Chinezen blijven Korea binnenkomen Bradley verwekte sensatie door over evacuatie te spreken Hij Bedoelde echter alleen die der in Noord-Korea ingesloten troepen 't Westen daagt China voor Alg. Vergadering Maar streeft tegelijkertijd naar compromis Chinezen bereikten Koksan De Masjumi tegen boycot-actie GoNGr Ontstellende publicatie van de West-Duitse regering BENELUX-CONFERENTIE VAN DECEMBER Telegraaf van schip der wereld wordt op achteruit "gezet Roofoverval in Deli Woensdag 6 December 1950 1DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hr. Ms. „Evertsen" doet weer dienst Zweden treedt op tegen Russische spionnen Nieuwe dreiging nabij de haven Wonsan MONTGOMERY BIJ DR. DREES Om redenen van opportuniteit Beroep van 13 landen op Peking Wordt vermoedelijk uitgesteld Tabakspakhuis in vlammen Aminah tekent beroep aan D LAGEN WEERBERICHT De achter de schermen Truman en Attlee zijn het eens Volgens enkele aanwezigen zou Brad ley de senatoren een „optimistischer beeld" van de situatie in Korea geschil derd hebben dan bij vorige gelegenheden. Attlee naar Lake Success Collins: „G< en atoombom Om de onderhandelaars tijd te Drie Nederlanders vermoord Voor tienduizenden schade Nederlandse betalingsbalans kosU» gwtort (ongevaar 600 guldwD, I In de memor#ndum wordt er aan her_ WELF A A R T-SURPRISE NOG ONGEVEER 1 MILLIOEN I innerd. dat de Sovjet-Unie op 4 Mei j.l. De verwachtig geldig van heden- tot morgen avond luidt: Van-avond nog enkele opklaringen in het Zuid- Oosten van het land, overigens overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen West en Zuid-West. Geleidelijk minder koud. Donderdag 7 December: Zon op 8.33 uur, onder 1G.30 uur; Maan op 6.08 uur. onder 14.37 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Omdat zijn tijdelijke ambtswoning, Blair House, liet Witte Huis wordt gerestaureerd te klein was om zijn gasten te bergen, ontving president Truman zijn Britse gast, premier Attlee en diens staf, benevens een aantal leidende figuren uit de Senaat, waaronder ook leden van de republikeinse oppositie, voor een lunrh aan boord van zijn jacht „Williamsburg", dat in de Potomac, in de omgeving van de marine-werf, gemeerd lag. Tijdens de lunch had. Attlee de gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de opinie van verschillende senatoren. Deze namen evenwel niet deel aan de eigenlijke besprekingen, die na afloop werden gevoerd. Vóór de lunch had Attlee overleg ge pleegd op de Britse ambassade met de Brine ambassadeur, Franks, en met zijn adviseurs. Naar verluidt kwamen zij tot dat ket idee van een „buffer- ataat tussen Korea en Mandsjoerjje door ue feiten achterhaald was en nemen zij de nieuwe toestand met zijn mogelijke consequenties, inclusief 'n eventuele eva cuatie, onder ogen. Terzelfder tijd nam ook de Amerikaan se voorzitter van de Chefs van Staven, generaal Omar Bradley, het woord „eva cuatie" in de mond, toen hij Dinsdagmor gen een verklaring aflegde over de mili taire situatie tijdens een besloten verga dering van de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Senaat. Hij zeide later ter toelichting, dat hij alleen de evacuatie van de in de Noord-Oosthoek van Korea in> Ve Waalhade in Nijmegen is weer eens onder het water verdwenen, mensen zoeken er nu hun weg over de puinen. Het zes-mogendheden-voorstel, afkomstig van ae V. S., Groot-Brittannië, Frankrijk en nog «rie landen, om de Chinese inter ventie op de agenda te plaatsen van de Algemene Vergadering werd gisteren door de Steering-committee goedgekeurd en naar de Alg. Vergadering doorgezonden. Austin en Visjinski kruisten daarbij de degens. Austin betoogde dat door het Sovjet-veto in de Veiligheidsraad, de zaak thans ingevolge de onlangs aangenomen resolutie (het zg. plan-Acheson) voor de Assemblée moest komen. Visjinski meende van zijn kant de bevoegdheid van dit or gaan in twijfel te moeten trekken, terwijl het hier bovendien slechts Chinese vrij willigers, niet de Chinese regering zelf betrof. De voorzitter van de Algemene Ver gadering, tevens q.q. voorzitter van de „Steering-committee", zeide de reso lutie eerst nog naar de Politieke-com- missie te zullen verwijzen. Terwijl dus officieel de Westelijke grote mogendheden. de v. S., het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk', door het in dienen van een resolutie de steun van het wereldforum der V.N hopen te verkrijgen, wordt ondertussen niets nagelaten om achter de schermen lot een oplossing met de rode Chinezen te komen. Zo heeft Sir Gladwyn Jebb, de Britse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad 't hoofd van de Chinese communistische delegatie, Woe Hsioe Tsjoean. een lunch aangeboden. Onder de gasten waren twee Britse experts voor aangelegen heden betreffende het Verre Oosten en andere leden van de Chinese delegatie. Ook Trygve Lie houdt voortdurend con tact met de Chinezen, terwijl de Indische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, sir Benegal Rau, zijn bemiddelingspogin gen evenmin staakt. Ook de premier van India, Nehroe, treedt, volgens geruchten uit Londen, in overleg met de Verenigde Staten als j Zweedse vreemdelingencommissie Dins- handetingen zijn begonnen met de Chinese da£ meegedeeld. handelingen zijn begonnen met de Chinees Kosqvist. het hoofd van de commissie, communistische regering, met het doel de d?e" een beroep op de Zweedse bcvol- vjiandelijkheden in Koren aan de 38sle klnS: ®m onmiddellijk iedere vreemdeling aan te geven, van wie vermoed wordt, dat hij een spion is. De veiligheidspolitie heeft reeds Iede re beschikbare man ingezet tegen de spionnage. Rosqvist verklaarde, dat het zeer ge makkelijk is voor spionnep om op Zwe- dens uitgestrekte kust en landgrenzen 't land binnen te komen. De Zweedse doua- geven nebambten hebben op schepen van Oost- Europese mogendheden personen Range s' a twee bijeenkomsten inet de afge- troffen, die blijkbaar niets met de navi- vaardigde van Ir,din bij de V.N., Sir gatie te maken hadden en die zonder Benegal Rau, hebben i3 leien staten der twijfel het contact onderhielden met com- V.N. een beroep gedaan op communis- j munistische agenten in Zweden, aldus tiituh Uiigg pu du Ncrtirdkoi eaani# auto- j Rosqviat. I riteiten, onmiddellijk te verklaren, dat zij met voornemens zijn de 38ste breedte graad over te trekken. Het doel hiervan is tqd te winnen om te overwegen, welke verdere stappen noodzakelijk zijn voor de oplossing van het conflict in het Verre Oosten, teneinde daarmee een nieuwe wereldoorlog te helpen afwenden. Het beroep houdt ook in, dat de strijd krachten der V.N., indien zij tot beneden de 38ste breedtegraad terug worden ge dreven, niet zullen pogen deze 'weer te overschreden. Het beroep werd ondertekend door Afghanistan, Birma, Egypte, India, Indo- "esi®, T.rak, Libanon, Pakistan, Perzië, ae Fhilippijneni Saoedi-Arabië, Syrië en Yemen, alle landen in Azië of het mid den-Oosten. Het beroep is toegezonden aan de zich thans te New York bevindende vertegen woordiger van communistisch China, Woe Hsioe-Tsjoeön, met verzoek het aan de regering te Peking door te sturen. Na twee maanden in reparatie te heb ben gelegen, patrouilleert Hr Ms. .Evertsen" thans weer langs de kusten van Korea. Zoals men zich zal herinne ren, is deze Nederlandse ttirpedoboot- jagcr In September JI. tijdens een actie voor de kust van Korea op 'n rif gelopen, het schip is te Hongkong hersteld. Naar wij van bevoegde zijde nog verne men i' er nog niets bekend over 'n even tuele aflossing van de „Evertsen", die nu al s.nds Januari 1948 van hu ia. De toenemende internationale spanning heeft het aantal communistische spionnen in Zweden doen stijgen, zo heeft de gesloten of bedreigde troepen be doeld bad. De interpretatie van zijn verklaring, als zouden alle V. N.- troepen Korea verlaten, was geheel onjuist, zo zeide hij met nadruk. De Truman-Attlee-conferentie was, na het exposé dat generaal Bradley Ie avond ie voren had gegeven, geheel ge wijd aan Korea en duurde iets meer dan twee uur. Van Britse zijde was Kenneth Younger, de leider der Britse afgevaardi ging naar de Algemene Vergadering van de V. N. speciaal uitgenodigd om er bij aanwezig te zijn. De samenstelling der beide delegaties was overigens vrijwel de zelfde, als tijdens de eerste bijeenkomst. Het na afloop uitgegeven communiqué bevatte niet meer dan de mededeling, da- de situatie in Koren wederom Besproken was. Tom Conally, de voorzitter van de Se naatscommissie voor de buitenlandse be trekkingen en een ver gasten tijdens de lunch aan boord vsn de „Willemsbrug" deelde over de besprekingen nog mede, dat aan de gasten was verklaard, dat Truman en Attlee C'ter de belangrijkste aspecten van de Koreaanse toestand, de militaire facet inbegrepen, overeenstem ming hebben bereikt Na afloop van de conferentie begaf Tru man zich onmiddellijk naar het Witte Huis, waar 'het voltallige kabinet hem wachtte voor een speciale kabinetszitting. Vandaag zullen de president en de Britse premier elkander wederom ontmoeten en wel-op het Witte Huis om 17.30 uur (Ned. tijd). Attlee zal Donderdag of Vrijdag te New York een onderhoud hebben met Trygve Lie en andere functionarissen van de Verenigde Naties, zo verluidt uit V. N kringen. Gemeld wordt, dat het in Attlee's bedoeling ligt een bezoek te brengen aan Lake Success. Dit wordt uitgelegd als een „puur beleefdheidsbe-oek". Een Chinese colonne, die door het cen trum van de verbonden troepen in zuide lijke richting oprukt, bevond zich Dins dagavond te Koksan, tachtig k.m. ten zuidoosten van Pjongjang. In het Westen stromen de communistische legers In groten getale het gebied aan de rechter flank van de nieuwe verdedigingslinie van het achtste leger, ten Zuiden van Pjongjang, binnen. De omsingelingsdrei ging, welke de verbonden troepen tot terugtrekken naar de 38ste breedtegraad dwong, wordt daardoor weer acuut. In het noordoosten hebben de Noorde lijken een stad op een afstand van min der dan vijftien km. van de haven Won san veroverd, waardoor het tiende Ame rikaanse corps dreigt afgesneden te wor den van de troepen meer in het Zuiden. Omtrent de terugtocht der verbonden legers uit de westhoek van Noord-Korea wordt nog gemeld, dat deze „ordelijk ge schiedde en met betrekkelijk geringe Ver liezen". Alle berichten van het achtste leger wijzen er op, dat de Amerikanen en hun bondgenoten zich „zonder paniek en met medeneming van het merendeel van de uitrusting zuidwaarts begaven. Slechts enkele dekkingseenheden hebben een deel van hun zware bewapening moe ten achterlaten. Vlietuigen van de Amerikaanse vloot en luchtmacht hebben Dinsdag hun tref vermogen geconcentreerd op „grote groe pen Chinese manschappen" in het gebied van het Tsjosin-bekken in het middelste gedeelte van Noord-Korea, aldus een communiqué van gen. MacArthUr. De Zuidkoreaanse nationale vergade ring heeft in geheime spoedzitting beslo ten, gen. MacArthur wapens te verzoeken voor een millioen Zuid-Koreanen die on middellijk gemobiliseerd zouden 'worden zo wordt te Seoel verklaard. Ook aan Engeland en lrankrljk wordt gevraagd, zonder verwijl wapens te zenden. Tsjang Kai-Sjek heeft gisteren nog maals verklaard, dat ijn kanbod om on geveer 30.000 man Chinese nationalisti sche troepen naar K- i-ea te zenden ter ondersteuning van d<- verbonden strijd krachten, nog steeds in kracht is. De Amerikaanse le terstafchef, gene- sneeuwbuien, die zich gisteren over een groot deel des lands ontlastten, ^ftCtesTóefveX^^editinerKzr^ ^verkeer heel wat last bezorgd. In Zeist bij de splitsing naar tactisch-militaire reden is voor gebruik van de atoombom in Korea. Woudenberg, maakte een automobilist de wegwijzer iceer leesbaar door hem met een stoffer schoon te vegen. Veldmaarschalk Montgomery, bevel hebber van de landstrijdkrachten der lan den, aangesloten bü het West-Europese Pact, vertoefde gisteren voor een rou- tinebezoek in Nederland. Hij had des middags om half vijf een onderhoud met de minister-president, dr. Drees, in diens kabinet. De Masjumi gaat niet accoord met een wereldvrede en aan het afdammen van boycot-actie tegen de Nederlanders omdat enigerlei ideologie, die een gevaar voor zij meent dc wereldvrede vormt, zullen meer voor- j de tjolksdisciphner nog met vol- deel hebben van een stabiel en sterk Indo- maakt is, zoaat een dergelijke actie niet nesië dan in het tegenovergestelde geval. De Partai Nasional Indonesia gaaf in principe accoord met een boycot-actie in de ware zin des woords, waarbij de partij dus vooropstelt, dat er geen excessen zul len plaats vinden, zoals het niet respec teren van persoonlijke eigendommen, al dus deelde de algemene voorzitter van de P.N.I., Sidik Djojosukarto, aan het persbureau Antara mede. Het parlementslid Siauw Giok Tjhan zeide aan een vertegenwoordiger van Ane- ta, dat hij zich afvraagt of er in Indonesië een volksorganisatie bestaat, die in staat is, een boycot te organiseren, die een po litiek karakter draagt. Wanneer zulk een boycot niet goed is georganiseerd, zal zij slechts verwarring in het land brengen. Hij zeide voorts: Ik kan een eventuele boycot niet steunen, aangezien deze boy cot conflicten op rassengebied kan doen ordelijk en volgens een bepaald plan kan worden uitgevoerd; 2. dat er in de Indonesische maatschap pij nog te veel destructieve elementen aanwezig zijn, die een boycot-actie zullen aanwenden voor andere doeleinden; 3. dat de heersende onveiligheid reeds zwaar gevoeld wordt en door verstoring van de orde nog verder zou worden ver zwaard, hetgeen tenslotte een verstoring van de maatschappelijke orde tengevolge zou hebben, en 4. dat een boycot indirect het volks bestaan zelf zal bemoeilijken. Aldus luidt een verklaring, die Dinsdag door de Masjumi in Djakarta werd uit gegeven. In de verklaring wordt aan deze punten toegevoegd, dat besprekingen, die het we derzijdse belang tot grondslag hebben, de weg openen voor het bereikerf' van het gestelde doel. De Masjumi herinnert er de Nederlanders in dit verband aan, dat een spoedige overdracht van Irian aan Indo nesië in het belang van de Nederlanders zelf is, in het bijzonder voor hun samen werking met Indonesië en in het alge meen voor de belangen van de andere mogendheden in de Pacific. De Neder landse belangen in Indonesië zullen beter zijn gegarandeerd, indien door een oplos sing van het vraagstuk-Irian, de positie van de Indonesische regering en staat wordt versterkt. Ook andere landen, die in Indonesië economische en financiële belangen heb ben en die wensen, dat Indonesië V.al deel nemen aan het in stand houden van de breedtegraad te doen ophouden. Drie Nederlandse employe's van de H, A. (Handelsvereniging Amsterdam) xijn Zaterdagmiddag op de theeondememing Sidamanik, ten Zuiden van Pematang nabij Siantar in Deli op Sumatra, door een bende overvallen en gedood. De planters H. Middelkamp en W. Westendorp werden ter plaatse doodgeschoten. De opzichter van de autowerkplaats, H. F. G. Ostwald, is Zaterdagavond in het hospitaal te Siantar aan zware verwondingen overleden. De bende wachtte de slachtoffers, die met ongeveer 43.000 ruplahs aan loon gelden met een jeep onderweg waren, ln een hinderlaag op. Aan de Nederlandse commissaris, de heer Stuurman, is namens ontstaan en nadeel kan" toebrengen aan ;ko,onel Simbolon deelneming betuigd met onze strijd voor de bevrijding van Irian I deze voor de Nederlandse gemeenschap van het kolonialisme. j en de Oostkust zo zware slag. Van gezaghebbende zRde te Brussel Nederlandse positie in de Europese Be- wordt bevestigd, dat de Beneluxconferen- j talingsunie zeer ongunstig is en dat het moment niet ver af meer kan zijn, waar op Nederland in goud of dollars zal moe ten gaan betalen. Eveneens Is bekend, dat het verloop van het handelsverkeer met België hier sterk toe heeft bijgedra gen. Het verkeer binnen Benelux is voor' 90 procent geliberaliseerd, maar voor de landbouwproducten, waarmee wij een groot deel van onze import zouden moe ten betalen, geldt op verzoek van de Belgen een afzonderlijk regime. Geen wonder dus, dat van Nederlandse zijde aangedrongen wordt op een soepele regeling t.a.v. het betalingsverkeer, aan gezien anders tot hernieuwde contingen- tering zou moeten worden overgegaan. Gisteravond te half acht is te Baarn brand ontdekt in de opslagplaats van de tabaksgrossier B., aan de Sophialaan aldaar. De brandweer, die Ijlings te hulp werd geroepen, kon niet voorkomen, dat het magazijn en de voorraden totaal mei Dat zat wel de. eerste maat zijn geweest, (lat zij kennis maakten Sinterklaas. Maar deze jeugdige bewoners van het tehuis voor gerepatrieerden uil Indonesië te Ootmarsum kenden locli blijkbaar wel ^NMerlsLeAêliedjetm tie, die op 14 December a.s. in Den Haag zou worden gehouden, uitgesteld zal moe ten worden. In verband hiermee wordt in het licht gesteld, dat omstreeks half December in het kader van het Atlantische Pact uiterst 'iclangrRke besprekingen zullen worden gehouden, waaraan de minister van Bui tenlandse Zaken moet deelnemen. Men icht het onmogelRk, dat in deze periode acht leden der Belgische regering de hoofdstad verlaten om aan de Benelux- conferentie in Den Haag deel te nemen. Het comité van voorzitters der Bene- luxcommissies, dat Maandag te Brussel is bijeen geweest, zou dit besluit waar schijnlijk vandaag In de drie hoofdsteden der Beneluxlanden door middel van een perscommuniqué bekend maken. Een van de neteligste kwesties, die waarschijnlijk de voornaamste oorzaak van het uitstel der conferentie vormt, is wel die van de slechte positie van de Nederlandse betalingsbalans in het Euro pese verkeer. Het is bekend, dat de De raadsman van Bertha Hertogto's j pleegmoeder, Aminah, heeft Dinsdag officieel beroep aangetekend tegen de uitspraak van het hooggerechtsthof ie Singapore, waarbij dit Bertha onder de hoede van haar ouders stelde. Naar men verwacht zul in de komende dagen beroep worden aangetekend legen :1e weigering van de rechter om de uil-! 1 voering van zijn vennis uit te stejle.n. Men (verwacht, dat het Hoi van Beroep van de namen van 923.000 Duitsers, die Maandag een beslissing zal nemen over door dc Russen zijn krijgsgevangen ge- dit laatste beroep. Van de uitspraak van maakt en die nog worden vermist. Daar- dit hof hangt af of mevrouw Hertogn onder bevonden zich ruim 00.900 Duitse iiaur dochter naar Nederland zal kunnen krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. wier imedenemen. j verwanten verklaarden bericht Ie heli- Indien het hof beslist, dat de uitvoering hen ontvangen, dat zij nog in leven zijn. j van het vonnis uitgesteld zal worden, zalDeze getallen zijn Dinsdag gepubliceerd i het beroep tegen hei thans uitgesproken in een memorandum van de Westduitse vonnis bfl de volgende rilling van het reserin» voor de commissie van de Ver- betreffende hof (in Maart» voorkomen. enigde Naties, die hei lot van de Dui'<e De raadsman van Aminah heeftkrijgsgevangenen in de Sovjet-Unie lie- straitsdollar als borgsom voor eventueh studeert. Nederland zit met het St. Nicolaasfeest ander de sneeuw. Een ongewoon feit feitelijk in de laatste jaren. Al geeft de witte massa moeilijkheden, we hebben gelukkig nog niets gehoord van protest- telegrammen aan de regering, zelfs is er nog geen convocatie ontvangen als aan kondiging van „weg-met-de-sueeuw"- vergaderingen. Dat mag verwonderlijk heten, want we nemen tegenwoordig niets meer. Natuurlijk moet op de basis van recht vaardigheid en liefde permanent door de .eidende instanties van volken en bedrij ven nauwlettend worden toegezien, dat „het leven om uit te houden is". DSt uithouden loopt ook parallel met de lijn van de welvaart. Zonder welvaart geen tevredenheid. Paul Hoffman, de grote man van de Marshail-hulp, offerde zijn voormalige baan, benevens tijd en werk kracht, voor die welvaart als een van de beste wapenen tegen het communis me, Een gemiddelde welvaart is voorts noodzakelijk voor gezond geestelijk leven. Vandaag zijn er vreugde en dankbaar heid in vele harten om hetgeen werd (oschonken. Zuiver op geldelijke waarde ;etest, zijn de geschenken van zeer uit eenlopende aard. Er zijn cadeaux van een gulden en geschenken van het honderd voudige. Toch kan het bestaan, da; beide ontvangers tevreden zijn. De surprises •ijn afhankelijk van de portemonnaie of vel de welvaart van de gevers. „Die he: weed heeft, laat het breed hangen", zei ie jongen en hij trok het hemd van zijn ader aan. Doch die „weeide" kunnen we ons niet allemaal veroorloven. Trouwens, een pas end hemd zit het beste. Ware daarmede vu maar eens vrede te nemen. Met deze tiling sluiten we geen actie tot ver- veter+ngen en wijzigingen uit. We zijn •eb ter van mening, dat er te weinig wordt gedacht en dat e'r te geringe bezin ning is. De menselijke zuch: naar meer kent geen grenzen en geen breedtegraden. Kranten en tijdschriften publiceren leigio artikelen over situaties elders in de wereld. Terwijl wij als volk klacht op klacht uiten en van het ene piotest naar het volgende overgaan, verkeren tiental len volken en groepen van bevolkingen buiten Nederland in een zodanige staai van ellende, dat zij O. L. Heer op hun blote knieën zouden danken, als ze Ne derlanders waren. Wat is welvaart? En wanneer kunnen we van welvaart in het algemeen spre ken? De zeventiende eeuw is reeds bij de schooljeugd bekend als de „gouden eeuw". Maar wie dieper en uitvoeriger op de zaken van dit dan prachtige tijdperk in gaat, zal spoedig ervaren, dat er onder de glansen van de welvaart ontzettende ar moe en onmenselijke ellende geleden werden. Welvaart vólgens moderne zienswijze omvait een groot loon. veel ontspanning, een flinke vacantie. talrijke genietingen. Dat is genotsmiddelen bij de vleet, kle ding en schoeisel in overvloed. Welvaart dat is leven zonder tekorten en bevrediging van zoveel mogelijk op komende verlangens en wensen. Is dat ideaal bereikbaar? Kan het ideaal worden nagestreefd op een gezon de manier met behoud van de noodzake lijke gemoedsrust en beheersing? Nogmaals, hij of zij. die niet alleen verlangens koestert en zolang ze niet naar wens worden vervuld, ongenaak baar is. staat er slecht op. Slechts hij of zij, die op dit terrein werkt voor het welzijn van de gemeen schap en tegelijk voor eigen gezin met het ware inzicht, dat er mogelijkheden maar ook onmogelijkheden zijn, zich door tegenvallers niet laat neerslaan en ge leerd heeft met weinig tevreden te zijn, zo n hij of zij klaart het wel in het leven. Zon hij of zij geraakt niet over zijn ze nuwen heen, wanneer er dreigingen zijn van welke kant ook. Want zo'n hij of zij laat zijn levens geluk niet afhangen van wat minder of meer welvaart. Welvaart en geluk zijn niet twee woor den voor één gedachte: Maar het mate rialisme, dat de armste en rijkste mens gevangen kan houden, heeft de zin van het leven doen verworden tot een ere dienst van het gouden kalf. Met geld en al wat daarvoor te koop is, verzekert men zich geen geluk. Onze oren tuiten al van de protesten. Men controlere echter zicb zelf eens op de waardering van echte levenswaarden. Heeft men werkelijk alleen oog voor geld en de materie, dan zal men lang, heel lang en tevergeefs op de welvaart surprise moeten wachten. Dienaren van de mammon hebben nooit genoeg, al valt de hele wereld rondom hen in puin. Het is de moeilijkste kunst om van de goede ren der aarde een behoorlijk gebruik te maken. Iedereen zou het kunnen, wan neer hij in een ander door hem ge ïdealiseerd geval zou verkeren. Dat „zou" doet het 'm. Men móet kun nen leven in zijn eigen geval. Dan is het leven om uit te houden. Doch uithou dingsvermogen eist andere voorwaarden dan zucht naar meer, een spaarpot en een bankrekening. Men kent te weinig de geschiedenis van het verleden en de levensgang van anderen in de tegenwoordige tijd. Men bestudeert alleen en de godganselijke dag zijn eigen geschiedenis. En die eigen ge schiedenis is in haar werking voor het mensdom heel vaak uitermate onbelang rijk, om nog niet eens te spreken van nadelig of hinderlijk. Zij, die geschiedenis maken, doen mis- schien. iets met geld, maar hun basij wordt gevormd door arbeid, moed. durf en sterkte. En die dingen, zijnde van buiiertgewoon belang «voor de welvaart, verloren gingen. Naar schatting ver- „^lv, brandde voor 35 k 40.000 gulden aanlijn in een winkel niet verkrijgbaar' tabakswaren. HENK VAN DER MAZE. vniTp cppu a (VP lYIVTTlV verklaarde, dat slechts 13.546 Duitse K-UlJGovni niiGLliJjjij i krijgsgevangenen wegens oorlogsmisda- De Westduitse regering is in het bezit den e" ziekte in de Sovjet-Unie waren - - achtergebleven. De Westduitse regering verklaart ge gevens te hebben, aantonend dat be halve krijgsgevangenen ook een groot aantal Duitse verplaatste per sonen zich nog in de Sovjet-Unie be vindt. Hun aantal is niet bekend, doch een officieel onderzoek betreffende twee districten in de aan Polen afge- slane gebieden hebben uitgewezen, dat sen kwart van de bewoners bij het bin nentrekken van het Rode leger naar het Oosten is weggevoerd, aid's het Westduitse memorandum

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1