Gromyko komt Maandag naar Parijs GRIEP maakte slachtoffers Bidault kabinetsformateur met zeer geringe kansen Go S Prof. Romme heeft zijn programma klaar Hoe aanval op geschiedde „Rok troops. All okaye" detachement Duitsland erkent definitief zijn schulden NG'_ Overleg in Den Haag en in ParijsHoop op Romme en Russen Conferentie van plaatsvervangers over agenda Ambonezen in 't gelijk gesteld Aflevering vee voeder gehalveerd Vrijdag 2 Maart 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hyde over Britse communisten Voornamelijk bij de oudste generatie Zal de Raad van de Republiek ingrijpen? URANIUM IN INDIA Voor de verdediging van Amerika Vier gevangenen ontsnapten Besprekingen met de fractieleiders Effectenkantoor failleert LAGEN Met de handen omhoog kwamen de mannen in hei wit en het groen Sinister hoorngeschal Humoer om Bevin Korea-vrijwilligers vertrekken In ruil daarvoor wetgevende en economische bevoegdheden WEERBERICHT J Kominform lioudt hem meer m t oog TRUMAN VRAAGT ANDER HALF MILLIARD EXTRA MET BEHULP VAN BEDDE- GOED DE VRIJHEID TEGEMOET CHURCHILL MOET RUST HOUDEN Het overleg in gang KUNT U NOG ZINGEN? mm „Wonjoe moet behouden blijven PP» Koks en schrijvers in de stellingen Hoge Raad verwerpt cassatie- middelen van de Staat fr De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Veranderlijke bewolking met nu en dan opkla- riiigen en hier en daar enkele lichte sneeuw buien. Meest matige Oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperatuur slechts enkele graden boven het vriespunt. Zaterdag 3 Maart: Zon op 7.24 ""r, onder 13.22 uur. Maan op 5.43 uur, onder 12.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Sovjet-Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Audi ei Gromyko, heeft gistermiddag aan de ambassadeurs van de Westerse „Grote Brie te Moskou het Russische antwoord overhandigd op hun nota s inzake 'le voorgestelde Viermogendheden-conferentie. Volgens een officiële mede deling van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de Russen er in toegestemd, dat a.s. Maandag te Parijs een conferentie van de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken worut ge houden, ont te trachten een agenda voor de eigenlijke bijeenkomst op te stellen. De Russen komen met zeventien man, onder wie Andrei Gromyko, Anatole Lavrentier, beiden plaatsvervangende mi nisters van buitenlandse zaken, en Vlad'- mir Semeonov, buitengewoon ambassa deur en gevolmachtigd minister in Oost- Duitsland. De Amerikaanse delegatie vertrekt vannacht en staat onder leiding van de reizende ambassadeur, Philip Jessup. Ernest Davles is de ieider van de Britse delegatie. Hij zal worden vergezeld van Ivo Mallet, vertegenwoordiger van En geland op de conferentie der plaatsver vangers over Oostenrijk, en Jeffry Harri son, deskundige in Sovjetrussische aan gelegenheden aan het ministerie van bui tenlandse zaken. De tekst van de Russische nota is nas niet gepubliceerd. Volgens Modermott, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, werd het besluit t0' het bijeenroepen van de conferentie ge nomen na overleig tussen de drie Weste lijke regeringen, toen de Sovjet-no, ontvangen was. Naar verluidt handhaaft de Unie in deze nota haar verklaring, me Donderdagochtend heeft schoutbij nacM C. W. Slot, aan boord van Hr Ms Mem verdedigingskruiser „Jacob van neems kerekin de haven van Nieunjedien het commando over de zeemacht in Nederland overaenomen van vice-admiraaiJ. J. u. Willinge Na de overdracht van het com- mando schudden de scheidende comman dant vice-admiraal en diens opvolger (rechts) elkaar de hand. in de nota van 5 Februari vervat was. dat de Westelijke mogendheden de over eenkomst van Potsdam hebben geschon den door West-Du iteland te willen her bewapenen. Het „schijnt dat de Russen een bredere basis voor besprekingen dan alleen de Duitse kwestie een eis van het Westen hebben geaccepteerd, aldus Mc Dermott. Mc Dermott deelde op een haastig bij eengeroepen persconferentie mee, dat de Sovjet-nota niet op een werkelijke wijziging in de houding van Moskou duidt, die de hoop zou kunnen aan wakkeren op een gunstig resultaat van een bijeenkomst der vier ministers. De heer Douglas I-Iyde, die 3 jaar ge leden nog een leidende propagandist was van de Britse communistische partij, heeft, naar Reuter uit Londen seint, een radio rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Kominform de Britse communisten thans een ernstiger taak heeft gegeven dan in het verleden. Omdat Engeland beschouwd werd als ver verwijderd van de kans op revolutie, werd c!e Britse communistische partij tot nu toe als van geringer belang beschouwd. De politiek van de Westerse bewapening ter verdediging tegen agressie heeft In de communistische politiek verandering ge bracht. „De communisten weten maar al te goed, dat Engelands rol in die defensie politiek beslissend kan zijn", aldus mr Hyde. „Dit betekent, dat de rol van de Britse communistische partij in de ogen van de Kominform eveneens van beslissend be lang wordt", zeide hij. „In de toekomst zal de Britse commu nistische partij bijna zeker meer belang stelling genieten van de Kominform", aldus mr Hyde, „hetgeen vermoedelijk meer hoofdpijn betekent voor zeker Iemand hier". Volgens de op dit ogenblik bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek beschik bare cijfers zijn in de maand Januari 1951 in de gemeenten met meer dan 20.000 in woners, te zamen omvattende bijna 60 procent van de totale bevolking van ons land, in totaal 180 personen aan influenza overleden n.l.: 26 in de periode van 1 t.m. 7 Januari, 44 in de periode van 8 t.m. 14 Januari, 50 in de periode van 15 t.m. 2. Januari, 38 in de periode van 22 t.m. 28 Januari en 22 in de periode van 29 t.m. 31 Januari. Van deze 180 slachtoffers waren er (Telefonisch van onze Parijee correspondent.) Nadat Pleven, de premier van het aftre dende Franse kabinet, gisteren de uit nodiging om 'n nieuwe regering te vor men wegens persoonlijke .redenen (ern stige ziekte van zijn echtgenote) van de hand had gewezen, heeft president Auriol Bidault (MRP) ongedragen te onderzoeken of deze de oplossing van de crisis kan vinden. Bidault zal in de loop van de dag het resultaat van zijn onder zoek aan de president mededelen. Men had in vele kringen verwacht, dat Auriol Ramadier (Soc.) zou hebben aan gezocht, aangezien diens partij zich niet aan een bepaald standpunt heeft gebon den en daarom als bemiddelaarster zou kunnen fungeren om tot een gemeen schappelijke houding der democratiscne Partijen te komen. Deze kans is overi gens al verijdeld, omdat de centrale partij in de Kamer, de radicalen zich gehaast heeft een uitspraak te doen, die elke minnelijke schikking onmogelijk maak* Zij heeft verklaard, niet in een regering te willen treden, dis niet de dubbeie stembusgang aanvaardt Ook de partij van Pleven (de dem. unie van het verzet) heeft haar standpunt vastgelegd en wel op het arrondisse- mentsstclsel, dat ook stemming en her stemming beoogt. lan de zijde der socialisten en MRP taan nu ernstige stemmen op om de kies wetherziening niet alle andere vraagstuk ken te laten overheersen; ook de grond- 4 ioninr bijv. wordt als zeer drin gend gevoeld Een kamerontbinding is, de erondwet niet herzien is, niet zolang de g onder de thans gel- wenseljjk, a g- communisten dan in dende bepalingen ae worden onee de regering zonden nomen totdat de verK„„maant nieuwe gering heeft mogelijk gemakt Men is dan ook vo,!slt^a«^komcn maar men kan voor de *Kijek t_e staan, dat de raadjon de J> maar men kan voor de v^Tassiu^ kom-n te staan, dat de raad van de rep diie de plaats inneemt van ae ,^Pn senaat, - met meerderheid van s» een kieswetaanneemt, die dan kamer alleen verworpen kan - eveneens met constitutionele heid, iets dat vrijwel onmogelijk jb. kamer zou zich dan een verkiezings j opgedrongen zien, die slechts doo:r - kleine minderheid wordt begeerd. De minderheid heeft nu reeds het voor dat Bidault het eerst aan de beurt w ge komen, die, gezien de onverzocnlij luie, der partijen, een al zeer slechte kans van slagen heeft. n De minister voor de natuurlijke hulp bronnen en het wetenschappeiyk onder zoek in India heeft in het parlement ver klaard, dat de Indiase commissie voor atoomenergie de bouw van een atoomzuil in India in overweging heeft genomen. De minister deelde verder mede, dat in het midden en Oosten van het land uraniumlagen zyn aangetroffen, waar thans een uitgebreid onderzoek gaande is. Gisteren op de oprichtingsdag van de voormalige He Divisie 7 December, heeft de oud-commandant, gen.-majoor W. Baay, bij het nationale monu ment op de Dam een krans gelegd ter herdenking van de gesneuvelden der divisie. Vele oud-leden waren er bij tegenwoordig, evenals familieleden van de gevallenen. President Truman heeft het Congres Donderdag gevraagd om een extra be drag van 1.454 millioen dollar voor de defensie-productie en de programma's voor de burgerlijke verdediging. Het be drag werd gevraagd voor het lopende be lastingjaar, eindigend op I Juli. Een mil liard dollar hiervan moet noodbureaux in staat stellen de productiecapaciteit der fabrieken en de bevoorrading op grond van de wet op de productie voor de de fensie te vergroten. 403 millioen dollar zijn bestemd voor de burgerlijke verde diging. slechts 24 beneden 50 jaar, 39 van 50 t.m. 69 jaar en niet minder dan 117 van 70 jaar en ouder. Een vergelijking met de griepepidemie in 1949 is nog niet geheel mogelijk, aan gezien de influenza toen vooral in Fe bruari veel slachtoffers heeft geëist. In Januari 1949 stierven in de gemeenten boven 20.000 inwoners 279 personen ten gevolge van influenza. Stelt men dit aan tal tegenover de 159, die in dezelfde ge meenten (er zijn inmiddels enkele ge meenten boven 20.000 inwoners bijgeko men) in Januari van dit jaar aan influen za overleden, dan blijkt dat de epidemie voorzover het de hier beschouwde periode betreft, ditmaal van veel minder ernstige aard is geweest. Gisterennacht zijn vier gevangenen uit een cel op de derde verdieping van net huis van bewaring aan de Gansstraat t? Utrecht ontsnapt. Alvorens er vandoor te gaan hebben de vier gevangenen, die in verband met een inbraak waren inge sloten. eerst het meubilair van hun cel gesloopt. Langs aaneengeknoopte repen van het beddegoed nebben zij de begane grond van de binnenplaats bereikt en daarna kans gezien de hoge buitenmuur over te klimmen. De uitbraak is in de vroege ochtend bemerkt. Onmiddellijk werd op onderzoek uit getogen Een politiehond raakte het spoor sppedig bijster, maar reeds gistermiddag heeft een rechercheur een der inbreker», zekere R N. in de binnenstad op straat ontdekt en ingerekend. Een tweede van het viertal heeft zich in de loop van de dag weer bij de gevangenis aangemeld Churchill moet op advies van zijn art sen enige dagen rust nemen. De zeven achtereenvolgens en zeventig jarige oppositieleider heef; 's Gravenhage, Donderdagmiddag (Van onze parlementaire redacteur) Het feit, dat de informateur gisternacht nog zijn program vaststelde en gisteren de vijf fractieleiders tezamen ontving, bewijst wei dat hij over zijn informatie-opdracht geen gras laat groeien en tevens dat hij eerst de zeer brede basis wenst te on derzoeken al betwijfelt men in politieKe kringen in Den Haag wel of met de be staande moeilijkheden en vooral die m- zake Nieuw-Guinea, deze zeer brede basis wel mogelijk zal zijn. Het antwoord is nu aan de fracties, die wel met spoed bijeen zullen komen om de voorstellen van de informateur te bestuderen en te bespre ken. Eerst daarna zal kunnen blijken, op welke basis prof. Romme eventueel zal kunnen slagen. Gistermiddag en gisteravond hebben mag. Stokman (KVPi en zevenug jtuige uWu»hicjciuci I heren Rnrp-pr (PvdA! en Sehnu- zijn afspraken voor Maandag en Dinsdag ®n üe.„"en 7^gr 4 afgezegd. ten (AR) prof. Romme bezocht tot het Inwinnen van nadere inlichtingen om trent het door hen inmiddels bestudeer de ontwerp-program,'dat de heer Rom me des morgens aan de vijf fractieleiders gezamenlijk had aangeboden. Gisteravond om zeven uur heeft de fractie van de KVP in het gebouw van de Tweede Kamer vergaderd over het concept-programma. Vandaag zouden de overige fracties bijeenkomen; van de VVD houden zelfs de fracties uit de beide Kamers een ge meenschappelijke vergadering. Op aanvraag van M. F. Hasselaars effectenkantoor, te Hilversum, is giste ren door de Amsterdamse rechtbank het faillissement van dit effectenkantoor uit gesproken. Rare vraag? Sarcastische vraag? De vragende kop is noch het een nocih hffit ander. De vraag is een eenvoudige vraag zonder meer omdat er eenvoudig weinig of niet meer gezongen wordt. Wat dat betekent, wordt scherp opgezet in een artikel van het voortreffelijke tijdschrift „Opvoeding, Onderwijs, Gezondheids zorg". We zullen enkele flitsende volzin nen aanhalen. Op de uurrooster staat de zangles op d<e zelfkant, waardoor deze 'les het ge makkelijkst kan wegvallen. De zang is niet meer ingeweven in de levensfunc ties van het volk. De zang wordt hoe langer hoe meer weggezogen uit de volksfeesten. Tot in het begin dezer eeuw was een volksfeest niet denkbaar zonder dat de zingende massa haar ziel bevleugelde door hymnen en cantaten. Muziek is amusement, middel tot af leiding en verstrooiing. De mens is van actief passief, de mu ziek gaat langs hem heen, zoals elders in het artikel nog wordt opgemerkt, als wa ter over een oliejekker. Bovengenoemd orgaan vraagt en roept om begrip bij aHen, die verantwoorde lijkheid dragen, voor d.e opvoedings waarde van zang en muziek. Want wil Je cultuur zich handhaven, dan moet zij in derdaad diep in het volksleven geworteld zijn. Bovendien is het niet alleen een kwestie van al dan niet zingen. Er zit aan deze zaak meer vast. Ook die kant wordt in het tijdschrift belicht. Er komt daarbij te pas lichaamsbeheer- sing. Het gehoor wordt gescherpt. Het gevoelsleven wordt verbreed, verfijnd, veredeld; scheppende ziele krachten wor den gewekt, wat bevorderlijk is voor de persoonlijkheid. Ontvankelijkheid wordt gewekt voor geestesgoederen. Tenslotte is er ook nog de sociaal bin dende factor ten bate van groepssaam- horigheid. Dit geldt plaatselijk, dit geldt van een volk. Is het niet merkwaardig, dat de volkeren en staten der oudheid de sociaal vormende en staat-bindende kracht der muziek kenden, maar ook hoog waardeerden? Men zal moeten toegeven, dat er wei nig echt gezongen wordt. Er wondt genoeg geblèrd, de lucht kan zelfs vervuld zijn van klanken-opeenhoping der ééndagsvlin- ders. Doch dit alles heeft met zingen niets te maken. Volgens Beethoven moet vuur uit de ziel geslagen worden. Daarvoor moet ook materiaal aanwezig zijn. Er zijn zangwerken in overvloed, grote en klei ne. Doch voor een goed gebruik zijn bekwame mensen nodiig En zo komen we altijd opnieuw tot dezelfde slotsom; wat zal man de jeugd verwijten, als de volwassenen geen vinger uitsteken. HENK VAN DER MAZE. De le luitenant W. Dussel schrijft d.d. 14 Februari 1951 uit Korea; Voor de derde keer ben ik de weg van Wonjoe naar Sjoengjoe langs gekomen. Voor de derde keer in iets meer dan een maand tijd. Er was weinig verschil tussen toen en nu. De vernielingen waren nog wat groter, er waren nog minder burgers en nog meer puinhopen. Ik was alleen dit keer, want ik heb de troep niet kunnen bereiken, toen ik van een opdracht in Tokio op het vliegveld bij Wonjoe landde. De nacht heb ik op het vliegveld gezeten. Het artilleriegedreun was niet van de lucht en ik kon slechts hopen, dat het mocht baten voor de troepen vóór. Maar ge weet het; het heeft maar weinig gebaat. De aanvallers zijn gekomen ondanks tanks, ondanks artillerie, ondanks de moordende bombardementen, die de gehele dag hebben geduurd. Het is onbegrijpelijk, waar de vijand vandaan is gekomen, maar hij is gekomen. Met de handen omhoog kwamen de mannen in het wit en in het groen in het avondlijk duister op onze stellingen af. „Rok" riepen ze, „Rok troops, alle okaye" (Republic of Korea, sclir.)En zo, omdat nog geen vijand venvacht werd, konden de eersten tot op enkele meters afstand komen alvorens hnn aanval te beginnen. Zij smeten met ian< granaten, de achter hen komenden begonnen te vuren met handwapens, mortieren kwamen in actie. En zo begon het gevecht. Er was 's morgens al eer, ,.„„,„„1 weest van een kleine groe£ v'^ndelifke troepen, maar blijkbaar is dit ^n VÓor post geweest van de hoofdmacht die des avonds om ongeveer half negen-'de grote aanval begon, waarbij wederom gebruik werd gemaakt van de reeds bekende hoornsignalen, die een ieder met een soort panische angst moeten vervullen Wat, er van dit sinistere geschal uitgaaf de partijen dwars^Vtegen-' stellingen heen lopen. Door zijn langdurige ziekte is Bevin al sinds maanden niet in slaat geweest leiding te geven aan d2 Britse buitenlandse politiek. Ver"eden week werd in het Lagerhuis zowel door Labourleden als door andere afgevaar- digden betoogd, dat dit met te pas kwam. Gisteren herhaalde zich de discussie in het Hogerhuis. Ook hier stemden Labour-peers in met de opmerking van Lord Temple- wood, de vroegere sir Samuel H«are, dat in deze tijd toch zeker de minister van buitenlandse zaken een man moest zijn, „die dag en nacht op zijn kantoor te vil den is". Het aarzelende en wankele bui tenlandse beleid, was volgens he namelijk te wijten aan Bevms ziek 1 Drie gelukkigen, die bij het bloedbad in Hoengsong ontsnapten: le luit. »«n "beslissing ïn deze zaak kan uitstellen. G. dhelm, 2e luit. P. 't Sas cn de aalmoezenier pater L. G, v, d, Vrande. niemand kan het zeggen, maar zeker is, dat het geluid van deze hoorntjes een spanning teweeg brengt, die niet te be schrijven is. Tot ongeveer elf uur In de avond van Maandag de 12de Februari hebben de gevechten geduurd, waarbij de eminente commandant, overste Den Ouden met enkele leden van het detachement sneu velde Ui}ze mannen hebben gevochten als leeuwen, zij hielden wat zjj konden, maar zjj moesten tenslotte wijken voor de overweldigende meerderheid van Chinezen en Noord-Koreanen, die van alle kanten binnen de stellingen slo pen. Nimmer hebben wij zoiets meegemaakt; nimmer hebben wij de veelal fantasti sche verhalen willen geloven, die ande ren ons wel eens ophingen, nimmer ook waagde een vijandelijke eenheid het om ons detachement aan te vallen, omdat A de naam had een der beste te zijn. Ook deze avond haü het weer de eer volle. maar moeilijke opdracht; de dek king van de terugtocht van *wee Ame rikaanse bataljons Een bataljon was reeds gepasseerd, het wachten was 00 het tweede Maar het tweede kwam niet De Nederlanders wachtten en wachtten De wagens waren gepakt en gezakt. Men zou zo kunnen vertrekken, maar de opdracht diende uitgevoerd te wor den En zo kon de overval plaats heb ben. de overval, voornamelijk op het hart van het detachement, dé stafco-m- pagnie. gericht Uiteindelijk moest men terugtrekken met achterlating van vrijwel alles. En weer ging men de weg terug; de Na de zware gevechten van 12 en 13 Febr. werden de gewonde Nederlandse militai ren o.a. met behulp van vliegtuigen naar het achterland getransporteerd. Hierboven een foto, genomen op het vliegveld van Wonjoe: steunend op hun kameraden gaan de gewonden naar het vliegtuig. gegaan: van Hoengsong naar Wonjoe. Dodelijk vermoeid kwamen de eerste mannen des nachts om ongeveer drie uur aan bij het vliegveld Wonjoe. De gehele nacht door is het blijven stromen en tegen de morgen was een groot ge deelte van het detachement weer bijeen. Maar er kon niet gerust warden. De or ders luidden: „Wonjoe moet behouden blijven". En zo zijn onze vrijwilligers, waarvan velen niets meer bezitten dan h-Uii wapen en wat ze aan hebben, weer in de stellingen gegaan, ter verdediging van Wonjoe en omgeving, een sieutelstelling op de weg naar het Zuiden, een kans cm via deze weg de troepen bij Seoel af te sluiten. Ook koks en schrijvers zitten thans In de stellingen. Het keukenmateriaal is afgevoerd, men leeft weer van rations, die door de lucht worden aangevoerd. Schier onmogelijk lijkt de taak van onze nieuwe commandant, majoor W. Eekhout, om dit bataljon, dat reeds be neden dc sterkte uit Nederland vertrok en dat nu zulke gevoelige klappen heeft gekregen, te leiden. Reeds weken lang zijn onze mannen In de weer, waarbij vooral de laatste da gen bijna het onmogelijke van hen werd geëist. Geslagen is het bataljon, maar met verslagen, want een der grootste deug den van ons volk komt hier weer tot haar recht; de vaste wil, het hechte ge loof, de saamhorigheid en het vertrou wen m en op elkaar om te blijven door zetten, ook al lijkt het onmogelijk. Dit doet denken aan de donkerste da gen van onze vaderlandse geschiedenis w-.arin wij nimmer versaagden. Nederland, de allerbesten wan uw zo nen vechten hier tegen wat ook bij u vandaag of morgen voor de deur kan staan Zij vallen hier ver van huis en in een vreemd land, dat lijdt als wellicht geen ander land'in een oorlog heeft ge leden. Hier geven de besten onzer hun leven, opdat de wereld wakker worde. Geve weg, die «nen gen maand geleden ook is Godi dat het niet tevergeefs zij. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal in de loop van de volgende week een klein aantal officieren en onder officieren, die zich vrijwillig voor het Ned. detachement Verenigde Naties heb ben gemeld, per vliegtuig naar Korea vertrekken, teneinde enkele opengevallen officiers- en onderofficiersplaatsen aan te vullen. Een gedeelte van 't aanvullingsdetache ment zelf, ten getale van omstreeks 150 man, zal omstreeks 19 Maart a.s. per schip uit Nederland naar Korea ver trekken. De Hoge Raad heeft hedenmorgen in rijn uitspraak inzake het kort geding van de Ambonese ex-KNIL-militairen tegen de Staat de cassatiemiddelen van de Staat verworpen. Het hof stelde, dat afvloeiing naar enig door de Republiek Indonesië bezet gebied een bedreiging van de levens van betrokkenen betekende. Het ligt niet op de weg van de Hoge Raad de juist heid hiervan te toetsen. In zijn overwegingen zegt de raad. dat de militairen inderdaad een redelijke keuze moet worden gelaten in de plaats van afvloeiing. Deze keus is niet absoluut, maar aan de regering is de beoordeling of tegen deze keuze in bepaalde om standigheden overwegende bezwaren be staan. Het is echter niet bewezen, aldus de raad. dat in het onderhavige geval geen overwegende bezwaren bestaan tegen afvloeiing naar enig door de Republiek Indonesië bezet gebied. In dat geval is dus inbreuk op het burgerlijk recht van betrokkenen niet geoorloofd. Dat tegen afvloeiing naar gebieden buiten de macht van de Republiek Indonesië gelegen geen overwegende bezwaren bestaan, blijkt reeds uit de maatregelen van de regering om de Ambonezen tijdelijk naar Neder land af te voeren. In verband met de sterk gestegen prijzen van geïmporteerde veevoeders heeft de regering besloten op de voeder toewijzingen voor de veehouderij voor de maand Maart 1951 voorlopig slechts 50 pet van de hoeveelheid voeder beschikbaar te stellen. Het ligt niet in de bedoeling, de veevoedernormen voor dit jaar te ver lagen. Verwacht mag worden, dat binnen kort een definitieve regeling tot stand komt, zo deelt bet ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. De zeereerw. heer H Wennen, pastoor te Nieuw-Vennep is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Een Duitse woordvoerder heeft Don derdag te Bonn verklaard, dat de ge allieerden en West-Duitsland die dag tot overeenstemming zijn gekomen over de tekst van de Westduitse verklaring be treffende de erkenning van voor- en na oorlogse buitenlandse schulden van Duitsland. Deze verklaring is nodig voor de herziening van het bezettingsstatuut, waarbij aan Bonn grotere bevoegdheden op het terrein der buitenlandse politiek zullen worden verleend. Zij zal, naar de woordvoerder mededeelde, aan de geal lieerde Hoge Commissie worder over handigd en daarna onmiddellijk gepubli ceerd. Geallieerde functionarissen verklaar den Donderdag, dat West-Duitsland waarschijnlijk omstreeks het midden van de volgende week een ministerie van buitenlandse zaken zal hebben. Verwacht wordt, dat bondskanselier Adenauer zelf, althans in het begin, de functie van minister van buitenlandse zaken op zich zal nemen. De herziening van 't bezettingsstatuut zal het niet alleen mogelijk maken, dat West-Duitsland een ministerie van bui tenlandse zaken krijgt en ambassadeur! in het buitenland, maar zij za) West- Duitsland ook nog groter* wetgevend» en economische bevoegdheden geven. Gelijktijdig met de verklaring betreffen de erkenning van de buitenlandse schul den, moet West-Duitsland zich verplich ten'om een billijk aandeel te nemen in de grondstoffenvoorziemng voor de de fensie. Volgens ambtenaren, is een der gelijk document reeds gereed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1