Nieuws uit STAD en OMTREK Met de vrek de draak gestoken 50 JAAR TRADITION WEKKERS Kort gesprek met Z.Em. Thomas Kardinaal Tien VIRGINIA" TRADITIE IN De stem van de lezer 5.95 H. TH. v. d. VLERK 6. 9. I Techniek: hèt wapen van beide ploegen in Excelsior-Celeritas Rotterdams Toneel in Molière-stijl Het bezoek aan Soestdijk In onze ogen DEUR Krijgt Gorzen-filiaal R. K. Leeszaal extra subsidie? WAAR U OP WACHTTE VLAARDINGEN Via Amerika naar Hongkong Bakkersstraat wordt iveer Bakkersstraat Q Tip van de Lezer Griep verbreidt zich naar Zuid-Ëngeland „Kunstenaarschap en kerkbouw" De toestand in Oost-Java PAGINA 2 JANUARI 1951 VIRGINIA WAT DOET SPIRIT ZONDAG? Wedstrijden niet zonder risico PROTEST AMBON-COLLECTE WEGENS BELEDIGING NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ROTTERDAM BINNENWEG BIJ RODE HEK HEBBEN FIETSERS NU DE RUIMTE dammen afgelast BOERDERIJEN IN DE NOORDOOST-POLDER Pioniers voelen zich tekort gedaan RUIM óO^KkTvOOR HET NED. KANKERINSTITUUT DE VERJAARDAG VAN PRTNSES MARGRIET BURGERLIJKE STAND Naar Kardinaal Spellman De naam bleek met de brood- ot ban EXPEDITEUR SCHAAKTE EEN MEISJE Gevangenisstraf van een jaar geëist Sinds 1 Januari werden 19 planters vermoord STIJGING KLEINHANDELS PRIJZEN IN BELGIë U moest u zélf eens kunnen zien rijden I Het Rotterdams Toneel heeft gisteren avond in het Passage Theater op advies van Molière en volgens zijn recept de draak gestoken met Harpagon, de Vrek. Geheel in overeenstemming met de op vatting, die de Franse blijspel-schrijver heeft gehad, was het minder te doen om medelijden te wekken met het slacht offer van de gierigheid zelf of met zijn omgeving; kwam het er niet op aan net laatste gram aan levenstragiek te halen uit het doen en laten van deze schraap zuchtige, maar stond voorop het wat cynische plezier, dat men beleven kon aan zijn ziekelijk doen en laten. „Het is de bult zijn eigen schuld, dat-le zijn last moet dragen", dus ga gerust je gang en bespot hem maar. Naar de mate, dat men het interessant vindt om een menselijke ondeugd louter tot een object van vermaak gemaakt te zien, naar die mate kan men gisteren genoten hebben van de opvoering, die het Rotterdams Toneel gaf. Naar diezelfde mate was het ook juist, dat men zich kostelijk geamuseerd heeft en heeft ge lachen of Ko Arnoldi een humorist conferencier was, toen hij zijn geldkist liep te zoeken. Wie het toen uitbrulde, had de beste reactie te pakken. In overeenstemming hiermee was het n6o6r6n van de entre acte-muziek van Marius Flothuis. Er waren geen mensen op het toneel en de muziek was op de koop toe, dus causeerde men er lustig op los. Die Marius FlothuisWie maakt er nu muziek bij een toneelstuk. De leden van de Katholieke Kring en andere belangstellenden hebben Ko Ar noldi voor zijn rol van Harpagon harte lijk bedankt en zijn medespelenden heb ben alles gedaan om hem de eer te geven, die hij op het toneel in het geheel met voor zich alleen opeiste, want hij de anderen niet van de planken gespeeld, noch de ruimte met zijn vrekkengheid gevuld. Niet alleen het publiek nam hem niet ernstig, maar oük zijn kinderen werden nogal door een elementaire op vatting van het 4e gebod geremd, om hem als quantité négligeable opzij te schui ven. Dat de gierigheid over dit hms ging als een verstikkende adem, zal nicmanu hebben ervaren. Er was con lange lust van medewer kenden, die ieder op eigen manier maak te, dat het niet zo bar lange stuk m een dragelijke tijd werd afgewerkt. Vooral Eli Blom had een bijzondere mate van kunde bereikt in het uitspreken van teksten in hoog tempo zonder zelf een syllabe te missen. Hij treedt dus waardig in de voetsporen, die ook andere leden van het Rotterdams Toneel betreden hebben op de weg, die blijkbaar hun op vatting van „vaart" is. Hoewel Mieke Flink in de rol van koppelaarster niet op haar plaats is, heeft zij de zieke Coba Kelling toch voor beeldig vervangen en getoond, dat talent zich niet verloochent, ook past het als een vierkante bout in een rond gat. Frans Vorstman heeft Valère zonder een zweem van diplomatieke listigheid mspeMd en is zodoende angstvallig ge bleven binnen het raam van een wat vlak ensemble-spel. Kees Brusse is altijd thuis in een rol Advertence om de Die te van be- waarin wij Bij het begin van het nieuwe jaar nog nauwelijks drie weken geleden hebben wij ons voor 1951 ais bijzondere taak gesteld onzie lezers meer nog dan anders te interesseren voor het geoeoien ja-, eigen stad. Bo-u-wend op het beginsel, dat juist in deze tijd onze aandaent zich niiet mag verliezen in proolemen waarvan de oplossing buiten onze maant ligt, wilden wij uw interesse concen treren op alles wat rondom one de moeite van het opmerken heus wel waard is. Juist op deze dingen kunnen wij wel ons stempel drukken en zo oe- ginnend bij de kern kunnen wij uitein- ceiijk ook bet grote geheel het aan schijn der aarde veranderen. Die aandacht, op de eerste plaats ge richt op het gezin, mag zich ook ten volde richten op de eigen stad. Deze is ta niet te klein voor en het is me. geestelijk minderwaardig om zioh voor de eigen stedelijke gemeenschap te in teresseren. Het gaat hierbij niet alleen om de 'grote lijnen, maar ook kleine menselijke voorvallen, kennen geeft ons een gevoel vTiidin' uit het isolement, w leven temidden van een ons onbekende stedelijke massa. r Niet de onderlinge roddel en achter klap; niet het klein-steedse horrengenoe met het geven van scheldnamen kan due onderlinge band brengen, maar wel een levende belangstelling voor elkanders werk. Het erop aansturen,wij J elkaar dit stukje wereld tot een prett.» stukje maken, kan rijke oogst van bur- S opleveren. Het zijn geen nieuwe "/oorden maar het is wel nodig, dat wu niet steeds de gedachten, uitsproken door erote mensen als H. M. n.ontn?in JuMana^ onmiddellijk veel te ruun gaan zien. Laten wij ze gerust en met vrucht betrekken op ons stedelijk wereldje. Wij schrijven dit, omdat ons in de laatste da<mn enkele bewijzen toekwa men van Üt besef van medeleven. Een ric vin een lezeres bracht ons-achter het verhaal van Machiel van Marsber gen. dat toch zeker nieuws m van een prettiz karakter en waard om door dere Schiedammers meebeleefd te den. Een tip van een lezer bracht os het verhaal van de Bakkepstraa L vandaag in ons blad vindt Om a wij het van het allergrootste(bekras achten, dat het reilen en zeilen stad zich ook in de Heme beneht. n weerspiegelt, bezinnen wij vandaag rubriek van U. lezers. «.*,,0» Onder de kop „Bedankt voor de tip henen wij vele prettige en interessante nieuwtjes uit Schiedam te kunnen pis sen die door U zijn gevonden ons doorgegeven, waarop wu uitwérking en de naspeur: n Het nummer voor Uw p™OG Wij slaagden erin vanmorgen van mevr. Schaberg enkele impressies te krijgen van het bezoek aan Soestdijk, dat zij daar met mevr. Van Marsbergen en Machiel heeft gebracht om namens het Margrietfonds de taart te overhandigen. Toen het drietal met de taart op Soest dijk arriveerde, wachtte H. M. Koningin Juliana reeds in de gang op hen. Mevr. Schmidt, de particulier secretaresse, nam hen daarna mee naar de garderobe, waar na zij door Prinses Margriet en Prinses Marijke begroet werden. De taart werd op een groote schaal midden op tafel gezet. Aanvankelijk wilde H. M. de Koningin wachten met het opsteken van de kaars jes tot de eigenlijke dag van de verjaar dag, maar een persfotograaf wist gedaan te krijgen, dat de kaarsjes aangingen. Hierna werd door de Koningin zelf de thee ingeschonken. Machiel zat naast Mar griet en mevr. Van Marsbergen naast Marijke. De Koningin stelde zeer belangstellend een groot aantal vragen en het bezoek verliep' in een sfeer van onvergetelijke huiselijkheid Toen men de tijd gekomen achtte om op te stappen, nodigde de Koningin Prin ses Margriet uit aan Machiel de speel kamer te laten zien. Zij zijn toen nog wel ruim tien minuten weggebleven, zodat de totale duur van het bezoek ruim drie kwartier geduurd heeft. Machiel zat in de hoek bij het raam weer in de klas. Hij had zijn verhaal al verteld aan de meester en aan de jon gen, dus toen de deur openging en hem een interview werd aangekondigd, keek hij wel wat raar op. Met de andere jongens van de klas rondom ons, heeft hij een paar indrukken gegeven. De Koningin kende zijn naam al, toen zij hem bij de begroeting een hand gaf. Nadat zij naar boven waren gegaan, kwa men ze in een kamer, die nog wel veel groter was dan de klas, met leerachtige stoelen. Margriet had naast hem gezeten en gevraagd, hoe het met hem ging en op welke school hij was. Ze vertelde hem van haar reis naar Sankt Anton en van de skilessen. Zij vond het reusachtig, al is zij dikwijls gevallen. Toen mocht hij voor de fotograaf de kaarsjes aansteken. Met Magriet is hjj na het drinken van een kopje thee en het eten van zijn taartje het hele paleis door gelopen, om naar de speelkamer te gaan. Daar aangekomen; liet Margriet een konijn vallen. Het lag helemaal in stukken op de grond. „Kun jij het weer in elkaar krij gen?" vroeg ze. Wat Machiel ook pro beerde,' het lukte hem- niet. Met een triomfantelijk gezicht bracht de prinses alle brokken weer keurig netjes tot een konijn aan elkaar. Ook was er nog een hond, en als je die aan zijn staart trok; liep hij door de kamer. „En het koekje", fluisterden de kameraden. Machiel knikte van nee. „Wat was er met dat koekje?" vroegen -jvij. „Oh, Margriet moest trakte ren, maar zij wilde dit. niet doen". „Dan Het ziet er naar uit. dat na de maan denlange gedwongen rust de hockey- eom-petitie as. Zondag weer op volle toeren zal draaien. En al is nu, na de regen, de vorst en de regen het gevaar, dat een op het ogenlik nogal verbreide on gesteldheid zelfs tot de hockeyers blijkt doorgedrongen, niet denkbeeldig, toch menen wij wat Spirit betreft te mogen aannemen dat al de elftallen als het even mogelijk is volledig in het veld zullen komen Het eerste herenelftal staat er zo voor, dat het afdelingskampioenschap re delijkerwijs gesproken binnen het bereik ligt. Met een voorsprong van drie punten op nummer twee prijkt het elftal aan de kop van de ranglijst...De uitwedstrijd van a.s. Zondag tegen HLC kan ongetwijfeld gewonnen worden. Dé vraag is echter hoe de verschillende clubs uit de gedwongen rust te voorschijn komen. Voor Spirit ligt hier beslist en;g risico en wij zouden de club in overweging willen geven ook wanneer er niet gespeeld wordt de voor bereiding op de wedstrijden niet te ver waarlozen. Het eerste dameselftal trekt Zondag naar Rotterdam-Zuid om het tegen de Spartaan-dames op te nemen. Als we de positie van de beide elftallen op de rang lijst bekijken, maken de Spiritianen wei nig kans. Temeer daar hetgeen wij ten aanzien van, de heren hebben opgemerkt voor de dames in zeker niet mindere mate geldt. Een gelijk spel zou, naar onze mening, een zeer behoorlijk resultaat zijn. Van de ene bal naar het andere Hoe de uitslagen Zondag echter ook zul len zijn. de Spirit-mensen gaan Dinsdag avond vol goede moed vastenavond vie ren. De avond belooft, naar wij vernamen grandioos, te worden. Het schijnt, dat Spirit indertijd van hun Bossche vrienden privaat-lessen in Camaval-vieren hebben gehad en dat zij deze lessen Dinsdag in Musis Sacrum in practijk gaan brengen. Het zal een carnaval-examen worden. In Uw blad van Woensdag 17 Januari wordt een oproep gedaan tot bijwoning van een toneelavond ten bate van de Stichting M.O.V.B.O. Deze avond aldus die oproep wordt georganiseerd door de afd. Schiedam van de Bond van Oud£<trij ders v.m. 4 R.I. Dat er - een avond wordt belegd ten bate van genoemd doel kan ons bestuur niet anders dan toejuichen maar de wijze waarop men gemeend heeft hiervoor propaganda te moeten maken, lokt een ernstig protest uit van het bestuur van de Ned. Bond van .Oudstrijders, en Dra gers van het Mobilisatiekruis, afd. Schie dam. - In de eerste plaats door het noemen vat de naam Bond van Oudstrijders, welke naam een fict;e is van de secreta ris. dier -vereniging,- waarmee de schijn gewekt wordt als zou die avond door on ze afdeling worden bëïegd. Wanneer men eerlijk -was geweest had men moeten annonceren dat deze avond uitging van de Schiedamse Vereniging van Oudstrijders en niet zoals boven omschreven van de afd Schiedam van de Bond v. Oudet rijders, daar een derge lijke landelijke organisatie na de fusie met de Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis" niet meer bestaat en er dus ook geen afd. Schiedam kan bestaan. Wat wel bestaat, althans volgens de heer G. M G. de Jeu, die secretaris van die vereniging is, doch op een categori sche vraag uit hoeveel leden die ver eniging bestaat en hoe haar bestuur is samengesteld, weigerde te antwoorden, is de Schiedamse Vereniging van Oud strijders. Deze vereniging is echter pas na de fusie van de Ned. Bond v. Oud strijders met de Nat. Bond „Het Mobili satiekruis" door deze heer in het leven geroepen. - Ons bestuur maakt tevens bezwaar tegen door deze vereniging ripnnto Dp 1 krijg je geen koekje", zei de Koningin. Zij als die van de ^nec ïii-pipn 'hph- kreeg geen koekje, maar toen de Koningin, dames waren erg lie leuke llater met miin moeder zat te Praten, heeft ben op het juiste ogenblik een leukeeen genomen". „Heb je je gevoeld Pa,mVtniinp- vin Anna Blaman als kat in een vreemd pakhuis?" „Nee. en aar- voor de Advertentie tumes waren sierlijk en zwierlijk en het erg fun en ik had het nooit willen missen décor bleek uitermate bruikbaar. Dank zij het vele halen was er veel applaus. Vanavond zal de Schiedamse raad be-1 slissen over een verzoek van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek St. Liduina om subsidie te verlenen voor haar filiaal in de Gorzen. Van Rijkswege geldt de bepaling, dat subsidie ten behoeve van filialen wordt verleend tot 1/6 van het hoofdbedrag. Deze subsidie kan echter alleen worden verleend, als de gemeentelijke en provin ciale subs.dies worden verhoogd tot een aan de extra Rijkssubsidie gelijk bedrag. Voor 15 Feoruari van iedér iaar moet het bestuur aer Centrale Vereniging een opgaaf bij de Minister indienen, betref fende het in het volgend jaar. vermoede- üjk benodigdetotaal-bedrag der Rijks subsidies. De subsidiering van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek is momenteel in studie. Het resultaat hiervan kan ver wacht worden voor 19 Januari. Voor 15 Februari zal er vermoedelijk geen nieuwe raadsvergadering zijn, B en W willen nu een beginsel-uit spraak van de raad over deze extra sub- sidie, waarbij het nader onderzoek zal uitmaken of er overigens geen bezwaren j tegen verlenging bestaan. Hierdoor zal het bestuur van de k.k. Leeszaal in de gelegenheid zijn haar aan vraag te doen opnemen in het over 195Z vermoedelijk benodigde totaalbedrag der Rijkssubsidies. Voor de gemeente kan hiermee een bedrag van rond 500 ge moeid zijn. De op Zaterdag 13 Januari ...1. geho-u- den straatcollecte ten bate van de nood lijdende Zuidmolukse bevolking, heeft n totaal-bedrag opgebracht van 814.56. Giften kunnen nog worden gestort op oiro-rekening 83175 ten name van de heer Th. Gloude, S'achthuislaan 22, onder ver melding van het woord „Ambon" Zij. die zich als lid wensen op te geven kunnen dit doen bij de secretaris J. Kunst Am. van Solmsstraat 29a. Minimum con tributie 1 por jaar. Voor de Rotterdamse Rechtbank is de Schiedammer v. M. veroordeeld tot I 20 boete of 10 dagen wegens belediging van die ambtenaar vam-de vermakelijkheidsbe lasting van der Zande. Deze controleerde in October j.l. de plaatsbewijzen van de bezoekers van de toneelavond van Brederode. v. M. had geen plaatsbewijzen, maar beweerde, dat een zekere de W. die in de zaal zat deze bij zich diroeg. v. M. kreeg toestemming de plaatsen te gaan halen, maar het bleek, dat ook de W. de bewijzen niet had. Hierop is een langdurig gesprek ge volgd, tijdens welk gesprek de heer v. M, het o.a heeft gehad over „ambtenaren- vuil" Deze. opmerking heeft de heer v. 3. Z. langs zich heen laten gaan. Toen ech ter 'het ogenblik van vertrek gekomen was meende de heer v. M. met een op merking als: „Zie hem daar staan, die ambtenaar. Als ik mijn geld o.p die ma nier moest verdienenToen vond de heer v. d. Z. het genoeg. Hij liet proces verbaal opmaken wegens belediging. De uitspraak van de Rotterdamse Recht bank was conform de eis van de of ficier. Advertenu* koper binnenwerk met RAOIl'M EN EEN JAAR GARANTIE ROTTERDAMSEDIJK 268 TEL. 67593 OéOBlAD VOOR SCh'COAM f* OHSIRMt* 73ste Jaargang No. 21443 6615; De kantoren der Redactie en Adm,- nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven _71 Schiedam. Telefoon Administratie Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs t 4 95 per kwartaal. 1.70 per maand, 0.40 per week. Advertentie-prijs op gewo „e Kolombreedte f 0 15 pel millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte Bil contract gelden lagere tarieven, welke bii de administratie of 0i1 de erKende advertentie-bureaux verKrijgbaar zijn Kampioenen (Kleine advertent,en» tot 20 woorden 50 ct. EIK woord meer 3 ct Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers Hoof, redacteur: Leo J. M. Hazelzet De originele naturel, ruige coco*, deur- en hallmanen waar U jaren lang plezier van hebt PRACHTIG van KWALITEIT. STEVIG GEKNOOPT met VASTE RUG. 40 x 100 gen het gebruik tezamen met de vroegere secretaris van „Het Mobilisatiekruis", de heer G. G. de Jeu, van het ledenregister van onze af deling, om onze leden een circulaire be treffende bovengenoemde avond toe te zenden. DU gebruik is onrechtmatig en zonder onze toestemming Dit ledenregis ter is door deze héér toen hij zijn functie als secretaris van onze afdeling neerleg de onder zich gehouden en heeft hij op herhaald verzoek van ons bestuur ge weigerd over te dragen. Nogmaals, wij hebben geen bezwaar tegen het beleggen van een dergelijke avond maar wel tegen de manier waarop hiervoor propaganda wordt gemaakt en het gebruik van een naam welke ver warring sticht alsmede het onrechtmatig gebruik van ons ledenregiser hiervoor. Namens het bestuur van de Nederland se Bond van Oudstrijders en Dragers van .het Mobilisatiekruis'', afd. Schiedam L. WIELAARD, secr. Op de splitsing van de Rotterdamse Dijk en de afrit naar de Boerhavelaan bij het z.g. Rode Hek, dat er niet meel is was het tot nu toe voor de fietsers, die uit de richting Koemarktplein kwa men en naar links wilden afslaan een moeilijke situatie. Nu is echter een bocht, in het rijwielpad elegd, waardoor er een brede uitmon- ing ontstaan is. die dwars op de rij richting van het" atrto-verkeer staat. Al lereerst is hierdoor veel opstel-ruimte ge wonnen voor het geval; de fietsers moe ten wachten. Het doorgaande verkeer kan nu ongehinderd achter de links-affers om verder rijden, terwijl tevens een beter uitzicht op de weg en. hel naderende Verkeer is verkregen. Een moeilijkheid in dezè eigenlijk onoplosbare situatie blijft het deelnemen van het rijwielverkeer, dat komende van de afrit naar de Boerhave laan in de richting Rotterdam wil rijden. Een voordeel is het feit, dat deze hoeveel heid maar klein is. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van Zaterdagimorgan 1 uur tot. Maan dagmorgen 8 u'uir wende men zich in bijzondere gevallen voor geneeskundige hulp tot dr. P. C. Dwarshuis Schied. weg 89 tel. 2013 en dr. L. v. d. Molen, Schied. weg 108 tel. 3586: Apotheek ir. J. Backer, Hoogstraat 228 tel. 2162. GESLAAGD M-ej. Ans Voorbaoh alhier, slaagde voor het praktijk-diploma boekhouden van de Ned. Ass. voor Pra'ktijkekames. VAL VAN 9 METER HOOGTE Dc 3S-jarige C. v. d. Pol, uit de Oostér- straat alhier, was met werkzaamheden bezig op de z.g. bovenbaan op het ter rein vam de E. N. C. K. aan de Parallel weg, alhier, toen hij op een gegeven ogen blik een duw van een kipkarretje in de rug kreeg en daardoor van 9 meter hoogte kwam te vallen. De mam bekwam een sohedelbasisfractuur en een gebroken arm en is in ernstige toestand naar het zieken huis overgebracht. CONCERT Het Vlaardings Symphomie-orkest zal Donderdagavond 25 Januari in de zaal Harmonie een concert geven. Als soliste zal optreden Jo Rammers, sopraan. VOETBAL Het Vlaard'inigse Folitie-elftal won de wedstrijd tegen het elftal van de I^pnin- klij'ke marechausse uit Rotterdam met G—l. Van de Vlaardimgse speelden de tien tallen die volgende partijen: le klasse R.D.B.: V.D.V. 3—C.D.R. 2 8—12, 2e klasse R.D.V.: V.D.V. 4Cons tand 3 Rotterdam 128. In verhand met het overlijden van de heer W. v. d. Boogert is de uitvoering ten bate van de nieuwe kerk van pastoor A. A. de Bot welke de R.K. Toneelver. „Vondel" op Vrijdag 2 Februari a.s. zou geven, afgelast. Kort geledefl heeft de directie van de N.O.-polder de 'Ust van gegadigden vastgesteld, die in aanmerking komen voor het pachten van een boerderij ia die polder. Deze lijst, welke nog door d» minister van Financiën moet worden goedgekeurd, wijst van de 233 uit te geven boerderijen er 115 toe aan de pio niers, slechts 22 aan de bijna-pionier^ maar daarentegen bijna 100 aan de be woners van het oude land, terwijl er circa 100 pioniers en vele honderden bijna-pioniers zijn gepasseerd. Deze be voorrechting van de bewoners van het óude land heeft grote onrust onder c pioniers gewekt. De heer Engelberth (K. V. P.) zal Dinsdag in de Twe: Kamer over deze aangelegenheid vra- i stellen aan de ministers van Verkeer c Waterstaat en van Financiën. Bijna 120.000 inzendingen zijn binnen gekomen op de landelijke prijsvraag, uit. geschreven door het Nederlands Kanker instituut, mede onder auspiciën van hei Koningin Wilhelminafonds. De opbrengst van deze prijsvraag zal dus minstens 60.000 bedragen want de Inzenders moesten minstens 50 cent extra aan postzegels op de inzendingen plak ken en velen hebben meer geplakt. Terwijl Prinses Margriet vandaag zoals op elke Werkdag normaal op school was, kwam op paleis Soestdijk uit vrij wel alle delen van het land geschenken binnen van de meest uiteenlopende aard voor de jarige prinses Het eerste cadeau kwam gisteren; het was een taart met acht kaarsjes, aangeboden door het Prin ses Margrietfonds. Het verjaardagsfeestje wordt morgen op paleis Soestdijk gehou den met als gasten vriendinnetjes en vriendjes van Prinses Margriet, GEHUWD: A. Th. Kolmeijer, 24 j„ en Th. H.' van Etten, 22 j.;. W. M. Kolsteren, 26 j„ en H. M.-Polderdük, 2ö j.; W, Collé, 23 j„ en M, M. Derrien,;25 -j.; A. Taalman. 27 j„ en M. H. Feld, 29 p; A- A; J. M. v. d. Heid.eii.' 2.8 j. or, J van 't Zelfde. "24 j.; W.: Jansson, 41 j., ëh M.' II.' Linden. 31 j.; K. Maltha, 23 j„ en C. E. Gijsen, 20 j.; J. M. Bexterman, 23 j„ en H. de Leede, 23 j.; H. Breur. 33 j., en-J/ G. .v. d. Horst, 25 j. GEBOREN: -GeeTtrmda 'M:, d. -v/L; G. M. Huigen en P. C. Gr,v. d./Most;'Gerarda M. en Helena LI, drs. y. A. H, Coppers.en.A. Ml Hengst; 'Cornelfs. z. v: J, Goedknegt eh C. J .v. d. Linden; Marianne F., d. "V.. A. p. d. Mark en N v. Gendexen. OVERLEDEN: J. Kopv'ermans, 74 j„ gehuwd geweest mqt..H. Rost. 1 ONDERTROUWD: Th. H- Broeren, 26 j„ en C. B. Baart, 21 j.; C, H. Buschmann, 30 j„ en M. J. Vincent, 32 j.; H. K. J. M. Cappetti, 30 j„ en L. J. M. Melchers, 23 j.; J. N. Driessen, 25 j., en W. A. v. Hees, 24 j.; N. Jansen, 27 j., en A. M. v. Duin, 25 j.; G. de Jong, 22 j„ en N. Groeneweg, 21 j.; M. A .v. Leeuwen, 26 j., en W. C. Matson, 23 j.; J. Minderhoudt, 26 j., en J. H. Gijbeis, 29 j.; J. Munnik, 34 j., en E. Hoogendam, 28 j.; A. J. Parrin, 38 j. en N. A. v. Leeuwen, 33 j.; A. Plaisier, 25 j„ en A. Verlinde, 26 j.; J. J. v. Rooyen, 22 j., en C. M, Chatelain, 20 j.; W. N. Scheen- laop, 33. j., en G. Bergsma, 34 j.; A. S. A. Sciaroiie, 24: j., en C; M. Meijster, 20 j.; J: J. Steijger, 25 j., en H. J. M. Scholte, 20 j.; W. Swart, 27 j., en W. Aleman, 25 j. W. Teekman, 53 j„ en D. Klok, 60 j,; M Timmers, 23 j., en H. Salari, 20 j.; A. J. B, Vervoort, 38 j., en A. Jungblut, 37 j.; L. P. Vierhout, 28 j„ en C. H. H. Slot, 26 j. G. Vfjfvinkel, 24 j„ en G. A. v. d. Beek, (Van onze speciale verslaggever) Hedenmiddag, rond het middaguur, is Zijne Eminentie, Thomas Kardinaal Tien, Kardinaal van Peking en primaat van China, aan boord van de „Veendam" van de Holland—Amerikalijn, vertrokken naar New Vork. Zijne Eminentie is van plan korte tijd in de Verenigde Staten te blijven cn dan te vertrekken naar Hongkong. Het was vanochtend het gebruikelijke geroezemoes aan boord, het spitsuur vóór het vertrek van een oceaan-stomer, „Room 142", stond er aangegeven op de passagierslijst, aan welks top de voor naamste gast aan boord. Kardinaal Tien stond. We vonden hem er echter niet, noch in de onmiddellijke omgeving, ter wijl we toch wisten, dat Zijne Eminentie reeds vroeg aan boord was gekomen. Een jacht langs de verschillende dekken en na meer dan een kwartier zoeken vonden we plotseling, bijna verscholen in een hoekje van een rookkamer, de Kardinaal van China. Z\jhe Eminentie was in gezelschap van mgr. F. Loy, apos tolisch prefect van Sinldang (Turkestan), het grootste; misiegebied van de wereld en de rector van het Missiehuis van het Goddelijk Woord te Heide-Kalmthout bij Atrtwerpen, pater J. van Schie. Hoewel Kardinaal Tien deze reis strikt incognito maakt, was hij, nadat pater Van Schte ons aan Zijne'Eminentie had. voorgesteld, onmiddellijk hereid verschil lende vragen te beantwoorden. Een eerbiedwaardige indruk maakt déze Prins van de Kerk, Kardinaal van een der grootste landen tér wereld, van een land ook, dat thans opnieuw alle verschrikkingen moet ondergaan van een communistische overheersing. Zijne Eminentie die uitslu't®nd Chinees spreekt zeide ons °P v vraag via de vertolking van Schie, die ook vele jaren in d geweest, dat hij reeds enige D in Europa vertoefde, VoordeDogma- verklaring van Maria Hemelvaart op 1 November was Zijne^m VP /f,r Rome gekomen, waar h« ook verschil lende, malen de H. yader ontmoet had. Hoe zijn op het ogenblik uw plannen HUUR TWEE WINKELS TUINDORP-KETHEL De huurprijs van 2 winkels in Tuin" I Haagse dorp-Kethel, welke op 22 November nogl niet kon worden vastgesteld, is nu te cal culeren. De prijs wordt 8 per week per winkel. Aangezien de huur van een woning be paald werd op 7, wordt de huur van een winkelwoning 15 per week. GOEDE WEDSTRIJD IN HET VOLKSPARK VERWACHT punten achterstand Celeritas, dat a.s. heeft het Zondag bij Excelsior in het Volkspark op bezoek komt. Vijf punten is een ruime marge, maar bij een nederlaag wordt de voor sprong van onze stadgenoten maar drie punten, tenminste op déze ploeg, want de kans is groot dat met betrekking tot Voorburg (nu twee punten achter) dan Er wonen in de Bakkersstraat niet zo heel veel mensen. Daar is de zijstraaat van de Buitenhavenweg te kort voor. Misschien is het omdat er zo weinig mensen wonen, dat de Bakkersstraat zo moeilijk straat genoemd kan worden, ornaat er van „bestrating" vrijwel geen sorake meer is. Hoe het zij, er is in de Bakkersstraat een bedrijf gevestigd, dat een dezer dagen plotseling tot de con clusie kwam, dat de briefhoofden niet meer klopten. Naar beste weten had men als adres steeds Bakkersstraat opgege ven en-nn bleek plotsklaps, dat met het nieuwe naambordje de naam veranderd was in Bakkerstraat. U zult zeggen: „Wat geeft zo'n enkele s", maar weet U niet hoeveel moeite er genomen wordt voor een correcte spel ling van straatnamen. Toen wij het hoor den, hebb n we het Gem. archief opge beld, om te vragen wat nu de goede naam was: Bakkerstraat of Bakkers- straat. ketbakkerij niet van doen te hebben. Er schijnt hier eens eeri meneer Bakker ge weest te zijn, waarnaar de haven en de straat genoemd is. Als meneer Abma zich goed herinnert en hij heeft heel wat om te onthouden was die meneer Bak ker geïnteresseerd bij een mouterij. Bakkersstraat moest beslist met duobet s, omdat het hier een oude genitiefvorm betreft: de straat van Bakker. Op Gemeente Werken waren ze net hier aanstonds mee eens. Het oude borOje was zo slecht geworden, dat de naam niet meer te lezen was. Voorlopig heeft men het gedaan met een foutief bordje, dat nog op G. W. was! maar om fouten te voorkomen, zal vandaag een houten bordje met de goede naam Bakkersstraat worden aangebracht. Tot een correct emaille klaar -is. Dank zij de tip vam de heer v, d. Water. helemaal van geen voorsprong meer sprake is. Daarom kan Excelsior zich a.s. Zondag geenszins de weelde van een „fauteuil veroorloven. Én ondanks het vijf-punten verschil zal ook wel blijken, dat dit Cele ritas geen katje is om zonder handschoe nen aan te pakken. Trouwens, dat onder ond Excelsior op 17 September j.l. al, toen de uitwedstrijd slechts op het nippertje met 12 werd gewonnen. Men kan a.s. Zondag in het Volkspark een goede wedstrijd verwachten, want ook Celeritas zoekt zijn kracht in tempo en techniek, zodat Excelsior zich geheel zal moeten geven om succes te kunnen boe ken. De Schiedammers zullen zich ook kunnen geven, -omdat spel zoals dat van Celeritas hen ligt, eerlijk spel waarin niet de brute kracht maar de technische kwa liteit het wapen is. Trainer Smit zal zijn pupillen wel de juiste mentaliteit bijbren gen en voor de rest moet het legioen sup porters dan zorgen. Men mag verwachten, dat zeer velen, die Excelsior een goed hart toedragen, a.s. Zondag in het Volkspark daarvan blijk zullen geven. Excelsior probeert a.s. Zondag een nieu we opstelling, welke als volgt luidt: doel: Kerklaan; achter: Vlugman en v. d. Lin den; midden: Bosman, De Groot en Bier huizen: voor: Van Huet, Dries, Broere, Dulfer en Boon. De wedstrijd begint om 2 uur. De wedstrijden van de andere elftallen zijn: Excelsior 2Hollandiaan 2 om 12 uur in het Volkspark; D.R-Z. 2Excelsior 3 om 12 uur aan de Laan Ons Genoegen; Excelsior 4—D.D.C. 3 om half 3 op S.V.V.- bijveld; Excelsior 6—Leonidas 9 óm half 3 op S.V.V.-bijveld; V.N.D. 6—Excelsior 7 om 12 uur op Laag Zestienhoven (R'dam), vertrek half 11 per tram; Hurricanes 3— Excelsior 8 om 12 uur aan de Schulpweg (R'dam-Zuid), vertrek om half 11 per tram 20 j.; L. de Waard, 29 j„ en W. A. Kuipers, 23 j.; H. F.- M. Wiegman, 21 j„ en P. Vogé- lezang, 19 j. Voor de Rotterdamse rechtbank stond gistermiddag de 45-jarige expediteur H. den D. uit Rotterdam terecht. De man werd ervan verdacht op 29 October 19a0 een 19-jarig meisje te hebben geschaakt. Deswege werd tegen hem een half jaar gevangenisstraf geëist. De expediteur had omgang met e meisje, dat een dochter van zijn vrien was. Daar de man 45 jaar was en het meisje 19, hadden haar ouders hier be zwaar tegen gemaakt en hun dochter on dergebracht 'n bet tehuis voor sociale jeugdzorg „Goudestem" te Maarssen. Op de 29e October 1950 was de expedi teur met de 19-jarige Nelly J. uit Rot- terdam per auto naar Maarssen gegaan, waar zij het meisje tegen de wil van de ouders weghaalden, aldus de dagvaarding. Zii hadden het meisje drie dagen in Den Haag verborgen- gehouden. De officier var justitie meende, dat er van schaking sprake was en merkte op, dat verdachte de houding van de ouders niet gerespecteerd had. Hij eiste een ge vangenisstraf, van een jaar met aftrek. De 19-j,arige Nelly J.' werd er van ver dacht de vraag van de politie of zij na de schaking de verblijfplaats van het meisje wist, ontkennend te hebben beantwoord. De officier van justitie eiste een voor waardelijke straf-van veertien dagen met een proeftijd vandrie jaar, tegen haar. De uitspraak werd bepaald op 1 Fe bruari. EmmenLe? aankomst in «je Verenigde staten zaTik daar vermaed(»Uik enkele weken vertoeven. Mun plan is verschil lende hoge kerkeluke Persoonlijkheden 6Gaat"" n0g n.?,ar ^ardmaal Spellman? Dat hen ik zeker van plan, aldus het besliste an Óo rd van de Kardinaal. Verder staat ook op mijn program een bezoek aan de.Aartsbisschop van Boston, Z.H. Exc. mgr Cushing, die een groot vriend van mp is. Hoe zijn dan uw verdere reisplannen Eminentie? Ik ga in ieder geval naar Hongkong, Pater Van Schie- verduidelijkte nog de moeilijke situatie waarin de Katho- lieke Kerk in China en ook de Kardinaal van Peking zich op het ogenblik bevin den. Voor de missionarissen is daar op het ogenblik niet veel te doen; men zal moeten afwachten hoe de toestand zich in China zal ontwikkelen. Het ligt niet in de bedoeling van Kar dinaal Tien rich naar Formosa te be geven; voorlopig blijft hR In zijn huidige standplaats, Hongkong. Mgr. Loy zal met de Kardinaal mee reizen naar Hpngkong, terwijl pater Van Schie de Kardinaal zeer tot zijn spilt slechts tot aan Rotterdam begeleidde. In het gezelschap van de Kardinaal be vindt zich verder nog pater W. Weng, die eert oud-missionaris uit China is. Zeer vriendelijk had Zijne Eminentie ons te woord gestaan, hoewel het be grijpelijk was, dat hjj zich ten aanzien van de politieke toestanden in China, zpn vaderland, niet wenste uit te laten. Met een eerbiedige groet en de beste wensen vóór deze 60-jarige Kardinaal, dié thans zo zwaar gebukt gaat onder de zeer grote zorgen, die de Katholieke Kerk in China moet ondergaan, namen wij afscheid van het hoge gezelschap en korte tijd later vertrok de „Veendam' over de woelige Maas naar zee, op weg naar New York. In Engeland is de griep, die als de ernstigste sinds 32 jaar wordt be schouwd, thans ook doongiedranigen naar het Zuiden. In het Noorden schijnt de griep daarentegen af te nemen. Hoewel d-eze griep een betrekkelijk zachtaardig karakter heeft, zijn er ree-ds duizenden aam .gestorven, vooral o-udere mensen. De ziekenhuizen te Londen zijn zo v-ol, dat de artsen adviseren voer een nor male bevalling geen plaats meer ter be- tehikking te stellen. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 Januari hééft de tweede studie-bijeenkomst plaats van de cursus „Kerkelijke architectuur" te Den Bosch. Het algemene onderwerp is ,Het kunstenaarschap in verband met de Kerkbouw". Zaterdag 27. Januari te 19 uur houdt dr Ir Thom. Nix een inleiding over het onderwerp „Het kunstenaarschap van de architect". Zondag te 10.30 heeft (na een gezamenlijke H. Mis om 8.30) de volgende bijeenkomst plaats, waar Lam bert Simon een inleiding houdt over ..Het kunstenaarschap in het algemeen en van de schilder in het bijzonder. Daarna wordt een gezamenlijke maaltijd gehouden, waarna algemene gedachtenwtsseling en samenvatting door Ir N, v. d. Laan. De bijeenkomsten worden gehouden !n het „Kruythuis" (Citadellaan). De Japanse herbewapening. Van de zijde der Japanse, politie is medegedeeld, dat officieel» machtiging is verleend tot het uitrusten, van ieden van het Japanse politiereservekorps met lichte mitrail leurs Na dde moord op het echtpaar Van Wel In het Banjuwangische op 16 Januari komt het bericht dat de militaire instel lingen in de residenties Besuki, Malang en Surabaja hulp aan de burgerlijke in stanties zullen verlenen bij het herstellen van de Orde en rust en het bestrijden van de misdaad. Het aantal om het leven ge brachte planters in de provincie Oost- Java sedert 1 Januari 1959 bedraagt thans i9. Intussen is van de zijde van het Hoge Commissariaat een bericht van het Indo nesische persbureau „Antara" tegenge sproken, volgens hetwelk de Commissaris van de Kroon te Surabaja, de heer Van der Zwaai, zou hebben verklaard, dat de planters in het Besukische zou zijn aan gezegd per 18 Januari 18 ondernemingen te verlaten, indien de Indonesische rege ring zou nalaten maatregelen tegen de moordenaars van het echtpaar Van Wel te nemen. Het hoofd van de politie in Oost-Java, deelde aan Rneta mede, dat er thans in de Oosthoek gebieden zijn, waar het be stuur niet meer in staat is. zijn taak uit te oefenen. De bestuursinstellingen aldaar zijn totaal ontwricht, terwijl de bevolking voortdurend in angst leeft. Naar verwacht wordt zal het Belgische indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor de maand Januari 388 bedragen, hetgeen een stijging betekent van vijf punten ten aanzien van-het indexcijfer voor Decem ber. Deze stijging zou voornamelijk toe te schrijven zijn aan de hogere seizoen- prijzen van sommige producten, en zou volgens de „Agence Financière" nog ge accentueerd zijn door de stijging van de prijs voor Nederlandse boter. Ook de hogere prijzen van levend vee hebben bijgedragen tot de stijging van het indexcijfer der kleinhandelprijzen. Verwacht wordt dat het indexcijfer nog verder zal stijgen, aangezien langzamer hand de hogere prijzen voor wol hun in vloed zullen doen gelden. U zoudt er misschien vjn schrikken (want de meeste menschen dénken wel, dat z« zoo voorbeeldig rijden, maar in werkelijk heid gebeuren zóó al ongelukken genoeg helpt mee. de veiligheid verhoo- gen houdt u aan de regels van den weg 1 Al» U rijdt Ala II drinkt drinkt dan n:e< rijdt dan m'<M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2