Het brandmerken van Peking Helder denken en vastberaden adviseert Truman h 1 Gong S Alarmoefening leerde ons veel Verwachtingen verre overtroiien Electriciteitsvoorziening wordt bedreigd door kolenschaarste Kolengebrek bedreigt de electriciteitsvoorz iening ïïi si ETS25 IS, m Moeilijkheden bij de medische faculteit te Nijmegen r jsmï s aarc VIER KINDEREN IN VLAMMEN OMGEKOMEN Al werkt Joep mee het kolenfront seint: zuinig aanook thuis Zware aanvallen op Intsjon Vrijdag 26 Januari 1951 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerikaanse „aanvaller"-resolutie maakt goede kansen Varken „gezouten" met soda 99 Volledige divisie nodig Nooddijk wordt gelegd bij Zuidbroek Ook bij huishoudelijk gebruik blijft zuinigheid nodig Begrip voor eisen van de tijd W oonschuur in Sloten brandde tot de grond toe af 1 LAGEN Eierprijs blijft dalen De gehuwde ambtenares Anti-communistische maatregelen in Frankrijk Bouwwerkzaamheden stop gezet West-Duitsers gaan Russische zönegrens bewaken ">v WEERBERICHT J Truman„Niet onberaden optreden Polder „De Munte" in één week droog? De organisatie van het leger Verrassing was volkomen HOLD HCT DEKSEL CR OP Ontslag opnieuw opgeschort I i V De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidit: Overwegend zwaar bewolkt mat enige regen Ot motregen. Zwakke tot J™1"1 *"ssen Zrrid-Oost en Zuid-West. Iets hogere tempera turen. Zaterdag 27 Januari: °P 820 uur' onder 17.17 uur; Maan op: 22.36 uur, onder 10.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De politieke commi^e der V. N.- r^nofniet tot gebrandmerkt wil "f'Oaller in Korea, en die «».de Aziati- «che landen, waarin het houden van n zeven-mogendhedenconferentie wordt voorgesteld. Sir Benegal Rau, gedelegeerde van India, hield een krachtig Pleidooi voor deze laatste resolutie en vond, dat zij voorrang moest he^en ^ven de Ameri kaanse, temeer daa^n evèntii. kenn,en heeft gegeven aan een ®ventueie ronde tafelconferentie deel te nemen. Hp achtte het dwaas, op eenafstand van duizenden kilometers onderhandelingen tp bliiven voeren met ue vninese rege ring, "waardoor bovendien licht misv|r. stand kon ontstaan en het vragen van toelichtingen telkens opnieuw kostbare tijd zou vergen. De Engelse afgevaardigde, Jebb, zeidc, dat zijn land het "!n lijnen eens is met de V. S. wat betreft het brandmer ken van Peking als agressor, maar ern stige twijfel koestert omtrent het over gaan tot sancties, alvorens de bedoelin gen van de communistische Chinese rege ring eerst grondig zijn bestudeerd". Strafmaatregelen zouden de crisis slechts verergeren, aldus Jebb, die tenslotte als zijn overtuiging uitsprak, dat Peking recht had op een zetel in de V. N. De afgevaardigden van Nieuw-Zeeland en Chili steunden de Amerikaanse reso lutie, doch de Egyptische gedelegeerde Een inwoner van Panningen (L.) kwam tot de minder aangename ontdekking, dat de slager, bij wie hij zijn vette varken ter slachting had gebracht, soda in plaats van zout had gebruikt. Het spek kwam prachtig blank uit de kuip, maar begon in de pan vervaarlijk te schuimen. Waarschijnlijk heeft de leverancier van 't zout zich vergist en soda gegeven. Het vlees is ech- ter onbruikbaar gewordem achtte haar ongeschikt om de deur open te houden voor een vreedzame oplossing van het geschil. De Rus Tsarapkip, die Malik tijdens zjjn ziekte vervangt, steunde de Arabisch-Aziatische resolutie, al be vatte zij dan zJ. „een aantal onvol maaktheden", toch kon zij wellicht bijdragen tot de verwezenlijking van een vreedzame regeling, zo meende hij. Hedenavond komt de politieke commis sie wederom bijeen. Men verwacht niet, dat de Amerikaanse resolutie dan al in stemming zal worden gebracht. Frankrijk heeft reeds te kennen gegeven, dat het de resolutie zal steunen. België en Luxemburg zullen dit voorbeeld vermoe delijk volgen. Ook op de stem van Zwe den, Denemarken en Noorwegen schijnt men te Washington vast te rekenen. De Nederlandse delegatie is door het aftre den van haar regering in een moeilijke positie gekomen, maar men neemt alge meen aan, dat ook zjj de veroordeling van Peking zal steunen. Enige twijfel bestaat nog over de houding van Engeland. President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse resolutie de krachtige steun heeft van regering, congres en bevolking der V. S., „Elk lid der V. N. moet echter in deze kwestie z^jn eigen beslissing nemen. Ik voor mij zie geen andere mogelijkheid dan een aanvaller aanvaller te noemen", zo zei Truman, die hier echter direct aan toevoegde: „Het is nu kennelijk niet de tijd voor een snel of onverstandig optreden. Het is de tijd voor helder denken en voor vastberadenheid". Marine-eenheden van de V.N. bombardeerden gisteravond de ba- ven en de stad Intsjon aan de West kust van Korea. Er zijn geen bijzon derheden over enige ondersteunende actie te land. Aan de operatie namen Canadese en andere öorlogssebepen van het Britse Gemenebest deel. Op 9 September van het vorig jaar, zoals bekend, begon de grootscheepse lan ding van geallieerde troepen bij Intsjon. Op 4 Januari van dit jaar moest de haven, welke 30 km. ten Westen van Seoel ligt, door de ver bonden strijdkrachten worden ont ruimd. Donderdagavond werd meegedeeld, dat er in de toestand van de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, die, zoals bekend, aan een longontsteking lijdt, „een besliste verbetering" is ingetreden. De humor in ons leger verloochent zich nooit. „Terug van weggeweest schreven de jongens van de lichting 1949 II op deze legerwagen, toen -c er' na de alarmoefening mee naar „huis' terugkeerden. «tplror»^ nnlr al trinitPn WÖ llit d6 ITlOnd Als eerste van de fractievoorzitters uit de Tiveede Kamer, werd gisteren prof mr. C. Romme door H. M. de Koningin ontvangen in verband met de Kabinetscrisis. Het water, dat enige etmalen lang met groot geweld de polder „De Munte" b« Zuidbroek instroomde, is gistermiddag tot rust gekomen. Het peil in polder en Disp was toen ongeveer gelijk. Onmiddellijk werd begonnen met het leggen van een ringdflk om het gat tn de weg langs het Muntendammerdiep. Tientallen soldaten waren bjj de werkzaamheden ingescha keld. Men hoopte nog des nachts de ring dijk gereed te hebben. Deskundigen hebben berekend dat de polder in een week drooggemaien tan worden. Maar daarnaast zijn er tal van andere problemen, waarmee men in dit gebied rekening moet houden. Tengevolge van de sterke daling van het waterpeil in het Winschoterdiiep loopt de beschoeiing eirmstiig gevaar. De wegen langs het Winschoterdiep in (jg omgeving van Hoogezand zijn daarom voor het ver keer gesloten verklaard, want hier en paar vertonen zich reeds gevaarlijke scheuren. Het doorgaande verkeer wordt via Foxhol naar Veendam geleid. Ook de wallen van het n<u vooreen groot ge deelte leeg gelopen Muntendiammerdiep vinden geen steun meer en diaar deden zich reeds instortingen voor. Hel. gevaar voor de spoorlijn Zuidbroek-Stadskanaal is echter geweken. Na 27 Januari a.s. zullen de maatregelen tot beperking van bet electri- citeitsverbruik tijdens de piekuren niet meer van kracht zijn. Geconstateerd kan worden, zo vernemen wij van bet ministerie van Economische Zaken, dat deze maatregelen in het algemeen tot bet beoogde doel hebben geleid. Inmiddels vormt echter de kolenschaarste in toenemende mate een ernstig gevaar voor storing van de electriciteitsvoorziening. Naast andere maatre gelen, welke een tijdelijke drastische beperking van bet kolenverbmik beogen, zal het noodzakelijk zijn het verbruik van electriciteit, zowel voor licht- als voor kracht- en warmtedoeleinden tot het strikt noodzakelijke te beperken. Teneinde tot een zo groot mogelijke be zuiniging op het kolenverbruik der elec- trische centrales te geraken, zullen, gelijk onlangs reeds werd medegedeeld, met in gang van 28 Januari a.s. de volgende be palingen van kracht worden: Etalage-verlichting zal voorlopig uit sluitend zijn toegestaan tussen zonsonder gang en 20.30 uur. Dit houdt in, dat de étalage-verlichting gedurende de hiervoor belangrijkste uren kan worden ontstoken. Het verbod van lichtreclames en buiten verlichting zal voorlopig moeten blijven gehandhaafd in afwachting van voldoende zekerheid met betrekking tot de toe komstige kolenpositle. Geen gebruik van electrische kachels ne minister van Economische Zaken doet een ernstig beroep op de huishoudelijke verbruikers en het bedrijfsleven zich tot kolenverbruik te ip op he, huishoude_ Het Is ne electriciteit een be- liik verbruik van 20 nct tjt eraan herinnerd, dat ook het kolenver bruik der gasfabrieken omlaag wordt ge bracht. Dit betekent, dat ook voor het huishoudelijk gasverbruik 20 pet. be sparing dient te worden bereikt, wil men verdere maatregelen voorkomen. (Vam onze verslaggever.) De alarmoefening van ons leger, die deze week negenduizend militairen aan de Oostrand van de Veluwe bjj elkaar bracht is afgelopen en de organisatoren zijn over de resultaten van deze eerste oefening verre van ontevreden- „Gezien de vele moeilijkheden was ik omtrent het resultaat een beetje huive rig, maar in grote Ijjnen heeft alles mijn verwachtingen overtroffen. Dit neemt niet weg, dat er een zeer groot aantal tekortkomingen is geweest, maar die be treffen eigenlijk alleen détails. Ook op mijn eigen staf zijn deze fouten gemaakt'" aldus verklaarde ons de Commandant Strijdkrachten te Velde, gencraal-majoor A. T. C. Opsomer kort voor het einde van de oefening in de Willem Hl-kazerne te Apeldoorn, waar de staf tijdelijk was ondergebracht. Over moeilijkhewen gesproken: majoor A. R. Pino, die orpam. wntot van de oefe ning, welke in bet strengste geheim was voorbereid een week of drie geleden kreeg hij zijn opdracht, terwijl zelfs de Staf op twee andere hoofdofficieren en een onder-officier van hef V.H.K. na on kundig waren informeerde hier en .daar eens, hoe de troepen hef in hun zo plotseling aangewezen kwartieren maak ten. Als antwoord kreeg hij te boren: „de moeilijkheden zijn absoluut onoverkome lijk, maar we fixen bet allemaal". Zonder dat iemand het zo spoedig ver wachtte er was alleen bekend ge maakt, bat binnenkort giroot alarm zou worden gemaakt moesten officieren en manschappen doen alsof ze in oorlogs omstandigheden verkeerden. Alle onder delen, welke tot een normale gevechts groep' behoren, bataljons infanterie, esca- drons cavalerie, afdelingen artillerie, compagnieën van de Verbindingsdienst de genie de geneeskundige dienst, aan- en afvoertroepem enz. waren binnen korte tijd gevechtsktear gemaakt en de ver- t>lering geschiedde, zoals dat dan past, waarbij de troepen zelf moeten koken. H-ii minste 20 pet. te sparing van w» moet v hct bran_ bereiken. Hiert tollig lichtpunt en he? gebruik van electrische kachels ge heel worden vermeden. De particuliere verbruikers deze wijze in belangrijke industrie om de electriciteitslevermg ortgang te en huishouding ongestoord ,,.kt dat de doen vinden. Slechts indien er'oep tot getroffen maatregelen enkethoudelijk energiebeperking op het huis ltaten industrieel verbruik gunstige hebben afgeworpen, zal het mog u (g van verder strekkende maatrege zien. Het moet met ieders medewerking mogelijk zijn strengere maatregelen voorkomen. „,nrdt In aansluiting op het bovenstaande w De Mijn-industrieraad heeft gisteren de vraag besproken, welkei maatregelen op h„t oebied van de arbeidstijd in het mijn- wïriii kunnen worden getroffen om het *1'Tkort aan industriekolen, als gevolg van het uitblijven van „e ver wachte kolen-import, zoveel mogelijk op dien de aan Zondagsarbeid verbonden bezwaren van godsdienstige, sociale en practische aard vermijdt. Bij verordening heeft de raad derhalve bepaald, dat op de Zaterdagen 27 Januari, 10 17 en 24 Februari, 3, 10, 17 en 31 Maart en 7 en 14 April twee uur langer dan normaal wordt gewerkt door de ondergrondse ochtend- en middagdienst en door de bovengrondse arbeiders, voor zover deze laatsten in verband met de ondergrondse arbeidstijd eveneens langer moeten werken. Dientengevolge zal de aansluitende nachtdienst op Zondagmorgen om vier uur eindigen. De Zaterdag 27 Januari is ge kozen, in plaats van Zaterdag 3 Februari (Zaterdag voor Carnaval). D« raad bepaalde verder, dat aa» de ondergrondse arbeiders in alle drie de diensten op bedoelde Zaterdagen het loon van anderhalve dienst zal worden uitbe taald. Voor de bovengrondse arbeiders, die in verband met de ondergrondse arbeidstijd eveneens langer of op een ver lengde nachtdienst moeten werken, werd een overeenkomstige regeling van de be loning getroffen. Zoals men weet, hadden alle in de M.I.R. vertegenwoordigde mijnwerkersbonden zich bereid verklaard tot medewerking aan maatregelen tot verlenging van de arbeidstijd. Een korte, geer felle brand in een tot woonliuis verbouwde schuur op een tuindersbedrijf aan de Zuidakerweg bij Sloten (Amsterdam) heeft gisteravond de 41-jarige vroegere tuinder W. Meekel en zijn vrouw van vier-Van hun vijf kinderen beroofd. De brand was in korte tijd zo hevig, dat alle pogingen om de slachtoffertjes, die nog zeer klein waren, te redden vergeefs waren. Tegen middernacht waren de lijkjes van de kinderen geborgen, die van Ria, 6 jaar, Elly, 5 jaar, Keesje, 2Va jaar en V im, 5 maanden. De vader is bij zijn wanhopige reddingspogingen van het dak naar beneden gevallen en daarbij door het glazen dak van een soort serie geslagen. De toevallig passerende dokter Bolt uit Sloten, heeft de man, die vrij ernstig aan hoofd en handen gewond was, verbonden en de G. G. en G. D. bracht hem later naar een Amsterdams ziekenhuis. Toen de brand omstreeks half tien ont stond, waren de zo zwaar getroffen vader en moeder in de woning van hun ouders, waaraan de schuur is aangebouwd en waar zij een kaartje legden met 's mans zuster en haar verloofde. Buren, die de brand het eerst ontdekten, waarschuwden door onder luid „brand "-ge roep op de ruiten te banken. Willem Meekel en zijn toekomstige zwager renden naar het achterhuis (de schuurwoning). In de keuken troffen zij daar het oudste zoontje, de 8-jarige Nico- laas, die door de rook was wakker gewor den, en zijn broertjes en zusjes had ge tracht te wekken. Toen hem dat niet lukte, is hij naar beneden gegaan om zijn ouders te waarschuwen. Een verstikkende rook belette de man nen de bovenverdieping te bereiken. Zij Tiin daarna op het dak geklauterd om dnor het inslaan van ruiten de kinderen t* bereiken. Overal echter versperde een —«tikkende rook hun de toegang en na de val van de vader moesten zU hun wan hopige pogingen staken. Het vuur had in de schuur vrij spel en die met groot materiaal ter T tót kwam' kon in deze ongelijke strijd ook al door watergebrek weinig meer doen dan het nathouden van het voorhuis, waaruit vele behulpzame handen de meu bels weg hadden gedragen. K„ren was er trouwens ge- HuIP vsnde^buren was noeg. En d d dat Jn d(| alge. aanvankelijk nog MP alarm mene verv i,eren misschien toch nog •- veiligheid gebracht De oefening hield geen enkel verhand met een blondere internationale toe- stand, maar gebeurde alleen, omdat de organisatie van ons leger thans zo ver gevorderd is, dat zulk een oefening mo gelijk is- Zij zal daarom nog wel eens herhaald worden, o.a. wanneer in Juli de lichting 1950 II gevechtsklaar zal zijn. Voor het grootste gedeelte was het nu de lichting 1949 H, die op oen snelle paraat heid getest werd, eigenlijk de enige lich ting, die goed gewapend is en op het ogenblik uit kan rukken. Volgens generaal Opsomer is dit te weinig en persoonlijk zou hij te allen tijde een volledige divisie (18 duizend man) gereed willen hebben. „Wij zullen hard moeten werken", al dus de generaal, „als we aan het einde van het jaar drie divisies mobilisabel wil len hebben". Overigens houdt het alarm bij een oefe ning als deze geen verband met mobilisa tie en kan het ook gegeven worden bij watersnood. Het ging er nu op de aller eerste plaats om de manschappen vlug klaar te maken en in hun kwartieren te krijgen. Wel wend, toen wij er waren, nog een kleine oefening gehouden door troe pen op voor hen vreemd terrein en m de omstreken van Apeldoorn zagen wij1 een afdeling artillerie en een bataljon infan terie in stelling komen. In een café bevond zich een com mando-post onder leiding van overste Naarding, die toen wij er kwamen, juist zi.jn bevelen had uitgedeeld, nadat hij zelf opdracht had gekregen naar het Apel- doornse kanaal op te rukken en een lang zaam gevecht te leveren tegen vijande lijke troepen, die de IJssel overgetrokken waren. Terwijl hij ons zijn verhaal deed, sloeg de klok juist twaalf, wat het einde van de oefening betekende en op onze terug reis zagen we onze goedgeluimde soldaten bepakt en bezakt weer naar hun eigen kazernes terugkeren. De stemming onder de jongens was uit stekend, ook al vingen we uit de m°nd van een kwasi-kankeraar op, dat ze dit "s avonds wel in de krant zouden lezen, maar kankeren en humor horen nu een maal bij het leger. Vrolijk apennootjes pellend en knabbelend onderhielden de soldaten zich met de jeugd, voor wie het dubbel feest was. Een vrije morgen van wege inkwartiering in sommige scholen en daarbij zoveel soldatenDe school jongens bleken nog meer dan volwasse nen van het leger te weten en konden maar wat goed „hogen" onderscheiden. In alle opzichten heeft de burgerij goed meegewerkt en begrip voor de noodzaak van dit soort oefeningen getoond. Een extra-woord van lof had de generaal voor de meisjes van het V.H.K., die zich practisch als eersten op zijn bureau in Den Haag kwamen melden. De grootste moeilijkheid is geweest alles goed geheim te houden, want het mocht ook aan de leiding zelf pas op het tijdstip van de oefening zelf bekend zijn, en dat, terwijl ook met de Spoorwegen overleg gepleegd moest worden en de burgemeesters, die pas een paar dagen tevoren bezocht waren, met inkwartie ring rekening moesten houden. Normaal zou men de oefening via de radio en aanplakbiljetten bekend hebben kunnen maken, maar thans moest de ver rassing volkomen zijn. De drie betrokken officieren in Den Haag hadden enveloppen, waarin weer enveloppen zaten met de vermelding Al armtoestand I en Alarmtoestand II. Deze enveloppen zijn naar verschillende on derdelen van de marechaussée in het land verzonden en mochten eerst na telegra fische waarschuwing opengemaakt wor den. Dat was pas het tijdstip van de oefening en toen eerst wisten ook de bur gemeesters, dat er kwartiermakers in hun gemeente zouden komen. De enveloppen met de vermelding van de alarmtoestand zijn Dinsdagavond door de marechaussée in het land rondgebracht en op de verschillende staven werd aller eerst getracht al het personeel telefonisch te waarschuwen. Dit is evenwel op een volkomen mislukking uitgelopen, omdat vele officieren door geen telefoongennkei waren wakker te krijgen Toen zijn mo torordonnansen ingeschakeld en jn Am sterdam, Den Haag, Gouda en yiaardui- gen Is veel medewerking van de politie ondervonden. De Nieuw-Malthusiaanse Bond is ook onder haar nieuwe naam: „Ned. Vereni ging voor sexuele hervorming" geen orga nisatie. die bij ons ook maar enige sympathie kan wekken. Haar propaganda dwong ons menigmaal tot afkeuring. F.r is daar geen plaats voor mensen uit onze rijen. Tien duizenden eerlijke en vooruitstre vende leden van de N.V.S.H. (o.w. vele communisten) zijn bij deze bond nu in de oppositie gegaan volgens „De Waarheid". De beginselverklaring zou door dragers van mens-vijandige theorieën herhaalde lijk geschonden worden. „De Waarheid" neemt natuurlijk de kans waar om Amerikanen de mantel uit te vegen maar voor de rest zijn de mede delingen ter voorlichting wel waard om in enkele korte passages te worden vast gelegd. Wij lazen: „Tevens werd de aandacht er op ge vestigd, dat de leiding van deze vereni ging misbruik maakt van de gelegenheid tot voorlichting om propaganda te voe ren voor allerlei vormen van Neo- Malthusianisme, d.w.z. voor theorieën, volgens welke de maatschappelijke ram pen „overbevolking" als oorzaak heb ben. Hiertegen is binnen de vereniging verzet gerezen. De overbevolkings-theorie is een leugenachtige imperialistische theorie. De oppositie tegen de reactionnaire, on wetenschappelijke koers van het hoofd bestuur der N.V.S.H. en van de redac teur van „Verstandig Ouderschap" be werkstelligde op het N.V.S.H.-congres van 1950, dat de toenmalige redacteur G. Nabrink de onvoorwaardelijke toezeg ging deed., gelijk aandacht te schenken aan de diverse opvattingen over deze problemen. In het nieuwe nummer van Verstandig Ouderschap (Jan. 1951) schrijft Nabrink een stuk „Het bevolkingsvraagstuk en de N.V.S.H.", waarin hij brutaalweg verklaart, dat het met de plaatsing van artikelen, die hem niet aanstaan, afge lopen is. Het artikel van Nabrink is volledig in strijd met de waarheid. Zo betoogt hij nu opeens, dat het be volkingsvraagstuk eigenlijk voor de N.V.S.H. niet van zoveel belang is. na dat hij zelf jaar in jaar uit, bijna in elk nummer, artikelen heeft opgenomen, waarin de overbevolkingstheorie ver dedigd wordt. Voorts wordt nog medegedeeld: Op blz. 15 van het gedrukte congres verslag der N.V.S.H. van 1950 betoogt Nabrink. dat het congres der op te rich ten „Internationale voor geboorte-rege ling en' Sexuele Hervorming" in 12951 in Nederland gehouden moet worden. Waarschijnlijk zal Amerika de posten in dollars voldoen, zegt Nabrink woorde lijk. Maar, zo voegt hij er aan toe, ook wij zullen kosten hebben"en daar voor zullen wij wat moeten opoflerea, al zou het desnoods de blauwdruk van „Verstandig Ouderschap" zijn". Welnu, dit is thans geschiedt. De leden van de N.V.S.H. weten nu, waarvoor de contributlegelden en de winst op de middelen, die het aan de N.V.S.H. ge koppelde voorbehoedmiddelen - bureau verkoopt, gebruikt worden: ter voor bereiding van anti-Nederlandse congres sen, waarbij de Amerikanen zelfs in de kosten willen delen, omdat van daaruit nogmaals duidelijk kan worden gemaakt, dat er te veel Nederlanders op de wereld zijn en dat de Marshall-,.hulp" zal verdwijnen, als we niet vrijwillig onze bevolking beperken. De Bond of tegenwoordig Vereniging kan het er mee doen. Maar nogmaals, geen organisatie voor ons. Het riekt er kwalijk. Laat ons het deksel er maar gauw op doen. HENK VAN DER MAZE. Van de generale staf gingen een paar officieren direct naar Apeldoorn, waar binnen acht uur de gehele staf volkomen oorlogsvoorbereid aanwezig was. Ook met de verplaatsing van de troe pen is het in het algemeen goed gegaan. Het laatste onderdeel marcheerde s mor gens om 11 uur af en was om 5 uur bin- nen. Een beetje vreemd stond het bataljon van Eefde te kijken, dat juist in Elspeet aan het oefenen was. iets gehoord had van Den Haag over verplaatsing op hoger niveau en zich afvroeg of het daar soms heen moest. Dan bleek het op de Veluwe nog rus- Terwijl vele dingen duurder worden, daalt de eierprijs nog steeds. Gisteren werd op de eiermarkt te Barneveld voor een groot deel van 1.70p.000 stuks aan gevoerde eieren slechts 10 cent per stuk betaald. Enige maanden geleden deden de grootste eieren zelfs meer dan 20 cent. Was laatstgenoemde prijs abnormaal hoog, eerstgenoemde is volgens de pluimvee houder te laag. De voerprijzen zijn zo hoog, dat het moeilijk wordt nog wat op de eieren te verdienen ais de prijzen zo laag zijn. De daling wordt veroorzaakt door een te geringe export in een tijd, waarie de «aswwtea voortdurend stygea volgd was, tijdig bU buren in waren. Toen dit tege„ d informeren niet het geval bleek, was de werkelijkheid des te wrede De verslagenheid onder de bewoners van het Zuideraker, een ,ten Noord-Westen van Sloten (f de Midden- veldsepolders, is naar het zich laat den ken zeer groot. Omtrent de oorzaak van de brand, die vermoedelijk op de bovenverdieping is ontstaan, tast men nog volkomen in het duister. Wel is bekend, dat in de keuken een fornuis brandde, waarvan de afvoer langs de zolderverdieping liep. De 41-jarige vader was oorspronkelijk tuinder van beroep, maar werkt sinds enige tijd bij de K.L.M. op Schiphol in de pantry. Met zijn vrouw en enig over gebleven zoontje vond hij voorlopig onderdak bjj overburen, tiger te zijn. al hebben ook daar het ont slag van generaal Kruis en de kabinets crisis de gcn.uoderen van hoog tot laag bezig gehouden. De voorgenomen maatregel tot ontslag van huwende en gehuwde ambtenaressen in dienst van het rijk is enige malen opgeschort, laatstelijk tot 1 April a.s. Naar wij vernemen, is de ontslagtermijn thans andermaal verlengd. Het gehuwde vrouwelijke rijkspersoneel kan dien tengevolge In dienst worden gehouden tot 1 Januari 1952. De Franse nationale vergadering heeft drie maatregelen genomen om de macht van de communistische fractie, de groot ste van het Franse parlement, te beknot ten. Drie communistische leden van parle mentaire commissies zijn van hun functies van rapporteur ontheven. Voorts is de onafhankelijke communistisch-gezinde af gevaardigde Forcinal als voorzitter van de commissie voor oudstrijders vervangen door een radicaal en tenslotte is de 80- jarige eveneens communistisch-gezinde onafhankelijke afgevaardigde Louis Marin niet herkozen als lid van de commissie voor buitenlandse zaken. Marin is 45 jaar lid van de commissie geweest. De particuliere secretaris van H.M de Koningin, W. J. baron van Heeckeren van Molecaten. heeft zich verloofd met mevr. M. A. Pennink, de verzorgster van de prinsesjes. Het huwelijk zal vermoede lijk in Maart a.s. worden gesloten. Het ligt in de verwachting, dat mevr. Pennink binnen afzienbare tijd haar func tie op paleis Soestdijk zal neerleggen. Hat laatst gevonden slachtoffertje wordt geborgm (Van onze correspondent) De voorbereidende werkzaamheden, die direct verband houden met de bouw van een provisorische, voor laboratoria en col legezaal bestemde ruimte voor de medi sche faculteit van de Katholieke Univer siteit te Nijmegen, zijn op last van de betrokken departementen voorlopig ge staakt. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons in verbinding gesteld met prof. Post, die ons mededeelde, dat inderdaad bij de bestuursraad van ee St. Radboudstichting het bericht is binnengekomen, dat voor de bouw van deze provisorische ruimten eerst toestemming zal kunnen worden ge geven. nadat dit in verband met de totale plannen van de faculteit nodig is geoor deeld. De raad van het bestuur beeft zich ech' ter op het standpunt gesteld, dat dit voor lopige gebouw architectonisch niet met het geheel is verbonden. Prof. Post sprak er zijn vertrouwen over uit, dat een spoedig vergelijk zal worden gevonden. Indien dit niet hei geval mocht zijn, dan komt de SL Radboudztichtisg voor nieuw* en wel zeer grote moeilijkheden te staan, om het eerder genoemde besluit, nog in Septem ber van dit jaar met de medische facul.eit te beginnen ten uitvoer te leggen. Het Westduitse parlement heeft Donder dag in eerste lezing een wetsontwerp goed gekeurd, waarin de regering wordt toege staan de Russische zönegrens door veilig heidspolitie te doen bewaken. Er zal een speciaal bewakingskorps worden ingesteld. Deze maatregelen worden vooral geno men omdat steeds meer personen uit de Sovjet-zóne, die tot opdracht hebben on rust to verwekken in West-Duitsland op onwettige wijze de zönegrens overschnj- d<De Westduitse federale regering zal grootte en uitrusting van het sr korps grensbewakingspolitie bepalen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1