Nieuws uit STAD en OMTREK Hoe wordt een pan gegoten en getrokken LANGS DE.llkl Machiel v. Marsbergen feliciteert prinses Margriet De firma Adam en Eva sloes in Nieuwe tunnel onder spoorlijn De 4 e September JJN De stem van de lezer naar Schiedam Tuberova lichtte school kinderen door Een Schiedamse jongen in Paleis Soestdijk Posities schepen met troepen, repatriërende n en emigranten Russische controleurs in Nederlandse fabrieken DONDERDAG 18 JANUAIfl 1951 PAGINA ÜH* SCHEPPEND SCHIEDAM Twaalfduizend thoraxen bekeken REORGANISATIE VAN HERW. LEVENSKRACHT H.-D.V.S.VOLEWIJCKERS GER DE ROOS KOMT WEER VERLOTING ST. LODEWIJK- GROEP E.D.O,S.V.V. CONCERT VOOR TORENZAAL UIEUWE SCHiEDAMSCHE COURANT VUILNISBELT BREDERODE VIERDE VASTENAVOND HUURADVIESCOMMISSIE HET LIEFDELEVEN VAN FRANS SCHUBERT SCHIEDAMSE KLAVERJAS BOND ALS WERKLOOS INGESCHREVEN Gevraagd door diverse werkgevers Afd. Bouwbedrijven: Betontkntfiev de den, horstel- en kwastenmaikers, haai be werkers, cirkeizager békend met slijpeh. VOOR ALLE VERKEER Rechtstreekse verbinding van AerssenlaanHeemraadssingel Avo?nurenrcman door PETER BARON LAATSTE BERICHTEN SOLDAAT VAN OORDT ORGANISEERDE EEN GUITAAR WTNTSTEP HRFRirV]\tt v'N N.-ZEEI VND NA Ut u LAND De stichting Schooltentoonstellingen is in Schiedam neergestreken met een duidelijk overzicht van het maken van gegoten en getrokken geëmailleerde pannen. Voor genodigden hebben kinderen van de hoogste klas gisteren middag laten zien, hoe interessant zij deze tentoonstelling vinden. Alle scholen zullen er heen gaan. SCHOOLJEUGD KRIJGT AAN SCHOUWELIJK ONDERRICHT In de school aan het Oude Kerkhof ls gisteren met een enkel woord een tentoonstelling geopend, welke tot doel heeft de schooljeugd van geheel Schie dam dichter te brengen bij de kennis van de industrie van Nederland en in het bijzonder haar te laten zien, hoe be langrijk het aandeel is, dat de arbeider hierin neemt. De tentoonstelling beslaat slechts een lokaal en is op die moderne wijze met verklarende tekeningen op borden op gezet, die langzamerhand niet onbekend «neer i». De industrie, welke aan bod is, is de email-industrie, vertegenwoordigd door een bedrijf uit Ulft. Voor deze gelegenheid was wethouder Sabel even overgekomen om een woordje te zeggen, want hij achtte het van groot belang, dat deze tentoonstelling de alge meen vormende taak verricht, die wij als aanvulling van de specialiserende lessen nodig hebben om de jongens en meisjes harmonisch te ontwikkelen in het ge bruik van hoofd, hand en hart. Uit Den Haag was de hoofdonderwijzer meegekomen, die op eigen gelegenheid voor zijn school met een tentoonstelling was begonnen en wiens werk andere scholen tot nut is geworden door de op richting van de stichting „Onderwijsten toonstellingen". De bedoeling hiervan is te trachten het onderwijs in verbinding L Schiedam, laten we eerlijk zijn, ls een verrukkelijke stad. De mensen, die er wo nen, zijn verrukkelijke mensen.... als je ze begrijpt tenminste. De individuen die zure kranten-artikels wijden aan het wan beheer van Gemeentewerken, de bittere personen, die grienend op de Broersvest te wijzen staan naar het gegraaf en de winkeliers, die klagen over al de rommel voor hun deur moeten we hier niet mee tellen Die snappen er niets vandie voelen niet het grote, het heerlijk vrije, het uit bundig geweldige van al die kuilen. Die denken dat iemand die een kuil graaft er een reden voor heeft, dat hij dit doet met een vooropgezet doel, naar een weloverwogen plan..,. De stakkerds,... nee lieve iezer, de echte kuilen-graver graaft om het pleizier van de bezigheid. Hij graaft, om zich eens helemaal uil te kunnen leven. Hij vraagt zich niet af of het nut heeft, of het ergens goed voor ishij graaft. Diep en ver graaft hij, dwars door het verkeer, over plantsoenen en onder trot toirs, midden tussen gasleidingen en riool buizen. Zoals een schilder zijn hele ziel uitzingt met een kwast verf zo jubelt de zand- schepper zijn juichend gemoed de wereld in met zijn spade Door niet3 geremd, door niets gehinderd, alleen met zijn schepping. U moet dat toch heus eens goed gaan bezien, daar op de Vest. Neem er gerust een snipperdag voor, het is echt de moeite waard! Hier zijn mannen aan het werk, die het vak verstaan.... Artisten! Zie die kerel met zün blauwe trui bij voorbeeldhoe zuiver steekt hij zijn schop door de kabel van het radio-distri- butienet, he- "heerst werpt hij het zand opwaartsHoe intens geniet hij van elke geslaagde spit. Met welk een weerga loze techniek graaft hij spade na spade los uit de vaste grond. Hoe feilloos ligt het instrument in zijn sterke hand. Hoe losjes toch glijdt het zand over de rand van zijn kuil. Je voelt het. meer nog dan je net ziet'. Hier wordt iets groots gegraven. Hiei heeft de mens de materie overwonner. Hier gelden geen vastgeroeste wetten van orde en regelmaat: Hier viert de kleine mens zijn triomfen over de stofHiel scheurt de harde aarde kermend open voor de macht van zijn koning. Werkelijk: dit is scheppenzander plan, zonder voorbeeld, zo maar uit de vlakke hand.... Heerlijke, verrukk-lijke stad waar zomaar kuilen geschept kunnen worden óm de kuilen SEBASTIAAN. te brengen met de werkelijkheid. Als de kinderen niet naar de fabriek kunnen gaan, komt de fabriek naar de kinderen. Om ervoor te zorgen, dat deze ten toonstellingen werkelijk instructief en verantwoord zijn, zorgt een didactische commissie voor de onderrichtende wer king ervan, een aesthetiscihe commissie voor de vormgeving en een fabrikanten commissie voor het behandelen van de goede en belangrijke producten, zonder dat de reclame de hoofdrol speelt. Uit andere tentoonstellingen, o.a. van „Schaap tot wol" en over de tapijtweve rijen is gebleken, dat deze tentoonstellin gen zelfs aanleiding zijn tot zelfwerk zaamheid van de kinderen. Deze zou wel niet door deze tentoon stelling worden geactiveerd, want braad pannen gieten en emailleren of kookpan nen trekken en afwerken, is geen werk voor de huiskamer, terwijl het gieten en emailleren van badkuipen in de bijkeu ken wat bezwaarlijk wordt. Een aantal jongens en meisjes van de hoogste klas heeft hierna een instrue rende rondgang gemaakt langs de tafels en zij bleken pienter genoeg om alles in zich op te nemen. Een maand lang zal de tentoonstelling blijven om alle scholen gelegenheid te geven te leren, hoe de pan gemaakt wordt. De schoolkinderen hebben zich als eersten onderworpen aan het be volkingsonderzoek op tuberculose. Aan het eind van deze week zuilen in totaal ongeveer 12.500 kinderen onderzocht zijn. De opkomst was zeer goed. Slecnts in enkele gevallen verscheen een kind r.iet in de Lange Nieu>wstraat. De kin deren, die wegens ziekte e. d. niet kon den komen, krijgen via de scholen be richt, wanneer zij alsn.ctg in de Lange Nieuwstraat verwacht worden. In de Kerstvacantie beeft het school onderzoek stilgestaan. De röntgeninstal- latie verhuisde toen naar de werf Gust.0 voor het onderzoek van het personeel. Het onderwijzerscorps heeft zich ook al van binnen laten fotograferen. Met het eigenlijke onderzoek van de bevol king moet echter nog worden begon nen. Op Maandag 29 Januari wordt hier mee in de Lange Nieuwstraat gestart. Met de administratieve voorbereidingen is men reeds ge fme tijd geleden be gonnen. De eerste van de ongeveer 55.000 oproepen de allerkleinste kin deren vallen buiten bet onderzoek zullen in de loop van de week worden verzonden. Het plaatselijk comité van „Herwon nen levenskracht" is gereorganiseerd Vanaf heden is dit als volgt samenge steld: W. v. d. Pluym, Pendrechtsestr. 5, voorzitter; G. Westhuis, Da- Costastr. 39, secr.; J. v. Geene, Anth. Muysstraat 18, penningm,; B. v. d. Heuvel, Nieuwstr. 15 z.z., afgevaardigde van de K.A.B. Voor elke parochie zullen contactman nen worden benoemd; namen en adressen zullen zo spoedig mogelijk bekend ge maakt worden. Alle aanvragen voor sanatoriumuitzen ding, huisverpleging enz. moeten voor "'e parochie van de H. Liduina geschieden bij J. v Geene Anth. Muysstraat 18. voor de parochie van O.L. Vrouw Rozenkrans bij F. Schuurman®, Franklinstraat 7, voor de parochie van het H. Hart, bij W. v. d, Pluym, Pendrechtsestr. 5 en voor de pa rochie van St. Jan de Doper voorlopig rechtstreeks aan het secretariaat. Voetbal ls toch een merkwaardig spel. Terwijl men in Hermeskringen zich be zorgd afvroeg, hoe het rechterverdedi- gingsblok, dat Uit twee debutanten be stond zich zou houden bracht Blauw-Wit het niet verder dan een goal, die wel heel sterk naar buitenspel rook, maar stelde de voorhoede ernstig teleur door ondanks behoorlijke veldspel geen kans te zien uit de zeker 5 doelrijpe kansen er geen een te kunnen benutten. Met dat al is de positie op de ranglijst er niet beter op geworden en zullen de spelers er zich bewust van moeten zijn, dat uit de twee komende thuiswedstrijden de nodige punten vergaard moeten worden wil men op zeker ogenblik niet plotseling in de narigheid komen te zitten. Zondag om 2 uur komt Volewijckers op bezoek en al heeft nu juist de wedstrijd tegen de Amsterdammers de enige uitoverwin- ning opgeleverd, dit mag zeker geen reden zijn om deze tegenstanders te on derschatten. Er zal van de eerste tot de laatste minuut hard aangepakt moeten worden. Voor de Schiedammers is het de eerste gelegenheid om de jonge ach terhoede, die Zondag tegen het geduchte Blauw-Wit, zonder tot groots spel te ko men toch aardig debuteerde aan het werk te zien. Als stopper Poulus dezelfde daverende vorm weet te vertonen ais Zondag 1.1. kan men ln ieder geval in verdedigend opzicht de strijd met ver trouwen tegemoet zien en als dan de voorhoede na de twee doelpuntloze wed strijden ook weer eens uit de hoek komt, dan hebben we wel hoop, dat het onge slagen thuisrecord gehandhaafd zal kun nen blijven. Ruiterman heeft verleden week een knie-operatie ondergaan en Melief is nog niet geheel fit. Ger de Roos en het Orkest zonder Naam, die in het begin van het vorig jaar al in Schiedam geweest zijn, komen mat de Drie Musketiers, maar zonder Marketentsters en Boer Biet, nog eens terug. Deze keer gaat het onder de slo gan „Jubel mee" in verband met het jubileum van de K.R.O, De zaal, welke hiervoor werd uitgekozen is de R. K. Volksbond, die men twee avonden heeft vastgelegd om de toeloop te kunnen ver. werken. Op Woensdag 31 Januari en Donderdag 1 Februari zal het feest plaats hebben en behalve de reeds genoemden werken mee Fantasio, alias Zambel, Peter Piekos en Pierre Duro. Op de advertentie-pagina staan nadere bijzonderheden over dit Jubelmee-gebeu- ren. De hoofdprijzen bij de verloting zijn gevallen op: Electr. Klok 56. Electr. Melkkoker 30. Schemerlamp 800. Prijzen op de volgende nummers wer den nog niet afgehaald: 132, 279 362, 414, 418, 561 683, 814, 853, 896, 899, 949, 960, 1121, 1150, 1486, 1603, 1737, 1747, 1774. Afhalen: Edisonstraat 40a na 5 uur. Machiel van Marsbergen van de Singel 139c is vanmorgen wakker geworden met de zekerheid, dat wat voor andere kinderen altijd een droom zal blijven voor hem werkelijkheid wordt. siTij heeft vanmiddag als alles goed is gegaan om half vijf een bezoek gebracht aan het Paleis Soestdijk om er namens de kinderen van het Prinses Margrietfonds een taart aan te bieden aan de Prinses, die morgen acht jaar wordt. Zijn moeder heeft moeten vergeten, dat er nog zoiets als griep heerst in Nederland en resoluut de deur geweigerd aan een virus-gast, die eigenlijk al binnen was. Het komt te zelden voor, dat er een kans komt om het Paleis te betreden. Vandaag geen griep. Mevr. Schaberg heeft vanmorgen rustig als altijd met de exactheid van de geboren organisatrice de laatste hand gelegd aan de vele voor bereidingen, welke getroffen moesten worden om dit bezoek goed te doen verlopen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Henri M. J„ zoon van Th. H. Wiegman en E. W. C. Wouters; Jo hannes J. M., zoon van L. A. M. Heijmans en A. M. Kempers; Geert, zoon van A. van Grootveld en A. H. Th. Mulder; Ja- co-ba, dochter van W. Hoileman en W, E. Hogèboom; levenl. kind van K. E. Rij- singe en I. Jung. OVERLEDEN: H. J. v. d, Heuvel, 78 j. A. C. de Ridder, 73 j. Verleden week wezen we reeds op de perfecte stemming die er aan de Bosrand heerst en waarvan het resultaat is ge weest, dat D.W.V. een én ander aan den lijve moest ondervinden. Dat Hermes- D.V.S. in Amsterdam tegen Blauw-Wit het onderspit moest delven, werd Zondag j.l. in S.V.V.-kringen betreurd. De Rood- Groenen hadden een overwinning van de Schiedamse vrienden verwacht. Nu dit evenwel niet het geval is ge weest blijven de S.V.V.-ers toch optimis tisch en zijn zelfs zo brutaal om hoger op te gaan kijken en hebben daarbij een stille hoop, dat de leider nog wel eens zal struikelen en vrouwe Fortuna S.V.V. in de komende periode niet zal vergeten. Zondag a.s. gaat Arie de Bruijn niet z'n mannen met veel enthousiasme naar Haarlem om tegen E.D.O. te bewijzen, dat het ernst is om in deze competitie 'n woordje mee te spreken. Het zal voor waar geen gemakkelijke opgaaf zijn om met een overwinning naar huis te komen, daar E.D.O. de laatste wedstrijden flink van leer heeft getrokken en over een stugge ploeg beschikt, die niet gauw ge wonnen geeft. De leden vam de Torenzaalgiroep en an dere jonge mensen, die zich voor de stu die van de schone kunsten interesseren, kunnen Zaterdagavond in het Muziekly- ceurn van Toonkunst aan de L.tnge Ha ven luisteren naar een piano-recital te geven door de heer Van Gooi. Hij speelt werken vain Mozart, Beethoven (Mond- schetn Sonate), Chopin, Debussy, Pijper en Mouesorgsky (De schilder ijen-ten- OAGBIAO VOO* SChKDAM f» OWMM 73ste Jaargang No. 21442 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 1 4.95 per kwartaal. 170 per maand, f 0.40 per week. Advertentie-prils op gewone Kolombreedte 10 15 oei millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bii contract geiden lagere tarieven, welke bti de administratie of Dij de erkende advertentte-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiên) tot 20 woorden 50 ct Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers Hooft redacteur: Leo J. M. Hazelzet Een Vuilnisbelt im stad of plein; Dat kan toch uw belang niet zijn. Het wordt tijd, dlat allen gemobili seerd worden, die willen trachten nog iets van het natuurschoon en de recrea tieoorden in Schiedam te redden. De pairken en plantsoenen, de singels en de gazons moeten zoveel mogelijk gespaard blijven van de schermende hand van de jeugd. Daarom doe iik nog een beroep op o.m. de bewoners langs de singels en de plant soenen elders in de stad om de aanleg zo goed mogelijk schoon en netjes te houden. NATUURVRIEND Wij kennen hier benoorden de Moerdijk met een enkele uitzondering in het Gooi misschien geen carnaval met een maan denlange voorbereiding. Maar ondanks de afwezigheid van Oeteldonkers, van Prin.t Carnaval en een Raad van Elf, weet men ook hier, in besloten kring weliswaar en zonder dat een gehele bevolking er actief aan deelneemt, een Vastenavond op haar waarde te schatten. Eens te meer is dat gisterenavond in Musis Sacrum gebleken, toen daar het R.K. Toneelgezelschap Brederode" met het blijspel „De Firma Adam en Eva" de laatste avond voor de grote vasten alvast vierde. „De Firma Adam en Eva" opent geen nieuwe gezichtspunten, evenmin behandelt het brandende problemen. De geschiedenis is zo oud als de wereld. De verwende kinderen van een millionnair, die gezapig lanterfantend door het leven huppelen, maar die toch, als de nood aan de man komt, de handen uit de mouwen steken en blijk geven de aard te bezitten, die hun vader in staat stelde een wereldfirma op te bouwen. De zeer rijke weduwnaar James King, die voor zijn kinderen weinig meer is dan de Cerberus, die angstvallig de wacht houdt over het chèque-boekje, wordt door een huiselijke samenzwering in de waan gebracht, dat het voor zijn gezondheid be slist noodzakelijk is om naar buiten te trekken. King, door de oude Oom Horace van het complot op de hoogte gekomen, besluit toch weg te gaan en een reis langs zijn rubberplantages te maken. Zijn pro curatiehouder Adam Smith, een man die zich grote illusies maakt over het gezins leven, stelt hij intussen aan als „waarne mend vader". Smith, die aanvankelijk King's gezin niet baas kan, veinst een fail lissement van de firma, ontmaskert in een vlot gespeelde dialoog een minnaar van King's dochter Eva als een man, die wel op een mariage de raison gesteld is en krijgt de hele familie, de oude oom Ho- race incluis, aan het werk. De dochters King zetten met Smith's hulp een kippen farm op, oom Horace tracht alles en ieder een tegen alles en iedereen te verzekeren en schoonzoon Clinton de Witt vertegen woordigt een zaak in door hem eertijds zo verafschuwde dasklemmen en lefzak- doekjes. De Schotse Lord Gordon, ook een aanbidder van Eva. en een die haar blijk baar om haarzelf wilde hebben, liet zich naturaliseren, deed afstand van zijn titel en gaf rijlessen. Als de echte vader ten slotte van zijn reis terugkomt, loopt alles op rolletjes en zelfs de mededeling, dat de familie nog nagenoeg even rijk is als voorheen, kan de afzonderlijke leden daar van niet weerhouden met hun werk door te gaan en mede daardoor gelukkig te zijn. Dat Adam Smith tenslotte met Eva King trouwt is natuurlijk minder prettig voor de gewezen Lord Andrew Gordon, maar het was de apotheose die komen moest en die iedereen verwachtte. Het geheel werd door „Brederode" op aardige en vlotte wijze ten tonele gebracht. Misschien was het spel, daar, waar 't stuk ietwat dramatisch bedoelde *te zijn, iets te zwak, maar dit deed niets af aan de aan trekkelijkheid van het geheel. De lijfarts Jefferson werd door Frans Schoof wellicht niet helemaal aannemelijk gemaakt. Daar staat echter tegenover het spel van Gillis de Veth als James King, van Joop Groe nendijk als Clinton de Witt en vooral dat van Jan Gudde als Adam Smith. Uitste kend spel gaf Martin v. Eijk in de creatie van oom Horace. Bij de dames vonden wij Til Ripperda als Julia de Witt verreweg de beste. Al met al een succes voor „Bre derode", zoals wij er meer hopen mee te maken. Na afloop werd, onder leiding van de Brederode-Boys een uitbundig Carnavals bal gehouden, waaraan door alle aanwezi gen met klaarblijkelijk genoegen werd deelgenomen. En hoe zou dat bezoek goed kunnen verlopen, als patissier v. Wijk niet ge zórgd had voor de traditionele taart en als Jan de Lange, de eerste bediende, hem geen flinke hand geholpen had. Ziezo, nu zijn alle figuren aan U voor gesteld, die vandaag Schiedam gaan ver tegenwoordigen bij het Koninklijk Gezin. Het is de vigilie van de eigenlijke verjaar dag en wat dat voor een banketbakker betekent, is duidelijk voor ieder, die het woord „vers" gebruikt, Het nieuws is eigenlijk zo vers niet meer. Mevr. Marsbergen wist het al enige tijd geleden en mevr. Schaberg nog lan ger. Het is immers traditie geworden, dat een van de kinderen van de vrouwen van zeelieden, welke in de oorlog hun man verloren, aan Prinses Margriet, het pete kind van de koopvaardij, de gelukwen sen en de verjaardagstaart mag aanbie den. Voor die gelegenheid worden die kinderen uitgekozen, die op dezelfde dag als Prinses Margriet jarig zijn. Wat een bof, dat Machiel nog juist van de kans gebruik kan maken, want het schijnt, dat H.M. de Koningin besloten heeft, dat dit het laatste jaar zal zijn, van deze traditie. Welk kind zou niet aan zijn veertiende verjaardag willen terugdenken als aan de dag, waarop hij Prinses Mar griet een hand mocht geven, met haar mocht praten en haar de zeker zes pond zware taart mocht overhandigen. Voor zover hier van „handen" nog sprake zal zijn. Zijn moeder heeft het al die tijd voor hem geheim gehouden en pas deze week is hij langzamerhand voorbereid op het gebeuren. Een jongen van veertien jaar, die de wereld ernstig van achter zijn grote brilleglazen bekijkt, schijnt dat on bewogen op te nemen. Schijnt. Machiel hoorde pas in 1943, dat zijn vader een jaar tevoren een zeemansgraf had gevonden, toen een Duitse duikboot het schip, waarop zijn vader voer, torpe deerde. Komt het daarom, dat Machiel zo ern stig is? Er is aan deze grote tocht een vreugde, die wel zeer direct vermengd is met het leed, waaruit zij ontspruit. Het is Machiel, die er ons aan herinnert. Als U dit leest misschien zo met een half oog, waar mee de pas in de bus gevallen krant even wordt doorgenomen dan staan Machiel, zijn moeder en mevr. Schaberg misschien juist in die grote paleis-ver trekken. Alles zal erop gezet worden om stipt om half 5 er te zijn. De grote doos, die speciaal voor de ge legenheid is gemaakt de zijkanten kunnen omlaag gelaten worden wordt behoedzaam binnengedragen en met be hulp van nog een paar handen zal Mi- chiel het pronkstuk onthullen. Het mocht geen te luxueuze taart wor den, ls de opdracht aan van Wijk ge weest. Wij hebben iets opgevangen van sinaasappel-crême en marasquln-crême niet te zwaar vanwege de kinderen die erin zijn gegaan. De zijkant is versierd met de emblemen van de koopvaardij, het anker met de margriet en met margrieten. Bovenop 8 kaarsjes, her en der kroontjes en om toch vooral de oorzaak niet te doen ver geten: 19 Januari 1951. Als er Vrijdagmiddag in de Amstelbron samenkomst is van de weduwen, die door het Prinses Margrietfonds de onderlinge band bewaren, dan zal er heel wat te ver tellen vallen. Dan moet het wel vreemd gaan als de dames van het bestuur van de afd. Schiedam, mevr. Dirkzwager- Kool, mevr. v. Volienhovede Lange en mevr. Noletvan Thiel, tezamen met de ongeveer 50 vrouwen van in de oorlog omgekomen leden van de koopvaardij, geen uitvoerig verhaal over het be2oek te horen zullen krijgen. Machiel zal dat later ais het alle maal bezonken is kunnen vertellen, maar zijn moeder en mevr. Schaberg, die bij de v. Marsbergens op huisbezoek gaat voor het Prinses Margrietfonds zullen zeker genoeg Stof tot praten hebben. En misschien, dat wij er ook nog wat van te horen krijgen. Bij beslu.it van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn benoemd ln de van het kanton Scniedam tot voorzitter P. de Bruin, tot lid A. v. d. Schalk, C. L. Moermans, C. Meyer en G. Hoagendam. Frans Schubert is een beminnelijk man geweest, die schone liederen heeft ge schreven. Daarom heeft men het niet kunnen laten hem in een operette binnen te halen, die de wat Don Juaanse titel' „Het liefdeleven van prang Schubert" draagt. Het feit, dat deze operette op Donderdag 25 Januari in het Passage theater wordt opgevoerd onder auspiciën van het Stedelijk Muziekcorps door de Scniedamse Opera en Operette Vereni ging waarborgt echter de zekerheid, dat alles oirbaar zal blijven. Het is een ko mische operette ih drie bedrijven. Door bijzondere omstandigheden gaat de aangekondigde propaganda-wedstrijd welke gehouden zou worden op Vrijdag 19 Januari a.s. jn het gebouw Tivoli Nieuwe Haven alhier, niet door. Kath. burgemeesters. Er bestaan plan- nen binnenkort een werkverband van Kath. burgemeesters binnen het raam van de A.R.K.A. op te richten. Afd. Bouwbedrijven: Uitvoerder, schil ders, stucad'oor, scheeipstknmiermain, meu belmaker timmerlieden. Afd. Metaalbedrijven: Chauffeurs, lanid-macihmnist, ltodatotkers, bankwer kers, af bramier, elec. monteur, Af d. Alig. Bedrij ven: Boekhouders, kan toorbedienden, correspondent, incasseer der, maigazijinbe'dnende.n, vertegenwoordi- g-eirs, ongeschoolde arbeiders, transport arbeiders, musici, vegtonpers, kellners, fi liaalhouder gedistilleerd, schoenmakers, kleermakers, kaoapkok, fotograaf, distil- lateurakneahts, brood- en banketbakker, voerlieden, tuinman, kerkorgelbouwer. Afd. Jeugd: 1. constructie bankwerker, li. intrumentmafcers, 11. verkoper, 11. emc. monteur, 11. automonteur, Afd. Vrouwen: LI. verkoopster la- nufacturenvak, bekwame steno-tj i -te, huisnaaister. Afd. Metaalbedrijven: Machine bank werkers. vormers, plaatwerkers bekend met roestvrij staal, draaiers, sjouwers, pijipfitters, ijzerwerkers, crasseur ma chine, Afd. Alg. Bedrijven: Boekdruikkrs, car- tonnagewerkers t.m. 25 jaar, slagersknecht pl.m. 19 jaar, personen voor opleiding dek'kledenreparateuir, fabrieksarbeiders, banketbakker pl.m. 20 jaar. Afd. Jeugd: Cartonnagewerkers, M ïak- S'puiter, 11. zeilmakers, fabrieksjongens, loopknechts, 11. papiersnijdiers, hulpvak- airbeider steendrukkerij, 11. vellenberei- der, halfwas br oodbakkerbezorger11. slatgiers, jongste bedienden, aank. be dienden, garaigejongen, 11. plaatwerker, 11. metaaislijper, 11. metaaldraaier, 11. vor mer, hulp isoleerder, 11. kernmaker, 11. koperslager, 11. timmerman, 11. distilla- teursfcnechts. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, naaister confectie, jongste bediende. Afd, Beroepskeuzevoorlichting: Ouders van kinderen, Hoofden vaq Scholen en belainghebbenden worden eraan herin nerd, dat iedere Dinsdagmiddag (behal ve de 5e Dinsdag der maand) do afde ling Beroepskeuzevoorlichtiinig van 14 uur zitting houdt in het Arbeidsbureau Schiedam, Lange Nieuwstraat 135. Do aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd diat de beroepskeuze- en studieadviezen niet méér gratis worden verstrekt, doch hiervoor betaling moet 'geschieden. Het verschuldigde bedrag wordt berekend naar het jaarinkomen van het gezinshoofd, dian wel n.aar dat van de persoon die het advies wenst in te winnen. Voor hen, die als werkloos bij het Arbeidsbureau staan ingeschreven, 's geen betaling verschuldigd. „Chitral", thuisreis Rotterdam, passeerde *7 Januari Port Soudan. »,Johan van 01denbarnveltM Amsterdam n s^rtney» 18 Januari te Melbourne, s*'uTr®n.1e", thuisreis Amsterdam, passeerde 17 Januari Dahlac-eil. „ormonde", thuisreis Rotterdam, ia Jan. van Colombo. „Ranchl" 18 Jan v. Djakarta te Amsterdam Zo stond de taart op stapel, toen Machiel, zijn moeder en mevr. Schaberg gisterenavond even kwamen kijken of patissier Van Wijk en Jan de Lange, de eerste bediende, al opschoten. Men meldt ons uit Rotterdam: De ophoging van de spoorbaan Rotter dam—Schiedam, die binnenkort ter hand zal worden genomen, biedt een gunstige gelegenheid om de reeds jaren bestaande plannen voor een rechtstreekse verbin ding tussen de v. Aerssenlaan en de Heemraadssingel uit te voeren. Bij die voorbereiding van deze plannen is de vraag gerezen, of de tunnel onder de spoorbaan moet zijn berekend op alle ver keer dan wel uitsluitend op voetgangers en rijwielverkeer. De uitvoering van het eerste plan zal naar raming ongeveer f 2.073.000.kosten, die van het kleinere plan circa f 1.148.000. De Verkeerscommissie, die o.a. wijst op de in het verleden opgedane teleurstel lende ervaringen, indien van een gelegen heid, om gunstige verkeersmogelijkheden open te houden, in onvoldoende mate ge bruik werd gemaakt, alsmede de commis sies voor de openbare werken en voor de financiën zijn voor uitvoering van het grote plan. De commissie voor de openbare werken vindt dit gewenst, daar naar haar mening de moeilijkheden bij de bestaande on derdoorgangen in het bijzonder bij de Statentunnel reeds thans van die aard zijn, dat elke verlichting daarvan welkom moet worden geacht. Ook de verbetering van de verbinding met de Diergaarde, welke voor het bestuur van de Stichting Rotterdamse Diergaarde aanleiding was het plan voor een grote tunnel sterk te ondersteunen, acht de commissie van groot belang en met een tunnel voor alle verkeer in hogere mate gediend. Volgens de plannen bevat het grote project één doorgang ter breedte van 8 meter voor het tram- en snelverkeer in beide richtingen met een vrije doorrij- hoogte van 4.50 mter en ter weerszijden daarvan een doorgang voor voetgangers en rijwielen, elk ter breedte van 4.50 m. en ter hoogte van 2.50 m. De lengte zal pl.m. 130 meter bedragen. Hoewel de plannen en kostenramingen nog slechts een voorlopig karakter dra gen, zal de beslissing omtrent de bouw volgens B. en W. niet langer kunnen (Oorden uitgesteld in verband met de aanstaande ophogingswerkzaamheden aan de spoorbaan. Derhalve geven zij de gemeenteraad in overweging, reeds thans in beginsel te besluiten tot de aan leg van een voor alle verkeer geschikte tunnel-verbinding tussen de van Aerssen- 'aan en de Heemraadssingel. 45) Met belangstelling las hij de gegevens over de drie naamgenoten: Mrs G. Pressland, huisvrouw van wij len George Pressland, geboren Marion Arthurs. Leeftijd vijf en tachtig jaar. Bedlegerig, bijna blind en stokdoof. In geen veertien jaar haar bed verlaten. Als gezelschap twee dochters, die haar om beurten oppassen, de oudste 's nachts en de jongste overdag. De oudste is in de stad ir. betrekking en de jongste verdient de kost met naaien. Volgende personen kunnen dit getuigen. En hier volgde een lijst met namen en adressen, en 't adres van de oude dame zelf. Dan bleef een stuk open. „Arthur Pressland „De Lorken", Rams- den Road, Balham. Achttien jaar oud. Pas van school. Wees. Leeft met zijn tante, Miss Miriam Walters, ongehuwd. De jongen is jongste bediende ln de.Ba- singhall Street. Getuigen de volgende." Weer volgde er een lijst van namen. Alweer geen houvast. Dit kind was nog niet geboren, toen die „handel" al aan de gang was. Dan stond er nog een derde persoon vermeld, die om zijn beroep alleen al de aandacht van Guest trok, en bijgevolg werden de inlichtingen, die Randall hem verstrekt had, gretig doorgenomen. J. L. Pressland (tabakshandelaar), 72, High Road, Balham. Is eigenaar van de winkel in Baldham. Winkel wordt be diend door een jongeman, Peter Warwick genaamd, die vier en twintig jaar oud is. Warwick, die van onberispelijk gedrag is, is Ijverig en werkt hard om zijn zieke moeder te onderhouden. Getuigen de vol genden. Weer volgde een lijst. „Over Pressland zijn geen inlichtingen te be komen. Zijn winkel bezoekt h\i nooit en zelden schrijft hij er heen. Er waren geen brieven. Niemand heeft Pressland ooit gezien. Geen getuigen." Dat was een stap in de goede richting, dacht Guest. Niemand had de tabaks handelaar ooit gezien en bij zijn afwe zigheid bediende een jongmens de win kel. Zijn beroep als tabakverkoper ver leende Pressland or.begrens facilitei ten om die smokkelhandel te drijven, hoewel het de inspecteur een raadsel was, hoe die Pressland z'n zaken dreef, zonder zich ooit in de winkel te verto nen. Waarschijnlijk wist de jeugdige be diende niet eens wat hij verkocht als hij, blijkbaar op gezag doosjes sigaret ten en tabak verkocht. Guest werd in zijn overweging ge stoord door het binnenkomen van de geweldige Weston. Een dame om u te «preken, mijn heer, zei deze op z'n eigenaardige, kor date manier. 'n Dame? Wat voor 'n dame? Juffrouw Randall, mijnheer. Ze verzoekt dringend u te spreken, mijn heer. Mrs. Randall? En Randall was niet eens op het bureau verschenen. Natuur lijk liepen er honderd mensen rond met die naam, of was 't toevallig? Goed. Laat haar maar binnenkomen, gelastte Guest. Weston verliet de kamer om even la ter met een blond, eenvoudig gekleed vrouwtje, dat kennelijk pas gehuild had, terug te keren. Guest stond op en gaf haar een stoel. Wat is er van uw verlangen, juf frouw Randell? vroeg hij op een toon, die onbezorgdheid moest uitdrukken. Het gaat om mijn man, mijnheer. Hij is de hele nacht met thuis geweest en ik kan de gedachte niet van mij af zetten, dat herr, iets is overkomen. Dat heeft hij nog nooit gedaan, mijnbeer. Nooit de hele nacht. Hij was natuurlijk wel eens laat maar hij heeft 't me toch altijd laten weten. Ik kwam naar u toe omdat hij vóór hij wegging, vertelde, dat hü er met u op uit moest en dat het wel laat kon worden. Guest beet zich op de lippen. Hij wilde haar niet nodeloos ongerust maken en hij wilde ook niets positiefs beweren, alvorens hij het geval eerst zelf onder zocht had- Zoals de zaken nu stonden, leek het als bespiedde Randall nog al tijd Naisuki. Maar in dat geval had Randal] wel even tijd gehad om 'n bood- scha pte sturen Het lag meer voor de hand, dat hem een ongeluk was over komen, of zelfs kon hij de sluwe Naisuki wei in handen gevallen zijn. Alles is in orde, juffrouw Randall, zei Guest op kalmerende toon, en legde geruststellend zijn hand op haar arm. Uw man is nog bezig met zn nachttaak en vandaag verwachten wij hem terug, maar niet vóór vanavond. Ik vrees, dat hij is opgehouden, maar U behoeft zich niet ongerust te maken. Hij luisterde naar de woorden van dank en gevoelde niet weinig schaamte over het bedrog, dat hij pleegde; en inder daad was ook hij ongerust over Randall's lot. Dat haalde een streep door zijn reke ning. Nu moest hij wel zo spoedig moge lijk handelend tegen Naisuki optreden Uitstel kon voor Randall noodlottig zijn Ja, ziet U, mijnheer, ging Randall's vrouw voort, ik vind 't heel vreema van Herbert Hij zegt het mij altijd als hij bijzondere dienst heeft, en zoiets heb ik nog nooit beleefd. Ik hoop, dat U 't mij niet kwalijk neemt, dat ik even bij U kwam. mijnheer. Ik was al te ongerust- Eerst is de kleine Jimmie al zo vreselijk aan 't hoesten en nu dit nog op de koop toe, ik ben helemaal van streek. Dat ligt voor de hand, juffrouw Ran dall, zei Guest. Maar U ziet de zaken te donker. Tussen twee haakjes, heeft IJ vanmorgen al iets gegeten? Neen, mijnheer, antwoordde zij be- deesa. Guest knikte en drukte op een knop. Even later kwam de stoere Weston binnen. Breng even 'n kop koffie en een paar broodjes, gelastte Guest hem. Om, maar doet U geen moeite, mijn beer, riep juffrouw Randall uit, maar Guest duwde haar zachtjes in haar stoel terug. Het. half uur dat nu volgde, zat hij schijnbaar te luisteren naar een uitvoe rig verhaal ovei het lie! en leed van de kleine Jimmie, maar in feite waren z'n gedachten bij Jimmies vader, die in nood verkeerde- Maar u maakt zich veel te bezorgd over zulke jnbelangrijke personen, als echtgenoten, juffrouw Randall, merkte hij op, toen zij weer lucht gaf aan haar angst om haar man. Ze zijn het niet waard Zij glimlachte flauwtjes bij deze po ging lot schel .sei do n er. gin» er mei verder op in Zij liet hem onger-isi ach ter ,maar hij had een beslissing geno men En dat besluit ging hij ten uitvoer brengen, toen hij die avond de richting insloeg van Naisuki's woning. (Wordt vervolgd) Het Tweede Kamerlid Fens (K.V.P.) heeft aan de ministers van Oorlog, van Marine en van Econ. Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: b Is het juist, dat, o.a. in verband met ue levering van schepen aan Rusland, Russische controleurs hier te lande wor den toegelaten op verschillende zeer be langrijke inrichtingen, ten dele ook op Inrichtingen, waar met militaire geheimen wordt gewerkt, en dat deze Russische con troleurs ons z.g. op de vingers moeten kij ken of wij onze verplichtingen wel go»d nakomen? 2. Zijn de ministers bereid, indien het bovenstaande juist is, onverwijld maatre gelen te treffen om aan deze ongewenste toestand ten spoedigste een einde te ma ken? Reuter's correspondent kreeg van manschappen van 't Nederlandse Koren detachement eenzelfde mening over de oorlogvoering tegen de guerilla's te horen als reeds door commandant Den Ouden was vertolkt. De geïnterviewden, oud-gedienden uit de actie in Indonesië, vertelden hom, dat naar hun mening „het oorlogsspel in Korea niet op de juiste wijze wordt gespeeld". Evenals dat. in Indonesië geschiedde, aldus zeiden de manschappen, zou men ook in Korea de gueriilastrljders in de bergen moeten op zoeken voor strijd van man tegen man en zich niet alleen aan de hoofdwegen moeten houden. De correspondent kreeg nog een ge schiedenis te horen over soldaat Hans van Oordt uit Boskoop, die thans in een ziekenhuis te Tokio herstellende is van een opgelopen verwonding. Een groep kameraden die bij een dorp op patrouille waren, zagen Van Oordt plotseling tus sen de huizen vandaan te voorschijn komen, terwijl om hem heen de kogels in de sneeuw sprongen. Hij was blijkbaar gewond aan zijn rechterarm, maar droeg toch een vreemd uitziend voorwerp met zich mee. Toen h(j bij zijn kameraden was aangeland, bleek dat het voorwerp eenguitaar was. Hij had gedacht, dit instrument maar mee te nemen naar het hospitaal om er op te leren spelen als hij herstellend znn zijn. Van 22 tot 24 Januari zal de Nieuw- Zeelandse minirief-president, de heer Holland, als gast van de Nederlandse re gering een bezoek aan Nederland bren gen. De heer Holland zal met de Nederland se regering besprekingen voeren, over de emigratie van Nederlanders naar Nieuw-Zeeiand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2