Nieuws uit STAD OMTREK Bezinningsweekend van K.AJ. Nieuwe Haven C. Gunnewegh bemachtigt defi nitief Excelsior-beker Kerstblok in de haard brandde al in Emmastraat De stem van de Lezer De 4e September LAATSTE BERICHTEN Electriciteitsverbruik voor licht reclames en buitenverlichting verboden loscopem m Kerststallen in velerlei gestalten WALDO In onze ogen „Start" startte in Den Haag A vonturenroman doot PETER BARON Straat verlichting beperkt tol 80 procent Chinezen op enkele km. van Hoengnam MAANDAG 18 DECEMBER 1950 PAGINA 2 r ROOMSE BLIJDSCHAP BEZOEK AAN HET GEM. ZIEKENHUIS UITVOERING VAN HET STEDELIJK MUZIEKKORPS NETTY VEGGEL CLUB- KAMPIOENE GLOED VAN ONDERLINGE LIEFDE AUTORIJSCHOOL VERLENGING TENTOON- STELLING NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VOGELS IN DE WINTER, DE HOND AAN DE KETTING EN DE ZWERVENDE KAT VOOR TUBEROVA BURGERLIJKE STAND NATIONALE RESERVE VERKEERSONGEVALLEN RUITEN TROEF ONWEL GEWORDEN DE COÖRDINATIECOMMISSIE VOOR SOCIALE WERKZAAM HEDEN WERKT STROEF UITGEGLEDEN KLAVERJASSEN Deze zinvolle titel had de KAJ van het Frankenland gegeven aan het geestelijk weekend dat zij Zaterdag en Zondag voor de jonge arbeiders had georganiseerd. De leiding van het weekend was in han den van onze stadgenoot, pater De Ko ning,en stellig hadden de kajotters geen betere kunnen hebben. Zaterdagmiddag om 4 uur werd het weekend met 'n kort Lof geopend. Daar na hield pater De Koning een openings toespraak over: Ons geestelijk leven. We moeten ons, vooral in deze tijd zon der perspectief, bezinnen en ons bewust tón van de taak die ons als katholiek en als arbeider door God is opgedragen. We moeten als arbeider trachten onze ka- Jotters-idealen te verbreiden onder onze mede-arbeiders. We moeten in de fa briek en werkplaatsen moderne aposte len zijn om te zorgen dat onze collega's voor God behouden blijven. De conferenties, die ieder 'n uur duur den, Werden door maaltijd of ontspan ning afgewisseld. Na het avondgebed werd de eerste helft van dit weekend om 8 uur geslo ten. Zondagmorgen waren allen weer om T uur present in de Kapel van het ka- Jottershuis voor het bijwonen van een gezongen H. Mis. Het onderwerp van de preek was: We kunnen de Mis niet meer missen. Zoals we moeten eten en drinken om ons lichamelijk in goede con ditie te houden, zo hebben we de H. Mis nodig voor ons geestelijk welzijn. Uit het offer van de H. Mis moeten we de kracht putten om onze plicht te kunnen Vervullen. Na de H. Mis vielen allen als wolven op het ontbijt aan en in een minimum van tijd was een respectabele hoeveel heid brood door de kelen verdwenen. In de conferenties, die daarna volgden, werd het wezen van de arbeid toegelicht. We moeten de arbeid niet zien als een noodzakelijk kwaad, maar als een middel om ons zelf te veredelen, want arbeid adelt! De handerbeider moet zich niet de mindere voelen van hen die op andere wijze in hun onderhoud voorzien, doch hij moet er trots op zijn, dat hij in het zelfde milieu verkeert als waarin Chris tus geboren wenste te worden, n.l. een arbeidsmilieu! We moeten onze arbeid ook niet ver richten met een zUur gezicht, doch een Opgewekt gelaat tonen en daardoor het Op desbetreffende vragen wordt mede gedeeld, dat bezoekers van het Gem. Ziekenhuis wordt toegestaan in de gang te wachten tot het bezoekuur is aange broken, hoewel dit ongemak voor de dienst betekent. Komen er bezoekers zo vroeg, dat het gebouw nog niet openge steld kan worden, dan kunnen zij buiten wachten, waar een tegelpad ligt van onge veer 25 Meter. Misschien is het mogelijk het pad nog verder te verbeteren, aldus B. en W. Op Donderdag 25 Januari 1951 zal in het Passage Theater een concert gegeven worden door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van de heer H. H. v. Vleu ten met medewerking van de Ontwikke- lings en OntSpannings Vereniging Ge mengd Koor, met een operette van Frans Schubert. Het bestuur Is momenteel als volgt samengesteld: A. J. B. Vervoort, voorzitter J. C. Kemper, secr., C. Korije, penningm R. Martijnse, algem. secundus en M. Osephius, commissaris. werken voor onze collega's en onszelf niet tot een last, maar tot een vreugde maken. Wanneer we met toewijding en liefde onze plicht vervullen, dan zullen we meer plezier van ons werk beleven dan alleen het wekelijkse loonzakje. Zondagmiddag om half vier werd het sluitingslof gecelebreerd door Aalmoeze nier J. G. van Dijk, waarna Pater De Koning nog even tot besluit het woord kreeg. Hij drukte de jongemannen voor al op het hart om, hetgeen hij tijdens dit weekend had verteld, niet te ver geten, doch te trachten het gesprokene in pra'ctijk te brengen. Aalmoezenier Van Dijk, die er vast van overtuigd was, dat het weekend ten volle was geslaagd, dankte vervolgens pater De Koning voor zijn bereidwillig heid om dit weekend te leiden en bracht tevens dank aan de 50 jongemannen, die hun vrije tijd hadden opgeofferd om het weekend mee te maken. Het leven van de St. Lodewijk-groep krijgt in de Advent steeds iets onrustigs. Dat is de tijd. dat de voortrekkers, ver kenners en welpen hun op het goede peil van de spel-activiteit gerichte aan dacht een ogenblik vervangen voor de interesse voor de huiselijke feesten rond sinderklaas en Kerstmis De bekroning van dit alles is dan de tentoonstelling van het werk, dat in die weken gemaakt is. Er worden kerststallen en kerststuk jes gezaagd; de wrochtende "vingers kne den de boetseerklei tot beeeldjes en de plakkaatverf wordt met vaardige hand op de detail-loze figuurtjes geschilderd. Velen hebben gisteren de tentoonstel ling in het Groepshuis bezocht. Zij za gen er eenvoudige stalletjes, maar ook massale als moderne kerken opgetrok ken bouwsels. Onmiskenbaar begrip voor het materiaal vond men in enkele der geboetseerde kribben, waarin op welis waar primitieve, maar toch suggestieve i Voor het eerst in de geschiedenis van de Gymnastiekvereniging Excelsior heb ben de onderlinge wedstrijden zich in de openbaarheid afgespeeld. In de grote zaal van de R.K. Volksbond is het van gister middag 2 uur tot gisteravond een uur of 12 een onafgebroken demonstratie ge weest van de goede prestaties, welke de leden van de Katholieke Gymnastiekver eniging kunnen leveren. Vele ouders en kennissen waren komen kijken naar deze strijd om de hoogste titel in de vereniging, die van clubkam pioen. Voorzitter Leo van de Toorn was in Portugal, zodat hij slechts deel kon heb ben aan de gebeurtenis door het zenden van een telegram: „Good luck to all com petitors and may the best win". Alle mede dingers het beste gewenst en mogen de besten winnen. De heer Heetkamp opende namens de voorzitter de wedstrijden. Zij werden in een bewonderenswaardig snel tempo en in een rustige sfeer afgewerkt. Vooral de avond-wedstrijden hadden voor de aanwezigen een bijzondere attrac tie, omdat het toestelwerken op de brug, paard en aan de ringen vele goede staal tjes van lichaamsbeheersing te zien gaven. Drie leraren M.O.. niet uit de gelederen van de vereniging, beoordeelden de pres taties. Ook het optreden van de dames en die van de nog jonge rhythmische afdeling had veel succes. Met clubvlaggen was de grote zaal opgesierd en rondom zaten de toeschouwers dicht opeen, terwijl vele malen een zeer waarderend applaus op steeg, als er een prachtig staaltje van toe stelwerk werd geleverd. Dit experiment om de onderlinge wed strijden tot een openbaar optreden te maken, mag zeker geslaagd heten. Het vele werk, dat het bestuur er aan gehad heeft, omdat heLprogramma zo overladen was. is door de interesse van velen zeker beloond. De uitslagen van de diverse wedstrijden waren: Middagwedstrijden: van 2 tot 4 uur: Meisjes van 12 en 13 jaar (Derde graad): le prijs". Roos Broeren. 2e pr. Frans de Raay, 3e pr. Ris de Groot, 4e pr. Netty v. d. Werken. 5e pr. Trees Hertog, 6e pr. Annie Verdoes. 7e pr. Nelly Gunnewegh; Meisjes van 12 en 13 jaar (Tweede graad): le pr. Corry v. d. Linden, 2e pr. Leny de Leedé, 3e pr. Leny Kemper. 4e pr. Kitty Westdijk. Se pr. Riet Mineur, 8e pr. Jean ne Kockx; van 4 tot 6 uur: Meisjes van Wie spreekt over „Met Kerstblok ln de Haard" denkt aan ieta solieds, iets ruws en stevigs, dat ruikt naar het bo». ïtaar hars of berkensap. En niets hier van heeft betrekking op de tentoonstel ling, welke de Singeipairochie lader Jaar rond Kerstmis organiseert. Maar wie aan een kerstblok in de haard denkt. voelt ook beha,gelijke warmte, het openhouden van een plaats voor de verkleumde voorbijganger, het feest van de bijzondere attenties van liefde, welke men voor elkaar heeft bedacht. En alles hiervan heeft be trekking op de jaarlijkse uitstalling van onderlinge verbondenheid in liefde, wel ke aan de O I. Vrouw Rozenkrans en haar activiteiten Vermaardheid hebben gegeven. Vandaar, dat het parochiebureau in de Emmastraat gisteren de hele dag ge- guried heeft van de bewonderende uit roepen van de dames, de moeders en dochters en daartussen de tinkeling van een gift van vader, die van ontsteltenis óver zoveel vrouwelijke handigheid zijn minderwaardigheids-complex afreageerde op zijn portemonnaie. De kinderen zochten en vonden de offertjes, die Zij hadden bijgedragen tot het Kerstfeest van de grote gezinnen, door van hun St. Nioolaas-cadeaux iets af te Staan Vergeten of beter begrepen waren de Volhardends: oproepen van de Pastoor om dp *hermcmeter achter in de kerk een fli-'ke koorts te bezorgen en wie de pcl/3 van de aanwezigen had kunnen 14 en 15 jaar (Derde graad): le pr. Diny Vermünicht, 2e pr. Ali v. d. Heyden, 3e pr. Corry v. Wijk, 4e pr. Riet Èngering, 5e pr. Lidy Krowinkel, 6e pr. Henny Geerdes. Meisjes van 14 en 15 jaar (Twee de graad): le pr. Corry Schaeffer, 2e pr Henny de Raay, 3e pr. Gonda Bresser, 4e pr. Leny Bos, 5e pr. Kitty Verspreek, 6e pr. Tiny Hengst, 7e pr. Jenny Lans- Meis jes van 15 'j-a.r (Derde graad): le pr. Riny Swaerdens. Meisjes van 16 jaar 'Tweede graad):le pr. Truus Standaart, 2e pr. R^a Balm, 3e pr. Tiny Verver, 4e pr. Sophie Mannaert. Avondwedstrijden: 8 tot half 12 v.ur. Jongens en heren adspiranten: le pr. A. Verspeek, 2e pr. F. Legen, 3e pr. R- Op- schoor. Heren derde graad: le pr. M. v. d. Water, 2e pr. P. Vlasveld. Heren tweede graad: le pr. A. Rensman, 2e pr. H. Bin nenveld. Heren eerste graad: le pr. C. Gunnewegh, clubkampioen-bekerhouder Daar C. Gunnewegh de wisselbeker thans drie maal achter elkaar heeft ge wonnen, is deze nu zijn eigendom gewor den. Dames tweede graad: le pr. Riet Thijs sen, 2e pr. Grar Vierboom, 3e pr. Ria Groenendaal; Keurgroep meisjes: le pr. Rely Verspeek, 2e pr. Tonny Bek, 3e pr. Loes v. d. Poel: Keurgroep dames: le pr. Netty Vegger. clubkampioene-bekerhoud ster, 2e pr. Henny van Lingen, 3e pr. Roos terf Dam. Advertentie manier een tedere zorgende St. Jozef en een innig-gelukkige Maria gestalte had den gekregen. Er was een stal bij, waaruit bleek, dat de verkenner, die haar gemaakt had. iets nieuws wilde. Hij voelde niets voor een grot of een stalletje. Hij vond het meer in overeenstemming met de moderne in zichten om Christus in een tramhuisje ter wereld te laten komen. Met bewonderenswaardige vaardigheid had een der voortrekkers een electri- sche houtbewerkingsbank geïnstalleerd, waarop hij de grondslag legde voor een rijke kandelaar. Op deze draaibank waren ook kleine engelen-figuurtjes voor de tafelversie ring ontstaan. Een tafel met kerstliteratuur gaf aan de bezoekers een duidelijk overzicht van de mogelijkheden, die op dit terrein aan wezig zijn. Er was bij de selectie op gelet ,dat alles in overeenstemming was met de eisen, welke men hieraan voor het Katholieke gezin mag stellen. Het was een tentoonstelling ,die de be zoekers ideen heeft gegeven voor de mogelijkheden, welke de kerstversierin gen in huis bieden. Men kon er zelf ook stukjes kopen. Eerste ontmoeting in zwein- vijfkamp De eerste ontmoeting in de vijfkamp tussen vijf Zuid-Hollandse R. K. Zwem verenigingen was aan de goede zorgen toevertrouwd van de Haagse Zwemclub „Swift" De organisatie bleek in Den Haag in goede handen. De verschillende num mers werden in vlot tempo afgewerkt en de verschillende zwemploegen met hun supporters zorgden voor het nodige enthousiasme. Na deze eerste ontmoeting is de stand ln de competitie: 1. Swift (Den Haag); 2. Raket (Delft); 3. De Leidse Golfbrekers; 4 Start (Schiedam en 5 Donk (Gouda*. Onze Schiedamse vereniging staat op de vierde plaats en dat valt nog mee, als men bedenkt dat niet minder dan vijf leden verstek lieten gaan. Start kon daar door niet aan alle nummers deelnemen wat een aantal uiteraard onnodige - strafpunten ten gevolge had. Toch bleek Start op de nummers, waaraan zij deel nam, de mindere van haar tegenstand sters. Dat tenslotte de vierde plaats be reikt werd. was voor alle Schiedammers een verrassing. De Start-resultaten waren als volgt: 100 M. rugslag heren: H. Adams 1.33.2.' J. v. d. IJssel 1.42.-: 50 M. vrije slag jongens: R. Rijkulter 53.8: 25 M. school slag meisjes: R. Wouters 21.9. A. Scholte 23.1; 50 M. vrije slag heren: B. v. d Water 35.2, J. Jaspers 36.8; 50 M. rugslag jongens: H. Vlek 52.4; 5 x 50 M. schoolslag dames: Start 4.02.8; 3 x 50 M. wisselslag heren: Start 1.57.4. Ondanks de vierde plaats werden er door de Schiedammers zo nu en dan ge zwommen ln een stijl, die zeer gunstig bij de andere deelnemers afstak. Vooral de 3 x 50 M. wisselslag heren en de 5 x 50 M. sctioolslag dames was de moeite van het aankijken ten volle waard. Al met al een geslaagde dag, die de Start-zwemmers weer enige wedstrijd-routine meer heeft bijgebracht. De tentoonstelling van de St. Lodewijk- groep is tot Dinsdagavond a.s. verlengd. ner.niAn veto* schifOMM tn OM.twotf» 72ste Jaargang No. 21418 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 66152. Giro nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs f 4 30 per kwartaa, f 1.45 per maand, f 0.35 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redectionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Contract taneven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie Ot bij de erkende advericnue-bureaux Kampioenen (kleine advertentiSn) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 et. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Allé advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen vöor bet Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Uoofdredaoleur; Leo J. M. Hazelzet. nemen, had een ferme slag van trots kunnen ervaren. Voor de ruim 60 dames, die thuis hadden gebreid, moet de voldoening dit jaar nog groter geweest zijn dam het vorige, want het maken van leuke bo- venklediftf waarin fantasie en handig heid meer speelruimte hebben dan bij het recht toe recht aanbreien van on dergoed, leverde nog ongelijker ^tentoon stellingsmateriaal dan andere jaren. Voor al de duurte van de wol was de reden, dat er veel bovenkleding was gebreid. Er warén vier volledige baby-uitzet ten; voor de thuisliggende zieken wa ren lakens geknipt en gestikt, pyama's en flanellen ondergoed, zowel als Overhem den waren onder de naaimachines uitge komen, ontsproten aam de onherkenbare oorsprong van een lap stof. In 75 gezinnen zullen de kerstblok ken in de haard het vuur van de liefde, dat reeds weken heeft gebrand, nog gloedvoller verspreiden op de dag. dat de Oorsprong ven alle Liefde Gods Keirstigave ln de nog kille haard van onze ziel zijn. Bovendien is er deze keer ook gedacht aan de ouden van dagen, terwijl de thuis- ligigende zieken niet zullen worden ver geten Het was goed gisterenmorgen door de harde sneeuw naar de Emmastraat te gaan om zich te warmen aan de liefde rijke zorgzaamheid van de Singelparo- chie-gem eenschap. 21) Dat was Nalsuki, sidderde de oude man. Hij 2egt, dat er iets is Uitgelekt en je m#t zo spoedig mogelijk bij hem ko men; nij heeft je nodig M'n hemel! Hij viel in een stoel en bedekts z'h gezicht met bevende handen, Wat voor de duivel kan er toch ge beurd zijn? vroeg Wally ongerust. Vader en zoon keken elkaar aan, zonder hun angst onder woorden te brengen. Wally drukte op de bel, die vlak bij hem was Benton, correct en ernstig als steeds, verscheen in de deuropening. heeft gebeld, mijnheer? - Steg aan Masters, dat de Bugatti in twee minuten gereed moet zijn. Zeg hem ook, dat ik zelf rijd, voegde Wally /er ruw aan toe En de goedige Benton verdween met z'n boodschap. Wally volgde hem naar de hal en greep jas en hoed. Een kort knikje naar z'n vader en hij opende de voordeur en sprong naar beneden op het voetpad, ter wijl hij onder het lopen z'n handschoenen aantrok. Voor de stcep stond een zwarte open wagen, en een chauffeur ln livrei stond aan het portier. De vogels lijden, tengevolge van de koude, en vooral is dit het geval ook met de meeuwen. Wat een Interessante bezigheid Is het deze dieren te voeren en hoe weinig wordt dit gedaan. Waar blijven in dit op zicht de leden van onze afdeling Dieren bescherming. die anderen het goede voor beeld moeien geven? Goed voorgaan, die hier goed volgen. Meer dan eens is er brood over. Dat verdwijnt nu vaak in de vuilnisbak of wordt medegegeven aan de „schillenboer". Diens beeslen krijgen toch wel eten, als U Uw overgeschoten brood aan de vogels geeft. Men ziet vaak hongerige meeuwen om de volle bussen met brood op de wa gens van schillenophalers vliegen. De voederbakken in onze plantsoenen enz.: worden door de afdeling van de Ned. Ver. tot Bescherming vgn dieren voorzien van zaad. Gedupeerd door de zware sneeuwval zijn intussen ook de dieren des velds, en onder deze vooral de vogels. Het is hun nu niet mogelijk de grond te bereiken, waar altijd nog wel iets eetbaars was te vinden, de sneeuw, die alle lelijkheden der aarde bedekt, bedekt Ook het schaarse wintervoer. Nu Is het dan ook hoog tij/, dat men de vogels zoveel mogelijk gaat voeren. Voeren en drinken geven. Water alleen bij vorst. Het drenken van vogels in de winter ls en blijft een puzzle, in verband met de mogelijkheid van bevriezen der vleugels. Wil men hen bij vorst te drinken geven, men doe dat dan in zeer nauwe potjes, waar maar even de kop in kan. Men strooie echter met overleg, b-v. niet zo, dat het meeste wegzinkt in de sneeuw. Het beste is, een voerplek schoon te vegen, en schoon te houden de vo gels onthouden zo'n plek perfect en te voeren, even na het aanbreken van de dag en even vóór de avond. Met wat broodkorsten en etenresten kan men het leven van menige vogel redden. Mezen eten graag kaaskorsten, spek- zwoerd, pinda's. 2onnepitten en hennep zaad. Merels kunnen geholpen worden door het neerleggen van rotte appels fijn gesneden schillen van appels, peren en bananen. Het best kan men dit Voedsel geven op een voedertafel, minstens een meter bo ven de grond. De vogels kunnen dan niet zo gemakkelijk door katten worden be sprongen. Voor de mezen kan men pin da's aan een snoer rijgen, dat tussen twee punten eveneens ongeveer een meter bo ven de grond, wordt opgehangen. Tenslotte zij er op gewezen op de zgn. kettinghond. Deze dieren liggende aan de ketting, dikwijls zonder beschutting in een ton of iets dergelijks, hebben ook zeer veel gebrek, hoewel in onze gemeente, waaronder Kethel begrepen, een veror dening bes' a; aangaande het verbod, zijn ei toch nog mensen, die hun gang maar gaan, vooral in Kethel is dit euvel nog erg van kracht, omdat hier niet op gewezen wordt dat deze mensen strafbaar zijn. Ondergetekende verzoekt als men die ren weet te liggen aan de ketting, zich in verbinding te stellen met de politie, of zich te wenden tot het adres St, Anna- zusterstl-aat 33b te Schiedam, telefoon 66266. Laat ook Uw kat geen zwerver wor den, houdt ook hem binnen, het is een huisdier. J. KREUGER. Onlangs gaf een grote cosmetische firma een demonstratie-avond in Musis Sacrum waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan een nader door B. en W. van Schiedam te bepalen liefdadig doel. B en W hebben hiervoor aangewezen de Stichting „Tuberova", die het onder zoek van de bevolking op t.b.c. onder han den heeft. Deze ontvangt 105,38. GEBOREN; Johannes P. z. van P. M. Offermans en C. G. Tettero Eva V. A., d. van G. Dijkstra en A. B. C. Werkhoven Adrlana J. H., d. van P. Ligthart en M. de Jong Wilhelmina J., d. van T. C. de Boer en J. Niël Anneke en Marijke, d. van H. C. van Ruiven en A. C. v. d. Horst Anthonij z. van H. van Zomeren en J. S. den Brinker. OVERLEDEN: J. C. Simons, 60 jaar. De Raad heeft het Vrijdagavond heel kalmpjes aan gedaan. Dat is nooit een waarborg voor de verdere ontwikkeling van het begrotings-debat, want de me ningen van de fractie-voorzitters zijn niet meer dan de opening van het grote spel. Zij maken de opmerkingen, die pas in het antwoord van B en W. of in tweede instantie de stof tot eventueel op laaiende debatten zullen leveren. De heer Van Lith kan zijn beschou wingen voordragen mot een indrukwek kende intonatie, die niet altijd dekt wat hij uiteindelijk aan dingen zégt. Hij voelt het aan zich en zijn partij verplicht de socialistische strijd steeds met 'n plicht matige ontroering naar voren te bren gen en het lijkt alles zeer bewogen, maar die bewogenheid staat vreemd bii de loyaliteit .waarmee de fractie zich achter de beslissingen van het college stelt, vooral, waar deze het financiële beleid raken. Men moet dan weten ,dat dit finan ciële beleid, hoewel door de verant woordelijkheid van het gehele college gedekt, primair de zaak is van wethou der Van Bochoven en deze zich op zijn beurt niet anders dan solidair kan voe len met partijgenoot Lieftinck, die 's lands financiën beheert. Daarom contrasteert in onze ogen de revolutionnaire bewogenheid van Van Lith's woorden met zijn nogal critiek- loze loyaliteit t.o.v. de door partijgeno ten beheerde diensten. Ir van de Toorn maakt zijn opmerkin gen met een nuchtere monotonie, die vaak juist in het andere uiterste ver valt. Wat hij zegt, zou in onze ogen vaak met meer nadruk en met iets meer rhe- toriek naar voren gebracht moeten wor den. Maar ieder luistert naar hem en hij kan er zeker van zijn, dat zijn opmer kingen geen interrupties tengevolge heb ben. Bij de heren Van Lith en v. d. Berg is dit geheel anders. De laatste is er als de kippen bij om uit een politieke op merking de munt van een hatelijkheid te slaan. Hetgeen prompt ten gevolge heeft ,dat de heer Van Bochoven zijn nog snellere geest ertuissen heeft zitten om met een felle rapierstoot de trage hamerklop van de voorzitter voor te zijn. Ook de woorden van de heer Hoek lokken zelden tussenwerpsels uit. Het is voor de goede opmerker interessant om eens na te gaan, hoe de diverse fracties erin slagen, ieder een eigen deel van de begroting voor hun rekening te nemen en een zo groot mogelijk terrein te be slaan. Zonder ln herhalingen te ver vallen. Alleen bij de beschouwingen over de extra bijdrage h rde men herhalingen, maar toch leverde dit een bijzonder in zicht in deze materie, die noch in het begeleidend schrijven, noch in de memo rie van antwoord voldoende duidelijk was geworden. Het is intussen geen bijzonderheid meer, dat de heer Kedde 'n andere com munist schijnt dan de anderen. HU voert nooit obstructie en plaatst zijn opmer kingen met de objectiviteit, die hem el ders reeds duur te staan zou zijn geko men. Men luistert met aandacht naar hem en een opmerking als die over Fin- sterwolde van de heer v. d. Berg was in verband met de opbouw van het com munistisch betoog een slag in de lucht, die de C. H.-fractleleider min of meer met zijn figuur verlegen maakte. Te meer, daar de heer Kedde te diplomatiek is om hierop anders dan met een glim lach te antwoorden. Van deze diplomatie getuigde hU ook, toen hij een min of meer ontwijkende op merking van B en W. over de indiening van de volgende begroting zo positief mogelijk opvatte en een lofrede op de tijdige nieuwe begroting hield. De heer Van Nieuwkerk scheen zich in de Raad zo thuis te voelen, dat hl) aan ztJn be schouwing zo nu en dan het karakter van een stamtafel-praatje gaf. Nu de beer Bosch weg was, kon hij zijn opmer kingen ten beste geven. Terwijl de heer 3osch het betreurd had, dat het Sterre- bos voor een te lage prijs verkocht werd. kon de tweede man van het V.V. Duet in een solo B, en W. feliciteren met hun koopmanschap en de bijzondere prijs welke ervoor bedongen was. In onze ogen kende alleen de C.H.- fractie de onderlinge onenigheid als partij-merk. De heer v. Nieuwkerk is in zijn dage lijks leven hoofdvertegenwoordiger van een brouwerij en men kan zich dus de vreugde van de Raad voorstellen, toen hij zich met een glaasje water als dorst - lesser tevreden moest stellen. „Het is weer aan de veel te lichte kant, vandaag", zei de VVD-woordvoerder. Toen wethouder Van de Kraan de teug- tijd gebruikte om iets te zeggen, zette de heer v. Nieuwkerk haastig het glas neer met de woorden: „Wacht jij nou even, vader!" PERSOOG De Commissie „Steunt Wettig Gezag" in Schiedam is uitgesteld en bestaat thans uit de heren C. D. Nolta, voorzitter, H. M. Willemse, penningmeester, A. Adriaansen, Dr. P. J. Beukers, A. J. Breve, M. Eising, Dr. P. v. d. Kuy, Kethel, P. Mak, A. van Vuuren en F. A. de Wolff, terwijl de heer P. J. Drenth. ambtenaar afd. Algemene Zaken, Stad huis, Secretaris is geworden. Diens huis adres is Willem de Zwijgerlaan 14. Bij hem kan men zich eveneens aanmelden voor de Nationale- en de Politie-Reserve. De omstandigheden maken het nood zakelijk te blijven propageren voor dienstneming bij de Nationale Reserve en de Politie-Reserve en dit is de taak van de Plaatselijke Commissie. Bij de Nationale Reserve kunnen zich melden alle buitengewoon dienstplich tigen en, als regel, alle gewoon dienst plichtigen, ouder dan 35 jaar. Onder officieren en officieren resp. ouder dan 40 en 45 jaar. Men verbindt zich vrf - de tijd van 1 jaar voor 200 oefenuren, wat neerkomt op 1 oefenavond per week met b.v. 1 week oefening in groter verband. De oefeningen worden tot nu toe ge houden op Donderdagavond op het terrein van de Scheepsbouw Mij. „De Nieuwe Waterweg", doch de bedoeling is om ook de Woensdagavond daarvoor te gaan bestemmen. Aanmeldingen kunnen ook geschieden bij het oefenterrein en bij de heren M. J de Haaij, Jan Steenstraat 27, A. Wölcken. Rotterdamsedijk 459a, P. Dienske, Tuin- laan 2b en J. v. d. Griend, Kerklaan 10, Kethel. Ondanks de slechte begaanbaarheid var. de wegen zijn er tijdens het weekeinde geen verkeersongevallen gebeurd. Enkele glijpartijen liepen alle goed af. Acht ruiten zijn gesneuveld in de afge lopen dagen, omdat zij niet bestand waren tegen de harde sneeuwballen, welke er tegen geworpen werden. De 57-jarige C. J. Verkade uit de Heen- vlietstraat 16 is gisteren in een café al hier onwel geworden. Per ambulance van de G. G. en G. D. is hij naar het Gem Ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Op de Memorie van Antwoord bij de voorbeschouwing over de Gemeentebe groting is enkele dagen geleden een bij lage verschenen. Hierin komen nog enkele punten van belang voor. Een lid van de Raad is van mening, dat de coördinatiecommissie voor sociale werkzaamheden niet bevredigend werkt. Is het niet gewenst een overkoepelend orgaan in te stellen? B. en W. antwoorden, dat er bij de op richting van de coördinatie-commissie het voornemen bestond om te komen tot over koepeling van het sociale werk. Van Katholieke zijde werd in de oprichtings vergadering voorgesteld te komen tot ec- tie-vorming in de coördinatie-commi: ie. Groepen van de diverse richtinge n, die eenzelfde of sortgelijke arbeid verrie en zouden arparte secties vormen vof r in tensief overleg en uitwisseling van ge dachten. Van Prot.-Christ. zijde bestond hiervoor geen belangstelling, zodat dit denkbeeld niet is verwezenlijkt. Het blijkt, dat men in de coördinatie-commissie weinig be hoefte heeft aan inniger overleg of groter* samenwerking. Integendeel, het bezoek van de bijeenkomsten van de commissie was dermate gering geworden, dat de be trokkenen bij rondschrijven aan het be lang van het werk zijn herinnerd: stelde men voortzetting nog wel op prijs? De antwoorden bevestigden dit laatste, maar men was veelal door persoonlijke omstandigheden geregeld verhinderd de bijeenkomsten te bezoeken. Er moet wor den afgewacht of de volgende bijeenkomst zodanig is bezebt. dat voortzetting van het werk mogelijk is. Op het perron van het station Schie dam is de 77-iarige mej. J. v. D. gisteren uitgegleden. Zij brak een enkel. Per am bulance van de G O en G. D.. is zij naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht, Uitslagen van de op 14 Dec voor de Sch edamse Klaverjasbond gespeelde wedstrijden luiden: Bruinvis 16337Ons Thuis 13173. Cón- fiance 13997—Spil 13873, DOM. 14125— Joop's Vr. 14091, Schiezicht 15008— Jaap's Vr. 14348. Snort 14954—Kajuit 14631, DK.V. 14550—D.O.Markt 11238. De eindstand van de halve competitie wordt nu als volgt: 1 De Spil 185993, 2. DOM 184982, 3 Ons Thuis 184317, 4. DKV 183235. 5 Dam 179602. 6. Joop's Vr. 178165 7. Bruinvis 172864. 8. Jaap's Vr. 169030 9. Schiezicht 168725, 10. D O Markt 1636U, 11 Con- fiance 155448 uit 12 we'strijden, 12. Ka juit 143288, 13 Sport 149563 uit 12 wed strijden. De minister van Economiselie Zaken heeft een beschikking uitgevaardigd, welke is opgenomen in de Stert. van heden, waarhij het met ingang van 19 December verboden Wordt electrieiteit te gebruiken voor licht-reclames en buiten-verlichting, die hoofdzakelijk voor renlame-doeleindeit wordt gebruikt. Tevens wordt hierbij het electriciteitsverbruik voor straat verlichting beperkt tot 80 procent van het normale verbruik in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De sterk gestegen vraag op de Inter nationale kolenmarkt als gevolg van toe nemende industriële bedrijvigheid maakl het moelli,jk met zeke heid de omvang van de import van de kolensoort nootjes IV en V vast te stellen. Gezien het feit. dat de electrlclteitscentrales voor circa 73 pet. ln haar behoefte aan brandstoffen op deze kolensoort zijn aangewezen, is het noodzakelijk gebleken met het ge bruik van de thans hog beschikbare Adam en Evelyne (Passage) Adam is de leider van een troep be roepsgokkers, die de speelziekte van enkele rijke dames en heren benutten om zelf een vlotte belastingvrije cent te verdie nen. Hij heeft ook belangen in de paar- denren-zwendel. Hierin doet hij samen met een jockey, die door bederf van de rensport Adam grote bedragen in handen speelt, Adam en de jockey zijn hartsvrien den. maar Adam weet niet, dat de jockey een dochtertje in een weeshuis heeft, aar. wie hij foto's van Adam zond als zijnde haar vader. Als de jockey bij een nieuwe zwendelpoging een dodelijke val van zijn paard maakt, krijgt Adam de zorg ovet het weesmeisje. Zij meent, dat hij haar vader is. Zij komt bij hem aan huis en dit geeft natuurlijk allerlei complicaties, want Adam heeft een vriendin, die het juist klaar gespeeld heeft om wettig ge scheiden te raken en die er nu bar veel voor zou voelen met Adam naar het stad» huis te stappen. Zij ziet in het weesje Evelyn een bedreiging van de plannen, uit argeloze kind wordt door de weelde, Waar in zij terecht komt in het geheel niet be dorven en dartelt er doorheen als waren het de karige beverfde bedden van net weeshuis. Voor haar opvoeding en om een potten kijker kwijt te raken, wordt zij naar een dure kostschool gestuurd, waaruit zij te rugkomt als een volmaakte mannequin met Franse educatie. Het gevolg is natuur lijk, dat Adam berouw krijgt van zijn slechte practijken; van plan is nog max- één avond te gokken en dan van de cen ten rustig te gaan leven. Die ene avond wordt door de jalourse vriendin en een bedorven broer van Adam die ook op Evelyne verliefd is, zodanig in de war gestuurd, dat Adam in handel' van de politie loopt. Hij zal veel geld aar. boete moeten betalen, maar daarna kan alles weer met eigen handen eerlijk wor den opgebouwd. Men heeft deze film amusant genoemd, W1J voelen meer voor de titel leugen achtig Het talent en het snoetje van Jean Simmons moeten een versleten Hol- lywoodprocedé oplakken. Dit procédé is de speculatie op een menselijke ondeugd en het plezier daaraan beleefd in dit geval het gokken en een tegemoetko men aan de eisen van de in dit geval burgerlijke moraal om alles weer op de pootjes van het fatsoen te laten terech' somen. Met de beproefde methode wernt Engeland aan de snelle liquidering van de n°g restende goede naam van de na oorlogse films. Jammer voor Jean Simmons! Voor per sonen boven 18 jaar. Wally zette onmiddellijk de versnelling in Binnen tien minuten hield de wagen stil voor de deur van Naisuki's woning en Wally stapte uit, snelde het trottoir over en bonsde driemaal luid tegen de deur. Deze werd geopend en haastig stapt* Wally het donkere portaal binnen. Binnen een half uur hield de wagen weer stil voor Chatterton'9 huis. Vlug sprong de bestuurder er uit en ln allerijl schoot hij de verbijsterde Benton voorbij, zonder hem te groeten Al ver baasde Benton zich enigszins, dat hij zelfs geen antwoord ontving op z n vraag of de Bugatti naar de garage moest, toen zocht hij naar geen verklaring. Een veer- tienjarig© dienst bij de Chatterton s ha- de huisknecht geleerd, dat hij van HU bert zelden en van Wally nooit een ant woord te verwachten had. Met een zucht ging hij naar de auto terwijl hij z'n hersens pijnigde met hei probleem, hoe hij de wagen in de garage zou krijgen. Masters, de chauffeur, was tien minuten geleden uitgegaan en Ben ion, hoewel bewonderenswaardig als huis knecht, gevoelde zleh bij een motor nooit erg prettig. Er zat voor hem niets anders op dan de wacht te houden bij de wagen, totdal Wally terug kwam en z'n wensen kenbaar maakte. Hubert Chatterton, die zich verbaasd» over de spoedige terugkeer van z'n zoon keek scherp naar Wally, die met z'n rug naar hem toestond, terwijl hij i'n jas vutteok. En? jammerde de oude man. Wat was er gebeurd? De ander wendde zich om, terwijl hij naar een brandplek op de manchet van z'n jas keek. Maar de stem. die hem ant woord gaf, was niét de stem van z'n zoon En evenmin Was het gezicht, toen Chat terton verbaasd omkeek bij het horen van die onbekende stem, het gezicht van Wally. Een volmaakt natuurlijke begooche ling, en een, die Benton evenzo beetnam, maar ze is gevaarlijk!, stiet de bezoeker uit. Zeer gevaarlijk, tuig! Hubert Chatterton keek met steeds meer angst naar de vreemdeling. In z'n verrassing vergat Hubert hem de onbeschofte wijze van aanspreken kwalijk te nemen. Z'n ogen tuurden naar het gelaat van de vreemdeling, die voor hem stond, 't Gezich; van de vreemdeling was rond, z'n haar blond, cn z'n gestalte iets groter en breder dan die van Wally Chatterton kwam nog meer naar voren en bestudeerde het gelaat van de man, die zich vermat hem „schepsel" te noemen Dat woord had h.j gehoord, maar terwijl hij het enorme van die belediging ver werkte. kreeg hij nog meer te slikken. Iets. dat z'n gezicht deed verbleken en z'n ogen opensperren Ook z'n mond viel open en z'n trillende vingers kropen om hoog naar z'n droge lippen. Ja, inderdaad, het gezicht was hem bekend, ontzettend. Dat blonde, krullerige haar, hoe vaak had hij het vroeger niet gauaa en da eigenaar bat bealt ervan be nijd? Dat ronde gelaat, die staalharde ogen. Het was Mijn hemel! mompelde Hubert, 't u niet mogelijk't is niet zo.... nee je bent dood.... je bent de duivel..., ga weg.... laat ma met rust,... George Wace! De ijzige blik van de bezoeker hield roerloos de ogen van de oüde man gevan gen. Laat mij je geheugen wat Opfrissen, vod!, zei hij. Bij de laatste gelegenheid dat ik de kwade vuurproef doorstond om met Je te spreken, was ik juist vijf jaar oud. Chatterton, die nu zo'n beetje gewend .raakte aan de titels, die hem werden toe bedacht, keek de ander enige ogenblikken verbluft aan, en toen opeens scheen hij meen te krimpen. Z'n lichaam scheen in eengestort als was het leven er uit ge ranseld, zijn vingers knepen krampachtig samen, z'n mond zakte wijd open, z'n ogen waren als verglaasd van schrik, en z'n ledematen schenen lam. Niet meer dan de hese uitroep: Gerald! bereikte de ongenode gast. Klaarblijkelijk een aanhanger van de Pelmancultus! spotte de ander. Inderdaad, Gerald, bijgenaamd de „moordenaar!". Chatterton huiverde, terwijl hU sprake loos in die spottende ogen keek. Ietwat verouderd, hè? vroeg Gerald. Maar ja, iemand laat geen sterke indruk na, als men hem het laatste over de vloer met een teddybeer gezien heeft. In a'n «tem lag scherts, maar niet la z'n ogen. Gerald Wace haalde een siga rettenkoker voor de dag en bekeek deze met aandacht. Uw zoon volgt uw schoon voorbeeld, merkte hij op, terwijl hU op de koker, het eigendom van Wally tikte. Laten we hopen, dat hU zich van die gewoonte los maakt. Het kon wel eens slechte gevolgen hebben! Terwijl hU de koker onderste boven hield, schudde hü hem In z'n hand leeg; slechts die ehe „Turf" sigaret, die Wally op de vloer gevonden had, stak hij terug. De andere wierp hJJ in het vuur. Chatterton leunde voorover, terwijl z'n mond koortsig trok. Waarvóór ben Je gekomen? Vroeg hl) opgewonden. Wal wou je. Ik ik had niets met Georg z'n dooPlots zweeg hU. Juist, slang, riep Gerald uit. Je ver raadt je al voor ik de tHd had m'n vaders naam te noemen. Maar beste jongen. Chatterton was buiten zich zelf van angst en een verlangen om zich met Ge raid te verzoenen kwam bi) hem op. Ik zweer Je HU zweeg stil en z'n sluwe ogen zoch ten de wUzers van de klok. Als Gerald gewelddadigheden van plan was, dan zou hU die allang gepleegd hebben, 't Werd hem nu iets helderder ln z'n hoofd. Wally kon ieder ogenblik terugkomen. Hij moest tüd zien te winnen. Toen viel z'n oog op het pak, dat Gerald aan had. (Wordt vervolgd) voorraad voorzichtigheid te betrachten, in verband hiermede heeft de minister van Economische Zaken besloten deze maatregelen te treffen om het verbruik van electrieiteit, ook bulten de piekuren, te beperken. Beperking ook buiten de piek-uren Naast boven vermelde verbodsbepalin gen doet de regering een dringend beroep op de bevolking om zich ook buiten de piekuren vrijwillig beperkingen bij het electriciteitsverbruik op te leggen. Indien in de gezinnen èn bij het bedrijfsleven in al zlin schakeringen aan deze oproep ter stond gevolg wordt gegeven, zal het weder instellen van een electrlciteits- dlstributie kunnen worden voorkomen. Overigens vertrouwt de regering er op. dat de moeilijkheden Dij de kolenvoor- zienlng der electriciteitscentrales van tijdelijke aard zullen zijn. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat bovengeschetste situatie t.a.v. de voorziening met nootjes IV en V geen stagnatie bij de huisbrandvoorziening met zich mede brengt. Deze voorziening ver loopt tot dusverre bevredigend en er zi,jn momenteel geen aanwijzingen die een andere ontwikkeling doen verwachten. Verschillende krachtige aanvallen der Chinese communisten op de verdedigings gordel van Hoengnan. het bruggen hoofd in Noord-Oost-Korea, waar de in scheping van de ontzette troepen nog voortduurt "Jn afgeslagen, doch vol gens het laatste officiële bericht van het hoofdkwartier van het tiende legercorps bevindt de tegenstander «ieh op slechts 6 kilometer afstand van Hoengnam. Omtrent de gevechten in het midden van het schiereiland wordt he volgende bericht. Patrouilles van de V. N. leveren nog sleeds schermutselingen met Chine zen ten Noorden van de 38ste breedte graad en met Noord Koreanen ten Zuiden van deze graad. Er zijn slechts zeer ge ringe veranderingen in de posities geko men. De hoofdmacht der Chinese communis ten heeft stellingen ingenomen langs een linie, die overeenkomt met de loop van de 39ste breedtegraad, De unje i0opt door Pjongjang op een afstand van on geveer 110 km. ten Noorden van de ge allieerde stellingen. In het tussengelegcn gebied bevinden zich in hoofdzaak Noord- koreaanse eenheden, gevormd uit de restanten t van het door de verbonden troepen uiteen geslagen Noordkoreaanse leger. De V-N.'-commissie voor Korea heeft de Zuidkoreaanse minister van binnen landse zaken om uitleg gevraagd be.ruf tende executie 'e Seoel van 'fl kri -sre- vangenen. o.w. drie vrouwen en iwr .;i- rieren. De terechtigestelden waren i>i Zuidkoreaans militair ger sh r nood veroordeeld, oitidat zij communis tische sympathieën zouden hebben ge toond. Bepaalde feiten waren hun niet 'en laste gelegd terwijl er geen recht op hoger beroep was toegekend. De terecht stelling werd bijgewoond door Britse sol daten, die evenwel niet bij machte waren in te grijpen. Ook een Amerikaanse pa trouille trachtte de terechtstelling te ver hinderen, doch kwam te laat en kon slechts een Zuidkoreaanse vrouw redden. iJrJiïMh--'- ,-t". ij'i jg |,-w,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2