Hevige MacArthur's strijd om Wondjoe grote luchtactie Eisenhower terug in Europa Zevenklapper op de markt Winkelprijzen voor wol zullen omhoog moeten Waarom het Westen zich gaat verdedigen Amerika wenst Peking als aan valler te veroordelen Mannen met ronkende lampen Vleermuizen en het ding trekken zeer de belangstelling en ..plukten" honderden vleer muizen uit de Limburgse grotten De dolkstoot Maandag 8 Januari 1951 i tDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Steenkolenschaarste in Engeland Zweeds journalist verongelukt /T Weinig voetbal De griep in Europa Bestelauto reed tegen een boom Hij heeft geen miraculeuze plannen" Vogelpest breidt zich uit Woe plv.-minister van buitenlandfee zaken Invloed van kopersweerstand niet te peilen J houding schept gevoel van onveiligheid Rusland s 16.000 beestjes in 15 jaar onderzocht jaar WEERBERICHT j Rondom het verkeersknooppunt Wondjoe wordt, naar Reuter uit Tokio meldt? thans hevig gevochten- Volgens hel Amerikaanse achtste leger is Wondjoe nog in handen van de verbonden troepen. In honderden mijnen werd extra gewerkt Slechts 5 terreinen goed- gekeurd Eén dode en twee gewonden Geen pluimveemarkt in Purmerend CAMPAGNE BIJ DE V.N.-LEDEN Ideale winterverblijven De weerverwachting, geldig van heden'» tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Aanvankelijk matige tot krachtige, later overwegend matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering jn tempera tuur. Dinsdag 9 Januari: Zon op 8.46 uur, onder 6.48 uur: Maan op 10.19 uur, onder 18.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT chine SE aanvallen Ho«jo« Janqjang 36*<e BRJjRAAD Kangnocng QKaesong DOOR CHINEZEN BEZET •Wonjoc Samtsjok Socwon •Pjongtack ^Jj0tn9)0t Hamtsjang Jongdok Toe jon Koensan •Tacgoc NIEUWE ZETEL Z.KOREAANSE REGERING TfJnjoc OESAN Kwangjoc Mokpo 51103 V. PELT- PA De Britse minister voor de brandstof voorziening heeft via de radio een be roep gedaan op alle Britten om zuinig te zijn met steenkool daar anders de industrie in moeilijkheden zou geraken. Wanneer minder steenkool zou zijn uit gevoerd naar het Gemenebest en West- Europa, zou Groot-Brittannië thans in een betere positie verkeerd hebben, doch de Britse steenkool had bijgedragen tot het herstel in West-Europa en de be scherming ervan tegen „de dreiging van de ononderbroken communistische aan val", aldus de minister. Gevolg gevend aan het beroep van Attlee van de vorige week hebben de mijnwerkers van een zevenhonderdtal mijnen van de in totaal 835 een vrijwillige Zaterdagdienst gedaan. In Schotland werd slechts in honderd van de 190 mijnen extra gewerkt. De 18-jarige Zweedse journalist Soeren Carlsson uit Motala. die een bezoek aan Nederland kracht, is Zaterdag dood In zijn hotelkamer te Amsterdam aange troffen. Het vermoeden bestaat dat no door gasverskkking om het leven is 8®" komen. Hij had des nachts een z.g. „gas- duveltje" een gaskacheltje dat geen afvoer heeft in zijn kamer laten bran den. Het stoffelijk overschot is naar het VVilheimina-Gasthuis te A'dam overge bracht. Bij de Westkust hebben de Noordelij ken Soewon bezet, een verkeersknoop punt 25 km ten Zuiden van Seoel. Aan de Oostkust hebben de V.N.-troepen de laatste stelling ten Noorden van de 38s*e breedtegraad prijsgegeven. Maandagochtend vroeg liet generaal MacArthur de vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht in het Verre Oosten boven Korea inzetten, met de opdracht Nadat de K.N.V.B. er Zaterdag toe overging, het grootste deel van het voetbal-Programma opnieuw uit te stellen. }s er gisteren van de voetbalcompetitie niet veel terecht gekomen en men dus rustig spreken van de YÜfde voetballoze Zondag in successie. Slechts vijf wedstrijden werden toch nog gespeeld: eén in de tweede klasse (HerculesElinkwijk die door de bezoekers met 23 werd gewonnen) en vier in de eerste klasse. De uitslfSen Van deze eerste klasse-wedstrijdcn Waren: Afd. E RCH—Haarlem Afd. D Feijenoord—Spart» Afd. E ChévremontSïaurita 1—0 EindhovenPS" 12 0—S 21 de communistische troepen aan te vallen, die thans oprukken naar de door het achtste Amerikaanse leger ingenomen stellingen. Heden is de tweede week be gonnen van de grote inspanning der ge allieerde luchtmacht, i.v.m. het jongste offensief der Chinese communistische en Noordkoreaanse troepen. Er zijn nog geen nauwkeurige gege vens bekend over het aantal dodelijke gevallen van griep in Engeland in de af gelopen week. (De week te voren had dit 102 bedragen in 126 grote steden van Engeland). De epidemie is niet van ern stige aard, in vergelijking althans met die in de winter van 1943/44, toen meer dan 1000 mensen in de grote steden van Engeland stierven in 2 weken tijds. De griepepidemie in Denemarken, welke een maximum bereikte van meer dan 5500 nieuwe gevallen per week in December, is thans aan het afnemen In België heerst de ziekte in vrij ern stige mate. In het gebied van Brugge werden verscheidene scholen gesloten wegens besmettingsgevaar. Te Maarsbergen Is Vrijdagavond ter hoogte van de stichting „Valkenheide" een verkeersongeval gebeurd, dat aan een meisje, de 14-jarige A. v. d. B. uit Leer- sum, het leven kostte. Twee andere per sonen werden zwaar gewond. Een gesloten bestelauto reed, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom. Het meisje, dat daar met haar rij wiel stond te wachten, werd tegen de boom gedrukt en in hoogst ernstige toe stand naar een ziekenhuis te Amersfoor overgebracht, waar zij dezelfde avond overleed. De inzittenden van de auto, een chauffeur uit Nijmegen en een monteur uit Amsterdam moesten met ernstige kwetsuren naar het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht worden vervoerd. Generaal Eisenhower Is Zondag te Pa rijs aangekomen om het opperbevel van het Atlantische leger op zich te nemen. De generaal werd dooi hoge Franse func tionarissen, de drie Franse stafchefs en diplomaten op het vliegveld, waar strikte veiligheidsmaatregelen waren genomen, ontvangen. Langs de weg naar Parijs wa ren eveneens veiligheidsmaatregelen ge nomen. Communistische journalisten had den geen toegang tot het afgesloten deel van het vliegveld, waar het vliegtuig met de generaal landde. Spoedig na zijn aankomst had Eisen hower een informele bespreking met veldmaarschalk Montgomery, hoofd van de defensie van de West-Europese Unie. Toen men na deze bespreking aan Mont gomery vroeg of hij een functie onder Eisenhower had aanvaard zei deze: „Vandaag geen vragen. Ik heb niets te zeggen In een door de Franse radio omgeroe pen verklaring zei de généraal, dat hij geen „miraculeuze plannen" heeft en dat buitenlandse hulp alleen Europa niet kan beschermen. Eisenhower, die snel de hoofdsteden van de landen van het Atlantisch pact wil bezoeken, heeft gezegd, dat hij onge veer midden Februari „meer blijvend" naar Europa zal komen. Een woordvoerder heeft Zaterdag te Partjs verklaard, dat Eisenhower na zijn bespreking met Franse autoriteiten Brus sel, Den Haag, Kopenhagen, Oslo, Lon den, Lissabon, Rome, Frankfort, Luxem burg en Reykjavik tussen 10 en 26 Jan. wil bezoeken. De generaal zal vervolgens een tweedaags bezoek aan Ottawa bren gen en daarna naar Washington terug gaan voor besprekingen met Truman alvorens hy zijn nieuwe functie blijvend aanvaardt. Voor zijn vertrek naar Europa bracht Eisenhower een „beleefdheids bezoek aan president Truman en aan /vvercil Hamman, Truman's speciale adviseur voor buitenlandse aangelegenheden. De president, vergezeld van Acheson en Marshall en verder van de chefs der Ame rikaanse staven, evenals de diplomatieke vertegenwoordigers der meeste landen van het Atlantisch-pact, deden Eisen hower op het vliegveld uitgeleide. In verband met de uitbreiding van de pseudo-vogel pest in Den lip, een dorn benoorden Amsterdam, is in afwachting van een beslissing van de minister van Landbouw met ingang van Dinsdag a.s. de aanvoer, het voorhanden hebben en het markten van piuimee in de ge meente Purmerend verboden. De aanvoer en de handel in konijnen blijft echter toe gestaan. Generaal Woe Hsloe Tsjoean, leider van de^Chinese communistische dele gatie naar de V.N.die thans in China is teruggekeerd, is plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken ge worden, aldus een bericht van het pers bureau „Nieuw China". Voordat hij zich naar Lake Success begaf, was ge neraal Woe hoofd van de afdeling voor. Russische en Oosteuropese aangelegen heden van het ministerie. Het Panamese s.s. „Mary", dat op de Noordzee in aanvaring kwam met het Griekse s~s. „Armathia" en een paar behoorlijke gaten opliep. De „Mary op de Nieuwe Waterweg met bestemming Rotterdam voor reparatie. Een van de goederenmarkten, die zon der twijfel in ieders belangstelling staat, is die van wol. Wogens de bijzondere kwaliteiten van dit 'product neemt het toch wel de eerste plaats in onder ie natuurlijke vezels, die de grondstof leve ren voor de textielindustrie. Het prijs verloop OP de wereldmarkten voor wol is dan ook een uitermate belangrijke bepalende factor voor de kosten van levensonderhoud althans wat de groep kleding betreft. In Europa en zeker in Nederland is dit zeker in veel sterkere mate het geval dan momenteel in de V S. Immers in Amerika is men reeds veel verder gevor derd met het aanwenden van syntheti sche producten, zoals rayon en nylon, die reeds geruime tijd niet alleen als bijmen ging met natuurlijke» garens worden ver werkt. maar ook in Vele gevallen de voor naamste grondstof, io niet de enige, vor men voor tal van artikelen, b.v. heren- costuums. Maar ook in Amerika blijft de behoefte aan wol groot. Wol is een van de weinige producten, waarvan de Amerikaanse re- Egypte gaat met Brittannië in zee. Naar wordt vernomen zullen Egyptische vloot- eenheden deze maand deelnemen aan Britse vlootoefeningen in de Middellandse Zee. De manoeuvres zullen 14 dagen duren. De teksten van de ««maal niet gelijk luidende, e'1' „ver "iSe antwoord nota's aan Moskou Duitse her bewapening. ,«ie jh..? Uan Visjinski zijn overhandigd, "J" s gepubliceerd. De nota's geven nognjj "^Uiting aan de v reedzame bedoelling_prj„, Westerse mogendheden. De ref\eiis»m\ der «"'de landen achten het 'Jk, te allen overvloede, de «ussl!j„r„n, jN u'd'8'n- K- n aan hun adres wedtwm duidelijk en ondubbelzinnig te weer ggen. Zij leggen er de °P> dat hun politiek in geen en»eJ opzicht een agressief karakter verto°nt- Wanneer zjj maatregelen treffeP tot verhoging van hun zuiver defensiev® kracht, dan is dit een gevolg van Russische houding, die in tegefls.tedln8 tot zijn bondgenoten uit de v0rISe oorlog, wei gerde te demobiliseren- een redelijk controle-systeem np zün bewapening „iet wenste te gedogen- De Franse nota wijst verder op de houding der vroegere „azi-bondgenoten, die zich thans onder SoVjet-heersehappjj bevinden, en wier bewapening de bV de vredesverdragen bedongen bewapemngs- Umiet verre overschreden- noodzaak van de Atlantische gemeenschap werd daardoor dringend, en het optreden daarvan komt geheel voor Russische aansprakelijkheid. De Duitse herbewapening draagt eveneens een strikt defensief karakter. De Franse nota vermeldt hierbij, hoe men tot deze maatregel genoodzaakt werd in het bijzonder door de oprichting in de Sovjet-zóne, van z.g. „Bereitsdhaf- ten", in feite legerafdelingen ter sterkte van een regiment. De Britse nota toont dan aan, dat de vorm, waarin de Duitse herbewapening wordt gegoten, al via de Atlantische organisatie, in stede van het gevaar voor een herleving van het mili tairisme te vergroten, integendeel juist is gekomen om dit te vermijden, aange zien de vorming van een nationaal Duits leger op deze wijze wordt vermeden. De beide nota's, die er geheel op zijn gericht, het zuiver defensieve karakter der Westerse maatregelen naar voren te brengen, besluiten met de verzekering, dat de beide regeringen alles willen be proeven om een uitweg uit de huidige impasse te vinden en dat zij daarom niets willen nalaten om de voorgestelde conferentie der Grotè Vier doorgang te doen vinden. De houding der, Sovjets vervult hen echter met scepsii. gering in vorige jaren geen voorraad heeft aangelegd en nu sinds Korea de militaire behoeften zo sterk zijn gestegen, komt dit land met een extra vraag op de we reldmarkten. De invloed van het krijgs rumoer blijkt dan ook duidelijk uit het verloop van de prijzen voor ruwe wol. Opgemerkt moet echter worden, dat ook zonder Korea de wolprijzen waar schijnlijk tamelijk hoog geweest zonden zijn, omdat het werkelijke wereldaanbod in het seizoen 1950-51 naar verwachting toch nog lager zal liggen dan tn 1949-50, niettegenstaande de wolscheer naar ra ming met 24 millioen ponnd tot 2.28 mil liard pound (gezuiverd) zal toenemen. Deze ontwikkeling is te wijten aan het feit, dat de oude voorraden aanmerke lijk zijn afgenomen, men denke m dit verband maar aan de uit de oorlog stammende voorraden van de Joint Orga msation, die thans vrijwel uitgeput zijn. Daarenboven heeft men te rekenen met de behoefte voor militaire doeleinden, die voor de V S. in dit seizoen geschat wordt op 100 millioen pound gezuiverde wol van eerste kwaliteit Het Korea-effect kon zich op de wol markt echter pas goed openbaren na de opening van het nieuwe veilingseizoen in September 1950- Het werd toen aanvan kelijk nog versterkt door verkeersmoei lijkheden wegens overstromingen in Australië, die het aanbod beperkten en door de min of meer normale cumulatie van orders na de onderbreking van de veilingen. Enorme prijsstijging Als wij het prijsverloop van de wol volgen sedert de devaluatie in September 1949, aan de hand van de door de Joint Organisation verstrekte gemiddelden be treffende in de Dominions en het Ver. Koninkrijk ter veiling gebrachte „com bing wools", dan blijkt, dat de prijzen tot eind 1950 wel met ca. 250 pet. gestegen zijn. Op het vliegveld Orly bij Parijs arriveerde Zondagmorgen generaal D. Eisenhoiver, opperbevelhebber van de troepen van de landen van het Noord Atlantisch Pact en commandant van de Britse troepen in Europa. Door veldmaarschalk Montgomery werd hij begroet. In het midden de adjudant van Montgomery, It.-kol. Costa de Beauregarde. Het valt op, dat de devaluatie-stijging in Januari vrijwel bereikt werd. Daar na zakken de prijzen wat in, om in April weer geleidelijk verder te stijgen. De grote sprong werd echter in September gemaakt. October gaf daarop weer een lichte inzinking te zien, die waarschijn lijk mede moet worden toegeschreven aan de successen, die de Ver. Naties in die dagen in Korea wist te boeken. Maar in November kwam hier de ommekeer, die ook tevens de prijzen weer omhoog stuwde. De December gemiddelden zijn nog niet bekend, de berichten wijzen echter op een stijging met 5 tot 7% pet. De prijsstijging van December is des te opmerkelijker, omdat juist In deze maand het aanbod van de Dominions pas goed los kwam. In normale tijden pleegt de markt in de laatste weken van No vember en In December wat gemakkelij ker te worden wegens het toenemende aanbod. Het is moeilijk te zeggen, of deze om standigheid eenaanwijzing is, dat de prij- zou nog verder zullen stijgen, want hier tegenover zal rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid, dat er een toenemende kopersweerstand gaat optreden. Het zou mogelijk zijn, dat de sprong van September en de daaropvol gende verdere stijging de grens betekent voor een groot deel van de uiteindelijke afnemers, dus de consumenten. Maar de ze laatsten hebben de September sprong nog niet aan den lijve ondervonden. Tijdsverschil van 6 a 10 maanden Men kan n.l. aannemen, dat er gemid deld zes tot tien maanden verlopen voor de prijsstijging in de detailhandel door werkt. Deze zomer zullen dus naar alle waarschijnlijkheid de winkelprijzen be hoorlijk omhoog moeten en in ieder geval zal het volgende winterseizoen flinke prijsstijgingen te zien geven. Sedert JOU van het vorige jaar zijn de betere kwaliteiten wol met ca 50 pet de mindere soorten nog meer, zelfs tot_ 100 pet, in prijs gestegen. Uiteraard behoeven de prijzen van de eindproducten niet met een zelfde per centage omhoog te gaan, omdat in deze prijzen ook een goed deel arbeidskosten e.d. zit. Globaal genomen zou men geneigd zijn te verwachten, dat de detailprijzen van wollen artikelen over enige maanden minstens met 20 tot 30 pet zullen moeten stijgen. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken maakte bekend, dat de Ame rikaanse regering een „Intensieve campag ne" bij de betrokken regeringen en haar (Van onze correspondent) Vrijwel alle grotten van Zuid-Limburg, zowel die te Valkenburg en Maastricht, als de minder bekende bij Meerssen, Heer en Sibbe, werden verleden week be zocht door een gezelschap van vijftien man ongeveer allen gekleed in hun oudste plunje. Tot de meest verborgen hoekjes van de Zuid-Limburgse onderwereld drong dit gezelschap door, ook al moest het op som mige plaatsen moeizaam over oude instor tingen klauteren en al was nu en dan kruipen het parool.' Met ronkende petro leumlampen zochten de mannen elke vier kante meter van de gewelven af. Interes sant zijn de gewelven van de Limburgse grotten niet bepaald, 's Winters echter ziin er hier en daar nauwelijks zicht baar kleine zwartje slipjes te zien en om die slipjes was het de bezoekers te doen. Zodra zij er een ontdekten, gingen zij er met meterslange stokken en hengels aan peuteren. Er dwarrelde dan iets om laag, dat halverwege de val plotseling twee vleugels uitspreidde en angstig be gon te piepen als een muis. Het waren ook allemaal muizen, vleer muizen wel te verstaan, en de lieden, die ze grot-in- grot-uit gingen storen in him winterslaap, waren chiropterologen, vleer muisdeskundigen. Vier buitenlanders be vonden zich onder hen; een Zweed, dr Olof Ryberg, en een Belgische pater, père Félix Anciaux, beiden internationaal be kende chiropterologen, een student uit Brussel en een Iers student. Tot de Ne derlandse leden van het gezelschap be hoorden, naast andere geleerden, drs L. Bels uit Rotterdam en drs P. J. Bels uit Houthem, ir. D. van Schaik uit Heer, die beter dan wie ook weet-wat in de grotten van Limburg te koop is, en enkele stu> ienten in de biologie. Ruim 1400 vleer muizen werden door hen „geplukt" in de afgelopen week. Vijf hele dagen hebben zij daarvoor nodig gehad. In groepjes van drie, de een met de lamp, de tweede met een stok en de der de met een zak of een doos voor het op bergen van de trofeeën, stroopten zij de gangen af. Enkele anderen hielden zich op een centraal punt, het „depót", bezig met het registreren van de buit. In dit depót, werden de muizen voorzien van een ge nummerd ringetje met het opschrift ..Zoölogisch Museum Utrecht Holland" Vele diertjes bleken reeds zo'n ringetje rijk te zijn, want het was verleden week niet voor het eerst, dat zij werden uitge deeld. Al bijna 15 jaar is men bezig met dit werk. In die tijd zijn in totaal 16.000 vleermuizen door de handen gegaan van drs L. Bels, die de ziel is van dit onder zoek en die binnenkort zijn bevindingen zal publiceren in een proefschrift over „Vijftien jaar vleermuisonderzoek in Ne derland". Vele belangrijke gegevens heeft drs Bels reeds bij elkaar verzameld. Dank zij het feit, dat men verleden jaar in de St.-Pietersberg een vleermuis terug vond, welke tijdens de excursie in 1937 werd geringd, weet men nu bijv. dat deze diertjes minstens dertien jaar oud kunnen worden. Tevens staat thans vast, dat van de 2.000 soorten vleermui zen, die bekend zijn, er zestien in ons land plegen rond te fladderen. Daarvan zijn er elk jaar veertien vertegenwoor digd in de Limburgse grotten welke in de kringen der chiropterlogen interna tionale vermaardheid bezitten. Ook over de trek dezer muizen heeft drs Bels al veel achterhaald. Om gegevens daaromtrent ls het onderzoek vooral be gonnen. Dit onderdeel is wel het moei lijkst; daarvoor is het nodig, dat men 's zomers elders in ons land of in het buiten land een aantal der in Limburg geringde exemplaren te pakken krijgt en dat is niet zo eenvoudig. Het publiek kan wat dit betreft prachtig meewerken door de ringen van dode of levende vleermuizen, welke het in handen krijgt, met gegevens aangaande de vindplaats op te sturen aan het Zoöl. Museum te Utrecht. Dat men de levende exemplaren daarna weer vrij moet laten, spreekt vanzelf, want de vleer muis verricht «en xeer nuttige taak in de natuur. De mergelgrotten zijp. ideale winter verblijven voor de vleermuizen, daar de temperatuur in deze ondergrondse ruim ten het hele jaar door om en om tien graden precies overeenstemt met wat zij nodig hebben tijdens hun lange dut. Eind October zoeken de dieren, mollig van het reservevet, waarvan zij zich intus sen hebben voorzien, een verborgen spleet en hangen zich daarin ondersteboven aan een richeltje op met de tenen van hun achterpoten. Onbeweeglijk blijven zij zo hangen tot het voorjaar begint. Met hun reservevet kunnen zij zo lang rond komen, dank zij het feit, dat zij slechts zeer weinig voedsel nodig hebben gedurende hun slaap. Hun bloedsomloop is dan uiterst gering en hun hart slaa> nauwelijks zes keer per uur. Hun lichaamstemperatuur daalt intussen tot' ongeveer negen graden. Energie kunnen de muizen in die toestand practisch niet opbrengen, zodat zij een zeer gemakkelijke prooi vormen voor drs Bels en de zijnen. Hun jacht van dit jaar ir intussen nog niet helemaal ten einde. Deze week zijn zij twee dagen te gast bij Père Anciaux. die in de buurt van Namen een paar in teressante grotten weet. Nadien zullen zij nog lang hun handen vol hebben met het, verwerken van de gegevens, welke zij heb- J ben achterhaald. En volgend jaar om deze tijd zal het gros van de in Zuid-Limburg i residerende vleermuizen zich opnieuw i moeten laten welgevallen, dat zij tot heil; van de wetenschap weer even uit hun i „dolce far oiëute" worden opgeschrikt, I delegaties in Lake Success was begonnen om haar tot een besluit te brengen, waarbij communistisch China als „aanvaller wordt aangemerkt". Hiertoe waren aan de Ame rikaanse ambassadeurs Instructies gezonden om de buitenlandse regeringen er op te wijzen, dat op een besluit van de V. N„ dat China als aanvaller in Korea veroordeelt, andere besluiten kunnen volgen, die sanc ties tegen communistisch China inhouden. Tn enkele gevallen, zo werd van de zijde van het state department verklaard, hadden Amerikaanse ambassadeurs een memorandum overhandigd, waarin het Amerikaanse standpunt tegenover de Chi nese interventie op Korea uiteengezet is. Een dergelijk memorandum is ook in Den Haag ontvangen. Dit memorandum berustte hoofdzake lijk op twee beginselen, die volgens de V. S. de collectieve actie van de V. N in deze kwestie dienden te bepalen: 1 Vermeden zou moeten worden, dat het tot een algemene oorlog tegen China zou komen, en 2 De V.N. zou de Chinese Interventie niet mogen voorbijzien. Officiële nota-wisseling over dit onder werp heeft anders dan in geruchten werd meegedeeld, niet plaats gehad. Vlce-admlraal Kist onderschelden. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw, tijdelijk vice-ad- miraal F. J. Kist, vlag-officier der Kon. Marine in Indonesië. De kwestie Nieuw-Gulnea is door de bekende verklaring van jhr Van der Goes van Naters, de fractie-leider van de P.v.d.A., in een geheel nieuw stadium gekomen, in een stadium, dat beide aspecten van dit netelige geval nog kwalijker heeft gemaakt dan het voordien reeds was. Deze beide aspecten zijn: de houding, welke de Indonesische regering en het Indonesische parlement nu na deze ver klaring van de heer Van der Goes van Naters zullen aannemen en de partij verhoudingen hier in de boezem van de regering. Wat het eerste aspect betreft is de verklaring van de heer Van der i Goes van Naters, waarin zijn partij zich onder zekere voorwaarden plotse ling uitspreekt voor verdere onder handelingen op basis van souvereini- teits-overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, wel op 'n aller ongelukkigst ogenblik gekomen. Zulk een verklaring was nu, na het afbreken der onderhandelingen, aller minst geschikt om de tegenpartij tot een ietwat soepeler houding te brengen. Van een regeringspartij had men toch zeker mogen verwachten, dat zij, wetende dat er een regeringsnota over deze zaak in de maak was, waarover het parlement zich straks zal kunnen uitspreken, met enige verklaring dien aangaande zou hebben gewacht, totdat deze nota zou zijn verschenen. Afgezien van het feit, of men het eens is of niet met het eerder door de rege ring gedane voorstel van souvereinl» teits-overdracht over Nieuw-Guine» aan de NederlandsIndonesische Unie, wordt hier de regering de dolkstoot in de rug gegeven, waarover prof. Romm» reeds in een artikel van 28 December in „De Volkskrant" sprak. Bovendien worden hier de Indonesische regering op het ogenblik, dat zij over deze zaak een principiële beslissing moet nemen, de kaarten te zien gegeven en wordt haar de verdeeldheid geopenbaard, welke er is tussen de beide regerings partijen ten aanzien van deze bran dende kwestie. Hier openbaart zich tevens het twee de aspect. Het aspect der binnenlandse verdeeldheid. Reeds op de beide Kerst dagen waarden er geruchten van kabi netscrisis wegens verdeeldheid tussen de ministers van de K.V.P. en de P.v.d.A. rond. Op het laatste ogenblik is deze crisis voorkomen door het voor stel van souvereiniteits-overdracht aan de NederlandsIndonesische Unie óf interventie van derden. Het is waarlijk niet onbekend, dat de verhouding tussen K.V.P. en P.v.d.A. de laatste tijd enigszins is verkoeld, maar deze plompverloren verklaring van de heer Van der Goes van Naters is allerminst geschikt om de politieke vriendschap weer te verwarmen. Men kan intussen moeilijk aannemen, dat de heer Van der Goes van Naters op het ogenblik van die verklaring niet precies wist wat hij deed. Of heeft hij een gelegenheid willen zoeken om desnoods via een regeringscrisis de oppositie op te zoeken, welke, nu de samenwerking niet zo bijster meer vlot, aantrekkelijker zou zijn voor de P.v.d.A.? En heeft hij tot dat doel zelfs niet geaarzeld Nieuw-Guinea als inzet te gebruiken? Het is toch zacht gezegd wel bijzon der vreemd, dat een regeringspartij die een jaar lang elke openbare "uitlating over deze kwestie heeft vermeden, de regering rustig latende voortgaan met haar uitspraken van: „Geen souvereini teits-overdracht", nu opeens naar een bijna diametrale koersverandering zwenkt. Men moet niet vergeten, dat zij door haar zwijgen de indruk heeft gewekt, alsof zij het met de regerings opvatting geheel eens was en de rege ring daardoor in een bepaalde positie heeft gebracht. De dolksteek in de rug, waarvoor Romme waarschuwde, was in dit licht gezien niet te sterk uitgedrukt. Het kwaad is intussen geschied. De ontwikkeling van de binnenlandse partij-politieke toestand is nu wel tame lijk duidelijk geworden. Prof. Romme heeft reeds duidelijk uitgesproken, dat „voor onze regering een toegeven aan die eis uitgesloten is". Oud heeft zich in het weekblad van de V.V.D. zelfs scherp afkeurend uitgelaten over het voorstel tot souvereiniteits-overdracht aan de Unie. Hoe de protestants-christe lijke partijen hierover denken is sinds jaar en dag overbekend. Er is wat het binnenlandse aspect betreft nog slechts één zaak, welker kennis van het grootste belang is. En deze ligt verscholen in de vraag of in de boezem der regering de opvattingen hetzelfde liggen als nu tussen de partijen het geval is. Met andere woor den: staan de ministers van de P.v.d.A. op het standpunt van de socialistische fractie-leider of niet? Hiertoe is kennisneming van de te verwachten regeringsnota noodzakelijk. Nu de heer Van der Goes van Naters zijn verklaring op zulk een ongelukkig ogenblik heeft afgelegd, is het vooral voor een goed begrip in Indonesië drin gend nodig, dat deze vraag zo spoedig mogelijk wordt beantwoord. De rege ringsnota of een verklaring aangaande deze vraag zal daarom zo spoedig moge lijk moeten komen. Liefst nog vandaag. Voortgedreven door een felle wind vormt het kruiende ijs van de C, een reële bedreiging voor de huizen in het Zuiden van f olendmu.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1