AANVAL VAN TAFT OP TRUMAN Amerika moet niet de leiding nemen in Europese verdediging Kritiek op presidents eigen machtig optreden Ambonezen plegen rebellie op Java Nederlandse regering grijpt in Stafchefs controleren Influenza-vaccin wórdt in massa bereid P.v.d.A. kwam te laat met haar verklaring V.N.-troepen moesten twee vlieg velden ontruimen Ta ft zong Truman een vers voor, waarvan men op zal kijken JACQ UELIENTJE in ballingschap j Gen. Eisenhower naar Nederland Zaterdag 6 Januari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Guerilla tegen de Russen SCHIETPARTIJEN IN DJAKARTA Voor 1 April moet afvoer (drie mogelijk heden) nu geregeld zijn Tienduizenden kippeneieren als broedstoof Wetenschap en industrie bestrijden de ziekte Ve kwestie Nieuiv-Guinea Montgomery ontmoet Zondag Eisenhower MacArthur verscherpt perscencuur Amer. regering wil 18- jarigen oproepen Pleven stelt opnieuw de vertrouwenskwestie Socialisten uit Berlijns stadsbestuur WEERBERICHT Geen isolationisme Guerilla-tactiek tegen de Russen Atlantisch pact een mislukking -mem ,De tijd dringt Beslissing moet op 15 Jan. genomen zijn RENTE-RONDE vy 11 Verlenging van de opleidingstijd De weerverwa chting geldig tot Zondagavond luidt: Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke op klaringen. Af en toe enige regen. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de kust tijdelfik harde Zuidelijke wind, later draaiend naar Zuidwest of West. Weinig verandering in tem peratuur. Zondag 7 Januari: Zon op 8.47 uur, onder 16.45 uur. Maan op 9.10 uur, onder 15.48 uur. Maandag 8 Januari: Zon op 8.47 uur, onder 16.17 uur. Maan op 9.52 uur, onder 17.19 uur. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Robert Taft, de leider van door de laatste verkiezingen beduidend machtiger geworden republikeinse op positie in de nieuwe senaat, heeft Vrij dag zijn eerste toespraak gehouden van de huidige zittingsperiode. „President Truman", auius Taft, „mist de bevoegdheid oni, 7,onder voor afgaande toestemming van het con gres, Amerikaanse troepen deel te doen uitmaken „van een Euorpese vcr- dedigingsmaeht „Ik heb er geen bezwaar legen", ver volgde hij, „indien de president een be perkt aantal divisies ter beschikking stelt van de N^ord-atlantische verde diging, doch hij het vormen van een Europese verdedigingsmacht moet Europa zelf de leiding nemen. Wij moeten er niet op staan en er zelfs niet op aandringen, dat de Europeanen een groot internationaal leger vormen, tenzij zij ons verzoeken hen daarmede te helpen. Ook moeten wij niet de lei ding nemen hij het vormen van een groot internationaal leger, door een Amerikaan tot opperbevelhebber daar van te benoemen". President Truman had de- dag tevoren op zijn persconferentie verklaard, dat hü géén machtiging Van het Congres nodig had om meer Amerikaanse troe pen naar Europa te zenden. Hierop slaat bovenstaande reactie van de oppositie- leider Voordat het Congres het Noordatlan- tische verdrag bekrachtigde", vervolgde Taft, „hebben verantwoordelijke tune- tionarissen verklaard dat er geen beroep op de Verenigde Staten zou worden ge daan om troepen in Europa ter beschik king te stellen. Indien de president tij dens zijn besprekingen met premier Attlee de verplichting op zich heeft ge nomen, dat de Verenigde Staten wel meer troepen voor Europa ter beschik king zullen stellen of indien Acheson te Brussel een dergelijke belofte heeft gedaan, betekent dit dat zp hun bevoegdheden hebben overschreden en het is het Congres, dat hierin het laatste woord heeft". „De verdediging iler Verenigde Staten, ging Taft verder, „moet onze eerste zorg zijn. Doch ik ben Het overigens niet met hen eens, die vinden dat wij de rest van de wereld maar moeten laten voor wat zij is en dat wij ons uitsluitend hebben te bekommeren om de verdediging van ons eigen land. Een zeer sterke luchtmacht en een uiterst krachtige vloot moeten de basis vormen, waarop de Amerikaanse mili taire politiek wordt gevoerd. Wij gaan er vanuit, dat de vrije landen de heer schappij ter zee en in de lucht moeten hebben. Voorts hebben wjj ook belang bij Eproua en het nabije Oosten, bij India en het Verre Oosten. Deze ge bieden mogen niet onder communis tische invloed komen en het is nog steeds mogelijk dit te voorkomen met andere middelen dan het inzetten van grondstrijdkrachten. De president heeft geen bevoegdheid om Amerikaanse troepen naar Europa te zenden, om hen daar aan een oorlog tus sen de staten-leden van het Noord-atlan- tische verdrag en de Sovjet-unie te doen deelnemen, indien deze zou uitbreken. Truman heeft de Verenigde Staten zon der machtiging van het Congres in de Koreaanse oorlog betrokken. Hij wil nu blijbaar hetzelfde doen m.b.t. Europa. Doch, indien wij nog enige van onze grondwettelijke vrijheden wensen te be houden, staat het vast dat het Ameri kaanse volk en zijn Congres over deze zaken beraadslagen en beslissen moeten. In plaats van troepen naar Europa te zenden, moeten de Verenigde Staten zich concentreren op de opbouw van hun vloot- en luchtstrijdkrachten al zou er veertig milliard dollar per jaar voor mi litaire doeleinden moeten worden uitge geven". Taft verklaarde verder, dat in een oorlog met de Sovjet-Unie de tegen stander zeker numeriek in de meerder heid zou zijn en dat „het verweer dei- Amerikaanse troepen tegen de Russi sche horden blijkbaar afhankelijk zou zijn van de ontwikkeling van nieuwe wapens, waarvan de uitwerking in de practijk echter nog niet is getoetst". „En zelfs in het geval, dat wij stand kunnen houden, aldus Taft, kan een moderne oorlog niet worden gewonnen door uitsluitend verdedigend optreden, zelfs niet wanneer de troepen zijn ver schanst achter een moderne maginot- linie van Bazooka's- Er bestaat slechts één alternatief voor het voeren van een grondstrijd met de Russen, indien er oorlog zou uitbreken Wij moeten dezelfde doorsjjpelings- methoden gebruiken als de Russen Wij kunnen hier direct mee beginnen, door steun te verlenen aan de operaties der Chinese nationalistische guerilla's !- China. Wij moeten niet pogen de Europeanen aan te zetten tot een herbewapening op grote schaal, daar dit naar mijn mening bijna zeker tot oorlog zal leiden". In antwoord op een vraag van de de mocratische senator Fulbright of het nood- zakelijk zou zijn de Westeuropese staal bedrijven te vernietigen, indien de Rus sen het Europese vasteland onder de voet zouden lopen, zeide Taft: „Dat zouden wij ongetwijfeld doen. Kijk maar eens, wat wij nu in de haven van Intsjon doen" „Het Atlantische pact", vervolgde Taft „Is een reusachtige vergissing geweest Volgens mij vloeit er het grootst mogelijke gevaar voor oorlog uit voort". In antwoord op vragen verklaarde de leider der republikeinse senaatsfractie, dat hij voorstander is van het vestigen van Amerikaanse bases op eilanden, „van waaruit de communisten zouden kunnen worden aangevallen, indien zij agressief worden. Nu is de toestand zo, dat wij in oorlog zijn, indien een der staten-leden van het Atlantische verdrag wordt aange vallen". Taft verklaarde het beter te achten communistisch China de oorlog te ver klaren, dan een onverklaarde oorlog in Korea te voeren. „De mogelijkheid be staat dat het communistische China spoedig Frans-Indo-China aanvalt." De democratische senator Lehman voer de aan dat, indien de Westerse bondgeno ten der Westeuropese landen niet zouden Ingrijpen, indien deze zouden worden aangevallen, de Sovjet-Unie in staat zou zijn, door verovering, een even groot industrieel vermogen te verkrijgen als de Verenigde Staten". „Ik heb niet gezegd dat ik wil, dat de Verenigde Staten werkeloos zouden toezien", antwoordde Taft. „Indien wij een redelijk bondgenootschap hebben met Groot-Brittannië, Frankrijk, Neder, land, Australië en Canada en indien wij er daarnaast voor zorgen opper machtig te zijn ter zee en-in de lucht, vormen wij een maJcht, die de Sovjet- Unie het zich niet kan veroorloven uit te dagen. En deze hnaoht zou Europa kunnen blijven beschermen, zoals zü dat in de afgelopen vijf jaar heeft ge daan. Dat dit kon is een gevolg van het ontzag dat onze zee- en luchtmacht de Sovjet-Unie hebben ingeboezemd. Het is niet nodig ergens een speciale ver dedigingslinie in te neimen. Wij zijn in staat, ook zonder dat, een reusachtig gebied door onze macht voor een oor log te behoeden" BOUWEN.' Als een wonderlijk en grillig gevormd rif steekt dit gevaarte op uit het water van een soort bassin op het strand van De Koog op Texel. Het is het geheel verweerde en met duizenden schaaldiertjes begroeide wrak van de Noorse houtboot Hoydaldie 22 jaar geleden tijdens een storm op deze plek aan de grond liep. Nadat de lading ivas gelost, heeft men getracht, zoveel mogelijk van het schip te slopen, doch het getij dwarsbomde deze plannen, en toen heeft men de zaak maar laten rusten. De fantastische vorm, die het wrak in de loop der jaren kreeg weerspiegelt zich in t water. (Van onze parlementaire redacteur). Naar wij vernemen dreigen de zaken rond de Ambonese militairen en hun gezinnen, die in verschillende kampen op Java verblijven, een fatale wending te nemen. Nadat reeds gedurende de Kerstdagen in een dezer kampen schietpartijen zijn voorgekomen, waarbij doden en gewonden zijn te betreuren, heeft zich daarna op 30 December in Djakarta het betreurenswaardige voorval voorgedaan, dat een zestigtal Ambonese militairen met hun wapenen nit het kamp zijn uitgebroken na de bevel voerende officier te hebben neergeslagen. Zij hebben zich meester gemaakt van enige trucks, waarna zij de stad zijn ingereden, waar zij het vuur openden op het publiek, dat zich in de straten bevond. Gelukkig zijn hierbij geen doden te betreuren. De situatie zou thans zo zijn, dat deze mensen, opgehitst door een aantal heet hoofdige voormannen, zelfs weigeren nog te onderhandele met de bevelvoe rende officieren var:> Het Nederlandse leger, die met hun bewaking zijn belast. Daar deze omstandigheden spoedig tot een catastrophe van meer dan gewone omvang zouden kunnen leiden, en mede uitgaand van 't standpunt, dat het hier niet alleen gaat om het belang van de Ambonezen en hun families maar ook van de 5000 Ned. militairen, die met de zorg over deze mannen zijn belast, heeft de minister van Oorlog, de heer 's Jacob de bevelvoerende commandant aldaar „De situatie is thans van dien aard en de tijd dringt dermate dat een andere oplossing niet mogelijk is", zo zei men ons. Voorts werd verwezen naar hetgeen reeds in de Eerste Kamer door de minis ter van Oorlog is meegedeeld dat een aantal van ongeveer negentig militairen die op de Indonesische zwarte lijst voor komen met hun gezinnen asyl in Neder land kan worden verleend. Dit zou in to taal een groep van ongeveer 350 personen omvatten. De Nederlandse regering is, zo verne men wij, door de jongste ontwikkeling in deze aangelegenheid zeer verontrust en zal alles in het werk stellen om deze zaak zo snel mogelijk tot een definitieve af wikkeling te brengen. opgedragen de Ambonezen voor de keuze te stellen over te gaan naar de Apri. ter plaatse te demobiliseren óf af gevoerd te worden naar een der eilanden van de Zuid-Molukken (Ambon of een ander eiland). Uiterlijk op 15 Januari zal de minister var Oorlog van de beslissing der betrok kenen dienaangaande op de hoogte moe ten zijn gesteld, waarna hij eventueel zelf de geëigende maatregelen zal nemen ter bescherming van de mensen zelf, van de daar verblijvende Ned. militairen en ter oplossing van een kwestie, welke uit eindelijk op 1 April haar beslag moet hebben gekregen, willen deze Ambonezen zelf door het vertrek van de Nederland se militairen niet in onoplosbare moei lijkheden geraken. Op Oudejaarsavond hebben wij minis ter Lieftinck een klap op zijn glad hoofd gegeven en... Neen, begrijp ons nu goed. Wij hebben ons niet aan mishandeling schuldig ge maakt; dat hoofd van minister Lieftinck was die stenen spaarpot, welke onlangs in de liande! werd gebracht, waarbij een gleuf in de kale schedel van het conter- feitsel van onze schatkistbewaarder uit nodigt om de spaarcentjes erin te doen glijden. Nu dat hebben wij gedaan! En er zat op het einde van het jaar heel wat in het hoofd van Lieftinck; hoe het er in kwam, laten wij in het midden. Hoe het er thans uitgekomen is, weet U: een ferme tik op het excellente hoofd.... Zou U dat ook weieens willen doen. wanneer U een belastingbiljet thuis krijgt? Foei, die goede man wordt er zelf geen cent rijker van; alles is voor de burgers van de Staat der Nederlanden. Dus ook voor U! Eigenlijk is belasting betalen dus een zekere vorm van sparen. Zie zo en nou U Uiteraard kan men beter sparen op een spaarbank. Dan krijgt men rente. En rente op rente maakt een eerzaam mens tot een gezeten burger. En ondanks alle anti kapitalistische tendenzen van deze tijd, zijn slechts weinig mensen afkerig van een goed burgerbestaan. Onder ons gezegd en gezwegen, wij wa ren al een heel eindje op weg en laat nu de Rijkspostspaarbank haar rente verho gen en maar liefst van 2.16 tot 2.28 U begrijpt, dat dit ons even wat scheelt. Wij moeten het nog even precies nare kenen, doch wij kunnen, geloven wij, wel met onze Loupjes stoppen en op onze fi nanciële lauweren gaan rusten. En als er dan nog zo'n tweede rente ronde komt, lopen wij beslist gevaar om verkwistend te worden.... ANALYST Naar wij vernemen zal generaal Eisenhower de opperbevelhebber van het Atlantisch leger, tijdens zijn reis door West-Europa een tweedaags be zoek aan Nederland brengen. Woensdag reeds zal de generaal met dit doel uit Parijs vertrekken. Ons land zal de nieuwe opperbevel hebber niet met lege handen tegemoet treden, aldus verklaarde men ons van bevoegde militaire zijde. Hoewel in ons leger nog geen gevechts- De Zuid-Afrikaanse negerkoning Seret- se Khama, die iffderUjcj zozeer de aan- dacht trok. doordat de Engelse regering zich tegen zijn ha'fel}Jk met een.En gelse verzette vertoeft nog steeds in bal lingschap te Londen- Zoals men zich taeHicht herinneren zal, kreeg de voormande stenotypiste Ruth Williams, van het ministerie van buiten landse zaken, toen ze in blijde verwach ting was, verlof. Zich naar Serowe, de hoofdstad van Sefetse te begeven waar Seretse reeds met eeV\ bijzondere vergun ning tijdelijk vertoefde. Daar werd Jac- quelientje geboren. Maar de gering van Zuid-Afrika, die ongaarne een blanke, met een negervorst detrouwde langs haar grenzen zag, drong er te urn den op aan, dat Seretse en zij 'ge land zouden worden terugger dit gebeurde. Ondanks zijn protesten mocht Seretse Khama tot ciMSU?'" Ruth terugkeren. Men ziet hier de Williams, koning Seretse ^j' diaheids- kleine Jacquelientje op een liefdadidheias feest, dat georganiseerd werd ten ben van kinderen van ballingen en P vluchtelingen. De feesttaart trok Jacque lientje's bijzondere belangstelling. Terwijl de Zweedse griep zich op maakt om een grootscheepse aanval te doen op Europa, is men in de weten schappelijke laboratoria druk doende het nodige vaccin te bereiden om de ziekte minstens bij bepaalde groe pen van personen geen kans te ge- ven. Men is meestal geneigd het ernstige karakter van influenza of griep te ba gatelliseren, de verschrikkelijke griep epidemie van de jaren 1918/19 zij dan echter tot waarschuwing: ongeveer twintig millioen mensen verloren hier door het leven. Bovendien zit er nog een economische kant aan vast. De tel- kenjare terugkerende griep onttrekt in meer of mindere mate per jaar steeds weer een aanzienlijk percentage van de arbeidende bevolking aan haar werk. De verklaring van (]e fractjevoorziUer Van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, mr. M. van der Goes van Naters, die, zoals bekend, gezegd beeft, dat de samenwerking niet Indonesië voor de P. v. d. A. veel belangrijker is dan een eventuele Ned. souvereiniteit over Nieuw-Guinea, zodat zij niet afkerig is van hernieuwde onderhandelingen met Indonesië op basis van overdracht van de 8°Uvereiniteit aan Indonesië met voortzetting van een Ned. beheer gedurende dertig jaren, heeft in parlementaire kringen in Indonesië de nodige beroering gewekt. „Waarom kwam de P. v. d. A. niet met zulk een verklaring, t0en de conferentie nog aan de gang was, zo vroeg men zich in Djakarta af. „Het psychologische ogenblik is nu voorbij"' De vice-voorzitter van het Indonesische parlement noemde de poging van de P. v. d. A. om alsfl°g tot een oplossing te komen sympathiek, doch haar voorstellen waren naar zijn mening thans voor Indonesië onaanvaardbaar. „Zij komen veel te laat het ïndonesi- yoorlicliting zeide* Een woordvoerder sche ministerie van dat ou de fatale datum fa" 27 December, toen de conferentie gesloten werd, alle door de Indonesische delegaties naar voren gebrachte voorsteven en even- tuele concessies verviele*1- Zel*s deze concessies! vervat in de zeven pu„ten van de tweede Indonesisclie '.orai nota' ontmoeten nu veel tegenstand in par lement Naar de mening van e „„riement, kunnen voorzitter van het parie""*"' deze 7 punten echter nogmaals ter tafel worden gebracht bij eventuele hervat ting van de besprekingen, die dan geba seerd dienen te zijn op overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Dat Indonesië de handhaving van het Ned. beheer over Nieuw-Guinea niet er kent, blijkt wel uit een mededeling van de Indonesische minister van Justitie, dat de regering het eiland todh in de wet met betrekking tot de algemene verkiezingen heeft opgeno men. Indien het niet mogelijk is.de verte genwoordigers uit Irian zelf te krijgen, kan men volstaan met het doen zitting nemen van uit Irian- afkomstige perso nen in de volksvertegenwoordiging. De „Badan Pedjuangan Irian" is voor nemens Zondag een massa-bijeenkomst op het Waterlooplein te Djakarta te hou den om de eis tot opneming van Nieuw- Guinea in de Republiek Indonesia kracht bij te zetten. Onrust in Brits-N oord-Borneo De Indonesiërs hebben thans hun adspiraties ook naar andere niet onder hun beheer vallende gebieden, uitgebreid. Het blad „Straits Times" te Singapore ontving berichten, dat actieve onruststokers in Serawak doende zijn een inlijving van Brits- Noord-Borneo bij de Republiek In donesia te bewerkstelligen. De secre taris-generaal van de Maleise Unie van Serawak deelde mede, dat de onruststokers voortdurend de grens overschrijden. „Zij maken onze con stitutionele pogingen voor het herstel van Serawak als een onafhankelijke staat in het Britse gemenebest be lachelijk," zo zeide de secretaris generaal en hij voegde er aan toe: „Wij wensen geen deel van Indonesië «iia'V k. Philips Technisch Tijdschrift vertelt een en ander over de bereidingsmethode van het vaccin tegen griep, die thans door Philips Roxane te Weesp, een be langrijke zijtak van de Philipsindustrie. wordt vervaardigd. Bij ziekte reageert het lichaam op de zich snel vermenigvuldigende ziektever wekkers door het produceren van anti stoffen en de genezing van de patiënt hangt af van het feit of het lichaam m staat is voldoende hiervan te produceren. Summier kan men dus het verloop van de ziekte als een soort wedloop beschou wen. Door nu van te voren te zorgen, dat Zicli grote doses anti-stoffen in het lichaam bevinden, kan men een ziekte voorkomen. Vaccin en serum Er is een groot verschil tussen serum en vaccin. Wanneer het lichaam met een serum wordt ingespoten, komt daarin een anti-stof, die voldoende is om de ziekteverwekker, die een bacterie of virus kan zijn, onschadelijk te maken. Het grote bezwaar van het gebruik van sera is, dat vaak grote hoeveelheden, en kele tientallen kub. cm. soms, nodig zijn. Men kan echter ook het lichaam aan zetten tot het bereiden van anti-stoffen, zonder het ziek te maken. Vaccin nu is een zeer hoog geconcen treerd praeparaat van „gedode" ziekte verwekkers. Deze kunnen zich dus niet meer vermenigvuldigen, maar wel heb ben ze nog het vermogen de productie van specifieke anti-stoffen te veroorza ken. Hebben de sera een werkingsduur van hoogstens zes weken, de immuniteit, verkregen door vaccinatie, kan vele maanden of zelfs jaren behouden blijven. „Ei van Columbus Een eerste taak was het virus, dat de influenza veroorzaakte, te isoleren en het te leren kennen. In 1933 slaagde men in Engeland er in een influenza- virus te verkrijgen. Later bleek echter, dat de griep veroorzaakt wordt door ver schillende „stammen" van virussen. In een aantal laboratoria beschikt men op het ogenblik over praeparaten van die geïsoleerde virusstammen en hieruit kan men door kweken de benodigde hoeveel heden virus aanmaken. Het kweken van deze virussen le verde aanvankelijk grote moeilijkhe den op. Voor bacteriën was dit vrij eenvoudig. Bouillon of bloed b.v. ver schaften een goede voedingsbodem. Een virus kan zioh echter slechts op levende weefsels vermenigvuldigen. Men moest zich daarbij in het begin bedienen van proefdieren, waarbij het steriel houden een grote, zo niet schier onoverkomelijke moeilijkheid was. Een werkelijk ei van Columbus was het idee om bebroede kippen eieren te gebruiken. Men beschikte dan over een levend weefsel, dat ge makkelijk en doorlopend te verkrijgen was en bovendien door een kalkschaal volkomen gesteriliseerd bleef, Laboratoriumwerk Voor een grote fabricage moet natuur lijk met enorme aantallen eieren ge werkt worden. Men gebruikt in de laboratoria dan ook broedmachines met een capaciteit van b.v. 16.000 eieren. Na drie dagen voorbroeden worden alle exemplaren stuk voor stuk „geschouwd". In een verduisterde kamer worden de eieren in een sterke lichtbundel van een kwiklamp gehouden. In de ultra-violette stralen kan de laborante dan het inwen dig organisme van het ei bekijken en tevens de eventueel niet-bevruchte eieren opsporen. Na tien dagen geschiedt dit opnieuw. Op de schaal worden de nodige aanwijzingen gegeven voor het „enten" en „oogsten". Voor het inbrengen van het virus wordt een gaatje geboord, doch hierbij mag geerf bloedvat worden ge raakt Met een kruisje wordt op de schaal de plaats aangewezen, die het meest geschikt voor de inspuiting is. Het virus wordt ingespoten in de zak met allantois- vloeistof, die het embryo in het ei om geeft. Deze allantois-zak neemt tijdens de ontwikkeling alle afval van het embryo op. Het kweken is in 2 dagen gebeurd de ideale temperatuur hierbij bedraagt 36.5 graden C. Vier en twintig uur in een koelkast zijn daarna voldoende om 't em bryo te doen afsterven. Vervolgens wordt de allantois-vloeistof in een fles gezogen, die de kweekinhoud van ruim driehon derd eieren kan opnemen en een rotor- apparaat een z.g. supercentrifuge slaat tenslotte het virus uit deze vloeistof op de wand neer. De dan verkregen zeer geconcentreerde aanslag wordt in een koelcel bewaard, totdat de nood aan de man komt. De laatste fase in het fabricageproces is het bepalen van de werkzaamheid van het verkregen praeparaat, het „ijken" en het verdunnen tot de gewenste sterkte. Bij het ijken wordt gebruik gemaakt van proefdieren, meestal zijn dat muizen. In geval van nood Dan rest nog één moeilijkheid. Bij in fluenza is immers niet sprake van één enkele ziekteverwekker, maar van ver schillende virusstammen. Het is onmoge lijk te weten, welke virusstam een toe komstige epidemie zal veroorzaken. Men zou dus moeten inenten met een vaccin dat verscheidene stammen bevat, een polyvalent vaccin. Ongewenste neven reacties, die kunnen optreden bij een behandeling van een dergelijk vaccin, maken dit echter geen ideale oplossing. In zulk een geval zou ook een grotere dosis per persoon vereist zijn, waardoor wegens de beperkte voorraad, veel min der mensen behandeld zouden kunnen worden. De World Health Organisation heeft derhalve een dienst in het leven geroepen die bR een naderende epidemie zo snel mogelijk poogt vast te stellen, welk virus het onheil aanricht. In de landen, waar de epidemie dan venvacht kan worden, gaat men dan in allerijl de productie aan pakken van een monovalent vaccin, een vaccin dus, dat slechts alleen het vereiste virus bevat. Er is in ons land een regeling getrof fen, dat in geval van nood de grote broed machines van de kippenfokkerijen in heel Nederland in de fabricage kunnen worden ingeschakeld De entploegen, die dan op de fokkerijen gaan werken, en dc oogst- ploegen worden dan tijdelijk uitgebreid en zodoende kan de capaciteit, wanneer het nodig is, tot een veelvoud van het normale worden opgevoerd. Het blijft echter uitgesloten, dat in een korte spanne tijds voldoende kan worden aangemaakt om de gehele bevolking in te enten. Er zijn namelijk één 1 twee eieren nodig om een hoeveelheid virus te verkrijgen, die voldoende is voor één per soon. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat zR, die het meest aan besmetting blootstaan ofwel het minst bij het werk gemist kun- worden, mensen als artsen, verpleegsters, spoorwegbeambten enz., het eerst voor een vaccinatie in aanmerking komen, aoak klare divisies aanwezig zijn, o.m. om dat de Amerikaanse uitrusting nog niet is aangekomen, hgopt men toch dit jaar twee mobilisabele divisies te kunnen maken, n.t. zoals reeds eerder bericht is door herscholing van de Indonesië-veteranen. De jonge lichtin gen 1949 II en 1950 I zullen samen meer dan één divisie vormen, zodat het Ned. leger tegen het einde van dit jaar drie divisies, d.w.z. 75.000 ge- vechtsklare manschappen zal tellen, de territoriale troepen niet meegerekend. Deze divisies zulen eerst dan geheel gevechtsklaar zijn, wanneer de toege zegde Amerikaanse uitrusting gearri veerd zal zijn. Het is nog niet bekend, welke Ned. officieren in de staf van generaal Eisen hower zullen worden opgenomen. Wel licht zuilen dat officieren zijn, die thans zijn gedetacheerd bR het hoofdkwartier te Fontainebleau. Veldmaarschalk lord Montgomery heeft Vrijdag te Londen medegedeeld, dat hR Zondag a.s. te Parijs een onder houd zal hebben met generaal Eisen hower, opperbevelhebber der Noordatlan- tische strijdkrachten. Officieel is medegedeeld, dat de zestig jarige generaal Enrico Frattini, tot nog toe commandant van het militaire-district Rome, benoemd is tot vertegenwoordiger van Italië bij de staf van generaal Eisen hower, de opperbevelhebber van het Noordatlantisch leger. te een schriften uitgegeven, waardoor vrijwel geen nieuws meer kan doorkomen over d_ militaire operaties der verbonden troe pen in Korea. Tot nader order mogen geen namen, posities en nationaliteiten van eenheden der verbonden troepen bekend worden ge maakt: ook mag geen nieuw, meer ver schaft worden over gueriila-activiteit, over de plaats of tijd van innemen van nieuwe verdedigingslinies er de samenstelling van de troepen, die deze Unies betrekken. Te Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse verliezen in Korea tot 40.176 man 1.851 meer dan de vorige week zijn gestegen. Het cijfer betreft de verliezen, die vóór Vrijdag jl. ter ken nis van familieleden waren gebracht, en omvat 6.761 doden en 27.977 gewonden (met .inbegrip van degenen, die tengevolge van MacArthur heeft nieuwe censuurvoor- verwondingen zijn overleden). Een woordvoerder der V. N. Tokio heeft verklaard, dat er hevige strijd woedt in het gebied van Hongtsjon, waar de communisten een tangbeweging uitvoeren. Voorts is het vliegveld van Wondjoe een strategisch zeer belangrijk knoop punt van verbindingswegen, ongeveer 40 km. ten Zuiden van Hongtsjon gelegen door de verbonden troe pen opgegeven. Ook het vliegveld van Soewon, ongeveer 32 km. ten Zuiden van Seoel, moest worden ont ruimd. Het Amerikaanse ministerie van lands verdediging heeft medegedeeld, dat het Congres Is verzocht machtiging tc ver lenen voor het Inlijven van achttien-jarige Amerikaanse mannen. Ook wil het mi nisterie minder vrijstellingen en uitstel van opkomst verlenen aan dienstplichtige Amerikanen van 19 tot 25 jaar. De duur der eerste oefening is thans 21 maanden Het ministerie wil deze termijn tot 27 of 30 maanden verlengen Dit plan zal echter mogelijk nog worden gewijzigd, voor het het Congres bereikt. Op 1 Juli a.s. worden 1.200 000 Ameri kanen achttien laar; hiervan zullen naar schatting 800 000 voor de militaire dienst worden goedgekeurd. De Franse minister-president Réné Pleven heeft de nationale vergadering; Vrijdagavond wederom om een motie van vertrouwen over de bewapeningsplannen van de regering verzocht. Maandag zal hierover worden gestemd. De Westberlijnse Christen-democraten en vrije democraten hebben besloten een stadsbestuur te vormen zonder de sociaal democraten. de sterkste politieke partij van West Berlijn. In het begin van deze week werden de besprekingen tussen de drie partijen, die een stadsbestuur van een „grote coalitie" beoogden, afgebro ken, omdat de christen-democraten en vrije democraten (liberalen), die samen sterker zijn dan de sociaal-democraten alléén, het niet met deze laatsten konden eens worden over de bezetting van de drie voornaamste posten van burgemees ter, senator voor binnenlandse aangele genheden en voorzitter van het parle ment.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1