Nieuws uit STAD en OMTREK Zal de Sint Liduina-kapel nu verfraaid worden? Verheugende belangstelling voor Sociaal Triduum Over lijntrekkers gesproken.... mlHRTSTE Nlim Van Meegeren-Vermeer weer voor de rechter? Dr Geerdes nam afscheid «iif liijp» Geld voor groot deel in de schrijn gestoken Romme ontving fractieleiders NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij In April alle Nederl. soldaten uit Indonesië w Emeritus-pastoor Peeperkorn t De kabinetsformatie Weer V.N.-patrouilles in Seoel Moskou en Peking laten het Westen wachten |\vi verzekering in Utreeht Dankbaarheiddie het hart pijn deed Antillen niet geslaagd Posities schepen met troepen, repatriërenden DONDERDAG 1 MAART 1951 PAGINA 2 VIERS PELENK AMP DAMES! BURGERLIJKE STAND HERMES.D.V.S.E. D. O. BLAUW WIT—S. V. V. ONGEWILD BAD RUIM 300 K.A.B.-ers LUISTEREN NAAR PATER ENGELBERTUS HIER TREKT MEN DE LIJN \tmmm Onveranderd dividend van 15 pet SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG Nog vijf troepenschepen op komst fi, NED. VRACHTENMARKT Oudste priester in het Bisdom Haarlem (Van onze correspondent) JUWELIÉRSWINKEL GEPLUNDERD BEURZEN VOOR NEDERL. STUDENTEN HANS KAART OP WEG NAAR NEDERLAND Ook bespreking met vier ministers Het parlement „in ruste DISTILLATEUR PLEEGDE BELASTING-FRAUDE Premies van 15 tot 25' ct. verïoogd 'M CANADESE MARINE-ATTACHé IN NEDERLAND AANKLACHT TEGEN PROF. COREMANS? V. gaBI. Mé §8 HIER TREKT MEN AAN DE LIJN Hetzelfde liedje Formateur in NederL Hoe moet het St. Liduina Comité voor Schiedam de belofte irilosseft, gedaan tijdens de oorlog? De Liduinakapel zou worden verfraaid, zo was de toezegging, welke vele Schiedammers bij hun gift tot dit doel deden. Na de oorlog is eerst gebleken, welke moeilijkheden verbonden waren aan deze belofte. Immers de constructie van de bestaande kapel is zo nauw verbonden met het geheel van de kerk, dat ingrijpende veranderingen onmogelijk zijn. Over de bouw van een geheel nieuwe kapel behoeft niet te worden gedacht; niet alleen om de grote sommen, die deze met zich zou brengen, maar ook om het gebrek aan ruimte. Geplaatst voor deze moeilijkheden besloot het St. Liduina Comité op de eerste plaats voor een waardiger schrijn te zorgen. Het vorig jaar kwam deze gereed als resultaat van de artistieke samen werking tussen de ontwerper Charles Vos en de edelsmid Kersten-Leroy. Men had nu wel een schrijn, maar deze! sie getracht worden een goed object er- kon in de kapel niet geplaatst worden. De voor te vinden en het aantal contribuan- stijl van het aftreksel van neo-gothiek contribuanten te vergroten. Ter sprake vloekte met dit barokachtige werk kwam ook nog de bestemming van een Gebonden aan de geringe mogelljkhe- som gelds, die nog steeds beschikbaar is den, welke er zijn voor een verbetering I voor 'n spel, declamatorium of oratorium van de inrichting van de kapel, heeft de ter ere van St. Liduina. Er was enige door de vice-voorzitter de heer Van Essen die de heer Kramers, nog steeds kampend met de ogen, verving. De hoogeerw. Deken R. Reynen, de ere voorzitter, opende en sloot de bijeenkomst. F. GoukaP v. d. Water cadre 35/2 100 14 30 100 7.14 100 14 22 94 6.71 150 21 32 87 4.14 150 21 25 150 7.14 I ba nd 30 23 6 30 1.304 30 23 5 24 1.403 3 band 20 39 3 20 0.512 20 39 3 18 0.461 F. Gouka 8P. v. d. Water 2. E. Hekman M. Kooy cadre 35/2 100 13 42 100 7.69 100 13 13 63 4.84 litore 150 31 28 150 4.83 100 31 24 123 3.96 1 band 30 30 3 23 0.768 30 30 4 30 1.— 3 band 20 45 3 16 0.355 20 45 2 20 0.444 E. Hekman 5M. Kooy 5. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis biedt u wéér gelegenheid een cursus te volgen voor zuigelingen en kleuterverzor ging. De cursus begint op Woensdag 14 Maart in het centraal wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, Nieuwe Haven 121 des avonds om half 8. Alle dames, moeders, grootmoeders en meisjes boven 18 jaar worden gaarne ver wacht. HET BESTUUR. architect Willem-s een poging gewaagd om een oplossing te vinden. Het resultaat hiervan is gisteren in de vergadering van het St. Liduina-comité ter beoordeling geweest, maar een be slissing kon niet worden genomen, aan gezien de verbouwingskosten nog niet bekend zijn. Over het algemeen konden de leden van het comité zich wel met de voorge nomen verandering verenigen, omdat er geen alternatief is. De kosten hiervan zijn echter niet lan ger te bestrijden uit de in de oorlog bij elkaar gebrachte gelden. Die zijn voci het grootste deel gebruikt voor de schrijn. Daarom hoopt men de uitge stelde viering van het zilveren jubileum te kunnen gebruiken als aanleiding orp bij de Schiedammers nogmaals te wer ken op hun liefde voor de stadsheilige. Niet door giften, maar door gaven in na- tura, zoals kandelaars en paramenten, die onder voorlichting van deskundigen door particulieren of organisaties kunnen worden aangeboden. 1 Alles zal nu verder afhangen van de kosten van de verbouwing. Zouden deze een bepaalde som te boven gaan. die niet I In korte tijd bij elkaar te brengen is, dan j zou dit betekenen, dat de verfraaiing voorlopig niet kan door gaan. Als er soms Liduina-vereerders moch ten zijn, die vre2en, dat de veranderingen in de kapel aanslagen zullen betekenen op voor hen dierbare stukken, dan kun- nen zij gerust gesteld worden. Van de traditionele St. Liduina-stuk- ken, gaven van vorige geslachten, zal er geen ten offer vallen, al zal een andere opstelling, o.a voor de zijluiken van het altaar gevonden moeten worden. De gehele kapel zal in een lichtere tint gebracht worden. De schilderijen van Dunselman blijven natuurlijk behouden, evenals het smeedijzeren hek, dat als af scheiding tussen de beide kapellen ge handhaafd blijft. Dit hek zal waarschijn lijk worden afgebrand en geolied, zodat de schoonheid van het oorspronkelijke drijfwerk niet langer verborgen blijft onder de verflaag. Men heeft overwogen de grafzerk van St. Liduina welke zich in de muur van de kapel van Huize Liduina bevond, naar de kapel van de kerk over te brenen, maar dit stuk is zo groot, dat er geen plaats voor gevonden kan worden. Men acht de tocht naar deze grafzerk overi gens een ideaal stuk voor de bedevaart. Relieken voor zieken Het is nog niet in ruime kring bekend, dat de mogelijkheid bestaat om voor ster vende zieken een reliek van de H. Li duina in een schrijntje in bruikleen te kriigen Er zijn er twee voor handen, die voor alle kath. Schiedammers beschik baar zijn in het hierboven vermeld ge val Men kan een aanvraag erom indie nen büde heer Coché, Warande 46, Tel. 67644. Het aantal pelgrims was het vorig jaar dubbel zo groot dan het jaar daar door. Van buiten de stad kwamen er ruim 5500 voor een belangrijk deel een gevolg van de grote H. Jaar-bedevaarten uit Rotterdam. Op 5 October het vorig jaar werd er in «de St. Liduinakerk een H. Mis opgedragen ter intentie van K. J. Huysmans, de Franse biograaf vandeH- Liduina. Waarschijnlijk zal het genoot schap van die naam ertoe overgaan ïed-r jlar een dergelijke H. Mis te laten lezen. De Beurs van St. Liduina Ter sprake kwam nog het werk voor de Beurs van St. Liduina. Gesproken werd bm de doelstelling hiervan te ver anderen, maar men meende, dat zij ge bruikt moest worden om te werken in ae geest, waarin de heilige haar beurs ge bruikte. Er zal door de speciale commis- GEBOREN: Krijn S. A., z. van L. J. A- van Gerven en N. A. van Luijk; Johanna Ph. A., d. van J. Th. A Westhuis en C W. Peters; Lena A., d. van L. den Ouden en A. M. v. d. Goes; Jan, z van J. Zwaan en A. Broekhuizen; Jan P., z. van J. Visser en M. M. Helderop; Marijke, d. van J. Dijkhuizen en P. J. Immerzeel, Nelly V., d. van C. Nieuwenhuijse en J. Visser; Maria A. L., d. van A. J. M"ld®r en M. A. Bekkers; Anna M., d. van A. H. F.Mjkens en H. P. A. van Rooijen; Wil lem-je, d. van A. W. Sliedrecht en H. A. Clausing. OVERLEDEN: D. Korver 1 jaar. reserve t.a.v. deze plannen, omdat voor al, de controle op de tekst zo moeilijk is en vele van deze gelegenheidswerken na een uitvoering begraven worden onder het stof van de archiefkasten. De groot ste belangstelling ging uit naar een muziekstuk. De organisatie van het ziekentriduum dreigt hinder te ondervinden van dé af wezigheid van de consumpties, welke aan de zieken worden verstrekt. Men rekent er echter op, dat er onder de Schiedamse middenstanders zoveel Liduina-vereerders en ook zoveel meelevenden met de zieken zijn, dat aan de oproep om iets beschik baar te willen stellen gehoor zou worden gegeven. Men heeft het vaste vertrouwen, dat deze keer de toegezonden formulieren niet in het bureau zullen blijven liggen. Voor het komende jaar rekent men op de Schiedammers in het algemeen om de ver ering voor St. Liduina levend te houden; juist in deze moeilijke tijden. De vergadering werd gisteren geleid Men schrijft ons: Zondag staat de bezoekers aan de Dam- laan een belangrijke wedstrijd te wachten. Dan komt het Haarlemse EDO op bezoek en daar de mannen van Schijvenaar nog niet geheel uitgeschakeld zijn in de strijd om het kampioenschap zullen zij er alles op zetten om de gebruikelijke overwin ning op Hermes te behalen. Men kan er echter op rekenen dat de Schiedamse club niet als gewillig slachtoffer zal fungeren. In de eerste plaats willen zij nu ook wei eens van een Haarlemse ploeg winnen. Verder zijn ze in het Blauwwitte kamp nog niet vergeten, dat het EDO was, dat in 1943 de kampioenskansen de nek om draaide en is er nu dus gelegenheid om op sportieve wijze wraak te nemen.. Dan bestaat er nog het feit. dat Hermes nog ongeslagen is op eigen veld en ten slotte: Als SVV nu eens van Blauw-Wit won en Hermes van EDOdan is er nog van alles mogelijk. Men ziet, er zijn redenen genoeg om alles op alles te zetten om Zondag te winnen en in ieder geval kan men verzekerd zijn van een felle strijd. Men schrijft ons: In sommige gevallen kan men zeer tevreden zijn met een gelijk spel en er zich op verheugen, dat men weer een puntje rijker is geworden. Zondag j.l. was dit aan de Bosrand echter geheel anders en was er eerder ergernis door het feit, dat de Rood-Groenen zich zo gemakkelijk een puntje hebben laten ontfutselen, ter wijl dit helemaal niet nodig was geweest. Wat is er tegen RCH toch weer roekeloos met de doelkansen omgesprongen en nu weten we heel goed, dat iedere kans geen doelpunt kan zijn, doch de manier waarop de SVV-voorwaartsen de mooiste kansen de nek omdraaien, doet je wel eens het hoofd schudden. Zondag a.s. staan de SVV-ers voor de laatste kans in deze competitie en zullen zij tegen de leiders Blauw-Wit, de strijd aan moeten binaen. Het missen van het kleinste kansje kan in deze wedstrijd fatale gevolgen hebben en daarom mag misschien de middenvoor er op gewezen worden, dat men Zondag in het Olympisch stadion kanjers van schoten van hem ver wacht inplaats van pingeltjes. Door het weder meespelen van Arie de Bruyn zal de voorhoede zeker aan kracht winnen en wanneer alle jongens zich bewust zijn van het grote belang dat deze wedstrijd in houdt, nu, dan mogen we aannemen, dat de Stadionbewoners nog niet klaar zijn met de Schiedammers en kan het slot van de competitie ook voor de SVV-ers nog erg interessant worden. Vanmorgen is de 19-jarige N. K., loop jongen van de boekhandel V., jiardoes in de Korte Haven gereden, zonder dat hiervoor enige reden bestond. Hij had gelukkig juist zijn belangrijkstebestel ling bij de Gemeentebibliotheek afgele verd, zodat de schade beperkt bleef tot vernielde tijdschriften en enkele boeken. Door een bij de fa. Kappelhof en Hoving werkende arbeider, is hij met een touw op het droge getrokken, waarna hij de fabriek bij een kachel heeft gewacht op droge kleren, welke zijn vader hem bracht. Hierna is de jongeman naar zijn woning aan de Mariastraat gegaan waar na de huisarts is geraadpleegd. In de St. Jan de Doper waren gisteren meer dan 300 KAB-ers en Ka jotters bij een om te luisteren naar Pater Engel- bertus. In zijn eerste toespraak beklemtoonde de spr. vooral dé onderlinge afhankelijk heid van de maatschappelijke standen en geledingen. Hij vergeleek de maatschap pij met het lichaam, dat in zijn geheel de gevolgen van de ziekte van een der organen ondergaat. Als de ene stand lijdt, blijft de andere niet vrij van smart. Dat is in het verleden wel gebleken. Dat wil echter niet zeggen, dat «r Be leefd wordt volgens deze grote waarheid. Want er is een detvgd voor nodig om dit inzicht te doen doordringen in het maat schappelijke leven. Die deugd is de sociale rechtvaardigheid. Zij stimuleert de samenwerking tot de andere standen niet alleen uit een bittere noodzaak, maar uit begrip. Zij brengt de mensen ertoe niet alleen het belang en de waarde van eigen stand te zien, maar zij heeft respect voor de andere standen. Zij leidt tot de waardering, die onont beerlijk is voor de bitter noodzakelijke samenwerking tussen de standen. Terughoudendheid, naijver, ja zelfs haat en vijandigheid komen in haar licht ie staan voor wat zij zijn: de aanranders van de Christelijke gemeenschapsge dachte. In haar wordt de kracht gevonden het egoïsme uit te bannen, zowel het per soonlijke als dat van de groep. Zijn wij niet te veel opgevoed ui de individualistische sfeer?, zo vroeg pater Engelbertus. Doorbreek die verkeerde instelling bij: uw-kinderen. Leer ze Waar dermg hebben voor alle mensen van welke rang of stand ze ook zijn. De bron van de deugd van sociale rechtvaardigheid kan geen andere zijn - is geen andere dan- de liefde. Hoe zal de mens de rechtvaardigheid beoefenen, als hij de liefde niet kent. En die liefde heeft zo'n diepte, beschouwd vanuit ons aller kindschap God's; God, de Vader van alle mensen. Daarin ligt voor ons een Inspiratie, die alle defaitisme overwint, want het is mogelijk te leven voor het ideaal vail een gelukkige mensheid en het is waard te leven voor dit ideaal. Bidden we wel eens voor dit ideaal? Bidden we wel eens voor onze 'beweging?, zo vroeg spr. Nederland zou spoedig een welvarend en gelukkig Nederland kun nen zijn, als er onder de arbeiders velen waren, die dagelijks bij hun gebed, baden voor die Katholieke sociale werkers, die vechten voor het herstel van de door God gewilde maatschappelijke orde. Ons gebed moet hum werk bevruchten. Hierna werd een kort lof gecelebreerd door de geestelijk adviseur pater Rog mans O.P. Er wordt grof de lijn getrokken op het Koemarktplein. En nu bedoelen wij niet door de mensen,die daar krachtens de nooduitkering-Drees het recht toe hebben, maar door flinke kerels met forse handen en gespierde ruggen. Zij trekken al dagen lang de nieuwe telefoonkabels, welke onder het water van de Lange Haven door naar het Westen van de stad gelegd wor den. Er staat een man met een fluitje bij om het lijntrekken gezamenlijk en in ver eniging te doen plaats hebben. Het tafe reel krijgt dan iets van een illustratie bij het bekende Russische Wolgalied. De Wolgabootsman, die zijn schip voortzeult. Met dit al is het in deze buurt een heksenketel vanwege alles wat er aan lijnen en buizen gelegd wordt. Dat het nog goed gaat, is te danken aan veel politie, aan veel inschikkelijkheid en aan de onverstoorbaarheid van de betrokke- iwn 040*140 VOO* SCH if DAM lOMStKfKfM 73e Jaargang No, 21478 De kantoren der Kedactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he' gebouw K K Volkspond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66152; Telefoon Kedactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs t 4.95 per Kwartaal J l iu pel maand f 0.40 per week. Adveilentie-pru* °P gewone Kolombreedte t a oei millimeter hoogte I zonden Mededelingen op redactionele nbreedte f 0 36 pel millimeter Hoogte, contract geiden lagere taneven. welKe de amnimstratie of DQ de erkende tie-bureaux verkrijgbaar zijn. (Kleine aüvertentiëntot 20 et Elk woord meer 3 ct. ...om 60. woorden. Plaatsing uitsluitend o,i vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden geplaatst overeenkomstig de Regelen het Advertentie-wezen. B i De collectieve reclamecampagne tot sti mulering van de bierafzet heeft er onge twijfeld toe medegewerkt dat de omzet daling tot staan is gekomen en in de tweede helft van het jaar zelfs in een stijging veranderd, aldus meldt de direc tie van de N.V. Z.-Hollandsche Bierbrou werij in het verslag over 1949-50. De omzetstijging is nog niet van een zodanige omvang dat het brouwerij'be drijf weer op een rendabel peil is ge komen. De verbeterde vooruitzichten zijn echter verheugend. Indien de accijnsver laging nog lang wordt uitgesteld is de vrees gewettigd dat een verdere prijsver hoging van fust- cn fleshier zal moeten volgen. De bierexport bleef op een gunstig peil en zal ook in het komende boekjaar waar schijnlijk een gunstig verloop hebben. De bedrijfsresultaten van hotels, café's en restaurants zijn bevredigend. De bedrijfswinst beloopt 246.213 (242.890). Na aftrek van afschrijvingen ad 192.213 (188.890) wordt voorgesteld op de preferente aandelen een onveranderd dividend van 15 pet. uit te keren, terwijl op de gewone aandelen evenals vorig jaar het dividend wordt gepasseerd. Gedurende de maand Februari zijn in de Nieuwe: Waterweg aangekomen 1096 zeeschepen met een inhoud van 1.650.303 netto reg. tons. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Von- delingenplaat) 922. Schiedam 17, Vlaar- dingen 49, Maassluis: 11, Hoek van Hol land 54, Dordrecht 21, Zwijndreeht 5, Capelle a.d. IJssel 3 en overige havens 14. Gedurende dezelfde maand van vorig jaar kwamen in de Nieuwe Waterweg binnen 811 schepen met een inhoud van 1.345.706 netto reg. ton?. Schepen Netto reg. tons 1951 2263 3.558.870 1950 1982 2.910.861 Op 2 April zal de laatste Nederlandse soldaat Indonesië verlaten. Er blijft slechts een Ned- militaire missie achter van 2000 man. Ook de Ambonezen met tijdelijke K.L. status trekken uit Iiidó- nesië weg. Na 2 April zullen volgens schema nog 11.500 Ambonezen Oï afvloei ing wachten. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van De fensie vandaag aan Aneta medegedeeld Op 2 Maart zullen volgens schema 9GO Ned. militairen en Ambonezen met tijde lijke K.L.-status met de „Roma" uit Priok vertrekken. Op 20 Maart verhak ken 850 man met de „Gastel Bianco" op 26 Maart 500 met de ..Dorsetshire", op 2 April 1.642 met de „New Australia" en voorts 1.000 met de' „Showburn" uit Sura- baja. I Nu,... 281 648.009 zijn 2 bunkerboten inbe- Hierbij grepen. ROTTERDAM, 28 Februari XS51 190 ton super Dokkum; 100 ton id. Assen; 108 ton kunstmest Amsterdam; 150 ton maïs Aarle-Rixtel; 208 ton stukg. Amsterdam; 250 ton ld. den Helder; 257 ton id. I.-varen; 400 ton id Amsterdam; 358 ton gerst l.-varen; 122 ton kali Keidonk; 4€5 ton div. granen l.-varen; 122 ton id. Zutfen; 111 ton rogge Venlo; 80 ton lijnzaad Amsterdam; 96 ton veevoeder Almelo: 125 ton cellulose Wage- ningen 222 ton meel Maashees: 70 ton palen den Bosch; 450 ton rtjst l.-varen; 6 vletreizen In de ouderdom van 93 jaar is gister avond in Huize St. Augustinus te Alk maar, waar hij sedert 1930 verblijf hield, na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der stervenden, overleden de zeereerw. heer J. H. M. Peeperkorn, emeritus-pastoor van Limmen, de oudste priester in het bisdom Haarlem. De overledene werd 4 October 1857 te Alkmaar geboren en door mgr Snickers 19 Augustus 1883 priester gewijd. Achter, eenvolgens was hij kapelaan te Haarlem, mermeer, Middelburg, Rotterdam (H. Laurentius), Sassenheim en Zaandam. Op 22 Juni 1901 werd hij tot pastoor te Schoorl benoemd. Na een zevenjarig pas toraat aldaar werd hij 14 November 1908 benoemd tot pastoor te Limmen, waar h( tijdens zijn 21-jarig pastooraat een schoo stichtte. De plechtige Uitvaart zal Zaterdag a.s. geschieden in de dekenale kerk van St. Lauréntlus te Alkmaar, waarna de ter aardebestelling Volgt op het R.R. kerk hof te Limmen. In de nacht van 27 op 28 Februari is ingebroken in een ju w e lier s w i Jvk el aan de Gouverneurlaan in Den Haag. Het ongenode bezoek drong de achterzijde van het perceel binnen, na eerst over een viertal schuttingen te zijn geklom men. In de winkel werden 90 damesrin- gen en 85 herenringen van goud en doublé ontvreemd benevens 50 a 60 he- renpolshor 1 ogesDe waarde van het ®e- stolene bedraagt minstens 16.000. De politie heeft de zaak in onderzoek. De British Council heeft aan acht Ne derlandse studenten beurzen uitgereikt voor het studiejaar 19501951. De Ne derlanders studeren aan verschillende Universiteiten in Groot-Brittannië en hun vakken variëren van Physica tot rhythmische gymnastiek, en van interna tionaal recht tot studie van het preser veren van oude schilderijen. Hans Kaart bevindt zich op het ogen blik aan boord van de „Bloemfontein" op weg naar Nederland. Medio Maart komt hij in Antwerpen aan. Vandaar gaat hij naar Brussel en dan per vliegtuig naar Amsterdam. Prof. mr C. P. M. Romme heeft van morgen om 12 uur een gezamenlijke be spreking gehad met de fractieleiders en waarnemende fractieleiders der vijf grote partjjen, de heren Oud (WD), Schouten (AR), Tllanus (CHU), Burger (PvdA) en pater Stokman (KVP)- Nu de kabinetscrisis reeds meer dan een maand duurt, rijst de vraag hoe het parlement de achterstand, welke allengs is ontstaan, zal kunnen inhalen. De Tweede Kamer heeft nog geen enkele be groting voor 1951 volledig afgedaan. In de eerste plaats kan het Paasreces natuurlijk vervallen, want een reces is nergens voorgeschreven. Voorts zal er wel niet veel anders opzitten dan dag en avond gestaag te vergaderen, tenzij de nieuwe regering, wat niet onwaarschijnlijk ls, belangrijke wijzigingen op de be grotingshoofdstukken zou aankondigen. Men zou dan op een zeer vlugge wijze kunnen komen tot voorlopige vaststelling der begroting. Is zulk een begroting wet geworden, dan spreekt men van een credietwet. In een credietwet kan ook worden bepaald, dat zij voor een half jaar geldig is. Zulk een bepaling brengt met zich mee, dat over de helft der uitge trokken bedragen kan worden beschikt. Vroeger kwam het systeem van crediet- wetten meer voor dan tegenwoordig. De laatste maal werd het toegepast In de zitting 1919/20. Patrouilles van de V.N. zijn gisteren weer doorgedrongen in dé buitenwijken van Seoel, de voormalige Zuidkoreaans* hoofdstad. Na de gestelde opdrachten te hebben uitgevoerd, trokken zij zich weer terug. Het is aan de fronten in Korea giste ren tamelijk rustig gewenst, rriede als ge volg van het slechte weer. Op enkele punten hebben de verbonden troepen enige terreinwinst behaald, maar de grote verdedigingslinie van de communis ten hebben z(j nog niet bereikt. Deze linie wordt, aldus hebben luchtyerkenners waargenomen, met koortsachtige haast versterkt. Van Juni tot 23 Februari hebben de Amerikanen in Korea 86.™ man aan do- den verlorén. Het totale aantal verliezen (gewonden en vermiste» inbegrepen) be draagt 50.675. De Amerikaanse define- ming aan de Koreaanse campagne héeff; tot nu toe een bedrag van om en nabij 14 milliard .dollar gekost. De Ameri kaanse en Zuidkoreaa.nse .vlootstrijd- krachten hebben in totaal 69 schepen (grote en kleine) verloren, o,m. twee kruisers, elf torpedobootjagers en vijf mijnenvegers. i'jst sir.. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde hedenmorgen de 46-jarige distil lateur W. M. uit Schiedam tot een ge vangenisstraf van drie maanden. Hij zou in Mei 1945 op een buitenge woon aangiftebiljet zijn zuiver inkomen over 1941, 1942 en 1943 onjuist hebben ingevuld. Ook zou het in September 1945 opgegeven vermogen van 480.273,94 niet juist zijn en verder zou de opgegeven winst over 1944 en van 1 Januari tot 1 September 1945 resp. 51.477,80 en 1.000 niet kloppen. Tenslotte zou hij in strijd met de waarheid aan de adjunct- accoun tant van de Rijksbelastingen hebben meegedeeld, dat twee personen .een auto en twee zeiljachten voor hem hadden verkocht. Wegens overtreding van het buitenge woon navorderingsbesluit was een ge vangenisstraf van zes maanden tegen hem geëist. Moskou laat de drie Westelijke grote mogendheden nog steeds wachten op een antwoord op de nota van 19 Februari, dié betrekking had op een eventuele vier- mogendhedenconferentle. Dit maakt hét onzeker of een bijeenkomst van plaats vervangers der „gróote vier" op de voor gestelde datum 5 Maart ftiogeltjk zal zijn, zelfs al zou de Sovjetunie met het voorstel accoord gaan. Een ander communistisch arttwoord "op een voorstel tot besprekingen tussen de communistische en dé niét-communisti- sche wereld, waar de Westelijken nog np WftCntén, ls dat, van dA van king op een toenaderingspoging vah Nas- rollah Entezani, de Perzische voorzitter van de V.N,-commissie vart goede dien sten voor Korea. Wjj vernemen, dat met ingang van 1 Maart a.s. de premies voor de vrijwil lige ziekte-verzekering voor de geza menlijk in Utrecht en omgeving wer kende ziekenfondsen zullen women ver hoogd en wel als volgt: van ƒ0.65 per week op 0.80 per week; van ƒ0 80 per week op 0.95 per week: van 1 per- week op 1:20 per week; van 1.20 per week op 1.45 per. week. .-ha- v V *s& Dje Canadese marine deelt mede, dat zij marihe-attaché's naar Nederland en Zweden zal zenden. Kapitein-luitenant ter zee Francis J. D. Pemherton, 46 jaar, gaat, naar Den Haag. De heer D. G. van Beuningen zou, naar het A.N.P. meldt, stappen hebben onder nomen, om de directeur van het_ scheikun dig laboratorium der Belgische musea, prof. Coremans, die mede het deskundig onderzoek leidde in de zaëk Meege ren-Vermeer, voor het gerecht te dagen. Het proces zal te Brussel worden gevoerd, tenzij de Nederlandse justitie mocht be sluiten tot herziening van het in 1946 te Amsterdam gehouden proces. De heer Van Beuningen heeft prof. Coremans kort geleden „en brief gezon den, waarin hij o.a. mededeelt in het bezit te zijn van een dossier met bewijzen, die in de jaren na het Primes zijn verzameld en waaruit duidelijk de authenticiteit van prt nf>nen Jen 50 D Hoof deur J Kuijpers edacteur; j. M. Haseket De drie electrische lieren, die gezorgd hebben, dat de kraanarm boven kwam, hebben, nu gezorgd, dat het 30 ton zware stuk bunker, dat bij de Gusto voor de glasfabrieken gebouwd is, op zijn plaats kwam. De arbeiders zijn er van 9 uur tot 's middags 3 uur voor in touw geweest zonder te schaften. Toen hadden d* op drachtgevers zo'n respectvoor 't werk, dat verzet was, dat er amandelbroodjes aan gerukt kwamen en de vlaggen in top gin gen. Aanvankelijk zou dit laatste niet ge beurd zijn, omdat dan vlaggengeld moest worden uitgekeerd, maar dit is er toch gekomen. Want 30 ton 30 meter hoog hijsen op een stalen bouwgeraamte is zelfs voor Gusto en de Ver. Glasfabrieken een staaltje vakwerk om over de brug voor te komen. Gisterenavond heeft dokter R. H. M. Geerdes, de geneesheer-directeur van de Dr. Noletstichting in intieme kring af scheid genomen. Aan dit afscheid was da strijd verbonden tussen het verstand dat de werkelijkheid van het gebeuren als waar ziet en het gemoed, dat die werke lijkheid niet kan aanvaarden. Het is daar om geen afscheid geworden met brillante toespraken, maar eerder een gebeuren, waarbij men zich indringer voelt, omdat hier de harten open staan van al diege nen, die er geen gewoonte van maken met hun gevoelens té paraderen. Wat in de ,,Te Deum" tijdens het af- scheidslof, opgedragen door rector Camp- fens, door allen vol dankbaarheid werd herdacht, n.l. een leven geheel gesteld in dienst van de zieken en allen en alles, daarbij betrokken, werd tijdens het dank lied in de refter van de verpleegsters toch nog tot een vaarwel, waarin het hart, juist uit dankbaarheid, schrijnde Rector Campfens sprak namens allen het af scheidswoord. Dokter Geerdes kon enige tijd geleden t.a.v. zijn gezin zeggen: „Wij zijn nu bijna klaar". Vier priesterzoons, twee huisvaders en twee huismoeders. Veertig jaar geleden was de bul uitge reikt, dié U sindsdien gemaakt heeft tot een voortreffelijk instrument in Gods hand om de hobd en het leed te lenigen van de zieken. Dank zij deze bul kon U ruim twintig jaar geleden geneesheer- directeur worden van dit ziekenhuis, dat U hielp bouwen en dat door Uw wijs be leid is geworden DIT ziekenhuis. de rector. Gij moest omgaan met aller slag mensen, met de religieuzen, me 'lekenverpleegsters en met het "4*® delijk personeel. Gij hebt aller dan a - heid verworven. Nu kunt gü o°k uw werk als geneesheer-directeur g0 - „Ik ben bijna klaar in dit huis Maar al zal uw regiem ten emde lopen het bestuur zal mogen biij ven profiteren van uw ervaring en van uw inzichte Het bewijs van dankbaarheid voor uw werk gewerd u enige tijd geleden, toen het de plaatsbekleder van Christus op aarde behaagde u te benoemen tot Rid- der in de Orde van Gregorius de Grote. Het was een voorloper van de oneindig grotere onderscheiding die U zal wachten, als uw aardse werk volbracht is. Namens allen, werkzaam in het huis bood Zr. Arends aan dokter Geerdes een album aan met foto's, die de Dr. Nolet stichting van alle kanten hebben vastge legd. Aan mevr. Geerdes bood zij bloemen aan Een kaartje van zusters en leken verpleegsters zong vervolgens het af scheidslied. Hierop nam de scheidende directeur het woord. Het was kenmerkend voor zijn persoonlijkheid, dat hij eraan herinnerde, hoe hij in 1927 getracht had niet benoemd te worden, omdat hij meende, dat dit geen taak voor hem was, daar hij er niét vol doende inzicht in had en ook om andere redenen. Dank zij de grote pressie had hij toen de benoeming aanvaard. Er zijn er nog maar weinigen, die we ten hoe klein het toen was. De heer Kóm- panus is de enige, die die tijd nog heeft meegemaakt, toen het ziekenhuis begon met 15 zusters en wat andere hulpen. Het verheugde de directeur zeer, dat juist Kompanus getuige is van wat er van hét kleine begin geworden is. Hij is een van de mensen door wiens werk, op zo be scheiden plaats vèrrioht, het ziekenhuis kon groeien. Als hem-zelf lof was toegezwaaid, dan aanvaardde hij die voor een klein deel, omdat zijn dankbaarheid op de eerste plaats uitging naar diegenen, die met hem hadden Samengewerkt. Aan de Eerw. Zusters is de Uitgroei van het ziekenhuis °P de eerste plaats te danken. Overal, waar de congregatie zich vestigt, brengt rij direct de goede sfeer van de zieken verpleging mee, omdat zij zich zo hierin heeft ingeleefd. Niet alleen de verpleging is succesvol, maar ook al het andere werk, dat hierbij komt kijken. Hartelijk dank bracht spr. ook aan de jongere garde, die der lekenverpleegsters, die sinds 1943 aan het ziekenhuis verbonden is. Gij doet niet alleen uw werk, aldus dr. Geerdes, omdat gij het geleerd hebt, of omdat het u klaar maakt voor uw toekomstige leven, maar vooral uit liefde en opofferingszin. Tot slot dankte spr. ook het andere personeel, dat op vaak onzichtbare plaat sen zorgt, dat alles draaiende blijft. Hij hoopte, dat allen zouden meewerken om het ziekenhuis tot nog groter bloei te brengen en dat zijn opvolger, dr. Kunze, aller medewerking zou ontvangen. Na deze woorden namen allen persoon lijk afscheid van de scheidende directeur. Vanmorgen is de nieuwe directeur dr A. L. J. Kunze, die gisterenavond met zijn echtgenote reeds aanwezig was na een H. Mis te zijner intentie opgedragen en een enigszins feestelijk ontbijt met zijn nieuwe taak begonnen. "Het Laatste Avondmaal" zou blijken. Het slot van deze brief luidde: .Jn verband hiermede waarschuw ik u, dat, indien u niet bereid is, de door u bij het onderzoek gemaakte fouten te erken nen, ik gedwongen zal zijn, deze zaak voor een competente rechtbank te brenr gen. Ik verwacht uw antwoord voor de 15de Februari". Prof. Coremans heeft hierop slechts ge- antwoord, dat het schrijven van de heer Van Beuningen blijkbaar op een misver stand berust. 1 Naar verder nog te Brussel wórdt ver nomen, zal binnenkort van de hand van Jean Deboen het reeds eerder door Ons vermelde werk verschijnen, waarin hij bewijzen aanvoert vóór de authenticiteit van de „Emmaüsgangers" en „Het Laatste Avondmaal", en waarin hij verklaart, dat dit wel degelijk échte Vermeers zijn. Jean Decoen zal dêzé maand te Rotter dam verschillende lezingen met lichtbeel den geven, waarbij hij zijn stelling voor de echtheid van genoemde schilderijen zal verdedigen. De voorzitter van de afgetreden rege ringsraad der Nederlandse antillen, mr N, Debrot, heeft de gouverneur verslag uitgebracht in verband met diens ver zoek een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de vorming van een regeringsraad, die steunt op een zo breed mogelijke basis en waarin vertrouwens mannen van alle partijen of van partij- groeperingen zullen zijn opgenomen. Mr Debrot zag geen mogelijkheid een der gelijke regeringsraad samen te stellen, zodat hij niet geslaagd is. Groote Beer, Amsterdam naar Sydney, passeerde 28 Febr. Kaap Carbon. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta naar Amsterdam, passeerde 28 Febr. Kaap Bon. Kota Inten, Sürabaja naar Rotterdam, pas seerde 28 Febr. het 1%-graadskanaal. Nelly, Dlakarta naar Amsterdam, 28 Febr, op 575 mijl O.Z.O. van Socotra. Sibajak Rotterdam naar Melbourne, 28 Febr. op 500 mijl van de N.W. Kaap (Australië). Willem Ruys, Djakarta naar Rotterdam passeerde 28 Febr. Ouessant, Nu Nevada als 36e staat het amende ment op de Amerikaanse grondwet heeft geratificeerd, waarbij voortaan aan de president der V. S. niet meer dian twee ambtstermijnen worden toegestaan, wordt deze bepaling automatisch van kracht. Zij. is echter nog niet vsan toepassing pp de huidige president, Truman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2