Dekking voor de helft uit belastingen en voor de helft uit leningen Onmiddellijke prijsverhogingen noodzakelijk Moeder en zoontje bij auto ongeluk verdronken 1 inzake de gevolgen Consumptie en moeten omlaag van nieuwe investeringen sociale koers Parijse vervoersstaking neemt grimmig karakter aan Zal niet meevallen maar we komen er wel, mits tanden op elkaar Margarine wordt duurder Veertien doden bij treinramp Beraad der vier Zaterdag 17 Maart 1951 lDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De kolenprijzen omhoog Droevig verkeersongeral te Rotterdam Woningbouw en industrialisatie blijven echter geboden Ontheffing van verbod Zeep duurder 4 Runners omgekomen ners omgekomen De regering dreigt met vordering N WEERBERICHT Vanmiddag om 12 uur heeft dr W. Drees als president van liet nieuwe kabinet de reeds met spanning verwachte regeringsverklaring over de te voeren politiek uitgesproken. Na een inleiding over de tot standkoming van het kabinet, de formulering van het standpunt ten opzichte van het Nieuw-Guinea- vraa^stuk, en enige mededelingen over de maatregelen op militair gebied, welke wij hieronder nader weer-even. verklaart de regering, dat de verhoudingen in de wereld en de omstandigheden, waarin Nederland verkeert-in het afgelopen jaar en in het bijzonder nog in de afgelopen maanden een zo diepgaande wijziging hebben ondergaan, dat de aandacht van regering, volksvertegenwoordiging en volk moet worden geconcentreerd op een aantal hoofdpunten, die de levensbelangen van ons volk raken en ten aanzien waarvan de koers opnieuw moet worden bepaald. De regering denkt daarbij: 1. aan de vergroting van de Nederlandse bijdrage in de samenwerking der vrije, volkeren ter verze kering der collectieve veiligheid; 2. aan het daardoor moeilijker geworden maar even noodzakelijk blijvend sluitend maken van het staatsbudget; 3. aan het dekken van het tekort op de Nederland se betalingsbalans, dus het scheppen van evenwicht tussen hetgeen wij aan het buitenland moeten betalen en uit het buitenland ontvangen. Dekking der uitgaven. Verslechtering betalingsbalans Ingrijpende maatregelen nodig Stimulering van productie Korea. Defensie-maatregelen Prijs loopt in etappes op tot 65 cent per pond Enkele artikelen vrijgesteld Niet zonder uitzicht Onmiddellijke prijs verhogingen Teneinde hamsteren en ongeoorloofde winsten te voorkomen is de Regering genoodzaakt de grondstoffenprijzen van daag reeds op de nieuwe basis vast te stellen. Dit brengt met zich mede, dat prijsverhogingen onmiddellijk van kracht kunnen worden. Sneltrein DoncasterLonden ontspoord Wezenlijke tcaarden behouden thans vruchteloos? De weerverwachtiug, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met enige re«Jn' maar morgen ook plaatselijk opklaïtagen. Ma tige tot krachtige en aan de kust wellicnt tya - lijk harde wind tussen Zuid en West. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets nuinu zacht. Zondag 18 Maart: Zon op 6.50 uur, onder 18.48 uur, Maan op 12.38 uur, onder 5.11 uur. Maandag 19 Maart: Zon op 6.48 uur. on er 18.50 uur; Maan op 13.56 uur, onder 5.40 uur. J NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eerste vier jaar extra uitgaven per jaar De drie problemen zijn innig met elkaar verbonden en alle sterke neïn- vloed door de gevolgen van de aanval op Zuid Korea. Gaan wij zover als wij organisato risch kunnen verwerken, dan zal wet. als alle omstandigheden overigens 0.ng*~ veer gelijk blijven, na enige jare weer kunnen worden volstaan met u - litaire uitgaven als wij ons de taais e tijd vóór 1951 dachten, nl. ca f 1 "™l" liard, maar dan sullen gedurende de eerste jaren h-ogere uitgaven °™>ernuj- dpliik ziin ten dele voor èen maal. Over een 'tijdvak van vier aar wordt het totaal der extra uitgaven geschat op nagenoeg 2 milliard. Voor de eerstkomende jaren is derhalve te rekenen met een extra uitgave van 500 millioen per jaar boven hetgeen m uitzicht werd gesteld. Hieruit zal ook de burgerlijke verdediging moeten worden bekostigd. Budgetair is dit alleen te ver antwoorden, indien dekking daarvoor verzekerd is. n„ Unsten zullen voor ongeveer de De uJin.ttnam en voor de andere helft uit betejiwcn WOrden ver- neiji u>" xr ™np\en woraen ver- helft uitr^™g£ nerechtvaardigd voor kregen. Lenen is ge «mnr zover het gaat om de u™ éénmaal, waartan tic sprak. Het ligt in de bedoeling spoedig voor atellen in te dienen tot verhoging de vennootschapsbelasting en van inkomstenbelasting naar de maatsta van de winst, van de omzetbelasting op minder noodzakelijke artikelen, de om zetbelasting bjj de groothandel en van de motorrijtuigenbelasting. Verder zal de mogelijkheid worden onderzocht van een overwinst belasting, terwijl nog andere belastingen in over weging zijn Tegelijkertijd zal de fiscale wlnstvast- stelllng in overeenstemming worden ge bracht met redelijke bedrijfseconomische overwegingen. De regering vertrouwt, dat de Staten- Generaai bereid zullen zijn bij de be handeling van de noodzakelijke belasting- on.werpen de grootst mogelijke spoed te betrachten. Aangezien de uitgaven hand in hand met de uitvoering van het programma stijgen, dienen ook de middelen onver wijld te worden versterkt, wil het mone tair evenwicht gehandhaafd blijven. Overeenkomstig hetgeen de Minister van Financiën naar aan]leiding van de ver hoging van uitgaven uit anderen hoofde bij de algemene beschouwingen over dR begroting heeft toegezegd, zullen overi gens op de begrotingen bezuinigingen tot een bedrag van ca 150 millioen worden aangebracht. De betalingsbalans pver 1950 heeft voor zover betreft de verhouding tussen in- en uitvoer, met inbegrip van het saldo voor diensten en voor renten en aflossingen, een ongunstig beeld vertoond. De voor uitgang, die de laatste jaren en in het bij zonder in 1949 was te constateren, heeft zich niet kunnen handhaven. In 1946 bewoog het buitenlands han delsverkeer zich op een niveau van aog geen 3 milliard. Slechts 36 pet van de invoer werd door de uitvoer gedekt. In 1949 bevond de buitenlandse handel zich op een niveau van 9 milliard en was 71 pet van de invoer door de uitvoer gedekt. Wel was 1949 door verschillende om standigheden abnormaal gunstig, maar loch mocht aangenomen worden, dat on ze moeilijkheden in het buitenlandse be talingsverkeer als geheel hun oplossmg naderden, al bleven nog moeilijkheden tei zake van het specifieke dollartekort te verwachten. 1950 gaf echter een geheel ander beeld. De liberalisatie van het handelsverkeer deed de invoer sterk stijgen, in het bij zonder in de textielsector, zowel In ver band met aanvulling van de te geringe voorraden in het bedrijfsleven, als ten gevolge van grotere aankoop door par ticulieren. Kon aanvankelijk met reden worden verwacht, dat dit ten dele een tijdelijk verschijnsel zou zijn, na Korea deden z.ch (Van onze Haagse correspondent) tn verband met de \®n de productiekosten der steen ^der- land en de prijsverhoging de uit het buitenland ingevoerde k ver wachten, dat de prijzen vande hu.shrand. kolen binnenkort zullen w „„mern Ofschoon reeds prijsverhogingen wor- den genoemd van tachtig e P mud voor de anthraciet en voor d °r- ten naar verhouding, valt omtrent de nieuwe prijzen nog niets m ld te zeggen. Alles zal afhangen c- slissingen der nieuwe regering hoevèrri bijzonder van de vraag of en'°ff re zij de subsidie op de brandstoffen zal handhaven. Intussen is spoedig een hesli g tc verwachten, daar de nieuwe kol P U op 1 April moeten ingaan. andere en veel ernstiger factoren gelden. De prijzen van grondstoffen stegen met grote sprongen en klommen tot een on gekende hoogte. Terwijl het prijspeil van grondstoffen op de wereldmarkt van 1948 op 1949 daalde van 100 tot 84, s'eeg het in Juni 1950 tot 95 September tot 113 en in Januari 1951 tot 122. Dat de Nederlandse productie juist in 1950 in snel tempo is toegenomen, heeft daartegen niet kunnen oowc-gen. Wij moeten vrijwel alle zo sterk in prijs ge stegen grondstoffen invoeren, terwijl de prijzen van onze uitvoerproducten in veel mindere mate omhoog gaan. zodat onze ruilvoet slechter wordt. De gunsti ge uitwerking van het feit, dat ons land vrij ruime voorraden heeft ingevoerd, loopt bovendien na enige tijd ten einde Ook in' 1950 Is ons tekort nog gebleven binnen de grenzen van de middelen die aan hulp beschikbaar kwamen Er kan echter niet meer op worden gerekend, dat zulks ook In de toekomst het geval zal zijn. Onzeker is welke bedragen wij aan Marshall-hulp en hulp VOor de bewape ning zullen ontvangen. Hei feit, dat Duitsland de liberalisatie n.et onvermin derd blijkt te kunnen handhaven, is voorts een ernstige slag voor onze uit voer. De betalingsbalans baart dus door verschillende oorzaken grota zorgen. Het zou niet verantwoord zijn monetaire re serves. die het laatste middel zijn om on voorziene tegenslagen op te vangen, in enigszins belangrijke mate m te zetten tot dekking van tekorten, die wij zon der geëigende maatregelen met zeker heid zien aankomen. Ingrijpende maat regelen zullen moeten worden genomen om aan de toestand het noofd te bieden. De liberalisatie van het handelsver keer en het nijna geheel beëindigen van rantsoenering en distributie hebben ten gevolge, dat de consumpt e niet kan wor den beheerst op dezelfde wijze als gedu rende de jaren na de oorlog. Sterke rantsoenering van artikelen, die in lan den om ons heen vrij verkrijgbaar zijn. zou overigens smokkelarij en zwarte handel op grote schaal doen herleven. Al kan het noodzakelijk zijn in bijzondere gevallen maatregelen in die geest te ne men, zoals voor koffie nog steeds ge schiedt, zo acht vooralsnog de Regering in het algemeen de nadelen, die hieraan verbonden zouden zijn, groter dan de voordelen. Wel zullen in een aantal gevallen pro ductievoorschriften moeten worden gege ven, opdat schaarse en dure grondstoffen zoveel mogelijk door andere worden ver vangen. Internationaal overieg is hierbij geboden om te voorkomen, dat uit het buitenland zou worden higevoerd, wat hier niet meer op dezelfde wijze wordt gefabriceerd Verspilling zaï zowel bij de bedrijven als bij de consumenten zoveel mogelijk moeten worden tegengegaan. In overleg met het beirijfsleven zal verdere verhoging van de productie met kracht worden bevorderd. Het ligt niet in de bedoeling van de Regering op al gemene verlenging van ae arbeidstijd aan te sturen. Blijvende toeneming van de productie zou daarvan waarschijnlijk ook niet te verwachten zi-n. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, zoals bij de mijnen in verband mei de kolen schaarste, waarin bereidheid van de ar beiders om tijdelijk langer te werken voor de behoeftevoorziening van ons volk van grote betekenis is. De Rege ring vertrouwt dat ook andere arbeids- groepen dan de mijnwerkers in bijzonde re omstandigheden hun medewerking niet zullen weigeren. Hoeveel waarde de Regering hecht aan het stimuleren van een verhoging der productiviteit, die kan voorkomen, dat de oplossing slechts in beperking zou zijn te vinden, moge blijken uif het feit, dat in het Kabinet een Minister zonder Por tefeuille is opgenomen wiens hoofdtaak op dit gebied zal liggen. Afdoende verkleining van de kloof tus sen in- en uitvoer zal echter in korte tijd slechts kunnen worden verkregen door ook maatregelen te nemen, die de Inves teringen en net verbruik treffen Ik stel er prijs op hier namens de Re gering een woord van wanme bewonde ring te spreken jegens het kleine, maai kloeke Nederlandse detachement, dat deelneemt aan de strijd en dat zich daai- bij door zijn houding zozeer heeft onder scheiden, maar ook zo smartelijke verlie zen heeft geleden. De gesneuvelde com mandant, luvit.-kolonel Den Ouden, en vele anderen zijn gevallen in de strijd der Verenigde Naties tegen agressie, ge vallen voor de bescherming van veilig- heid cn recht. Ik moge hieraan tevens woorden van grote waardering toevoegen voor de in spannende taak, die de Koninklijke Ma rine hierbij vervult. Nederland heeft reeds verschillende wmsmma H. M. de Koningin bezichtigt enige van de door Canada aan Nederland geschonken kanonnen. ingrijpende maatregelen genomen. Met het in de loop van dit jaar voor herha lingsoefeningen oproepen en in groter verband trainen van de mannen, die reeds jarenlang de wapenen hebben ge dragen, vragen wij van hen een groot offer, maar stellen wij ook een waarde volle en effectieve daad. Terwijl van de bevoegdheid om ook infanterie lan ger dan 12 maanden onder de wapenen te houden, reeds gebruik werd gemaakt voor de manschappen, die anders 1 Oc tober naar huis zouden zijn gegaan, ligt het thans in de bedoeling voorshands 'n diensttijd van 18 maanden aan te houden vooral teneinde voortdurend enige pa rate troepenformaties beschikbaar te hebben. Wij hebben bovendien op ons genomen op de duur niet drie maar vijf divisies te vormen. Aan de versterking van onze luchtmacht wordt ernstig ge werkt en onze vliegers, die elders oefe nen, hebben zich daar een goede naam verworven. Onze Marine zal in Atlan tisch verband haar taak vervullen en tevens de andere verplichtingen nako men, die op haar rusten. Willen wij gelijke tred houden met hetgeen anderen doen, dan zullen wij echter verder moeten gaan, zowel in 't HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOVWe,V/ (Van onze correspondent.) De prijs van margarine, zo meldt „De Kruidenier", zal in drie etappes verhoogd worden tot 65 cent per pakje van 250 gram. De eerste prijsverhoging, die bin nenkort te verwachten Is, zal 12 cent per ecmer veraer mueueu gaa... C1 _„ti. belang van onze veiligheid als terwille kilo, d.i. dus 3 cent per pakje van l. i» van onze economische bestaan. Voor gram bedragen. Na de derde pnjsverho- Nederland is de versterking van het to- ging zal de prijs van margarine, die nu taal der in Atlantisch verband beschik- 32 a 27 ct. per half pond bedraagt, onge- bare krachten van bijzonder belang, om dat daardoor voor de toekomst het uit zicht wordt geopend, dat, mocht het on verhoopt tot een gewapend conflict ko men, een zo groot mogelijk deel van het continent kan worden beschermd. Besprekingen zijn gaande om te be reiken, dat binnenkort een deel ook van onze troepen in Duitsland gelegerd zal kunnen worden, waar grotere oefenter reinen beschikbaar kunnén worden ge steld dan in ons klein en dichtbevolkte land. veer verdubbeld zijn. Groot was de belangstelling toen gisteren Hr. Ms. torpedoboot jager Van Galen" in Den Helder zee koos voor de reis naar de Koreaanse wateren. Tussen licht en donker, gisterenavond te ongeveer half zeven, heeft te Rotter dam een ernstig auto-ongeluk plaats ge had, dat aan een moeder en haar vier jarig zoontje het leven heeft gekost, toen de auto, waarin behalve zij, nog een dame zat, in het water van de Oelfs- overleg Zoals in de praktijk reeds werd toe gepast, geldt t a.v. het verbod tot int) ken van voedstivoorzieningsprodiicien een algemene ontheffing voor artikelen, die voor export of voor defensie-organen zijn bestemd, in veroidenu.gen en be sluiten van de bedrijfschappen voor de voedselvoorziening is een en ander thans nader geregeld. Voor enkele producten is daarbij ook ontheffing van het inblikverbod verleend ten behoeve van verkoop in het binnen land, n.l. voor leverpastei, spinazie, Jop.- erwten, spersie- en snijbonen, champig nons, asperges en speciaal kindervoedsel. Deze producten zullen dus in blik ver krijgbaar bleven. Nederland heeft in de laatste Uid meer dan een vijfde van het natio inkomen besteed aan investeringen, a herstel van wat verwoest werd en a zorg voor de toekomst. De oorlogsver woestingen, zcrwel als onze snei-groeiende bevolking drongen daartoe. Al zijn bij wat tot hog toe geschied is misgrepen voorgekomen, in het algemeen kan ge zegd wórden, dat productie en verkeer, werkgelegenheid, huisvesting, onderwijs en volksgezondheid er mede gediend zijn geweest. Ook in de komende jaren zal Nederland in dit opzicht meer moeten doen dan vele andere landen. Beperking echter zal nodig zijn en zal naar het oordeel der Regering, juist in verband met het vele, dat is tut stand gekomen, zonder te ernstige schade Bo sdijk blijken Rijk, provinciën, gemeenten en semi- bublieke lichamen zullen hierbij hebben voor te gaan. Wij vertrouwen, zo zeide dr Drees, dat loyale medewerking in ruime mate zal kunnen worden verkregen. Zo nodig ech ter zal de rijksoverheid scherper moe ien toezien eri hetgeen men in bepaalde ïewesten of plaatsen wenst te doen moe ten toetsen aan de belangen der natio nale economie. De particuliere Investeringen zullen indirect druk ondervinden van de ook uit andere oogpunten onvermijdelijke verhoging van belastingen. Ook kapi laalschaarste als gevolg van crediet- contróle en van bet plaatsen van con solidatie. en defensieleningen zal tot zorgvuldige selectie der investeringen en zuinig gebruik van kapitaal dwin gen In bepaalde gevallen kan zo nodig rechtstreeks invloed worden uitge oefend. Met dit alles mag echter niet te' ver worden gegaan, willen wij de toekomst .an ons volk niet in' gevaar brengen. Woningbouw blijft noodzakelijk en in den besteed, terwijl zal worden gewaakt tegen een onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen. De Regering geeft er zich ten volle rekenschap van, dat van ons volk, dat zich nog slechts zo korte tijd hersteld heeft van de oorlogsgevolgen en waarvan vele groepen nog slechts geringe welstand ge nieten, opnieuw veel wordt gevraagd. iuslrialisatie blijft geboden, terwille van ue behoefte .voorziening van ons volk. evenzeer als ten behoeve van de werk gelegenheid van het groeiend aantal ar beiders. Ei zal daarom ©en zeker evenwicht moeten zijn. lussen.de vermindering van de investeringen en van het verbruik. Teneinde a-xeréerst luxe-verbruik te be. perken zal. zoals in verband met de be lastingen resos werd aangeduid, nog erdei worden gegaan met de belasting zan minder noodzakelijke artikelen dan reeds gesohieot. Het evenwicht in de betalingsbalans zal in het algemeen niet worden nage streefd door instellen van invoer-restric- ties al kan daartoe in uitzonderings gevallen buiten de geliberaliseerde sec tor worden overgegaan. Het zal echter ook niet mogelijk zijn te ontkomen aan de noodzakelijkheid de prijsstijgingen op de wereldmarkt te doen doorwerken op bepaalde levensmiddelen- prijzen die tot nu toe door de toegeken de subsidies constant werden gehouden. Deze noodzakelijkheid vloeit mede voort uit onze internationale positie Het sub sidiestelsel ontneemt n-1 aan de export prijzen de reële basis, aangezien het niet mogelijk is de invloed van de subsidies, h v op veevoer, ten volle tot uitdrukking te doen komen in maatregelen tot r©ge- ong van de exportprijzen. Wij waren reeds een eind op de weg raar geleidelijke afschaffing der con sumentensubsidies gevorderd. Thans echter dreigen door de prijs, stijging op de wereldmarkt dc subsi dies voor 1951. die aanvankelijk 175 millioen zouden bedragen, maar om enige speling te behouden geraamd werden op. 200 millioen, op te lopen tot 450 millioen of meer. De Rege ring acht algehele afschaffing op het ogenblik niet verantwoord. Het totaal zal echter moeten word»» begrensd op f 175 «nHHeen - - Voor de consumenten zullen hieruit prijsverhogingen voortvloeien. Reeds de geruchten omtrent te ver wachten vermindering der* subsidies heb ben een regelmatige voorziening, eerst ten aanzien van suiker, daarna ook van an dere artikelen, in gevaar gebracht. Daarom kan, nu de officiële mededeling gedaan is. niet, zoals de Regering gaarne zou hebben gewilo, worden gewacht totdat deze maat regel met andere onderdelen van de plannen gecoördineerd is. De omstandigheid, dat hierdoor ook ten aanzien van noodzakelijke levensmiddelen een prijsstijging zal Intreden, die de ge hele bevolking treft, maakt het anderzijds noodzakelijk, dat gewaakt wordt tegen onnodige prijsverhogingen, die bepaalde bevolkingsgroepen doen profiteren van wat voor het volk als geheel een zwaar te dragen last is. Wel zullen de sterk stijgende prijzen op de wereldmarkt en de daling van de gelds omloop hier te lande remmend inwerken op pogingen om te hoge winstmarges te nemen. Indien echter in een bedrijfstak onge motiveerde prijsverhogingen worden ge constateerd, zal onverwijld tot het vast stellen van een gedetailleerde prijsregeling worden overgegaan. Een scherpe controle zal worden uitgeoefend op onverantwoorde prijsafspraken. Over de sociale gevolgen van de prijsstijgingen, in verband ook met de reeds ontstane achterstand bij de lonen, zal de Regering zo spoedig mo gelijk overleg openen met de Stich ting van de Arbeid. De Regering vertrouwt, .dat, evenals in de achter ons liggende jaren, zodanig overleg met medewerking van de-organi saties van werkgevers en werknemers, zal bijdragen tot handhaving van goede ver houdingen in. het bedrijfsleven. Men zal zich echter moeten realiseren, dat ditmaal een volledige compensatie niet mogelijk Is. Aan de positie van de ouden van dagen zal in dit kader bijzondere aandacht wor- havense Schie reed ter hoogte van het Neptunus-terrein, op de Abraham van Stolkweg, juist in de bocht, gaand in de richting van het Aelbrechtsplein. Tegen die tyd reed een personenauto op deze plaats. Door tot nog toe onop gehelderde oorzaak zwenkte de auto in de bocht van de weg, die hier langs het water loopt, plotseling naar rechts af en reed pardoes de Schie in. Het water is daar ter plaatse zeer diep en de auto zonk dadelijk naar de bodem. Voorbijgangers. die het ongeluk zagen gebeuren, almeerden o.a. onmid dellijk een reddingswagen van de brand weer. In verbluffend snelle tijd kwam een wagen aangeloeid en met de uiterste krachtsinspanning werd door manschap pen en burgers gewerkt om de auto in de takels te krijgen. Met behulp van een staaldraad wist men de wagen boven water te krijgen. De brandmeester P. van Duivenhode. Er staan echter ook grote waarden op het spel en gezamenlijke inspanning en' slaagde erin een der inzittenden de be. redelijke verdeling van de lasten kan stuurster van de auto, de 34 jarige mevr voorkomen, dat te veel wordt gevraagd. b. C. PendersVan Zanten uit Rotter- Wlj staan, hoe donker het soms ook om dam uit de auto te halen. Zij bleek nog Gistermorgen ls de sneltrein van Don caster naar Londen kort na het vertrek uit de rails gelopen en ontspoord. Naar van officiële zijde wordt medegedeeld, zijn hierbij veertien personen o.w. een kind om het leven gekomen. Het aantal gewonden loopt tegen de hon derd; twintig van hen hebben ernstige kwetsuren opgedaan. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend Hoewel de trein nog niet op volle vaart reed. waren de gevolgen van de ontsporing ontzettend. Passagiers werden door de vensters naar buiten geslingerd. Ogenblik kelijk werd alle mogelijke hulp geboden en reddingsploegen gingen direct aan het werk om slachtoffers uit de wrakstukken te bevrijden. Zij gebruikten hierbij snij branders. ons heen moge zyn, niet voor een toe komst zonder uitzicht. De collectieve veiligheid, waartoe wij in de Atlantische samenwerking onze bij drage leveren, schept kans op een behoud van vrede en vrijheid, zoals vroeger bij dreigende agressie niet was te verkrijgen. Ook het betrachten van Europese en continentale solidariteit, waarbij het samengaan van ons land met België en Luxemburg op de voorgrond blijft staan, zal van grote betekenis kunnen blijken. Tegenover de zware materiële druk, die op velen zal komen te rusten, zal het te meer ons aller plicht zijn niet af te laten van het pogen om het geheel van onze maatregelen mede te richten op hei. be trachten van sociale rechtsvaardigheid. Wij kunnen slechts dan bij ons volk be grip verwachten voor hetgeen geofferd moet worden, indien men ziét, dat met alle kracht wordt gestreefd naar een juis te besteding der gelden en een billijke verdeling van de persoonlijke en gelde lijke lasten. Wij moeten ons tijdelijk beperkingen opleggen om de moeilijkheden, waarvoor wij staan, te overwinnen en om straks weer te kunnen voortgaan op de weg om hoog, die wij sedert de bevrijding zijn op gegaan. Tevens moeten wij het belang van het materiële en geestelijke welzijn van ons volk voor ogen houden, opdat behou den blijve, wat aan we.zenlijke waarden werd verworven. Doordrongen van de grote betékenis van het gezin, van een doeltreffende or ganisatie van de arbeid en van de nood zaak van ware geesteiyke cultuur, moe ten vêy biyven waken voor het onder- wys en de opvoeding van onze kinderen, voor werkgelegenheid voor de groeiende bevolking, voor de handhaving van goede rechtsverhoudingen, voor het be. hond van de arbeidsvrede en van een vrije ontplooiing van het Nederlandse geestesleven in zyn rijke verscheiden heid. Tegenover de taak, die thans voor ons ligt, staan wij, gelukkig, als een gezonder en sterker volk dan wy waren by het einde van de bezetting. De herinnering, aan wat wy in de bezettingsjaren hebben doorstaan, moge ons volk opwekken en sterken, nu wij ons opnieuw hebben nan te gorden ter bescherming van onze vrij heid,, onze volksaard «n ons volksbestaan. bij bewustzyn te zyn. Onrmddelijk werd zij naar het Cooisingel-Ziekenhuis ver voerd en later overgebracht naar het St. Franciscus Gasthuis. De hulp voor de twee andere inzit tenden, de 43-jarige mevrouw B. C. de GooyerVan Zanten uit Schiedam en haar vier-jarig zoontje, mocht echter helaas niet meer baten. Ook het toe dienen van zuurstof bracht geen red ding meer en de beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overgebracht. Dit. vreselijke ongeluk heeft dus tot treurig gevolg gehad, dat een moeder en haar zoontje om het leven kwamen. Het mag haast een wonder heten, dat de bestuurster van de auto er het leven heeft afgebracht. De auto is toch ver scheidene minuten onder water geweest en vermoedelyk is de wagen zo terecht gekomen, dat de lucht het langst tegen de druk van het water stand hield, waar zy zich in de auto bevond. Het droeve ongeluk heeft in Schiedam grote deernis gewekt. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" te Parijs bijeen, hebben gisteren geduren de vier uur geconfereerd, zonder dat enig resultaat bereikt werd. Na verklaringen van de Rus Gromyko. de Amerikaan Jessup, de Fransman Parodi en de En gelsman Davies, volgde een onvruchtbaar debat, vol met verwyten over en weer. Vandaag om 11 uur zouden de plaats vervangers weer bijeenkomen. Erg bemoe digend ziet de situatie er intussen niet uit. De mening werd zelfs hier en daar geuit, dat men de besprekingen voorlo pig maar beter kon staken. Naar wU vernemen, zullen zeer bin nenkort harde zeep, toiletzeep, zeeppoeder en zelfwerkende wasmiddelen in prijs worden verhoogd, waarschijnlijk, zoals men meent, met 20 a 25 pet. De prys van de zachte zeep ia onlangs al hoger ge worden. De namen van de vier runners, die bij het vergaan van het Engelse schip 11- sterduke op de Spaanse kust zyn omge komen, zijn J. Willaard, 20 jaar. A. Ligthart, 50 jaar, G. van Veen, 28 jaar. allen uit Vlaardingen en ongehuwd en de 28-jarige J. C. Steutel uit Goes. De 31-jarige gehuwde M. F. Stork uit Vlaardingen werd zwaar gewond. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De Metro en het autobusvervoer in Parijs liggen zo goed als geheel stil, omdat ook de werkwilligen van het ry- dende personeel de treinen niet kunnen doen lopen wegens gebrek aan personeel op de ondergrondse stations. Slechts op een negental lynen werd gisteren gere den en dan nog met heel korte treinstel len. Hoewel de nooddienst voor vervoer uitstekende diensten heeft verricht, kon dit niet beletten, dat een groot deel van de Parij zenaars te voet heeft moeten gaan en dat terwijl het regende. Dat het hU deze staking hard tegen hard zal gaan, blijkt uit het dreigement van de regering, dat wanneer Maandag niet tot hervatting van het werk beslo ten wordt, de personelen tegen Dinsdag gevorderd zullen worden. De stakende vakverenigingen hebben echter bij voor baat doen weten, dat zij een dergelijk bevel eenvoudig naast zich neerleggen. De communisten doen grote moeite het personeel van de spoorwegen, de P.T.T., de electriciteitsbedrijven en gasfabrieken eisen te stellen, zodat ook in deze over heidsdiensten stakingen zouden kunnen uitbreken. By het publiek is de staking zeer im populair

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1