Mensheid met blindheid geslagen De Hemel bestormd voor de vrede Paus en Bisschoppen roepen op tot gebed RUSLAND waarschuwt tegen West-Duitse herbewapening Peking-delegatie gaat Dinsdag naar huis Kans op compromis geringer dan ooit Machtige concentratie van Amerika's productie-apparaat Wilson bekleed met verreikende bevoegdheden Spoedig lingen onderbande- over Korea Zijn er NU TEVEEL M.T.S.-en? Antwoorden op: met volle kracht vooruit naar de wereldvrede m Westelijk halfrond bijeen Maandag 18 December 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN \L Zondag biddag in heel het land Dat mag alleen in Oost-Duitsland Tweeslachtige rede van Woe Heffing gelegd op uitgevoerde kaas (T Pelgrimage per driewieler X= J ATTLEE MEENT: WEERBERICHT "N De neg die tot vrede leidt Valse profeten Communisme en godsdienst Met blindheid geslagen Speciale instructie van Mgr. Huibers Franse reactie Vrij mandaat voor Wilson Moeder duwde kind naar Rome MEER UITGEBREID TECH- NISCH L. O. NODIG V.S. NODIGEN 21 LANDEN VOOR EEN CONFERENTIE D* weerver wachting geldig tot morgenavond luidt: Aanvankelijk op de meeste plaatsen weinig be wolking, later half tot zwaar bewolkt met in de Westelijke helft van het land plaatselijk enige sneeuw of regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Wij doen een dringend beroep op U: bidt en smeekt tocli dc Vader der barmhartigheid, dat Hij Zijn straffende band nog tcrugtrekke van dit ongelukkige mensdom, dat Hij de leiders en regeerders der volken de blinddoek afrakke, opdat zij God en Gods wetten weer mogen nemen tot richtsnoer van bun handelen". Met deze hartekreet richten de Bisschoppen van Nederland zich tot de Katholieken in hun herderlijk schrijven, dat gisteren in de kerken is voorgelezen. En zij doen dit op verzoek van Z.H. de Paus, die in een herderlijk rondschrijven tot alle bisschoppen der wereld hen onlangs aanspoorde, „om de hun toevertrouwde zielen op te wekken vurige gebeden te richten tot God, en werken van boetvaardigheid te doen. om de Goddelijke Majesteit te verzoenen, die door zowel in het openbare als in het persoonlijke leven bedreven zonden zo zwaar beledigd wordt Maar bovendien moesten de Bisschoppen opnieuw in herinnering brengen, welke de grondslagen zijn voor een rechtvaardige en duurzame vrede en langs welke wegen men de vrede moet nastreven. JSr kan", zo zeggen de Bisschoppen, „alleen dan van een rechtvaardige en duurzame vrede sprake zijn, als in de veelvormigheid van het maatschappelijk leven elk onderdeel de hem daarin ko mende plaats inneemt. Elke ernstige ver- «toring der juiste maatschappelijke ver houdingen betekent oorlog, onverschillig of deze met geweld van wapenen of met andere minder gewelddadige middelen wordt gevoerd. Bij het naspeuren van de oorzaken der oorlogen zal men altijd weer opnieuw tot de bevinding komen, dat de eigenlijke oorzaken moeten gezocht worden in be staande wanverhoudingen hetzij op poli tiek hetzij op maatschappelijk, ja zelfs op kerkelijk terrein. Maar waar het in vroeger tijden moge lijk was, dat in een bepaald land of in een bepaald werelddeel een oorlog werd gevoerd, zonder dat daardoor de vrede in andere landen of werelddelen in gevaar kwam. in onze dagen zijn tengevolge van het intense en snelle wereldverkeer ae belangen van alle volkeren der gehele wereld zo nauw met elkaar verstrengeld, dat een ernstige wanordelijke toestand in een bepaald land of werelddeel onmid dellijk en blijvend voelbaar zijn weerslag heeft op heel de rest der wereld. Vandaar dan ook dat een oorlog, waar ter wereld ook ontbrand, in onze dagen een acute vredesbedreiging betekent voor heel de rest der wereld. Geen wonder dus, dat de H. Vader DW het zien van de jongste wereldgebeurte nissen zijn ernstige bezorgdheid uit, en herinnerend aan de verschrikkingen van de moderne moorddadige en onmenselijke wapenen, de hoop uitspreekt, „dat door de krachtsinspanning van allen, vooral van de regeerders der volken, de dreigen de wolken zich mogen verwijderen". Welke is dan de weg, die tot vrede leidt? Dat is de erkenning van God, en van de door God gegeven wetten. Zodra de mens weigert zijn Teven te ordenen naar zijn Wil en V et gaat de vrede verloren, omdat dan de orde wordt verstoord, welke immers het wezensele ment uitmaakt van de vrede. Vandaar dan ook, dat alleen in het aardse Paradijs etn tijd van volmaakte vrede heeft geneersx. Adams opstand tegen God beteke:nde een verstoring van de ordening Goas, t van dat ogenblik dateert het der mensheid, dat in onze dagen wederom een zo dramatisch hoogtepunt heeft oe- reikt. Iedere zonde van de mens betekent een opstand tegen God, iedere zonde is dus een doorbreking van de door Heni geschapen en gewilde orde, en betekent een bedreiging van de vrede. De zonde is dan ook de eigenlijke en laatste oorzaak van iedere oorlog. Wil de mensheid de oorlog uitbannen, dan zal zulks alleen kunnen geschieden door te strijden tegen de zonde. Uit eigen krachten echter kan dc mens de zonde niet overwinnen. Ge zien zijn geneigdheid tot het kwaad, die een gevolg is van de erfzonde, waarmee iedere mens ter wereld komt, is het hem in feite onmogelijk blijvend weerstand te bieden aan de verlokkingen tot het kwaad, God heeft echter uit barmhartig mededogen met de ongelukkige mensheid ziin Éniggeboren Zoon Jesus Christus ge zonden. om de zonde te overwinnen. Door zijn liiden en dood Uit liefde tot de men sen heeft Hij do vriendschapsband met God hersteld, en alle mensen geroepen tot het bovennatuurlijke kindschap Gods. Daarmee is in beginsel hersteld de juiste verhouding tot God, door de zonde van Adam verloren gegaan, en daarmee ook is de grondslag geiegd voor de vrede tussen de mensen onderling. Wanneer alle mensen God erkennen als hun Heer en Schepper, en als hun Vader in de hemel an zich inspannen om te le ven naar Zijn Wil en Wet, en derhalve God liefhebben boven allen en hun even naaste als zich zelf, dan zal er vrede zijn op aarde. Over enkele dagen vieren wij wederom Kerstmis, het vredesfeest bij uitstek. Toen op het eerste Kerstfeest, is ons yerschenen de goedertierenheid en menslievendheid van God onze Zaligmaker, en zongen de Engelen in Bethlehem het lied van de vrede: Eer aan God in den hoge, en vrede op aarde aan dc mensen van goede wil. Maar wanneer aan God niet meer de hoogste eer wordt gebracht, en Hij zelfs niet meer is de hoogste maatstaf van goed en kwaad, van recht en vrijheid, dan krij gen de valse profeten hun kans, om hun eigen duistere bedoelingen als nastrevens waardig ideaal aan de mensheid voor te stellen. En goed en kwaad is dan niet langer, wat God verordent of verbiedt, maar goed is, wat het individu, de klasse, de gemeenschap of de Staat tot voordeel strekt, en kwaad is alleen, wat daarvoor schadelijk is. Als God en de goddelijke wetten niet worden erkend, wat valt er dan in te brengen tegen dc stelling, dat alles geoorloofd is, wat nuttig is voor de Staat! Waarom zou het dan verboden zijn, om onvolwaardige individuen uit te roeien die immers-alleen maar een beletsel be tekenen voor de bloei der gemeenschap Op welke grond kan rnen- zich dan nog- verzetten tegen de slagzin: bevel is nu eenmaal bevel. Er bestaat immers geen hoger recht, dan het recht van de Staat, en derhalve is alleen recht:, wat door de machthebbers bevolen wordt. Als eenmaal de overtuiging zich heeft vastgezet, dat een klassenloze maat schappij de aarde tot een paradijs zal maken, dan is goed, alles wat er toe kan bijdragen om de komst van dit glorierij ke tijdperk te bespoedigen. Immers God bestaat niet, een hoger ideaal is er niet, dus alles wat kan helpen dit ideaal te bereiken, is goed, en alles wat dit ideaal in de weg staat, moet vernietigd of uit de weg geruimd worden. En daarom is leugen en bedrog, vervolging en onder drukking, dwang en terreur iets goeds, mits het maar helpt de vestiging van het communistische paradijs te bespoedigen. Het doel n.l heiligt de middelen. Wan neer het doel goed cn begerenswaardig is is ook ieder middel goed, want het dóel is de hoogste maatstaf voor wat goed is. De godsdienst en met name de christe lijke godsdienst is de grootste tegenstander van de communistische heilstaat. Derhalve moet de godsdienst op de meest kracht dadige wijze worden bestreden. En daar toe zijn alle middelen, ook de meest on meedogende en onmenselijke, geoorloofd. Immers, aldus verklaarde Lenin in 1920: „onze moraal is ondergeschikt aan het be lang van het proletariaat en aan de eisen van de klassenstrijd". Toen wij in de voorbije jaren aan den lijve gevoeld hebben, waartoe de mens komt, als God niet meer erkend wordt als hoogste Wetgever, toen hebben Wij ge hoopt, dat de mensheid tot bezinning zou komen-en weer zou terugkeren tot God. Wij hadden gehoopt, dat deze verschrik kelijke beproeving de mensheid zou lou teren en zuiveren, en dat de wereld God weer zou erkennen als hoogste Bestuur der en Gods wetten weer zou gaan eer biedigen. Helaas, het is niet gebeurd. De trots en de hoogmoed der mensheid zijn niet gebro ken. De wereld wil haar lot in eigen handen houden, zij blijft God toeroepen, non serviam, ik dien niet! Toen de Verenigde Volkeren een conventie °Pste{," den voor de zg. „Rechten van de Mens mocht de naam van God niet genoema worden, en het is niet mogen gelukken, dat uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat deze zg. fundamentele rechten hun laatste en hoogste bevestiging vinden in God. Met blindheid is het mensdom geslagen, maar door eigen schuld! Daarom, wee deze ongelukkige wereld. Wat zal het einde zijn God laat niet met zich spotten. Hij is oneindig lankmoedig en barmhartig, maar eens komt de vergelding. Hij is ook oneindig rechtvaardig. Zal de mensheid nog tijdig inzien wat haar tot vrede strekt? Wij kunnen er alleen maar voor bidden, dat God omwille van de tien rechtvaardigen, dit mensen geslacht nog mag sparen. Wij doen daarom een dringend beroep op U: bidt en smeekt toch de Vader der barmhartigheid, dat Hij zijn straffende hand nog terugtrekke van dit ongeluk kige mensdom, dat Hij de leiders en re geerders der volken de blinddoek afruk- ke, opdat zij God en Gods wetten weer mogen nemen tot richtsnoer van hun handelen. Dan, maar dan ook alleen mogen v» ij met de H. Vader hopen, „dat door de krachtsinspanning van allen, vooral van de regeerders der volken, de donkere en dreigende wolken, die thans zulk een angst veroorzaken, zullen voorbijtrek ken, en dat uiteindelijk de ware vrede onder de volkeren in volle glans zal heersen". Nu wetend, dat Wij tegemoet komen aan het verlangen van velen, schrijven Wij voor, dat Zondag 24 December a.s. een biddag zij voor de vrede Maar bet gint met uit uw eigen hart alles te ban nen, wat de vrede met U zelf, de vrede met uw evennaaste, de vrede met God in de weg staat. Zuiver uw hart van alle haat en afkeer, van twist en tweedracht, en van alle boze begeerlijkheid. Het is de mooiste voorbereiding op het Hoog feest van Kerstmis, het feest van de vrede, en tevens ook het krachtigste, ja wellicht nog het enige middel om ver horing te vinden van uw smeken om vrede en eendracht tussen de volkeren. Wij staan toe, dat op die dag in alle kerken en kapellen van de Nederlandse Kerkprovincie na de laatste H. Mis het Allerheiligste wordt uitgesteld, en wel ge durende een aantal uren, door de pastoor of rector vast te stellen, terwijl onder het Lof de Litanie van Allerheiligen zal wor den gebeden voor de vrede. Teneinde de aansporing van de H. Vader om op alle dagen, welke het Kerst feest voorafgaan voor de vrede te bidden, krachtig te ondersteunen, heeft Z.H. Exc. mgr Huibers nog verlof verleend op elk van die dagen openbare oefeningen te houden en ook het Allerheiligste enkele uren ter aanbidding uit te stellen. President Truman set zijn hand tekening onder de proclamatie, waarin de noodtoestand voor de V. S. wordt afgekondigd. (Radiofoto) De Sovjet-Unie heeft de Britse en Franse regeringen gelijkluidende nota's doen toekomen, waarin zij naar aan leiding van de plannen tot opneming van West-Duitsland in de Westerse de fensie, ervan worden beschuldigd res pectievelijk het Brits-Sovjetrussi- sche twintig-jarenverdrag van 1942 en het Frans-Sovjetrussische pact van December 1944, alsmede de overeen komst van Potsdam geschonden te hebben. Na een verwijzing naar de Sovjetrus- sische nota van 3 November j.l. waarin een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier werd voorgesteld met het oog op de ten uitvoerlegging van de overeenkomst van Potsdam voor de demilitarisatie van Duitsland, wordt in de nota aan Frank rijk en Groot-Brittannië gezegd, dat in de afgelopen maanden tussen de rege ringen van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten onderhandelin gen zijn gevoerd, met het oog op opne ming van West-Duitsland en zijn gewa- Zweden wil geen Marshall-hulp meer. Zweden heeft geen Marshall-hulp meer nodig, aldus heeft een woordvoerder van liet Zweedse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Zweden hoopt door eigen export en de nieuwe Europese betalingsunie genoeg dollars te verdie- n<De enige directe Marshall-hulp voor Zweden was een lening van 20,4 millioen dollar in het financiële jaar 1948/1949. De communistische Chinese .delegatie bij de V.N. heeft officieel mede gedeeld, dat zij Dinsdag in haar geheel zal vertrekken. Deze kennisgeving kwam onverwachts. V.N.-functionarissen hadden gemeend, dat Woe Hsioe- Tsjoean, de leider van de delegatie, beschikbaar zou blijven vocjr onder handelingen niet de „Commissie van Drie" voor een staken van het vuren in Korea. Woe had Zaterdag een onderhoud van een half uur met Trygve Lie en daarna een gesprek met de voorzitter van de Algemene Vergadering, En te* am. De „Commissie van Drie" kondigde aan, dat zij een interimrapport zou indienen bij de Politieke dc politiek van de „heersende kringen" van de V. S., aldus zeide Woe. Hij ge loofde echter oprecht, dat die vriend schap zou blijven voortduren. Veel waarnemers te Lake Succes be schouwen de mogelijkheid op een compro mis Inzake Korea verder verwijderd dan ooit Men gelooft, dat zowel van Chinees- communistische als van Amerikaanse zijde de houding t.a.v. een staakt het vuren in Korea onversetteljjker is geworden. pende machten zowel in de Westeuro- pese als Noordatlantische groeperingen van mogendheden, op welker agressief karakter de regering van de U.S.S.R. reeds bij meer gelegenheden heeft ge wezen. Er zijn aanwijzingen, die het moge lijk maken te beweren, aldus de Rus sische nota, dat de Westelijke mogend heden reeds tot overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van de oprich ting van een Duits leger in West- Duitsland, het aanstellen in dit leger van vele Hitleriaanse generaals en officieren en maatregelen voor herstel van de oorlogsindustrieën, met inbe grip van de oorlogsindustrie van het Ruhrgebied. In Franse regeringskringen wordt als commentaar op de Russische nota aan Frankrük over de bewapening van West- Duitsland gezegd, dat in West-Duitsland nog geen maatregelen tot. bewapening zyn genomen, maar dat in ^Oost-Duits- land al organisaties van militair karak ter bestaan. „Frankrijk ls bereid deel te nemen aan vierledige bespreking. Hieruit moet vol doende blijken, dat het geen agressieve gevoelens jegens de Sovjet-Unie koestert en dat het zijn oprechte wens is de han gende kwesties op te lossen aldus ver klaart men in deze kringen. De nota ver andert niets aan de Franse houding op dit punt. Vliegramp in Venezuela. Een lijnvlieg- tuig met aoht en twintig Venezolaanse stu denten aan boord, is boven de bergen na bij Valera, in Zuid-West-Venezuela, neer gestort Uit Valera wordt gemeldt, dat er enige overlevenden zijn. Reddingsploegen zijn in allerijl naar het toneel van de ramp vertrokken. Maandagmorgen Commissie. Woe Hsioe-Tsjoesti, de leider van de Chinese communisti^ine delegatie, heeft door middel van eef) persconferentie zijn ergernis uitgesproken over het feit, dat hem „door manipulaties van het Brits- Amerikaanse bloc" de gelegenheid ont houden was, om in de Politieke Commis sie een rede te houden over de klacht van zijn regering inzake de Amerikaanse agressie tégen China. Hij hield deze rede daarom voor de pers, en ging overigens niet op vragen in. De belangrijkste passage werd gevormd door de verklaring, dat de Chinese com munistische regering „bereid is, de Chi nese vrijwilligers te adviseren de mili taire operaties, die zij gedwongen werden te ondernemen, spoedig te beëindigen". Tegenover deze verzoeningsgezinde uit spraak, stelde hij echter vele beschuldi gingen aan het adres van Amerika, en eiste zelfs een veroordeling van Amerika door de V. N„ met toepassing van sanc- Naast de toelating van Peking tot de V N., hetgeen noodzakelijk was voor een vreedzaam resultaat herhaalde Woe de reeds meermalen van Sovjetrussische zijde gestelde eis van terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Korea cn om het Ko reaanse volk zelf zijn problemen te laten oplossen. Ofschoon zijn voorstellen door de Veiligheidsraad waren verworpen, zou de regering van Peking blijven streven naar een vreedzame oplossing van de pro blemen van het Verre Oosten. De vriendschap tussen de Chinese en Amerikaanse volken werd bedreigd door Zoals president Truman reeds in zijn „toespraak bij de haard had aan- «ekondivd, is Zaterdag plechtig dc noodtoestand in dc Verenigde Staten geproclameerd. In de proclamatie wordt een beroep gedaan op alle burgers om met vereende krachten de veiligheid cn het welzijn van het land te steunen. De boereu, de medewerkers aan dc industrie en de zakenlieden worden opgeroepen een machtige productie in het leven te roepen, om met onderschikking van elk lager belang, het gemeenschappelijk goed van een sterke defensie té verwezenlijken. Het Witte Huis heeft een lange lijst wetten met buitengewone bevoegd heden voor de president gepubliceerd, die bij de ondertekening van de proclamatie automatisch van kracht zijn geworden. De bevoegdheden, die de noodtoestand de president geeft, zijn o.a. het verlen gen van de werktijden in legerarsenalen, het vorderen van schepen en het oproe pen van de kustwacht in actieve dienst. De president kan voorts tijdelijke pro moties in de strijdkrachten verlenen, oorlogsschadeverzekering toestaan, en behoeft voor defensiecontracten geen aanbestedingen uit te schrijven. Verder wordt in de proclamatie gesproken van spoedig te verwachten prijsbeheersmgs- besluiten. Kort na do proclamatie van dc na tionale noodtoestand heeft president Truman Zaterdag het „bureau voor mobilisatie ten behoeve van de defen sie" ingesteld. Tot hoofd van dit nieu we regeringsorgaan is Charles Ei. Wil son, tot dat ogenblik president-direc teur van de „General Electric Compa ny", benoemd, die alle bevoegdheden krijgt, waarin de wet op de productie voor de defensie voorziet. Dit nieuwe orgaan zal, naar uit de aan Wilson verstrekte opdracht blijkt, het grote coördinerende lichaam wor den, waarbij alle factoren van de veel omvattende defensieversterking zijn betrokken. Het kan regelend optreden t.a.v. de productie-capaciteit, de aan koop van alle benodigde materialen de behoefte aan mankracht, het vervoer, terwijl het tevens belast is niet dc zorg voor de economische stabiliteit van het land. Van hét gebruik, dat van de nieuwe bevoegdheden van de president gemaakt zal worden, zal afhangen ln welke mate er in het leven van de Amerikaanse bur gerij zal worden ingegrepen. De nood toestand zelf verandert daaraan nog niets. Inmiddels heeft de Economische stabilisatie-raad een prijsstop voor de nieuwe Amerikaanse personen-auto's in gevoerd. De prijzen zullen tot Maart be vroren zijn op het peil van 1 December j.l. Hierdoor wordt de aangekondigde prijsverhoging met 5 pet. van Ford en General Motors, althans voorlopig, onmo gelijk gemaakt. Walter George, de voorzitter van de financiële commissie van de Senaat heeft reeds aangedrongen op algehele loon- en prijsbeheersing, en op een terugbrengen van het prijsniveau, naar het peil van 35 h 40 dagen geleden. Senator Byrd gaf als zijn mening, dat de defensie-kosten voor de Amerikanen een periode van beperking en versobe ring teweeg zouden brengen, zoais de hui dige generatie nog niet gekend heeft. William Green, de leider van de A. F. L., de grote Amerikaanse vakorganisatie, heeft de volle steun van de arbeiders toe gezegd. Langere werktijden en een be lofte om niet te staken, waar het de de fensieproductie betreft, zullen niet op bezwaar stuiten. De voorzitter van het bedrijfschap voor zuivel heeft ln het verloop van de groot- handelsprijzen voor kaas aanleiding ge vonden een heffing van 2 cent per kg. vast te stellen voor kaas, welke met in gang van 16 December JA wordt uitge- voerd. Uitgevoerde kaas, welke geproduceerd ls vóór 2 December 1950 en kaas. bestemd vóór de Ver. Staten van Amerika, Canada België of Luxemburg, worden niet belast met deze bijzondere uitvoerheffing, wel ke, zoals men weet, ten doe] heeft het binnenlandse prijspeil voor kaas te be heersen. In dit H. Jaar hébben de Rome- pelgrims op tal van -manieren de Eeuwige Stad bereikt, per vlieg tuig. trein enz. De volgende vreemdsoortige pelgrimage is, voor zover ons bekend, echter nog niet voorgekomen: In Rome kwam, naar het K.N.P. meldt, dezer da gen een Nederlandse vrouw met haar kindje van vier jaar aan. Met uitzondering van het hoogste ge deelte van de St. Gotthard-pas, die met sneeuw is 'bedekt, heeft de moeder de reis te voet gemaakt, terwijl het kind op een driewielig kinderfietsje de weg afpeddelde of door moeder werd voortgeduwd. Deze wil de plechtigheid van de sluiting van het H. Jaar bijwonen. JEUGD JN DE SNEEUW. De witte woF-voorraad gaf gisteren aan de jongens uitstekende gelegenheid tot pret in velerlei vorm. Hierboven een „kiek" van zij het ivat grof beeldhouwwerk. Nachtelijke winter schoonheid. Dit sprookjesachtige beeld strekte zich uit voor de eenzame automobilist, die, na de sneeuwval, door de nacht reed. De schijnwerpers van de auto werpen 'n schitterend licht op de besneeuwde bomen en de weg. Clement Attlee, de Britse minister president, heeft Zaterdagavond in een radiorede tot het Britse volk verklaard te geloven, dat de Verenigde Naties binnenkort in staat zullen zijn over Korea te onderhandelen, aangezien hun militaire positie daar beter werd. De actie val» de Chinese troepen had „een gevaarlijke toestand gevaarlijker gemaakt, omdat, als agressors hun zin ki ijgen, alle landen ter wereld, die in geweld geloven, worden aangemoe digd, en wij weten uit ervaring wat dit betekent", zo zeidc Attlee. „Wij moeten ons daarom schrap zet ten tégen toegeven, als dit woord be tekent een willoze overgave aan wette loos geweld". uttaartegsavYM! tuag bet Kereajuue conflict niet ontaarden in een wereld oorlog. Wij moeten een regeling trach ten te vinden die de oorzaken van de wrijving weg neemt en toch het gezag van de Verenigde Natie: handhaaft". Attlee zeide dat er geen grond w.as voor enige bezorgdheid, dat de atoom bom lichtvaardig zal worden gebruikt. Hfj zeide te hopen, dat de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier spoe dig bijeen zouden komen om te trachten overeenstemming tussen de Sovjet-Unie en het Westen te bereiken. Intussen moest een sterke verdediging op een gezonde economie worden geves tigd. De punten, waarop Engeland en de V. St. het niet eens zijn, zouden de twee landen niet verhinderen santen op te tre den, aldus Attlee, Op de jaarlijkse algemene vergadering van het Ned. Instituut van middelbare en hogere technici: welke Zaterdag te Den Haag is gehouden, heeft ir. H. van Leeuwen, voorzitter van de stichting „Contactgroep opvoering productiviteit" president-directeur van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek het woord ge voerd over het onderwerp „productivi- teitsgCdachten, benaderd van de practijk uit". Spr. wijdde zijn aandacht, aan de per soonlijke arbeidsprestatie, het machine park en de organisatie van het, bedrijf. Vooral wat dit laatste betreft, deed hij een beroep op de middelbare technici zo veel mogelijk hun medewerking te verle nen. Hjj vroeg de opgedane ervaringen te publiceren, opdat daarvan in brede kring kan worden geprofiteerd. Met. tal van voorbeelden uit de practijk lichtte spr. toe wat met een goede organisatie te be reiken valt. Uitvoerige besprekingen werden voorts gewijd aan het titelvraagstuk, waarvoor een spoedige oplossing in verband met de groeiende internationale samenwer king op technisch gebied dient te worden gevonden. Een krachtige bevordering van het uitgebreid lager technisch onderwijs werd eveneens bepleit. Er is voor de vor ming van het lager technisch kader een grote behoefte aan dit onderwijs, 't Aan tal dezer scholen is nog veel te gering hoewel er bij de gemeentebesturen wel een grotere belangstelling voor deze categorie valt te constateren. Voor alles möet als 'n reigsnoer de behoefte van nij verheid en industrie dienen. Het aantal middelbare technische scholen dreigt te groot te worden, omdat men het doel van dit onderwijs en daar mede de behoefte uit het og verliest. Het totaal aantal leerlingen op de uitgebreid la„„ technische scholen bedraagt nog Het is duidelijk, dat gelet op de behoeft van de industrie aan lager technisch kader, hier van een volkomen scheve verhouding sprake is. Aan de minister van Onderwas au worden verzocht de naam „Middelbare technische school" te wijzigen in „Hogere technische school", analoog aan de hogere handelsscholen, hogere textielschool enz., zulks met behoud van de status onder de Ntjverheidsonderwijswet. niet de helft van dat der M. X. scholen, de Miller. Dc Verenigde Staten hebben een oproep gedaan tot een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van een en twintig landen van het Westelijk halfrond om overleg te plegen naar aanleiding van „de bedreiging van de gehele vrije wereld door het communisme". Het State-department, dat de desbetref fende mededeling deed. verklaarde nader, dat de conferentie bedoeld was om „pro blemen van urgente aard op economisch, politiek en militair gebied en van ge meenschappelijk belang voor de Ameri kaanse staten" te bestuderen. Fdward G. Miller jr.. assistent-minister van buitenlandse zaken, zeide dat dit initiatief voortkwam uit net door Truman in zijn rede tot het Amerikaanse volk uit eengezette program van actie. De V. S. hoopten, dat de conferentie te Washington zou kunnen worden gehouden, doch zij wilden hierover de andere landen raad plegen. De conferentie zou op zijn vroegst medio Februari gehouden kunnen worden, meen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1