Positieve filmkeuring Maaltijden zonder vlees r MODEPRAATJE Ons De wraak der liefde PATER MARTIN STOKS CssR ZEVENTIG JAAR Wordt U gekweld J. S. Fletcher Bescheiden pogen van de K.F.A. Een vruchtbaar en welbesteed leven Toch voedzaam en smakelijk HOE BESTEL IK MIJN PATROON? ^ATERDAG 17 FEBRUARI 1951 PAGINA 4 DOOR In tiet jongste nummer van „Katholieke Film-Actie", het orgaan van het Landelijke Bureau voor K. F. A., komt een mededeling voor, waaruit blijkt, dat er van katholieke zijde een bescheiden en nog wat aarzelende poging wordt gedaan om een positieve filmkeuring in het leven te roepen. Met opzet spreken wij van „bescheiden" en „aarzelend", omdat deze mededeling staat weggedrukt op de derde pagina van het niet zeer indruk wekkende orgaan, hoewel de kwestie van een positieve filmkeuring belang rijk genoeg is om op de voorpagina in de eerste kolom te worden aangesneden. Hei is niet de eerste maal, dat men heeft getracht, het probleem van de positieve keuring tot een oplossing te brengen. Reeds vóór de oorlog bestond er een katholieke „Commissie tot het keuren van films op aanbevelenswaar digheid". doch deze commissie heeft zich alleen maar onderscheiden door enige fatale vergissingen en verder door een bewonderenswaardige non-activiteit. Daarover werd ernstig geklaagd op een vergadering, die in Juni 1948 te Utrecht was belegd door hert dagelijks bestuur van de K-F-A. en waaraan werd deelge nomen door vertegenwoordigers van de ^Vereniging van Nederlandse gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring op katholieke grondslag, van de Katholieke film Centrale en de Commissie tot het keuren van films op aanbevelenswaar- digheid. Door het toenmalige bestuur van de K.F.A. werd beloofd dat ook film critici in de laatstgenoemde commissie zouden worden opgenomen, om een po sitieve keuring ook in filmaesthetUch opzicht te bevorderen. Iedereen was met deze belofte bijzonder ingenomen, waar na de comnrssie weer op haar nimmer verdiende lauweren ging rusten. Het is ons zelfs niet bekend, of er ooit een filmcriticus in de commissie is benoemd. De tegenwoordige directeur van de K.F.A en de K.F.C., dr Peters, heeft van het moment van zijn benoeming af naar een meer positief gerichte keuring ge streefd en zijn bemoeiingen hebben tot resultaat gehad, dat er thans onder het hoofd „Positieve Filmkeuring" in het jongste nummer van „Katholieke Film- Actie" een mededeling kon verschijnen omtrent de invoering van systeerakaarten met een meer positief gerichte filmbe oordeling. In deze mededeling wordt ook uiteen gezet, hoe de tekst van deze kaarten is tot stand gekomen. Bij wijze van proef neming is voor een 25-tal films aan de vijf leden van de sub-commissies die be doelde films op haar toelaatbaarheid hadden te keuren, een formulier meege geven, dat deze individueel hebben in gevuld en teruggezonden aan het bureau der K.F.C. Aan deze formulieren, die een uitspraak omtrent de in de film aanwe zige waarden trachtten uit te lokken, zijn de gegevens ontleend voor de teksten der systeemkaarten, welke teksten door de K.F.C.-directie aan de hand van de ontvangen waarderingen zijn opgesteld Deze stap ln de richting van een posi tieve keuring kunnen we niet anders dan toejuichen. Allereerst omdat daarmee tn ons land eindelijk wordt voldaap aan één der eisen, die Paus Pius XI reeds in Zijn in 1938 verschenen encycliek „Vi- gilanti Cura" met betrekking tot de ka tholieke filmactie heeft gesteld. „Waar om". aldus schrijft deze grote en vooruit ziende Paus, „moet het alleen gaan over de vermijding van het kwaad? En waar om moet men alleen ter verstrooiing ver loren uren In de bioscoop doorbrengen? De film kan en moet met haar wonder bare invloed het goede in het licht stellen en tot een edel leven aansporen". En ver der: „Dit bureau" bedoeld wordt een permanent landelijk keuringsbureau - ..zal bovendien de organisatie van de bio scoopzalen van parochies en verenigingen verzorgen om aan deze zalen goed uitge kozen films te verzekeren". Dit is een opdra.-ht, welke door de katholieke keu- rtngsinstantle in ons land die zich uitslui tend bezighield met verbieden en toelaat baar verklaren, zonder ooit een bepaalde film in de aandacht van de katholieken aan te bevelen, èl te lang is verwaar loosd. Aan deze volstrekt onbevredigende toe stand zal nu wellicht een einde gaan ko men. Mits de leden van de K.F.C -com- tnissles die de films te beoordelen kriigen, voldoen aan de eisen, die elders in de encycliek aan hen worden gesteld: „Het (keurlngs)bureao moet evenwel ztfn sa mengesteld uit personen, die vertrouwd zijn met de filmtechniek en die tegelijk vastgeworteld zijn ln de beginselen van de katholieke leer en zedelijkheid". Niemand zal durven beweren, dat de keuringscommissies van de K.F.C. de laat ste jaren in alle opzichten aan deze eisen hebben voldaan. Verscheidene even pijn lijke als beschamende „vergissingen" zijn daar om het tegendeel te bewijzen. Invoering van een positieve keuring is echter niet alleen belangrijk en verheu gend, omdat daarmee wordt voldaan aan de pauselijke richtlijnen, welke ln de en cycliek „Vigilantl Cura" zijn gegeven. Zij is ook van groot belang voor het aanzien van de film ln het algemeen en van de toeschouwer zelf. Een weloverwogen en gemotiveerde! beoordeling van een film op haar positieve kwaliteiten kan immers niet anders dan heilzaam zijn en dit des te meer als het geschiedt door een ter zake bevoegde en deskundige commis sie. De waardebepaling van een film aan de hand van de soms uiteenlopende en ln elk geval genuanceerde beoordelingen door verschillende leden van een com missie geeft een grotere en een op bre dere basis gefundeerde zekerheid dan het oordeel van een enkeling. Bij de positieve keuring zal de motive ring naar onze mening verreweg de voor naamste rol moeten spelen omdat uit die motivering het publiek zelf zijn conclusies zal kunnen trekkeD ten aanzien van de kwaliteiten der films Daardoor immers wordt de volkomen natuurlijke neiging tot verzet die in iedere mens rijst tegen een door anderen opgelegd oordeel, bij voor baat uitgeschakeld, omdat het publiek zelf aan de hand van de motivering zijn oordeel zal kunnen vormen. Tot slot zouden wij nog willen wijzen op een gevaar, dat in de thans bij wijze van proef door de leiding van de KFC toegepaste methode van positieve keuring verborgen ligt. De keurders, die door middel van de op het formulier gestelde vragen schriftelijk hun oordeel over een wachten, hoe de definitieve tekst, die door de directie van de K.F.C. wordt opgesteld zal luiden. De K.FC.-directie zal zich Immers bij het opstellen daarvan laten lelden door het oordeel van de meerder heid, zonder dat een eventuele minderheid de gelegenheid krijgt haar mening monde ling toe te lichten of te verdedigen. Juis ter lijki het ons daarom, dat de gewone subcommissies voor de filmkeuring de be voegdheid krijgen om. eventueel bij meer derheid van stemmen, bepaalde films aan te wijzen die voor een positieve keuring ln aanmerking komen. Een speciaal daar toe in het leven geroepen commissie van deskundigen naar het voorbeeld van de Stichting Nederlandse Filmclub „De Film van de maand" kan iaama uit spraak doen of de film een soeciale aan beveling verdient en dit oordeel monde ling of schriftelijk toelichten en verde digen. Bombardeur Billy Wells, die op de gen waarmee De Reclame al bij voorbaat contract op lange termijn In haar tasje, de 19-jarige Veronica Hurst aankondigt. Henry Cass, die tientallen toneelstuk- die onlangs een contract voor zeven jaar ken in het West End heeft geregisseerd met een Britse filmmaatschappij heeften die nu films maakt, moest haar testen, afgesloten. Al na de eerste proefopname luidde zijn „Dat is misschien de manier, waarop oordeel: Schitterend". Mario Zampi, die de studio's sterren menen te kunnen deze proefopname te zien kreeg, gaf haar op staande voet een rol in zijn filmco- medie „Laughter in Paradise". Maar tenslotte zullen de klanten moe ten uitmaken of ze een succes is of niet. Normaliter had Greta Garbo al lang De Vergeten Vrouw van het Witte Doek creëren", aldus merkt de Engelse film journalist David Lewin op, „maar ik ge loof, dat zo iets voldoende is om alle kansen voor het meisje te bederven, nog voordat ze op het witte doek te zien is geweest". Veronica Hurst was nog slechts enkele maanden geleden totaal onbekend buiten de kring van haar familie en vrienden in moeten zijn geweest. Ze is in jaren niet Tooting, een stadsdeel in het Zuid-Westen voor de camera verschenen en foto's van van Londen, waar ze nog woont Twee haar mochten niet worden gemaakt jaar geleden probeerde ze ondervinding Maar toen ze dezer dagen Amerikaans op te doen als actrice. Ze won een beurs staatsburgeres werd de Zweedse Miss van de Royal Academy of Dramatic Art. Garbo had zich nog maar steeds niet la- Verleden jaar maakte ze haar debuut in ten naturaliseren slaagde een foto- het toneelstuk „Heavenly Bodies" in de graaf er in, een kiek van haar te maken. Gateway Theatre Club", een klein thea- Sindsdien is haar portret in alle kranten tVer in Notting Hill Gate. Een talent- van Amerika verschenen van de strenge zoeker van Associated British zag haar ..New York Times" af tot de eerbiedwaar- tiidens de première spelen en binnen dlge ..Herald Tribune" (op de eerste pa- een week had Veronica Hurst, die toen j gina) toe. En ze ziet er nog altijd even nog Patricia Willemshurst heette, een aantrekkelijk uit. Menige huisvrouw zal door de hoge gong placht te slaan om de films van de vleesprijzen gedwongen zijn om haar ge- J. Arthur Rank Organisatie aan te kon- i zin enige malen per week een vleesloze digen tot zijn leeftijd hem dwong metmaaltijd voor te zetten. Nu behoeven der- pensioen te gaan (hij is thans 63) heeft gelijke maaltijden zeker niet in smake- weer een filrobaantje gevonden. Hij fun- I lijkheid of voedingswaarde te kort te geert als patiënt in_ de hospitaalfilm schieten. Ook zonder vlees kan een war- „White Corridors". Zoutevis koken 500 g zoutevis, water. De vis 12 a 36 uur in ruim water we ken. Het water zo nu en dan verversen om de vis goed te ontzouten. Ruim water aan de kook brengen, de vis er in leggen Voor het zware en vermoeiende ambt; van volksmissionaris is de bekende pater Martin Stoks C.SS.R. wegens zijn zwakke gezondheid nooit in aanmerking gekomen,! doch desalniettemin mag htj, die morgen ln het Redemptoristenklooster van O.L. Vrouw in t Zand te Roermond de leeftijd der sterken bereikt, terugzien op een priesterleven, waarin hl) met Gods hulp zeer veel gepresteerd heeft Niet het minst door zijn pen. Want als redacteur en later als hoofdredacteur van de tijdschriften „Mannenadel en Vrouwen eer" en „De Volksmissionaris" heeft hij talrijke artikelen geschreven. Daarnaast vond hij tijd en gelegenheid om vele uit gaven te verzorgen o.m. de drie delen Apo logetica van zijn medebroeder pater Th. Bensdorp, die 2 December 1917 overleden is, verschillende grotere werken van de H. Alphonsus de Liguori zoals De Heer lijkheden van Maria, De Weg der Godde lijke Liefde. Van Olijfberg tot. Calvarië, en voorts ontelbare „Keurwerkjes" van zijn H. Ordestichter, welke in een gezamenlijke oplage van 161.500 exemplaren over ons land verspreid zijn. Hiermede was de activiteit van pater Stoks nog niet uitgeput, want hij schreef oorspronkelijke boeken, waarvan vooral vermelding verdienen: Het Kruismysterie van Konnersreuth, dat vier uitgaven be leefde: Nénette; de levensschets van mgr wnue uürnuois Zijn dagtaak: van me maaltijd voldoen aan alle eisen, die en zachtjes gaarkoken (zorgen dat het v...0. half negen 's morgens tot 8 uur 's mid-men aan een goed maal stellen mag. Dan water tegen de kook aantmjit anoers Zwjjsen „Een Man van vorstelijk karakter", dags in bed liggen boeken lezen en thee moet echter wel het vlees vervangen wordt_ de ^vi9 stug en taai). De KooKtya i worden door een ander, goedkoper ge> slurpen. bedraagt I iy2 uur. welke hij op verzoek van het hoofdbestuur Veronica Hurst Patricia ft ilms- hurst) en een nieuwe ster aan het Engelse film firma ment, van wie men grote verwachtingen heeft. recht, dat ongevegr dezelfde voedings waarde moet hebben als vlees. Dat kan zijn: goedkope vis- of kaas soorten. erwten of bonen (in combinatie met aardappelen) of een nagerecht van melk. Ook kan een ei eens als vleesver vanging dienst doen. Van peulvruchten, die dus ln plaats van het vlees en niet in plaats van de groente komen, rekent men ong. 100 gr. per persoon. De melkgerechten kunnen afgewisseld worden met karnemelk (hangop!) of yoghurt. Het verdient wel aanbeveling, om naast het vlees of het vleesvervangend gerecht bij de warme maaltijd, nog een halve li ter melk per persoon per dag te gebrui ken. omdat melk behalve eiwit nog zo veel andere belangrijke stoffen bevat. Dit i geldt dus ook ais men al melk in het nagerecht verwerkt heeft! Hier volgen zeven voorbeelden van vleesloze menu's: 1. Jachtschotel van aardappelen, bruine bonen en uien appel of sinaasappel; 2. Zoutevis, mosterdsaus, aardappelen, veldsla (of sla van andere groente); 3. Stoofpot van koolraap en aardappe len met bruine saus, havermoutpap; 4. Aardappelen, witlof, gebakken kaas- De Britse bioscoopdirecties hebben een nieuwe zondebok gevonden. De televisie plakken; eenvoudige botersaus; krijgt niet langer van alle narigheden de schuld, maar Laurence Olivier. Alleen omdat hij heeft durven zeggen: „Britse films brengen haar geld ruimschoots op, maar de verkeerde mensen krijgen het". Met de „verkeerde mensen" bedoelde hijde bioscoopeigenaars Dezen willen nu, dat hij zijn woorden herroept, maar daar denkt hij niet aan Het gevolg is, dat de bioscoopeigenaren dag in dag uit protestmeetings beleggen Van de enige manier, waarop ze Oli vier rechtstreeks kunnen treffen, maken ze echter geen gebruik: weigeren zijn films te draaien. Oliviei betekent dan ook dik geld in hun cassa. Waarmee we zijn teruggekeerd op het punt, vanwaar we zijn uitgegaan..., „Een Olivia de Havilland wat haar ac teren betreft". Rijnheid van spel en be heersing van emoties" „Vol beloften van ware schoonheid met gelaatstrekken, die biina klassiek van vorm zijn". Op wie al dit moois van toepassing is? Jane Wyman in een nieuwe film. of Gloria Swanson en ..Sunset Boulevard"? Viaguti ovui uiciyp liuu wvi ucw wvt* vivna u v» uwouü tji - v. bepaalde film vellen, moeten maar af- Geen sprake van. Het zijn de liftuitln- 5. (Vermicellisoep), aardappelen, wor- telen en erwten; peterseliesaus van het groentennat: 6. Macaroni op z'n Indiaans, spiegelei; 7. Stamppot bieten met bruine bonen. Macaroni (Indiaans recept) 300 g macaroni of spaghetti, 1 2 grote uien, 1 a 2 fijngesnipperde appelen. 1 kleine selderijknol, kerriepoeder, iets bouillon of water, (peper), zout, aroma, 80 g (1/3 pakje) boter, margarine of (spek-) vet, peterselie. De macaroni of spaghetti in ruim ko kend water met zout opzetten en gaar koken De üi snipperen, de appel en de selderijknol fijnsnijden. Selderijknol, ui en appel in de boter, de margarine of het vet smoren. Wat kerriepoeder toe voegen en iets water en de massa even zacht laten koken tot alle bestanddelen gaar zijn. De gaargekookte macaroni la ten uitlekken en hiermee vermengen. Het gerecht op smaak afmaken met (pe per). zout en aroma en gameren met gehakte peterselie. Herhaaldelijk bereiken ons van ver schillende zijden verzoeken, om nog eens een aardige japon te plaatsen voor zwaar dere figuren. Welnu dan dames, hiermee voldoen wij aan uw verzoek, in de hoop dat het model bij velen uwer in de smaak zal vallen. Het model kan met of zonder ceintuur gedragen worden. Het lijfje en het heup stukje zijn aan elkaar geknipt, van ach teren recht en van voren met een punt op de rok. In de rok vallen aan weerszij den twee plooien aan de voorkant, de rug is glad. De bijzonder elegante kraag is aan het voorpand geknipt, en valt van onderen met een puntje op het heup stukje. Een sierlijke knoop wordt hier voor garnering opgezet. De driekwart mouw heeft aan de achterzijde een split je. De binnenkant wordt voor de inkijk met een tegenbeleg van dezelfde of een af stekende tint gevoerd Langs de rand van de kraag en de mouwen, wordt een randje van lovertjes of kraaltjes verwerkt. Een mooie garnering, die niet veel kost, en die U met een klein beetje fantasie ge makkelijk zelf aan kunt brengen. Ook op de mouw is een mooie knoop gezet. Dit model leent zich yoor wollen stof, maar evengoed voor zijde. Het patroon is verkrijgbaar in maat 42, 46, 48. 50, 52 0.75. Benodigde stof van 130 cm. breed van 2,25 tot 3.00 meter. Plak aan de ADRESZIJDE van eep briefkaart naast en behalve de FRANKEERZEGEL het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze aan: ATELIER CROON - BEATRIJSSTRAAT 4 - ROTTERDAM Schrijf aan de andere zijde duidelijk naam - adres - woonplaats - nummer (staat onder de afbeelding) en maat van het gewenste model. Plak nooit meer dan 1*op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. De patronen kunnen ook per giro worden besteld en betaald, nT op giro- nummer 2 7 1 2 9 1 eveneens ten name van Atelier Croon te Rotteraarru Pater M. Stoks C.ss.R, van de Zusters van Liefde te Tilburg heeft samengesteld; Jesus' HoogpriesterUjk Ge bed; Mijn hemel op aarde, welk laatst» bovendien ln een Duitse. Franse, Engelse. Italiaanse, Maleise en Javaanse vertaling verscheen. Bovendien heeft h(J zich met zlfn actuele en veel verspreide brochures tegen de neu trale pers zeer verdienstelijk gemaakt. In de Congregatie werden pater Stok» verantwoordelijke functies toevertrouwd. Gedurende een lange reeks van Jaren stond, hij aan het hoofd van kloosters en instel lingen van onderwijs. In 1918 werd hij door zijn Overheid aangesteld tot directeur van het Juvenaat te Roermond. Drie jaar later volgde zijn benoeming tot rector van het klooster aldaar; Het jaar daarop vertrok hij als rector naar het Juvenaatshuis te Vaals, waar hij tot 1928 bleef om in dat jaar het bestuur op zich te nemen van het pas gebouwde studiehuls „Nebo" te Nijme gen. Na drie jaar te Roozendaal werkzaam geweest te zijn, keerde hij in 1936 naar zijn geboortestad Roermond terug, waar hij sindsdien gebleven is. Jarenlang heeft de jubilaris tal van retraites aan religieuzen gegeven. Door zijn vele artikelen in couranten en periodieken kwam hij met vele andersdenkenden ln aanraking, met wie hij niet zelden bevriend raakte. In het bijzonder met ds De Hartog vader van de bekende acteur Jan de Hartog heeft hij tot diens dood In nauw» relatie gestaan. 100-jarige te Angeren. Op 22 Februari viert de heer G. Roelofs te Angeren (gem. Bemmel) zijn 100ste verjaardag. Hij telt zijn 180 nakomelingen tot in bet vijfda geslacht. Post voor de „Oldenbamevelt". Post. bestemd voor naar Nederland terugkeren de militairen, aan boord van het troepen schip „Johan van Oktenibamevelt", welke Ln een der tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk óp 19 Februari tn Nederland ter post worden bezorgd. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar an dere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig To gal. Togal zuivert de nieren en ls onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist fl. 0.83, fl. 2.08 en fl. 7.94. ROMANBIJ VOEGSEL 1 KORTE INHOUD VAN HÏET VOOR AFGAANDE Paquita Tress wordt gewond door een revolverschot, wanneer zij tussenbeide- wil komen als zij meent, dat haar broer Darrell bij het kaartspelen bedrogen wordt. Dr Hextall behandelt haar en schrijft haar enige tijd absolute rust voor. 's Avonds brengt Paquita de arts echter een bezoek, waarbij ze vertelt, dat zij en haar broer sinds kort rijk zijn en zij vreest dat Kesteven, een „vriend" van Darrell, hem al diens geld afhandig zal maken. 3). Luister eens," zei Hextall. „Je moet niet boos zijn als ik 'n paar brutale vra gen stel. Hoeveel heeft je oom aan Je broer nagelaten?" Darrell erfde ongeveer een half millioen en evenveel kregen Ronald en ik te verdelen," antwoordde Paquita be daard, alsof het haar niet aanging. „Maar Darrell heeft ook Lynne Court, 'n prach tige bezitting.... het huis, de omgeving, het park en een grote boerderij." Is je broer de enige eigenaar van dat alles?" vroeg Hextall. „Ik bedoel, staat er niets vast voor hem?" O neen, alles hoort aan Darrell, iede re cent en ieder stukje grond," antwoord de zij. „De notaris heeft mij dat verteld. Hij zei, dat hij alles kon verspillen en wegsmijten als hij er zin in had. Ziet u, ik ging naar hem toe om mijn beklag te doen over Kesteven." Juist! En wat heeft hij gezegd? vroeg Hextall. Hij was met zijn compagnon een advocaat in zijn kantoor; het waren mannen met koude gezichten. Ze beweer den dat Darrell meerderjarig was en dat de bezitting zijn eigendom was en nie mand tussenbeide kon komen. Een van beweerde ook, dat er geen reden Was voor ongerustheid, want dat Darrell "wel kalmeren zou. Maardat zal hij niet." Heb je hen gezegd, hoe je over Kes teven dacht?" vroeg Hextall. Ja, dat heb ik gedaan. Zij lachten toen en spraken over sperwers en duiven ik begreep het niet góedkoe ".ad i* het ook kunnen begrijpen, wat wist tk van het leven? De notaris vertelde me, 4»t jonge mannen, die veel ggeld erfden, altijd een beetje hard van stapel liepen en gaf me de raad om wat hij noemde, een morele druk op mijn broer uit te oe fenen. Ik heb met Darrell gepraat! Ik ben zuster en moeder tegelijk voor hem ge weest Vandaag nog heb ik met hem ge sproken.... ik heb hem gebeden en ge smeekt om niet meer zoveel te drinken, niet meer te dobbelen en Kesteven de deur uK te gooienmaar tot nu toe heeft het allemaal niets geholpen. Hij luisterde wel naar me en belooft het me soms, nu en dan huilt hij zelfs, maar dan krijgt Kesteven hem door de een of an dere nieuwe streek weer te pakken en hij doet weer slechte dingen. Dat ziet u nu vandaag lnu is'hij weer weg. Ik wist wel, dat hij het niet uit zou houden om opgesloten te zijn met een zieke zus ter en twee verpleegsters. Hij is naar Kesteven gegaan. Oik wou dat ik die Kesteven mocht doodschieten. Zes maan den geleden had ik de kans.... en nie mand zou het ooit geweten hebben." Hextall, die nadenkend in het vuur had zitten staren, wendde zich met een ruk tot zijn bezoekster. Nonsens." zei hij scherp. „Daar meen je niets van." Neen?" antwoordde zij vragend. ,En toch?Bedenk eens wat een ellende het ons bespaard zou hebben! Die man zal Darrell naar lichaam en ziel bederven hij is niets meer of minder dan een ge vaarlijk wild dier. Daarginder, waar ik ben groot gebracht, telt men een mensen leven niet zo zwaar als men hier schijnt te doen.Als ik daar Kesteven had dood geschoten om dezelfde redenen dan zou ik geprezen zijn en zou men mij ge luk gewenst hebben. Ik veronderstel," ging zij nadenkend voort, „dat ik er hier voor gehangen zou worden?" Je-zult zeer zeker in moeilijkheden komen, als je zo vlug bent met een revol ver als gisteravond," zei Hextall. „Dat gaat hier niet. Engeland is een beschaafd land." Papuita keek hem eens aan van onder haar lange, donkere oogharen. Ik ben geen Idioot," zei ze. „Ik weet, wat die veelgeprezen beschaving waard is. Waarom zijn de meeste Engelsen zo schijnheilig?" Hextall stond haastig op. Wat wil je, dat ik doen zal?" vroeg hij. Kunt u m(j helpen?" was haar we dervraag. „Ik dacht, dat u op de een of andere manier Zou kunnen.... en willen helpen." Ik wil graag helpenals ik kan!"antwoordde hij warm „Maar.... hoe?" Kunt u niet iets doen om Darrell bij die vent vandaan te Krijgen?" hernam zij. „Ofom hem bij Darrell vandaan te krijgen? Ik heb geen vriendenen ik geloof, dat u er een zult zijn. Help me toch op de een of andere manier en lk. ik zal alles doen, wat u wilt." Hextall staarde haar aan en bleef sta ren tot hij zich in een zee van gevaren voelde wegzinken. Met een ruk kwam hij weer tot de werkelijkheid terug. jsegin dan maar eens met mij te ge hoorzamen en naar huls te gaan. Ga naar bed en doe precies, wat de verpleegsters zeggen,"zei hij glimlachend. „Ik zal je zo veel ik kan helpen. We zullen wel een weg vinden." Zonder het zelf te weten, stak hij zijn hand uit om zijn belofte te bezegelen. Tot zijn grenzenloze verbazing en verle genheid bracht Paquita die aan haar be toverende lippen. HOOFDSTUK IV. Wie is Kesteven? Toen Papuita gehoorzaam was heenge gaan met de verpleegster, tegenover wie zij zich plotseling met een ware zuster liefde gedroeg, ging Hextall naar zijn eet kamer terug en bekeek zijn hand. Het was, alsof bij Paquita's warme lippen nog steeds voelde. Hij was bang om zijn eigen ogen te zien in de spiegel boven de schoor steenmantel. En zijn handen beefden toen hij zijn geliefkoosde pijp opnam en trachtte aan te steken. Grote goden! mompelde hij. Krijs ik hersenverweking? En.ik heb beloofd baar te helpenhaar! Hij had verscheidene lucifers aange stoken en weggeworpen eer hij zijn pijp goed aan had en toen de tabak ter slotte brandde, waren zijn gedachten zo afwe- zijg, dat ze weer spoedig uitdoofde Toen legde hij met een gesmoorde verwen sing de pijp weg en ging naar bed. Paquita, peinsde hij, terwijl hij zijn hoofd op het kussen legde: Papuita is erg mooien erg gevaarlijk. Het zal beter zijn dat Paquita naar Lynne Court teruggaat. Maar intussen was Paquita vlakbij en zaï* hij haar minstens tweemaal per dag. Bij zijn volgend bezoek vond hy haar heel wat meer handelbaar en veel opge wekter; blijkbaar had haar middernach telijk gesprek met hem haar e«n ande re kijk op de toestand gegeven. Daar zij een onschuldige en impulsieve natuur had, liet ze hem duidelijk blijken, dat ze hem als een vriend beschouwde. Hex tall begreep dan ook, dat er van hem verwacht werd, dat hij op echt ridder lijke wijze zijn belofte zou vervullen. Maar we moeten omzichtig te werk gaan, zei hij, omdat hij haar niet te veel verwacihtingen wilde laten koesteren. Je weet niet waar die twee zijn, hé. O ja, antwoordde ze. Fowler dat is Darrel's bediende vertelde het me vanmorgen. Het schijnt dat Kesteven Darrell gisteravond uit Brighton opbel de en Darrell vertelde Fowler het een of ander smoesje en ging meteen weg. Hij zei natuurlijk dat hij voor zaken weg moest en dat hij zo gauw mogelijk terug zou komen, maar iik weet wat dat betekent. Zij zullen er zolang blijven als zij zich amuseren en dan gaan ze naar Lynne Court en als ik thuiskom, vind lk er het gewone stelletje. Maar wat doet het ertoe! Ik weet nu dat u me helpen zult. Toen Hextall heenging, voelde hij, dat hij meer beloofd had, dan hij gemakke lijk kon volbrengen. Om een jongmens als Darrell Trees op te eisen en terug te halen was een allesbehalve gemakke- liike taak en tot nu toe wist hij nog geen middel om die taak te vervullen. Maar hij was 'n practlsch mens en niet geneigd hetzelfde standpunt in te nemen als de notaris, tot wie Paquita zich had .gewend en van wie zij ra weinig mee gevoel had ondervonden. Er was niets nieuws of bijzonders aan het geval - 't was eenvoudig de kwestie van 'n rijk, lichtzinnig jongmens, die in handen van dieven was gevallen en die met tn staat was hun bedoelingen te doorzien en bovendien weinig lust had zichzelf er tegen te beschermen. Er waren, hoe men het ook bekeek, twee mogelijkheden: bet zou kunnen zijn. dat Darell Tress plot seling genoeg kreeg van al die amuse menten, en hij een ander mens zou wor den, of ook zou het mogelijk zijn, dat bij 'ten onder zou gaan eer iemand hem de helpende hand kon toesteken Maar Hextal kende bet leven genoeg om te weten, dat Kesteven ln ieder geval, wan neer hij werkelijk de roofvogel was, die hij scheen te zijn, zijn duif zo veel moge lijk zou plukken, eer deze hem ontsnapte. Toen hij die morgen de woning van Darrell Tress verliet, zag hij de bediende Fowler in rje gang. Deze keek hem met een blik van verstandhouding in zijn trouwe ogen aan. Wil je me spreken?, vroeg Hextall. Graag, dokter een ogenblik, zei Fowler Hij bracht hem naar een zitka mertje, blijkbaar zijn eigen heiligdom en sloot de deur. Het is over hetgeen we die nacht zagen, dokter, vervolgde hij. Ik dacht dat ik het u beter kon zeggen, om dat u juffrouw Tress behandelt en u niet wilt, dat ze verontrust wordt! Wel?, vroeg Hextall. U zag toch die heer die het S®M °P tafel teruglegde, dokter?, vroeg Fowler. Die donkere man met het puntbaardje? Ja, die heb ik gezien. Hij was hier gisteravond. Ik heb heel wat moeite gehad om hem weg te krijgen Hij vroeg naar mijnheer Keste ven. Mijnheer Tress was juist weggegaan. Ikik ben bang, dat die man lastig zal worden, dokter. Hoezo? vroeg Hextall. Hij beweerde, dat mijnheer Kesteven hem had overgehaald, dat geld terug te geven hij zweert, dat hij het eerlijk gewonnen heeft om juffrouw Paquita tot kalmte te brengen. Mijnheer Kesteven beloofde dat hij hem zou opzoeken, om het geld terug te geven. Het is een feit, dat mijnheer Kesteven het in zijn zak heeft gestoken, nadat u en de verpleegsters juffrouw Paquita naar haar kamer hebben gebracht. Ik zag hem het opbergen, toen ik de kamer begon op te ruimën. Maar die.heer zei, dat Kesteven niet op de af gesproken plaats kwam. En daarom kwam hij hem opzoeken.en hij was danig uit zijn humeur ook. Zoals ik zèi, had ik moeite om hem weg te krijgen. En hij ging dreigend weg. dokter. Waarmee dreigde hij? Hij dreigde, dat als mijnheer Keste ven het geld niet onmiddellijk teruggaf, hij die revolvergeschiedenis aan de politie zou gaan vertellen en dat hij juffrouw Paquita zou beschuldigen van poging tot doodslag. Maar ik weet niet waar mijn heer Kesteven is- Ook niet waar mijnheer Tress is. Ik dacht, dat zij in Brighton waren, zei Hextall. Neen dokter! Dat heb ik maar tegen juffrouw Paquita gezegd., ik moest toch iets zeggen om haar kalm te houden. Mijn heer Kesteven ging gistermiddag om 12 uur weg en hij telefoneerde mijnheer Tress zowat om zeven uur gisteravond. Mijnheer Tress liet een paar handkoffers pakken en ging met een auto weg, waarschijnlijk naar mijnheer Kesteven toe. Maar ik weet niet waar ze zijn, dokter. Wat moet ik doen, als die heer terugkomt. Ken je hem? vroeg Hextall Neen dokter. Er komt hier altijd het zelfde troepje, maar daar hoort hij niet bijhij was hier nog nooit eerder ge weest. Mijnheer Kesteven bracht ze alle twee mee.... ze kwamen juist toen mijn heer en Juffrouw Tress uit de schouwburg terugkwamen. Dusje kent zelfs hun namen niet? Zelfs die niet, dokter. Ik ken vee! heren beel veel zelfs, in de stad, maar die twee heb ik nog nooit eerder gezien, neen nooit! Ging het om een groot bedrag? vroeg Hextall. Fowler glimlachte. Ik zag er verscheidene biljetten van honderd pond bij toen mijnheer Kesteven het bij zich stak, antwoordde hij.: Zij speelden hoog heel hoog zelfs. Het staat natuurlijk niet aan mij om daar opmer kingen over te maken, maar ik heb mijn eigen conclusies getrokken en hel wordt hoog tijd dat mijnheer Tress beschermd wordt. Tegenwie? merkte Hextall op. Hij haatte deze laag-bij-de-grondse ma nier van uithoren en hij voelde zich on prettig toen hij de vraag steldemaar Paquita was dichtbij en de herinnering aan zlin belofte woog hem zwaar. De bediende trok een ernstig gezicht en schudde het hoofd. Tegen Kesteven! zei hij beslist.; Kes teven! Die heeft de jonge mijnheer hele maal in zijn macht en hij plukt hem kaal. als een kip. Hextall zag de bediende een ogenblik zwijgend aan. Hij wist, dat bedienden, als Fowler, heel veel wisten van de heren, die zij dienden en Fowler zag er oud ge noeg uit om de drager van vele geheimen te zijn. Toen hij met de jonge dokter sprak, lag er iets in zijn ogen alsof hij meer van Kesteven wist en hoezeer het Hextall ook tegenstond hem uit te horen, kon hij niet anders dan de duidelijk ge geven wenk ter harte nemen. Nu je zoveel hebt gezegd, merkte ny op, kan ik je wel vertellen, dat juffrouw Tress zich tegen mij beklaagd heeft over de slechte invloed, die mijnheer Kesteven op haar broer heeft. Zij denkt tenminste dat. Dat weet ik, dokter. Ik ben verschei dene keren op Lynne Court geweest. Ik heb juffrouw Paquita uit het diepst van mjjn hart bekfaagd. O ja. Weet je iets van Kesteven? vroeg Hextall.: Je zegt, dat je zoveel mensen in de stad kent. Kende je hem al» toen hy hier voor het eerst kwam? Wonderlijk genoeg niet, dokter! Ik heb in de loop der tijden er heel wat zo als hij leren kennen. U weet wel, van die lui die zich vastklemmen aan rijke jonge mensen en als bloedzuigers blijven han gen, totdat ze hen uitgezogen hebben zwendelaars noem ik ze. Maar hem kende ik niet.en wat gekker is, niemand van mijn vrienden kent hem. We hebben er met elkaar over gesproken zoals be dienden onder elkaar praten, dokter, al meent men misschien, dat ze dat niet doen. We kennen hem geen van allen, tk heb vrienden, die iedere man van dat slag m West-End kennen en ik heb hen Kesteven aangewezen; niemand herkent hem. Hextall begreep nu, dat er meer achter de zaak stak en hij begon zonder enige gewetensbezwaren verder te vragen. Weet je ook hoe en wanneer mijn heer Tress hem het eerst ontmoette? in formeerde hij. Niet met zekerheid dokter, was Fowler's antwoord. Dat is te zeggen- ik weet niet hoe ze elkaar ontmoeten, wel, wanneer het was. Mijnheer Tress had mij juist ln dienst Benomen. Hij had toen, het. was vorige winter* een paar kamers in het Carlton Hotel. Hij ging een paar dagen naar de wedrennen in Newbury en bleef in Reading... lk ging niet met hem mee omdat ik zwaar verkouden was. Hij bracht Kesteven mee terug... en sindsdien is Kesteven nooit meer weggegaan. Toen hebben ze elkaar dus leren kennen, maar hoe ze elkaar troffen en wie hen aan elkaar voorstel de, weet ik niet. Ik denk, dat ze bi) de wedrennen kennis maakten. Ik vermoed dat je mijn volgende vraag wel onomwonden kunt beantwoor den, merkte Hextall op. Hoe zag Kes teven er uit, toen hij hier kwam? Ik bedoel... welke indruk kreeg je van hem? Was hi) goed gekleed... scheen hij in goede omstandigheden te zijn? De bediende lachte schamper. Zijn kleding was goed genoeg, dok ter, antwoordde hij, maar het was alles wat hij had: een eerste-klas tweed- pak en een keurige overjas. HU had een klein koffertje met behoorlijk ondergoed en toiletartikelen, maar meer bracht hij niet mee. Maar, voegde hij er knipogend bij, binnen veertien dagen had hij meer dan een dozijn handkof- genoeg.. fers had hij ermee kunnen vullen! je bedoelt... op kosten van mijn Tress? veronderstelde Hextall. Juist dokter, op kosten van mijn heer Tress. Ik weet dat natuurlijk omdat de leveranciers praten. Mijnheer Tress nam hem mee naar kleermakers, schoen makers naar winkels waar hij zijn on dergoed, zijn hoeden koopt... en alle rekeningen komen bij mijnheer Tress. Lieve hemel dokter! besloot Fowler. Er is niemand in Piccadilly beter ge kleed dan Kesteven! O, hij verwarmt zijn nest uitstekend... daar is geen twijfel aan. Brutaal is hij, en heel slim. Hij houdt van een goed glas wijn en van alles wat lekker is, maar hij drinkt nooit tussen de maaltijden in en ls ook bij het diner zeer matig. Hij is niet een van de genen, die een whisky-soda of een halvo fles champagne nodig hebben als zij 's morgens wakker worden. Chinese thee of goede koffie drinkt hij. Je bedoelt, dat Kesteven zuinig op zijn hersenen is? glimlachte HextalL Als de beste, dokter. Hij houdt zijn stand altijd bij elkaar. Ik heb op hem gelet, als ze speelden 's avonds, hier of op Lynne Court. Dan drinkt Kesteven nooit aan tafel, hij ls wel wijzer! Wat mineraalwater met. een scheutje citroen erin ls alles, wat hij nodig heeft. Er ls maar één ding, dat ik niet be grijp, merkte Hextall op. Ik begrijp niet, waarom hij mijnheer Tress aan moedigt om te drinken. Fowler schudde zijn hoofd. Dat doet hij niet... dat moet ik hem nageven, antwoordde hij ronduit. Juffrouw Paquita beweert dat wel, maar daarin heeft, ze ongelijk. De waar heid is, dat mynheer Tress daar al meo bezig was, voordat Kesteven op het to neel verscheen. Toen ik pas bij hem kwam, was hij al een poosje alleen op die kamers in het Carlton Hotel en ik be merkte, dat hij de gewoonte had om 's morgens te beginnen met een fles cham pagne. Maaar daar ls hij al overheen, dokter nu is het al sterke whisky- soda. Neen!... dat is niet de schuld van Kesteven. Mijn mening is... maar mis schien heb ik geen recht mjjn opinie te uiten. Zeg maar gerust wat je denkt, zei Hextall. Ik zal er niet verder over praten. Wel, ik denk, dat Kesteven duidelijk ziet, hoe de zaken staan en dat hij zo gauw mogelijk tracht zijn slag te slaan, hernam de bediende. En daarom be grijp ik niet, dat hij die twee heren die avond hier bracht en dat hij niet afre kende met die ene, die gisteravond terug kwam. Ik ken alle mannen die hier ko men, behalve die twee... ik ben er zeker van, dat er een geheim ligt over die avond en die twee mannen. Wat moet ik doen dokter, als die man terugkomt? Zal ik u waarschuwen...? Juist werd er aan de voordeur gebeld. Fowler excuseerde zich om te gaan open doen. Een ogenblik later kwam hij hoofdarhudaend terug. Hij is 't weer, dokter! fluisterde Fowler. Hij is nu aan de deur en de andere is bij hem, (Wonit vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4