Amerikaanse perimeters in Korea Ontzaglijke voorraden werden prijsgegeven Jan Mensnieuwe roman op t eiland Kattenburg Er wacht een haven", een sterk en aangrijpend boek Belangrijke besprekingen op de Petersberg Gelijke rechten voor semi-overheids- en particulier goederenvervoer Zaterdagse mijmeringen J X* In ons land 9500 bedrijven met een capaciteit van honderdduizend ton A Verhaal van eenvoudige mensen in bewogen dagen Harry Prikker Kalkzandsteenfabriek in IJmnidense bunker Vierdaagse eind Juli Duitse herbewapenings-coii feven Iie begint Dinsdag ZATERDAG 6 JANUARI 1951 PAGINA 3 fT' Ouderwetse middelen Een merkwaardige oorlog, daar in Korea! De Amerikanen en de troepen der Verenigde Naties beschikken er over uiterst moderne wapenen en zwaar materiaal. De Chinezen cn Noord-Koreanen hebben geen oorlogschepen met ver dragende kanonnen, geen moderne wapenen cn zwaar materiaal. De zwaarste vuurwapenen der Cliinezen zijn doodgewone mortieren. Maar hun machtigste wapen is hun aantal. Toch is dit aantal niet overweldigend groot. Ditmaal staan de Amerikanen op hun terugtocht niet, zoals in de vorige zomer, één tegen tien. En het wel hijzonder merkwaardige in deze oorlog is, dat de huidige terugtocht een keurige geregis seerde herhaling lijkt van de vorige. Keurig geregisseerd en syste matisch en van stap tot stap berekend. De Amerikaanse militaire deskundigen hebben de term ..bruggenhoofd*', zo bekend uit de vorige oorlog en uit de eerste fazen van de strijd op Korea, te enen male vaarwel gezegd. Defense perimeter' Seoel, de hoofdstad van Zuid Korea, dat bijna direct achter de 33ste breedte graad ligt. werd door de, Amerikanen als een' „defence perimeter een verdedi- De hemel helpe de belasting betalers....... Tiende leger ontbonden De havenstaking van 1911 Jan Goedvolk, de hoofd persoon Financiële moeilijkheden Moderne en ouderwetse taktiek Dit is eert luchtfoto, genomen uit een bommenwerper, van de Yaloe-ri.vier, welke de grens vormt tussen Noord- Koreo en Mandsjoerije. De brug rechts werd door de. Amerikanen onbruikbaar gemaakt., door enkele voltref' fcrs- Maar kort daarna vroor de rivier dicht, een maand eerder dan normaal.... Maar heeft het voor de Verenigde Sta ten nog enig doel en'óók voor de Verenig de Naties, wier oorlog de strijd in Korea eigenlijk,is, Korea te heroveren? Dit vra gen de Amerikaanse bladen zich met echt- Amerikaanse zakelijkheid af. Ze overwe gen, het voor en het tegen van een volle dige ontruiming van Korea, dat zo lang zamerhand één grote puinhoop geworden is .terwijl het voordien een achterlijk en arm land was, met een bevolking, die sléchts onder de strenge Japanse Over heersing tot een enigszins bevredigende activiteit kon worden opgevoerd. Réeds in 1945 waren de militaire deskundigen het er over eéns, dat Korea niet te verdedigen was, zeker niet op de lange duur en de daaraan verbonden kosten en krachtsin spanning nooit zouden opwegen tegen het voordeel, dat het als dekking van Japan zou kunnen opleveren. Het zijn vooral politieke overwegingen geweest en in de eerste plaats natuurlijk het feit. dat Zuid Korea tegen de overval der Noord Korea- nen gesteund moest worden, die de Ver enigde Staten er toe noopten, het door hen bezet gehouden gebied te verdedigen. In de Verenigde Staten wint de opinie dan ook steeds meer veld, dat een „peri meter" voldoende zou zijn, om het pres tige van Amerika in het Oosten te hand haven en het geen zin heeft, een oorlog met het onmetelijke China te ontketenen. De perimeter in Korea zou altijd een uit gangspunt voor onderhandelingen en eventuele nieuwe operaties kunnen blij ven. Inmiddels, al spreken we dan heel mo dern van perimeters, de oorlog in Korea wordt vaak op heel ouderwetse wijze ge voerd. Zopas hebben de Amerikanen aan gekondigd, dat ze nu over evenveel flui ten, trompetten, signaalhoorns en trom mels beschikken als de Chinezen, die hun aanvallen steeds met eén oorverdovend lawaai beginnèn en speciaal met het tel kens blazen van nieuwe signalen probe ren, hun 'tegenstanders in verwarring te brengen. Ze geven hiertoe zelfs Ameri kaanse signalen. Aldus spelen in de merk waardige oorlog op Korea middelen een rol. die vroeger bij primitieve volksstam men veel gebruikt werden. Het gezang der ZóeloekafferS, de oorlogskreten' der In- En ze spreken nu van ..peri meters". Het woord perimeter be tekent letterlijk ..omtiek van een het figuur' en het begrip, waarvoor slaat, is een hele, halve of een kwart cirkel rond een bepaald punt. Een dergelijke perimeter, die op een .goed verdedigen £tad of op een haven is gebaseerd, kan een „escape perimeter" zijn, een ont- snappingsomtrek, of een „defense perimeter", een verdedigingsom- trek. Het woord omtrek kau hier inmiddels beter worden prijsge geven voor bet ons vertrouwde „lijn" of „linie"- Binnen die linie die altijd cirkelvormig is liggen weer andere, waarop successie velijk kan worden teruggetrokken, als de druk op de buitenste te groot wordt. Sinds Duinkerken, waar in het wilde weg de terugtocht van een leger georganiseerd moest worden, is de tactiek van het „bridgehead" ofwel de -Perimeter" heel wat verbeterd en Korea heeft, met al zijn tegenslagen, de Amerikaanse legerleiding weer veel geleerd. De militaire' weten schap van strategie en tactiek berust op bepaalde wetten, maar de omstandigheden en het beschikbare materiaal eisen tel kens bijzondere maatregelen en de manie ren, waarop strategie cn tactiek uitge werkt worden, veranderen als het ware met de dag. Dan blijkt ook menigmaal, dat het mogelijk is, met oeroude middelen de modernst uitgewerkte plannen te door kruisen en uiteindelijk geeft het militaire genie van een opperbevelhebber de beslis sende stoot. gingsomtrek georganiseerd. Hier zou ge probeerd worden, de Chinese massa's zo lan" mogelijk tegen te houden en de mootst mogelijke verliezen toe te bren gen Het befaamde Hamhoeng gen was georganiseerd als „escape peri meter", als ontvluchtingsomtrek en de op zet er van is uitstekend geslaagd. Een Amerikaans leger van ver over de hon derd duizend man is er in betrekkelijke rust en nauwelijks door de Chinezen ge- dianen, ze worden op Korea min of meer geïmiteerd. Natuurlijk enigszins anders, maar de bedoeling is dezelfde, n.L de vijand schrik aan te jagen. De lialf millioen Chinezen, die nu op Zuid-Korea losstormen, kun nen echter met fluiten en trommen niet verbergen, dat hun voorraden en munitie op muilezels uit Mands joerije moeten worden aangevoerd. En ten deze zullen de moderne hulpmiddelen misschien al zeer spoedig een woordje mee gaan spreken. Generaal Lin Piao, de Chinese opperbevelhebber, zal bee! wat moeite hebben de perimeter van Poesan in zijn greep te vatten. Deze is een bijna onneembare ves ting, waarbij dan nog de overmacht der Verenigde Naties aan vlieg tuigen komt, terwijl bovendien de Chinezen de zee niet kunnen ge bruiken en ook geen spoorwegen of spoorwegmateriaal tot hun be schikking hebben. Intussen, de Amerikanen hebben een grote massa materiaal moeten prijsgeven. Dit ontkennen ze allerminst. Ten dele, om aan te tonen, hoe efficiënt ze Hamhoeng en Hoengnam ontruimd hebben. Elke brug daar is opgeblazen, elk pakhuis in de lucht, gevlogen. Grote voorraden levens middelen werden onder de vluchtende Koreanen uitgedeeld. Soms gingen vrou wen er met een hele baal rijst vandoor. De correspondenten der verschillende Amerikaanse bladen, die ter plaatse ver toefden. hebben over dit soort „verschroei de aarde" verhalen opgehangen, die de Amerikaanse belastingbetalers wel de ha ren te berge zullen doen rijzen. Zo ver telde er een van een sergeant, die een sandwich wilde beleggen en toen dood gemoedereerd een bus met. een paai- kilo worst openmaakte. Een soldaat had trek in een fruitdrank en opende daarom een vat, dat er mede gevuld was. Och, an ders zou het toch in de handen der Chi nezen vallen. Vrachtauto's, spoorwegwa gons, waaronder 250 spiksplinternieuwe zo uit Japan aangevoerde, werden vernie tigd. Langs de kaden van Hoengnam, dat de haven van Hamhoeng is. lagen Ameri kaanse, Japanse en Noorse schepen, die tot op de dekken met materiaal werden volgeladen. Maar wat niet direct voor de oorlogvoering van belang was, werd zo- vee] mogelijk onbruikbaar gemaakt. Het merendeel was nog niet zo heel lang gé- leden in de haven aangevoerd, om naar bet front langs de Chinese grerts gezon den te worden Dé perimeter Hamhoeng-Hoengnam was door de terugtocht van het Achtste leger onhoudbaar geworden. Daarop trokken zich alle in bet Noordoosten van Korea opererende troepen vau het Tiende Leger terug. De manschappen konden in veilig heid gebracht worden, zieken en gewon den inbegrepen. En nadat de evacuatie tot een goed einde was gebracht, zijn de troepen van dit Tiende I.eger, dat ontbon den werd, onder bevel van de nieuwe commandant van het Achtste geplaatst, generaal Ridgway. Het Tiende Leger had ook al weer merkwaardig genoeg geopereerd onder instructies uit Tokio, dat meer dan duizend kilometer van het strijdtoneel verwijderd ligt. Thans zullen alle troepen onder een en dezelfde com mandant staan. Zulks mede, omdat ze met meer afzonderlijk optrekken. De militaire macht, waarover de nieuwe commandant beschikt, be staat uit 220.000 man Amerikaanse troepen, uit meer dan 100.000 Zuid- Koreanen, alsmede 25.000 man j Engelse, Franse, Turkse en andere j contingenten van de Verenigde Naties, waaronder het Nederlandse, dat zoals dezer dagen bekend ge maakt is, bij een Amerikaanse legergroep is ingedeeld en dus direct ónder Ridgway staat. Men acht deze troepenmacht groot ge noeg, om de Chinezen op de plaatsen, die men met alle geweld behouden wil, tegen te houden. De gebeurtenissen van de ko mende dagen zullen moeten aantonen, wat de Chinese opperbevelhebber vermag. In dien hij niet in staat is, de perimeters op te ruimen, zal dit vermoedelijk dezelf de gevolgen hebben als de onmacht van de Amerikanen, om zich aan de Mands- joerijse grens te handhaven, wat volgens generaal Mac Arthur het gevolg is ge weest van het feit, dat hem niet was toe gestaan, de Chinese bases in Mandsjoerije te bombarderen, alhoewel het velkomen duidelijk was, dat de Chinezen daar een invasieleger voor Korea aan het samen stellen waren. Deze gevolgen zullen aller eerst een verlies van prestige zijn. Boven dien, naar schatting staat in Korea dertig procent van Mao Tse Toengs beste troe pen En hij kan het volgens militaire waarnemers niet riskeren, deze geheel en al op te offeren. Want in zijn eigen land is hij nog lang niet overal heer en mees ter terwijl het volk, het thuisfront, naar vrede verlangt Dit althans volgens be richten, die in Hong Kong binnenkomen. De overtuiging wint steeds meer veld, dat Korea ten slotte slecbts r l jst, ocs-. Stalin tot zijn adviseurs: Vijf honderd millioen en ik kan er mee doen, wat ik wil(The Washington Post). een episode zal blijken, de zoveelste troefkaart in de handen van Stalin, die tot dusver de Amerikaanse oorlogsmachine terdege aan bet werk heeft gezet, zonder zelf ook maar één soldaat te offeren, be- houdens dan de piloten, die met de Noord-Koreanen hebben meege vochten. En al meent MacArthur dan, dat de grote strijd tegen het communisme in Azië zal worden uitgevochten, Marshall enEisen hower zijn een andere mening toe gedaan. Voor hen zal Europa een beslissende rol spelen- De particuliere- en de «emi-over- heidsbedrijven, die zich bezig houden met goederenvervoer, zullen, wanneer het wetsontwerp „Regeling van het vervoer van goederen niet vracht auto's" door het parlement wordt aan genomen op voet van volkomen ge lijkheid worden behandeld. Reeds thans is aan de N.V. Ato/Van Gend fen Loos de verplichting opgelegd een zo danige administratie te voeren, dat daaruit te allen tijde een inzicht kan hinderd, ingescheept kunnen worden De havenstad Poesan is eveneens als een '„de fence perimeter" bedoeld. De 2,perime ters zijn dusdanig opgesteld dat de bin nenvallende Chinezen zowat, héél het bar re Korea moeten bezetten en lange ver bindingslinies zullen moeten gaan"onder houden. iets, wat de Noord Koreanèn hét vorige jaar noodlottig, is geworden. Korea heeft een pracht van een „bottleneck" éen flessenhals, die gemakkelijk kan worden afgesloten, indien eeiwnilitaire. mogend heid als de V®1 sen. rtrenigde Staten dit' zoü wen- Het influenza-vbus-vaccin in gebruik. Op Marken heeft in de nfgelopi n week dr. Pardeloup vele inwoners van het eiland ingeent. daarente- van Jan Méns,' speelt op beter .gezegd IJ-landen, „Er wacht een haven", de nieuwe roman Kattenburg, een dor \msterdamse „eilanden want ze liggen aan de trotse stroom, die honderden schepen draagt, kleine vaartuigen maar ook oceaan-reuzen, welke uit verre goederen aanbrengen. Kattenburg grenst aan enkele van de belangrijkste Amsterdamse binnenhavens,.waar de schepen gelost eni aren wor en cn waar grote pakhuizen langs de uitgestrekte kaden liggen. Dat Jan Mens, die Amsterdam en de Amsterdammers kent als weinig anderen, het eiland vroeg of Iaat tot onderwerp van een roman zou maken, was te ver wachten Maar de vraag was. op welke manier hij ons naar Kattenburg zou lei den en welke omstandigheden hij als de meest gunstige zou beschouwen pm ons het weten van dc echte-Kattenburgers te doen kennen. Het. was een gelukkige vondst van de schrijver om zijn verhaal te laten spe len in de rumoerige en bewogen haven staking van 1911, waarin de Kattenbur gers een groot aandeel hebben gehad. Juist in die dagen, toen de gemoederen verhit waren en de hartstochten vaak de. vrije teugel werd gelatentoonden zij onverbloemd de verschillende .facet ten van hun wezen en temperament. Een Amerikaanse marinier in root- li trusting. 'oah, hij than* in het door koude geteisterde Korea vecht, ffat masker behoort tot zijn uitrusting. i Ook wat zijn bevolking en haar manier van leven betreft, is Kattenburg lange tijd een eilandje geweest in het grote Amster-, i dam. Echte Mokumers woonden hier. rr.aar van 'n bijzonder slag; onderling ver deeld. kenden zij als groep een schier onaantastbare saamhorigheid, vooral wan- j neer zij zich bedreigd voelden. Een der i trieste banden tussen de bewoners was de armoede. De echte Kattenburgers stonden bekend I als ruwe klanten, snel gereed met de i vuist, rap en snedig van tong. maar met diep ingewortelde begrippen van recht en fatsoen en hulpvaardig voor elkander. Elj I hadden iets van grote, primitieve kinde ren met een au fond goed en gevoelig hart. „Wij op Kattenburg kunnen mis schien niet zo best denken. Maar we kun- i nen verbazend goed voelen". laat Jan j Mens de hoofdpersoon van zijn boek zég gen. 't Waren over het algemeen ijverige ke rels, die graag de handen uit de mouwen staken om voor vrouw en kinderen ito kunnen zorgen en een klein, heel beschei den beetje welvaart in hun schamele wo ningen te brengen. De Kattenburgers had den geen overdaad nodig om zich geluk kig te voelen. Maar zelfs het allernood zakelijkste ontbrak dikwijls in de tijd, toen er van „sociale zekerheid" nog geen sprake was. Opstandigheid, haat cn verzet vierden hoogtij, doch niet om deszeifs wille, maar omdat de Kattenburgers werden gedreven door zorg en gerechtvaardigde grieven. Er waren ruwe vechtpartijen, maar ook treffende staaltjes van hulp- en offer vaardigheid en van solidariteit, Dezelfde hand, die naar een soldaat schoot, deelde zijn enige brood uit aan hongerige kinde ren, om een voorbeeld uit „Er wacht een ha ven?' te geven. Deze hand was die van Jan Goedvolk, de hoofdpersoon, een gezonde, flinke bootwerker. Aan het begin van het boek is hij juist vader geworden van een twee ling. „Da's niet zo bedoeld", zegt de le venslustige jonge kerel, maar welgemoed voegt hij hieraan toe: „Arijt, waar d'r twee van bikken, bikken d'r ook vier van: geen zorgen vóór de tijd!" Deze woorden zijri tekenend voor zijn karakter. Jan is een goede huisvader, hij houdt veel van zijn vrouw, Geer, en zijn zoontjes Bertus en Jantje Hij moet zwoegen orp aan de kost te, komen en dat doet hij graag. Erg royaal is het in het huisje aan het Ma- rmiersplein echter allerminst, maar Jan wuift zorgeloos alle zwarigheden weg. Hij is immers sterk en gezond en zal heus de kost voor vrouw en kinderen wel ver dienen. Maar de ontevredenheid over de ar beidsvoorwaarden komt tot een uitbar sting, het begin van een lange lijdensweg voor de meeste Kattenburgse gezinnen. Als de staking uitbreekt: staat Jan direct in vuur en vlam. Toon Bontekoe, zijn vriend, tracht hém te overtuigen van de macht der arbeiders, mits zij zich orga niseren. Jan is echter een vrijgevochten natuur, die geen gebondenheid verdraagt; hij is onbesuisd en zou maar liefst geweld gebruiken. Hij is solidair hij staakt, post cn vecht, 'maar de leiding van de bond wantrouwt hij: van tactische strtjdmid delen heeft hij geen begrip en hij ver wacht er bok niets van. Dc meest schokkende gebeurtenis van de hele staking is voor Jan Goedvolk, dat zijn kameraad Nelis Uitvlugt een ..maffer" (onderkruiper, die 's nachts in' de loodsen bleef slapen) blijkt te zijn. Jan heeft deze Nelis met gevaar voor eigen leven uit het water gered, iets dat hij toen niets bijzonders vond, dood gewoon zijn plicht. Maar nu vraagt hij zich af, of hij er. wel goed aan heeft gedaan en heel diep in hem leeft en groeit een drang naar wraak. „Kijk eens, indien Nelis iets moois had gedaan, was Jan daar trots op geweest. Dan had hij tot zichzelf kunnen zeggen: Jan, jongen, wat jofel dat jij die vent uit de plomp hebt gehaald! Maar Nelis deed Iets smerigs, hij vervulde de vuilste rol, die een werkman zich denken kon: onder kruiper! Wat het daarom niet beter ge weest, als de man verzopen was?" Deze gedachten zetten zich in Jans hoofd vast. hij voelt zich als het ware medeschuldig aan het verraad van Uit vlugt en het boek eindigt ermee, dat hij zich niet beheersen kan en de man van een schip af in het water gooit. Maar intussen is er heel wal gebeurd, zowel in het gezin Goedvolk als op het hele eiland, zoveel zelfs, dat we steeds groter bewondering krijgen voor de keuze van Jan Mens en voor de durf, waarmede hij zijn onderwerp heeft aangepakt en uit gewerkt. Uit het voorafgaande blijkt trouwens reeds, dat dit boek méér is geworden dan alleen de roman van een Kattenburgs ge zin, meer dan een schildering van het leven op het eiland, kleurig en levendig door de meesterlijke verteller, die Jan Mens is, beschreven. De plaats- en tijdbepaling boden de schrijver grote kansen, die hij alle be nut heeft; maar zij stelden hem tegelij kertijd zeer zware eisen. Op de eers.e plaats moest hij als het ware in de huid van een Kattenburger kruipen om hele maal vertrouwd te raken met de sfeer van en levenswijze op het eiland. Vervol gens moest hij de dramatische dagen van de staking niet alleen „bestuderen maar veeleer herbeleven. Pas daarna kon hij zijn figuren tot leven wekken en hen hun rol laten spelen in het verhaal, dat hij met zijn rijke verbeelding rond de historische gebeurtenissen bedacht. Tot leven wekken daarin is Jan Mens een meester. Zijn figuren interes seren ons, zijn ons lief of oogsten onze afkeer, omdat ze levende mensen zijn. Dit is niet alleen te danken aan de krachtige en boeiende verteltrant en het sterke beeldende vermogen van de schrijver, doch ook aan het echte, diepe maar mannelijke mededogen dat hij voor de verdrukten en behoeftigen heeft. Enkele fragmenten (o.a. dat. waarin wordt verteld hoe gepost wordt in het huis van een arme weduwe» kunnen onmogelijk iemand onontroerd laten. Maar Jan Mens zou zichzelf niet zijn, als hij zijn gulle, fijne humor geen kans had gegund. Kostelijk is bijvoorbeeld bet hoofdstuk over de goedbedoelde maar mislukte hulp, die Jan Goedvolk en Toon Bontekoe aan de vrouw van een veron gelukte collega wilden bieden. In het oeuvre van Jan Mens, dat wij oprecht bewonderen en hoog aanslaan, neemt dit boek als rijke aanwinst een eigen plaats in direct naast de trilogie over Griet Manshande. Het heeft dezelfde kwaliteiten; ook hierin herleeft het Am sterdam van rond 191C en strijden mensen voor recht en gelu*k. maar er zijn uiter aard vele nuancen. „Er wacht een haven" is een mooi en sterk boek, waar wij de schrijver van harte dankbaar voor zijn. Het werd keurig uitgegeven. Volwasse nen! (N.a.v. ..Er wacht een haven" door Jan Mens. Uitg. Kosmos, A'dam). worden verkregen in de exploitatie- nitkonisten en de vergoeding voor ver richte diensten met het doel te ver hinderen, dat dit semi -o ve rh eidsbe- drijf door subsidiëring door de N.S. in staat zou worden gesteld de particu liere vervoerbedrijven concurrentie aan te doen door middel van onder kost prijs liggende tarieven. Dit. is gebleken uit het mondeling overleg, dat is gepleegd tussen de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat der Tweede Kamer en de minister over bovengenoemd ontwerp van wet. Op een vraag omtrent de huidigé structuur van het wegvervoer antwoord de de minister, dat aan het beroepsgoe- derenvervoer niet vrachtauto's wordt deelgenomen door ca. 9500 bedrijven van verschillende grootte en karakter. Deze onderscheiden zich naar de grootte als volgt: 499 bedrijven met 1 wagen, 2367 bedrijven met 2 wagens, 981 bedrijven met 3 wagens, 1161 bedrijven met 4 t/m 10 wagens, 113 bedrijven met meer dan 10 wagens. De vervoercapaciteit van deze bedrij ven is rond 100.000 ton. De indruk be staat, dat deze capaciteit ruimschoots toereikend is om aan de vraag te kunnen voldoen en dat zelfs gesproken kan wor den van een zekere overcapaciteit. Hiér bij dient echter ir» aanmerking te wor den genomen, dat de vraag naar ver- voergelegenheid sterk onderhevig is aan seizoensinvloeden. Het staat wel nage noeg vast, dat de beschikbare capaci teit ongeveer geheel wordt benut, waar uit de conclusie kan worden getrokken, dat een mogelijk bestaande overcapaci teit geen onrustbarend karakter heeft en eerder als onvermijdelijk móet worden aanvaard. Er zjjn geen aanwijzingen, aldus de minister, die er op duiden, dat dé toe stand van solvabiliteit van de vervoer bedrijven zodanig is, dat van een ern- Ntige situatie kan worden gesproken. Weliswaar zijn cr vervoerbedrijven vooral onder de kleinere bedrijven die met financiële moeilijkheden te kampen hebben, doch dc oorzaak hier van schuilt in vele gevallen in een ondeskundige en ondoelmatige be drijfsvoering. Terzake van de stabiliteit der onder nemingen merkte de minister op, dat zich nog steeds belangrijke verschuivingen voordoen zowel wat de capaciteit van de bedrijven als de bedrijven zelf betreft. Een stabiele toestand is, zo meende de minister, ook thans nog niet bereikt. De minister bleef het ongewenst ach ten de vergunningen voor een langere termijn dan 10 jaar te verlenen. HET MAG NU dooien, maar we zitteu nog flink in de winter. Toch wordt vlet. vergeten dat Pasen op een vroege datum valt, want in Limburg worden de carna valsfeesten vanwege de automatisch vroeg beginnende vasten al danig voor bereid. Er wordt reeds druk gerepeteerd met liedjes, die eventueel de Carnaval schlager van 1951 moeten worden. Wol leven we toch snel. Va.n het lengen der dagen is in verband, met de donkere och tenden nog niets te bespeuren en we prm ten reeds over Vastenavond. IN DURBAN SPELEN de naturellen, geen voetbal met 'n elftal, doch met een twaalftal. De twaalfde man raakt de bal niet aan, doch fungeert als „inyanga": to verdokter. De uitslag van elke match is afhankelijk van zijn „mtakaW: toverkunst Hij smeert 's nachts, voor de wedstrijd zal plaats hebben, de goalpalen met eert geheimzinnig goedje in en geniet een in komen van zijn club, variërende tussen 10 en 12 pond, sterling per maand. Is dat systeem niets voor de K.N.V.B. hier bij internationale wedstrijden? Laten ze dav maar komen, de Fransen, de Zwitsers, de Belgen. WILHELM PIECK, de president van Pieckistan. d.w.z. de Oost-Duitse repu bliek is 75 jaar geworden. Volgens de Waarheidheeft een president nog nooit zoveel vertrouwen en populariteit genoten als hij. Een presidentiële verjaardag is uog nooit zo geestdriftig gevierd. Als Star. lin deze „Waarheid"-kolder ónder de ogen krijgt zijn Paul de Groot en consorten nog niet wat men noemt jarig". Want wie is gevierder dan de generalissimus van het sovjet-rijk? DE COMMUNISTISCHE partij bier heeft natuurlijk ook een telegram van zoveel piek aan Pieck gezonden. In dat felicitatie telegram staat o.a, „Wij groeten in u de Eerste Duitse strij der voor de Vrede en wensen u veel kracht en succes toe by uio strijd voor een verenigd, vredelievend en democra tisch Duitsland, waarvan het welslagen ook voor de toekomst van het Nederland se volk van beslissende betekenis is". Voelt u de fijne nuance MORGEN is bet weer Zondag. En na tuurlijk is de eerste collecte weer voor de nieuwe kerken van ons Bisdom. St. Paulus pakt ons in het nieuwe jaar tegelijk goed aan. Wilt U toerusten met een medelij dend hart met. goedheid en bescheiden heid, met. zachtmoedigheid en geduld. Weest daarenboven dankbaar. Het Evan- gélie geeft ook een behartigenswaardig puntje. Mochten toy allen ook toenemen in wijsheid en in welbehagen bij God. Na de bevrijding Is er enige tfld ge delibereerd over de vraag of de grote Duitse onderzeebootbunker ten Zuiden van de IJmuidense haringhaven de grootste In West-Europa opgeblazen diende te worden, maar tenslotte bleef de bunker op grond van allerlei overwegingen ge spaard. De i sleuven, waarin de onder zeeërs hebben gelegen werden dichtge gooid met puin van een naburige kleinere bunker en er kwam een hechte kade voor. Thans heeft men besloten, dat er een grote kalkzandsteenfabriek in de „I.T- bunker" komt, die het benodigde zand uit dc IJmuidense haven zal betrekken. Daar worden namelijk jaarlijks door de Rijkswaterstaat honderdduizenden kub. meters zand opgebaggerd, die een ge schikte grondstof vormen voor de kalk- zandsteenfabricage en tot nu toe buiten gaats in zee werden gestort. Niet alleen de nieuwe fabriek zal, hiermee gebaat zijn, maar tevens de Rijkswaterstaat, die op deze manier de kosten van het baggeren in de havenmond aanzienlijk naar be neden zal zien gaan. De productie zei afstandmarsen dit jaar ook weer te 1 voorlopig gebaseerd worden op 100.000 000 Nijmegen te houden. Als data zijn vast- i stenen per jaar, die door tien grote steen- gesteld 24, 25, 26 en 27 Juli. persen vervaardigd zullen worden. Het bestuur van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft be sloten, de internationale Vierdaagse- Dc besprekingen tussen de geallieerde Hoge Commissie en de Westduitse rege ring over Westduitslands deelneming aan de Westerse verdediging zullen de vol gende week Dinsdag, 9 Januari, beginnen, aldus heeft de Hoge Commissie gisteren bekend gemaakt. De besprekingen zouden „informeel" zijn en „door Britse. Ameri kaanse. Franse en Duitse vertegenwoor digers op een technisch niveau gevoerd worden. De drie hoge commissarissen bespraken 21 December het onderwerp van Duits- lands bijdrage in een lang onderhoud met Adenauer. Adenauer kreeg toen de ver zekering. dat de Westduitse regering piet voor voldongen feiten zou wordpn gesteld. Men kwam overeen, dat de kwestie door geallieerde en Duitse deskundigen geza menlijk zou worden onderzocht. Het resul taat van deze studie zal dan later door de Hoge Commissarissen en de West duitse kanselier besproken worden. De correspondent van het A.N.P. tekent hierbij aan: De gedacht en wisseling van desknndigen over de mogelijkheden co omstandigheden vau een Duitse militaire bijdrage vormen slechts een onderdeel van de discussies, die drie maand op de Petersberg zullen wor den gehouden en die een keerpunt in de naoorlogse Duitse ontwikkeling kunnen worden- Het resultaat ervan kan van grote be tekenis zijn voor het uiteindelijke stand punt. dat de Westduitse regering zal in nemen ten aanzien van de politieke con sequenties van de deelneming aan de cie- fensie. Adenauer's tot dusverre uitgesp, „- ken standpunt is, dat een volledige miiilu - re gelijkstelling der Duitse eenheden onontkoombare voorwaarde voor Du» .e toestemming zou zijn. Wat de politieke ge lijkstelling betreft heeft de regering in formeel te kennen gegeven, dat zij beseft dat deze gelijkstelling nog verschillende etappes zal moeten doormaken en daarom niet terstond zal kunnen worden bereikt. Daarentegen heeft de tegen de militaire bijdrage gekante oppositie, in hoofdzaak geleid door de sociaal-democraten, tot nu toe volhard in de eis dat ook politieke gelijkheid niet langer zou worden uitge steld. Daar de uiteindelijke beslissing bij het Westduitse parlement zal liggen, gaat de belangstelling in hoofdzaak uit naar de voortzetting der reeds begonnen discussies over het herstel der Duitse souvereiniteit. Mogelijk zullen deze dan ook deze maand het nu beginnend technische overleg over- Etemmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3