Nieuws uit STAD en OMTREK P.B.O. zal misbruikt worden om haar onmogelijk te maken Truman vraagt milli arden om ingen te Meer dan de helft der begroting voor defensie bestemd Excelsior (nog ongeslagen) loopt tweemaal achterstand in Van Pelt, opvolger van Sehrumpf, en Jan van Schii ndel scoorden Liever strijd dan samenwerking zeggen sommigen Middenstanders, er dreigt een mooie avond In onze ogen Wat de Overheid ge oorloofd is, mag een gewoon man niet.... Zeven milliard voor de bondgenoten VLAAÏÜÏÏNGEN Adenauer acht gesprek met Grotewolil nutteloos Een derde der Belgen heeft griep Spanningen in Atjeh Surinaamse staten worden ontbonden OVERSCHIE ziJ°,er LAGERF, productie in NOVEMBER MAANDAG 15 JANUARI 1951 PAGINA 2 AANRIJDING BURGERLIJKE STAND Behalve over emigratie spreekt de heer F. Schrijver over Amerika SCHIEDAMSE KEGELBOND OPGERICHT AUTORIJSCHOOL WALDO S.V.V. OVERKLASTE D.W.V. EN WON MET 3—0 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DEZE MILITAIREN KOMEN THUIS AFSCHEID VANAVOND JEAN FOURNET EN JAN DAMEN SPIRIT KOMT WEER OP GANG Met bal in het vooruitzicht BRANDJE OP HAVENDIJK ROTTERDAMSE BILJARTBOND President Tnunan heeft vandaag bij het Congres de begroting doen indienen, waarin alle uitgaven zijn vermeld die de Amerikaanse regering het belastingjaar 1952, dat loopt van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952, wil doen. De begroting is 78 pet, hoger dan die over het in Juni 1950 geëindigde belastingjaar. Het totaal der uitgaven, namelijk 71.594 millioen dollar, is het hoogste in de Amerikaanse geschiedenis in vredestijd. Hiervan is 41.421 millioen dollar bestemd voor de Amerikaanse defensie, 71.12 millioen voor die der bondgenoten. KLAVERJ ASCOMPETITIE EN DAT OM EEN HOND TEGEN R.V.C. ZWAARSTE UITWEDSTRIJD (3—3) Legers verdubbeld Door optreden van de Apri Verkiezingen op 14 Maart Donderdag jrel)r zaj J100:f(3aj,c}1;tect Uitgezonderd bij openbare nutsbedrijven ITALIAANSE OPERA IN NEDERLAND SCHEEP VA ARTBE WEGING NIEUWE WATERWEG VEEMARKT ROTTERDAM Pas op voor de Publiekrechtelijke Be drijfs Organisatie. De liberale geest, die in het verleden de arbeidsgemeenschap mismaakt heeft tot twee elkaar bestrij dende partijen, die van werkgever en werknemer, zal de werknemers aanspo ren om zoveel mogelijk voordeel te ha len uit htm nieuwe positie in het be drijf. Door het beklemtonen van de motgelijkheden tot voordeel, die de werknemer heeft, zal op die manier ge tracht worden opnieuw een strijd-geest te kweken waarin uiteindelijk de P. B O. ten onder zal gaan als een grote mislukking en de werkgever weer onge bonden zijn heerschappij kan uitoefenen. Want de heren begrijpen wel, dat de P. B O. er niet op de eerste plaats is om de werknemer in een voordeliger positie te plaatsen, maar wel om de on derlinge verhouding in betere banen te leiden, zodat een groter welvaartspeil voor allen mogelijk is. Met deze woor den leidde Pater Roghmans O.P., da geestelijk adviseur van de K. A. B. en de leider van de Credo Puigno-club de geslaagde ontwikkelingsavond in, welke vorige week in de R. K, Volksbond ge houden werd. Het is met moeilijk om in te zien, dat de werknemer in zijn nieuwe positie een brede blik en een diepgaand inzicht moet hebben in de problemen, wel-ke de nieuwe verhoudingen met zich brengen. Schiedam mag zich dan ook zeer ge lukkig prijzen met de sociale school, waar al deze vraagstukken besproken en ter dege bestudeerd worden. Zij, die ge roepen zullen zijn om een plaats in te nemen in een of andere kern, moeten zich ervan bewust zijn, dat hun een zeer zware taak wacht. Hierna was het woord aan de inlei der van de avond, de heer H. Hoelscher, een van de voormannen in devakbe weging. die zich door een volhardende studie volkomen In de problemen heeft ingewerkt en dus in staat was een zeer duidelijk betoog op te bouwen over de kernen en ondernemingsraden. Allereerst gaf spr. een historisch over zicht In 1878 werd bij de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een kern ge vormd. volgd door die bij Stork in 1890. Men zag heel goed de misstanden, die er onder de arbeidersklasse heersten ten gevolge van de slechte maatschappe lijke toestanden. Tussen 1900 en 1915 kwamen er nog belangrijk meer kernen, maar zij waren niet op de eerste plaats bedoeld als lichamen, die de arbeider zijn plaats in de arbeidsgemeenschap gaven, maar de wapenen, waarmee de macht van de groeiende arbeidersbeweging moest worden gekeerd. De vakbonden konden dus geen steun aan de kern ge ven. In de eerste wereldoorlog verander de dit. De vakbeweging werd betrokken hij het werk van kernen, die zich uitslui tend op sociaal terrein bezighielden met de belangen van de arbeiders. Via dit historische betoog kwam spr. op de huidige ontwikkeling, die begon met het besef, dat de arbeider, wilde hij zich volwaardig lid van de arbeidsgemeenschap voelen, ook inzicht en een stem moest hebben in de gang van zaken, op econo misch gebied. Zo werd het ontwerp van wet op de Ondernemingsraden ingediend, welk ontwerp van kracht werd op 4 Mei 1950. Op 4 Mei 1953 moet elk bedrijf zijn raad hebben. Als dit bij sommige be drijven mocht afstuiten op onwil van de ondernemer, dan kan door de Advies commissie en de Sociaal Economische Raad dwang worden uitgeoefend. Elk be drijf met 25 of meer arbeiders boven de 21 jaar moet een raad hebben van 3 leden. Het aantal leden loopt verhoudingsgewijze op met het aantal arbeiders tot een maxi mum van 13. De werkgever is lid en voorzitter. Reeds nu zijn er enkele ondernemingsraden in gesteld, o.a. bij de Lumax, de Arbeiders Pers en de Drukkerij de Spaarnestad. De liberale idee: „Baas in eigen huis" Is nog niet geheel de wereld uit. Dit mag de verantwoordelijke werknemers echter er niet van weerhouden hun best te doen op de ingeslagen weg voort te gaan. Men moet echter niet te hard van stapel lopen. Ook niet met de vuist op tafel slaan om meer loon. Als de achter deze wet liggen de gedachte tot verwezenlijking komt, zal bereikt kunnen worden, dat de arbeider zijn persoonlijkheid kan gaan voelen en niet langer een nummer, dat dezelfde waarde heeft als het tandwiel van de machine. Spr. wees op de vele moeilijk heden, welke nog te overwinnen zijn en drong hierbij aan op de noodzaak van eendracht. Van de rondvraag werd na de pauze een druk gebruik gemaakt door 12 aanwezi gen. Zij gingen op enkele punten nog dieper in en kregen allen een bevredi gend antwoord. De voorzitter van de Credo Pugno-club, de heer W. Hölscher. die de avond met een kort woord geopend had, dankte zijn broer voor de prachtige inleiding. Ook ons blad werd door hem bedankt, terwijl de aandacht werd gevestigd op de nood zaak om de berichten over de Credo Pugno-club, welke hierin verschijnen te volgen. Woensdag 17 Januari zal er weer een C.P.-bijeenkomst zijn, waarbij de deur voor iedere katholieke arbeider wijd open zal staan. De Schiedamse personenautobestuurder v. S. wilde Zaterdagmiddag om ongeveer half 3 komende van de Singel linksaf slaan in de richting van de Stationstraat. Hij lette hierbij wel op de tegenliggende R.E.T.-ibus, die hij voorrang verleende, maar bij het nemen van de bocht naar links had hij niet de hem achterop komen de R. uit Rotterdam in de gaten. Met het gevolg, dat de wagen van de laatste die van S. in de linkerflank greep. GEBOREN: Ellen Y. d. v. G. C. Dors man en C. P. Zagwijn; Hermanns Ph. J. B z. v. C. A. J. Heinsbroek en W. E. van Vugt: Frans z. v. G. v d. Burg en W. de Kievit; Jacob I. z. v. I. J van Gelderen en D, A Gijtenbeek; Jacobus J. z. v. G. Ra maker en M. Kok; Jannetje S. d. v. C. v. d. Velde en G. Wiersma; Petronella A. d. v. A. Th. Westerholt en L. L M Brök- Iing; Cornells z v. C. Uittenbogaard en M. Blonk. OVERLEDEN: P. Jongeraburger, 83 j. weduwe van H. C. Landheer. Het is al weer even geleden, tie R.K. Middenstandsbond, afd. Schiedam, vergaderde. Vandaar, dat de komende bij eenkomst extra belangrijk geworden is. Allereerst komt de heer Drs. J. v. Cam- pen, directeur van de Kath. Emigratie stichting spreken over diverse emigratie problemen. Vandaar, dat déze vergadering ook voor uw zoons en dochters interessant zat zijn. Zij zijn dan ook van harte wel kom. De voorzitter, de heer F. Schrijver, heeft een studiereis gemaakt door de Verenigde Staten. Hij is van plan van zijn ervarin gen te vertellen. De leden zullen op die avond de vergadering is op Woensdag 24 Januari worden ingelicht over de werkzaamheden van het bestuur op soci aal-economisch gebied door middel van de Schiedamse Middenstandscentrale. Ter sprake zal o.a. komen het plan tot oprichting van een Financieringsinstituut voor de middenstand. De plannen hier voor verkeren in een vergevorderd sta dium van ontwikkeling. De Amstelbron is de plaats van samen komst. In hotel de Kroon zijn de vijf Schiedam se Kegelclubs de Krans, Noveni, Tous les neufs, Poedelaars en Onder Ons gisteren overgegaan tot oprichting van een Schie damse Kegel Bon-d. Het bestuur werd als volgt samenge steld: H. J. Scheffers Jr. voorzitter, (No veni); J. Kroes, secr. (Noveni): H. Wil- lemse (penningm. (Tous.les neufs). Com missarissen: mevr. Hagers (Poedelaars), W. v. Loon (Poedelaars); J. Schotel (de Krans) en R. de Beun (Onder ons). De statuten en reglementen werden vastgesteld en goedgekeurd. Zij zullen ter verkrijging van de Koninklijke goedkeu ring worden opgezonden. De contributie werd vastgesteld. Het Schiedamse Kegel Comité werd op geheven en de bezittingen ervan gaan over in eigendom van de Schiedamse Kegel Bond, die een afdeling is van de Nederlandse Kegel Bond. Advertentie IHSTRUCTEURS-D1PL0HA K.N.A.C Gelukkig was Meier, de Amsterdamse doelman, niet bij zijn eerste actie op het SVV-veld. Hij greep namelijk lelijk mis bij een terugspeelbal van z'n linksback Roele en daardoor kreeg onze pur-sang aanvaller v. Schijndel, die ook in de op zet van deze eerste SVV-aanvai groot aandeel had, een, hoewel niet gemakke lijke, schietkans, die hij echter fraai be nutte (10). In 't verloop van de partij heeft Meter zich echter duchtig gerevan cheerd door ettelijke fraaie safe's, vooral in de laatste minuten vóór de rust, toen de roodgroenen, die steedis een meerder heid gedemonstreerd hadden, gingen in zien, dat een 1—0 voorsprong met wind en regen in de rug, toch veel te gering was. Toen werden van links en rechts diverse kanjers op hem afgevuurd, zelfs door Steenbergen en v. Kan, maar met veelbravoux werden deze alle door hem gestopt Wat daar tussen lag was maar weinig „Met deze wet heeft de vakbeweging weer een mijlpaal bereikt. Wij zijn geen nummers meer doch persoonlijkheid ge worden". Wij lichten deze zinsnede uit een ver- «lag, dat ons werd toegezonden over een bijeenkomst, waarin de wet op de Pu bliekrechtelijke Bedrijfs Organisatie werd behandeld. Hoewel men de inleider zeker niet ver antwoordelijk moet stellen voor deze op merking, die de verslaggever noteert, willen wij er toch aan vasthouden voor een tweetal beschouwingen. Op de eerste plaats deze. dat het ons deze week weer eens gebleken is, hoe moeilijk het voor een gehoor schijnt om op te nemen wat een spreker over een bepaald onderwerp werkelijk zegt. Er is een typische neiging bij vele mensen om met hun eigen opvattingen naar een spr. te luisteren en dan alleen die dingen te horen, die hun opvattingen schijnen te bevestigen en de rest te vergeten. Onwillekeurig moet men hierbij den ken aan een citaat uit het gedicht van Rudyard Kipling „I£". (Als). „Als gij het kunt verdragen om de waarheid, welke gij spraakt, door scha vuiten verdraaid te zien om voor de dwazen tot een val te worden dan zul je man zijn, mijn zoon". Zonder nu ieder niet goed verstaander tot een schavuit te willen verklaren, is het toch wel een vaak droeve ervaring om zorgvuldig gekozen woorden te horen verdraaien tot een platte algemeenheid, die men onmiddellijk heeft vervormd tot eigen beduimelde inzichten. 04091*0 VOO* SCh'tOAM ft OMStffHfM 73ste Jaargang No. 21439 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152; Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 1 4.95 170 per maand, 0.40 per kwartaal, per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte i 0.15 pei millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bi.1 contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of oij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bü vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers Hoof redacteur: Leo J. M. Hazelzet En dit brengt ons op de tweede be schouwing. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat een verstandig inleider de hierboven aangehaalde woorden heeft gesproken, omdat zij weliswaar behoren tot de ver sleten leuzen, maar daarom nog niet de waarde van waarheid hebben gekregen. Want deze wet is geen mijlpaal en nog minder is men bij die mijlpaal plotseling van nummer in een persoonlijkheid ver anderd. Deze wet biedt de mogelijkheid om een verandering te brengen in de be staande verhoudingen. Zij neemt eeri be lemmering weg, die de vorming van een waarachtige arbeidsgemeenschap verhin derde, maar dat wil helemaal niet zeg gen, dat iedereen nu vanzelfsprekend binnen zal gaan in deze arbeidsgemeen schap. Want deze arbeidsgemeenschap wordt noch door een wet noch bij de web gevormd, maar door de volle instemming en de volledige medewerking der betrok kenen. En w.e van deze wet verwacht, dat zij de werknemers van nummers tot persoonlijkheid zal maken, begaat juist de Marxistische dwaling, die hij heet te bestrijden. Die dwaling is, dat een wet de mensen zou kunnen maken. De arbe der wordt door de PBO geen persoonlijkheid. Alleen de arbeider zelf kan voorkomen, dat hij een nummer wordt. Dat kon hij onder de oude om standigheden ook met dit verschil, dat toen de omstandigheden hem weinig hiel pen bij die strijd om eigen waarde, ter wijl nu de omstandigheden wellicht gun stiger kunnen worden. Wie aanhangt, dat de PBO de arbeider tot een persoonlijkheid zal maken, heeft haar bij voorbaat al onmogelijk gemaakt, want hij verwacht wonderen van een tovenaar, die geen tovenaar, maar een dode toverformule is. Wie daarentegen aanhangt, dat de per soonlijkheid van de arbeider de PBO tot een succes kan maken, die ook voor an dere arbeiders het klimaat kan scheppen, waarin zij zich vollediger als mens met hun geestelijke en persoonlijke waarden kunnen ontwikkelen, heeft de juiste op vatting te pakken. Omdat het de geest is, die de letter levend kan maken, komt het dus op de eerste plaats aan op het kweken van die geest zelfs al ontbre ken de allergunstigste omstandigheden Wie dit bewijst, zal zich met zijn hele persoon inzetten om voor zichzelf en voor anderen de volledigheid van persoonlijk heid te bereiken. Als de PBO een belem mering wegneemt voor de volwaardige ontwikkeling van de arbeider als persoon lijkheid, dan dient men goed te beseffen, dat de persoonlijkheid meer heeft dan zijn maatschappelijke kant en dat die ook vraagt om godsdienstige, en geestelijke bevrediging. Om het nog eens zeer duidelijk te zeg gen: „De persoonlijkheid van de arbei der is in diepstè wezen niet van de PBO afhankelijk, terwijl de PBO wel in diep ste wezen afhankelijk is van de persoon lijkheid van de arbeider". PERSOOG. vermeldenswaard. SVV met invallers voor Gosens en BuitenTiek, toonde 'n verheu gende activiteit, maar verviel in de voor hoede weer te vaak in peuterig" spel, ter wijl de DWV'ers maar zeer sporadisch v. d. Poel in actie konden brengen. Een maal deed hij dat goed bij een gevaar lijke kopbal, van mid voor Homan. overi gens ook bedenkelijk in vorm achteruit gegaan. Tot de rust wisten de DWV'ers, -hoewel vaak met de moed dier wanhoop verdedigend, de stand op 1O te hand haven. In de tweede helft bleek bij SW de geblesseerde v. Litih vervahigen door v. d. Horst. Weer waren de eerste minu ten succesvol voor de Schiedammers. Fraai doorzetten van de zeer actieve Köneman bezorgde v. Pelt, de opvolger van Soh.nimipf on de reohtsib-uitenplaats. een vrije schietkans, die Wf benutte ':20)Jammer, dat de speler enige volgende identieke kansen 'door slecht schieter om hals bracht. Sensatie verwerkte 't moment, 'dat een vrije schop, op 't DWV-doel genomen moest worden, 't Geroep van het pu bliek om Steenbergen, vond bij dé ros blonde SW-iback gewillig geboot. Prach tig mikte hij van grote afstand keihard in de bovenhoek, maar Meier verrichtte met één vuist zijn zovééfete safe. Fel bleef SW enop zitten, waarbij het harde werken van v. Schijndel, Köneman en Maltha opviel. Eerst ver in de tweede helft kreeg DWV haar eerste 'serieuze doelkansen Beiden werden echter door Bakker en Homan gemist. Ia de laatste minuten wist v. Pelt een 'fraaie voorzet van v. d. Horst na goed voorbereidend werk Van Köneman te benutten (30) en kwam met zijn twee doelpunten tot een alleszins goede presta tie. Voor voetbalarm DWV zien wij in deze samenstelling maar weinig hoop volle perspectieven. De Romeinen kenden al het spreek woord: „Quod licet Iovi, non licmet bovi oftewel wat aan de God Jupiter geoor loofd is, is nog niet aan de runderen toe gestaan. En toch ondanks deze oude wijsheid is het moeilijk om met een voldaan gevoel van rechtvaardigheid het volgende bericht te slikken. Enkele jaien geleden werden in de KI. BabL polder de z.g. strookbouwwonin- gen gezet. Na berekening van de huur prijs kwam men op een gemiddelde van 7.35 per woning (van 7.087.35). Nu werden aan Schiedam kortgeleden 96 woningen toegewezen te financieren op voet van de Beschikking verminderde bijdragen woningwetbouw 1950 I". In de wandeling heten deze woningen „goed kope" woningen. Bij de aanbesteding er van bleken de aannemers P. en B. Both uit Vlaardingen met 786.300.— de laag ste inschrib ers. Bij de berekening van de huren voor de „goedkope" woningen kwam men op een gemiddelde van ƒ7.40 per week per woning. Dus 5 cent duurder dan de z.g niet-goedkope woningen. Nu mag Schiedam die woningen al leen door Both laten bouwen, als de hu ren van de strookbouwwoningen met ge middeld 20 cent worden verhoogd. Wat zegt u? Moest een particulier dat eens proberen? Maar er is nog zoiets als een huur- commissie. Natuurlijk niet voor de over heid. Schiedam heeft gezegd: Hier staan we; we kunnen niet anders Als we de zin van de Hoofdingenieur-Directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting voor de provincie Zuid-Holland niet doen, krijgen we helemaal geen woningen. Quod licet Iovi.... We moeten weer terug naar de Romeinse beschaving. Aan boord van het passagierschip „Rancchi", vermoedelijke aankomst te Amsterdam 18 Januari a.s., bevinden zich de 2 volgende Schiedamse militairen: J, Prins, Singel 200c en J. E. Winkelman, Edisonstraat 41b. Zaterdagmorgen hebben directie en per soneel van de Gem. Technische Bedrij ven afscheid genomen van de heren P. de Ruiter, incasseerder en J. v. Geeren- stein, chef-instrumentmaker, die resp. ruim 35 en 30 jaar in dienst zijn geweest van de Technische Bedrijven en deze nu verlaten door het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De beidé heren moesten hun dames, die ziek waren, thuis achterlaten, toen zij per auto werden afgehaald om voor het laatst ontvangen te worden door directie en col lega's. Om half II opende men op 't kan toor van de directeur de sluizen der dan kende welsprekendheid. Ook leden van de resp. jubileumcommissies voerden het woord. Namens het gezamenlijke perso neel werden cadêaux overhandigd. Wij herinneren eraan, dat vanavond om 8 uur het Rott. Philharmonisch Or kest een concert zal geven onder leiding van de beroemde Franse dirigent Jean Fournet, terwijl Jan Damen het vioolcon cert van Brahms zal spelen. Ondanks het slechte weer van giste ren is er bij Spirit nog een wedstrijd ge speeld. De veteranen (heren (III) boek ten op Laag Zestienhoven een 53 over winning op N.E-EC. VI. Deze wedstrijd is de eerste, in de enige sinds maanden Dien-en echter ijs en weder, dan zal de volgende week de competitie wel weer op volle toeren gaan draaien. En dat is voor Spirit, waarvan op het ogenblik ver schillende elftallen kam pioen/allures ver tonen, van ganser harte te hopen. Want mocht 't dit jaar inderdaad eens tot pro motiewedstrijden komen, dan zou een spelen vart deze wedstrijden voordat het al te warm wordt niet te versmaden zijn. Intussen, de Spiritian-en gaan alvast feesten op de goede afloop. Op 23 Janu ari gaan namelijk de benen weer eens van de vloer De Spiritmensen en hun introducé's zullen dan elkaar oh éen naar wij bij voorbaat aannemen gezel lig carnavalsbal in de zaal van. Music Sacrum ontmoeten. Eventuele 'belangstel lend-en verwijzen wij naar de bestuursle den van Spirit. Zaterdagmiddag om half 3 werd een begin van ..brand ontdekt 'in de koper gieterij van W- aan de Havendijk. De brandweer kwam met de ladderwagen onder leiding van Ir. Moeeker. Vermoe delijk is de brand ontstaan in de kleding kast. Met twee' straaltjes op de waterlei ding was het vuw spoedig gedoofd. De kledingkast mét de aanwezige kleding is verbrand en. er was een gat. in het plafond. De bedrijfsschade was beperkt. Afd A: DRJ—Maasstad 0—7; afd. B: Maasstad—Baltimore 3—4, Tér- Gouw— Baltimore .70; afd. Dl:. Hoboken—K. en V. 3—4, DRJ—D.HS 3—4; afd. D2: Noorden a—HGL 5—2; afd. El: Vredenoord—Bei- lèvue 27, Tediro—WWW 21, Bellevue Vredenoord 72, BellevueAnti Poedel 7—2, Tediro—Dio 4—5, WWW—Vredenoord 5—4; afd. El: DRJ—Caland 5—4, DRJ— Noordplein 5—4; afd. E2: De Pijp—DRS 7—2, HGL—DRJ 4—5; afd. E3: Het Noor den b—Pretoria 90, PretoriaNovum 54. Het Zuiden—Carambole 0—9, Het Zuiden—Novum 2—7, RoyalHet Zuiden 8—1; afd. E4: Tediro—Excelsior R. 54, Bellevue—Anti Poedel 9—0, Hoboken— Vredenoord 90, Pommerans—Tediro 54, TediroVredenoord 90, Excelsior R. OGR 2—7; afd. E5: DRJ—Baltimore 7—2, K. en V.—WWW 9—0, de Punt K. en V- 27; afd. Fl: Tediro—Oldi 72, Heinen- oord—Noordplein 27, WWWHeinenoord 0—9; afd. F2: Carambole—WWW 7—2, WWW—Pretoria 7—2; afd. F3: Carambole —Het Zuiden 72, K. en V.Caland 2—E, Bellevue—K. en V. 7—2. In de boodschap, waarmede president Truman het Congres de begroting heeft toegezonden, zegt hij dat „zij een weer spiegeling is van de reusachtige nieuwe Uitslaag der op 15 Januari '51 gespeel de wedstrijden van de Schied. Klaverjas- Bond. Kajuit 14112, Dam 15466: D.K.V. 13972, D.O.M. 16326; Ons Thuis 15973, Sehiezicht 13551; de Spil 15355, Sport 14006; Jaap's Vr. 14177, De oude Markt 13814. ZANGERSJUBILEUM. Zóndag 21 Januari a.s. hoopt de heer P. J. Suijker zijn zilveren jubileum te vieren als lid van het kerkzangkoor ,,St. Cecilia." GESLAAGD. De heer J. Goedknegt, alhier, is bij de te 's-Gravenhage gehouden examens geslaagd voor 2e stuurman G. H. V. AFSCHEID A. J. BASTIAANSE. Zaterdagmorgen heeft de heer A. J. Bastiaanse voor de laatste maal zijn schreden gericht naar de Don Bosco- school aan de Curagaolaan. Toen al niet meer om de jeugd te onderwijzen, doch om afscheid te nemen van het onderwijs, dat hij ruim 40 jaar heeft gediend, waar van de laatste 28 jaar het R. K. Bijz. Onderwijs, te Vlaardingen. 'sMorgens half 9 werd te zijner intentie de H. Mis opgedragen, waarbij het knapenkoor onder leiding van kapelaan H. Beek de verschillende gezangen uitvoerde. Om 10 uur had het afscheid plaats in de school, in tegenwoordigheid van het schoolbestuur en het personeel met dames. Van de leerlingen waren die der hoogste vier klassen aanwezig, die mijnheer en mevr. Bastiaanse bij aan komst een welkomstlied toegezongen. Pastoor Theissen, voorzitter van het schoolbestuur, las eerst een brief voor van de heer Inspecteur van het Lager Onderwijs, die door ambtsbezigheden verhinderd t'as zelf te komen, in welke brief de Inspecteur zich in zeer waar derende woorden uitliet over het werk van de scheidende onderwijzer. Vervolgens roemde de pastoor het werk van dé heer Bastiaanse wie hij namens het schoolbestuur een olieverf schilderij aanbood. Wim Ruigrok vertolkte de dank van de leerlingen en bood namens hen aan de hoer Bastaanse een fraaie leunstoel en aan mevr. Bastiaanse bloemen. Het hoofd der school, de heer Eibers, roemde de heer Bastiaanse als een goed onderwijzer, die steeds zijn volle persoon lijkheid in zijn werk legde. Namens de dames en heren collega's werd een vaas van Delfts aardewerk aangeboden. Hierna, sorak de scheidende onder wijzer een hartelijk woord van dank. WIM V. D. BOOGERT t Vrijdagavond is tijdens de repetitie van de R. K. Gem. Toneelver. „Vondel" in het R. K. Ver. Gebouw plotseling overleden de heer Wim v. d. Boogert. Door een lidmaatschap van bijna 30 jaar was de overledene zo nauw aan „Vondel" verbonden, dat men zich de vereniging zonder Wim eigenlijk niet kan voorstellen. Talrijke malen hadden wij het genoegen hem te zien spelen in al de stukken, welke „Vondel" in de loop der jaren voor het voetlicht bracht. Wim speelde niet om de aandacht van het publiek te trekken, in alle eenvoud legde hij zijn volle persoonlijkhid in zijn spel en wist daardoor van elke rol iets te maken. Hierdoor juist, door eenvoud en op rechtheid, wist hij aller sympathie te winnen. Eind dezer maand zou hij 50 jaar worden, terwijl hij dit jaar tevens zijn zilveren ..jubileum zou vieren als lid van het R. K. Collectantencollege ,,St Hila- rius." Hij ruste in vrede! De Schiedammer D. reed Zaterdagmid dag om ongeveer 4 uur over de Admiraal de Ruytérweg, terwijl zijn broer rechts achterin zat met een hond op zijn knie. De hond hing nogal ver uit het raam en D. was bang, dat zij ieder ogenblik uit de wagen zou springen, daar zij loops was. Hij wendde zich daarom, kort na het nemen van de bocht van de Admiraal de Ruyterweg naar de Kilometerlaan om. ten einde zijn broer te zeggen de hond naar binnen te laten. Tijdens deze manoeuvre raakte hij de macht over het stuur kwijt. Wel trachtte D. nog een boom te ontwijken door naar rechs uit te halen, maar hij had reeds een boom geraakt. Deze kwam er met lichte schade af, maar de auto werd zo zwaar beschadigd, dat een kraamwagen de zaak weg moest slepen. Wat heeft de gedwongen rustperiode voor invloed gehad op het spel en het hoge moreel van de zwart-witten. Die vraag hebben zich velen gesteld. Het antwoord is ondubbelzinnig gekomen. Goed. Dank zij de zorgen van trainer Piet Smit hadden zijn discipelen zich door de winterstop in physiek uitstekende condi tie gehandhaafd. Zo kwam men goed voorbereid op het veld voor de zwaarste uitwedstrijd van het seizoen. Niet alleen was het een zware wedstrijd door de tegenstand van RVC, maar er is heel wat reserve voor nodig om zich door éen 20 achterstand niet te laten ontmoe digen. en nadien, dank zij een grove blun der van de doelman een zj».*r schijnende zege te zien omgezet in een achterstand. Dat beide handicaps werden overwon nen, terwijl na het forceren van de tweede gelijke stand nog kansen werden geboren voor een overwinning, bewijst meer dan iets anders de constante wil om ongesla gen te blijven. De Excelsior-keeper had hierbij met een schrikbarende off-day te kampen, waardoor hij hoopjes onrust in de achterhoede zaaide. De wedstrijd begon, terwijl een hevige regenbui de eerste verkenningsactiviteit begeleidde. Hieruit bleek spoedig een technische superioriteit van de Schiedam mers en zelfs een lichte veldmeerdèrheid, die zich techter niet anders uitte, dan in enkele corners, welke geen resultaat op leverden. De wind geeft RVC een steun tje in de rug en als deze kracht resulteert in een vleugelschot, dat de keeper laat glippen, is het 10 voor de gastheren. Enkele minut-en later wordt het uit een corner voor het Excelsior-doel 20, want de rechtsbinnen kopt schitterend in. De Exoelsioranen begrijpen, dat het menens gaat worden. Captain v. d. Linden begrijpt de betekenis van het aanvoer derschap en onder zijn persoonlijke lei ding beginnen de zwart-witten op te dringen óm het RVC-doel onder zware druk te zetten. Na een half uur komt Bom vrij voor doel, maar hij wordt op onge oorloofde wijze ten val gebracht. Dries zet de bal in de rechter-hoek en heeft het volle profijt van deze kans geoogst: 21. Het is de zekerheid van de winst, die Excelsior doet terugkomen. De hechte vijandelijke verdediging wordt ontwricht, maar de kansen, die hieruit voor Dries en Broere ontstaan worden niet benut. Met 21 komt de rust- Tien minuten na de hervatting heeft Excelsior's heet van start gaan succes. Een pass van Dries aan Kreischer wordt door deze, doorlopend, uitstekend benut: 22. Nu is het RVC weer, dat alle hens aan dek roept. Excelsior wordt op de eigen speelhelft teruggedrongen, terwijl men de stormloop tracht te keren. Fortuna helpt hierbij zelfs nog. Het keerpunt komt. Excelsior begint weer aan te vallen, maar dan duikt de Exc.-keeper over een mislukte voorzet van de RVC-rechtsbuiten en de bal verdwijnt in het doel 3—2. Het is een slag, maar geen beslissende. Excelsior vindt de mysterieuze kracht om terug te komen, een prachtige aanval wordt door Dries met een juweel van een doelpunt onhoudbaar hard, laag in de benedenhoek besloten 33. Natuurlijk verstrijken nu de laatste minuten onder grote spanning, want vooral Excelsior loeft m voortdurende angst voor het werk van de keeper, maar de verdediging heeft het oog erin en de stand blijft 33. Hoewel de leidende plaats voor Excel sior behouden bleef, is er toch geen reden tot een overmatig gevoel van veiligheid. Zondag komt kanshebber Celeritas uit van allen, die de zwart-witten een goed Den Haag naar het Volkspark. De steun hart toe dragen is onontbeerlijk. In de voorbeschouwing van de komende week hierover meer. verantwoordelijkheid, die het Ameri kaanse volk tengevolge van de aanvallen der communisten op de vrijheid jn Azië en het gevaar, dat de vrijheid in andere delen van de wereld bedreigt, te draden 'heeft gekregen". In zijn toelichting op de reusachtige bedragen, die voor militaire doeleinden 21Jn begroot, verklaarde de president: „De aanvallen der communisten in Korea en .de dreigende mogelijkheid van soort gelijke aanvallen elders hebben reeds een verviervoudiging van het totaal der be groting van het ministerie van lands verdediging veroorzaakt. De communis tische aanvallen in Korea hebben het CL6" duidelijk gemaakt, dat de sovjet-heersers bereid zpn de wereld vrede in de waagschaal te stellen, indien zij slechts hun eerzucht kunnen uit leven. Het antwoord van de vrije wereld op dit grote, allen bedreigende gevaar is: het met steeds groter snelheid, vast beslotenheid en eenheid opbouwen van een indrukwekkende verdediging" „De grotere militaire uitgaven zullen dienen ter bevordering van vier onder ling samenhangende doeleinden: 1. Ter bekostiging van de uitbreiding onzer verdediging; 2. De verschaffing van de gelden, be nodigd voor het opzetten van een pro ductie-stelsel, waarbij de moderne oor logsuitrusting, die onze strijdkrachten no dig hebben, in snel tempo zal worden geleverd; 3. De aanleg van voorraden reserve oorlogsmateriaal; 4. Met behulp van deze fondsen zul len wij het Amerikaanse productie-ver mogen opvoeren tot een graad, waarop wij, indien dit nodig zou zijn snel tot volledige mobilisatie over zouden kun nen gaan". „Zes maanden geleden", luidt verder Truman's boodschap: bevonden zich minder dan anderhalf millioen Ameri- Kanselier Adenauer heeft Grotewolil's voorstel tot het houden van besprekin gen over de eenheid van Duitsland van de hand gewezen. Op een persconferen tie deelde hij mede, dat zijn regering slechts onderhandelingen zal beginnen „met hen, die onvoorwaardelijk bereid zijn een regiem te erkennen en te ga randeren, dat gebaseerd is op wettelijk heid een regeringsvorm dus die de vrijheid en de bescherming der mense lijke rechten en de handhaving van de vrede eerbiedigt". Deze bereidheid ken nen Grotewohl en zijn regering niet, en dus heeft het geen nut om met hem in contact te treden. Zijn regering, zo zeide hij, zou niets ongedaan laten om de eenheid van Duitsland tot stand te brengen Zij had trouwens al vele pogingen daartoe ge daan, maar Grotewohl zelf had bijv. Bonn's voorstellen tot het houden van vrije verkiezingen voor geheel Duits land destijds afgewezen met die woor den, dat ze „niet eens de moeite waard waren om er kennis van te nemen". Dat dezelfde Grotewohl nu plots be sprekingen tussen Oost- en West-Duits- kaanse mannen en vrouwen in daad werkelijke militaire dienst. Thans heb ben wjj ruim (wee en een half millioen Amerikanen onder de wapenen en de door de regering aangevraagde gelden voorzien in Amerikaanse strijdkrachten ter sterkte van drie en een half millioen man. Bovendien kunnen wij snel nog uurt twee en n half millioen mannen „n. vróuwen mobiliseren, die thans dienst doen in onze nationale garde, of beh i. en tot de reservisten van het leger, vlon' en luchtmacht. In de begroting zijn gelden uitgetrokken om de sterkte dezer reser ve-formaties uit te breiden en haar graad van geoefendheid te verhogen. Verreweg het grootste gedeelte van de militaire uitgaven is echter bestemd vöor de vervaardiging van moderne oorlogs uitrusting. De griep heeft thans in België drie op de tien inwoners aangetast. In de grote bedrijven en de openbare instellingen ondervindt hejÉ werk door de gevolgen van de epideJ e een grote vertraging. Enkele ministS; liggen met griep te bed. In tegenstelling tot de ziekte in Enge land, is de epidemie in België van een goedaardige soort. Niettemin vallen, voor al onder de ouden van dagen en de long lijders, vele slachtoffers. Gedurende de eerste negen dagen van dit jaar heeft de directie "van het Sint Jansziekenhuis te Brugge 21 doden ge registreerd. Antwerpen wordt niet gespaard. Vol gens de geneesheren van Antwerpen gaat het om een griep, die ria enkele dagen verpleging geweken is. De griepepidemie heeft een veront rustende omvang aangenomen in het ge bied van de Leie en de Mandel en in de streek van Waregem. Terwijl de griepepidemie in Liverpool in hevigheid aan het afnemen, is, neemt het aantal gevallen van mazelen daar toe. In verschillende bedrijfsbranehes wordt door arbeidskrachten, die daartoe in staat zijn, overwerk, verricht, teneinde in dé arbeidsi.^iterstand te voorzien. Tien duizend havenarbeiders te Liverpool zijn aan het werk getogen, om de opstopping van goederen in de haven te, helpen ver minderen. Nog steeds doen zich in die stad sterf gevallen tengevolge van griep voor en cfe doodgravers hebben de hele dag werk. Echter zoals gezegd neemt de epidemie in hevigheid af. Berichten over toenemende spannin gen in Atjeh, veroorzaakt door het op treden van onlangs daarheen gebrachte troepen-onderdelen van de Apri, hebben het parlementslid Ibrahimy aanleiding gegeven, aan de Indonesische regering vragen te stellen. Hierin zegt hij o.a., „dat volgens recente b "richten de nieu we Apri-troepen in het wilde weg schoten lossen, die onder de bevolking conster natie veroorzaken en ook bedoeld zijn om haar schrik aan te jagen". Deze vragen komen tegelijk met, be richten uit Kotaradja dat militairen van de Apri, waaronder personeel van het. voormalige KNIL, geregeld volledig be wapend uitgaan en in pantserwagens met loeiende sirenes door de stad rijden, terwijl volgens dezelfde berichten in Atjeh alles veilig en rustig is. Ibrahimy vraagt voorts „of de intimi derende houding der Apri verband houdt met de spanning, die er heerst tussen het Atjehse volk en de centrale regering en het voornemen van het ambtenaren corps in Atjeh, om zfln functies neer te leggen in verband met de eisen in zake autonomie voor Atjeh In dit verband zü herinnerd aan de eisen, in Atjeh gesteld voor een eigen autonomie, terwijl Djakarta stélt, dat Atjeh behoort bii de. provincie Noórd- Sumatra, welkende gebieden Atjeh, Ta- Panuli en Oost-Sumatra omvat. De aan kondiging van het neerleggen der func ties door de Atjehse ambtenaren per :t Januari werd later ingetrokken in af wachting van de resultaten van verdere land wil, heeft alleen tot doel de positie van de Sovjet-Unie in een eventuele besprekingen over de status van Atjeh. viermogend'h eden conferentie te verster- ken, aldus meende Adenauer. O---.* O De Staten van Suriname hebben in een huishoudelijke vergadering het reglement van orde gewijzigd. Dit was het laatste van de dringende ontwerpen, die behan deld moesten worden voor ontbinding der Staten mogelijk zou zijn. De landsregering heeft besloten op heden het besluit tot ontbinding te ne men. De candidaatstelling voor de nieuwe Staten geschiedt op. 14 Februari: op 14 Maart worden verkiezingen gehouden. Na ontbinding van de Staten op 1 April zul len de nieuwe Staten op 2 April bijeen komen. „HOE WORDT OVERSCHIE?" Vandaag is de kléine aantrekkelüke tentoonstelling „Hóe wordt Overschiet geopend. Deze expositie is tot stand gekomen door het werk van de Wijkraad voor Overschie met medewerking va.IJ, dienst voor Stadsontwikkeling en uitbrei ding, alsmede van het gemeentelijk archief, terwijl een plaatselijk fotograaf een 20 tal fraaie foto's exposeert. Stadsontwikkeling toont veel gedegen materiaal, waardoor de bewoners van de wijk Overschie gelegenheid krijgen zich een beeld te vormen van het toe komstige Overschie en meer speciaal Kleinpoider, Zestienhoven en Spangen. Twee grote maquettes van Kleinpoider en het industriegebied van Spangen zullen ongetwijfeld eIclten. Er zijn duidelijke °verz";k °^?r de wijze van wonen. De commun'C3ticmogelijkheden worden door tal van cijfers en grafieken weergegeven. Fraaie luchtfoto's verleven digen het geheel. °p n6 Hrd?£ft0Van- het raadszaaltje is een PUJsvraag met foto's va? wit de fnil'. e bezoekers kunnen raden wat de fot0>s voorstellen. i?,f avond vni,S 20 Januari geopend e1*! qtadsontwib-i T, uur- Ambtenaren reid verklaard g hebben zich be geven de nodige explicaties te C1^ bet Statistisch bulletin van het indexeiif lde het algemene productie- ten van de industrie in November to? e van October met 4 punten '4 a?K .,ovember heeft evenals October geimddiid Ien' H?t indexcijfer van de tot 151 dagproductie daalde van 155 heTer bedrijfstak vertonen de indexcijfers - 1 volgende verloop: bouwmaterialen 'am van 13S in October op 132 in No vember; rubber van 372 op 371, steen- koien van 95 op 93, terwij] het index- cijier van de bedrijfstak metaalproducten Yfn October op November van 185 tot 178 daalde. Textiel kwam van 150 op 147 doch bij de openbare nutsbedrijven vertoonde het indexcijfer een stijging: ten opzichte van October steeg het in November met 7 punten tot 207. Op Maandagavond 5 Februari a.s. za) in het Concertgebouw te Amsterdam een Italiaans opera-concert worden gegeven door de Compagnia Lirica Italiana onder leiding van Maestro Euigi Martelli. Dit gezelschap maakt een tournee door ons lend en zal onder andere in Den Haag. Haarlem, Groningen, Leeuwarden, Arnhem, Nijmegen en Utrecht optreden. Er zullen onder andere aria's, duetten en kwartetten uit Ea Sonnambula, Mada- me ButterflyLa Traviata. Parelvissers, II barbiere de Sivigüa en Tosca ten ge hore worden gebracht. Gedurende de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 248 sche pen met een inhoud van 422.527 netto reg. tons tegen 210 schepen met 322.449 netto reg. tons in de overeenkomstige week van 1949. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis en Vondelingen- plaat) 215, Schiedam 2, Vlaardingen 7, Hoek van Holland 15. Maassluis 5," Dor drecht 0, Zwijndrecht 0. Capelle a.d. IJssel 0 en overige havens 4. Schepen Netto reg. tons 1951 466 754.745 1950 411613 499 Nu. 55 141.246 ROTTERDAM, 15 Januari, Aangevoerd vette koeien en ossen (naar schatting 729). varkens 537, schapen of lammeren 13, totaal aanvoer 1279 dieren. Prijs per kg.: vette koeien le soort 2.20 2.50, 2e soort 1.9(1—2.15, 3e soort 1 go 1.90, varkens (lev. gew.) resp. 1.72, f 1 sa, f 1.60 Vette koeien aanvoer kleiner, handel rede- 1111e, prijzen als vorige week Dinsdag va'- kens (lev. gew.) aanvoer korter, handel kalm prijzen niet geheel prijshoudend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2