noemt de prijs van kans op vrede: offervaardigheid en eensgezindheid Sneeuw verlamde het verkeer in ons land 60.000 KAB-ers in het Feijenoord-stadion Omvangrijke huidendiefstal opgehelderd Ruim 3.000.000 pelgrims zagen Rome Marshall-hulp zal niet stopgezet worden O Niet onvermijdelijk is de oorlog maar die zaak eist zware prijs Gevaren zijn, groot, maar oorlog is niet onvermijdelijk Ploertig misbruik van de nood Zaterdag 16 December 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vele busdiensten gestaakt; auto's slipten Bewaking van Truman wordt uitgebreid Massale herdenking Sociale Encyclieken Reeds acht arrestaties uitgevoerd H. jaar in cijfers Paus verleende bijna 6000 audiënties Ambonese militairen willen niet naar Zuid- Molukken De 38ste breedtegraad niet overschreden L-. J President Truman heeft gisteravond over alle Amerikaanse zenders zijn aangekondigde toespraak tot het Amerikaanse volk gehoiulen. De rede, welke enige gelijkenis toonde met die van president Roosevelt in Mei 1940, was zeer ernstig van toon. Truman zette er in uiteen, welke gevaren de vrije wereld bedreigen en wie hiervoor verantwoordelijk zijn; verder deed hij aankondiging van een groot aantal maatregelen, die de Amerikaanse regering zal moeten nemen om op elke mogelijkheid voor bereid te zijn. De belangrijkste van deze maatregelen is de afkondiging van de nationale noodtoestand in de S. De president deed echter duidelijk uit komen, dat deze stap allerminst betekent, dat de Amerikaanse regering oorlog onvermijdelijk acht. J ,S. blijven bereid tot overleg Gewapende macht primair preventief Leger wordt in snel tempo vergroot Wapenproductie verveelvoudigd Prijscontrole en stabilisatie van lonen 42 milliard voor defensie v 1500 ton papier Enorme activiteit WOEKERPRIJZEN VOOR KAMER-VERHUUR Telegram aan dr Drees ALS NA HET FEEST.... RUIM IOV2 MILLIARD AL AAN STEUN VERLEEND De weerverwachttng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Hier en daar tijdelijk mist. Overigens veran derlijke bewolking met voornamelijk in de kust provincies enkele sneeuw-, hagel- of regenbuien. Zwakke tot matige en in buien vrij krachtige wind tussen Noord-West en Zuid-West. In het binnenland in de nacht en ochtend lichte, op enkele plaatsen mogelijk matige vorst, overi gens temperaturen om het vriespunt. Zondag 17 December: Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur; Maan op 13.05 uur, onder 1.21 uur. Maandag 18 December: Zon op 8.44 uur, ondeT 16,29 uur; Maan op 13.15 uur, onder 2.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nationale noodtoestand in Verenigde Staten li Het is duidelijk, dat president Truman <le Amerikanen wilde doordringen van de ernst van de huidige wereldcrisis, niet met het doel hun alle hoop te ontnemen, maar om hen aan te sporen tot grotere inspanning en tot het brengen van de offers, die hun tengevolge van verschil lende maatregelen (o. m. het instellen van prijscontrole en het stabiliseren van lonen, waarmede direct zal worden be gonnen) zullen worden opgelegd. „De tijden zijn zeer ernstig", zo begon hij zijn rede: „Onze haardsteden, onze natie en alle dingen waarin wij geloven, verkeren in groot gevaar. Dit gevaar is geschapen door de heersers van de Sovjet-Unie, die een meedogenloze aanval doen op de Amerikaanse pogingen om een blijvende vrede tot stand te brengen". Truman verweet de Chinezen, dat zij met hun interventie in Korea getoond hadden een algemene oorlog te riske ren om bepaalde eisen, die Peking stelt, verwezenlijkt te zien. „Daarom is het gevaar toegespitst en dreigend ge worden", aldus de president: „De toe komst van de beschaving hangt af van wat wij doen, thans en in de maanden, die voor ons liggen". Washington is vier dingen van plan: 1 De V.N, lc blijven steunen 2 De' gecombineerde defensies van de vrije wereld te blijven versterken: 3. De Amerikaanse strijdkrachten op te bouwen en meer wapens te maken voor Amerika en zijn bondgenoten; 4. De Amerikaanse economie uit te breiden en in evenwicht te honden. Alvorens op deze ponten nader in te gaan, herhaalde Truman, dat de V. s. te allen tijde bereid blijven tot een over eenkomst. „Hoewel de huidige toestand zeer gevaarlijk moet worden genoemd, geloven wij niet, dat oorlog onvermijde lijk is. Er is geen conflict tussen de wet tige belangen der vrije wereld en die van de Sovjet-Unie denkbaar, dat niet door vreedzaipe middelen zou kunnen worden opgelost. Wij willen alle eervolle stappen doen, die een algemene oorlog kunnen voorkomen". Maar direct voegde de president hier aan toe, dat deze stappen niet gebaseerd kunnen zijn op een politiek van toegeef lijkheid. „De wereld heeft van München geleerd, dat veiligheid niet door toegeef lijkheid gekocht kan worden", zo waar schuwde hij. Truman gaf de verzekering, dat de agressie in Korea de aandacht van de V. S. niet zal afleiden van andere bedreigde punten. „Er is een toestand van feitelijke oorlog in het Verre Oosten, maar Europa en de rest van de wereld verkeren even eens in groot gevaar". Als enige redding ziet de president een volkomen samen werking tussen de landen van de vrije wereld. Sprekend over liet „belang Y»n het op bouwen van de verdediging der vrije we reld", legde Truman er de nadruk op, dat van dit punt nog steeds op dé aller eerste plaats de preventieve werking moet worden gezien. „De communistische heersers doen hun uiterste best om de vrije landen onderling te verdelen. In dien zij hierin zouden slagen, zouden zij de vrijheid doen wankelen. Wanneer de vrije landen echter samenwerken, kun nen zij militaire strijdkrachten opbouwen, die krachtig genoeg zijn om de commu nistische heersers ervan te overtuigen, dat zij niet kunnen winnen door agressie. „Wanneer, zij samenwerken, kunnen, de.. V1'ije landen door hun macht het gemeen schappelijke front vormen, d;at noodza kelijk is om een positie in te nemen, waar in zij met succes met het Kremlin kunnen onderhandelen over vreedzame regelin gen". Truman's conclusie betreffende dit punt was: „Wanneer wij samenwerken, hopen wij een nieuwe oorlog te kunnen voor komen". Weliswaar beschikken de V.S. over machtige strijdkrachten, maar deze zijn toch niet voldoende in het licht van het gevaar, dat dreigt. Sedert de communisten Korea binnenvielen zijn de Amerikaanse strijdkrachten gebracht van anderhalf mil- lioen op twee en half millioen mannen en vrouwen Dit aantal zal nog met een mil lioen worden verhoogd en Truman heeft reeds orders uitgevaardigd om dit te be reiken. De uitbreiding van het leger en van de marine kan reeds binnen enkele maanden worden verwezenlijkt, maar voor de luchtmacht zal dat iets meer tijd vergen. Verder beschikken de V.S. nog over twee millioen mannen en vrouwen in de nationale garde en de reserven. Twee extra divisies vim de nationale garde zul len in Januari In actieve dienst komen Wat de productie van oorlogsmateriaal betreft, kondigde Truman aan, dat de V.S. binnen een jaar vijf maal zoveel vliegtuigen zullen bouwen ais thans, vier maal zoveel gevechtsvoertuigen, terwijl de productie van eiectronisch materiaal in die tijd vier en half maal zo groot zal zijn. „Dit zullen geen wapens zijn voor onze eigen strijdkrachten alleen doch zij zullen het arsenaal vormen voor de gehele verdediging van de vrijheid", zo voegde de president hieraan toe. Een overzicht gevend van de maatre gelen ter voorkoming van een inflatie zeide Truman: „De regering begint on middellijk met bet Instellen van maatre gelen tot prijscontrole op een aantal grond stoffen en producten, voornamelijk die, welke belangrijk zijn voor de productie ten behoeve van de defensie en het levens onderhoud. Op die gebieden, waar prijs controle wordt insteid, zal de regering eveneens de lonen stabiliseren, zoals de wet vereist. Naarmate wij met de mobili satie-inspanning voort gaan, zal er een toenemende behoefte zijn aan centrale controle op vele regeringsactiviteiten". Het nieuwe hoofd van het pas ingestelde bureau voor de defensiemobilisatle. Char les Wilson, zal verantwoordelijk zijn voor de leiding van alle mobilisatie-activiteit der regering, met inbec'lp van de produc tie, rijksinkopen, arbeidskracht, vervoer en economische stabilisaü». Truman vatte de gevolgen van dit samenstel van maatregelen als volgt samen: „Vele jonge lieden zullen bij de strijdkrachten moeien dienen, anderen zullen langer moeten werken en allen zullen meer belasting moeten betalen en het moeten doen zonder de dingen, waar op zij gesteld zijn". Tot slot van zijn rede zeide Truman, dat in de loop van Zaterdag een procla matie zou worden uitgegeven, waarin verklaard wordt, dal er een nationale noodtoestand bestaat. Op iedere burger wordit een beroep gedaan, zijn persoon lijke belangen op zfj te zetten voor het welzijn van het land. Het Amerikaanse huis van afgevaardig den heeft Vrijdag een wetsontwerp, dat yoorziet in een noodtoe wij zing van 17.809.304.424 dollar voor de defensie, goedgekeurd en naar de senaat doorge zonden. Dit totaal omvat 16,845.181.000 dollar voor militaire doelen en meer den 900.000.000 dollar voor de atoomcommis- sie. Aan de maritime commissie ia vol gens het ontwerp 224.000.000 dollar toe gewezen voor het bouwen van snelle vrachtschepen. Door de nieuwe toewijzing zal het be drag, uitgetrokken voor de defensie voor het fiscale jaar, eindigend op 30 Juni, bijna tot 42.000.000.000 stijgen. Frank Pace, de Amerikaanse ondermi nister voor het leger he-eft aan een sub commissie van de huiscommissie voor de toewijzingen gevraagd om extra-fondsen voor het fabriceren ram ammunitie, „die in staat is iedere tot nu toe bekende communistische tank te vernielen". Er- zijn ook nog plannen gemaakt voor zware tankkanonaien en gepantserde voertuigen voor het vervoeren van in fanterie naar de gevechtszone. Volgens het hoofd van de Amerikaan se geheime dienst moe: rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat nog meer aanslagen op het leven van president Truman zuilen worden gepleegd. Hij noemde „Blair House" de tijdelijke ver blijfplaats van de president, nu het Witte Huis wordt opgeknap: „uit, het oogpunt van veiligheid geziérj t-w der armzaligste plaatsen, die er bestaan". Hij vroeg het Congres om 82.000 dollar extra voor de geheime dienst en 49.000 dollar meer voor uitbreiding van de po litie, die de president moet bewaken. Büt/iVtTAV De Stichting Muziekinstituut van de kathedraal Sint Bavo in Haarlem heeft de gemeente Haarlem doen dagvaarden tot ontruiming van het pand Wilhelminapark 6, uiaar op het ogenblik het Kindertehuis Zuid gevestigd is, terivijl de stichting, die eigenaresse van het fraaie huis is, (zie foto) er een koorschool wil vestigen. Een versoek tot ontruiming is al door de Haarlemse gemeenteraad afgewezen. Op 15 Mei 1951 is het 60 Jaar geleden dat Paus Leo XIII zijn beroemde ency cliek „Rerum Novarum" de wereld inzond, Tevens is het dan ook twintig jaar ge leden, dat Paus Pius XI in zijn encycliek „Quadragesimo Anno", de consequenties uit de lering van zijn grote voorganger doortrok' tot in deze tijd en de grondsla gen legde voor het groot geheel van chris telijke sociale maatregelen, die ook ons ten zegen werden. Ter gelegenheid hiervan hoopt de KAB op Zaterdag 26 Mei 1951 in het Fcijenoord stadion te Rotterdam 60.000 van haar leden te verzamelen om daar op plechtige wijze dit historische feit In dankbaarheid gedenken. Terwijl in de weken hieraan vooraf gaande vele KABers naar Rome zullen gaan om de H.' Vader hulde en dank te betuigen zullen in Rotterdam de tien duizenden, die niet naar Rome konden Uit een huidcnzoutertj aan de Cruquius- weg te Amsterdam is in het jaar 1950 voor ongeveer 23.000 aan koehuiden en kalfsvellen gestolen. Een uitvoerig onder zoek door de politie van het bureau Kattenburgergracht heeft tenslotte de aanhouding en voorgeleiding tot gevolg gehad van zeven Amsterdammers en een Utrechtenaar. In September 1950 werd het de directie van de huidenzouterij duidelijk dat er diefstal was gepleegd. Aanvankelijk dacht men aan 42 koehuiden en 200 kalfsvellen, maar toen de politie eenmaal in de provincie Utrecht een spoor vond van de daders, bleek ai gauw, dat het ging om 140 koehuiden en 800 kalfsvellen. De dieven (een huldenzouter, die nog bij de firma werkzaam was en drie, die er ge werkt hadden) bezaten een sleutel van de fabriek en bij stukjes en beetjes heb ben zij de enorme partij huiden op die manier weten te ontvreemden. Zij wer den daarbij geholpen door drie andere Amsterdammers, die als vervoerders van het gestolen goed optraden. Soms reden zij in de avonduren, wanneer er niet werd gewerkt, met een auto, die hun ter beschikking stond, de fabriek binnen. De gehele buit is verkocht aan een 45-jarige huidenkoopman, die in een plaatsje ten Zuiden van Utrecht woont. Deze bracht op zijn beurt de buit weer in de normale handel. Deze opkoper heeft in totaal een bedrag van 16.000 tot 17.000 voor de buit betaald. Natuurlijk profiteerde de jeugd het meest van de sneeuw, die gisteren ons laiul bedekte. In een welhaast sprookjesachtige omgeving geniet zij hier van het sleetje-rijden op het Bloemendaalse Kopje. ïlet dikke sneeuwpak, waarmee ons land gisteren werd overdekt, is vooral voor het verkeer een grote handicap ge weest. Berichten van ernstige ongelukken kregen wij niet binnen, doch overal in het land werd het wegverkeer ernstig ont wricht. Vooral de zo talrijke autobusdienstcn stagneerden. De „Twee Provinciën" staakte des mid dags al haar dienst van Rotterdam naar Utrecht, terwijl bij het invallen van de duisternis ook Gouda-Schoonhoven moest uitvallen. In West-Zeeuwsch-Vlaandereri waren de dorpen Hoofdplaat en Waterlandkerkje de hele dag geïsoleerd wat betreft de open bare middelen van vervoer. Talrijke auto's in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn als gevolg van de gladheid, in sloten langs de weg terechtgekomen. In IJzendijke zelfs drie achter elkaar en in Sint Jansteen twee na elkaar. Gelukkig liep niemand enig letsel op. Op Walcheren waren de buslijnen Mid- rielburg-Aagtekerke en Middelburg-Vrou wepolder de gehele dag gestagneerd. De busdienst Goes-Middelburg werd des «ronds stil gelegd. Ook de uitobUKUeneten in Gelderland hadden danig te kampen met grote ver tragingen. Op de lijnen die Arnhem als middelpunt hebben, kwamen de bussen alle bijna een uur te laat binnen. De trolleybussen in Gelre's hoofdstad hadden een zware taak om het stadsvervoer intact te houden. De Wissels en seinen der Spoorwegen werkten vrijwel door het gehele land zeer moeilijk, ZO(jai ook het treinverkeer stagnatie ontstond. Op de lijnen naar en van Amsterdam werden in alle richtin gen vertragingen van ruim drie kwartier geconstateerd. De locomotief van de D.-treln uit Duits land naar Hoek van Holland, die gister middag om ongeveer 4.50 uur in Arnhem aankwam en acht minuten later weer moest vertrekken, kwam door een mis verstand bij ontijdig vertrek op een stoot- blok terecht, tengevolge waarvan de loco motief ontspoorde. Er ontstond een vertra ging van ruim een uur. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor en er was ook geen materiële schade. Het luchtverkeer werd eveneens lam gelegd. De K.L.M.-Constellation die naar Djakarta zou vertrekken, bleef vannacht op Schiphol staar Bij de Vaticaanse drukke rijen is een klein boekje ver schenen onder de titel: „Ik heb de Kerk gezien" van de hand van mgr Sergius Pig- nedoli, secretaris van het Centraal Comité voor het Heilig Jaar, waarin deze een samenvatting geeft van da materiële, morele en geeste lijke betekenis van het Heilig Jaar. Het boekje moet als een voorlopig overzicht van het Heilig Jaar 1950 worden beschouwd, daar het Centraal Comité te zijner tijd een uit voerige verhandeling hier over het licht zal doen zien. Daarenboven zijn in de sta tistieken, In het boekje ver meld, niet de getallen van de maanden November en December inbegrepen. Maar de cijfers van de eerste tien maanden zijn meer dan over tuigend om het welslagen van het Heilig Jaar aan te duiden. Mgr Pignedoli geeft eerst de redenen aan, die aan vankelijk zouden kunnen doen vrezen, dat het Heilig Jaar misschien niet zou kun nen slagen. Deze redenen zijn de economische toe stand van de na-oorlogse tijd. de algemene politieke toestand en de onmogelijk heid voor de bewoners van Oost-Europa om zich naar Rome te begeven, het gebrek aan scheepsruimte voor het vervoer van de pelgrims uit overzeese landen grote deviezenschaarste in vele landen en het uitbreken van de oorlog in Korea. De uitgaven, die het Cen traal Comité heeft moeten doen, vergden enorme bedra gen. Maar, zo schrijft mgr Plxnedoli, d» onkosten kon- den worden bestreden dank zij de edelmoedigheid van de H. Vader. De enige Inkom sten voor het Centraal Co mité waren de gevraagde" gelden voor de pelgrims- kaarten, maar de opbrengst daarvan was nauwelijks vol doende om zelfs maar een gedeelte van de kosten van het Centraal Bureau goed to maken. Daarna geeft mgr Pignedoli enige cijfers: het Centraal Comité heeft voor propa- ganda-materiaal en devotie boekjes 1500 ton papier ver bruikt. Uitgegeven werden 240.000 exemplaren van het dagelijks officieel bulletin in 5 verschillende talen; 173.000 exemplaren van bijzondere mededelingen; 550.000 exem plaren van het Gebed van het Heilig Jaar in twaalf talen; 935.000 aanplakbiljet ten; 220.000 gebeden- en lie- derenboekjes voor de plech tige dogma-verklaring van Maria's Tenhemelopneming; 2.000.000 pelgrims-enveloppen met toebehoren. Het Comité heeft per spoor, boot en vliegmachine 120.000 pakketten verzonden, 100.000 foto's belangeloos aan de pers verstrekt en 300 radio-uit zendingen en 50 persconfe renties verzorgd. Uit het fonds van de Nationale Wederopbouw stelde de re gering 1800 millioen Lire ter beschikking voor de bouw en de inrichting van pel grimscentra- Deze centra zul len na het beëindigen van het Heilig Jaar voor het onderbrengen van daklozen worden gebruikt. Treurige berichten ver meldt het boekje eveneens: elke maand hebben er zich onder de pelgrims een of meer sterfgevallen voorge daan en hierbij brengt mgr Pignedoli het autobusongeluk met dodelijke afloop van de seminaristen van Poitiers in herinnering alsmede 't vlieg tuigongeluk van de Canadese pelgrims. Mgr Pignedoli sluit evenmin de ogen voor min der mooie feiten, waarbij hij voor de eerste tien maanden 640 gevallen van zakkenrollen vermeldt, die bij het Cen traal Comité zijn bekend ge maakt. Tot het welslagen van het Heilig Jaar hebben vooral de eensgezinde broederlijke geest en het goedige edel moedige karakter van de Ro meinse bevolking bijgedra gen, vooral ter overkoming van onvermijdelijke moei lijkheden en onaangenaam heden. Een bijzonder hoofdstuk wijdt mgr Pignedoli aan het geval van pelgrims, dat on mogelijk nauwkeurig kan worden opgegeven. Immers vele Italianen, die uit hoof de van hun ambt staats ambtenaren, onderwijzers religieuzen, kunstenaars, mi litairen oorlogsinvaliden enz. een hogere reductie dan 40 pet. op de spoorwegen genieten, hebben geen ge bruik gemaakt van de H. Jaar-reductie Ook het aantal pelgrims van bijzonder tal rijke bedevaarten, die op een gemeenschappelijk reisbiljet hebben gereisd, kon door het Centraal Comité niet worden gecontroleerd en alleen uit Italië zijn 572 van deze bede vaarten naar Rome gekomen. Gedurende de eerste tien maanden hebben 1.162.632 pel grims hun retourbiljet aan het daartoe bevoegd kantoor doen afstempelen. Het Italiaanse toeristen bureau voor vreemdelingen heeft tot op 30 September IX 1.484.950 vreemdelingen in Italië geregistreerd, maar uit de lijsten van da bedevaarten uit het buitenland voor de algemene audiënties bij de Paus in de Sint Pieter blijkt, dat daaraan 2.700.000 pelgrims hebben deelgenomen. Zo men hierbij het aantal pelgrims voegt, die niet ge controleerd zijn, of buiten bedevaartsverband hun jubi leumbezoek hebben afgelegd, mag men het totaal aantal pelgrims echter op meer dan drie millioen schatten. In het Heilig Jaar van 1900 heeft het aantal pelgrims 360.000 en in dat van 1925 582.000 bedragen. Als besluit willen wij de activiteit van de H. Vader hier vermelden, zoals mgr Pignedoli deze in cijfers uit drukt. De Paus heeft van 26 Dec. 1949 tot 10 Nov. j.l. 646 bij zondere audiënties de bij zondere audiënties van amb tenaren van de Romeinse Curie zijn hierbij niet in begrepen 4792 speciale audiënties gegeven aap groepen van hoogstens 20 personen 236 speciale audiënties aan pelgrims bedevaarten, 102 algemene audiënties in de Sint Pieter, 56 algemene audiënties aan leden van vorstenhuizen, staatshoofden, bijzondere de legaties en aam ministers verleend. gaan, hun gevoelen* van dankbaarheid en trouw, enthousiasme en „heilige onrust" kunnen uiten. Er bestaan voor deze herdenkings bijeenkomst grote plannen. Zo werd b.v de dichter Gabriël Smit verzocht voor deze gelegenheid een massaal spel te schreven, waarvan Jan Muller de regie op zich neemt. Arnold Pijpers ontwerpt de decors en costumes. Jan Mul zal de bijpassende muziek componeren, terwijl Louis Beumer de algehele leiding (orga nisatie en propaganda) in handen heeft De bedoeling is dat ongeveer een dui zendtal Rotterdammers dit spei zullen uitvoeren, bijgestaan door een kleine groep beroepsacteurs. De econ. politierechter te Amsterdam, mr C. H. Plug, behandelde gisteren een aantal zaken, waarbij de verdachten te hoge prijzen voor kamerverhuur of pension hadden berekend. De zwaarste straf kreeg de 48-jarige Amsterdammer R. P., die werd veroordeeld tot drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming. Een onderzoek, door ambtenaren van de econ. controledienst ingesteld, bracht aan het licht, dat de verdachte voor elk van de 13 kamers in het perceel Haar lemmer Houttuinen 7, die hij verhuurde, een huurprijs van 20 per week vroeg en in deze tijd van woningnood ook kreeg. De ambtenarejv becijferden, dat deze prijs bijna tweemaal zo hoog is als volgens het Huurprijzenbesluit van 9 Mei 1940 mag worden gevraagd. De laatste tijd berekende verdachte de vastgestelde prijzen, maar daarnaast buitte hij elke mogelijkheid uit om meer voor zijn kamers te ontvangen. Zo had hij nu be paald, dat voor elk kind een rijksdaal der extra moest worden betaald. De delegatie van Ambonese militairen in Nederland heeft zich met een telegram tot minister-president dr Drees en de minister van Oorlog gewend, waarin met klem geprotesteerd wordt tegen afvoer van Ambonese ex-KNIL-militairen naar het door de Indonesische legers bezette gebied van de Zuid-Molukken, daar dit, zo zeggen zij, onrechtmatig en in strijd is met de R.T.C.-bepalingen en met de voor waarden, waarop deze militairen in dienst zijn genomen. Zij verzoeken dringend om de orders tot inscheping op 18 en 23 Dec. in te trekken. Het telegram vervolgt, dat uit telefo nische gesprekken met Djakarta en Ban doeng gebleken is, dat van een vrijwil lige afvoer naar deze gebieden ten enen male geen sprake is en dat de bereidheid tot vertrek daarheen de militairen afge perst is door bedreiging met de wet op de krijgstucht. Dezer dagen weer een genoeglijk ver jaardagspartijtje gehad. Daar waren vele oude bekenden aanwezig, zoals de vrij gezel. het grijze heertje en nog een paar al dan niet getrouwde vrienden. En. gelijk gebruikelijk, was het gezellig maar tevens heel beschaafd. En waarom ook niet? Men hoeft niet uit de band te springen, om wat men noemt, „lol" te "ebben. Nu kwam het ons wel voor, dat een paar leden van het gezelschap wat ge forceerd deden en na afloop bleek ons daarvan de oorzaak. Immers bij het af scheid voegde men ons toe, dat wij nu toch niets erover zouden kunnen schrij ven. Toen wij niet terstond beaamden, tartte een de feestgangers ons, dit dan wel te doen. Dat „konden wy niet". V/el, wel, wij niet kunnen; dat was onze eer te na gesproken. Terloops vroe gen wy, wie op de fiets was. Er waren er enigen per rij wie' gekomen. Daarop vertelden wy, dat een Hilversumse echt- genoe had bedacht om haar man eens een poets te bakken, toen ze vond dat hij wat laat na een café-bezoek naar huis terugkeerde. Ze stapte naar het café in kwestie en nam zijn fiets weg, plaatste het karretje in de stalling en wachte thuis toen op haar man, die de weg lo pend zou moeten afleggen en dan wel een beetje spijt zou krijgen van zijn lang durig bezoek aan het café, te meer, daau hij in de mening moest verkeren, dat zijn fiets gestolen was. Het kon echter de heer des huizes niet uit zijn genoeglijke stemming brengen; vrolijk kwam hij die av thuis en zelfs op zijn eigen fiets. Wat was het geval? De liefhebbende echt genote had in haar haast een ande.e fiets genomen. En toen manlief al lang ter ruste lag. was zij nof op zoek naar de man, wiens fiets zij per abuis had „verduisterd". Het was na dit verhaal een run naai bulten, doch de fietsen stonden er nog. Op hun zucht van verlichting merkten wy onze feestgangers op, het niet net jes te vinden om hun resp. echtgenote tot zo iets in staat te achten. Nu ja, hun vrouwen vonden y) inderdaad wel zo „begrijpelijk", dat hunnerzijds geen vrees aanwezig geacht behoefde te worden voor zo 'n zet. Maar zet die mop in geep ge val in de krant, was hun advies. Onzer zijds was er geen enkele reden aanwezig om deze hl dan niet historische anec dote niet te vertellen. Wij fietsen als regel toch niet Doch men ma et ook aan een ander denken en niet alleen aan zich zelf, Daar om hadden wij dit verhaaltje inderdaad niet moeten publiceren. Maar onze vrien den hebben ons getart er over te schrij ven. En agressie moet men afstraffen. Jammer alleen, dat hier de vrijgezel bet hoogste woord had. Zulks is meestal het geval; wie zien het veiligst voelt, heeft de meeste praats. Maar in ernst. Wij zouden toch de da mes niet willen adviseren om het Hil versumse voorbeeld na te volgen. Men vergist zich zo gemakkelijk. En als de echtgenoot niet per rijwiel thuis komt, dan kan hy niet tweemaal met zijn fiets bel bellen en,dan weet u het niet", zoals u het vroeger „wel wist". Heerlijke tijd Tenslotte is het huwelijk een tandem, waarop men geen van twee capriolen kan uithalen zonder dat er ongelukken gebeuren. Dus fietst elkander niet om. het geringste in de wielen. ANALYST Volgens een nit Tokio ontvangen bericht, is gisteren ten onrechte ver klaard, dat de Chinezen de 38s(e breedtegraad zouden hebben over schreden. „Door technische storin gen" was de luchtmacht er toe ge bracht een onjuist bericht over een Chinese aanval op Tsjoetsjon, dat ten Zuiden van de 38sle breedtegraad ligt, te melden, waarbij de Ameri kaanse luchtmacht zou hebben inge grepen. Dit ingrijpen heeft evenwel aanzienlijk Noordelijker plaats gegre pen. Deze vergissing is door een offi cieel communiqué van MacArthur gecorrigeerd. Overigens blijft aan de fronten een be trekkelijke rust heersen. Gisteren bin nengekomen berichten over het oplaaien van de strijd tegen het geallieerde brug genhoofd in N.-O. Korea, rond de haven Hoengnam, waar zich de Amerikanen cn Zuid-Koreanen inschepen, zijn niet be vestigd. De evacuatie gaat door. In verband met de aangekondigde op schorting van de steun in het kader van het plan-Marshall aan Engeland, is door een autoriteit van de Organisatie voor Economische samenwerking, (E.C.A.), medegedeeld, dat men niet voornemens is thans over te gaan tot soortgelijke maatregelen met betrekking tot andere landen. Hij liet hierop volgen dat de middelen, welke in het kader van het Marshall- programma voor het lopende belasting jaar beschikbaar waren gesteld, nog niet onder de deelnemende landen verdeeld waren en dat er derhalve voor Groot- Brittannië nog geen bepaald bedrag was uitgetrokken. Een^van de eerste punten welke door de E.C.A. onder het oog gezien moeten worden, aldus genoemde zegsman, was in. hoeverre de defensieplannen van de ver schillende landen een extra druk op de volkshuishouding van dezt landen mee zouden brengen. Hij voegde hieraan toe, dat de E.C.A. tot en met 11 December in net kader van het Herstel Programma reeds in totaal $10.697.842.000 aan dircne Amerikaanse steun had verleend met iu- begrlp van de $350.000.000 welke ter be schikking waren gesteld van de Europese Betalingsunie. Hieronder volgt nog een opgave van de totale bedragen welke in het kader van net plan-Marshall ter beschikking zijn gesteld van verschillende landen: Oostenrijk België-Luxemburg Denemarken Frankrijk Duitsland Griekenland IJsland 484.875.000 514.615.000 232.350.000 2.148.G91.000 1.087 825.000 403.900.000 17.800.000 Ierland 144.200.000 Italië Nederland Noorwegen Portugal Zweden Triëst Turkije Ver. Koninkrijk 1.163.048.000 927.431.000 211.305.000 46.006.000 118.452.000 31.901.000 121.103.000 2.694.339.Q0Q t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1