Labour staat voor zware weken Britten leven op de grens van versterving L.T J.-ers beleggen culturele dag In- en uitvoer in December Pastoor organiseerde kien-avond Apennijns mo%aieh Die Stem van Suid-Afrika Voor industrie en werkers nog mogelijkheden genoeg Televisie een te zware last? E I' •n AKKERTJE Vleesvoorziening met kanarie-rantsoen STICHTING VAN DEN ARBEID Stel persoonlijkheid tegenover kuddegeest ondernemingsemployR VERMOORD Traman belooft Pleven vliegtuigen voor Indo-China Concertgebouw-orkest vraagt interventie Maar politie maakte proces-verhaal -J Een probleem.... Kou gevat? Interessante ervaringen in de VerStaten Wat is belangrijker: een hoger cultureel peil of meer zeep verkopen? mmm WOENSDAG 31 JANUARI 1951 PAGINA 4 Mutaties in het bestuur GENERAAL KRULSIN ROOSENDAAL GOEDE VANGST VAN KUSTVISSERS DEFENSIE-ECONOMIE WORDT VOORBEREID IN DE V. S. Overzicht der verhandelde producten tó Oplossing van conflict op korte termijn noodzakelijk SUKARNO EN N.-GUINEA fr Neem "a In de Verenigde Staten is de televisie haar opmars begonnen. In 1949 reeds behoorde het televisietoestel tot de meest gevraagde, maar lang niet altijd verworven Kerstgeschenken. De televisie wordt een scherpe concurrent voor de automobielindustrie. Cijferaars van een Californische bank hebben berekend, dat de Amerikanen in 1949 tegen elke honderd dollar, die ze aan de automobielindustrie offerden, er veertig voor de televisie neertelden. Naast film en radio ook nog TV? .,K ijk' 'b ijdrapen CONFLICT IN ARUBAANSE EENHEIDSPARTIJ ■PW1 Ieder, die de Britse pers in haar overi gens weinig genuanceerde beschouwingen dag in dag uit volgt, moet wel tot de con clusie komen, dat Engeland midden in de politieke malaise terecht is gekomen. En als men van reizigers in dat land ver neemt, dat de zwarte handel er ook be gint te bloeien, in een mate zoals naar aller overtuiging in de oorlog nooit is voorgekomen, beseft men ineens, dat die malaise zelfs in het sportieve, beheerste temperament van het Engelse volk. diep Ingrijpt. Natuurlijk heeft dat gevoel van onbe haaglijkheid reeds lang over de Britse eilanden gewoekerd; wie zich de vóór oorlogse tijd nog even helder voor de geest kan halen, beseft ineens, dat toen reeds leefde, wat de laatste tijd heel sterk tot uiting komt: het bewustzijn, dat met geheel West-Europa ook Engeland in een neergaande lijn verkeert. We moeten het zelfs bewonderen, dat de demoralisatie, welke uit een dergelijke ommekeer ge meenlijk voortkomt, in Engeland tot dus verre nooit ernstige vormen heeft aan genomen. De oorlog was overigens voor velen een openbaring: in het verleden had Engeland steeds met de tanden op elkaar stand gehouden en. gewonnen. Zou het in elk geval, misschien door overbeschaving verzwakte Engeland ook ditmaal zijn hisiorie trouw blijven Het bleef trouw; en redde daardoor de wereld voor een overheersing door Hitier. Engeland kwam volkomen uitgeput, maar moreel triumferend uit de oorlog. Al heel spoedig vertoonden zich, zij het nog slechts oppervlakkige, tekenen van in zinking. En als het Britse volk op peil is gebleven, dan is het o.i.. wijl enkele oer- traditionele, sterke figuren, onder wie de labour-minister van financiën eripps we] uitblonk, de bijna ongelofelijke moed be zaten en toonden om van het volk door hun austerity-politlek, d.w.z. door een politiek van uiterste zuinigheid en zelf beheersing, van versterving bijna, offers fa het nationaal belang te vragen, welke over het algemeen met grote bereidheid werden gebracht. Vaak Is de vraag gesteld, hoe lang Brit- tannië die nationale offervaardigheid zou volhouden. Want de geschiedkundige er varing bewijst, dat „ergens" een grens ligt. waarachter de massa in verzet dreigt te komen, en heel vaak ook komt Men weet, dat de mens, de een wel meer dan de ander, heel wat verduren kan, boven elke berekening; en ook dat de reactie bij de onderscheiden volken zeer verschil lend ls. Het schijnt, dat de bovenbedoelde pens tn Engeland heel dicht benaderd is. al verwacht men daarvan voorlopig slechts een heel democratische reactie. Beide ge gevens hebben zich bij de jongste kabi- Mr B. J. M. Laudy heeft als vertegen woordiger van de R. K. Boeren- en Tuln- dersbond zitting genomen in het bestuur van de Stichting van den Arbeid. Als adviseur van het bestuur werd aange wezen de heer Th. S. J. Hooy van de Kath. Middenstandsbond. In verband met het aftreden van de heer ir M. H. Damroe werd als een der voorzitters de heer mr F. H. A. de Graaff benoemd, die reeds als vertegenwoordiger van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond deel van het stichtingsbestuur uitmaakte. Als tweede vertegenwoordiger van 't Cen traal Sociaal Werkgeversverbond treedt de heer lr F. J. Philips in zijn plaats. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid wordt thans gevormd door de vol gende heren; mr F. H. A. de Graaff en H. Oosterhuis, voorzitters; J. J. A. Ber ger, K. de Boer, A. Boersma, A, Borst Pzn, A. C. de Bruijn, L. A- J. M. van Heijst, Joh. de Jong, mr B. J. M Laudy, ir F. J, Philip», M. Ruppert, H. C. Smit en A. Vermeulen. Qp symbolische wijze heeft Dinsdag ge neraal Kruis te Roosendaal afscheid ge nomen als ehef staf van de Landmacht met een inspectie van het korps comman dotroepen. Pe commandant van dit korps, majoor Qualtherie van Weezei, zeide er trots op te gaan. dat de generaal de commando's deze eer te beurt liet vallen. Cleneraal Kruis nam 'a morgens een défilé af en was 's middags aanwezig bij diverse demonstraties der commando's. Hedenmorgen kwam te Scheveningen aan de markt de kustvisser Sch 76, schip per W. Hog met de mooie vangst van 430 stuks kabeljauwen. Deze, zijn in één trek gevangen. Door de menigte vissen kwam het net aan de oppervlakte drijven. De bemanning had anderhalf uur nodig de kostbare buit binnen boord to halen. vrouw antwoordt, dat, in de practijk. naar mate de goudreserves stijgen, de provisie kast meer en meer de bodem vertoont. En langzamerhand verbreidt zich de ge vaarlijke slogan: „wij kunnen geen goud eten". Vele huisvrouwen en dezen zijn een ongemeen belangrijke factor voor de men taliteit en de geestelijke kracht van een volk twijfelen er overigens aan, of haar huishoudelijke budget niet eer 'n nadelige invloed van de verlaging van het vlees- i j j r rantsoen zal ondergaan Zij kunnen in ccnK a tn 0P, dV- P0, 68haar bladen lezen, dat het sterftecijfer d6nlfn daa,o1] V°°Ial aan tengevolge van de griep onevenredig hLP°PhI t F' ;Unn BeVan' d,e -T j hoog is juist in het austerity-Engeland, rmln sekregenl maar de verende- fttrek'ken daaruit de conclusie. Betere ™2? ponder schokken aangebracht. voedm„ is noodzakelijk voor de volks- Terwijl tegehjkertaeid m brede kringen op ge20ndheidi v00r hetJ productievermogen een „nationaall kabinet wordt aangedron- 1{g vo'OT de verdediging van het land. gen, waartoe de mogelijkheid zou kunnen En dan zal de huisvrou^ h*t ontbrekende geïmporteerde vlees moeten aanvullen met vis, gevogeltje of wild, die veel duur- netswijziging gedemonstreerd: er zijn ster- worden geopend door de doodzieke minis ter van buitenlandse zaken Ernest Bevin te vervangen door zijn conservatieve voor ganger Anthony Eden. Was deze reconstructie van het Britse kabinet reeds een aanwijzing, dat er iets broeide, nog veel duidelijker is dit tot uiting gekomen bij de jongste maatregel van de Engelse regering, om 't wekelijkse vleesrantsoen (in Engeland bestaat nog steeds een brede rantsoenering) met twin tig procent te verlagen, wat een totale verlaging van zestig procent in twee maanden betekent. .De overgebleven hoe veelheid is, zo spot men in Engeland, net genoeg om ze in een album voor curiosi teiten te plakken of er zijn kanarie mee te voeren. Van ministeriële zijde wordt verklaard, dat, wil men de vleesrantsoenen verho gen," men heel wat millioenen ponden sterling aan deviezen en goud zou moe ten uitgeven, terwijl het indexcijfer er door zou stijgen, wat weer tot nieuwe looneisen zou leiden. Waarop de huis der zijn dan vlees, zelfs al zou daarvoor de door Argentinië gevraagde prijs van 120 pond per ton betaald worden. De normale uitlaat voor de bestaande malaise in Engeland is: algemene verkie zingen. Het vorig jaar, nadat de verkie zingen de labours een eigenlijk machte loze meerderheid hadden geschonken, scheen een nieuwe volksraadpleging en kele malen in een nabij verschiet te lig gen. Thans lijkt het, of de labours er voor terugschrikken; want er is ernstige ver deeldheid in eigen rijen ontstaan; en er heerst grote ontevredenheid in het electo rale niemandsland. Tot dusverre zijn de Engelsen in de democratie altijd zeer sportief geweest, en het valt nauwelijks te betwijfelen, dat Attlee in dit opzicht een volbloed Engelsman is. Gelijk nog dezer dagen bleek, toen hij zijn bewape ningsplan ontvouwde. Mogelijk wil hij dit eerst op gang brengen, vóór hij het Brit se volk weer naar de stembus roept. De jongeren van de L. T. J. hebben de culturele dag, die zij in de Delftse Stadsdoelen vandaag beleggen, met een H. Mis geopend. In de St. Jozefkerk aan de Burgwal verzamelden zich deze jon geren uit het district Delft en het West- land om de gezongen H. Mis bij te wo nen, die werd opgedragen door rector H. M. J. Brans uit Den Haag, directed'' van het Mannelijk Jeugdwerk in het bisdom Haarlem en diocesaan aalmoeze nier van de L. T. J. Tijdens deze H. Mis met volkszang heeft de districtsaalmoe zenier, rector F. Boeirijk van de St. Hip- polytusstichting de prod lea tie gehouden. Daarin wees de eerwaarde spreker oo de kuddegeest, die in de tegenwoordige tijd zo veelvuldig voorkomt en aange kweekt wordt door tal van omstandig heden. Daartegenover moeten wij stellen een persoonlijkheid, die wij moeten voe den door ook ons godsdienstig leven op peil te houden. De moderne tijd met zijn vele gemakket%en nieuwe snufjes neemt maar al te gemakkelijk de offergeest v*eg van het godsdienstige leven. Dim de studie en het onderwijs is de tegen woordige mens gewend veel te weten en te begTijpen. wat in tegenstelling staat met het geloof, hetwelk het aan vaarden vraagt op gezag van anderen. Daarnaast leeft de sensatie vooral in de grote steden door film en reclame, waar tegenover het geloof staat, dat naar het bovennatuurlijke wijst. Deze oorzaken van teruggang aan geloof achtte rector Boelrijk minder aanwezig bij zijn toe hoorders, die door een intenser leven met de natuur zelf gemakkelijker het geloof van hun voorvaderen kunnen be waren. Vervolgens wees hij op hun verant woordelijkheid, om reeds thans dit godsdienstige leven en het geloof zo zui ver mogelijk te bewaren, om later bij het stichten van een eigen huishouden deze waarheden te kunnen overgeven Harrison, de leider van de Amerikaanse defensieproductie, heeft verklaard, dat tegen het midden van de somer zeker een toewUzingsaysteem voor basismetalen zal worden ingevoerd. Speciaal noemde hij staal, aluminium en koper- Binnen 30 tot 60 dagen zou zijn bureau wel met een zekere graad van nauwkeu righeid weten, welke materialen nodig zouden zijn voor de opbouw van de Ame rikaanse defensie, Disalle, de leider van het prijzenbnreau, beeft verklaard, dat tegen het einde van deze week voorschriften zouden worden uitgevaardigd betreffende bet berekenen van de winstmarge door de kleinhandel. Tevens verklaarde hij, dat men aan het onderzoeken was, of de absolute prijs- stop op automobielen op het niveau van 1 December j.l. zou kunnen worden ver vangen door een systeem, waarbij de winstmarges zouden worden beperkt. De heer Ph. E. Doelitseh, employé van de bi) Bodjo, In de omgeving van Se- marang, gelegen onderneming „Redjowi-, nangun" is vermoord. Met Ingeslagen sche del is ZÜn lijk in een greppel gevonden. Volgens zijn chauffeur heeft een aantal gewapende bandieten hem een bedrag van 3000 rupiah en zijn Jeep ontroofd en hem met zijn neefje ontvoerd. Dit neefje is nog niet gevonden. Het C.B.S. publiceert onderstaande ge gevens omtrent de Nederlandse in- en uitvoer In Dec. 1950 met vergelijkende cijfers. INVOER 1> Totaal Waarvan Gram. zaden, peul vruchten en meel daarvan (behalve olieh. zaden) W.v. granen Olieh. zaden Kolen, cokes briketten Minerale oliën Ertsen Pleat-k staaf-, pro- fiel- en bandijzer incl. blik) Fabrikaten v .ijzer en staal Önbew. en eenv. bew. nonferro met. El. mactz, toestell en delen And. mach., toe stel!. en delen V e rvoerrnaterleel en delen (w.o. banden)' Hout Ruwe wol en kat. Garens, weefsels, ■koffen en touw Dec Maandgem. Nov. 1950 Jam-Dec 60 1980 l millioen 699,0 646.1 700,2 48,3 (38.9) 37$ 44.7 (39$) 35,1 41»? (33,5) 37,6 23,8 54,8 33,0 30,5 43,2 17,1 1.8,8 49,7 18,5 36,2 25,3 37,8 25,0 23,2 33$ 29,6 19,5 23,6 19,3 17,6 18,3 42,0 45,8 42,8 26,3 30,7 38,3 27,3 27,0 34,2 26,7 26.6 40,2 67,5 76,8 UITVOER 1) Totaal Waarvan Vlees, vis, sohaal- en schelpdieren (incl. conserven) Melk, zuivelprod., eieren Groente e» fruit (vers en verduurz.) 13.6 Aardappelen 15.0 Cacao produeten 143 Plantaard, en dier), oliën en vetten Suiker en suiker werken Minerale oliën Fabrikaten v. Üaer en staal El. machines, toestel len en delen 30.1 And. machines en delen 1L' Verveerroat. en delen w.o, banden) 26.8 W.v. vaartuigen (21,6) Garens, weefsels, stoffen en touw 46,9 Dec. Maandge»). Nov. 1950 Jan -Dec. '50 1930 1 millioen 537,4 440,6 538,3 35,a 74.0 13,4 28,4 32,7 12$ 23,0 28,1 67,0 73,5 18,8 13.» 26,0 18,2 12,6 13.9 12,5 10,9 223 24,5. 28,5 10,8 14,4 34,3 29,5 10.7 13,3 15,1 21,8 CIS.») (17,4) 40,8 53,8 1) Zonder pakketpost en diamant. Aardbevingen. In drie landen: Egypte, Pakistan en Israël, hebben zich in de af gelopen nacht aardbevingen voorgedaan. Mensen vielen uit hun bed en vensters rammelden, doch geen materiële schade werd aangericht aan dé kinderen. Spr. besloot met er op te wijzen, dat de vrucht afhankelijk is van de wijze, waarop het leven wordt geleid. Op het priesterkoor w-oonde de aal moezenier, kapelaan C. P. Grootscholte, het H. Misoffer bij. Na de H. Mis heb ben de L. T. J.'ers zich naar Stads- aoelen begeven, waar in de grote zaal rector H. M. J. Brans sprak over de teak van de jongens en meisjes in hun eigen stand 's Middags volgde het optreden van de Gesellen van de Spelewei in de grote zaal waaraan een tweetal filmpjes aan sloot. In de foyer werd onder leiding van I,ou Wesseling inmiddels het carnavals feest gevierd. Hierop komen wij nog na der terug. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat president Truman en premier Pleven van Frankrijk op hun conferentie van Dinsdag volledige overeenstemming heb ben bereikt over vraagstukken, die de eenheid van Europa en de bestaande maatregelen voor de verdediging van West-Europa betreffen. Over de besprekingen van Maandag werd nog gezegd, dat Truman en Pleven een „fundamentele overeenkomst" in de politiek van beide landen m.b.t. de vraag stukken Korea en Indo-China hadden be reikt. Naar het Franse persbureau AFP meldt, zal Frankrijk drie nieuwe groe pen ofwel 9 escadrilles Amerikaanse vliegtuigen voor de strijd in Indo-China krijgen. Het zullen toestellen van ver schillende typen zijn, in hoofdzaak bom menwerpers van het type B 26, jagers en jachtbommenwerpers. Dit is het eerste concrete resultaat van de besprekingen tussen Truman en Pleven, aldus AFP. Het totaal aantal escadrilles Amerikaan se vliegtuigen, dat het Franse leger in Indo-China heeft of alsnog zal ontvan- een, is hierdoor tot 12 gestegen. De officiële besprekingen tussen Tru man en Pleven zijn gisteren geëindigd. Pleven vertrekt Donderdag uk Washing ton naar Ottawa voor besprekingen met de Canadese regering. Het bestuur van de vereniging „Het Concertgebouworkest" heeft zo deelt het mede zich gewend tot de minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschap pen en tot burgemeester en wethouders van Amsterdam met het verzoek tot „In terventie op korte termijn, zulks ten einde de voor het Amsterdamse en Nederlandse muziekleven onhoudbare situatie tot een oplossing te brengen". Voor een verslag van het optreden van Paul van Kempen in Den Haag verwijzen wij naar pag. 5. De president van de Republiek Indo nesia, ir Sukarno, die deze week een officieel bezoek brengt aan de Philip- pijnen, is gisteren benoemd tot eredoctor in de rechtswetenschap van de universi teit van het Verre Oosten te Manilla. Na de promotieplechtigheid heeft Sukarno een rede gehouden, waarin hij ook de kwestie Nieuw-Guinea weer eens aanroerde. Volgens A.F.P. verklaarde hij, dat „het feit dat de Nederlandse regering haar belofte om Nieuw-Guinea aan Indo nesië over te dragen niet heeft gehouden, het begin is van een ongelukkig en be droevend hoofdstuk in de geschiedenis van Indonesië. De pastoor van de parochie Wijkerveld In Maastricht zit als zovele andere parochieherders in zorg, hoe hij de hoge kosten van kerkbouw zal kunnen finan cieren. Als eed klein hulpmiddeltje om geld in de kas te krijgen besloot hij een kienavond te organiseren Van B. en W. kreeg hij er verlof voor op grond van het argument, dat de avond alleen toeganke lijk zou zijn voor leden van de parochiële Katholieke Actie. De pastoor was nl. van oordeel, dat al zijn parochianen, door het feit van Katholiek gedoopt te zijn en door het wonen binnen de grenzen van de parochie, lid waren van de buitenkerke lijke organisatie der K.A. zoals die door de Paus was erkend. De politie, welke het met deze opvat ting niet eens was, maakte procesverbaal op tijdens de op 12 November j.l. gehou den kienavond, waarbij bleek, dat ook een aantal personen van buiten de parochie aanwezig was. De pastoor kreeg een dagvaarding thuis wegens „het in het openbaar gelegenheid bieden tot de beoefening van hazardspel" (art. 254 W. v. S.) en gisteren heeft de Maastrichtse rechtbank de zaak behan deld. De rechtbank overwoog, dat het open bare karakter van de avond door de aanwezigheid van personen buiten de parochie in ieder geval vaststond, on geacht de overweging of de K. A. een organisatie in de zin der wet was_ De pastoor werd derhalve schuldig bevon den aan overtreding van art. 254 W. v. Str. en veroordeeld tot 50 boete. subs. 25 dagen hechtenis, zijnde de helft van de eis. Hij zal van dit vonnis in hoger beroep gaan. DE ONLANGS GESTORVEN Bernard Shaw heeft een groot deel van zijn leven geijverd en zelfs gevochten voor een phoruztische schrijfwijze van- het Engels In een ordentelijke taal, zo redeneerde hij, worden de woorden geschreven zoals men ze uitspreekt In het Engels is het juist andersom. In ieder geval, men weet er nooit, waar men aan toe is. Net goed uitspreken van het Engels is voor een vreemdeling eerder een kwestie van herinneringsvermogen dan het onderhouden van bepaalde regels. De grote satiricus Shaw heeft vermoedelijk niet geweten, welke moeilijkheden de uitspraak van het Engels gedurende het Heilige Jaar aan de Paus heeft opgeleverd, anders zou hij zijn reeks argumenten nog hebben kunnen aanvullen. Zoals bekend, is Z.H. de Paus een groot talenkenner. Frans Duits, Spaans Portugees en Duits vloeien Hem uit de mond. Z.H kent ook Engels. Maar met de Hem'eigen nauwgezetheid wenste hij de pelgrims op perfecte wijze toe te spreken en voorat de namen van de plaatsen en streken, waaruit ze afkomstig waren, goed te zeggen Het was een zware taak, die Z.H. ten deze op Zijn schouders had geladen. De Romeinse correspondent van de „New York Herald Tribune" deelde hier over dezer dagen enkele aardige bijzon derheden mede. Z H. moet al spoedig tot de conclusie gekomen zijn, dat de uit spraakregels van weinig waarde waren, in de practijk. Menige plaatsnaam werd anders uitgsproken dan de regels deden vermoeden. Natuurlijk waren er verschil lende adviseurs beschikbaar. Doch de Paus wenste niet van hen afhankelijk te zijn. Het was als het ware een sport voor Hem, zelf uit te vinden, hoe het was. Daarom gaf Hij reeds in de aanvang van het Heilige Jaar de wens te kennen, tn het bezit te worden gesteld van boe ken, waarin speciaal de uitspraak van Engelse en Amerikaanse plaatsnamen stond geboekstaafd. Maar bestonden er inderdaad zulke boe ken en waar waren ze te krijgen? Na lang zoeken vond men er twee. Ere wie ere toekomt, de boeken werden naar het Va- ticaan gezonden door Zusters van de Orde van Notre Dame de Namour, die bij een bezoek aan Rome van het probleem ge hoord hadden. Het was een boek, gepu bliceerd door de British Broadcasting Cor poration, teneinde haar omroepers in staat te stellen, de juiste uitspraak van een plaatsnaam in Engeland. Wales, Schotland en Noord-Ierland na te gaan en een pho- netische diotionnaire van de Oxford Press. Speciaal tijdens de vacantie op Castel Gandolfo heeft de Paus dankbaar die twee boeken geraadpleegd Men is er evenwel niet in geslaagd, Hem een soortgelijk boek over de uitspraak van Ierse plaatsnamen te bezorgen en evenmin een Amerikaanse dito. De correspondent vermeldt nog een aardige bijzonderheid. De Paus heeft lang geaarzeld, of hij tegenover Amerikanen het Engels met een Amerikaans accent zou uitspreken of „the Kings English" zou gebruiken. Hij besloot tot het laatste. „De Engelsen", aldus de Paus, „weten het beste, hoe ze hun taal moeten uitspreken, want het is immers hun eigen taaL En de Amerikanen zouden eigenlijk Engels En gels moeten leren. Italië?s wegen R WORDT DOOR HET wegverkeer in Italië aan diverse belastingen, die op de benzine inbegrepen, per jaar 112 milliard lire opgebracht. Maar in 1949 gaf de regering slechts 48.6 milliard voor verbetering en uitbreiding van het we gennet uit. En zulks ondanks het feit, dat dit hier en daar in een deplorabele toe stand verkeert. Volgens sommigen, zijn de slechte wegen de oórzaak ervan, dat Ita lië het hoogste gemiddelde aan dodelijke auto-ongelukken heeft. Het land zal hier door op den duur een.slechte naam onder de automobilisten krijgen, wordt hier en daar gevreesd, uiteraard natuurlijk het meest in de kringen, betrokken bij het vreemdelingenverkeer. Maarhet toe- rfsme vormt ln zekere zin de onontbeer lijke sluitpost van de betalingsbalans. En het mag in geen geval verminderen. Inte gendeel! Men hoopt, nu in het Anno Santo zove- Ien Italië hebben leren kennen, een sterke stijging van het vreemdelingenbezoek te mogen aanschouwen. Elke pelgrim, zo wordt er geredeneerd, is in zekere zin een propagandist voor Italië geworden, door zijn verhalen over de schoonheid van het land. Intussen heeft men berekend, dat een flink aanpakken van het wegenpro bleem een onmiddellijke uitgave van 700 milliard lire zal eisen. En dit geld zal. nu er zoveel voor de bewapening moet worden uitgegeven, niet gemakkelijk te vinden zijn. Maar de nood dringt. Volgens de laatste tellingen is het verkeer langs Italië's wegen vervijfvoudigd, terwijl op de autowegen op sommige punten niet minder dan drie duizend voertuigen per uur passeren. Het spreekt van zelf. dat men eerst zal trachten, de grote verbin dingswegen tussen de voornaamste toe ristencentra te moderniseren. Hiertoe zijn reeds plannen in voorbereiding. Arme musea TALIë IS HET LAND DER MUSEA. Maar nergens ter wereld worden de musea, zo betooide onlangs een auto riteit op het gebied van het museum wezen, zo stiefmoederlijk behandeld als in Italië, met uitzondering dan van de Vaticaanse Staat, waar speciaal het we reldberoemde Vaticaanse Museum voor beeldig onderhouden wordt. Het bedrag, door de regering op de Begroting voor subsidies aan musea uitgetrokken, is ten enenmale onvoldoende. Zelfs in een arm land als Oostenrijk, aldus de autoriteit, is b.v. het Kunsthistorisch Museum te Wenen beter van fondsen voorzien dan het grootste museum van Italië en aldus in staat, een behoorlijke staf deskundigen te betalen, zonder wie een museum een dood ding is. Na de oorlog is bepaald, dat de entrée- gelden voor de musea naar de minister van financiën zouden gaan, maar dat ze zouden worden gerestitueerd. Hiervan is echter niets gekomen. In 1940, toen de meeste musea nog niet open waren, werd er toch nog ongeveer zestig millioen lire ontvangen. In 1950 moet dit bedrag ver over de vijf honderd miliioen zijn ge weest, ofschoon de toegangsprijzen, ver geleken bij vóór de oorlog, eigenlijk be lachelijk laag zijn. Maar waar is al dat geld gebleven? vragen de kunstminnen- den zich af. In ieder geval is het niet be steed aan het openen van z.g. museum- scholen. die het ministerie van kunst vol gens Amerikaans voorbeeld zou willen invoeren. Advertentie (Van onze Amsterdamse redactie) Zuid-Afrika weet van aanpakken en profiterend van elke gunstige gelegenheid, laat het niets ua om de industrialisatie zo kraehtig mogelijk voort te zetten. Prof. dr C. G. W. Schumann, hoogleraar in de handelswetenschappen aan de universiteit van Stellenbosch, die dank zjj de uitwis- selingsovereenkomst tussen Nederland cn de Zuid-Afrikaanse Unie op het ogenblik in Nederland gastcolleges en lezingen houdt, heeft er ons het een cn ander over willen vertellen. Bijzonder na de devaluatie van 1932 ts de financieel-economische ontwikkeling van Zuid-Afrika met sprongen omhoog ge gaan door de zeer sterke invloed van het goudmijnbedrijf, dat in de economie van de Unie een waarlijk strategische positie inneemt Ook de laatste wereldoorlog heeft meer gewerkt als een vernieuwing en stimulans, dan als een nadelige factor. Bijzonder de zware industrie is er wel bij gevaren. Onmiddellijk na de oorlog, had de op gehoopte koopkracht in de oorlog had men zijn geld niet in die mate kunnen besteden als men gewild had, zodat er bij de banken ongeveer 300 millioen lag op gehoopt een geweldige invoer yan goe deren ten gevolge. Dit schiep in 1948 betalingsbalansprobie- men, die een deviezencontrole en invoer- 1 - -1 - - - - ■■■-■- Het is een rage geworden, waarin het Amerikaanse publiek zich hals over kop gestort heeft, intussen niet dan na een systematische propaganda en reclame, die reeds in 1930 werd Ingezet en ten doel had, de Amerikanen „television minded" te maken. Nu, ze zijn het geworden, maar tegelijkertijd heeft dat een aantal pro blemen doen oprijzen, welke leidende persoonlijkheden in het land ernstig te denkan geven. De „Saturday Review of Literature" be vatte onlangs een artikel, waarin het vraagstuk der televisie niet in de eerste plaats van de technische, maar van de culturele en tevens van de financiële kant bekeken werd, in zoverre dia in vloed hebben op het dagelijks doen en laten en het geestesleven van het gemid delde individu in de Verenigde Staten. Het gezaghebbende orgaan constateerde, dat de Amerikaanse architecten momen teel salons en woonkamers ontwerpen, dia meer op kleine theaters lijken. Schoor steenmantels en haardvuren moeten plaats maken voor een nis voor het telc- visieapparaat. In de huiskamer wordt do draaiende, kantoorstoel geïntroduceerd, omdat men immers, van de televisie ge nietend, toch de kinderen in de gaten moet kunnen houden of luisteren naar het beetje conversatie, dat, wanneer de TV haar hoogtepunt heeft bereikt, neg overgebleven zal blijken te zijn. Tot dusver is door Industrie en publiek voor ongeveer twee milliard dollar in de TV belegd en men heeft berekend, dat speciaal de kinderen hun ouders te toe gebracht hebben, voor ongeveer twee honderd millioen dollar aankopen te doen van artikelen, welke door de tele visie gepopulariseerd werden. Er is een heel populair TV-programma, waarin de cowboy Hopalong Cassidy een hoofdrol speelt en elke kleine TY-eothousiast loopt in een cowboy-uitrusting rond. De man, die Hopalong Cassidy speelt, is schatrijk geworden. In de eerste maanden van 1950 zijn drie millioen toestellen met toebehoren verkocht, tegen een gemiddelde prijs van 300 dollar en het is zelfs zo, dat enkele steden in de regeling ten aanzien van de werklozensteun reeds eet) bepaling heb ben opgenomen, dat personen, die een TV-toestel op afbetaling kopen, van de steunlijsten zullen worden geschrapt. In Augustus jl waren er 106 TV-stati- ons in de iucht. Zolang bepaalde techni sche moeilijkheden niet zijn opgelost, zuilen er geen nieuwe bij mogen komen. TV heeft ruimte nodig. Maar indien die ruimte in hogere frequentie-golven ge vonden wordt, zullen vela toestellen ver anderd moeten worden en op de duur zuilen ze ook geschikt gemaakt moeten worden voor ontvangst in kleur. Men kan de aan dit alles verbonden uitgaven slechts bij benadering schatten, maar men weet thans reeds met aeker- heid, dat zij een ernstige aanslag op de behoorlijke besteding van het nationale inkomen zullen betekenen. En velen be ginnen zich af te vragen, of het nut van de televisie wel evenredig is aan de na deden. Dit argument klemt te sterker in een periode, waarin ook tn de Verenigde Staten soberheid een steeds gebiedender eis wordt. Men ziet heel goed de grote mogelijk heden van de TV in, speciaal op het ge wed van het onderwijs en in het alge meen van de voorlichting. Maar, zo re- doneert men, is het wel nodig, dat in elk Amerikaans huis zo'n duur toestel staat? Kunnen we, met da film en de radio, uu ook nog de TV betalen? Deze vraag wordt gesteld, ondanks het fait, dat de TV even als de radio op commerciële basis is ge- sohoeid en dus zich zelf wil bedruipen. Want men mag niet vergeten, dat het pu bliek allengs hoger eisen zal gaan stallen en de concurrerende stations steeds ho gere uitgaven zullen moeten doen. De TV is au eenmaal veel duurder dan radio, ook wat de programma's hetreft Een radiohoorspel behoeft niet gemonteerd ie worden, maai' de TV heeft alles van het theater nodig, een enscenering tot in de puntjes. En nu komt nog het in cultureel op zicht bedenkelijke, dat succesvolle pro gramma's op de massa moeten zijn afge stemd omdat er realame voor het een of andere product in wordt gemaakt. De populairste uitzendingen staan op het laagste artistieke en culturele peil. Cow boys en baarlijke monsters beheersen reeds het televisiescherm! Het zijn uit eindelijk de adverteerders, die de smaak van het publiek bepalen. Merkwaardig genoeg zijn de programma's in belang rijke mate op de kinderen afgestemd. Niet minder dan 27 uren per week zijn voor hen gereserveerd! M illioenenverliesen Het ideaal van kosteloze televisie voor iedereen heeft aldus een hoogst beden kelijke kant afgezien van het feit, dat het publiek toch enorme bedragen aan toestellen etc. besteden moet. Ende TV is nog steeds een on derneming, die verlies lijdt. In 1949 be droeg dit 24 millioen dollar, tegen 15 mil lioen het jaar daarvoor. En ondanks alle gedane uitgaven de Frigidaire Maat schappij betaalde 135.000 dollar voor een reclameprogramma waarin de bckenae komiek Bob Hope voor de TV debuteBiac Is nauwelijks de helft van de toeschou wers tevreden over hetgeen gepoaen wordt. Er wordt reeds ernstig overwogen ten behoeve van speciale uitzendingen een bijdrage van de bezitters van V-toestei- len te heffen. Inderdaad «ebeurt dit reeds bier en daar, op ®sn basis van vrij willige keuze. En het ziet ei naar uit. dat de Amerikaanse „vrije televisie, gezien als gratis en voor niets verstrekt, allengs plaats zal moeten maken voor goed ge organiseerde combinaties van TV-lief- hebbs i*1" Hiermede zal echter nog geen oplossing bereikt zijn voor het probleem van het economisch toelaatbare, van nationaal standpunt en met het oog op de volks welvaart. Maar, zo zeggen de voorstanders van de TV, mei* eeu al of niet verplichte „schouwbijdrage": dan kan op de vraag welk nut de TV eigenlijk heeft, met een gerust hart geantwoord worden, dat ze het culturele peil van het Amerikaause volk verheft. Het antwoord behoeft dan niet langer te zijn: omdat er meer zeep door verkocht wordt! Het is merkwaardig, dat de factoren, onverbrekelijk met de televisie verbon den, de Verenigde Staten met hun vrije radio en TV naar het schijnt onverbid delijk sturen in de richting, welke in Europa en ook hie:' te lande reeds lange tijd geleden inzake de radio werd inge slagen i beperking noodzakelijk maakten. De de valuatie van 1949 heeft de situatie echter weer heel wat verbeterd en zo ziet men voor Zuid-Afrika de jaren 1951 en 1952 met het volste vertrouwen tegemoet: hel kunnen bijna niet anders dan voorspoedi ge jaren zijn. goudmijnen blijven nog steeds van de 'grootste betekenis, daarnaast komt de ijzer- en staalindustrie zeer sterk opzet ten, vooral dank zij de lage steenkoolprij zen e. de nabijheid van de ertsmijnen. Op het ogenblik is men een plan aan het uit werken voor het vestigen van een indus trie om uit steenkool benzine te bereiden, terwijl de textiel-nïjverheid over de laat ste tien jaar de grootste procentuele vooruitgang geeft te zien. Geen nationalisatie of socialisatie Behoudens een enkel staatsbedrijf (seml- staais!), kent men in Zuid-Afrika alleen maar particuliere ondernemingen. Van nationalisatie en socialisatie wil men, ais het maar even kan, niets weten. De basis van bet economische leven blijft de vrije concurrentie. De staatsinmenging blijft dan ook zoveel mogelijk beperkt. Dit blijkt o.a. sterk uit de houding van de regering t.o.v. de kwestie der enorm hoge wolprijzen. De regering, de gehele gemeenschap van het Zuid-Afrikaanse voik een groot gedeelte van de goede wolboeren inbegrepen! maakt zich niet ten onrechte zorg over deze fantastische prijzen, welke ook voor het land zelf ent" wrichtend werken, omdat er een zeer on gelijke en scheefgetrokken economische Verhouding ontstaat. Door het opkopen van gronden van kleinere boeren streven de sterkere broeders weer nn»r groot grondbezit, dat ook om belastingreaenen nogal aantrekkelijk schijnt te min. Men beziet deze situatie in regeringskringen nogal sceptisch en zou er heet wat voor over hebben als men zou kunnen komen tot meer gestabiliseerde wolprijzen al zou het zijn op een lagere Maar tot nu toe is er nog geen enkete beperkende maatregel getroffen- Mogelijkheden voor i\ac?. ondernemingen Ook voor tfë&rfandae industriëlen en werkers biedt Zuid-Afrika nog veel aan- trekkelüke mogelijkheden. De ervaring heeft echter geleerd, dat, wil i»®1 tot vestiging van een onderne ming m de Unie overgaan, men er het beste aan doet eerst, enige maanden lang de situatie ter plaatse eens dege lijk te onderzoeken, opdat men te weten komt hoe de verhoudingen liggen en of ei markt aanwezig is voor het te pro duceren artikel. Voor de ijzer- en staal-, de textiel- en de chemische industrie zijn er in ieder geval gunstig® kansen aanwezig. Ondernemingen op het ge bied van vruchtconservering en zui velbereiding behoeven echter aan een pied k terre in Zuid-Afrika niet te den ken, want men beschikt daar zelf reeds over een over-capaciteit,, zodat de re gering oprichting van dergelijke be drijven Feeds verbiedt. Een zeer grote moeilijkheid is echter de financiering van een in Zuid-Afrika te stichten nederzetting van een bui tenlandse onderneming. Minstens 40% moet aan buitenlands kapitaal worden meegebracht hetzij in gelden, hetzij in kapitaalgoederen (De Neder landse, regering blijkt aan enige klei nere bedrijven dit iaatste wel eens toe te staan). Voor financiële bijstand in de Unie is men aangewezen op de Nijverheids Ontwikkellngs Korporasie een semi- overheidsinstelling die echter niet vee! kapitaal meer tot haar beschikking heeft. Het kapitaal is reeds door Zuid-Afrikaan se groepen grotendeels bezet. Reeds voor de oorlog waren er in de Unie verschillende Nederlandse onder nemingen gevestigd o.a. Philips, Bo-ls. Dn Vries Robbé, de Holland-Zuid-AJrika Lijn en de Ned. Bank voor Zuid-Afrika. Na de oorlog hebben ook BruynzeeL Bensdorp. Honig en de scheepsreparatie-inrichting van A. de Jong uit Viaardiitgen er hun ondernemingen gevestigd. De Zuidelijke Visserij Mij., die zich speciaal toelegt op de bereiding van vismeel en visconser- ven, schijnt de moeilijkheden te boven te zijn en legt getuigenis af van Neder landse ondernemingsgeest. Juist de vis- nijverheid heeft, aldus prof. Schumann, in Zuid-Afrika prachtige kansen. Economisrh gezien achtte prof. Schu mann ook nog veel immigratie-moge lijkheden voor blanke arbeiders aan wezig. Het tempo in de nijverheidsont wikkeling is zo hoog geweest, dat er 66)1 nbattie-neck" dreigt te ontstaan m-b.t. blanke arbeiders. Men zal er toe moeten over gaan meer niet-blanken aan te nemen of men zal meer blanke arbeiders uit het buitenland moeten laten overkomen. Dit te verwachten, tekort biedt ook voor Nederlandse jon gelui gunstige kansen om naar de Unie te immigreren- Het dagblad .Amigo» di Curagao" weet te melden, dat de voorlopige voorzitter van de Arubaanse eenheidspartij en enige leiden vaö hun voornemen hebben kennis gegeven, dat zij zich wensen aan te slui ten bij de Arubaanse Volkspartij (Van Henny Etnan) en de Nationale Volkspartij (van dr Da Casta Gomez). Hot voor de partij in de nieuwe Staten gekozen lid. de heer D. A Vlaun. zou zich met enige andere leden hiertegen verzetten. „Het heeft er alle schijn vau, dat een gedeelte van het voorlopige bestuur zal overgaan naar de A.V.P. van de heer Eman en dat men Viaun en ziju aauhan- Sers uit de partij wil zetten", zo schrijft het blad. Het blad verneemt, dat de heer Vlaun «on onafhankelijke positie in de Staten wil innemen en zich daarnaar zal richten. WZmmk j m j-F.'-NÏ; - - In Nico is de Carnavalsviering met de gebruikelijke pom}M>uze pnuil begonnenDe fameuze optocht van praalumgens was ditmaal gewijd aan fit fabeldichter De la Fontaine.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4