Nota van Moskou over vier'-conferentie Voorbereidende besprekingen „beslist mogelijk" grote MGR HUIBERS Verkeer eiste hoge tol in het Noorden Stakingen richten onheil aan inV.S., Australië en Israël Tienduizenden tot werkloosheid gedoemd Opruimen van tolbomen inzake samenwerking in Europa Christendom en Islam Anjangni, halverwege Soewon- Seoel, heroverd w Het ding blijft toch maar: goed inzicht in een samen optrekken 15 jaar bisschop Teveel bedacht op eigen voordeel bij grote verschillen in levenspeil Dinsdag 6 Februari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moet Moskou orde scheppen in Praag? Canadees bewapenings programma Zwaartepunt op de luchtmacht bus-aanhangwagen New- York's Kardinaal ontving dreigbrief Auto tegen boomkind onder vrachtwagen =J Schouder aan schouder tegen communisme JSodig is meer geest van durf en avontuur Rau geen lid commissie van diensten goede Moeder zond haar zoontjes op 't dievenpad Britse labourregering sterk in aanzien gedaald V.N.-troepen waken voor gevaar van afsnijden Voorlopig wordt er weer gebouwd in Twentbe Ned. arbeiders Zweden naar WEERBERICHT "N j De Russische minister van buitenlandse zaken, Vysjinsky, heeft gisteren te Moskou de diplomatieke vertegenwoordigers van de V. S., Engeland en Frankrijk het Russische antwoord overhandigd op hftn nota's van de vorige maand over het Sovjet-voorstel tot het houden van een conferentie van de „grote vier". De inhoud van het Russische antwoord is nog niet bekend gemaakt, doch volgens welingelichte kringen te Moskou maakt het een voorbereidende bijeenkomst van de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der „grote vier" beslist mogelijk. Haarlems diocees opnieuw aan Maria toegewijd FRANS AALMOEZENIER onderscheiden voor 200 reizigers Kathedraal zou worden „opgeblazen" TWEE DODEN EN EEN GEWONDE Man verdronken Indien de spoorwegstaking in de V. S. nog één week duurt, loopt de gehele Amerikaanse auto-industrie gevaar te worden ontwricht Volgens een woordvoerder van genoemde industrie zijn op het ogenblik reeds ongeveer 125.000 arbeiders in de autobedrijven tot werkloosheid gedoemd en dit getal kan aan het eind van de week zeer goed tot 600.000 oplopen, doordat de fabrieken, die per spoor worden bevoorraad, zouden moeten sluiten. MOHAMMEDAANS LEIDER WENDT ZICH TOT DE PAUS ZEEP EN KOFFIE Ze kregen masker, luchtpistool en valse sleutels mee Opinie-onderzoek wijst con servatieve overwinning aan De gevechten van gisteren waren bloe De weerverwachting, geldig van Jtiedenavond tot morgenavond, luidt: Tamelijk koude nacht en ochtend met hier en daar nachtvorst. Morgen geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen en dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. Meest matige wind tussen Zuid en Oost. Woensdag 7 Februari: Zon op 8.12 uur; onder 17.37 uur. Maan op 8.56 uur: onder 19.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De vier mogendheden schijnen het er over eens te zijn, dat dfze voorbereidende besprekingen te Parijs zouden moeten worden gevoerd. Uit diplomatieke bron te Washington verluidt, dat vertegenwoordigers van de drie Westerse grote mogendheden reeds vorige week voorbereidende besprekin gen zijn begonnen over een mogelijke conferentie met Rusland. De besprekingen worden te Washing ton gevoerd door de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks, de Amerikaanse rei zende ambassadeur Philip Jessup, en de Franse afgevaardigde bij de Ver. Na ties, Jean Chauvel. Zij betreffen de lijst van onderwerpen, die door het Westen zal worden ingediend als Rusland ac- coord gaat met een conferentie over alle geschillen tussen Oost en West en niet uitsluitend over Duitsland, zoals Rusland aanvankelijk had gewild. Zorin, vice-premier der Sovjetunie, is Maandag te Praag aangekomen. men herinnert er aan, dat Zorin ook enige tija te Praag verblijf heeft gehouden in de laatste maanden, voorafgaande aan de overneming van het bewind in Tsjecho- De bisschop van Haarlem, Z. H. Exc_ mgr J. P. Huibers heeft bij de sluiting van het vijftiende jaar van z J de paat medegedeeld, op welke J jubileum-aflaat verdiend kan wo Naast het bezoek van de plaatsen.l kerk of kerken de gebruikeiij voorwaarde heeft mgr in het DU" zonder bepaald, dat bovendien allen, die dit jaar ter bedevaart gaan naar Heilo en daar de twee kapellen bezoe ken, deze aflaat eveneens kunnen ver dienen Mgr Huibers maakte deze bepaling bekend tijdens de predicatie, die hij Zondagavond hield in de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo te Haarlem. Op plechtige wijze heeft de bisschop daar het vijftiende jaar van zijn episcopaat afgesloten, met een pontificaal Lof, waarbij hij geassisteerd werd door pas toor C. van Mierlo en secretaris J. Groot als troomdiakens, en secretaris J. v, d. Knaap en kapelaan J. Agterof resp. als diaken en subdiaken. Na af loop van het Lof heeft de bisschop het bisdom opnieuw aan de H. Maagd toe gewijd. Mgr N. Ammerlaan droeg gistermor gen een plechtige Hoogmis op, om Gods zegen af te smeken over het zestiende bestuursjaar van mgr Huibers. De bis schop was, evenals het gehele kapittel en de ere-kanunmiken bij dit H. Mis offer tegenwoordig. De commandant van het Franse lucht- wapen in Indo-China heefb aan aalmoeze nier Robert Lepoutre het °°rl0gskruis met zilveren ster verleend, fater Lepoutre heeft vele campagnes der 1 ^landings troepen meegemaakt en fj^eds een der eersten, die uit het v gtuig naar beneden sprong. De commandant, generaal Hartemaimi stelde in zijn dagorder vast, aat pater Lepoutre zich de acht'.ng en de^dankbaar heid had verworven van alle manschappen van de Franse luchtstrijdkrachten m Xndo- China. Adjunct-directeur D-U.W. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart a-s- b®!1°emd tot adjunct-directeur bij de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken ir H. B. M. Rademaker. Slowakije door de communisten in Fe bruari 1948. In Weense emigrantenkrmgen brengt men de aankomst van Zorin te Praag in verband met de massa-ontslagen, die in de laatste tijd in de hogere regionen van twee Tsjechoslowaakse ministeries heb ben plaats gevonden, en met het verdwij nen van de vroegere Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, demen tis die volgens onbevestigde geruchten naar West-Duitsland zou zijn gevlucht. Enkele berichten spreken er zelfs van, dat Gottwald, de Tsjechoslowaakse com munistische president, de laatste dagen onder controle van de geheime politie staat. Bevestiging hiervan was echter niet te krijgen. Canada heeft zijn grootste bewape- ningsprogramma, ooit in vredestijd op gesteld, bekend gemaakt Het plan is be stemd voor de komende drie jaar en omvat alle onderdelen van de Canadese gewapende macht. Dit jaar zal Canada een gevechtsgroep (ca. 5000 man) naar Europa zenden, maar het zwaartepunt der maatregelen komt te liggen op de lucht macht, aldus deelde de minister van defensie, Claxton Brooke mede in het Canadese Lagerhuis. In het komende financiële jaar wwdt meer dan 1,6 milliard dollar voor de defensie uitgetrokken. In de komende drie jaar zou de lucht macht, die thans drie geregelde en twaalf reserve-eskaders heeft, tot 40 eskaders worden uitgebreid hetgeen een vermeer dering van 3.000 vliegtuigen betekent. De bezetting van de vloot, die thans on geveer 10.000 man telt, zou verdubbeld worden. *jen. ,re.uze trolleybus, bestemd voor de stad Algiers, is te Parijs gedemonstreerd De bus, die meer dan 18 meter lang en twee en een halve meter breed is, kan twee honderd personen met een snelheid van 55 k..m vervoeren. De Amerikaanse politie heeft de St. Patrick-kathedraal te New York dezer dagen van onder tot boven onderzocht naar aanleiding van een dreigbrief, die Kardinaal Spellman had ontvangen en waarin hem laconiek werd medegedeeld, dat de kathedraal op de eerst-volgende Zondag tijdens een der Missen zou worden opgeblazen. De brief, die was samengesteld uit uit geknipte drukletters, is naar mening van de politie-autoriteiten afkomstig van een krankzinnige. Doch onmiddellijk nadat de Kardinaal hun van deze brief mededeling had gedaan, stelden zij toch voor alle zekerheid een grondig on U rzoek in, waar bij echter niets werd gevonden. De tekst van de brief luidt als volgt: „Uw barbaarse kerk za! morgen tijdens een der missen worden opgeblazen. Nie mand zal weten hoe het zal worden ge daan." Het briefje was ondertekend met ..Mason" (Vrijmetselaar). De Zondag is echter voorbijgegaan zon der dat de briefschrijver zijn bedreiging waar heeft kunnen maken. Nog eenmaal wordt op het strand door het Orkest Zonder Naam, onder grote belangstelling „HET DING"-lied gespeeld (Van onze correspondent) Het verkeer heeft in het Noorden weer zijn tol geëist. Fjj de Wirdumer Draai op de Rijksweg langs het Damsterdiep onder Loppersum botste gisteren een auto. doordat dc wagen slipte, tegen een boom en reed daarna in de sloot. De twee in zittenden werden naar buiten geslingerd. De 78-jarige G. H. uit Meedhuizen, die op weg was naar een ziekenhuis te Gronin gen voor onderzoek, stierf in de sloot de verstikkingsdood. Zijn dochter, mevr. K. uit Delfzijl werd gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. Groningen vond in de Her- HW was ze®r tragisch ongeluk plaats busserTte vuïl™ïfeur bezig met melk- was en de v™ V^en daarmee klaar vraChtaut0 achteruit wilde rijden, zette hij de beide kinderen, die naar zijn werkzaamheden hadden geke ken, op het trottoir met de waarschuwing daar te blijven. Een van de kinderen ging voor de auto langs naar huis. De chauf feur keek uit het achterraam en zag ook het andere kind niet meer. Toen hij lang zaam achteruit reed voelde hij plotseling dat hij over iets heen reed. Het driejarig jongetje Jacob Hesseling was door het rechterachterwiel overreden en op slag gedood. In het Meppeler diep, in de gemeente Staphorst trok de Meppeler hengelaar T. Iets naar de wal, dat in het diep dreef. Hij ontdekte toen het lijk van de 80-jarige R. van D., die sinds St. Nicolaas reeds vermist werd. R- werd verpleegd in de Diacomestichting. Er werd destijds reeds aangenomen dat hij door de storm tn het water was gekomen en verdronken. Zoals gemeld, is gisteren door 17.000 Australische mijnwerkers gestaakt, on danks het door de regering uitgevaardigde stakiriigsverbod. Er wordt thans werkloos heid op grote schaal verwacht. Te Mel bourne wordt slechts d. e uur per dag gais mieievecd en net vefbruik van steen kool is in geheel Nieuw Zuid-Wales met 20 pet beperkt. De bevolking poogt op grote schaal vervangingsmiddelen voor verilichitainigs- en verwarminigsdoetleinden te kopen. De Australische bootwerkers hebben besloten geen overwerk meer te verrich ten, hetgeen een belemmering is voor het vervoer van steenkool uit Nieuw-Zuid- Wales naar andere Australische state». Di* doet de gevolgen vwn de staking nog ster. ker gevoelen. Ook in de industriecentra van Israë) heemst een ernstige arbeidsonrust- Ter- gevolge van een conflict tussen werk gevers en werknemers werden ongeveer 10.000 arbeiders in de metaal - industrie uit gesloten, hetgeen een aantal sympathie- Makin.gen tengevolge had. De gehele in dustriële sector van Israël schijnt door een algemene staking bedreigd te worden De stakingen In enkele Noordengelse havens blijken te verlopen en ondanks de pogingen der communisten niet over te slaan naar andere steden. De Londense havenarbeiders hebben geen gevolg ge geven aan de aandrang, zich aan te slui ten bü de staking in het Noorden. Volgens Bevan, de Britse minister van arbeid, wordt in alle havens van Enge land, met uitzondering van Liverpool en Salford, normaal gewerkt. Stjeik Ahelail el Kitani heeft tegen over journalisten verklaard, dat naar zyn mening, de tijd thans gekomen is voor een nauwere samenwerking tussen v-nns- tendom en Islam, omdat daardoor al leen het geestelijk gevaar voor nel, eom- munisme kan worden overwonnen fc>jeik Ahelail, die de leider is van een oer in vloedrijkste Mohammedaanse broeder schappen. heeft kortgeleden een auciien- 1 ie bij de H. Vader aangevraagd, teneinde Hem zijn denkbeelden voor te ''jSSen. „De communisten hebben slechts een doel", zo zeide hij. „Zij willen alle God me, de zaakwaarnemers zijn van Moskou, getrouwe mensen zonder onderscheid De verklaringen van de Sjeik hebben in Van geloof treffen. De woedende aanval geheel Noord-Al'rika groot opzien ge- Aar communisten richt zich voorname- baard. (Van onze Utrechtse redacteur) In Utrecht werd gisteren een „Buitenlandse Dag", georganiseerd door de Stichting voor de Landbouw, gehouden, waarvoor ook van Belgische zijde belangstelling werd getoond. Voorts waren vertegenwoordigers van de E.C.A. en het ministerie van Financien aanwezig. Ir C. Staf, directeur-generaal van de Landbouw hield als eerste spreker een rede over „Buitenlandse betrekkingen waarin hij in den brede de pogingen naging, die op politiek en economisch gebied gedaan zijn, om tot een internationale samenwerking te komen, o.a. in de F.A.O., de interna tionale voedselorganisatie, waarvan de resultaten niet beantwoord hebben aan de vele moeiten, die men zich gegeven heeft, di?8nodeighL, zoTT'staf f®me™erking, len noemen. Door integratie mnlf betere arbeidsverdeling en eSi betaS West-Europese zelfstandigheid vb -f. worden. Daartoe moeten bestaande han delsbelemmeringen opgeruimd worden" waarbij te betwijfelen valt of dan a° zelf standigheid wordt bereikt. De fiscaie tiek van de deelnemende landen moet min of meer gelijk zijn. er moeten geen grote sociale verschillen bestaan, er dient een vrij verkeer van arbeidskrachten en kapitaal te zijn, enz. Niet alleen eigen voordelen De Westeuropcse integratie zal geen volledig succes zijn, zolang de deelnemen de landen erop uit zijn, aan eigen onder danen voordelen te verstrekken. Er moet getracht worden het huidige levenspeil te behouden en het welvaartspeil uit te brei den. Door een integratie van de landbouw is voor West-Europa een meerdere eco nomische onafhankelijkheid en een verho ging van het welvaartspeil te bereiken. Zij houdt echter het gevaar in, dat de niet-deelnemende landen de deelnemende landen bij het streven naar hun zelfstan digheid zullen beschuldigen van autarkie. De vraag of een vrije of geleide econo mie gevoerd moet worden kan hier on verschillig zijn, omdat het er alleen om gaat, dat de deelnemende landen hetzelfde; standpunt innemen. Overigens merkte spr' op, dat in Amerika de bemoeienis van de overheid in de landbouwsector groter is dan men zich had voorgesteld. Als de integratie in Europa wordt be reikt, aldus ir Staf. dan is de productie zo groot, dat de voeding van Europa ver zekerd is. Met nadruk wees spr er op, dat men in de landbouw niet tot een plot selinge gelijkschakeling kan komen en Te hoog gegrepen Het ideaal van een wereldsamenwerking bleek te hoog gegrepen en deze is afge zakt tot regionale samenwerking. Toch moet het werk voortgezet worden, waar bij evenwel 't gezicht op de eerste plaats naar Europa zal gericht moeten worden. Door de O.E.E.S. met de 18 samenwerken de Europese landen is voor het economisch herstel van Europa veel bereikt, maar het beeld is nog niet gunstig, vooral als men bedenkt, dat door het „IJzeren Gordijn" 270 millioen mensen met de voedselvoor ziening in moeilijkheden verkeren. Rjk tegen Rome, maar het Vaticaan weet hoe tot de tegenaanval over te gaan". Met typische Oosterse beeldspraak vervolgt de Sjeik: „Het Vaticaan komt mij voor als een verkwikkende bron, die nieuw leven geeft aan de bomen, waar aan de communisten het water willen onttrekken. In het Noord-Afrikaanse gebied, dat thans tussen Europa en Ame rika een aaneengesloten wereld vormt, is het gevaar voor de Islam zeer groot, wanneer het, zonder zelf tot de aanval over te gaan, de bedriegelijke en arglis tige propaganda der communisten slikt". Sjeik Abelail brandmerkt tenslotte de onrustverwekkers, die, onder de dek mantel van het Marokkaans nationalist rekening moet houden met de bijzondere omstandigheden in de deelnemende lan den. Er moet een gecoördineerd beleid zijn. De Nederlanders moeten meer Europe aan dan Nederlander zijn en niet menen, dat zij het erg goed weten en de zaak wel in ofde is, als er maar maatregelen naar hun voorbeeld worden genomen. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes hield een voordracht over „De boer en zijn buitenlandse collega", waarin hij nader inging op het werk van de I.F.A.P. (Inter nationale Federatie van Agrarische Pro ducenten). Nu de georganiseerde Nederlandse be- drijfsgenoten geregeld nauw contact heb ben met hun collega's binnen en buiten Europa, blijkt, dat ons organisatie-appa raat zich zeer wel met dat van andere landen kan meten. Voor de bestaanszekerheid van de boe renbevolking blijkt een actieve nationale landbouwpolitiek vooralsnog nodig, waar bij getracht kan worden deze te doen aanpassen en uiteindelijk te doen opgaan in die van grotere gebieden als Benelux en West-Europa. Wie niet waagt, die niet wint!" De gehele politieke situatie van West- Europa maakt het nodig, dat een geest van avontuur en durf over ons vaardig wordt, die ons ertoe brengt risico's te nemen, die in meer normale tijden ons te gelden: „Wie niet waagt, die niet wint!" Mr J. Linthorst Homan hield een rede over „Algemene aspecten van de West- Europese samenwerking". Het werd een uitgebreid overzicht van de hangende vraagstukken. Het plan-Mansholt Met veel inzicht heeft het plan-Mansholt aldus de heer Linthorst Homan, de kern problemen aangevat. Spr concludeerde bij de bespreking van dit plan. dat het door de kostprijs-verschillen onmogelijk is. reeds nu het intra-Europese verkeer vrij te maken. Het zal geleidelijk vrijer moe ten worden, naarmate de integratie en dus de gelijkvormigheid der condities voortgang maakt Inmiddels is de Europese „verhande- lings-prijs een stap in de goede richting Ook is het goed, dat West-Europa zich inwendig gaandeweg makende tot één ge bied zich aan zijn buitengrenzen door een „gecoördineerd regiem" van tarieven ver dedigt tegen sociale en economische dum ping en concurrentie uit landen met an dere levens- en concurrentie-condities, Een Europese autoriteit kan dit leiden. De Nederlandse gedelegeerden op het Europese agrarische gebied kunnen meer positieve voorstellen doen dan die der meeste andere landen, aangezien in Neder land tussen de organisaties onderling en ook tussen de organisaties en het ministerie van Landbouw wel vrij alge mene overeenstemming bestaat over de noodzaak, West-Europa te versterken door aaneensluiting en onderlinge werkverde ling (specialisatie! en tevens over de noodzaak, in de Westeuropese landbouw het uiterste te verrichten voor voortgaan de nationalisering en kostprijsverlaging. Sir Senegal Rau van India heeft de voorzitter van de Alg. Vergadering der Ver. Naties medegedeeld, dat hU diens uitnodiging om zitting te nemen in een V.N.-commlssie van goede diensten voor onderhandelingen met communistisch China over Korea, niet kan aanvaarden. Men had te Lake Success geen andere be slissing van Rau verwacht. Men meent te Lake Success te weten, dat thans de Zweedse afgevaardigde Grafstrom die de Amerikaanse resolu tie niet heeft ondersteund is uitgeno digd om lid van de commissie te worden. Hij zou zich hiertoe bereid hebben ver klaard. Ook Lester Pearson, de Canadese minis ter van buitenlandse zaken, die even als Rau was aangezocht om samen met de voorzitter van de assemblée in de commissie zitting te nemen, zal zich ver moedelijk terugtrekken. Hij is van me ning dat als, niet alle drie de leden van de vroegere commissie der V.N. voor het staken van het vuren in Korea opnieuw zitting nemen, er liever een geheel an dere groep moet worden samengesteld. Mocht Pearson inderdaad weigeren, dan zal in zijn plaats vermoedelijk een der twaalf Arabisch-Aziatische landen wor den aangezocht, wellicht de Libanon. De regering van de Chinese volksrepu bliek heeft een uitnodiging van de voor zitter van de politieke commissie der V.N., om een vertegenwoordiger te zenden ter bespreking van de door de V.S. tegen haar uitgebrachte beschuldiging van agressie, van de hand gewezen. Cisteren vierde mevr. W. Brouwer-V er- boom te Wassenaar haar 102de verjaardag. groot zouden schijnen. Willen wij Het krasse oudje in haar woonkam.er in niet geheel ingeschakeld worden in hel gesprek met de burgemeester van Wasse- Oost-Europese collectivisme, zo besloot de heer Louwes, dan moet voor ons naar, dr Sbaron van'Wijnbergen, die haar namens rijn gemeente ktuam 'feli citeren. DAT WEER EEN ARTIKEL duurder wordt, is tegenwoordig geen nieuws. Zo iets „ligt in de lijn der verwach tingen" kan men zeggen. Nu is echter ook de zeep in prijs verhoogd, wat de Nederlandse huisvrouwen natuurlijk een verontrustende aanslag vinden op haar ver buiten de landsgrenzen bekende spreekwoordelijke helderheid en dat nog wel in het zicht van de grote schoonmaak! Intussen bleek deze verhoging niet ieder onwelkom te zijn; de jongsten van onze spruiten boden tenminste „edelmoedig" aan, dat zij niet elke dag meer gewassen zouden worden. En wij veronderstellen, dat er meer kinderen geen bezwaar zou den maken tegen rantsoenering van hun helderheid. Om van onze kant ook een grootse geste te maken, stelden wij voor om dit jaar de grote schoonmaak te doen vervallen Een en ander strookten uiteraard niet met de opvattingen van de moeders. Die gaan liever „om zeep" dan de zeep te sparen ten koste van schoon gepoetste kleuters en uitgeruimde kamers en zol ders. Neen, de grote en kleine „vuilpoesen" zullen wel op de koffie komen, hetgeen intussen mogelijk is, aangezien, vlak onder het berichtje over de duurdere zeep in ons blad, de bekendmaking van de nieuwe koffiebon werd gepubliceerd. Voor zes weken weer 125 gram en staan wij er niet bepaald bruin op, aangezien van deze hoeveelheid niet vaak de koffie bruin zal zijn. Zeep en koffie verdragen elkander al evenmin als vaak de mensen. Toch geen onaardige combinatie: zeep en koffie of te wel: blank en bruin! Jammer dat blank en bruin-zich nog vaak even slecht ver staan als genoemde artikelen uit de krui denierswinkel. Heeft U weieens „gewas sen koffie" geproefd? Zijn wij wel inge licht, dan smaakt het alsof men op de koffie komt Enfin, om zuivere koffie te schenken, het spijt ons, maar wij kunnen nog steeds niet vinden, dat de verhouding tussen de volkeren van verschillende huidskleur zuivere koffie is. Wij, Westerlingen blaken daarbjj niet in blanke onschuld, omdat wij immers aan de gekleurde medemensen geen sprekend voorbeeld van eensgezind heid gaven, doch zelfs hen in onze ruzies betrokken. En nu deze door de blanken geleerd hebben om in te zien. wat zij waard zijn, nu keren de kleurlingen zich tegen de „kleurlozen" met het gevolg, dat, zo blank dan al met om zeep gaat, toch wel een be®ije op de koffie dreigt te komen. Proberen zich schoon te wassen zal niet helpen. Afdoende is alleen o.i. wanneer men aan beide zijden bereid is om in het vervolg de koffie zuiver te zetten.' Waarvoor voorlopig, naar wij vrezen, gezien de geringe bereidheid om zuivere koffie te schenken, het huidige rantsoen meer dan voldoende zal blijken te zijn...! ANALYST De Rijkspolitie heeft gisteren tegen twee jongens van 15 en 16 jaar, broers van elkaar, uit Sexbierum proces-verbaal opgemaakt, omdat zij betrapt werden op winkeldiefstallen. Uit het onderzoek bleek, dat dc jongens s nachts door hun moeder werden wak- i r. 5e.I"aaJtt en voorzien van masker, luchtpistool en valse sleutels op het in brekerspad werden gezonden. Ook tegen haar is proces-verbaal opge maakt. Allen hebben een volledige be kentenis afgelegd. In de laatste weken hadden de beide broers herhaaldelijk in de omgeving van Sexbierum en Pièters- bierum in het Westen van Friesland in gebroken. Volgens de resultaten van een opinie onderzoek, dat onder grote groepen van het Britse volk is ingesteld en vrij nauw keurig geacht wordt, zou de Britse con servatieve partij, indien thans verkiezin gen in Engeland zouden worden ge houden, deze met grote meerderheid win nen. Statistici der conservatieve partij hebben aan de hand var. deze gegevens berekend, dat de conservatieven minstens 420 parlementszetels zouden verwerven, tegen de socialisten 190. De elke week stijgende kosten van het levensonderhoud en de steeds kleiner wor dende rantsoenen o.m. van vlees en het tekort aan kolen hebben het gezag gen tegen" het" vastgestelde loon te Ver van de Britse socialistische regering het ken, als de aannemers ook niet de laagste peil sinds 1945 doen bereiken, I „zwarte" lonen in de bouwprijs verdiscon- aldus wijzen de cijfers aan. j teren. De bouwvakarbeiders In Twenthe, die gistermorgen het werk hebben neerge legd, zijn des middags voorlopig weer aan de arbeid gegaan, in afwachting van de uitslag der besprekingen, die thans gevoerd worden tussen de bouwvakorga nisaties en de aannemers. Het conflict is ontstaan, toen de aan nemers weigerden nog langer de „zwarte" lonen te betalen, nadat hen was geble ken, dat van overheidszijde hierop scherpe controle werd uitgeoefend. Naar wij van enkele werknemers ver namen, zijn zij in principe niet ongene- Twee krachtige tankcolonnes der V.N.-troepen zijn gisteren gevorderd tot minder dan elf kilometer van de rivier de Han ten Zuiden van Seoel. Zij veroverden Anjangni dat ongeveer halverwege Soewon en Seoel ligt. De stad was verlaten, toen de verbonden legers haar binnen trokken. Het hoofdkwartier van generaal MaeArthur heeft er echter voor gewaar schuwd, dat men zich niet blind moet staren op het feit, dat tankcolonnes niet ver meer van de buitenwijken van Seoel zijn. „Dit mag op het ogenblik niet als van bizonder belang worden beschouwd" aldus wordt gezegd. Vermoedelijk wordt hiermede bedoeld, dat de verbonden legers zich niet zul len laten verleiden tot een snelle opmars naar Seoel, doch eerst elke veioverde heuvel willen zuiveren en beveiligen alvorens verder op te rukken. De com munisten hebben blijkbaar anders ver wacht, want zij hebben de sterkste con centratie van hun strijdmacht naar het Oosten verlegd, zodat zij de geallieerde strijdmachten, die zich te ver in de rich ting van Seoel zouden wagen zonder alle hoogten aan en achter het front hecht in handen te hebben, zouden kunnen af snijden. dig. Naar schatting verloren de com munisten ongeveer 2000 man lan doden en gewonden. Hedenmorgen heerste er betrekkelijke rust aan het front, waar schijnlijk omdat het vandaag Chinees Nieuwjaar is. Gisteren is een eerste ploeg Neder landse arbeiders van acht en twintig man per chartervliegtuig van Schiphol vertrokken naar Gothenburg. Zij zullen in de al'daar gevestigde Zweedse kogel- lagerfabriek S. K. F. een opleiding krij gen van circa een jaar, waarna zij te werk zullen worden gesteld in de Ned. kogellagerfabriek der S. K. F., die ge bouwd wordt te Veenendaal, alwaar men in 1952 met de productie denkt te begin nen. In totaal zullen 100 Nederlandse werklieden naar de hoofdfabriek van de S. K. F. te Gothenburg vertrekken. De directie hoopt eind Maart begin April een tweede ploeg werklieden te kunnen uitsturen, die dan echter groter zal ziin en uit 50 tot 55 personen zal bestaan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1