Bij slagen weinig verandering verwacht Lieflinck als eerste ontvangen Terugkeer Regering subsidieert veevoeder aankoop met f 150 millioen NIEUWE voor onze industrie Noodzakelijke omschakeling op oorlogseconomie Truman vraagt een belasting verhoging van 10 milliard Peking zal Korea-commissie negéren Politieke Commissie behandelt Russische klacht tegen Amerika D; j}Agblad i/oor Schiedam en omstreken i Behoud van vrijheid eist geld voor ander doel dan ons plan Zaterdag 3 Februari 1951 Labour opnieuw op de proef gesteld Dreigende staking in Australische mijnen Conferentie over Europees leger uitgesteld Proeven met atoom energie in Amerika .r Noodzaak van productieverhoging naast kos lenverlaging Consequenties in het dagelijks leven Is daarmee echter nog niet tevreden Weg naar vredelievende oplossing versperd Louter verzinselzegt Austin Concertgebouwconflict Geen opmarslimiet voor de V.N.-troepen in Korea WEERBERICHT Motie van Churchill tegen nationalisatie-plannen DE FATALE VERGISSING Wat de O.E.E.C. moet doen Wat hunnen wij leveren? Lager welvaartspeil M rister bereid tot bemiddelen O De weerverwachting, geldig tot Zondagavond, luidt: Matige tot krachtige en langs de Waddenkust later tijdelijk harde wind tussen Zuidoost en Oost. Overwegend zwaar bewolkt met voorna melijk in het Zuidwesten van het land later enige neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. In de Noordoostelijke helft van het land lichte tot matige vorst, elders temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Zondag 4 Februari: Zon op 8.17 uur, onder. 17.32 uur. Maan op 7.46 uur, onder 14.44 uur. Maandag 5 Februari: Zon op 8.16 uur. ondeT 17.34 uur. Maan op 8.19 uur, onder 16 18 uur. NIEUWE.SCHIEDAMSCHE COURANT 1 J Kabinetsformateurs aan 't werk r- (Van onze parlementaire redacteur) Het lijkt er sinds gisteren op, of er geen kabinetscrisis bestaat. Nadat aan de lieren Drees en Van Scliaik de opdracht tot formatie was verleend en zij liet Paleis aan het Noordeinde hadden verlaten, gingen zij eensgezind naar het kabinet van de minister-president op het Plein 1813, waar zij prof. Lieftinck ontvingen. Het bezoek duurde een half uur. Het verluidde, dat de gouverneur van de Residentie, generaal-majoor ir M. Tans, kort daarvoor een bespreking gehad had, doch daaraan konden o.i. nog geen conclusies verbonden worden. Verder kwam er in de loop van de middag niemand meer. Hieruit zou men de gevolgtrekking willen maken, dat de zaak eigenlijk bij de voorgaande besprekingen reeds zo goed als in kannen en kruiken was gekomen en dat alles nu verder telefonisch kon worden afgedaan. Van de heer Van Schaik, die de pers het liefst op zo ver mogelijke afstand houdt noch hij noch dr Drees zijn prijzenswaardig press-minded, hoewel de laatste de wachtende journalisten in de late namiddag meedeelde, dat ze wel naar huis konden gaan, omdat er toch niemand meer ontvangen zou worden kan men zo iets verwachten. Het aanwijzen van de ministers Drees en Van Schaik als kabinetsformateurs is een logische ontwikkeling van de reeds eerder onder vigueur van de heer Stikker gevoerde besprekingen. In de dagen, dat deze laatste bezig was met zijn onderzoekingen naar de moge lijkheid van een kabinet, „dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten", zijn de door het nieuwe ka binet te nemen zeer ernstige beslissingen uitvoerig genoeg besproken om te weten at minstens de ministers en de geraad pleegde fractieleiders der verschillende partijen bereid waren deze verantwoorde lijkheid op zich te nemen en uit te voeren op een programma, dat door deze fracties wordt gesteund. In zoverre is de poging van de heer Stikker geen verloren tijd geweest. De gewettigde veronderstelling, welke wij in onze beschouwing van giste ren reeds naar voren brachten, dat de P. v. d. A. meende aan dit ernstige pro gramma niet onder de signatuur van Stik ker te kunnen medewerken, zou tevens aantonen, dat zij zoals wij eveneens stelden wel bereid was samen met de K.V.P. en een kleine groepering daar rond de verantwoordelijkneid te aanvaarden. En dan was de logische ontwikkeling dus een reconstructie van het oude kabinet meer dan een nieuwe formatie. Al wordt, uiteraard in de opdracht niet van een reconstructie gesproken, maar van een kabinet, „dat het vertrouwen heeft van het parlement", hierin is de mo gelijkheid van een reconstructie tenivolle begrepen. De heren Van Schaik en Drees, beiden exponenten van het demissto kabinet, kunnen met iedere regering - men, die het vertrouwen heeft van nei parlement, zij zouden desnoods ook kun nen terugkomen met het gehele oude binet, dat immers het vertrouwen had van het parlement, getuige de met flinke meerderheid verworpen motie-Oud. Zo eenvoudig is de zaak echter ook weer niet. «fcafcU h De bewoordingen trouwens, waarin de opdracht is gesteld, kan men tevens zien als een wens tot het aanbrengen van en kele wijzigingen, daar anders H. M. de Koningin zou hebben kunnen volstaan met niet-aanvaarding van het ontslag. Het ernstige program, waarvan wij reeds meermalen melding maakten, ver draagt, niet alleen partij-politiek gezien, geen basis van niet meer dan twee par tijen. Bovendien past een program-kabi net, dat steunt op een meerderheid van politieke partijen, meer in de constructie van ons partijwezen, dan een z.g. zaken kabinet, dat altijd een wat schichtige en wantrouwige Kamer tegenover zich zou vinden, vooral waar het gaat om zo diep in ons maatschappelijke leven ingrijpende maatregelen als ook van zulk een kabinet op dit ogenblik zouden moeten worden verwacht. Of er in dat geval een alge mene vertrouwensbasis zou zijn, moet minstens aan twijfel onderhevig worden geacht. Een opdracht aan de heer Van Schaik, de formateur van het demissionnaire ka binet, lag nu dus voor de hand. Het lag zelfs voor de hand, dat ditmaal ook de heer Drees zijn duidelijke signatuur zou zetten onder dit tweede ministerie, dat hij dan naar alle waarschijnlijkheid weer zal gaan presideren. Het feit, dat de heer Drees thans mede formateur is, wijst slechts te sterker in de richting van een terugkeer. Waarschijnlijk zal deze terugkeer een lichtere wijziging vertonen dan de heer Stikker van plan was, die de gelegenheid zou hebben willen benutten om de ploeg wat meer te versterken. Hij zou een wil- ziging op het oog hebben gehad aan meer ministeries dan de formateurs nu van plan zouden zijn. Zo werd er gesproken van een verplaatsing van minister In 't Veld naar Sociale Zaken ter vervanging van de heer Joekes, wat een versterking zou heb ben betekend. Het is echter de vraag of de heren Drees en Van Schaik zulk een mutatie nu nog urgent zullen achten. Maar dit zou tevens het bezwaar aantonen, dat werd geopperd, dat de heer Stikker bui ten zijn opdracht zou zijn gegaan, en in- plaats van zich tot informeren te beper ken aan het formeren was geslagen. Winston Chnrchill, de leider van de op positie in het Britse Lagerhuis, heeft Vrij dag een motie Ingediend, waarin van de regering wordt verlangd, dat zij op haar besluit om de ijzer- en staalindustrie te nationaliseren terugkomt. Churchill heeft In het recente verleden bij herhaling een hartstochtelijk' beroep op de Labourregering gedaan om de zo zeer vereiste eenheid van het land niet door bovengenoemde nationalisaties op het spel te zetten door die met de huidige geringe Labour-meerderheid door te drij ven. Aanneming der motie betekent de val van het kabinet. Het Australische kabinet heeft Vrijdag premier Menzies dringend gevraagd per vliegtuig terug te komen in plaats van per schip. Dit verzoek komt na het besluit van de mijnwerkers om de regering te trotseren en Maandag in staking te gaan. Menzies is Vrijdag op de terugweg van de Gemenebestconferentie te Londen in Colombo aangekomen. Men verwacht een bijzondere kabinets zitting om te beslissen of het parlement bijeen zal worden geroepen voor de be handeling van een speciale wet voor de noodtoestand. De Franse regering heeft, zoals gisteren reeds werd verwacht, de conferentie over de vorming van een Europees leger uitge steld, en wel van Dinsdag a.s, tot Don derdag 15 Februari, zo heeft een woord voerder van het Frame ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Hij voegde er aan toe, dat het uitstel nodig ivas, om de documenten, die ter conferentie als basis zouden dienen, gereed te maken. Ten Noordwesten van Las Vegas (Ne vada) lieeft rich gistermorgen voor't aan breken van de dag de vierde atoomont ploffing binnen een week voorgedaan De ontploffing werd in Las Vegas als een aardbeving gevoeld. De ontploffing verwekte in Las Vegas het verschijnsel van een vurige bal. Aan de Californische kust. 650 km. van de plaats van de ontploffing verwijderd, kon men een oranjegele lichtflits zien. ondanks de op sommige plaatsen 4000 meter hoge bergrug van de Sierra Ne vada die de kust van het binnenland scheidt. In Las Vegas voelde men de schok In drie golven Na de schok steeg er een vuil-bruine dampwolk op. De commissie voor atoomenergie heeft verklaard, dat cr bi) de reeks proefont- ploffingen sinds 27 Januari geen radio actieve stralingen zijn waargenomen, die een gevaar voor mens en dier of voor de watervoorziening zouden kunnen zijn. f /V 80VWE/F.' -x-t Zandvoorts strand wordt weer wat vreedzamer, doordat er verscheidene bunkers worden „afgebroken". In het schaftuurtje genieten de slopers al van de voorjaarszon. Op een vergadering van de gewestelijke agrarische commissie van de P. v. d. A. in Friesland, heeft minister Mansholt bij het beantwoorden van vragen op zijn rede medegedeeld, dat de regering de veevoederaankoop subsidieert, wat haar thans op basis van de prijzen van dit moment f 150 millioen per jaar kost. Tevens legde hij er de nadruk op, dat met de veevoeder-import de uiterste zuinigheid betracht zal moeten worden. bouw van producten met hogere zetmeel- waarde (met name hakvruchten). verbe tering van de waterhuishouding van de grond (onder andere door betere bema- I'ag), verdere opvoering van de gras- landproductie, een goed kunstmest-ge- bruik, een betere verkaveling, opvoering van het producerend vermogen van de veestapel (o.a. door melkcontrole en kunst matige inseminatie), betere bewaring en conservering van veevoeder en het ver beteren van de kwaliteit van de melk. Spreker toonde zich, bij alle voorzich tigheid die op dit punt geboden is. tevre den over het resultaat yan het gevoerde landbouwbeleid. De positie van de land bouw is belangrijk vooruit gegaan, het geen ook blijkt uit de verdeling van het nationale inkomen. De minister gaf in dit verband enige cijfers die betrekking hadden op het zuivere inkomen (dus zon. der premies en belasting). De minister was zijn rede begonnen met te zeggen dat het landbouwbeleid er a' reer?' op 'rilt moet zijn de boer een redelijk bestaan te verzekeren en dat hij een vjk aandeel moet hebben in de middelen om een zekere" mate van welvaart te bereiken. Hij wees er in dit verband op, dat het productievermogen moet worden verhoogd, hetgeen moet ge paard gaan met verlaging Van de produc tiekosten, opdat wij kunnen blijven con curreren op de buitenlandse markten. De minister bracht verder naar voren, dat we moeten trachten het grote gat in onze betalingsbalans te steppen, mede omdat de Marshallhulp in haar tegen woordige vorm afloopt. Om de export zo hoog mogel' op te voeren is verho ging van de productie en van de produc tiviteit van de landbouw noodzakelijk. Dat kan door verdere intensivering in het bijzonder van het kleinbedrijf. Inten sivering is dan ook mede hoofddoel van het landbouwbeleid. Dit eist hoge pro ductie van voer van eigen bodem en brengt grond- en bedrijfskapitaal tot groter waarde. Als middelen tot intensi vering noemde spreker: omzet van min der geschikt grasland in bouwland, ver deze verhoudingen: Industrie 105, land bouw 175, overige beroepen 48. Scherpe critlek had de minister op de voorlichting over de melkprijs gegeven door het Friesch Landbouwblad (orgaan van de Friesche Maatschappij van Land bouw), welke hij door haar onvolledig heid onwaarachtig noemde. In het slot van zijn rede betoogde de heer Mansholt de noodzakelijkheid van een Europees orgaan, dat onder meer met behulp van voorraadvorming stabilise rend op de Europese markt kan optre den. De West-Europese landen dienen een gemeenschappelijke tarieven-politiek te voeren tegenover de rest van de wereld om sociale dumping in West- Europa te voorkomen. „Voor de landbouw", aldus spreker, „moeten we voor een deel dezelfde weg volgen als bij het plan-Schuman. Deze samenwerking is ook nodig ter onder steuning van het nationale landoouwbe- leid, maar is allereerst vereist voor het behoud van de welvaart in het algemeen en van de vrede. Valt de economische samenwerking uiteen dan helpt ook mili taire samenwerking niet meer. De Bene lux heeft geleerd, dat het kan en we zullen slagen alleen al omdat het moet" AT DE MOGENDHEDEN en met name Amerika en Engeland zich lelijk vergist hebben door Nederland ?o onelegant Indonesië kwijt te doen raken terwille van de rust in de Pacific i en de strijd tegen het daar opdringende communisme, is intussen velen duidelijk geworden, helaas echter te laat! Voor wie het nog niet duidelijk is, kan een uitspraak van Sukarno alle twijfel wegnemen De president van de republiek Indonesia verklaarde immers in een rede tot het Philippijnse Congres, dat indien de meerderheid van het Indonesische volk het communisme begeerde, hij zich hiertegen niet zou verzetten. „Een van de eerste beginselen van het Marxisme is: de vernietiging van het godsdienstige geloof. Ik geloof niet, dat da meeste Indonesiërs zich hiertoe ooit aan getrokken zullen voelen", aldus Sukarno. Deze nieuwe „bondgenoot" in het ver zet tegen het communisme maakt alzo geen betrouwbare indruk. Sukarno, die niet het minst bij de gratie van de Ame rikanen op het kussen zit, zal zich niet verzetten en aldus alles, zelfs het gods dienstige geloof opofferen, wanneer de meerderheid van het Indonesische volk het communisme begeert. Mogelijk vindt Sukarno zo iets heel democratisch, maar hij vergeet, dat hij op die manier de democratie zou vermoor den, aangezien hij haar zou overleveren aan hen. die haar zullen om hals brengen. Het zou het einde betekenen van alle grondwettelijke rechten en de bevolking in een situatie brengen, welke veel erger is dan „kolonisatie", waartegen de presi dent zo heftig heet te strijden, doch waar van, de laatste jaren in geen geval, de Indonesiërs hadden te lijden. Dat tevens aan de z.g. volkswil ook de godsdienstvrijheid geofferd zal worden, schijnt zelfs niet een te groot offer te Z1JZeIfs als Sukarno het zo slecht niet be doeld heeft, maakte hij met deze ver klaring een al heel slechte beurt. En deze uitspraak kan moeilijk vértrouwen geven in de opvatting en het beleid van de presi dent van een groot en mooi land. Want diepassiviteit van Sukarno te genover het communisme.... nu, het is wat moois: ANALYST. Op basis van 100 in 1938 bedroeg het zuivere inkomen in 1948: van de arbei ders in de industrie 107, van de arbei- 1 ders in de landbouw 164 en van de amb tenaren 82. Voor de ondernemers waren Een visser uit Medemblik beleefde gisteren de verrassing of de schrik?) van zijn leven toen hij in een van zijn fuiken in de polder „De vier Noor der Korren" een paling vond, die maar liefst 1.17 meter lang was en acht en een half pond woog. Na het uitbreken van de j" Korea is er op het gebied van hetEu™" pese Herstelprogramma wel h veranderd In het negende v® de Nederlandse regering aangaande de werking van dit program, dat de periode Juli tot en met September 1950 beba? deld, bespeurt men van de fundamentele verandering in de structuur van de Marshallhulp nog niet». Het rapport ls nog geheel geschreven In de sfeer van de periode van voor Korea. Toen was het de taak van de O.E.E.C. om het economische herstel van Europa te helpen bevorderen. De schaars te diende te verminderen, de controles moesten geleidelijk worden opgeheven, het handelsverkeer vrijer worden ge maakt, evenals het betalingsverkeer en getracht moest worden de monetaire stabiliteit te herstellen. Deze periode van de Marshallhulp van de oude stijl is defi nitief afgesloten. In de periode tot Korea was de Mars hallhulp een eenzijdige prestatie van Amerikaanse kant. Van een tegenpres tatie van Europa was in feite geen sprake. Het enige was dat de landen zelf naar economisch herstel moesten streven. In President Truman heeft Vrijdag aan het Congres verzocht een onmiddellijke belastingverhoging van tien milliard dollars toe te staan en tevens aange kondigd. dat hij later opnieuw om be lastingverhoging zou vragen. In ziin boodschap aan het Congres geeft Truman een uiteenzetting van de wijze, waarop dit bedrag van tien mil liard gevonden zou moeten worden. Ten eerste door een verhoging van 5 4 mil liard van de inkomstenbepaling, welke belasting repds in bet op 1 Juli u.s. be- ginnende begrotingsjaar het record be drag van S 26 milliard zou moeten op brengen. Ten tweede door een verhoging van 3 milliard van de inkomstenbelas ting voor maatschappijen. Tezamen met de belasting op do buitensporige winsten '■al deze liet volgend jaar de record opbrengst van 20 milliard moeten ge ven en ten derde door een verhoging van 3 milliard van de omzetbelasting, welke zich zal concentreren op de minder drin gend nodige verbruiksgoederen. Deze be lasting zal onder de bestaande belasting wetten het volgende jaar naar schatting 8 222,000.000 opbrengen. De totale belastingontvangsten zouden dan volgens de Vrijdag door de president uiteengezette plannen 0 64,2 milliard gaan bedragen. Dit is bijna een derde meer dan de recordbelastingontvangsten tijdens de tweede wereldoorlog, toen in 1945 een bedrag van 43 milliard werd ontvangen. De leden van het Congres vermoeden, dat liet totaal der belastinginkomsten door de belastingverhoging, die de pre sident later nog zal vragen, zal stijgen tot ruim S 71 milliard. Kn,-?ewiJ,zl®de omstandigheden van na strov* eF geen hulP meer worden ver- j-injr .,fj?uU1.ts'u^en<Te basis van bevorde- mimWi conomische herstel en ver- üngsbalans.Van het tekort van de beta" hinnanv„m''n m""taire en economische fandêuz afhankelijk zijn. Met (te l?fDanninS economisch fcfSïïï?" Uit publicaties van Amerikaanse „-tal is bekend geworden, dat aan het Congres 6611 «esfeldanD$it7 h d milUard zal worden voorgesteld. Dit bedrag zal worden be steed voor: le Militaire posten t w het zuivere oorlogsmateriaal. Het bedrag' dat hiervoor besteed zal worden, zal niet veel zeggen, want door de prijzen laag te stellen kan meer oorlogsmateriaal be schikbaar worden gesteld. Men zou dit materiaal bijv. tegen dumpprijzen kun nen berekenen Deze hulp wordt als schenking verstrekt. 2 Economische steun ten behoeve van de defensie-productie. Hiervoor za] wel licht een 1M> 5 2 milliard dollar beschik baar worden gesteld. Ook dit zal een schenking worden. v„nr zuiver civiele economische hulp zal welHcht nog een 500 800 millioen worden aangewend. Slechts die landen waarvan de omstandigheden een derge lijke hulp onder de huidige veranderde, verhoudingen nog rechtvaardigen, zullen van deze hulp profiteren. Vermoedelijk zal dit ook in de vorm van schenkingen geschieden. Nederland heeft zijn Marshallhulp organisatie vrij snel aan de gewijzigde omstandigheden aangepast. De E. C A. (Econ Coop. Administration) zal. naar het zich laat aanzien, worden ingescha keld op alle sectoren van het randgebied, waar de economische en militaire fac toren elkaar raken. Het behoeft geen betoog dat deze nieu we ontwikkeling op het werk van de O E E C te Parijs van zeer grote invloed moet zijn Hoe de toekomst van de O E E.C. za! zijn. valt nog niet te bezien Het maximum, dat thans van de O EEC. kan worden verwacht is. dat zij tracht het bereikte resultaat op economisch ge bied te consolideren, aldus verklaarde men ons van bevoegde zijde in Den Haag- De O.E.E.C. moet trachten er zorg voor te dragee, dat eaa de ®ise« welke d® huidige schaarste aan grondstoffen met zich brengt t. a. v. productieverboden etc. wordt voldaan. Di. betekent dat door alle leden van de O.E.E.C. een gemeen schappelijke lijn wordt getrokken op dit gebied. Slechts indien dit geschiedt, zal het mogelijk zijn datgene dat tot dus verre werd bereikt, zoals de liberalisatie van het handels- en betalingsverkeer en de E.B.U., te behouden. Indien n.l het ene land andere normen t. a. v productie-verboden zou aanleg gen dan het andere zou de basis voor de liberalisatie en de Europese Betalings unie verdwijnen. Wat zullen nu vermoedelijk de conse quenties zijn voor de invoer van belang rijke grondstoffen uit hel dollargebied, bijv. van katoen etc. waarvoor tot dus verre toewijzingen werden ontvangen onder het Marshallplan? He' zal er ver moedelijk op neerkomen, dat wij met onze militaire krachtsinspanning t. a. v. de productie de dollars zullen moeten verdienen, welke nodig zijn om de in voer voor de civiele behoefte uit de dollarsector te verkrijgen. Nu is onze productie niet ingesteld op fabricatie van het zware oorlogsmateriaal Wel maken wij een aantal producten, wel ke van belang zijn in het kader van de gehele militaire inspanning, zoals bijv voedsel en kleding etc. Wij zullen er nu naar moeten streven een deel van de pro ductie af te zonderen voor de eigen mi litaire behoeften en voor voorziening van de militaire behoeften der V.S. en andere landen dan de V.S Of men er in zal sla gen op deze wijze het dollar-tekort te dekken valt ernstig te betwijfelen. Op 't ogenblik doen wij dit niet de Marshall hulp en de dollars verdiend door export ook niet. Wij teren op dollars, welke wij indertijd in de vóórfinanciering van de Marshall-hulp hebben gestoken en die thans terug worden ontvangen. Wij zullen nu moeten trachten een voor de Amerikanen acceptabel project samen te stellen t.a.v. onze productie voor mi litaire doeleinden, bestemda. voor de voorziening van het eigen leger; b. voor de V.S. (hetzij voor het leger, hetzij voor semi-militaire behoeften) en c voor de landen buiten de V.S. Grondstoffen en machinerieën, welke bestemd zijn voor de militaire productie, zullen de V.S. cadeau geven. Zullen voed sel en kleding en soortgelijke producten geaccepteerd worden als militaire pro ducten? Aanvankelijk was dit niet de be doeling. De jongste aanwijzingen doen echter vermoeden dat er toch nog een kans is, dat de bewuste, merendeels zwakke producten, toch wel geaccepteerd zullen worden' als militaire producten. Al maken wij niet direct zwaar oorlogsma teriaal, toch kunnen wij ook wel het een en ander presteren op het gebied van zuiver oorlogsmateriaal zoals bijvoorbeeld scheepsbouw, electrotechniek. Waar het om gaat is dat wij ti achten met militaire producten evenveel dollars te verdienen ah tot dusverre uit hoofde van de Mar shall-hulp werd ontvangen. Of eigenlijk nog meer. want interen op oude reserves kan men maar één keer doen. Slagen wij er in een behoorlijke militaire productie- inspanning tot stand te brengen, dan zou den wij misschien ook nog wel in aanmer king kunnen komen voor een zuivere eco nomische hulp in de civiele sector. Het is duidelijk dat het voor de indivi duele fabrikant moeilijk zal zijn om in contact te komen met de buitenlandse militaire autoriteiten die de aankopen van belangrijke militaire goederen verrichten. Hier dient een centrale instantie te wor den ingeschakeld. Naar wij vernemen, zal de commissaris voor de militaire Pro ductie De Bie spoedig een adviesraad in stalleren. De landelijke misses van de E.C.A. zullen ook worden ingeschakeld bij het plaatsen van orders voor de V.S. Het behoeft geen betoog, dat de vergro ting van de productie voor militaire doel einden onvermijdelijke consequenties zal hebben op het welvaartspeil van ons land. Een vermindering van de investeringen, in het bijzonder in de overheidssector (vooral bij de royale lagere publiekrech telijke lichamen) en een beperking van de consumptie zullen er een gevolg van moeten zijn. Zouden deze beide consequenties niet worden aanvaard, dan zou het tekort van onze betalingsbalans nog verder oplopen en dit is iets wat onmogelijk kan worden getolereerd Welke de invloed zal zijn op de werk gelegenheid valt nog niet te overzien. Moeilijkheden in bepaalde sectoren zullen wellicht niet te vermijden zijn. En dit zou zelfs wel eens de totale werkgelegenheid kunnen doen verminderen. Verplaatsing van arbeiders van de ene tak van indus trie naar de andere en van het ene bedrijf naar het andere is iets dat in theorie ge makkelijk kan worden nagestreefd, doch in de practijk moeilijk te verwezenlijken valt. Wij moeten nu maar afwachten of het nieuwe ministerie de kracht zal weten op te brengen om een beleid te voeren dat met de eisen van de nieuwe omstan digheden in overeenstemming is. Wij kun nen niet op de oude voet doorgaan, terwijl men in Amerika grote offers op allerlei gebied brengt om het militaire apparaat van Europa op te bouwen. „De Schaffelaar" in Barneveld is stafschool geworden voor de burgerlijke verdediging. Bij de opening gisteren toonde de directeur, gep. kolonel G. Geel, aan minister Teulings (links) en de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr mr Quarles van li f ford, de maquette van een stad, welke bij het onderwijs wordt gebruikt. 9? Tsjou En-Lai, de premier minister van Buitenl. Zaken communistisch China, heeft via Radio Peking bekend gemaakt, dat zijn regering de in te stellen V.N.- commissie voor goede diensten in Korea zal negeren en elke mede werking zal weigeren. en van De Politieke Commissie van de Alge mene Vergadering der V N. behandelde gisteren de Sovjetrussische klacht In zake Amerikaanse aggressie ten aanzien van heit communistische China" Deze klacht werd In September J.l. op de agenda der Algemene Vergadering ge. plaatst en een afgevaardigde van Peking werd uitgenodigd bij de behandeling te genwoordig te zijn. Door de Chinese in menging in Korea werd de behandeling tot nu toe uitgesteld. Alleen de Amerikaanse en de Sovjet, afgevaardigden zijn gisteravond aan het wooird geweest Het kwam niet tot een stemming, en de vergadering werd ver daagd tot a.s. Dinsdag. Warren Austin, de Amerikaanse ver tegenwoordiger, bestempelde de klacht over de invasie en bombardering van Mandsjoerije als „een louter verzinsel voor Sovjet-doeleinden" ®a hoopte, dat de commissie de beschuldiging wegens haar ongegrondheid snel zou afvoeren. Hij herhaalde, dat' Amerika geen po litieke, militaire of welke andere am bities ook, koesterde ten opzichte van Formosa. De Russische afgevaardigde, Semyon Tsarapkin. verklaarde zijnerzijds de op. merkingen van zijn Amerikaanse col lega voor „vals en hypocritisch". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich bereid ver klaard, in samenwerking met het gemeen tebestuur van Amsterdam te bemiddelen in het conflict tussen het bestuur van het Concertgebouw en het Concertge bouworkest Hij zeide, dat de Amerikaanse resolu tie, die China tot aanvaller verkllart, door de Alg. Vergadering werd aan,ge- romen „onder de overheersing en de dwang van de V. S.". „De resolutie be wijst aan de vredelievende bevolking der wereld, dat de Amerikaanse regering en haar medeplichtigen geen vrede, doch oorlog willen en dat zij de weg naar een vreedzame oplossing hebben versperd", aldius Tsjou En-Lai, Er bestaat geen diplomatieke over eenkomst, krachtens welke de verbon den troepen in Korea de 38ste breedte graad niet zouden mogen overschrij den, aldus verklaarde Vrijdag Michael Mac Dermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, te Washington, naar aan leiding van de geruchten, ais zou be sloten zijn de V.N.-troepen even tueel bij deze breedtegraad halt te laten maken. Op een vraag, of er nieuwe Instructies aan generaal MacArthur waren gezonden, antwoordde de woordvoerder dat hij dat onderwerp niet kon bespreken. Een zegsman van het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger in Korea heeft geweigerd het bericht, dat het acht- st© leger bevel heeft gekregen bij de 38ste breedtegraad, indien het deze bereikt, halt te houden, te bevestigen of tegen t* «preken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1