Wervelstormen teisteren... -per dan atoombommen Nieuw materiaal voor hoeden DE DOM van GOEDEREEDE Frankrijk maakt goede beurt in Amerika Pleven schiep een fijne sfeer fócoverü s< De ziekte van remedie de tijd, en de es ffiggyü e „Duel boven de afgrond", boeiende roman van een vijftig-jarige debutant Rilsan biedt onbegrensde mogelijkheden In nieuwe vorm met electrische luidinstallatie De Paus en de Kunst UAL1TY... JANUARI 1951» PAGINA S j OPTIMISME OVER PLAN-SCHUMAN Internationaal Ruhr-orgaan zou moeten verdwijnen Al deze atoombommen bij elkaar zijn niet zo erg als een wervelstorm.. In 1640 schreef Hugo de Groot in een brief aan een familielid, dat hij in een boek van een Arabisch schrijver, die 500 jaren eerder dus plm. in 1100 leefde, gewag gemaakt vond van de eilanden Texel en Goedereede. De stad Goedereede moet dus al heel oud zijn, trouwens men weet met zekerheid, dat het al in 1300 een plaats van betekenis was, met een grote bekendheid bij zee varenden; oude handvesten en prive- legiën duiden dat ook aan. Toespraak tot Duitse artisten ELECTRICITEITS- V OORZIENIN G Rechtstreeks of via de gemeente? PHILIPS' SCHADE IN ARGENTINIË VALT MEE acettes Een sigaret van superieure Amerikaanse tabakken Het aroma en de kwaliteit van deze sigaret worden beschermd door een verpakking met cellophaan; Memoires KENGETALLEN VOOR HET KLEINBEDRIJF NIEUWE TAAK VOOR DE MARVA'S PRODUCTIE „WILLEM BARENDSZ" Telkens weer komen er berichten uit de Verenigde Staten over wervel stormen, die daar hele landstreken teisteren, dorpen en kleine steden verwoesten, landerijen onder water zetten, bomen ontwortelen en honder den meters meesleuren etc. etc. Ook in andere delen van de wereld komen Wervelstormen voor. In elk gebied onder een andere benaming. Tornado's orkanen, cyclonen en, als ze van sneeuw vergezeld gaan: blizzards. Deze natuurrampen teisteren de mensheid keer op keer en evenals hij de lawines in Zwitserland en Oostenrijk, waaraan zo pas honder den ten slachtoffer zijn gevallen, staat de mens er machteloos tegen. In de Verenigde Staten jaoen de wervelstormen menigmaal met een snelheid van 150 kilometer per uur voort, soms regenvlagen medevoe rend die aan een zondvloed doen leuken en dood en verderf om zich heen spreidend. Een wervelstorm kan 2 milliard ton water op één dag omhoog tillen en deze geweldige massa kan in vier en twintig uur weer als regen naar omlaag komen, na eerst als water damp over grote uitgestrektheden door de wind te zijn meegevoerd. De publicaties over de kracht der atoomexplosies (de Amerikanen hebben dezer dagen bekend gemaakt, dat er thans ook in Nevada een atoomexplosie heeft plaats gevonden) zal menigeen on willekeurig hebben doen denken, dat er niets zo hevig is als de ontploffing van een atoombom. Maar volgens de geleer- dien, die nu ai jaren het probleem der wervelstormen bestuderen, is een atoom bom tegenover een wervelstorm, wat een vlieg is tegenover een olifant. De natuur ontketent nog steeds krachten, waaraan de mens gelukkig nog lang niet toe is. Volgens Dr. Humphreys, een oud-ge diende bij de Amerikaanse weerkundige dienst, die jarenlang de kracht van tro pische cyclonen heeft onderzocht, produ ceert een wervelstorm in volle kracht een energie van meer dan 1000 atoombom men. Meer dan 1000 atoombommen, öèk wanneer die tegelijkertijd tot ontploffing Worden gebracht Het spreekt van zelf, dat men reeds lang geleden de strijd tegen deze ver schrikkelijke wervelstormen heeft aange pakt. Overal, waar ze losbreken, eisen ze honderden slachtoffers. In de Verenigde Staten is men het verst gevorderd, maar feitelijk bestaat er nog slechts een waar schuwingsdienst tegen wervelstormen. Ofschon men er reeds heel veel van weet, is men er toch niet in geslaagd, ze tegen t.e gaan of te voorkomen. Het is trouwens de vraag, of dit ooit mogelijk zal zün. De Amerikaanse weerdienst verzamel de tal van gegevens over de aard van wervelstormen en de weg, die ze over het Amerikaanse vasteland aflegden. Er werd mee begonnen tegen het einde van de vorige eeuw. Toen maakte de toen malige president der Verenigde Staten, McKmley, nadat de SpaansAmerikaan se oorlog was uitgebroken, de opmerking, dat hij banger was voor een Westindi- sche wervelstorm dan voor de hele Spaanse vloot. Er brak tijdens die oorlog geen wervel storm los en de Spaanse vloot bleek voor de Amerikaanse geen tegenstandster van formaat. Maar het werk van de weer kundige dienst werd voortgezet. En het resultaat hiervan is, dat het ontstaan van een wervelstorm nu al sinds jaren direct gemeld wordt, terwijl de loop er van nauwkeurig wordt geoontroleerd, zodat men ongeveer kan vermoeden, welke richting hij zak gaan. Hierdoor is het mogelijk, de het bedreigde gebied te waarschuwen en aldus eiste de grote wervelstorm van Augustus 1949 slechts twee doden. ual was nog anders met die van 21 Septem ber 1938, welke Nieuw Engeland teister de. Er kwamen toen niet minder dan zes hónderd personen om en de totale schade bedroeg 250 millioen dollar. Binnen 24 uur werden vier millioen schepel appelen van de bomen gerukt en naar alle wind streken verspreid. De wervelstorm ging over de grote bossen van Nieuw Enge land als een geweldig scheerapparaat. Meer dan een millioen bomen werden ontworteld. In de staat Vermout zagen de gespaard gebleven ruiten van de op twee honderd kilometer van de zee gelegen huizen wit van het zeezout. In de havens kwamen opeens tropi sche vissen voor en toen de storm bedaard was, zaten op de takken der gespaard gebleven bomen tro pische vogels uit te rusten. Er wer den zoveel telegraafpalen uit de grond gerukt, dat een telegram van Boston naar New-York via Londen verzonden moest worden. En er werden 26.000 auto's vernield, waar van een aantal op de daken der haizen geslingerd werd. Voordat de weerkundige dienst ztjn waarschuwingssysteem georganiseerd had maar dit verhinderde de ramp in Nieuw Engeland niet eiste elke wer velstorm geen honderden, maar duizen den doden. Nog in 1928 kostte een wer velstorm in Florida dat berucht is om zjjn cyclonen aan niet minder dan 1836 mensen het leven. Vroeger was het aantal slachtoffers ook veel groter, om dat veie gewonden niet. tijdig behandeld konden worden, terwijl er tevens vaak besmettelijke ziekten uitbraken. Aan de weerkundige dienst werken vliegeniers van de marine mede, die zich met hun vliegtuig midden in zo'n wer velstorm wagen. Dat is natuurlijk een hoogst gevaarlijke onderneming, waarbij de zich aan boord bevindende marconist zijn waarnemingen direct aan het mete orologisch instituut mededeelt. Twee piloten hebben dan de grootste moeite, om het vliegtuig onder controle te hou den. Ze moeten telkens wat verademing gaan zoeken in de z.g. kern van de we- reldstorm, waarin het merkwaardig ge noeg volkomen rustig is. Deze kern is vaak 30 kilometer in diameter en er in rondcirkelend, hébben de moedige waar nemers gelegenheid, even een kop ver sterkende koffie te drinken Van wat zjj melden, hangt het leven van honderden mensen af. Maar, zoals gezegd, ze kunnen niets doen, om wervel stormen te voorkomen. Het is intussen al een prachtige vooruitgang, dat men enig inzicht heeft in de omstandigheden en de plaatsen, waar ze meestal ontstaan. Laten we tot besluit nog even vertel len, dat ons woord „orkaan", afgeleid vari het Engelse „hurricane", eigenlijk 'n Indiaans woord is. De Caraibische In dianen in West Indië duidden met „hu- racan" een wat ze noemden „grote wind" aan. In „Hunraken", de god van de storm der Indianen van Guatamala, valt het woord „huracan" terug te vinden. Tien jaar geleden werd Hendrik Botha uit Johannesburg, een verre bloedver want van generaal Bothaaan beide ogen blind. Door de „Ver. voor hulp aan bur- gerblinden" en de Ned. Herv. Kerk te Johannesburg, werd hij in staat gesteld naar Amerika te gaan, waar hij door mid del van hoomvliestransplantatie het ge zichtsvermogen van beide ogen heeft te ruggekregen. Thans is hij op weg naar huis, waar hem een grote verrassing wacht: hij zal n.L voor het eerst zijn twee kinderen kunnen De leider'van de West-Duitse delegatie naar de besprekingen te Parijs over het plan-Sehuman, prof. Walter Hallstein, heeft te Bonn rapport uitgebracht San het kabinet over de vervanging van het In ternationale Gezagsorgaan voor het Ruhr- gebieddoór de organisatie voor het plan- Schuman. Hij stelde het kabinet ook öp de hoogte van de andere moeilijkheden, die er bij deze laatste stadia der bespre kingen zijn: prijsvraagstukken met be trekking tot de verkopen van West- Duitse kolen en het bezitten van kolen mijnen door staalfabrieken. Volgens de woordvoerder zou Hallstein later op de dag naar Parijs terugkeren. Zowel te Bonn als te Parijs was men optimistisch ten aanzien van een spoedige parafering van de .overeenkomst tot het in een „pool" bijeenbrengen van de kolen- en staalindustneen der zes landen, die aan de besprekingen deelnemen. De West-Duitsers hebben WJ berhahng te kennen gegeven, dat het b an van het Internationale Gezagsorg n voor het Ruhrgebied door middel \aarv<m de Ver. Staten, Frankrijk, J^kmd, de Beneluxlanden en West-Duiteland toe zicht kunnen houden op de D""se export van kolen en staal onvei gbaar zou zijn met de Schuman-pooL „Oud-Bussum" en „De Drek". Na vele jaren gesloten te zijn §e de landgoederen „Oud-Busse R "Pe Beek", gelegen in het Bos edius bij Bussum voor wandelaars open gesteld. De terreinen zijn gendom van de Staat en zijn in beheer geheven aan de Stichting Goois Natuurreservaat. ionnii?0IaItereHOhet een gracht met wal len, die later door muren, waaróver wel drie mannen naast elkaaTkonden lopen, - vervangen werden ln l453 bouwde men er een grote kerk, in 1418 doorstond het moedig aanvallen van de brandschattende troepen van Jaii van Brabant. Het jaar 1482 was een ramp jaar: toen brandde de stud door de roeke loosheid van een ^woonster, die op een stormachtige avond as uit de oven buiten wierp grotendeels at» Maar dóór die ramp'hébben de inwoners zich niet laten weerhouden om de stad irr aanzien te houden. Met de herbouw begou men ook aan het oprichten van een grote domto- ren. En die werd in lui2 De toren van Goedereede moet veel hoger geweest zijd dan hu nu raadhuis van de stad hangt n e kopergravure en op deze Per?P]iik.. de dom een peervormige spits r®?11 f_ dragen. Napoleon zou die terwille va zjjn heliografische berichtgeving m spiegels van toren tot toren heDoe laten verwijderen. Toen is het platform benut om er een vuur op te stoken, dat de schepen een weg wees naar de Goede Reede. Later is het een echte vuurtoren geworden en men richtte de top daarvoor geheel in. Er kwam een kubusacfatig stuk van roodbakken steen op, helemaal niet in stijl met het overige. En dat heb ben de Duitsers in de laatste oorlog na tuurlijk dankbaar benut als uitkijkpost. Monumentenkenners was het echter een dóorn in het oog en daar de toren sinds lang is toevertrouwd aan Rijksmonumen tenzorg kon het besluit vallen om dat niet passende stuk te verwijderen. Daar mede is men nu begonnen en binnenkort zal de dom er staan als in de dagen toen de spits er was afgenomen. Heel hoog, heel breed, heel stomp, eigenlijk veel te groot voor het erg stil en klein gewor den stadje. Over de grote, 1500 kg. wegende klok, die achter de wijde galmgaten hangt,, heeft de gemeente wel zeggenschap en de gemeenteraad nam het kloeke besluit om een electrische luid-installatie te laten aanbrengen. Voor 'n klokkeluider was 't eigenlijk te zwaar werk om het instru ment op gang te brengen, vooral nu aan de klokkestoel ook nodig gerestaureerd moest worden. De fa. Eijsbouts uit Asten heeft dezer dagen die moderne installa tie aangebracht .Men behoeft nu maar een handeltje te draaien en dan begint de bronzen stem over het stadje, over de haven en over de velden te beleren. Ook bovenop de dom zit er zo'n handeltje. Dat dient voor begrafenissen: de klokke luider ziet heel uit de hoogte neer in de straten, op de markt en de buitenwegge tjes, en ook op het kerkhof. Want wat er ook veranderd mag zijn in de loop dier vele, vele eeuwen van Goeree's bestaan, die oude traditie, dat de grote klok van de domtoren de laatste eer helpt bewij zen aan de inwoners, die verlaat men niet De artisten van het Stuttgarter-Thea- ter die in Rome uitvoeringen geven van een opera van Hindemith, zijn door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. In zijn toespraak trok Z.H. een parallel tussen Hindemith en Stuttgart. „Hindemith, on getwijfeld de eerste onder de Duitse ver tegenwoordigers van een nieuwe toon kunst, waaruit het harde rhythme van onze dagen opklinkt, verz mebeeldt in zijn schepping deze energie en onbuig zaamheid, maar met steeds toenemende erkenning der eeuwige muziekwetten, waarnaar de grote meesters zich steeds hebben gevormd. Juist zoals uw stad", zo ring Z.H. voort, wijzend op de energieke en snelle groei van de stad met behoud van het karakter van centrum ener edele bouwkunst. „Uw beroep ligt in het theater", zo ver volgde de Paus zijn toespraak. „Wij wen sen u een hoge opvatting toe der theater kunst. Deze verlangt niet slechts een grote hoeveelheid kennis en vorming, maar ook een vast karakter, want haar weg leidt over gevaarlijke punten. Op zo'n monument moeten de acteurs zowel in als ook boven hun rol staan". Na over de sociale eisen tot dienstvaardigheid ten opzichte van alle deelhebbenden aan de toneelkunst te hebben gesrpoken, besloot Z.H. de toespraak als volgt: „Het belangrijkste is echter, dat de theaterkunst steeds haar vertoningen moet plaatsen op het fundament der door God gegeven zedelijke wetten en steeds met het doel verbeelding en voorbeeld te zijn die het volk verheffen, en hen dus in laatste instantie nader tot God bren gen". Het lijkt wel of de modis tes, voor ze haar collecties begonnen, afspraken de mo dellen zo eenvoudig en pre tentieloos mogelijk te ma ken. Pretentieloos zijn de voor jaarshoeden stellig. In de af gelopen winter brachten en kele couturiers bij hun man telpakken chapelier-hoeden. Jarenlang waren die uit de mode en niemand dacht, dat ze ooit weer in de smaak zouden vallen. Dit voorjaar ontbreken ze in geen enkele collectie, al lijken ze ook veel minder op een herenhoed dan ze in het afgelopen sei zoen deden. Bij uitstek geschikt voor ochtend- en reishoeden zijn ze dit niet minder voor re genhoeden. De Zuidwester staat uitsluitend jonge ge zichten en nu de regenman tels hoe langer hoe meer worden gedragen, (in Frank rijk wilde men daar nooit aan) is het vanzelfspre kend, dat naar een flatteus model van een bijpassende hoed wordt gezocht. De cha- pelier-hoed met zijn talrijke variaties leent zich daar uit stekend toe. Vooral nu de modistes eindelijk over ge schikt materiaal beschikken. De leren hoeden, hoe aar dig ook hebben bij het pu bliek slechts weinig succes gehad omdat ze zwaar en duur waren. Maar de Fran- wfll de kleuren niet verschieten! Voor zonnehoeden dus bepaald ideaal, maar ook voor regenhoeden uitstekend te ge bruiken. Marie-Christiane is de eerste mcxilste, die dit nieuwe materiaal verwerkt. Ze maakt er alleraardigste regenhoeden van, die even goed staan als gewone hoeden. De half hoge Postillon heeft bij haar niets meer van een koetsiershoed en geeft goed de tendens van de mode aan. Droegen de mannequins van Dior van de winter alleen een toet haar uit de hoed, nu hebben de modistes ook haar modellen voor dergelijke kapsels ontworpen en zij komen zelfs met haarnetjes, waarop bloemen of strikken zijn gestoken, die de aangroeiende sprieten haar verbergen. AJs het zo door gaat zal het niet lang meer duren, of krullen in de hals zijn ouder- wets. De hoeden lieten nagenoeg het achter hoofd onbedekt dit evengoed of ze recht j op het hoofd staan of een schuine ooglij n hebben. j 'tls nog veel te vroeg in het seizoen om ook maar bij benadering te zeggen, welk model succes zal hebben. Maar voor Rilsan, de geweven soepele plastiek, lig gen onbegrensde mogelijkheden open. De maatschappij, die Rilsan in de han del brengt, had Marie-Christiane verzocht, dit nieuwe materiaal te verwerken, wat voor deze modiste een groot succes is geworden. DINY K.—W. Een regenhoed van Rilsanin donkerblauwe en witte geweven plastiek. (Model Marie Christiane) sen weven thans een stof van plastiek:! De Rilsan is een draad van plastiek; sen weven uuaus ecu cwa van pxaaucn.. - Rilsan genaamd. Tot nog toe werden de hij wordt geweven en is even plooiDaex voorwerpen van plastiek "altijd in een als welke andere stof ook. Hij is ze vorm gegoten en bleven ze onbuigbaar. I licht en ondoordringbaar voor water ter- De minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft, na te gaan of, bezien uit een oogpunt zowel van doelmatige elektrici teitsvoorziening als van de daarbij be trokken bestuursbelangen, levering van electrische energie door het productiebe drijf rechtstreeks aan verbruikers dan wei door middel van gemeentelijke distri butiebedrijven de voorkeur verdient. De schade door de brand in de Argen tijnse fabrieken van Philips is bij lange na geen zes millioen pesos, zoals werd gemeld, aldus deelt Philips' persdienst te Eindhoven mede. Zaterdagmiddag brak brand uit in het bijkantoor in de Paseocolon te Buenos Aires. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 450.000. (De gemiddelde koers van de peso be weegt zich ongeveer rond 70 Ned. centen). Op Zondag werd brand ontdekt in een der loodsen in de buurt van het hoofd gebouw. Hier werd voor 60.000 door de vlammen verteerd. Ook deze schade wordt door verzekering gedekt. Na telegrafisch ingewonnen inlichtin gen acht men de gedachte aan sabotage als oorzaak der branden van iedere grond ontbloot. —m Tm Tm/4*v n»I De Fransen zijn, zü waren het altijd, voortreffelijke meesters, ongeëvenaarde artisten in het ensceneren van diploma tieke bezoeken. Niet alleen als zij de gast heren zijn, is alles tot in de fijnste puntjes in elkaar gezet, ook als zij zelf de gasten zijn, weten zij voor de persoon of het land, dat hen zal ontvangen, de juiste sfeer te scheppen. Zo is het welkom, dat zij toeroepen, en het welkom, dat hun wordt toegeroepen, altijd echt hartelijk. Het is trouwens echt moeilijk om een Fransman niet hartelijk te begroeten. Enkele weken geleden, toen de Britse prime minister Attlee naar Washington toog om de meningsverschillen en moei lijkheden, welke tussen Washington en West-Europa (dus niet alleen Londen) waren gerezen, glad te strijken, verwacht te men algemeen, dat de Franse premier Pleven hem op deze zware, voor Europa zo gewichtige tocht zou vergezellen. De Advertentie Franse diplomatie voelde echter heel scherp aan, dat de atmosfeer niet bijzon der gunstig was om samen met Engeland het hachelijke avontuur te ondernemen. En daarom werd een zeer plausibele „uit vlucht" gezocht, én natuurlijk ook gevon den, om Plevens reis enige tijd uit te stellen. Dat kon in twee opzichten voordeel hebben. Slaagden de besprekingen tussen Washington en Londen en ten dele hadden zij zeker succes dan werd daardoor het terrein voor Pleven verge makkelijkt. Mislukten zij. echter en op verschillende punten leidden zij inder daad niet tot overeenstemming dan werd ten eerste Frankrijk niet bij deze tegènslag betrokken; lag er ten tweede de mogelijkheid voor Parijs om bemidde lend tussen de Verenigde Staten en Groot Brittannië op te treden. Waarbij natuur lijk het Franse prestige zou worden ver- hoogd. Wilde Pleven echter in Washington iets bereiken, dan moest eerst de in vele Amerikaanse kringen heersende opvatting dat Frankrijk politiek, militair en ideolo gisch een uitermate voze plek in West- Europa is, worden weggenomen. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat Parijs inderdaad de laatste weken een aantal daden heeft gesteld, wélke in de Ver enigde Staten met welgevallen moesten worden gezien. Men weet daar in de hoog ste kringen natuurlijk wel, dat schijn en werkelijkheid elkaar niet steeds dekken, en het zou ongemeen optimistisch zijn, als men de tussen de twee landen bestaande spanningen reeds opgelost zag. Maar de sfeer tussen Washington en Parijs is toch geheel anders dan die tussen Was hington en Londen, veel en-veel subtieler, en dan is het wel aan de Frr ;en toever trouwd daaruit alle profijt, welke er in schuil gaat, te trekken. Washington dringt er meer en meer op aan," dat China door de Verenigde Naties tót aggressor wordt verklaard. Terwijl Engeland terzake nog steeds tussen de Verenigde Staten en India aarzelt, heeft Frankrijk de vorige week ronduit ver klaard, dat het zich aan de zijde van Washington schaart. Wel zal het, als het om sanctiès zou gaan, remmen zoveel het kan, maar het gaat met Washington ac- coord, dat men de aanvaller aanvaller moet noemen. Aldus wordt ten minste het beginsel gered, ook als men zich te zwak weet, om alle consequenties uit het begin sel te verwezenlijken. Ook in Oóst-Azië heeft Frankrijk m de ogen van Washington een goed figuur ge slagen. Het Franse contingent op Korea heeft naast het Nederlandse moedig stand gehouden; en in Indo-Chlna strijdt het Franse leger met taaie kracht tegen do communisten. Dat is een goed punt op het Franse rapport, dat enkele onvoldoenden weer in evenwicht brengt. Dan heeft het bezoek van generaal Eisenhower aan Parijs in vele opzichten bevrediging gewekt Niet alleen heeft Frankrijk ter zake van de Westerse ver dediging belangwekkende toezeggingen gedaan, maar vooral heeft het krachtda dig optreden der regering, waardoor de groots opgezette communistische manifes taties tot een totaal fiasco werden ge maakt, een diepe indruk gemaakt. Zeker voor het uiterlijk is de betekenis van dn vijfde colonne sterk gekleineerd, en dat is, psychologisch gezien, weer een plus- noot voor Frankrijk. Al begrijpt men in Washington zeer goed, dat het gemakke lijker is een gelocaliseerde actie, al is deze nog zo sterk georganiseerd, te onderdruk ken dan de permanente ondergrondse on dermijning te weerstaan. Tenslotte heeft Frankrijk de vorige week een geniale zet gedaan, door vlak vóór het vertrek van premier Pleven naar Washington Duitsland uit te nodigen op de basis van volkomen gelijkwaardigheid en gelijkberechtigdheid aan de bespre kingen over een Europees leger deel te nemen. Misschien, waarschijnlijk voelt men in Amerikaanse kringen weinig of niets voor een Europees leger, zoaly het door Frankrijk is ontworpen; men heeft daar, volkomen logisch overigens ziin zinnen op een strijdmacht van de Atlan tische gemeenschap gesteld, waarin e 11 autonoom Europees leger nauwelijks p t. Maar de op deze wijze aan Duitsl: d 0edane uitnodiging is wel naar Ameri kaanse smaak, en dit zal zeker primeren boven de tegenzin tegen de idee van een toch niet te verwerkelijken Europees le ger. Daarnaast zullen zeer belangrijke ver schillen in opvatting tussen de politieke leiders aan de orde komen, vooral be treffende de houding tegenover de Sov jet-Unie. Maar de sfeer is bij alle diplo matieke onderhandelingen steeds een ge wichtige factor. En de Frans-Amerikaanse Hjkt momenteel gunstig •>v.. In de roman ,,1984" schilderde George Orwell een huiveringwekkend toekomstbeeld- Zijn geperfectiouneerd totalitaire „Rijk van Grote Broer" heeft de vrijheid van denken rigoureus uitgebannen. Tweemaal twee is daar vijf en ic<*er lnoet f'at °P straffe van liquidatie aannemen wan neer het Grote Broer behaagt deze rekensom tot dogma te verklaren. Hier aan werden wij herinnerd bij het lezen van Heinz Risse's roman „Wenn die Erde hebt", die dezer dagen onder de titel „Duel boven de afgrond" in een Nederlandse vertaling verscheen. Risse zet zijn lezers niet, zoals Orwell, aan het denken door hun een schrikbeeld voor te houden van de toekomst; hij ziet in de eigen tijd genoeg kwalijke symptomen om te kunnen volstaan met een ziektebeeld van het heden. Tweemaal twee is in zijn „Rijk der bedrijvige mieren geen vijf, maar gewoon vier. Niet de for mule-zelf is absurd, maar de mens, die van de formule een afgod maakte door baar dwingende kracht te geven niet alleen in het materiële, maar ook voor de geest. Hier ligt volgens Risse een der ken merkende oorzaken van het verval onzter dagen. In het hoogmoedige materialisme dat tweemaal-twee-is-vier opdringen wil aan de geest. Daarnaast plaatst hij on verschilligheid, ongeloof en gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel mede op het strafbankje. Apostel van de geest Dus weer een roman die een „beeld van de tijd" geeft? Die voor de zoveel ste maal verstandelijke hoogmoed en ontkerstening aanwijst als de ferment ten van de ontbinding, door reeds zoveel romanschrijvers in wanhopig defaitisme geanalyseerd? De roman van Risse stelt tegenover het pessimisme omtrent de mens ook iets positiefs. Het duel tegen de tijd geest wordt namelijk uitgevochten door een strijder zoals men in de heden daagse roman al te zelden tegenkomt. Een Dostojewskiaanse mens die durft te geloven aan het goede, een geluk zoeker die zich een leven droomt van grotere afmetingen dan in de wereld voor normaal wordt gehouden, een apostel van de geest, rusteloos in ge vecht met materialisten en egoïsten, voortdurend op zoek naar een wereld met een realiteit van hogere waarde. Die figuur, de verteller van het verhaal, is overigens allerminst een heilige. Hij kent de rancune tegen een collega die, door zijn grootmoedigheid ontkomen aan vervolging wegens moord, meer succes heeft in het leven dan hijzelf. Hij kent de haat tegen zijn vrouw die hem be driegt. En ten slotte wordt hij, gekweld tot het uiterste, zelfs haar moordenaar. Op dit punt begint de roman. De ver teller wacht in zijn cel de veroordeling wegens doodslag af en schrijft daar op bevel van de psychiater zijn memoires. Men verwachte van deze strijdvaardige dromer, geschokt en geslagen door een wereld die hem voor gek verklaarde, geen rustig voortkabbelend verhaal. Zijn notities zijn 'van chaotische aard, ze bestaan nu eens uit wijsgerige over peinzingen. al of niet gekoppeld aan in de herinnering voortlevende gesprek ken, dan weer uit meesterlijke verhaal- flarden; ze bewegen zich herhaaldelijk in de wereld van het irrationele, waar gesprekken met doden en hallucinaties aan de orde van de dag zijn, en ze zun i vervuld van een symbolische betekenis waarbij de „aardbeving" de wereldoor logen verzinnebeeldt en het -rijk der bedrijvige mieren", de ijdele rusteloos heid van de moderne mens. De draad die niettemin door deze op tekeningen loopt, wordt bovendien tel kens afgebroken door de psychiater die leest wat zijn patiënt geschreven heeft en daarop zijn commentaar geeft In grote lijnen kan men dus twee stromen in ilisse's roman onderscheiden: enerzijds de levensgeschiedenis van de veroordeelde, j anderzijds diens debatten met de psychia ter. Het verhaal navertellen heeft weinig zin; het gaat niet om de gebeurtenissen, maar om de mentaliteit het denken van de mensen, die door de metnoireschrij ver met scherpe, soms visionnaire blik worden doorzien. Het gaat tegen de gemoedsrust van de gewetenloze vooruitgangs-profeet Gebsattel die door de aardbeving tot inkeer schijnt te komen, maar in de regering der bedrijvige mieren weer een nieuw jacht terrein voor zijn streven om „er te komen" vindt, tegen de blinde musicus, die zich verzet tégen de zinloosheid van het leven door het bestaan van God te ont kennen. Tegen de aanbidding van het gouden kalf, tegen hebzucht, macht en vernietiging, tegen de valse schijn, die de verteller telkens niet noodlottig gevolg in zijn huwelijk bedriegt omtrent de goedheid van de mens. Vooral echter tegen het wetenschappelijke nihilisme van de psychiater (de professor, de verleider, of „Vliegendood" genoemd), met wie het eigenlijke duel in eindeloze debatten wordt gevoerd. Droom Tegenover dit moeras van intellectualis tische verschrikkingen verheft zich de droom van de verteller: zijn overtui ging van de noodzakelijkheid ener orde, gesteld door het geweten zün geloof aan het paradijselijk land Nicarië, waar de prioriteit van de geest heerst, zijn bunkering naar geluk. In rotsvast Dr. Heinz Risse. vertrouwen op zijn idealen redeneert hij alles stuk, waarachter het menselijke materialisme zich verschuilen wil. Boven een afgrond van aardse zinloosheid voert hij zijn duel van de geest, waarin hij zijn idealen behoudt, maar uiteindelijk meege sleurd wordt in de wervelstorm der harts tochten. De zonderlinge compositie en de met philosofische dialectiek geladen ge sprekken maken „Duel boven de afgrond" geen gemakkelijke lectuur en schaden het boek als kunstwerk. Maar van iedere bladzijde straalt een rijpheid van geest, die het Zorgvuldig lezen ten volle de moeite waard maakt. Bovendien heeft de als 50-jarige debuterende Risse een zeer persoonlijke, meeslepende manier van ver tellen en een taal die veel romanschrijvers hem zuilen benijden. Deze taal werd door Dick Ouwendijk uitstekend in het Neder lands overgebracht; jammer, dat zijn ver taling ontsierd wordt door onmiskenbare germanismen als „somp", „een einde stel len" en „het gebabbel klapte samen". P. N.a.v. „Duel. boven de afgrond", door Heinz Risse. Parelsnoerreeks)'. Uitg. Foreholte, Voorhout, Zo juist verscheen bij het Economisch Instituut voor den Middenstand te 's-Gra- venhage onder de titel -Kengetallen voor het kleinbedrijf" een boekwerk, dat het laatste cijfermateriaal bevat, dat van 30 branches in detailhandel, ambacht, klei ne nijverheid en pensionbedrijf beschik baar is. Voor zover zulks mogelijk 'was, zijn de ondernemingen, waarvan gege vens beschikbaar zijn, ingedeeld in om- Netgroepen. Per omzetgroep is de gemid delde omzet vermeld, benevens in pro centen van de omzet: inkoop, bruto winst, de gespecificeerde bedrijfskosten, het ge- Waardeerde loon en het economisch resul taat Daarnaast vindt men voor een aan tal branches vermeld een aantal werk zame personen per onderneming, de om zet per uur per persoon en het gemid delde uurloon en de omzet per gulden loon. Vervolgens zijn een aantal frequentie- tafels opgenomen met betrekking tot de kosten- en bruto winstpercentages, de cm- zetsnelheid van de voorraad en de om zet per persoon per uur. Tenslotte is in het boekwerk het omzet- verloop in 16 branches weergegeven, waarbij de gemiddelde maandomzet -.311 1947 als basis is gekozen. Voor een tien tal branches is de omzetbeweging weer gegeven van 1938 tót 1950. De Kon. Marine zal bü wijze van proef beginnen met de opleiding van Marva's voor het brevet radio-afstandpeiler. Acht Marva's zullen aan de eerste cursus, die in Den Helder wordt gegeven, deelne men. Na het behalen van het brevet zul len de meisjes worden teruggeplaatst op de bureaux, waar zy thans als admini stratieve kracht zün te werk gesteld. Deze opleiding beoogt, zo vernemen wij, in tijden van oorlog en mobilisatie zoveel mogelijk marine-personeel vrij te maken voor taken op de vloot- De Marva's zullen, indien nodig, dienst kun nen doen in aan de wal opgestelde com mandocentrales. De bediening van radar- tóestellen zal o.m. tot haar taak behor n De L. S. K. die tot voor kort met Kon. Marine een gecombineerde cr ding had voor het brevet radio-afst peiler, leidt hiervoor beroepsmilitair' alsmede zgn. vrijwillige dienstplicht d.w.z., dienstplichtigen, die een ven acte van drie jaar hebben getel Zoals geruime ttjd geleden reeds is gekondigd, wil men ook bü de L-t strijdkrachten vrouwelijke vrtjwilli inschakelen voor de bediening van ro toestellen etc. Naar men ons medeq.ee heeft men dit plan niet opgegeven, werving van vrouwelijke werd „slechts een kwestie van tya ge noemd. Op 21 Januari jl. had de „Willem Ba- rendsz" geproduceerd 32.139 barrels (5357 ton) traan. In de overeenkomstige vangstperiode van het vorig jaar bedroeg de productie 33.605 barrels (5601 ton). Voor spermolie luiden de cijfers resp. 12:191 -barrels (2032 ton) en. 4.644 bamjg (774 ton). r.* r- e, De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3