Brood (Set), margarine bak- en braadvet (17 ct) duurder (15 ct) en Prijsverhoging grondstoffen voor mengvoer Voorlopig geen garantie voor aardappelmeel m Naar MEER RUST in SPANJE Gong S, Zware explosie op van mijn „Maurits" Raad van Vakcentralen vraagt onmiddellijk besprekingen MORGEN CONFERENTIE over PRIJZENOPLOOP r Vaticaan over Tsjechoslowakije Bandjir der prijzen veroorzaakt geduchte doorbraak in loondijk Prijsstijgingen voor andere „meel"- en en „vet" -artikelen te verwachten Plan-Schuman van daag geparafeerd O r Maandag 19 Maart *951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrije prijsvorming voor oogst 1951 Zegen Urbi et Orbi Hongaarse hulpbis schoppen benoemd Gouverneur van Barcelona ontslagen Ir A. W, v. d. Plassche Drie doden, verscheidene gewonden De loon-consequenties der prijsstijgingen en tegemoetkomingen De toezegging der regering V. Zó vielen de punten 'LAGEN -J Trekt de vijand zich uit Zuid-Korea terug? Excommunicatie uitgesproken WEERBERICHT J In Amsterdam .SOCIAAL RENDEMENT' ALS RICHTLIJN VERLAGING VAN SUBSIDIES OP VEEVOER Prijzen van veekoeken Strafmaatregelen tegen stakers ingetrokken Opvolger van Staf aan Landbouw Besturen vergaderen heden Geen gas OUDJES ONTSNAPTEN AAN GROOT GEVAAR Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers RODE OPVOEDING De verwachting, geldig van hedien- tot morgen avond luidt: Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord en West, maar tijdelijk veranderlijk. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk enkele buien. Iets kouder. Dinsdag 20 Maart: Zon op 6.45 uur, onder 18.54 uur. Maan op 15.16 uur, onder 5.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT stormweer bi.i nieuwe koers Kaar aanleiding van de voorgenomen subsidievermindering op levens middelen heeft de miniser van 1 andbouw, Visserij en Voedselvoorziening bepaald, dat dc consumptieprijzen van volkswitbrood en bruinbrood met ten hoogste drie cent per «'10 jtrani kunnen worden verhoogd, van mar garine met 15 cent per haltpondspakje en van bak- en braadvet met 1cent per half pond. Dit besluit is genomen, aldus de minister, omdat de ver mindering van subsidies hogere prijzen betekent voor de grondstoffen voor deze levensmiddelen. Om nu een ongestoorde voorziening te waar borgen en mogelijke speculaties met ongeoorloofde winsten te voorkomen, is het noodzakelijk dat deze wijzigingen in dc prijzen der grondstoffen onmiddellijk geschieden. Door de duurdere grondstoffen kun nen eveneens prijsverhogingen optreden voor een aantal artikelen voor menselijke consumptie, waarin granen, meel, bloem cn/of vetten zijn verwerkt, Voor die arti kelen, waarvan de prijzen niet aan mini mumprijsvoorschriften zijn gebonden, zal de. regering nauwlettend toezien op de prijsontwikkeling en zij zal maximumprij zen instellen, indien de prijswijzigingen daartoe aanleiding gevzn. De contactcommissie van de Amster damse bakkerijen hebben reeds besloten de prijsverhoging in haar branche onmid dellijk met ingang van vandaag te laten ingaan. De prijs van het zgn. kleinbrood, cadetjes enz., zal met een halve cent per stuk stijgen. De prijs van het witbrood, dat wordt thuisbezorgd, zal in het alge meen met vier cent per 800 gram worden verhoogd. Vandaag zou het bestuur der Neder landse bakkerijstichting vergaderen om te bespreken, welke broodprijzen in verband Wet een eventuele prijswijziging zullen worden vastgesteld. Door de regeringsverklaring van Za terdag is thans zekerheid verkregc.u omtrent de reeds lang verwachte ver laging van de subsidies op veevoeder Over enkele weken zullen de meeste geïmporteerde grondstoffen voor de mengvoeders belangrijk in prijs worden verhoogd. Begin volgende maand zullen de priS zen, waarvoor de regering de verschil lende grondstoffen voor de mengvoeder - Ter gelegenheid van het 50-jarig be- industrie beschikbaar zal stellen, als volgt staan van de Vereniging van Ingenieurs. worden verhoogd: voor mais met f 8-65 werkzaam in de provincie Overijssel, per 100 kg., voor haver met ƒ7.15, voor werd Zaterdag in Zwolle 'n vergadering I voedergerst met 7.65. De prijzen voor belegd waarop prof- Tinbergen t woord heeft gevoerd over werkgelegenheid en productiemiddelen voor een groeiende bevolking. Twee centrale Vragen dienen bij een omvangrijk investeringsprogram ma steeds te worden gesteld, n.l. in de eerste plaats: hoeveel in totaal moet ons land voor investeringen beschikbaar stel len? en in de tweede plaats: in welke richting moet dit bedrag worden aange wend? Het eerste vraagstuk is in wezen een vraagstuk van een keuze tussen het he den en de toekomst. Door heden meer tc investeren kunnen wij in de toekomst welvarend zijn, doch beperken wij de welvaart van vandaag en omgekeerd. Om de richting te bepalen, waarin ons land moet investeren, is het gewenst zo goed mogelijk op de hoogte te zijn van de nuttige rendementen der in aanmer king komende investeringen. In de tegenwoordige maatschappij ver dient het aanbeveling een enigszins af wijkende berekening te maken die men het sociale rendement zou kunnen noe men en waarvan de' kenmerken zijn: a). dat met z.g.. rekenprijzen wordt gecal culeerd en b). dat rekening wordt ge houden met de gevolgen van de investe ringen voor de gehele volkshuishouding. De volgens deze maatstaf me.est renda bele investeringen zouden de voorkeur moeten genieten. Het „rekenloon" en de .rekenrente" moeten in beginsel aldus worden bepaald, dat met 'de aanwezige' financieringsmiddelen aan alle arbeiders werkgelegenheid kan worden verschaft. Op een bijeenkomst te den. zijn besprekingen gevoerd de vertegenwoordigers van de telers, aardappelmeelindustrie en van^yan heid. Op deze bijeenkomst zijn - - zijde van de telers aan de overheid volgende voorstellen gedaan: de landbou blijft zich princiuieel op het standpuw stellen dat voor de fabrieksaardappel®'1 een garantie gegeven moet worden van de kale kostprijs plus 20 pet. ondernemers winst. Uitsluitend en alleen voor het jaar 1951 zijn de telers na overleg met de aardappelmeelindustrie bereid afstand te doen van deze garantie. Uitdrukkelijk werd hierbij vastgesteld, dat dit standipun* voor het jaar 1951 geen precedent schept voor volgende jaren. Het afzien van deze garantie betekent, dat voor oogst 1951 een vrije prijsvor ming van aardappelmeel zal plaats heb ben. Mocht om redenen van algemeen be lang de overheid zich genoodzaakt zien maatregelen te treffen met betrekking tot de prjjs van het aardappelmeel, dan heef automatisch nieuw overleg met de over heid plaats, welk overleg in principe zal berusten op de volledige garantie. Over de hoeveelheid 'aardappelmeel weike dit jaar geproduceerd zal worden zal in de loop van de maand Septemoer nader overleg plaats hebben. Indien de aardappelmeelindustrie dit jaar een ge deelte van de grondstof voor haar product gaat betrekken buiten de. veenkoloniën of buiten de kring jan de telers die van oeds fabrieksaardappelen produceren houdt dit niet in, dat bij een eventueio beperking van de fabrieksaardappelen Aan de terreinen van de Steenholen Handels Vereniging (S-HA-J te Amsterdam, is een enorme drijvende laadbrug in aanbouw voor massa- overslag van steenkolenDeze rug, die tot de allergrootste in haar soort in Europa behoort, werd gebouivd hij Stork Hijsch te Haarlem. De vlucht van het gevaarte zal na afbouw 00 meter bedragen, de hoogte 30 meter. deze nieuwe gebieden of deze nieuwe telers enig recht kunnen doen gelden. Naar wjj vernemen, is thans van over heidswege goedkeuring gehecht aan deze UH de krinKM> van producer, ^ü.i veen-aardappelen en aardappel meel. Paaszondag zal Op paaszonaag zat z.H. de Paus dit jaar wederom vanaf het hoofdbalcon van de st Pieter via de radio de pauselijke zegen „Urbi et orbl uitspreken De plechtigheid zal door Radio Vaticana wor den uitgezonden om 11.45uur (Ned. tijd) op 31.10, 25.55 en «19-84 m. Zij zal door ver scheidene zenders worden gerelayeerd. dierlijke eiwitten worden met ongeveer een derde verhoogd. Voor t.arwe-afvallen (grintzemelen en gries) zal de 'prijsstij ging van ƒ5.50 per 100 kg. waarschijnlijk pas in de tweede week van April ingaan. Voor veekoeken zullen de prijzen tor het einde van het stalseizoen ongewijzigd blijven. De prijsverhoging van veekoeken zal dus pas na afloop van de huidige stal tijd ingaan. De overheid heeft thans reeds de prijs stijgingen, welke binnenkort zullen in gaan, bekend gemaakt, opdat de meng voederindustrie weet waar zij aan toe is. De regering zal echter, blijkens haar ver klaring van Zaterdag j.l. waken tegen onnodige en dus ook tegen_te vroege prijsstijgingen. De veehouders kunnen van hun leverancier in ieder geval voor de eerste helft van de thans geldige bonnen (van de serie M en N) aflevering tegen de oude prijzen verlangen. Dit geldt even eens voor het volledige tegoed van vroe gere bonnen. Voor rundveevoer zal hij ook de tweede helft van de huidige toe wijzing tegen de oude prijzen kunnen kopen, omdat de prijzen van de veekoe ken voorlopig nog niet zullen stijgen. De bijzonderheden voor andere veevoe der-grondstoffen zullen binnenkort wor den bekend gemaakt. Na vele malen te zijn uitgesteld, omdat zich telkens nieuwe moeilijk heden en bezwaren voordeden, zal vandaag te Parijs het plan-Schuman worden geparafeerd door vertegen woordigers van Nederland, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Luxem burg en België, Tijdens een buitengewone zitting van het Hongaarse Episcopaat heeft de voor zitter, mgr Joseph Grösz, aartsbisschop van Kalocsa, medegedeeld, dat de H. Va der mgr Michael Endrey, pauselijk ka merheer en algemeen directeur van de Hongaarse Katholieke actie, heeft be noemd tot hulpbisschop van Eger en mgr Joannes Bard tot hulpbisschop van Ka locsa. Aan.de conferentie hebben alle in vrijheid zijnde Hongaarse bisschoppen deelgenomen, behalve mgr Barnabas Tost. apostolisch administrator van Rozsnyó, die ernstig ziek is'. Alegria, de civiele gouverneur van Bar celona, is uit zijn ambt ontzet en vervan gen door generaal AzedoColonga, lid van het hoog militair gerechtshof. Volgens Reuter was zijn aftreden geëist door de ontevredenen, die verleden week aan de staking te Barcelona hebben deelgenomen. Politieke kringen in Madrid voorzien, dat generaal Franco weldra ook in Ma drid drastische mutaties zal overwegen. Sommige waarnemers verwachten zelfs dat een reorganisatie van het Spaanse ka binet verhaast zal weiden als gevolg van de gebeurtenissen in Barcelona. Intussen beeft de Spaanse regering dc aanvankelijk zeer zware straffen tegen ben, die aan de stakingen hebben deelge nomen, zo goed als geheel ingetrokken In Barcelona is de rust volledig terug- weekgekeerd. Alles wijst er op, dat, ter wijl een onderzoek naar de ongeregeld heden van verleden week wordt ingesteld, de regering moeite doet om verbetering te brengen in de levensmiddelenvoorzte- ning van de bevolking. Zaterdag was er bijv. voor het eerst sinds lange tijd een ruimere aanvoer van vlees. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de heer ir A. W. v. d. Plassche, directeur van de Tuinbouw en reeds plv. directeur-gene raal van de Landbouw van het mini sterie, beiast met de leiding van de directie van de landbouw, nu de heer ir C. Staf het ministerschap voor Oor log en Marine heeft aanvaard. Een overzicht van de ministerstafel in de Ridderzaal, tijdens het uitspreken van de regeringsverklaring door dr. Drees. (Van onze correspondent) De omgeving van de Staatsmijn „Maurits" bij Lutterade werd Zater dagmorgen wij meldden het reeds in een deel onzer vorige editie opgeschrikt door een zware ontplof fing ,die tot ver in de omtrek werd gehoord. Het bleek, dat er tengevol ge van een kortsluiting in de centrale van de mijn, een explosie had voor gedaan in het pompen- en ventilato rengebouw op de cokesfabriek „Mau rits". Het ongeval had ernstige gevol gen. Drie arbeiders werden gedood, een zwaar en verscheidene anderen De Raad van Vakcentralen heeft het volgend telegram verzonden aan de minister-president „De Raad van Vakcentralen, kennis genomen heb iende van de regerings verklaring en de daarin aangekondigde prijsver hoging van enkele direct noodzakelijke levensmiddelen, stelt vast, dat deze prijsverhogende maat regelen evenals die voor suiker zonder overleg met iet georganiseerde bedrijfsleven zijn genomen. De Raad acht het doorvoeren van deze, mede door speculanten uitgelokte prijsverhogingen zonder overleg in strijd met de door de regering in September 1950 gedane toezegging, dat zij geen prijs verhogende maatregelen zou treffen zonder overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. De Raad dringt met klem bij uw regering aan op het onmid dellijk openen van de in de regeringsverklaring aangekondigde bespre kingen tussen de regering en de Stichting van de Arbeid over de loonconse- quenties van de prijsstijgingen. Te dien einde heeft de Raad het bestuur i'an de Stichting van de Arbeid verzocht in spoedvergadering op Dinsdag a-s. hijeen te komen." ning en van Sociale Zaken namens de regering op een in September 1950 ge houden bespreking uitdrukkelijk aan de Raad van Vakcentralen hebben toege zegd, geen prijsverhogingen tot stand te zullen brengen dan na overleg met het georganiseerd bedrijfsleven. De suiker prijsverhoging is echter tot stand geko men zonder enig overleg met het geor ganiseerde bedrijfsleven. De Raad van Vakcentralen heeft daartegen onmiddel lijk, op Maandag 12 Maart, telegrafisch ernstig bezwaar gemaakt en de regering dringend verzocht niet tot verdere prijs verhogingen te besluiten dan na overleg met hét georganiseerde bedrijfsleven. Op Donderdag 15 Maart-JJ, heeft de Raad De Raad van Vakcentralen deelt hier bij het volgende mede: Onmiddellijk na het bekend worden van de regeringsverklaring en van de daarin aangekondigde prijsverhoging van enkele direct noodzakelijke levens middelen zijn de besturen van.'t N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. bijeengekomen. Deze besturen berinneren er aan, dat de minister van Algemene Zaken, van Financiën, van Economische Zaken, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie- yan Vakcentralen dit verzoek herhaald, in het bijzonder met betrekking tot de broodprijs. Ondanks de genoemde uitdrukkelijke toezegging der regering en in weerwil van de herhaalde telegrafische verzoe ken van de Raad van Vakcentralen, heeft de regering thans zonder overleg met de Stichting van de Arbeid tot zeer Ingrijpende prijsverhogingen besloten. De besturen der drie vakcentralen be treuren deze gang van zaken in hoge mate. De bonafide vakbeweging heeft zich onder de moeilijkste omstandighe den van haar verantwoordelijkheid ge kweten Door haar medewerking aan de totstandkoming van het rapport van de Sociaal-Economische Raad ovpr de loon- en prijspolitiek, heeft zij opnieuw ge toond een open oog te bezitten voor de zware taak, welke ons volk wacht. Begrip hebbende voor de ernstige si tuatie, hadden de vakcentralen nochtans mogen verwachten, dat de regering in zake de thans door baar getroffen maat regelen overleg met het georganiseerde bedrijfsleven zou hebben gepleegd. Het N.V.V., de K A B. en het C.N.V. zullen de thans ontstane situatie ob jectief onder het oog zien. Te dien einde zullen Maandag de besturen van elk der drie vakcentralen vergaderen. Maandagavond komen de drie besturen m gecombineerde vergadering bijeen. In een telegram aan de Stirhting van de Arbeid verzoeken de drie vakcen tralen voorts het bestuur der Stichting Dinsdag io uur in spoedvergadering bijeen te komen. wjj nader vernemen zal de Stichting morgen vergaderen met de interdepartementale commissie voor de lonen en prijzen teneinde na te gaan in welke mate compensatie voor de prijsverhogingen xjj kunnen worden geboden. minder ernstig gewand. Er werd grote schade aangericht, terwijl de gasvo.orziening van Brabant en een gedeelte van Limbiirg tot Zondag ochtend gestoord was. Een machinist, de 38-jarige W. B. uit Beek. gehuwd en vader van vijf kinderen werd bij deze ontploffing op slag gedood Tevens kwam om het leven de 65-jarige stueadoor J. H. uit Geleen die echter niet in dienst was van de Staatsmijnen maar van het aannemersbedrijf „Tanido" te Munstergeleen. dat bouwwerkzaamheden verricht op de cokesfabriek. Met twee andere arbeiders van deze firma legde H. nabij de plaats waar zich de ontploffing voordeed de laatste hand aan een werii. dat dezer dagen zou worden opgeleverd Zaterdagmiddag overleed in het zieken huis te Sittard een derde slachtoffer de 22-jarige J. V. uit Kerensheide. een leer ling van de M T S. uit Heerlen die als volontair practijk deed in de centrale. Hij werd zwaar gewond bij de kortsluiting. In het pompen- en ventilatorengebouw van de cokesfabriek werd door de ont ploffing grote ravage aangericht De luchtdruk verwrong en versplinterde de stalen ramen, vernielde o.m. enkele compressoren en deed het dak groten deels omlaag storten Een groot aantal personen, die in of nabij dit gebouw aan het werk waren, liepen verwondin gen op. Twee van hen. o w een tweede arbeider van de firma „Tanido" moes ten naar het ziekenhuis te Heerlen wor den overgebracht. Hun toestand was gisteravond echter niet gevaarlijk. De andere gewonden bleken gelukkig slechts licht letsel opgelopen te hebben. Ook in Geleen richtte de door de ont ploffing veroorzaakte luchtdruk schade aan. Van vele huizen werden ruiten ver nield, zelfs honderden meters van de cokesfabriek vandaan sneuvelden nog een aantal winkelruiten op het Raadhuisplein en de Rijksweg. Ook werden pannen van daken afgerukt. De ontploffing bracht ernstige stagnatie teweeg in de gasvoorziening van Zuid- Nederland. Met uitzondering van de mees te plaatsen in de Mijnstreek en de Maas trichtse industrie, die nog gas ontvingen van de cokesfabriek ..Emma" te Treebeek en via de koppeling met het Rnhrgebied, was Zaterdag nergens in Limburg en evenmin in Brabant gas beschikbaar op dc op de cokesfabriek .Maurits" aange sloten gemeenten Ook lag het Stikstof- bindingsbedrjjf, waarvan de productie voor tweederde op het verwerken van cokcsovengas is ingesteld, die dag voor een groot gedeelte stil. Zondagmorgen echter was dc levering aan particulieren en bedrjjven geheel hersteld. Het Stikstof- Reeds geruime tijd wordt in Oost- kapelle gewerkt aan het slopen der ruine van het rusthuis voor ouden van dagen „Irma", dat in 1949 door brand geheel werd verwoest. Bii deze werkzaamheden hebben werk lieden in de kelder een kist gevon den met honderd k.g. springstof, die daar sedert de bezettingsjaren heeft gestaan. De qudjes.zijn dus bij de brand wel aan een groot gevaar ontsnapt. bindingsbedrjjf daarentegen zal vandaag waarschijnlijk nog niet normaal kunnen werken. Het tragisch gebeuren heeft diepe in druk gemaakt in de Mijnstreek, vooral na tuurlijk in de omgeving van de „Maurits". waar bijna iedereen door de ontploffing werd opgeschrikt. De commissaris der Koningin in Lim burg, mr dr F Houben. bracht Zondag een bezoek aan de plaatsen waar zich hel ongeluk heeft voorgedaan. Daags tevoren betuigde minister Van den Brink telegra fisch zijn deelneming aan de directie der Staatsmijnen en verzocht haar die over te brengen aan dé zwaar getroffen familie leden van de drie slachtoffers. A: LeeuwardenGVAV 52 Go AheadBe Quick31 HeerenveenFrisia. 23 B: AGOVVEnschedése Boys 2—4 NEC—'l Gooi I—1 Heracles— Wageningen 01 DOS—Ajax 01 Enschedé—DWS I2 HengeloVitesse C: De Volewückers—RCH Blauw Wit—ADO 3—1 Hermes-D VS—VSV 2—3 Haarlem—SVV I—I HBS—EDO 4—2 D: RBCLonga 31 Xerxes—De Baronie 8—1 EmmaEeijenoord 2—2 Willem II—TSC 7I NACNoad 1o Sparta—BW 1—3 E: SittardiaEindhoven VVV--8portclub Emma 3—3 Bleijerheide— MVV 1—2 2—1 2—3 Limburgia—Brahantla Heimondia—Maurits PVOEDEN is een moeilijke taak. Geef zelf het voorbeeld. Aldus een artikel in een der jongste nummers van „De Waarheid". Met belangstelling gaan use de tekst door. En met instemming. Want de scribent leverde een bijdrage, die we zo voor onze krant hadden kunnen accepte ren. Doe er uw voordeel mee. Lees maar eens: In het leven van een kind speelt dé ouderlijke autoriteit een bijzondere rol. Het komt er echter op aan deze autori tei t op de juiste manier te gebruiken. Veel ouders zijn van meningdat het maar het beste is, het kind volkomen vrij op te voeden. .Men mag een kind niet dwingen", zeggen deze ouders. Zogenaamd vrij opgevoede kinderen, die hebben geleerd hun wensen en ver langens door te zetten en daarmede het gehele gezin tyranniseren, zijn dikwijls als ze volwassen geworden zijn, moei lijke en ongelukkige mensen, als ze op tegenstand stuiten en zich aan bepaalde regels moeten onderwerpen". Inderdaad, neem bijv. de regels der ge zonde democratie, waar niet een groep alles kan afdwingen. Nog een paar snuif jes. ,Jets geheel tegenovergestelds, maar niet minder schadelijk in zijn gevolgen, is het. gezin, waar men gehoorzaamheid terwille van de gehoorzaamheid eist. Er is echter een tussenvorm die niet minder schadelijk is, die tussen beide uitersten heen en weer schommelt. De ene dag is het kind „een schat", een dot", „een lekker dier", terwijl het de volgende dag „jasses, wat ben je toch lastig!", „drein toch niet zo!" kortom geen schatje, geen dotje en geen lekker dier is. Kinderen, die in een dergelijke omge ving opgroeien, zijn te beklagen, want ze weten nooit waar ze met vader of moeder aan toe zijn". Nou, kan het burgerlijker? We zien zo'n artikel al in de „Prawda" verschijnen. Onder de knoet der cadaver-discipline. Het wordt echter noq leuker en tege lijk eerzamer. Neem nog een snuifje. De kinderen moeten de overtuiging krijgen, dat hetgeen hun ouders doen juist, goed, rechtvaardig en verstandig is, en dat niet alleen in de directe om gang met de kinderen, maar in het al gemeen. De beste opvoedingsmethode is nog altijd het directe voorbeeld van de ouders. Ja, dan moet men „De Waarheid" in. huis halen. Dar. moet men de ganse dag kankeren, verdacht maken, haat zaaien, afbreuk doen, de volksziel totaal vergifti gen. Dat alles lijkt ons verstandig ouder schap. Het mooiste zit natuurlijk volgens het bekende recept u-eer in de staart. Want De maatschappelijke omstandigheden waarin de arbeiders gedwongen rijn te leven, de woningnood, de lage lonen en. daar tegenover de stijgende kosten van het levensonderhoud en de daaruit ont stane spanning, maken het moeilijk te voldoen aan de noodzakelijke voorwaar den voor een harmonische opvoeding. Wat deze laatste fagerij nu weer te betekenen heeft met autoriteit der ouders, nietvrij opvoeden, schadelijk heen en weer schommelen tussen „lekker dier" en „jasses, drein niet zo", is ons een raadsel. Het zou wel treurig zijn, als we van alle gezinnen, die het niet breed hebben, zouden gaan verklaren, dat daarin geen spaan van goede opvoeding zou terecht kunnen komen. De historie en ook de situatie van vandaag hebben andere be wijzen geleverd. Doorredenerend in de geest van „De Waarheid" zouden we voorts huiverig moeten staan tegenover de kinderen uit „De Waarheid"-gezinnen, vanwege de maatschappelijke omstandigheden. Nu is het wel waar, dat ons, beroepshalve le zers van het rode orgaan, tegenover de journalisten van de Nederlandse „Praw da" meer het „drein toch niet zo" dan „dotten" op de lippen ligt. Ze kennen immers geen tussenvorm. HENK VAN DER MAZE w I De Chinese en Noordkoreaanse legers schjjnen zich uit Zuid-Korea terug te. trekken. Tsjoengtsjon, de grootste stad op het centrale front, dat de Noordelijken als doorgangscentrum voor de bevoor rading en het troepenvervoer naar bet front hadden gebruikt, scheen Zondag verlaten te zjjn. De verbonden troepen hadden verwacht, dat zij zware gevech ten om Tsjoengtsjon zouden moeten leve ren. In eerdere berichten werd gezegd, dat Noordelijke troepen hardnekkige ge vechten leverden om een opmars naar Tsjoengtsjon te verhinderen. De enige aanwijzing van vijandelijke, voorbereidingen om de geallieerde op mars tot staan te brengen, kwam 'uit de Westelijke sector, waar verdedigings linies zouden worden opgeworpen tussen Oejongboe en Tsjoenpjong, resp. 19 km. ten Noorden en 32 km. ten Oosten van Seoel. Generaal Ridigway heeft verklaard, dat hij in het voorjaar nieuwe aanvallen van de communisten verwachtte. De „Osservntore Romano" van Zater dag 17 Maart 1.1. heeft een decreet van de H. Congregatie der Riten gepubii ceerd met betrekking tot de laatste ge beurtenissen in Tsjecho Slowakije. De H. Congregatie der Riten spreekt hierin zijn afkeujing uit over het feit, Jat de laatste maanden in Tsjecho-Slowakije veelvuldiger en heviger aanslagen wor den gepleegd op de vrijheid der Kerk De priesters worden verhinderd in de uit oefening van hun ambt. terwijl ieder zijds kerkelijke ambten door leken wor den vergeven in naam der regering De regering mengt zich in kerkelijke zaken en ontneemt priesters de vrijheid en sluit religieuzen in kerkers Als la-itste wederrechtelijke daad noemt dit decree* het feit. dat de aartsbisschop van F<aag Mgr. Jozef Beran, die reeds sinds lange tijd in zijn eigen paleis wordt gevangen gehouden, nu door de Tsjeehoslowaakse Regering werd „gedeporteerd". In verband hiermede spreekt de H. Congregatie de excommunicatie uit, op bijzondere wijn* aan de H. Stoel gereserveerd, over al diegenen, die aan dergelijke vergrijpen tegen de vrijheid der Kerk hebben meegewerkt of nog zullen meewerken en ovei al diegenen onder de priesters, die een kerkelijke functie van de Regering aanvaarden. Deze excommunicatie is dus een andere dan die, waardoor al degenen, die zich accoord verklaren met de communis tische leer, ipso facto in de kerk uijke ban worden gedaan. Wat de priesters be treft valt deze excommunicatie op hen, die uit handen van de Regering een functie aanvaarden op kerkelijk terrein zoals de vier kanunniken, die door de Regering te Olmutz werden geïnstal leerd en de vier anderen, die te Praag werden benoemd door de Tsjechoslo- waakse Re ïring. "n het decreet wordt niet gesproken over de zes kerkelijke hoogwaardigheids bekleders, die volgens berichten uit -om- munistische bronnen in Tsjechoslowakije de eed van trouw aan de Regering zou den hebben gezworen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1