Amerika en Engeland niet op dezelfde breedtegraad Vredesweg via Korea of via het eiland Formosa „Chinese interventies-resolutie krijgt voorrang Brittannië weet niet van wijken in Korea Nieuw-Guinea over een jaar aan Indonesië? Indonesisch voorstel op Haagse half Go conferentie In October werd weer normaal gekocht STERKE STIJGING VAN DE WERKLOOSHEID Accoord inzake pool voor kolen HZou wel gemakkelijk zijn Korea en Guinea maar weg te geven KAMER WEIGERT VERHOGING TOPSALARISSEN NG Vrijdag 8 December 1950 DAÓ3LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN L - r~ Grote Drie confereren over Russische uitnodiging Y. S. houden rekening met algehele mobilisatie De Atlantische Raad komt tot overeen stemming Ran belegde spoed zitting der „dertien" Ook Zuid-Korea uitgenodigd voor debat Nederlanderschap wordt teruggegeven P leektigh eid op h e I Damplantsoen Verklaring van Shinwell Wat nu met K.B. 408? De Pausmis voor de vrede LAGEN Toch verbetering tegenover 1949 Aankomst „Cyreina" Therese Neumann bediend WEERBERICHT Het gaat O.K., zegt Attlee GEVALLENEN 7 DECEMBER- DIVISIÉ HERDACHT Ti-V® do8n met het R B' 408, Waar- Voor voedlngs- en genotmiddelen een afzonderlijke vergelijkings maatstaf HIER RADIO VATICANA PROBLEEM DER PRODUCTIE KOSTEN OVERWONNEN Troepen per trein van Marseille naar huis Veertien werklozen per 1000 inwoners De verwachting geldig va«n heden- tot mor genavond luidt: Droog weer met over het algemeen wmnig bewolking en weinig wind. Xn rit* mvftoi •m «wh- tend lichte en in het Zuid-Oosten vaai 5i*t tend plaatselijk matige vorst. In het Westen hl«r en daar nevel of mist. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Zaterdag 9 December: Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur; maan op 9.18 uur, onder 16.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gisterenmiddag hebben premier Attlee sie in Korea", de Westerse mogendheden en president Truman nogmaals hun aan dacht gericht op het Verre Oosten Over de conferentie, die een uur en veertig minuten duurde, is na afloop wederom een weinig zeggen communiqué gepubli ceerd, De perssecretaris van het Witte Huis verklaarde, dat de besprekingen gisteren „van algemene aard" waren ge weest. De conferentie van Washington zal vermoedelijk vandaag eindigen, na de bijeenkomst die de beide staatslieden hedenmiddag houden. De adviseurs waren gisteren reeds be gonnen met het opstellen van het slot communiqué, waarin een algeheel over zicht van het besprokene zal worden ge geven. De heer Attlee bracht gistermorgen eenbezoek aan de Indische ambassa drice in Washington, mevrouw Laksjmi Pandit, de zuster van Nehroe. Het gold hier volgens mededelingen, die na af loop verstrekt werden, een beleefd heidsbezoek, waarbij slechts een „infor mele discussie" was gevoerd. Het onder houd duurde een half uur. Daarna was Attlee, tezamen met presi dent Truman, en hun voornaamste raads lieden, de gast van de Amerikaanse minister van defensie, generaal Marshall. Hoewel premier Attlee na de confe rentie van gistermiddag, op de vraag van een journalist, hoe of de onderhandelingen verliepen, een welgemoed „O.K.!" liet horen, menen de au.guren van de Ameri kaanse politiek, dat er nog steeds geschil punten zijn in de Britse- en Amerikaanse visie op de strijd in Korea. In een beschouwing in de New York- Times, althans, schrijft James Reston, de diplomatieke correspondent van het blad. dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, volgens welingelichte bronnen verklaard zou hebben, dat bespreking van de kwestie- Formosa, erkenning van de communisti sche Chinese regering en het toelatwi van haar vertegenwoordiging in de V. N. voordat een regeling zou zijn bereikt van „de primaire kwestie van Pekings agres- De plaatsvervangende perssecretaris van president Truman, Early, heeft gis teren verklaard, dat besprekingen gehou den zijn over een algehele mobilisatie, terwijl eveneens „zeer in het algemeen" gesproken was over een noodzakelijkheid om de nationale noodtoestand in de V.S. af te kondigen. Het doel hiervan zou zijn, <le president en regering volmachten te verlenen om strenge economische con troles uit te oefenen en volledige beschik- en zeggenschap over de nationale Hulpbronnen te verzekeren. he^wLzeide met nadruk. dat n°S geen waren genomen of zelfs direct V wutintrW^ren' Functi°narissen van het Witte Huis verwachten niet SDoedie enige maatregel in deze richting. spoeaig Ook generaal Eisenhower heeft de kans op een algehele mobilisatie laten doorschemeren, toen hij in een rede voor twintigduizend manschappen van de 43ste divisie en andere eenheden ver klaarde, dat de V.S. wel eens gedwongen konden worden, om „al onze jonge man nen weer hun uniform te laten aantrek ken, aangezien de leiders van agressieve naties besloten hebben, dat alle vrije vol ken hun vijanden zijn". „Wij roepen om vrede, maar er ls geen vrede", zei de generaal. „Maar onthoudt dit: jullie bent leden van een vrij .and. De Verenigde Staten, één van geest en vastbesloten hun taak te vervullen, vor- men de sterkste macht op aarde". op een gladde helling zouden kunnen brengen. Er zouden volgens Reston aanwijzingen bestaan, dat de Chinese communisten bij hun gesprek met sir Bcnegal Rau van India meer belangstelling hadden ge toond voor de toekomst van Formosa dan voor die van Korea. Aan Britse zijde zou men in verband hiermede tot de mening overhellen, dat men misschien via de kwestie-Fonnosa tot een oplossing van de Koreaanse kwestie zou kunnen komen. Acheson daarentegen zou te kennen hebben gegeven, dat, tenzij Peking duide lijk bereid zou blijken een vreedzame politiek van samenwerking in Azië te vol gen, Formosa niet aan communistisch China zou mogen worden overgegeven. De commissie van permanente plaatsvervangers der ministers van bui tenlandse zaken van de landen van het Atlantisch-pact hebben^ Donderdag in beginsel overeenstemming bereikt over het opnemen van Duitse gevechtseen- heden in bet Atlantische leger, zo ver luidt in gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen. De commissie van plaatsvervangers maakte Donderdagmiddag bekend, dat zij gereed is voor een bijeenkomst met de militaire oommissie. Deze bijeen komst zou, naar men meent, wellicht de volgende week in Londen kunnen worden gehouden. Berichten uit Washington melden, dat de benoeming van Generaal Eisenhower tot opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, thans elk ogenblik kan afkomen. Verder wordt bericht, dat Generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven, de geza menlijke vergadering van plaatsvervan gers- en defensiecommissie, de volgende week te Londen, zal bijwonen. Volgens een gewoonlijk betrouwbare bron is de overeenstemming niet op elk punt volledig. Het Nederlandse com promisvoorstel tot het aanwijzen van een burgerlijke commissaris voor het toezicht op de activiteit van eenheden van de Europese legers in samenwer king met de opperbevelhebber is, even als het Engelse amendement er op, naar een studiegroep verwezen. De conferentie der Westerse Grote Drie, die een antwoord opstellen op de Sovjetrussisehe uitnodiging tot het hou den van een conferentie der „Grote Vier" is Donderdagavond in het Franse mini sterie van buitenlandse zaken begonnen. De Franse delegatie wordt geleid door Alexandre Parodi, secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse za- ken, de Britse door sir Oliver Hardy, i ambassadeur te Parijs en de Amerikaanse j delegatie door David Bruce. Men verwacht dat de conferentie ver scheidene dagen zal duren. Zij zal ge heim zijn. Pas na afloop der besprekin gen zullen mededelingen aan de pers worden veslrekt. De vertegenwoordigers der dertien lan den in Azië en het Midden Oosten, die de regering van Peking verzocht hebben halt te houden aan de 38ste breedtegraad, zijn Donderdagavond te Lake Success inderhaast bijeengeroepen door sir Sene gal Rau, onmiddellijk nadat deze een onderhoud had gehad met Tsjiao Koean- Hoea, adviseur van de Chinese commu nistische delegatie. Rau deelde na de bijeenkomst mede. dat hij „ieder ogenblik het antwoord van Peking en Noord-Korea op de oproep der dertien verwacht". De politieke commissie keurde gisteren goed, dat aan de behandeling dei zes- mogendheden-resolutie Over de Chinese interventie in Korea voorrang zal wor den verleend. Dezelfde overweldigende meerderheid als waarmee de Algemene Vergadering deze zaak de dag tevoren op haar agenda had geplaatst, sprak zieli gisteren voor de snoedhehandeling uit n.l.: 42 vóór. 5 legen liet Sovjet- bloc) en 4 onthoudingen (India, Indo nesië, Burma en Saoedi Arabië). Over deze resolutie leveren de heren Visjinki en Anstin, de grote tegenspe lers in de V. N„ nu al geruime tijd een vinnig duel voor de ogen van de onbe wogen rode Chinese delegatie eerst in de Veiligheidsraad, daar na in de „Sfee- ring-comniittee", de Algemene Vergade ring, en gisteren in de politieke com- Het ligt ïn de bedoeling der regering bü wijze van noodvoorziening verlies var. Nederlanderschap door het treden in vreemde krijgs- of staatsdienst ook voor oud-Spanjestrjjders in ruime mate ongedaan te maken. Het daartoe strekkende wetsontwerp heeft het depar tement van Justitie reeds verlaten. Van de oud-Spanjestrijders zijn er reeds 8C genaturaliseerd. Meer dan honderd zullen vermoedelijk onder de algemene regeling vallen. missie. De vergadering blijft in over grote meerderheid acnter de Westerse grote mogendheden, die «r de onderha vige resolutie de terugtrekking der Chi nezen uit Korea .eisen, terwijl anderzijds garanties worden gegeven vooi de Mand- sjoerijse grens De Peking-delegatie zat gisterenavond op de zetels, bestemd voor gasten, toe te zien. De vergadering besloot gisteravond eveneens een Zuidkoreaanse vertegen woordiger uit te nodigen voor het de bat. Voor de Indonesische urn in het natio naal monument op de Dam in Amster dam is gistermorgen een krans gelegd namens de band oudst.riiders „7 Decem ber". Gelijktijdig is op het ereveld Menteng Pulo door de oudste in Indo nesië aanwezige officier van de 7 De- cember-divisie een krans gelegd. Deputaties van de le, 2e en 3e infan teriebrigade en van de divisiestaf. als- r.v burgerlij'. 3 en militaire autoritei ten stonden vanmorgen, terwijl éen natte sneeuwregen over de Dam joeg, voor het monument geschaard toen de oud commandant van de divisie, generaal- majoor H. J. Dürst Britt een korte toe spraak hield. Luitenant-kolonel aalmoezenier R. H- Vei hoeven, herinnerde aan de rede van Koningin Wilheimina, die aan deze di visie haar taak en naam gaf op deze dag van herdenken. Majoor-veldprediker W. P. Kramer las een psalm voor. Hierna legde de tweede oud-commandar.t van de divisie, gene- raal-majoor E. Engles tezamen met sol- daa' le klasse Rekman, de krans voor de urn neer, een minuut stilte besloot deze plechtigheid. log werden naast de grote 1 ans twee simpele tuiltjes witte bloe men gelegd door twee vrouwen, nabe staanden van gesneuvelden, Shinwell. dc Britse minister van de fensie. heeft Donderdag i„ het Lager huis „met grote nadruk" verklaard, dat „wil, nocb de Amerikaanse autoriteiten ook maar denken aan een ontruiming van Korea". Shinwell zeide dit op vragen, na het voorlezen van een verklaring over de Koreaanse crisis, waarin hij het Huis w-aarschuwde zich voor te bereiden op naS slechtere tijdingen. Het conservatieve lid Baxter deelde de minister mee, dat hij en velen van zijn vrienden in geval, van een keuze tussen vernietiging van de Britse troe pen in Korea of het werpen van de atoombom het laatste zouden voor staan. Shinwell zeide hierop liever geen antwoord te willen geven. Evenmin wilde Shinwell antwoorden op een verklaring van het Labourlid 's-GRAVENHAGE, 7 December. De Tweede Kamer heeft de verho ging der topsalarissen niet aanvaard. De topsalarissen zijn tobsalarissen geworden en de regering zal zich moeten beraden b»J "et Bezoldigingsbesluit werd herzien en de salarissen der topfunctionarissen w8rd.en opgetrokken. de reeds afgehandelde begrotin gen van Landbouw en van Economische Zaken, waaraan |n verband met deze salarissen nog goedkeuring moest wor den gehecht, zuilen moeten wachten op de oplossing, welke de regering nu zal moeten zoeken. Deze verhoging werd door de Kamer afgewezen, doordat zij het amendement- Turn (P-v.d.A.) aanvaardde, dat mede ondersteund was door de heren Schou ten (A.R.) en Beernink iC.H.) en waar in de begrotingspost salaris secretaris generaal van Binnenlandse zlaken op het oude niveau werd teruggebracht. Het amendement werd aangenomen met 43 tegen 36 stemmen Tegen s.emden de K.V P V.V.D en de heer Welter (K. N. P.). Minister Teulings nee ft na de re plieken nog eens uitvoerig geantwoord. Hij ging er opnieuw in den brede op in, dat de betrokken minister verleden jaar, toen deze toelagen ter sprake waren ge komen, duidelijk had verklaard, dat zo de Kamer het systeem der toelagen met wenste voortgezet te zien, de regering zou komen met een wijziging van het Bezoldigingsbesluit. Hij wees er nog eens op, dat de topfunctionarissen buiten de salarisherziening van 1948 waren geble ven en dat de regering daarom geen ogenblik kon vermoeden, dat de Kamer tegen dit K. B. 408 gekant zou zijn. Maar welke argumenten de minister ook in het geding bracht, ze mochten niet baten. Het amendement ruin werd aan genomen. En de voorzitter kon niet anders doen dan alle begrotingen aan houden totdat de regering opnieuw haar, houding zal hebben bepaald. Na dit voor de topfunctionarissen dra matische verloop van deze salariskwestie volgde de behandeling van de begroting van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbe drijf. Hierbij heeft minister Teulings op het gedane verzoek om de Handelingen der Kamer goedkoper beschikbaar te stellen (Weiter, Hoogcarspel) geant woord, dat het tekort op deze Handelin gen rond 86000 was. Wel zou er nu een proef worden genomen met een deel- abonnement, waarbij men alleen 'n deel koopt. Weder uitgeven van het Verkorte Verslag moest afstuiten op financiële be zwaren. Over het terrein voor de nieuwe Staatsdrukkerij is overleg met de ge meente Den Haag gaande. De Kamer zal hiervan op de hoogte worden gesteld. Het begrotingshoofdstuk werd hierna z.h.st. aangenomen. Davies, dat, sommige leden vara de Labourfractie niets meer met de zaak te maken willen hebben, als de atoom bom op China geworpen werd". In zijn verklaring zeide Shinwell, dat het dwaas zou zijn de omvang en de vastbeslotenheid van de Chinese inter ventie te onderschatten. Sprekende over Attlee's conferentie met Truman zeide Shinwell, dat de toe stand „vol gevaren en moeilijkheden" is. „Niemand weet hoe het zal aflopen". s De Indonesische delegatie heeft gistermiddag in de derde werkvergadering van de conferentie over de status van West-Nieuw-Guinea schriftelijk een voorstel ingediend teneinde het probleem op te lossen. De Nederlandse delegatie heeft tia enige minuten van onderling beraad medegedeeld, dat zij op dat ogenblik geen vragen over het voorstel wenste te stellen, doch dat zij in de vergadering van hedenmiddag schriftelijk op het voorstel zou reageren. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat Nederland dan met een tegenvoorstel zal komen. Het Indonesische voorstel, dat slechts ongeveer vier tot vijfhonderd woorden beslaat, houdt in, dat als basis voor een oplossing van het probleem een verklaring zou moeten worden afgelegd door de beide voor zitters van de delegaties, wdarin wordt vastgesteld, dat de souvereini- teit over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. Deze Van Maarseveen-Roem-ver- klaring zou moeten worden afgelegd uiterlijk op 27 December a.s., de Onder grote belangstelling vond gisteravond te Amsterdam de voorlaatste ronde plaats van het internationaal scliaaktournooi. Uiteraard interesseerde men zich sterk voor de verrichtingen van TSajdorf, Stahlberg en Reshevsky. De Argentijn maakt echter de beste kansen, al werd dan zijn partij tegen dr. Trifunovic afgebroken. Zoals uit onderstaande, door het C.B.S. verstrekte, cijfers blijkt, zijn de geld omzetten bij dc grootwinkelbedrijven in diverse branches van de detailhandel in tember 1950 belanBTVk Bedaald t.o.v. Sep- De grootste daling deed zich voor bij de grootwinkelbedrijven in huishoudelijke artikelen, artikelen voor woninginrichting en huisraad, textielproducten parfume rieën en schoeisel. De geldomzetten waren in deze bran ches resp. 3". 27, 23, 23 en 21 pet lager dan in September 1950. Na de abnormale stijging, welke zich in deze branches sinds Juli 1950 voordeed, is thans de omzet weer vrijwel normaal. Men vergelijke in dit verband eveneens met de indices over October 1949. Geldomzetten bij grootwinkelbedrijven in diverse branches van de detailhandel (basis 1-12-1947 100) Oct. Sept. Oct '49 '50 '50 Kruidenierswaren 1149 219 183 Brood 100 1" 113 Banket 137 127 122 Vlees 144 236 224 Zuivelproducten130 126 124 Tabaksproducten 143 182 149 Alcohol en dranken 127 110 106 Schoeisel 136 175 139 Textielproducten 219 262 202 Art. v woninginr en huisraad 120 109 145 Huishoudelijke artikelen 111 131 105 Parfumerieën 99 122 94 De geldomzetten in de grootwinkelbe drijven in voedings- en genotmiddelen feitelijke overdracht zou na onge veer een half jaar moeten plaats hebben. Vóór die tijd zouden de beide delega ties moeten onderhandelen ov"c een aan tal afzonderlijke overeenkomsten betref fende de positie van Nederland in cultu reel, financieel-economisch en sociaal op zicht in N. Guinea. Over aard of. inhoud van deze overeenkomsten spreekt het voorstel zich niet uit. In de vergaderingen van Dinsdag- en Woensdagmiddag heeft men zich bepaald tot algemene beschouwingen over de ver schillende aspecten van het vraagstuk Hierbij is o.m. van Nederlandse zijde naar voren gebracht, dat men meende te we ten, dat de Verenigde Staten van Ame rika het als niet met hun belangen in de Pacific strokend zouden beschouwen in- dien de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Er werd in dit ver band gewezen op de strategische rol die Nieuw Guinea in de laatste oorlog heeft gqspeeld. Ook werd verklaard, dat men de indruk had, dat Australië er niet voor zou terugschrikken N. Guinea te bezetten in geval de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Van Indonesische zijde wees men erop dat dit een rechtstreekse agressie zou be tekenen, die onmiddellijk een actie van de Veiligheidsraad zou uitlokken. Daarom was men van Indonesische zijde niet bereid deze Australische opvatting serieus te ne men. Een ander lid van de Nederlandse dele gatie heeft gewezen op de politieke moei lijkheden welke in Nederland zouden kunnen ontstaan bij een eventuele over dracht van de souvereiniteit aan Indo nesië. De Paus heeft in de nacht van Donder dag op heden. Vrijdag in Zijn particuliere kapel in het Vaticaan de Middernacnt- mis gelezen voor het behoud van de vrede in de wereld. Elke handeling van de Mis, die door de radio werd uitgezonden, werd precies tegelijk mee verricht door 24000 priesters in 24.000 kerken in geheel Italië. „De hemel moet geweld worden aan gedaan, opdat de geesten goed worden gericht. Zouden we het in dit storm- getij van het vredesschip nog niet eens over de boeg van het gebed gooien?" Aldus schreven we o.a. Maandagavond In deze hoek. En nu heeft de H. Vader Zelf een oproep tot de hele katholieke wereld gericht om een storm van gebed naar de hemel op te zenden voor eenheid, vrede en welvaart. Een heilige kruistocht moet over de wereld gaan. Mogen we Zijn vermaning begrijpen en volgen. Weer is er een vreselijke dreiging van conflicten. Hoeveel ellende is er al op nieuw veroorzaakt door vernietiging en slachting van allerlei soort.. Met schrik wordt de wereld vervuld bij de gedachte van nieuwe kerkhoven. Er is mogelijk heid van een nieuwe verscherpte econo mische crisis. De Paus wjjsl in ZUn oproep op al die miserie, waarbij de bloem der jeugd wordt weggemaaid. Waartoe is het mensdom na 1945 al weer gekomen? En wat zal van dit alles het einde zijn? De H. Vader, ofschoon naar de mens van schrik en beving vervuld in verband met feiten en eventuele gebeurtenissen, wanhoopt echter niet. Hij zegt: de volken willen geen oorlog en tweedracht, maar vrede, eenheid van ziel en christelijke liefde. Hoe aan die wensen tegemoet te ko men? Terwijl de kanonnen donderen in Korea, legers opmarcheren van Mands- joerije tot Wonsan, bommen neerploffen en, noodgeschrei veroorzaken, terwijl in Washington de hoogste leiders der groot ste volken zich aftobben over de vraag: hoe komen we uit de chaos, in alle hoofdsteden kabinetten vergaderen en in bijeenkomsten generale staven plannen uitwerken komt Z. H. de Paus met een: Op de knieën, katholieken van heel de wereld. Houdt een novene ter voor bereiding van het Kerstfeest. Dat alle gelovigen zich met Ons verenigen, om door de Voorspraak van de Aller heiligste Maagd van God te verkrijgen gerechtigheid en onpartijdigheid voor alle mensen. Bij het woord voegt Hij de daad het voorbeeld. Hier, radio Vaticana. Temidden van al het wereldnieuws in woord en morse-tekens zal via de Ro meinse zender om/ zeven uur op deze avond de Paus Zelf de rozenkrans voor bidden. Duizenden, tienduizenden hebben per soonlijk of via het journaal in de afge lopen maanden de H. Vader gezien, om geven van praal en pracht bjj de plech tige gebeurtenissen van het H. Jaar. Tover U nu eens voor ogen het toneel van hedenavond. In de stilte van Zijn wo ning Gods Plftatsbekleder op aarde in Zijn witte kleed op de knieën gaat voor in het rozenkransgebed. Washington, Korea, China, Roma Va ticana. Mogen de geesten goed worden gericht. Maar dan gó ook naast de Paus op de knieën. Voor een Zalig Kerstfeest voor allen! HENK VAN DER MAZE. In de loop van de maand November is het aantal werkloze mannen in ons land gestegen van 53.032 tot 72-428, namelijk 51.137 geheel werklozen (vorige maand 42.566), 20.780 D.U.W.-arbeiders (10.305» en 511 wachtgelders (161), zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken mede. Ten opzichte van het vorige Jaar valt ondanks deze fikse stijging een gunstige ontwikkeling op, aangezien de werkloos heid in het begin van dit jaar 20.000 ho ger lag dan een Jaar tevoren en nu nog slechts 10.000. Werkloosheid tengevolge van het win terseizoen openbaarde zich vooral in de landbouw en in de bouwnijverheid. Door het natte weer van de laatste maanden was een groot aantal arbeiders extra in de landbouw tewerkgesteld voor de oogst Deze werkzaamheden liepen in November af. In de bouwnijverheid kampte men bo vendien met een tekort aan metselstenen. Wegens regenval kon ook het buiten schilderwerk niet normhal worden uit gevoerd- Het aantal werkloze bouwvak arbeiders steeg zodoende van 5890 tot zijn in de branches echter zeer belang rijke verkoopdagen. Men dient er derhal ve rekening mede te houden dat Septem ber 1950 5 Vrijdagen en Zaterdagen telde, terwijl in October slechts 4 Vrijdagen en Zaterdagen vielen. Een betere vergelij king wordt verkregen wanneer men de 4-wekelijkse periode van 2 t.m. 28 Octo ber vergelijkt met de periode van 4 t.m. 30 September. Geldomzetten bij grootwinkelbedrijven in enkele branches van de detailhandel (basis 1-12-1947 100). 4—30 Sept. 2—28 Oct. 1950 1950 Kruidenierswaren 210 191 Brood 115 115 Banket 120 126 Vlees 220 234 Tabaksproducten 176 149 Alcohol en dranken 105 I07 Uit deze cijfers blijkt, dat de geldom zetten in de 4-wekelijkse periode van 2— 28 October 1950 bij de grootwinkelbedrij ven in tabak en kruidenierswaren 15 resp. 9 pet lager waren dan in de periode van 4—30 September 1950, dat die in brood gelijk zijn gebleven en dat de geldomzet ten in banket, vlees en alcoholhoudende vertoonden eveneens een daling t.o.v. Sep- en alcoholvrije dranken met resp. 5. 6 en tember 1950, De Vrijdag en de Zaterdag2 pet zijn gestegen. (Telefonisch van onze Parijs* correspondent). Met de voorbereiding van het accoord vooT het Schunian-plan inzake de kolen- pool zijn de deskundige delegaties der zes deelnemende landen nu zover gereed, dat het grootste struikelblok de uiteenlopen de productiekosten van de steenkolen overwonnen werd. De landen die de Taagste productieprijzen hebben, dus Nederland en Duitsland, zullen de kas moeten vullen, waaruit aanvankelijk het tekort van de duurste kolen, dus in het bijïonder uit België en Italië, zal worden bijgepast, om tegen unieke marktprijs te kunnen leveren. Vergelijking der productiekosten Wat. nu de verschillende productiekos ten voor dit ogenblik betreft, zijn de deskundigen tot de volgende cijfers voor de zes landen gekomen in Franse francs uitgedrukt. Duitsland: Productieprijs frs. 3242 per ton, waarin 55,18 pet. voor arbeidsloon, frs, 628 voor de benodigdheden, frs. 344 voor de interestdienst-, frs. 265 voor amor tisatie, frs. 111 voor belasting anders dan op loon en frs. frs. 85 voor de resterende algemene kosten. België: Productieprijs frs. 5208 per ton, waarvan 63,3 pet voor arbeidsloon, frs. 1.217 voor de benodigd heden, frs. 29 voor de interestdienst, frs. 293 voor amortisatie, frs. 36 voor be lasting anders dan op loon, frs. 335 voor de resterende algemene kosten. Frank rijk: Productieprijs frs. 3560 per ton, waarvan 63,7 pet. voor arbeidsloon, frs 860 voor de benodigdheden, frs. 115 voor de interestdienst, frs. 265 voor amortisatie, frs. 25 voor belasting anders dan op loon, frs. 30 voor de resterende algemene kosten. Italië: Productieprijs frs. 4098 per ton, waarvan 71,3 pet. voor arbeidsloon, frs. 577 voor de benodigd heden, frs. 600 voor de amortisatie. Nederland: Productieprijs: frs. 2868 per ton, waarvan 63,2 pet. voor arbeidsloon, frs. 744 voor de benodigdheden, frs. 123 voor de interestdienst, frs. 139 voor amor tisatie, frs. 12 plus frs. 37 voor belasting anders dan op de salarissen en voor de andere algemene kosten. Saargebied: Productieprijs frs. 3520 per ton, waarvan 47,8 pet. voor arbeidsloon, frs. 1395 voor de benodigdheden, frs. 49 voor de inte restdienst-, frs. 65 voor amortisatie, frs. 322 voor algemene kosten en frs. 6 voor belasting, anders dan op loon. Het troepenschip „Cyrenia", dat op 22 Nov, j.l. de haven van Soerabaja verliet met circa 700 militairen en burger-perso neel van de Kon. Marine, het korps ma riniers en het marine-etablissement wordt op Zaterdag 16 December a.s. in de haven van Marseille verwacht. De repatriërenden zullen op Zondag 17 December te Marseille worden ontscheept en per speciale trein doorreizen naar Ne derland, waar zij op Maandag 18 Decem ber worden verwacht. De aankomst op het ontschepingsterrein van de Rotter damse Lloyd te Rotterdam en de afvoer naar de plaats van bestemming worden geregeld op de voor de troepenschepen gebruikelijke wijze. 11.777; dat der landarbeiders van 3699 tot 8868, veenarbeiders van 1478 tot 2206 en los-arbeiders van 7394 tot 11.332. Het aantal gedemobiliseerden, dat bij de arbeidsbemiddeling prioriteit geniet, onderging een kleine stijging en wel van 2216 tot 2388. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 19.617 tot 16.678. Per duizend mannelijke inwoners zijn er op het ogenblik in Nederland gemid deld 14 werklozen. In Drenthe is de toe stand echter als steeds het sleghtst, daar bedraagt dit aantal namelijk 43, terwijl Overijssel met 7 per duizend het laagste cijfer heeft. Voor de overige provincies luidt het: Groningen 20, Friesland 18, Gelderland 16, Utrecht 12, Noord-Holland 14, Zuid-Holland 14, Zeeland 8, Noord- Brabant 16 en Limburg 9. De werkloosheidscijfers per provinci* waren als volgt: Aantal werklozen Nov. e. Oct. e. Nov 1949 1950 1950 3728 2260 4562 4194 2143 4306 5218 3823 6204 2782 1682 2436 6681 6103 8595 2583 2492 3322 Noord Holland 11197 9510 12697 Zuid-Holland 13.827 13.665 15962 562 705 1111 Noord-Brabant 8921 7939 10069 3022 2710 3164 62715 53032 72428 Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5897 tot 5457. De vraag naar vrouwe lijk personeel daalde van 16.648 tot 16.254. Therese Neumann, de gestigmatiseerde van Konnersreuth, is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden. Haar toestand heeft zich echter zoveel verbeterd, dat zij thans wederom buiten levensgevaar is. Therese Neumann lijdt sedert enige maanden tengevolge van een ernstige val aan nierstoringen. Dit heeft zij opgedaan, toen zij aan de vooravond van het feest van Maria Tenhemelopneming van haar parochiekerk, waar zij had meegeholpen met het aanbrengen van de versieringen voor het feest, naar haar huis terugkeer de en. door de duisternis misleid, strui kelde en viel Betrekkelijk spoedig echter herstelde zij weer hiervan, zodat zij zelfs een bedevaart naar Altötting kon onder nemen. Korte tijd daarna kreeg zij ech ter weer een nieuwe ernstige inzinking, op grond waarvan voor haar leven werd gevreesd. De laatste dagen, heeft haar ziekte echter weer een gunstige wending genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1