, dat Truman's boodschap duidelijk be wijst, dat de V.S. een oorlog tegen China wensen. Het budgetcomité van 't Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft overeen stemming bereikt aangaande een super- winstbelasting met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli, tie de Staat 3.300 millioen per jaar zal opleveren. Deze nieuwe be lasting zou een heffing betekenen van 75 pet op de winst van een onderneming die boven 85 pet van het gemiddelde van de drie jaren van 1946 tot en met 1949 uit gaat. Door Truman was aanbevolen een be lasting van 75 pet te heffen op de winsten die boven 75 pet van het gemiddelde lagen. Deze beslissing van het comité wil niet zeggen, dat er inderdaad ook een der gelijke belasting zal komen, maar ztj weerspiegelt wel de grimmige stemming, die is gaan overheersen. Enige dagen ge leden zou waarschijnlijk zijn tegenge- stemd. Londen Onverlaat hanteerde bijl Vrijdagavond heeft een tot nog toe onbekende man een poging gedaan een eigenaar van een koffiehuis aan de Cruquiusweg te Amsterdam te beroven. De man heeft de 65-jarige eigenaar van de zaak met een bijl deerlijk verwond, maar heeft zeer waarschijnlijk niets ge roofd. Het slachtoffer is door de G.G.D. naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. De politie van het bureau Kattenburgergracht heeft een onderzoek ingesteld. Gisterenavond is de 58-jarige postbe ambte A. V. uit Rotterdam ter hoogte van het station Heemstede uit de elec- trische trein Amsterdam-Rotterdam geval len. Met een hersenschudding en diepe hoofdwond werd hij naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De treinenloop werd door het ongeval ernstig gestoord. De trein was om 22.42 uit Amsterdam vertrokken en om 22.57 was station Haar lem gepasseerd. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is nog niet met zeker heid bekend. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de postbeambte in het postrijtuig, welke wagen als laatste van het treinstel meereed, bij vergissing de buitendeur in plaats van de deur van het toilet geopend, met het bekende gevolg. Zijn collega die eveneens in het postrijtuig werkzaam was, bemerkte het ongeval bijna onmiddellijk en trok aan de noodrem. Een halve km. verder stond de trein stil. Een dokter was - evenals de politie uit Heemstede - snel ter Plaatse. BOl/WE/V.' Op Schiphol kwam gisteravond aan de Indonesische delegatie voor de Nieuw-Guinea-conferentie, welke Maandag in Den Haag wordt geopend. Ter begroeting was' minister Van Maarseveen aanwezig} In het Schiphal- restaurant zitten tegenover Z. Exc. van links naar rechts)Hamid Algadri, Moh. Yamin en Tang Tjong Tin-Min. President Truman heeft gisteren aan het Congres het verzoek gericht om opnieuw gelden ter beschikking te stellen voor de Amerikaanse verdediging. Tevoren had de president op het Witte Huis een conferentie met de leiders der beide grote partijen, de democraten en republikeinen, waarin hij uit eenzette, dat het land onverwijld behoefte heeft aan 16,8 milliard dollar om zijn gewapende macht op te bouwen cn 1,05 milliard dollar voor de uit breid, ng der atoom-fabricage. les wijst er op, dat het Congres het verzoek van de president zal in,W.' en wel met de grootste spoed. Aan deze aangelegenheid zal waar schijnlijk voorrang worden verleend. Dit is voor de tweede maal binnen en kele maanden, dat de president om gel den vraagt Het vorige verzoek betrof een bedrag van 35 milliard, hetwelk eveneens werd toegestaan. In de boodschap aan het Congres, waarin hij zijn verzoek van gisteren ver vat had, beschuldigde de president de Chinese communisten van „openlijke weloverwogen en onuitgelokte agressie' in Korea. Truman verklaarde, dat de ernst van de wereldsituatie een snelle beschikbaarstelling der gelden vereiste Het betrof hier volgens Truman geen oor- 'ogsbegróting. daar deze „uiteraard veel tneer gelden zou vergen". De president voegde er aan toe, dat de Chinese communisten „vermoedelijk ge- De tijdelijke stilte aan het Noordweste lijk front in Korea hield Vrijdag aan De verbonden troepen consolideerden een ïiieiiwe verdedigingslinie in een boog op 50 km. afstand van Pjongjang, terwijl de communisten zich hergroepeerden voor nieuwe aanvallen. Alleen aan de Oostzijde van het schier eiland werden zware gevechten geleverd. Aanzienlijke Noordelijke strijdmachten trachtten naar de kust door te stoten ten einde de verbonden troepen in het Noord- Oosten af te snijden. Zaterdagochtend waren bij het aanbre ken van de dag nog geen tekenen van nieuwe aanvallen der Chinese communis ten aan het Noordwestelijke front in Korea waar te nemen. Amerikaanse jachtbommenwerpers heb ben Vrijdag in ruim 5#0 aanvallen onge veer 2000 man communistische troepen ge dood. De tweede Amerikaanse divisie, die Donderdag ten Noorden van Ocntsjon door de Chinezen was omsingeld, is vol gens frontberichten Vrijdag erin geslaagd zich weer bij de hoofdmacht van het acht ste Amerikaanse leger te voegen. De Chinese communistische troepen, die in Oost Korea actief zijn en ?nel op trekken naar de kust van de Japanse zee om de verbonden troepen in N. O. Korea af te snijden, hebben naar gemeld •wordt, punten 25 km ten Noorden en 32 km. ten N.W. van Hamoeng bereikt. Als zij deze, aan de Oostkust gelegen stad bereiken, worden niet alleen de verbindingen met de Amerikanen te Hjesandjin (aan de Mandsjoerijse grens) en met de Zuidkoreaanse Kapi- tooldivisie afgesneden, maar ook de voornaamste aanvoerweg naar de Amerikaanse troepen die in het gebied van het Tsjosin-reservoir vechten. Ge meld wordt, dat laatstgenoemde Ameri kanen (mariniers) de stad Hoedami hebben verlaten. MacArthur's troepen in het Noord- Westen groeperen zich in een nieuwe verdedigingslinie, die zich uitstrekt tussen Soektsjon en Soentsjon, onge veer 40 km. ten Noorden van Pjong- jang. handeld hebben met volledige kennis van de verschrikkelijke gevolgen, welke hun daad voor hen zou kunnen hebben" „Niets dan ellende kan over het Chinese volk komen als gevolg van deze roekeloze agressie, waartoe het door de communis ten gebracht is". De conferentie met de Congresleiders werd eveneens bijgewoond door de minister van buitenlandse zaken, Aohe- son, de minister van defensie, generaal Marshall, de chef van de generale staf, generaal Bradley, en andere hoge re geringsfunctionarissen. De republikeinen, tegenstanders van de Trumanregering, zullen het verzoek van de president ondersteunen. Senator Wherry, een van de scherpste republi keinse critici der regering, vertelde na afloop van de bijeenkomst aan de pers, dat hij de president de steun van zijn partij had toegezegd. Zijn partijgenoot, senator Short, deelde mede, dat door deze nieuwe maatregelen de sterkte van het leger binnen een jaar tijds ongeveer drie millioen man zal bedragen. t Toen men senator Tom Connally, voor zitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, vroeg of tijdens de conferentie op het Witte Huls een eventueel gebruik van de atoombom be sproken was, antwoordde hU eerst „SHn commentaar", maar later zei bU. dat déze kwestie niet besproken was. Naar Reuter meldt, lieeft het Hooggerechtshof te Singapore van daag bepaald, dat Bertha Hertogh onder de hoede van haar ouders komt. Tevens verklaarde het hof, dat haar huwelijk met de 22-jarige Mansoer Abadi ongeldig is. I)e rechter weigerde te voldoen aan een verzoek om zjjn beslissing op te schorten Hij beval wel, dat het kind binnen de jurisdictie van het hof blijft tot een beroep tegen deze weigering bU het Hof van Appèl kan zijn geschied. Het mirakel van Pierino Gamba's op treden als orkestleider heeft reeds enkele honderdduizenden in Europa zowel als de Verenigde Staten naar de concertzalen getrokken. Sommigen zagen in zijn onbetwistbare gaven een bijzondere werking van de H. Geest anderen simpel een natuurver schijnsel dat gelijk een meteoor even aan het uitspansel schittert om later te ver- dwijnen in de nacht. Hoe dit zij: het weerzien te Utrecht, van waaruit zijn tournée door Nederland een aanvang neemt, heeft na een ont moeting van twee jaar geleden in Luik, onze indrukken bevestigd, dat men hier niet te doen heeft met een kunstmatig gekweekt talent, maar met een wonder- Hike speling der natuur, die aan een nauwelijks volwassen knaap de rijpheid gaf van een volslagen vakman. Of is het niet wonderbaarlijk dat een thans 14-jarige knaap aan geroutineerde orkestleden, tijdens de repetitie die we hier meemaakten, komt vertellen hoe de streeksoorten zijn, hoe de embouchure der blazers genomen moet worden, hoe de phrasering of de dynamische tekens moeten worden geïnterpreteerd, en al de talloze vakmatigheden die een werk doen klinken. Hij zegt dit alles op een zeer een voudige maar besliste wijze zonder een notenbeeld vóór zich te hebben. Want. en hier raken een van Gamba's won derlijke kwaliteiten, hij bezit een dusdanig geheugen, d; t weinig tjjds na hel bestuderen van een partituur deze met photographische nauwkeurigheid in z'n geheugen geprent staat. Hetzelfde phenomenale geheugen stelde hem eveneens in staat om de Franse taal vlot te spreken en om in enkele maan den tljds bet Spaans en Portugees zich eigen te maken. Het eerste optreden in Nederland leidde vanzelf tot vergelijking met zijn Belgische tournée van twee jaar geleden. Pierino was toen nog niet aan het ogenblik toe. waarop hij z'n korte broek met een lange moet verwisselen en de jongenskiel die hij nu. nog draagt weldra zou moeten uit trekken. Maar uit het gesprek dat we vandaag met hem voerden blijkt, dat hij nog die benijdenswaardige openheid en spontaneïteit heeft behouden, die een voud en argeloosheid soms, die zijn ver schijning zo sympathiek maakte. Toen we hem b.v. naar zijn meest ge liefde lectuur vroegen, antwoordde hij zonder omwegen; „Avontuurlijke boeken als die van Jules Verne" Of hij van andere kunsten houdt? „Wel, ik houd van schilderijen, van mooie schilderijen" En de moderne muziek? Met een zekere aversie zeide hij ze niet te kennen, ter wijl de jazz hem niet interesseert. P Dukas is practisch voor hem de laatste der eigentijdse meesters Z'n voorkeur gaat uit naar Beethoven, waarmede z'n vader hem groot bracht. Verder troffen we als programma van z'n Nederlandse rondreis vrijwel dezelfde namen als twee jaar geleden te Luik: I Beethoven, Rossini. Mendelssohn en Mozart, in één woord het klassiek stan daard-repertoire. Dit alles klinkt niet zeer persoonlijk en ook zijn visie is nog niet gerijpt tot een eigen individualiteit. Maar wat te zeggen van een veertien-jarige muzikant, die be wust door papa Gamba nog gehouden wordt binnen het veilige gareel der ver trouwde meesterwerken? Wat anders te zeggen dan dat de goden dit wonderkind een kostbaar geschenk in handen hebben gegeven, een pandora-doos waaruit hij zelf nog het wonder van een eigen creatie verwacht? MARIUS MONNIKENDAM. 77 Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 December met repatriërende troepen uit Indonesië voor Hoek van Holland ver wacht. De ontscheping der opvarenden zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden, Zondag 3 December te negen uur begin nen in de haven van Rotterdam. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Schiedamse gemeenteraad is het voorstel van B. en W. aangenomen tot verkoop van het Sterrebos aan Wil- ton-Fijenoord, voor uitbreiding van de werf en vestiging van nieuwe afdelingen. Dezer dagen kwam een getrouwde vriend ons zijn beklag doen. O ja, wij hebben getrouwde vrienden ook! Reken maarvrienden in de nood en trouw moet blijken. Die getrouwde vriend dan vroeg ons om hem te helpen, doch wij luisterden aanvankelijk niet, aangezien wjj overal onze neus in willen steken, maar in hu welijken niet wensen te spreken. Doch na zijn verzekering, dat het volstrekt on gevaarlijk was, leenden wij hem tenslot te een oor, want hij zag er werkelijk uit, alsof hij zijn laatste oortje versnoept had. Wat was het geval? Zijn vrouw had gelezen, dat men met Januari een tweede persoon op de fiets mag meevoeren, dui ook een volwassene. Nu kan zijn echtge note niet rijden; tenminste op een fiets; verder rijdt zij 'm dikwijls genoeg, maar met dit laatste wilden wij uiter aard niets te doen hebben. „Goed dan", vertelde de bezwaarde verder, „ik heb altijd gejokt, dat men voor een tandem beiden goed moet kunnen fietsen en al dus heb ik zo'n tweeling fiets uit mijn huis weten te houden. Maar nu zit ik met dat twee personen op één fiets". Ja, dat was zijn straf. En natuurlijk wil zijn vrouw nu bij hem achter op zijn rij wiel. Wij verklaarden zulks helemaal niet erg te vinden. Een man moet zijn dier bare wederhelft op zijn handen dragen, dus minstens op zijn fiets willen mee sjouwen. „Kom, kom, jij kent toch mijn vrouw", was zijn verweer. Onzerzijds werd tegen geworpen, dat een man moeilijk zijn eigen vrouw geheel kan doorgronden, nog min der eens anders vrouw kennen. Dat bedoelde hij echter niet Aange zien wij haar van gezicht kenden, wisten wjj ook, dat het een aardig vrachtje zou worden. Zulks moesten wij toegeven, want zijn dame is nogal omvangrijk; geen reclame voor vermageringspillen. En wij konden het ons levendig inden ken, dat onze vriend zich erg „bezwaard" gevoelde. Nu wilde zijn vrouw bovendien achter op zijn fiets een „zitje" hebben. Even moesten wij toen toch lachen, waarop onze vriend verklaarde, ons wel door te hebben. Hij begreep best, dat wij lachten om dat „zitje". Nu gaf hij toe, dat men beter kon spreken van een fauteuiltje... „Dat is toch te dwaas", riep hjj in wanhoop uit. Wjj moesten die nieuwe wetsbepaling eens onder de loupe nemen, maar onzer zijds werd daarvoor niets gevoeld. WM vinden twee personen op één fiets veel te economisch voor grote gezinnen om 'm daarover te rijden. Tenslotte hebben wij onze getrouwde vriend geadviseerd om een bakfiets t.e nemennaar verkiezing met of zon der deksel I ANALYST. In de vliegende Noordwesterstorm die vanmorgen op de kust stond is ten Noorden van IJmuiden het Griekse s.s. „Metamorphosis", een schip van ruim 2000 ton ten Noorden van de Noorder- pier in IJmuiden gestrand. Met radio en stakelpot gaven de schepelingen in het duister van de win termorgen hun noodseinen naar de wal en zo spoedig mogelijk voeren de man nen van de „Neeltje Jaeoba" door ie opgezweepte golven, de bedreigde men sen te hulp. Het schip was betrekkelijk spoedig bereikt, maar in de kokende zee kostte het haast bovenmenselijk zeemanschap om te voorkomen, dat de reddingboot De staatsrechtbank te Praag heeft van daag het schuldig uitgesproken over de negen katholieke geestelijken, die op be- schuJdiging van hoogverraad en spionnage zijn berecht. Pater Jan Opasek werd ver oordeeld tot levenslang; dr Stanislav Zela suffragaan-bisschop, tot 25 jaar dwang arbeid, evenals dr Antonin Mandl; dr Sta nislav Jarolimek, abt van het klooster te Strahov tot 20 jaar; dr Otakar Svec even eens tot 20 jaar; terwijl de overige straf fen variëren van 18—10 jaar. 11I,resiflent Truman in zijn verklaring van Donderdagavond duidelijk ver 4 aard heeft, dat het bepalen van de „militaire noodzaak" voor het even- tue e gebruiken van de atoombom in handen ligt van generaal MacArthur, aat iet zich verstaan, dat op de persconferentie, die gisteren te Tokio pe 10Uf'en werd door het hoofd van de geheime dienst van de generaal, het accent vooral viel op de vraag of een dergelijke situatie reeds bestond. Het antwoord was, dat „de toestand in Korea niet zo wanhopig is, dat een wan hoopsdaad nodig zou zijn". Dc zegsman, gen.-maj. Willoughby, zeide verder, dat de verliezen onder de 200.000 man Chinese troepen, die thans aan de gevechten in Korea deelnemen, in de afgelopen dagen zeer zwaar waren ge weest. Maar er staan in Mandsjoerije on geveer 650.000 Chinezen gereed om de ga pingen aan te vullen. MacArthur kan hiertegen overgeveer 200.000 manschap pen in het veld brengen, waarbij inbe grepen de Zuid-Koreanen en grote leger afdelingen, die in het Zuiden worden vast gehouden door de toenemende activiteit van guerillastrijders. Willoughby zeide, dat het, toen Mac Arthur zijn mislukte offensief inzette, de geheime dienst bekend was dat 30 Chi nese divisies nabij de Jaloe gereed ston den. Toch had de generaal de aanval doorgezet, met het doel te weten te ko men wat Peking van plan was. „Het was gokken, samen met de rest van de wereld, dat de Chinese divisies aan haar kant van de rivier zouden blijven". den de Chinezen eerst willen oprukken naar de Noordkoreaanse hoofdstad Pjong- jong, om dan door te stoten tot aan de 38ste breedtegraad, de grens tussen Noord en Zuid-Korea. Vermoedelijk zouden zij het daarna aan de Noordkoreaanse legers overlaten om de strijd eventueel voort te zetten. Resumerend, aldus Willoughby, kan i men dus zeggen dat de toestand verre van rooskleurig is, maar voor wanhoop is geen reden. Generaal MacArthur heeft dit oordeel van het hoofd van zijn ge heime dienst geheel onderschreven. In een I telegrafisch interview met hel blad „Uni- ted States and word report" bevestigde het letterlijk: „De militaire toestand in Korea is ernstig en critiek, doch niet hopeloos". bronnen van de vrije landen, die bij hei Koreaanse conflict betrokken zijn" Daar- tegenover staat volgens de generaal „een reusachtige handicap, zonder precedent m militaire operaties", n.l. de beperkin- gen, die aan de verbonden troepen zijn opgelegd wat betreft een volledige ach tervolging van de Chinezen en het bom barderen van hun bases in Mandsjoerije „Zelfs lucht verkenning over de Mandsjoerijse grens is, volgens de in structies van d V. N., niet toegestaan", zo lichtte de generaal zijn uitlating toe: „en hieraan is het te wijten, dat de I communisten ondanks het gemis van een behoorlijke luchtmacht toch goede resultaten konden behalen". te pletter zou slaan tegen de wand van de Griek bij net overnemen van de be manning. Toch lukte het tenslotte alle 28 opvarenden, onder wie twee vrouwen, en de Nederlandse loods, aan boord te krijgen en veilig aan de wal te komen. De marconist is bij de redding zwaar ge. wond. Hij hing met zijn benen bulten boord, tot de reddingboot weer eens tegen de scheepswand werd geslingerd. Een voet werd afgekneld en de man brak boven dien een been. Bij aankomst in de haven is hij onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd. Veertien der opvarenden zijn in hotel Augusta te IJmuiden onderge bracht. De anderen zijn naar het zieken huis gebracht om verschillende lichte ver wondingen te laten verbinden. De Metamorphosis was met pyriet (zwa- velijzer) van Rönnskar (Zweden) op weg naar Amsterdam en werd oorspronkelijk Woensdag j.l. verwacht. Het schip zou reeds gebroken zijn. Het ligt 200 meter benoorden de Noorderpier midden in da grootste branding. „V.IS.-beperkingen zijn ernstige handicap" MacArthur lie; blijken vooral vertrou- Voigens het inzicht van zegsman zou-1 wen te hebben in de „gezamenlijke huip- Met ingang van vandaag wordt er in onze courant elke dag een plaatsje ingeruimd voor Gertjan en Maarfje, een vrolijk tweetal, dat, zoals we zullen zien, een massa opwindende avonturen gaat bele ven. Welke avonturen dit zijn en op wat voor manier onze twee jeugdige helden er zich door heen slaan, leren de plaatjes en praatjes, dié men vinden kan op onze adverten tiepagina. waar Gertjan en Maartje een vast plekje gevonden hebben. We wensen onze kleine lezeressen en lezers fen ook de ouderen) veel plezier met deze nieuwe, originele strip. De jeugdige drie jaar oude vorst van IS epal, zit lend op de troon na zijn kroning. Zoals men weet is zijn groot I vaderex-koning Triboewan. tui een j paleis-revolutie gevlucht naar India.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1