Overdracht niet in overeenstem ming met handvest der V.N. Zelfbeschikkingsrecht van Papoea's wordt geëerbiedigd Nederland doet andere oplossing aan de hand en Bertha Mevrouw Hertogh op weg naar Nederland Aantal slachtoffers Singapore: 14 doden en 200 gewonden Laatste poging tot vergelijk met Moskou Duitse eenheden in Atlantisch leger NO Bertha morgen thuis Om N.-Guinea twee botsende standpunten Rust aan de fronten in Korea K.L.M.-vliegtuig maakte Maar Bonn blijft nog afwijzend Woensdag 13 December 1950 DAÓBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nota-wisseling over Nieuw-Guinea gepubliceerd Klein aantal reserve officieren weer in dienst Beloften in de Veiligheidsraad sloegen niet op Nieuw-Guii^ Nachtmis tijdens jaar wisseling LAGEN Westelijken ivillen over Duitse kwestie praten De stroom viel uit WEERBERICHT TEGEMOETKOMING VAN SABANG TOT MERAUKE TOEZEGGING IN VEILIG HEIDSRAAD Van medio Febr. tot einde Maart Samenzwering tegen MacArthur? GEEN KOLONIALISME NV NOG NIET MOGELIJK OVEREENKOMST POLITIEKE ASPIRATIES TWEEDE INDONESISCHE NOTA WETTIGE ERFGENAAM TWIJFELACHTIGE UITSLAG In Europa of Azië Nederlandse ernstig gewond Toestand rustiger Traangas uit helicoptère ONBEWAAKTE OVERWEGEN VROUW AAN BRAND WONDEN OVERLEDEN Vertraging in treinverkeer tussen Utrecht-A'dain en Utrecht-R'dam l>e weer verwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht opklaringen en op vele plaatsen lichte vorst. Daarna toenemende be wolking met sneeuw, in de kustprovincies later wellicht overgaand in regen. Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Temperaturen overdag om het vries punt. Donderdag 14 December: Zon op 8.40 uur, on-Ier 16.28 uur; Maan op 12.34 uur, onder 22.48 u. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT -iAbL Gistermiddag bad een vertrouwelijke bijeenkomst plaats van enkele leden der beide delegaties ter Nieuw-Guinea-conferentie. De besprekingen, die in vriendschappelijke sfeer verliepen, zonden vandaag worden voortgezet. Dit is de summiere inhoud van bet communiqué, dat na afloop der ver gadering werd verstrekt. Tevens werd besloten de tot nil toe gewisselde stukken, waarvan wij reeds zeer in het kort de feitelijke inhoud weer gaven, te publiceren. Dan voert mr. Roem aan, dat de Indonesische regering bereid is aan de overdracht een overeenkomst te verbin den, waarin de sociale, economische en culturele ontwikkeling van West-Irian gedeeltelijk in handen gegeven wordt aan Nederland, op basis van samenwer king der beide Unie-partners- Pe^e overeenkomst heelt de Indonesische voorzitter nader gepreciseerd m de tweede mondelingen nota: zij luidt:. 1. .Binnen het kader van de Indone- sisch-Nederlandse economische samen werking erkent de Indonesische regering bestaande rechten en concessies en zal aan Nederland bijzondere consideratie gegeven worden bij de uitgifte van nieu we concessies en kapitaalsinvestering. Voorts zal bij het tot verdere ontwik keling brengen van de natuurlijke hulp bronnen van West-Irian bijzondere aan dacht worden geschonken aan Neder landse belangen aldaar. Daarbij valt te denken aan exploitatie en het tot ontwik keling brengen van de minerale rijkdom men en van het boswezen. Daarnevens is de Indonesische regering in het algemeen bereid bij de ontplooiing van West-Irian op economisch gebied ten volle rekening te houden met de belan gen van de Nederlandse handel, scheep vaart en industrie. 2. In het administratieve apparaat in West-Irian zal van Nederlandse krachten worden gebruik gemaakt. 3 Pensioenen van Nederlandse ambte naren in West-Irian zullen in de lijn van de R.T.C. overeenkomsten worden ge garandeerd. 4. Immigratie van Nederlandse burgers zal door de Indonesische regering worden toegestaan. Voorts zal bijzondere aandacht worden Deze stukken betreffen: a) de mondelinge nota van de Indone sische delegatie op Donderdag 7 Decem ber j.I. met een toelichting van mr. Roem, weikc, zoals bekend een voorstel inhield om Nieuw Guinea over ongeveer een half jaar aan Indonesië over te dragen, na een de jure erkenning van de souvereini teit van Indonesië over Nieuw Guinea op *7 December. b) het antwoord van de Nederlandse delegatie van Vrijdag 8 December, dat een verwerping betekende van dit voorstel. e) een tweede Indon. mondelinge nota op Maandag 11 December, dat een nadere uiteenzetting gaf van dat Indone sische standpunt. In de toelichting op de eerste Indonesi sche nota zegt mr Roem, dat de Indonesi sche regering bereid is het hangende ge schil met Nederland omtrent de souverei niteit over West-Irian door middel van overleg tot een goede oplossing te bren gen, aangezien dit een uiteindelijke ver vulling zou zijn van de nationale aspira ties van het Indonesische volk. Indonesia beseft, aldus mr. Roem, dat een voortduren van een meningsconflict te dezen aanzien niet bevorderlijk is voor de vreedzame ontwikkeling van de inter nationale verhouding, en bovendien de eigen groei naar een intensiever econo misch verkeer en cultureel contact tussen de Uniepartners kan belemmeren of in gevaar brengen. De aaneensluiting van de bewoners van Indonesia tot een krachtige staats- natie, is naast vele andere factoren, voor een deel te danken aan de administratieve eenheid van het voormalige Nederlands- lndië. Alle Indonesiërs die het geluk hebben gehad schoolonderwijs te genie ten, hebben eens, als onderdanen van het voormalige Nederlattds-Indië geleerd, dat hun land zich uitstrekt van Sabang op dc Noordkust van Sumatra tot Meraukc in Nieuw-Guinea. Zodanig is althans dit nationale bewustzijn en nationaal besef van het volk van Indonesia gegroeid, dat het psychologisch niet mogelijk meer is zulks anders te zien. Alle argumenten, die Nederland aan voert, gegrond op presense verschillen in ras en cultuur tussen ons volk en de autochthone bevolkimg van Irian, pleiten, zo deze al juist en ter zake dienende mochten zijn, veeleer tegen het hand haven van een Nederlands gezag over Irian dan tegen de gerechtvaardigde Indonesische claim. Anderzijds willen wij erkennen, aldus mr. Roem, dat Neder landse bestuurservaring, administratieve kennis, economische activiteit, mits vrij gemaakt van elke vorm van koloniaal bewind, van grote betekenis kunnen zijn voor de ontwikkeling en welvaart van West-Irian. gegeven aan de voorziening van de be nodigde arbeidskrachten voor West-Irian. 5 De Indonesische regering zal de op neming van West-Irian in de Indonesische transport-systemen (zee-, en luchttrans port, telefoon, telegraaf en radio-verkeer) bevorderen, met inachtneming van de concessie-rechten, die Nederlandse of ge mengde maatschappijen reeds op dit ge bied hebben verworven in Indonesia. 6. De godsdienstvrijheid zal volledig worden gewaarborgd en de humanitaire werkzaamheden van zending en missie, zoals onderwijs en ziekenzorg, zullen kunnen worden voortgezet. Bij bedoelde humanitaire werkzaamheden zullen mis sie en zending desnodig steun verkrijgen van de Indonesische regering. 7. In West-Irian zal de volledige demo cratisering van het bestuur krachtig wor den ter hand genomen. Aan dat gebied zal autonomie en mede bewind worden toegekend. Onmiddellijk zal worden begonnen met de instelling van een eigen vertegenwoor digend lichaam. Op deze basis is Indonesia, aldus vervolgt mr Roem zijn uiteenzetting, tot overleg bereid in het ernstige besef, dat het lidmaatschap der V.N., in ons huidige spannende tijdsge wricht, offers eist van alle leden. Zolang immers West-Irian nog niet is overgedragen door Nederland aan Indonesia, is nog niet voldaan aan hetgeen waartoe Nederland zich bij monde van zijn vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad heeft verbon den, namelijk de volledige en onvoor waardelijke overdracht van de souve- reiniteit van Indonesia. Een klein aantal met groot verlof zijn de oudere reserve-officieren die sinds 1815 uitsluitend hier te lande hebben dienst gedaan, zullen, In verband met de oefeningen van de lichting 1919II in het laatste gedeelte van de opleidingsperiode, van medio Februari tot einde Maart 1951 weer in werkelijke dienst worden ge roepen, teneinde deel uit te maken van de ooriogsencadrering van deze lichting. De verbonden troepen ln Korea hebben Dinsdag de tweede rustige dag gehad. De troepen in het bruggenhoofd Hamhoeng Hoengham, aan de Oostkust, meldden: „Geen contact met de landmacht van de vijand". Wel zijn er berichten binnenge komen over Chinese concentraties in de Noordelijker gelegen haven Songdjin. Ook te Koksan. 50 km. benoorden de 38ste breedtegraad werden troepencon centraties van Chinezen waargenomen, die door nachtelijke convooien bevoor raad worden, waarbij paarden en kamelen dienst doen. De luchtmacht heeft Dinsdag ongeveer 400 vluchten boven Noord-Korea ge maakt waarbij zij naar schatting, meer dan 1100 Chinezen buiten gevecht stelde. De helft van de vliegtuigen keerden echter met hun bommen en raketten te rug, omdat zij geen doelen konden vin den. Er had een ontmoeting plaats met Rus sische „jet-fighters" vier Amerikaanse toestellen van het type „Shooting star" namen het op tegen acht Russen, waar van zij er één beschadigden; juist ten Zuiden van de Jaloe-monding. Woensdag hebben de verbonden troe pen duizenden vlugschriften boven de Chinese troepen uitgeworpen, waarin de soldaten worden opgewekt een einde te maken aan deze ..zinloze oorloig". De vlugschriften zijn bedrukt met een tekening van een Chinese soldaat en een Amerikaan, die tegen elkaar lachen. Aan de andere kant staat„Chinese soldaten in Korea, weet ge tegen wie ge vecht?" Van welingelichte zijde werd Dins dagavond te Istanboel vernomen dat de Turkse generale staf versterkingen naar Korea zal zenden, die zulen die nen ter aanvulling van de door de Turkse brigade geleden verliezen, wel ke, naar schatting, 750 man aan doden, gewonden of vermisten bedra gen. Zoals men zich herinneren zal zag de Turkse brigade zich reeds on middellijk na aankomst aan het front door de vijand ingesloten. De uitbraak vergde bovenstaande verliezen. Agenten van de Amerikaanse contra- spionnage te Tokio, stellen een onder zoek in naar een samenzwering om ge neraal MacArthur, de opperbevelhebber der V. N.-troepen, te vermoorden. De Japanse politie heeft twee politie mannen in de stad Hatsjinoe gearres teerd onder verdenking* dat zij met com munisten een aanslag op de generaal hebben beraamd. De Ned. regering is ervan overtuigd, dat als hel belang van de wereld vrede en de toekomst van Ned. Nieuw-Guinea tot uitgangspunt genomen worden, hetgeen de Ned. regering ook gaarne doet, 'n oplossing van het geschil gevonden moet kunnen worden, aldus begint het antwoord van de Ned. delegatie ter Nieuw-Guinea-conferentie op 'n Indonesisch voorstel om de 8ouvereiniteit van Nieuw-Guinea over een half jaar aan Indonesië over te dragen. In de verklaring van de Indonesische regering wordt echter ook een ander ele ment als basis van de oplossing aangege ven, namelijk de voldoening aan hetgeen, waartoe Nederland zich bij monde van zijn vertegenwoordiger in de Veiligheids raad heeft verbonden, te weten de vol ledige en onvoorwaardelijke overdracht van de souvereiniteit van Indonesia. Te dien aanzien moge de Nederlandse regering herhalen, wat zij reeds dikwijls heeft betoogd, dat de verklaringen van de Ned. zijde in de Veiligheidsraad afgelegd en blijkens de bewoordingen, waarin deze vervat waren en blijkens de herhaalde en ondubbelzinnige verklaringen van de Ne derlandse regering zelf geen betrekking hadden op Nieuw Guinea. Bij de ondertekening van de overeen komst van Linggadjati bij het vaststellen van de van RoyenRoem statements en uiteindelijk en definitief ter R.T.C. is dit van Nederlandse zijde uitdrukkelijk be klemtoond en gestipuleerd, zodat te dien aanzien zelfs geen misverstand bij de Indonesische regering mag blijven voort leven. Met leedwezen heeft de Ned. regering vernomen, dat de Indonesische regering de vreedzame arbeid, welke Nederland in Ned. Nieuw Guinea verricht, nog steeds als een vorm van kolonialisme meent te moe ten aanmerken. De wijze waarop Neder land de ontwikkeling van Nieuw-Guinea bevordert, rechtvaardigt naar het oordeel van de Nederlandse regering 'n dergelUke aanduiding niet. Het bestuursstelsel, hetwelk in Neder- lands-Nieuw-Guinea geldt, vindt men ook in andere gebieden, welke in en buiten de naaste omgeving van Indonesië liggen. Het bestaansrecht van dit bestuursstelsel is ln het handvest der Verenigde Naties er kend. Het Nederlandse bestuursstelsel ln Nieuw-Guinea mag daarom niet als kolo nialisme gezien worden en zeker niet op de enkele grond, dat in dit stelsel de in heemse bevolking nog niet zich zelf be stuurt. Het ogenblik is immers nog niet gekomen, waarop in Nederlands Nieuw Guinea dit bestuursstelsel kan worden ver laten, en waarop aan de inheemse bevol king zelf de taak kan worden overgelaten om zichzelf te besturen en zijn eigen staatkundige bestemming te bepalen. De Nederlandse regering neemt aan, dat de Indonesische regering dit inzicht deelt, daar ook de Indonesische regering niet wenst, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan de bevolking van Nieuw-Guinea zelf zal worden overge dragen. Ware zulks op dit ogenblik wel moge lijk, dan lag de oplossing van het tus sen Indonesië en Nederland bestaande geschil voor de hand Dan toch zou dadelijk aan de bevolking van Nieuw- Guinea moeten worden toegestaan zelf. te bepalen, welke staatkundige status het verkiest. Nu dit nog niet mogelijk is, zal die beslissing naar de toekomst moeten wor den verschoven. De Nederlandse rege ring erkent, dat de Indonesische rege ring belangen kan hebben bij de vol komen vrije en ongestoorde uitoefening van dit zelfbeschikkingsrecht. Nederland zal aan de wensen van het volk van Nieuw-Guinea, ook wanneer deze zich in de toekomst mochten richten op aan sluiting bij Indonesië, niets in de weg leggen. Zij is uit dien hoofde bereid met de Indonesische regering een overeenkomst aan te gaan tot waarborging van de uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht ten bekwamen tijd. Een dergelijke °P10*" sing stelt het onvervreemdbaar recht van de bevolking van Nieuw-Guinea tot zelfbeschikking volkomen veilig en Kan aan alle in het conflict tussen Nederland en Indonesië belangstellende landen en volken, niet het minst ook aan Indonesië en Nederland, bevrediging geven. Zfj is niet in strijd, maar integendeel in volledige overeenstemming met de plichten, welke Nederland ingevolge het Handvest der Verenigde Naties heeft, en verdient reeds uit dien hoofde verre de voorkeur boven de oplossing, welke de Indonesische regering heeft voorgesteld, en welke om van andere bezwaren thans te zwijgen een bron van nieuwe conflicten kan vormen. De Ned. regering erkent gaarne, det het saamhorigheidsgevoel van verschil lende volken in Indonesië zich voor de souvereiniteitsoverdracht zo sterk opt- wikkeld heeft, dat men thans van een Indonesische natie kan spreken. Voltooid was dit proces echter zelfs in Indonesië op het ogenblik der souvereiniteit niet Wat Nieuw-Guinea in het bijzonder be treft, was van een aaneensluiting tussen de inheemse bevolking van dit gebied en de bevolking van Indonesië tot dusver nog geen sprake. Daarom kan de Neder landse regering in de claim van Indonesië op Nieuw-Guinea niet zien een uiting van een anders te respecteren nationaal gevoel. Diegenen uit de bevolking van Nieuw- Guinea, die tot de vorming van een zelf standig oordeel bekwaam geacht kunnen worden, houden in overgrote meerderheid niet op aan de Nederlandse regering als hun wens te kennen te geven, dat voorals- i nog het Nederlands bewind zal worden i gecontinueerd, totdat het volk van Nieuw- j Guinea zelf tot voldoende ontwikkeling is 1 gekomen. Nederland mag deze verlan gens niet negeren. Dit zou ook niet in overeenstemming zijn met het handvest der Verenigde Naties, hetwelk de Neder landse regering verplicht rekening te houden met de politieke aspiraties van de bevolking. Nederland is echter niet voornemens deze politieke aspiraties te beïnvloeden in een richting, die tot ver vreemding van het volk van Nieuw- Guinea en zijn naburen zou leiden. Nederland is gaarne bereid aan Unie- samenwerking t.a.v. Nieuw-Guinea door een te sluiten overeenkomst verdere inhoud te geven, voorzover daardoor de taak, welke Nederland ten aanzien van Nieuw-Guinea te vervullen heeft, niet wordt aangetast. Op deze wijze ver trouwt de Nederlandse regering dat een oplossing van het hangende geschil kan bereikt worden, die niet de onover komelijke bezwaren heeft, welke voor de Nederlandse regering aan de aan vaarding van het door de Indonesische regering voorgestane denkbeeld ver bonden zijn. In de tweede Indonesische nota conclu deert de delegatie tot haar leedwezen dat er tussen Nederland en Indonesia, zolang er geen overeenstemming bestaat inzake de fundamentele vraag der souvereiniteit, een basis voor verdere besprekingen moeilijk, zo niet onmogelijk te vinden zal zijn. Verwijzing naar de plichten, die het handvest der Verenigde Naties aan de leden oplegt, die verantwoordelijkheid bezitten voor niet-zelfbesturende gebie den, kan geen grond zijn voor de hand having van de Nederlandse souvereini teit over West-Irian, Nederland beroept zich in werkelijkheid' op een standpunt dat voor dè Indonesische regering niet te aanvaarden is. Doch de taak door de Verenigde Naties, in de zin als door Ne derland bedoeld, opgelegd., betreft gebie den door vreemde mogendheden be stuurd, welke gebieden daarom bescher ming behoeven der Verenigde Naties. De verhouding van West-Irian tot Indonesia is echter van geheel andere aard. West- Iriari is een deel van Indonesia en de taak door de Verenigde Ngties aan zijn leden opgelegd, is daarom een vanzelfspreken de namelijk de taak van een nationale regering ten opzichte van zijn nationalen. Waar Indonesia de wettige erfgenaam is van de overheidsreahten der voorma lige Nederlands-Indische regering in Indonesia, waartoe historisch en adminis tratief West-Irian steeds heeft behoord, is daarom tussen Nederland en Indonesia niet in het geding de plicht en de moge lijkheid van beide naties om de politieke, economische, sociale en opvoedkundige vooruitgang van de bevolking van West- Irian te behartigen. Voor de vervulling van deze taak is de uitoefening van de overheidsrecthten over West-Irian door Nederland niet noodzakelijk, noch 'bevor derlijk of zelfs gewenst. Bovendien voor ziet het Indonesische voorstel in een structwur, waarin Nederlandse aspiraties volledig tot hun recht komen. Dit zijn twee foto's van Bertha Hertogh die genomen zijn kort voor haar vertrek naar Nederland. In het klooster „De Goede Herder" praat het meisje met een der Zusters. Rechts zit Bertha gul lachend te midden van twee vriendinnen. Wie kennis neemt van hetgeen in het Nederlandse volk inzake plannen voor West-Irian tot uiting komt, constateert, dat dit gebied blijkbaar voor een aanzien lijk deel bedoeld wordt als reservoir voor Nederlandse overbevolking en voor Ne derlands gezinde Indonesiërs. Bij handha ving van het Nederlands bewind in een dunbevolkt land als West-Irian betekent dit, dat de uitoefening van het interne zelfbeschikkingsrecht bij voorbaat in zijn uitslag is beslist of op zijn minst twijfel achtig wordt. De H. Vader heeft aan de bisschoppen over de gehele wereld de bevoegheid ver leend om toestemming te geven, dat in dc nacht van 31 December op 1 Januari in alle parochiekerken van hun bisdom men op het middernachtelijk uur een H. Mis wordt opgedragen, mits dit geschiedt ter intentie van de H. Vader en ter ere van Maria Tenhemelopneming. De gelo vigen, die wensen te communiceren, moe ten minstens twee uur van te voren zich van spijs en drank hebben onthouden. Bertlia Hertogh'en haar moeder bevinden zioh in een K.L.M.-vliegtuig op weg naar Nederland, aldus meldt Reuter uit Singapore. Gistermiddag, terwijl de onlusten in de stad voortduurden, en het aantal slachtoffers steeg tot minstens veertien doden en ruim tweehonderd gewonden, werd het tweetal in het geheim door de politie naar het vliegveld Kal lang gebracht, waar de K.L.M.-Constellation „Maastricht" uit Djakarta, met gezagvoerder Vis, in afwijking van de normale dienstregeling een extra tussenlanding had gemaakt. Men ging onmiddellijk aan boord. Indien mevr. Hertogh en haar dochter zich aan ooord hei vliegt vg t/. 'Uf.otn (de K I' M. hen ons dit niet bevestigen,1 hoewel, nu de .Maastricht" een tussen de gouverneur te Singapore duurt de onrust voort doch is de toestand rustiger. De Mohammedaanse organisaties werken samen met de overheid om de orde te herstellen. In een speciale radio-uitzending zei de minister, dat de Engelse regering het handhaven van wet en orde zo no dig met alle middelen, die haar ten dienste staan, zal verzekeren Het opperste hof van Singapore liet Bertha gaan omdat de Nederlandse con sul-generaal op zich nam het meisje voor de Engelse ambassadeur in Neder land te leiden. Zij kan dan besluiten of zij in Europa of in Azië wil wonen. Mocht zij Azië kiezen, das zou de Nederlandse regering haar terugkeer regelen, aldus de consul-generaal. Slechts vijf personen werden op de publieke tribune toegelaten. Zij hoorden o.». Britten. Ondér de doden bevinden zich 5 Euro- Donderdagavond uhwwwm -'•■m unmu. ivi nu ive weru, vuur zwer uci TT Tv/Toi^i Schiphol aankomen, tenzij de route van personen van Ned. nationaliteit betreft, Het h°f bepaalde deze sxim op 7500 Malei- de dienstregeling afwijkt of mevr Her- slechts bericht dat mevr. T. H. Hub em- se dollars (9300 gulden togh en Bertha op een andere landings- stig werd gewond. Zij kreeg een slag met een fles, waardoor zij een schedelbasis- fractuur opliep. Dinsdagavond laat is door de autori- s plaats het vliegtuig verlaten. Het toestel landde gisteravond om acht uur pl. tijd in Bangkok. Vanochtend om 4.30 uur zou het naar Karachi ver- trekken. De volgende stopplaatsen zijn teiten van Singapore meoegedeeld. dat Dharang, Bagdad, Damascus, Génève en men de toestand thans begint te beheer- Schiphol. In het Engelse Lagerhuis kwam de toe stand te Singapore gigteren ook ter spra ke. Op een vraag van de leider der oppo- Het is gisteren de hele dag nog on rus- sitie, Winston Churchill, deelde de minis- tig geweest in Singapore. Vier bataljons ter van Koloniën o.a. mede. dat er geen van Britse, Ghurka en Maleise troepen aanwijzingen zijn, dat de onlusten te het aantal werknemers ongeveer 21„ patrouilleerden door de stad. Zij moesten Singapore door communisten zouden zijn millioen. Van hen was ruim 1 millioen Volgens een mededeling ln de Jaar lijkse uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg eind Mei 1947 herhaaldelijk hardhandig optreden om de georganiseerd. Volgens een bericht van betogers, die niets en niemand ontzagen, De Franse minister van Buitenl. Zaken, Robert Schuman, heeft Don derdagavond in de Franse Nationale Vergadering medegedeeld, dat Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten overeen zijn gekomen, het Duitse vraagstuk met de Sovjet-tlnie te bespreken, zoals dat door Moskou is voorgesteld. Hij voegde hieraan toe, dat voor de practische verwezenlijking van dit plan nog een oplossing dient te worden gevonden, doch dat het ant woord aan Moskou, waarin de Westelijke „grote drie" zich tot een conferentie bereid verklaren, in ieder geval zeer spoedig tegemoet kan worden gezien. Schuman zeide dit in antwoord op een verklaring van de voormalige socialisti sche minister Daniel Mayer, volgens wel ke diens partij er de voorkeur aan zou geven indien het inschakelen van Duitse eenheden in het Atlantische le0_. zou wirden uitgesteld, totdat gebleken was of de voorgestelde conferentie der .Grote Vier" al dan niet zou mislukken. „Op verzoek der Russische reuring", aldus antwoordde Schuman, „zal de agen da der besprekingen ook het punt omvat ten, dat met een onjuiste naam „de Duitse herbewapening" wordt genoemd. Zolang er nog geen Duitse eenheden zijn ge vormd en militair geoefend, zal ei. vraagstuk aldus op de agenda der even tuate besprekingen met Moskeu blijven". uiteen te slaan. Tweemaal werd gebrujk gemaakt van een helicoptère; uit één werden traangasbommen gegooid op een demonstrerende menigte. Soldaten open den het vuur van de grond af om de be togers te verdrijven De Ghurka's schoten op Maleise plun deraars; twee van hen stierven en 17 werden gewond. Vijftig man werden ge arresteerd. Een Mohammedaan gooide met een handgranaat, zodat een voorbij ganger gewond werd. Soldaten openden het vuur en schoten op de samenscholing, waarbij een Moslem en een Chinese vrouw getroffen werden. Maandag geraakten de kleren van mevr. D. te Goes in brand, toen zij, waarschijn lijk een sigaret rokende, bezig was met wasbenzine enig goed te reinigen. Hoe wel op het hulpgeroep van de vrouw de vlammen direct werden gedoofd, was zij toch zo zwaar gewond geraakt, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Gisteren is het slachtoffer overleden. De militaire commissie van liet Atlantisch pact heeft Dinsdagavond bekendgemaakt, dat zij definitieve overeenstemming heeft bereikt over de militaire plannen om Duitse ge vechtseenheden in het Atlantische leger op te nemen. Aangenomen wordt, dat generaal Eisenhouwer nog deze week tot opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa zal worden benoemd. Er zijn nog geen aanbevelingen ge daan wat betreft het aantal te recruteren Duitsers. Een beslissing hierover zal vol gende week te Brussel worden genomen, als daar de ministers van defensie en van buitenlandse zaken van de twaalf pact- landen vergaderen. Ondanks de gespannen toestand is Acheson voornemens, deze conferentie bij te wonen. Volgens nadere Inlichtingen uit Washing ton zouden de Duitse eenheden „gevechts groepen" zijn van zes duizend man. De Duitsers zouden niet vertegenwoordigd mogen zijn in de Europese generale staf en zij zouden niet worden gekend in het opstellen van de campagne-plannen. De Duitse eenheden zouden geen verantwoor ding verschuldigd zi)n aan de Westduitse regering, die er ook niet over zou kun nen beschikken, tenzü vla de organisatie van het Noordatlantisch verdrag. Bonn bouwt op Franse aarzeling Deze bepalingen druisen lijnrecht In tegen de eisen der Westduitse regering op de Londense conferentie ondervond te Bonn dan ook geen gunstige ontvangst. Het heeft de afwijzende houding Jegens de slechts uit de pers bekende voorstel len zo mogelijk nog versterkt. Hoe weinig vertrouwen men t« Bcnn koestert ln de mogelijkheid van een Duitse Instemming blijkt wel uit het feit, dat de belangstelling van de Westduitse politici zich voor een belangrijk deel ver plaatst heeft naar de vooruitzichten van een nieuwe conferentie over de Duitse toekomst tussen het Westen en Moskou. Aanleiding daartoe is het bij vele West- Duitse politici ingewortelde vermoeden, dat Frankrijk generlei definitieve stappen op het pad der Duitse herbewapening zou willen doen, vooraleer een laatste poging tot een vergelijk met Rusland zou zijn ondernomen. De intussen door de Franse minister van buitenlandse zaken afgelegde ver klaring, dat de Westelijken inderdaad een dergelijke poging willen onderne men, heeft dit vermoeden der West duitse politici aanzienlijk versterkt. Gistermiddag tussen vijf en half zeven uur heeft zich op de spoorlijnen Utrecht -"-Amsterdam en UtrechtGoudaRot terdam een ernstige stagnatie in het treinverkeer voorgedaan, doordat de stroomlevering uitviel voor de bediening van wissels en seinen van een groot deel die absolute militaire gelijkgerechtigheid van het Noordelijk stationsemplacement •Ut. Hat bericht over de overeenstemming i te Utrecht of wel precies uitgerekend 43 pet. ge organiseerd. Dit getal is natuurlijk een gemiddelde, want er zijn vakbonden met een hoger percentage en vakorganisaties met een lager cijfer dan 43 pet. Van de drie voor ons belangrijkste groepen zit het N.V.V. op 400.000, de K.A.B. op 300.000 en het C.N.V. op ruim 160.000. Mooie cijfers, om het huiselijk te zeg gen, maar alles bij elkaar nog vgel en veel te weinig. We spreken allemaal over vernieuwing van de maatschappij, maar honderd duizenden kankeren slechts zonder metter daad ook financieel door hun contributie offers voor het welzijn der gemeenschap te brengen. Men heeft er nóg geen notie van wat eendracht maakt macht be tekent, men durft nog steeds zonder blozen het vakverenigingsgeld ln zijn zak te houden, terwijl tienduizenden elke week of elke maand het hunne bijdragen dikwijls niet zonder pijn om door hun delegaties een zodanige maatschappe lijke structuur te krijgen, dat het leven om uit te houden is, om nog eens dat koninklijk woord in Londen te gebruiken. Men spreekt over het materialisme van de kapitalist, maar is men anders als om niet wordt geprofiteerd van verbeterin gen en zelfs behoud van het bestaande... Behoud van het bestaande, m.a.w. het voorkomen van afbraak is in sommige perioden ook een enorme factor van beteken!*. De ongeorganiseerde zal zich veront schuldigen met de opwerping, dat hij geld dringend nodig heeft voor zijn ge zin. In die situatie verkeren alle ge- organiseerden ook. Maar wanneer de ge- organiseerden van 30, 40 en 50 jaar geleden ook dat standpunt hadden Inge nomen, hoe zou het dan vandaag aan de dag met de financiële en sociale positie van de werknemer zijn gesteld? Tegen organiseren Is geen argument aan te voeren en zeker niet door de katho liek, die zo gaarne beweert de stem der Kerkelijke Overheid te volgen. Een katholiek heeft organisatieplicht. Zonder meer. Volgens de boven gesignaleerde uitgave van het C.B.v.S. is van het spoor- en tramwegpersoneel 95 pet. georganiseerd, in het grafisch bedrijf 91 pet., in de bouwvakken 75 pet., bij de mijnen 65 pet. Van de metaalbewerkers is nog niet de helft georganiseerd. Maandag hield de bondsvoorzitter Blom- mers op het congres van „St. Raphael" een rede, waarin hij mededeelde dat er nog arbeidsdagen voorkomen van 16 en zelfs van 19 22 uur. En dat ln een landje met 70.000 vrachtauto's en 5000 autobussen. Men spreekt schande over de onbe waakte overwegen. Wat al dreigingen, wat al gevaren, wat al ongelukken. In het maatschappelijke leven zijn even eens nog vele onbewaakte overwegen in de vorm van gapingen in de gelederen der georganiseerden in de bedrijven, zodat de treinen van conservatisme, egoïsme bedilzucht en alleenheerschappij hun vernielend werk kunnen blijven doen. Het geld der vakorganisatie moest in de zak branden. HENK VAN DER MAZE. Xtypm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1