Amerika neemt Russische uitdaging aan Eenheid van de vrije wereld levensbelang Osan door Noordelijken bezet Nieuw-Guinea blijft twistappel „V oortzetting onderhandelingen zeer gewenst" Steenkool- en Europa staalproductie m Korea" maakte einde aan de dreiging van overschotten Truman gaf Hoover en Taft een krachtig antwoordDoorgaan Pleven won t pleit Vorst veroorzaakte sterke stijging van de werkloosheid in December Dinsdag 9 Januari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Machtige defensieplannen aangekondigd r~ WERKPLAN Weer invoer van Ned. appelen in België Besprekingen op bilaterale grondslag zonder druk of inmenging van derden Industrie vreet99 kolen Franse winst in Indo- China Indonesische regering „bereid" De honderdduizend iveer gepasseerd V WEERRERU.HT President Truman heeft gisteren in zijn jaarlijkse regerings' verklaring voor het Amerikaanse Congres, de z.g. „State of the Union message to Congress" een uiterst krachtige veroordeling van de Sovjet-Unie uitgesproken. Hij drong aan op snelle mobilisatie van alle Amerikaanse krachten om de ernstigste dreiging uit de Amerikaanse geschiedenis met succes het hoofd te kunnen bieden en teneinde West-Europa er voor te behoeden in handen van de Sovjet- ünie te vallen. Hij kondigde een uitvoerig programma aan, dat het nieuwe 82ste Congres zal krijgen te behandelen. Dit programma is gebaseerd op de volgende drie uitgangspunten: 1. Economische hulp aan de „vrije wereld". 2. Militaire hulp aan de Noordatlantische landen. 3. Steun aan de V. N. en de vredelievende regeling van inter nationale geschillen, inhoudende bereidheid tot onderhande lingen over een „eervolle" regeling met de Sovjet-Unie, doch zonder het Voeren van een concessiepolitiek. Gemeenschappelijk gevaar Samenwerking absoluut vereist ZIJ NADERDEN 37ste BREEDTEGRAAD Produceren, produceren De taak van Amerika DE AARDAPPEL De V.S. hebben 't einde vorige week aan Nederland en Indo nesië gelijkluidende nota's gezon den over hun geschil betreffende de toekomst van Westelijk Nieuw- Guinea. De nota's werden op het zelfde tijdstip aan de beide rege ringen overhandigd. Van gezaghebbende zijde ver nemen wij dat de V.S. in deze nota uitdrukking geven aan hun spijt over het mislukken van de Nederlands-Indonesische onder handelingen over Nieuw-Guinea. Uitbreiding productie capaciteit. Ommekeer na Korea L» Voorts vernemen wij, uit gewoon lijk betrouwbare bron, dat de V.S. van mening zijn, dat beide landen alles in het werk moeten stellen tot hervatting van de on derhandelingen. Naar bet schijnt, is Amerika niet voornemens thans verdere stappen te ondernemen, aange zien 't Amerikaanse departement van Buitenl. Zaken meent, dat men besprekingen op bilaterale grondslag moet blijven voeren zonder druk of inmenging van andere landen. Uit Amerikaanse regeringskrin gen werd bevestigd, dat de nota's overhandigd zijn. Franse militaire begroting goedgekeurd DE ZAAK BERTHA HERTOGH Advocaat van Adabi gearresteerd De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidt: Geleidelijk meer toenemende bewolking met later regen, hier en daar vermengd met natte sneeuw. Aanvankelijk matige, later krachtige en langs de kust mogelijk harde wind uit Zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelfde of iets la gere temperatuur dan vandaag. Woensdag 10 Januari: Zon op 8.46 uur, onider 16.49 uur; Maan op 10.38 uur, onder 20.21 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Traman en krachtig Truman zei met vreugde te kunnen mededelen, dat het land zich „in deze kritieke tijd' m een goede positie be vindt. De democratische instellingen zijn hecht en gezond, er zijn meer mannen en vrouwen, aan het werk dan ooit te voren. Amerika is in staat meer dan ooit te produceren in feite meer dan welk land ook in de geschiedenis. „Ik ver trouw er op, dat wij de grote taak die voor ons ligt kunnen volbrengen". Truman zeide onder nieer: „de be dreiging met wereldverovering door de Sovjet-Unie brengt onze vrijheid in gevaar, evenals die wereld, waarin de vriie geest van de mens kan blijven voortleven. Deze bedreiging treft alle volkeren, die er naar streven hnn vrijheid te winnen of te vewledlgen. Inderdaad, de toestand van onze eigen natie is grotendeels die van onze vrienden en bondgenoten in de gehele wereld. Het geweer, dat tegen ons wordt opgeheven, richt zmh ooi, 0p hen. De bedreiging is totaal en het go- vaar gemeenschappelijk. Geen enkele natie kan bescherming vinden bet zelfzuchtig zoeken naar een veilige haven voor de storm. anvfct Wij hebben gehoopt, dat de Sovjet Generaal Eisenhower, opperbevel hebber van het Atlantisch Leger, die deze week een bezoek aan militaire autoriteiten in Pe-n Haag zal brengenverlaat hier niet zijn staf- <hef, generaal gruenter, Hotel Astoria 'n Parijs, Unie, met haar door het Charter der V. N. gegarandeerde veiligheid, bereid zou zijn te leven en te laten leven. Maar dit is niet het geval geweest. Het imperialisme van de Tsaren is vervangen door een zelfs nog eerzuch- tiger, krachtiger en dreigender impe rialisme van de heersers van de Sovjet-Unie". Na te hebben gewezen op de toestand van voortdurend mobilisatie, waarin Rus land wordt gehouden vervolgt de presi dent: De Sovjet-imperialisten passen twee methoden toe bij hun vernietigingswerk. Zy gebruiken de methode van opstand en binnenlandse revolutie én de aanval van buiten af. Indien hun revolutionnaire activiteit tot staan wordt gebracht en zij menen te kunnen slagen met een recht streekse oorlogvoering, nemen zij hun toevlucht tot de aanval van buiten af. Dit deden zij, toen zij de legers van hun marionetten staten loslieten op de Ko reaanse republiek. Een kwade oorlog, gevoerd met hun volmacht". Truman zeide, dat de vrije wereld de macht en de hulpbronnen bezat om deze twee uitdagingen met succes aan te ne- men. Vrfle en onafhankelijke landen kun nen zich aaneensluiten tot een wereld, geregeerd <j00r or(je en recht. De orga nisatie der Verenigde Naties vormt de hoeksteen voor een dergelijke wereld. Deze wereldorde bevordert de verbrei ding der voordelen van de moderne we tenschap en industrie Er zal meer voed sel zö" e" "ft levenspeil zal stijgen. „Deze idealen geven onze zaak een kracht en een vitaliteit waarover het Russische communisme nooit zoU kun nen beschikken. „De vrije landen echter, worden niet slechts door idealen fezamen gehouden, er is ook de binding van eigenbelang en zelfbehoud. „Onze eigen nationale veiitgheid |g nauw verbonden met dieVan de an dere vrije landen. Terwyi zij onze steun nodig hebben, hebben de hunne evenzeer nodig „Onze nationale veiligheid zou Crn. «tig in gevaar worden gebracht, in dien de Sovjet-Unie er in zou slagen de hulpbronnen en de arbeidskracht van de vrije landen aan haar grens In dienst te stellen van haar oorlogs machine". Een bezetting van West-Europa zou een verdubbeling van de Sovjet-Kus- sische kolenvoorziening betekenen en een verdrievoudiging van haar «taal productie. Indien de vrije landen van Azië en Afrika in handen der Sovje - Unie zouden vallen, zou Amerika de aanvoer van vele van zijn belangrijk ste grondstoffen verliezen, zoals „uranium, dat de basis vormt voor onze atoomenergie". Door de bezetting van Europa en Azië zou Amerika zich tegenover 'n militaire macht geplaatst zien, waar tegenover het nooit een Over de val van wordt nog gemeld, dat de stad,^^ offer viej aan geconcentreerde ®®nv „„der communis tische strijdkrachten n het Oosten, Noorden en i® konden sla gen, ondanks het heV f\veervuur der V.N.-troepen. De rode» e«oren 400 man- Na^de ontruiming vaP^oadjoe drongen dp noordelijken de bran ae stad 5;nnen. Een korte tegenaanva r V.N.-strijd- kraehten ondernomen, Weldra wor den opgegeven en wei»?, l8d door een terugtocht van de aan^ e verbonden legers zich op nieuwe stellingen terugbakken De te- ïugtocht van het «erWSe achtste leger aan de Westkust volgens de Plannen. De linke^^ 20u zich reeds 50 km ten ZuideO ^an beog, Qp de weg naar Taegoe bevit1", Gevreesd werd aanvankelijk dat de toden west_ waarts naar d? kus't zouden,°P'"Ukken en trachten de terugtocht van 8st® leger af te snijden. Chinese en Noordkoreaa"sci ®.irijdkrach- ten naderen nu snei de 3^.%edtegraad dat OU km ten vijf aanvallen gedaan op noordelijke troe penconcentraties en convooien langs de weg van Hoengsong naar Wondjoe en ten Z.O. van Kjongan. Meer dan 800 man noordelijke troepen zouden gisteren bij luchtaanvallen van „Thunderjets" en „Shooting Stars" gedood zijn. De Ame rikaanse vijfde luchtmacht meldde giste ren dat zij 1.300 noordelijken heeft gedood of gewond en 39 dorpen en 600 gebouwen heeft vernield. President Truman verzocht in zijn „State of the Union" het Con gres snelle wetgevende arbeid in zake de mobilisatie en noemde de punten: 1. Toewijzingen voor het Ameri kaanse militaire apparaat. 2. Uitbreiding en herziening van de wet op de dienstplicht. 3. Militaire en economische hulp voor de opbouw van de „kracht van de vrije wereld" 4. Herziening en uitbreiding van het gezag om de productie te verhogen, prijzen te stabilise ren, lonen en huren vast te stellen. 5. Verbetering van de agrarische wetten teneinde de productie van landbouwproducten, nodig - voor de defensie, te steunen. 6. Verbetering der arbeidswetten teneinde stabiele betrekk ngen tussen arbeiders en bedrijfs leiding tot stand te brengen, zulks ter verzekering van de gestage productie" in deze noodtoestand". 7. Het huisvesten en oefenen van defensie-arbeiders en het vol ledige gebruik van alle ar beidskrachten. 8 Het vinden van middelen om het aantal artsen, verpleegsters en ander geoefend med sch personeel, waaraan dringend behoefte bestaat in verbawd met de defensie-inspanningen, uit te breiden. 9. Hulp aan landen die het drin gendst behoefte hebben op het gebied van lager en middel baar onderwijs. 10. Aanzienlijke belastingverho ging teneinde tegemoet te kunnen komen aan de kosten van de defensie-inspanning. macht van gelijke sterkte zal knnnen plaatsen. De Sovjet-Unie behoeft Amerika niet aan te vallen om de gehele we reld te overheersen. Dit doel zon be reikt knnnen worden, door Amerika te isoleren en „al onze geallièerden op te slokken". „Zelfs al zonden wU zo lafhartig zijn om onze idealen te verzaken, dan zoo het om de bovengenoemde redenen reeds rampspoedig voor ons zijn. ons terng te trekken uit de gemeenschap van vrije landen". De strijdkrachten worden in even snel tempo opgeroepen en geoefend, als de nodige wapens en uitrustingen uit de Europese en Amerikaanse fabrieken ko men. De partners van Amerika in het At lantisch pact bouwen tezamen legers op, die sterker zijn dan het Amerikaanse. Geen land heeft genoeg gedaan, ook Amerika niet. maar er werd werkelijke vooruitgang gemaakt. Inzake de benoeming van Eisenho wer zeide Truman, dat de Europese vol ken vertrouwen hebben in de generaal en zijn kundigheid kennen om een strijd kracht van geallieerden op te bouwen. Ziin missie is van vitaal belang voor or.ze veiligheid". Generaal Eisenhower dient alle mogelijke steun te ontvangen. „De Sovjet-heersers hebben het dui delijk gemaakt, dat wii zowel de kracht I als het recht aan onze zijde moeten heb- I ben. Indien wij aan onze kracht bouwen en wil doen dat zullen de Soviet- heersers mogelijk de feiten onder ogen zien en de plannen, om de wereld te overheersen, ter zijde stellen. Dit is de enige reële weg naar de vrede". Amerika bereidt zich voor op 'n „vol ledige mobilisatie op oorlogsvoet, indien dit nodig mocht zijn". De V. S. bouwen snel aan een actieve gewapende macht van bijna drie en een half millioen vrou wen en mannen. Behalve voor de Amerikaanse strijd macht, zal Amerika ook wapens voor zijn geallieerden produceren. Bovendien wordt de capaciteit geschapen om op I korte termijn over te gaan tot de pro- j ductie van wapens en voorraden, even eens op volledige oorlogsvoet. De actie tot verhoging der productie zal in grotere mate selectief zijn. dan in de laatste wereldoorlog. De vliegtuig industrie zou b.v. zodanig uitgebreid worden, dat per jaar 50 000 méér mo derne vliegtuigen geproduceerd zouden kunnen worden De productie van tanks per jaar zou een aantel van 35.000 stuks bedragen Het zwaartepunt van Truman s bood schap lag bij de dreiging van de zijde der Sovjet-Unie en maatregelen ten aan zien van mobilisatie en bewapening. Hij stelde echter ook sociale wetgeving in het vooruitzicht en zeide verder, dat er strenge bezuiniging zou worden toege past in zaken van niet-defensieve aard. Vele dingen, die men normaal zou doen, zouden beperkt of uitgesteld moeten worden. Hij verzocht het Congres, het belang van het land bover. de partij te stellen, doch zeide niet te wensen, dat een einde zou komen aan opbouwende en verant woorde critiek. Amerika is op zich zelf het machtig ste land onder de vrije naties. Daaruit volgt de verantwoordelijkheid van het leiderschap >n het beantwoorden der Russische uitdaging. Amerika heeft op dit punt een realistisch plan van actie- Op de eerste plaats moet economische hulp. waar zij effectief is, worden uit gebreid. Enige hulp aan Europese lan den moet worden voortgezet, van nu af aan speciaal met het oog op de defensie, Maar ook het „punt 4" oroaramma moest met kracht worden voortgezet. In reactie op oppositie-stemmen, die de bereidheid van Europa in twijfel trekken om zich voldoende voor zijn eigen defensie in te spannen, zei de president: „Hun daden geven het ant woord". In sommige Europese landen gold dienstplicht in vredes- en oorlogs tijd en verscheidene landen hebben de diensttermijn verlengd. Alle landen heb ben maatregelen getroffen ter verbete ring van de militaire oefening. De invoer van Ned. appelen in België en Luxemburg is met ingang van gisteren weer toegestaan, met uitzondering van dé soort goudreinetten. Op het 14 October 1950 van kracht ge worden algehele verbod van invoer van Ned. appelen werd reeds begin December van het vorig jaar ontheffing toegestaan voor de invoer van de soort Cox's Orange Pippin. De Belgische regering meende dit in voerverbod indertijd te moeten instellen, daar naar haar oordeel de Ned. appelen beneden de gestelde minimumprijzen wer den verkocht. De oorzaak van hervatting van de Import zal vermoedelijk moeten worden gezocht in het oplopen van de appelprijzen in België. Voor de hervatte uitvoer van appelen zijn naar soort en kwaliteit minimum exportprijzen vastgesteld, welke variëren van 16.70 tot 64.70 per 100 kg. netto, franco Ned.-Belgische grens. „De man met de haan" is een nieuwe verschijning in Amsterdam, die erg de aandacht trekt. Geen wonder, want wie gaat er nu met zo,n stuk pluimvee aan een touwtje een eindje uit wandelenDat doet de mannelijke helft van een Joegoslavisch danspaar, dat tijdelijk in de hoofdstad vertoeft. Zij blijven hun landsgeicoonte getrouw en voeren op hun tournée's door de gehele wereld hun „talisman" mee. In de kampeerauto van het tweetal doet het beestje dienst als waakhond Gelukkig, over onze „piepers" behoeven wij niet meer in onze piepzak te zitten. Tenminste voorlopig niet. Zoals men zich herinnert, had de groot handel bij het vaststellen van maxima prijzen door de minister reeds gewaar schuwd, dat in verband hiermede niet tot grote voorraadvorming zou worden over gegaan (zulks met het oog op het risico) om een tijd van zware vorst te kunnen overbruggen. Men hoorde er echter niets meer van, totdat de strenge vorst er was. Toen is gewezen op dreigende aard- appelennood, althans direct wat de klei- producten betreft, al werd dat niet altijd duidelijk naar voren gebracht. Alle factoren van de strijd tussen d# minister en de handel in het midden latend, vinden wij dat alarm slaan psycho logisch onjuist;" het wekt paniek en de gezeten hamsteraars gaan inslaan ten koste van de lieden met smalle beurzen. Dit echter daar gelaten, kunnen wij ook weinig bewondering hebben voor de daarna gevoerde strijd waarbij de détailhandel niet betrokken was over het gelijk hebben. Als bij een ruzie in een koude aardappelenbuurt werden over en weer de nodige verwijten geuit en de schuld schoof ieder van zich af om een ander daarmede te belasten. Natuurlijk is het ieders goed recht om zich te verdedigen. Doch van eminent belang achten wij het toch, dat de voeding van ons volk„ veilig gesteld wordt wat betreft een belangrijk volksvoedsel als de aardappelen. Wij mengen ons niet in de hete strijd om de aardappel. Alleen zouden wij alle betrokken instanties willen verzoeken om sans rancune de hoofden bij elkaar te steken om een nieuw dreigend tekort te helpen voorkomen. „De aardappelencrisis is voorbij", werd dezer dagen gemeld. Maar er stond bij, dat de dooi een handje hielp bij de op lossing van het probleem. Echter mag men o.l. niet rekenen op de medewerking van het weer, hetivelk zelfs De Bilt maar al te vaak een kool stooft. ANALYST. en hebben Osan bezet, -. h hh - Zuiden van Seoe] iigt ije?„b„en„ reeds een pant aangev^ jO ten Zuil- van Osan. van dP Wee 0aar Taedjon. V ,n het Oostelijk fr t wordt geen con tact' met de n00rdelijken ge™eli*- De verbonden beeft gisteren Na hun grote opmars van de afgelopen drie dagen in Noord Oost-lndo-China hebben de Franse strijdkrachten een linie langs de smalle jungleroute in bezit die, van China door de heroverde versterkte steden Tanmai en 'Tsjoec Phai San loopt Deze route die zich bijna 60 km. naar het Noord-Oosten en Noorden van deze stra tegische basis uitstrekt was door de op standelingen gebruikt om ongeveer 8000 man versterking uit China aan te voeren, aldus Franse autoriteiten Uit te Tienyen ontvangen berichten blijkt, dat de hoofdmacht der opstande lingen zich haastig naar het Westen heeft teruggetrokken en zich genesteld heefl in de bergen, ongeveer 35. km, achter de rivier de Ti®ny®h. 99' Toen de Franse minister van buiten landse zaken op 9 Mei 1950 zijn plan be treffende een Europese steenkolen- en staalpool openbaar maakte, verkeerde de markt voor steenkolen en staal in een overgangsstadium. De na-oorlogse schaar ste periode was vrijwel achter de rug en de vooruitzichten waren van die aard. dat men rêeds over enige jaren rekening hield met een overproductie en overcapa citeit, die m.n. voor staal door de Econo mische Commissie voor Europa van de Ver. Naties op 8 millioen ton in 1953 geraamd werd. Begin 1950 ontbrandde er een vrij felle concurrentie tussen de verschillende pro ductielanden in Europa, een concurren tie. die veelal ook zijn oorsprong vond in het feit, dat deze landen ieder voor zich tot uitbreiding van de zware industrie waren overgegaan, veelal met behulp van Marshall-gelden, terwijl er van de coör dinatie van deze plannen tot dan toe niet veel terecht was gekomen. Men herin nert zich misschien nog wei de klach: dat de bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking aangesloten landen we] uitvoerige plannen indienden betreffende de economische ontwikkeling in hun eigen land gedurende de Marshall- periode. maar dat deze plannen vrijwel geen rekening hielden met de ontwikke ling in andere landen. En op het gebied van de zware industrie waren de meeste landen niet bereid een veer te laten ten bate van een ander land, terwijl er zeker ook een streven aanwezig was, door uit breiding van de productie-capaciteit een deel van de vroegere Duitse markten te veroveren. Maar ondanks de uitbreiding van de productiecapaciteit ging het een land als Frankrijk b.v.' helemaal niet zo voor de wind. want zijn staalindustrie ondervond juist in het begin van het vorige jaar toenemende afzetmoeilijkheden, zodat men er moest overgaan tot de vorming van weerstandskassen ter subsidiering van de export. In moeilijkheden kwamen ook de Bel gische mijnen te verkeren, aangezien ver schillende onrendabel bleken te werken. Iets dergelijks komt ook in Frankrijk voor. Het Sehuman-plan vond daarom over het algemeen een gunstig onthaal, behalve in Engeland, waar men te zeer inbreuken op souvereiniteit vreesde en aantasting van de sociale politiek. Inmiddels zijn de onderhandelingen over het Schuman plan een goed eind ge vorderd, ofschoon nog verschillende moei lijkheden uit de weg moeten worden ge ruimd. Zoals uit de berichten van de laatste dagen blijkt, is er zelfs nog een moeilijkheid bij gekomen, doordat Duits land eerst zijn eisen t.a.v de organisatie van de zware industrie wil zien inge willigd. De ondertekening van het ver drag zal dan ook nog wei even op zich laten wachten. Zeker zal men tevreden zijn, wanneer zij reeds over een half jaar kan plaats vinden. Inmiddels is de toestand door de oor log iu Korea geheel veranderd. In korte tijd na het uitbreken van de ongeregeld heden aldaar keerde het marktbeeld en al spoedig was er sprake van een wer kelijke hausse. Tegen het einde van 1950 was de staalindustrie van de Europese landen al voor een jaar en langer uitver kocht, in vele gevallen ook de orders uit Amerika, waar de staalindustrie, niet tegenstaande de enorme capaciteit, niet tegen de vraag bestand bleek. Ten aanzien van de steenkolen tekende zich de situatie nog scherper. Gebrek aan staal openbaart zich in eerste instantie alleen in de industrie, gebrek aan kolen betekent terstond een ernstige handicap voor iedereen in het dagelijkse leven. Gebrek aan kolen was er vooral in Enge land en Duitsland. Engeland moest de export stop zetten en weer tot invoer uit Amerika zijn toevlucht nemen. Duits land kon de export niet beperken en was dus genoodzaakt in het binnenland dras tisch te gaan bezuinigen. Al deze krapheidsverschijnselen moeten worden toegeschreven aan het sterk toe genomen verbruik, voornamelijk voor industriële doeleinden, want de produc tiecijfers wijzen uit, dat de productie in het tweede halfjaar van 1950 niet gedaald is t.o.v. het eerste halfjaar, maar zelfs nog iets is gestegen. Hieronder laten wy de productiecyfers v. steenkool en staal volgen voor Europa en Amerika, ontleend aan de N.Z.Z. (in millioenen tonnen): STEENKOLEN. 1938 1949 1950 I 1950 II 1950 Ver. Kon. 235 218 112 114 226 W. Duitsland 137 103.2 53 57 110 Frankrijk 46.5 51.2 25.9 25.5 51.4 België 29.6 27.9 14.1 15.2 29.3 Saar 14.4 14.3 7.5 7.8 15.3 Nederland 13.5 11.7 6.1 6.4 12.5 V. St. 358 433.2 230.7 270 500.7 Canada 12 15.8 7.9 8.5 16.4 STAAL W. Duitsland 17.9 9.03 5.2 6.3 11.5 Ver. Kon. 10.5 15.8 8.4 8.8 17.2 Frankrijk 6.2 9.1 4.2 4.8 9.0 België 2.3 3.8 1.9 2.0 3.9 Luxemburg 1.5 2.3 1.1 1.3 2.4 Saar 2.6 1.8 0.8 0.9 1.7 Italië 2.3 1.9 1.0 LI 2.1 Nederland 0.05 0.4 0.2 0.3 0.5 V. St. 28.8 80.4 42.7 46.0 88.7 Canada 1.3 2.9 1.4 2.7 Het antwoord van dc Indonesische re gering op de beschouwingen in het par lement inzake Nieuw-Guinea bevat de volgende drie punten: 1. De regering houdt vast aan en biyft strijden voor de aanspraak van Indonesië op West-Irian; Z. De regering is alleen bereid de on derhandelingen te hervatten op basis van de souvereiniteit van Indonesië in West- Irian; 3. De regering zal spoedig overgaan tot de vorming van een staatscommissie om de R.T.C.-overeenkomsten aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Minister-president Moh. Natsir deelde Aneta mee, dat de Amerikaanse nota. waarin wordt aangedrongen op hervatting van dc besprekingen, door dc minister van Bniteniandsc Zaken, Moh. Roem, is ont vangen. Het regeringsantwoord is tevens een antwoord op de Amerikaanse nota, aldus Natsir. De Franse regering heeft Maandag de eerste vertrouwensstemming in de natio nale vergadering met 323 tegen 226 stem men gewonnen. Gestemd werd over de eis van premier Pleven, dat de vergadering in tweede lezing het totale bedrag voor herbewape ning en militaire uitgaven van 740 milli ard fr. en de hiermee gepaard gaande nieuwe belastingcu van 140 milliard fr. zou goedkeuren. De regering won met 335 tegen 222 stemmen ook de tweede vertrouwens stemming'. De regering had gevraagd een amendement van de Raad van de. Repu bliek (de Eerste Kamer) te verwerpen, waardoor de inkomsten door belastingen, op de burgerlijke begroting, verlaagd zou worden. Met 333 tegen 131 stemmen (deze cij fers zijn niet officieel) won de regering eveneens de derde vertrouwensstemming. Deze stemming betrof het verzoek van de regering om de vorige goedkeuring, die de nationale vergadering reeds aan het spe ciale wetsontwerp betreffende de herbe wapening als geheel had gehecht, te be vestigen. Het wetsontwerp is door deze stemmin gen wet geworden. In December van het vorig Jaar nam, I derging een vermindering van 16.678 tot in verband met de optredende vorst, waar- 13.431. De werkloosheid blijkt in alle provin cies te zijn toegenomen maar relatief wel het sterkst in de drie Noordelijke, die een meer agrarisch karakter dragen. Per 1000 mannelijke inwoners zijn er gemiddeld in Nederland op het ogen blik 21 werklozen, echter 37 in Gronin gen, 33 in Friesland en 62 in Drente De werkloosheid is relatief het geringst in Overijssel en Limburg, waar II werk lozen op elke 1000 mannelijke inwoners voorkomen. Deze cijfers voor andere provincies zijn: Gelderland 21, Utrecht 14, Noord- Holland 19, Zuid-Holland 17, Zeeland 23 en Noord-Brabant 22. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5457 tot 5239 De vraag naar vrouwe lijk personeel daalde van 16.254 tot 14.932. door een snel einde gemaakt werd aan vele werkzaamheden terwijl met het uit voeren van verscheidene andere werken niet werd begonnen, de werkloosheid sterk toe. Het aantal mannelijke werklozen steeg n.l. van 72.428 tot 102.888, vorst werklozen de zgn. „uitgevroren arbet ders" dus niet inbegrepen. In Decern' ber 1949 bedroeg deze toeneming 21.000 tegen ruim 30.000 in 1950, zodat mag wor den aangenomen, dat de te verwachten stijging nu in Januari lager zal zijn. Van de genoemde 102.888 werklozen waren er 75.537 geheel werkloos (vorige maand 51.137). 25.216 tewerkgesteld bij de DUW (10.305) en 2135 wachtgelders (511) Het aantal werkloze landarbeiders steeg van 8868 tot 20.986. bouwvakarbeiders van 11.777 tot 18.757, losse arbeiders van 11 332 tot 15.248, arbeiders uit de aardewerk, baksteen- en betonindustrie van 1505 to 688. Voor alle bedrijfstakken, uitgezonderd het winkel- en het horecabedrijf geldt dat gedurende December in verband met de feestdagen geen althans zo weinig mo gelijk personeel wordt aangenomen. De bij de arbeidsbureau's ingeschreven gedemobiliseerde militairen, welke voor keur genieten bij de arbeidsbemiddeling, namen in aantal toe van 2388 tot 2577 Het aantal deelnemers aan de cursussen op de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling nam toe van 3704 tot 3840, waaronder 2492 gedemobiliseerden. D« vraag naar mannelijk personeel on- De politie te Singapore heeft gisteren enige personen gearresteerd, waaronder de advocaat John Eber die in de zaak- Bertha Hertogh de partij vertegenwoor digde van Mansoer Adabi, de „echtge noot" van Bertha Hertogh. Andere ge arresteerden zijn Sarma de Indische voor zitter van een onderwijzersvereniging en Abdul Samad. een journalist. Deze laat- sten worden verdacht van communis tische activiteit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1