Nieuws uit STAD en OMTREK 40 jaar Yriendschap tot angst van Rode haan HOUTMAN Bioscopen deze week Geen pyromanen, maar vuile schoorstenen wel Kruiswoord-raa Beoogt het bevorderen van een behoorlijk peil van bedrijfs uitoefening De stem van de lezer Brandweerlieden-vereniging gaat feest vieren Grote revue in Vacantieweek Er komt 'n R. K. Avond- nijverheidsschool Doe als Uw voorouders en breng Uw spaargeld bij de Alle A.B, Cw-ers een ogenblikje! vertraging Vestigingswet 1951 ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 PAGINA S - POLITIE KRIJGT NIEUWE TELEFOONCENTRALE RADIO GROOT ALARM.KLEIN GEVAL WAAR LIGT DE FOUT? Zonder medelijden (Passage) Niet gewenst (Monopole) DE B.L.O.-SCHOOL IN NIEUWLAND VIERSPELENKAMP MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND WALDO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM WmmmmMzrn-mm y „Sibajak" heeft Ernstige zieke van boord gebracht IN 1950 VOOR 91.275 VERBRAND VOORMALIG KLOOSTER KORTE HAVEN VOOR GEMEENTE? POSITIES SCHEPEN MET REPATRÏëRENDEN EN EMIGRANTEN GEEN EIS VAN CREDIETW A ARDIGHEID Zo ivas het toen men begon Er hing in de Juli-dagen van 1910 een stemming in Schiedam, en in het bijzonder onder de brandweerlieden, die overeenkomt met de diepe verslagenheid, waarin de Vlaardingse brandweer momenteel is. In die dagen werd er niet zelden gealarmeerd voor een brand in een mouterij of in een molen. De rode haan kraande hier vaak, maar bij de brand in het pand van de firma Jansen aan de Lange Haven, waar nu het volksbadhuis staat, eiste hij ook een mens als slachtoffer. Door een vallende muur werd H. P. Schriek bedolven en het brandweercorps moest hem ten grave dragen. Onder de indruk van dit gebeuren zagen de Schiedamse brandweerlieden hoe men in gevaar van elkaar afhankelijk was en hoe groot de kans was om slachtoffer te worden. Zo werd „Vriendschap zij ons doel" geboren. wacht, zal lang niet mals zijn. Het corps zal moeten worden uitgebreid, nieuw materiaal zal moeten worden aangeschaft en vooral zal de oefening krachtig ter hand moeten worden genomen, omdat de omstandigheden, waaronder in het hopen- lijk nooit voorkomende geval gewerkt zou moeten worden, zo veel verschillen van de tegenwoordige. die tijd 10 tot 12 in een jaar en zijnH g j zich vgn dit alles bewust ...•iTU Ï3 r» r hu fipn none- 1 Een van de eerste daden van de Schie damse brandweerlieden vereniging was medeleven te betuigen door actieve hulp aan de nabestaanden van de gevallen collega. JVIaar bovendien besloot men met elkaar te werken voor een betere ge oefendheid en v.oor een betere sociale voorziening. Immers een brandweerman verdiende in Tijdens de vergadering van de sectie Toneel van de Schiedamse Gemeenschap heeft het bestuur van deze sectie bij mond® van de heer Hoek. de voorzitter, het voorstel gedaan om mee te werken aan een Sehieda-mse revue, op te voeren tijdens de Vacantieweek. Als alles goed gaat, zouden aan deze revue behalve de toneelsectie, ook de secties zanig, muziek en gymnastiek van de Schiedamse Ge meenschap meewenben. De leiding is in principe in handen gelegd van de heer Lou de Groot uit Rotterdam, die daar voor verscheidene bedrijven revues ge leid heeft. Mocihf deze opzet niet slaigen, dan zal 'het bestuur van de sectie toneel niet aarzelen terug te grijpen op een toneelstuk, waarvoor dan de leiding van Willem van der Loos gevraagd zou wor den. Voorts zal in studie genomen worden een wagenspel, waarvoor de heer v. Veen, 'die het vorig jaar in het Spul van Joncker Framscen Oorlögh de baljuw speelde, de regie zal voeren. Ook dit wagenspel zal tijdens de Vacantieweek worden opgevoerd. De sectie Toneel zal ook een cursus spreek-teohnuek organiseren in café de Spil op de Vlaaodiinigerdij'k. Deze begint Woensdagavond as. en wordt gegeven door de heer G. G. v. d. Velde. De toneel cursus onder leiding van Arend Hauer zal worden voortgezet. Aangezien de heren Janse en Steinman uit het bestuur zijn getreden wegens bij zondere omstandigheden, werden de he ren N. v. Rosmalen (Natu) en J. Bitte- (O.D.G.) in hun plaats benoemd. De heer v. Haasteren maakte van de rondvraag gebruik om het bestuur van die sectie te 'bedanken, voor al het werk wat achter de schermen was verricht; voor de gelegenheid, die werd geboden om de m.'sus van Arend Hauer te bezoe ken; voor de kans om cup het Passagethjea- ter-toneel te spelen en voor de samenbin ding' van de goedwillende krachten in Schiedam. Dit zou, aldus de voorzitter, voor de sectie een aansporing te meer zijn om te werken voor het dilletam'tentonieel en voor de stad Schiedam, die al te lang een instituut als het onderhavige heeft moeten missen. uitkering bij invaliditeit of bij een dode-ign hgj; weet ooki dat dit alles op korte lijk ongeval was dus zeer klein. Grotere oc,ho, uitkering kon hij niet krijgen. termijn zal gebeuren. Daarom staat de ----- - j vereniging klaar. Niet alleen om te fees- De oprichters -kwamen bijeen in tgn^ maar om daarna eens te harder te zaal „Doör eendracht groter aan nee noarWn aan i werken op de paraatheid. Daarbij zit aan Het is in de laatste tijd enige malen voorgekomen, dat het Hoofdbureau van Politie niet telefonisch te bereiken was, omdat de telefooninstallatie in dit bureau niet goed functionneerde. Dat een zodanige storing zeer onge wenste gevolgen zou kunnen hebben, be hoeft geen betoog. Daarom is het noodzakelijk, dat hierin zo spoedig mogelijk wordt voorzien. Dit kan niet anders dan door vervanging van de bestaande installatie, welke versleten raakt. Van de Directeur van de Plaatselijke Telefoondienst te Rotterdam ontvingen B. en W. een aanbieding voor een nieuwe automatische telefooninstallatie, welke direct leverbaar is. Deze Installatie is geschikt" voor huis- en stadsverkeer en heeft een capaciteit van 5 netlijnen, 20 neventoestellen en 4 verbindingsorganen, die het gelijktijdig voeren van 4 interne gesprekken mogelijk maken. Deze installatie wordt aangeboden met een verbindingstermijn van 15 jaren. Hieraan zijn de volgende kosten ver bonden: de aanschaffingskosten, welke ineens moeten worden betaald 9.670.50 de huurkosten per maand het bedrag onder b. genoemd heeft alleen betrekking op de huur van de installatie met toebehoren en leidingnet en moet dus nog worden ver hoogd met de abonnements kosten voor: 5 netlijnen aangeslo ten op de Installatie 4.50 22.50 19 toestellen 1.10 20.90 46.70 per maand, exclusief de kos ten van gevoerde gesprekken 43.40 dit is per jaar 1.081.20. 90.10 Herenpad en het bestuur werd samen- dg voorzittershamer de heer H. J. F. gesteld uit de heren J. J. W. Loiugnon Dinkelaar sinds Dec lg46i aan de vulpen voorzitter; A. van Hattum, de bekende brandwacht, secretaris en Holswilder penningmeester. Sindsdien is de vereniging meegegroeid die de eisen van- een zich uitbreidende stad, maar vooral die van moderner materiaal, gesteld hebben. In de eerste jaren van de oprichting was de brandweer verdeeld in 4 kringen. Als er een brand melding'bij de politie binnenkwam, rukte deze dit met 'eén slangenwagen om als eérste water te kunnen geven. Via een speciale melder kwam dan kring 1 in het gevaar en naar mate de brand groter was, werd de assistentie van 2, 3 of 4 ge vraagd In die eerste tijd ging alles nog met lijn 2. De grote modernisering van het mate riaal is het werk geweest van ir Aikema, die Schiedam een prima brandweer ge geven heeft. Zonder het werk van „Vriendschap zij ons doel" zou echter dit uitstekende materiaal niet bemand kunnen worden met geoefend personeel. Want het Is in de vereniging, dat dè ontwikkelingsavon den worden gegeven; dat cursussen in de E.H.B.O. gevolgd worden. Het is via de verenigingen, dat wordt deelgenomen aan brandweerwedstrijden buiten de stad en dat onderlinge wedstrijden georganiseerd worden. De feestviering zal o.a. bestaan uit deze onderlinge wedstrijden, welke op Zater dag 28 April op de Willemskade zullen worden gehouden. Dan zal men zien, waartoe de oefening van de leden ln de vereniging geleid heeft. De lichaams- condit'e spreekt hierbij een groot woord mee. Die wordt dan ook nog eens extra gedemonstreerd tijdens een voetbalwed strijd, welke men op Maandag 30 April wil spelen tegen een nader aan, te zoeken tegenpartij. Op Woensdag 2 Mei volgt dan het grote feest ter gelegenheid van d<i viering van het een jaar uitgestelde 40- jarig bestaan. De brandweerlieden vereniging, die de .grote industrieën onder haar donateurs telt, omdat deze begrijpen, dat een goed geoefend corps rrlet een sterke teamgeest de stad voor grote rampen kan bewaren, rekent op een bijzondere attentie van die zijde. Niet het minst, omdat na veertig jaar het werk nog eens zo zwaar zal gaan worden. Het alarmeringssysteem bij de gewone branden is perfect in orde. Het gebeurt practisch niet meer, dat 'n brand uit handen raakt. Overdag rukt men in 1 hoogstens 2 minuten uit en bij avond alarm is de tijdslimiet maximaal 5 min. Nee, de taak, die de brandweer in het kader Van de burgerlijke verdediging Naar aanleiding van het tot de raad gericht verzoek van 8 November j.l. van de Stichting voor Katholiek Nijverheids onderwijs „St. Joseph" te Schiedam, om ten behoeve van de alhier op te rjchfen R.K. Avondnijverheidsschooi een verkla ring als bedo"ld in art. 25, tweede lid van de Nijverheidsonderwijswet te willen afgeven, adviseren B. en W. hierop gunstig te beslissen. De adviezen van de hierbij betrokken organisaties van werkgevers en werk nemers zijn gevraagd en voor de raad ter visie gelegd. De Commissie voor Onderwijszaken kan ■Ich met dit voorstel verenigen. de heer W. Scholte sinds Juli 1946, aan de geldkist; F. C. Stip sinds 25 Juli 1935 en zorgen verder voor een goed bestuurs beleid G. A. Holswilder, P. v. d. Hoeven, C. H. v d. Bout en A. Jongste uit Kethel. Van de 93 leden van het personeel van de brandweer zijn er 88 lid van de vereni ging. Advertentie SINGEL 114—116 Gisteren rukte de brandweer met groot materiaal uit, omdat er gealarmeerd was voor een ernstige ontploffing van een zuurstoffles in de. Schiedamse Machi ne Fabriek. Het bleek echter, dat de vlam in een acetyleenfles was geslagen en dat het personeel het zaakje al ge klaard had. In uw artikel over de Prijzencommis- sie en de Huuradviescommissie niet de huurcommissie komen enkele onjuist heden voor. Zo is deze commissie be noemd op voordracht van het Ministerie van Wederopbouw niet van Sociale Zaken door Gedeputeerde Staten. De voorzitter ontvangt ten hoogste 20 presentiegeld; de secretaris is een rijks ambtenaar, de vice-voorzitter hoogstens 15 en de leden hoogstens 10. Het lag niet voor de hand, dat de leden van de Prijzencommissie benoemd wer den, omdat deze volop werk hebben en krijgen in deze commissie zelf. Bovendien is het gewenst, dat er enige juridische kennis aanwezig is. Wat wel voor de hand ligt is de honorering van de Prij zencommissie. Het komt mij absoluut on juist voor, dat de gemeente deze mensen „pro Deo" hun tijd beschikbaar laat stel len. De fout ligt dus m.i. niet bij de be noeming van de huuradviescomnussie, maar bij de behandeling van de prijzen commissie, die zoals de gemeente Schiedam dit in meer gevallen gebruike lijk is te doen voor hui) werk geen redelijke vergoeding krijgen. M. Echter moet wegens abonnementskosten van de thans aanwezige telefooninstalla tie per jaar 864.worden betaald, zo dat de hogere kosten 1.081.20864. 217.20 per jaar bedragen. De sub a en sub b vermelde bedragen gelden onder het voorbehoud, dat indien voor of tijdens de aflevering en'of voor of tijdens de montage verandering plaats heeft in de thans geldende prijzen van materialen en'of arbeidslonen, deze be dragen evenseens wijziging zullen onder gaan. Het is daarom voorzichtig reeds nu het benodigde bedrag voor aanschaffing van de installatie te ramen op rond 10.000 af te schrijven in 15 jaren. Om zoveel mogelijk te voorkomen, dat de kosten wegens stijging van de prijzen der materialen hoger zullen worden komt het gewenst voor, spoedig tot aanschaf fing van deze installatie over te gaan. Hierdoor komt zij echter temidden van j zwarte handelaars en degenéré's, waarin De moderne mens is misschien gehard j zij blijft, omdat zij aanvankelijk het ka- in het lijden, maar het is een donkere pessimistische hardheid; een hardheid, die van noodlot spreekt; een hardheid, rakter er van nog niet doorziet en omdat zij meent op deze wijze haar broer te kunnen vinden. Als zij weer in contact die het leven neemt, zoals het is; een komt met de neger-sergeant blijkt het, hardheid die zich tooit met het fraaie dat deze man haar mee wil nemen naar woord „existentieel", maar die uitloopt'j de Verenigde Staten. Deze goede kerel - *t II„,ii 11 1— v, lilt n n4 v-v-, ïlrii, T- 1 Hl' m -t op het bittere niets. Hoe ver zijn wij afgedwaald van de christelijke idee van de zonde. Ook de zonde neemt men „exis tentieel", men beschouwt ze als raaf wendbaar en niet als de grote vrijwillige schuld van het menselijk geslacht". Dit citaat uit een lijdensmeditatie in het blad van de Kath. Onderwijzers Ver eniging van deze week dekt wel precies de wrange zin van de film „Zonder medelijden", welke momenteel in het Passagetheater draait. Een film, die meer nog dan enige andere Italiaanse of Fran se film het thema van dit „existentieel" bestaan benadrukt. Hoe graag wij op de buitengewoon zui vere vormgeving van deze film uitvoerig zouden ingaan; de wijsgerige, de levens beschouwelijke achtergrond is voorna mer. Wie zich even herinnert wat de goede Italiaanse en Franse films ons ge bracht hebben komt tot een volgende ge lijkluidende thematiek: De goede mens komt zonder het te willen in een slecht milieu en is dan niet in staat zich hier bovenuit te werken. Integendeel. Hij sleept anderen mee en wordt vermalen en de enige uitweg voor wie toch niet geestelijk wil capituleren is de dood. Nu is dit verschijnsel aan de Kerk niet vreemd. Het stand willen houden tegen overweldigende, zelfs tot de dood bedrei gende krachten, kan leiden tot het marte laarschap. Mits de positieve instelling t. o v. het lijden en t. o. v. de geestelijke waarden, waarom men stand houdt, klaar is. Maar hier is geen martelaarschap; hier is de schijnbaar zinloze ondergang van het goede, dat zijn eigen waarde niet kent en dat hieruit geen strijdvaardig heid kan putten. Het probleem van deze tijd is, dat er veel martelaren zijn, maar dat het er de schijn van heeft, dat hun offers tever geefs gebracht worden. In deze film is een meisje van huis ge vlucht om naar haar brcar in Livorno te gaan. Terwijl zij clandestien op een goederenwagon rijdt, is deze wagon een ogenblik het strijdtoneel van een jacht op smokkelaars van Amerikaanse leger- goederen. In de wagon wordt een Ame rikaanse neger-rergeant aangeschoten. In Livorno aangekomen, wordt het meis je door de Italiaanse politie quasi ver hoord. maar ook al blijkt duidelijk, dat zij geen schuld heeft, toch wordt zij over gebracht naar een gesticht, vol met vrou wen van niet eens twijfelachtige reputa tie. Als in dit gesticht een opstand uit breekt, vlucht het meisje met een van de vrouwen en krijgt bij haar onderdak. wil haar uit het milieu halen, waarin zij verkeert, maar niet het minst om de haat van de Italianen tegen de kleur lingen zij houdt niet van hem Als zij hoort, dat haar broer omgekomen is bij een smokkelaffaire, is zij ten einde raad. De wanhoop wordt nu verergerd door een gevangen zijn in de ban van de louche bende-leider. Om aan geld te .ko men voor haar bevrijding neemt de néger een aanbod aan om een lading leger- goederen aan de bende uit te leveren. Op het kritieke ogenblik weigert hij echter dief te worden. Dan is het echter al te laat. De bende stopt hem het geld in de zak; de Militaire Politie verschijnt en de Neger verdwijnt in eeri strafkamp. Ook hier is hij weer het slachtoffer van de Negerhaat. Bij een ontvluchtingspoging worden bewakers gedood. Zo ig de Neger opgejaagd en het meisje gevangen in de greep van de misdaad. De laatste kans komt bij een poging de bende het geld afhandig te maken voor een clandestiene ontsnapping van beiden. Dit eerste lukt, maar de leider is niet voor één gat ge vangen. Hij weet de Neger te achterha len en bij een vuurgevecht voor een kerk valt het meisje. Gek van droefheid rijdt de Neger met haar in volslagen trance toestand langs de zee zijn ondergang te gemoet. Een film, welke op Amerikaanse wijze het probleem van de ongehuwde moeder te lijf gaat. Op Amerikaanse wijze, omdat niet alleen de technische uitvoering van de film in de studio-techniek is vast blij ven zitten, maar ook omdat de probleem stelling erg schematisch is en uiteinde lijk niet getornd wordt aan de propagan da van de Amerikaanse manier van leven d.w.z. dat de paradijselijke weelde gehandhaafd blijft. Om een voorbeeld te geven: de pianist, die het meisje in de steek liet, beklaagt er zich over in derde rangs café's op vierde rangs piano's te moeten spelen, maar om wille van de romantsche effecten heeft men hem toch maar een allerbeste vleugel onder de vingers gegeven. Dergelijke inconsequenties sluiten na tuurlijk een goede bedoeling niet uit. Die zal Ida Lupino de tot producer gewor den actrice dan ook zeker wel gehad hebben. Vandaar, dat het resultaat nog heel dragelijk is. Maar de gladde wijze, waarop men alles geregistreerd heeft leidt geen moment tot begaanheid. Voor boven 18 jaar. Door de St. Petrus Canisiusstichting ta Schiedam en door het Bestuur Van de Stichting Christelijk Buitengewoon Lager Onderwijs voor Schiedam en Omstreken zijn verzoeken ingediend om schoolruimte beschikbaar te stellen voor de oprichtng van respectievelijk een R.K. en een Chris telijke school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Aangezien ook voor het Openbaar Bui tengewoon Lager Onderwijs behoefte ge voeld werd aan schoolruimte, zijn plan nen ontworpen en te komen tot de bouw van één complex, waarin iedere richting haar nodige schoolruimte zou kunnen vinden. Met dit denkbeeld hebben de genoemd® schoolbesturen zich in beginsel verenigd. De voorlopige schetstekeningen ge dacht wordt aan een complex in Nieuw- land zijn thans zover gevorderd, dat kan worden overgegaan tot het nemen van een principe-besluit door de Raad. B. en W. stellen daarom voor in prin cipe te besluiten over te gaan tot d» bouw van: a een openbare school voor Buitenge woon lager Onderwijs; een RK. school voor Buitengewoon Lager onderwijs; een Christelijke school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs de deze scho len onder te brengen in één gebou wen-complex. Voorts stellen zij voor in principe ta besluiten: de lokalen, waarin de Bijzondere scho len worden ondergebracht in bruikleen te geven overeenkomstig het bepaalde in artikel 1777 en volgende van het Bur gerlijk Wetboek, tegen een nader vast te stellen waarborgsom en de plaats van de school nader vast te stellen. De kosten zullen worden bekendge maakt, zodra daarvan door de Dienst van Gemeentewerken een opgave zal zijn verstrekt. De Commissie voor Onderwijszaken kan zich met dit voorstel verenigen. D volgende uitslagen werden gisteren geboekt tijdens de wedstrijden in de vier- spelenkamp, gehouden in café Pleinzicht; (nl. cadre 35/2, libre, 1 band c«i 3 banden): L. v. d. Water F .Gouka L. v. d. Water F. Gouka L. v. d. Water F. Gouka L. v. d. Water F. Gouka 4.— 100 9.09 100 5.81 150 9.37 150 0.807 30 1.153 30 0.444 20 0.222 20 11 11 16 16 26 26 45 45 L. v. d. Water 2, F. Gouka 8. M. Kooy 5.— 100 20 H. de Jonge 3.40 100 20 M. Kooy 5.27 150 22 H. de Jonge 6.81 150 22 M. Kooy 0.729 30 37 H. de .Jonge 0.810 30 37 M. Kooy 0.465 20 43 H. de Jonge 0.302 20 43 M. Kooy 5, H. de Jonge 5. 11 29 21 27 5 6 4 2 23 22 19 34 5 6 4 4 44 100 93 150 21 30 20 10 100 68 116 150 27 30 20 13 Advertentie Dr F. Jungerius, Vondellaan 2, Telef. 67355. Dr L. B. E. van Hoogenhuyze, Nieuwe Haven 147, Telf. 68067. Dr W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, Telef. 67590. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127, Telf. 68035. GEBOREN Leendert, z. v. A. Pijl en M. Ligthart. OVERLEDEN: A. Goos 44 jr; J. C. Dijk stal 85 jr; W. G. Vink 59 jr; E. Verbeek 78 jr vr. van J. Trum; A. M. Leeflang 78 jr; J. W. van Loon, 25 jr. Advertentie GEHOOR OAGBIAO VOOR iChtfDAM (M OMStRf Hf* 73e Jaargang No. 21468 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he' gebouw R-K. Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam. Telefoon Administratie 66152; Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs f 495 per Kwartaal 170 per maand, 0 40 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte f U 15 pei mtlnmetei noogte ingezonden Mededelingen op redactionele ko'onibreedte I U.30 per millimeter hoogte. Bil contract gelden lagere tarieven. welKe bit de administratie of ou de erkende au verter.tie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (Kleine advertentién) tot 2u Woorden 50 et Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten e» geplaatst overeenkomstig de Regelen het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers Hoofi redacteur; Leo J. M. Hazelzet HOOFDKANTOOR: LANGE HAVEN 80 TELEFOON 68240 Men verzoekt ons opname van het volgende De oproepingen voor de doorlichting op T. B. C. zijn thans alle verzonden aan hen, wier geslachtsnaam begint met de leters A, B of C. Zij, die een Oproeping 'hebben ontvan gen, doch om welke reden Ook, hiervan geen gebruik gemaakt hebben, wordt in hun eigenbelang verzocht zich alsnog voor onderzoek te melden op het bureau aan de Lange Nieuwstraat 181/1, achter het Gymnasium. Zij, wier geslachtnaam begint met een der bovenvermelde letters A, B of C, doch geen oproeping voor doorlichting ontvingen, bijv. wanneer men zich eerst kort in de stad gevestigd heeft, kunnen zich, zonder een oproeping af te wachten, melden voor onderzoek aan eerder ver meld bureau. De opgeroepenen, die vanwege de firma waar zjj werkzaam zijn, door de Tuberova onderzocht zijn of alsnog wor den, wordt verzocht de oproepingen in te leveren met de bemerking „reeds on derzocht via (naam firma)". Hetzelfde geldt voor schoolkinderen, die via de school reeds onderzocht zijn. Ook deze oproepingen wordt men ver zocht in te leveren met de bemerking: „reeds onderzocht via de school". Indien het te voorzien is, dat men zich eerst veel later voor onderzoek kan mel den, bijv. door ziekte, afwezigheid enz., dan wordt men dringend verzocht het oproepings-formulier aan het bevolkings bureau Nieuwstraat 26 terug te zenden, met vermelding op of na welk tijdstip het onderzoek zou kunnen plaats vinden. Andere inlichtingen kan men steeds op een der bovenvermelde bureaux in winnen. Voor zoveel nodig volgt hieronder nog een opgaaf van de tijden, waarop het onderzoek plaats heeft. Maandag, Woensdag en Donderdag van v.m. 912 uur en n.m. van 2—4 uur. Het m.s. „Sibajak" van de Kon. Kotter- damsche Lloyd, dat met emigranten op weg is van Botterdam naar Australië en op 14 dezer van Aden vertrok om de reis te vervolgen, ls een dag later naar Aden teruggekeerd om een ernstige zieke aan wal te brengen. Gisteren is de „Sibajak" opnieuw van die plaats naar Australië vertrokken. De aankomst van de emigran ten op de plaats van bestemming ls daar door vertraagd. De Hoge Raad behandelde gisteren in hoger beroep het korte gedimg van de Ned. Staat contra Ambonese militairen. De landsadvocaat mr Veegens voerde twee cassatie-middelen aan, mr Van Ryckevorsel pleitte voor de Ambonese militairen. De procureur-generaal zal 23 Februari concluderen. Hiermee werkt men nu., Schiedam heeft geen last van pyroma nen. Dat zijn mensen, die uit een zie kelijke neiging de boel in brand steken. Maar er zijn wel vuile schoorstenen in de stad. waardoor de brandweer in 1950 32 keer moest uitrukken wegens schoor steenbrand. In 1949 was dit maar 18 keer. Er waren 34 binnenbrandjes tegen 41 in 1949. 9 Keer kwamen deze voor rekening van een slechte schoorsteen constructie en 6 keer door het niet brandvrij plaatsen van haard, kachel of oven. Te fel stoken braoht 1 keer de brandweer in actie en driemaal speelde men zo met vuur, dat de sirenes door de straten loeiden. Gas had 2 keer alarm op zijn geweten en benzol 1 keer. Na. tuurlijk waren er ook vrouwen (of man nen). die dingen te dicht bij de kachel zetten. Maar 1 keer was een binnen brand het resultaat. Zo maar „andere oorzaken" hadden 5 en onbekende oor zaken 3 binnenbranden Uitslaande bran den waren er 5 (6 in 1949). 1 Maal we gens te fel stoken, 1 maal door benzol. 1 maal door vonken uit de schoorsteen en 1 maal door het afbranden van verf. Er waa 1 onbekende. Scheepsbranden werden veroorzaakt door een brandende sigaar ,door petro leum. door laswerkzaamheden (2 maal) en 1 maal door onbekende oorzaak. Dat was eenmaal meer dan het vorig jaar Baldadigheid stak buiten vier keer een fikkie aan, waar de brandweer bij moest komen; 2 brandende sigaren leverden 2 alarmen voor buitenbrand, 1 broeiing. 2 maal spelen met vuur en 3 maal de elec- triciteit plus 3 andere en 2 onbekenden leverden 17 buitenbranden, waaronder 5 autobranden op Dat waren er in 1949 27. Alle slechte dingen in drieën. In 1949 driemaal loos alarm. Het vorig jaar drie. maal loos alarm. Kleine hulpverleningen hadden 10 maal (in 1949 13 maal) plaats. In totaal werd dus 106 (112) maal uitgerukt. De totale schade, veroorzaakt door brand, waarbij niet inbegrepen is de indirecte schade, zoals bedrijfschade. bedroeg 91.275, waarvan 87.080 voor rekening van de industrie kwam. Gemiddeld bedraagt de schade 1.20 per inwoner per jaar, belangrijk minder dan de helft van het landelijke gemid delde, dat 3.— per inwoner per jaar bedraagt. Dinsdag en 's avond in Vrijdag van n.m. 2—4 uur van 7—9 uur. 's Zaterdags is het bureau gesloten. Door omstandigheden is de gemeente in de gelegenheid het v.m. klooster vat de Zusters Dominicanessen aan de Korte Haven no. 27 in eigendom te verkrijgen Dit pand ligt vlak bij het gebouwen, complex van de dienst van Gemeente werken. Voor de verwerving van het gebouw is door de gemeente een,bod gedaan van 75.000, hetwel'k de eigenaresse, de S>. Willibrordus-stichting, wenst te accepte ren, mits de overdrachtskosten voor re kening van de gemeente worden geno men. B. en W. menen, dat op dit beding zonder bezwaar kan worden ingegaan Het College is van mening, dat, nu de gelegenheid zich voordoet over een pand als het onderhavige de beschikking te verkrijgen, daarvan gebruik dient te worden gemaakt. Herhaaldelijk toch blijkt het in de practijk. dat verschillende gemeente diensten te klein zijn behuisd, zodat het zeer gewenst is over enige lokaliteiten te beschikken, welke aan dit gebrek kun nen tegemoet komen. „Johan van Oldenbarnevelt", Djakarta naar Amsterdam, passeerde 16 Febr. (6 uur) Minicoy. Nelly" 14 Febr. te Djakarta. „Sibajak". Rotterdam naar Melbourne, 16 Febr. van Aden „Volendam". Rotterdam naar Halifax, 16 Febr op 430 mijl W. van Scilly. „Willem Ruys", Djakarta naar Rotterdam, 16 Febr. op 6» mijl Z.O. van Socotra. Horizontaal: 1 tijding, 4 bandstrook, 7 slimmig heid, 10 voertuig, 11 stomp, 13 vat, 15 die rengeluid, 16 keurig, 18 hevig, 20 vogel, 21 bad gelegenheid, 22 zijtak van de Donau, 24 stof 26 werk van Ibsen, 27 bestemming, 29 getemd, 30 koud, 31 bergplaats, 33 kledingstuk, 35 bun del, 36 voorzetsel, 37 lichaamsdeel, 39 vlug, 41 dik, 42" erg, 43 belof te, 44 vuurpijl, 45 koeienmaag.' 46 gewicht, 47 vaartuig, 48 zuster 50 vloeistof, 52 familie lid, 53 getal, 55 zot, 57 losplaats, 58 waanzin nig, 59 sportterm, 61 hoofddeksel, 63 Euro peaan, 65 werkschort, 67 rivier in Azië, 69 ge bergte op Creta, 70 fa milielid, 71 wetering, 73 vrij, 74 nummer, 75 fa milielid, 77 Europeaan 79 nummer, 80 drinkge rei, 81 gewoonte, 82 nobel. Verticaal: 1 hoofdstad, 2 krijgsgod, 3 getij, 4 paar, 5 niet deelbaar door twee, 76 landbouwwerktuig, 78 zangnoot. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Over de puzzle-rubriek wordt geen 6 Duitse stad, 7 geheel de uwe, 8 dier- briefwisseling gevoerd, lijk lichaamsdeel, 9 dierlijk lijk, 12 voeg- De oplossing van de E-puzzle van ver woord, 14 voorzetsel, 17 hoeveelheid, 19 leden week is aldus; i postelein, 2 op- zoogdier 20 afscheiding, 21 grondstof, 23 hemelen, 3 preferent, 4 negentien, 5 em- rijdier, 25 huisdier, 26 holte, 28 insect, 30 -hallage 6 kerstenen, 7 hoeksteen, 8 haze- sleehte woning 32 strijdperk, 34 fles, 35 peper, 9 bestendig, io drieledig, 11 cre- bouwmateriaal, 36 genotmiddel, 38 wa- diteur, 12 tempelier, 13 electrode, 14 pen, 40 bundel, 41 plas, 42 vrucht, 46 gat, Jeruzalem, 15 niersteen, 16 ploeteren, 17 47 vogel, 49 beker, 51 weermiddel, 53, marmelade, 18 vademecum 19 Heemste- voegwoord 54 pausennaam, 56 opstootje, de, 20 kermisbed, 21 enveloppe, 22 ne- 58 Portugese kolonie. 59 groente, 60 teldoek, 23 kleingeld, 24 interesse 25 speelgoed, 62 ogenblik, 84 remigingsmid- re" del, 65 boom, 66 fout, 68 interval, 70 Yie* ^en deel mn: Y ®a'k- voorzetsel, 72 riviertje, 75 herkauwer, *er. Rolterdamsedijk 220c Schiedam. II. (Slot). De vrijheid van vestiging werd na in voering van de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 ook nog op andere wijze be perkt. Tijdens de bezetting trad 't BESLUIT ALGEMEEN VESTIGINGSVERBOD KLEINBEDRIJF 1941 in werking, dat, in verband met de bekende schaarste aan goederen, een vergunning vereiste voor de vestiging in alle takken van detail handel, ambacht, kleine nijverheid en in verschillende dienst"erleningsbedrijven. In zijn werkingssfeer was dit besluit sedert Augustus 1949, behoudens een en kele uitzondering ,niet meer van toe passing. derhalve beduidend ruimer dan de wet van 1937. Naast het hiervoor bedoelde besluit opende ook 't ORGANISAT1EBESLU1T VOEDSELVOORZIENING 1941 de mo gelijkheid, in erkenningsreglementen" voorschriften betreffende vestigingen op te nemen. Nu thans enerzijds de goede- renschaarste als feitelijke grondslag voor handhaving van het Besluit Algernon Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941 1S vervallen, immers in talrijke sectoren is de „sellers-market" reeds in 'n buyers- market" veranderd, daarnaast een rege ling ook voor niet onder de Vestigin§sWet Kleinbedrijf 1937 vallende takken van bedrjjf wenselijk is «te achten en ten slotte tevens een produc' bezettings- wet. geving wordt opgeruimd, is van Rege ringswege besloten het geheel van rege lingen te herzien. Dit heeft geleid tot indienen van een geheel nieuwe wet. de „Regeling tot be vordering van een goede bedrijfsuitoefe ning (Vestigingswet 1951)", een wet voortbouwende op datgene wat onder vigueur van de thans wettelijke regeling ls gegroeid, doch die n!f* *?ee' re8®l'n- gen zal bevatten uitslu1 oor het nauwe aansluiting *s .f. iqJi blJ de Ves- tigingswet Kleinbedrijf i93(. treden drie hoofdtrekken oP d« voorgrond. Het zijn dia)Vobjectieve vesti?ings-eisen. b) vaststelling JY,! Algemene maatregel van Bestuur^ c) uitvaardig'ng slechts op verzoek van het bedrjjy^ven. Wat de objectieve vestigingseisen be treft, het wordt ongewenst geacht het hehoefte-element >n enige vorm op te nemen. De vvet beoogt niets anders dan het bevorderen van een behoorlijk peil van bedrti''suitoeEenitl£ doo.r eisen van ge- schikEllcid te stellen aan de leiders van ondernemingen en inrichtingen. Dit niet slechts, als in de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 uitsluiteitd voor ambacht, de tailhandel en kleine nijverheid, maar thans mede voor andere groepen, bUv. voor dienstverleningsbedrijven. In de kringen van het hotel-, café- en restaurantbedrijf leeft reeds lang en sterk de wens, ook daarvoor eisen van handelskennis en vakbekwaamheid te stellen. De in de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 opgenomen en hiervoor besproken eis van eredietwaardigbeid. wordt in hef nieuwe wetsontwerp niet gehandhaafd Aan het stellen van bedoelde voor waarden zijn toch geen belangrijke voor. delen, echter wel ernstige bezwaren verbonden, als onder meer de moeilijs- heid van het vinden van een bruikbaar criterium, de subjeetivitett van de be oordeling. de practische onmogelijkheid van een doeltreffende contröle op wej' kelijke credietwaardigheid enz. De vestigingseisen zullen bij Algemene maatregel van Bestuur worden vastge' steld, m.a w, de centrale Overheid draagt daarvoor de directe verantwoordelijk heid. Mede wordt daardoor voorkomen, dat een vestigingsregeling in wezen in een verkapte sluitingsregeling kan ontaarden °f het begrip bedrijf te eng wordt ge nomen; een potentieel gevaar indien beslissingen terzake in handen van be- drjjfsgenoten zouden worden gelegd. Wel echter is het initiatief tot het verkrij gen van een vestigingsregeling aan het bedrijfsleven voorbehouden. Belanghebbenden zullen, alvorens ter zake een verzoek tot de Regering te richten, in onderling overleg moeten bepalen of en zo ja, op welke wijze de uitvoering van het vestiglngsbesluit zal dienen te geschieden, welke opleiding en examens voor het verkrijgen van gen vestigingsvergunning nodig zijn, enz. Men zfet, geenszins ligt het tn de be doeling, dat de Overheid autoritair re gelend optreedt. Op aandrang van en in nauwe samenwerking met de leden van de verschillende branches van het be drijfsleven zal naar de best mogelijke regeling worden gestreefd, een geest waarvan ook de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 was doortrokken. Het algemene karakter van 't nieuwe wetsontwerp is hiermede in het kort geschetst. Gedetailleerde voorschriften zijn verder gegeven, als b.v. ten aanzien van het verlenen, intrekken en verval, len van een vergunning, het verlenen van vrijstellingen, ontheffingen voorlo pige vergunningen, het instellen van 'n beroep tegen genomen beslissingen, enz. Ten aanzien van bestaande onderne mingen is verder de bepaling opgeno men, dat bij inwerking treden van een vestigingsbesluit aan bedoelde onderne mingen steeds een vergunning wordt verleend, indien de bedrijfsuitoefening rechtmatig plaats vond Deze behoeven derhalve voor hun voortbestaan in geen enkel opzicht in vreze te leven. Al zal ongetwijfeld na behandeling in onze Volksvertegenwoordiging de wet niet in de vorm van he' huid.ge voor ste) in het Staatsblad verschijnen wel licht toch zullen op verschillende onder delen detailwijzigingen nodig zijn de uitstekende ervaringen met de vroegere regelingen opgedaan, wettigen de ver wachting, dat diep ingrijpende verande ringen niet zijn te verwachten. Het Ne derlandse bedrijfsleven zal daarbij zijn gebaat. Drs C. A. J. VISSERS. 's-Gravenhage.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2