Zweden handhaaft amateurisme Motordwergen in het R. A, L- gebouw Blauw-Wit wordt bedreigd Darui-rel naar climax X l1 m m. ij VICTORIA Beste Nederlandse equipe van de Rallye Monte Carlo kwam tliuis Maar betaalt... voor training en wedstrijden Scandinavische Sportbrief J P. W. Kampioen Groningens Sport- Festival m m Toch wetenswaardig t Motor- en rijivieltentoonstelling op komst Feijenoord—Emmaom een plaats in de eindsprint vS por t-%S patten Keepersplaats in Franse voetbalploeg hangt af van „de brief" m Mist belemmerde Zeeuwse veerdiensten ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 PAGINA 6 En H.H.Y.C. mist Kruize Weer winst voor Groningen WATER BANDSTOOT-KAMPIOENSCHAP Voorsprong voor B.V.V. NEDERLAND—ZWEDEN TE GRONINGEN OVERLEG OVER VOETBAL PRIJSVRAGEN Oude Proever «mek# ^Geneva' VIERDE TESTWEDSTRIJD AüSTRALIë—ENGELAND Aan de Rue Solférino Aballay de stier Joego-Slavië minder sterk SCHAAKRUBRIEK W>M\^ HAAGSE OPLICHTERS IN BRUSSEL GEARRESTEERD G (Van onze Scandinavische correspondent) STOCKHOLM, 31 Januari 1951. Zweden heeft een tijdlang gegolden als het land, waar de voetbalspelers van rrnationale klasse als paddestoelen uit de grond opschieten. Buitenlandse speciaöl Italiaanse en Franse, konden er te kust en te keur gaan, en ze 1: taalden milUoenen voor het Zweedse élite-materiaal, dat sedert Londen en Rio o i clc markt kwam. Thans schijnt het anders te worden. Het buitenland vraagt z'-chtzendingen. Daarmee zijn nieuwe problemen in de wereld gekomen, hetgeen bijvoorbeeld het interessante geval met de Malmö FF-spelers, Hjertsson en Manssonheeft aangetoond. Beide spelers kregen een aanbod om voor de profclub Triestina te spelen. Om de drie maanden wachttijd, door de Zweedse Voetbalbond ingesteld, te omzeilen, vroegen ze Triestina's toestemming om 90 dagen „als amateurs te dienen". Tegelijkertijd schreven ze naar de Zweedse Voetbalbond om goedkeuring voor de partijtjes „amateur-voetbal", die ze in Italië zouden weg geven. ningen Div. F' om hogere toelagen voor de spelers doen vragen. Eén der motie ven is .dat het leven en het reizen duur der zijn geworden. Vraag: Denkt men het nationale Zweedse elftal, ondanks het verdwijnen van vele prominente spelers naar het buitenland, op peil te kunnen houden? Antwoord: Het vorige jaar, toen reeds tal van spelers waren geëmigreerd, werd Zweden derde in de wereldkampioen schappen in Brazilië. Het schijnt, dat de voorraad van goede spelers voorlopig groot genoeg is om Zweden in de rij van de beste voetballanden te handha ven. Natuurlijk is het nationale elftal nu niet zo sterk als in 1948, toen het met goud beladen van Londen huiswaarts keerde. Vraag: Krijgt de Zweedse amateur-voet baller op de een of andere manier een vergoeding in geld? Hoeveel? Antwoord: De Zweedse amateur-voetbal ler van de 1ste divisie ontvangt 20 Kr. (f 15.voor thuiswedstrijden, en ten hoogste 75 Kr. (f 50.elders, dwz. als de reis drie dagen duurt. Voor training wordt 2 Kr per avond uitbetaald, maar niet meer dan 4 Kr. per week. In som- Ze vertrokken kennelijk in de mening, dat het bestuur er geen aanmerkingen op zou maken. Inmiddels besloot de voetbal leiding om de kwestie later in behande ling te nemen. Ze wilde er eerst haring of kuit van hebben. Pas begin Februari zal ze een uitspraak doen. Intussen hebben de beide Malmö-jongens pech gehad in Triest. De Italianen hebben ze weer naar Jiuis gestuurd, omdat ze te middelmatig waren uitgevallen. Bovendien meenden ze als verwende Zweedse spelers, samen §oed te zijn voor een bedrag van 170.000 ironen (circa ƒ125.000). Triestina vind dat schandalig, en kocht nu, in plaats van de Zweden, Paraguay's Benegas en Oos tenrijks Strittich voor 40.000 Kr. minder. Hjertsson en Mansson willen nu maar weer als amateurs aan de slag. Moet men de heren profamateurs of amateurprofs noemen? De Zweedse Voetbalbond zoekt nu naar een formule, waarmee men in de toe komst gelijkluidende gevallen zal kunnen behandelen. De bepaling dat een Zweeds amateur drie maanden wachten moet al vorens hij als prof kan gaan voetballen, doch dat hij gedurende deze drie maan den in Zweden als amateur kan blijven spelen, verdient een aanvulling. Waarschijnlijk zal het wel zo worden, dat Zweedse voetballers, die als prof naar het buitenland willen, gedurende hun wachttijd reeds daar alsamateur zul len mogen spelen als de Italiaanse (of Franse) Voetbalbond maar zwart op wit en met de hand op het hart wil verkla ren, dat daarbij de amateur-bepalingen Inderdaad gehandhaafd worden. (Wij stellen ons voor, dat de Italiaanse Voetbalbond zowel zwart op wit als met de hand op het hart bepaald gul zal blijken met dergelijke, in de praktijk natuurlijk niets betekenende verklarin gen. Sportred.). Over de situatie, ontstaan na de plun dering van het Zweedse voetbal, hebben we ons licht opgestoken bij enkele voet bal-officials. Vraag: BUjft de Zweedse voetbalbond vasthouden aan de amateuristische prin cipes, ook al worden vrijwel alle be kende Zweedse voetballers door buiten landse clubs weggekocht? Antwoord: Wij handhaven de oude ama teuristische principes. De vele verliezen hebben echter de jSvenska Serie Före- Veel sterker nog dan in Nederland hebben de Itali aanse, Spaanse en Franse voet balscouts in de Zweedse voet balwereld huis gehouden. Nog onlangs, na de wedstrijd Zwit serlandZweden, werd bijna de helft van het nationale Zweedse elftal door buiten landse profclubs weggekocht. Onze Scandinavische corres pondent geeft in dit artikel een overzicht van de problemen waarmee ook de Zweedse voet halbond nog steeds op de bres voor het amateurisme nu worstelt. mige gevallen krijgt de speler een fi nanciële tegemoetkoming, als hij in zijn werktijd speelt en daardoor loon derft. Vraag: Bestaat er In Zweden een schjjn- amateurisme in die zin, dat de amateur- voetballer door club en/of supporters illegaal wordt gehonoreerd voor zijn prestaties op het voetbalveld? Antwoord: Er bestaat geen would-be- amateurisme in Zweden. Er zijn voor beelden van, dat enkele clubs haar spe lers te veel hebben betaald. Destijds werd daarom Malmö FF teruggezet naar Div II en deze club moest prac- tisch geheel opnieuw beginnen. De voetbalautoriteiten hebben een speciale controle-commissie, die zeer streng op treedt tegen de clubs en die haar beta- lingspolitiek nauwkeurig nagaat. In ver schillende gevallen plegen supporters de spelers te helpen, niet door hun ge ld te geven, maai door ze een beter baan tje te verschaffen. Officieel wordt de spelers geen geld gegeven. Er worden ook geen „overwinningspremies" ver strekt. niet door de clubs en ook niet door de supportersverenigingen. (Van onze hockey-medewerker) De „Prinses" staat weer eens voor de kampioenspoort in het Oosten. De 65- jarige Enschedese club heet thans „Foot- ball-Cricket- en Hockeyclub Prinses Wil- helmina" en daarvan Is de 35 geleden op gerichte, zelfstandige, hockey-afdeling thans wel een zeer belangrijk onderdeel; wat de prestaties aangaat al jaren lang de belangrijkste afdeling, want P.YV. be hoort al sinds vele jaren tot de stérkste eerste klassers in Oost, behaalde reeds vele kampioenschappen en staat op het punt dat opnieuw te doen. Morgen moeten de Enschedeërs hun voorlaatste competitie-wedstrijd spelen te Hengelo en óók als wat waarschijnlijk is runner-up DKS morgen te Enschede van Deventer wint, dan kan de kam- pioensvlag bij PW uit als Roëll en zijn mannen zegevierend in Enschedé terug keren. Er wordt in het Oosten verder nog ge speeld NijmegenArnhem en Upward Union, wedstrijden die zeer spannend be loven te worden. Vermoedelijk zullen de Nijmegenaren het er het best afbrengen. In het Noorden is Groningen er ook haast. Wint Groningen morgen van GHBS, dan zijn er in de resterende wed strijden nog maar 2 punten nodig. For wardMeppel kon wel eens een gelijk spel opleveren, in de ontmoetingen HVA LHC en RapGCHC hebben we wel vertrouwen in de Friezen. Venlo zal in Breda bij Push een felle tegenstand ontmoeten ènoverwinnen. Misschien, dat MOP een gelijk spel kan forceren tegen het bezoekende Tilburg. Mogelijk wint Zwart Wit van EMHC uit Eindhoven, doch Breda achten we kans loos in de lichtstad tegen HTCC. Tenslotte het Westen waar twee bij uit stek belangrijke wedstrijden in verband met de bezetting van de gevreesde laatste plaats vastgesteld zijn, n.l. Hilversum Be Fair en AmsterdamGooi. Hilversum is bij een overwinning weer op weg naar hoger-op, wint Be Fair, dan is die club uit het gedrang. Zou Amsterdam ook de Gooi- se weerstand bieden? Onmogelijk is het niet, al lijkt het ons toch wat onwaar schijnlijk. Voor de eindstand is HOC BMHC van geen belang meer. We denken hier aan een gelijk spel. Van Togo verwachten we op Klein Zwitserland een zege over HDM. En dén tenslotte LarenHHIJC. Naar verluidt moet Kruize nog altijd wacht lopen. Hij heeft blijkbaar een strenge baas en geniet wel van zijn diensttijd. HHIJC zal geducht moeten opzetten tegen Log gere en zijn kornuiten, die er een eer in zullen stellen het voorbeeld van Amster dam te volgen. Advertentie Het beste mineraalwater Het zwaartepunt van het voetbal-programma van morgen ligt vooral in de afdeling C. Niet alleen omdat afd. B liet morgen met slechts één wed strijd moet doen ('t GooiAjax, en niet van bijster groot belang), niet alleen omdat ook in het Zuiden de Carnaval-viering enige clubs buiten de groene lijnen houdt, maar vooral omdat afd. C morgen een wending kan brengen in het verloop van de strijd om de eerste plaats. Gunnar Nohrdah!, een van de Zweedse cracxs die hun voetbalroem tn geld omzetten, zoals men hem in talrijke duels met Sch ij ve naar aan het werk zag tijdens de wedstrijd EondselftalRest van Europa, in Mei 1947 in het Feijenoord-Staddon. Te Den Haag werd het tournooi om het Nederlands kampioenschap groot biljart hoofdklasse bandstoten voortgezet. De be langrijkste partij was die tussen de twee candidaten voor de titel: Sweeiing, die de vorige maal kampioen werd en Kruythof. Het werd een overwinning van 150 om 141 voor Sweenng. die zich daarmee als de grote favoriet heeft ontpopt. Aange zien dit tournooi in een dubbej rooster wordt gespeeld, zullen Sweering'en Kruyt- lof elkaar Zondag nog een keer ont moeten De overige drie deelnemers aan c matig bezette tournooi maken >r de titel geen kans meer. Later ver- de Kruythof nog een punt aan hèl.-heim, zodat Sweering nu drie pun- voor staat, uitslagen van de tweede dag: long 58 38 6 1.32 ■ring 150 38 18 3.94 uythof 141 55 15 2.56 -weering 150 55 11 2.72 Kasteleijn 150 50 15 3.— Eichelsheim 117 50 14 2.34 Kruythof 150 67 13 2.23 Eichelsheim 158 67 20 2.23 Kasteleijn H5 43 14 2.67 Sweering 150 43 20 3.48 De Jong 98 59 9 1 66 Kruythof-150 59 11 2.54 Stand na de tweede dag: Sweering 10 750 236 3.17 26 Kruythof 7 741 281 2.63 16 Eichelsheim 3 555 235 2.36 23 Kasteleijn 3 647 280 2.31 15 S* Joog i 472 296 U9 10 Enige weken geleden leek het gevecht om de eerste plaats practisch al beslist. Blauw Wit liep steeds verder uit op de concurrenten die eikaar puntjes afhandig maakten en in 't Amsterdamse stadion lagen (bij wijze van spreken) de kam- pioensvlaggen al gereed. Totdat dan Zondag j.l. de Haagse Kraaien in het stadion voor de verrassing van de dag zorgden door de Blauw Witters aan een nederlaag te helpen. De Amsterdammers hielden niettemin nog een voorsprong van vier punten over, doch het is de vraag of zij deze voorsprong blijven behouden. Morgen immers is Blauw Wit opnieuw tegen een Haagse rivale aan de slag. ADO, dat lange tijd de eerste plaats op deze rang lijst bezette, fungeert ditmaal als gast- vrouwe en mochten de leiders deze wed strijd verliezen hetgeen zeker niet uitgesloten is dan heeft SW (thuis) aan een zege op Haarlem genoeg om Blauw Wits voorsprong tot twee magere en riskante punten te reduceren. In afd. D. heeft N.A.C. vrijaf en geeft daardoor BW gelegenheid weer alleen aan de leiding te komen. De Bosschenaren dienen dan thuis te winnen van Sparta en hoewel de mannen van Terlouw het zeker niet cadeau zullen geven, ligt een Bossche overwinning toch wel in de lijn der verwachtingen. Intussen heeft run- ner-up Willem II het in Rotterdam met Xerxes aan de stok. In theorie: ook hier een Brabantse overwinning, maar het zou ons niet verbazen als de Tilburgers in de practijk ditmaal een puntje in Rotter dam achter lieten. Van belang is hier verder de strijd FeijenoordEmma: De verliezer raakt meteen bedenkelijk ver van de kopgroep verwijderd, de winnaar behoudt de kans, te profiteren van de misstappen welke de leiders in de toekomst wellicht nog zullen begaan. In E verwacht men geen verrassingen. Familie-voetbalelftallen zijn in ons land geen uitzondering meer en ze kwamen zelfs in de bioscoop-journaals. Nu heeft de familie Verhey in Nijmegen het echter bestaan om een familie-hockey-elftal op de been te brengen en dat is weer eens iets anders. Onder zeer grote belangstelling is gis teren te Amsterdam de heer W. A. T. Schelfhout (bekend als Wats), die een grote naam had als schaakspeler, -orga nisator en -journalist, ten grave gedragen. Er werd gesproken door vertegenwoor digers uit de schaakwereld, waarvan j voorts vele prominente figuren aanwezig waren. Bakker werd derde te Antwerpen in een stayerswedstrijd van 1 uur, achter de j Belg Verschuren en de Fransman Godeau maar voor de Fransen Michaux en Lesueur. Purmerend krijgt een zwembad met drie bassins en een badhuis en zal daar nog aan het eind van deze zomer gebruik van kunnen maken. Een versterkt Luik-team behaalde een verrassende 9—7 zege op het Ameri kaanse ijshockey-team, dat in Maart a.s deelneemt aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap te Parijs. Bij de KNZB is thans officieel bericht ontvangen, dat Zweden de uitnodiging heeft aanvaard om Donderdagavond 28 Juni te Groningen, in het raam van net Groningse Sportfestival, een landenwed- strijd te sipeler. tegen de Nederlandse wa- terpoloploeg. De Zweden blijven daarna nog enkele dagen in ons land en zullen op 30 Jun: en 1 Juli in nader aan te wijzen steden uitkomen tegen dubploegen of combine- tóe». PSV, dat bij Maurits op bezoek is, speelt stellig sterker dan de Lutteraadse ex-kampioenen en zelfs al zouden de Philips-mensen een slip maken en de bei. de punten in de Limburgse Mijnstreek achterlaten, zelfs al zou dan, het plot seling zo op schot zijnde Eindhoven thuis van Sportclub Emma winnen (hetgeen men zeker verwachten mag), dan blijft de PSV-voorsprong nog steeds zo groot, dat er ongetwijfeld geen sprake zou zijn van een catastrophe. In het hoge Noorden tenslotte even min kans op veel sensatie. Heerenveen zal geen moeite hebben met Achilles, ook al bleek de club van Lenstra Zondag j.l. niet bepaald in topvorm te zijn. (Van onze Amsterdamse redactie) Op de eerste na-oorlogse motor- en rijwieltentoonstelling, welke van 9 tan. 18 Februari in het R.A.I.-gebouw ln Am sterdam gehouden zal worden, zullen veel nouvauté's te zien zijn. De autotentoon stelling kon dit jaar niet doorgaan, maar het „rand"-gebied van de motorindustrie is de laatste jaren dermate uitgebreid, dat het de moeite loont om een hele tentoon stelling ln te richten met alles wat geen auto is, maar dat toch gemotoriseerd op de wegen verschijnt. De duurte van de benzineprijs zal wel een van de oorzaken zijn, dat de R.A.I. traditie niet kon wor den gehandhaafd, maar wat wij op aan verwant terrein te zien zuilen krijgen, is alleszins de moeite van een gang naar deze tentoonstelling waard. Naast de vele motoren van diverse ka liber en verschillend cc, zal ook grote aandacht worden besteed aan de reeds thans al beruchte bromfietsen Voor tien Advertentie De minister van Justitie, mr. A. Struy- cken, heeft informatieve besprekingen ge voerd met verscheidene instellingen op cultureel en sociaal gebied, die zich met de voorbereiding van voetbalprijsvragen bezighouden. Deze besprekingen, zo ver nemen wij van doorgaans welingelichte zijde, hebben nog niet tot een beslissing geleid. Vermoedelijk zal deze beslissing mede afhankelijk zijn van de houding van de K.N.V.B. -rf."-v. D» edelst» grondstoffen, een eeuwenoud recept, bet meesterschap de vakman, ztf schenken U een superieur» genever. waar aan reeds acht getdachten de voor keur gaven. Molt»*' 'n echtx&dtfi&ndit öoffel Ajyjo die iets meer willen weten van deze mo torbaby, kan het inwendige bestuderen, aangezien er een electrisch aangedreven doornsnede van tentoongesteld wórdt. Een andere motordwerg, die luxer van uitvoering, groter snelheid kan bereiken, maar ook aanzienlijk duurder is, zal ook voor vaklieden en leken te bewónderen zijn. nl. de scooter. In ons land zijn deze gemotoriseerde fauteuiltjes of autopeds nog niet ingeburgerd, maar in Italië neemt de scooter al bijna die plaats in. die bij ons de fiets heeft. Zij, die nu nog met een hulpmotor rijden, zullen mis schien later overgaan tot de aanschaf van een scooter ten minste als de prijs geen bezwaar is. De productie in Italië is niet gering. Een enkele fabriek levert er 300 per dag af. De dames gebruiken de scoo ter als boodschappenfietsje, de winkelier als bestelfiets en ook komt het voor dat de scooter 's Zondags dienst doet als kinderwagen als pa en ma de kleintjes in stoeltjes achterop meenemen. In de bergachtige streken in Italië en Zwitserland voldoet de scooter uitste kend. *n Auto heeft soms moeite om dit tweewielige apparaat bij te houden. Op vlak terrein kan men een maximum snel heid van 65 km per uur bereiken en in de stad is een scooter zeer goed hanteer baar. De heren Polis (wt zijn dochter die óók meereeden Sevenstern bij hun huldiging te Eysden. Het bestuur van de Groningse gemeente lijke commissie voor de Lichamelijke Op voeding heeft het voorlopige programma gepubliceerd voor het Groningse Sport festival. dat deze zomer, van 18 tot en met 30 Juni, ln de schaduw van de Martini toren gehouden wordt. De feestelijkheden worden op 18 Juni geopend met een bijeenkomst in de grote zaal van de Harmonie. Op 19 Juni: openingsavond op de Grote Markt: „lichaams-ontwikkeling in de loop der tijden". Op 30 Juni: internationale voetbalwedstrijd in het Oosterpark. Daarna volgen tot 30 Juni nog talrijke belangrijke evenementen: Internationale gymnastiekdemonstraties, een basketbal interland. interlands handbal voor dames en heren, een Internationale korfbalwed strijd, internationale draverijen, biljart wedstrijden met deelneming van binnen- en buitenlandse cracks, bokswedstrijden, tntem. athletiekmeetings, een waterpolo- interland tussen Nederland en Zweden en, voor de wielrenners, de Ronde van Groningen. Daarnaast zullen in de Groningse hoofd stad tal van spOrt-congreSsen gehouden werden (en een aetherforum voor de sportjournalisten!), terwijl het feest be sloten wordt met een spel in het stads park, getiteld: „Zomeravond Droom". De tweede dag bracht Australië niet wat het redelijkerwijze mocht verwach ten. namelijk een score, welke de ploeg veilig zou stellen. Werd de dag toch op 2543 begonnen, voor 371 was de innings over, zodat de laatste zeven wickets heden vielen voor slechts 117 runs; dan te weten, dat Morris, die sneuvelde op 206, nog 60 van deze runs voor zijn rekening nam, dan heeft de rest het er wel zeer slecht af gebracht. Morris werd met een fraaie dubbele century topscorer van de serie. Miller werd zeer aggressief en scoorde, in Bedser's eerste over 12 runs om daarna door overmoed een prooi te worden van Wright's spinner. Hij scoorde 44. De rest van het verhaal is spoedig ver teld. Slechts Johnson hield voor 16 even stand en bij theetijd was het gebeurd voor 371. Bedser nam 374, Wright 4—99 en Tattersall zijn eerste 3 testwickets voor 95. Engeland begon na de thee en startte ook al niet te best door op 7 Washbrook voor 2 te verliezen, doch speelde daarna rustig en voorzichtig verder en scoorde 36 zon der verder wicketsverlies. De strijd bleef open. (Van onze sportcorrespondent) PARIJS, Vrijdag. Er is een domper gezet op de voldoening van het Franse voetbal publiek over de terugkeer van Julien Darui in het nationale elftal dat op Dinsdag 6 Februari te Parijs tegen Joego-Slavië zal spelen en over welke terugkeer wij reeds berichtten. De „kwestie van de brief" houdt op het ogenblik heel Parijs bezig; en bet is nog helemaal niet zeker, dat de keuze van Darui gehandhaafd zal worden. PAUL NICOLAS wond zich over de Darui-rel zó op dat hij een dag ziek in bed lag „Welke brief?". Ja, dat vroeg Darui óók en tóen waren de poppen aan bet dansen Zoals men weet, was een ruzie tussen Da-rui en de chef van de keuzecommissie Paul Nicolas oorzaak, dat Darui de laatste tijd steeds gepasseerd werd. Nicolas was bereid die ruzie te vergeten, als Da-rui zich zou verwaardigen aan de keuoecom- missde een brief te schrijven, waarin hij de heren beleefd verzocht die ruzie maai te willen vergeten omdat hij daan- erg veel spijt vara bad en waarin hij voorts ootmoedig verzocht gebruik te willen maken van zijn diensten die hij in alle nederigheid ten bate van de nationale voetbal-eer aanbood. Inderdaad kwam er bij Gaston Barreau, verjaagd van de troon waarop hij steels op zijn eigen boutje de Franse nationale elfta-llen samenstelde en thans nog maar „derde man" in het selectie-comité Nico lasRigalBarreau, op de avond waarop de drie Franse ploegen voor de interland- trilogie tegen Joego-Slavië werden geko zen, een der-gelijke brief binnen, getekend door Jul-ien Daruii. En prompt werd Darui in de A-ipIoeg gekozen! Maareen reporter die Daru-i kende en een dergelijke briefschrijverij hele maal niet in overeenstemming met "s mans karakter vond, too-g in allerijl naar d-e Rue Solférino nr. 6 in Lille (waar de Roubaix-keeper blijkbaar beter op zijn gemak woont dan in de stad waair zijn club is gevestigd) om navraag te doen na-ar wat er van die brief waar was. „Welke brief?" vroeg Darui toen en er volgde een hevi-g verbaa-sd en later ver ontwaardigd standje va-n een man die ronduit zei dat hij zijn plaats in de natio nale ploeg verdiende door zij-n prestaties op het sportveld en vast en zeker met door het schrij-ven van onderdanige brief jes! Bij hoog en bij laag ontkende Darui ooit zo'n brief te hebben geschreven. En men vermoedt n-u, dat een of andere sup porter op deze wijze voor hem in de bres is gesprongen. Veel heeft die supporter daar intussen niet mee bereikt. Want na Darui's ontken ning was het de beurt aan de heren Nicolas en Co. om een opgewonden standje t-e maken vooral omdat er in tussen al kwaadaardige lieden aan het beweren waren gegaan dat er hel-emaai nooit een brief bii Bainrea-u was aange komen Het keuze-triumviraat gaat n-u Darui aan een paar vragen onderwer pen. Heeft hij de brief geschreven, dan is de vrede alsnog getekend, al zal Darui dan nog een verklaring voor zijn ontken ning moeten geven Heeft Da-rui d-e brief n-ièt geschreven maar wél ondertekend en stemt hij met de inhoud in, dan óók behoudt hij zijn plaats. Maar wil Darui van een dergelijke cor respondentie helemaal niets weten, dan zullen de heren Nicolas en Co. nog eens ijverig bverwegen of Darui's keuze nog wel gtebamd'baafd kan worden; helemaal zeker schijnt dat niet te zijn Zo kiest m-en in Frankrijk nationale elftallen. Nog meer deining. Want de Franse voet balbond gaat zich ernstig met het geval- Abaltay bemoeien. Senor Aballay, van Argentijnse-n bloede, had tot nu toe een goede naam wat zijn sportiviteit betreft. Maar in de wedstrijd Nancy-Saint Etienne heeft hij zich toch wel zó vergaloppeerd dat men er ern stig aan begint te twijfelen of hij ooit nog wel eens op een Frans voetbalveld (waar hij overigens pas twee maanden rondloopt) zal mogen verschijnen, Toen in die wedstrijd de bal mijlen ver van Senor Aballay (Nancy) verwijderd was en er „niemand keek", heeft hij name lijn de Etiemie-kanthalf Alpsteg I zo'n enorme kopstoot verkocht als hij nog nooit tegen een bal had aangedreund. Alpsteg brak zijn neusbeen en zijn halve gebit, Aballay ze.f liep een gapende wond aan zijn voorhoofd op. En dat alles omdat zijn vurige Argen tijnse bloed in opstand kwam bij enige Kio- Belarijtjes die zijn landgenoot Vega met ge noemde Alpsteg uitstaande had. De scneias- rechter ontdekte de misdaad pas. toen ae bal weer in de buurt van het „slagveld kwam en hij de spelers van beide pioegtn in bokshouding om de twee gekreukelden le hoop zag lopen Na reconstructie van net geval ging Aballay er direct uit. En misschien wel voor goed. Want de Franse voetbalbond is van me ning, dat senor Aballay zijn bedrevenheid ln het uitdelen van kopstoten maar ®en 01 andere Argentijnse stieren-arena moet gaan vertonen en liever niet °P Franse voetbalvelden. Ter geruststelling van h=n die bijzondere belangstelling woor de Neder landse spelers in Frankrijk.koesteren: geluk kig behoren dergelijke „kopstoten tot de uitzonderingen, al speelt men hier niet be paald zachtaardig Aballay s vergrijp (s wel het ernstigste incident dat zich hier sinds de grote invasie van de buitenlandse spelers heeft voorgedaan. Maar daarom denkt de bond dan ook met aan enig „par don": de buitenlanders kunnen hun francs verdienen met voetballen Tenslotte is nu ook het elftal van Joego- Slavië voor 6 Februari bekend gemaakt- Beara (Hajduk); Kolakovitch (Hajduk) eri J. Horvat (Dynamo?; D. Horvat (Dynamo), Tschaikowsky (Partizan) en Djajitch (Rode Ster); Mititch (Rode Ster), Mobek (Partizan), Ognjanov (Rode Ster), Tomasevitch (Rode Ster) en Herceg (Hajduk). In hef elftal dat op Wembley de gerucht- makende 22 tegen Engeland afdwong, zijn vier veranderingen gekomen: rechtshalf, rechtsback en de gehele linkervleugel, want D. Horvat, Kolakovitch Tomasevitch en Herceg zijn de vervangers van Tcholitch Stankovitch, Zivanovitch en Vukas. Volgens Franse insiders, moet het huidige elftal minder sterk zijn dan dat van Wembley en zij hopen ook minder sterk dan de ploe gen waar Frankrijk in de voorronde om het wereldkampioenschap verleden jaar twee maal tegen deelde en de beslissende wedstrijd verloor. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID) Huize St. Bernardus, Sassenheim (Zaterdag 3 Februari 1951) H. VAN BEEK f Deze week ontvingen wij bericht, dat op 25 Januari in de ouderdom van ruim 78 jaar te Naaldwijk is overleden de be kende Westlandse probleemcomponist H. van Beek Een probleemarbeid van meer dan een halve eeuw ligt achter hem. Al die jaren Was hij een geregelde mede werker van het tijdschrift „K.N.S.B." Ook verschillende dagbladen werden met zijn bijdragen bedacht. Onze rubriek genoot hiervan een ruim aandeel. Het getal van zijn composities bedraagt stellig meer dan zeshonderd. Verschil lende hiervan hebben met succes aan probleemtournooien deelgenomen. Zijn geesteskinderen werden met grote nauwgezetheid verzorgd en loonden steeds de moeite van het oplossen. Zowel de twee- als driezet had zijn belangstel ling In laatstgenoemde bekleedde het economisch, reine mat een voorname plaats. De laatste bijdrage, die wjj van hem opnamen, was een uitmuntend gecon strueerde tweezet onder no. 6680 (7-11-1950). Een snoezig miniatuurdriezetje willen we hier menioreren. Het verscheen onder no. 6494 (12-2-1949). Wit: Kdl, Dd3, Rc8, Pd5—g4;. Zwart: Kd6; c7. Opl. 1. Pg4—e3 enz. Zijn nagedachtenis zal in onze Neder landse probleemgeschiedenis met ere v/orden opsetékend. Hij ruste in vrede. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6707. J. van Dijk. 1. Dh6—cl drei ging: 2. Rd5e6:tt. No. 6708. F. Matousek. 1. Ka5—d2 (tempo) 1Ta6, Tb5: (cb5:). Re5 (e6e5), Rf6, Rg7, Pf7 ad lib.. 2. Tb4!, Rc3t, Db8!, Re3tf, Pel. DST-L Ddött, Ph4 enz Een inzender probeert het met 1. Tb6: Het beste geschiedt o.i., hierna 1Rg7 dreigt 2. Kf8:. Beide problemen werden goed opgelost door: ir A. Bergstein. Geleen: W. H. Haring, Schipluiden: F. pUls- Maasbracht en C. v. d Weide. Rotterdam. No. 6707 door: H. Th. v. Goor, Voor burg: W. J. A- Hoogstraten, Deventer; J. S. N' Mineur, Overschie; J. G. L. van Teeffelen, Rotterdam en H. J. v. d. Veer, Groesbeek. No 6706 en no. 6707 door: W. F. Be- rendse, Kwintsheul. No. 6716. C. GOLDSCHMEDING, Amsterdam. Tournooi „die Schwalbe" 1949. 1ste prijs. Mat in twee zetten. 7/iütc-. '//m Vy No. 6717. C. GOLDSCHMEDING, Amsterdam. Tournooi „Die Schwalbe" 1949. 2de prijs. Mat in twee. zetten. '/////'//A t 'A/AA////J 'A/sPs De winnaars van de Wïck-voort Crommelin-beker in de Rallye van Mon te Carlo, de Maastrichtenaren Ch. Polis en R. Sevenstern, arriveerden Vrijdag avond onder grote belangstelling aan de grens te Eysden. Zij werden verwelkomd en gefelici teerd door <h heer K. Schade, sportcom- missaris van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club. die hun een krans aan bood. In zijn korte toespraak noemde de heer Schade dit duo de globetrotters van de Nederlandse Monte Carlo-rijders. De heer Polis deelde in zijn dankwoord mede. dat tijdens de tocht zich geen noe menswaardige moeilijkheden, zelfs geen enkele lekke band, hebben voorgedaan. In Monte Carlo klasseerden zij zich als eerste Nederlandse équipe in de snel heids- en regelmatigheidswedstrijd op de 17e plaats met een tijd van 2 min. en 35 sec Na de ontvangst te Eysden werd het tweetal in de file opgenomen en ging het huiswaarts voor een welverdiende rust. De mist, die gisteren boven ons land hing, heeft vooral het scheepvaartver keer veel last bezorgd. Van de Provin ciale bootdiensten in Zeeland, die de verbinding tussen de verschillende eilan den onderhoudt, geraakten enkele veer diensten in moeilijkheden. Het m& „Oosterschelde, dat tussen Ziferikzee en Katseveer vaart, liep des middags tegen half vier, komende van Zierikzee bij de ingang van de Zand- kreek vast op de slikken. Laat in de avond kwam het schip vrij, doch door do mist lagen er verscheidene schepen ia de Zandkreek voor anker, zodat er uiterst voorzichtig gemanoeuvreerd moest worden De passagiers waren ai eerder van boord gehaald. De „Oosterschelde1' heeft radar, doch de installatie vertoonde een afwijking, zodat het ditmaal toch nog mis liep. Des ochtends was het m.s. „Prins Hen drik" dat de veerdienst Kruiningen Perkpolder onderhoudt, in de mist vast gelopen op de havendam in Kruiningen. Er werd schade aan het roer aangericht en het schip werd naar VLissiiwen ge bracht om door de „De Schelde" gera- pereerd te worden. Mede doordat de veerdienst Vlissingen—Breskens op hot ogenblik nog slechts beperkt wordt uit gevoerd. wordt het grootste gedeelte van het vervoer over de veerdienst Kruinin gen—Perkpolder geleid. De politie te Brussel heeft aangehou den C. van R. en C van H„ clie reeds door de Haagse politie werden gez.icht Genoemde personen maakten er de laatste maanden hun werk van auto's te huren, daarmee naar een and-ere plaats te rijden en vervolgens de wagen daar te verko pen. Op deze wijze reden zij heei Neder land rond Dezer dagen had Van R weer een auto in Antwerpen gehuurd, waaunea hij zich naar Brussel begaf. In de Bel gische n hoofdstad ontmoette hij een dame aie hy uitnodigde met hem mee te ryden, waaraan zij gevolg gaf. Onderweg nam Van R. een lifster mee, ie, zoals later bleek, een handlangster van C. van H. bleek te zijn. Deze hand- -angster trachtte de vrouw, die Van R. (ti de wagen had meegenomen, van naar juwelen en bontmantel te beroven Haar or/zet mislukte en de Nederlanders wer den door de Brusselse politie aange houden. De Haagse politie heeft nu de uitle vering van het reeds lang gezochte tweetal gevraagd Nederlands ochtendpropram van de BB C. Aangezien men in Nederland nu weer zonder zendensluiitingen tiaar de radio kan luisteren, zal de BBC h-aai vroege ochtendprogramma in het Neder lands, met nieuws en Engelse persstem men, weer op de oude tijd. 7.45 Neder landse tij-d. uiitzend-en. Deze wijziging gaat in op Zondag 4 Februari. De golflengten zijn 1500 meter en de 49- en 41-meter banden. Staking aan Engelse Westkust. Vierdui zend havenarbeiders in d-e Mersey-havens te Liverpool en Birkenhead zijn Vrijdag itn stalking gegaan uit protest tegen een naar hun mening onvoldoende loonsver hoging. Het is een wilde staking. Deense koopvaardijvloot bewapend? De Deense regering heeft, aldus wordt van officiële zijde vernomen, de vraag in stu die genomen of de Deense koopvaardij vloot bewapend dient te worden met het oog op d-e Deense verplichtingen in het kader van bet Atlantische pact. Zweden weigert uitlevering aan Sovjet- Unie. De Zweedse regering heeft een Russisch verzoek om uitlevering van een Pool. ge-na-am-d Kosc-ko, die in Stockh-ohn van h-et Russische schip Beloostrov vluchtte en politiek asyl zocht, van de hand gewezen. Bomaanslag te Marseille. Voor het go- bouw van de communistische partij te Marseille is een bóm tot ontploffing ge bracht. De plaatselijke partijsecretaris werd zwaar gewond. Ontploffing op tankboot. Op de Libe- rische tankboot „Atlantic Duchess" heb ben zich vanochtend twee ontploffingen voorgedaan, toen het schip in de haven van Swansea (Zuid-Waies) lag. Zeven leden van de bemanning werden gedood en elf zijn in een ziekenhuis opgenomen. De tanker kwam Dinsdag in de haven aan uit Abadan aan de Perzische golf. Het was de eerste reis. Alle doden wa ren Grieken. Oostduitsc politie loopt in groten getale, over. De Amerikaanse Hoge Commissie te Berlijn deelt mede dat in de afgelopen acht maanden 610 leden van de Oostduitse volkspolitie naar West-Berlijn zijn ge- Vlucht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6