Nieuws uit STAD en OMTREK R.K. Middenstandsbond achter finaneieringsinstituut Mgr. Le Huu Tu beschermheer De 4e September Dreiging van toenemende overheids bemoeiing Brief twee jaar onbeantwoord Team Hamel-Scholte doet het best De regeringscrisis De pers over de Kabinetscrisis T elevisie-plannen in het geding? Bevin's ziekte niet verergerd Een merkwaardig verhaal over een merkwaardige situatie in het %o merkwaardige Vietnam Avotiturenrcman door PETER BARON DONDERDAG 25 JANUARI 1951 PAGINA 2 De emigratiekwestie Crediet in de V. S. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Onvoorziene omstandigheden Nog geen moeilijkheden NEDERLANDSE FABRIEK IN LONDENSE EMPIRE HALL HANDELSBESPREKINGEN MET OOSTENRIJK Nieuwe consultaties H.M. was vanochtend reeds vroeg aanwezig in het paleis Noord einde in Den Haag, waar zij in de loop van de ochtenduren ontving de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter der Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg en de voorzitter van de K.V.P.-fractie der Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme. FABRIEK IN DOORN .UITGEBRAND VAN DIESELOLIE NAAR STOOKOLIE H.D.V.S.—HAARLEM VOLEWIJCKERS—S. V. V. R. K. VROUWENGILDE BURGERLIJKE STAND KOERS CANADESE DOLLAR J. M- Hazelzet BIJ Victoria en bij Vauxhall Bridge Rir m vijftig KatheBske mütóëri itéunidie,rs waran g «renavcnd in die benedenzaal vaia de Amstelbron bijéén om enkele bé- lara.i ijke problemen te bespreken. Voorzitter Schrijver wenste de secr. A. J. C. v. Oppen getok met zijn beooe- m:n» tot l'iid van het hoofdbestuur. Nu de tweede helft van de twintigste eeuw is aangebroken, kan men die bsftane ven 50 voorafgaande Jaren opmaken. In korte tijd is alles zo ingrijpend veranderd, dat er wrij vïmg'en moesten komen. Als grenzen vervagen en afstanden verschrom pelen zal men zich op deze gewijzigde toestand moeten instellen. Vooral weder zijds begrip en wed.rzijdse aanpassing zijn nodig, ook in de zakelijke verhoudingen. Nauwer contact met collega's en ooncur- ren-ïen is onontbeerlijk- De heer v. Oppen besprak de bedoeling van de Schiedamse Vakraad voor die Mid denstand. De Scbiedamse Middenstands Centrale is een voortzetting van een reeds vóór de oorlog bestaande figuur. Het blijkt wel. dat .men wel voor de centrale voelt, maar men loopt niet warm voor de standisorga- oiraCê. Men voelt meer voor bet verband de vakorganisatie. In de Middenstands Centrale zullen afgevaardigden van de vakafdielingen gevraagd woréten. Deze af gevaardigden vormen de vaikraad voor de Middenstand. In sommige gevallen zal eventueel de Rotterdamse organisatie ge vraagd worden een Schiedams lid als hier zo'n o grnisatie niet bestaat voor die Vakraad te benoemen. In andere gevallen zullen leden per soonlijk wórden, aangezocht hun gooep te vertegenwoordigen. Men hoopt door mid del van de vaikraden een krachtige positie te kunnen innemen bij ondcehandlelinigen met diverse gemeentelijke lichamen, Hier voor is het nodig, dat de gehele midden stand achter deze vakorganisatie en vak- raden staat. Hierdoor zal men grote weer standen wellicht kunnen overwinnen. De heer Rauws, directeur van het Schied. bijkantoor van de Ned. Midden stands Bank, geeft als lid van de oom missie tot onderzóek van de fimanciertngs- kwestie, een korte beschouwing over het finiancieringsinBtituut. Spr. verwijst naar „Stuwing het best geredigeerde blad voor dte middenstand, dat deze kwestie uitvoerig behandelde. Het finaincieriinigsinstiituut heeft onge twijfeld een inflatoir effect. Het kan de spaarzin in de weg staan. Het insv.n.uut is echter verre te verkiezen boven a'lle be staande vormen van afbetaling of hierbij de functie winkelier-banikier samen gaat, of dat zij gescheiden zijn- De koper wordt tegen zichzelf beschermd. De luvduge spanning tussen lonen en prijzen en de afwezigheid vein die mogelijkheid tot spa ren maken de noodzaak van een voor ziening in consumptief credaét duidelyk. De pnaotijk in Haai riem en Twente be- witet, da't hier scoiaal en economisch goed werk' kan worden gedaan. Men moeit te sdlen tijde voorkomen, dat een te nauwe binding erristaat tussen he,t finaneienngs- ims iituut en het Gem. Bureau voor Sociale Zaken, omdat het hier een puur zakelijke san gelegenheid móet betreffen. De völkseredietibank moet ten volle bank zijn; geen sociaal andiersteunings- liichaam. Door de grote successen van sommige f.inancierinigsiinstdfuten door samenwerking van overheid en midden- Btanid zijn verschiiüiemde groot-winkel bedrijven zich onpirJ.itig gaan voelen. In Haarlem is één er in geslaagd zich by het instituut aan te sluiten. Dit is een aanbevelenswaardige figuur. In Schiedam is aan de Middenstands- bank gevraagd welke de mogelijkheden- zijn van crediis'tverslrekking. De bepalin gen waaraan de banik zich dient te hou den' zijn zeer stringent geworden. Als op geen andere wijze kon worden voorzien m dit cnedliet, is evenwel toch aan de Mid- denstam-dsbank toegestaan zich in deze cred'iietverstrekking te begeven. Er is voor de Miiddenstandscentratte een ooncept gemaakt, dat het mogelijk maakt in Schiedam een finameienmigsinstntuut voor de Middenstand te stichten. DH zaïl worden het eigen instituut van die Schiedamwe miidriemfltamid. De opneh- tinff wacht op voldoende deeilnéming. De eerste middelen f 15.000 moeten bijeen gebracht worden doorde deelne mers. mimimum pi. m. 4PrT3®- Door de Middenstand is dat alles opgezet op een zuiver commerciële basis. Men zal bij doorvoering van diit principe afhanke lijk zijn van een eventuele Gen?', s" crediielbamk. De opzet is, voorzicht,^ en mot rivme marge, cm het instituut spoed,ig eigen kapitaal te bezorgen.. Het kan hier door voöfspeediigi-i-" werken en op manier alle betrokkenen van nut zijn. De verwachting is, dat spoedig de gee cilde marge k-leiocr zal kunnen wor den. Het kan later alleen maar n^vafflen, maar de start zal zo „safe" mogelijk moe- teln de pract ijk zal er nu een opricbtungs- eommissie moeten komen, ^be^taande ui twee leden van elk der bij de Schiedfumse Middenstands Centrale aanigesloten bon den en enkele buitenstaanders. Heit principe-besluit tot medewerking aan oprichting van de Stichting Finan eieringsinstituut wordt roet vrijwel al gemene stemmen door de aanwezigen aanvaard. In het voorbereidingscomité werden dhor de veirgadr i.nng benoemd de heren F. Schrijver en .J. Bertefe. Drs J. v. Campen kon beginnen met oip te merken, dat emigratie zo oud is ais de wereld. Vooral ons volk heeft altijd sterk de neiging gehad uit te zvermen en zich elders te Vertegen. Di't ging alle maal met militair geweld gepaard, kerst in het begin van de 18de eeuw begon de vreedzame trek naar weinig of onbevolkte gebieden. He,t zijn steeds de kinderrijke volkeren geweest, dtie dte grootste beteke nis hadden in de geschiedenis. Er is momen t eel op de wereld geen sprake van een absolute overbevolking en die er ook nooit komen. Wel kan eir een relatieve overbevolking ontstaan in bepaalde delen van de wereld, waar de verhouding tussen arbeidsgelegenheid en d© aanwezige arbeidskrachten verstoord is. Zo is in Nederland na de oorlog het probleem ontstaan van de groeiende be volking. Wel werden arbeidskrachten ge vraagd voor de toenemende noodzaak tot industrialisatie, maar het plan van de in dustrialisatie op zich had grote lacunes. Toen in 1949 het spook van de te kleine werkgelegenheid opdoemde, kreeg einde lijk de emigratie voldoende belangstelling. Even grote belangstelling als de industria lisatie. Er kwam zelfs steun voor de emi granten. Wat de middenstanders betreft, vooral slagers, bakkers en kappers komen voor deze subsidie in aanmerking. Het gevaar bij de emigratie is, dat de Regering dit alles zal gaan beschouwen als internationale arbeidsbemiddeling. Men gaat dan alleen het economische nut van de arbeidskracht meten. De Katho lieken verzetten zich tegen deze eenzij dige beschouwingswijze. Vandaar dat er een Katholiek Emigratiebureau is opge richt. Voor de katholieken is emigratie een historisch vreemd verschijnsel. Van daar de grote reserve bij vele verant woordelijke mensen in de aanvang van het emigratie-werk. Voorlichting over de nieuwe sociale, economische en morele omstandigheden waaronder men zal komen te leven, is primair nodig. Dan komt de voorbereiding. Een han dicap hierbij is het gebrek aan interna tionale visie. De Nederlandse emigrant ziet het eigen land teveel als het enige vergelijkingsmateriaal. Hij moet zich we ten los te werken van al datgene wat hem hier bindt. Daarvoor Is een intense trai ning nodig. De vrouw is de kern van de emigratie. Als zij niet wil, kan men net zo goed niet gaan. Zij zal van harte mee moeten gaan en vooral zij moet zich losmaken van haar sociale bindingen. Ook het aanleren van de taal is belangrijk. Kent men die niet dan doet men verkeerde dingen, orm dat men de opdrachten niet begrijpt, Ru zie ligt dan voor de hand. Hieruit spruiten sociale moeilijkheden voort. Het aanleren van de taal is een voornaam onderdeel van de voorbereiding. Voor de katholieken, die uit de warme omgeving van het Nederlandse katholieke leven komen is het nodig zich tot zeer zelfstandige persoonlijkheden op te wer ken. Zij moeten geheel op eigen benen kunnen staan. Mogelijkheden voor de emigrant zijn er vrijwel niet in Europa zelf. De Verenigde Staten zijn zeer voorzichtig met de immi gratiepolitiek geworden in tegenstelling tot deze politiek in het begin van deze eeuw. Want de befaamde Yankee-brouw- ketel-politiek bleek niet te werken. Voor Nederland werd toen het contingent op 3153 man jaarlijks bepaald. Bovendien werd bepaald, dat men garantie moest hebben van familie of kennissen. Canada heeft enorme prairies met groeiende steden, waarvoor Veel mensen nodig zijn. Er zijn agrariërs en ambachts lieden welkom. Canada houdt materieel zéér grote beloften in. Er kan daarheen een voortdurende stroom ontstaan, van Nederlandse emi granten. die gesteund worden door de reeds daar gevestigde voortrekkef-emi granten. Individuele emigratie naar Zuid-Amen- ka is niet aanbevelenswaardig, omdat de beleving van het katholicisme heel anders is; omdat de zaak er corrupt is en omdat de vergoeding voor arbeid te gering is. Zuid Afrika kan vaklieden gebruiken, maar zij kregen geen regeringssteun uit Nederland, omdat Nederland liever geen vaklieden mist. De strijd blank-zwart is hier een drei gend gevaar en de woningnood is zeer groot. N. Zeeland laat alleen mensen toe, als er huisvesting beschikbaar is. De moei lijkheid is dus er woningen te krijgen. Voor boeren en ambachtslieden is hier een mooi immigratie gebied te vinden. De sociale voorzieningen zijn stukken beter dan elders. In Canada heeft men hier lak aan. Australië is een heel ander land. De bevolking is samengeklit in enkele grote steden. Op de schapenteelt drijft de hele economie. Australië voert de politiek van de grote mond. Het voert een blanke immigratie politiek, en om zich sterker te maken te gen de omringende kleurlingen wil het veel blanke immigranten aantrekken. Men kan er geen administratieve mensen ge bruiken. De immigrant moet er van de grond af aan beginnen. Bedrijfsruimte, kapitaal en inzicht in eisen van het land ontbreken, voor de vestiging van een zelf standig bedrijf. Een van de schaduwzijde is het tekort aan woningen. Men moét lang in een kamp zitten. Deze kampen zijn ver van de steden en de immigrant moet dus in de stad Zeer duur pensioen zoeken. Hij houdt dan niet veel over. De bevolking is gastvrij, maar ruw. Er is wel civilisatie maar geen cultuur. Met de godsdienst neemt men het niet zo nauw. Het land is practisch heidens. De 20% katholieken zijn energiek. In elke stad vindt men een katholieke school. De ouders worden gedwongen hun kinderen naar deze scholen te doen. Spr. besloot met een aantal conclusies: le Kalmte. 2e Zorg voor een goede voor bereiding (eventueel door een cursus). 3e Men moet op de essentiele waarden van onze eigen persoonlijkheid de invloeden van het buitenland weten te enten. Zo kan men meewerken aan dé uitbreiding van Christus' Rijk. De heer Schrijver dankte de spr. van harte voor de buitengewoon duidelijke be handeling van dit onderwerp. De heer F. Schrijver hield vervolgens een korte causerie over het verkopen van crediet in de Verenigde Staten en Canada. De verkoop op maandrekening is er algemeen. Dit gebeurt in de grootste warenhuizen en kleinste winkels zeer sys tematisch zonder dat crediet-rekening in rekening worden gebracht. De omzet stijgt er zeer door en men is Over deze wijze van credietverstrekking zeer tevreden. Het afbetalingscrediet heeft ook zeer hoge vlucht genomen. Waarom blijft een klant steeds op afbetaling kopen, zoals ln de budget-account, waarbij kleding, huisraad e.d. regelmatig met vaste be dragen per week of maand worden aan geschaft? Ook in de V.S. hoort men be weren, dat alleen mensen zonder hersens en zonder geld op afbetaling kopen, maar intussen gaat men ermee door. De afbe taling is er ook gegroeid ondanks de be zwaren. Maar men hoort er ook vele stem men tegen opgaan, maar zij kunnen geen verandering tot stand brengen. Van duur zame verbruiksartikelen wordt 60—70% op afbetaling gekocht en meer dan de helft van de gezinnen staat dan ook per manent in het krijt. Men acht er het vrij willig sparen door overbodig gemaakt. En men wil nu eenmaal een aandeel hebben in de geneugten van de moderne produc ten. Het is helemaal niet Amerikaans om te zeggen: „Dat is nu eenmaal niets voor ons soort mensen". De consument wordt bestormd door uitnodigingen om zijn geld nu uit te geven en hij doet het ook. Van daar dat het voorkomt, dat mensen, die contant kunnen kopen, zich toch op af betaling goederen aanschaffen. Het kopen op afbetaling komt dan ook niet voor in een bepaalde sociale groep, maar onder alle standen. Zeer agressief is de juwe liersbranche wat betreft het pousseren van het kopen of afbetaling. In Amerika is men zeer goed uitgekomen met de cre diet verstrekking. De klanten waren al leszins credietwaardig. De financiering van het crediet geschiedt aan de klant niet aan de winkelier. Het informeren naar de credietwaardigheid geschiedt via enkele grote bureau's, die geheel op de hoogte zijn van veler credietwaardigheid. Het vlotte zakendoen wordt erdoor bevor derd, maar het is moeilijk de tegenstelling verkopercredietgever bevredigend op te lossen. Daarom zijn er vele bedrijven, die aparte verkoop-afdelingen en crediet-af- delingen hebben. Het is moeilijk te bepa len wat de crediet-kosten zijn, maar het gemiddelde ligt wel rond 6% van het to taal bedrag. De gemiddelde schuld door koop of crediet is rond 600 dollar per ge zin per jaar. De vergadering volgde de korte schil dering over dit onderwerp aandachtig en dankte de heer Schrijver voor zijn praatje. Het profiel van de B. K.-laan kan niet eerder veranderd worden, dan nadat het as)'altdék versleten is. Velen vragen zich af, wanneer dat zal zijn, want de verstellapjes kosten veel werk en zijn al zo talrijk, dat het eigenlijke wegdek verdwenen is. O40BIAD VOO* SChteOAM t* ÖM1t*t*f* 73ste Jaargang No. 21448 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he' gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66132: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Hotterdam Abonnementsprijs 4.95 per kwartaal, 170 per maand, 0.40 per week. Advertentie-pni» °P gewone kolombreedte II 15 pel millimeter noogte Ipeezooden Mededelingen op redactionele ko om breedte f 0.30 per millimeter hoogte Bu contract gelden lagere taneven weiKe bii de administratie of dij de erfce Maximum Z woorden. Plaatsing uitsluitend bil vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden geplaatst overeenkomstig de ii fi llet Advertentie-wezen. Dtrecteur: J. Kuljper* Hoof, redacteur: Wij hebben gisteren die aandacht geves tigd o,p die situatie met die om,bewoonbaar verklaarde ruïnteis langs die Korte Singel- straat. Hierover kregen wij nog die vol gende gegevens. Op 28 Januari 1949 twee jaar geleden bood de eigenaar deze panden te koop aan in een brief aan B. en W. Hij kroeg er geen antwoord op. Op 29 Augiusius 1950, anderhalf jaar later, ging er weer een brief naar het College. Weer kwam er geen antwoord. Tijdens de begirotimgedebatten heeft diiit geval een onderdeel gevormd ven de eritiek van de K.V.P. op het beleid van diverse diensten. Op 2 Januari jl. kwam er een brief van B. en W., waarin bericht werd, dat de paindtjes eindelijk mist goed keuring van de Raad verkregen zon wondien met opstand en ail gekocht zouden worden. Anderhalf uur later was een goedkeuring van de geboden som in de brievenbus van het stadhuis. In de brief van B. en W. werd gesproken over „onvoorziene omstandigheden, die de be antwoording van de brief van 28 Jan. 1949 verhinderd hadden. De Raad keurde de koop goed, maar dit raadsbesluit behoeft de goedkeuring van Gted. Staten. Momenteel zit de eigenaar dus voor de kwestie, dat hij de zaak niet mag afbreken, al hebben slopers hem aan geboden het gratis te doen, terwijl de gemeente nog geen eigenaar is. En dit alles, terwijl twee jaar geleden alles in kannen en kruiken had kunnen zijn. als er geen onvoorziene omstandig heden waren geweest. De „onvoorziene omstandigheden" kunnen toch geen an dere woorden zijn voor het feit. dat de brieven zijn zoekgeraakt? pat lijkt ons bij de voortreffelijke organisatie van de secretarie vrijwel uitgesloten. Tot n,u toe is de Rallye voor het teaim- Jan Hamel-Jan Schol,be een zacht eitje geweest. Vannacht zijn zij de controle post in Amsterdam gepasseerd zonder roog enig stmafpunt t,e hebben opgelopen. Zij waren bij alle controlepunten ver vooruit geweest op hun schema en konden dns overal rust nemen. De samenwerking is goed. Beiden namen een evenredig aan deel in het rijden en de kans om te slapen wordt dankbaar bij toerbeurt benut. De emiige spanning, welke eir tot nu toe geweest is, lag vóór de start. Natuurlijk kwamen ook in Monte Carlo de berichten over de moordende lawines binnen en dezie berichten gingen al spoedig gepaard met geruchten over sneeuwstormen op die route. In atller ijl hebben de beide Jannen toen sneeuw ketting,en om hun wielen gemonteerd. Deze bleken aanvan kelijk te kilein, zodat er monteurs bij moesten komen om het zaakje nog op tijd te fixen. Alleen bij Coimar was er enige mist en bij St. Julien zat men enige tijd in de nevel- De motor snort als een electniische naaimachine en de keins pp een goede af loop is dius groot. Men is nog enigszins bang voor het traject tossen Bourge en Clermont Fernant en tussen Valence en Monitie Carlo, omdat hier de gladheid van de weg het gemiddelde eventueel zou kunnen drukken. Op die heenreis hééft hot team echter deze trajecten reeds op tijd gereden en het kwam er zeer gunstig uit. Tijdens de' tweede Nationale Britse Ver- pakkings-tentoonstelling, welke van 30 Januari9 Februari te Londen gehouden wordt, toont bet internationale Van Leer Concern van Vatenfabrieken zijn rijdende fabriek in de Empire Hall. Voor een groep autoriteiten uit Enge land en andere landen werd een speciale demonstratie gegeven. Hierbij rolde 29 minuten nadat het convooi voertuigen, waaruit de fabriek bestaat, de Empire Hall Was binnengereden het eerste vat, beproefd-gelakt-gedroogd, geheel voor ge- gebruik gereed Uit de „fabriek". Tijdens de hele duur van deze verpak kingstentoonstelling zal de rijdende vaten- fabriek in volle werking te bezichtigen zijn. Hedien zou in onis land een Oostenrijkse handelsdelegatie arriveren, d'ie met een Nederlandse delegatie zal onderhandelen over het aangaan van een nieuwe ban. delsovereenkomst tussen ons land en Oostenrijk. De mogelijkheid bestaat, dat thans wordt onderhandeld over het aangaan van een handels- en betalingsovereen komst zonder het handhaven van de par ticuliere compensatie. „Wij willen er niet om treuren", aldus DE TIJD over de kabinetscrisis, want „dit kabinet was het product van een onwe zenlijk spelletje legkaart, een poging om partijen met elkaar te verbinden, die in waarheid alte weinig aanrakingspunten met elkaar hadden, om een sterke rege ring te kunnen vormen". Verder ken schetst het blad het afgetreden kabinet als onwezenlijk, kameleontisch en zwak en als een „met veel omslag en thepreti- sche berekening gecamoufleerd parle mentair kabinet, niet sterker dan de par tijen, waarop het steunde, van welke vier partijen er drie in zich en dan nog weer onderling verdeeld zijn. In den brede beschouwt de artikelen- schrijveir de mogelijkheden om tot op lossing van de regeringscrisis te komen, waarbij het de heer Oud als kabinets formateur weinig kans geeft. De beste oplossing ziet hij in de aanvulling van een aantal, zo niet de meeste ministers uit het kabinet, met enige nieuwe figu ren op sommige sleutelposities^ voorna melijk de minister-president, Oorlog en Uniezaken. Hij spreekt de hoop uit dat er een nieuw kabinet zal komen, fris en krachtig genoeg om èn het vraagstuk Nieuw-Guinea en het vraagstuk der De fensie met andere ogen te zien. Hij stelt daarbij nog een voorwaarde: dat de po litici uit de katholieke en socialistische sfeer elkaar in rijke mate zullen blijken te verstaan. Vanmorgen is de fabriek van kurk- isolatiemateriaal van de firma Pull, welk bedrijf gevestigd is in het voormalig koetshuis van het landgoed „Heidepark" tussen Doorn en Driebergen, bijna volle dig uitgebrand. Ongeveer 60 man worden door de brand werkloos. Naar aanleiding van geruchten als zou de regering de televisie-plannen willen opschorten omdat voor de totstandkoming van een goed functionnerend defensie apparaat een sterke versobering van het economisch leven noodzakelijk is, verne men wij dat te dienaangaande nog niets beslist is. Ook heeft Philips nog geen be sluit genomen om de bouw van televisie- apparaten drastisch te beperken en de experimentie uitzendingen te staken. „Wij overwegen dit eerst", zo zei men ons. „als de regering bekend gemaakt heeft dat het voorlopig niet tot geregelde uit zendingen in geheel het land zal komen". De Britse minister van buitenlandse zaken. Kroest Bevim, diie, gelijk reeds ge meld, lijdende in aan kmgon'tstelsiü®, heeft een „redelijk goede nacht" gehad, aldus deelde de hem behandelende geneesheer vandaag mede. De Icmgontstekinig beperkt zich tot nu toe tot één long. Woensdagmiddag had ós eirts meege deeld, da>t die zieke niet was achteruit gegaan, diart zijin temperatuur gedaald was en zijn toestand, „gezien diiit stadium van die ziekile, bevredigend" was., De Kon .Rotterdamsche Lloyd heeft onlangs een der beide motoren van het nieuwe m.s. „Mataram" bij wijze van proefneming ingericht voor het gebruik van stookolie i.p.v. dieselolie. Dit heeft gedurende een reis heen en weer naar Indonesië dermate voldaan, dat thans, nu de Mataram weer in Rotterdam ligt, ook de tweede motor voor het gebruik van stookolie geschikt wordt gemaakt.' Het varsehil tussen de prijs van diesel olie e ndiie van stdbkolie is zo groot men spreekt van verscheidene honderden guldens per zeedag dat de zeer hoge kosten van de hiertoe nodige nieuwe installatie en ook iet risico van grotere slijtage, door de K. R. L. volkomen ge wettigd worden geacht. Ook het Donderdag van hier naar In. donesië vertrekkende m.s. „Langkoeas'.', dat eveneens na de oorl ihieuw in de vaart werd gebracht, is tijdens het ver blijf in Rotterdam voor het gebruik van stookolie geschikt gemaakt. Ook a.s. Zondag heeft Hermes-DVS een thuiswedstrijd en wel teigen Haarlem. Nu heeft men aan de Damlaan tegen woordig iets tegen de Haarlemmers, Niet omdat deze heren onsportief zijn, maar de 3 wedstrijden in de Spaarne- stad hébben Hennes precies zes punten gekost en de Blaiuwwitlen vinden bet. nu niet meer dan billijk dat de nog res terende punten nu in Schiedam blijven. Hét is echter de vraag, of de Haarlem mers met deze redenering accoord zul len gaan en dus kan men Zondag een felle strijd verwachten. Aan de ene kant Hermes, dat na de goede tweede helft van Zondag naar we hopen èfiar zelfvertrouwen heeft teruggevonden en er prijs op stelt het ongeslagen thuisiW cord te handhaven; aan de andere kant een Haarlemroerelftal, dat züeh na een slechte start uitstekend heeft hersteld en er prijs op zal stellen om zich zo spoe dig mogelijk uit de gevaarlijke zóne te werken. Bovendien stellen beide elftal len er prijs op om werkelijk voetbal te spelen en niet door afbraak bun prin ten bijeen te garen. Degehen d'ie Zondag j.l getuigen zijn ■geweest van de wedstrijd EDOSVV, zullen met genoegen hieraan terugden ken en niet alleen de 1—0 overwinning die op de Haarlemmers werd behaald stemde tot tevredenheid, doch bovenal waren het de fijne nuances van het SVV-spel die de toeschouwers hebben doen genieten. Enthousiast en met overleg is er ge speeld en onwillekeurig riep het ver toonde spel herinneringen op aan de glorieuze SW-jaren die achter ons lig Op Maandag 29 Jan. a.s viert het R K. Vrouwengilde zijn Vastenavond in Gebouw Irene Nieuwe Haven, al hier. Het Katholiek Rotterdams Toneel zal opvoeren het blijspel „Per Lucht post", wat overal veel bijval oogstte. GEBOREN: Martha J„ d. v. R. H. Christ'iaans en I. A. Leemans; Fridüs, z. v A. van Wijnen en M. A M. v. d. Goes; Emelia M. R.. d. v. J. F. de Maat en R. C. Jansen; Johanna M. I., d. v. H. G. va,n Dooren en H. J. Sciholte; Conne- lis J., z. v. H. v. d. Houwen en L. P. Koijck; Elisabeth, d. v. B. J. Oor- soht en E. Eijsbeng. De benden van de communistische oproerkraaier Ho Tsji Minh stropen de zo vruchtbare Tonking-delta af, waar eindeloze rijstvelden het voedsel leveren voor een groot gedeelte van Vietnams bevolking. De Fransen spannen al hun krachten in, om deze delta in handen te houden, maar hun gezag strekt zich er niet verder uit dan de forten en militaire posten, die ze er hezet kunnen houden. De communisten, in de laatste tijd gesteund door Chinese „vrijwilligers", dringen telkens tot diep in de Franse stellingen door, dood en verderf zaaiend, moordend en brandschattend. De weerloze bevolking is er het slachtoffer van. Over het algemeen kunnen de Fransen en speciaal de mannetjesputters van het versterkte Vreemdelingenlegioen, zich zelf wel verdedigen. In diezelfde, door de gesel van de oorlog geteisterde Tonkin-delta, die gevormd wordt door de brede, Rode Rivier, liggen diep in het binnenland twee Katholieke bisdommen. Een verslaggever van het be kende Amerikaanse weekblad „Time" hêeft er samen met enkele vertegenwoor digers van de E.C.A. een bezoek gebracht. Hij en zijn metgezellen behoren tot de weinige blanken, die er in de laatste jaren de voet hebben gezet. Decennia geleden werkten er Franse missionarissen, maar de inlandse priesters, door hen opgeleid, namen spoedig hun taak over. Het verhaal van de man van „Time" is merkwaardig en het klinkt bijna ongelofelijk en we zijn gen en op deze vlette manier doorgaande I dan^ ook zo vrij, het geheel voor zijn re- i 1 1 J m.i of riot I lp/\n m/t 4-a lllf L „4 is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat straks het zaakje nog wel eens kan gaan lopen. Bovenal echter blijven de Rood- Groenen nuchter en gaan zij Zondag naar Amsterdam met de idéé, dat Vole- wijekers een verdraaid goede ploeg heeft en dat er een geweldige krachtsinspan ning voer nodig is om weer met de volle buit naar huis te komen. De SVV-jon- gens zijn echter wild op een revanche, wamt de 5—1 nederlaag in de thuiswed strijd, zit hun no,g steeds niet lekker en daarom gaan zij vol goede meed over het IJ cm deze smaad uit te wissen en om de hoop die in vele Schiedamse har ten gekoesterd wordt, aan te wakkeren. Volgens mededeling van de Neder landse Bank N. V. is de koers van de Canadese dollar met ingang van 24 Jan. vastgesteld op 3.59', i3.6 f li (3.6011— 3.62 li). kening te laten. Maar we vonden het te interessant, om het onze lezers te onthou den, al is het moeilijk, in deze tijden van slechte en onvolledige berichtgeving be vestiging van de door de Amerikaanse journalist neergeschreven feiten te ver krijgen. Welnu dan, na een zware reis. die dagen lang duurde, kwam hij in Bui Ghu (spreek uit Boei Tsjioe) en Phat Diem (spreek uit Fet Ziem) aan, twee Katholieke Apos tolische Vicariaten, onmiddellijk aan .el kander grenzend en waar het bisschops ambt wordt uitgeoefend respectievelijk door Mgr. Ho Ngoc Can en Mgr Le Huu Tu. De laatste 'n pater Cisterciënser, is in zekere mate beschermheer van de eerste, die zich in alles door hem leiden laat,- vol gens ide Amerikaan. De twee bisdommen omvatten een gebied van ongeveer twee duizend vierkante kilometers en een be volking van zowat twee millioen, zes hon derdduizend inwoners. Een kwart er van is Katholiek, de rest Bhoeddist. Hét merk waardige is nu, dat de Katholieken er, mede door hun uitstekende organisatie, hun goede opleiding en vooral door hun vastbeslotenheid, zich tegen het commu nistische gevaar te weren, een in elk op zicht vooraanstaande positie innemen. Het bestuur van het land ligt ook op wereld lijk gebied vrijwel ln hun handen en het is Mgr Le Huu Tu, die over alles en allen een wakend oog laat gaan. Het is ook in zijn bisdom, dat de militaire weerstands kracht geconcentreerd is. Niet ver van het bisschoppelijke paleis in de hoofdstad Nai bevindt zich de munitiefabriek. Er verheffen zich in de twee bisdommen meer dan zeshonderd torenspitsen. De ka thedraal van Phu-Nai is in Gothische stijl opgetrokken en is de grootste kerk in heel Vietnam. De Amerikaan en zijn metgezellen waren de gasten van Mgr Le Huu Tu en werden door hem met grote vreugde ont vangen. Immers, in ,®eerJ laren waren blanken naar deze uithoek doorgedron gen. Dermate afgelegen liggen de twee bisdommen, dat de communisten er nog niet toe gekomen zijn, er een expeditie heen te organiseren. Een andere reden is intussen, dat ze weten, daar op de tegen stand van een goed gewapend en getraind legertje te zullen stuiten Slechts enkele malen hebben ze tot dusver strooptochten langs de Zuidelijke grens gemaakt. In het Noorden vormen loodrecht uit de rijstvel den opstijgende bergen eên prachtige, natuurlijke bescherming. De blanke bezoekers woonden een dienst in de kathedraal bij, waar een koor van in het wit geklede meisjes een lied zong: Onze Lieve Vrouw, heb medelijden met Vietnam en geef het vrede. '■-■■si..'. - ■ri'.- 51) En de bestuurder was Wally Chatterton. Bryce hield z'n adem in. Dan had Guest toch gelijk! Wally zocht een goed heenkomen! Met twee sprongen had Bryce de Rolls Royce bereikt en dook achter het stuur. Wat 'n bof, dat hij die wagen daar had laten staan! De Rolls gleed voort, Bryce tuurde voor zich uit, z'n ogen slechts gericht op het achterstuk van de zwarte wagen en hij was zich niet bewust van de verbaasde blik, die sprak uit twee zachttolauwe ogen. De eigenaar daarvan was een blonde, 0-niberispelijk geklede, jonge man, diie z'n hoed scheef op z'n hoofd droeg. Hij was ln gezelschap van een ander jongmens, dat in 't blauw gekleed was. Waf voor de duivel, foeterde de eerste in één adem. Daar is me zo'n lieve jongen er met on2e Lizzie vandoor, Floris. Wat 'n durf. Hetla, diender! En hij wenkte een politieagent. Kom 'ns hier! Nou, kom maar! Ik heb iets. dat speciaal voor jouw oren bestemd Is. De man der wet kwam gewichtig nader bij. Mijnheer? Zie je die blauwe Rolls daar zo heer lijk over de grote weg glijden? blaatte 't jongmens- De agent zei dat hij het zag. Nu, dat ding is van mij, weeklaagde de jongeman verder. Ik begrijpt 't al, mijnheer, zei de diender en diepte uit zijn heupzak een notitieboekje op. Dus de wagen is gesto len. Wat voor de drommel! Zo'n uils kuiken, bromde de eigenaar van de Rolls. Hoor je 't Flor, hij begint het te snappen. Nu, kijk 'nis hier, ik had graag,, dat je de dieven te pakken kreeg.... De auto-dieven, mijnheer, viel de agent hem in de rede. Er zijn er de laatste tijd heel wat. Ik had zoiets wel ver wacht en ik wil U wel vertellen, dat ik al langer een oogje op die vent heb. Hè? Is 't heus? vroeg de ander. Dan is die handige dief er onder je ogen vandoor gegaan, hè? De agent deed of hij niets gehoord had. Wat voor bijzonderheden zijn er mijnheer? vroeg hij. Ja..,.e.... blauw, wagen Rolls twee Zitplaatsen. No. L. 70987. En, beste Flor, ik zeg je Welk nummer, mijnheer? L L van Londen, snap Je, en 70987, we krijgen Naam, mijnheer? Die heb ik je al genoemd, vriend. Rolls. Onderbreek me toch niet telkens —Uw naam, mijnheer? vroeg de agent geduldig. O, neem me niet kwalijk. Dat is mijn schuld. Veeg uit. Hier, m'n kaartje. Uit z'n binnenzak trok hij z'n portefeuille en nam er een kaartje uit. De agent, spelde nauwkeurig naam en woonplaats. Lord Laleham; Monitor Club. Piccadilly. Prachtig, mijn heer. We zullen U bericht zenden. Hij maakte aanstalte om heen te gaan, toen Lord Laléham hem bij de arm tegenhield- Wacht 'ns even, teemde hij. Waar kunnen we die stinkende hobbelwagen pakken? De agent keek hem koel aan. U bedoelt een bus? Schitterend riep Lord Laleham uit. Een bus. Zo'n oude brigadier! Ze zijn er nooit als je ze nodig hebt en ze over rijden je als je ze niet moet hebben. Dat is aardig, Flor. Bussen zijn een ergernis! Gezamenlijk gingen ze heen en namen de bus, die tegenover de Hall stil hield, en bereikten zó hun plaats van bestem ming, omsingeld door 'n menigte vracht wagens, auto's, bussen en motorfietsen, jen arm met witte manchet rees statig omhoog. En waar chaos was, kwam orde. HOOFDSTUK XVI Wedloop met het gerecht, Die verwenste opstoppingen toch! Bryce reed de hoek om van ;Hyde, Park en gaf vol gas toen hij Grosvenor Placé opreed Heel,in Óe verte kon hü nog Juist'z'n prooi onderscheiden. moest hij opnieuw, evenals bij Hyde Park, vijf minuten wachten, omdat het strenge oog van een dienaar der wet over het verkeer waakte en dit met machtig gebaar regelde. Bryce zat achter 't stuurrad en rookte om twee goede redenen. Vooreerst omdat Wally hem al meer vóór kwam en ten tweede, omdat bet gevaar steeds groter werd. aangehouden te worden, verdacht van autodiefstal- Weliswaar kon hij zich ten volle rechtvaardigen, maar dat alles kostte tijd en Wally zou intussen kunnen ontsnappen. Bulten de stad ln de duisternis zou Bryce zich meer op z'n gemak gevoelen. Hij twijfelde er niet aan of hij kon Wal- ly's spoor gemakkelijk volgen, en hij was- er vrij zeker van, dat laatstgenoemde zich naar Newhaven spoedde, waar zijn jacht, de Clara II, voor anker lag. Hij moest Wally in de gaten blijven houden, en hij verhoogde zijn snelheid. Opeens had hij hem uit het gezicht verloren, maar niet zodra zag hij een man van de Auto-Club, die groette, of hij hield stil Hieraan bemerkte hij voor 't eerst, dat de eigenlijke bezitter van de auto lid was van de club.. De in khaki geklede man wist hem op z'n verdekte vraag te vertellen, dat een snelrijdende Buggatti ongeveer een kwartier geleden voorbij was gegaan, Hij reed of de duivel 'm achterna zat. zei de man. Een eind verderop stond Bryce weer stil bij een agent van de A. C„ die ech ter bij ,'t passeren van Wally niets ge daan had- Hij rijdt zowat veertig, mijnheer, vertelde de man hem. Hij is buiten Banstead. Hoofdschuddend had Wally gereden en was wat meer aandacht gaan wijden aan z'n snelheidsmeter. Nu bemerkte hij toen hij achter zich keek, dat de Rolls niet meer te zien was en hij herademde. Hij had de Rolls gezien in de Gore bij het verlaten van zijn huis. Op de hoek van Hyde Park had hij ze weer gezien en de 'bestuurder herkend. Hij twijfelde er niet aan of hij kon als hij wildé, het gemakkelijk winnen van de blauwe Wa gen. Hij ging op zijn gemak achter het stuur zitten en stak een sigaret aan. Een leuke manier om de plaat te poet ten, dacht hij. Hij had op de een of andere manier aardig wat contanten weten mach tig te Worden. De bezittingen van zijn vader waren Zo spoedig mogelijk ten gelde gemaakt Wally had alles, wat hem ten deel viel, bijeengeraapt, en dit onder een aangenomen naam in de Crédit Lyon- nais gedeponeerd. Zijn beschikking in Frankrijk beliep vier en negentig duizend pond. Eveneens had hij vierduizend pon1 ontvangen voor zijn eigen goederen en obligaties. Alles te zamen bezat hij dus ongeveer honderdduizend pond, waarmee hij naar eigen goeddunken kon handelen. Een aangenaam vooruitzicht. Aan de gezamenlijke Naisuki-Press- land-Chatterton rekening had hij niet durven komen, hoewel deze geregistreerd stond op naam van zijn vader, en Wally gemachtigd was tot tienduizend pond van de bank te vorderen, door z'n eigen hand tekening zonder meer. (Wordt vervolgd) Mgr. Le Huu 1 u Mgr Le Huu Tu.bleek een rrian te zijn met een scherp politiek inzicht. Officieel staan de twee bisdommen onder ex-keizer, thans president Bao Dai, doch aangezien diens gezag niet verder reikt dan de Fran se bajonetten, zag Mgr zich de taak toe gewezen, zelf de verdediging van het ge bied op zich te nemen. Hij is dan ook op perbevelhebber van het leger, maar de eigenlijke commandant is Ngo Cao Tung, een bewoner van het diocees, die als ma joor onder Tsjang Kai-Sjek in het leger der Chinese nationalisten heeft gediend. Hij nam in Mei van het vorig jaar de legerorganisatie op zich. Het legertje heet officieel Croupe Mobile Autonome, dus onafhankelijke, bewegelijke groep en telt twee bataljons van elk 1700 man. Als re serve is er een soort militie van 5700 man, maar die is lang zo goed niet bewapend als de echte soldaten, beschikt slechts over een dertigtal oude geweren per compagnie. Voor Vietnam is het echtet toch een be hoorlijke strijdmacht, zeker tegen commu nistische benden. Mgr Le Huu ,Tu heeft in 1945, toen Ho Tsji Minh zijn communistische bedoelingen Verborgen hield en beweerde, een vrij, onafhankelijk Vietnam te willen stichten, evenals keizer Bao Dai met hem samen gewerkt. Maar zodra hij zag, wat de mail beoogde, heeft hij de samenwerking opge zegd. Deze merkwaardige Vietnamse figuur is 54 jaar. Zijn blanke bezoekers vonden hem een charmante persoonlijkheid, van wie een zekere magnetische aantrekkings kracht uitging. En ze ondervonden telkens weer, dat Mgr Le Huu Tu door zijn dio- cesanen als het ware op de handen gedra gen wordt. Overal, waar hij zich vertoon de, werd er hartelijk gejuicht. En de blan ken hadden gezien, hoe in Hanoi de bevol king zonder een kik te geven toekeek, toen Bao Dai passeerde. De mensen hier zien in mij een vader, verklaarde Mgr Le Huu Tu en ze zijn blij, dat ik alle moeilijkheden voor hen oplos. Ook de Boeddhisten schikken zich.gaarne in het wereldlijk gezag, dat ik tegen wil en dank uitoefen. De bisschop rijdt ln een oude auto, waarop zijn wapen geschilderd staat: een zich om een trompet slingerende draak, met daarboven een ster en een bisschops hoed. De soldaten van het legertje dragen op hun uniform een distinctief, bestaande uit een bisschopsmijter en twee gekruiste sleutels. Er wordt in de twee b'idommon streng tegen eoJnmun st.sche épiennen opgetre den, maar er wo-dt e- noo t p"p ,<j gebracht, want de doc s.raf is er a. ge schaft. Wanneer b'sschop Le Huu Tu in 7!jn oude, gammele auto voorbij rijdt, aldus besloot de Amerikaanse journalist zijn merkwaardig verhaal over een merk waardige situatie in een deel van het zo merkwaardige Vietnam, knielen sommigen op de. weg. En. .vele moeders heffen haar zuigelingen op, om ze door hem'te V-n zegenen. Kleine jongens' en-"tfiVsie-- chen en de mannen groeten ée-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2