Weer omwenteling in industrie door een nieuw niet aal De havenarbeiders in Londen staken Wie en hoe is William Shakespeare Hij kreeg een zusje m r r Van de pollepel van titanium naar het titanium-maanraket ETERNfl-MfiTIC Mysteries rond de grote Engelse toneeldichter J I M 2aterdagse mijmeringen OE BR00ts Prins trad op namens zijn vader Als protest tegen arrestatie van leiders Praag heeft afleiding nodig mi Harry Prikker PAGINA S ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 V Aluminium, het zo lichte metaal, is onttroond door het nog lichtere titanium. En dit titanium belooft een reusachtige om wenteling te weeg te brengen in tal van industrieën, maar ook in het dagelijkse leven van de mensen. Niet alleen, dat in de keuken de aluminium-pannen binnen afzienbare tijd ver vangen zullen kunnen worden door titanium-pannen, het zwakke geslacht zal ook om andere redenen het titanium verwelkomen. Het is niet alleen lichter en duurzamer dan aluminium, het is tevensdiamant. En echt diamant, geen kunstproduct. Het is een nieuw juweel, zelfs nog schitterender dan diamant en stelt synthetische robijnen of smaragden volkomen in de schaduw. Titania's, zoals de nieuwe Foto 1: Titaniumerts wordt tot poeder vermalen, de eerste stap in het proces van de productie van het nieuwe metaal. Foto 2: Voor grote hitte is het stof tot 'n „gesmolten mistomgevormd, de tweede stap. Foto 3: De derde stap is het polijsten van het metaaldat dan schittert a s diamant. TH DE FABRICAGE Automatische opwin» ding op kogellager is iets geheel nieuws op het gebied van de hof* loge-constructie. Deze sensationele uit» vinding van de inge nieurs van de Eterna- fabriek maakt het Eterna Matic horloge tot een exclusiviteit van de eerste rang. juwelen genoemd worden, zijn reeds zeer in trek. Ze worden net als diamant door de dia- mantklover bewerkt. De hoofdkleur is wit, maar ze worden ook gemaakt in diepblauw, oranje-bruin, geel, rood en groen. En ze zijn der tig maal goedkoper dan dia manten. Vele Amerikaanse vrouwen dragen vol trots een titania. En de productie er van wordt steeds meer opgevoerd. Er is een fabriek, die in zes ovens uit titaanoxyde titania vervaardigt. De leider er van is een zekere dr Charles Moore te Perth Amboy in de staat New Jersey bij New York. Hij ontdekte het nieuwe juweel bij toeval, toen hij probeerde, met behulp van titaan een witte kleurstof witter te maken. Maanraketten van titanium? Naar het industriële stadium Het industriële stadium ls voor het| PURGACEEN tabletten Regering zag „ze" vliegen Antwoord: „Hoe is Shakespeare Wie zit er „achter het mombakkes Doch men heeft zich dan al op het de bekende Nederlandse schrijver'gevaarlijke pad begeven van „de Titanium ofwel „Grote Kracht" Advertenti» Laten we Intussen bU voorbaat even vaststellen, dat titanium of titaan al meer dan honderd vijftig jaar bekend is. Het werd tot dusver echter nauwelijks gebruikt. Het erts ervan is ontdekt door de Engelse predikant William Gregor, die in zijn vrije tijd amateur-chemicus was. Enkele jaren later trof de Duitser Martin Klaproth, bekend om zijn ont dekking van het uranium het tegen woordig vanwege de atoombom óók zo belangrijk geworden element het in een erts aan, limeniet genaamd. Hij was het, die vaststelde, dat men hier met een nieuw element te doen had en gaf dit ook 4jn naam. Er ging echter meer dan anderhalve eeuw voorbjj, alvorens het titanium prac- tisch werd toegepast. En eigenlijk door een toevallige omstandigheid, gelijk dit ro vaak in de vooruitgang van de tech niek en de technische wetenschappen is geschied. In een laboratorium te Niagara Falls had een der scheikundigen, de Fransman Rossi de gewoonte zijn twaalf-uurtje aan zijn werktafel te nuttigen. Op een keer maakte bij een sausje voor zijn sla klaar en morste toen een paar druppe - y olie. Tot zijn verbazing merkte hij, dat de olie zich direct met het op de werktafel liggende titanium-poe- der vermengde. Eli dit gaf hem het idee, titanium te gebruiken bij zijn proeven voor het mogelijk gebruik er van voor verfpigment. Dat was in 1908. Jaren later maakte de wereld kennis met de witste verf, die ze ooit gekend had. De kleine kristallen van het tita nium zijn uitstekende reflectors van het licht Trouwens, we hebben er reeds op gewezen, dat het titaniumjuweel schitte render is dan diamant. In de verfindu strie heeft thans tiaanoxyde het beruchte loodwit grotendeels vervangen. Het wordt o.m. voorts gebruikt bij de fabri cage van witte rubber badmutsen, poe ders, crèmes en tal van andere produc ten. En elk jaar doen 225 000 ton titaan oxyde dienst om witte voorwerpen wit ter dan wit te maken. De oorzaak, dat titanium sléchts heel langzaam practisch verwerk! werd, school voornamelijk in 't feit, dat het erts voornamelijk in Zuid- India gevonden werd. Zijn grote op komst in de Verenigde Staten dankt het hieraan, dat daar en in Canada enorme ertslagen zijn ontdekt, waar uit het titanium in ongelimiteerde hoeveelheden zal kunnen worden gefabriceerd. Maar het onttrekken van het zuivere metaal aan het erts verkeert nog in het stadium der proefnemingen. titanium in zïcfht, en het zal vooral de ontdekking van betere titanium ofwel titaan-alliages zijn, welke het gebruik er van zal verhaasten. Nu de Verenigde j Staten hun grote industrie gemobiliseerd hebben en de productie onder een één hoofdige leiding is gfbracht, lijdt het geen twijfel, dat er naar gestreefd zal worden, de productie en het gebruik van titaan op te voeren. Het zuivere metaal is sterk en stabiel tot een temperatuur van 800 graden Fahrenheit. Maar bij betere alliages zal het weerstandsvermo gen tegen hitte nog veel hoger liggen. Volgens luchtvaartdeskundigen kan het gewicht van vliegtuigen er met twintig procent door verminderd worden. Dit houdt in, dat de nuttige lading van een vliegtuig passagiers, vracht, brandstof of bommen ver dubbeld kan worden. Ook in de oor logsindustrie zal het titanium een grote rol gaan spelen. Want het glin sterende metaal is b.v. zeer goed tegen roesten bestand. Stukken tita nium, die zestig dagen in zee had den gelegen, bleken toen nog niet door het zoute water aangetast. Al leen platina heeft ten dien aanzien een groter weerstandsvermogen. Ti tanium wordt voorts niet aangetast door citroenzuur en azijn en derge lijke stoffen. Dus zowel admiraals van de vloot, die graag roestvrije dekken zouden hebben en roestvrije kabels, als huisvrouwen die een moderne aanrecht op prijs stellen, waarop ze niet elke dag behoeven te schrobben en te boenen, zullen door de practische toepassing van het nieuwe metaal hun werk heel wat verlicht zien. Voor de matrozen van een oorlogschip is het schrobben en boenen van een dek een even zwaar karwei als voor de huis vrouw het steeds schoonhouden van haar gootsteen en aanrecht Niet alleen in de Verenigde Staten !s ruim voldoende titaniumerts voorhanden. Ook elders In de wereld zijn grote voor raden. Titanium behoort tot de vier in de schoot der aarde het ruimst aanwezige bouw-metalen, samen met aluminium, ijzer en magnesium. Regering en indu strie werken inmiddels in de Verenigde Staten samen, om het practisch gebruik van titanium te stimuleren en hoogst waarschijnlijk zal dit land ook wel het het primaatschap ten aanzien van het titanium verwerven. Overigens ziet men vooral in de vlieg tuigindustrie de komst van het titanium met grote belangstelling en bijna met ongeduld tegemoet. En zulks niet alleen in de fabrieken voor passagiers- en bom bardementsvliegtuigen. Ook in de labora toria, waarin momenteel proeven worden genomen met raketten en z.g. ruimte schepen, die de wereldruimte zullen moe ten doorklieven, op weg naar de maan en eventueel naar Mars, als we de fan tasten mogen geloven. In die wereldruimte wemelt het tus sen twee haakjes van titanium, het ele ment, dat de beste kwaliteiten van staal en aluminium in zich verenigt. Het be hoort tot de hoekstenen van de bouw van het heelal. Enorme wolken titanium, stof dwarrelen door de wereldruimte. Wit-hete, uit titanium bestaande ster ren cirkelen door de Melkweg, waar Dit jongetje van acht jaar in de rouw was de officiële vertegenwoordiger van ex-koning Umberto van Italië, die als bal ling niet aanwezig kon zijn bij de uit vaart en de begrafenis van hertogin Elena van Aosta, die de vorige week in haar villa bij Napels. 80 jaar oud, gestorven is Het prinsje Amadeo had bovendien tot taak, de laatste steen in te metselen van de crypte, waarin zijn overgroot moeder werd bijgezet. Deze zijn begonnen in 1940, toen een zekere Wilhelm Kroll in 1940 uit Luxem burg vluchtte en een toevlucht in de Verenigde Staten vond. Het Amerikaanse Mtjnbureau nam hem In dienst en hij slaagde er In, een veelbelovende methode te ontwikkelen. Er wordt momenteel on geveer veertig ton zuiver titanium per jaar geproduceerd, ruim voldoende voor proefnemingen op grote schaal. In 1946 was de productie nog slechts een pond of tien. grondstof wordt voor veren, zelfs voor de kleinste horlogeveren. Een staaf tita nium van twee en een halve 'centimeter dik kan een druk van zestig duizend kilo weerstaan, alvorens te breken. Natuurlijk wordt titanium een grote concurrent van aluminium, alhoewel de enorme hoeveelheden licht metaal, welke voor industriële en oorlogsdoeleinden nodig zijn, het vrijwel onmogelijk zullen maken, dat het een het ander voorlopig verdringt. Dit geldt o.a. voor hangbrug gen, maar de grote weerstandskracht van titanium tegen roest en in het algemeen tegen de Inwerking van weer en wind zal het in de toekomst toch voor bruggen en dergelijke bouwsels verkieslijker maken. Nog enkele interessante bijzonderhe den: het smeltpunt van titanium ligt 300 graden hoger dan dat van staal. Hier door wordt het 't meest geeigende me taal voor de toekomstige ruimteschepen, want het is reeds gebleken, dat die op hun tochten door gebieden moeten, waar een kookhitte heerst. Ook voor de ont wikkeling en het gebruik van de atoom energie zal het titanium van belang zijn, naar een der leden van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, Summer T. Pike, 'onlangs verklaard heeft. Deze commissie worstelt momenteel met de moeilijkheid, een metaal te vinden, dat bestand is tegen de enorme temperatu ren, welke door het tot ontploffing bren gen van atomen veroorzaakt wordt. Nog is titanium niet het ideale metaal voor atoomenergie experimenten, maar men is druk bezig, een alliage te vinden, welke de weerstandskracht tegen hitte belangrijk verhogen zal. De productie van uranium, ofschoon door de politieke gebeurtenissen van de laatste tijd bespoedigd, zal toch pas over enkele jaren op grote schaal kunnen ge- schieden b\j duizenden en duizenden ton nen In de afgelopen oorlog werd die van uranium en synthetische rubber sterk bevorderd. De verhoging van de produc tie en de verbeteringen van het product kwamen veel sneller tot stand dan onder normale omstandigheden. Het is overigens niet toevallin, dat een der grootste fabrieken van tita- nium, door de Amerikaanse regering opgericht, zich in Nevada bevindt, waar reusachtige terreinen voor do proefnemingen met atoom- en water stofbommen liggen. De Amerikaanss industrie zit evenmin stil. Kort ge leden kondigde het concern, bekend als de Dupont Company aan, de fa bricage van titanium op grote schaal ter band te zullen nemen. Ze hoopt, de enorme kosten te kunnen bestrij den, door het metaal al direct voor de automobiel-industrie en ten be hoeve van huishoudelijke gebruiks voorwerpen te leveren. Zoals het aluminium-bombardemem.- vliegtuig voorafgegaan werd door tk bakpan van aluminium, wordt het tit!'.- niumstratosfeervliegtuig en het ruimU- schip of maanraket voorafgegaan do de pollepel van titanium. D:» gele warmte heel slecht en is daarom .Je voor keukenpotten en pannen. Door zijn geringe' uitzetting bij verhitting en he feit, dat de oppervlakte er van zo hau als diamant kan worden gemaakt, be looft titanium heel veel voor autórru - bielcylinders. Zijn hardheid bestemt het tevens voor penpunten voor, en de mo gelijkheid, het tot uiterst fijne draden uit te trekken en zijn grote weerstands vermogen tegen electriciteit maken het bijzonder geschikt voor electrische lam pen en radiolampen. En dit nieuwe metaal, dat eigenlijk al oud is of liever, al heel lang bekend, is zo lang de Assepoester onder de metalen geweest! Titanium betekent „grote kracht". Als we de deskundigen geloven, zal titanium in de naaste toekomst let terlijk voor alles gebruikt kunnen wor den en krijgen we tanden van titani um. Dat za] wel nodig zijn, gezien de harde noten, die we vermoedelijk in de naaste toekomst te kraken zullen krij gen van nog zo pas is vastgesteld, dat het aantal hemellichamen er veel groter is dan ooit vermoed werd, zoals trouwens in het hele heelal. Het merkwaardige blauwgroene licht uit het spectrum van hemellichamen ls van verhit titanium Advertentie Een normaal gewicht houdt nauw verband met een goede stoelgang waarborgen U 'n gezonde regelmaat afkomstig. Astronomeu hebben dit licht met hun verreikende telescopen overal waargenomen. Op onze aardbol dit ter aanvulling op voorgaande mededelingen werden de voorraden titaniumerts slechts over troffen door die van aluminium, ijzer en magnesium. Er is veel meer van aan wezig dan van koper, lood, zink, tui, goud, zilver, platina, tantalum, beryllium, thorium en uranium bij elkaar. Wat de Verenigde Staten betreft, de voorraden bevinden zich daar in 't zwar te zand van de stranden van Florida langs de Atlantische en van de kust van Oregon aan de Stille Oceaan. Voorts zijn er grote lagen van in Wyoming, Virginia en Arkansas Elders hebben Noorwegen, Rusland, China en India enorme hoeveel heden. Wat Canada betreft, hier is kort geleden de grootste voorraad ter wereld ontdekt en wel bij het Tio-meer in het Lagere Romaine dal in de buurt van de stad Quebec. Daar moeten 125 millioen ton gemakkelijk bereikbaar liggen. Zo titanium voor de luchtvloot al direct 'n belangrijke aanwinst zal zijn, het be looft ook een geweldige invloed te gaan uitoefenén op de scheepsbouw, speciaal van oorlogsschepen. Het scheepstype zal er op den duur volkomen door gewij zigd worden. Dit geldt ook trou wens voor het moderne wapen bij uit stek: de tank. Een tank uit titanium zal een veel grotere weerstandskracht be zitten dan de huidige van staal. Er zijn er al in de vorm van... een ei geprojec teerd. De kracht van titanium moet enorm zijn In bepaalde opzicht kunnen de beste sóórten staal er niet tegenop, naar proef nemingen hebben uitgewezen. Maar het verbazingwekkendst is zijn elasticiteit. Het kan een geweldige druk weerstaan, zonder om gebogen of ingedrukt te wor den. Terloops zij hier even op gewezen, dat het metaal daardoor een ideale Bijna 7000 Londense haven arbeiders hebben gisteren het werk neergelegd als protest tegen de arres tatie van zeven niet-officiële stakings leiders. Op zeventig schepen wordt thans niet gewerkt. In de havens van Manchester en Liverpool duurt de havenstaking nog steeds voort. In totaal staken hier ongeveer 11.000 havenarbeiders en op 82 schepen is het werk geheel stilgelegd, terwijl op andere met onvolledige ploegen wordt gewerkt. De stakers van Manchester en Liverpool hebben in de loop van deze week ver schillende malen tevèrgeefs getracht de havenarbeiders van Londen voor een sympathiestaking te winnen. Toen echter Donderdagnacht enkele raddraaiers wer den aangehouden en later tegen borgtocht vrijgelaten, verklaarde ongeveer een vier de van de Londense havenarbeiders zich solidair met de stakers in het Noorden en zij legden het werk neer Zij doen thans nogingen om ook de overige 21.000 Lon dense dokwerkers te bewegen deel te ne men aan de actie. Het kabinet is gisteravond in spoedzit ting bijeengekomen om te overwegen wel ke maatregelen genomen dienen te wor den. Men verwacht, dat, als de staking Maandag niet is geëindigd doch zich wel licht nog beeft uitgebreid, soldaten naar de havens zullen worden gestuurd om de aan bederf onderhevige goederen te la den en te lossen. Volgens de Tsjechoslowaakse regering hebben twee Amerikaanse straalvlieg- tnigen Woensdagmiddag „bij klaarlichte dag boven een vliegveld nabij Praag ge vlogen". Zij waren voorzien van Ameri kaanse kentekenen, aldus wordt gezegd In een protestnota aan de Amerikaanse ambassade te Praag. Op 5 Februari zouden vier Amerikaanse Dakota's eveneens het Tsjechoslowaakse lu -htruim verscheidde malen hebben ge schonden, zo vervolgt de nota. welke de mogelijkheid van toeval verwerpt en con cludeert- „Deze vluchten zijn daarom niet alleen een schending van de souvereine rechten van de Tsjechoslowaakse repu bliek, maar tevens een werkelijke pro vocatie" De regering van Praag zegt tenslotte, dat „alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen van eventuele herhalingen van deze Incidenten uitsluitend berust bij da regering van de V. S. De Prinses de Retie. gemalin van ex^°^ L|°po1^ België, heeft, zoals bericht, het leven geschonken aan een dochter. En dejrteinerprms Alexander, haar zoontje, heeft dus een zusje ?ekr®^n,;fk"eenzaam geweest ste^s h h want het is in het koninkje ge: kinderen van ex-komng Leopold, kroonp Albert en prinses Charlotte veel taak op zijn jonge schouders zag geladen e P speelkameraadjes. buitenshuis zijn Ze zijn trouwens ook te groot v Er heerst nu in het gezin een drukte van belang en Alexander, hoopt, dat hij spoedig het zusje in zijn bok kenwagen kan laten rijden of op de rug van zijn bok, die nu zijn trouwe speel kameraad is. Dit kiekje is genomen op het landgoed in Zwitserland, dat de verban nen koning tot domicilie dient. In België maakt men zich thans weer erg druk over de vraag, welke status de kinderen van de Prinses de Retie moeten hebben. Tij dens de oorlog bepaalde de koning bij decreet, dat ze geen aanspraak op de troon konden doen gelden. Maar nu zeggen velen, dat de ko ning, als gevangene van de Duitsers, geen recht had, een dergelijk decreet uit te vaar digen en ze wensen daarom thans bij de wet vastgesteld te zien, wat de positie van Alexander en zijn zusje en eventuele andere kinderen zal zijn Men wil in ieder ge val wettelijk zien vastgelegd, dat zij nóch hun nakomelin gen ooit rechten op de Bel gische troon zouden kunnen doen gelden. Alexander weet van al deze strubbelingen niets. Hij speelt onbekom merd met zijn bok en wacht met spanning hoe snel zijn zusje wel groeien zal. Iedereen heeft wel eens gehoord van de grote Engelse dichter en toneel schrijver William Shakespeare. Elke oppervlakkige literatuur geschiedenis vermeldt, dat hij in 1564 te Stratford aan het riviertje de Avon is geboren, toneelspeler was en 37 toneelstukken schreef, die tot de beroemdste van de gehele wereldliteratuur behoren. Dat de geleerden het er lang niet over eens zijn, of déze Shakespeare wel inderdaad de grote dichter is, weet niet iedereen. Vele bevoegde vorsers hebbeu gespeurd naar bewijzen, zij hebben diepgaande studies gemaakt en dikke boeken geschreven, maar een volkomen bevredigend antwoord op de vraag: „Was de man van Stratford inderdaad de grote dichter of is er een mystificatie ontstaan omdat een ander toevallig dezelfde naam als pseudoniem koos?, is nog niet gegeven. Al vinden de voorvechters van de twee partijen van welen natuurlijk is het goede antwoord dat van' hen. Van de Shakespeare van Stratford is maar heel weinig bekend; van de hand schriften van de toneelstukken ot andere gedichten te geen enkel bewaard geble ven; inlichtingen van tijdgenoten zijn miet alleen gering in aantal, «Jaar erg onduidelijk en soms zelfs voor tweeer lei uitleg vatbaar. Kortom: er is weinig houvast en er zijn dus heel wat spitsy - digheid nodig geweest om tot redelij e verklaringen te komen die natuurlij k prompt door de tegenpartij werden bestre den. Critische studie van de teksten en voor al diepgaande vergelijkingen met de tek sten van andere dichters hébben wel in teressante ontdekkingen aan het licht ge bracht. Zinsbouw en woordgebruik, her halingen of bijna-herhalingen van zekere beelden, een gelijkheid van gemoedsstem- ■?ln§ an sfeer in werken, die in ongeveer dezelfde tijd door twee verschillende dichters of door een en dezelfde, maar dan onder verschillende namen werden geschreven, zijn oorzaak geweest, dat om. baron Bacon, de Engelse staatsman en filosoof, de eer heeft genoten zich het auteurschap van „de werken van Shake speare" te zien aangewreven. Een grappenmaker heeft zelfs beweerd, dat de toneeldichter Shakespeare niet eens een Engelsman is geweest, maar een Arabisch opperhoofd (sjeik!) met de achternaam Spier. Toen hij in En geland kwam en liefhebberij kreeg in het schrijven van toneelstukken, zou deze Sjeik Spier zijn naam maar ver engelst hebben! Maar zoals gezegd, is dit de theorie van een grappenmaker. Bij enkele ernstige mannen van de wetenschap blijken echter de laatste tijd de papieren van Edward de Vere, de zeventiende graaf van Ox ford, er goed voor te staan. P. H. van Moerkerken is de stellige over tuiging toegedaan, dat deze Edward de Vere de maker van de onsterfelijke to neelspelen is en dat hij toevallig het on gelukkige pseudoniem William Shake speare gebruikt heeft en daarmee de ge hele litteraire wereld na drie en een halve eeuw nog voor raadselen zet. In leder ge val. zo meent Van Moerkerken, heeft de Stratfordse - William Shaksper, die later zijn naam zou hebben verdeftigd tot Shakespeare, niets met de toneelstukken te maken gehad, behalve dan dat hij er misschien wel eens een rol in heeft ge speeld en dan nog maar een onderge schikte. Van Moerkerken heeft vele bron- nèn nageplozen en de vrucht hier van vastgelegd in een interessant boekje, dat hij zeer toepasselijk „Achter het mombakkes noemde en dat verscheen bij de uitgever G. A. van Oorschot te Amsterdam. De schrijver tracht eerst volledig met ,de loze kwant William Shaksper(e). graan- en grondspeculant te Stratford- on- Avon", af te rekenen. Wij moeten bekennen geen Shakespeare-geleerde te zijn. maar dit boek is o.m. bedoeld voor de belangstellende leek en dus mogen we de argumentering beoordelen zoals die ons geboden wordt en blijkbaar afdoende wordt geacht. En dan kunnen enkele pun ten ons niet helemaal overtuigen, hoewel men niet te snel oordelen mag, want Van veronderstelling", welke Van Moer kerken met betrekking tot de kwestie-Shakespeare zozeer verfoeit. Pleidooi voor Edw. de Vere Steentje voor steentje bouwt Van Moer kerken zijn vonnis tegen de man van Stratford en daarna zijn pleidooi voor Edward de Vere op. zijn betoog rijkelijk steunend op in enkele gevallen wer kelijk treffende tek ''.vergelijkingen. Er zijn inderdaad vele punten, die vóór deze theorie pleiten, men denke b.v. aan de beperkte schoolopleiding van de man. aan wie werken als Hamlet en Julius Caesar worden toegeschreven. Wij hebben dit interessante en duide lijke boekje met grote belangstelling ge lezen en al heeft het het mysterieuze rond Shakespeare zeker niet definitief opgehelderd, we hebben er toch weer wat uit geleerd. Natuurlijk maken de geleerden zich erg druk over de mystificatie en het is on getwijfeld interessant van hun publica ties kennis te nemen, maar voor de ge wone belangstellende is het tech belang rijker de werken van de toneeldichter wie hij dan ook moge zijn te kennen en te begrijpen. Ze zijn niet altijd gemak kelijk. De taal baart ons natuurlijk moei lijkheden, maar daarnaast zijn er bepaal- de onduidelijkheden, die het nodig ma ken ons vooraf door een bekwame Sha- kespeare-kenner te laten inlichten. De Nederlandse lezers zijn zo fortuin- Een van de twee (zeer omstreden afbeeldingen, die Shakespeare souden voorstellen ter het omgekeerde doen; wij bestudeer den de artikelen over Shakespeare's ko ningsdrama's, die wij onlangs hebben her lezen. Waardevolle aanmoediging Wij kunnen niet anders dan be wondering en waardering hebben voor de wijze, waarop Justus Meyer beschrijft, verklaart en citeert lijk dat zij over een voortreffelijk want veel, waar wij zelf lang naar werk beschikken waarin alle grote gezocht of lang mee geworsteld werken van de Engelse toneeldichter f Y i duidelijk en met grote kennis van za_ hebben is ons hier verduidelijkt, ken wordt uiteen gezet. Het is de Meyer doet dit niet om het ons alleen schrijver, Justus Meyer, niet te doen rnaar gemakkelijk te maken, maar eeweest om geleerdheid te spuien of eigen meningen te verdedigen al oln ons *e prikkelen, aan te moeui- heeft hij die, gelukkig, wel maar gen om verder te gaan en steeds om de schoonheid die het werk van dieper door te dringen in de wereld QViok-*=»snparp fp nipHprt Hppff oor» ort_ van de toneeldichter. Shakespeare te bieden heeft, aan an deren aan te wijzen, of liever; om aan anderen duidelijk te maken hoe zij deze schoonheid zelf moeten ontdek ken. Of veroveren, want Justus Meyer verheelt niet. dat het zich verdiepen in Shakespeare inspanning kost. maar hij verzekert dat deze veelvoudig beloond zal worden De schrijver heeft zich tot deze groot- scheepte studie gezet om op te wekken tot het lezen van Shakespeare en hij ver dient. dat hij in deze opzet slaagt. Zijn werk is samengevat in drie delen,, welke de titel „De schoonheid van Shakespea re" dragen en zeer fraai zijn uitgegeven door de Uitgeversmij W. de Haan te Ook Moerkerken laat iets aan het denkver- utrecht. Vele tekeningen van E'igen Dra- - „„e- tgute '-u verhogen de waarde van deze uit gave niet weinig. Een werk ais dit leest men niet in een adem uit daar is het ook niet voor bedoeld, want het wil immers inleiden, hetgeen betekent dat men Meyer's desbetreffende opstel leest, als men zich in een bepaald werk van Shakespeare wil verdiepen. Om ons een oorcteel over de waarde van deze studie te kunnen vormen, moesten we ech- mogen van zijn lezers over. De bewijs kracht bijv. van de anecdote op blz. 13 lijkt aanvankelijk zeer aanvechtbaar en allerminst een punt, dat enige bewijs kracht heeft. Maar als men logisch door redeneert, moet men toegeven, dat er toch wel iets in zit. De historische achtergronden, waarvan men tot goed begrip iets af moet weten, heeft hij eenvoudig en kort maar duide lijk uiteengezet en waar bepaalde zinspe lingen of bedoelingen ons moeilijkheden zouden kunnen Ieren of onbegrepen of zelfs onopgemerkt dreigen te blijven, helpt hij ons een handje. De schrijver heeft zijn studie „geïllus treerd" met vele fragmenten, waarvan achter in de delen een vertaling ls opge nomen. Niet iedereeen zal Shakespeare kunnen lezen, maar dat er nog '.eel wat mensen zijn, die behoorlijk Engels kennen maar zich al te gauw laten afschrikken door de oude dooddoener: „onbegrijpelijk" staat vast. Voor hen is de studie van Justus Meyei zeer waardevol en dat is de reden, dat wij er gaarne de aandacht voor heb ben gevraagd. Wie Shakespeare is mogen we dan waarschijnlijk nooit helemaal precies te weten komen - wel hoe Shakespeare is, als we er tenminste moeite en inspanning voor over hebben. AMiiMAT SOELTANOWA, studente van het Paedagogisch Instituut van Dagestan, behoort tot de zes vrouwelijke parachute - springsters, die onlangs voor het eerst in de geschiedenis van de luchtvaart van een hoogte van 5500 meter uit een vlieg tuig sprongen en eerst na een val van meer dan een minuut haar parachutes openden. Aminat Soeltanowa viel, naar de opgave van de sportcommissie, 55333 me terDeze sprong ivas haar 62ste. Zij werd hiermede recordhoudster parachute springen voor vrouwen van de Sovjet unie en van de gehele wereld. Aminat heeft inmiddels haar vliegbrevet gehaald en bestuurt thans een lichtmotorig vlieg tuig. „De Waarheid" tekent bij dit bericht met plaat aan: „Zo zijn de vrouwen van de Sovjet-Unie". Ja, ja, er wordt daar heel wat gedaan voor ontwapening en vrede. IN EEN dorp bij Namen hebben enigy opgewonden gendarmes gedurende vijf tien minuten hun revolvers en geweren leeg geschoten op een dolle stier, die een ware terreur uitoefende. Chauffeurs vluchten uit hun wagens naar het dichtst bijzijnde café en voorbijgangers zochten heul in portiekenTenslotte riskeerde een gendarme de straf, die op het afgeven van een wapen staat. Hij overhandigde zijn karabijn aan een boer. Deze loste éen schot en de stier zakte dodelijk gewond ineen. Waarmee weer werd bewezen, dat het omgaan met stieren geen burgerwerk maar boerenarbeid is. WE KUNNEN nu wel kankeren, mac wist U, dat tabakswinkeliers, die met hun tijd willen meegaan, op het ogenblik voor koning klant 120 soorten cigaretten in hun winkel moeten hebben. Hoe is de periode vergeten dat we blij waren als ze 3 mer ken in voorraad hadden. DE ANWB neemt op het ogenblik proe ven met een nieuw type wegwijzer, die witte letters ov een blauwe achtergrond heeft in nlaats van. zoals tot dusver ge bruikelijk. zwarte letters op een witte achtergrond. Ik ben er nog niet achter of deze maatregel wel door de C.P.N. tó goedgekeurd. ER HEEFT brand gewoed in Muiden. De brandweer aldaar muntte echter niet uit door paraatheid. Óm te beginnen bleek, er geen commandant te zijn. De laatste commandant was 1 Januari j.l. afgetreden, omdat hij'ging emigrerenen een opvol ger was nog niet benoemd. Van de twee spuiten, die Muiden bezit, werd er ce de beste, naar de plaats des onheids gei - rigeerd. Op het Knlitpad aangekomc bleek het apparaat echter zijn kruit ve> schoten te hebben. Het hield althe,- hardnekkig zijn slangen droog. ('*e druppel water kwam er uit. Dc bray ^eerlieden konden zich daar cver-gi niet over verbazen, want zii had'.ie-, qeen twee jaar geoefend Een attente sein is wel op zijn plaats. U DENKT ER WEL aan, dat Zaterd 26 Mei in het Feyenoord-Stadion groots encycliekfeest wordt georgat-tsee-- Tracht alsrwg een kaart machtig te u O xuou r-nilvna'* on Want cat jC - den. Wek ook collega's op. Want tijn moet daverend worden. MORGEN IS HET weer Zontteff. Reser veer geld voor de sPe,cMeghpauluskJmt fonds-der-nieuure-kerken. St. P^iius Komt af met de vermaning dat ten dragen geen genade de ojdvangen der vrucht Op de We leven bJetavan broW^n"de moraal van het Evangelie. Ai. ai! Pat is voor velen teaen h-t zere heen. Overigens een ple zierige Zondag met een zonnig gelaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3