Scherp Kamer-debat over de afvoering der Ambonezen Heser in» houdt vol dat niemand onvrijwillig heenging c Uitgepraat en aan het werk Westelijken lichten Bonn in Inschakeling van Duitsers in Europa's defensie Verhoging kinderbijslag vierde kind af Regeringsvoorstel te wachten van GoNGr Kard. Von Prey sing overleden r EISENHOWER STELT VRAGEN Blagen Kansen op verhoging van kinderbijslag bij het vierde kind s Pausen Kerstrede Vrijdag 22 December 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Stekelig geschenk voor Stalin Kerstrede van de Koningin Weer twee Amerikaanse fregatten voor Nederland Vorming van een grond stof fend i rectoraat Overval op Javasche Bank Atlantisch leger binnen enkele weken in training Nog veel vijven en zessen te Bonn .j Hoengnam-bru ggen- lioofd verkleind Strijder niet ontembare moed tegen nazi s en voor vervolgden Wilson begint zijn taak Vier millioen strop aan kabeljauwfilets WEERBERICHT j O Rechter en regering Wat zegt de Grondwet? Vrijwilligheid of dwang l)e „Van Ewijchen „Dubois" overgedragen Morgenochtend om 10 u. 50 voor de radio Onderhandelingen reeds gaande Millioenenbuit voor de rovers Truman tevreden over Brusselse conferentie „Flinke stap voorwaarts" Bezettingsstatuut niet geheel opgeheven WELK MOTIEF, JOISGEMAJS? Gen. Clay assisteert hem De wcerverwachting, geldig tot Zaterdagavond, luidt: Over het algemeen zwaar bewolkt me tplaatse- UJk wat lichte sneeuw of motregen. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige Ooste lijke wind. Overwegend lichte vorst Zaterdag 23 December: Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur; maan op 15.06 uur, onder 8.35 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT t_Wl o «a fcr» *7al mflol BINNENHOF, 21 December 1950. „Over ééu punt ben ik vcrheugcl," aldus zei prof. Gerbrandy na het antwoord van minister s'Jacob op zijn interpellatie, „en dat is„ dat de regering prof. F. S. Gerbrandy, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam als een autoriteit beschouwt.En hij voegde daaraan toe: „Daar kan de regering alleen maar wel bij varen." Dit antwoord gaf de hoogleraar in bet soms felle debat óver de afvloeiing van de ex-Kuil-niilitairen (Ambonezen) naar Ambon. Minister s'Jacob had namelijk bij de beantwoording van de door de professor over deze kwestie gestelde vragen voor een verrassing gezorgd. Juist hedenmorgen had de Haagse recht bank uitspraak gedaan in bet kort geding aangaande de afvloeiing voorzover niet vrijwillig, van deze militairen naar door de Indonesische regering beheerst gebied. En de rechtbank had daarbij staking van dit vervoer geëist. Moet zo vroeg minister s' Jacob, die met dr Drees en minister Van Maarse- veen achter de regeringstafel zat de rechter bepaalde terreinen van het over heidsbeleid niet eerbiedigen om de rege ring het regeren niet' onmogelijk te ma ken? De rechter moet niet zo ver gaan, dat hij op de stoel van de regering gaat zitten. En hij haalde als bewijs voor deze stelling de Staatsrechtsgeleerde pror. Kranenburg aan. Bovendien kwam hij nog met een ander citaat, dat luidde: „De burgerlijke rech ter heeft niet het beleid van de overheid tc beoordelen. En dit citaat was van prof. Gerbrandy. De regering moet zich dan ook, zo zeide de minister, over dit vonnis be raden. De vertrouwensmannen van de regering op Java konden, volgens hem, beter dan de rechter beoordelen wat het beste was voor deze mensen. Hierop ontstond een fel juridisch dispuut. De heer Oud (V V D.) eiste onmiddellijk eerbiediging van deze rechterlijke uit spraak, waaraan men zich in een rechts staat onvoorwaardelijk heeft te onderwer pen. De regering moet, zeide hij dit on omwonden uitspreken. Zij heeft altijd nog de mogelijkheid van appèl en cassatie Maar als wij dit loslaten, heb ben wij de sterkste pijler van onze maat schappij doorgezaagd. Wat Kranenburg en Gerbrandy zeggen is juist, maar dat zegt in dit geval nieta. Welk terrein de rechter niet moet be treden moet de grondwet uitmaken niet de regering. Hierop werd spr. aan bet einde van het debat door minister Van Maarseveen scherp van antwoord gediend. Deze begon met te verklaren - wat ook prof. Romme had geëist, dat de over heid de uitspraken van de rechterlijke macht natuurlijk had te eerbiedigen. Maar van de andere kant behoorde de rechter zich telkens af te vragen oi hij niet doende was de regering te verhin deren haar taak uit te oefenen. En dan wees minister Van Maarseveen de heer Oud op artikel 163 van de Grond wet, dat zegt: „De wet regelt de wijze, waarop geschillen, over bevoegdheden tussen de administratieve en de rechter lijke macht ontstaan, worden beslist De hier bedoelde wet, zo zeide de be windsman is nooit tot stand gekomen. Dus moet de Hoge Raad bepalen of de rechter hierin kan beslissen. Vervolgens kwam hij aandragen met art. 13a van de wet, houdende Algemene Bepalingen, dat zegt: „De rechtsmacht van de rechter en de uitvoerbaarheid van rechterlijke vonnissen zijn beperkt door uitzonderingen in het Volkenrecht er kend". Welnu, de afvloeiing van deze ex-Knil- militairen is een uitvloeisel van de Unie overeenkomst, die gebaseerd is Op het Volkenrecht. De afspraak over deze af vloeiing-is dus bindend en daaraan kan door een rechterlijke uitspraak niets wor den veranderd. Prof. Gerbrandy had in zijn vragen aan de regering gesproken over het in de dood jagen van deze .mensen.Hier werd met de krijgstucht gewapperd om deze mensen te dwingen terug te gaan naar Ambon. Die mensen waren niet voorge licht; er werd hun gezegd, dat dit orders waren en dat zij die maar hadden op te volgen. Het eerste transport naai" de Kei-eilanden, zo vervolgde prof. Ger brandy, was niet vrijwillig geweest. De Indonesische regering mocht hierop geen invloed' uitoefenen. Aan deze mensen is toegezegd in wet, woord en besluit, dat zij het recht hebben zelf te kiezen. Maar het "is de R. I, die dit m hun plaats wil doen. Is de minister bereid zich nu naar de uitspraak van de rechter te voegen en wel zo loyaal, dat zij het schip, dat 18 Decem ber is afgevaren, alsnog terugroept? Hierop heeft prof. Gerbrandy geen antwoord gekregen ,wel heeft minister s'Jacob uitvoerig betoogd, dat er geen geweld is gebruikt en dat deze mensen de vrije keuze hadden .Maar er is een conflict van plichten. De militairen van het K. L. kunnen daar ook niet langer blijven dan tot 1 April 1951- Dat is ver leden wee ktbij wet aanvaard. Voor die tijd moeten de ex-K.N I.L. militairen dus zijn afgevloeid in bun eigen belang Er kan dus een tijd komen, dat de re gering hen ter plaatse zal moeten doen afvloeien of gelasten, zioh naar elders in te schepen, naar plaatsen, die naar t oordeel der regering voor de betrokke nen" het meest geschikt zijn. Tot nu toe was er echter geen dwang gebruikt. De vertrouwde mannen, die hij daartoe naar Indonesië had gezonden, hadden hem dit steeds bevestigd, en deze konden dit beter beoordelen dan men dat hier'kon van achter 'n schrijf bureau.' Dit was eigenlijk de kem van het conflict, Prof. Romme stelde dit dui delijk in het licht, toen hij zeide, dat hü deze hele zaak eigenlijk niet goed begreep. Want als de regering stelt, dat de afvloeiing werkelijk geschiedt op basis van vrijwilligheid, wat doet de regering dan anders, dan wat de rechterlijke uitspraak eist. Een andere vraag was, of de regering zioh aan de rechterlijke uitspraak zou houden. Natuurlijkzei minister Van Maarseveen. Maar dit houdt alweer in, dat zij deze mensen niet gedwongen zal doen afvloeien. Wat de regering aldus stelt deze ook nimmer heeft gedaan. De regering moest zich echter eerst eens over deze rechterlijke uitspraak heraden en het was zeer onwaarschijn lijk, zei minister s'Jacob ten slotte, dat zij niet in hoger beroep zal gaan. En daarmee eindigde dit zeer bewo gen debat. Vadertje Stalin, die gisteren 71 jaar is geworden, heeft naast, de vele geschenken, die zijn bewonde raars in de satellietstaten gemeend hebben hem te moeten zenden, een origineel en ongetwijfeld toepasse lijk cadeau ontvangen van de „Strijdgroep tegen de onmense lijkheid" in West-Berlijn. Nadat dil geschenk goed en wel naar de Sovjet-Russische hoofdstadwas verzonden, hebben de afzenders in- houd en reden van hun verjaar- rlags verrassing bekend gemaakt. De inhoud van hst pakket voor de grote man in het Kremlin bestond uit 'n keurige krans prikkeldraad. De bedoeling van dit. symbolische ■reschenk is een hernieuwd prot< st tegen het achterhouden van ontel bare Duii.se gevangenen, militai ren en burgers in de gevangenis sen en concentratiekampen der Sovjet-Unie. H. M. tie Koningin zal Maau- dag a.s., Eerste Kerstdag, te 13.00 uur een rede uitspreken, die door de beide Hilversum se radiozenders zal worden uit gezonden. F. S. Wederom zijn in de haven van Nieuwe- diep twee fregatten aangekomen, die de Amerikaanse regering aan Nederland heeftovergedragen. Op 2 Augustus van dit jaar voer het eerste tweetal overge nomen Amerikaanse oorlogsbodems de haven binnen en het ligt in de bedoeling, dat er over enige maanden nog twee sche pen van hetzelfde type aan de Koninklijke Marine zullen worden overgedragen. De fregatten Van Ewijck" en „Dubois" werden Donderdagmorgen bij aankomst In Den Heider geïnspecteerd door com mander L. Holden namens de Amerikaan se ambassadeur en door de commandant zeemacht Nederland vice-admiraal J. J. L. Willmge. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N., zal morgen voor zijn kersivacantie naar Noorwegen vertrekken. In Januari zal hij Genève, Parijs en Londen bezoe ken om de ruimten te bestuderen waar .mogelijk de volgende Algemene Verga dering der V. N. gehouden zal worden. De rede, welke Z. H. de Paus op Zater dag 23 December zal houden tijdens de audiëntie, aam de te Rome aanwezige kar dinalen te verlenen, zal via Radio Vati- cano, tezamen met de Italiaanse en Franse zenders, te 10 u. 50 worden uitgezonden op de 19.50, 19.54, 19.84, 25.32, 25.40, 25.55 31.10, 31.15, 31.38 en 31.64 meterband. Onmiddellijk hierna begint Radio Vaticana met de uitzendingen der volle dige vertalingen, achtereenvolgens in het Engels, Frans. Nederlands, Duits, enz. Deze laatste uitzending geschiedt op de 19.25 en 31 meterband. In welingelichte economische kringen te Parijs meent men. dat er op grond van de te Brussel gevoerde besprekingen bin nenkort een grondstoffendirectoraat zal worden opgericht, dat onder Frans-En gels-Amerikaanse leiding zal staan en tot taak zal hebben de grondstoffen onder de vrije landen te verdelen en de ~eetrans portmiddelen voor grondstoffen -te orga niseren. Op de Javasclie Bank te Surabaja is, naar Aneta meldt, een aanval gedaan, waarbij 3,8 millioen rupias werden buit gemaakt. De gewapende rovers kwamen op het ogenblik, dat de kluizen geopend waren. Onder de vijf rovers bevonden zich een Europeaan en een Indo-Europeaan. De portier werd neergeslagen. V Kiest U mij weer uit? Moet ik opnieuw het opperbevelhebberschap aanvaarden? Denkt U werkelijk, dat ik het zal klaren? Kan ik, die oorlog hielp winnen, ook de vrede helpen bewaren? Aldus een vroeg Ike. Men kent het antwoord. Eisenhower beeft zijn taak aanvaard. Aan ons nu de onze te vervullen. Minister Acheson heeft president Truman na zijn terugkeer uit Europa verslag uitgebracht over het verloop en de resultaten van de vergadering der Noordatlantische Raad te Brussel. Truman verklaarde aan de pers ten zeerste bemoedigd te zijn over Ache- son's rapport, inzonderheid ten aan zien van de verwelkoming van gene raal Eisenhower, wiens benoeming de Europese naties grotelijks had geïnspi- reerd. „Ik ben het volkomen eens met de minister, dat de geest, die door de Westeuropese naties aan de dag is ge legd, ons vertrouwen heeft gerecht vaardigd, dat de vrije staten van Europa ernst maken met de opbouw van ons gemeenschappelijk verdedi gingssysteem. Binnen enkele weken zullen de solda ten van de leden der Noordatlantische ge meenschap gezamenlijk in Europa in training gaan. Veel van wat wij gehoopt hebben is thans werkelijkheid gewarden Truman besloot zijn verklaring met de woorden: „Laat er geen misverstand be staan. De eenheid van de naties van West-Europa en van het Noordatiantisch gebied is van vitaal belang zowel voor hun veiligheid als voor de onze". V neemt men aan, dat ook het Duitse De drie geallieerde Hoge Commissaris sen en de Westduitse Bondskanselier, Konrad Adenauer, hebben Donderdag te Bonn gedurende vijf uur gezamenlijk ge confereerd over de Duitse bijdrage tot de defensie van West-Europa. Tevoren had den de drie Hoge Commissarissen onder ling een bespreking gevoerd. In'een na afloop verstrekt communi qué werd verklaard, dat dr. Adenauer de verzekering ontving, dat Duitsland ter zake van zijn bijdrage tot de Westeuro pese defensie niet voor een voldongen feit zou worden gesteld. Er werd overeengekomen, dat Duitse en geallieerde deskundigen binnenkort besprekingen zullen voeren over de om vang van de Duitse bijdrage en de wijze, waarop zij zal worden gegeven. Het re sultaat van deze besprekingen zal daarop weer door de bondskanselier en de Hoge Commissarissen worden besproken. „De kanselier heeft met tevredenheid opgemerkt", aldus het communiqué, „dat de geallieerde regeringen bereid zijn haar betrekkingen met de Duitse federale re- gring in toenemende mate op contrac tuele basis te stellen. Besprekingen te dien einde zullen binnenkort beginnen De deelnemers aan de conferentie toonden zich na afloop zeer zwijgzaam en weigerden aan de pers inlichtingen te verschaffen. Adenauer gelastte een voor vandaag vastgestelde persconferentie af. Hij maakte wel de opmerking, dat „wjj een flinke stap voorwaarts hebben ge maakt". Vóór de bespreking had Adenauer Donderdagochtend een onderhoud met Frangois Poncet, de Franse Hoge Com missaris, die, naar verluidt, de bondskan selier een algemeen overzicht heeft ge geven van tie resultaten, die de Atlanti sche Raad te Brussel heeft bereikt. Men neemt aan, dat de Hoge Commis sarissen Adenauer Donderdagavond op de hoogte hebben gesteld van het besluit van de Atlantische raad om de herbe wapening van een beperkt aantal Duit sers toe te staan onder voorwaaidem die tegen een herrijzing van een Duits nationaal leger en een generale staf ga rantie zullen bieden. In diplomatieke kringen te Londen Het tiende legerkorps der verbonden legers in Korea, dat de omsingelde haven plaats Hoengnam in het noord-oosten van het schiereiland verdedigt, heeft de laat ste brug, die van de stad naar het Zuiden leidt, opgeblazen. Tegelijkertijd heeft dit korps zich teruggetrokken binnen een kleiner en gemakkelijker verdedigbaar gebied. Vóór het opblazen zijn de troepen veilig de rivier de Sontsjon overgetrokken. Radio Pjonjang (de hoofdstad van Noord-Korea) is Donderdagavond weer in de aether teruggekeerd met een oproep tot de Ztiidkoreaanse troepen om de wapens neer te leggen en zich „bij ons ais broeders aan te sluiten." De regering is van plan de grote gezinnen verder tegemoet te komen. Zij heeft daarom besloten, te bevorderen, dat de kinderbijslag van bet vierde kind af wordt verhoogd. Er wordt' op het ogenblik hierover reeds overleg gepleegd met de loon- en prijzencommissie en met de Stiehting van de Arbeid. De aankomst van de fregatten Van Ewijcken „Dubois' gisteren in de hoven van Nieuwedicp. Óp de voorgrond Br. Ms- „Van Ewijck"; rechts op de achtergrond Br. Ms. „Dubois". Dit verklaarde -gisterenavond mih.';s" ter Joekes in de Tweede Kamer bij zijn beantwoording van de sprekers over de begroting van Sociale Zaken, Tevoren had de heer Van Vliet een warm pleidooi gevoerd voor het grote gezin. Hij betoogde daarbij de noodza kelijkheid van een progressieve verho ging van de kinderbijslag en voerde verder argumenten aan voor compensa tie der huurverhoging voor de minder en minstdraagkrachti'gen en onder hen vooral de grote gezinnen en vroeg, wel ke organen in het overleg ten deze worden betrokken. Als het de minister ernst is met de zorg voor het grote ge zin dan wordt speciaal van hem ver wacht, dat hij alles zal doen om de kwestie der huurcompensatie tot een bevredigende oplossing te brengen. Voorts drong spr. o.-m. nog aan op een wettelijke vacantie-regeling voor jonge ren, hij hoopte, dat de minister daarbij de medewerking van het bedrijfsleven za-1 weten te verkrijgen. De heer Weiter (KNP) verklaarde 's ministers goede «bedoeling ten opzichte van de blindenzorg te waarderen, maar hij meende, dat er wat meer gedaan moet worden. Z.l. zou de betrokken post verhoogd kunnen worden tot 150.000. Spr. kon er zioh verder niet mee verenigen, dat de centrale leiding van de emigratie wordt gelegd in han den van een orgaan, dat internationale arbeidsbemiddeling bedrijft. De beoog de organisatie der emigratie achtte spr topzwaar; z.i, moet d-c emigratie wor den bvergelaten aaft particuliere orga nisaties, waar de overheid bij betrokken kan worden. De heer Van der Ploeg (KVP) be pleitte ,o.a. de wenselijkheid te komen tót een definitief ontwerp Landbouwar- beidswet. Voorts vroeg hij spoed met de werkloosheidswet en de regeling voor kleine zelfstandigen. De kwestie der beroepskeuzevoorlich ting besprekend vroeg de heer Kikkert <CK) «a. of, waaneer door arbeid» neemt men aan, dat ook het Duitse verzoek om een veiligheidsverdrag in plaats van het bezettingsstatuut is be sproken. Het is zeker, dat de geallieerden in verband met de integratie van Duitse eenheden in het Atlantische leger ver dere verzachtingen van de bepalingen vsün het bezettingsstatuut zullen toe staan. Men gelooft echter niet, dat zjj het statuut in zijn geheel zullen ophef fen, omdat hiermee de juridische gx'ondslag voor de aanwezigheid van de geallieerde troepen in West-Duitsland zou komen te vervallen. Een Westduitse woordvoerder ver klaarde Donderdag te Bonn, dat de Duit se eis tot gelijke behandeling in hoofd zaak slaat op het gebruik, dat er van Duitse eenheden gemaakt zal worden bjj een eventuele aanval In dat geval zou den zjj niet in ongunstiger positie mogen geraken. Tot nog toe had gelukkig alleen Analyst appeltjes te schillen met het corps der vrijgezellen. In verband met een discussie over belastingen over de betaling waarvan nogal werd gesput terd werd nu ook aan ondergetekende de vraag voorgelegd: Wat dunkt u van de vrijgezellen? Ware het niet beter, dat zij huwden? De vraag beantwoorden Is niet zo een voudig. Omdat de Paulinische uitspraak Trouwen is beter dan branden" slecht* in bepaalde gevallen geldt en het Bij belse vermenigvuldigt u" aan bet men selijk geslacht is gegeven en niet aan ieder individu afzonderlijk. Voorts kenne.n we gehuwden, die beter niet hadden kunnen trouwen en vrij gezellen die om verscheidene redenen het vaderschap met ere zouden kunnen waarnemen. De vaders zijn lang met allemas pronkjuwelen, de vrijgezellen geenszin» allen z.g. stumperds of nog erger. Elk geval staat op zichzelf. Er kunnen ook vele, edele motieven zijn voor het ongehuwd blijven. Zomin als we elk huwelijk kunnen toejuichen, zomin ook kunnen we alle vrijgezellen een afkeu rende blik of een onaangenaam woord toewerpen. We leven eigenlijk ook in dit opzicht in een gekke wereld. Is het gezin groot, dan vindt men het ouderpaar een duo domme en belachelijke mensen; zijn er weinig kinderen, dan werkt de achter klap over „van dat er wel geknoeid zal wezen". Blijft de jongeman vrijgezel, dan ls het alweer niet goed. Onze mening is, dat zowel het huwelijk als het ongehuwd blijven gemotiveerd moet zijn. En dat het meer op de weg ligt te huwen dan ongetrouwd te zijn. Zeker is het o.i. ook, dat de meeste vrijgezellen het als man en vader er goed af zouden brengen. Constateren we bij huwenden nogal eens gebrek aan verantwoordelijkheidszin, bij vrijgezellen is het vaak schuchterheid gepaard aan overgevoeligheid, een over dreven verantwoordelijkheid en eerlijk gezegd een tekort aan Godsvertrouwen. Er kan inderdaad in een huwelijk van alles gebeuren. Maar O. L. Heer waakt en regeert. Blijft men een verstokte vrijgezel om huwelijkslasten en een gemakkelijk leven te kunnen leiden, dan wordt de motive ring voor de ongehuwde staat er wel een van zwakke en smalle basis. Dergelijke individuen kunnen beter ook niet huwen, want zij worden met de offervaardige, sjouwende, moedige en voorbeeldige vaders, die de gemeenschap nodig heeft en naar wie de jeugd uit- kiikt en opziet. Een land, stad of dorp met veel vrij gezellen lijkt ons ook een gebied. dat schraal en onvruchtbaar wordt, uitgeput raakt, het aanzien van een woestijn krijgt De tegenwoordige Sahara is al groot genoeg. Bruisend leven moet er zijn. Aan geza pigheid moet geen kans worden gegeven. Durf te leven en praat niet zoveel. Honderden meisjes, flink en actief, wach ten tevergeefs. Omdat kerels alsmaar via de knopen van hun vest ja en neen zit ten te prevelen. Welk motief, jongeman, voor uw aar zeling? Moed; neem nog voor Oudejaars avond een kloek besluit. HENK VAN DER MAZE. bureaux advies wordt gegeven, dit we tenschappelijk verantwoord is en of het arbeidsbureau dit kan doen, Spr. meende dit te moeten betwijfelen. De heer Suurhoff (PvdA) op zijn beurt verklaarde te betwijfelen of bij beroeps keuzevoorlichting splitsing in verband met levensbeschouwing verantwoord zou zijn. Het zou z.i. van belang zijn als een breed opgezette commissie op korte ter mijn werd ingesteld om binnen drie of vier welken ter zake een rapport uit te brengen. Het z-ou van betekenis zijn als de heer De Kort dan van zijn motie zou willen afzien. Tenslotte drong spr. erop aan voor de winkelbedienden de 48-urige werk week in te voeren. De heer Hoogcarspel (CPN) vroeg de aandacht voor de oudere werklozen en drong erop aan de voorzieningen voor de blinden te verbeteren. Minister Joekes begon zijn antwoord met een verwijzing naar de slechte finan ciële toestand des lands en noemde ver hoging van de productie en van de ar beidsproductiviteit noodzakelijk. Het is niet te doen om te komen tot een jakkersysteem, maar om het vinden van een gemeenschappelijke grondslag om tot een juiste beschouwing van de arbeid te komen. De cijfers zijn wat de arbeidsproductiviteit aangaat in stijgen- de lijn. Het verwijt van verscheidene ieder, dat het sociale beleid zwak en weifelend zou zijn wees spr. af. Ten aanzien van de werkloosheidswet en het ontwerp Ouderdomswet is geen tijd verspild. Het speet de namis-er. dat het laatste nog niet kon worden Inge diend en hij deed alles om het te be vorderen. Ook de medewerking van het ministerie van Financiën is hierbij nodig en dat departement is overbelast, zo merkte hij op. Verzwaring van de arbeidstijd door in voering van een ploegenstelsel zou naar sprekers inzicht alleen mogen geschieden waar het noodzakelijk is. Qp de verzoeken om verdergaande maatregelen ten behoeve der blinden, kon met het oog op de consequenties ten aanzien van andere groepen daarop niet worden ingegaan Ten aanzien van de compensatie voor huurverhoging verwees spr naar wat reeds eerder van de regeringstafel daar omtrent is gezegd Er is verschil in plaat selijke en indivuduele omstandigheden en daarom kan er 'geen algemene maatregel worden genomen Wat betreft de instelling van een ge zinsraad waarvoor de heer De Kort had gepleit, deelde de minister mede, 'dat in overweging is een nationaal comité in het leven te roepen als afdeling van de Union internationale des organismes fa- miliaux Daarin zou de kern der gedach te, in overweging gegeven door de heer De Kort, tot uiting kunnen komen Ten aanzien van de emigratie erkende spr, dat er verschil is tussen emigratie en internationale arbeidsbemiddeling Deze begrippen dekken elkaar niet, doch ze overlappen elkaar Voorop stelde hij, dat niemand gedwqngen wordt te emigreren of verhinderd wordt te emigreren Er is geen sprake van dwang Overigens was z.i. wel degelijk aanleiding om er reke ning mede te houden, dat er nog niet voor het hele veld der emigratie parti culiere organisaties werkzaam zijn. De commissie-Schilthuis heeft alleen gead viseerd op het gebied der landbouw- emigratie. Spr. heeft zich een commissa ris voor de emigratie gedacht, waardoor geenszins wordt vooruitgelopen op de uiteindelijke organisatie. Vervolgens besprak de minister de kwestie der beroepskeuze-voorlichting. Met erkenning en waardering van het werk der particuliere bureaux had hij een subsidie op de begroting gebracht. Toch is het z i. niet wenselijk te gaan in de richting, dat de overheid slechts aan vullend zou werken. Een verspreiding van het werk over particuliere organisa ties leek hem niet gewenst Het instel len van een commissie van advies in verband met dit vraagstuk zou doelmatig kunnen wezen. Nog deelde de minister o.a. mede. dat vair de 117.000 gedemobiliseerden er op 15 December slechts 2567 als werkzoeken den stonden ingeschreven en hieronder 612 langer dan drie maanden. Na de minister is vervolgens staats secretaris Van Rhijn nog ingegaan op een aantal bij de debatten gemaakte opmer kingen. Blijkens 'een mededeling van de voor zitter zal de afdeling .Volksgezondheid'' der begroting voor het Kerstreces niet meer worden behandeld, Om kwart voor 12 werd de Vergadering geschorst tot hedenmiddag een uur. Zijne Eminentie Konrad kardinaal graaf von Preyring-Lichtenegg-Moos, bisschop van Berlijn, is gistermiddag even na vier nur tengevolge T an een hartaanval in liet bisschoppelijk paleis te Berlijn overleden. Het stoffelijk overschot van de Kerkvorst zal Donderdag 28 December worden bijgezet op het Luisen-Kirclihof te Berlijn, naast het graf van prelaat Lichtenberger, die één van zijn medewerkers was en tijdens het nazi-regiem werd gefusilleerd. Deze plaats had de kardinaal zelf tot zijn laatste rustplaats gekozen. Met het heengaan van kardinaal von Preysing ziet Berlijn, en zien in het bij zonder de twee-en-half millioen Katho lieken, die zich in de sovjetzóne bevin den, zich plotseling beroofd van een her der, die, beproefd in de strijd tegen het nationaal-socialisme, ook in de huidige crisis zich een fel tegenstander betoonde van de nieuwe totalitaire machthebbers en zijn gelovigen onophoudelijk aanspoor de de rechten van de Kerk tot het einde te verdedigen. De steeds grotere druk, die van communistische zijde op hem werd uitgeoefend, kon hem niet tot een ver andering van standpunt bewegen. In het bastion der vrijheid, zoals Berlijn terecht genoemd wordt, werd hij geëerd als één der voornaamste leiders van het verzet tegen het communisme In Februari van dit jaar verbood hij zijn priesters de deelneming aan het door de communisten beheerste „nationale front", met de toe voeging, dat iedere priester een verrader van de eer en van de waarheid is, wan neer hij zich leent voor de oogmerken van communistische partij-politiek. Tezamen met kardinaal von Galen werd hij da vastberaden strijder voor de rech ten van de Kerk en raakte weldra in conflict met de nazi-regering. Onbevreesd weerstond hij zijn tegen standers door zijn openlijke hulpverlening aan de vervolgdé Joden, door de veroor deling van de vertreding der meest elementaire mensenrechten. Nadat op 23 November 1943 het bis schoppelijk paleis bij een Amerikaanse bomaanval verwoest was, vond de bis schop een onderdak in het Dominicus- ziekenhuiis, waar hij op een klein kamer tje verblijf hield totdat aan de ver schrikking van de oorlog en van het Hitlarbewind een einde kwam. In Novem ber '45 boden de Amerikanen hem een huis in hun zone aan. Charles Wilson, oud-president van de „General Electric", is gisteren in functie getreden als directeur van het mobilisatie- bureau voor de defensie, het machtige lichaam, dat de Amerikaanse oorlogs productie gaat organiseren. HU heeft ge neraal Lucius Clay, de vroegere militaire gouverneur In Duitsland, en Sidney Wein berg, een New-Yorkse bankier, als zUn assistenten benoemd. ZU krijgen daar voor geen vergoeding, so hoeft Wilson meegedeeld. Het nadelig saldo op de aan- en verkoop van buitenlandse visserijproducten ad 5.110.000 op de begroting van het Land- bouw-Egalisatiefonds voor 1949 betreft de uit IJsland geïmporteerde kabeljauw- filets. Thans is de situatie aldus, dat het restant van de partij ad 3000 ton is verkocht, doch een gedeelte nog moet worden afgenomen. Zoals reeds was voorzien, kon de af zet slechts tegen verliesgevende prijs ge schieden. Indien de afzet var, het nog niet afgenomen restant plaats vindt te gen de overeengekomen condities en zich ten aanzien hiervan geen moeilijkheden voordoen, kan verwacht worden, dat het tótaal verlies omstreeks #.000.000 be draagt. De moeilijke positie in Nederland van dierlijk eiwit noopte destijds de rege ring tot aankoop van dit product in IJs land. Van IJslandse zijde was men be reid een deel van de vismoelproductie te contracteren, mits tevens kabeljauw filets souden worden aangekocht, Pc Ned.regering meende hiertoe m»t het oog op de voorziening aan dierlijk eiwit voor onze veestapel te moeten overga*»,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1