Nieuws uit STAD en OMTREK De Nationale Reserve heeft zwaarder materiaal mmm "assxass w-*» d5 o! EEN HEILIGDOMSVAART IN VROEGERE LUISTER „ETERNA" SW verwaarloosde de dekking Moeilijkheden bij Amerikaanse loon- en prijsstop W.I.C.O. GEEFT ILLUSIES OP Et 12 VLAARPïNGEN Jubileum J. A. v. Rest WALDO Stichting „Luchthaven Rotterdam" Susteren herstelt oude traditie En Haarlem buitte de kansen uit: 2—6 Industrie van Australië bedreigd gidsenbeweging en de Peking beschuldigt Politieke Commissie HWD, ODI en DOK lopen uit MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 ernstig ongeval H. PLUYM OVERLEDEN KLAVERJASSEN AUTORIJSCHOOL Raad van Advies samengesteld Double Life OVERHEMDEN BURGERLIJKE STAND VEEMARKT TE ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHë COURANT. „Het: spel der Heiligen NEDERLANDSE FEDERATIE VAN FILMKRINGEN NEDERLANDSE MAN EN VROUW ROOFDEN IN BRUSSEL Daders van roofoverval bij „De Ikoon"? OPVOEDING VAN 'T MEISJE Katholieke internationale conferentie PASTOOR A. STUMPEL S.J. f VELE MAATREGELEN ZUL LEN VERZACHT WORDEN KNVB AFD. ROTTERDAM DRSL4;S£eY44 j^0' HCKExc41o>6 coïf 9\Vo. Genu 5 Spart 20/8 0-3 HDVS12-Het Noor^ den^'4-1 RFC 11-Leon 9 3-1, Aeolus 5-HOV 9,6 HOV n.o^L Boln^Dmdua 0 CKC R.K. Wffi-DKS 0—0 Zondag speelde R.K. WIK weer thuis. De omstandigheden waren echter niet gunstig. Het terrein aan de Kethelweg was in niet al te beste conditie, terwijl de stormachtige wind .het spelen uiterst moeilijk maakte Bovendien moest met 'n invaller gespeeld worden voor Sommer- dijk. DKS gaf zich ten volle. De voor hoede was agressiever en had voor de rust enkele goede kansen om te doelpun ten. De voorhoede van WIK combineer de vaak keurig, maar egn schutter ont brak. Zo brak de rust aan met blanco stand. Na de rust vertoonde de westrljd hetzelfde beeld. De Wikkers waren over wegend sterker, maar het duurde vaak I te lang eer de bal afgegeven werd. Slechts sporadisch werd er geschoten, doelpunten I bleven evenwel uit. Vrijdagmiddag was de vierjarige de H. uit Rotterdam, met zijn vader aan boord van het hier in de Oude Haven liggende binnenvaartuig „De Zeven Provinciën". On een gegeven ogenblik werden de kleren van het ventje gegrepen door de ias>van een snel ronddraaiende motor, welke wordt gebruikt bij. transpörtwerk- zaamheden met een lier De knaap werd enige keren rondgedraaid. Nadat de mo tor was afgezet bleef hij or> het dek lig gen Met een schedelbasisfractuur en 'n beenbreuk is het ventje naar het zieken huis alhier overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. Advertentie Anti-rheumaticuni zonder onaangena me of schadelijke nevenverschijnselen. Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek, spit. ischias, lumbago, derkoudheden, en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid, oorsuizen, duizeligheid. On schadelijk voor hart, maag en nieren. Kuurverpakking, inh, 48 tabletten, Gld. 3.20, Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Tijdens de oefeningen, welke de Nationale Reserve Zaterdag hield, werden enkele nieuw-verworven wapens gebruikt. Ten gerieve van de pers demonstreerde de majoor het gebruik van de rook-handgranaten. HET BLUFT NIET BIJ THEORIE De Nationale Reserve in Schiedam heeft een zucht van verlichting geslaakt. Ein delijk is er iets van het zwaardere ge vechtsmateriaal losgekomen, dat onmis baar is om de manschappen goed te oe fenen om de goede geest in de troep_ te bewaren. Op het terrein van de Werf Nieuwe Waterweg zijn Zaterdagmiddag voor het eerst oefeningen gehouden met het para-mortier en met de granaatwer per. Kapitein Hoogendoorn was ervoor uit Rotterdam gekomen en de voorzitter van het plaatselijk comité, de heer P. Mak, wilde zich ervan overtuigen, dat dit nieuwe materiaal inderdaad tegemoet kwam aan de dringende eisen, die met de grootste nadruk onlangs door het co mité gesteld zijn. Het mag immers met weer gebeuren, dat de Nationale Reserve zou verlopen tot een schertsvertoning, die niet paraat is, omdat het aan oefenmate riaal ontbreekt. Er is momenteel nog wel niet genoeg, want per peloton moeten er een granaatwerper en een mortier aan wezig zijn. Maar in ieder geval kan men nu oefenen. Dit is dan ook duchtig gedaan op de schietbaan, die op het nogal drassig terrein vlak' bij de ingang van de werf was ingericht. Er werd niet slecht gescho- ten bij de eerste keer en enkele treffers werden op het doelwit geplaatst Met het paramortier werd een rookgordijn ge legd, terwijl dit ook tot stand kwam door het werpen met rook-handgranaten Het onschadelijk maken van een niet ontploft projectiel vroeg de grootste knal van die middag. De oefening stond onder leiding van luitenant v. d. Grient. De pers was bij deze oefening uitge nodigd om nog eens te wijzen op de nood zaak om zich bij de Nationale Reserve te voegen. Men kan er zeker van zijn, dat er niet alleen getheoretiseerd zal wor den, maar het gebruik van de wapens wordt duchtig geoefend. De geest in de Zaterdagmorgen is in zijn woning, na een korte ongesteldheid ten gevólge van een hartaanval in zijn woning overleden de Heer H. Ph. F. Pluym. Op ruim 69 jarige leeftijd is een einde gekomen aan een werkzaam leven, dat zijn activiteiten niet beperkte tot de zorg voor zijn gezin en zijn zaak, maar dat 20 jaar lang zich als werkend lid inzette voor de St. Vm- centiusvereniging en 24 jaar lang als lid van het collectantencollege van de Havenparochie een onmisbare taak ver min de Schiedamse Mannenzangvereni- ging Orpheus zong de heer Pluym ruim 20 jaar en een groot aantal jaren is hij bestuurslid geweest van de Schiedamse Oranjevereniging. De begrafenis zal plaats vinden Woens- da<* as op het R. K. Kerkhof aan de Vlaardingerdijk, na de Gezongen H. Mis van Requiem in de parochiekerk van St. Jan de Doper om 10 uur. De uitslagen van de op 1 Febr. '51 voor de Schied. Klaverjas-Bond gespeelde Confiance 12859-De Dam OS98, D„°- Markt 14846Schiezicht 15536, 1J.K.V. 14S69—De Spil 14227; Ons 7huis 14946— Joop's Vrienden 13433. groep is goed, hetgeen wij Zaterdag heb ben kunnen constateren. Er wordt pret tig gewerkt. Tijdens de oefeningen van Zaterdag was ook de Nationale Reserve uit Waalwijk aanwezig om op het ter rein, dat vele afdelingen Schiedam be nijden met de granaatwerper te schieten. Ook hierop mag nog wel eens worden gewezen: het terrein van de werf biedt ampel gelegenheid tot het houden van de meest uiteenlopende oefeningen, waar onder niet het minst de straatgevechten en de gevechten in open terrein zonder dekking. Op zeer feestelijke manier is gisteren het jubileum van de president van het collectantencollege van de Havenparo chie gevierd. De plechteige H. Mis werd te zijner intentie opgedragen door Pastoor A. Oorsprong met assisten tie van Pater Roghmans en Pater van Aubel. Na de H. Mis werd het gehele college in de pastorie ontvangen. De Pastoor huldigde de president voor zjjn werk en de heer Janssen sloot zich hierbij, namens het kerkbestuur van harte aan. Ook de penningmeester, de heer J. Renirle, kon niets dan lof hebben voor de jubilaris al kon hij diens nieuws gierigheid over de som, die hij bij elkaar gevaandeld had niet bevredigen. Mevr. v. Rest werd in de hulde graag betrokken, omdat zij haar man een steun was geweest in het werk voor hét col lege. Zij kreeg een mooi bouquet af»jers, terwijl haar man enkele cadeaux ontving. 's Middags was het bovenzaaltje van Beijersbergen het ontmoetingspunt van vele vrienden van de heer van Rest. Af vaardigingen van de collectantencolleges uit alle andere parochies van de stad; een deputatie van de R. K. Schilderspa troonsbond, de oud-collectant, de heer v. Laarschot, kwam namens het Armbe stuur feliciteren en het voltallige bestuur van de R. K. Middenstandsbond vergat zjjn feestend mede-lid niet. Ook van de Herenbroederschap was er een vertegenwoordiging om het actieve lid van medeleven te laten blijken. Advertentie INSTRUCTEURS-DfPLOMA K.M.A.C Volgens de statuten van de stichting „Luchthaven Rotterdam" benoemt hét bestuur een Raad van Advies. Deze Raad van Advies is thans samengesteld als I volgt: W. Backhuys, directeur V.V.V. Rotterdam; A. L. van Beek, firmant A. L. van Beek; ir F. W. H. van Beuningen, directeur N.V.. Machinefabriek en {Scheepswerf van P, Smit Jr.; ir F W. C. Blom, directeur Abraham van Stolk en Zoonén N.V.; J. Bos, eigenaar Ayling en Co.; W. F. Dutllh, firmant D. Burger en Zoon;. C. Gips, directeur van de G.E.M.; W. Goudriaan, directeur Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maat schappij N.V.; H:B.S Hartog. lid van de raad van bestuur, van Lever Bros, en Uni lever N.V.; mr J Kroeso, directeur Phs. Van Ommeren. N V.; dr W. F. Lichte- nauer, directeur Kersten, Hunik en Co, In Susteren gaan de komende zomer grote dingen gebeuren. Daar wordt dan voor het eerst sinds veertien jaar weer een Heiligdomsvaart gehouden. Eigen lijk had die laatste maar zeven jaar ge leden mogen zijn, doch dat men in 1941 verstek moest laten gaan was niet de schuld van de Sostcnaars. Velen zullen Susteren alleen kennen van de onmogelijke bocht, waartoe dit plaatsje tussen Echt en Sittard de grote rijksweg naar het Zuiden dwingt. Het is echter veel meer dan een bocht en meer ook dan een dorp, het Is zelfs een stad. En dat niet sinds gisteren of vandaag, zoals met zoveel grotere steden het ge val is, maar al sedert 1276. Rijk is de historie van déze plaats. In de krijgsgeschiedenis heeft zij nooit een rol van betekenis gespeeld; des te vaker wordt zij daarentegen in de kerkgeschie denis genoemd. St. Willibrord stichtte hier omstreeks 700 een Benedictijner-abdij. Dit werd hem financieel mogelijk gemaakt door een andere heilige, die veel op had met Susteren toen nog Suestra genaamd de H. Vastrada.. Na haar dood werd zij dan ook nabij de abdij ter aarde besteld. Van haar zullen echter tijdens de Heilig domsvaart geen reliquieën worden ver eerd, want haar graf is verloren gegaan. Relieken bezit Susteren wel van een zoon der H. Vastrada: St. Gregorjus, eerst abt van bovenvermelde abdij, later bis schop van Utrecht, en van diens opvol ger St. Albrleus, die beiden ook in dit stadje werden bijgezet. Bovendien rus ten hier sinas eeuwen, aanvankelijk er gens in de meer dan duizend jaar oude parochiekerk en thans in kostbare schrij nen, welke in de schatkamer van die kerk worden bewaard, de stoffelijke res ten van de H H. Amelberga, Benedicts en Caecilia, drie abdissen van een om streeks 900 op de plaats van de inmid dels door de Noormannen verwoeste abdij gebouwd vrouwenklooster, het Susterse Stift. Naast de relieken van deze vijf heili gen. bezit het stadje ook nog de stoffe lijke overschotten van Swentibold, ko ning van Lotharingen, en diens echtge note Odogundis, die eveneens een tijd lang doch ten onrechte als heiligen zijn vereerd, ..Tijdens de Heiligdomsvaart zal Sus teren zijn kostbare bezittingen te -voor schijn halen uit de .beslotenheid van de schatkamer en voor twee weken (van 8 tot 22 Juli) ten toon stellen in het koor van de historische kerk Grote 'plechtigheden zullen daar dan worden gehouden en elke dag zullen er een of meer processies binnen trekken Even zal in 'die periode iets herleven van de luister, waarmee Susteren om geven was in de tijd, toen het nog als landdekenaat „Het gouden land- dëkénaat" werd het zelfs genoemd tachtig kerken en kapellen van het bis dom Luik ónder zich had. Advertentie - voor de man, die er prijs op stelt CORRECT GEKLEED TE GAAN Zie onze speciale etalage. Alleen verkoop voor Schiedam BROERSVEST 6 - TEL. 68206 GEBOREN: Willem P. z. v. C. Veltman en N. G. Kreuk; Willem z v. W. van Doorn en M. van Gerven; Adnana F. JVi. d. v. W. Berkhout en M. Peemen; levenl. kind van O. Smook en N. Langius. OVERLEDENW. Kouwenhoven 80 L A. Thijse, 84 j. gehuwd geweest met C. Hersbach; Jans Klein, 66 j.; C. A. v. d. Berg, 85 j. gehuwd geweest met H. bon- ncveld; N. v. d. Bijl, 54 j. vr. v. W. C. Gra- veiand; N. Langius, 24 j. vr. v. O. Smook. ROTTERDAM, 5 Febr. Aangevoerd 1437: 803 vette koeien en ossen. Vette koeien Ie kw. 230—260, 2e kw. 2—225, 3e kw. 190—2. Varkens le kw. 169, 165, 157. Vette koeien: Aanvoer korter. Handel redelijk. Prijzen als vorige week Dinsdag. Varkens: Iets kleiner; kalm; onveranderd prima expl. éen cent boven notering. Oér.atMD VOOSChltOAM IN OMStNfKfN 73ste Jaargang - No. 21457 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he' gebouw R.K. Volksoonü, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66152; Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs t 4.95 per kwartaal 1 10 per maand, t 040 per week. Advertentie-pril» op gewune Kolombreedte 1 u io pel itoogle I-ik /o..üen Medeuenngeu op reüactioneie kó uunneeate f 0-30 pet millimeter hoogte. B.l contract gelden iagere tarieven, welke bij de administratie of oil de erkende aaverter.tie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (Kleine advertentiem tot 20 woorden 50 ct Ellc woord meer 3 ct Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bil vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J Kuijpers Hoof redacteur: Leo J. M. Hazelzet Dat 't met een Haarlem-voorhoede kwaad kersen eten is, wanneer geen per soonlijke dekking wordt toegepast, heeft S.V.V. danig aan den lijve ondervonden. Dit en de off-day van enige prominenten i.e. v. Schijndel en Buitenhek is wel de voornaamste oorzaak van 't degelijke dat de roodgroenen kregen. Toch begon nen de roodboeken niet gelukkig want bij een van de eerste bezoeken, die de SVV aanval afstak, raakte reeds stopper de Voogd geblesseerd, waardoor Meertens spil ging spelen, Boeree in de half lijn kwam en v. Duin de opengevallen links binnenplaats kwam bezetten. Deze Meer tens vervulde z'n taak echter' op loffe lijke wijze en gaf Köneman geen kans. Na 10 min. is een aarëelen met weg werken door Corveleijn van een verre pass van Boeree SVV noodlottig. Roozen kan er vrij .doorheen komen en dan is het veelal raak (0—1). Haarlem is veel gevaarlijker door zwakke dekking en dikwijls slecht wegwerken van de SVV verdediging. Toch weet SVV nog een goed antwoord te geven, want na een kwartiertje geeft een verre pass van Steenbergen naar Köneman v. Pelt de kans om via de staander in te schieten (1—1). Van beide kanten ziet men in deze periode goed aanvalsspel, waarbij eer. Haarlem-doelpunt door Roozen wegens 1 off-side geannuleerd wordt, doch kort daarop na 25 min. profiteert v. d. Linden van een gat in de verdediging en doel- nunt met een formidabel schot (1—2. Steeds komen de Haarlemmers terug en Roozen jaagt achter elke bal aan. profiterend van z'n vrijheid als n snoek in een goudvissenvijver. Eenmaal redt j Corveleijn op het nippertje wanneer hij kort voor v. d. Poel opduikt en deze doelman weet met Êel"k een binatie van Groeneveld en Roozen stoppen. Toch komt Haarlem nog voor de rust aan het verdiende derde doelpunt wan neer Steenbergen na een goed links sc»*°y van v. d. Linden een hoekschop moet weggeven. Deze, goed genomen lo°P Roozen met de borst in doel (1 3'. Wan neer dhr v. d. Male, die nog aleens wat over het hoofd ziet, een penatly in het Haarlem-gebied ontgaat, gaat met deze stand de rust in. Ook daarna blijkt Haarlem nog over een geduchte doelpuntenhonger te be schikken, want al meteen moet v. d. Poel fraai redden bij een schot van de zeel- actieve Roozen. Dan komen echter de SVV-ers fel opzetten en Snijders moet in het Haarlemdoel tot volle activiteit komen. Geluk heeft hij wanneer een schot van Köneman op zijn been afstuit. Ook v. Gooi redt eenmaal een zekere goal. Na ruim 15 min. weet Gosens op links afgezwenkt een fraaie voorzet te lanceren. Snijders en Köneman komen in botsing waarvan v. Pelt koppend pro fiteert. Loon naar werken voor vurig SVV spel met Buitenhek op de spilplaats en v. Schijndel als rechtshalf, waar deze echter ook zijn draai niet kan krijgen. De morele klap krijgen de Schiedam mers echter na 20 min. Razendsnel pro fiteert Roozen van een aarzeling tussen Steenbergen en v. d. Poel (24). Haar lem heeft dan de partij in handen en weet degelijk verdedigend zij het soms met veine, de SVV aanvallen, dikwijls weer te kort, te weerstaan. Zes minuten voor tijd Weet v. Os met een fraaie kopbal een hoekschop weder om van v. d. Linden te benutten (25), terwijl v. Meerwijk twee minuten vóór tijd v. d. Linden op onreglementaire wijze een scoringskans ontneemt, waarvoor de scheidsrechter terecht een strafschop toekent, welke Groeneveld benut (26). Met deze stand komt het einde en heeft SVV een kans om verder naar de top door te dringen laten glippen. Heiligdomsvaarten zijn zuiver kerke lijke feesten. .Daarom zal in Juli buiten de kerk niets te doen zijn in Susteren, behalve heel even erbuiten, op het Kerk plein namelijk. Daar wordt dan een mas saal openluchtspel opgevoerd, „Het spel der Heiligen"; geschreven door pater Jac. Schreurs M.S.C. Dit spel luisterde ook in 1937 de Susterse Heiligdomsvaart op en evenals toen zal het dit jaar weer worden geregis.seerd door Jef Baerts uit Maastricht. Uitvoeringen zullen worden gegeven op 8, 15 en 22 en op 11 en 18 Juli; -de twee laatste zijn voor de jeugd bestemd. Pater Schreurs heeft in dit stuk, dat uit twee gedeelten bes-taat, de Christen wording van het land van Susteren uit gebeeld. In totaal zijn er ongeveer 35 rollen; daarnaast spelen bijna driehon derd figuranten mee. Het tweede deel zal worden opgeluisterd met opnamen uit het oratorium „Swentibold", van Herman Strategier. Uiteraard zal Susteren zich ook in feestgewaad steken voor de Heiligdoms vaart Er wordt onder meer een groot plantsoen aangelegd, waarin een beeld van St. Willibrord komt te staan. En voor de toegangsweg tot het Kerkplein wordt een stadspoort gebouwd, welke tijdelijk een van de twee poorten, die in 1820 werden gesloopt, vervangen zal. N.V.; W. H. J. van Mansum, firmant tex tielbedrijf Van Mansum-Govers; Ph J. Mees, firmant R. Mees en Zoonen; J. A. de Monchy, firmant Pakhuismeesteren; J. van Randwijk, directeur R. S. Stokvis en Zonen N.V.; A. Veder, directeur „Oranje Lijn"; H. J. van der Velden, di recteur Aviolanda Maatschappij voor Vliegtuigbouw N.V.; C. Vermey, direc teur N.V. Olie-, Scheepvaart- en Bevrach ting Maatschappij; ir S. van West, direc teur Dok- en Werf Maatschappij Wilton Fijenoord N.V.; mr H. Willemse direc teur Cornelder's Scheepvaart Maatschap pij N.V.; J. van Meggelen, secretaris van de Rotterdamse bestuurdersbond. Verder maken van de Raad van Advies deel uit de leiders van de gemeenteraads fracties van Partij van de Arbeid, de Katholieke Volks Partij, de Anti-Revolu- tionnaire Partij, de Partij voor Vrijheid en Democratie en de Christelijke Histo rische Unie, ir P. Westbroek, chef van de afdeling Havenwerken van de Dienpt van Gemeentewerken en dr J. E. Vleeschhou- wer, chef van de afdeling Handel en Ver keer van het Havenbedrijf. Filmweeken d in „De Tempel" Zaterdag heeft de Ned. Federatie van Filmkringen waarbij aangesloten zijn de meeste filmkringen en liga's in Ne derland een filmweek-end gehouden in het conferentiehuis „De Tempel" onder Overschie. Door bemiddeling van het Ned. Histo risch Filmarchief en dat van De Uitkijk waren een aantal belangwekkende films verkregen die des middags zijn vertoond. Van de amateurfilms noemen we „Moe derhanden" van mevr. de Jong en „Een vreemde ontmoeting" van W. A. Goosen. De laatste, de geschiedenis van een beeld houwer, wiens beeld gaat leven, werd algemeen de beste geoordeeld. Overigens hebben beide amateurs, die onderscheide ne prijzen op hun naam hebben, hier goed werk geleverd. Daarna volgden 2 nieuwe kleurenfilms uit de Studio Visie van Max de Haas, de man van „De Ballade van den Hoogen Hoed". Hier zijn vertoond de films „Land bouw" en „Industrie", waarvan de uitste kende kleur wel bijzonder opviel. In de namiddag heeft de heer J. de Vaal, directeur van het Ned. Historisch Film archief een interessante lezing gehouden over de reis van 6 maanden, die hij on langs gemaakt heeft naar Canada in op dracht van de Unesco en met medeweten van de Ned. Regering om een rapport uit te brengen over het werk van de National Film Board in Canada. De heer de Vaal was vol lof over de steun die de Cana dese Regering aan het werk der artistieke film geeft. Op de begroting staat daarvoor 8 2li millioen uitgetrokken: alle instel lingen die dat vragen krijgen gratis de films ter beschikking. „Als dat in Neder land ook nog eens bereikt kon worden" verzuchtte de spreker. De politie te Brussel heeft een Neder landse man, de 27-jarige C. v. R. uit Den Haag, en de 37-jarige C. v. H., een vrien din van de eerste aangehouden. Zij heb ben een vrouw beroofd. Het tweetal wordt door de Haagse politie gezocht wegens diefstal van verschillende huurauto's. Paar zij eveneens in hef bezit waren van juwe len, die niet van de beroofde vrouw af komstig waren, dacht men direct aan de zaak „De Ikoon". Naar wij echter van de zijde van de po litie vernemen is het practisch uitgeslo ten, dat de aangehouden personen iets met deze zaak uitstaande zouden hebben. Men heeft de heer J. V., de eigenaar van „De Ikoon", foto's van de man en de vrouw getoond. Hij herkende hen echter niet als de personen, die bij hem in de winkel zijn geweest. Ook de leeftijden kloppen niet. Meer dan 17.000 Australische mijnwer kers hebben, ondanks een verbod en waarschuwingen van de regering en on danks een afwijzend advies van de raad van vakverenigingen, besloten één dag per week in staking te gaan De premier van Australië. Arthur Fad. den, heeft gedreigd „de strijd aan te bin den" om de dreigende crisis in de in dustrie af te wenden. Het hof van arbitrage heeft leiders van de mijnwerkers gedagvaard, wegens bêlediging van het hof. De leiding van de staking heeft ont kend ,dat het hier een door. communisten geïnspireerde staking betreft. Het be treft een zuiver industrieel conflict, naar hun mening. Men verwacht, dat de regering vrij willigers zal oproepen. Van 30 Juni tot^9 Juij a s zaj te Vught, in huize „Bergen", de tweejaarlijkse in ternationale conferentie voor katholieke afgevaardigden uit de padvindsters- en gidsenbewegingen gehouden worden. De Nederlandse Gidsenbeweging is de gast vrouw. Van ieder bij de Wereldbond aan gesloten land zijn vier leden uitgenodigd om deze conferentie over „De opvoeding van het meisje, en de plaats van de gid senbeweging hierin" mee te maken. Verschillende Nederlandse en buiten landse sprekers zullen aspecten van de opvoeding belichten aan de hand van de encycliek Divini Illius Magistri. Enige van de vele onderwerpen, welke ingeleid en besproken zullen worden, zijn: „De Chris ten in deze wereld". „De plaats van de jeugdbeweging in het geheel van de op voeding", en „Verhouding ten opzichte van gezin en school". Het werkprogram zalworden onder broken om de afgevaardigden iets van Nederland te laten zien. Het omlijstingsprogram bevat o.a. het plechtig vieren van 2 Juli, de gidsen- feestdag, met de Bossche gidsen, een be zoek aan het doofstommeninstituut te St. Michielsgestel waar een dansdemonstra- tie gegeven wordt, een bezoek aan de K.R.O. en een ontvangst door de Amster damse gidsen en kabouters. De zeereerwaarde pater A, M. J. Stumpel S.J., pas';oor van de St. Teresia- kerk te Den Haag. die gisteravond nog het Lof had gecelebreerd, is vanmor gen dood op bed gevonden. Pastoor Stumpel werd op 20 November 1884 te Hoorn geboren. Na zijn lagere studies op het seminarie Hageveld te hebben volbracht, trad hij in bij de Pat ers Jezuieten te Mariëndaal op 26 September 1908 en werd priester gewijd te Maas tricht op 30 Januari 1921. Tot 1923 was hij daarna godsdienst leraar en prefect van het Canisiuscol). ge te Nijmegen en van 1924 tot 1925 i mis ter en vervolgens tot 1927 prefect .an het Willibrorduscollege te Katwijk. Hier na kwam hij in de parochiële zielzorg, allereerst als kapelaan van de Petrus Canisiuskerk aan de Molenstraat te Nij megen. In 1930 zag hij zich als assistent overgeplaatst naar de H. Hartkerk te Maastricht en in 1935 werd hij benoemd tot pastoor van de St. Teresiakerk aan het Westeinde te Den Haag. Zeven jaar heeft hij deze functie vervuld. Toen werd de hoofdstad het terrein van zijn werk zaamheid. De parochie van de H. Fran- ciscus Xaverius aldaar (De Krijtberg) stond namelijk zes jaar onder zijn be stuur, maar daarna, in 1948 mocht hij wederom als pastoor terugkeren naar de Teresiakerk in Den Haag. die hem zo dierbaar was geworden. Sedert 1937 was pastoor Stumpel ook directeur van de Conegregatie der Zusters van de H. Juliana van Falconerie. De Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai, heeft een telegram aan de organisatie der V. N. gezonden, waarin hij de Politieke commissie er van beschuldigt, onder invloed te staan van „Amerikaanse manipulaties". De. commissie, zo verklaart het tele gram, nam onverwachts het besluit om op 5 Februari de Russische resolutie, welke de V. S. er van beschuldigt aggressie-daden te hebben gepleegd tegen communistisch Chna, in behandeling te nemen. Dit wordt beschouwd als „weder om een Amerikaanse kunstgreep". Daar China hier niet van op de hoogte was, konden zijn afgevaardigden niet deelne men aan het debat. Tsjoe en Lai verzoekt, dat de destjjdé door de Peking-gedelegeerde Woe aan de commissie aangeboden documenten, die eveneens beschuldigingen aan Amerika inhouden, bij de volgende ztting ter tafel zullen worden gebracht. De volkshuishouding van de Verenigde Staten is een veelomvattend en ingewik keld mechanisme, waarbij meer dan 61 millioen arbeiders en 4 millioen com merciële ondernemingen zijn ingeschakeld. Van de ondernemingen behoort meer dan de helft tot de kleinhandel of is werk zaam, op het gebied van de dienstver- lening. De 240.01C fabrieken betalen per jaar 40.000 millioen dollar in loon en salaris uit aan hun employees, waarvan er 16 millioen bij vakbonden zijn aange sloten. De 6 millioen boerderijen liggen verspreid over een gebied van 400 millioen hectaar. Het opleggen van contrBIe-maatregelpn die het gehele complex omvatten, is een geweldige onderneming, waarbij een be roep zal worden gedaan op het geduld en de samenwerking van iedere werkgever, arbeider en verbruiker in het land. De fundamenten van de Rotterdamse poort, die bij het leggen van de buizen voor het rioolgemaal op het Koemarktplein zijn blootgelegd. D.O.K. maakte in de le klas A van de K.N.V.B. afd. Rotterdam géén fout al was de zege op Tediro maar miniem, maar Nado V verspeelde een punt bij Schie- broek en is nu twee punten achter. Voor Soag geen illusies meer nu het weer 'n punt aan USC moest meegeven. Satur- nus behield de kop in 1B door een zege op ONIT, maar ook Schiedam bleef royaal baas over Progress. Daartegen over moest Nieuwenhoorn op bezoek bij Activitas de helft van de buit afstaan. In IC liep HWD door een normale zege op Zwart Wit nog meer op DHS uit, ter wijl WICO na de teleurstellende neder laag tegen AVO nu wel elke illusie om nog een rol in de strijd om de titel te kunnen spelen wel kan opgeven. ODI stevent na zijn zege op Steeds Hoger regelrecht op de titel in 1D af, vooral nu Eureka een zware nederlaag van NHS te verstouwen kreeg. Ie kl. A: Barendr.-Noorderkw. 5-2, DOK- Tediro 1-0, O. Beijerl.-Bloemh. 0-0, Schiebr.- N'ado V 2-2. Soag-USC 1-1. B: Actlvitas- Nieuwenh. 1-1, Sehied.-Progess 5-2, Pechv.- GLZ 1-0, Sat.-ONIT 3-0, Sunrtse-Hurrlc. 1-2, C: Wico-AVO 0-2, Ons Huis-Puttersh. 3-2, Zw. Wit-HWD 1-4. D: ODI-St. Hooger 4-1. Eureka-NHS 1-4. RCR-Nestoro 6-0. 2e kl. A: ASB-VIR 1-3, WF-Dilett. 8-1. NRC-Oldi 0-1, SVDP-TOGB 6-0, B: RKWIK- DKS 0-0. RVVB-Singeikw. 0-4, C: Bell Boys- GVMD 7-3, SVDPW-Voorw 2-1. Poetef-LMU 2-2. Zuiderster-DESV 3-1. 3e kl. A: Babbersp.-Croosw. 0-2. HCF- DCB 0-21, HBB-R.Groen 1-3, ZVC-BllJdor|i 1-2, B: DOZ-Sportifia 0-2, Index-Hagero 1 RJB-RMI 1-1, RET.OHW 0-2. C:OML-Luoio 0-0, PSB-Sportv. 0-1. Vedero-VBP'1-2. H -Don Bosco 2-1, D: HAVOOR-GBR 6-3. KO. tenaer-VOB 3-0, Smeetsl.-P. Boys 2-5. Res. le kl. A: CW 5-SVV S14-1. Nept. HDVS 5 1-2, RFC 5-Sparta 5 2-3, X Exc. R. 5 8-2. B: Exc. R J;*0"- 6-HOV 3 1-3, Xerxes 5-SVV 6^5 2.^ Feijen. 6 2-1. Coal 3-Nept 6 hOV 4- Xerxes 0 5-2 Feijen. 7-Leon^:'jVdL 3 2 1. ?tnP7 j 3-4 D H'berg 2-Ursus 2 1-1, ?pa1a H„m.' 30-4, VOC 3-DJS 2 5-0, Spart. 30/3-R. Hope 3 qr;, 2_?t 2 M E; AeoVus 2~Sioo Mpt Noorden 2- Exc. 20/3-Germinal. W, riS™/t)HZ 5 3-3.' Musschen 4 DEH 2 2-3 St. vïL ?Dirksl 22-0. G: DJS 3-DRL 3 0-6, FSV Pret 3-Exc. 20/4 2-6 Tediro 2-VND 3 fl W O Beijerl. 2-Bloemh. 2 2-2. DHS 3- '->• H„ 3.0 RCR 2-USC 2 0-0, Schied. 2- frhlebr 2 4-2. I: Act 2-Sunrise 2 10-1, AVO 2-ODI 2 3-0, DKS 2-Soag 2 7-1, Hurric. 2- LMO 2 4-1, Postef 2-HWS 2 3-6. Res 2e kï A: CVV6-Exc.R 7 1-4, HDVS Feijen 9 2-3. C: Leon 4-PFC 2 0-5, Mus! schen 5-WRW 2 2-4 R. Hope 4-DCV 4 0-5, Sparta 10-VOC 4 2-1, D: Mart 3-Het Noor den 3 1-5, St. Volh. 3-Aeolus 3 4-3, Ursus 3- VFC 5 0-5, E: Belv. 3-FSV Pret. 5 2-2, Nado V 2-DOK 2 0-3. F: St. Hooger 2-Nestoro 2 3-2, Ons Huis 2-Zw. Wit 2 1-4, Pechv. 2- Eureka 2 0-8, Wieo 2-GLZ 2 3-1, G: DHS 4- SVDP 2 2-0, H: Progress 3-Sehied. 3 4-0. Te diro 3-Cjoosw. 2 0-1. Res. 3e kl. A: RFC 9-CW 7 5-4, Xerxes 7- Feijen. 10 3-5, Nept. 9-SVV 9 7-0. Exc R 9- HDVS 7 0-3, Sparta 11-Coal 5 3-2, B' HOV 5-DCL 4 1-2. Slikkerv. 4-Fort. 6 3-1, Overm. 8-HDVS 8 1-12, Feijen. li-Spart. 20/4 3-2, C: Bolnes 3-Hillesl. 5 3-4, DZB 3-R.Hope 5 7-0, Germ. 3-Hoil. 5 4-9. DCV-5-DHZ 7 6-0, D: DDC 4-RDM 3 1-2, Het Noorden 4-SFC 3 1-1, E: DJS 4-VND 4 0-1, F: DOK 3-ODI 3 5-3, Noorderkw. 2-ONIT 2 8-1, USC 3-Roga 3 1-8, G: NRC 2-St. Hooger 3 11-0, Schied. 4-Tedlro 4 4-2, SVDPW 2-ASB 3-1.. WF 2-HWD 4 5-1, H: DESV 2-VIR 2 3-2, RV.VB 2-Bell Boys 2 2-5, Zuiderster 2-RET 2 8-0, I: ASB 3- Voorw 3 4-3. DKS 3-TOGB 3 1-3, LMO 3- Radio 2 2-1, Res, 4e kl. A: Exc. R 10-RFC 10 1-f. Feijen. 12-Xerxes 8 5-2, HDVS 9-Nept. 10 2-1. Overm. 0-Sparta 12 3-1, SVV 10-CVV 9 »-*■ B: Coal 6-HDVS 10 3-1, Fort. 7-CVV 10 4-4, DCV 6-Fei.jen. 13 4-0, Nept. U-SVV U 0-ft, Xerxes 9-Exc. R 11 2-1, C: HDVS U-Goal i 6-4, HOV 6-Siikkerv. 5 7-4, Leon 5-9948 2-1, Spart. 20/5-EDS 4 1-1, D: Hil'esl. Leon 6 3-3, VFC 6-DCL 6 6-1, VOC 6-Spart. 20/6 2-1, E: Feijen. 14-Coal 8 4-4, Hellev. 3 HUle si. 7 2-2, VOC 7-Leon 7 4-1, roerm. 4- Aeolus 4 2-3, Leon 8-HOV 8 1-8. Snod 4 DHZ 9 7-0, SVV 13-St. Lod. 4 St. L. n.o„ G Bol- Nept 12-FSV Pret. 6 6-1, VND 6-Leon 10 0 4 TC- Exc 20/8-Bolnes 6 Boln. n.o., Noor- de Aw' f-Nado/V 3 0-6, L: GLZ 3-RFC 12 0-7 Nestoro 3-Zw. Wit 3 2-1, ONIT 3-WCR 2 1-3 Pechv. 3-WiccI 3 4-2, SSAVR 2-Bloemh 3 Bloemh. n.o.. M: Hume 4-NHS 3 5-2. Ons Huis 3-Abbenhr. 2 0-6, WF 3-Noorderkw. 4 m-0 N: DHZ 12-Nado/V 4 4-0, DOK 4- Schiebr. 4 4-0^ ONIT 4-ODI 4 3-5, Progress 4-SFC 4 5-1, O: DESV 3-NRC 3 4-0, RKWIK 3-SMV 5 3-0, SVDP 3-GVMD 3 4-2, P: Sp. ver. 2-Oldi 2 3-1, West End 2-PSB 2 1-3, Q: Babbersp. 2-OML 2 4-0 OHVV 2-Index 2 0-2, R. Groen 2-HBB 2 2-2 o.p.v. R. Gr., R: DCB 2-Smeetsl. 2 4-2, DLB 2-RMI 2 RMI n.o.. Var ken. 3-Luno 2 2-1, S- ODI 5-Hurric 5 2-5, RVVB 4-RKWIK 4 2-4, Tediro 5-LMO 2-14. 4T: Tekel. 3-WF 4 4-0, Korten. 3-Croosw. 3 °oïrw' 4-Zuiderster 4 4-4, West Eind 3- S'iL'B, U: Index 3-Babbersp. 3 2-2, VBP 3-OML 3 2-2. W: Dindua 6-VND 7 11-0, H berg 4,DHS 5 7-0, SMV 6-VFC 7 1-5, X: Spart. 20/9-AVO 4 2-1, St. Lod. 5-Sat. 4 2-6, Y: DRL 6-PFC 4 4-1. Z: Nado/V 5-Sportv. 4 2-7, Roga 5-Aet. 6 2-6, OVV 4-Vedero 2 1-0, HOV 4-Singelkw. 4 3-3. le KLASSE A d.o.k. Nado v Soag Schiebroek Barendrecht O. Beljeriand Tediro U.S.C Bloemhof Noorderkw. 11—18 11—16 11—13 10—10 10—10 9— 9 8— 7 9— 7 9— 5 9— 5 le KLASSE C H.W.D11—21 D.H,S8—15 W.I.C.010—14 Ons Huis 99 A.V.OU— 7 Gr. Witten 8— 6 Zwart Wit 105 Demos 84 Puttershoek 93 2 KLASSE A W.F916 S.V.D.P V.I.R. 4... le KLASSE B Saturnus 9—15 Schiedam 9—14 Nieuwenh. 8—11 Progress i9— 9 Activitas 88 Pechvogels 77 G.L.Z9— 6 Hurricanes 96 Onit 8— 4 Sunrise 6— 2 le KLASSE D O.D.I11—18 S.F.C9—12 Rockanje 9—11 Eureka 910 R.C.R9— 9 N.H.S9— 9 Steeds Hoger 108 N'Bstoro 9— 5 O.V9— 2 2e KLASSE B T.O.G.B. Abbenbroek S.S.A.V.R. A.S.B Dilettant Oldi N.R.C 10—12 9-11 8—18 9— 0 8— 8 8— 6* 8— 5 9— 5 9— 4 R.K.W.I.K. Vierpolders A.V.S S'.nge'jkwart. W.C.R D.K.S R.V.V.B H.W.S Schied. Boys D.O.H 2e KLASSE C L.M.010-19 Postef 914 Zuiderster 1011 G.V.M.D9—10 Voorwaarts 9S 2 verl pt. D.E.S.V. Hekelingen S.V.D.P.W. Bell Boys Grijsoord 9—15 8—12 8—tl 9-11 8—10 10— 8 9- 6 8— 4 6— 2 7- 2 8— 5 7— 5 9— 5 6— 4 5— 0 Een dergelijk programma van alles om vattende maatregelen moet In het begin onvermijdelijk tot gevolg hebben, dat be staande onbillijkheden in het economisch stelsel bestendigd worden. Voor de Industrie kan dit betekenen, aat producenten thans met prijzen zitten, die verre beneden het niveau van hun con currenten vastgelegd worden. Voor de ar beiders ;brengt het de loonsverhogingen in gevaar, die wel reeds aiin toegekend, maar nög 'niet Zijn ïiitbetaa'td en evenzeer de automatische verhogingen, die ge baseerd zijn op arbeidsproductiviteit en kosten van levensonderhoud, zoals deze in de overeenkomsten zijn opgenomen. Daarom is het volgend stadium van het stabilisatie-programma van zo groot be lang. Op het gebied van de prijzen zal dan een stelsel van prijsregelingen wor den ingevoerd op grond waarvan het .mogelijk zal zijn in enkele gevallen de prijzen te verlagen en onbillijkheden te herstellen. Op het. gebied van de. lonen zullen er soepele regelingen tot stand komen, die binnen het kader van de loonstop, ruimte laten voor het opstellen van collectieve arbeidsovereenkomsten en het opnemen van een „glijdende loonschaal" in de ar beidsovereenkomsten. Niet-officieel is 10 pereent genoemd als de toegestane af wijking boven de bestaande loonschalen. Een moeilijk geval ten aanzien van do stabilisatie bestaat ten aanzien van de producten van het boerenbedrijf, waarvan de prijspiafonds beweeglijk zijn. Volgens de Wet op de productie ten behoeve van de defensie van 1950. op grond waarvan het stabilisatie-programma is ingevoerd, ma§ bij producten van het boerenbedrijf bet plafonds niet beneden de „pariteit" liggen, dat is het prijsniveau, waarvan wordt aangenomen dat het de boer een billijke winst oplevert, wanneer rekening gehouden wordt met de kostprijs van de industrie-producten, welke hij zich moet aanscnaffen. Enkele van deze producten, zoals bier, kalfs-. schapen- en varkensvlees en rijst, liggen boven pariteit. De plafonds in de kleinhandel hiervan zijn vast. Maar van een aantal andere, zoals pluimvee, tarwe, granen, de meeste groenten en vruchten, boter, melk en tabak, liggen de plafonds beneden pariteit. Bij deze zijn de plafonds in de kleinhandel laag. Volgens een raming van regeringsdeskundigen zuilen de voedselprijzen nog een 5 pet. kunnen stijgen, voordat het pariteitsniveau be reikt Is. Een ander probleem op het ge- hied van verbruiksartikelen is de moei lijkheid een plafond vast te stellen voor geïmporteerde goederen. Intussen is op verschillend gebied de gewenste productie-verhoging, die het evenwicht zal moeten herstellen, reeds 'n feit geworden. Het productie-vermogen van de staalindustrie, dat nu reeds het ongekende niveau heeft bereikt van 105 millioen ton per jaar, wordt in het kader van het programma van de productie verhoging, dat deze maand door de U. S. Steel Corporation, Bethlehem Steel. Natio nal Steel en andere grote fabrikanten is bekend gemaakt, nog verder verhoogd. Er wordt naar gestreefd tegen het eind van 1952 117.500 000 ton staal per jaar te produceren, doch het is niet uitgesloten, dat dit bij het huidig tempo, waarin de uitbreiding plaats vindt, reeds eerder be reikt zal worden. Aan de ongekende vraag naar petroleum- producten kan door de hoge productie geheel worden voldaan; naar schatting wordt per dag 6 millioen barrels (9.550.000 hectoliter) geproduceerd. Nieuwe chemi sche fabrieken verrijzen ook overal ten gevolge van de steeds toenemende vraag naar synthetische vezels en plastieken. Het Indexcijfer van de Federal Eleserve Board geeft aan dat de productie in de chemische nijverheid over November met 343 pet. ten opzichte van 1939 is toe genomen. Volgens het Wall Street Journal zullen de nieuwe fabrieken die dour Dupom of andere chemischs ond Ttie ningen ontwor pen of reeds in aanbouw zijn voor de ver vaardiging van „p wol gelijkende vezel stoffen tegen 1952 de productie van syn thetische wol in de V S met 770 pet. doen toenemen. Een van deze op wol gelijkende vezels het dynel van de Carbide and Carbon Union is in de vorm van dekens reeds in de winkels te koop. Naar verluidt bedraagt de huidige dynel-pro- ductie van deze maatschappij reeds 2.225.000 kg. per jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2