N, -Atlantische wordt ener giek gemeenschap versterkt GEEN VRIJWILLIGE TERUG TOCHT UIT KOREA Verhoging abonnementsprijs van de dagbladen V.N.-troepen in afwachting van nieuwe aanval Verhoging topsalarissen steen des aanstoots Maria Onbevlekt Ontvangen Werëldgehed voor de wereldvrede Woningvraagstuk in de lioogte r 4 Bidt en werktwant de atoombom is geen goede oplossing H. Vader bidt Rozenkrans voor Pauselijke oproep aan alle katholieken\X Donderdag 7 December 1950 DAÓëlAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r Overeenstemming over algemene strategische kwesties Chinese interventie als agenda-punt aanvaard Regering blijft bij melkprijsbesluit Engeland voorbereid op onverwachte aanval Vaste oeververbinding Goeree-Overflakkee Seoel stuurt gezinnen van parlements leden naar Poesan Uitzending door de radio Moeten zuiver in gsuitspraken worden herzien? Grieks schip wordt opgeruimd Geest wordt met afgrijzen vervuld bij liet zien van de vernietiging van mens en materie woonlagen voor arbeiders Huizenblokken met vier cSSv^dSU in de WEERBERICHT In gewoonlijk welingelichte kringen te Washington geeft men de volgende samenvatting van het stadium, dat de Amerikaanse president en de Britse premier in hun besprekingen hebben bereikt: „Truman en Attlee zijn het er thans over eens, dat het Westen zich niet vrijwillig uit Korea zal terugtrekken en direct noch indirect agressie door de vingers zal zien". Ook zouden zij overeenstemming hebben bereikt over algemene strategische kwesties. Senaat wenst gekend te worden in beslissingen Geen politiek van concessies! De tweede vergadering HARTELOOS! v„ .J Met gemeenschappelijke speelplaats en tuin De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krach tige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen over dag temperaturen enkele graden boven nul. Vrijdag 8 I>ecember: Zon op 8.34 uur, onder 16.29 uur; Maan op 7.46 uur, onder 15.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT waarschijnlijk heden worden voortge zet, maar daarover was nog geen defi nitieve beslissing genomen. Vier en twintig republikeinse sena toren hebben by de Amerikaanse Senaat een resolutie ingediend, waar in president Truman wordt verzocht elke overeenkomst met Attlee het karakter te geven van een verdrag, dat door de Senaat moet worden ge ratificeerd. Ook wordt Truman ver zocht, aan het eind van zijn huidige besprekingen een volledig rapport aan de senaat uit te brengen. De Algemene Vergadering van de V. N. heeft Woensdag met overweldi gende meerderheid de kwestie van de ..Chinese interventie" in Korea, vervat in een resolutie, welke terugtrekking der Chinezen eist, op haar agenda ge plaatst. Een en vijftig landen stemden vóór, vUf (het Sovjet-bloc) tegen: vier (In donesië, India, Afghanistan en Birma) onthielden zich. Het trok de aandacht, dat Visjinski in zijn, uiteraard afwijzende, rede mel ding maakte van het verlangen naar vrede, dat bij de Chinese volksregering levend zou zijn. Men legde dit uit als een symptoom van de bereidheid om tot een compromis te Komen. Nu de Chinese interventie op de agen da is geplaatst, zal zij ter voorbereiding voor het debat in de Algemene Verga dering, eerst naar de politieke commis sie worden verwezen. Het bestuur van de Vereniging „De sterke stijging der prijzen van de grond- Op de derde dag der Washingtonse conferentie. Woensdag, was de aandacht gewijd aan andere problemen dan de crisis in Korea. Thans werden de wapens gesmeed voor de oorlogseconomie en voor de Atlantische verdediging. President Truman en premier Attlee confereerden gisteren twee maal in het Witte Huis. Na afloop van de eerste be spreking, die des morgens plaats vond en ongeveer een uur duurde, werd het vol gende communiqué uitgegeven: „De discussie concentreerde zich op de economische problemen, die ontstaan zijn door de wederzijdse krachtsinspanning voor de verdediging. Hierbij werd in het bijzonder aandacht geschonken aan de behoeften aan grondstoffen. „Er bleek een grote mate van over eenstemming en er werd een werkgroep benoemd om de zaak verder te onder zoeken". Deze, uit Britten en Amerikanen be staande, werkgroep, welke een nader onderzoek zal instellen naar de kwestie der grondstoffen, zou enige uren later «et haar werk beginnen. Na de eerste conferentie heeft premier Attlee een rede gehouden voor de Natio nale Persvereniging te Washington. Hier- Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de regering geen aanleiding gevon den haar'standpunt t.a.v. de verlaging van de melkprijs tc wijzigen. Deze prijs was, zoals bekend, door de regering vastgesteld op 1714 cl Gisteren heeft over dit onder werp een delegatie uit het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw een onderhoud gehad met de raad van econo mische aangelegenheden die gevormd wordt door de minister-president en de bewindslieden van Economische Zaken, Financiën en Landbouw. Groot-Brittannië treft alle nodige maat regelen om zich te hoeden voor onver wachte aanvallen, zulks in het kader der internationale situatie, zo heeft de Britse minister van defensie. Shinwell, in het Lagerhuis verklaard. Hij zeide dit naar aanleiding van een opmerking van het onafhankelijke lid, Blackburn, dat de Britse regering nog niet de volmacht gevraagd had om in Brittannië arriverende ladingen te onder zoeken, zoals in Amerika geschiedde. Ook het radarnet was in een „beklagenswaar dige staat". Shinwell zeide met het oog op de veiligheid niet in bijzonderheden te kunnen treden, inzake de maatregelen die getroffen werden. Bij een bespreking van een deputatie van Ged. Staten van Zuid-Holland met de minister van Verkeer en Waterstaat is omtrent de plannen inzake een vaste oeververbinding Goeree-Overflakkee-vas- teland het met het rijk nodige overleg ge pleegd. Dit heeft echter nog niet tot een bepaald resultaat geleid. Inmiddels, heeft de door het college in gestelde commissie haar Werkzaamheden voortgezet. Ook de technische subcommis sie zal spoedig met haar rapport gereed komen. in zeide hij o.m., dat het met het oog op de ernstige militaire situatie in Korea, ■thans niet het geschikte ogenblik was om critiek te oefenen. Attlee prees het militaire beleid van de bevelhebber der V.N., generaal Don- glas MacArthur. Hij gaf de verzekering, dat „wü onze plicht zullen blijven doen en onze vrienden niet in de steek zullen laten". Het zou geen zin hebben te ont kennen, dat de strijdkrachten van de V.N. ernstige tegenslagen hebben ge leden. „Wij moeten proberen op welke manier wij hen, die de last dragen, het best kunnen helpen". Attlee 'gaf geen verslag van zijn be sprekingen met Truman omdat deze nog aan de garag waren. Hij zeide evenwel dat hoewel er uiteraard wel verschillen van nadruk tussen het Verenigd Konin krijk en de V.S. bestonden de bespre kingen „ons reeds in staat stellen el kanders visie te begrijpen". Atllee ontkende ten stelligste, dat hij, zoals sommigen, naar hij zeide, schenen te menen, naar Washington gekomen was om de V.S. te bewegen tot een po litiek van verzoening door concessies aan de Chinese communisten te doen „Wij weten allen uit eigen bittere er varing dat een dergelijke politiek niet loont", aldus Attlee. Om half vier (plaatselijke tijd) in de middag hielden de beide staatslieden hun tweede bijeenkomst van die dag. Thans kwam de Europese verdediging aan de orde. Deze conferentie duurde een uur en tien minuten. (In het daarna verstrekte communqué deelde het Witte Huis mede, dat president Truman en premier Attlee zijn overeengekomen met energie voort te gaan met het opbouwen van de militare kracht van de Atlan tische gemeenschap. Gezegd wordt, dat de premier en de President het volledig eens waren over de noodzakelijkheid om dringend de plannen van de Noordatiantische ver dragsorganisatie uit te voeren. Volgens een mededeling van Stephen Barley, die thans als perschef van Tru man optreedt, zouden de besprekingen Aan het centraal en westelijk front gaan de communistische troepen voort zich te versterken, doch de frontstrjidkrachten der verbonden legers zijn de afgelopen 24 uur weinig of niet in contact met de vijand geweest en hun situatie is vrijwel niet gewijzigd. Het wachten is op nieuwe aanvallen der Chinezen. Noordkoreaanse guerillastrijders, die de laatste maanden,in het gebied van de 38ste breedtegraad actief zijn geweest, hebben gisteren opnieuw een reeks acties ingezet tegen troepenconvooien der V.N Volgens een woordvoerder van het Ameri kaanse achtste leger zijn dit beslist guerillastrijders en bevindt hetcommu nistische hoofdleger zich „bij lange na niet in de buurt van de 38ste breedtegraad". Toch gaat men te Seoel reeds voor zichtig worden. De Zuidkoreaanse rege ring heeft de gezinnen van de militairen en van de politie de raad gegeven, Seoel nu reeds te verlaten. Ook de leden van het parlement is aangeraden, hun gezin nen naar de Zuidkoreaanse haven Poesan te doen overbrengen. De regering deelde verder nog mede, dat de zetel der nationale vergadering onverwijld naar Poesan zal worden over gebracht, indien de Chinese communis tische troepen de 38ste breedtegraad zou den overschrijden. Militaire en diplomatieke waarnemers te Tokio zijn ervan overtuigd, dat een volledige ontruiming van Korea door de verbonden troepen slechts kan worden voorkomen als de Chinezen aan de 38ste breedtegraad halt houden of het vuren staken. Generaal Collins, de Amerikaanse leger stafchef, die thans in Korea is, gaf Woensdag toe, dat Amerika's troefkaart de atoombom de tactische situatie niet kan verbeteren. Collins herhaalde, dat hij geen reden zag om' de bom in Korea te gebruiken. Geruchten over'„een Duinkerken" blij ven ondanks de andersluidende berich ten uit Washington aanhouden en gaan Daarna volgt van 18.25—18.48 Guus Jan sen met zijn solisten. Z. H. de Paus zal In verband met de door Hem gedane oproep tot gebed voor de vrede Vrijdagavond de Rozenkrans voorbidden en doordat< Radio Vatieana dit zal uitzenden, zal de ganse wereld zich met de H. Vader in gebed kunnen verenigen. In Nederland zal de K.R.O. de Vati caanse uitzending relayeren en wel van 18.55 tot circa 19.20 uur. Om 18.50 wordt een korte inleiding tot deze bijzondere uitzending gegeven. In verband met een en ander wordt hel programma van de K.R.O. morgen avond als volgt gewijzigd: 18.3018.35 gramofoonmuziek; 18.35 18.50 nieuwsberichten; 18.50—19.30 Z. H. de Paus bidt het Rozenkransgebed. 18 50 18.55 inleiding, 18.55ca. 19.20 relais met Radio Vatieana, ca. 19.20—19.30 gra- mofoonmuziek; 19.3019.50 regeringsuit zending: 19.50—20.00 gramofoonmuziek. De uitzending Het Jagers-squadron van de Nederlandse Luchtmacht, die stond aangegeven op Vrijdagavond van 18.5019.00 wordt thans uitgezonden op Zaterdag 9 Decemer van 18.1518.25 uur. Brittannië leent Joegoslavië 3 miUioen pond. Joegoslavië heeft vandaag via de ambassadeur te Londen formeel het Britse aanbod geaccepteerd voor een lening van 3 miltioen pond. Een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat in Belgrado de onderhandelingen worden voortgezet over de wijze, waarop de lening zai wer den gebruikt. Eit zal voornamelijk zijn voor voedsel en verbruiksgoederen. De lening werd verstrekt op verzoek van Joegoslavië. gepaard met de vraag: „Waar ls de vloot?" Officieel is niets bekend gemaakt over de plaats, waar de reusachtige Armada, die de landing bij Intsjon moge lijk maakte, zich bevindt. Tsjang, de ambassadeur van Zuid- Korea te Washington, heeft gisteren het verzoek aan de V.S. om Korea wapens te leveren voor het uitrusten van een miUioen nieuwe Zuidkoreaanse soldaten, te Washington ingediend. Nederlandsche Dagbladpers 1945" deelt mede Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpapier tot meer dan het zesvoudige van de voor oorlogse prijs, gepaaid gaande aan een nieuwe belangrijke stijging van andere bedrijfsonkosten, heeft de algemene vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" ge noopt tot het nemen van het besluit de abonnementsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1951 te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat de abonnements prijs van ons blad per 1 Januari a.s. zal moeten zijn: f 4.95 per kwartaal; f 1.70 per maand en f 0.40 per week. Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Ofschoon sinds 1945, het jaar der bevrijding van ons land, de bedrijfsonkosten der dagbladen telken jare door verschillende oorzaken met zeer grote bedragen zijn gestegen, is steeds het streven geweest, de abonne mentsprijzen laag te houden. Dat stre ven doet zich ook bij de hier aangekon digde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om de stijging der kosten te dekken. De prijs van het courantenpapier wordt in hoofdzaak beïnvloed door fluctuaties op de wereldmarkt. Oorzaken die zich bij de nu opgetreden zeer grote stijging hebben doen gelden, zijn o.a. de stoffen, die voor de fabricage van het courantenpapier dienen, en het enorme, nog steeds snel toenemende gebruik van dit papier door4de Verenigde Staten. De Nederlandse dagbladen gezamenlijk zul len in het jaar 1951, volgens de thans beschikbare gegevens, alleen voor cou rantenpapier zeven millioen gulden meer moeten besteden dan in 1950. Het totale bedrag, met het papier gemoeid, zal ongeveer negenentwintig millioen. gulden Zijn. Zulke sommen geven een indruk van de hoge kosten, aan de productie van dagbladen verbonden. Het dagblad is een artikel, dat ver beneden de kostende prijs aan zijn lezers wordt geleverd. De opbrengst van adver tenties moet voor een belangrijk deel mede dienen om de kosten te dekken. Dat de directies der dagbladen niette min, ondanks de conjunctuurgevoelig heid die dit voor haar bedrijven mee brengt, aan zo laag mogelijke abonne mentsprijzen blijven vasthouden, heeft een goede, reden. Zij zijn er zich welbe wust van dat de ideële taak van het dagblad tot zijn verspreiding op zo groot mogelijke schaal noopt. Iedereen moet een dagblad kunnen lezen. Deze over weging heeft zich ook bij het nu geno men besluit weer krachtig doen gelden en de verhoging van de abonnements prijs beperkt. Dat zy niet uit kon blij ven is ter algemene vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dag bladpers 1945" als een harde noodzaak ingezien. - 's-GR AVENIIAGEï 6 December. Met de grootste nadruk beeft minister Teulings de Kamer gistermiddag bet amendement Tuin (P.v.d.A.), dat mede was ondertekend door de beren Schouten (A.R.) en Beernink (C.H.j ontraden. Dit amendement was inge diend op de begrotihgspost „Salaris secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken" met de bedoeling de Verhoging der topsalarissen, welke bij K>B. 408 inmiddels en-nög»el met terugwerkende kracht tot 1 Januari van dit jaar een feit was geworden, weer ongedaan te maken. Op de uitslag van deze behandeling zaten ook nog de begrotingen van Landbouw en Economische Zaken te wachten. Deze konden nog niet worden aangenomen daar de kwestie der topsalarissen eerst bij de begroting van Binnenlandse Zaken moest worden afgedaan. Minister Teulings zeide terecht, dat dit amendement de strekking had van een motie, een notie namelijk om het K.B. 408 te doen vervallen. De aanneming van dit amendement zon de regering echter, naar hij zeide, voor een onmogelijke situatie plaatsen. De uittocht van voor treffelijke krachten onder de ambtenaren was nog steeds niet ten einde. Intrekking van het K.B. achtte hij niet mogelijk, wel beloofde hij beneden het plafond differentiatie te zullen toepassen, waar mede hij dan toch enigszins aan de wens der Kamer tegemoet kwam. Wat sinds 1948 uitzondering was, was nu regel geworden. Sinds de herziening van het Bezoldigingsbesluit immers was het plafond zo gebleven, als het toen was en was er dus voor de topsalarissen geen verbetering gekomen De verbete ring. welke toen was doorgevoerd, be stond uit verkorting der loonschalen, jaarlijkse periodieke verhogingen in plaats van twee-jaarlijkse en 'n nieuw rangenstelsel, waarmee de topfunctiona rissen niet waren gebaat. Deze wijziging was dus eigenlijk niets anders dan een aanvulling van het Sezoldigingsbesluil 1948. Daar kwam bij, dat de JCamer het vorige jaar nadrukkelijk had verklaard het toelagen-systeem, dat. was ingevoerd om aan het tekort aan functionarissen tegemoet te komen, niet wenselijk te achten. Toen werd er gevraagd deze toeslagen in de salarissen te incorpo reren. Een zeer sterk argument was onge twijfeld, dat deze herziening geschiedde op advies van het Georganiseerd Amb- tenarenoverleg. Hierop haakte mr Oud zeer reëel aan, toen hij verklaarde, dat, wat nu in de Kamer gebeurde, principieel onjuist was. Hij had in de aanvang van zijn politieke leven, een dertig jaar geleden, in de Kamer geleerd, dat de Kamer niet op de stoel van de «regering moest gaan zitten. De salarissen werden door de regering vastgesteld en om niet over iedere salarispost te moeten praten was toen het Georganiseerd Overleg inge- j steld. Dit Georganiseerd Overleg had zich unaniem met deze wijziging der topsalarissen verenigd en dan moest de Kamer dit niet gaan doorkruisen, maar zich daaraan houden. Onbegrijpelijk was daarom het argu ment van de heer Schouten, die het al dus stelde, dat hier een eenzijdige sala- riscorrectie werd gegeven, welke in het algemene verband moest worden bezien. Zo werden de verhoudingen scheef ge trokken en dit werd door velen als een onrechtmatige handeling beschouwd. Wat allerminst opgaat, indien men uitgaat van het standpunt, dat deze correctie slechts een verlate correctie is van het Bezoldigingsbesluit 1948, waarbij alleen de overige salarissen en niet de top salarissen zijn herzien. Een andere kwestie, welke bij de re plieken en vooraf by de voortgezette rede van de minister van Binnenlandse Zaken nog moest worden afgedaan was die van de F 221'ers. Dit zyn ambtenaren, die door de zuiveringscommissies wegens hun houding voor bepaalde tyd of wel voor goed zijn uitgezuiverd. Voor velen van dezen is de procedure, welke tot hun „uitzuivering" leidde, van dien aard geweest, dat zij hiermede moei lijk genoegen konden nemen. Het kon wel niet anders of er waren in die tijd na de bevrijding sentimenten, die bij de zuivering een rol speelden. Deze F 221- ers hebben zich verenigd en voeren een onafgebroken stryd om revisie, zo dat redelijk schijnt. De regering staat echter op het standpunt, vertolkt door minis ter Teulings, dat een massale revisie on mogelijk moet worden geacht. Minister Teulings vertelde, dat dit zou kunnen als er nieuwe aspecten aan het licht kwamen, maar van de tien gevallen, die hij aan zijn departement had gehad, had slechts in drie gevallen vernietiging van het zuiveringsbesluit plaats gevonden. Dit schijnt ons juist een argument vóór revi sie. Want ook al zou het gevolg hiervan zijn, dat over de gehele linie revisie zou moeten plaats hebben, indien er ook maar slechts één enkel geval zou over blijven, dat door weigering van revisie een onrecht zou betekenen, zou op deze wijze dit onrecht door de staat worden gesanctionneerd. Minister Teulings noemde echter de eis tot revisie ook voor andere maatschappe lijke.groepen, welke hierop ongetwijfeld zou volgen, een consequentie, welke on aanvaardbaar was. Ziezo, Sinterklaas is 'm weer gesmeerd en dus een pottenkijker minder! Wij kunnen weer vrijeiyk ondeugend zijn.. Anders best meegevallen. Geen Zwarte Piet met een zak gezien! Wel een Sinter klaas, die zei: „Steek eens op. mijnheer de Analyst". Waarvoor wij altijd te vin den zijn, aangezien wij veel steken, al dan niet onder water, nodig hebben om onze loupjes te kruiden als bittere spe culaas. Heeft U ook hier en daar wat opge stoken? Hoeveel gebroken harten? Een vader met een huwbare dochter was een beetje ongerust. Zijn oudste dochter had een hart gekregen van een onbekende en nu beweert het meisje, dat zij er geen flauw idee van heeft wie die gulle schenker kan zyn. (Dat is natuur lijk gejokt!). Volgens hem doen wy altijd zo „levens- .wijs dat wij hem nu eens de weg moes ten wijzen iri deze moeilijkheid aangaan de zijn dochter met dat hart van een ander. Wat wij niet nodig vonden, aan gezien zijn dochter en die hart-schenker samen hun weg in het leven wel zouden vinden. Doch dit bevredigde hem niet. Dus drukten wij hem op het hart, dat hij zijn dochter maar eens over dat hart moest onderhouden; zy zou dan haar hart wel uitstorten. Welk advies hem de verzekering deed slaken, altijd ge dacht te hebben, dat wy beter met doch ters op de hoogte zijn. Tenslotte verdui delijkt, dat wij er een vaag idee van hadden, dat die schenker een jongeman was. Welke tip hem ons deed uitnodigen om maar door te tippelen, als wij niets anders wisten. Onzerzijds is toen opgemerkt, dat Zwarte Piet blijkbaar niet alle onhebbe lijke mensen in zijn zak had gestopt en meegenomen. En dat zijn dochter waar schijnlijk aardiger is dan de vader, daar het meisje anders geen hart had ge kregen Ja. zo waren wij via een hart weer harteloos geworden en geheel geraakt uit de milde Sinterklaas-sfeer. Toch moeten wij deze gulden stemming altijd bewa ren. Laten wij eerlijk zijn. Wij mopperen wel, dat er zoveel egoïsme is in de we reld en dat de naastenliefde en de so ciale rechtvaardigheid maar al te veel te kort komen, het is anderzijds opval lend, dat rond St. Nicolaas de meeste mensen toch blijk geven, het hart op de rechte plaats te hebben. Men speelt gaarne voor de goede Sint en is werke lijk meer verheugd vaak over het geven dan over het krijgen. Gelukkig. dat men onder deze omstandigheden kan bewe ren, dat de Goed-Heilig-Man werkelijk bestaat en geen enkel jaar aan vitaliteit inboet. De mooiste kant van Sinterklaas vin den wij wel, dat floor een surprise de onderlinge geest tussen hen. die dage lijks met elkander te maken hebben, zo sterk verbeterd kan worden. Kleine ge schenken onderhouden de vriendschap; dit geldt ook hieri... maar wordt jam mer genoeg te dikwijls vergeten. Volgend jaar dus beter wat dit laatste betreft! ANALYST. De Rijkswaterstaat zal het wrak van het Gaiekse s.s. „Metamorphosis", dat Zaterdagochtend, nabij de Noorderpier te IJmuiden is vergaan, spoedig opruimen. Het wachten is slechts op een periode van rustig weer. Eventueel zal men a.s. Zaterdag reeds met het karwei beginnen. Vooraf zal men onderzoeken of het ber gen van de lading pyriet de moeite nog loont Nooit is er over Haar ziel een schaduw van de zonde gevallen. Nooit heeft in Haar het vlees begeerd tegen de geest. Geen moment, geen gedachte, geen impuls was in Haar gewijd aan een object buiten God. Nooit hebben de schepselen op zichzelf Haar kunnen boeien. De schepselen waren Haar uitsluitend symbolen van de werkelijkheid, die achter de zichtbare dingen staat en er zin aan geeft. Zonder er over te moeten redeneren zag Zij in de schepselen Hem die ze gemaakt heeft. Nooit ook heeft Zij liefgehad wat God niet is. En zoals geen schepsel onrechtmatig beslag kon leggen op Haar liefde, zo kon ook geen schepsel Haar verbeelding obsederen. Nooit hield het geschapene op. Haar van God te spreken. Nooit bracht het Haar in ver warring. Nooit verloor de sluier zijn doorzichtigheid. Nooit ook is Zij gekrenkt geweest, als men Haar over het hoofd zag. Zij wist. dat alleen Gods uitverkiezing grote dingen aan Haar gedaan had. Zij kende Zichzelf, zo objectief als nooit een mens zichzelf gekend heeft. Zij heeft nooit trots Haar zelfbeschikkingsrecht verdedigd. Alleen Gods heer lijkheid had betekenis; en die kon door het voorbijgaand onbehagen van een enkele mens, hoe hoog boven allen bevoorrecht ook, niet gekrenkt worden. Nooit hebben Gods genade en Gods liefde een belemmering in Haar ge vonden. Zij stond geheel open voor het Licht en de warmte van de Liefde, die haar doorstraalde en vervulde. Zij urns vol van God, en van ogenblik tot ogenblik werd die volheid intenser. God verrukte Haar. God was Haar Alles. God maakte Haar deelachtig aan Zijn eigen schoonheid. Nooit is in Haar het liefdevol contact met God gebroken of geschonden. Nooit heeft Zijn liefde opgehouden Haar te doordringen en aan te trekken. Zii stond geheel open voor God. Zij was geheel beschikbaar voor Zijn plan. Zij reageerde op iedere uitnodiging van Zijn nooit aflatende liefde. Nooit heeft Zij opgehouden Zijn uitnodiging te beantwoorden. Zij heeft heel haar leven lang niet alle capaciteiten van Haar ziel, met Haar verstand en met Haar hart, en met al Haar krachten, die liefde beantwoord. En dat antwoord zelf was onweerstaanbaar voor de liefde van God. zonder enige onderbre king. tot Ztj, stervend van liefde, het eeuwige geluk van de Liefde ging delen. Giji dte Onbevlekt Ontvangen rijt, Gij, onbevlekte luister van Gods onge schapen heerlijkheid. Gij. in wie Gods beeld geheel gaaf is en die de zonde kent omdat Gij God kent. Gij weet, hoe wij de genade tegenwerken en ver spillen. Gij weet. hoe weinig royaal en edelmoedig wij ons openstellen voor God. Bidt Gij voor ons, opdat de genade ook ons eindelijk in bezit neme. IN TE j A Tan ra 1 1 wIaI- Na n n .1.. 11 .1A A De H. V ader heeft n oproep aan alle katholieken der wereld gericht tot 't houden van openbare gebeden voor de vrede, teneinde „de vreselijke oorlogsbedreiging" af te wenden. De oproep is vervat in een korte Encycliek, beginnende niet de woorden: „Mirabiie illud", welke werd gepubliceerd in de „Osservatore Romano". De Paus vraagt in Zijn zendbrief aan alle gelovigen een „storm van gebed naar de Hemel op te zenden om eenheid, vrede en welvaart onder de volkeren te verkrijgen". Een heilige kruistocht moet over de wereld gaan. De H. Vader vraagt speciaal ieders gebed voor de om hun geloof vervolgde priesters en leken, en voor allen, die uit hun vaderland zijn weggevoerd. „Op deze wijze" aldus de betrokken passage van het pauselijk schrijven „zal onder leiding van hen, die voorgaan in zaken van godsdienst, een heilige kruistocht worden georganiseerd, in tegenstelling tot de naar wan orde voerende strijd, waaruit zovele rampen voor de mensheid voortvloeien" „Het wonderlijke schouwspel van broederlijke vrede, dat in het H. Jaar door de ontelbare rijen van gelovigen geboden werd, die in vrome pelgrimage optrokken naar Rome, schijnt Ons toe een vermanende betekenis te hebben en een plechtig getuigenis te zijn voor de wereld, dat alle volken geen oorlog, of tweedracht, of haat wensen, maar vurig verlangen naar de vrede, de eenheid van de zielen en de christelijke liefde, waaruit alleen een gelukkige en betere wereld kan geboren worden". De Paus vervolgt dan: „Terwijl Wy met bevreesd hart de volken verontrust zien door de vreselijke dreiging van con flicten en reeds door de vreselijke slach tingen in sommige gebieden de bloem der .jeugd zien weggemaaid, verlangen Wij vurig, dat zulk een waarschuwing ten slotte door allen zal gehoord worden". „Wanneer Wij op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen te middernacht het H. Offer opdragen", aldus de H. Vader, „dan zullen Wil Onze gebeden en sme kingen tot God richten, opdat eindelijk de wereld de vrede zal kennen. Wij vertrou wen, dat alle gelovigen zich dan met Ons zullen verenigen, om door de voorspraak van de Allerheiligste Maagd van God te verkrijgen voor alle mensen gerechtig heid en onpartijdigheid". „Wij sporen U aan om teet Ons de novene ter voorbereiding van het Kerst feest te wijden aan dezelfde intentie, opdat Christus. Die op Kerstmis opnieuw in ons wordt geboren, de vrede over de wereld moge brengen. Dat dan ook wer kelijk, zoals de engelen, alle mensen van goede wil tezamen met Onze Verlosser en Zijn H. Moeder bidden om vrede voor. de gehele wereld." Wie ziet niet hoe de bloedige conflic- overal vernietiging, slachting en r!ei soort van ellende veroorzaken?" Menselijk vernuft, dat toch bestemd is voor andere doeleinden, heeft heden ten dage oorlogsmiddelen uitgedacht cn in toepassing gebracht van zulk een uit werking, «lat de geest van elk nobel mens van afgrijzen wordt vervuld. Bo venal, omdat die middelen niet alleen legers treffen, maar vaak ook zelfs par ticuliere burgers, kinderen, vrouwen, de ouden van dagen, de zieken, alsmede ge wijde gebouwen en de schoonste kunst monumenten. Wle wordt niet van schrik vervuld bij de gedachte, dat nieuwe kerkhoven zul len worden toegevoegd aan die, welke reeds In zo groten getale moesten wor den opgericht, na de jongste wereldoor log, en dat nieuwe rokende puinhopen van steden en andere woongebieden zich zullen opstapelen op de overige droevige ruïnes? „Wie, tenslotte, beeft niet bij het denk beeld, hoe de verwoesting van nieuwe landstreken onvermijdelijk gevolg van oorlog de economische crisis nog zal verscherpen, waarin alle volken reeds ge dompeld zijn, vooral de armste volks klassen? „Wjj, die Onz,e geest verheffen boven de branding der menselijke passies en die vadcriyke gevoelens koesteren jegens volken en naties, van welk ras ook, ver langen veiligheid en vreedzame zekerheid en dagelijkse groei van de welvaart, aldus de Paus. Tot besluit van Ziin vredesoproep ver leent de H. Vader Zijn Apostolische Ze gen aan de bisschoppen, priesters en ge lovigen, doch wel zeer-bijzonder aan hen. die zich bij Hem zullen aansluiten in het gebed voor de vrede, zoals Hij dat in deze m (Van onze Utrechtse redacteur) De gemeente Jutfaas onder de rook van Utrecht zoekt de laatste tyd de op lossing van het woningvraagstuk in de hoogte. Juist in 't gedeelte, dat wel door de stad Utrecht opgeslokt zal worden, zijn drie blokken, elk bevattend acht étage-woningen, in vier woonlagen op sousterrain gebouwd. Ongeveer ter hoogte van de rondweg in het reeds druk bevolkte Hoograven teke nen de hoge bouwsels zich scherp af te genover de vriendelijke eengezinswonin gen met voortuintjes in de omgeving. Als een kleine gemeente met 300 „nood gevallen" zit en in het geheel binnen haar grenzen 600 gezinnen by anderen inwonen, om nog niet te spreken van de behoefte aan woningen voor arbeiders, die in Jutfaas werken, doch elders, soms ver weg hun domicilie hebben, daarbij niet voldoende bouwgrond bezit, vr rkeert Encycliek uitdrukkelijk heeft gevraagd. zjj in de onmogelijkheid om nog langer De minister van Buitenlandse Zaken van Sovjet-Rusland, TTisjinski (midden) en de Russische gedelegeerde bij de Verenigde Naties. Malik (links), luisteren aandachtig naar hun landgenoot Zinsjenko, de assistent secretaris generaal der VA., even voor de bijeenkomst van de algemene vergadering provincie Utrecht, de heer M. A Reinal- da, die gisteren het eerste complex van deze woningwetwdningen in ogenschouw kwam nemen en er alle lof voor had, meende ,dat slechts op deze wijze het nij pende gebrek aan woningen over geheel Nederland opgelost zou kunnen worden. Ook voor ouden van dagen zal z.i. flat- bouw moeten worden toegepast De bouw van de blokken geschiedde onder architectuur van de heer Jan le Clerq te Utrecht, die met het beschikbaar gestelde bouwvolume gewoekerd ileeft, zodat gerieflijke woningen zyn ontstaan, met een nuiskamer van 16 vierkante »*r' een slaaP'farner van 11,3 vierkan- 'e Meter en twee kleinere slaapkamers van 8,6 M. De keuken met een opper vlakte van 4,8 vierkante Meter is wel wat klein uitgevallen, doch practisch is weer de uitgang op een soort balcon. Verder is er een douchecel met was tafel en een behoorlijke bergruimte in het sousterrain. Een uitkomst vor- de jeugd is de overdekte speelplaats van 34 vierkante Meter, terwijl zich langs het gehele blok aan de voorzijde nog een ge meenschappelijke speelplaats bevindt ter oppervlakte van 230 vierkante Meter en een tuin voor gemeenschappelijk ge bruik aanwezig is. De huur van deze a-beiderswoningen is ongeveer 6 per week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1