Want de regering harde maatre gele moet met n komen Naar eensgezindheid over de economie en defensie m Westerling nog steeds zoek Krachtige tegenaanval t.n. van Gong S Exploitatie van OLIEVELDEN Amerika heeft geen alternatief Onherroepelijke verbondenheid met West-Europa Uitrusting moet onverwijld verzonden worden Minister kan nu niet smokkelen, boer gooit varkens over de grens Nieuwe fase Twee formateurs Hij Het schaduwende rechercheur een kop thee drinken V.N.-troepen zullen (eventueel) Hij 38ste breedtegraad stoppen Vrijdag 2 Februari 1951 jpAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Geen stoomtreinen voor de Stille Omgang? Vader en moeder van groot gezin verdronken LAGEN Schoonebeker olie- productie op maximum De toestand van Mgr Hopmans EISENHOWER RAPPORTEERT: Buitengewone pensioenen 1910—1945 Eén boer smokkelde bijna 100 varkens Felle brand te Zaandam WEERBERICHT P. v. d. A. contra Oud IV. V. V. en K. A. B. H. M. de Koningin heeft aan dr W. Drees en mr J. R. H. van Schaik opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het ver trouwen van het Parlement te genieten, Dr Drees en mr Van Schaik hebben de opdracht in beraad gehouden. Dit heeft het Kabinet van H. M. de Koningin van middag om even over twaalf uur medegedeeld. Het spoor bijster Naar Madrid of Zwitserland? Uit Washington wordt gemeld, dat hoge Amerikaanse functiona rissen besloten hebben, dat de troe- Zevenhonderdduizend ton per jaar pen der V.N. niet de 38-ste breed tegraad dienen te overschrijden, mochten zij in staat zijn zo ver naar het Noorden door te stoten. Geruchten over typhus juist VERZETSMAN IN VERZET KARDINAAL GRIFFIN BEDIEND „Wij moeten Europa Hulp verstrekken, niet slechts omdat er voor ons seen acceptabel alternatief is, maar omdat, als wij alleen bleven staan, geïsoleerd in een communistische wereld, ons systeem in groot gevaar zou worden gebracht, aldus generaal Eisenhower in zijn toespraak tot het Congres, dat in verenigde zitting gisteren bijeen kwam, om het verslag van de Atlantische opperbevelhebber over zijn tocht door de landen van het Atlantische pact te vernemen. De generaal zeide in Europa een weer jong geworden geest van verzet te hebben aangetroffen. Er heerst een vastberadenheid om risico's op zich te nemen en zijn aandeel bij te dragen. Europa's grootste behoefte betreft niet op de eerste plaats Amerikaanse soldaten, maar uitrusting. En deze moet in zo groot mogelijke hoeveel heid en in snel tempo worden geleverd. Amerikaanse troepen zullen moeten gezonden in verhouding tot wat Europa zelf op de been brengt. Verlies van West-Europa is een ramp De tijd een belangrijk element Krijgen ook tweemaal vijf procent toeslag I De verwachting, geldig van heden- tot morgen- vond luidt: Novesltg en droog weer met overdrijvende woi- loenveiden en hier en daar opklaringen. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Mor gen overdag dezelfde of iets Lagere tempera turen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Zaterdag 3 Februari: Zon op 8.19 uur, onder 17.30 uur. Maan op 6.57 uur, onder 13.20 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ministerschap onder zware drnk Er is nog steeds geen kabinetsformateur benoemd, terwijl wij dit schrijven. Wel ontving H. M. de Koningin vanochtend om half elf ten Paleize Noordeinde in Den Haag de ministers Drees en Van Schaik in audiëntie. Gistermiddag had H. M. na het bezoek van resp. minister Stikker, prof. Romme van de K.l -P. en mr Burger van de P. v. d. A., ook nog de ministers prof. Lieftinck en Van den Brink in gehoor ontvangen. Om half vier kwam prof. Lieftinck ten paleize en om half vijf minister Van den Brink. Na een bespreking, die twee uur duurde, verliet prof. Lieftinck om half zes het paleis. In antwoord op vragen van journalisten zeide hij: „Er is geen nieuws, heren", en hij voegde er aan toe: „Ik ga liever naar het paleis Soestdijk dan naar het paleis Noordeinde. De rit er heen is zoveel aardiger Minister Van den Brink bleef tot kwart over zes op het Paleis. Ook hy had geen nieuws. ▼an vijftien honderd sluitend maken van de betalingsbalans zal de zaak iets moeilijker hebben ge lezen daar de meeste bewindslieden om d'it te bereiken, wel wat van de voorgenomen plannen moesten laten varen. Maar de moeilijkheden, waarop de heer Het was onderwijl reeds rond het middaguur duidelijk geworden, dat ook de conferentie van vijf, nl. tussen de heren Stikker, Van Schaik, Drees, Romme en Burger, Woensdag op het ministerie van Algemene Zaken, geen •wijziging in de situatie had vermogen te brengen. Het bezoek van de heren Romme en Burger gisteren ten paleize. na dat van minister Stikker in de morgenuren, kon dit alleen maar be vestigen. Minister Stikker had trouwens reeds na zijn bezoek aan de Koningin verklaard, dat zijn taak ten einde was. Dit betekent natuurlijk, dat er In de kabinetsformatie een nieuwe fase is in getreden. Al wil dit niet zeggen, dat er opnieuw geheel nieuwe paden zullen moeten worden betreden. Het benciit alleen, dat na de heren Romme en Burger, de ministers Lieftinck en Van den Brink ten paleize werden ontvangen, gaf een ogenblik te denken, maar de nadere motivering van dit laatste be zoek maakte dit weer aannemelijker. De Koningin wenste nl. te worden in gelicht over problemen, welke samen hingen met het sluitend maken van de betalingsbalans, welke problemen dezer dagen uitvoerig ln de Raad voor Economische Aangelegenheden zijn be sproken. Dit bezoek behoefde dus geen voet te geven aan de vroegere veronder stelling, dat er verschil van mening zou bestaan over de vraag of de sociaal- economische paragraaf, welke door het nieuwe kabinet zou moeten worden uit gevoerd, naar de mening van de Partij van de Arbeid wel veilig zou zijn de handen van de heer Stikker. Deze problemen alsmede die van de defensie waren reeds gedurende de hele wedt in de R.E.A. besproken, waarbij deze keer meestal zo goed als alle ministers aanwezig waren. Er is reden om aan te nemen, dat binnen het kabinet hierover overeenstemming werd bereikt en waar men uit was op een reconstructie van het kabinet en ook de socialistische ministers het met de genomen besluiten op economisch- en defensie-gebied wel eens waren, was eveneens aan te nemen, dat dienaan gaande ook voor het nieuwe kabinet geen moeilijkheden waren te duchten. Tenminste niet van politieke zijde. Wellicht stond de situatie iets moei lijker ten opzichte van het N.V.V., dat een aantal eisen min of meer bindend aan de nieuwe regering heeft voor gelegd. De verklaring van de zijde van de voorzitter van de K.A.B., de heer De Bruijn. dat de vakvereniging zich op deze wijze op de stoel der regering zou zetten, dat dit moest worden afgekeurd en dat zij het slechte voorbeeld van het N.V.V. dan ook niet zou volgen, was een wijze daad, welke een belangrijke steun aan de nieuwe formatie kon be tekenen. Wellicht is deze verklaring dan ook wel met deze bedoeling af gelegd. Over de defensie scheen men het eens geworden te zijn op een bedrag Ook minister Lieftinck had niet te klagen over gebrek aan belang stelling van de zijde van de pers, toen hij gisteren het paleis verliet. Maar van hem hoorden de verslag gevers al eveneens „Geen nieuws Stikker intussen een negatief resultaat boekte lagen hier niet. Deze moeten, naar men ons verzekerde, meer hebben gelegen in de opvatting in kringen van de P v.d.A., dat bij een reconstructie van het kabinet, het iedereen had kun nen zijn, die deze reconstructie tot stand had kunnen brengen, maar niet de heer Stikker. Het was immers duidelijk, dat men deze had gekozen om de heer Oud tot rede en matiging te brengen, maar dan zou elke wijzi ging, welke in het kabinet zou worden aangebracht, naar de mening van de p.v.d.A. des te duidelijker het stempel dragen van een concessie aan de heer Oud. En dat wenste men niet. Men mag echter aannemen, dat het eerste plan de reconstructie van het kabinet dat ook de heer Stikker heeft nagestreefd, nog geenszins als af gedaan moét worden beschouwd. Indien het mislukken van dit plan voor de P.v.d.A. zuiver een persoonskwestie is geweest al zullen de eisen door het N.V.V. openlijk gesteld ook in verband met de persoon van de heer Stikker hierin wel een rol hebben gespeeld dan zal men tot de conclusie moeten komen, dat de taak van een nieuwe formateur door de reeds gevoerde besprekingen al heel wat lichter zal zijn geworden. Zou de nieuwe formatie nu weer moeten uitlopen op een reconstructie van het kabinet, of een poging daartoe en er is nog (Van onze correspondent) Het Genootschap van de Stille Om- g-ar.- heeft van de directie der Neder landse Spoorwegen bericht gekregen, dat het wegens de kolenschaarste niet mogelijk Is ten behoeve van de deelne mers aan de Stille Omgang stoomtrei nen te laten rijden. Wel kan van het elccirisehe spoorwegmaterieel gebruik worden gemaakt. Deze maatregel der Nederlandse Spoor wegen h^eft tot gevolg, dat b.v. de kring Kalland de reis naar Apeldoorn per bus zal moeten maken. Hetgeen bij velen de gedachte heeft doen rijzen dan maar de gehele reis met autobussen te doen Inmiddels zijn er besprekingen gaan de tussen bestuurderen van het Ge nootschap de Stille Omgang en de Nederlandse Spoorwegen oim alsnog door het inleggen van stoomtreinen of Diesel-electrische treinen de dreigende moeilijkhedeh af te wenden. Hedenavond zouden de afdelingsbesturen van de kring Sa Hand ln spoedeisende vergadering te Zutphen bijeenkomen teneinde zich na der te beraden over de eventueel te nemen maatregelena Zondag a.s. zal in de coï\^r} af- Yan „Bellevue", Marnixstraat 400, Amster- dam, 's middags om half drie een bijeen komst worden gehouden, georganiseerd door het gezelschap van de Stille Om- SnnS- Voor iedere katholiek is de toegang vrij tot d- 7" bijeenkomst, waarop pater F- Wesseling C.ss.R. zal sprekM. altijd reden dit te vermoeden dan zou het de formateur van 't demission- naire kabinet zijn, die hiertoe de meest geëigende figuur is. Wie het zou doen. doet intussen min der ter zake. Belangrijker is op welke wijze het zou geschieden. Daar er ver der geen zakelijk verschil van mening schijnt te bestaan tussen de K.V.P. en de P.v.d.A., zouden deze beide partijen weer de belangrijkste pijlers van de gereconstrueerde combinatie moeten worden. Door een tragisch ongeval is in Klel- windeweer (Gr.) een groot gezin van vader en moeder beroofd In de nacht van Woensdag op Donder' dag was bet echtpaar M. L.G. na een familiebezoek te hebben afgelegd op weg naar huls, toen het, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water van een wijk te Kielwindeweer raakte en verdronk. Pas gistermorgen werd de vermissing ontdekt. Voorbijgangers vodden later de slachtoffers ln het water nabij de Kielstér Achterweg. Het echtpaar laat negen kinderen ach ter, van wie er zes nog zeer jeugdig zijn. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft prof. dr J. A. Veraart Donderdag het voorzitterschap van het bestuur van de Centrale Onderlinge neergelegd. Onder de velen, die tijdens de afscheidsreceptie in Den Haag de scheidende voorzitter de hand kwamen drukken, was ook minister mr A. M. Joekes (rechts). Westerling had reeds enige tijd geleden van de Belgische autcritciten de medede- ling ontvangen, dat zU" ning niet verlengd zou worden en hij per 31 Januari het land moest verlaten. Tot deze beslissing schijnt veel te^ebbe"^'J- gedragen de aankomst van de Indonesi sche ambassadeur te Brussel, die btf het ministerie van buitenlandse zalle" meuten zou hebben gedeponeerd over ue acties van Westerling en die zijn uitwu- zing zou hebben gevraagd. Ook van Ne derlandse zijde zou men voorbereidingen hebben getroffen om uitlevering van Westerling te eisen op grond van strai- bare feiten, waarvan de gewezen kapi tein wordt beschuldigd. Westerling wend de laatste dagen do™" dfe Belgische veiligheidsdienst overal ge schaduwd en voor zijn pension bevond zdoh voortdurend een rechercheur, diie zijn gangen op onopvallende wijze moest na gaan. Deze rechercheur moet evanwefl tot de overtuiging gekomen zijn, dat zijn schaduwen niet zo onopvallend was, toen Westerling hem op zeker ogenblik een ko<p thee liet brengen. Zelfs toen Westerling zich bij een bank te Brussel peseta's aanschafte bevond zich plotseling iemand naast hem, die hem gadesloeg en ook peseta's kocht. Volgens hiet verbaal zou Wester ling toen laconiek hebben gezegd: „Ik geloof nooit, dat u daaraan genoeg zult hebben, als u me wilt volgen". De verdwijning van Westerling was goed georganiseerd, wamt de Belgiscne rechercheurs schijnen volkomen het Spoor kwijt te zijn. Westerling en zijn vrouw zijn des avonds met 'n besteiautootje van het pension, waar zij de laatste vier maanden logeerden, vertrokken en naar een station gereden, waar zij in een trein zijn gestapt. Het sterke vermoeden bestaat echter, dat Westerling niet ver ils meegereden. Mevrouw zou doorgereden zijn naar Ne derland doch W. zelf zou zich bij vrien den hebben gevoegd, die over een eigen vliegtuig beschikken en hem naar een onbekende plaats buiten België zouden hebben gebracht. Een andere lezing is, dat Westerling niet naar het buitenintad zou zijn vei- trokken, doch ondergedoken in België. Zelfs zijn naaste omgeving is echter niet op de hoogte van zijn huidige verblijf plaats. Westerling is intussen gereed gekomen met zijn memoires, die binnenkort dooi een grote Amerikaanse uitgeversmaat schappij zullen wonden gepubliceerd. Onze Brusselse correspondent meldt mi nog, dit een vriend van Westerling verklaard heeft, dat de ex-KNIT.-kapi tein naar Madrid zou gaan en bij vrien den een tehuis zou vinden. Hij wist echter niet of Westerling definitief in Spanje zou blijven. Volgens een ander bericht zou Wes terling zich met zijn echtgenote naar Zwitserland hebben begeven. De communisten hebben gisteren ten Noorden van Intsjon plotseling een krach tige tegenaanval ingezet, waaraan naar schatting twee regimenten Chinezen en Noord-Koreanen deelnemen. Er woedt een bloedige en verbeten strijd. Aanvankelijk belette het sle^tfe weer de luchtmacht der V.N. steun te verlenen aan de grondstrijd krachten. Belangrijke versterkingen zijn naar het strijdtoneel gedirigeerd en nemen reeds aan de gevechten deel. Volgens militaire waarnemers heeft de tegenaanval veel overeenkomst met die, waarbij MacArthur's offensief voor Kerst mis tot staan werd gebracht. Thans zjet het er volgens deze zegslieden echter naar uit, dat de troepen der V.N. de toestand goed in hun macht hebben. Op andere plaatsen van het Westelijke front bleven de verbonden legers al strij dend langzaam oprukken, gesteund door zware artillerie- en luchtaanvallen op de tegenstander. Wil Nederland zijn eigen aardolie productie opvoeren, dan is het zaak, dat er nieuwe ontginbare velden worden ont dekt of in exploitatie genomen. Immers in het Schoonebeekveld is de jaarproduc tie op haar economisch verantwoord maximum, namelijk 700.000 kg. ton. In '45 het eerste jaar, dat men de oliewinning aldaar krachtig was gaan aanpakken werd er 6.000 ton gewonnen. De oppervlakte van het Schoonebeek veld bedraagt ruim 1500 h.a. en er zijn daar thans 125 boringen verricht, waar van 110 productief! Doordat men mo dern, verplaatsbaar materiaal gebruikt, wordt het landschap niet ontsierd. Dat gebeurt evenmin door raffinaderijen, want alle gewonnen olie wordt in tank- treihen overgebracht naar de raffinaderij van de B.P.M. in Pernis. Jhr H. Quarles van Ufford, algemeen procuratiehouder van de B.P.M te Den Haag, vertelde gistermiddag aan een lunch ln de Am. Businessmenclub te Am sterdam nog meer bijzonderheden over de oliewinning in ons land, welke evenals de opsporing geschiedt door de Ned. Aardoliemij, waarin de B.P.M. (Kon.-: Shell) en de Standard Oil Cy gelijkelijk deelnemen. De activiteit van de N.A.M. strekt zich uit over geheel Nederland en het bodem onderzoek wordt krachtig voortgezet ten einde mogelijk de aanwezigheid van aardolie te localiseren. Geregeld vinden verkenningsboringen en diepbonngen plaats. De diepte, welke men bij het rote rende boren kan bereiken, is door dé ontwikkeling van de techniek, steeds groter geworden. In Amerika heeft men al meer dan 6000 meter diep geboord, maar zover gaat men hier lang niet. Met deze boringen zijn echter aanzien lijke bedragen gemoeid. Zo deelde spr. mede, dat 'n enkele geophysische ploeg, die voor het seismische onderzoek werkt per maand ongeveer 70.000 kost! En verscheidene van zulke ploegen opereren reeds sedert jaren in ons land. Een grote boorinstallatie, zoals er op het ogenblik hier te lande drie in gebruik zijn voor diepboringen, kost een millioen gulden en dan komen nog de kosten der exploitatie. Waaruit wel blijkt, dat het voor een par ticulier practisch ondoenlijk is hier op de oliejacht te gaan. Van officiële zijde wilde men geen nadere toelichting geven. Waarnemers zijn echter van oordeel, dat men met dit plan zo mogelijk een basis wil scheppen voor 'nieuwe pogingen om tot een politieke regeling van het Koreaanse geschil te komen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger te Washington heèft voor het eerst officieel commentaar gegeven op de geruchten als zou onder de Noor delijke troepen een typhusepidemie zijn uitgebroken. Hij verklaarde, dat zulks inderdaad het geval was en dat de epi demie van „ernstige afmeting" was. Er zijn nog geep cijfer* beschikbaar. De ziekte was voor het eerst gesignaleerd bij de Noord-Koreanen in de frontlinies. Of de epidemie ook onder de Chinese troepen heerst, is onbekend. Radio-Pjongang heeft hedenmorgen om' geroepen, dal de Noordkoreaanse leger commandant en vice-premier Kim Tsjek op 30 Januari jl. is gesneuveld. Naar wjj vernemen, ging de toestand van Z. H. Exc. mgr P. Hopmans, bis schop van Breda, gisteravond langzaam achteruit. In verband daarmede heeft de bisschop coadjutor, Z. H. Exc mgr Jos Baeten, hem gisteravond om half negen de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Het eist wel een behoorlijke dosis taai heid en levensmoed, om elke dag op nieuw te aanvaarden. Want opwekkend is het wereldbeeld niet. En de lasten en zorgen worden steeds zwaarder en me- nigvuldiger. Vele aangelegenheden wor den afgewerkt zo-nder dat we er zelf aan te pas komen. We hebben maar te accep teren. In de gevallen, dat we wel kunnen in grijpen, moeten we echter geen kans on benut laten. Zo zijn er voor vele zaken bepaalde voorwaarden te vervullen. Maar wan neer de papieren wereld zodanig van om vang wordt, dat de betrokken mensen er zenuwziek van worden en tenslotte nog bot vangen mankeert toch iets aan het bestuursapparaat. Bij alle voorschriften, welke redelijk en noodzakelijk zijn moet toch het gezond verstand zegevieren en niet een bespottelijke bureaucratie. Van de week kregen we een man op bezoek, vader van negen kinderen. Als verzetsstrijder verloor hij onder de oorlog zijn rechterbeen. Zijn oude vak kan hij niet meer waarnemen. Zeven jaar is de man nu bezig om zich weer een behoor lijke positie te verwerven. Het aantal bu reaux en instanties dat deze vitale „werk willige" heeft afgelopen is niet meer te benaderen. Er waren goede ontvangsten bij zijn bezoek, maar uiteindelijk werd altijd het bordje ,,'t kan niet" of „on mogelijk" of „daarvoor komt u niet in aanmerking" voorgehangen. Zijn laatste kans, een herscholingscur- sus voor de metaalindustrie dreigt nu weer te mislukken, omdat boekhoudkun dig twee instanties alkaar niet kunnen of niet mogen vinden. Daar staat nu een man van 88 jaar met negen kinderen als ook al weer vergeten strijder uit de zo geroemde verzetsbewe ging voor de muren van betonnen voor schriften. Al bestonden er duizenden regels dan moest een dergelijke man door alle bu reaucratische hindernissen eenvoudig heen getrokken worden. Een dergelijke houding verraadt gebrek aan eerbied voor de mens. En die hou ding is een van de ergste .kwalen van de huidige tijd ondanks de hele reeksen van voortreffelijke en goed bedoelde, maar vaak versteend uitgevoerde sociale "^^"verzetsstrijder komt in verzet, want hij weet geen uitweg meer. Een wonder? We zijn benieuwd, hoe deze affaire af loopt. HENK VAN DER MAZE. Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster heeft Woensdagavond de Laatste Sacramenten ontvangenaldus meldt A.F.P. uit Londen. De 52-jarige pri maat van Engeland is reeds enige maan den zwaar ziek. In een gisteravond uitgegeven bulle tin werd verklaard; „Zijne Eminentie gaat zeker niet achteruit, nadat hij voor enige dagen een hartaanval heeft ge- haDe toediening van het H. Oliesel werd als een voorzorgsmaatregel bestempeld. jf- A i.i„v» Aa verhoogde mi: Eisenhower schetste in korte trekken de omstandigheden, waarin hij de indivi duele pact-landen had aangetroffen. Als voorbeeld voor de geest van verzet de vaste wil om niet nogmaals bezet te worden noemde hij FrankrüJc, dat be loofd heeft, tegen het einde van 1952 vijf en twintig gevechtsklare divisies op de been te zullen hebben. Een zelfde offer bereidheid had hij ln alle andere landen aangetroffen. Over Nederland zeide de generaal: «Ut ontving de laatste dagen verklaringen over de verhoogde militaire voorbereidingen, die men daar bezig is te trpffen". Eisenhower zeide tot de leden van het Congres, dat zij van tijd tot tijd gedwon gen zullen worden tothet nemen van ver reikende beslissingen, die het verloop der Westerse beschaving zouden kunnen be palen. Wij kunnen de gehele wereld niet op onze economische schouders dragen, vervolgde hij onder applaus, en daarom is directe samenwerking met andere lan den noodzakelijk. Wij trachten niet een strijdmacht op te bouwen met aggressieve bedoelingen. Eén ding houdt ons bezig: In een wereld, waarin de macht van mili tair geweld zozeer in aanzien staat, gaan wij voor onszelf een muur van vrede en veiligheid optrekken. De generaal wees er op, dat indien Europa in handen van het communisme zou vallen, het militaire machtsevenwicht zo drastisch zou verschuiven, dat de Amerikaanse veiligheid ernstig gevaar zou lopen West-Europa bezit het grootste getal geschoolde werkkrachten, en zijn industriële productie komt in omvang na die van de V.S. De val van West-Euro a zou. men kan het zich niet anders denken ook andere gebieden, die nauw met West-Europa verbonden zijn. mee slepen Daardoor zou Amerika de toe gang tot gebieden, waar absoluut onont beerlijke grondstoffen, zoals koper, mag nesium en uranium, worden gevonden, komen te ontvallen. Men moet zich niet slechts zo sterk maken, dat men de ver bindingswegen naar die gebieden be heerst, maar er tevens zorg voor dragen, dat deze gebieden in bevriende handen blijven. Het West-Europe** complex 1* xo be langrijk voor onze toekomst, onze toe komst is daarmee zo onherroepelijk ver bonden, dat wij onze uiterste best moeten doen om het niet verloren te doen gaan. De tijd is een belangrijk element, ging Eisenhower verder. Wij hebben nu eenmaal de nadelen, militair, natio naal en internationaal van het feit. dat wij steeds vreedzame en defensieve be doelingen koesteren. Een aanvaller kan zelf de dag bepalen, waarop hij toe wil slaan. Maar de V.S. en hun bondgeno ten moeten schema's ontwerpen voor vele Jaren, zolang de aggressiedreiging blijft. Onmiddellijk moet echter*begon nen worden met de productie van uit rusting, alsof wij ons voor de oorlog toerusten. Er moet worden gezocht naar weder zijdse activiteit over de Atlantische Oceaan, die het onderlinge vertrouwen tussen Amerika en West-Europa zal ver sterken en die de aan beide kanten be staande twijfels uit de weg zal ruimen. De generaal drukte de wens uit, dat leden van het Congres Europa zouden be zoeken om zich te overtuigen van de geest van vastberadenheid, die daar heerste. Eisenhower zeide geen rapport te zul len uitbrengen over zijn besprekingen in Duitsland, omdat ,daar nog een politieke overeenkomst moet worden bereikt, waar een soldaat buiten moet blijven". Hij ver klaarde echter bij voorbaat „geen onbe reidwillige contingenten" te willen heb ben. Naar verluidt heeft generaal Eisen hower, na zijn rede, in een besloten zitting van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen verklaard, dat hij zich ten doel stelde tegen het einde van 1952 een Europese defensiestrijdmacht gevormd te hebben van veertig divisies. Eisenhower zou vermeden hebben een rechtstreekse verklaring af te leggen over eventueel voorgestelde Amerikaanse bijdragen tot deze strijdmacht. Hij zou verzocht hebben geen limiet vast te stel len. Volgens één der leden van de commis sie heeft Eisenhower verklaard, dat het aantal Franse divisies, in zijn rede ge noemd, onjuist is. Dit moet 15 zijn, i.p.v. vijf tn twintig. Bij de Tweede Kamer Is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet buitengewoon pensioen 1940-45. Hierin wordt voorgesteld de toegekende en toe te kennen buitengewone pensioenen tijde lijk te verhogen. In die memorie van toelddrtung woedt o.<a. hert. volgende gezegd: In verband met hert bijzondere karak ter van die buitengewone pensioenen, waaraan, naasrt de verzorginigagediachte, meer in hert bijzonder de gedachte ten grondlaag lagit, dat zij een vervangend in komen diienen te zijn, en medie in aan merking genomen de omstandigheid, dat de hoogte van de 'buitengewone pensioenen, werd aangeipast aan de in 1947 (het jaar, waarin de wet buitengewoon pensioen 1940-1945 in werking trad) geldende lonen en salarissen, wordit een tijdelijke ver hoging van déze pensioenen overeenkom stig de sinds de inwerkingtreding van de wet plaats gehad hebbende loonstij gingen noodzakelijk geacht. Voorgesteld wordt de buitengewone pensioenen, voor zover zij op 1 Januari 1950 niet zijn geëindigd, met ingang van die datum of van hert latere'tijdstip, waar op zij zijn ingegaan of zullen ingaan, tijdelijk te verhogen met een toeslag van vijf procent. Deze toeslag wordt noodza kelijk geacht in verband met de met in gang van 1 Januari 1950 toegestane loons verhoging met vijf procent. Verder wondt voorgesteld de buitenge wone pensioenen, voorzover zij op 1 Sep tember 1950 niet zijn geëindigd, met in gang van dieze datum of van het later* tijdstip, waarop zij zijn ingegaan of zul len ingaan, tijdelijk te verhogen met een toeslag van vijf procent van het inge volge vorenstaande verhoogde pensioen. Deze verhoging houdt verband met d* jongste loonsverhoging. Vergeleken bij verleden jaar ls de smok kelhandel langs de Nederlands—Belgische grens in de eerste maand van dit iaa. opvallend sterk toegenomen. Door syste matisch te werk te gaan, werden door de douane in Januari allerlei artikelen ach terhaald, waarbij ook enige arrestaties werden verricht. De verdachten, waar onder twee handelaars uit Antwerpen, zullen zich binnenkort te Breda te ver antwoorden hebben. De artikelen, die gesmokkeld werden, variëren van nylonkousen tot vleessnij- machines. Ook werden duizenden dubbele boekjes sigarettenpapier in beslag Seno" men, alsmede goud en horloges, gelde last but not least: varkens. Door de Bel gische Rijkswacht werd deswege een bo uit Esschen geverbaliseerd. Hij bleek bi] honderd varkens frauduleus verhand te hebben I Een felle brand heeft vannacht een deel van de graan- en veevoeder-maler van de firma E. Groot en Co. in het West-Züderveld te Zaandam tn de as gelegd. Vermoedelijk 400.000 kg. vee voeder en maanzaad zijn door brand en waterschade verloren gegaan. De Zaandamse landweer bestreed het vuur toen de brand op zijn fe+st was. met 20 stralen, het pand de en kon daardoor Verwachting", dat tot de nok gevuld* wSs met zaden, voor onder- HOK gevuxu w« Krvlifg»* pang~belhoeden, evenals de houten aan- Irenzende molensch-uur „De Jonge Abraham". Het pand waarin het oud# molenkarkas „Hondeman zich bevond, ging geheel verloren. De oorzaak is nog niet bekend. De firma is tegen brand verzekerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1