Nederlandse troepen Atlantisch leger Communisten demonstreerden in Amsterdam en Den Haag m het éH V.N.-troepen doen tegenaanval Vijf arbeiders verdronken in de IJssel, toen hun boot omsloeg Met de Nederlandse jongens Korea Hl Geneugten van een nachtreis met blik-diner Opdooi belemmert verkeer in het Noorden Nederlandse goederen zouden werkloosheid veroorzaken Kaarten op tafel in Europa maar de rode troeven niet te zien Donderdag 11 Januari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Journalisten op Schiphol moeilijkheden Snellere levering van Amerikaanse uitrusting Zaligverklaring van Paus Pius op 1 April Charley Toorop's „Drie generaties*' Ten Zuiden van Wondjoe Roeispaan redde de zesde Latijn is een dode taal Natsir behaalt kleine meerderheid Vele plaatsen geisoleerd De boycotactie van Bung Tomo „Grote Beer** Donderdag tliuis WEERBERICHT De komst van generaal Eisenhower, opperbevelhebber van bet Atlantische leger, 4ie gistermiddag om kwart voor vijf in 4e grote inel sterren versierde Constellation van het Amerikaanse leger op Schiphol aankwam oin besprekingen te voeren met Nederlandse regerings- en militaire autoriteiten, is in Amsterdam en Den Haag met communistische protestdemonstraties gepaard gegaan, die in de hoofdstad nogal wat onrust in verscheidene wijken met zich bracht. De politie moest inet kracht tegen de betogers optreden, doch er werd in geen van beide steden van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Daarnaast zijn 4e journalisten, zowel de Nederlandse als de buiten* landse zeer ontevreden over de door de politie en marechaussee getroffen voorzorgsmaatregelen op Schiphol, die Jiun beletten hun voorlichtende taak naar behoren uit te voeren. Onze Amsterdamse redacteur hoorde in de autobus, die hem van de vlieghaven naar Amsterdam terugbracht, een buitenlandse collega zeggen«I have never seen something like that before «Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt 1 Niet persschuw Abnormale veiligheids maatregelen valhelm-de marechaussee's men had b Hetzelfde liedje Protesten Goedkeuring voor Museum Boymans (Van onze correspondent) Even voor het invallen van de duisternis heeft zich gistermiddag onder de gemeente Dieren ter hoogte van het pontveer in de IJssel een tragisch ongeval afgespeeld, waarbij vijf personen om het leven kwamen. Een roeiboot met zes arbeiders sloeg n.L om. Eén van de mannen kon gered worden. WAAR IS HET EI? Linkse motie inzake Unie- liquidatie verworpen De weersverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt Wisselend bewolkt met een krachtige tot harde en vooral tijdens regen- of hagelbuien tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid-West en West. Iets kouder. Vrijdag 12 Januari: Zon op 8.45 uur, onder 16.52 uur. Maan op 11.02 uur. onder 23.04 uur. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT fc.« Generaal Eisenhower op bezoek Gisteravond heeft de generaal, die meteen doorreisde naar Den Haag, geen besprekingen meer gevoerd. Vandaag zou hij ontmoetingen heb ben met minister-president dr. Drees. minister Stikte,, van Buitenlandse Zaken en minister s'Jaeob van Oor log en Marine. Verder zou hij be sprekingen voeren met de Ned. chefs van staven. Verwacht wordt, dat de generaal van Ned. zijde zal worden medegedeeld, dat er geen beletselen zijn om Nederlandse troepen onder zijn commando te plaatsen. Men zal de generaal duidelijk maken dat ons land tegen het einde van dit jaar minstens drie divisies, 75.000 man, op kan brengen, indien de toegezegde Amerikaanse uit- rusting arriveert Op een snel ere levering van dit materiaal zal worden aangedrongen. Over het algemeen worden tijdens het bezoek van Eisenhower geen he* langrijke beslissingen verwacht aan1 gezien het hier een oriëntatie- en inspectiereis van de nieuwe opper bevelhebber betreft. Even poseerde de generaal op de trap van het vliegtuig voor de fotografen ..Give them a chance", moet de generaal toen nog gezegd hadden, want anders was ook dat misschien nog niet goed verlopen. Welke handen de generaal vervolgens geschud heeft, hebben wij van zo veraf niet kunnen zien. Wij zagen slechts een kleine groep mensen, deels in uniform deels in burger en onder hen moeten volgens het lijstje dat de Legervoorlich tingsdienst ons voor de aankomst ver schafte, zich o.m. bevonden hebben: gene raal mr. H. J. Kruis, voorzitter van de chefs van staven; vice-admiraal jhr. E. J van Holthe. chef van de marine-staf en luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf. Van Amerikaanse zijde moeten o.a. ter ontvangst aanwezig zijn geweest wederom volgens het lijstje ambassadeur Selden Chapln; de militaire attaché van de U.S.A kolonel Bruce W. Bidwell; ambassade-raad M. Sidney E O'Donoghue; adviseur voor het program voor wederzijdse militaire hulpverlening en schout bij nacht E. P. Forrestal, chef van de consultatieve groep voor de weder zijde militaire hulpverlening. Generaal Eisenhower moet o.a. vergezeld zijn ge weest van zijn chef-staf luitenant-generaal A. M. Gruenther. Er stond geen erewacht opgesteld, al deed de afzetting er wel wat aan den- Ken; een inspectie had In ieder geval met plaats, in tempo werd generaal fr!v^ier naar de eerste van de tien in formatie opgestelde auto's geleid en van de aangekondigde verklaring kwam niets. WIJ vragen ons af of de generaal er wel op attent is gemaakt, dat er pers (Van onze Amsterdamse redactie) Dank zij de abnormale veiligheidsmaat regelen bij de aankomst van generaal Dwight Eisenhower gistermiddag op Schiphol hebben zjeh de buitenlandse, noch de Nederlandse journalisten hun werk naar behoren kunnen volbrengen. De twaalf Amerikaanse journalisten, die enige uren tevoren speciaal per vliegtuig uit Brussel naar Nederland waren gevl0 gen om de ontvangst van de opperbevel hebber mee te maken, hadaen rustig wat langer ln Brussel kunnen blijven en recht streeks naar Den Haag ku^nVen n Achter een sterk cordon van wit ae slist de lilliputters en hen die Ucht-op- gewicht zijn afgezo d werden de journalisten op een overdreven veilige afstand van meer dan vUftig meter OD zii gezet De fotografen °Ler genade gevonden en m°chten wat dichter. bij komen om een P'ffS® te knionen Zii zullen dan ook beter t™men vertellen' noe de generaal ontvangen is dan de r nalisten die achter de veilige h borgen" waren. s aanwezig was. Het lijkt ons zeer onwaar schijnlijk, dat de generaal in Parijs en in Brussel wel, maar in Amsterdam niets te zeggen zou hebben gehad. De gene raal schijnt verre van persschuw te zijn. want voor hij in de auto stapte moet hij enige woorden gezegd hebben, die, paar men ons vertelde, de mededeling inhielden, dat hij in zijn hotel in Den Haag bereikbaar zou zijn. ïn Den Haag maakten de journalisten echter eenzelfde, soort ervaring mee. Toen de generaal bij het Hotel des Indes, waar hij en zijn gevolg gedurende 'e korte "er- blijf in Den Haag logeren, arriveerde, kon den de persmensen door 't onheuse optreden van een agent slechts een glimpje van de opperbevelhebber opvangen. Hij moet be minnelijk glimlachend tegen de voor de ingang van het hotel verzamelde fotogra fen zonder overjas naar binnen gestapt zijn. Intussen demonstreerden groepen van 50 tot 300 man in de hoofdstad tegen de komst van de generaal met kreten z ials Weg met Eisenhower" en „Wij willen vrede". Met name bij het consulaat-generaal der V. S. op het Museumplein heeft de politie met kracht tegen de demonstranten moe ten optreden, maar ook op het Rokln bij de Dam, op de Nieuwendijk, bij de Droog bak en op de Nieuwmarkt hadden zich demonstranten verzameld, die de politie tot optreden dwongen. In totaal schatte do politie het aantal demonstranten in Am sterdam op 800 a 1000. Op de Nieuwendijk was een deel opgeschoten jeugd, maar on de overige plaatsen sprak het politierap port over fanatieke demonstranten. Arrestaties zijn met verricht en de po litie had evenmin extra versterking opge roepen. De demonstraties zijn uiteen gejaagd door de agenten der betrokken afdelingen, daarin bijgestaan door de radio-autodienst en de motordienst. Tegen elf uur vanavond was de rust weerge keerd. In de residentie hielden de communis ten zich kalmer. Enkele honderden trok ken in optocht naar de Prinsegracht, waar „De Waarheid" is gevestigd. Zij voerden spandoeken met zich mee, waarop leuzen prijkten als „Eisenhower verdwijn", „Weg met de atoombom", „Weg met de Duitse herbewapening" en „Nooit meer Wehr- macht". Toen de politie arriveerde, trok ken de betogers af. De Ned. regering heeft bij een schrijven van minister Stikker aan Paul van Zee land, voorzitter van de Atlantische Raad, officieel haar goedkeuring gehecht aan het besluit van de Noordatlantische Raad om generaal Eisenhower te benoemen tot opperbevelhebber van de Noordatlantische strijdkrachten in Europa. Gedurende zijn bezoek aan ons land zijn de generaal een tweetal officieren ter be schikking gesteld, n.l. generaal-majoor W J. K. Baay, chefstaf van het comité van Chefs van Staven en luitenant-kolone1 G. S. Sicco Smit. Aan de chefstaf van generaal Eisen hower, generaal Gruenther, is luitenant kolonel A. V. van dén Wall Bake toege voegd. Naar het K.N.P. v..n betrouwbare zjjde uit Rome verneemt, s de datum voor de zaligverklaring var de Dienaar Gods Giuseppe Sartro, lr< leven Paus Pius X, vastgesteld op 1 April, Zondag Beloken Pasen. De zaligverklaring zal in de Sint Pieter, waar Paus Pius X zelf zo vele grootse plechtigheden heeft voorgezeten, plaats hebben. Men verwacht voor deze plechtig heid een grote toeloop van pelgrims, niet alleen uit Italië, het geboorteland van Giuseppe Sarto, maar uit alle delen van de wereld. Op 18 Februari, de tweede Zondaf van de Vasten, wordt de Dienaar Gods Al- bertus Crescitoni, een missionaris uit China, die in 1900 tijdens de Bokser opstand de marteldood stierf, zaligver- klaard. _i_r Het schilderij „Drie generalies" van Charley Toorop, dat gisteren in ons blad werd besproken, is verworven door het museum Boymans te Rotterdam. De Amerikaanse tweede divisie en Franse troepen hebben gisteren in de een trale frontsector een tegenaanval gedaan De aanval werd ondernomen tegen twee vijandelijke regimenten, die zich ongeveer zes k.m. ten Zuiden van het prijsgegeven Wondjoe bevonden. Men rukte ongeveer drie kilometer op. Dit is de eerste aanval der V. N. van enig formaat sinds de terug tocht uit Seoel. Naar A.F.P. meldt, gingen de noorde lijken op hun beurt weer tot een felle tegenaanval over. De aanval kon tot staan worden gebracht, ondanks het feit, dat het slechte weer de luchtmacht der V. N. belette aan de strijd deel te nemen. De troepen der V. N. werden door een zwaar artillerievuur gesteund. Patrouilles, die ten Oosten van Wondjoe oprukten, meldden geen tegenstand. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond bevestigd, dat een spe ciaal opgeleid Frans bataljon van 1020 man, reeds enige dagen in Korea in actie is. Het bataljon bestaat geheel uit vrijwilligers, voor het merendeel man nen van het vreemdelingen-legioen. De Amerikaanse vijfde luehteenheid in Korea heeft Woensdag medegedeeld, dat in de eerste week van Januari 8000 communisten bij aanvallen werden ge dood of gewond. Meer dan 7000 gebou wen. die vermoedelijk door communisten bezet waren, werden in hetzelfde tijd vak getroffen. Er werden 3400 aanvals- vluchten gemaakt. Eisenhower in druk gesprek met generaal Kruis, verlaat het vliegveld om zich naar zijn auto te begeven. Omstreeks 5 uur vertrokken zes steen- de dit echter niet, want de zuiging van fabrieksarbeiders, werkzaam op de steen- het water noopte de man de draad los fabriek „Olburgen" te Dieren, per roei- j te laten, ten gevolge waarvan hij veie boot naar hun woningen, gelegen in tientallen meters met de stroom afdreef. Doesburg en Rheden. Door het vrij hoge Dank zU zijn tegenwoordigheid van geest Ja is ja en neen is neen. Dat is dui delijk! En als dan de een „ja" zegt en de an der „neen", dan is het wel ja en neen, maar het sl-ot wordt dan: noch ja noch neen. Misschien minder duidelijk, doch niet minder waar. Want om ja en neen te maken tot ja of neen, is het nodig, dat óf het ja óf het neen wegvalt. Blijft men ja-en en neen-en, dan blijft het ook ja en neen en dus noch ja noch neen! Heeft u het door? Natuurlijk, wij on derschatten onze lezerskring niet. Trou wens, het is helemaal niet ingewikkeld. Tenminste de slotsom niet. Maar de kwestie, waar het neen en ja over gaan. is zulks echter vaak wel. Neem nu eens Nieuw-Guineapardon? O ja, wij hebben het al en nog; de Indonesiërs wil len het nemen. Natuurlijk! Wij bedoelen uiteraard: neem nu eens als voorbeeld de Nieuw- Guinea-kwestie. Nederland wil de souve- reiniteit niet zo maar aan de Indonesiërs overdragen, maar Indonesië wenste deze souvereiniteit nu juist in elk geval. Dat was dus ja en neen. Om tot overeen stemming te komen moest bij de laatste besprekingen een „ja" een „neen" of een „neen" een „ja" worden. Natuurlijk ge beurde dat niet en alzo zitten wij met een ja en neen. Ja daar zitten wij echt mee. want het schijnt wel verre van eenvoudig om van dit ongemakkelijke zitje af te komen. Wie het zal winnen? Waarschijnlijk wel, wie het 't meeste meezit. Want op inter nationaal terrein plegen er nogal eens pottenkijkers mede aan te zitten. Die zeg gen niet veel en zitten maar. Doch je zit er mee en als die bijzitters tenslotte wat zeggen, zit je er nog veel meer mee, want hun opmerking zit nu eenmaal, om dat er achter hen heel wat pleegt te staan wat niet rustig wil gaan zitten. Nederland zegt: „Wij willen nog steeds praten, maar over onze laatste voorstel len" (dus geen overdracht onmiddellijk aan Indonesië alleen). Natsir paait: „De deur staat nog altijd wijd open.... als Irian wordt overgedra gen". Met welke laatste restrictie de deur pal is dicht gegooid. Bij welke bedrijven de fractie-voorzit ter van de P.v.d.A. de heer v. d. Goes van Naters nog hoestende van het zich verslikken in het beruchte interview, in een ander kledingstuk dan een sarong buiten in de tocht moet blijven staan. Hoe moet dat zaakje nu opgelost wor den? Probeer u eens er achter te komen, wat dat „ding" van het liedje van het Orkest Zonder Naam isDan geven wij u een kansje voor de Nieuw-Guinea- puzzle. En dan kunt u tenslotte uw ge luk nog beproeven bij Scotland Yard, die nog steeds zonder succes op zoek is. naar de kroningssteen „Stone of Scone". Ei, ei, ei! Waar ligt hier het ei.van Columbus ANALYST. water hadden zij geen erg in de stalen kabel, waaraan de pont vaart en het ge volg was dat hun boot weinige ogen blikken na de afvaart onder deze draad geraakte en omsloeg De mannen, die in hun werkkleding waren en zware schoenen droegen, verdwenen vrijwel on middellijk in de diepte en werden door de sterke stroom meegesleurd, met uit zondering van de 49-jarige H. J. van Minkelen uit Rheden, die kans zag zich aan de kabel vast te klampen. Lang duur- Brittannia" verloor haar zwaard. Ter wijl geheel Engeland 7^ijr?°pv,indtng "-keert over de verdwymng Van de Kroningssteen, uit de Westminster-Ahdy, heeft zich in Londen een soortgelijk, zij het veel minder erg voorval afgespeeld: Brittannia"het symbool van het Ko ninkrijk. mist nl. haar zwaard. „Brittan nia" bevindt zich aan de voet van het standbeeld van Colin Campbell, de be dwinger van de Hindostaa.nse opstand in 1S5S. De politie vermoedt, dat enthousi aste voetbalsupporters het voorwerp heb ben wegenomen als een soort veryel- dingsmaatreoth - SUWON, 23 December 1950. Als je nu een eclite doorgewinterde, heerlijke, niet te overtreffen appel wilt eten, kom dan naar Korea: zulke moeten er gegroeid zijn in liet aardse Paradijs en ik kan mij '>e8t indenken, dal Adam er zijn stevige tanden in zette om cr een fikse nap uit te slaan. Het is niet te betreuren dat wij dezelfde verantwoordelijkheid niet behoeven te dragen als onze stamvader, want waarschijnlijk was het ook scheef afgelopen. Lieve hemel, wat een heerlijkheid onder een dun blozend schilletje en dan spreek ik nog niet eens over de pereneet maar en je zwijgt in alle talen. Overigens staan we nog een beetje vreemd te kijken, want behalve sla, uien, knoflook alles stinkt naar knoflook ,,en no- vele andere agrarische producten, zie je ook uitgestrekte rijstvelden, welke nu echter onder een dikke sneeuwlaag bedekt liggen. Soms meen je nog in de tropen te zitten om dan ineens te ontdekken, dat liet netzo goed de Noordpool kan zijn. Want het kan hier behoorlijk koud zijn, zoals we dat bij een onzer reizen meegemaakt hebben. zeggen: „zo laat., en dan vertrekken", dat dit waar was, holderdebolder rent een ieder.de wagens in om dan nog een dikke twee uur te blijven zitten, alvorens men aanstalten maakt om er vandoor te gaan Buiten vriest het een graad of drie en., we ontdekken, dat vrijwel alle rui ten uit de coupé's verdwenen zijn en uit verschillende wagens zelfs de banken. Dan maar op de grond. Uitrustingsstukken slingeren, door de "*ra£ens. men installeert zich en tracht een goed plaatsje te vinden en daar zit ten we nu weggedoken in dikke jassen, dassen, handschoenen, dekens, petten, oorwanten enz. „Goede reis", het is te hopen want er kan van alles gebeuren, Nou we gaan hoor, houd je maar taai. De ganse dag brengen we in de trein door, ik zeg niet rijden, want dat deden we maar af en toe. Als je ging denken, dat ie aardig va'art kreeg, 'kon je haast zeker zeggen dat hij om een of andere onver, klaarbare reden stopte. Achter de besneeuwde bergen verdwijnt de zon in de diepte en we vernemen, dat de tocht gedurende de nacht door zal gaan: dat is tenminste afwerken. Het ge hele repertoire liederen is afgezongen, de lol is er al af. buiten vriest het steenhard en daar gaan de mannen van Nova Zem- bla. Een normaal soldatenleven bestaat uit reizen en trekken. Een onopgelapte trein staat klaar en diegenen, die ons uitgeleide doen, wensen ons een „goede reis".... In de goede oude tijd deed men dat ook, maar dan betekende dat wel degelijk iets, daar het waarachtig een gewaagde historie was. zich in het zadel te verhef fen. de teugels ter hand te nemen en de verre tocht te gaan beginnen. Schurken en vagebonden hadden het voorzien op je beurs en soms schoot men er niet allpen zijn geldbuidel maar ook zijn hachje bij in. De man. die naar Jericho reisde. weet ervan mee te pratenMenige gastvrouwe wenste haar hoge bezoekers en gasten bij de valbrug een goede reis en dat de Hoogedele Heren en Joffers niets mocht overkomen Wij kennen dat zo niet meer: wij die selen. tremmen en vliegen, allemaal vol gens schema en de K.L.M. voelt zich al onbehaaglijk als een Constellation vijf minuten te laat landt op Schiphol; dat ftomt in de krant te staan. Hier is dat echter een beetje anders. De trein staat klaar, dat staat hij allang, en voorlopig blijft hij staan. Wij verkeer den in de mening dat, aU de spoorwegen Gezicht op de kerk van Suwon. Per vijf man zijn we uitgerust met blik- eten, het menu staat er buiten op om alle vergissingen te voorkomen, de spiritus vlammen geven de appartementen 't aan zien van een Indianenkamp en juist als mijn erwtjes eindelijk gaar zijn, zet de machinist eensklaps de remmen aan en geheel het keukengerei tuimelt omver, erwten onder de bank, weg warm eten. Laat maar liggen, als je er een paar keer overheen gelopen hebt, zie je er mets meer van. En nu mijne heren gaan we slapen, er kan gebeuren wat wil: we gaan pitten. Gewapend met twee dekens, zoekt ieder een zachte plank uit en valt neerwel te rusten. Dat is echter gauwer gezegd dan gedaan, want de koude mag er zijn, dat zal ik U wel vertellenvaarwel lezer we gaan slapen. Als ik zowat in- gedoezeld ben, gaat de rug erg pijn doen, en dan die botten; ik draai me zo en draai weer anders, maar er komt niets van te recht: laat ik nou ontdekken dat ik op een handgranaat lig te doezelen!!! De hele bende lacht er smakelijk om, soldaten humor laait even op en de rust keert weer. Het zal zowat een drie uur in de nacht geweest zijn, dat de trein ergens stopte en een guit draaft langs de bev oren wagons en roept: „Den Haag.Amsterdam over stappen", terwijl een ander leurt met „koffie om mee te nemen!!!" In Suwon aangekomen zijn we op het einde van de reis, het gezelschap draaft de trein uit en aanstonds worden er vuur tjes ontstoken op het perron van het voor malige station en weldra zijn we omringd, zoals altijd hier. door troepen mensen, die honger hebben. Staat daar een ruwe bonk van een soldaat zijn laatste repen choco lade uit te delen en van hun eigen eten krijgt een of andere kleine verkleumde peuter het grootste gedeelte. Zo zijn ze dan ook weer. Weldra zag ik een torenspits boven de rieten daken uitsteken, er naar toe en daar woonde de pastoor van Suwon: een Koreaan. Dat de Latijnse taal'een dode taal is, werd weer bewezen, want het is een heksentoer om er behoorlijk mee voor de pinnen te komen, Engels verstond de herder niet en. het Koreaans was voor mij volkomen Grieks. Met handen en voeten hebben we daar gezellig geconverseerd, totdat ik tot de ontdekking kwam het eens met Frans te proberen, et voila, de kegel was door de kerk, hij verstond het In zijn kerk hebben we Zondag de Hoogmis gehouden, precies eender zoals bij jullie in Nederland. Onder mijn man schappen heb ik een virtuoos zitten op het klavier en harmonium, kent geen noot zo groot als een hooiberg, maar laat hem maar schuiven, hij Haalt er alles uit en schoon klinkt het orgeltje door de kerk ruimte. De beminde gelovigen zijn binnen komen stampen op soldatenkistjes, de bloemen staan op de ramen en de Plech tigheid kan beginnen In Nederland heb ik gemerkt, dat de volkszang er maar met horten en stoten in gaat en ofschoon een pastoor alle registers open trok om het klaar te spelen, lukte het maar amper; vanzelf op de zingzolder staan gespecia liseerde krachten klaar om de gezangen te verzorgen. Hier is dat niet het geval dus zingt een ieder meeknoerhard na tuurlijk, maar ze mogen ons gerust horen op Korea. Als ik de preek aansnij, ontdek ik naast Nederlanders enige Amerikanen, Franse en Koreaanse militaireneen particulier Pinksterwondertje zou niet on welkom zijn. Lezer, gij vergeet ons niet, in de Hoog mis denk je maar eens speciaal aan ons. Als ik zeg dat het hard nodig is, druk ik me nog maar zwak uit Een goed ver staander.... alla bij voorbaat dank. L. v. d. VRANDE M.S.C. Aalmoezenier wist hij een van de roeispanen uit de omgekantelde boot te bemachtigen en zich zo drijvende te houden. Ongeveer 350 meter dreef de man met de stroom mee, slechts 15 meter van de kant. Intussen had echter de veerman F. Wiegman, een andere roeiboot in orde gebracht en met de Rhedenaar J. Ver hoeven begaf hij zich op de rivier om eventueel hulp te verlenen. Aanvankelijk lukte het beide mannen niet enig spoor te vinden van de vermisten, ai dreven wel enkele petten en drinkenskruikjes op het water. Na geruime tijd zoeken hoorden zij tenslotte achter hen het hulp geroep van Van Minkelen, die totaal uit geput aan de roeispaan hing. Met veel moeite slaagden de redders er in de man in de boot te trekken en hem veilig aan wal te brengen. Rijkspolitie uit Zutphen en gemeentepolitie van Rheden begonnen onmiddellijk met het afdreggen van de rivier. Tot heden bleven de pogingen helaas nog zonder resultaat. De namen van de verongelukten zijn: Lambert Nieuwenhuis (5 kinderen). Jan Gerritsen (4 kinderen), Evert Nijland (ongehuwd), Gerrit Jansen (kinderloos), allen uit Doesburg en Chris Jansen (1 kind) uit Rheden. Het spreekt van zelf, dat er in beide plaatsen grote verslagenheid heerst. Het Indonesische parlement heeft Woensdagavond de linkse motie-Kus- nan, ingediend door de oppositiepartijen, verworpen met 66 tegen 63 stemmen. De motie strekte tot handhaving van de eis van samenvoeging van Irian en Indonesië met dezelfde status als de an dere Indonesische gebieden, annulering van de Unie binnen drie maanden en een nadere beschouwing van de overeenkom sten der R. T. C. met de bedoeling, deze overeenkomsten op te zeggen. Vóór de motie stemden de fractie- Buruh, de P. N. I. en een aantal partijloze leden; tegen stemden de regeringspartijen. De P. S. I. (de partij van Sjahrir) ont hield zich van stemming. Tevoren was de motie-Djody c. s. (de motie van de regeringspartijen) door de indieners ingetrokken. In deze laatste motie was het stand punt ingenomen, zoals dit door Moh. Natsir in het regeringsantwoord was uit eengezet. De motie schreef echter een ter mijn voor van twee maanden voor een on derzoek met het oog op eventuele wij-, zigingen in de resultaten der R. T. C. Het stellen van deze termijn achtte de rege ring niet wenselijk en thans is deze ter mijn dus vervallen. (Van onze correspondent). Het verkeer ln de Noordelijke provin ciën is door de opdooi der wegen ern stig gehandicaot en wanneer die ontel bare wegen in allerlei plaatsen en gehuchten nog lang gesloten zullen blij ven, zal er stellig van een chaos sprake zijn. De Provinciale Waterstaat en talrijke gemeenten in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe, hebben verschil lende van hun wegen voor het verkeer gesloten. Wellicht terecht, want wanneer vrachtwagens of autobussen met zware wieldruk over deze wegen rijden, vallen j Dezer dagen heeft Bung Tomo ge sproken op een bijeenkomst van de af deling Surabaja van de Partai Rakjat Indonesia. Bung Tomo verklaarde dat de schuld van het mislukken van het streven van de souvereiniteit van Irian op 1 Januari j.I. over te dragen niet alleen gezocht moet worden bij de Nederlandse- en In donesische regeringen, doch ook bij het Indonesische volk. Hij deelde mede, dat het hoofdbestuur van zün partij in dc loop van de volgende week een verkla ring zal geven over de boycotactie tegen Nederland. De R.T.C.-overeenkomst noemde de spreker zeer nadelig voor Indonesië, daar in deze overeenkomst o.m. bepaald wordt dat Indonesië de pensioenen van de ambtenaren van de voormalige Ned.- Indische regering moet betalen. Het importeren van een groot aantal goederen uit Nederland is volgens Bung Tomo zeer schadelijk voor de ontwikke ling van een eigen industrie en bevor dert de werkloosheid. Grote werkloos heid is schadelijk voor de veiligheid. Daarom aldus spr. moet het volk van Indonesië geen goederen van Ned. her komst kopen. H\j spoorde zijn toehoor ders in Modjokerto aan een comité voor de boycot op te richten. er binnen een dag grote gaten en kuilen in De autobus-ondernemingen in het Noorden van het land worstelen met enorme problemen, want het zijn juist vaak de frukste buslijnen die geheel of gedeeltelijk somen te vervallen. Aangezien buspassagiers thans niet vervoerd kunr.en worden heeft dit zijn weerslag op -iet schoolbezoek in het Noorden. Veie plaatsen zijn geïsoleerd. Er zijn scholen die voor twee derde leeg zijn. Arbeiders moeten soms uren fiet sen of lopen om hun werko-bject te be reiken. Enkele busdirecties hebben per sonen-auto's ingelast op sommige lijnen, om het meest noodzakelijke vervoer te handhaven. Het feit, dat speciaal het Noorden ny.'t dit probleem worstelt, moet gezoent worden in de toestand der wegen, die omstreeks 1920 zijn aangelegd, toen nog geen rekening kon worden gehouden met het zware vervoer. Het troepenschip „Grote Beerwordt Donderdagmiddag 11 Januari a.s. met repatriërende militairen uit Indonesië voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstandigheden voorbe- houden Vrijdagmorgen 12 Januari te negen uur in de haven van Amsteidani beginnen. De Grote Beer" zal dan zijn laatste reis als militair zieken-transportschip en als troepenschip hebben volbracht. Zoals bekend zal de „Grote Beer" bin nenkort zijn eerste reis als emigranten- sohip gaan maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1