MEER COLS IN DE TOUR et raadsel van „net um; Ger de Roos doet onthullingen bij de vloedlijn Russische controleurs Concerten in A'dam afgelast Scandinavië en de voetbal-emigratie A vonlurenroman door PETER BARON PAGINA S In Nederlandse fabrieken MONTEUR BEKNELD ONDER AUTO GIFMENGSTER TOT 5 JAAR VEROORDEELD ONDANKS INCIDENTEN I REQUIEM UITGESPEELD Actie in Amsterdam Denemarken en Zweden verschillen van inzicht OOK BARTALl? TWINTIG JAAR WEGENS ROOFMOORD YERV OERVERB OD PLUIMVEE IN ILPENDAM TER BESCHERMING VAN HET AMATEURISME ENGELSE CUP: 5e RONDE LUC VAN DAM'S TITEL- MATCH OFFICIEEL AUSTRALISCH TEST-TEAM Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Fens (K.V.P.) betreffende het hier te lan de toelaten van Russische controleurs in verband met de levering van schepen aan Rusland, heeft de minister van Oorlog en van Marine, mede namens de minister van Economische Zaken, het volgende ge antwoord. Gelijk bekend is, heeft Nederland, even als vrijwel alle andere Westeuropese lan den, een verdrag met Rusland ter regeling van het handelsverkeer tussen de beide landen afgesloten Dit handelsverdrag kwam in 1948 tot stand. Het is juist, dat enig Russisch personeel hier te lande wordt toegelaten voor het houden van het in de scheepsbouw ge bruikelijke toezicht bij/ de aanbouw van schepen, welke binnen het raam van dit handelsverdrag hier te lande voor Rus sische rekening worden gebouwd. Voor zover bovenbedoelde personen worden toegelaten tot bedrijven, waar ook orders voor de Nederlandse krijgs macht in uitvoering zijn, wordt zulks niet van overwegend bezwaar geacht, aange zien bij bedrijven, waar met militaire ge heimen wordt gewerkt, zodanige beveili- gingsregelen zijn genomen, dat onbevoeg den van die geheimen geen kennis kun nen nemen. De 24-jarige chauffeur-monteur D. B. uit De Groeve (Zuidlaren) kwam giste ren op noodlottige wijze om 't leven, toen hij tijdens werkzaamheden in de garage van de firma K. te Sappemeer bekneld raakte or.der een vrachtauto, waaraan h.j herstelwerkzaamheden verrichtte. Doordat de crick losschoot, raakte het slachtoffer be'kneld en overleed ter plaatse. ove~ erke k te i, zo i een door i het dat ipro- i 700 zal. moet k te gens ;angs 1 op niet per dat rbin- toe- zijn De rechtbank te Roermond veroordeel de Dinsdag $e 34-jarige huisvrouw P. B uit Tegelen wegens poging tot moord tot vijf jaar gevangenisstraf. De vrouw heeft in de maanden Augustus en October 1948 haar man willen vergiftigen met m stuk ken Limburgse vla verwerkt rattenkruit. Als igevolg daarvan is het slachtoffer ver. lamd en gedeeltelijk blind geworden De officier van Justitie had aaht jaar geëist. SEA. n de ïuto- 3um- 1 als n de we- mor- drag, voor ten arm •iteit, n te dan aldus itgen een Concertverslagen wekken de laatste da gen meer belangstelling dan ooit, helaas naarmate er minder over aesthetisch ge not dan over traangasbommen in te lezen staat.Gisteravond heeft Paul v. Kem pen zijn Requiem van Verdi gedirigeerd in het gebouw voor K. en W. te Den Haag. De „Union internationale des amis de bel canto" organiseerde dit concert waaraan het Radio-philh. orkest, het omroepkoor der Ned. Radiounie en de Voorburgse oratoriumver. hun medewerking verleen den evenals de solisten Margaretha Per ras, Maria von Ilosway, Chris Scheffer en Josef Greindl. Toen de dirigent met de solisten het podium betrad bracht de zaal hem een applaus dat de vorm van een ovatie aan nam. Toen hij echter de dirigeer-stok op hief weerklonk tweemaal een fluitje, ^een paar personen verhieven zich roepende „weg met van Kempen", waarna enige voorwerpen naar het podium werden ge slingerd. Hierna namen zij de vlucht, doch de in de zaal aanwezige politie had hen ogenblikkelijk te pakken en voerde hen gevankelijk weg. In totaal werden, zoals bekend, vijf personen gearresteerd. Het concert nam hierop een aanvang en verliep verder in volkomen harmonie. De voorwerpen die naar het podium waren geslingerd bleken buisjes met traangas te zijn en het gas hinderde de uitvoerenden en de aanwezigen in de zaal. De toehoor ders wier ogen teveel geprikkeld waren, verlieten rustig de zaal om in de gangen de uitvoering te beluisteren. De solisten, het orkest en de koren zetten de uitvoe ring voort, terwijl de politie een oog in het zeil hield. Na de pauze deed zich geen enkel inci dent meer voor. Aan het slot van de uit voering stond de volle zaal op en bracht de executanten een ovatie die kennelijk zeer speciaal voor Van Kempen was be doeld. De dirigent werd hartelijk toe gejuicht en verschillende malen op het podium teruggeroepen. Een grote krans getuigde van de waardering voor Van Kempens directie en ook de solisten wer den bloemen geoffreerd. Van Kempen liet zijn medewerkers in de hulde delen. Onder de aanwezigen waren zeer vele leden van het corps diplomatique, zoals de Italiaanse gezant, de doyenne van het corps diplomatique mevr. Pierre Dupuy en de Griekse gezant. Ook de vice-voor- zitter van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland en de chef van de afdeling kunsten van het ministerie van O., K. en W., dr N. R. A. Vroom, woonden het concert bij. Naar later bekend werd, zijn in totaal 5 personen tijdens de uitvoering in het gebouw van K. en W. gearresteerd, nl. een arts en een student uit Amsterdam, twee studenten uit Delft en een vrouwe lijke studente uit 's-Gravenhage. Naar ons door de politie is meegedeeld, werden gisteravond in enkele delen van Amsterdam-Zuid staaklijsten aangeboden en geld ingezameld ten behoeve van een actie tegen het optreden van de dirigent Paul van Kempen en van een actie tegen de herbewapening van Duitsland. Van de zijde van het gistermiddag op gerichte comité van sympathie voor het Concertgebouworkest werd ons meege deeld, dat dit comité niets te maken heeft met deze geldinzameling. Het bestuur van de N.V. het Concert gebouw te Amsterdam heeft gisteravond het volgende communiqué verstrekt aan het A. N. P.: „De raad van bestuur van het Con certgebouw ziet zich genoodzaakt tot zijn leedwezen mede te delen, dat de abonne mentsconcerten van Woensdag 31 Januari en Donderdag 1 Februari, a.s. geen door gang kunnen vinden". trée- dster at ze an is a de werd i lire ver ge- ver- l dat inen- t be- ;um- vol- illen (Van onze Scandinavische correspondent) Kopenhagen, Januari In Denemarken worden maatregelen overwogen om een verdere emigratie van voetbalspelers te ontwijken. De meningen lopen echter sterk uiteen. Het lijkt er niet op. dat Denemarken een oplossing in de vorm van een quarantaine zal zoeken, daar deze uitweg in strijd met de amateu ristische principes is en bovendien een weinig heilzame bemoeiing met het par ticuliere leven van de spelers, Men redeneert als volgt: Het staat elke speler, die lid van een club is (dus con tributie betaalt en meewerkt aan winst gevende wedstrijden) vrij om over te gaan naar de betaalde sport. Niemand noch de club, noch het verbond kan rechten op hem doen gelden integendeel men moet dankbaar zijn dat hij zich door vlijt en ijver heeft opgewerkt tot de vol leerde allround-speler. Hij is een propa gandist voor het voetbalspel. Velen geloven niet, dat het invoeren van een soort half-professionalisme (waar men hier en daar nogal sterk naar streeft) serieus kan concurreren met buitenlandse aanbiedingen in grote stijl. Contant geld Is een verleidelijke attractie. De in Italië van 1952 af geldende restricties dat de clubs van de eerste divisie slechts twee buitenlandse spelers in dienst mogen heb ben kunnen betrekkelijk gemakkelijk ontdoken worden. Desnoods worden de buitenlanders even genaturaliseerd. Dat gaat niet zo erg moeilijk in dat land. Het Scandinavische Voetbalcongres zal het gesprek op de actuele kwesties bren gen. Tussen Zweden (dat de „quaran taine" van drie maanden wachttijd bij overgang naar een buitenlandse profclub invoerde en welk voorbeeld door Neder land is gevolgd) en de andere Scandina vische landen zal het heet toegaan, want het is te verwachten, dat bijvoorbeeld Denemarken niet de Zweedse lijn volgt. chter frik» bui- 40% irden ïetzij eder- klei- s tos Naar onze Parijse correspondent meldt, heeft Gino Bartali in een gesprek met een vertegenwoordiger van l'Equipe te Florence verklaard, dat hij toch wel weer gaarne aan de Tour de France zou willen deel nemen. Toen men hem vroeg of hij ook zou starten als Coppi van de partij was, antwoordde de campio- nissimo: „Als er plaats is voor twee campionissimi, dan hindert mij Coppi's aanwezigheid niet. Ik heb slechts revanche te nemen na mijn avonturen van verleden jaar". Het Amsterdams gerechtshof veroor deelde gisteren de 32-jarige land bouwersknecht S. A., geboren te Hollum (Ameland), die echter de laatste tijd, vol gens zijn zeggen, zonder vaste woonplaats was, conform de eis tot twintig jaar ge vangenisstraf met aftrek wegens roof moord. Met een zekere H. heeft deze verdachte medio December 1947 ingebroken in het huis van de heer De B. te Beekbergen, en daarbij de bewoner gedood. tie is heids semi- voe! leeft, caan- n de ider- s. De Lijn Ia da dorp. hting hun ilijke gt op nser- oven ader- vis- lann. Advertentie De burgemeester van Ilpendam heeft in verband met de uitbreiding van het aantal gevallen van pseudo-vogelpest in zijn ge meente, bepaald, dat alle vervoer van le- vend pluimvee uit, naar of binnen de dor pen Purmerland en Den lip tot nader order is verboden. ichu- ïoge- aan- sont- at er staan r toe nken anke >eten ihteti jon- Unie Naar „De Sportkroniek'' meldt, heeft het Bondsbestuur van de K.N.V.B inge volge het verzoek van de jongste Bonds- vergadering een commissie samengesteld, welke in woord en geschrift het amateu risme tegen elke poging tot ondermijning zal verdedigen. Deze commissie is als volgt samengesteld: K. J. J. Lotsy voor zitter, L. Brunt secretaris en de leden: J C Brinckman, W. H. A. Burgwal, P H. v'. d' Hoek, ir H. F. Hopster en mr R. W. Piek. De loting voor de vijfde ronde om de Engelse Cup, die op 10 Februari a.s. wordt gespeeld, had het volgende resultaat: Wolverhampton Wanderers-Hudders- field Town, Manchester United-Arsenal, Stoke City-Newcastle United, Birming ham-Bristol City, Sunderland-Norwich, Chelsea óf Exeter-Fulham, Blackpool- Sheffield United óf Mansfield. RONDE VAN FRANKRIJK VTART» I Cf V/V/ Iprjsn \'Otm veer half twee. Een K.R.O.-verslag gever zal er, geassisteerd door zee waardige technici, zorg voor dragen, dat de radioluisteraars op Vastenavond een spannend relaas te horen krijgen. Misschien zal ook Polygoon bij dit mu zikale strandgenoegen van de partij zijn. In Amerika hebben de radiomensen het gepresteerd, de oplossing acht maan den uit te stellen. Ger de Roos is nu ech ter al zo overspannen door de vele kwade telefoontjes, dreigbrieven en andere onheilspellende beloften van luisteraars, dat hij deze verantwoorde lijkheid om gezondheidsredenen niet lan ger durft te dragen. De stoere Friezen waren wel het meest kordaat in hun op treden. Zij schreven onomwonden: „Als wij niet gauw horen, wat „Het Ding" is, komen we in hoogst eigen persoon naar Hilversum. Weest U ervan verzekerd, dat we onze gevaarlijkste inboorlingen naar de radiostad zullen sturen".... ?4«vcav [uA/ise/uc- Ook de Nederlandse Boks Bond heeft thans het bericht ontvangen, dat wij ver leden week reeds publiceerden met be trekking tot de uitverkiezing door de Europese Boks Unie van Luc van Dam voor een partij tegen de Brit Randolph Turpin met als inzet het Europese boks kampioenschap middengewicht. De door ons geciteerde „Daily tele graph" schijnt in zo ver voorbarig te zijn geweest, dat het nog niet vast staat dat de wedstrijd in Londen zal worden ge houden. Suzy van Dam, Luc s echtgenote én manager, schijnt ook wel iets voor Rotterdam te voelen! Voorts heeft de E.B.U. bepaald, dat de contracten op 11 Maart a s. klaar en gete- kend moeten zijn en dat de wedstrijd voor 22 April a.s. gehouden zal dienen te wor den. weet :itter :nige snnis slul- (Vun jartij r de i. de mige Voor de a.s. Vrijdag te beginnen vierde testmatch tussen Australië en Engeland ts het Australische team als volgt samengesteld: Hasselt (capt.), Morris. Keith, Miller, Talion (kpr.), Lindwall, Johnson, Johnston, Harvey, Lqxton, Iverson Archer. „Never change a winning team" dus. hoewel' in de oefenwed strijden de jonge Hole met een 105 de vol ledige Engelse aanval weerstond terwijl daar entegen Morris met een magere 7 voor de vijfde maal in acht Innings een snel slacht offer van de Engelse bowler Bedser werd land op koele toon. dat mij zegt, dat je dat geheim wel voor Ie zult houden. Je wordt interessant, geeuwde Ge rald. Los me die kruiswoordpuzzle eens op, m'n waarde. De doden spreken niet! was het ant woord. En Pressland's lippen krulden zich tot een grijnslach. De doden spreken nietHet feit. dat zijn tweevoudige rol bekend was, deed hem nu begrijpen, dat z'n inspecteurs- baantje hem toch niet voor alle verden-' king kon vrijwaren, zoals hij eerst ge dacht had. Tot nu toe waren de zaakjes goed gelopen. In zijn positie van politie- inspecteur was het hem gelukt onge stoord z'n gang te gaan, omdat hij wist in» welke richting de politionele onder zoekingen gingen. De ontmaskering van de moordenaar zou hem nog groter faciliteiten bezorgen, zoals promotie en een groter vertrouwen, wat hem de weg nog meer zou vergemakkelijken. Nu, dat maakte weinig verschil uit. De moorde naar moest hij aan het gerecht overle veren dan maar als lijk. 't Was jam mer, maar onvermijdelijk. Gerald zwaaide losjes met z'n linker hand. terwijl zijn rechterhand in z'n jaszak rustte. Mag ik je even opmerken, vroeg hij op luchtige toon, dat dit uitpuilen van mijn colbert geen fout is van de kleer maker? (Wordt vervolgd) 56) Toen hij zich er van vergewist had, dat het huis verlaten was, ging hij de zitkamer van de Viscount binnen, zette zich in een stoel en wachtte. Een koude wind deed het raam ram melen, dat zich aan zijn reohterhand be vond. Dat de „Viscount" zou terugkeren, daar was hij. zeker van; dat wist hij uit het rapport van Mitchell. Eveneens wist hij uit diezelfde bron, dat „Lord Med- way", zoals de moordenaar zich gedu rende de afwezigheid van zijn neef Frans geliefde te noemen op dit ogen blik naar een bal was ten huize van mevrouw Haversham en wel niet heel vroeg thuis te verwachten was. Welnu, wachten, dat kon hij. Hij legde zijn revolver op z'n knie en sloot de ogen. Mocht hij bij geval in slaap vallen, de thuiskomst van de „Vls- couth" zou hem wel wekken. Hij deed aldus, maar kort daarop kreeg hij een gevoel, als werd hij bij z'n schouders gegrepen en door elkaar ge- scbu'di. Hij rilde van de tocht, die van het raam kwam. Toch gek, dat raam wat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5