Seoel zonder noemenswaardige strijd prijsgegeven Communisten zijn brandende stad binnengerukt MORGEN Sovjet-bedoelingen niet klaar Gevoel van onveiligheid niet weggenomen Toekomstige besprekingen alleen op basis van souvereiniteitsoverdracht P.T.T. bezorgde 341 millioen „binnenlandse" brieven in 1950 Twee geestelijken verongelukt „Bezetting" verlaat Helgoland Helgoland blijft ook vaderland en daarom steeds nieuwe invasie Nederlanders naar Siam Herziening R.T.C.-overeenkomst en Unie-statuut moet overwogen Donderdag 4 Januari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geallieerde bespreking met West-Duitsland uitgesteld Vorst trekt zich terug Surinaamse ministers nemen ontslag ,rr- Acheson over de Sovjet-nota Indonesië en Nieuw-Guinea Telegraaf verkeer (3.6 min) ging achteruit Foster Dulles naar Japan Pakistan en de gemenebest-conf erentie Maar inmiddels nieuwe invasie Amer. Congres begint 82ste zitting Postspaarbank geeft hogere rente WEERBERICHT e Seoel, de Zuidkoreaanse hoofdstad, is door de verbonden troepen prijsgegeven. Terwijl de opdringende rode legers zich uit het IN oorden vechtend een weg baanden naar de stad, verlieten de Y. N.-troepen haar en trokken weg in Zuidelijke richting. Heden morgen (pl.t.) zij" communistische troepen Seoel, dat voor het grootste deel in vlammen staat, binnengerukt. Ontruiming van Seoel voltooid Volgens berichten uit Tokio hebben de laatste manschappen der V.N.-troepen zich uit alle delen van Seoel en van het naburige vliegveld Kimpo teruggetrokken. De evacuatie geschiedde ordelijk en snel. Volgens een te voren gemaakt plan. Dc bin nentrekkende Noordkoreanen wor den door vliegtuigen bestookt De laatste bruggen over de rivier de Han zijn opgeblazen. Twee millioen vluchtelingen Nauwelijks was er gisteren wat zon in Scheveningen of aan het strand kon men de hengelaars weer met hun werphengel zien manoeuvreren. Een merkwaardig contrast met het sneeuwlandschap van de laatste weken. (f^ Eerste Vrijdag DE GEEST Van 1951 Belangrijk karwei in de haven van Bangkok WIE WANDELT MEE? AUTO SLIPTE TEGEN BOOM Truman vraagt om reuze vliegdekschip De verwachting, geldig van heden- tot moe- genavond, luidt: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen,. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere stijging van temperatuur. Vrijdag 5 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur; Maan op 6.44 uur, onder 13.36 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Syngman Rhee, de evacuatie door alle niet-strljdbare burgers. Hij heeft rijn re gering inmiddels overgebracht naar Poe- san aan de Zuidoost kust. Marinestrijdkrachten der V. N. hebben posities ingenomen aan de Westkust en bestrijken met ver-dragend geschut het kustgebied. Transportschepen en gehuur de koopvaardijschepen liggen voor de kust „voor het geval de landstrijdkrach ten zouden wensen via de zee in staat ge steld te worden zich opnieuw te ont- Gistermiddag hadden de verbonden legers zich teruggetrokken op de laatste verdedigingslinie van Seoel, welke op ongeveer 12 km. van de stad was gele gen. Deze linie werd des avonds ont ruimd, waarna de V-N.-troe.pen terugvie len op Seoel, op de voet gevolgd door communistische legerafdelingen. In de vroege ochtenduren van Donder dag werd in de Noordelijke buitenwijken gevochten, maar de verdedigers kregen order om het contact met de vijand te verbreken. Dit bevel, aldus seinen jour nalisten van het front, betekende een schok voor de troepen der V. N. Wellicht heeft het feit, dat de laatste vluchtende burgers de stad °P enkele punten in brand hadden gestoken, de beslissing van de legerleiding oi» de stad te ontruimen verhaast. Drie maal gedurende de oorlog in Korea is Seoel bet toneel van de strijd geweest. Op 28 Juni va® het vorige jaar viel de stad in banden der Noord-Korea- nen. Na drie maanden van Noordelijke bezetting werd °P 26 September door de Amerikanen heroverd, nadat deze tc Intsjon geland waren. Door de Chinese interventie op löassale schaal keerden de krijgskansen e" reeds op 24 December gelastte de ZoM-Koreaanse president, plooien", aldus wordt in een verklaring van MacArthur gezegd. Andere schepen van de V. N. zijn bezig met de evacuatie van duizenden burgers. Een stroom van twee millioen vluchte lingen beweegt zich thans in Zuidelijke richting, in de hoop ergens nieuw onder dak te zullen kunnen vinden. In Poesan, de tijdelijke hoofdstad en de voornaamste aanvoerhaven van de V. N-, zal voor hen in elk geval geen plaats meer zijn. want elke vierkante meter is er reeds inge nomen. Bij de stations in Poesan zwerven hor den vervuilde en bedelende kinderen, huiverend onder hun armelijke bedek king van oud legergoed. De honger drijft velen tot nachtelijke rooftochten. Inmid dels doen Amerikanen, Zuid-Koreanen en de wereldgezondheidsorganisatie hun best om zoveel mogelijk hulp te bieden, vooral aan de bejaarde vluchtelingen en de kinderen. Bewapening en herbewapening zijn bij optelling de woorden, die in kranten en vergaderingen van kabinetten en parle menten het meest voorkomen. Alsof met de wapenen alleen de overwinning is te behalen en de vrede te bewaren. Hoe pover daartegenover zijn ondanks krachtige aansporingen de resultaten der geestelijke herbewapening. Welk een zwak geloofsleven, al gaat men nog geregeld naar de kerk, wat wei nig inzicht in de allereerst nodige deug den, wat een slap he'd in plaats van ijver en toewijding voor de zaak van Christus. Terwijl uiteindelijk olies om niets anders draait. Maar het oog ls zeer verblind, het gehoor ernstig beschadigd, de smaak to taal bedorven. Dat zijn niet van "ie godzalige opmer kingen, maar constataties, die met don der en bliksems als ?P de berg Sinaï en te Ninivé moesten diPdelijk gemaakt kun nen worden. (n zware arbeid 6" alle soberheid be reidde de Christus 2'cb voor op de taak oer Verlossing. Hij stierf de kruisdood, schonk ons de H. Eucharistie en de sacra menten als zovele kacolen van genade en als zovele middelen of staande te blijven voor een sterke levenlang. Wij lopen nog in et1}. katholiek gareel, doch van ijver en toewijding onzerzijds is vaak weinig sprake. Is het wonder, dat naar alle kanten passies zich baan bre ken als lavastromen, die individu en grond pogen te verzengen. Kunnen wc nu in la"l niet de ware geest te pakken krijgen yia een krachtige H. Harl-devotie. Zij be®ft tenslotte effect op elke menselijke handeling, omdat al leen de indringende Geest Gods vrucht baar inwerkt Met de materie alleen is ons levens doel niet af te werken. De vestiging van Christus' rijk in eigen ziel en die van anderen blijft hoofdzaak. Beschikte de gemeenschap over vele Save zielen, dan waren talloze kwesties eenvoudig niet aan de orde. Als we lezen wat allee" die eenvoudige abater Margaretha Maria heeft bereikt, wat zouden we dan niet gezamenlijk kun nen bereiken. De dankbaarheid van het tl. Hart is bovendien v0°r. de geringste medewerking nog overmatig, zoals Zijn getuigenissen hebben uitgewezen. De namen der Apostelen van het H. Hart staan in dat Hart geschreven en blijven eeuwig in herinnering- De moeite, die iemand zich voor de uitbreiding van het Kijk van het H. Hart getroost blijft niet onbeloond. Op voorbeeld van Christus en Marga retha Maria moesten wij zoveel ijver en toewijding aan de dag leggen, dat de wereld in een heerlijk liefdevuur werd ontstoken. Wat zou 1931 dan een Zalig jaar worden. AUATOR. (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse Ballaslmaatschappij heeft van de regering van Siam 'n prach tige opdracht gekregen. Deze houdt in het uitbaggeren van de haven van Bangkok, zodat ook de grootste schepen deze haven welke dertig kilometer landinwaarts is gelegen, kunnen bereiken. Op het ogen blik is de haven practisch alleen bereik baar voor kleinere zeeschepen en lichters, zodat de kostprijs van de producten door bijkomende vervoerskosten aanmerkelijk hoger liggen dan voor de concurrentie is gewenst. De Wereldbank heeft voor deze opdracht, welke binnen anderhalf jaar moet zijn uitgevoerd, aan de regering van Siam een lening verstrekt van 4.400.000 dollars. Een gedeelte van het materiaal, dat op het ogenblik gebruikt wordt bij de aanleg van een parallelkanaal van het Suezkanaal zal bij de werkzaamheden In de haven van Bangkok opnieuw worden ingezet. Nederlandse deskundigen zullen binnen kort met materiaal derwaarts vertrekken De besprekingen tussen de Westduitse regering en de geallieerden over de mo gelijkheid van een bijdrage van West- Duitsiand aan de Atlantische verdediging zijn uitgesteld. Deze besprekingen, die krachtens het besluit der Grote Drie te Brussel gevoerd moeten worden, zouden aanvankelijk op 8 Januari a.s. beginnen. Een nieuwe datum is nog niet vastge steld. (Van 00z» weerkundige medewerker). Er begint geleidelijk meer schot in het weer te komen. De depressie, die gisteren in Brabant en Limburg plaat selijk grote hoeveelheden sneeuw bracht, is door de snelle stijging van de lucht druk in West-Europa van ons land naar Zuid-Zweden gedreven, terwijl zich een gebied van hoge druk heeft gevormd, dat vanmorgen van Zuid-Frankrijk naar de Alpen reikte. Deze 1 ontwikkeling heeft tot gevolg, dat aanvoer van lucht uit het Zuiden voorlopig bestendigd blijft en dat de dooi, diie de eerste dagen van hef nieuwe jaar 's nachts herhaaldelijk door vorst werd onderbroken, krachtiger worden zal. Het blijft weliswaar moge lijk dat het kwik 's nachts nog eens even onder nul duikt, maar omdat door de sterker wordende dooi overdag de laat ste resten sneeuw nu spoedig van de wegen rullen verdwijnen, zal het ver keer na een maand vol moeilijkheden nu eindelijk bevrijd worden van de lasten van deze tot nu toe lastige winter. De Surinaamse ministers Hewitt (land bouw) en L. Lichtveld (onderwijs, tevens volksgezondheid) hebben gisteren ontslag gevraagd; gouverneur Klaassesz heeft dit„ ontslag aanvaard. In hun gezamenlijke ontslagbrief zeg gen de ministers, dat zij niet bereid zijn tot het tekenen van een besluit tot ont binding van de Staten vóór de behande- ling van de wijziging van het kiesregle- ment. Hun bezwaar tegen ontbinding nu is. dat de voorzitter van de Staten geen gelegenheid heeft gehad om met gebruik making van de aanwezige machtsmidde len tot handhaving van de orde, het kies reglement in behandeling te brengen. De j ministers A. Brakke, A. Cusrie en J.Zaal zijn wel genegen een dergelijk besluit tot ontbinding van de Staten te onderteke nen. De ministers Hewitt en Lichtveld, dit gemis aan homogeniteit in het kabi net constaterend, kunnen de consequen ties van ontbinding der Staten niet aan vaarden en hebben daarom ontslag ge vraagd. De gouverneur heeft hun verzocht de lopende zaken af te doen tot een nadere beslissing is genomen. Er is officieel nog niet bericht, dat tot ontbinding besloten is. In elk geval moet eerst nog het reglement van orde worden behandeld. Naar vernomen wordt, zal een veror dening worden ingediend, teneinde de zittingsduur van de Staten na de verkie zing te brengen op twee in plaats van vier jaar. V Gisteren is een begin gemaakt met het tweede gedeelte van de Landbouw- telling 1950, welke onder auspiciën van de ,J?ood and Agricultural Organisation" in ongeveer 65 landen georganiseerd is. De bedoeling is, een overzicht te verkrijgen van alles, wat met de land- en tuinbouw in verband staat. Foto: Tijdens het invullen der formulieren. „De Westerse mogendheden zullen eerst nadere gegevens over de Sovjet- Russische houding moeten ontvangen, alvorens aan te kunnen nemen, dat de Sovjet-Unie bereid is de Westerse voor stellen te aanvaarden voor het houden van vier-mogendheden-liespreldngen, om de hangende internationale vraag stukken op te lossen", verklaarde de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Acheson op zijn wekelijkse persconferentie. „Het is duidelijk",' vervolgde Acheson „dat de Sovjet.russische nota geen aan vaarding inhoudt van de Westerse voor stellen". Hij wees erop, dat de Westerse mo gendheden de kwestie-Duitsland wel wil den bespreken, maar alléén in breder verband met andere geschilpunten. De Sovjet nota gaat da- echter niet op in. De houding van deT <vjets ten aanzien van Duitsland -doet VU de vredelievende naties een gevoel van onveiligheid ont staan. Acheson deelde verdere mede, dat de Verenigde Staten, Brittannië en Frank rijk reeds zijn begonnen met besprekin gen over de volgende stap der Westerse mogendheden. „Er bestaan geen me ningsverschillen tussen ons", zeide hij. „Het enige nieuwe punt in de Sovjet nota, behalve de voorgestelde bespre king van het Duitse vraagstuk, is de bereidverklaring der Sovjet-Unie om in te stemmen met een bijeenkomst van vertegenwoordigers der Grote Vier, vóór het houden van besprekin gen tussen de vier ministers van bui tenlandse zaken, doch uitsluitend voor het opstellen van een agenda.' Dit be tekent geen aanvaarding van de Wes terse voorstellen voor algemene be sprekingen, die overigens ook weer niet worden verworpen", vervolgde Acheson. HU weigerde commentaar te geven op het Sovjet-voorstel om de voorgestelde byeenkomst der vier ministers van bui tenlandse zaken te Londen, ParUs of Moskou te doen houden. HU wees er wel op dat, waar de normale gang van zaken is, dat de raad van ministers van buiten landse zaken der „Grote vier" beurte lings in de vier hoofdsteden bijeen komt, New York aan de beurt zou zUn voor de eerstvolgende bUeenkomst. Twintig minuten duurde de verklaring welke minister-president Moh. Natsir gis terenavond, gelijk aangekondigd, in het Indonesische parlement aflegde over de kwestie Nieuw-Guinea. Hij kwam daarin tot de volgende con clusies: „In verband met het mislukken van de conferentie inzake Irian is de Indonesische regering van mening: X. De regering handhaaft en zal op be hoorlijke wijze blijven strijden voor de nationale aanspraak op Irian; onderhan delingen in de toekomst kunnen slechts worden gehouden op basis van overdracht van de souvereiniteit over Irian aan In donesië. Dc Indonesische regering is van mening, dat een conferentie, die niet gebaseerd is op dc souvereiniteitsoverdracht niet tot resultaat l:an leiden, zelfs wanneet zij zou worden bijgewoond door een derde party. 2- De regering meent, dat enige onder handeling, die niet de overdracht van dc souvereiniteit over Irian aan Indonesië tot resultaat zal hebben, zoals nu gebleken is, een spanning in de verhouding tussen Nederland en Indonesië tot gevolg zal hebben. S. Het mislukken van deze conferentie heeft een nieuwe toestand geschapen. Daarom moet de verhouding tussen Neder- De PTT heeft een boekje, getiteld „Enkele cijfers en feiten over het dienst jaar 1950" het licht doen zien. Hieruit blijkt o.m. dat in het binnenland in 1950 interlocaal 341 millioen brieven werden verzonden (in 1949: 329 millioen) cn 76 millioen briefkaarten (vorig jaar 72 mil lioen). Het aantal verzonden postpakketten nam toe van 10,9 millioen in 1949 tot 13,5 millioen in 1950. De verzending van dienststukken liep achteruit van 156 tot 140 millioen en die van drukwerken van 719 tot 715 millioen. Het uitgaand brief- postverkeer naar het buitenland liep met. 267.000 kg (ca. 5 pet) terug; voor Indonesië was dit percentage echter 27 pet, een daling, die in verband met de terugkeer van militairen, verklaarbaar is. Een vrU groot aantal van de bü de PTT gebruikte weegwerktuigen vol doet niet aan de wettelijke bepalingen betreffende nauwkeurigheid van we ging. „Aangezien PTT een overheids- bedrpf is", aldus het boekje, „is door het IJkwezen een overgangstermijn toegestaan om deze aangelegenheid te regelen". De verzending van gewone telegram men in het binnenland is de laatste jaren achteruit gelopen. In 1948, 1949 en 1950 werden resp. 4.117.000, 3,8 millioen en 3,6 millioen telegrammen verzonden. Het telegraafverkeer met het buitenland nam echter toe. In de genoemde jaren wer den resp. 1.731.000, 1,9 millioen en 2,2 millioen telegrammen naar het buiten land verzonden en ongeveer evenveel uit het buitenland ontvangen. Er z'~'u thans 510.000 (v. j. 470.643) te lefoonaansluitingen, terwijl er 51.000 aanvragen (v. j. 61.469) op een wacht- Vjst staan. In 1950 werden 556 millioen locale (v. j. 512 millioen) on 158 millioen interlocale (v. j. 442 millioen) gesprek ken gevoerd. Het totale personeel van de PTT bedroeg eind December 50.190 (vorig jaar 49.132), land en Indonesië gebaseerd worden op deze nieuwe toestand." Het vraagstuk Nieuw-Guinea is de erfe nis van het NederlandsIndonesische geschil, waarvan de regeling ter Ronde Tafelconferentie werd uitgesteld, zodat Irian tijdelijk een positie kreeg, die ver schilt van die van de andere delen van Indonesië. Dit wordt door het Indonesische volk als een druk gevoeld, evenals ver schillende andere aangelegenheden in de verhouding tussen Indonesië en Neder land, vervat in het overeengekomene, welke eveneens hetzelfde karakter heb ben. In verband hiermede is de regering van mening, dat dc overeenkomsten tus sen Indonesië en Nederland, waaronder het Uniestatuut, een nadere beschouwing behoeven en dat nieuwe grondslagen die nen te worden gezocht", aldus besloot de minister-president. Hij was zijn verklaring begonnen met een overzicht te geven van de besprekin gen. Hierbq zeide hij o.m. dat Indonesië ook het tweede aan de vooravond van 27 December door Nederland gedane voorstel verwierp, „omdat artikel 2 van het char ter der souvereiniteitsoverdracht niet voorziet in de voortzetting van de bespre kingen, die op 27 December beëindigd moesten zUn (dit voorstel betrof het voortzetten van de besprekingen met hulp van de Unci). De delegaties konden geen overeen stemming bereiken over een gezamenlijk communiqué, omdat de Nederlanders niet wilden verklaren, dat deze zitting de laat ste was. Hoewel duidelijk was, dat, voor ons, de zitting de laatste was, verklaar den de Nederlanders, dat zij nog op ant woord van de Indonesische regering wachtten, zodat zij het Nederlandse voik de indruk gaven, dat inderdaad nog ant woord van de Indonesische regering zou komen." Elders zeide Natsir, dat naar de mening van de Indonesische delegatie het voor stel om de souvereiniteit aan de Unie over te dragen niet bedoeld was om een oplossing te bereiken, maar om indruk tegenover het buitenland te maken. „Zulks werd eveneens verklaard in twee belang rijke Nederlandse kranten", aldus Natsir. „In het afgelopen jaar", zo zeide hij voorts „hebben wij de samenwerking met Nederland ernstig in uitvoering gebracht Tweemaal werd een ministers-conferentie gehouden, die vlot verliep. Het Indonesi sche volk kan niet aanvaarden en begrij pen, dat de Nedei'andse party, hoewel zij de aanspraak van het Indonesische volk begrijpt, zich daarnaar niet wil voegen De samenwerking, zoals deze thans be staat, zal daarom levenloos en onwerkzaam worden." Het uitblijven van de overdracht van Nieuw-Guinea had voor Indonesië het samenwerken met Nederland op dezeifde basis als voorheen zeer moeilijk gemaakt Spr. drong er bij de bevolking op aan, de strijd om Nieuw-Guinea voort te zet ten en zeide, dat het parlement moet be slissen. hoe de zaak in de toekomst moet worden behandeld. Moh. Natsir sprak zijn verklaring uit voor het voltallige parlement. Van de zijde van het publiek bestond een overweldigen de belangstelling. Politieke waarnemers te Djakarta waren volgens Reuter van mening, dat mogelijke interventie door de Verenigde Naties uit gesloten is door de verklaring van de mi nister-president, dat alleen op basis van overdracht der souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië besprekingen met Nederland zouden kunnen worden gehou den. De republikeinse raadgever van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, zal zich bin nenkort naar Japan begeven, om aldaar te beraadslagen over het sluiten van een vredesverdrag met dat land. HU zal voor dit doel waarschijnlijk nog enkele malen naar Japan moeten reizen. Dit werd nog door Acheson op zijn persconferentie onze tocht verklaard. De Nieuwjaarswensen zijn dit jaar on getwijfeld voor een groot deel meei ge- gemeend geweest dan anders, want natuurlijk dacht men veelal ..als jij het van dit jaar houdt, dan red ik het waar schijnlijk ook wel". Nu moet gezegd, dat de omstandigheden zonder twijfel grond geven voor angst en zorg over hetgeen 1951 ons brengen zal. Er maakt zich een zeker defaitisme mees ter van de mensheid, welke denkt; „waar toe span ik mij in; wie weet, hoe spoedig het weer oorlog is" Het spreekt vanzelf, dat zo'n redenering fout is, hoe begrijpelijk overigens ook. Angst is een slechte raadgeefster Een zeer optimistische vriend meent voor het nieuwe jaar tegen dit défaitisme een radicaal geneesmiddel gevonden te hebben en vertelde het ons op Nieuw jaarsavond, toen wij nog aan de koffie zaten. Dus men kon hem toen nog alles zins serieus nemen. Deze nu redeneerde aldus: Wat komen moet, komt in elk ge val. Je doet je best en bidt. Overigen» laat je het maar aan Onze Lieve Heer over. Al het piekeren helpt niets. Je denkt aan geen Korea, IJzeren Gordijn en andere nare dingen en doet precies, alsof er geen wolkje aan de lucht is. Doe dus je plicht, werk gestadig door, zoek ont spanning en ontwikkeling en zorg, dat je geen tijd hebt om in sombere gedachten te vervallen. Wanneer de narigheid moet komen, dan komt deze toch, maar dan heb je er tenminste van tevoren geen pijn aan gehad. Er zit ongetwijfeld wel wat in, zelfs heel veel, in de redenering van onze op timist. Alleen, het is ook hier gemakke lijker gezegd dan gedaan. Onze vriend gaf zulks volmondig toe, doch zeide, dat men steeds opnieuw de angst van zich af moet gooien. Net als een hardnekkige bekoring Nu, ons bekoort dit pad naar het opti misme wel en wij zullen proberen om het te bewandelen. Wandelt U allen mee Intussen zullen wij natuurlijk door het jaar wel nu en dan Uw aandacht dienen te vragen voor problemen, misstanden (zoals vrygezellen) e.d. Denk dan maar, dat die onderbrekingen van onze wandeling naar het optimisme .heilige huisjes" ter bezinning zijn op ANALYST Dinsdagavond is in België een auto, waarin vier geestelijken uit 't Bossche diocees waren gezeten, tengevolge van de gladheid verongelukt. Twee van de inzittenden, de weleerw. heer L. Lam- mers, kapelaan van de parochie van het H. Hart te Helmond en godsdienst leraar aan het St. Carolus Borromaeus- coliege aldaar en de weleerw. heer J. van Nistelrooy, rector te Veghel, zijn aan de daarbij opgelopen verwondin gen bezweken. De slachtoffers waren resp. 37 en 41 jaren oud. Met de auto waren de zeereerw. heer W C. v. d. Wiel, pastoor te Oss, kapelaan S. J. Sleegers, eveneens uit Oss en de beide bovengenoemde heren op de terug reis naar Nederland. In de nabUheid van de Trappistenabdy van Westmalle reed De premier van Pakistan, die zoals wU gisteren publiceerden, de openingsverga dering der gemenebest-conferentie te Londen niet zal bijwonen, wacht, naar verluidt, af, of tijdens deze vergadering de kwestie Kasjmir ai dan niet op de agenda zal worden geplaatst. Zoals men weet, heeft premier Linquat Ali Khan dit als voorwaarde gesteld voor zUn reis naar de Britse hoofdstad. Men neemt aan. dat hy, ingeval zUn eis zal worden ingewilligd, alsnog van daag of Vrydag naar de conferentie zal gaan. Inmiddels is gisteren zUn tegenspeler in het conflict van Kasjmir, premier Nehroe van India, in Groot-Brittannië gearriveerd. Alle „bezetters" van Helgoland zyu gistermorgen door de Westduitse politie van het eiland gehaald. Voordat de demonstranten werden weggeleid, was een bespreking gevoerd van twee uur tussen Britse officieren en de leider van de Actie, prins Hubertus zu Loewenstein. De demonstranten ver klaarden het eiland onmiddelijk weer te bezetten als het opnieuw gebombardeerd zou worden. Vijftien Duitse politiemannen stonden in de houding, toen de „bezetters", onder leiding van prins Zu Loewenstein, zich naar de boot begaven. Het hoofd van de Duitse politieafdeling wenste hun een gelukkig nieuw jaar en feliciteerde hen met hetgeen zy gedaan hadden. De „bezetters" hebben In een grote schuilkelder gewoond, het enige gebouw op het eiland, dat nog bewoonbaar is. Enkele van de in totaal 24 aanwezigen hebben zich bezig gehouden met het opnieuw begraven van de beenderen van doden, waarvan de graven door bombar dementen getroffen werden en met het herstellen van beschadigde kruisen. De Hoge Commissie heeft inmiddels bekend gemaakt, dat de „bezetters" van Helgoland niet door de Britse autoriteiten zullen worden vervolgd. Doch de nieuwe Britse verordening 224, volgens welke een bezoek aan het eiland verboden is, moet nagekomen worden, zolang deze van kracht is, al dus de bekendmaking. „Toekomstige overtreders van deze verordening zul len dus niet vrU uitgaan, evenals die genen, die t>U een dergelyke overtre ding helpen of daartoe aanzetten". Over de toekomst van Helgoland werd te Londen van regeringszyde meegedeeld, dat het eiland na de Britse bombarde menten aan Duitsland zal worden terug- gegven. Tot dat ogenblik moet Helgoland als geallieerd spergebied worden be schouwd, aldus déze woordvoerder. Inmiddels wordt uit Hoernum op het eiland Sylt gemeld, dat twee boten met ongeveer twaalf Duitsers aan boord van Sylt naar Helgoland zyn vertrokken. Men gelooft, dat zij op Helgoland zijn aangekomen kort nadat de „Eileen" met de vorige „bezetters" was vertrokken De nieuwe groep bestaat uit Duitse jour nalisten en Helgolanders. Het Amerikaanse Congres begon giste ren haar 82ste zitting in een sfeer van eensgezindheid. Sam Rayburn, die voor de zesde maal in successie tot voorzitter gekozen werd, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij het Con gres aanspoorde te zorgen, dat „interna tionale desperado's en tyrannen" er niet in slagen de wereld voor vrije mensen onbewoonbaar te maken. Hij wees erop, dat de Atlantische en Stille Oceaan geen veilige dekschilden voor Amerika meer waren. Hierbij sloot de leider der republikei nen in het Huis van Afgevaardigden, Jo seph Martin, zich aan, zeggend dat men in het buitenland geen verkeerd denk beeld moet krijgen van het „steekspel der Amerikaanse politiek". „Wij staan allen als één man achter ons land". In het Amerikaanse Congres is Woens dag een wetsontwerp ingediend, waarin president Truman wordt gemachtigd op dracht te geven voor de bouw van een vliegdekschip van zestigduizend ton, dat als drijvende basis voor zware vliegtui gen zou kunnen dienen. Het geprojec teerde' vliegdekschip zou vliegtuigen mee kunnen voeren, die, naar men meent, ge bruikt zouden kunnen worden voor het meevoeren en uitwerpen van atoombom men. Dinsdagavond omstreeks half elf op on geveer 50 meter voor de Nederlandse wagen een auto, welke op het zeer glad de wegdek plotseling vreemde capriolen maakte. Kapelaan Sleegers, die de auto bestuurde stond toen voor de keus een botsing met de voorryder te riskeren of te remmen met het gevaar, dat ook zUn wagen zoU gaan slippen. Hy besloot het laatste risico te nemen, maar on danks zo voorzichtig mogelyk remmen gleed de wagen weg en sloeg met de linkerachterkant tegen een boom. De gevolgen waren zeer ernstig. Rector Van Nistelrooy, die met kapelaan Lam- mers achterin zat, kreeg de hardste klap te verduren, hU werd zwaar gewond en verloor terstond het bewustzyn, doch ook kapelaan Lammers was er ernstig aan toe. De twee geestelUken, die voorin zaten kregen daarentegen geen noemens waardig letsel. Beide zwaargewonden werden een na- bU gelegen café binnengedragen. Pastoor v. d. Wiel, die terstond in de abdy de H. Olie had gehaald, heeft hun hier het H. Oliesel toegediend. Daarna zyn zij ka pelaan Lammers was intussen ook bui ten kennis geraakt overgebracht naar het ziekenhuis te Turnhout, waar de kapelaan gisterenmorgen om 8 uur en de rector om 10 uur ls overleden. De rentevergoeding op de saldi der in leggers by de Rijkspostspaarbank is met ingang van I Januari j.l. verhoogd van 2,16 tot 2,28 procent. Dit deelde gisteren de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, mede in zijn Nieuwjaarsrede tot de vertegenwoordigers van bedrijfsonderdelen uit geheel het land. Aan de hand van de feiten zette de heer Neher uiteen, dat de toestand van het bedrijf in 1950 niet rooskleurig is geweest. Toch is men er zonder ernstige tariefs verhogingen gekomen en als het enigszins mogelijk is, wil men ook dit jaar aan zulke verhogingen ontkomen. Spr. hoopte dat de uiteindelyke regeling van de radio distributie nu binnen enkele maanden haar beslag zou krijgen. Voorts wijdde de heer Neher o.m. aan dacht aan het feit, dat 1951 veel van de P.T.T. aan inspanning zal vergen om een grotere militaire paraatheid te verkrijgen. Met nadruk stelde hij vast. dat het civiele werk hieronder niet zal lijden. Tot slot heeft de directeur van het postkantoor te 's Gravenhage, de heer A. J. Bruggeman, de heer Neher namens het gehele personeel geantwoord. Generale Staf. BU K. B. ls te rekenen van 1 December 1950 benoemd en aan gesteld bij de generale staf tot generaal majoor, de kolonel P. Tielens. De landbouwer Aart de Kruig uit Woudenberg hoopt op 8 Januari a.s. 100 jaar te worden. Hierboven de krasse baas met zijn achterkleinzoon en naamgenoot van 3 jaar op de knie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1