Werken aan de vrede voor onze kinderen Christusdragers in 't volle leven KERSTVIERING op Soestdijk Ned. regering besprak nieuw voorstel van Rum VORST HOUDT AAN Vijf en twintigste Heilige Jaar geëindigd Jubileum-aflaat verlengd Wijziging plan-Marshall Kerstredevoeringen bewezendat het op aarde goed kan zijn Woensdag 27 December 1950 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN vernieuwd worden" Treffende ivoorden van Prins Bernard Strijd om een zeven jarige jongen Burgerlijke defensie Rapport is gereed De Nieuiv-Guinea-conferentie Meer m ogelijkheden om kloof te o verbruggen? ICon. Paar nog niet naar Oostenrijk Luchtdruk gunstig voor vriesweer van lange duur Eisenhower's hoofd- kwartier tijdelijk in Parijs Eerder thuis WEERBERICHT TRUMAN: Godsvertrouwen moet Bnlle „per annum sacrum1 Combinatie met plan voor militaire hulp Pleegmoeder wenst het kind niet af te staan Prinsesjes vertrekken alleen (Telefonisch van onze Romeinse correspondent). ROME, 24 December. Na dagen van onafgebroken noodweer is hedenmorgen, onder het monotone geruis van regenbuien, het vijf en twintigste Heilige Jaar der wereldgeschiedenis door Z.H. Paus Pius XII gesloten. Deze laatste dag van het Anno Santo hebben een toevloed van pelgrims te zien gegeven, welke het aantal aanwezigen op de Paasdagen en bij de Dogmaverklaring kon evenaren. Tienduizenden Romeinen wilden op het uiterste nippertje nog de jubilé-bezoeken afleggen, zodat op de laatste dag van het H. Jaar een onafgebroken, brede mensen stroom van de vroege morgen tot de late avond door de H. Deur der basilieken trok. Het stadsverkeer kon de toevloed van pelgrims en „jubilerende" Romeinen niet meer verwerken en men kon dan ook bij het licht van de bliksems, die deze laatste avond van het H. Jaar de lucht doorkliefden, grote groepen huiverige en onder paraplu's samengedromde schimmen door de enorme plassen zien waden ter pelgrimage naar de vier basilieken, die in deze dagen tot laat in de avond geopend bleven. Geen breuk in kabinet Volgens eenReuterbericht uit Den Haag gelooft men, dat mr. Roem in Djakarta instructies ge kregen heeft, die meer mogelijk heden bieden om de kloof tussen beide voorstellen te overbruggen. Maar desondanks blijft men in po litieke en diplomatieke kringen in de residentie pessimistisch over een oplossing van het probleem. In kringen, die in direct contact met de regering staan, werd vol gens Reuter, ontkend, dat er in het Ned. kabinet door de overdracht van Nieuw-Guinea een breuk zóu ontstaan, hoewel de Partij van de Arbeid er op zou aandringen het probleem op te lossen door inter nationale arbitrage. Een werkelij ke kabinetscrisis zou later kunnen ontstaan onder druk van een of meer van de leidende partijen, al dus Reuter. De weerverwachting, geldig vail hedenavond tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige sneeuw, later opklaringen. Krach tige tot matige Oostelijke wind. Lichte tot ma tige vorst:. Donderdag 28 December: Zon op 8.48 uur, on der 16-35 uur. Maan op 20.51 uur, onder 11.23 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Samenwerking is enige uitwe Op het Hoogfeest vau Kerstmis ziju tot het Ned volk of een deel daaryan verscheidene Kerstboodschappen gericht. Over de beide Hilversumse zen ders en de kortegolfzenders van de Wereldomroep sprak H.M. Koningin Juliana een rede uit, waarin onze Vorstin aandrong op samenwerking om zo de vrede te behouden. Deze gemeenschapsopbouw zal, aldus H.M., niet alleen op internationaal plan moeten geschieden, maar even goed tussen de verschillende groeperingen van onze eigen samenleving onderling. In de Martinikerk te Groningen werd Zaterdagavond een adventsdieiist gehouden, tijdens welke een op een gramofoonplaat opgenomen advent- boodschap van H.K-H. Prinses Wilhelmina werd weergegeven. Minister-president dr W. Drees sprak tijdens het Kerstprogramma van de Amerikaanse radio (de N. B. C.) een korte redevoering uit, terwijl generaal mr H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, over de radio twee toespraken hield, één tot de leden van de Ned. krijgsmacht overzee en één tot de mannen en vrouwen van het leger en van de luchtmacht en tot hun gezinnen. Koningin Juliana sprak o.m. als volgt „Over het algemeen voelen wij het Kerstfeest als het licht in de nacht, de hoop in de nood, en we voelen de be hoefte, dit op een of andere wijze te be leven, er eens in het jaar dit, als een troost, ons te laten doorgloeien. Dit willen we gaarne samen doen. Daartegenover steekt dan af onze mensen-machteloosheid, allen tezamen datgene van onze wereld te maken, wat we, elk van ons, zo duidelijk voor ons zien, zoals het mogelijk zou moeten zijn: zonder oorlog, zonder gebrek, misschien zelfs zonder ziekte en als Iedereen er zich ten volle voor gaf, zelfs zonder haat of lüjd. Daarbij mogen mensen onderling enigszins verschillen van idealen, maar hoofdzaak is, dat vast staat, dat we vre de op aarde willen, en die aarde veilig en vruchtbaar, waar het leven goed is omdat wij goed voor elkander zouden •tin. Dit fe onbereikbaar, zo lang enkelingen j» ook groepen, ja zelfs zeer grote groe pen zich buiten de gemeenschap houden, of er zich tegen laten keren. Daten we het bekennen, dat ons aller Hefste wens zou rijn, dat dat veranderde. Maar intussen kunnen we de hand aan de ploeg slaan, en beginnen de na-oor- 1 ocsc gemeenschap wel degelijk op te bonwen, voor zover dat binnen ons be- reik Ugl Willen we uitredding uit de toestand, waarin onze wereld thans verkeert, dan is samenwerking fle enige uitweg ge lukkig. Wel worden we door alle omstan digheden tot meer eenheid gedwon gen, maar 't staat ons allen vrjj, dit op waardige wijze te aanvaarden, bewust en vrijwillig. Kleine prestatie Onze wereld 'n heel stuk bewoonbaarder te maken is eigenlijk maar zo 'n kleine prestatie, vergeleken bii wat een mens verder in zijn leven presteren moet. Op een feest als Kerstmis, mogen wij daar met elkaar wel over spreken, want we weten allen hee] goed, dat onze levens niet beëindigd worden, dan nadat we uiteindelijk het uiterste ge offerd hebben van wat we bezaten. Zij 't dat dit verspreid ligt over een heel leven, zij 't dat het samengevoegd Is in enkele seconden". „Als oasen in de woestijn In haar Kerstboodschap zegt H.K.H. Prinses Wilhelmina o.a., dat er in het openbare leven iets gekomen is van waarachtigheid, van naastenliefde, van eenvoud en eerlijkheid des harten. Als oasen in de woestijn van zelfzucht en eigenbelang en onwaarachtigheid zijn zij, die een verkwikkende uitzondering daar op maken. Weet ge, wie er nooit genoeg kunnen zijn? Dat zijn mensen, die Chris tus laten zien in het dagelijks leven op kantoor, op de fabriek, op de boerderij, in hun gezinnen. Mensen, die de eenvoud des harten en waarachtigheid hebben te ruggevonden, die naastenliefde betrach ten en zichzelf vergetend, zich aan de medemens geven. IP'are vrede Voor de Amerikaanse radio, zei minis ter-president dr Drees, wiens toespraak voorafgegaan en gevolgd werd door kor te redevoeringen van andere minister presidenten van Marshall-landen, het vol gende: „Gezien de huidige internationale toe stand schijnen wij weer ver te zijn van de idealen van een blijvende vrede en broe derschap tussen de volkeren der wereld. Het Marshall-plan is echter een voor beeld van hetgeen goede wil en waar staatsmanschap voor de wereld beteke nen. Het Europees Herstel Program moet ons aanmoedigen, het werk van onze hand en onze geest te richten op de ver steviging van de ware samenwerking tus sen de vrijheidlievende landen ten einde onze kinderen de mogelijkheid te bieden een Kerstfeest te vieren in een wereld, waar ware vrede zal heersen." Liever iemand van thuis Tot de leden van de Ned. Krijgsmacht overzee, zei generaal Kruis, zich er maar al te goed bewust van te zijn, dat er vele militairen in de vreemde zouden zijn, die veel liever een enkel zinnetje van moe der, vrouw of meisje zouden horen dan tien van hem. „Anderen zullen", aldus vervolgde de generaal, „als ze naar me luisteren, bitterheid of afgunst in zich voelen opkomen, omdat zij zo stellig had den verwacht nu thuis te zijn. Het kan voor een niet-nadenkend mens, een geweldig verschil maken of men Kerstmis viert in een Hollandse huiskamer met kaarsjes op tafel en een snorrende kachel, dan wel in een kazer ne in de tropen, met een Tjemara en misschien als het heol mooi is, een kerst zang op een harmonium of een ontstem de piano in de cant ine. Maar wie w e 1 zijn diepere gedachten heeft over dit feest, die zal het vieren overal, waar hij ter wereld zijn moge en hoe ook de omstandigheden zijn. Kerstmis is een beleving in jezelf, die mooier wordt wanneer ze gedeeld wordt met verwanten en vrienden, maar ook van diepe betekenis kan zijn, wanneer je eenzaam bent," aldus de generaal, die in zijn tweede toespraak alle leden van onze krijgsmacht, waar ze zich ter we reld mochten bevinden, in Nederland, in Suriname, de Ned. Antillen, op Java, Nieuw-Guinea en in Korea een Zalig Kerstfeest toewenste. President Trvman heeft in een Kerst boodschap opgeroepen tot „gebed voor een vrede, die de vrucht is van recht vaardigheid"De president zei o.m.: „Over de gehele wereld voelen de vre delievende mensen zich bevreesd en eenzaam. Velen hebben de nederige om standigheden van de geboorte van het Goddelijk Kind vergeten en hoe uit een stal een licht scheen, dat reeds bijna twintig eeuwen lang de mensen kracht, gerustheid en vrede heeft geschonken. Op dit Kerstfeest moeten wij ons ver trouwen in God vernieuwen". Ook de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, maakte zich in zijn Kerst boodschap de tolk van het Duitse volk in zijnverlangen naar vrede. „Wij willen ons mannen van goede wil tonen en niet versagen, in de hoop dat de vrede in het komend jaar kan bewaard blijven" zo zeidc hij. 77 Op «5 December t* te Vaticaanstad de bnlle „Per Annum Sacrum" gepubliceerd, waarin officieel wordt bevestigd, dat tot 11 December 1951 ln de gehele wereld de gunsten van het H. Jaar kunnen wor den verdiend. Na er op te hebben gewezen. dat een groot aantal gelovigen tijdens het H. Jaar Rome heeft bezocht, hetgeen de H. vader als een hoopvol teken beschouwt voor een hernieuwing van het Christelijk leven, zegt de Paus, dat Hij evenals zun voorgangers al degenen, die niet naar Rome konden komen, de gelegenheid wil schenken de genaden van het jubileum I te verdienen, „opdat het schouwspel van geloof en godsvrucht, waarvan de Eeuwi ge Stad tijdens de jongste twaalf maan den getuige is gewees, zich over de ge hele wereld zou herhalen". In het document spoort de Paus de bisschoppen er toe aan geestelijke oefe- ningen, predikaties en bidstonden te den, „om van de Heer op de eerste plaats de wereldvrede, de kracht voor ben, die folteringen doorstaan, zoals de martela ren v-an voorbije tijden, het geestelijk en zedelijk peil van het gezin, de eendracht van allen in rechtvaardigheid en naasten liefde en de triomf van de Kerk af te smeken". Daarna volgen de voorschriften, die in acht genomen moeten worden om de ubileumgunsten te genieten. Tot slot zegt het document, dat de tij dens het Heilig Jaar opgeschorte aflaten zijn hersteld Het Koninklijk gezin vierde Zaterdag middag niet het personeel en hun gezin nen Congeveer 400 personen) van het Pa leis Soestdijk, dat van het bureau van de staf van de inspecteur-generaal der Kon. Landmacht en het vliegveld Soesterberg het Kerstfeest op een wijze, die voor al len blijde ontroering bracht. Het was een echt huiselijk feest, dat ln een der versierde dienstgebouwen in een goed samenzijn werd gevierd. Het was een voorbeeld van een gezinsfeest. Koningin en Prins hadden zich intensief bezig gehouden met de voorbereidingen. De prinsesjes hadden 's morgens de grote kerstboom al versierd en toen de deel nemers binnentraden, waren de zij weer op post om ieder een takje hulst en een programma aan te bieden. De huiselijke sfeer werd misschien wel het best getypeerd door het eenvoudige welkomstwoord, dat Prins Bernhard sprak „ook namens mijn vrouw". Samen werden Kerstliederen gezongen, maar ook door een koortje, uit het personeel van hoog tot laag, er was pianospel en mevrouw Rosa Spier speelde harp. Maar het treffendst was toch stellig de Schriftlezing door H. M. de Koningin, die het Kerstevangelie naar Lucas ontroe rend zegde. Prins Bernhard hield een toespraak geheel passend in de sfeer van de Gemeld wordt dat Amerikaanse amb tenaren bezig zijn met de bestudering van een plan om de Europese bewapening te bevorderen door het 'plan-Marshall samen te smeiten met het program voor mili taire hulp aan het buitenland. Een functionaris van het plan-Marshall heeft verklaard. „Gezien de oorlogstoe stand op Korea en de noodzaak van mi litaire paraatheid zou het van weinig werkelijkheidszin getuigen als het plan- Marshall binnen hetzelfde kader als tot kerstviering, zoals een vader dat op dusver werd voortgezet' plechtige ogenblikken in het gezin kan" Een andere ambtenaar zei, dat er nog In Assen woont het Ned. gezin M„ dat .'tff kinderen heeft, waarvan de oudste, ie zevenjarige Nanno Sjoert in Duitsland verblijft bij een pleegmoeder. Ondanks herhaalde pogingen der ouders is het nog steeds niet gelukt het jongetje terug te krjjgen. In 1943 waren de ouders beide gedwon gen werkzaam in Bremen. Toen werd Nanno Sjoert geboren, maar daar aan da baby weinig zorg kon worden besteed, werd het kind voor 40 mark per maand tijdelijk bij pleegouders, het echtpaar U. ondergebracht. Toen in 1944 de geallieer den Bremen naderden, ging vader M. naar het echtpaar U. om zijn kind te halen, doch hij kwam voor gesloten deur. Ook na de bezetting van Bremen was het echtpaar U. in de stad niet te vinden, tn 1945 vestigde M. zich weer in Neder land. Hij vernam toen uit brieven van kennissen, dat het echtpaar U. gescheiden was en het kind bij de pleegmoeder ver bleef. Vele brieven werden hierop aan verschillende instanties geschreven, ook het Rode Kyuis bemoeide zich er mee, doch alle pogingen bleven zonder resul taat. Frau U. is ongeveer twee jaar geleden in Assen bij het echtpaar M. geweest. Zij gaf toen te kennen dat zij niet van plan was het kind af te staan. Sindsdien zijn er weer vele brieven naar vele instantie» geschieven doch voorlopig zit de Neder landse jongen Nanno Sjoert nog in Duits land. doen. „Er worden geen grootse daden van ons gevraagd, maar wel, dat ieder iets van zijn leven probeert te maken, probeert iets voor anderen te zijn", zo zeide Z. K. H. o.a. Een groepje kinderen van verschillen de gezindten uit de omgeving, voerde daarna een kerstspel, begeleid door harp muziek, op. Chocolademelk en krenten bollen accentueerden weer op andere wijze de feestelijke stemming. Tot slot van de bijeenkomst, welke mede werd bijgewoond door 's Prinsen moeder, Prin ses Armgard, reikte het Koninklijke ge zin kerstgeschenken uit. niets besloten is maar dat uiteraard beide programma's op de een of andere wijze gecombineerd moeten worden. In welingelichte kringen te Washington gelooft men, dat, als het congres de sa mensmelting goedkeurt, het plan-Marshall in feite en in naam in 1951 zon ophouden te bestaan één jaar voor de officiële af loopdatum Het zou dan worden vervan gen door een gecombineerd plan, dat is ingesteld op de productie voor de defen sie. Het zou de bedoeling zjjn het nienwe plan aan het congres voor te leggen wan neer dit 3 Januari bijeen komt Z. H. Paus Pius XII heeft Zaterdag het Heilige Jaar gesloten. He H. Vader legt de Heilige Steen in de opening van de H. Deur. De minister van Binnenlandse Laken heeft bij de behandeling van zijn begro ting in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij nog dit jaar een uitvoerig rap port van de coördinatie-commissie voor de burgerlijke verdediging tegemoet zag. Naar wij vernemen, is dit rapport, dat van vertrouwelijke aard is, thans aan de minister aangeboden. De coördinatie-commissie staat nog steeds onder leiding van mr. F. R. Mijn- lieff die vice-voorzitter is. Nadat, zoals wij Zaterdag in een deel onzer editie nog konden melden de vooi- zitter van de Indonesische delegatie ter Nieuw-Guinea-conferentie, mr. Moh. Roem, op een informele bijeenkomst van beide delegaties, die Zaterdag gehouden werd het standpunt van zijn regering met be trekking tot de oplossing van het vraag stuk Nieuw-Guinea uiteengezet had en aan de Ned. delegatie een daarop geba seerd voorstel had gedaan, kwam het Ned. kabinet nog dezelfde middag in speciale zitting bijeen om dit voorstel te bespreken. Als resultaat van deze besprekingen werd op Tweede Kerstdag des middags om 17 uur, opnieuw een informele bijeenkomst van de Ned. regering met de Ned. delega tie gehouden. Tevoren had de regering contact opgenomen met de commissie voor Unie-aangelegenheden uit de beide Kamers der Staten-Generaal. De beide delegaties ter conferentie vergaderden gistermiddag gedurende on geveer anderhalf uur. Na afloop werden geen inlichtingen aan de pers verstrekt. Er werd slechts medegedeeld, dat de dele gaties vanmiddag ojn 5 uur wederom zouden vergaderen. Na afloop van deze bijeenkomst zou een communiqué worden uitgegeven. Door een lichte griep was Z.K.H. Prins Bernhard verhinderd vandaag voor een korte vacantie naar Sankt-Anton te ver trekken. In verband hiermede en mede door zeer drukke werkzaamheden heeft ook H. M. de Koningin er de voorkeur aan gegeven de reis naar Oostenrijk uit te stellen. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen in gezelschap van jonkvrouwe Sickinghe wei naar Sankt-Anton gaan, om zich in hun vacantie enige tijd aan de wintersport te kunnen wijden. Indrukwekkende afsluiting van de grandiose wereldpelgrima (Van onze weerkundige medewerker). Na het minder gunstige weer met Pa sen Hemelvaartsdag en Pinksteren heb ben' de Kerstdagen een weer gebracht, dat zeldzaam kan worden genoemd; vooral op de Eerste Kerstdag, toen het over het algemeen zonnig was, mocht het buiten-zijn een genot heten. De stedeling zal zich vermoedelijk niet hebben kun nen realiseren, hoe dik de sneeuw op vele plaatsen in de bossen en op de vel den nog lag en in-die zonnige en stille witte wereld was over grote afstanden te horen hoe de Kerstklokken de blijde tijding van het Kerstfeest uitgalmden, 'n bijzonder indrukwekkend geheel voor degenen die als Uw medewerker in de gelegenheid waren even de stille natuur in te trekken. Dat bet buiten zo mooi bleef is natuur lijk helemaal te danken aan de vorst. In de vmeee ochtend van de Eerste Kerst dag vroor het het meest in Groningen, op de tweede dag was dit in de Zuide- lijVp nrnvineies het geval Overal schommelde het op de dag om het vriespunt alleen in Der Helder is het Maandag daar tamelijk vei boven uit geweest, toen de temperatuur tijdelijk tot plus vijf graden opliep Sneeuw van be tekenis is tijdens de Kerstdagen alleen gistermiddag in Zuid-Limburg gevallen; dit sneeuwgebied heeft zich in de afge lopen nacht over het grootste deel van het land uitgebreid, waarbij de wind nogal eens verstuivingen veroorzaakte. Op de ene plaats lag zodoende bijna niets, terwijl op andere plaatsen de sneeuw meer dan tien centimeter hoog lag. Het ziet er naar uit, dat het de laat ste dagen van het oude jaar zal blijven vriezen. Boven Groenland is een gebied van hoge druk ontstaan, dat zich in de richting van Scandinavië verplaatst Tussen dit maximum en de depressie boven Noord-Rusland waar het op vele plaatsen sneeuwt, stroomt zeer koude lucht, waarin de temperatuur ook over dag onder min tien graden blijft, naar het Zuiden Deze lucht moet eerst de Oostzee oversteken, voordat zij ons kan bereiken, zodat ze overdag nog enige armte aan het zeewater zal onttrekken. Maar eT moet toch mee worden gere kend. dat de vorst die in de afgelopen nacht niet meer dan 1 3 graden be droeg, geleidelijk zal toenemen, waarbij aanvankelijk een hinderlijke wind zal staan Als deze wind is gaan liggen zijn temperaturen van aeer dan tien graden vorst lang niet onmogelijk. De lucht drukverdeling is nu gunstig voor een vorstperiode van lange duur, zelfs het feit dat de wassende maan sedert Zon dag in een afnemend maantje is veran derd, kan daaraan niets veranderen. Maar vandaag kon de striemende regen de gelovigen niet afschrikken. Reeds vóór het opgaan van de zon waren vanmorgen al honderden honderden belangstellenden op het St. Pietersplein aanwezig, wegge doken in regenjassen en schuilende onder de beschermende kolonnaden van Bernini. Al anderhalf uur vóór het begin der plechtigheid was de kerk tot in de uiter ste hoeken bezet, hadden de speciale ge nodigden hun plaatsen ingenomen in de Portico of voorhal, en begon zich op het plein een grote menigte te vormen in de hoop, dat de pauselijke stoet over de Piazza de basiliek zou binnen trekken. Zij troffen het, want om half elf werd het weer iets gunstiger, zodat met een nauwelijks merkbaar oponthoud het pau selijk escorte toch uit' de bronzen poort het plein kon optrekken, waar het bor des voor de basiliek was vrijgehouden voor de honderden, die in deze stoet meeliepen. Kleurrijk schouwspel Het was, ondanks de loodgrijze he mel, een nog fonkelend en kleurrijk schouwspel om de Zwitsers in hun rood geel-blauwe uniformen en blinkende ku rassen te zien voorbijtrekken en vervol gens hel wemelende paars, goud, rood, wit en geel van de advocaten van het consistorie en van de H. Rota, welke laatste hermelijnen kappen droegen. Langzaam schreed de stoet verder. Daar kwamen de prelaten van de pauselijke anticamera, de prinsen, markiezen, gra ven, hoofden van de pauselijke paleis- diensten en dan de altijd imponerende rij gemijterden, ongeveer 'ijftig in getal: abten van de Oosterse en Westerse i-itus, aartsbisschoppen en bisschoppen en alle kardinalen van Rome, met uitzondering van Hunne Eminenties Tisserant, Micara en Verde, die op hetzelfde ogenblik de sluitingsplechtigheid verrichtten in de andere drie basilieken. En tenslotte was daar de sedia gesta- toria met de in de gouden koorkap ge hulde gestalte van de H. Vader, onder een hoog, vit baldakijn en geflankeerd door de dragers van de groten witte struisvogelveren. Als een nieuwe, machtige regenval ruiste over het plein het applaus, slechts even in kracht afnemend, toen de H. Vader van het bordes af de zegen gaf aan alle aanwezigen; maar daarna zwol (liet weer aan, toen de stoet terugkeerde over de weg, waarlangs hij gekomen was, en door de bronzen poort, wederom het Vaticaanse paleis binnen ging. In de voorhal van de St. Pieter hadden inmiddels de leden van het corps diplo matique plaats genomen; eveneens de speciale missies van Spanje, Italië, Por tugal en Ierland als vertegenwoordigers van hun respectievelijke staatshoofden; de familieleden van de Paus; de aristo cratie van Rome; vertegenwoordigers van de pauselijke academie van weten schappen, van de Mathezer Ridders en van de orde van het H. Graf, gekleed in hun barokke uniformen. En dan waren er nog de weinige gelukkigen, die in deze betrekkelijk kleine ruimte een plaats hadden kunnen bemachtigen. Paus als laatse door H. Deur Tegen elf uur kwam de pauselijke stoet van het St. Pieterplein af de portico in om voor het laatst door de Heilige Deur de basiliek binnen te gaan. Onder het bazuingeschal en het zilveren geluid der trompetten en het „Tu es Petrus" van de Sixtijnse kapel, knielde de H. Vader voor het confessie-altaat en vereerde de relie ken van het H. Kruis, de doek van Vero nica en de lanspunt, welke achtereenvol gens aan de menigte getoond werden. Onmiddellijk daarna trok het escorte naar Re kapel van de Allerheiligste Drie vuldigheid, waar het Allerheiligste werd uitgesteld. Onder het zingen van speciale hymnen trok de stoet wederom naar de Heilige Deur, ditmaal om de basiliek door deze opening te verlaten. De H. Vader wachtte in de deuropening tot al len langs Hem gegaan waren. Daarna ging HU als laatste door de Heilige Deur naar buiten, zoals HU een jaar geleden, als eerste haar betreden had. In de voor hal van de St, Pieter voltrok zich nu het verdere ceremonieel. H. Vader metselde drie eerste stenen Staande voor de tafel met stenen, ze gende Z.H. het gereedschap, dat voor de sluiting zou worden gebruikt; onmiddel lijk daarop knielde Hij neer voor de deuropening, ontving uit handen van de kardinaal-grootpoenitenciër de zilveren troffel, nam met de rechterhand enige cement uit de bak. daarbij de woorden uitsprekend: „In de kracht van Onze Heer Jezus Chriftus, Die tot de Prins der Apostelen heeft gezegd: gij zijt Petrus en op deze steenrots zal Ik Mijn kerk bouwen", en metselde daarna drempel van de Heilige Deur drie ver gulde stenen, ieder met het pauselijke wapen versierd. Intussen sprak HU de woorden uit: „Wij plaatsen deze stenen om de Heilige Deur te sluiten, welke voor elk jubelpaar wordt geopend". En de gewUde plaats ver volgens met een kruisteken zegenend, sloot de H. Vader het 25ste Heilige Jaar der kerkgeschiedenis. Na afloop van de plechtigheid ver' scheen de Paus, met de vermiljoen-rode maJitel om de schouders, nog eenmaal op de buitenloggia van de St. Pieter om de honderdduizend-koppige menigte, die in middels uit de basiliek was gestroomd, nog éénmaal te zegenen. Na de plaatsing van de steen tn de ope ning van de Heilige Deur, zegent de H. Vader van de Pauselijke Troon af, die aan de ingang van de St. Pieter geplaatst is, de meer dan 60.000 personen, die bij de plechtigheid van de sluiting van het Hei lig Jaar op Zaterdag voor Kerstmis tegen woordig waren. De Heilige Deur (rechts) werd na de sluitingsplechtigheid met een voorhang bedekt. Van Nederlandse zijde waren ter ver gadering aanwezig de ministers Van Maar- seveen en Joekes en de staatssecretaris Blom. Van Indonesische zUde woonden de vergadering bU de ministers Roem en Leimena en de heren Hamid Algadrie en Teng Leng. De Vereniging Nederland—Indonesië heeft een verklaring gezonden aan H.M, de Koningin en aan de regeringen van Neder land en Indonesië, waarin zij zegt, dat het standpunt van de vereniging inzake Nieuw- Guinea is, dat het Westelijk deel hiervan voor 27 December 1950 aan de Republiek Indonesia behoort te worden overgedra gen. Uit gewoonlijk welingelichte bronnen te Parijs is Dinsdagavond vernomen, dot generaal Eisenhower het Astoria hotel te Parijs zal gebruiken als eerste lijde lijke hoofdkwartier in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber van het Noord- atlantisclie leger in Europa, De „Zuiderkruis", die met 1600 repa- triërenden uit Indonesië op Oudejaarsdag te Rotterdam werd verwacht, zal on voorziene omstandigheden voorbehouden reeds in de nacht van Donderdag op Vrijdag a.s. arriveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1