Oorlog kan vermeden worden Mits liet Westen maar naar hem luistert PRINSES MARIJKE 1100 MILLIOEN OP TAFEL Vermindering van verbruik en verlaging van investeringen Biechtvader van de Paus De voorsprong door atoom wapens is niet eeuwig ingen van Schaik Drees en mislukt Van Ontheffing verzocht van hun opdracht Mr Oud wil een nationaal kabinet Behalve Churchill is nu ook Stalin nijdig Acheson zegt het zijne i ve&ó Huidig voordeel moet onverwijld worden uitgebuit Zaterdag 17 Februari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Speciale aanval op Engelse premier Hoogovens doven een staaloven Totale distributie niet noodzakelijk geacht SOLEX RIJDEN RIJDEN Europa verdubbelt zijn kracht Kansen voor prof. Van den Brink als formateur Evenredige vertegemvoordiging voor de ,9derde macht Amerikaanse „Dakota was zoek Aanmelding voor Korea Eisenhower op weg naar Europa WEERBERICHT Prijsconflict over schrot nog niet opgelost Morgen viert de jongste telg van bet' Koninklijk Gezin haar vierde verjaardag. Het kabinet van de Koningin deelt mede, dat dr W. Drees en mr J. R. H. van Schaik gisteravond aan H. M. de Koningin verzocht hebben van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten, te mogen worden ontheven Nadat de beide formateurs gisteravond om negen uur naar Soestdijk waren vertrokken, kwam om half twaalf bovenstaande officiële mededeling. Men kan moeilijk beweren, dat zij onverwac it kwam, al meenden min of meer officiële zegslieden kort te voren nog, dat dit bezoek aan H. M. de Koningin nog niet volstrekt een teruggave van de opdracht behoefde te betekenen. De politieke lucht van de laatste twee dagen was reeds vol som ere geluiden geweest. Na de weigering van de heren Staf, Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en De Gaay Fortman, hadden de forma teurs niemand meer ontvangen. Er waren nog wel besprekingen gevoerd met politici. De heer Drees bad met figuren uit de P. v. d- A* geconfereerd, de heer Van Schaik met prof. Somme en andere vooraanstaande katholieke politici. Gistermiddag had mr Van Schaik nog een bezoek gebracht aan minister Van den Brink. Slippendragers Ia christelijk-Ulstoriiche en enii-revo Het kruitvat Oost-Europa Spanje HET KLOPPENDE BOEK Dezer dagen zagen wij een Londen verrast Opschudding op vliegveld Valkenburg Ook mogelijk voor niet- militairen Bestemming: Versailles i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De verwachtte*, geldig van heden- tot dagavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met brekende bewolking. Langs de kuM tijdeiJJK krachtige, overigens vrij krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag leta ia- gere temperaturen. Zondag 18 Februari: Zon op 7.52 uur. onder 17.58 uur; Maan op 13.43 uur, ondier 8.48 uur. Maandag 19 Februari: Zon op 7.50 uur, onder 18.00 uiur; Maan op 15.00 uur, onder 7.15 uur. de kremlin-sfinx sprak Maarschalk Josef Stalin, de „sfinx van liet Kremlin", heeft voor een ogenblik de stilte verbroken, die zo onheilspellend rond zijn persoon en zijn plannen hangt, en welke de vrije wereld reeds lang er aan gewend heeft uitsluitend naar zijn daden te zien. In een interview met een correspondent van „Prawda", juist aan de vooravond van het nieuwe antwoord der Westerse Grote Drie in de lang gerekte correspondentie over een eventuele viermogendhedenconferentie, komt Stalin persoonlijk getuigen van zijn vreedzame bedoelingen. Mei- waardig is, dat de Britse premier, Clement Attlee, op een zeer speciale wijze wordt aangevallen. mening was, dat oorlog: onvermijdelijk is, antwoordde Stalin: „Neen, tenminste op het ogenblik kan hij niet als onvermijde lijk beschouwd worden". Stalin zeide voorts nog dat niet slechts in Amerika en Engeland, doch ook in Frankrijk „agressieve krachten naar oor log dorsten". „De vrede zou geconsolideerd kunnen worden, indien de volken de zaak van het beschermen van de vrede in eigen hun den zouden nemen. Oorlog kan onver mijdelijk worden, als de oorlogshitsers er in slagen het volk in leugens te verstrik ken, „daarom is de groots opgezette vre descampagne, als middel om de misda dige machinaties van de oorlogshitsers aan de kaak te stellen, thans van het allereerste belang. Wat de Sovjet-Unie betreft, zjj zal ook in de toekomst stand vastig de politiek blijven volgen van het vermijden van oorlog ep de handhaving van de vrede". HELPT OE BISSCHOP KERKEN BOUWEN/ eerste vraag aan Stalin luidde: is uw mening omtrent de jongste De (|W&t 19 U IV mmm— verklaring van de Britse premier, Attlee, in het parlement, dat de bovjet-unie na de vorige oorlog niet demobiliseerde?" Stalin antwoordde: „Ik beschouw deze als een belastering van de Sovjet-Unie. De gehele wereld weet, dat de Sovjet- Unie na de oorlog demobiliseerde. Dit werd in de >°°Pja?q]^ fQejlaan ln (lrie stadia. Gedurende 1946 1947 werd een verdere demobilisatie van de oudere lichtingen der Sovjet-strijdkrachten uit- gevoerd en.^J 8 werd deze demobili- satie voltooid". „Attlee een slecht econoom" „fndien de heer Attlee", aldus vervolg de Stalin, „betere kennis had omtrent financiën en economie, zou hij weten dat geen regering, ook de Sovjet-Unie niet, dergelijke grote industriële plannen voor de civiele economie kan ontwikkelen als de geweldige hydro-electrische installa ties aan de Wolga en de Don, prijsver minderingen invoeren, welke alle posten od de begroting vormen van miljar den roebels, en terzelfdertijd herbewa- oenen Het moet gemakkelijk te begrij pen zijn, dat een dergelijke politiek tot bankroet zou leiden. Premier Attlee moet daarom gebruik maken van een leugen ten aanzien van de Sovjet-Unie. Hij moet de vredelie vende politiek van de U.S.S R afschilde ren als een agressieve politiek en de agressieve politiek van de Britse ege- rin® als 'n vredelievende politiek, teneinde het Britse volk te misleiden en het door middel van een leugen in een nieuwe wereldoorlog- te slepen". Stalin voegde er aan toe, dat Attlee „niet voor de vrede is, maar «oor het ontketenen van een nieuwe wereld oorlog. Indien hij werkelijk de vrede wenste, waarom ging hij dan niet accoord met de Sovjet-voorstellen tot ontwape ning en het verbod van atoomwapens? Waarom vervolgde hij de vredesbeweging "n verbood hij het vredescongres in Shef- Op de vraag, wat Stalin dacht over de strijd in Korea en de afloop daar- AI, gevolg van moeilijkheden In de schrotvoorziening, door een conflict met de handel over de te betalen prijs, is bij de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken een staaloven voorlopig buiten bedrijf gesteld. Daar de Hoogovens wat hun eindpro ducten betreft aan een prijzenbeschik- king zijn gebonden, weigeren zij de door de handel gevraagde hogere prijzen te betalen. In het gehele verdere bedrijf wordt nog op volle capaciteit gewerkt, daar in de aanvoer van kolen en ertsen nog geen moeilijkheden zijn voorge komen. van, antwoordde hij, dat, indienL^rt- tannië en de Verenigde Ctaten China's vredesaanbiedingen definitief verwer pen, „de oorlog slechts zou kunnen ein digen in de volledig nederlaag van de interventionnisten Stalin was van mening, dat dit einde niet te wijten zou zijn aan inferiori teit van de Britse en Amerikaanse ge neraals en officieren, maar, zo ver klaarde hij: „de gedachte aan oorlog tegen Koreanen, die hun land verde digen, is de soldaten zeer antipathiek". Ook Nederland is oorlogsophitser Wat meent ge van het besluit der Verenigde Naties, dat China tot agres sor brandmerkt?" „Ik acht het een schandelijke beslissing", antwoordde Sta lin prompt. Hij zeide. dat de Verenigde Naties oorspronkelijk opgericht werden als een instrument voor het bewaren van de vrede maar „thans veranderen in een middel tot het ontketenen van een nieu we wereldoorlog". De Verenigde Naties worden beheerst door het Amerikaanse blok, zo verklaarde hij. Zij zijn niet lan ger een wereld-organisatie maar een Amerikaanse organisatie, die voor de Verenigde Staten werkt. „De agressieve groep" van de Ver. enigde Naties is vertegenwoordigd door tien leden van het Atlantisch Pact, te weten Amerika, Engeland, Frankrijk, Canada, België, Nederland, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen en I-Jsland en twintig Zuid- en Midden-Amerikaanse landen waaronder Mexicp, Argentinië, Chili en Brazilië. „De vertegenwoordi- gers van deze landen nemen nu beslissin- gen over het lot van oorlog en vrede in de Verenigde Naties. „De organisatie der Verenigde Naties gaat hiermede de roemloze weg op van de Volkenbond. Zjj graaft zelf het graf voor haar morele prestige en doem! zich zelf tot. ontbinding". Voorwaarden voor behoud van de vrede In antwoord op een vraag of hfj van De kleine priester is de Jezuïetenpater August Bea, vroeger directeur van het Pauselijk Bi.ibelinstituut en thans profes- hor in de exegese van het Oude Testa ment aldaar. Hij is de biechtvader van de Paus en leidt dienovereenkomstig een volkomen teruggetrokken leven. Maar kort geleden heeft hij zich voor enkele weken naar Duitsland begeven, om daar lezingen te houden ter verdedi ging van het katholicisme. Pater Bea is Duitser van geboorte. Hij aanschouwde in T892 te j .T p 7.11 if»t.pn orde, Het socialistische blad het Parool heeft gisteren de voorstellen van de Sociaal Economische Raad inzake het loon- en prijsbeleid gepubliceerd. Volgens het blad zal tot herstel van het evenwicht in de betalingsbalans en in verband met de defensie-inspanning een extra bedrag aan reëele middelen van ongeveer f 1100 millioen beschikbaar moeten komen. Daar toe zullen monetaire en fiscale maat regelen dienen ie worden genomen, ter wijl ook aan een bepaalde vorm van distributie zou worden gedacht. Deze maatregelen zouden moeten resulteren in een beperking van het verbruik van 3 tot 5 pet en een beperking van de investerin gen. die groter is naarmate het verbruik minder wordt beperkt. In dit geval zouden de Investeringen moeten worden beperkt met een percen tage liggend tussen 10 en 20 pet. Ge pleit wordt voor een stelsel van be heerste loonpolitiek en een algemeen toezicht op de prijzen en een incidenteel ingrijpen waar dit nodig is. Bij de ver deling van de beperkingen over de be volking moet rekening worden gehou den met de sinds 1949 opgetreden ver schuiving in de inkomensverdeling. Het blad meldt verder het volgende. De reële middelen tot opvangen van het te kort op de betalingsbalans en tot uitvoe ring van het militaire programma kunnen worden gevonden op de volgende wijze: a. Een extra vergroting van de arbeids productiviteit zonder verhoging van de consumptie en investeringen: b. Vergro ting van de buitenlandse bijdragen; c. Vermindering van de investeringen door bedrijfsleven en overheid; d. Consumptie- vermindering van particulieren en over heid. Ter dekking van het totale tekort van 1.100 millioen zou, behalve een nor male verhoging van de productiviteit met 4,5 pet een extra verhoging nodig zijn met 7 pet. Deze laatste is niet te ver wachten. Natuurlijk blijft verhoging van de productiviteit zeer belangrijk, ieder percent extra verhoging schept de moge lijkheid tot verhoging van de consump tie van overheid en gezinnen met 1 pet of met 5 pet van de netto-investeringen. Verder wordt, aldus het Parool, distri butie op die artikelen gesuggereerd, waarop de overheid subsidieert. Totale distributie wordt niet noodzakelijk ge acht, Physieke investeringscontröle is ook nodig. De investerings- en verbruiksbeperking wordt gezocht in monetaire of fiscale maatregelen enerzijds en zo nodig distri butiemaatregelen anderzijds. Prijs- en loonpolitieke maatregelen hebben een af geleid karakter. Langs deze weg wordt de arbeidsvrede niet verstoord. Advertentie in lav* .^.."^""""ddTn de Jezuïetenorde. In verband hiermede werd een eventuele trad twmtig Jaar o a wereld verlenging van de arbeidstijd besproken; maakte grote reizen r,™» deze wordt afgewezen. In sommige be en 'kwam tenslotte naar biecbtvader en drijven kan echter een tijdelijke verlen- Zijn uitverkiezing t ag wej gjng nodig zijn. Wel wordt aanbevolen geestelijke leidsman van oe ]let meer invoeren van arbeid in ploegen, een bijzonder grote eer voor hem. Een dag na zijn ambtgenoot van defensie, generaal Marshall, beeft gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, tijdens een openbare zitting van de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten, een overzicht met toelichting gegeven van zijn beleid. Amerika, zo zeide Acheson, dient gebruik te maken van net tijdelijke voordeel, dat het heeft door zijn superioriteit in de lucht en op het gebied der atoomwapens, om tezamen met zijn geallieerden een even wichtige collectieve strijdmacht op te bouwen, die toereikend is om aggressie tegen te gaan. De waarde van deze voorsprong met de atoom wapens zal afnemen, maar dit zal worden goedgemaakt door de verster king van de strijdkrachten. Acheson steunde het voornemen, door Marshall de dag tevoren onthuld, om vier extra-divisies naar Europa te zenden. Ook Amerlka's geallieerden treffen op het ogenblik maatregelen, die het gestelde doel ln aanzienlijke mate naderbij brengen. Ruw geschat, zeide Acheson, zullen de strijdkrachten van onze Europese bond genoten in het komende jaar verdubbeld zijn. Hij keerde zich vervolgens tegen de stemmen, die in Amerika opgaan om de Amerikaanse defensie te beperken tot het ww OP GEZETTE TIJDEN zwaait een auto staat met het speciale nummerbord langs de Sint Pieter de toe gangspoort tot het Vaticaan binnen. De wagen stopt m de cortile van San Damaso. En er uit slapt een levendige, kleine priester met scherp getekende gelaats- trekken, om door de deur van belangrijke bezoekers in het Vaticaan te verdwijnen. De lift voert hem direct naar boven. naar de particuliere vertrekken van de Paus En daar knielt de H. Vader voor hem neer en spreekt Zijn biecht. Maar bij de absolStie laat hij de zin weg „ab omni vinculo excommumcatioms suspen- sionis et interdict! eerd door niemand gecxcommumceerd, gesus pendeerd of onder interdict gesteld kan iMTdeik Als men deze zaak nu overziet, is het niet zo verwonderlijk, dat de wijze, waar- .op deze formatie geschiedde tot de terug gave van de opdracht heeft geleid Wij hebben er in het begin van de formatie reeds op gewezen, dat het houden van Ae programma-besprekingen geheel bin nen het demissionnaire kabinet tot een afstoten moést leiden van de kleinere partijen, welke men toch voor een kabinet op brede basis nodig had. lution airs kringen zeide men dan ook openlijk, er niets voor te voelen deel te nemen aan een kabinet, welks program reeds was vastgesteld. Met dit zware program voor ogen voelde men er in die kringen bijster weinig voor slechts als slippendragers in het ministerie te fun geren en toch voor het program dezelfde verantwoordelijkheid te dragen. Als men het officiële bericht van de teruggave der opdracht nog eens beziet, leest men, dat de heren Drees en Van Schaik aan H. M. de Koningin hebben verzocht van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te ge nieten te mogen worden ontheven. Meer niet. Van een inwilliging van dit verzoek door de Koningin staat er niets, al mag men wel aannemen, dat het zal gebeuren. Prof. Van den Brink Wal zal er nu moeten gebeuren? Bij het zoeken naar een antwoord op deze vraag, gaan de gedachten uit naar het bezoek, dat de heer Van Schaik nog gistermiddag bracht aan minister Van den Brink. De eerste reactie daarop in politieke kringen was, dat er nog enige persoonlijke moei lijkheden waren welke prof. Van den Brink deden aarzelen deel uit te maken van het te vormen kabinet. Deze mening is nu echter door de feiten achterhaald, want daarna gingen de formateurs naar Soestdijk om hun opdracht terug te geven BQ het speuren naar een andere ver klaring voor het bezoek aan minister Van den Brink denkt men dan onwille keurig aan de poging van de heer Stik ker bij zijn informatie-opdracht om prof. Van den Brink naar voren te schuiven ais formateur van het nieuwe kabinet. Dit is toen niet gelukt. Naar onze mening, zou een opdracht aan een man ais prof Van den Brink, die bij alle partijen het grootste vertrouwen geniet en ook bi) de jongere generatie, tot wier verbeelding een figuur als Van den Brink meer spreekt dan de ge routineerde politici, ongetwijfeld een zeer gunstige indruk hebben gemaakt, ook In het buitenland. Er schijnen ech ter besware» te afin gerezen vaa zake lijke aard, omdat men meende, dat men aan een formatie door een niet-politieke figuur als deze nog niet toe was, zowel als van persoonlijke aard, omdat men hem politiek hiervoor nog te jong acht te. Een argument, dat voor de jongere generatie juist in verband met deze moeilijke tijden als een aanbeveling zou hebben gegolden. Hoe het ook zij. prof. Van den Brink zelf zon, naar men ons verzekerde, zulk een opdracht met een daaraan verbonden premierschap, zo nij zou slagen, niet ambiëren. Wat weer niet wil zeggen dat hij het uiteindelijk, zo er geen andere oplossing mogelijk ware. niet zou accepteren. lVie zal dat zeggen? eigen halfrond en om Europa pas hulp te verlenen, als het zijn defensie heeft op gebouwd. Zowel onze eigen veiligheid, als die van onze geallieerde bondgenoten, ver eist krachtige maatregelen en wel zo snel mogelijk. „Wij hebben thans een aanzienlijke voor sprong in de lucht en met de atoomwape nen. Dit is mogelijk de machtigste afschrik king voor eventuele aggressoren, maar na verloop van tijd, zelfs ai blijven wij vor deringen maken op dit terrein, vermindert de waarde van onze voorsprong. Met andere woorden: het beste gebruik, dat wij van ons huidige voordeel kunnen maken is, op te trekken onder dit bescher mende schild, teneinde een evenwichtige collectieve strijdmacht in West-Europa op te bouwen, die bij voortduring de aggres sie zal afschrikken, ook nadat bet voordeel is verminderd". Acheson stelde de Sovjet-Unie en haar satellieten aansprakelijk voor deze gang van zaken. De toestand in Oost-Europa en Oost- Duitsland, vervolgde de minister, kan mogelijk de oorzaak worden van grote moeilijkheden voor Europa. „Wij zien op het ogenblik, hoe in Oost-Duitsland en de satellietlandcn strijdmachten worden OP' gebouwd. Dit kan leiden tot bedekte opera ties, zonder dat het eigenlijke centrum In het geding komt. Bij afwezigheid van een voldoende defensieve macht, zouden de satellietlanden daarvoor gebruikt kunnen worden, in de hoop het zo klaar te kunnen spelen, aangezien de vrije naties dan alleen moesten kiezen tussen het ontketenen van een wereldoorlog of helemaal niets doen. De aanwezigheid van voldoende afweer kon deze verleiding misschien wegnemen. In antwoord op een vraag over Spanje, antwoordde Acheson te hopen, dat er voortgang zou worden gemaakt met de opneming van dit land in de plannen voor de Westerse defensie. Dat hangt evenwel af van de houding van vele landen, en ook van Spanje zelf. advertentie inzake de Boekenweek, waarop een boeken liefhebber al* „goocheme jongen" op de vraag: „Hoe vorm ik een eigen bibliotheek" ten ant woord gaf in illustratie: „Door een an dermans boekenkast leeg te roven". Vergissen wij ons niet, dan is dit toch niet de juiste methode en wordt deze ook niet bepaald door de Boekenweek gepropageerd Het boek is geestelijk eigendom van de schrijver, materieel echter van de bezit ter, wanneer hij zich op legale wijze een exemplaar heeft aangeschaft. Wij willen daarmede maar zeggen, dat ook een boek een stukje stoffelijk bezit is, hetwelk iemand niet ontnomen mag worden. Waarom wij hierop de nadruk leggen? Wel, omdat ieder daarvan blijkbaar niet overtuigd is. Bij lenen wordt vaak ver geten de voorwerpen om van geld maar niet te spreken terug te geven, doch deze vergeetachtigheid schijnt een gevaarlijke epidemische omvang aan te nemen, wanneer het boeken betreft. Wij zouden tenminste niet graag in alle boe kenkasten een boek als presentje zetten, waarin een of meer geleende boeken reeds jarenlang „logeren". En deze pleeg kinderen vallen blijkbaar zo in de smaak, dat de tijdelijke gastvrouw en gastheer er niet aan denken, om ze weer naar hun eigen thuis te brengen. Ongetwijfeld stelt men in de regel teel prys op het bezit van een goed boek, vooral wanneer men er, zoals boven, goedkoop aankomt. Liefde voor boeken behoeft de Boekenweek alzo niet op de eerste plaats op te wekken. Maar wat zeer velen ontbreekt, is de bereidheid om voor boekenbezit een gel delijk offer te brengen. Het bezit wordt nl. niet zo hoog geschat, dat men er iets voor over heeft Dat echter een boek zijn kostprijs waard is, wenst de Boekenweek te pro pageren. Het comité wil duidelijk maken dat boeken een kostbaar bezit uitmaken en hun geld dan ook dubbel en dwars waard zijn Doch dan ook ieder het zijne, i.c. dus teder zijn elpen boeken. Laten de boe ken ook hier kloppen....! ANALYST Er worden ook pogingen gedaan om Griekenland en Turkije meer te betrek ken in de gezamenlijke defensie-inspan ningen. Deze verklaring van Acheson komt voor Loilöense officiële personen als een verrassing, aldus Keuter. Volgens het Britse standpunt is de deelneming door Spanje in het huidige stadium niet gewenst. Men verwacht in het begin van de volgende week een regeringsverklaring over de vraag, of Spanje lid kan worden van het pact. Over deze kwestie die twee maal door Portugal is opgeworpen, kan volgens do Britse regering alleen de organisatie al* geheel beslissen. 75 De Kamerleden, mr P. J. Oud en mr G. Vonk hebben gisteravond tijdens een ln „Kunstmin" te Dordrecht gehouden open bare vergadering van de VVD de huidige politieke situatie besproken. Mr Vonk, die het eerst sprak, legde in korte trekken de Indonesische kwestie uit. die de diepere oorzaak is geweest van de val van de regering. Nieuw-Gninea heeft de emmer doen overlopen, pe VVD-fractie is homogeen en staat als één man achter de heer Ond, want „alleen al het feit, dat het oplossen van de kabinetscrisis dermate moeilijk blijkt te zijn, dat ie kwestie een slepend karakter dreigt te zullen aanne men, -bewijst hoe nodig het was, dat dit kabinet ten val werd gebracht." Critiek leverde mr Vonk vervolgens op de houding van dr Drees ten opzichte van de heer Oud, wie hij had verweten, dat zijn motie het schot van een vluchtende was. Veeleer wilde mr Vonk spreken van een klappertjespistool, waarvan het zien alleen al genoeg was om het kabinet naar huis te doen gaan. Mr Oud zeide o.m.. dat dit de wonder lijkste kabinetscrisis was. die hij ooit had meegemaakt. Zijn motie van wantrouwen toch werd met 66 tegen 26 stemmen ver worpen en desondanks is het kabinet op de loop gegaan. Met nadruk verklaarde spr., dat zijn motie gericht was geweest tegen het kabinet en niet tegen ministers persoonlijk. „Met het In 1948 op zgn brede bui* geformeerde kabinet 1* 't «teed* berg afwaarts gegaan en daarom hadden wij de olicht ons vertrouwen op te zeggen." Mr Ond, die de houding van het de- missionifaire kabinet ten aanzien van de Indonesische kwestie en inzonderheid te4 aanzien van Nieuw-Guinea fel laak te, zeide voorts, niets liever te zullen zien. dan dat een nationaal kabinet wordt geformeerd, een kabinet, waarin niet de P. v. d. A. en de K.V.P. de lakens uitdelen en de rest franje Is, maar een waarin ook, wat hij wel noemt „de derde macht", evenredig vertegenwoordigd is. De beste oplossing zon mr Oud vinden een kabinet met 5 leden van de K.V.P., 5 leden van de P. v. d. A. en 5 leden uit de gezamenlijke A.R„ CAI. en V.V.D.-par tijen. HU hoopte, dat dit een kabinet zou worden, dat zich de ernst van de toe stand ten volle realiseert en dat het aan durft impopulair te zijn. Met dit laatste wilde hij zeggen, dat het best is als een krachtig sociaal gebouw wordt opgetrok ken, doch dat het gebouw ineen zal stor ten als een kaartenhuis, als uit het oog verloren wordt, wat de economische mogelijkheden zijn. Men zal moeten doen, wat men kan, doch niet wat on mogelijk of gevaarlijk is. Als zo'n kabinet de regering ter hand neemt, zo besloot mr Oud, dan zal ik mij gelukkig prijzen, dat ik het klappertjespis tool heb gehanteerd, dat deze regering als ecu lawine deed vallen. Op het vliegveld Valkenburg bij Leiden ls het gistermiddag een hele opschudding geweest. Men vreesde namelijk, dat een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht op weg naar deze luchthaven was veron gelukt. Om kwart over één werd de machine die van Engeland kwam, op Valkenburg verwacht, doch hoe men ook uitkeek, er kwam niets. Toen het na een uur nog niet was verschenen en men bovendien geen radiocontact met de piloot kon krijgen, vreesde men het ergste. Achtereenvolgens stegen een „Oxford", een „Mitchell" en een „Sea-otter" van de opsporings- en reddingsdienst op om naar de Dakota te zoeken, «venwel zonder re sultaat. Ook ln Den Helder werd alarm gemaakt en vandaar voer een boot uit om naar het toestel uit te kijken. Eindelijk om ongeveer 3 uur, kreeg men contact met het toestel. Het bleek, dat de radio-verbinding was uitgevallen, waardoor het toestel de koers was kwijt geraakt Omstreeks 5 uur tenslotte landde het behouden op Valkenburg en waren de zorgen voorbij. De aanmelding voor dienstneming by het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea is thans ook opengesteld voor hen, die niet of nog geen twaalf maanden als militair hebben gediend. De gelegenheid tot aanmelding voor alle categoriën Moordt gesloten op 5 Maart a.fl. Generaal Eisenhower is gistermorgen vroeg aan boord gegaan van de „Queen Elizabeth". Hij wordt 21 Februari ln hel Trianeobotel te Versaillee verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1