Mr Van Scliaik ontving alle katholieke demissionnaire ministers Blikverbruik beperkt Grotere veiligheid door „achter uit" te vliegen? ISOLATIONISTISCHE EISEN DOOR HOOYÈR BEPERKT Economische verdediging de Verenigde Staten van Mgr J. G. VAN SCHAIK 80 JAAR m V.N.-troepen zijn terug in Seoel en Intsjon r Fooruitzichten voor regering en weer veranderen niet veel wp Jmmm Ondanks leeftijd nog altijd op zijn plaats Zaterdag 10 Februari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Langzaam aan Geen levensmiddelen meer in blik J' Allemaal onzinzegt Smirnoff Nog steeds lawines Togliatti krijgt somber verslag Visitekaartje naar de buren via Duitsland V 9Agressor moet door zee- en luchtmacht worden afgestraft Er wordt vaart achter gezet Chinese verdediging in West-Korea ineengestort WEERBERICHT "N "~N (Van onze parlementaire redacteur) De besprekingen van de beide kabinetsformateurs met personen uit bet demissionnaire kabinet vinden nu weer onverdroten voortgang. Nadat zij gisterochtend een onderhoud hadden met mr Stikker, ontving mr J- R. H. van Schaik des middags alle katholieke ministers, te weten mr F. G. C. Teulings van Binnenlandse Zaken, dr J. R. M- v. d. Brink van Economische Zaken, prof dr F. J. Th. Rutten van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. H. van Maarseyeen van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en mr A. A- Struycken van Justitie. Instemming Wapenstilstand 14 Q Bcvwe/v.' „Alleen maar kopschuw FIETSEN MOETEN EEN REM HEBBEN! Op de achtergrond DE ZWARTE JAS A, C, R, De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: In het Oosten van het land over het algemeen veel bewolking mflt plaatselijk enige lichte regen, elders wisselende bewolking en over wegend droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag iets lagere temperaturen da^ vandaag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Zondag 11 Februari- Zon op 8.05 uur, onder 17.45 uur. Maan op 9.39 uur, onder 0.00 uur. Maandag 12 Februari: Zon op 8.03 uur, onder 17.47 uur. Maan op 9.52 uur, onder 0.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Keert liet oude kabinet in geheel terug? De auto van de Vlaardingse brandweer, die op de Kon. W ilhelminakade te Vlaardingen in het water reed, waarop de olie brandde. 1 ijf van de inzittenden kwamen hierbij op tragische wijze om het leven. Met man en macht wordt hier gewerkt om de ongelukkigcn uit de auto te bergen Het is zoals wij Woensdag reeds schre ven. met de kabinetsformatie een merk waardige geschiedenis geworden. Wij hebben in dat artikel critiek ge oefend cxp de wijze van formatie, zoals deze door de heren O rees en Van Schaik wordt gevoerd. Op de persconferentie, welke de beide formateurs hadden belegd, had dr Drees gesproken over de maatregelen, welke in voorbereiding waren in verband met die problemen betreffende de defensie, het sluitend maken van de begroting en het in evenwicht brengen van de betalings balans. Het demissionnaire kabinet hie.d zich bezig met maatregelen, die zouden strekken tot beperking van de consump tie met bezuinigingen op investeringen en'andere mogelijkheden. Dr Drees ging daarbij uit van het standpunt. dat ieder kabinet, welk dan ook, met deze proble men te maken zou krijgen en dat hij de zaken zo keurig mogelijk aan zijn opvol ger wenste over te doen. Daartegen nu gingen onze bezwaren, omdat wij meen den, dat dit een bepalen van het beleid van het komende kabinet zou kunnen betekenen. Verschillende bladen au hebben op dit probleem, dat wij stelden, g dele instemmend, gereageerd. Laat ons echter voorop stellen, dat er een moge lijkheid van formatie is, welke op «Je thans gevolgde methode, die ook volgens «prof, Romme geëigend is „oin een zekere verwarring te doen ontstaan' zou passen en ctat is de formele mogelijkheid, dat het gehele oude kabinet zonder een enkele wezenlijke wijziging zou terugkeren. In dat geval zou de thans gevolgde methode zijn verklaard, al vraagt men zich dan toch ernstig af, waarom de regering m ztf fc een kritieke tijd aftrad, zonder dat daartoe enige formele o frwtenête reden aanwezig was. Men zou in dat g .lamoen komen te menen, dat het katomet de gelegenheid van een cnsis heelt a gegrepen en gébruikt, om de problemen te bestuderen, welke er lagen en waartoe zij reeds in December het initiatief nao genomen Hoe ernstig deze problemen ook mogen zijn en wij geven toe, dat zij ernstig genoeg zijn om opnieuw de koers van het beleid te bepalen het is toch nog al iets om daarvoor een crisis slepen de te houden in zulk een tijd. Dat w« dit aldus menen te moeten stel len is gegrond op het feit, dat er in politieke kringen reeds stemmen woroen gehoord, die uit de door de fon««e"r® gevolgde methode de conclusie trekken, dat het oude kabinet werk J in zijn geheel zal temgkeren. Met alle problemen, waaraan deze crisis dan inhaerent is, sleept deze zich intussen langzaam voort. Er is een wapen stilstand gesloten tussen de beide forma teurs en de achter hen aan jagende jour nalisten. De jacht is gesloten. Zij krijgen zo nu en dan een schaarse mededeling, wie er door de formateurs is ontvangen en daarmee uit. Er js in eens geen haast meer bij. Een eenvoudig mens zou de indruk krijgen, dat het zonder een echte regering ook Wel gaat. Misschien nog wel beter. Intussen is minister Stikker naar Parijs vertrokken voor een bespreking met de O E.E.S., vanwaar hij eerst Zondagavond zal terugkeren Maandag daarna zal hij van deze reis rapport uitbrengen in de ministerraad. Intussen heeft de P. v. d. A haar driedaags congres gehouden, wat ook ai weer enige vertraging zal hebben be tekend. Het enige feit van betekenis voor de formatie is de ontvangst door de beide formateurs van de heren Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer en Stikker en het onderhoud dat mr Van Schaik had met de kath. ministers. Daarmee gaan we on geveer de week uit. !„ictcries van Economische Za- ken Landbouw, Visserij en Voedl seïvoorziening vernemen wjj het vol- Reu£e:blikvoorziening van ons land is nrecair. De thans aanwezige voorraden zijn zeer beperkt en de mogelijkheden om deze voorraden aan te vullen sterk afgenomen. Bovendien z|jn de vooruit zichten zeer onzeker. In verband hier mede is het te verwachten dat voor de Nederlandse industrie in 1951 belang rijk minder blik beschikbaar zal zijn dan In 1950. Dit maakt het noodzakelijk het blikverbruik zoveel mogelijk te beper ken. Teneinde eep zo groot mogelijke be zuiniging te bereiken Is in de eerste plaats besloten het verwerken van blik voor niet-essentiële doeleinden te ver bieden. Zoals bekend, is voor het kopen en af leveren en voor het be- en verwerken van blik nog steeds een vergunning no dig. Aan de instanties, welke deze ver gunningen afgeven, is instructie gege ven de z.g. blikmachtigingen, voorzover het de binnenlandse voorzieningen be treft van nu af aan uitsluitend te ver strekken voor het vervaardigen van enige in de instructie met name ge noemde producten. In de tweede plaats is besloten bij de aflevering van artikelen waarvoor dit niet strikt noodzakelijk is, het gebrui ken van blikproducten als verpakking te verbieden. In die Staatscourant van gisteren is een bekendmaking opgenomen van de di rectie van het Centrale Rijksbureau waarbij ingaand heden, 10 Februari, een nieuw verbod wordt uitgevaardigd waarbij het afleveren van artikelen voor binnenlands verbruik, die in Nederland in blik verpakt zijn, wordt verboden met uitzondering van enkele met name in de bekendmaking genoemde produc- ten. In éezelfde Staatscourant is een be schikking gepubliceerd van de minister van Landbouw, waarbij het eveneens met ingang van vandaag verboden wordt levensmiddelen in te blikken en in Nederland in blik verpakte levens middelen af te leveren. Deze verboden gelden in het alge meen niet voor producten, die voor ex port bestemd zijn. daar uiteraard de be langrijke export, b.v. van eondensmelk en vleeswaren, zo goed mogelijk in stand moet worden gehouden. Evenmin geldt het afleveringisverbod voor in blik ver pakte, uit het buitenland afkomsige ar tikelen. De nieuwe verbodsbepalingen treden voor de fabrikanten in werking op heden, voor de groothandelaren en kleinhandelaren respectievelijk 1 en maanden nadien. Als er in de burgerluchtvaart een on- zijn luchtvaartdeskundlgen helemaal niet geluk niet een vliegtuig gebeurt, dan eist een dergelyke ramp meestal veel t"i»t cv" slachtoffers. Het spreekt dus van zelf, dut alle mogelijke aandacht wordt be steed om de passagiers bij het vliegen de grootst mogelijke veiligheid te bieden. Wij vernemen nu, dat Engeland op de komende „International Aviation -con ferentie in Montreal zal voorstellen, dat alle luchtreizigers in burgervliegtuigen met hun gelaat naar de staart van het toestel zullen worden geplaatst teneinde hun kansen om Inchtrampen te over leven te vergroten". Voorts zou worden aanbevolen de zetels in de vliegtuigen te versterken. Of dergelijke maatregelen m- ,1i.,ad de passagiers „meer kans" geven, In Noord-Italië 1» gisteren tengevolge van een lawine een t-K» tehuis met 300 kinderen van de buitenwereld afgesloten. Ook een compagnie alpenjagers is door een lawine verrast en omgeven door een ondoordringbare wal sneeuw Er hebben zi'b geen ongelukken voorgedaan. In Oostenrijk is als gevolg van hevige sneeuwval en lawines het dal van Lesacn West-Karinthië) met zijn tienduizend bewoners. nog steeds van d' buiten wereld afgesneden. Deze toestand duurt re°ds twee weken. In vele plaatsen in West-Karinthie reikt de sneeuw tot de eerste verdieping dor huizen Boerderijen var één verdie ping ziin geheel onder de sneeuw bedol- ven In vele gevallen zijn de daken der huizen on^er het gewicht van de sneeuw massa's bezweken. Uit alle delen van deze streek blijven berichten binnenkomen oyer nieuwe lawines In vele plaatsen zijn de huizen ontruimd, Pfot.ro Secchia vice-voorzitter van de com munistische partij in Italië is gisteren vertrokken naar Moskou om aan de partij voorzitter Togliatti rapport uit te bren gen over de zirh uitbreidende rebellie in de partii onder leld?ng van de kamer leden Cu«ehi en Magnani Secchia is vergezeld van senator Co- lombi uit Bologna een communistisch bolwerk in de zg „rode gordel" waar Cueohi en Magnani voornamelijk actie voor hun nieuwe Dartij voeren Zoals be kend is Togliatti sinds 17 December te Moskou voor herstel na een hersen operatie. zo hoopvol gestemd. „Technisch-theoretisch Z°U "beterfng maatregelen inderdaad een v 8 kunnen noemen" zo zei ons ae generaal van de Rijksluchtvaartdienst ae heer J. W. F. Backer. .Hierover is meer gedacht en geschreven. Of def®,,,lpn af_ echter in de practijk haar nut zul ke. werpen, is zeer de vraag. B(J ee" i wej. lijk groot ongeluk zal het maar nee nig verschil maken, bij kleinere ongI len misschien iets meer. Een vers stoel? Als je het daarvan bp ee"..f,,,nr. crash moet hebben... Neem nu bijv beeld eens die Constellation, die Schiphol op zijn neus kwam te staan. Nee, bij zulke ongelukken zijn de huidige constructie der stoelen en de veiligheids riemen, die aan bepaalde eisen moeten beantwoorden, ruim voldoende." De heer Backer is bovendien van mening, dat de doorsnee passagier het niet erg Drettie zal vinden achteruit te vliegen. De heer James Woodruff, station manager van de „Pan American World Airways" zegt: „Wel, b(j kleinere onge lukken biedt het misschien een betere kans om verwondingen aan het hoofd te vermijden. Maar, als ik eens terugkijk, dan kom ik tot de conclusie, dat bij der gelijke gevallen, de meeste passagiers er zonder schrammen afkomen, en ja bp grotere ongelukken... En dan is er al een macht over geschreven. Maar nie mand heeft er tot op heden kennelijk wat ingezien." De bekende vlieger Smirnoff: „Alle maal onzin. Ja, je hebt natuurlijk mensen, die als ze in een trein stappen niet in de wagon willen zitten onmid- delyk achter de locomotief. Neen, met zulke maatregelen maak je het pu bliek alleen maar kopschuw voor het vliegen. En wie heeft er nu zin in achteruit te vliegen? Het enige om het vliegen nog veiliger te maken dan het al is, is de constructie nog sterker te maken, de motoren nog krachtiger. En wat te zeggen over ae belasting van de toestellen, wanneer je dat systeem van „naar de staart kijken zou gaan toepassen. Een vliegtuig moet zeer nauwgezet worden geladen. Het komt me voor, dat bij die manier van zitten daar niets van terecht zou komen. Het zou de zaak maar slechter maken. En bij grote ongelukken helpt het hele maal niets. Neen, geloof me: allemaal onzin." Ook een stewardess gaf ons haar me ning: „Komt niets van in. Want dan kijken ze allemaal naar mij. Mijn plaats is namelijk achterin het vliegtuig, ziet Een bewoner van de Albrecht Beylinggracht te Schoonhoven zond dezer dagen via de post een visitekaartje aan zijn buurman. Behalve de naam van de geadres seerde had hij slechts op de en veloppe geschreven: A. B. Gr. Hier. De post zag dat hier" voor een plaatsnaam aan en zond het kaartje naar De Lier. Hier kon men het niet thuisbrengen, en zond het door naar Lier in Duits land Ook daar was het adres on bekend, dus kwam het terug naar Nederland. De plaats van afzending was echter niet bekend, daar van het poststempel Schoonhoven slechts de eerste drie letters lees baar waren en de inhoud van de enveloppe ook geen aanwijzing be vatte Het hoofdkantoor der poste rijen' te 's-Gravenhage sloeg aan het puzzlen en slaagde er in, het raadsel op te lossen. Tenslotte kwam het kaartje toch nog op de plaats van bestemming terecht. De 76-jarige republikeinse ex-president van de Ver. Staten. Herbert Hoover, heeft gisteravond een radiorede tot bet Ameri kaanse volk gehouden, waarin hfl weder om aandrong op een meer isolationalis- tische defensie-politiek. Hij liet zich dit maal echter gematigder1' 'uit dan in "in rede van 20 December J.1.. toen bi) er op aandrong dat Amerika zich uit Europa en Azië zou terugtrekken en het Westelijk halfrond dus Noord- en Zuid-Amerika tot een „defensief Gibraltar tegen het communisme zou maken". Thans verklaarde hij zich weliswaar wederom tegen het zenden van landtroe pen naar Europa maar als argumentatie diende nu. dat „men een aggressor moet laten straffen door zee- en luchtmacht en niet door landlegers" Hij waarschuwde, dat de V. S zich moesten bezinnen al vorens een landoorlog met de Sovjet-Unie te riskeren. In plaats daarvan moesten zij een sterke zee- en luchtmacht opbouwen en, als Rusland mocht aanvallen. ..het er van langs geven tot het genoeg heeft". Hoover meende, dat hij zich op het Atlantisch pact kon beroepen, want. zo zeide hij, dit „houdt bepaaldelijk in. dat er geen Amerikaanse troepen naar Europa worden gezonden voordat dit gebied wordt aangevallen". En als om de juist heid van zijn inzicht te bewijzen, voegde hij hieraan toe. „Meer dan iets anders heeft de Amerikaanse luchtmacht in de afgelopen vier laar Rusland van een aan val op West-Europa afgehouden Deze bedreiging van de luchtmacht is Inder daad krachtiger dan het zenden van Amerikaanse divisies binnen bereik van de Aziatische horden". „Onlangs stelde Ik voor, dat, In geval de Europese landen in gebreke zouden blijven wi) als een voorzichtige natie een tweede linie van lucht- en zee-verdedi ging in gedachter moesten houden", zo zeide Hoover, de indruk wekkend, dal hij aan zijn vorige rede refereerde: „Deze tweede linie moet liggen op vreemde kus ten van de Atlantische en Stille Oceaan, en. mag ik wel zeggen, van de Middel landse Zee en de Indische Oceaan". In zijn rede van 20 December heeft Hoover echter ln het geheel niet van een eerste of tweede verdèdigingslinie gespro ken en dus blijkt zijn standpunt zich wat de lucht- en zeemacht betreft gewijzigd te hebben. Ook wees de gewezen president er op. oorlogshysterie heerst als in de Ver. Staten". De Europese landen hebben geen noodtoestand afgekondigd en hun onderdaden hebben geen alarm-propa- ganda-commissies gevormd. Men dien de zo waarschuwt hij. het Amerikaanse volk en het Congres niet overhaast te drijven tot beslissingen, welke het Amerikaanse leven voor de komende hondeid jaar zullen beïnvloeden De A.N.W.B. wijst er nog eens op, dat volgens de nieuwe verkeerswet iedere fiets een goedwerkende rem moet hebben. De door slager jongens en anderen gebruikte „doortrapper" dient dus te worden voor zien van een hand- of terugtraprem. Het blijkt, dat op vele plaatsen in het dat er in Europa ..niet een dergelijke land bekeuringen gevallen. De lijn, waarlangs zich de Industriële productie in de Verenigde Staten zal ont wikkelen. is thans uitgestippeld. Voor de eerste maal in haar geschiedenis heeft bet land de uitvoering van een geweldig pro ductie-programma ten behoeve van de verdediging ter hand kunnen nemen ron der dat het eerst nodig was al haar krach ten te besteden aan de oprichting van de daarvoor benodigde nieuwe fabrieken met hun installaties. Dit betekent een bespa ring van tijd, arbeid en materiaal en zal een grotere productie binnen kortere tijd mogelijk maken. Door in toenemende mate de toewijzing van belangrijke grondstoffen aan banden te leggen en meer speciaal van onontbeer lijke metalen en chemicaliën, wordt tijd en fabrieksruimte uitgespaard, welke aan de productie van de speciale goederen ten behoeve van de defensie ten goede komt. Het gehele productieprogramma is geba seerd op de veronderstelling, dat vele in- dustriëen in staat zouden zijn in 1951 van 50 tot 100 pet meer te produceren dan in 1942. Heden ten dage zijn de Verenigde Staten ti U*ZM« De ouderdom i» de periode van de jubilea en er zijn. figuren in het openbare leven van uiie de lezer al te voren weet, wat er bij een nieuw jubilé zal worden ge schreven. Het zou jammer zijn als mar Van Schaik bij zijn 80e verjaardag alleen geëerd zou „orden ah de adviseur die „1 zo veel jaren de Katho- Ueke Arbeidersbeweging heeft bijgestaan. Het zal me- riiaeen een bijsmaak bezor gen al s hij leest, dat de gees telijke adviseur van een be weging die zo midden in de branding der tijden staat een mDaaVranzou ook allereden voor zijn als die 80-jange niet de zeer m^Tk^l%^ch terfiauur was, die symbolisch maa heten voor zijn tijd en ^e beweging die hij diende maar tegelijk zo °^neel en ruim van geest, dat hy een levend bewijs is van het woord dat niet de 9ryze ha ren iemand grijsaard doen Aiiie in kennis komt met de Utrechtse pastoor van Achter Twijnstraat, die thans in rus te is in Amersfoort, waar ook Ariëns zijn laatste jaren doorbracht, staat telkens verbaasd over zijn wonder lijk wakkere geest en ont komt niet aan zijn boeiende oogopslag, die tegelijk zijn slimheid en hartelijke goed heid verraadt. Wie met hem te doen heeft, weet wel, dat hem niet veel ontgaat en hij een scherp oog heeft voor de zwak heden van mens en onderneming. Hy is nuchter en ook wel gedisponeerd tot zkepsis, maar het Ia opvallend hoe hij in I' Hij is nuchter en niet gemakkelijk ge- imponeerd door naam en faam, maar hij staat geheel voor de zaak, waaraan hy zijn hart gegeven heeft. Hij zal altijd in staan met heel zijn persoon voor net ideaal, dat bij hem is ingeslagen. Daarom is hij voor de K.A.B. terecht een groot man. Daar zal hy om zyn scherpzinnigheid en beleid altyd zyn ge waardeerd maar bemind en daarom al tijd gehandhaafd bovenal om zyn trouw. Is daar de arbeider niet meest gevoelig voor? Hij is nog een der dragers van de oude traditie, één uit de school van Schaepman. Zijn denken is historisch ingesteld. Hij vergelijkt graag met historische voorbeel den. Hij is de onvermurwbare verdediger van de katholieke organisatie van de Ka tholieke Arbeider, de paladijn van Poels In zijn voorliefde voor de standsorganisa tie. op de achtergrond veel beter dan in 1940 in staat het gevaar van imperialistische agressie onder het oog te zien. In de afgelopen 10 jaar, zo staat in het Economisch Verslag van de President te lezen, is de productie van goederen en diensten met 50 pet gestegen, die van de landbouw en veeteelt met 40 pet. Het aanbod van arbeidskrachten is met 9.000.000 toegenomen en de totale werkgelegenheid voor de burgerbevolking met 13.000.000. Het productievermogen van de staalnijverheid is met 20 pet gestegen en er bestaan momenteel plannen om deze tegen 1953 opnieuw met 20 pet te verho gen. In deze 10 jaar is de productie van aardolie in de Verenigde Staten met 40 pet toegenomen en van electnsche energi* met 70 pet Tegen het eind van 1950 werd door de j Verenigde Staten, op jaarbasis gerekend, 20.000 millloen aan de defensie besteed of ongeveer 7 pet van de totale industriële productie. Men neemt aan, dat deze uitga ven tegen het eind van 1951 ongeveer i i;| 55.000 millioen zullen bedragen of on- ii;: geveer 18 pet van de totale waarde van goederen en diensten. In 1944, het jaar waarin een hoogtepunt in de productie werd bereikt, werd meer dan 40 pet van de nationale productie aan goederen en diensten ten behoeve van de defensie uitgegeven. In 1950 heeft het pro ductie-niveau dat van de hoogste produc tie tijdens de Tweede Wereldoorlog be naderd. Men heeft dit weten te bereiken met een kortere werkweek (in het alge meen van 40 uur), met een aanzienlijk lagere belasting van het productie-appa raat en een toename van de productiviteit per man-uur van 10 pet. De economische toestand van het land wordt echter door een aantal subtiele fac toren bepaald en niet alleen door statis tische cijfers. Een daarvan la het feit dat vooraanstaande figuren de leiding in de industrie hebben en de regering een be roep op hen kan doen. HET IS NIET een in alle opzichten ori gineel verhaaltje, hetwelk wij hier onder afdrukken, maar om zijn ge volgen ongetwijfeld bijzonder leerzaam Daarom is het de moeite van het naver tellen waard. Wij vonden het in „Stu wing", het orgaan van de Ned. Kath. Mid denstandsbond. In een van onze dorpen sprak de dio cesane Santos-propagandist tot de plaat selijke middenstanders een hartig woord je over het prachtige werk van Christe lijke naastenliefde onder de zieke colle ga's. Na afloop stond een der aanwezigen op; 't was notabene de voorzitter zelf van de Santos-commissie ter plaatse, en zeide: „Wij voelen hier niets meer voor Santos" „Wat zegt U?" riep de spreker stom verbaasd uit. „Ja.... we hebben hier al maandenlang een middenstander met t.b.cHet vo rige jaar met Kerstmis heb ik een lange brief geschreven naar J. P. Coenstr. 12 in Den Haag.... en geen woord terug gehad!" „Bestaat niet'.!".antwoordde de spre ker, „ik ken geen administratie, die zo vlot en secuur werkt als die van Santos!" „En toch is het zo!" De volgende dag ging er een briefje van de spreker naar Den Haag. Daar wist men niets van een aanvrage. Ook het dio cesaan bestuurslid al even accuraat als Den Haag wist nergens van! De verontwaardigde voorzitter van de plaatselijke Santoscommissie werd eens nader aan de tand gevoeld. Zijn vrouw kwam er als getuige bij. En deze wist zich na ruim drie maanden nog te herinneren, dat haar man op le Kerstdag inderdaad de bewuste brief geschreven en aan een vriend had meegegeven voor de brieven bus. Nu nog even naar die vriend.'. „Lieve help!"riep deze uit, „dat is waar ook!Die brief zit nog in mijn zwarte jas welke ik sinds Kerstmis niet meer heb aan gehad'.!" De moraal van het geval? Deze geschiedenis moge ons leren om niet terstond kwade gedachten te hebben ten aanzien van de handelingen van onze medemensen. Zo vaak is er misverstand in het spel en indien dit niet opgehelderd wordt, dreigt een kleinigheid uit te groei en tot iets ernstigs en zelfs tot onherstel bare schade. Aldus strandde b.v. 1n het bovenstaand geval een nuttige actie in dienst van de naastenliefde en collegia liteit op de klip van misverstand door vergeetachtigheid van een derde. Had de betrokken voorzitter nu maar even ge ïnformeerd, hoe het er mede stond. Het was niet tot een verwijdering gekomen. Als wij het nare „ding" van Ger de Roos symbolisch zouden mogen betitelen, dan zouden wij het willen noemen: de kwade gedachte ten opzichte van de mensen on derling, want deze is de bron van veel leed, zodat niemand dat ding in huis wil hebben. Jammer genoeg echter verlenen velen het onderdak onder een onderdui- kersnaam. Tenslotte een practische raad: post zelf Uw brieven en wanneer U een brief in de bus moet deponeren, houd die dan in Vio hand. Stop de enveloppe niet in Uw zak, op gevaar af het epistel te vergeten. Dat kunt U wel doen, wanneer U met een jubilé een enveloppe met inhoud krijgt, want die vergeet U vast niet. En anders zal Uw vrouw er wel om vragen! ANALYST. *"4 I-Ad IUIJ..JL. JA'-lljW Beeld van de H. Maria Goretti, ont worpen door Marianne van der Heyden voor de nieuw te bouwen kerk te Nulland-Bleyerheide Hij de meest uiteenlopende en zelfs vreemd soortige karakters altijd het goede weet te zien en daarop zijn oordeel baseert. Bij algemene verontwaardiging zal hij het eerst de tegenstander mild tegemoet tre den. Mensen die nergens genade vinden, zal hij nog sauveren. Hij is een bijzonder goede herder voor het zwarte schaap. bleef graag omdat hy vóór alles toch graag pastoor was, de herder van zijn parochie van die vastgewortelde Utrechtenaren van het oude stadsdeel, van de eenvoudige mensen, die de hardheid van het leven droegen in een rotsvast geloof. Hij bleef graag op de achtergrond omdat hij als Proost van het Kapittel zonder enige ijdelheid de verantwoorde lijkheid besefte bovenal adviseur te zijn. Maar juist daardoor raakte hij niet uit le tijd. Hij is niet stil blijven staan op -en bepaald hoogtepunt in zijn leven. )mdat hij zo weinig hechtte aan persoon ijke invloed, ging hij geen platgetreden >aden en kon hij altijd weer open staan zoor nieuwe initiatieven en had hij oog en waardering voor het werk van ande ren, voor nieuwe wegen en nieuwe per sonen. Zijn diepe eenvoud en waarachtige toewijding, zijn eerlijk openstaan doen hem medeleven met de jongere generatie en zo is het te begrijpen, dat hy ondanks zijn 80 jaren nog werkelijk op zyn plaats Het achtste leger heeft medegedeeld, dat een Zuid-Koreaanse patrouille Seoel binnengerukt is. Nadere bijzonderheden over de verrichtingen van deze voorhoede ontbreken nog- Intussen hebben Amerikaanse infan- teriepatrouilles van de 25ste divisie, ge volgd door Britse tanks, Jongdongpo, de industriële voorstad van Seoel ten Zui den van de Han, zonder tegenstand bezet. Hierdoor ligt het centrum van Seoel onder het bereik van tankgeschut. De Noordelijke achterhoede heeft haar verdedigingsstellingen ten Zuiden van Seoel prijsgegeven. Hierdoor is ook de havenstad Intsjon voor hen onverdedig baar geworden. Eenheden van de „groep- Scott" wisten onder dekking van het zee- geschut der machtige geallieerde vloot, die in de wateren bij Intsjon vaart, als «enten de haven te bereiken. Het seegeschut zwijgt thans, nadat de havenplaats een laatste bombardemen. had doorstaan. Bij deze vloot bevindt zich eveneens het geweldige slagschip Mis souri, die tot voor kort aan-de Oostkust opererend, zich thans rond de Zuidpunt van Korea naar Intsjon-heeft gespoeo de opmars in de Westelijke sector .e cle'K'K gij Terwijl de Noordelijke tegenstand in het Westen snel vermindert, wonten er in de" centrale sector zware gevechten geleverd. Hoenigson-Hongtejon blijven Amerikanen en Zuid-Koreemen langzaam oprukken. Zy stuiten echter op toenemende tegenstand. Er viel o«p het 50 kan brede front m deze sector geen terreinwinst van betekenis te boeken. De sneeuw ligt hier met een dikte van 12 centimeter, hetgeen de operaties in het bergachtige terrein bemoeilijkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1