Opkopers een gevaar zwakke broeders voor de m is toch maar je ware! Twee orgeltjes die een werden CRISIS IN DE RIJNVAART AUTO wM AL AI S f VONDST m 'T ZOEKLICHT^ Zilveren televisie-jubilê EEN KEEPER MET BALLETSTIJL De Zilveren Koper- en looddief stallen in de mode „U is van de politie en U moet het maar uitzoeken Sparta voor zesde maal tafeltennis-kampioen Bij de vrijwilligers in Korea „Good night, Irene" in een schooi op de hergen Geeft Andersen zijn medaille terug? *Sport-sS patten mama Diensten als exportartikel onvoldoende gewaardeerd J DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 PAGINA 4 V. Minimaal tuiee weken hechtenis Slachtoffers BIJ OOSTZAAN GEEN OLIE OF AARDGAS Boring wordt stopgezet IK ROOK ZONDER INHALEREN) Ik denk maar: 't is géén toeval, dat mannen, die moeten beslissen, sigaren roken! Een sigaar zweept je zenuwen niet op, maar kalmeert, inspireert, bevre digt! Bij het edele genot van een sigaar kom je denken, dan tot doen! die wat in de melk te hebben, zeggen éérst tot Mannen, brbkken „LANGZAAM-AAN"-ACTIE IN INDONESIË JAPAN GROOTSTE EXPOR TEUR VAN KATOENEN STOFFEN BORSTELWERK? W. DE WITHSTRAAT 46 - R'DAM WAGENSTRAAT 115 - DEN HAAG WEINIG ANIMO VOOR HET SLAGERSVAK BESTRIJDING AARDAPPEL- MOEHEID Ontheffing voor kleine bedrijven AUTODIEVEN IN BELGIE VERHOORD OM DE ENGELSE BEKER Loting voor de kwart-finale w. ut» »>.t t. w,to - t fe» ^ÉÉtS N.T.T.B, 10.000 LEDEN CYLINDER MET GEVAAR LIJK GAS VERDWENEN TRANSFER VAN SPAAR GELDEN Door A. HRUSCHKA DEN BOSCH KRIJGT WEER ZIJN REVUE (Van onze Amsterdamse redactie) Het Waterloopleln heeft in Amsterdam een beruchte reputatie. Zwarthandelaren hadden er hun hoofdkwartier opgeslagen en voor de onderwereld is dit plein de magneet, waartoe de duistere zaken ge trokken worden. Met raffinement hebben de zware jongens hun plein als hun domein weten te behouden. Zo nu en dan verschijnt er wel eens een vreemde bol hoed, waarna soms enkele arrestaties vol gen, maar dat zjjn zo de „bedrijfsrisico s d.e op het normale budget worden afge schreven, zonder dat daardoor al te grote schade wordt aangericht. Tussen politie en misdadigers bestaat zeggen zij tegen de politie als deze om nadere gegevens komt: ,,U is van de po litie en u moet het maar uitzoeken". Het pakken van opkopers is verre van gemakkelijk. In Amsterdam zijn er onge veer 4500 en ais deze mensen genegen zijn voor een raamlood van 42 kilo zestig gulden te betalen, dan kan de verleiding nog een zekere sportiviteit. Het vervolgen voor de zwakke broeders wel eens te groot en opsporen van de misdaad is weliswaarworden Deze opkopers moeten hun prac- igeen liefhebberij, maar er zijn nu een-1 tijken veranderen en metaal waarvan de «naai omstandigheden, die het zelfs voor 1 herkomst niet deugdelijk kan worden een hardboiled politieman haast onmoge lijk maken zich een ware dienaar van Hermandad te tonen. Dit is het geval bij de melaaldiefstatten De prijs van oud non-ferrö metaal stijgt met de dag, Brengt oud ijzer slechts vter cent per kilo op, rood koper levert drie gVden en lood twee vijftig per kilo op. it heeft velen in de verleiding gebracht er eens iets bij te verdienen. De commu nisten zullen wel met het argument van de spanningen tussen lonen en prijzen komen opdagen en een erg orthodox man zal hel en verdoemenis afroepen onder de leuze: „Een dief is een dief", maar wie niet met stenen gooit en de achtergronden van deze diefstallen bekijkt, zal inizien dat de zwakkelingen stakkerds zijn, die tegen zichzelf beschermd dieoen te wor den. In de week van 20 tot 27 Januari heeft de Amsterdamse politie op het Waterloo- plein steekproeven genomen. Op 20 Ja nuari werden tien personen naar het politiebureau gebracht, die verdachte pakjes droegen. Vijf van hen bekenden ommiddeflHjk en twee anderen gaven later toe in het bezit te zijn van metaal, waar van de herkomst niet helemaal zuiver was. De andere dagen werd na de werk tijden gecontroleerd en steeds weer zijn er toen een paar door de mand gevallen. Voor een uurtje controle op een plaats, waar iedereen op zijn hoede is en waar het bericht: „Politie op de vlakte" als «en lopend vuurtje de ronde doet, is dit een goed resultaat van de politie, maar van de andere kant werpt het een fel licht op de zaak. De metaaldiefstallen zijn in deze tijd al te verlokkelijk. Slechts enkelen van de aangehouden per sonen zijn vroeger reeds met de politie ia aanraking geweest; de meesten zijn gelegeniheidsd'ieven. Al deze mensen zijn voor de officier van Justitie geleid en du® in voorlopige hechtenis genomen. Twee van hen zijn direct voor de politie rechter gekomen en één van hen kreeg zes weken, de ander twee weken hechte nis. De eerste had al geen schone lei, vandaar de zware straf. De ellende die hieruit volgt, is voor deze mensen on noemelijk. Zij raken hun betrekking kwijt en worden voor een paar weken opgesloten met alle morele gevolgen van •dien. De grote onverantwoordelijkheid schuilt by de opkopers. Deze mensen moeten wel iswaar van, de opbrengst van lompen en oude metalen leven, maar zij kopen veel te lichtvaardig. Het gaat lang niet zo erg 'tegen die kruimeldieven die een paar kilo metaal hebben gestolen; het ligt veel mear in de bedoeling de opkopers te krijgen, maar dan moeten dezen op heterdaad be trapt worden. Bij een eontróle van de registers, die zij verplicht zijn te houden, aangetoond, niet kopen. Dan zal het voor deze gelegenheidsdie ven moeilijker wor den en vanzelf zullen zij dan het brede pad van de ondeugd verlaten en zich ille wegen begeven. weer op de smal Er zitten nu al in Amsterdam binnen een week tijds achttien mannen te brom men. Onder hen zijn twee jongens van achttien jaar. Een van hen werkte bij een aannemerszaak, waar hij het ver trouwen van de directie volkomen ge noot. Successievelijk heeft deze jonge man tien broden tin ontvreemd, welke hij aan een vriendje gaf, die ze voor een totaalbedrag van duizend gulden heeft verkocht. In dit geval is de opkoper voor heling aangehouden. Een ander voorbeeld is een magazijn meester van een grote zaak, die ook voor de hoge prijs is bezweken. Hij werkte bij een installateursfirma, die ook metaal uit sloopwerk op het magazijn had op geslagen Deze magazijnmeester had nu vergunning gekregen om het oude ijzer te verkopen. De opbrengst moest onder het personeel worden verdeeld. Toen het ijzer op was, begon de man aan het oude koper Dit bracht meer op en hij werkte toen maar geheel voor eigen rekening. Hij had nu de smaak te pakken en toen hij aan het nieuwe koper bezig was, liep hij tegen de lamp. De man was nog nooit mét de politie in aanraking gekomen. Hij gaat nu de gevangenis in. hij is zijn be trekking kwijt en hij staat aan het begin van een grote lijdensweg. Ai deze mensen moeten tegen zichzelf worden beschermd en aan de practijken van de opkopers moet een einde worden gemaakt. Dit is de politie dan ook hard van plan. Enige weken geleden moest de boring der Nederlandse Aardoliemaatschappij te Oostzaan worden stopgezet, doordat op grote diepte het gereedschap was vast gelopen. Men heeft daarna gepoogd door middel van een explosie het gereedschap los te werken, doch tot op heden is dat nog niet gelukt. Binnen enkele dagen zal nogmaals getracht worden het gereedschap te bergen. In ieder geval zal daarna echter de boring worden beëindigd en tot demon tage van de boortoren worden overgegaan. Er is bij deze boring, die is gegaan tot een diepte van 2750 meter, geen olie of aardgas aangetroffen, doch men heeft nut tige gegevens omtrent het algemene beeld van de ondergrond verkregen. De ,Jangzaam-aan"-actie van de vakver eniging „Perbupri", op sommige onderne mingen bestaande uit langzaam werken, op andere ondernemingen in laat binnen komen en vroeg naar huls gaan, is in Su matra's Oostkust Woensdag jl. begonnen. Uit Padang wordt gemeld, dat het per soneel van de „Borsumij" te Padang sedert Woensdag in staking is gegaan wegens looneisen. Te Surabaja is de staking bi] Geo Wehry geëindigd. De Vereniging van Japanse katoen spinnerijen in Tokio heeft bekend gemaakt dat Japan in 1950 totaal 1.064.478.000 yards katoenen stoffen heeft uitgevoerd of 20 pet van de totale werelduitvoer. De En gelse uitvoer bedroeg in 1950, totaal 822.540.000 yards. De uitvoer van katoenen garens beliep voor Engeland het vorig jaar 71.110.000 pounds, die voor Japan 23.211.000 pounds. Advertentie De Vereniging tot bevordering van het slagersvakonderwijs (S.VO.) hield gisteren te Utrecht onder voorzitterschap van di K. Reitsma, directeur van het abattoir te Leiden, haar jaarvergadering. Hier is besloten de lesgelden van de vakcursussen te verhogen evenals de leden-contributie. Zonder deze maatregelen zou het slagers vakonderwijs niet alleen in gevaar komen doch binnen enkele jaren gestaakt moeten worden, zo deelde het bestuur mede. Het aantal uitgereikte diploma's wijst, volgens het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Verwoerdt, uit, dat de toevoer van gediplomeerde slagers in het slagers- bedrijf nog steeds afneemt en dat van een overbezetting in de toekomst wel geen sprake kan zijn. De oorzaak van de terug gang schuilt ten dele in de gevolgen van het vleesdistributietijdperk. Verschillende jonge krachten hebben het vertrouwen in het vak verloren en zijn ook in betrekke lijk groot aantal geëmigreerd. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft het volgende be paald: Voor de teelt van aardappelen op grond in gebruik bij een teler, die over niet meer dan 1 ha bouwland beschikt, wordt voor de jaren 1951 en 1952 de volgende onthef fing gegeven van het verbod, gesteld in de wet bestrijding aardappelmoeheid: a. in 1951 is de teelt van aardappelen toegestaan op grond, waarop in 1949 op 1950 aardappelen zijn geteeld, voor zover zulks nodig is om ten hoogste een derde gedeelte van de totale oppervlakte met aardappelen te betelen. b. in 1952 is de teelt van aardappelen toegestaan op grond, waarop in 1950 aard appelen zijn geteeld, tenzij daarop in 1951 aardappelen zijn geteeld, en wel voor zover zulks nodig is om ten hoogste een derie gedeelte van de totale oppervlakte met aardappelen te betelen. week geleden werden in Brussel de inders C. van R en C van H nan en een vrouw) door de ge- 'üke politie aangehouden nadat zij a-ige vrouw die zij op de Anspach- •a-d had len ontmoet, beroofd had- van haar bontmantel en armband. bij deze misdaad gebruikte aulo t bij een Antwerpse garage gehuurd t -On én was op het ogenblik van hun 8 "s'atie reeds door hen verkocht. Uit een onderzoek is gebleken, dat zij zich vm-ts hebben schuldig gemaakt aan zes aumdiefstallen in Den Haag Rotterdam en Amsterdam Onder valse namen huur den zij personenauto's, die zij later ver kochten Voordat Van R- sn C van H. aan Nederland zullen worden uitgeleverd, zul lij zij eerst in België gevonnist moeten worden Bij hun aanhouding werden bet den in het bezit gevonden van een grote hoeveelheid juwelen, waaromtrent zij uit leg schuldig bleven. De Belgische poluie leidt thans nog een onderzoek naar de herkomst van die juwelen, (van onze tafekennismedewerker) Sparte het team van Cor du Buy, Will van Zoelen en Wim Stoop, heeft door de overwinning op Rapid voor de zesde maal beslag gelegd op het teamkampioen schap van Nederland door definitief de eerk-e plaats in de hoofdklasse te be zetten. Voor de eerste maal geschiedde dit in 1941. Het kampioenschap werd ge prolongeerd in 1942 en in 1943. In de jaren 1944 en 1945 werd de titel niet verspeeld. Het seizoen 1945/1948 brach'. voor het eerst na de oorlog weer een volledige competitie en opnieuw was het Sparta, dat victorie kraaide. Daarna volgde een periode van drie jaren, waarin het Amsterdamse Nedd- Lloyd zijn rivaal overtroefde, maar in het seizoen 1949/1950 kreeg Sparta met Will van Zoelen eep flinke versterking, welke dit team opnieuw de hoogste titel opleverde. Ook aan bet begin van dit seizoen stond reeds by voorbaat vast, dat Sparta geen moeiiykheden van de ove rige hoofdklasse teams behoefde te vre zen. NeddLloyd miste aanvankelijk de steun van Piet Kreuger en de andere teams zyn by Sparta vergeleken met van grootse allure De uitslagen, waarmede Cor du buy c.s. de teams een voor een tot capitulatie dwongen spreken in dit opzicht een duideiyke taal. Voor de kwartfinale van het tornooi om de Engelse voetbalbeker had de loting het volgende resultaat: Birmingham City—Manchester Unitéd. New Castie United—Bristol Rovers Sun derland—Wolverhampton Wanderers, BlackpoolChelsea of Fulham. De wed strijden worden Zaterdag .24 Februari ge speeld. De opening van het nieuwe sportsta dion te 's-Hertogenbosch, waaraan hard wordt gewerkt en dat inderdaad 'n prach tig complex belooft te worden, zal een groots evenement worden. Het ligt in de bedoeling, het stadion op 1 en 2 Septem ber te openen met een z.g. sportfantasle, die ontworpen zal worden door de be kende openluchtspel-regisseur Carel Briels en de radio-verslaggever Aad van Leeuwen. Op Vrijdag 16 Februari a.s. zullen op de Hokij te Den Haag de nationale kampioenschappen kunstrijden op de schaats worden gehouden, waarvoor reeds alle kanshebbers zowel bij de dames en de heren als by de paren hebben inge schreven. Volgens het „Eveningter Dagbladet" te Oslo is Hjalmar Andersen voornemens zyn Europese medaille terug te geven. Hij zou hiermede willen protesteren tegen de scherpe critiek van de ISU op de Noorse scheidsrechter Reidar Gudmundsson, die de leiding had bij de Europese kampioen schappen te Oslo. Eerste luitenant W. Dussel schrift uit Korea: Toen een van onze laatste ..moves" zou beginnen, ging het gerucht dat we nu ergens zouden komen te zitten. Lr moest geen kampong staan en dus geen enkel huis. Het moest één wildernis zyn en mets dan bergen, bergen en nog eens bergen. Nee. het leek naar niets Enfin, we gingen dan „moven". De lange, lange colonne van trucks, jeeps en „weaponcarriers" bewoog zich gestadig naar het Zuiden over slechte wegen, vol sneeuw en ys. Een paar uren zijn we zo doorgesukkeld en het scheen alsof de ver spreiders van het gerucht gelijk zouden krijgen: Er was hoe langer hoe minder te zien. De weg slingerde zich over en langs een berg, steeds geringer werd het aantal kampongs, steeds hoger en steeds talrijker de bergen. Toen kwam er plotseling toch nog een kampong. Een grote zelfs. Er stond op een heuvel een soort schoolge bouw en daarin kwam de „staf te liggen. „Natuuriyk", zou de infanterist zeggen, die in de schuttersputten hoog in de ber gen ligt, „natuuriyk, de staf in een school. Ja, die zullen in de bergen gaan zitten". Ze heeft eigenlyk gelijk ook. Er moet toch ergens gekookt worden; er moet toch ergens een telefooncentrale staan en er moet toch ergens een hoofdkwartier zyn, waar de commanderende officier zyn op drachten aan de hand van kaarten kan coördineren? Zo kwam de staf dus in een school gebouw. Het was overigens maar een gammele beweging, want er was geen ruit heel in het houten geval, de deuren lagen er alle uit en er was geen kachel te be kennen. Die hadden onze voorgangers al meegenomen en dat waren Amerikanen, die het altijd een graadje kouder hebben, dan een Nederlandse soldaat. De eerste avond zat ik by „de verbin ding" op bezoek. De wind woei nogal ijzig door de kieren en spleten, ofschoon ze inmiddels al een kachel „versierd" had den, gemaakt van een oud vat. Toen kwam er iemand op een idee. „ar staan twee orgeltjes hier ergens" zei een soldaat, „en ik zou wel eens wat muziek willen horen na al dat artilleriegedonder Het voorstel vond onmiddellyk byval en met z'n tweeën werden de orgeltjes Met" behulp van twee zaklantaarns werd het inwendige aan een nauwgezet onder zoek onderworpen en toen kwamen de beide orgelreparateurs tot de conclusie. „Binnen een uur is het hier warm en heb ben jullie muziek". De heren begonnen met alle toetsen van beide instrumenten op een hoop te gooien en vervolgens aller lei geheimzinnig uitziende onderdelen een voor een te demonteren, zolang tot er van de orgeltjes nog slechts de kast over was. Wat er bij het licht van die zaklantaarns allemaal gebeurd is. ik weet het werkelijk niet, maar wel weet ik dit: een dik uur later speelde één van de twee. Met toet sen, met een blaasbalg of weet ik met wat voor onderdelen uit het andere orgeltje. En wat ook vermeld moet worden is uit; dat de kachel best brandde met het over schot van orgeltje nummer twee. Bij al die warmte en by die muziek werd er natuuriyk gezongen. Die liedjes, die altijd weer door snldaten worden gezongen op alle avonden in. alle landen ter wereld. Home on the range", „Oh, give me a home" en dan de top-hit: „Good night, Irene, good night Irene, I see you in mij dreamOch, waan 11 ook niet? We zyn toch allemaal mensen?. HET IS in ENGELAND. werd tegelijk met het beeld uitgezonden. Daar viert de televisie haar zilve- Helaas nam de beeldcamera ook de gra- ren jubilé. vyf en twintig jaar ge- mofoon in de lens, die naast de „spre- leden werd te Londen het eerste televi- ker" stond. En later kwam er o.a. uit siebeeld Uitgezonden. Heel primitief. En Lissabon een brief van een ..kijker", die de enkele mensen van toen, die van het beleefd vroeg, hoe het mogelijk was, experiment getuige waren, begrijpen dat de spreker, terwijl hy sprak, zich eenvoudig niet, hoe tegenwoordig hele zo volkomen onbeweeglijk had weten t« toneelstukken kunnen worden „ver- houden toond". Op een gegeven ogenblik dreig- xendt de B.B.C., zoals gezegd» dJztewrwij hier ons verdiepen ln hele toneelstukken uit. In de televisie- het voor en tegen van de televisie, is ze historie staat vast, dat Pirandello's „D« in Engeland al vyf en twintig Jaar oud. man met een bloem in zyn mond" een der En dit Engeland gaat er groot op, pionier eerste. zo niet het eerste der per televisie tc zijn geweest en zelfs het primaatschap iSebrachte" toneelstukken was. Een der te hebben van van televisie, eerste televisie-omroepsters van de BBC tot de stereoscopische toe_ w Elizabeth Cowell. Duizenden kykers eenetSchot die Tn 1925 een voorstelling 'hebben haar vóór de oorlog aanschouwd gaf voor deskundigen en de pers. De ge. en gehoord .Ze trouwde en heeft zich zichten van de optredende danseressen gelieej en ujt het televisie-bedrijf te- hadden gelegen. Dit was het resultaat kunnen komen, of ze met een kijker ge- van tal van proefnemingen, welke ein digden in het besluit, een geelachtige verf te gebruiken en de gezichten ver der met wat groen en blauw op te fleu ren, nadat proeven met papier-maché- poppen de een na de ander mislukt waren. Er gingen vier jaar over ,heen. alvo rens Baird de gelegenheid kreeg, voor de B.B.C. een demonstratie te'geven. De vader van de Britse radio. Reith was tot de conclusie gekomen, de televisie niet langer als een vermakelijke liefheb- HU meen- trouwd is. Maar onwaarschijnlijk lijkt dit niet. Dus in Engeland viert de televisie dit jaar haar zilveren jubilé. Hier te lande gaat ze er binnenkort aan beginnen, mede gewapend met de ervaring, in En geland opgedaan. Maar we hebben ons laten vertellen, dat de bezoekers van café's in de omgeving van Eindhoven, waar televisie gegeven wordt, nog nau- weiyks naar het apparaat omkijken en liever een partytje biljart spelen. Zou den we er dan eigenlyk wel aan begin, nen? Want er is, naar het schijnt, heel Si ,'W aSfti - /Sé'èê'r'iiitig Vm- (Van onze tafeltennismedewerker) Met mej. M. Marinus van de vereniging ZTTC uit Zaandam heeft de Nederlandse Tafeltennisbond het 10.000ste lid inge schreven. In Juni 1948 telde de NTTB (n totaal 5303 leden; wel een bewijs van de groeiende populariteit van deze sport. Van het hoofdbestuur der NTTB ontving mej. Marinus een boekwerk. De Franse middengewicht Laurent Dau- thuille is van zijn tournee door Amerika tn Canada te Parijs terug gekeerd en dwong Jean Walzack in de achtste ronde tot opgeven. Jean Stock won op punten van Royer-Crecy. Morgenavond boksen Jake Lamotta (titelhouder) en Sugar Ray Robinson (uitdager) in New York om het wereld kampioenschap middengewicht. Als Ro binson wint zal hij binnen drie maanden revanche moeten geven en waarschijnlijk zal hij dan van zijn wereldtitel weiter- gewicht vervallen worden verklaard. De beurs van Lamotta voor morgenavond is 45 procent van de recette, die van Ro binson 15 pet. berij te kunnen beschouwen. heid hebben we .dat we iets bieden kun nen als die twee tele visie-stations te Los Angeles? Ze kondigden dezer dagen bun abonné's aan, op de Mount Wilson ia het beroemde observatorium, een televi sie-camera te hebben neergezet, die ver slag zou geven van de vijfde atoom ontploffing in Nevada. Inderdaad hebben velen in de vroege morgen de geweldige lichtstraal gezien en de ontploffing ge hoord. Misschien zullen we dergelijke Schouw- maai" tevens werd op den duur naar een ander systeem dan het zyne overgegaan. Hem trof het lot van zovele pioniers. Zijn eerste experimenten dateerden al van 1924. Hy heeft de huidige televisie niet meer mogen aanschouwen. Inmiddels bleef ook bij de B.B.C. het hele gedoe nog tameiyk primitief. Maar de uitzendingen konden op flinke afstan den worden opgevangen. Een keer werd een foto van een der leidende technici uitgezonden, om hem by het publiek te introduceren. Zyn speech was van te vo- spelen uit Amerika kunnen overhevelen, ren op een gramofoonplaat vastgelegd en len. Hij werd de „held van Wembley'' genoemd toen Joego-Slavië daar als eerste buitenlandse voetbal-natie het trotse Engeland op diens eigen bodem een gelijk spel (22) afdwong. Beara, de keeper van het nationale Joegoslavische voetbal-team. De internationale sport pers die hem aan het werk sag, noemt hem s wereld beste doelman sinds de oorlog. En hij werd op één lijn gesteld met de beroemd,- heden Zamora en Planicka van vóór de oorlog. Zijn ballet-stijl is overigens niét vreemd, want Beara, die 22 jaar is, wasvóór hij begon te voetballen, een der talentrijkste dansers in het klassieke ballet van de opera te Split, In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft de voorzitter van de commissie voor de scheepvaartbelangen, mr H. Willemse, rapport uitgebracht over de crisis in de Rynvaart. Ten aanzien van de Rijnvaart meende spreker, dat de overheid herhaaldelijk ernstig tekort geschoten is en tekorl schiet. „De toelating van de Duitse sche pen, hebben wij als onvermijdelijk aan vaard en als een herstel van normale verhoudingen begroet. Wij hebben be treurd. dat de vrije vaart van het interne Duitse verkeer niet terzelfdertyd is her steld. Wy hebben kennis genomen van de regeling, die ten aanzien van de Neder landse schepen, die vroeger in Duits be zit waren, is getroffen. Wy hebben met grote teleurstelling vastgesteld, dat op nieuw niet kan worden bereikt, dat een vrije vaart van de Nederlandse Rijnvaart binnen Duitsland als een onderdeel van een meer omvattend arrangement kan worden gegarandeerd". „wy kunnen", zo ging spreker verder, „het onbehaaglykc gevoel niet van ons afzetten, dat onvoldoende besef bestaat van de waarde van aan het buitenland bewezen diensten als exportartikel. In verband met de door de Nederlandse regering getroffen administratieve maat regelen tot controle van Nederlandse schippers by het verlaten van het land o.a. bij Lobith, zijn", zo vervolgde mr Wil lemse, „ook In de bekende resolutie van de Centrale Rijnvaartcommissie te Straats burg opmerkingen gemaakt. De Nederlandse afgevaardigden hebben met een beroep op hun regering deze re solutie ondertekend. Hiermede is komen vast te staan en spreker sloot zich hier- by van harte aan dat de controle van Lobith, zoals de landsadvocaat betoogde geen ongelijkheid van verhandeling be tekende en geen inbreuk was op de in ternationale vrijheid van de Rijn. Het is wel kenmerkend", ging spreker verder, „dat in de leidende kringen der Nederlandse Rynvaart wordt ingezien, dat geen enkel contract tussen reders en par ticulieren in Nederland en als onmiddel lyk gevolg daarvan geen enkel interna tionaal contract mogelijk is, zolang de particuliere Rijnvaart 'n ongrypbare mas sa is. Dat is in de Rotterdamse Kamer bij herhaling aangetoond. Alleen in internationaal overleg zal het mogelijk .zijn een oplegregeling te treffen. De Kamer van Koophandel zal echter de Nederlandse Particuliere Rijnvaart Centrale en het Centraal Bureau van de RUn- en Binnenvaart graag de nodige ruggesteun geven, wanneer het er om gaat dat Nederland bet initiatief neemt voor een regeling ook op dit gebied. De Kamer van Koophandel zal gaarne ertoe medewerken te voorkomen, dat in een streven naar een typisch West europees perfectionalisme een goed plan niet geprobeerd wordt, omdat een beter plan nog niet bereikbaar blijkt". Gistermorgen om kwart vóór twaalfis van het trottoir op de hoek van de Naaf" derweg en de Singel te Bussmn e kleine cylinder, hoogte 40 c.m., rada - lijn 20 c.m., inhoudende een zeer lijk gas, n.l. chloor-methyl, we„g Aangezien de mogelijkheid be „amen schoolkinderen deze cyH tondach' wordt hierop, speciaal de «"S va" rip ouders en opvoeders ae ouaers en up vu Bussum Ver- commissaris van politie zoekt deze cylinder aan 1 van politie de deponeren. Voor werkers van Nederlandse natio naliteit wordt de t"°oellJkheid tot trans fer naar Nederland van spaargelden op basis van het belastbaar inkomen over het jaar 195° °pengesteld, aldus deelt de directeur van het Indonesische Deviezen Instituut mede jpe hoegrootheid yan de voor transfer ^estane spaarremise zal zijn gebaseerd op het belastbaar inkomen over het jaar 1950, onclersittek van het bedrag van alle m aat jaar genoten delegaties en in hot buitenland genoten verlof-salarissen. voor zover deze in het be lastbaar inkomen zyn begrepen. 5) Kom, Roland, wij moeten terug naar Drobny, en jy vergezelt ons natuurlijk een eind. Zij tikte zich tegen haar voorhootd en wendde zich snel tot mevrouw Von Tuin- wald: Lieve hemel, nu was ik bijna weg zonder de boodschap te hebben gedaan, waarvoor we eigenlijk gekomen zijn.. Erich, jy had er ook wel aan kunnen denken! Zeker, excuseer. Dus tante Sybille, mama laat u har- telyk groeten en verzoekt u, ovennorgen- avond heel vroeg te komen, om met ons papa's verjaardag te vieren. Als u reeas in de loop van de middag kon zou dat veel beter zyn, want mama heeft in alle mogelyke en onmogeiyke dingen uw raad nodig. Met genoegen, myn kind. Toen kreeg baronnesse Lilly de heer Hempel in het oog. O, tante, eerst nu zie ik, dat wij een vreemde heer op bezoek hebben! Nu, die zal 'n hoog idee van ons gekregen heb beul fluisterde de jonge dame. Ook haar broer en de jonge Turnwaids zetten een verlegen gezicht. Mevrouw Von Turnwald glimlachte om hen gerust te stellen. Die heer, zei zij, is geen bezoeker, maar een huisgenoot: onze nieuwe bibli othecaris. Hy zal. naar ik vertrouw, geen te hard oordeel over je vellen, hoewel je hem inderdaad aanleiding hebt gege ven om. Zy wekte Hempel en stelde hem aan de jongelui voor: Myn zoon Roland, die een paar weken geledén gepromoveerd is tot doc tor in de rechten, en zyn vriend, baron Landsberg, landbouwingenieur, die nu op Drobny zyn vader helpt. Gaat nu kinderen, ik heb met de nieuwen bibliothecaris nog een en ander te bespreken. Aan tafel zien wy elkaar weer. De jongelui verwijderden zich. Mevrouw Von Turnwald en Hempel volgden hen langzaam. Mevrouw Von Turnwald keek weer ernstig. Zij zyn het enig geluk, dat mij is overgebleven aprak zy; en als ik denk, dat ook hun gevaar zou dreigen! Ik zou krankzinnig kunnen worden. Met zulke gedachten mogen wy ons niet bezighouden, mevrouw, omdat er voor het ogenblik geen aanleiding me be staat en dat zal, mogen wij vertrouwen, ook later zo ïsyn. Met betrekking tot uw persoon is de toestand niet 70 gunstig, en ik zou gaarne met u die zaak grondig bespreken. Wij zullen samen een plan voor uw doen en laten ontwerpen, dat u tegen alle mogelyke gevaar beveiligt, zonder dat iemand enige verandering in uw levenswyze bespeurt. Zoudt u by- voorbeeld niet een klein voeteuvel kun nen voorwenden het gevolg van een val of iets dergelyks dat u zoal niet alle beweging belet, dan toch de hulp van anderen op uw wandelingen wen selijk maakt? Schynt zulk een comedie u noodza kelijk toe, dan moet ik er my wel in schikken, hoewel ze natuurlijk geens zins in mijn smaak valt. Van twee kanten moet men steeds het minste kiezen. Uit een hinderlaag te worden doodgeschoten zou in ieder geval nog onaangenamer zyn. En 't zal ook niet zo verschrikkelijk lang duren slechts tot dat ik my wat in de zaak heb inge werkt. Voor het ogenblik dit moet ik openhartig bekennen heb ik er nog geen flauw vermoeden van, wie u naar het leven heeft kunnen staan en waarom. Doch met dat feit moet rekening worden gehouden. Wy zullen ons dus wapenen en een defensief, misschien ook een offen sief plan ontwerpen. IV. Silas Hempel bevond zich reeds acht dagen op Sperber-Eck en nog was hy by het onderzoek van de geheimzinnige zaak geen stap verder gekomen. Toch verlang de hy vurig, ze op te helderen, want mevrouw Von Turnwald en haar kinde ren boezemden hem veel sympathie en belangstelling m. De innige liefde tussen moeder en kin deren trof zijn hart. Bovendien had me vrouw Von Turnwald iets over Z1C"' hem raadselachtig voorkwam en vo - durend zyn nieuwsgierigheid Prl^®lah. By de eerste kennismaking v I haar nog al koel en trots, maar zy het een, noch het ander Zij is een opgeruimde vrouw, met ee ge- naam karakter; vol liefde en begrip voor de jeugd, vriendelijk vooi haar o derge- schikten, ontvankelijk voor dl het goede en schone. En toch.. Toch gebeurde het nieu zelden, dai. plot- seling, temidden van een gesprek, een on verklaarbare somberheid haar overviel. Zii leefde voor haar kinderen, en kon ze toch minutenlang zo geheel en al ver geten als bestonden zij niet. Zij lachte en schertste met hen, en eensklaps las Hempel in haar ogen een zo diepe smart, dat hem medelydend maakte Haar leven scheen doorzichtig als kris tal. Tegenover iedereen toonde zy zjch eenvoudig en openhartig, Het verwonder de Hempel, dat zij, zelfs hem,een vreemde zo vertrouwelijk haar gedachten bloot legde, zelfs over geldelijke, aangelegen heden sprak. En toch voelde hij, dat er in haar leven iets was waarover zij met nie mand sorak, ook niet met hem. Reeds dikwijls was by hem de gedachte opgekomen, dat dit verzwegen punt mis schien op de een of andere wijze verband hield met de schokkende .gebeurtenissen van de laatste tüd en dat dit ook de me ning van mevrouw Von Tumwald was. Waai menigmaal, wanneer zij aan zijn arm zij had daags na zyn aankomst by een val zogenaamd een spierverrekking opgelopen een uitstapje in de omtrek yjfj 1 '£asleel maakte had hy dlkwyis de ruk, dat by gesprekken over de dood van Gottfried kluge haar gedachten te ruggingen naar het verre verleden Er kwamen dan halve woorden, onbegrype- hjke toespelingen over haar lippen Die onwillekeurige uitlatingen betroffen steeds de eerste helft van haar huweiyk, dis zij met haar echtgenoot te Weenen door bracht. Hoe gelukkig was zij toen geweest., totdat.. En dan zweeg zy plotseling, als had zii reeds te veel gezegd. Eens verstoutte zich Hempel langs zh'n neus weg te vragen: Totdat..? Totdat wy ons op Sperber-Eck ves tigden, antwoordde zy stug. Mijn man. die een hc^e rang by de keizerlyke garde bekleedde, nam zyn ontslag. Sinds twintig jaar hebben wij het kasteel niet verlaten. In 't geheel niet meer? Zelfs niet voor een kort verbef teruggekeerd naar Wenen, de schone stad waaraan u zo ge hecht was? Nooit meer. En myn gehechtheid aan Weenen is in afkeer veranderd. Maar waarom dan wel? Mevrouw Von Turnwald antwoordde niet. Zij hield zich alsof zij Hempel's vraag niet had gehoord en begon levendig over andere dingen te spreken. Sindsdien sprak hy nooit meer over Wenen. (%ordt varvoigd) Reeds zestien koren in successie heeft de Bossche journalist Niek de Rooy zijn. stadgenoten vergast op een revue waar in het Bossche wel en wee ten tonele werd gevoerd. De traditie getrouw zal dit jaar weer 'in de Paasweek een revue ten tonele gebracht worden en wel een van heel bijzondere aard, omdat de auteur de Rooy in opzet en uitvoering iets zeer orgineels heeft weten te be denken. Reeds zijn de repetities voor de scènes, de schetsen en de balletten in volle gang, onder regie van de schrijver. wiel WOENSDAG 14 FEBRUARI. JIIhVERSUM u (238 M.) 7.0U—24.00 NCRV. - L euw,s! 2-15 Ochtendgynm., 7.20 Oram.; Ee'! woord voor de dag; 8.00 Nieuws, 8.15 Gew muziek, 8.45 Gram 9.00 V. d ziekeh; "•30 Gram 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11*15 „Ontheemden" (hoorspel): 12.00 Piano recital, 12.33 Lichte muz 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage; 13.20 Volksmelodieën; 13.40 Gram 14.45 V. d. meisjes; 15.00 Cem balo gezelschap, 15.30 Instr ensemble; 10.00 Vocaal ensemble en orgel, 16.15 V. d. .jeugd: 17.30 Gram.; 17.40 Vocaal dubbelkwartet. 18 00 Gemengd koor: 18.30 Metropole-orkest en so list; 19 00 Nieuws: 129.15 V d. jeugd; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20 05 Commentaar famillecompetltle; 20.15 Con certgebouworkest en solist: 21.20 Lijdens- overdenktng: 21.50 Gemengd koor en orgel; 22.20 „De Indianen in Brazilië" (caus.l; 22.30 Gram., 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Instrumentaal ensemble. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA, 10 00 VPRO, 10.20 VARA, 19 30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws: 8 15 Gram.; 8.18 „Onder ons gezegd": 8 23 Gram.; 8.50 V d huisvrouw: 9.00 Gram 10 00 School radio; 10.20 Kookpraatle; 10 35 V tl vrouw: II.00 Gram 12.00 Accordeonrnuz.12.33 V h. platteland. 12.38 Gram.; 12.55 Kalender; 13 03 Nieuws' 13,15 Dansmuz.; 13 45 Gram.; 14 00 Gesproken portret: 14.15 Jeugdconc.: 15 00 Kinderkoor 15 20 V d. 1eiu?d: 16.30 V d. zieken: 17.00 V d. 1eugd; 17 30 P!ano-d"o; 17.45 negeringsultz.: dr F Erlr.ga: ..Helden zangen uit de Soenda-eilanden": 18 00 Nws; 18.70 Reportage' 18.30 Actual 18 35 Dansmuz.: 19.00 „Az'ë tn overgang van het statische naar het dynamische" (caus.l: 29 15 Tnstrum. trio' 19 30 V d ieucd- 20 110 Nieuws: 70 05 Rol. commentaar; 20 15 Metrocele orkest: 21 00 „De conferentie der dieren" (hoorspel): iron Gram. 22 45 „Hoe horpn Wii" maus.); 73 00 Nieuws: 23.15 Oroel "3 35 Mnnrt—cor- deonmuz.23 45—24 00 Grarnofoonmuz'ek. RADIODISTRIBUTIE Hl: 7.00 VI. Br.: nws; 7.0t5 gram.. 7.30 kron.; 7.40 gyinn., 7.50 gram; ö.uo nws; 8.05 cone.; 9.00 nws; D.Ou 1. gram.; ui.00 Lux,: Le Menage en Mus,que (VI.); 11.00 Keulen: Ja. wenn die MusiM nicht wkr. 12.00 VI. Br.: 1. eas.cbnc.; 12.30 weer; 12.52 Capriccio ens.; 13.00 nws; 13.18 Rom. symph. cons.; 14.00 V.G.O.: conc. v. h. Mo- zartgez. V. Antw.; 14.25 volkslied.; 15.00 Fr. Br.; gev. g;am.; 15.45 VI. Br.: werk. v. Mo zart, 17.00 nws; 17.10 rhythm, pianomuz.; 17.30 Keuen: „Schrammeln spleten auï"; 18.00 Fr. Br.: v d sold. 18.30 VI. Br.; v. d. sold.; 18.30 VI. Br.: v d. sold., 19.00 nws; 19.30 oude instr.; 19.50 Fetull.; 20.00 Fr. Br.; gram.. 20.15 gr. symph. ork. m. vioolaol.; 21.30 gram.; 22.00 VI. Br.: nws; 22.15 Fr. Br.: jazzmuz.; 22.45 planojazzmuz.22.55 nws; 23.00 VI. Br.; nws, 23.05—24.00 verz.pl*. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: nws; 7.15 Bonjour le Monde. 7.25 Est ce vrail Est ce faux? 7 30 Eng. U.S.: arb.ork.8.00 Fr. Br.: nws; 8.10 conc.; 9.00 kunstoverz.9.10 kamermuz. (Beethoven, Schumann en Saint- Saëns; 10.00 Eng. L.P nws; 10.10 v. d. huisvr.; 11.00 Reg. Dixon (org.); 11.30 Temple en ork.; 12.00 NWDR (ook Keulen): Bund en sol., 12.30 Fr. Br.; ens. the Rainbow; 13.00 Eng HS.: gram.; 13.25 Eng. L.P.: Monshtn en Rlo Tango ork.. 13.45 BBC Midi. L. Orch.; 14.45 v. d. kind.; 15.00 Lux Emiss.-fèm.; 15.30 Kalund'borg: Wivex ork.: 16.20 Eng. L.P.: Leader en ork.; 16.30 v. d. sold.; 16.43 arb. ork.; 17.15 Mrs. Dale's clagb.; 17.30 BBC Welsh Orch. m m. V. Irene Köhler (plano); 18.30 Molly Forbes (org.): 18.45 Ros en Rumba ork.; 19.15 Keulen: Die Abendmelodie; 20.00 Lux.: Pirouettes; 20.15 -George Guitary (zang): 20.30 Eng L.P,: Keep smiling; 21.00 Keulen: Kel ner symph ork 22.05 Béromttnster: spook- en griezelgeschied.; 22.48 ork. Marocco: 23 00 Eng. L.P.: nws; 23.20 Deniz Cuban Rhyta Band; 23.40—24.00 Ambrose en orkest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4