„Er is genoeg gepraat aan liet werk" thans Eensgezind Westen neemt verreikende besluiten Truman weigert beslist Acheson los te laten Onder bepaalde voorwaarden bereid tot overleg I Gong S Forst en mist over ons land Redding uit het communisme Vraagstukken van heerszucht en angst Eisenhower ruilt toga voor soldatenuniform Peking-delegatie op de terugreis Grote maatregelen op komst want er is nu wel genoeg gepraat Woensdag 20 December 1050 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ■"N Sterkste figuur tegen het communisme ill ■m Pace en Collins te Frankfort LAGEN Binnenandse veiligheid Italië neemt maatregelen Merkwaardige verschillen niet andere landen Niet veel redenen om te glimlachen' Met veel wkapitalistischeproducten Eerste slachtoffer van het ijs J De Noorilatlantibche Raad hield Dinsdagmiddag zijn slotbijeen komst. De stemming der gedelegeerden wordt het best gekarakteri seerd door de woorden, die Acheson tijdens de zitting uitsprak: „Thans is er genoeg gepraat, laten we aan het werk gaan". De confe rentie is met volledige eenstemmigheid tot verreikende beslissingen gekomen, die voor een goed deel over de toekomst van Europa en de wereld zullen beslissen. Frankrijk geeft het voorbeeld Voorzichtig met Duitsland Coördinatie van de productie De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk zijn Dinsdag laat in de middag nog bijeengekomen en hebben de tekst van het Westelijke antwoord op het Sovjetrussische voorstel tot een vier-mogendhedenconferentie over Duitsland goed gekeurd. Hierin laten zij het Kremlin weten, „onder bepaalde voor waarden" bereid te zijn tot bet houden van de door Rusland voor gestelde besprekingen. Vandaag wordt het antwoord aan de consultatieve raad der Wes terse Unie voorgelegd, alvorens het naar Moskou wordt gestuurd. Elk der drie landen zal apart ant woorden, doch de drie antwoorden zullen in gelijksoortige bewoordin gen gesteld zijn. Voorts hebben de drie ministers instructies opgestpld voor de ge allieerde Hoge Commissarissen in West-Duitsland om met de Duitse Bondsregering in contact te treden en haar de plannen voor West- Duitslands deelneming in de strijd macht van het Atlantische-pact voor te leggen. De drie Hoge Commissarissen zullen zich direct na hun terugkeer uit Brussel tot de Westduitse rege ring wenden ten einde het Duitse standpunt ten aanzien van het deelnemen van Duitsland aan de Atlantische defensie te vernemen. Bij de besprekingen over de Noord atlantische defensie, die in Janu ari te Parijs zullen worden gehou den, zullen vertegenwoordigers van de Westduitse regering als volwaardige deelnemers aanwezig zijn. VRIJE VAART DOOR SUEZ-KANAAL Nederland handhaaft beztva- ren tegen beperking 'T ZIT 'M IN T BINNENWERK De weerverwachttag geldig tot morgenavond luidt: Aanvankelijk op vele plaatsen nog weinig bewol king met mistbanken en matige, hier en daar strenge vorst. Later meer bewolking met stijging van temperatuur tot nabij liet vriespunt, in het uiterste Noorden van het land tot lichte dool, en hoofdzakelijk in de Oostelijke provincies kans op enige neerslag. Zwakke tot matige wind tus sen Oost en Noord. Donderdag 21 December: Zon op 8.46 uur, onder 16.30 uur; maan op 14.01 uur, onder 6.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Amerikaan sloeg spijker op kop Het na afloop verstrekte communiqué bevat de volgende punten: 1. De Noordatlantische Raad, handelend op aanbevelingen van de defensie-com missie, heeft de voorbereidingen voor da vorming in Europa van een verenigde strijdmacht onder één gecentraliseerd opperbevel voltooid. Deze strijdmacht zal worden samengesteld uit contingenten, die door de deelnemende regeringen zul len worden geleverd. Generaal Eisenhower zal worden bijge staan door een internationale staf uit de deelnemende landen. Hij is gemachtigd de troepen op te leiden. Hij zal zijn hoofd kwartier in Europa vestigen. 2. De Raad bereikte unanieme over eenstemming over het eventuele aandeel van Duitsland ln de gemeenschappelijke verdediging. De Duitse deelneming zal de verdediging versterken, zonder het defen sieve karakter van de Noordatlantische organisatie aan te tasten. Ook heeft de Raad een plan goedge keurd, waarbij machtiging wordt gegeven tot vorming van Duitse tactische lucht- eenheden ter ondersteuning van de Duitse strijdgroepen, die in het Atlantisch leger worden opgenomen. Van de vorming van een Duitse luchtmacht zal echter geen sprake zijn. De betrokken voorstellen zullen met de Westduitse regering wor den besproken. De Raad, die de structuur van de or ganisatie van het Atlantisch-pact wenst te vereenvoudigen, ten einde deze doel treffender te maken, heeft de plaatsver vangende minister van de Noordatlanti sche raad verzocht, hiertoe de nodige maatregelen te némen. Het communique sluit met de woorden: .de genomen beslissingen en de overwo gen maatregelen hebben geen ander doel dan de handhaving en versteviging van de vrede. De bjj het Atlantisch-pact aange sloten leden zijn vastbesloten deze poli tiek voort te zetten tot de vrede sal zijn verzekerd". Ten aanzien van het eerste punt wordt nog vernomen, dat de draagwijdte der bevoegdheden van de opperbevelhebber der Noordatlantische strijdkrachten nog niet nauwkeurig is vastgesteld. Zij zullen vermoedelijk gelijk zijn aan die welke gen. MacArthur gedurende de tweede we reldoorlog in het Verre Oosten had. Overeengekomen is dat de Pactlanden een zo groot mogelijk aantal divisies te zijner beschikking zullen stellen, doch dat het restant van hun nationale troepen onder bevel van hun eigen militaire auto riteiten zal blijven. Dit zal ook in het bij zonder gelden voor de troepen, die zich in de koloniën bevinden. Naar wordt aan genomen, zullen evenwel meer troepen onder Eisenhower's opperbevel worden geplaatst, dan de in Duitsland gelegerde en nog te legeren contingenten. Onmiddellijk heeft de Franse minister van defensie, Jules Moch, de Franse ln Duitsland gelegerde eenheden onder be vel van de nieuwe opperbevelhebber ge plaatst. Amerika zal spoedig dit voorbeeld volgen. De Britten komen iets later, we gens de constitutionele spelregels, die daarvoor moeten worden in acht geno men. Acheson, die steeds opnieuw op de grootst mogelijke haast aandrong, wilde dat alle twaalf pactlanden zo snel moge lijk hun contingenten onder Eisenhower zouden stellen. De omvang van deze con tingenten is het onderwerp van nadere bespreking. De passage over de Duitse deelneming is opvallend voorzichtig geformuleerd. De uitlatingen over de op te richten tactische Duitse luchtmacht, die even wel geen onafhankelijke „Luftwaffe" mag zijn, wijzen er op, dat men zo veel mogelijk de Duitsers op gelijke voet wil doen toetreden. De „Grote Drie", die later nog apart vergaderden overwogen daarbij, hoe de Westduitse regering, die bij de Brusselse bespre kingen niet vergenwoordigd was, he best kan worden benaderd. Uit Bonn is nog geen regeeringcommentaar gekomen: Schumacher, de oppositie leider, daarentegen, heeft onmiddellijk gereageerd en gezegd de overeenkomst van Brussel te verwerpen, zolang niet een volwaardige geallieerde legermacht op Duitse bodem staat. De vervanging van de oude raad voor de bevoorrading door bet thans ingestelde bureau voor de productie, werd eveneens door Acheson sterk gestimuleerd. HU wees op de enorme offers, die Amerika zich getroostte voor de defensie. Het is niet genoeg alleen maar troepen ter beschik king te stellen. De oorlogsproductie moet met de versterking van het leger hand in hand gaan. Acheson lanceerde de suggestie, aan het hoofd van dit bureau een man te paatsèn, die met dezelfde bevoegdheid was uitgerust op economisch terrein, als Eisenhower op het zijne. De verkeersbrug over de Rijn werd tijdens de oorlog totaal verwoest, doch een nieuwe fraaier van lijn dan de vorige is inmiddels gereed gekomen van zich afbijten, en niet meer weten van het isolationisme, dat zichzelf over leefd had. Voorts zeide Truman, dat gen. Mar shall aanblijft als minister van defensie. Hij noemde persberichten vplgens welke Marshall wegens gezondheidsreden zijn functie volgend jaar zou neerleggen, on aannemelijk. President Truman heeft tjjdens een persconferentie op een ongewoon stel lige wjjze verklaard, zijn minister van buitenlandse zaken Dean Acheson, die sinds geruime tijd het voorwerp van de bitterste critiek is van de zijde van oen groot deel der Republikeinse lei ders, niet te zullen ontslaan. Hij hield een lang pleidooi voor Acheson, waar- In hij allerlei beschuldigingen weer legde en de activiteit van de minister van buitenlandse zaken prees. De ver klaring wenl op dicteersnelheid door- de president voorgelezen. Deze verklaring volgde op een verzoek van een aantal republikeinse senatoren aan de president om Acheson heen te zenden „in het belang van liet land". Truman verklaarde, dat de ratio van dit verzoek hem ten enenmale ontging. Het verzet van Amerika tegen het communistisch imperialisme, had, sinds vier .jaar geleden begonnen werd met militaire hulp aan Griekenland en Turkije, een duidelijke continuïteit ver toond, maar geen van de in die tijd opge treden ministers van buitenlandse zaken, was zo sterk doordrongen van het gevaar der communistische dreiging en zo sterk besloten tot verzet hiertegen, als juist Acheson. Zijn heengaan zou de krachtige houding van Amerika verzwakken. Men sen van zjjn kwaliteiten konden thans niet gemist worden. Truman was dan ook de mening toe gedaan, dat indien het communisme ooit de overhand zou verkrijgen, „Acheson een van de eersten, zo niet de eerste, zou rijn, die door de vijanden van vrijheid en christendom neergeschoten zou worden". De president wees de tegenstanders van Acheson op het ongemotiveerde van hun critiek. Hij riep hen op, hun eigen politiek dan eens duidelijk uiteen te zet ten. in plaats van de vage en vrome al gemeenheden, die thans ten beste wer den gegeven, tezamen met een onwaar dige actie tegen de minister, zoals bij de laatste verkiezingen was gebleken. Tru man verklaarde tenslotte de overtuiging te hebben, dat het Amerikaanse volk eensgezind achter de regering stond inzake de buitenlandse politiek. Het wil - - TTa /-5 v»i ft TT rfrt Onderdelen van de 25sle Amerikaanse Divisie trekken door het ruwe berg- landschap bij Sariwon Zuidwaarts, naar de nieuwe linies der Verenigde Strijdkrachten bij Seoel. In een eindeloze rij vullen tanks, vrachtwagens en andere vervoermiddelen de wegen. HHSÉÉ Frank Face, de Amerikaanse onder minister voor het leger, is Dinsdag uit Brussel te Frankfort aangekomen voor besprekingen met generaal Hardy, de op perbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, en andere Ame rikaanse bevelhebbers in Duitsland. Pace, die de conferentie van het At lantisch pact te Brussel heeft bijgewoond, was vergezeld door generaal Collins, de stafchef van het Amerikaanse leger. Op de vraag van journalisten, of hij hoopte, dat in het volgende jaar een vol doend grote macht in West-Europa zou worden gevestigd om een agressor te weerhouden, antwoordde generaal Col lins: „Ik hoop, dat er volgend jaar Ame rikaanse versterkingen naar Duitsland zullen worden gebracht en tevens, dat een voldoend sterke macht in West-Euro pa kan worden opgebouwd". Collins verwachtte, dat er spoedig Ame rikaanse luchtstrijdkrachten voor tacti sche operaties in Europa zouden aanko men. Hij wilde niet zeggen, hoe groot de Amerikaanse versterkingen zouden zijn. Minister Pace zeide geen besprekingen met Duitse politici te zuJlen voeren. Hij en generaal Collins zullen Woensdag per vliegtuig naar de Ver. Staten terugkeren. (.httrles E. Wilson, die belast is met de volledige leiding van de gecentra liseerde oorlogsvoorziening in de Verenigde Staten. Het Italiaanse kabinet heeft nieuwe maatregelen in het belang van de burger lijke veiligheid goedgekeurd. Economi sche en militaire sabotage, bezetting van fabrieken en landerijen door arbeiders kunnen maximaal met levenslange dwangarbeid worden bestraft. Deze maat regelen zullen binnenkort aan het parle ment worden voorgelegd. Het parlement heeft reeds in behandeling een plan tot oprichting van een vrijwilligerscorps voor de bwgerlij'ke verdediging. Naar ver wacht wordt, zal binnenkort, een ander plan gereed komen, dat het recht van staatspersoneel tot staking drastisch zal beperken. Tenslotte is er een wetsontwerp bij het parlement, dat de regering onder bepaalde omstandigheden In staat zal stellen de fascistische partij te verbieden. (Van onze weerkundige medewerker), zulke lage temperaturen voorkomen, in Engeland heeft de warme lucht van de Uc! i." de afgelopen nacht erg winters oceaar de vorst helemaal kunnen ver- i, ;h) in ons land. De heldere hemel drijven, terwijl het in Duitsland eigenlijk feil dal er bijzonder weinig wind "n°3 niet koud is geweest 1 Icu' J Nu zal men zich afvragen, of zulke tem peraturen in ons land vaker in December Het antwoord moet bevesti- - -n- ziir er oorzaak van geworden, dat de temperatuur van de onderste lucht- trv-cn flink kon zakken. Daaraan heeft oi k l et sneeuwdek meegewerkt, want de veraite die de aarde uitstraalt blijft nu in tiet sneeuwdek steken en komt dus niet aan de lucht ten goede. Geen won der. dat vannacht temperaturen uit de bus zijn gekomen als lang niet ieder jaar in Dc-cember worden genoteerd, zoals uit onderstaand lijstje blijkt, waarin de laagste temperaturen van vijftien plaat sen in ons* land zijn opgesomd. G-oningen 15. Schiphol 14, Leeu warden 12, Woensdrecht 12, Gitze- I?ii( a 11, Ypenburg 11, De Bilt 10, Eindhoven 10, Twenthe 10, Val kenburg bij Leiden 9. Hoek van Holland 7. Vlissingen 5, Den Helder 5. Terschelling 3 graden. Merkwaardig is daarbij dat in Enge land, België, Frankrijk en Duitsland niet voorkomen. - gend luiden. In December 1938 was het wat erger dan nu. Toen kwamen tempe raturen tot 19 graden onder nul in ons land voor hetgeen niet alleen een gevolg was van uitstraling boven het sneeuwdek, dat toen nog heel wat dikker was dan nu, maar ook door een intensief koudetrans- port uit Rusland. Op Tweede Kerstdag kwam toen de dooi. Ook in de komende nacht moet weer op vorst worden gerekend. Deze zal weer grote plaatselijke verschillen te zien geven, omdat de bewolking op het ogen blik uiterst belangrijk is voor het verloop van de temperatuur. Ons land bevindt zich nog onder invloed van een gebied van hoge druk, een uitloper van het boven Scandinavië gelegen maximum. Voorlopig is er daardoor weinig wind te verwach ten. Tijdens de sterke afkoeling kunnen mistbanken ontstaan, zoals ook in de af gelopen nacht is gebeurd. Het zicht bleef daarin soms tot niet meer dan twintig meter beperkt, zodat deze banken zeer hinderlijk waren voor bet verkeer. Terwijl de vijfde zitting van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties na het vertrek van de leiders en de voor naamste delegatieleden „In gereduceerde vorm" wordt voortgezet (wat noodzakelijk is, wijl de drie hoofdproblemen: Korea, Formosa en China nog even ver van de oplossing schijnen, als toen de Assemblee haar besprekingen begon), treden andere vraagstukken even mede op de voor grond: de verdediging van het Westen, de herbewapening van Duitsland, de even tuele conferentie der Grote Vier, de vre desverdragen met Oostenrijk en Japan. Dit alles tezamen schijnt een bijna on overzienbaar complex van ingewikkelde kwesties te zijn. En toch geloven wij, dat ze tenslotte onder één gemeenschappelij ke noemer zijn saam te vatten. Welke voor het Oosten luidt: hoe veroveren we de gehele wereld voor het communisme? voor het Westen: hoe behoeden wij de nog vrije wereld voor de communistische overweldiging? Als men alle wereldproblemen van dit ogenblik uit dit bijna simplistisch schij nende, maar inderdaad zeer werkelijke standpunt beschouwt, betekent dit nog allerminst dat zij daardoor in zich of in hun oplossing worden vergemakkelijkt. Want telkens weer ziet men factoren op duiken, welke de verschillende aspecten van de vele in het grote vlak liggende afzonderlijke problemen in een ander licht stellen. Maar als men ook dan weer naar het gemeenschappelijke zoekt, vindt men bij beide partijen, inderdaad bij bei de partijen, twee elementen, welke voort durend, soms ln samenwerking, soms in opvolging, alle daden beheersen: de heers zucht en de angst. Nu behoren juist deze twee drijfveren van het menselijk handelen tot de nood- iottigste. welke men zich kan indenken. Zij verblinden, evenals trouwens alle hartstochten in meer of mindere mate, het verstand, en zetten dan aan tot daden, waarvan de rampzalige gevolgen niet zijn te overzien. Of zij leiden, en dit geldt bijzonder van de angst, tot een fata listisch aanvaarden, zelfs van het ergste, eenvoudig wijl men meent, dat er niet aan te ontkomen is. Die angst geeft dan weer de overweldiger een buiten zijn eigen bereik liggende macht, welke hem inci denteel veel sterker maakt, dan hij in werkelijkheid is. Wij durven allerminst beweren, dat de heerszucht het monopolie van het Oosten, de angst die van het Westen is. Zo onge compliceerd liggen de zaken nu eenmaal niet. wij zijn zelfs nog steeds geneigd te herbalen, wat we ln 1945 reeds schreven: dat er één angst groter Is dan de angst van het Westen voor het Oosten, nl. die van het Oosten voor het Westen. Het Westen is alleen eerlijker en openlijker ln het demonstreren van zijn angst, welke bij vele mensen, en naar het schijnt bij een groot deel van de leidende figuren van één volk reeds tot defaitisme is ont aard; het Oosten is alleen brutaler en overschreeuwt demonstratief zijn angst, terwijl het tot voor kort ongestraft zich kon omringen met een gordél van over weldigde staten, die het oorlogslot zou treffen, vóór het op de eigenlijke Russi sche bodem is aangekomen. In de gehele ontwikkeling van de laat ste maanden is o.l. de vraag gerechtvaar digd, welk sentiment bij China, Rusland, de Verenigde Staten en zelfs de Verenig de Naties de grootste rol heeft gespeeld: de angst of de heerszucht. Het zou be langrijk zijn deze vraag naar de volle realiteit te kunnen beantwoorden: want daarvan zou het moeten afhangen, op welj^e wijze men de hoogspanning vaji het heden zou kunnen ontladen. In ellf geval zal men daarvoor mfet beide factoren re kening moeten houden; want het is voor de wereldvrede niet alleen van het hoog ste gewicht een wereld te organiseren, welke vrij is van een heerszucht, welke anderen voortdurend naar het leven staat, maar evenzeer een wereld, die vrij is van de angst, waarop agressors kunnen spe culeren. Het verzet van de vrije volken tegen de overweldiging van Zuid-Korea; de op bouw van de verdediging der Atlantische gemeenschap; de oproep tot West-Duits land om zijn bijdrage te leveren tot de ver dediging van de vrije wereld, en zelfs de slsche uitnodiging voor een conferentie van de Grote Vier zijn aanwijzingen, dat het Westen onder leiding van de mach tige Verenigde Staten pogingen in het werk stellen om de steriele angst te overwinnen. De middelen, welke daartoe worden gebruikt, zijn de kracht en de macht. Het is jammer, dat we nog niet zover zijn, en voorlopig wel niet zo ver zullen komen, dat het recht hel richtsnoer der volken is of wordt. Hoofdzaak echter is momen teel, dat men macht tegenover macht kan stellen om aldus minstens een evenwicht in de krachten te bereiken. Potentieel heeft het Westen zeker een overwicht; in de verwezenlijking echter heeft het Oos ten een grote voorsprong, welke tot voor West-Europa uiterst penibele aanvangs- successen kan leiden. Daartegen wordt nu de Atlantische verdediging opgewor pen. De Verenigde Staten zijn voorge gaan, Europa zal moeten volgen. Dit zal militaire, maar ook psychologische effec ten hebben. De overwonnen angst zal het Westen versterken, het Oosten evenredig ver zwakken. En daarmede zal in de koude oorlog veel gewonnen zijn, terwijl de echte oorlog er hopelijk door zal worden voor komen. Op 27 Augustus j.L heeft de Neder landse regering aan de Egyptische rege ring haar bezwaren kenbaar gemaakt te gen de maatregelen, welke Egypte had getroffen tot belemmering van de door vaart van tankschepen door het Suezka- naai. Op 7 October heeft Egypte daarop ln een nota dit Nederlandse protest afge wezen, nadat tevoren analoge stappen van andere mogendheden eenzelfde lot hadden ondergaan. Hierop werd Hr. Ms. gezant te Cairo gemachtigd de Egyptenaren mede te de len, dat hun antwoord op de Nederlandse nota door Nederland onbevredigend werd geacht en dat NederlancPzijn bezwaren handhaafde. Dit is nu op 9 December J.l. geschied. Nederland stelt zich op het standpunt dat de huidige Egyptische maatregelen Het is al weer een paar jaar geleden, dat we Abraham zagen. We behoren dus tot de groep, die aan de „andere kant" staat en volgens de jongeren op ons uur werk moeten gaan kijken of het nog geen tijd is om op te stappen en een beetje achteraan te gaan zitten. Men zou, wanneer men de geschriften der jongeren zoals o.a. „Karakter" lees:, zich bij gewetensonderzoek angstig kun nen afvragen; Hebben wij ouderen ons leven dan zo verprutst? Het schettert en dondert geregeld om je heen. Liefdeloosheid, miskenning, hard heid, ploertigheid, burgerlijkheid, geld- pest, aandeelhouders uit de voorste kerk banken, die moeten worden uitgeroeid, uitzuigerij, onrecht enz. enz. De jongelui, die op enthousiaste wijze de zweep hanteren, zijn echter nogal eens van mening, dat zij iets nieuws bren gen. Niets is ouder dan jeugdige geest drift. Al is ér nuancering in de uiterlijke vormen. We hebben in onze Jongeren-periode ons ook geërgerd en deze ergernis niet onder de bekende stoelen en banken ge stoken. Ook toen moest en zou Welaan, jongeren om een rhetorische wending te gebruiken blijft enthousiast, weest maar luidruchtig. Doch bewaart bij alles verstand en oefent u in zelfbeheer sing. Zelfbeheersing om geestdriftig te kunnen b 1 ij v e n. De jongeren willen Ijzer met handen breken. Dat gaat niet. Dat ging niet in onze jonge tijd, dat zal ook in de toe komst niet gaan. De scheidingslijn loopt niet tussen oud en jong, maar tussen de goeden en de k va- den. Want het verschil in tempo is geen gevolg van onderscheid in geestdrift maar van onderscheid in ervaring. Alles moet zijn tijd hebben. Hoe sterk wachten ook tegen de borst stuit. De oude kwaden zijn niet kwader dan de jonge kwaden. In anderhalf dozijn organisaties hebben we nogal soorten mensen meegemaakt. Ons is gebleken dat burgerlijk christen dom niet alleen onder de ouden is te vin den, dat levend katholicisme_ geen eigen dom is van alleen sommige jongeren. Er zijn harde werkers onder de ouderen en harde werkers bij de jeugd. Er zijn slap pelingen bij de ouderen, maar veel te veel dergelijke figuren ook onder de jon geren. Zowel in het geestelijke leven als op kantoor en werkplaats. Waar we ons dertig jaar geleden in verschillend op zicht aan ergerden, doen we vandaag nog, alleen bij een andere generatie. Maar met ergernis en daaraan lucht ge ven bouwt men geen nieuwe maatschap pij. Een echte, gelukkige gemeenschap, hetzij in gezin, bedrijf of parochie kan men slechts vormei met volwaardige mensen. Dergelijke mensen moeten ge vormd wordem. Doch die vorm'ng is niet gebaseerd op <jf afhankelijk van tekort komingen van anderen. Hoewel we heel wat mensen kennen, die door jammerlijke voorbeelden sterk zijn verslapt. Maar 't is geen excuus. Ieder is op de eerste plaats verantwoordelijk voor eigen leven en eigen zieL Als we derhalve onszelf vormden, zoals we anderen gaarne zouden zien, zou de wereld in enjtele jaren al een stuk verbeteren. Veronderstel, dat de eerste christenen met hun geloofsbeleving hadden gewacht, tot de keizers, landvoogden, senatoren, meesters en bazen eens een voorbeeld van liefde, rechtvaardigheid, kuisheid en zachtzinnigheid wiren geworden! Men beginne als jongere morgen. Afgezien van de houding van de ouders, afgezien van de houding van de overheid, leken of misschien geestelijken. Uw arbeidsveld is ontzaglijk. Enkele puntjes? De eer van God, de luister van de eredienst, eerherstel, bekering van de zondaars, arbeidzaamheid, studielust, op beuring van lijdenden, offers voor de zielen van het vagevuuc, beoefenen van de blijmoedigheid, beheersing van gram schap, royaal met aalmoezen voor armen en missie. De rest komt grotendeels van zelf. Als deze zaken u als Jongere echter niet „liggen" en eventueel niet aan vele jon geren, zal de volgende jonge generatie zich even hard ergeren als gij nu en wij in onze twintiger jaren. Want het zit 'm in het binnenwerk. HENK VAN DER MAZE. in strijd zijn met de bepalingen van de Suezkanaalconventie van 1888, hetwelk de strekking heeft de vrije doorvaart door dit kanaal onder alle omstandigheden te waarborgen. De op verzoek van de twaalf landen van het Noordatlamtisch pact door president Truman benoemde opperbe velhebber van de Noordatlantische le germacht, generaal Dwight Elsen hower, deelde gisteren mede, van plan te zijn omstreeks 1 Januari naar Europa te vertrekken, om de grond slagen te leggen voor zijn nieuwe werk zaamheden. Hjj heeft luit.-generaal Alfred M. Griinther als zijn stafchef aangewezen. De Chinese communistische delegatie bij de V.N. is Dinsdagavond per vliegtuig uit New York vertrokken, uitgeleide ge daan door Malik en afgevaardigden van Tsjecho-Slowakije en Polen. In een bij het vertrek uitgegeven ver klaring wenst de leider der delegatie, Woe Hsioe-Tsjoean, de Amerikaanse be volking „een gelukkig Nieuw Jaar". Woe verklaart niet te geloven, dat „de vrede lievende Amerikaanse bevolking een wereldoorlog wil ontketenen door agres sie tegen Formosa en interventie in Korea". De delegatie nam 900 kilo bagage meer in het vliegtuig mee dan op de heenreis was meegebracht.. Onder de bagage be stukken. Naar verluidt heeft de delegatie een grote hoeveelheid Amerikaanse tech nische periodieken meegenomen, waar onder alles wat betrekking heeft op de atoomenergie. De 13-jarige S. L„ die met twee vriendjes gistermiddag op een der wij ken te Veendam aan het schaatsenrijden was, is door het |js gezakt en verdron ken. Pogingen van z|jn vriendjes om hem te redden mislukten, doordat het |js steeds afbrokkelde. Twee uur later vinden zich kleren, electrischc apparaten, haalde de politie het stoffelijk over- voorwaardelijk» aanvaarding van de Kus-i boeken, tijdschriften «n klein* meubel-1 achot up. U De opperbevelhebber verklaarde dit tijdens een speciaal belegde persconfe rentie te St. Louis, waar h|j zich op door reis naar Denver bevond. H|j was in een ernstige stemming, en weigerde te glim lachen voor de persfotografen, die daar om verzochten. „Ik zie in deze t|jd niet zoveel redenen tot glimlachen", merkt» h|j op. Gevraagd naar z|jn mening over de kansen op het behoud van de vrede, zeide Eisenhower, hoopvol gestemd te zjjn, maar niet te verwachten, dat het een gemakkelijke of snel beëindigde taak zou zijn, om een pacificatie tot stand te brengen. „Dit wordt een periode van zeer grote verantwoordelijkheid voor de verenigde Staten. Dit moet een periode zijn van studie, zelfonderzoek en opoffering. Hel grote woord in Amerika dient ..plicht" te zijn". Toga en baret weer in de kast Door deze benoeming zal Eisenhower, „de generaal van de vrede", zoals men hem wel noemde, dus wederom in actieve dienst treden, na een afwezigheid van bijna drie jaar, waarin de overwinnaar van het Fascisme en Nazisme met grote ambitie de taak heeft vervuld van presi dent van de Universiteit van Columbia, aldus de wapenrok verwisselend voor toga en baret. De raad van beheer van de Universiteit heeft Eisenhower „onmiddellijk en voor onbepaalde tijd verlof gegeven", maar zijn verlangen om hem weer terug te krijgen, blijkt uit de daarop volgende bepaling, dat Eisenhower onmiddellijk zjjn functie als president weer op zal nemen, zodra hij van zijn nieuwe post ontheven zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1