Doordringen tot Hoek van misschien niet moeilijk, dan regeren Holland maar Voorlopig geen verhoging verdere huur- m I. 4 LOON- EN PRIJSBEHEERSING IN DE VER. STATEN Rode rijk heeft sterke, maar ook zeer zwakke plekken Zaterdagse mi j meringen Binnenkort compensatie-regeling voor de minst draagkrachtigen f* X,-_ J Belangrijke Argentijnse orders Rusland is één gevangenis Minister Teulings gaat niet heen f 35.000 verduisterd Harry Trikkér ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 PAGINA toen de Noord-Koreanen over de 38ste breedtegraad werden ge worpen, niet ingegrepen. Maar dit zijn tenslotte speculaties. Het handige spel van het Kremlin heeft ten doel, de wereld een rad voor de ogen te draaien. Feit blijft evenwel, dat een oorlog een economisch aspect heeft en een economisch nog niet volkomen weerbaar land dwaas doet, een oorlog te ontketenen. De Verenigde Staten wensen geen preventieve oorlog, omdat dit het verlies van West-Europa zou betekenen. Sovjet-Pus1 and kan nog niet tesen het W esten op, in economische zin. Uitstel van executie? Uitstel van executie! zal men hoofd schuddend mompelen. Komt tijd, komt. raad, zegt het oude spreekwoord. Mis schien, dat de heersers in het Kremlin Pessimisten, die indertijd voor spelden, dat Sovjet-Rusland in 1952 of 1953 klaar zou zijn, me nen nu, dat het nog wel een vijf jaren zal duren. Intussen lijkt het, door de grote activiteit van het Kremlin, alsof het reeds klaar is. Toch heeft Sovjet-Rusland, Voor 40 millioen telex- apparatuur bij Philips SUKARNO ZIEK Ruslands uitgestrektheid is óók een nadeel Grote anti-communistische actie in Oost-Duitsland Wegens kwestie der topsalarissen Dan is de arbeidsproductivi teit van de Russische arbeider nog niet de helft van die van de West-Europesc en nog minder Geen premieverhoging COMPENSATIE D. U. W. DE REPATRIëRING DER MILITAIREN UIT INDONESIË RADIOPROGRAMMA'S IN NIEUWSBLADEN Auteursrecht van de omroep verenigingen Spoedig te verwachten KOSTEN OVERTOCHT EMIGRANTEN NAAR CANADA W at zou Sovj et-Rusland kunnen? De Britse gezant te Moskou kwam kort voordat Attlee naar Washington trins;, om niet Truman te spreken, even naar Londen overgewipt. Voor vaeantie of zoiets. In diplomatieke termen uitgedrukt betekent dit, dat hip van te voren zijn oren aan de deuren van het KremKn te luisteren had gelegd en nu even in de oren van Engeland» minister-president kwam fluisteren, nat hij de Russen had horen zeggen, na Trumans merkwaardige verklaring inzake de atoombom en 4jet eventuele gebruik ervan. Attlee heeft op zijn beurt I ntmaii het een en ander in de oren gefluisterd. En daarna zijn door ashington verschillende communique's uitgegeven en zoemde de wereld van al het gefluister over Korea, communistisch China, Stalin, etc. etc. Over het algemeen kon de gemiddelde maatschappijen zich niet ontzien, enorme mens er niet veel uit wijs worden. Hetkapitalen te steken in te Rotterdam opge- is merkwaardig, dal ofschoon we leven in richte ondernemingen. En eenvoudig, om- een tijd met perfecte en bewonderen?- dat ze voor zich zelf de vraag gesteld en waardige communicatiemiddelen, van ra-1 beantwoord hebben, wat Sovjet-Rusland n>u eigenlijk wel kan. zeer zeker voor de eerstvolgende vijf of tien jaren. dto, draadloze, telex, fototelex en wat al niet: wonderen der techniek, het deson danks wel lijkt, of we nooit zo weinig van de wereld rondom ons hebben af geweten als heden ten dage. Aan de ene kant wordt dit veroorzaakt door censuur of partijdige berichtgeving, aan de an dere vermoedelijk door de enorme hoe veelheid van het nieuws, waaronder eeu wens letterlijk bedolven wordt. Toch doet men goed, z ch niet door allerlei ingewikkeld, diplomatiek gepraat, door geruchten of praatjes al te veel te laten intimideren. Zelfs tegenover de huidige, bijna onontwarbare internationale toestand blijft het alleszins aanbevelens waardig. de dingen nuchter te bekijken. We geven toe, dat. het soms moeilijk is., zijn kalmte en zijn inwendige gemoeds rust te bewaren. Want als men b.v. een blik op de wereldkaart werpt en dan ge waar, wordt, dat aan het <andere einde van de gólf van communistische politiek van Welnu, van militair standpunt gezien, zou Sovjet-Rusland momenteel aan een bezetting van West-Europa niet veel plezier beleven. Want on hierover is men bet bij de geallieerden eens, Sov jet-Rusland beschikt hoogstens over een twintig of dertig atoombommen, terwi, de Verenigde Staten en tot dusver min stens honderden geproduceerd heeft. Volgens een eenvoudig rekensommetje- kan Stalin dus uitmaken, dat hij aan het onder enkele atoombommen bedolven Roergebied niet veel zo" hel"bon, terwijl de Verenigde Staten ditzelfde Roergebied niet nodig hebben, het dus zonder eigen schade kunnen liquideren ofwel „ausra dieren", zoals een voormalige buurman placht te zeggen- De bezetting van West-Jsurop; Amerika heeft die stap reeds gezet, door een staand leger van drie millioen man uit de grond te stampen, dat eind van 1951 tot in alle onderdelen georgani seerd moet zijn. Sovjet-Rusland heeft een. slaand leger van 2.800.000 man. Het kan moirlenteel snel mobiliseren, veel sneller dan West-Europa, Engeland en de Ver enigde Staten en in betrekkelijk korte tijd millioenlegers op de been brengen. Dan bestaat er echter alle kans, dot het te kampen heeft met gebrek aan kader en tevens, dat ook hef industriële kader gedecimeerd wordt en daardoor de in dustrie ontwricht. Ofschoon de Russen over het algemeen uitstekende technici zijn, Hjut de Russische industrie nog steeds onder de gevolgen van de grote verliezen aan mensenlevens, speciaal van mannen, die thans op het hoogtepunt van bun capaciteiten zouden hebben ge staan- De jongere krachten staan nog lang met op de hoogte van de oudere, waarvan een groot percentage op de slachtvelden gebleven is. Europese technici, geleerden, landbou wers etc. etc. uit, om de Amerikaanse productie-methoden te bestuderen. De grootste onderzee-vloot ter wereld. Sovjet-Rusland heeft geen vloot van betekenis. Alhoewel sommigen beweren, dat de communistische colonnes over heel de wereld het gemis vau een vluot rijke lijk vergoeden, is dit, economisch gezien, slechts betrekkelijk en militair gezien eveneens. Juist de uitbreiding van het conflict in Korea en eventueel tot For mosa zou de Russische belangen in de Pacific opvoeren en de noodzaak van een vloot helder in het licht stellen, Sovjet- Rusland beschikt, naar het schijnt, ove- een drie honderd duikboten, de grootste onderzee-vloot ter wereld. Maar met duikboten wint men geen oorlog ter zee, al kan men er mede aan de verbindings ai jxcui ui^u ex meue a<xu uc vei u-uxu.iu.ga- i t,,.» oicron lijnen van de vijand belangrijke schade tt'^we! eens kunfen Ook hier moet Sovjet-Rusland dus nog een stap vooruit, wil het kans ma ken, zich met het Westen te kunnen meten. En dit Westen probeert weder om. ten deze een stap vóór te blijven. Nie;. voor niets nodigt Uncle Sam West toebrengen. Olie heeft Sovjet-Rusland weliswaar niet overvloedig, zodat het begerig naar Iran en Arabië kijkt, maar toch voldoen de. Het zou bij eeri oorlog van langere duur echter voedsel te kort komen. Want juist door zijn enorme bevolking heeft het meer nodig dan de beschikbare, be bouwbare grond kan opbrengen. Het Uit schakelen van een voorraadschuur als de Oekraïne, het land der zwarte aarde, de tsjernozem, zou noodlottig kunnen worden. Industrie-arbeiders verbouwen nu een maal geen graan, maar hebben graan no dig om te. leven en te werken. zijn, dat het communisme' in Soviet-Rus- land inwendig even zwak was als het na- tionaal-socialisme in Duitsland en een werkelijke krachtproef in een strijd me', heel de beschaafde wereld niet zal dur ven en kunnen weerstaan. Sovjet-Rusland is sterk, heel sterk, maar heeft tegelijkertijd, als een echte Aziatische mogendheid, ongelofelijk zwak ke zijden. Men doet werkelijk goed, hier mede rekening te houden. F.n West-Europa zal verstandig doen. tegenover Sovjet-Ruslands zwakke zijden een steeds grotere sterke kant te zetten en kleine belangen op zijde te stellen ten behoeve van het grote doel: het com munisme en zii" voor de Westerse be schaving dodelijk imperialisme een halt toe te roepen. Argentinië roert op het ogenblik be sprekingen met Philips over de levering van telexapparatuur, waarmee een be drag van ongeveer 40 millioen ge moeid is. Dit heeft de nieuwe Argentijnse gezant in ons land, de heer Antonio Mario Ra mon Valenzuela, die Donderdag zijn ge loofsbrieven aan Koningin Juliana aan bood, medegedeeld. Zoals men weet heeft de Argentijnse regering voor 200 millioen aan spoor wegmateriaal besteld bij Werkspoor, al dus de gezant, die ook verwacht dat er door zijn regering nog meer opdrachten voor de bouw van schepen in ons land zullen worden gegeven Er worden vier tankers gebouwd voor de National Petrol Fields, waarvan er reeds twee door P. Smit te Rotterdam werden geleverd. Voorts zijn er nog twee schepen voor emigranten in aanbouw. Een derde emi grantenschip is reeds afgeleverd. De handelsbetrekkingen in bet alge meen wijzen op een vooruitgang. De ge zant hoopte, dat door de leveringen aan Argentinië het mogelUk zal zijn, dat door ons land Argentijnse producten als leder, wol en granen In meerdere mate zullen worden betrokken. SS Het Indonesische persbureau „Antara" bericht, dat het bezoek van president Sukarno aan de Ph-ippijnen wegens ziekte is uitgesteld. Vo'gens pateiskrin- f r i J- gen lijdt Sukarno aan voorhoofdholte- Jongens van een Sovjet-Russische school voor opleiding tot oorlogs- j ont3teking. matroos krijgen les. a zou aan Sovjet-Rusland een even grote krachtsin- onrustzaaien, die bij Korea een aanvang1 spanning kosten als aan Nazi-Duitsland, nam. ons lieve vaderland lie. ais buur- Jj'at er eveneens zijn krachten door vei - man van een half door de Russen bezet snipperde. In een vorig artikel hebber puitsland. dan voelt men zijns ondanks dt we reeds 'gewezen op het zwakke pun' schrik om het hart slaan. by de z.g- satellietstaten. Bulgarije. Deze r- i .1 zwakke punten zouden vermenigvuldigd l^cen alarmstemnung 'worden door een bezetting an landen ais En tochbeeft het weinig zin, «icï» West Dui..sland, frankrijk, Italië etc. telkens weer m een alarmstemming te i laten brengen. Het is veel verstandige''- Sovjet-Russische jongens in de vrachtauto fabriek ,<D jerzynsky de nuchtere werkelijkheid rustig onder de ogen te zien. Deze nuchtere werke lijkheid houdt ten eerste de erkenning in, dat Sovjet-Rusland een enorme be dreiging voor de vrede en voor de veilig heid van ons vaderland is. Dit mogen we geen ogenblik uit het oog verliezen En wanneer we dit feit overwegen, vragen we ons onwillekeurig af. 0f we niet veel te lankmoedig Mjn tegenover het grote gevaar van de Vijfde Colonne, de com munistische partij, die naar allengs meer en meer wordt ingezien, in elk land een vér vooruitgeschoven voorpost van Sov- iet-Rusland is. m bet hart van wat dit als zijn vijanden beschouwt. Men predikt waarlijk geen uitroeien van de commu nisten, als men zonder meer vaststelt, dat het eigenlijk onbegrijpelijk is, dat een partij en een organisatie nog getolereerd worden, wier doel he, is. \olgens eigen uitspraak, een Sovjet-Russische invaller te steun en „en tegenover de eigen landge noten-als dolkstoot in de rug te lungeren. Het is op deze Vijfde Colonnes m de landen van West-Europa, dat Sovjet-Rus land zou kunnen rekenen, indien het naar de Atlantische Oceaan zou willen door stoten. Hierbij zou het. evenmin als Hitler-Duitsland. ons land ontzien. Een haven als die van Rotterdam lij*1 een bijzonder begeerlijk doelwit. Zulks, omdat de Russische economie wat b.v. de staalproductie betreft, ver bij die van Engeland en de Verenigde Staten achter- siaat. maardoor de bezetting van het Roergebied met zijn grote productieve kracht er ongeveer gelijkwaardig aan worden kan. Rotterdam nu is de doorvoer haven bij uitstek voor ertsen en kolen van en naar het Roergebied.... Desondanks hebben grote Amerikaanse Een der grootste handicaps van Sovjet- Rusland is zijn uitgestrektheid. Napoleon is er in ondergegaan en Hitlers Blitz legers werden er tot staan gebracht. Maar van industrieel standpunt is deze uitge strektheid. zijn die enorme afstanden een nadeel, omdat cr een uitstekend, modern transportsysteem door nodig wordt ge maakt. waarmede de verschillende in dustriële centra verbonden worden. En juist hieraan hapert het. Do Russische kolen- en de Russische ertsmijnon liggen op reusachtige afstanden van elkander en. maken een transportsysteem noodzake lijk. dat uiterst kwetsbaar is. Zolang Sovjet-Rusland deze kwets baarheid niet te boven is, mag het geen oorlog riskeren. Kenners van de Rus sische verhoudingen verklaren dan ook. dat Stalin zeer zeker geen nieuwe we reldoorlog op alle fronten wil ontkete nen en alleen een.domheid van het een of ander Sovjet-Russisch kopst uk een algemene oorlog zou kunnen veroor zaken. Het Russische erts moet van de Oekraine naar de Oeral of naar ver daar achter ver voerd worden, de Russische ko ten uit Siberië naar de Oeral en naar Moskou. In de Oekraïne is nog steeds een belangrijk gedeelte van de Russische in dustrie geconcentreerd en van Engelse uegvelden uit. voor atoom baar .vliegtuigen gem Het Anti-bolsjewistisch Bloc van Naties (ABN) is sedert enige dagen overgegaan tot een. grootscheepse anti-communistische actie in Oost-Duitsland- Honderdduizen den pamfletten worden Sovjet-Duitsland binnengesmokkeld en overal verspreid. Het A.B.N. heeft reeds in vele Sovjet landen dergelijke acties op touw gezet, maar het is voor de eerste maal, dat bet A.B.N. zich uitsluitend tot Oost-Duits land richt. Hieruit kan men concluderen, dat het A.B.N., waarin tot n-u toe alleen de verzetsbewegingen van de volkeren der Sovjet-Unie en der satelliet-staten vertegenwoordigd waren, er naar streeft om ook de weldenkende Duitsers in Oost- Duitsland aan haar zijde te krijgen. Het A.B.N. richt een waarschuwing tot die Duitsers, die „heden ten dage. aan de vooravond van een niet te vermijden conflict tussen Moskou en het Westen, redding menen te kunnen vinden in het onderhandelen met het bolsjewisme". Verder wijst het A-B.N. er in zijn pamflet op, dat ,.de Sovjet-Unie een kolos op wankele poten is, een land, dat één reus achtige gevangenis is en dat slechts door middel van geweld en terreur in stand wordt gehouden". (Van onze parlementaire redacteur.) Het bericht in een der bladen gister avond gepubliceerd, als zou de minister van Binnenlandse Zaken overwegen af te treden wegens de weigering van de Tweede Kamer de verhoging der topsala rissen te aanvaarden, moet, naar wjj uit de beste bron vernemen, volkomen on- juist worden genoemd. Wel staat de regering op bet stand punt. door minister Teulings in de Kamer ook verdedigd, dat z(j het K B. 408 niet kan terugnemen, rü werkt echter aan een oplossing welke de opvatting der Kamer meer nabij komt. Verwacht mag worden, dat de minister van Binnenlandse Zaken met deze oplos sing de. Kamer spoedig in kennis zal I stellen. 's-GRAVENHAGE, 8 December. dan die van de Amerikaanse,' Op de aandrang, van verschillende zijden op de minister van Weder- terwijl over het algemeen de in-1 opbouw en Volkshuisvesting uitgeoefend, urn een verdere huurverhoging toe dustriële apparatuur verouderd te staan dau 15 pet., beeft minister In 't Veld gisteren geantwoord, dat is en veel te langzaam vernieuwd I daaraan niet valt te denken wegens de spanning tussen de Ionen en prijzen, wordt. In een grote oorlog van langere duur zou de Russische oorlogsindustrie, on danks het ongelimiteerde aantal arbei ders. het tegen de veel grotere efficiency van de Amerikaanse en Engelse oorlogs industrieën moeten afleggen. Ze bezit on getwijfeld een groot pi oductievermogen en de door de oorlog aangerichte schade is vrijwel hersteld, maar dit betekent nog 'ang niet, dat ze een belangrijke sta^ vooruit is gegaan. Het is juist op die stap vooruit, waarop de deskundigen, militaire zowel als eco- nomische, zitten te wachten. Is die stap eenmaal gezet, dan rfioet er ernstig re kening mee worden gehouden, dat Sov- jet-Rusland, teneinde een communistische zegepraal over heel de wereld te berei ken. eon wereldoorlog ontketent- Maar., hiertegenover staat, dat de Verenigde Staten en Engeland niet stilzitten en zul len proberen, Sovjet-Rusland een stap vóór te blijven. Het hum-probleem was ecu zaak van bet hele kabinet en bet was maar niet op te lossen met een vuistslag op tafel, zoals de beer Van der Feltz (C.H.) bad voorgesteld. Met zulk eeu oplossing toonde deze geen begrip tc hebben van de ernst der situatie, waarin ons laud verkeert. Wij zullen offers moeten brengen voor onze staatkundige vrijheid. Willen wij dat niet, dan zijn wij deze vrijheid ook niet waard. Indien de huren nog verder zouden worden verhoogd, zou deze ver boging moeten worden opgevangen. Compensaties waren echter niet tueer mogelijk en steun uit de schatkist evenmin. De lagere groepen zouden dan nog meer in de knel komen. M at wil de heer Van der Feltz dan eigenlijk?, zo vroeg de minister. Alleen maar de buren verhogen en verder maar afwachten hoe zich dit zou ontwikkelen? Dan zou er nog meer spanning komen tussen de lonen en prijzen en waren dc grootste ongelukken te vrezen. Hij wilde dit vraagstuk in volle omvang nog wel eens aan dc orde stellen en bet dan liefst voorleggen aan de S. E. R. De minister gaf toe, dat in de toekomst de buren natuurlijk zouden moeten worden verhoogd. De vraag zou dan ecbler zijn, boe bet inkomen zich zou moeten verhouden tot de huur. De minister Was van mening dat deze verhouding zou 'moeten zijn 6 1. maar 'ik hoop mijn werk te blijven doen met mijn bekende stereotiepe glimlach, waarover men het heeft ge had. Ik hoop die glimlach het komende .jaar niet te verliezen, maar dat zal niet betekenen, dat ik mijn taak te licht zou zien. Ik zal mijn taak vaslberatten volbren gen en de stijging der bouwkosten zo veel als in mijn vermogen ligt tegengaan. Zolang door rationeler bouwwijze de hosten niet werden gedrukt en zwarte lonen in de bouwbedrijven nog moge lijk waren, was de minister niet bereid de premie te verhogen. Er was een nieuwe premieregeling in de maak, waarbij de bijdrage zou komen te liggen tussen de normale en de verminderde bijdrage, een rijksbij drage dus iets lager dan de huidige. De minister verdedigde deze nu reeds in verband met de toekomstige huurter- hoging. Voorts sprak de minister van een plan tot vervanging van 75000 krotwoningen in de tijd van 15 jaar. wat feitelijk nog te weinig was. Op het waarschuwend geluid van de heer Andriessen bij de replieken om niet te veel woningen te bouwen met minder dan drie slaapkamers, zegde de minister toe dit probleem nog eens te laten uit zoeken. De heer Andriessen had namelijk cijfers gegeven van de gezinssterkte en betoogd, dat 1-163.641 gezinnen in ons land in 1947 groter waren dan vier per sonen en had daarom gewaarschuwd tegën verkleining van de woninginhoud. Voor toelating van nieuwe woning bouwverenigingen van K.A.B. en C.N V voelde de minister niets, daar er dan te veel versnippering zou komen. Maar de minister vermeldde niet, dat in Am sterdam en Rotterdam slechts één en- De kwestie der compensaties zelf was bü de regering nog in behandeling. Op zeer korte termijn waren hierover mededelingen tc vewaebten. De oplos sing waarmee de regering zou komen voor de minst draagkrachtigen zou bij de behandeling der begroting van Sociale Zaken worden besproken. Dat de regering hiermee zo lang gewacht had kwam, omdat zij had moeten wachten op de behandeling der be- lastingontwerpen. Op de vraag of de huurverhoging op X Januari In wer king zou treden antwoordde de minis ter, dat dit waarschijnlijk het geval zou zijn. Tenminste indien oe Eerste Kamer de belastingontwerpen voor die iyd zou hebben afgedaan, hierop was echter alle aandacht gericht. De Algemene Maatregel van Bestuur, kele katholieke woningbouwvereniging was en resp. 30 en 20 andere. In Den Haag 2 katholieke tegen een groot aan tal andere. De versnippering ligt dus duidelijk aan de andere kant. Tenslotte werd .de positie van de ar beiders in de DU.W. behandeld. Minister In 't Veld gal hierbij toe. dat de D.U.W. niet te veel moest worden ge bruikt om goedkope arbeid te verrichten. Hij moest ook binnen zekere grenzen blijven anders zou hij een verzamelplaats worden van slechte elementen en dan zou het plezier er helemaal af gaan. De minister vond ook, dat cultuurtech nische werken liever door het vrije be drijf moesten worden uitgevoerd, maar soms waren er in een streek, waar deze moesten worden verricht, geen arbeiders. Hij deelde tenslotte als conclusie mede, dat de regering had besloten de D.U.W. op de huidige sterkte te houden en daar op de werkgelegenheidspolitiek te richten Voor de geestelijke verzorging der D.U.W.-arbeiders was f 79-000 uitgetrok ken voor de protestanten en f 31.000 voor de katholieken. De lonen van D.U.W. I en II moesten worden vastgesteld op advies van de Centrale D.U.W.-commissie, daarna zou den Sociale Zaken en Wederopbouw er over beslissen. Voor een vrij week-end voelde de mi nister niets, straks zouden de arbeiders iedere avond naar huis willen gaan. Tenslotte deelde hij nog mede, dat per 1 Januari a.s. de directeur van de D U.W., de heer De Kadt, zou aftreden en worden vervangen door de heer Mansholt, directeur van de D.U.W. in Groningen. F. S, TERWIJL WE hier in Europa onze eerste sneeuw hebben verwerkt, heerste er' in Australië een hittegolf. Te Melbourne zijn tengevolge daarvan vijf personen over leden. Talrijke arbeiders geraakten b<ë WHsteloos, 40 personen moesten naar he? ziekenhuis worden overgebracht. Hier roeken de mensen warmte daarginds«Pd. de toeloop om. een verkoelende drrmi.k n, groot, dat hotels en café's voor wat betreft bier „neen" moesten verkoven. Het blyff in de wereld ongelijk verdeeld. Maak U geen illusies. NA EEN bericht over drinken, een me dedeling over eten. Havenarbeiders in het Canada-dok te Liverpool hebben een bui tenkansje gehad. Er was een lading bananen, die reeds r-> rijp waren, dat niet verder verroe konden worden. Teaen de arbeiders wem oe-eqd- eet er zoveel als je trilt. Vierdv.'- zend man deed zich te goed aan de vruch ten en ze "ten een berg van 37.000 bcve- nen op. Wat. zal er gezongen zijn van ..Reuzebananen". BRITSE GEVANGENISAUTORITEITEN maken melding van een nieuw soort zwar te handel De Nationale Gezondheidsdienst geeft iedere gevangene recht op een bril. als hij de gevangenis in komt. en een bril als hij de gevangenis verlaat. Een gevan genis-autoriteit vertelde, dat hij het geval kende van een man, die in korte tijd zes brillen had weten te krijgen door in drie verschillende gevangenissen aast te zijn geweest van .JZijne Majesteit zoals dal. in Engeland heet. Een der euvels van de zorg „van de wieg tot het praj MAAR ER zijn nog meer voordelen' te behalen als men uitgeslapen en nog war is. Volgens het nationale verzekeringspuisi kan een man belastingvrij tot zijn 65ste de gevangenis vertoeven en dan ouder domspensioen genieten. In tegenstelling met de mensen buitenbehoeft hij voor dit pensioen nooit te storten. En dan praat men nog over stroeve wetten.. Als ik materialist zonder meer was, zou ik er over gaan denken naar Engeland te emi greren, VOLGENS DE Inspecteur van de Dienst voor Maatschappelijke Opvoeding, de heer Supardo, is momenteel 42 van de Indo nesische bevolking in staat om te lezen en te schrijven. Indonesische onderlianae- laars, kankeraars en boj/cotters mochten wel eens nadenken, aan wie voornamelijk dit beschavingswerk te danken is. IN 1951 zal het 2000-jarig bestaan wen Parijs gevierd worden. Ter gelegenheid van dit feit is een f eestprogram, opgesteld. Waarvan de afwerking enige maanden in beslag zal nemen. Nou, dat mag ook wel. Twee duizend jaar Parijs. Dat wordt weer een plekje voor dringende dienstreizen en potverterende collectanten. UIT NEW-YORK komt in tegenstel ling met het Parijse rreupdebericht een luguber rapport. Een bekend, atoomge leerde uit Chicago heeft eens zitten, uit rekenen, hoeveel zwaar water, kobalt enz. nodig zou zijn voor de vervaardiging van een superwaterstofbom, die de dood van de gehele mensheid tengevolge zou heb ben. Hoe krijgt een mens het in ZU« hersens? Enfin de berekeningen van dr. Arnold hebben uitgewezen, dat hij voor 40 milliard dollar zo'n plan kan uitvoeren. De vernietiging van „een klein continent als Europa" zou met de huidige stand der wetenschap geen moeilijkheden meer bie den, terwijl de kosten slechts een fractie van het reeds genoemde bedrag zouden bedragen. Ook wel te rusten, GELUKKIG IS HET MORGEN wéér Zondag Met de eerste collecte natuur- [yfc voor de nieuwe kerken in ons Bisdom. St. Pav lus actueler dan oojX, hoopt in het Epistel, dat God de mensheid eensgezindheid schenkt. TJaarom neemt elkander op, zoals Christus U opnam ter ere Gods". Daar zit weer wat in broeders en zusters.' De rest van het Epistel maakt dat heel duidelijk, Het Evangelie herhaalt de meest gestelde vraag van deze txja. „Zijn we wel op de goede weg Maar ac daad op het goede antwoord. Das moeilijk naar het ons bij rondkijken voorkomt. Als cr tenminste rnaar een klein beetje goede wil is. In ieder geval een plezierige Zondag. mer van alle zijden had aangedrongen. Wat nu het eerste punt betreft meende minister In 't Veld dat hij over de wo ningbouw tevreden kon zijn Dit jaar had hij de bouw van 40.000 woningen aangekondigd, het zouden er 50.000 wor den. voor 1952 reken-de hij nu al op 55.001). Het woningtekort was terugge lopen van 10.8 op 31 Mei 1947 tot To^3 op 31 Mei 1950. De toekomst zag hij echt-ei- somberder in. Niemand had iets als Korea kunnen voorzien. Daardoor hadden defensieuitgaven de voorrang ge kregen. Korea had tengevolge gehad zware financiële próblemen, prijsstijging en schaarste van materialen, Dit alles zou een stijging van de bouwkosten ten gevolge hebben, waardoor de regering voor het probleem kwam te staan van huurverhoging of verhoging van de Rijksbijdrage. Geen van beide was ech ter mogelijk. Daarom viel ook aan ver- waarby de huurverhoging zou worden 1 dere huurverhoging niet te denken, vastgesteld, kon zeer spoedig worden j Een verhoging van de Rijksbijdrage verwacht. zou een sluitend maken van het budget r/ i-, de weg staan en de minister herin- OOI dit jaar tcvi 6d,C1l .-orde aan het plan tot bezuiniging van De belangrijkste punten van zijn be- j 150 millioen dat minister Lieftlr.ck bad n I leid had de minister van Wederopbouw I aangekondigd. Het enige alternatief was Frankrijk heeft slechts aarzelend toegestaandat Duitsland bewapend j en Volkshuisvesting tot heden bewaard dus minder woningen. Dit alles maakt Sinds 1946 verzorgde de Castricummer I. de loonadministratie bij de aanne- mingsmij. Groot in De Wouden, gem. Akersloot. De man genoot hierbij het volste vertrouwen, dat hij echter schan delijk misbruikt heeft. Toen bij een be paald werk de cijfers niet klopten, werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat S. verschillende rekeningen wel- afge boekt, doch niet hetaald had. Meer mal versaties kwamen daarna aan bet. Licht. De man werd zo in 't nauw gedreven, dat hij zich zelf aangaf bij de politie te Alkmaar. Het onderzoek van de rijkspo litie te Akersloot bracht aan het licht, dat S. door valsheid in geschrifte en op andere wijze sinds 1946 een bedrag van ongeveer 35.000 ten nadele van zijn Werkgever had verduisterd. Van het geld is vrjjwel niets over. S. heeft hiervan goede sier gemaakt. Hij bevindt zich nu in arrest. Het onderzoek is nog niet ge heel afgelopen. Bij de wet van 4 Augustus 1947, later gewijzigd bij wet van 30 December 1949 is een voorziening getroffen, waarbij de uitzending van dienstplichtigen buiter. Europa mogelijk werd gemaakt. Eind 1950 loopt deze voorziening af. Doordat de repatriëring van de laatste in In donesië aanwezige KX,.-militairen moést worden vertraagd, is verlenging van de wet nodig. Deze verlenging vraagt de regering nu aan de St|ten-Generaal voor do tijd van 3 maanden en voor maxi maal 5000 man. De president van de rechtbank te Leeuwarden, heeft gisteren uitspraak ge daan in het kort geding tussen de AVRO met de andere^ omroepverenigingen en het „Nieuwsblad van Friesland" te Hee- goedgekeurd. welke strekken tot hand-renveen inzake publicatie van radio- having van de huurcontrole. programma's. Door de nationale noodtoestand af te Eiseressen werden ontvankelijk ver- Witte Huis werd medegedeeld, zal de kondigen zouden de president en d'e re-in de vordering .«n het genoetn- Amerikaanse regering overgaan tot het gering de bevoegdheid verkrijgen om de pu-D;icaties van de radio-pro- instellen van een loon- en prijsbeheer- strenge economiscne controiemaa rege- gramma-s verbieden. De president be- sing. zodra het hiervoor benodigde len te treffen en de welvaartsbionnen vaJ gedaagde in het „Nieuwsblad a. ii \:on hof lonrt to mnnlnSfiren. administratieve ■eiden. Naar door functionarissen van het apparaat gereed zal van het land te mobiliseren. dat er geen sprake wordt. Bovenstaande tekening uit „Le Franc-Tireur" kenschetst, hoe men j Dat waren de verwachtingen voor de in Frankrijk het z.g. Duitse politieleger ziet: De buurman heeft de. Z de politiëleö- politie opgebeld... verhoging en de compensatie voor de minst draagkrachtigen, waarop de Ka- het beeld wat somber, zei minister In 't Veld, maar des te meer reden is er, nu te tonen, wat wij kunnen. Vanzelf zal het niet gaan, zei hij, zijn. Zij van is, dat er drastische maatregelen zouden moeten worden genomen om de j nieuwe crisis, welke ontstaan is door j de invasie van Chinese communisten i in Korea, het hoofd te bieden Dezer dagen heett de Canadese raiöis- De Amerikaanse regering heeft giste- J jer voor emigratie een mededeling ge ren twee maatregelen genomen ter - over een tegemoe'keming van de teugelmg van de prijzen. Het Instituut ,dese recerin„ in de kosten van de voor de Economische Stabilisatie heeft "-anaaese regerin» m ae kosten van ae nl. General Motors en Ford verzocht deovertocht per vliefe.uia van Engeland aangekondigde verhoging van de' auto- naar Canada. Vele Nederlanders blijken prijzen uit te stellen, en voorts andere hierop gereageerd te heoben. Wij verne- autofabrikanten verzocht om eventuele j men van de ministerie van Sociale Za- plannen voor prijsverhogingen niet ten ken, dat het, hier uitsluitend gaat om uitvoer te Ieggdn. De Senaat en 'het Huis i een -'tegemoetkoming aan Engelse on-' van Afgevaardigden hebben wetten I derdanen. van Friesland" achterwege laat het af drukken van radio-programma's van eiseressen in verkorte of onverkorte vorm, of in welke vorm dan ook, zulks tot bij tijd en wijle in -ie hoofdzaak door de bevoegde rechter bij gewijsde zal zijn beslist omtrent de rechtmatigheid van het optreden van gedaagde. De president veroordeelde gedaagde tot het betalen van een dwangsom, groot f 1000.— p'er verschijnend nummer, te betalen aan diegene der eiseressen ten opzichte van wie geen gevolg wordt ge geven aan het door de president uitge vaardigde bovengenoemde bevel. Gedaagde werd veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde 83,80.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3