Nederland niet overtuigd van onjuistheid van zijn standpunt Noordoostpolder krijgt bossen en beplantingen Te veel woningen in aanbouw JONGE BELG DIENDE IN INDONESIË Wetenschappelijke behandeling van verkeersproblemen is urgent met Voorbeeldige terugtocht dramatische neven-aspecten Beelden van menselijke ellende Katholieken van Nederland in voorste linie van Gods Rijk'' Antwoord aan Indonesische delegatie F 221'ers WIJZIGING MARSHALL-HULP VERWACHT De Nieiiw-Giiinea-conferentie Roem vandaag naar Indonesië Handelsbesprekingen met Duitsland Vestiging van tuinbouwbedrijven voor fruit- e" groenteteelt Pools hulpbisschop van functie ontheven Tempo van afbouw en prijspeil in gevaar Militairen „doen" middenstandsexamen Door nalatigheid van de Secretarie ^iSe^aL^n .^m^pTin^Vae be wegpiraat munt het op Nora werd Nera v- Ruim 210.000 nieuwe leden voor Voortplanting des Geloofs YKIJDAG 15 DECEMBER 1950 PAGINA S De afspraak ter R.T.C. Maandag a.s. hervatting in Den Haag Geen toevluchtsoord GELD èn OP LEVEN ENGELSE UITVOER OP NIEUW HOOGTEPUNT Vi' aarde in November bijna Jt 212 millioen Ingenieurs Engeland zal vooroorlogse markten heroveren De Nederlandse delegatie ter Nieuw-Guinea-conferentie heeft in de gister middag gehouden bijeenkomst aan de Indon. delegatie haar schriftelijk antwoord aangeboden op de tweede Indonesische „oral note" van Maandag j.L Deze bevatte, zoals wij Woensdag uitvoerig berichtten een antwoord op de afwijzing door Nederland van het Indonesische voorstel en een nadere precisering van de faciliteiten, die Nederland zouden worden verstrekt, als de souvereiniteit over Nieuw-Guinea de jure op 27 December en de facto b.v. over een half jaar aan Indonesië zou worden overgedragen. In haar antwoord zegt de Ned. delegatie dat de Ned. regering na een diepgaande bestudering van de Indonesische uiteenzettingen niet over tuigd is van de onjuistheid van haar standpunt en dat zij derhalve tot haar leedwezen moet constateren, dat er inzake de souvereiniteit over Nieuw- Guinea nog geen overeenstemming tussen Nederland en Indonesië bestaat. Zij hoopt echter, dat verdere bestudering van de wederzijdse standpunten, waartoe zij en de Indonesische delegatie bereids zijn overgegaan, uiteinde lijk tot overbrugging dier standpunten zal vermogen te leiden. delegatie op het feit, dat ter Ka afloop van de vergadering, deelde mr Boem mede, dat hij vandaag naar Diakarta zou vertrekken, teneinde met gijn regering overleg te plegen. Roem verwacht Vrijdag 22 December in Den Haag terug te zijn. In verband hiermede werd besloten de volgende besprek'ng vast te stellen op Zaterdag 23 December elf nur voormiddag. Inmiddels zal tijdens de afwezigheid van mr Roem de vice- voorzitter van de Indonesische delegatie, dr I,eimena. de leiding van de delegatie •p zich nemen Zonodig kunnen beide delegaties derhalve tildens de afwezig heid van mr Roem contact onderhonden. Wij laten hier de voornaamste argu mentaties uit het Nederlandse antwoord, dat dus aansluit op hetgeen wij Woensdag publiceerden, volgen: De delegatie van de Indonesische rege ring acht het onnodig in dit stadium van gedachten te wisselen over de vraag of de artikelen betreffende de niet-zelfregeren- de gebieden van het handvest der V N. op West-Irian betrekking zouden kunnen hebben. In de „oral note" van de Ned. delegatie van 8 December heeft de Ned. regering te kennen gegeven dat en waar om de arbeid welke Nederland in Nieuw- Guinea verricht en het daar geldende bestuursstélsel tên onrechte als een vorm van kolonialisme wordt gekenschetst. Aan de term kolonialisme toch worden ge dachten en doeleinden verbonden, welke aan de Ned. regering vreemd zijn. De Ned. delegatie merkt in dit verband op. dat de Verenigde Naties Nederlands Nieuw-Guinea bereids als een gebied be doeld in het betrokken hoofdstuk van het handvest hebben erkend. De Ned. regering kan niet de opvat maken voor Ned. gezinde Indonesiërs. De Ned. regering meent overigens elke be zorgdheid ten deze te kunnen wegnemen door haar suggestie in deze zin aan te vullen dat bjj de uitoefening van het zelf beschikkingsrecht slechts de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea zelve haar staatkundige bestemming zal kunnen be palen. Noeh Nederlanders, noch Indo nesiërs zullen daarbij stem behoeven te hebben. het vorenstaande vestigde de Ned. regering de aandacht van de Indonesische Nieuw-Guinea uitdrukkelijk van de over- uitgesproken dracht der souvereiniteit over Indonesië thans binnen De NederlandsWestduitse handels besprekingen zullen aanstaande Maandag te Den Haag worden hervat. De onderhandelingen waren onderbro ken omdat de voorzitters der beide dele gaties aan de besprekingen der Europese Betalingsunie te Parijs moesten deelne- R.T.C.men. Van Nederlandse zijde werd de hoop dat de onderhandelingen een week zullen worden Om een gebied als de 48.000 ha. grote groting voor het Zuiderzeefonds 1951. werd uitgesloten. Indien derhalve het Indonesische volk op de overdracht van de souvereiniteit ook over Nieuw-Guinea wacht, dan kan dit niet gegrond zijn op de ter R.T.C gemaakte afspraken. Neder land bewijst voortdurend de ter R.T C. gesloten accoorden volledig en oprecht te willen verwezenlijken. Met belangstelling en waardering nam de Ned regering tenslotte kennis van de nadere precisering door de Indonesische delegatie van haar denkbeelden Zij kan echter niet daaruit de overtuiging putten, dat Inderdaad langs deze weg een voor spoedige ontwikkeling van Nieuw-Guinea gewaarborgd zal zijn. Het wil öe Ned. regering evenwel voorkomen, dat gezien ook de premisse waarvan deze nadere precisering afhankelijk is gesteld, een dieper gaande beschouwing dienaangaande thans en te dezer plaatse achterwege kan blijven. beëindigd. Ook de afzonderlijke besprekingen tus sen Indonesië en West Duitsland over een handelsverdrag tussen deze lan ien, die eveneens waren onderbroken, zullen de volgende week te Den Haag worden voortgezet. de Paus heeft, naar Reuter meldt, een verzoek ingewilligd van mgr. Turowski om ontheven te worden van zijn functie als hulpbisschop van Czen- stochowa (Polen). Dit verzoek werd in gediend, nadat de Poolse regering her haalde aanvragen van mgr. Turowski. die een kerkelijke functie bekleedde te Rome, om naar zijn land terug te keren, had afgewezen, ofschoon hij Pools burger was. De grote landelijke werkgevers- en werknemersverenigingen in het bouwbe drijf, hebben er in een adres bij alle gemeenteraden van Nederland op aan gedrongen, irn de eerstkomende maan den zeer weinig woningen in uitvoering te geven. De bedrijfsraad heeft namelijk met grote zorg gezien, dat de aantallen in aanbouw zijnde woningen over het ge hele land na April met sprongen om hoog zijn gegaan, om eind September de 51.800 te passeren. De raad heeft de vaste overtuiging, dat dit aan*#l veel hoger ligt dan op dit ogenblik door de beschik bare arbeiders en met de beschikbare XJC iicu. reKcl lUg tvdtl lllCl UC ~r- - m „I - ting van de Indonesische delegatie delenmaterialen in een vlot tempo kan wor- dat Indonesië de overheidsrechten op den afgebouwd. NleuwGüinea van de voormalige Neder lands-Indische regering zou hebben ge. erfd, nu de souvereiniteit over dit ge bied niet aan Indonesië is overgedragen. De delegatie van de Indonesische re gering heeft voorts bij haar uiteenzetting van 11 December uiting gegeven aan haar bezorgdheid ten aanzien van een juiste uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht in Nederlands Nieuw-Guinea indien, bij handhaving van het Ned bewind dat ge bied zou zijn bedoeld als reservoir voor Ned. overbevolking en voor Ned. gezinde Indonesiërs. De Ned- regering wil in dit verband niet nalaten uitdrukkelijk te verklaren, dat zij geenszins de bedoeling heeft om Nieuw-Guinea tot een toevluchtsoord te Bijna 900 gerepatrieerde militairen in ons land hebben in November deelgeno men aan het middenstandsexamen aige- mene handelskennis, gehouden vanwege de stichting middenstandsexamen. Aan s candidaten, bijna 40 pet., zal het dipm kunnen worden uitgereikt. De minister van Economische Zaken heeft als blijk van zijn waardering aan de best geslaagde eandidaat van elks examenplaats een boekwerk toegekend Aan de best geslaagde van het gehele examen zal deze bewindsman een leg penning met inscriptie doen uitreiken Deze onderscheiding valt ten deel aan J Otto te Rotterdam, die te 's-Graven- hage het examen aflegde. Hij verwierf 52 punten, evenvVol als de eandidaat E. Lantinga te Assen, maar hij behaalde meer tienen. De zojuist door werkgevers- en werk nemersorganisaties in samenwerking met de overheid ontworpen en ingevoerde tariefregeling voor de volkswoningbouw dreigt, volgens de bedrijfsraad, te wor den belemmerd in haar gunstige wer king. De arbeidsproductiviteit heeft een dalende tendenz, de duur van de bouw van woningen en daarmee de prijzen, zullen onvermijdelijk een neging tot stijgen vertonen .Bovendien heeft de omstandigheid, dat gemeenten, welke over veel bouwvolume beschikten, grote aantallen woningen gelijktijdig in uit voering 'hebben gegeven, met zich gebracht, dat de vraag naar bepaalde vakarbeiders, zoals bijv. metselaars en stukadoors ,het ene ogenblik veel hoger en enkele maanden later weer lager ligt dan het aanbod. Inmiddels is bekend ge maakt, aldus het adres, dat geen rijks goedkeuringen voor het bouwen van wo ningen meer worden verstrekt tot I Ja nuari a.s., op grond van bovengenoemde argumenten. Indien de gemeenteraden echter ook na 1 Januari de grootste te rughoudendheid betrachten bij het ge ven van nieuwe opdrachten of vergun ningen voor woningen, zullen zij berei ken. dat de reeds in aanbouw zijnde wo ningen sneller klaar komen. Daarmee kan men voorkomen, dat evenals twee jaar geleden, het gehele bouwbedrijf en daarmee dus de voorziening in de wo ningnood, ernstig in gevaar worden ge bracht, aldus de bedrijfsraad. Zuid Afrika is voorzichtig. Op het hoofd kwartier van de Zuid Afrikaanse uniale verdedigingsmacht worden plannen uitge werkt, strekkende tot onmiddellijke mobi lisatie bij een eventueel intreden van oorlogstoestand. De unie-regeling heeft voorts besloten tot wederinstelling van de post van directeur-generaal van oorlogs- voorraden. Noordoostpolder enigszins bewoonbaar te maken, is het nodig de onafzienbare eentonige vlakte, die bovendien nog be grensd wordt door het nagenoeg boom loze geb'ed van N W Overijssel, tot voor het menselijk oog bevattelijke dimensies terug te brengen Een krach tig hulpmiddel hierbij is het aanbren gen beplantingen langs wegen, op boer derij-erven en in de vorm van kleine Bij de plannen voor de uitgifte van pachtbedrijven is rekening gehouden met de vestiging van een aantal tuinbouw bedrijven voor fruit- en groenteteelt De onderzoekingen hebben aange'oond. dat de bodemgesteldheid van de N.O Polder hiervoor zeer geschikt is De vooruitzich- „Het gaat om rechtsgelijkheid'', heeft minister Teulings vorigë week bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer verklaard, toen de zuivering van de F 221'ers ter sprake kwam. Daarmee worden bedoeld die ambte naren, tegen wie na de bevrijding be zwaren waren gerezen op grond van. hun houding tijdens de bezetting, welke echter niet zodanig was, dat een straf rechterlijke vervolging door een bij zondere rechtbank tegen hen kon wor den ingezet. Zij kwamen dus voor zoge naamde zuiveringscommissies en wer den óf voor goed uit hun ambt ontzet de zogenaamde B-gevallen óf voor een bepaalde tijd in 'hun functie ten van een fruitteeltbedrijf. mits dit vol gens de nieuwste inzichten wordt georga-geschorst, de A-gevallen. niseerd kunnen dan ook zeer gunstig ge- Het is licht te begrijpen, dat het oor bosjes bij de dorpen Ook het aanwezig noemd worden. Er wordt thans overwo-jjggj van deze zuiveringscommissies zijn van enkele grotere bossen draagt gen voor 1951 een klein aantal fruitteelt- niet s{ee<js even objectief is geweest, zeer veel hiertoe bij, waarom is over- bedrijven bij wijze van proef uit te geven. mpncpljjke zwakheid in aanmerking gegaan tot het projecteren en doen doch een beslissing hieromtrent is nog aanleggen van een drietal grotere bos- complexen op voor akker- en weide- bouw minder gesrh'kte grondsoorten, die binnen de bedijking worden aan getroffen. Een en Verkeer en niet genomen. Voer de uitgifte van groenteteeltbedrijven bestaan in het ge heel nog geen omlijnde plannen. De N.O polder heeft nu een totale op pervlakte van 48.000 ha Hiervan ts. na ander deelt de minister vanvoltooiing van de polder 42.500 bestemd Waterstaat mede aan dej voor cultuurgrond. 2500 Ha. blijft van Tweede Kamer in verband met de be- Een in Waalre, bij Eindhoven, wonende Belgische jongeman, J. Leijssen, heeft door een nalatigheid van de plaatselijke ge meentesecretarie vijftien maanden dienst gedaan in het Nederlandse leger en van die periode negen maanden in Indonesië verbleven, aldus meldt „Hel Nieuwsblad" dat te Brussel verschijnt. De geschiedenis is als volgt: J. Leijssen werd omstreeks April 1946 opgeroepen öm te worden goedgekeurd voor de militaire dienst. Ter gemeentesecretarie maakte hij tegen de oproeping bezwaar, aangezien hij de Belgische nationaliteit bezat. Hem werd geantwoord, dat dit zou worden nagegaan Desniettemin werd J. Leijssen op 1 Juli 1946 bij het Nederlandse leger ingelijfd en ondanks herhaalde protesten op 28 De cember 1946 als militair uitgezonden naar Nederlands Indië. Nadat aan de minister van Oorlog een request was gezonden werd J. Leijssen op 30 September 1947 uit Indonesië terugge roepen en vrijgesteld van militaire dienst, omdat zijn bewering, dat hij de Belgische nationaliteit bezat, na onderzoek was juist gebleken. Hij is uit het Belgische plaatsje Bocholt afkomstig. De vader van de jon geman stond eerst als Nederlander in het bevolkingsregister. Pas na herhaalde pro testen werd dit in 1926 veranderd, maar de kinderen bleven door nalatigheid ten onrechte als Nederlanders in het bevol kingsregister geboekt. Vader Leijssen heelt op 22 October 1947 de ministerie van Oor log verzocht hen een redelijke schadever- deze oppervlakte voorlopig gereserveerd voor de tuinbouwbedrijven. Op 1 September j.l. waren 235 land bouwbedrijven met een gezamenlijke op pervlakte van 6363 ha. uitgegeven, daar naast was nóg 3661 ha. los land voor korte termijn verpacht. Het gemiddelde resultaat over de beide exploiiatiejaren van alle staatslandbouw- bedrijven was 250 per ha. per jaar (ondernemersloon plus winst). Het vraagstuk van de gemeentelijke indeling is thans nog niet acuut Het ligt in de bedoeling, dat de po'dercommissie. die sedert 1946 de landdrost in het be stuur van de polder bijstaat, in de loop van 1951 door de bevolking gekozen wordt De leden van deze commissie wor den thans nog door de landdrost be noemd. De Oosterpolder De werken bij de aanleg van de Oos terpolder, die in het midden van dit jaar aanvingen, verkeren nog in een begin- door de afwezigheid van de zoon, finan ciële schade had geleden. Op 25 Maart 1949 werd bericht ontvan gen, dat voor de toekenning van een scha deloosstelling geen termen aanwezig wer den geacht. Daarop heeft vader Leijssen zich per brief tot Je Tweede Kamer ge wend. Een commissie van volksvertegen woordigers heeft thans als haar mening te kennen gegeven, dat er wel een schade vergoeding zou moeten uitgekeerd worden De bepaling van het bedrag wordt aan de king gereed te komen, en dan zal nog een jaar mei het leegmalen van de pol der gemoeid zijn. Men heeft berekend dat de ontginning en het in cultuur bren gen daarna nog zeven jaren eisen. De voortgaande inpoldering zal het in het Usselmeer beschikbare viswater be langrijk verkleinen. Het meer moet tot 110.000 ha worden beperkt. Het aantal vergunningen voor vissen op het Ussel meer za) hieraan geleidelijk worden aan minister van Binnenlandse Zaken overge- gepast, zodat een belangrijke afvloeiing laten. j plaats zal moeten hebben. Advertentie Onveiligheid op de weg I primaire wegen voor zijn rekening nam maken. genomen, zal men mogen aannemen, dat ook het persoonlijke element daar aan soms is te pas gekomen. Deze F 221'ers hebben het er niet bij laten zitten. Men schat bet aantal op ongeveer 700 gevallen. Zü hebben zicii nu verenigd in een Bond van F 221'ers en aldus staan zij sterker in hun eis om revisie van hun zuivering, indien er reden is aan te nemen, dat daartoe aanleiding bestaat. Deze bond heeft de Kamerleden reeds vóór de be handeling van de begroting, van-Bin nenlandse Zaken nauwkeurig over deze zuivering ingelicht met het gevolg, dat verschillenden het geweer hebben ge schouderd en het voor deze mensen opgenomen. Of juister: zij hebben het opgenomen voor het recht zelf en voor het behoud van de rechtsstaat Zij heb ben betoogd, dat de thans gevolgde procedure niemand bevredigt, omdat het rechtsgevoel onvoldaan blijft en dat ook deze mensen de normale rechts middelen moeten kunnen gebruiken. Zy wensen nu in bepaalde gevallen revisie van hun vonnis door een beroep op de Raad van State. Deze revisie is echter door de minister van Binnenlandse Zaken lees de regering van de hand gewezen. En toch heeft minister Teulings, toen hij dit afwijzend standpunt van de regering verdedigde, erkend, dat het ook hier om rechtsgelijkheid gihg. Z.Exc. betoogde echter, dat een beroep op artikel 26 van de wet op de Raad van State niet opging, omdat dit artikel alleen maar bepaalt, dat de leden van de Raad van State de hoofden van de departementen desgevraagd van voor lichting dienen. Een zuiver formalistisch standpunt o-i. Indien immers deze ambtenaren niet rechtvaardig zouden zijn behandeld, zou de minister van 1 Binnenlandse Zaken, wie dit regardeert, de eerste moeten zijn om van dit advies van de Raad van State gebruik te (Van onze Utrechtse redacteur.) In vroeger eeuwen werden reizigers op de weg bedreigd door rovers met een „je geld of je leven", tuaar de moderne weg- piraten hebben het gemunt op het geld én op het leven. De onveiligheid van de weg is door het motorisch verkeer be langrijk toegenomen, waarmee tal van problemen samenhangen, die elk afzon derlijk wel een congres verdienen. Op het gisteren in Utrecht gehouden Wegencongres werd de techniek van in richting van wegen en voertuigen behan deld, waarna in de volgende stud'e-bij- eenkomst van „Het Nederlands Wegen congres" aandacht geschonken zal wor den aan de Engelse methode van de ver keersveiligheid, die meer een weten schappelijke kant raakt. Over de Ame rikaanse methode was een zestal prae- adviezen uitgebracht. Na het openingswoord van de-voorzit ter mr, dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, lichtte ir. C. A. Kuysten zijn behan- In intieme kring, uitsluitend bijgewoond door een aantal hogere functionarissen van het bedrijf, beeft de directeur-gene raal van de P-T.T., ir L. Neher. gisteren het radio-ontvangststation „Nera" in de Horstermeerpolder officieel in gebruik gesteld Noordwijk-Radio werd daarmede vervangen door Nederhorst den Berg- Radio; een feit dat in de wereld der telegrafie niet onopgemerkt voorbij is ge gaan, gezien de gelukstelegrammen die uit alle delen der wereld binnenstroom den. Blijkens de voorlopige cijfers, die door onge- zijn bekend gemaakt uitvoer in November j.l. een evenaard hoog niveau bereikt. De waarde van de uitvoer bedroeg 211.900.000. hetgeen een stijging be_ tekent van 9.700.000 ten opzichte van het recordcflfer van October J.l. en van 22 millioen ten opzichte van de gemid delde maandelijkse uitvoer ia de eerste 10 maanden van dit jaar. De uitvoer naar de Ver. Staten had volgens de voorlopige cijfers een waarde van 14.400.000 of 600 000 meer dan in October. De uitvoer naar Canada steeg met 2:400.000 tot 14.500.000. In het derde kwartaal van dit jaar heeft Engeland voor 8 61 millioen naar Noord-Amerika uitgevoerd, vergeleken met een uitvoer van 8 38,7 in het kwar taal voorafgaande aan de devaluatie van het pond. Want zodra het materiaal aan zijn lot is overgelaten, verdringen Zuidkore- aanse soldaten er om heen als mieren rond een dood insect, om zich onmiddel- lyk meester te maken van allerlei onder delen, die zjj als reservemateriaal kun nen gebruiken. En er blijft niet veel an ders over dan een door modder en stof de Engelse minister,van handel. Wilson overdekt chassis, dateen¥l¥letachtïge 4, ae Engelse in(jruk maakt Sinds twaalf dagen is het toneel het zelfde: lange convooien, bestaande uit vrachtwagens, jeeps, artillerie en tanks, die zich in één geweldige stofwolk voort beweegt. Het opgejaagde stof is een ware plaag. Het dringt overal door en alles wordt erdoor overdekt. Het ligt over de velden, over het bevroren wateroppervlak der rivieren, over het krijgsmateriaal en over de manschappen. Oe convooien rijden zonder opont houd; met volle verlichting. M.P.'s, die plotseling voor de wagens opduiken, re gelen op de kruispunten het verkeer en wyzen de weg. Wanneer de stoet soms even halt maakt, springen de verkleum de inzittenden er uit, zoeken wat tak ken, die ze in benzine drenken, en maken binnen enkele seconden een vuurtje, om zich wat te warmen. De wegwijzers, die tijdens de opmars met bepaalde code-woorden de richting aangaven naar de commandoposten, wyzen nu, nadat ze zijn omgedraaid, we derom goede diensten. Het is merkwaar dig, zo snel als deze terugtocht, met al Bakken na Kerstmis. In gemeenten waar de broodbakkers in onderling overleg be sloten hebben op Tweede Kerstdag niel te werken mogen bakkersgezellen op Woensdag 27 December twee uur vroeger beginnen dan gewoonlijk Reeds om acht uur 's morgens mag in deze gemeenten op I zijn speciale manoeuvres, tot routine ge- 27 December brood worden verkocht. J worden is voor de soldaten. (Door oorlogscorrespondent Francois Pelou) Bij het 10de legerkorps, 10 December 1950. Het is nu reeds twaalf dagen, dat de methodische terugtocht der verbon den legers aan het Westelijke front voortgaat. De eerste dagen, waarin het er om ging zich van de vijand los te maken, waren moeilijk en vergden veel inspanning. Thans kunnen langere étappes worden afgelegd, dan vóórdien het geval was. De organisatie van de terugtocht is een voorbeeld van precisie. Langs de voornaamste verkeersweg is aan de terugtrekkende militaire convooien absolute voorrang verleend. De enkele troepenafdelingen, die zich nog naar het Noorden begeven, moesten daar geduldig op het ogenblik wachten, waarop de weg vrij was. De voertuigen, die schade hebben opgelopen, of door pech niet verder kunnen, worden zonder pardon naar de kant van de weg verwezen, waar ze een welkome buit vormen van de Zuid-Koreanen. Een stoet van ongelukkigen Maar wee de vluchtelingen. Hun ein deloze stoet, die God weet waar vandaan komt, slingert zich langs de dijkjes van de bevroren rijstvelden. De grote weg is voor hen taboe. Slechts op enkele pun ten mogen zij oversteken om de spoor weg te bereiken, waarlangs de wande ling toch altijd nog eenvoudiger is dan door de velden. Het is een zwijgzame stoet, welke de grote gelatenheid uit drukt, van mensen, die gewend zijn aan deze ramspoed. Alleen een kind is nog in staat, om af en toe stil te staan en een vreemd voertuig met verbazing na te ogen. Doch ook dat duurt maar even. Zij, die achter hem aankomen, botsen tegen hem op, waardoor hij weer terugkeert in het gareel van de mars. De meeste mannen dragen zwarte mantels over hun witte kleren, de vrou wen zijn kleuriger gekleed. Pover is aller bagage. Zojuist heeft de Zuid-Koreaanse poli tie, die aan de toegangswegen naar Kae- song staat opgesteld, de vluchtelingen zenuwachtig en brullend gevisiteerd, na dat deze eerst op een veld waren samen gedrongen. Ik zag een man, die een khaki-deken in een doek droeg, en daar bij een nieuw kindertruitje, een stukje zeep en twee lege conservenblikjes. Dat was alles, wat hjj behalve zijn identi teitspapieren bij zich had. Allen gehoorzaamden zonder een woord, het geen sterk afstak bij de ner vositeit en brutaliteit der agenten. Bij het vallen van de nacht dromden de vluchtelingen samen by de toegang naar de stad en zo bleven zij staan, gekweld door het stof, dat de tjswind op hen aan blies. Zij brachten de nacht door temid den van het helse lawaai der passerende convooien. Ook in de sinds lang ver woeste en verlaten dorpen in de omtrek verbleven de vluchtelingen, die van de overblijfselen der huizen en der meu belen een vuur hadden aangelegd. Waarheen1 Te Kaesong zelf hadden de inwoners hun huizen verlaten. Zij hadden de deu ren achter zlqh dichtgetrokken en waren zo maar op weg gegaan. Er stond een trein aan het station, die aan alle kan ten uitpuilde door een bonte menigte van mensen en bagage. De locomotief kon men door een er aan hangende men- sentros, die zich met touwen of ook wel met de handen daar aan hadden vast gebonden of vastgeklampt, bijna niet meer zien. Maar het meest aangrijpende schouw spel wachtte ons binnen de stad. Daar liep een groep politieke gevangenen in ryen van twee, met'touwen aan elkaar gebonden. Zij liepen langzaam en waren ingesloten door een cordon van Zuid- koreaanse politie-ambtenaren. Voorop liepen mensen, van gevorderde leeftijd, die allen hun hoofd verborgen hadden onder een strooien kegelvormige hoed, die tot aan de schouders reikte, met gaatjes voor de en. Daarachter kwa men jonge meisjes en vrouwen, eveneens met gebonden handen. Heel alleen strompelde tenslotte een grijsaard, ge leund op een stokje en door een schild wacht begeleid. Allemaal droegen ze een maskertje, als voor een sinister carna val. Zy warén op weg naar het station. Maar waarheen zou de reis gaan? Drie dagen geleden waren de Zuid- koreaanse politiemannen te Sariwon er toe over gegaan, om zes en vijftig poli tieke gevangenen te liquideren omdat er te weinig plaats was in de trein. De slachtoffers werden door mitrailleur- vuur geveld. Maar, terwijl zy bezig waren met deze moordpartij, kwam een trein in zicht. Zeventien gevangenen, die nog niet dood waren, werden opgepakt en in de open wagens neergelegd, ter wijl het bloed uit de wonden der onge lukkigen stroomde. De wind joeg intus sen over de rillende leden der onvrijwil lig acterenden van dit drama. De Ameri kanen, die gewaarschuwd waren, ver bonden de ongelukkigen. Dit zijn enige beelden van deze ver schrikkelijke exodus. Wanneer, zo vraagt men zich af, komt er een einde aan deze ellende? (Copyright- Msb.-A.F.P.) Het gaat helemaal niet goed met de veiligheid op onze Nederlandse voegen. Dit is algemeen bekend en iedere weggebruiker kan een ge- wetensonderzoek houden om uit te maken in hoeverre hij of zij schuldig is. In Amsterdam werd een onaan genaam record behaald. De verkeers- thermometers wijzen uit, dat tot en met November al duizend on"eluk- ken meer in de hoofdstad zijn voor gevallen dan in de elf maanden van het vorige jaar. deling van het algemene probleem toe, waarbij hij o.a. uitsprak, dat de ongeval- lencijfers van het wegverkeer in ons land een dusdanige hoeveelheid verloren men senlevens tonen, persoonlijk ieed en ma teriële schade, dat hier gesproken kan worden van een grote bedrijfsonveilig- heid, resulterend in een belangrijk be drijfsverlies. Tussen openbare en particuliere instan ties moet een grondige permanente sa menwerking bestaan. Zowel bij wetge ver, wegenbouwer, politie, als justitie is specialisatie een grote noodzaak. De (bedrijfs) psychologie van het ver keer dient ten spoedigste en met krach tige middelen te worden aangepakt. Een grondige centrale wetenschappelijke be handeling der algemene verkeersproble men is van urgent belang. Ir. A. E. J. Nap, die de inrichting van concludeerde, dat deze een voldoend hoge snelheid moeten toelaten. Deze wegen moeten een dusdanige continuïteit bezit ten, dat snelheiasvèrschillen zc veel mo- ge'ijk kunnen worden vermeden. De heer K. J. Muller, chef van de Ver keerspolitie te Rotterdam besprak de ver- keerszorg in de steden. Ten aanzien van de verkeerstoestand in de toekomst moe ten wij ons volgens hoofdinspecteur Mül- Ier niet te grote illusies maken. Dat leerl ons wel, wat wij nu meemaken, nadat het verkeer gedurende de vijf oorlogs jaren practiseh stil heeft gelegen. Spr. pleitte voor een detachering bij de politie van in Delft afgestudeerde inge nieurs, die de weg op gebreken a-h-w. moeten „afknabbelen". Ir. J. Slim, die een prae-advies over de inrichting van spoorwegkruisingen uit bracht, achtte een automatisch electrische afsluiting, waarbij veel discipline van het wegverkeer wordt geëist, het veiligst, maar gezien de grote kosten zal zulks voorlopig wel tot de vrome wensen beho ren. De meest veilige afsluiting lijkt de volledig afgesloten -en bewaakte overweg, maar daarbij is grote stagnatie en doen zioh helaas ook de meeste ongevallen voor, zij het niet van de meest ernstige aard. Tot slot werd geconcludeerd, dat ont werpers en beheerders van wegen nog niet. in voldoende mate bijdragen tot ver hoging van de veiligheid van het ver keer, zodat het wenselijk werd geacht. Jat in verschillende gemeenten de bij het verkeer betrokken diensten samenwerken en opleiding van speciale verkeersdeskun- digen in overweging werd gegeven. Dr. Drees feliciteert. Dr W. Drees heelt gisteren via de radiozender Rot Weisz Rot in de Amerik. zóne van Wenen de pre sident van Oostenrijk, dr Karl Renner, zijn gelukwensen doen toekomen in ver band met zijn 80ste verjaardag. Een ander argument was, dat sinds deze mensen werden gezuiverd of uit gezuiverd, de opvattingen radicaal zijn gewijzigd. Maar des te meer reden is er dan om die zuivering te herzien. Immers dan zijn de indertijd aangelegde maatstaven niet de juiste geweest en meer ingegeven door allerlei sentimen ten dan door het hoge gevoel van recht. Weer oen ander argument was ten slotte, dat dan ook aan andere cate gorieën van gezuiverden opnieuw récht zou moeten worden gedaan. En dan zou de regering komen te staan voor een geheel nieuwe zuivering. Maar, zo vragen wij: Is het onrecht aan de een bedreven dan een reden om het onrecht tegenover de ander te laten voortbestaan? Dat deze F 221'ers dan als enige groep zouden profiteren van 'de gewijzigde omstan digheden is o.j allerminst een reden om hun de normalerechtsmiddelen te onthouden. Waar het eigenlijk om gaat is in tussen wel duidelijk geworden: de regering is bevreesd de gehele zuive ring nog eens opnieuw te zullen be leven en weigert daarom deze revisie. Daarvoor behoeft echter niet veel vrees te bestaan, omdat de meeste van deze uitgezuiverden reeds een ander bestaan in de vrije maatschappij hebben ge vonden, dikwijls een beter bestaan dan zy vroeger hadden. Als bewindsman van Binnenlandse Zaken had minister Teulings deze kwalijke zaak te verdedigen. Wij heb ben zo'n idee, dat ZExc., die de rechts- philosophie zo'n groot hart toedraagt, deze taak niet met genoegen op zijn schouders heeft genomen. Hij had nu eenmaal het regeringsstandpunt te ver dedigen; maar wij geloven niet mis te tasten, als wij vermoeden, dat hij het niet con amore heeft gedaan. 1 De actie om nieuwe leden aan te wer-1 pet) en Roermond 38.287 (27 pct>. Het ven voor het Pauselijk Genootschap tot aantal leden bedraagt nu met de „nieuwe- Voortpianting van het Geloof boekt nog steeds mooie resultaten. In de afgelopen week zonden 80 afdelingen haar opgave van 18.696 nieuwe leden in, waardoor het totaalcijfer van 981 afdelingen nu 210.350 bedraagt. Ruim 500 afdelingen moeten haai opgave nog inzenden. De verdeling over de bisdommen ts nu als volgt: Utrecht: 47.575 (42 pet van het oude totaal); Breda 13.704 26 pet.': Haar lem 51.049 (25 pet); Den Bosch 59.735 (34 In gezaghebbende economische kringen te Washington werd erop gewezen, dat een der basisfactoren der vermoedelijke wijziging van het plan-Marshall na de stopzetting van de hulp aan Enge'and vermoedelijk zal zijn een overeenkomst tussen de Ver. Staten en de belangheb bende westelijke mogendheden over de verdeling en de nrijscontrole der belang rijkste grondstoffen. De stopzetting van de Marshall-hulp aan Engeland, aldus wordt anderzijds ver klaard. werd vooral door de voorberei dingen voor een economische mobilisatie in de Ver. Staten moge'ijk. De voorbe reidingen voor deze mobilisatie, welke door de komende afkondiging van de nationale noodtoestand nog verscherpt en bespoedigd zullen worden, hebben geleid tot massale aankopen van grondstoffen in de sterüngzone Voor déze aankopen wordt in goud en dollar betaald. Ander zijds kan worden éerwacht, dat Engeland spoedig weer in staat zal zijn enkele vooroorlogse markten voor zijn fabrika ten. n.m. in Zuid-A.merika, te heroveren. De Arneri' aanse industrie, die zich steeds meer wijdt aan de productie van Oorlogsmateriaal, zal namelijk deze mark een niet meer op dezèlfde wijze als in de laatste jaren kunnen verzorgen. De be palingen betreffende de stopzetting van de Marshall-hulp aan Engeland houden naar de mening van Amerikaanse econo mische deskundigen in. dat aan de samen werking tussen de Ver Staten en de westelijke geallieerden na het einde van het plan-Marshall hét beginsel van een Amerikaanse huip voor de oplossing van speciale moeilijkheden ten grondslag moet liggen. De Amerikaanse hulp zal dan vooral tot doel hebben de herbewapenVg van de westelijke landen mogelijk te maken. lingen" er bij 473.531. Naar aanleiding van een kort verslag aan het hoofdbureau te Rome over hei verloop van de actie mocht het nationaal bureau in 's Gravenhage van de algemeen- secretaris mgr. J. B Nigris een schrijven ontvangen, waaruit het volgende is ont leend; „Ik dank U hartelijk dat U mijn drin gende oproep verstaan hebt om alle krach ten in te spannen met het oog op het ko mende jaar. dat ik zonder deze bijzondere inspanning zie als' zeer critiek voor de missies. Ook ben ik erkentelijk, dat U alles in het werk gesteld hebt om 'hft ledental van ons genootschap' belang,"U; op te voeren." „Met U verheug ook ik mij erover; d U in zo belangrijke mate' dè rriedgwi king hebt vei kregen van. de kutii .pers j radio om de katholieken te bewerken bijdragen te verhogen ten gunst,. missies, die steeds meer geld en pe; som vragen voor hoogstnoodzakelijke uit.nv;- dingen." „Het doét mij genoegen dat Uw actie die met gróte ijver van zovèlen gevoerd wordt, nu reeds een groot succes beiooft. God zij hiervoor gedankt. Aan U en al Uw trouwe medewerkers en medewerk sters mijn oprechte dank; ik bewonder de goede katholieken vab Nederland, dia steeds in de voorste linie staan voor de uitbreiding van het Godsrijk op, aarde en betuig hun mijn diépe erkentelijk heid." Arbeidswet. De Staatscourant van Don derdag bevat beschikkingen betreffende arbeid in de textielindustrie e» in d* schoenindustrie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3