De watersnood bij Zuidbroek I iI). nam een der pijlers weg Consultaties begonnen TOONT CHINA ENIGE TOENADERING? „Het schot van een vluchtende' Scherpe verwijten van minister president Het ver schil van inzicht bij legerleiding en de regering In Indo-China ook een taak voor het Westen r Oud schoot in de roos Zo'n politieke rel is erger dan de Rallye De Generale Staf-affaire Ontactische rede van generaal Kruis V. N.-Assemblée niet in Europa Donderdag 25 Januari 1951 c PAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Stikker en de 0. E. E. S. Uitgifte van 200 millioen belastin gcertif icaten J Alarmoefening verliep vlot Gemeenten moeten minder investeren Geen rantsoenering van consmnptiemiddelen Scheepvaart ernstig gehandicapt Het zou zeven landen-conferenlie goedkeuren Kwestie des persoons Franse klacht over te weinig steun Dreigende massale sta kingen in Duitschland WEERllERlCHT ••Zoals in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd medegedeeld, lieeft minister Stikker aan H. M. de Koningin zÜn ontslag aangeboden. Daar het ministerie in hoofdzaak op samenwerking van Vertrouwensmannen van vier partijen was gegrondvest, is door de opzegging van het vertrouwen aan minister Stikker door de Tweede-Kamerfractie van de V.V.D. en door zijn daaruit voortgevloeide ont slagaanvrage de oorspronkelijke grondslag aan het kabinet verder ontvallen. Dit is voor liet kabinet aanleiding geweest de portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen, teneinde Hare Majesteit de gelegenheid te geven zich te beraden over de wenselijkheid een ander ministerie 'net de behartiging van 's lands zaken te belasten. Dit omvat tevens een aanbieding van een ontslagaanvrage van de staatssecretarissen. Hare Majesteit de Koningin heelt de ministers en de staatssecreta rissen verzocht al datgene te blijven verrichten, wat zij in 's lands belang noodzakelijk achten, tot het tijdstip van een eventuele ambtsaanvaarding van nieuwe ambtsdragers Aldus een officieel bericht. Het kabinet van H. M. de Konin gin deelt mede: „H. M. de Koningin heeft Woensdagmiddag de minis ters Drees en Van Schaik in audiëntie ontvangen. Na het be zoek van deze beide ministers is H. M. onmiddellijk met haar oriën- fpj °P terende besprekingen begonnen en heeft zij de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, ontvangen.' Deze bespreking met dr. Korten horst heeft bijna een uur geduurd. Terstond daarna, om kwart voor zes, verliet H. M. de Koningin het paleis Noordeinde en is zij per auto r.aar Soestdijk teruggekeerd. De voorzitter van de Tweede Kamer behoort met de voorzitter van de Eerste Kamer en de vice- president van de Raad van State tot de eerste adviseurs, die bij de formatie van het kabinet gewoon lijk door de Koningin worden ge raadpleegd. Verzoek van min. Lieftinck mmm WEER VIER TABAK- LOODSEN IN VLAMMEN Lek hij Defensie Uitslag moties DE WARE JACOB? Kardinaal Frings zeer bezorgd De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond. luidt: Aanvankelijk veel bewolking, later enkele op klaringen:. Vrijwel nergens neerslag. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Vrijdag 26 Januari: Z°n °P 8 30 uur' °°der 17.15 uur; Maan op 21.16 uur. onder 9.55 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een ministerie ging heen Nu mr Stikker ontslag heeft gevraagd als minister van Buitenlandse Zaken, zal hij, zo vernemen wij, moeten afzien van «te grote reis welke hij voornemens was als mandataris van de O. E. E. S. naar Afschillende landen van Europa Wl J®® reeds vandaag naar Scandinavië ver laken te maken. Mr Stikker behoeft ter r»og niet af te treden als ,er van de O. E. E. S., daar hij thams noS dctaissionnair minister is en het me onmogelijk is, dat hij een ministerspost 111 toet nieuw te vormen kabinet zal vervuiieil. Wel vervalt zijn functie bij de O. E. E. s. als hij geen minister meer is. Ondanks 't gebeurde laat mr. Stikker zich niet terneer drukken. De minister van Financiën is voornemens, ter bevordering van liet inhalen van de bestaan de belastingachterstand, over te gaan tot de uitgifte van 23^ pct. Belastingcertificaten. Voor lopig zal een bedrag u}t. gegeven worden van nominaal 200 millioen, tegen de koers van 100 pct. Nadere bijzonderheden over deze uitgifte vindt U pagina 3. Naar blijkt uit de mededelingen van de voorlichtingssectie van de staf C. S. V. verliep de alarmoefening voor de troe pen onder bevel van de Commandant Strijdkrachten te Velde over het alge meen vlotter dan werd verwacht. Dit goede resultaat werd des te opmerkelij ker genoemd, daar zelfs de gehele staf van de C. S. V. enkelen uitgezonderd onkundig1 was van dag cn uur van alarm. 1 In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Delft heeft de burgemeester, mr G. E. van Walsum, o.a. medegedeeld, dat in een des middags te Utrecht gehouden vergadering met vertegenwoordigers van gemeente besturen uit het gehele land de minister van Financiën op de gemeentebesturen een dringend beroep heeft gedaan, hun medewerking te willen verlenen om tot een vermindering van investeringen in de overheidssector te geraken. De burge meester voegde hieraan toe, dat er nau welijks aan kan worden getwijfeld, dat dit het inslaan van een nieuwe koers be tekent, die met zich mee zal brengen het uitstellen van plannen, die op zichzelf nuttig en aantrekkelijk zijn. i? km Na de bespreking met dr. Korten' horst in het paleis Noordeinde. keert H. M. de Koningin naar Soestdijk terug. Woensdagavond ajjn in het Besuki'se op Oost-Java vier tabakhangloodsen, eigen dom van de Landbouw Mij „Oud-Djem- ber", door brandstichters vernield. De laatste tijd duiken telkens hier en daar geruchten en berichten op over op handen zijnde distributie (aan producen ten) en rantsoenering (voor consumenten) van bepaalde artikelen. Bjj informatie te bevoegder plaatse wees men erop, dat internationaal de toewijzing van grondstoffen nog niet geheel is ge regeld, zodat de mogelijkheid open blijft, dat er verwerkingsverboden voor be paalde grondstoffen znllen komen, doch dan gemeenschappelijk in Europees ver band. Voorts is het niet uitgesloten, dat bepaalde toewijzingen zullen moeten wor den verminderd. Rantsoenering van consumptie-artikelen wordt thans niet overwogen. (Van onze correspondent) Nog voortdurend stroomde gisteren het water uit het Muntendammerdiep en uit de andere kanalen, die met dit Diep in verbinding staan, het poldergebied van het waterschap De Munte in. Over het dichten van de dijk valt nog niet te den ken, zolang het water blijft stromen. Maar het offensief tegen de watermassa is reeds voorbereid en de eerste „voorposten gevechten" worden al geleverd door mili tairen uit allerlei plaatsen in het Noorden. Er wordt met zand gesleept, er worden zandzakken gevuld en opgestapeld langs het grote gat. Wanneer de stroming zal zijn afgenomen zal direct een provisori sche bedijking worden aangebracht met behulp van een ringdijk, is de dijk een maal weer dicht, dan zal het niet lang meer duren, of het water zal tot verdwij nen worden genoopt. Want het is een gelukkige omstandigheid, dat het gemaal De Munte aan de Oostzijde van de polder een capaciteit heeft van 250 kubieke me ter per minuut, zodat bijna even snel als nu de polder volloopt, het water er weer uitgewerkt kan worden. De zijkanalen in het gebied rond Zuid broek, Veendam, Muntendam en Meeden staan intussen nagenoeg droog en de sche pen, die hier liggen, vertonen hun kie len. Het peil van de grotere kanalen, zo als het Winscnoterdiep is eveneens belang rijk gedaald en ook hier zijn de schepen in het midden gaan liggen om zoveel mo gelijk het gevaar van kapseizen te ont gaan. In het Muntendammerdiep is de val anderhalve meter en bij Winschoten con stateerde men een val van 1 meter Soheepvaart in dit gebied is in de huidige omstandigheden dan ook onmogelijk ge worden. Was het reizigersvervoer op de spoorlijn Zuidbroek—Veendam wegens kolen- schaarste door de spoorwegen reeds opge heven, in verband met de overstroming is ook het goederenvervoer thans stilgelegd, daar deze lijn dwars door het overstroom de gebied loopt De schade zal intussen niet gering zijn. Want niet alleen heeft men te doen met een kapotgeslagen dijk en een overstroomd gebied, doch daarenboven moet rekening gehouden worden met het dichtslibben van de sloten, de bodemstructuur, de oogst, die voor een groot deel verloren gaat (er zijn veel ingekuilde aardappelen, waaronder veel pootaardappelen) en de inboedels en bezittingen van de boerderijen. Op initiatief van de commissaris der Koningin in Groningen is een comité in het leven geroepen, dat zal nagaan in hoe verre minder draagkrachtigen van deze ramp schade hebben geleden. Men stelt zich voor een fonds te stichten om deze mensen te ondersteunen. De twaalf Arabische en Aziatische lan den, die reeds enkele weken onder lei ding van de gedelegeerde van India zoe ken naar een staken van het vuren in Korea, hebben gisteren in de politieke commissie van de V. N.-Assemblée een resolutie ingediend, waarin wordt aange drongen op het vormen van een zeven- landen-commissie, welke de Koreaanse kwestie zou' moeten bestuderen met het uiteindelijke doel de vrede in het Verre Oosten te herstellen. De zeven ^S^ch'h^.Tnge- SnfdeT's Frankrijk, de Sovjet-ulfe, India en Egypte. vergadering begon Kort voordat de je^n India mlde deelde de gedejegeer peking had ont; dat hij een boodschapu ,e recW> vangen, die goede »°°5gchap bevatte de vaardigen. Deze b Chinese commu- nadere uitleg, welke d® k van India nistische regering op jerz g pun_ en Engeland gegeven had'rduideUjken. ten in haar laatste nota te De boodschap kon echter niet meer in de vergadering van gis cre" behandeld worden, omdat zij nt,o ontcijferd moest worden en erg lang was. Volgens welingelichte kringen te Lake Success deelde Peking °T o.m. in mede, dat 't het principe van een zeven-landen-conferentie aanvaardt. Had het eerder laten doorschemeren, dat een dergelijke Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin in Overijssel het op initiatief van de commissaris van politie te Kampen, de heer W. v. d. Drift, opgerichte Jeugd Politie Corps, officieel geïnstalleerd. De jongelui, die uiteraard geen politiële bevoegdheid bezitten, zullen dienst doen bij het regelen van het verkeer. Onder toezicht van een verkeersagent regelt een dar laden het verkeer aan de Kamperbru§, conferentie in China zou moeten worden gehouden, thans heeft het, naar verluidt, deze eis laten vallen. Deze nieuwe ontwikkeling achterhaalde voor een groot deel alles wat gisteren in de politieke commissie besproken werd. De commissie komt vanavond weer bijeen en vermoedelijk zal de gedelegeerde van India dan een uitvoerige verklaring afleg gen over de inhoud van de nieuwe bood schap van Peking. BINNENHOF. 24 Januari 1951. Een zwaar geladen en somtijds zeer bewogen debat is heden aan de val van het kabinet voorafgegaan. Het was eerst de heer Oud, die voor het laatst nog eens over zijn motie sprak. Hij ging uit van het standpunt, dat er binnen zekere grenzen contact behoorde te zijn tussen een minister en de Kamer fractie van de partij, waartoe hij be hoorde. Wat later door de heer Tilanus werd weersproken. Maar hiervan uit gaande zeide de heer Oud minister Stikker onder het oog te hebben gebracht, dat zijn fractie de regeringsoplossing inzake de Nieuw Guineakwestie niet kon accepteren. Hij had toen de indruk gekregen, dat de heer Stikker daarvoor niet geheel ongevoelig was. Hij beloofde de zaak ln ieder geval in het kabinet te zullen bespreken en de heer Oud zeide, te hebben verwacht, dat het kabinet zijn verkeerde besluit zou hebben herzien. Dit was tot zijn teleur stelling echter niet gebeurd. Het besluit was tóch genomen en wel zonder dat de Kamer erin was gekend. Hij zeide zich de ernst en de politieke gevolgen van zijn motie zeer bewust te zijn zelfs de gehele internationale politieke toestand had hij in zijn over wegingen verdisconteerd. De vraag of de ernst van de toestand vorderde dit kabinet te laten voortbe staan, meende hij ontkennend te moeten beantwoorden; die ernst vorderde z.L juist het vertrouwen op te zeggen. Dit kabinet was zwak en vermoeid en in verband met de zware offers, die straks in de civiele sector zouden worden geëist, achtte mr. Oud het als ^geheel te zwak voor de ernst van deze tijd. In het bijzonder was spr. niet gerust over de defensie. De mededelingen van Ir. Vos, dat het kabinet bereid was, toe te geven aan de druk van een vakvereniging had hem zeer geschokt. Zijn motie zou natuurlijk worden verworpen, doch de verantwoordelijkheid daarvoor moesten de tegenstemmers zelf dragen. Hij droeg intussen zijn eigen verantwoordelijkheid, waarbij hij had rekening gehouden met het heengaan van mr. stikker. Hij betreurde dit tegenover de minister persoonlijk, voor wie hij de grootste waardering zeide te hebben. Hij hoopte echter dat dit heeengaan zou zijn een recuier pour mieux sauter. Daama ontstond er een debat, inge leid door de heer Tilanus, over de vraag of de heer Stikker, indien de V.V.D. vóór de motie-Oud zou stemmen, wel zou moeten aftreden. De heer Tilanus meende van niet en betoogde uitvoerig, dat een (Van onze redacteur) In kringen, welke gewoonlijk goed ingelicht zijn over de gebeurtenissen op het hoogste niveau in onze regering, Is men ditmaal meer dan zwijgzaam over de Generale-staf-affaire, zoals het ontslag van generaal Kruis en het vrij willige heengaan van luit.-gen. Cai- mever in Hen Haag reeds wordt ge noemd. Men heeft de indruk, dat men ook in deze kringen in raadselen ver keert over de vraag, welke druPp®' tenslotte het glas heeft doen 0V®rl?P®!}t Het wordt niet geheel onw^rseh jnlMk geacht, dat de ontactisch Keoonlee de rede van generaal Kruis te Middelburg deze laatste druppel zou zun geweest, Men brengt dit ontslag dan ook vooral in verband met de besprekingen en de ëtwat sensationele onthullingen, welke met het bezoek van generaal Eisen hower aan Nederland verband houden. Onlangs, het was nog voor het, bezoek van generaal Eisenhower, zeide generaal Kruis ons dat de grote moeilijkheid bij de opbouw van 1 et Ned. leger was. de synthese te vinden, tussen hetgeen als minimum noodzakelijk geacht werd voor de nationale veiligheid en datgene wat de Ned. economie op dit ogenblik kan dra gen. Daarbij achtte hij het onverant woord om een leger, dat niet voldoende geoefend is en niet over moderne wape nen beschikt, als slachtvee in de strijd te sturen. Natuurlijk konden de stand punten van regering en legerleiding over deze synthese uiteenlopen, maar de mo gelijkheid van overeenstemming zou er todh zijn geweest, als generaal Kruis en zijn staf in hun plannen een vaste lijn hadden wetén te brengen. Ge dit gebrek aan vaste lUn legt trou wens minister s' Jacob in zijn communi qué wei heel sterk de nadruk. In zeker opzicht kan men dus zeggen dat de Generale Staf-affaire een kwestie des persoons is. Over de noodzakelijkheid van de paraatheid van het Ned. leger liepen de inzichten van regering en staf niet ver uiteen In elk geval niet ver genoeg om een conflict te rechtvaardigen. Er was echter een aanmerkelijk verschil in de opvattingen over de wijze, waarop deze paraatheid tot stand kon worden ge bracht. In een dergelijk geval lagen er voor de staf twee wegen open: zich neerleggen b(j de beslissing van de regering of aftreden. Het schijnt echter, dat in kringen van de staf een andere weg is gevolgd en dat uit dit milieu langs zeker niet geoorloofde wegen gepoogd is een bijzondere druk op de regering uit te oefenen, zodanig zelfs, dat men spreekt van een lek bij Defensie. Het i3 voorgekomen, dat bepaalde plannen reeds in bepaalde kringen in de openbaar heid kwamen vóór deze bij de bevoegde regcringsinstanties bekend waren, zonder dat deze er zelfs over gehoord hadden. Dat kon tenslotte de regering, die de hoogste verantwoordelijkheid, ook voor de verdediging van het land draagt, niet dulden. Dan is er nog de financiële kwestie. Het staat wel vast, dat de ministers, die spe ciaal verantwoordelijk zijn voor de finan ciën en de economie, inzicht wilden heb ben in de wijze waarop de gelden besteed werden voor het leger. Men is in rege ringskringen overtuigd, dat er 'zware financiële offers aan 't Nederlandse volk zullen moeten worden opgelegd, doch men meende, dat men dan ook het recht had en de plicht, te weten, hoe dc gelden gebruikt werden cn men betwijfelde wel eens of zij inderdaad op de meest effec tieve wijze werden becteed. Het schijnt, dat uit militaire kringen niet voldoende de bereidheid werd be toond, om aan dit toch volkomen begrij pelijke verlangen van de regering te voldoen. ..Dat luit.-generaal Calmeyer zou heen gaan als generaal Kruis aftrad, lag eniger mate voor de hand omdat Calmeyer pas enkele dagen geleden nadrukkelijk had verklaard, dat er geen enkel menings verschil in de Generale Staf bestond. Anderzijds staat het nog geenszins vast, dat luit.-igen. Calmeyer als persoonlijke adviseur van 'de minister van Defensie zal optreden. dienaar van de Kroon primair te maken had met de Staten-Generaal en niet met zijn partij. De regering kon met de motie doen wat zij wilde. Prof. Romme betoog de echter, dat de stelling van de heer Ti lanus wel juist was wat het uitgangspunt betrof, maar niet in haar conclusie. Men kon niet stellen, dat een minister geen partijman was en een aftreden kon zeker niet constitutioneel worden genoemd. Een fel protest kwam er van de minis ter-president tegen de verklaring van de heer Oud, welke verklaring hij beneden de waardigheid van de Kamer' noemde. De heer Oud, zo zeide hij, deed nu op het laatste ogenblik plotseling een aanval op het kabinet op punten, die niet ter sprake waren gebracht. Hij noemde diens optre den tegen een man als Stikker lichtvaar dig. De wijze van optreden van de heer Oud bewees hoe zwak deze stond. Over het eigenlijke vraagstuk Nieuw-Guinea had hij zelfs nauwelijks gesproken. Al leen over het feit, dat de regering tegen haar toezegging aan de Kamer zou heb ben gehandeld en dat was afdoende weer legd. Desondanks stuurde hij aan op een heengaan van het kabinet. Speciaal bleek dr. Drees gebelgd over het verwijt, dat de regering ten aanzien van de defensie zou zijn bezweken voor de druk van de vak verenigingen en hij noemde dit „het schot van een vluchtende". De heer Oud had deze critiek niet bij dit debat van Nieuw-Guinea moeten geven maar bij de algemene beschouwingen. Nu hierover te spreken was onjuist en onwaardig. Er werd nog wat over de motie* gere dekaveld in korte verklaringen, waarbij de heer Gortzak de niet onaardige opmer king maakte, dat hij geen vertrouwen had in het wantrouwen van Oud tegen dit kabinet en dat hij daarom tegen diens motie zou stemmen. De motie-Oud werd verworpen met 66 te„en 26 stemmen. Voor stemden de Staatk. Geref., de A.R., de V.V.D., de heer Weiter en drie leden van de C.H.U., namelijk Van der Feltz, van de Wetering en SchmaL De motie-Gortzak is verworpen met 86 tegen 6 stemmen. Alleen de communisten stemden voor. De motie-Schouten werd verworpen niet 60 tegen 32 stemmen. Tegen stemden de K.VJP., de P.vdA. en de Communisten. De motle-Tllanus wordt verworpen met 59 tegen 33 stemmen. Vóór: S.G.. V.V.D., A.R., C.H., K.N.P en de heer Scheps (Arb.); tegen: P.v.d_A. en K.V.P. Na de stemming legde minister-presi dent Drees zijn bekende korte verklaring af, welke nog dezelfde middag werd ge volgd door het aanbieden van het ont slag van het kabinet T. S. Nieuwe bezems vegen schoon en de nieuwe minister van Oorlog, mr s'Jacob heeft generaal Kruis weggeveegd. De woestijn in, heet dat. Of de straat op! Wei moet men niet denken, dat generaal Kruis nu maar zonder meer „op de keien staat". Maar in elk geval heeft hij thans in het leger nog minder te vertellen dan een krullenjongen! Een dienstplichtig soldaat, die het be richt uit een voor een winkel-étalage opgehangen krant had gelezen, nam ter stond zijn muts af. trok iets, wat duidelijk een vervaarlijke krul was geweest naar voren en zette toen zijn hoofddeksel zo op, dat het pluimpje demonstratief zicht baar bleef. Daarmede klaarblijkelijk demonstrerend, dat het tijdperk van de anti-krulse Kruis uit de krul is! En nu hebben wij Hasselman! Hopelijk is dat „de" man! Die zal heel wat moeten verhaspelen om het Nederlandse leger op poten te zetten. Doch hij ziet er blijkbaar wel wat in; anders zou hij de functie natuurlijk niet aanvaard hebben. Het is niet aan ons om deze mutatie in de hoogste regionen van de legerleiding onder de loupe te nemen; zulks ligt bui ten het bestek van dit rubriekje. Wat wij hopen is, dat de nieuwe opper bevelhebber kans zal zien om een behoor lijk leger op te bouwen, waarbij de uit gaven volkomen verantwoord worden uit gegeven en van de dienstplichtigen geen zwaardere offers zullen worden gevraagd dan strikt noodzakelijk is. Ter voor koming van misverstand zij opgemerkt, dat het uitspreken van deze wens geen critiek inhoudt, alsof zulks in het ver leden niet geschied zou zijn. Wij laten het oordeel over het al dan niet falen van de vroegere leiding over aan de tot oor delen bevoegde personen. Het kabinet scheen intussen niets te voelen voor een „show", waarbij wel een groot aantal dienstplichtigen wordt op geroepen, maar men toch geen gelegen heid noch wapens heeft om de manschap pen op te leiden en intensief te trainen. En het heeft o.i. helemaal geen nut, wan neer men gewichtig zou willen gaan doen. door b.v. onnodig verloven te beperken en andere faciliteiten voor de militairen in te trekken, alleen maar voor de „show"! Daarmede wordt het leger geen peloton sterker. Alleen kan het zwakker worden, doordat ni, de geest minder wordt. Moge excellentie s'Jacob de ware Jacob blijken te zijn hadden we gisteren nog kunnen schrijven. Vandaag is ook hij nog maar waarnemend ingevolge de kabinets crisis. In elk geval bewees dit ontslag, dat hij als minister zijn ambtelijk „man netje stond". Laten wij hopen, dat met kolonel Hasselman de juiste man op de juiste plaats staat. ANALYST. Jean Letourneau, de Franse minister voor de verbonden Indochinese staten, heeft de regeringen der Ver. Staten en van het Britse Gemenebest verweten, dat zij Frankrijk en Indo-China niet voldoen de hulp „op strategisch en diplomatiek terrein" verlenen. De minister zeide dit in een toespraak aan de vooravond van het vertrek van premier Pleven naar Washington, waar deze besprekingen zal voeren met presi dent Truman. Ook kolonel Aliard, chef van de staf van generaal de Lattre de Tassigny, de Franse hoge commissaris en bevelhebber in Indo-China zal aan deze conferentie deelnemen. Minister Letourneau zeide o.m.: „Dit is wellicht het juiste tijdstip om eraan te herinneren, dat Frankrijk zich geen vre desplan voor Azië kan voorstellen, waarin geen aandacht is geschonken aan het In dochinese vraagstuk. Dezelfde bedenking geldt ook een cónferentie om een derge- Jijk vredesplan uit t* werken, waarop Frankrijk niet vertegenwoordigd zou zijn." De minister doelde op het kortgeleden door de staten van het Britse Gemenebest aan communistisch China gedane voorstel voor het houden van 'n viermogendheden- conferentie, waarop Frankrijk niet verte genwoordigd zou zijn. Hij noemde dit voorstel ,„een ernstige misslag". „Frankrijk is vastbesloten de strijd in Indo-China, welke ten doel heeft orde en rust in het land te doen wederkeren, voort te zetten. De Franse strijd in Indo-China is een onderdeel 'van de verdedigingsstrijd der Westerse wereld. Indien wij Indo- China, onder de druk van de revolutie, die wordt gevoerd door het communisti sche imperialisme, zouden verlaten, zou de poort wijd geopend zijn voor een com munistische vloedgolf, die zich zou uit storten over geheel Zuidoost-Azië, Bir ma, Malakka en wellicht India, en die spoedig daarna ook het nabije Oosten en Afrika zou bereiken', aldus Letour- neau. Dr. Drees en mr. Van Schaik ver laten het paleis, waar zij zo juist aan H. M. de Koningin het ontslag van het Kabinet hebben aangeboden. De Franse regering heeft het aanbod van Trygve Lie om de volgende Assem blee van de V.N„ welke in September geopend moet worden, in Parijs te hon den, van de hand gewezen. Daar Genève, Edinburgh, Cannes en Blackpool, welke steden ook waren voorgesteld, door fnnctionarissen van de V.N. ongeschikt worden geacht voor het onderbrengen van de drieduizend of meer afgevaardig den en het personeel van de V.N., staat het nu wel vast, dat de volgende verga dering te New York zal worden gehou den. De Franse regering heeft Lie's voor stel „om materiële en technische rede nen" afgewezen. Op de eerste plaats zouden de kosten buitengewoon hoog zijn, en voorts acht men vijf maanden niet voldoende tijd om de noodzakelijke veranderingen aan te brengen aan het Palais de Chaillot, waarin de Assemblée van 1948 werd gehouden De Westduitse regering Is in buiten gewone zitting bijeengekomen om te be raadslagen over de staking, die de kolen- en staalindustrie in West-Duitsland dreigt te verlammen, ais volgende week geen overeenstemming is bereikt over de door de arbeiders geëiste medezeggenschap. De regering heeft zich er nog niet over uitgelaten wat zij denkt te doen wanneer het beraad tussen vakbonden en onder nemers niet tot een resultaat leidt. Men verwacht, dat zij in dit geval harerzijds een bindende verklaring zal afleggen, hoe zij het recht van medezeggenschap in de beide industrieën zal willen regelen. De staking van 560.000 mijnwerkers en 230.000 staalarbeiders zal vandaag over een week beginnen, indien voordien geen compromis bereikt is. Hoewel men nog rekent op een tijdige regeling, .voidt de situatie toch als ernstig beschouwd. Kardinaal Frings, de aartsbisschop van Keulen, heeft een oproep tot de regering, vakbonden en ondernemers gericht, waar in deze gevraagd worden het uiterste te beproeven, opdat „een onoverzienbaar on heil voor het gehele volk" zal kunnen worden voorkomen. De kardinaal heeft voorgeschreven, dat Zondag tn de kerken voor de „vrede naar binnen cn naar buiten" zal worden gebeden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1