NIEUWE LOON- EN PRÏJSKOERS Van noodverband kon geen sprake zijn Stok achter de deur blijft prijscontrole u MacArthur bereid tot overleg inzake een wapenstilstand Troepen mogen 38ste breedte graad overschrijden Loontrap contra pri K.A.B. legt zich voorlopig neer bij de beslissing der regering De „netste" man was de dader PASEN 1951 r I *t Zit niet allemaal /mee, maar met Pasen toch een goed humeur Karl Straussimmigrant te Londenspiönneerde voor Praag ER ZAL ZON ZIJN, DOCH VOORTS.. Buiïg weer met Pasen Zaterdag 24 Maart 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.. r 16.000 kilometer per jaar t X, Verhoging kinderbijslag noodzakelijk J ^Berichten in lucifersdoosjes De vliegramp boven de Atlantische Oceaan J BERICHT WEERBERICHT Sterkste schouders Regering blijft attent Consumptie met 5 pet. omlaag Geen anticipatie Alvorens op dienstreis uit Tokio naar Korea te vertrekken, gaf generaal MacArthur een verklaring uit, waarin hij, voor de tweede maal in het Koreaans conflict, een ontmoeting tussen hem en een communistisch bevelhebber voorstelde, teneinde te trachten tot over eenstemming over de voorwaarden voor een wapenstilstand te geraken. De generaal verklaarde zich bereid tot een regeling te komen, waarbij de politieke doelstellingen van de V. N. in Korea, tegen welke geen enkel land gerechtigd is zich te verzetten, verwezen lijkt kunnen worden. DE EERSTE DRUIVEN EN NIEUWE AARD APPELEN Overleg met de regering N.V.V.: „Wij zijn aan staken nog niet toe" Mening van het C. N. V. Wrakstukken De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vooral aanvankelijk nog enkele plaatselijke buien, maar af en toe ook opklaringen. Over wegend krachtige wind tussen Noord-West en V/est. Vr'j koud. Zondag 25 Maart: Zon op 6.34 uur, onder 19.00 uur. Maan op 22.17 uur, onder 6.56 uur. Maandag 26 Maart: Zon op 6.32 uur, onder 19.02 uur. Maan op 23.50 uur. onder 7.12 uur. Dinsdag 27 Maart: Zon op 6.29 uur, onder 19.03 uur. Maan op 0.00 uur, onder 7.35 uur. i V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Na een wel zeer korte tijd van overleg is de beslissing over de compen satie voor de prijsstijgingen gevallen. De besprekingen bebben nog geen drie dagen in beslag genomen. De regering meende echter vóór Pasen een besluit bekend te moeten maken, omdat de doorgevoerde prijsverhogingen niet gering zijn en in het bijzonder voor de kleinere beurs zwaar wegen, aangezien zij juist de voor het levensonderhoud allernoodzakelijkste goe deren treffen.. De beslissing moest dan ook wel om technische redenen Woensdagavond bekend zijn, omdat de betaaldagen meestal op Vrijdag val- len en er deze week enige hele of halve vacantiedagen zijn. is in 1950 gestegen tot 108, dat van de uit voer daarentegen gedaald tot 97, zodat wij in een zeer moeilijke positie zijn ge raakt. Middelen, om de moeilijkheden 'e ondervangen zijn in de eerste plaats ver hoging van de productie, verlaging van He investeringen en vervolgens vermindering van het verbruik. Aan de productiever hoging werd reeds sterk de aandacht ge schonken en wel door de commissie- Berger. die wel weinig in het openbaar werkt, maar. naar de mening van dr Van Rhijn, niettemin bijzondere resultaten be reikt heeft. Nu ia een aparte minister voor de pro ductie benoemd, zodat men kan aanne men. dat dit vraagstuk met des te meer kracht ter hand zal worden genomen. Wat de investeringen betreft, deze zul len in de overheidssector zoals in de rege ringsverklaring reeds is aangekondigd met physieke middelen worden beperk', terwij] monetaire en fiscale maatregelen voorshands de vereiste vermindering !n de particuliere sector teweeg moeten De grote moeilijkheid bij het tot stand brengen van de vermindering van de con sumptie is, een rechtvaardige verdeling van lasten. Regering en organisaties gin gen er van uit, dat richtlijn moet zijn de sterkste schouders kunnen de zwaar ste lasten dragen Het ongeluk wil. dat het belasten van de sterkste schouders enige tijd vergt, omdat dit meesta' via de wet zal moeten gesohieden. De in het vooruitzicht gestelde verhoging van de Zodoende verkeerde men in grote tijd nood. Het is dan ook niet zo erg verwon derlijk, dat het resultaat niet de volledige instemming van alle partijen heeft. Bij vorige loonronden kon steeds algemene overeenstemming worden bereikt, zij net dikwijls na langdurige onderhandelingen Hoewel de sfeer bij de besprekingen deze keer steeds prettig is gebleven en door alle partijen grote deskundigheid aan de dag werd gelegd, kon helaas die volle dige overeenstemming niet worden be reikt, aldus betoogde Staatssecretaris Van Rhijn, onder wiens leiding de besprekin gen plaats vonden, gisteren op een pers conferentie. De organisaties van werkgevers en -nemers hebbenvooral om de factor tijdnood uit te schakelen nog voorge steld in eerste instantie een soort nood verband te leggen, om na Pasen verder 'te praten en een definitieve beslissing te nemen. De regering is hier niet op ingegaan, omdat de combinatie nood- en definitieve verband in elk geval op teleurstelling zou moeten uitlopen. Mede in dit verband wilde dr Van Rhijn een mogelijke misvatting, die door de opmaak in een der ochtendbladen kan worden gewekt.e uit de weg ruimen. In de regeringsverklaring wordt gezegd, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Arbeid zal worden voortgezet teneinde de ontwikkeling van de econo mische toestand van ons iand nader in beschouwing te nemen. Dit overleg zal dan echter niet betrekking hebben op een eventuele verdere loonsverhoging. Nu er eenmaal een definitieve beslissing Is ge nomen hoeft men er niet op te rekenen, dat de regering nog verder zal gaan: Meer dan ooit is het echter geboden de toekomstige ontwikkeling nauwkeurig i» blijven volgen, omdat men niet in de toe komst kijken kan en dus op dit moment niet bij voorbaat maatregelen kan nemen, die op de toekomst zijn afgesteld. Het zon kunnen blijken, dat met of zon- dere verdere prijsstijgingen de verbrniks- beperklng verder zal Kaandande 5 pet., die de regering nodig acht Dit zou dan Inderdaad een nieuw gezichtspunt zjjn, waarover nader gesproken zon ™°*j*en worden. Het is echter niet de bedoeling dan ook weer direct over lonen te gaan praten. Staatssecretaris zette tijdens de perscon ferentie in korte trekken uiteen hoe wij tot de huidige situatie zijn gekomen. Hei is, zoals bekend voornamelijk het teko t op de betalingsbalans, dat tot ingrijpen dwingt, een tekort veroorzaakt door prijs - stijgingen en de liberalisatie, dat in de toekomst geaccentueerd zal worden door het grotendeels wegvallen van de Mars hall-hulp. Het prijsniveau van de invoer omzetbelasting op z.g. weeldeartikelen zal in deze richting werken. De ondragelijke last voor de schatkist, die uit de steeds hoger wordende subsidies voortvloeide moest echter verlicht worden, mede om dat deze subsidies indirect het betalings balanstekort in de hand werkten en van buitenlandse zijden m.n. Amerika en België ons steeds min of meer kwalijk genomen werden. Vandaar, dat de compensatie, die gege ven is, naar boven tot een bedrag van ƒ200 per jaar beperkt is. Dit wi! niet zeggen, dat genieters van hogere lonen dan ƒ4000 per jaar geen compensatie krij gen, maar wel, dat zij nooit meer dan 200 per jaar kunnen krijgen. Door de getroffen en nog te nemen maatregelen zal dfe consumptie in totaal met 5 pet moeten dalen. De regering heeft dus van de alternatieven, die de S.E.R. in zijn advies noemt, het hoogste genomen. Dit in verband n^t het feit. dat verschillende van de omstandigheden, waarvan de S.E.R. indertijd uitging al weer ongunstiger zijn geworden. Zoals reeds gezegd zal men nauwkeurig nagaan of inderdaad deze verbruikbeperking ge haald wordt en ook of zij met overschre den wordt. Voortdurend overleg met de Stichting van de Arbeid zal daarbij on derhouden worden. Rekening houdend met nog enige prijs verhogingen, die voor 1 April tot stand zullen komen rekent de regering op een totale verhoging van de kosten van levensonderhond van 9 a 10 pet. Deze ra ming is volgens dr Van Rhijn aan de ruime kant. Regering en Stichting waren het er wel over eens. dat de compensatie op de helft van de kostenstijging gesteld moest worden. De regering heeft daarbU niet krenterig willen zijn en de compen satie gesteld op 5 pet. Van de zijde van de vakbeweging heeft men zich echter op het standpunt gesteld, dat aan de prijsstijging nog geen einde is gekomen en dat binnenkort de toestano nog veel slechter zal worden Men wilie daarom een hogere compensatie, aldus reeds anticiperend op verdere prijsstij gingen. Dit standpunt kon de regering echter niet delen. Zij is van mening, dat de toekomstige ontwikkeling niet te voorspellen is Evengoed zou een prijsda ling kunnen volgen, omdat men immers moet verwachten, dat aan de vorraad- vorming in de verschillende landen een einde zal komen, de voorraadvorming, -lie tot dusverre zo'n belangrijke rol heeft gespeeld bij de prijsontwikkeling. Boven den is het niet denkbeelding, dat er ook na enige tijd een zekere ontspanning in de internationale verhoudigen intreedt, m welk geval ook de prijzen een terugslag zullen ondervinden. De regering wil jo dit alles niet vooruit lopen, maar heeft zich voorgenomen, ymen met de organi saties, de ontwikkeling op de voet te volgen. De loonsverhoging zou het bedrijfsleven aanleiding gunnen geven, deze door te be rekenen in de prijzen. Met klem hebben de regering en de organisaties van werk gevers een beroep gedaan op het bedrijfs leven, dit niet te doen. Uiteraard zal de regering ook dit punt goed in de gaten houden en het bedrijfleven zal zlcb be wust zijn, dat hierbij ajltiJd een stok ach ter de deur staat in de vorm van een straffe prijscontrole. Me LPT DB B/SSCHOP KBRKBN OOI/WEN/ De Delftse kunstschilders R. Scherpbier en A. Wassenburg houden in het gebouw „De Kunstkring" te Delft een zeer originele verkoping van hun werken. Zij bieden deze n.l. aan voor goederen in natura. Een bekend Delfts bruggetje gaat voor een kip, een rollade, 'n fles wijn en nog wat etenstvaren in handen van een kunstminnende dame over. dat het 85ste leger door de opperbevel hebber is gemachtigd, de 38ste breedte graad te overschrijden, „indien en wan neer veiligheidsoverwegingen dit tactisch raadzaam maken". Volgens de generaal had de breedte graad geen militaire betekenis. „Onze zee- en luchtstrijdkrachten hebben hem voortdurend overschreden en het land leger deed dit in het verleden eveneens". Gisteren werden door de kwe ker Th. van Leeuwen, aan de Poeldijkse fruit- en groentenvei- ling de eerste blauwe druiven aangevoerd. Voor deze primeur werd 7.40 per kilogram betaald Eveneens werden gisteren op dezelfde veiling aangevoerd de eerste nieuwe aardappelen door de kweker N. J. van Leeuwen. Deze werden gewaardeerd o-p 2-00— 2.80 per kilo-gram. Het bestuur van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging heeft Vrijdag opnieuw met de vertegenwoordigers van de aangesloten bonden vergaderd. Na afloop werd een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin bet bestuur na tal van overwegingen besluit: hoewel niet bevredigd en de verantwoor delijkheid latend voor de regering, zich voor het ogenblik neer te leggen bij de beslissing van de regering teneinde zo spoedig mogelijk verlichting te brengen in de nood van de gezinnen. In de resolutie spreekt het bestuur als zijn oordeel wit: a) dat redelijke waarborgen aanwezig moeten zijn dat elke metnoodzakelijke verdere verlaging van het veroruik wor de voorkomen; b) dat het een eis van rechtvaardigheid is, dat alle bevolkingsgroepen een even redig verbruiksoffer brengen en dat luxe zoveel mogelijk moet worden te0enge gaan; c) dat als voorwaarde voor een gebon den loonpolitiek moet worden gesteld een doeltreffende bewaking van het prijs niveau; d) dat een redelijke verhoging van de kinderbijslag met name voor de gezinnen met niet-verdienende kinderen noodzake lij'k is; e) dat een sterkere progressie in de kinderbijslag moet worden aangebracht, f) dat de anderen, minst draagkracht. - gen als de ouden van dagen, de kleine rentetrekkers, e.d. op passende en doel matige wijze geholpen moeten worden. Het bestuur gaat er van uit dat het aangekondigd overleg met de regering van blijvende aard zal zijn en dat in dit overleg resultaat zal worden bereikt ten aanzien van: a) compensatie van verdei e prijsstijgingen; b) een tegemoetkoming m de moeilijkheden van de grote gezin nen met niet-verdienend-e kinderen; c' een beperking van het luxe verbruik. Het bestuur dringt er op aan dat voor hen. die niet onder een CAO of bindende loonregeling vallen, de 5 pet verhoging eveneens dwingend zal worden voorge schreven. Het bestuur is bereid medewerking t.e verlenen aan verantwoorde maatregelen gericht op verhoging van de productie er, waarschuwt met klem tegen voor land De Tsjechische immigran ten >n Engeland, die voor een groot deel genaturali seerd zijn. hebben een ogen blik gedacht, dat zij allen deels toeschouwers, deels medespelers waren van een goed geënsceneerde en span nende spionnagefilm. toen tot hun grote verbazing en verrassing een van bun land genoten de eveneens genatu raliseerde Tsjech Karl.Strauss door de Engelse politie werd gearresteerd. Hij bleek en geheim agent te zjjn van de communistische regering van Tsjechoslowakije. Evenals het in een goede spannende film behoort te zijn bleek de netste en vriendelijkste mfu> van allen de misdadiger te zijn. Dezelfde Karl Strauss, van wie men wist, dat hy na de bevrijding van Tsjechoslo wakije in 1945 niet naar zij'! vaderiand wilde terugkeren, omdat hij het absoluut on eens was met de toegeef ijke buitenlandse politiek van Benesj ten o-pzichte var. de Sovjet-Unie, dezelfde Karl Strauss, die een belangrijke rol speelde als politieke bruggenbouwer bij de over eenkomst tussen de Tsjechi- tche generaal Prchala en de Sudeten-Duitsers, dezelfde Karl Strauss, die in de „Ca tholic Herald", het katho lieke weekblad van Enge land, romantische artikelen schreef over het oude Oos tenrijk der Habsburgers, die Karl Strauss heeft van 1945 af, ook na de communisti sche staatsgreep in 1948 in Tsjechoslowakije, zonder blikken of blozen voort durend in contact gestaan met de Tsjechoslowaakse ge zant in Londen en met het ministerie van Binnenlandse Zaken te Praag Hij ver strekte inlichtingen ovei de Tsjechoslowaakse emigran ten over politieke gebeurte nissen, over zg. ontvangsten bij de Apostolisch Delegaat in Engeland enz Zijn belo ning daarvoor bestond in een niet onaardige bijver dienste Om het beeld van de film volledig te maken, hij overhandigde zijn berich ten in codeschrift, verpakt in een lucifersdoosje, terwijl bet antwoord in. cigaretten verpakt binnenkwam. Tijdens de rechtszitting, die een dezer dagen werd ge houden en waarbij hem o.a. het Britse burgerrecht wederom werd ontnomen, noemde hij o.a. de namen, van een aantal Katholieke bisschoppen in Engeland, met wie hij zou hebben ge luncht. Het gesprokene, zo zeide hij. had hij genoteerd en doorgegeven. Het zou hiel betroffen hebben de Aposto lisch Delegaat in Engeland, mgr W. Godfrey, Kardinaal Griffin, mgr Craven en de Duitse aartsbisschop van Paderborn, mgr Lorenz Ja ger, die toen in Engeland vertoefde. Bedoelde hoog waardigheidsbekleders ver klaren echter Karl Strauss nimmer te hebben gezien en zeker niel met hem te heb ben geluncht. Later bleek inderdaad op de rechtszit ting. dat hij bij zijn berich tendienst voor de Tsjecho- Slowaakse regering rijkelijk bouwde op zijn levendige verbeelding. Karl Strauss stamt uit een Praagse middenstandsfamilie. In Praag had hij goede rela ties in allerlei kringen en hij was overal een graag ge ziene gast. Onder de oorlog slaagde hij erin naar Enge land te ontkomen waar hij de nauwe medewerker werd van Benesj ofschoon hij het laag niet altijd met diens politiek eens was. Na de oor log werd hij exportleider bij de Londense firma Jackson Bross Overjas. Ltd. Ernde 1,149 werd hij genaturali seerd. Voor de rechter heeft hij verklaard dat hij gedwon gen werd bij het Tsjecho- elowaakse gezantschap rap. porten in te leveren, omdat dit gezantschap in staat zou zijn nem te doen uitwijzen Voor zijn inlichtingen kreeg hij aanvankelijk 200,—. later f 430.— per maand. Zijn sipionnage-activiteit kan niet verklaard worden uit geldgebrek daar hij ats exportleider zeer goed ver diende, al had hij in verpand met zijn nog al losse levens wijze veel geld nodig. Veel eerder pnoet een verklaring worden gezocht in rijn levensopvatting. politiek-revolutio- en volk noodlottige naire agitatie. De secretaris van het N.V.V., de heer Ad. Vermeulen heeft gisteren voor te radio het besluit van het NVV om de loonsverhoging van 5 pet als onvoldoende van de hand te wijzen, nader gemotiveerd „Door het feit, dat de regering op de cent na de lpnen der arbeiders to+ een voor ons onaanvaardbaar peil heeft vas' gesteld, terwijl ze daar tegenover het vertrouwen uitspreekt, dat de werkgevers de doorberekening van deze loonsverho ging zoveel mogelijk zullen beperken, is de schrille tegenstelling tussen de loontoe heersing aan de ene kant en de prijsbe heersing aan dê andere kant voldoende gekenschetst" zo zei de heer Vermeulen „en dit waren de redenen, dat wij met de regeringsbeslissing niet accoord konden gaan". „Hoewel wij onze actie voor een rui mere compensatie der prijsstijgingen en voor een rechtvaardigde verdeling der lasten voortzetten, roepen wij onze arbei ders op, onder geen voorwaarde aan sta kingen deel te nemen, tenzij onder uit drukkelijk parool der bona fide organisa ties Wij zijn aan staken nog niet toe! Het N.V V. zal een uiterste poging wagen het alsnog met de regering en werkge vers eens te worden zonder te staken", aldus de heer Vermeulen. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Christ. Nationaal Vakverbond betoogde in een persgesprek dat de regering heelt besloten tot een verbruiksbeperking van 5 pet. in vergelijking met de toestand in September 1949. Daartegenover staat, dat de prijzen sedert September 1949 met 1Ü pet meer gestegen zijn dan de lonen Komt er dus een verbruiksbeperking van 5 pet, dan moet, naar het oordeel van het C.N.V., nog 5 pet gecompenseerd worden Met 5 pet loonsverhoging is men er dan echter niet, want die 5 pet loonstijging werkt door in de prijzen, die dan zeker de helft van die loonstijging duurder zul len worden, waardoor een loonstijging van 5 pet reëel slechts 2% pet bedraagt tenzij de regering inderdaad de prijzen in de hand zal houden en dus de doorbereke ning van de loonsverhoging m de prijzen voorkomt. Dat is de regering echter met van plan aldus de heer Ruppert - want zij neemt geen daartoe strekkende maatregelen. De 5 pet verhoging zal dus spoedig reëel slechts 2% pet bedragen, anders gezegd de verbruiksbeperking zal moeten oplopen tot 7% pet. Als de regering meent, dat dit inder daad moet geschieden, dient zij dat ook te zeggen. - Het C. N. V. bljjft overigens van me ning, dat de oplossing van dit probleem eerder dient gezocht te worden aan de kant van de fixering van de prijzen dan aan die van verboging der lonen, omdat nu eenmaal prijzen met de lift omhoog bleken te gaan en de lonen slechts een trap bestijgen. Mac Arthur meende, dat een eventuele regeling tot stand moest komen op grond van de toestand in Korea zelf en los van andere problemen in 'iet Verre Oosten. In een overzicht van de huidig» militaire stand van zaken verklaarde de geallieerde opperbevelhebber, dat Ie vijand „op pijn lijke wijze gewaar is geworden, dat. wan neer de V N. haar huidige verdraagzame houding om zich alleen tot Koreaans ge bied te beperken zouden opgeven en haar actie zouden uitbreiden tot de kustgebie den en het binnenland van de vijand, China zou worden bedreigd met h«t ge vaar van een spoedige militaire ifteen- storting" Het wordt hoe langer hoe duidelijker, meende de generaal dat de overmarht aan manschappen van de vijand diens groot gebrek aan industriële capaciteit niet goed kan maken. De mechanische superioriteit van de geallieerden in de lucht maakt dat de vijandelijke voorhoe den onvoldoende haar taak kunnen ver vullen en de grondtroepen weten deze zwakte van de vijand op schitterende wijze uit te buiten. Zelfs een grote dap perheid en enorme opoffering van men senlevens kunnen dit verschil niet over bruggen. aldus MacArthur. Na zijn bezoek aan Korea gaf Mac Arthur te Tokio wederom een belang rijke verklaring af. Daarin wordt gezegd. Omtrent het op weg van de V. S. naar Engeland vermiste militaire vliegtuig wordt thans nader gemeld: Het toestel had 53 man aan boord. Zijn capacitei' was echter berekend op 125 soldaten en 13 man equipage. Het was het grootste mi litaire transportvliegtuig in dienst der V. S. Op 50.22 Noorderbreedte en 22.20 Wes terlengte (ongeveer 1000 kilometer ten Westen van Ierland in de Atlantische oceaan) heeft men een wrakstuk en licht signalen waargenomen En op 50.33 Noor derbreedte en 20.46 Westerlengte heeft men voorwerpen waargenomen, die men voor een deel van hetzelfde wrak en pa rachutes met eenpersoonsvlotten houdt. Tot de 53 inzittenden van het vliegtuig behoorde brigade-generaal Paul Cullen, specialist bij de luchtverkenningsdienst. Dit motortje is een „Panther", 98 c.c. uit het jaar 1939. Vorig jaar leg de de man, die op bovenstaande foto, juist de bougie verwisseld heeft, er bijna 16.000 km op af. Elke morgen, soms nog voor zeven uur, rijdt hij weer of geen weer dit vehikel een schuur uit, gooit de zware rugzak om, knettert een klein boerendorp in Ober Hessen (Am. Zóne van Duitsland) uit. De motorrijder heet Jozef Schnei der; hij is priester. Momenteel zwoegt hij als pastoor in 14 gemeen ten; de streek is overwegend Evan gelisch; in 1946 kwam hy er met 1300 andere katholieke Sudeten- duitsers terecht, met 30 kilo bagage en geen geld. In totaal zijn er momenteel ir. West-Duitsland alleen acht millioen vluchtelingen; de vier millioen in de Oostzöne proberen gedeeltelijk óók nog naar het Westen te komen. De helft is katholiek; twee derde dezer katholieken kwam in niet- katholieke streken terecht. In deze diaspora oefenen slechts 1500 pries ters de zielzorg uit. Wat deze zwoegers, deze rugzak priesters, aan werk verzetten, hoe zwaar de afgelopen jaren voor hen zijn geweest, tè zwaar eigenlijk, vertelt U onze redacteur J. W. Hof wijk, die juist teruggekeerd is van een reportagereis door de diaspora op pagina 7 van dit nummer. Pastoor Schneider is een van de genen, die in aanmerking komen voor steun van onze Nederlandse „Oostpriesterhulp" (giro no. 34348, Actie Oostpriesterhulp, Hekellaan 6 's Heriogenbosch). Voor het geval U deze zwoeger een Zalig Pasen wensen wilde Op Maandag 2e Paasdag zal ons blad niet verschijnen. Dientengevolge verschijnt het eerstvolgende nummer Dins dag 27 Maart a.s. DE DIRECTIE. (Van onze weerkundige medewerker) De eerste dag van de lente is mooi ge weest, maar van de drie volgende dagen is niet veel goeds te vertellen. Woensdag avond reeds rukten de depressies op, die ons Donderdag in een betrekkelijk warme stroming brachten, hetgeen met regen en sneeuw gepaard ging. Een dikke 24 uur hebben wij Vervolgens betrekkelijk zacht weer gehad; in de Zuidelijke provincies liep het kwik gisteren nog tot 11 graden op, maar in de middag en avond stroomde de koude lucht opnieuw binnen en vielen opnieuw grote hoeveelheden regen, voor al in de Noordelijke provincies. Groningen noteerde zelfs 17 millimeter in 12 uur tij ris. terwijl het gisteren overdag ten Zuiden van de Moerdijk bijna helemaal droog bleef. De inleiding tot het Paasweer is dus wel bijzonder slecht geweest. Ook over het Paasweer zelf kunnen wij niet veel optimistische klanken laten ho ren. In de eerste plaats blijft het koud en In de tweede plaats rijn er op de eerste Paasdag enkele regen-, hagel- en mis schien we] sneeuwbuien te verwachten. Maar zo tussen de buien door zal ook het zonnetje wel eens schijnen, zodat er ook perioden met redelijk weer zullen zijn. De koude stroming had vanmorgen bijna geheel West-Europa overspoeld, waardoor het weer overal buiig geworden was. Tijdens die buien steekt de wind wel eens even op. Zo werden vanmorgen in Den Helder nog stoten van ruim 70 km per uur geregistreerd. De korte stroming komt via IJsland regelrecht uit het Pool gebied; de lucht is ?o koud. dat het van morgen tot op de Far-Oer vroor. Het is lang niet onmogelijk, dat het in de komende nacht ook in ons land tot vriezen komt, waaruit wel blijkt, dat het weer met de Pasen geen feestelijk karakter zal hebben, maar zich zal ge dragen, zoals wij dat van een roerige voorjaarsmaand gewend zijn. Bovendien is er vrij veel kans, dat zich op de tweede Paasdag nieuwe storingen zullen doen gevoelenuit de weerrapporten van sche pen in de buurt van IJsland bleek van morgen tenminste, dat de depressie activiteit daar nog niet dood is. Veel verbetering in de temperatuur zal dit niet kunnen brengen, terwijl de kans op regen dan blijft bestaan. ALS bij 't eerste Oud-Testamentische Pascha voorafschaduwing van het hoogfeest der Nieuwe Wet Jahweh in Egypteland de woonsteden der Joden (sparend) „voorbijging", ter wijl de verderfengel over alle woningen, welker deurstijlen niet getekend waren met het bloed van het offerlam, rouw bracht door de eerstgeborenen te treffen geschiedde zulks omdat Hij in Zijn eeuwige raadsbesluiten had vastgesteld, aan de slavernij van zijn uitverkoren volk onder de Pharao's een einde te maken door de tyrannieke overweldigers met plaag op plaag te pressen, de massa- emigratie en daarmee de opgang naar een zelfstandig bestaan van 't Hebreeën- volk niet langer te weerstreven. Een sprekender bewijs voor de rechtstreekse bemoeienis van de Almachtige met s mensen lot in het algemeen en dat van de door Hem uitverkoren twaalf stam men Israels in het bijzonder dan het Exodus-verhaal is nauwelijks te puren uit de gewijde bladen van het Oude Verbond, die overigens van Gods voorzienig bestel vol zijn. En ter blijvende herinnering werd dan ook in de Joodse eredienst het Paasfeest ingesteld als de centrale ge dachtenisviering van 's Heren ontferming over Zijn volk. TOEN in het Nieuwe Verbond het schaduwbeeld plaats maakte voor het stralende licht, was het weder om een engel des hemels, die brj het geopende graf de blijde mare verkon digde van de „voorbijgang" van Gods Zoon door de spelonk van de dood tot de glorierijke opstanding, na de verlossing van het mensdom bewerkt te hebben uit de zonde als een volheerlijk teken van 's Heren overvloedige erbarming. En wederom werd de vierdag van deze won dere overwinning het alles-overheer- sende keerpunt der mensen-geschiedenis vastgesteld onder het in Christus her boren volk op het midden van de litur gische jaarkring, als een geestelijk monument vobr alle tijden, symbolise rend dat, volgens St Paulus, met het onweerspreekbare feit van de Paasmor- gen de basis zelf is gemoeid van onze geloofsleer en het de altijddurende be zegeling wil zijn van het Verbond tussen God en de gevallen mens, opnieuw in Vader-hefde aangenomen. PASSEN deze zo troostrijke gedach ten nog wel in onze voor een goed deel ontkerstende wereld? Die zich van dat Verbond heeft afgekeerd, als zij er al ooit enig begrip van heeft gehad; die zweert bij de technische vindingen van eigen autonome geest en het zonder de Heer en Bestuurder van hemel en aarde meent te kunnen stelle». Met het zielige effect dat een Babelse spraak verwarring op alle gebied haar deel is geworden en zjj in verwaten eigengereid heid koerst in de richting van een niet- gewilde, integendeel dodelijk-gevreesde zelfmoord. Kan het wel anders dan dat bij de Christen-mens die deze ontwikke ling naar een noodlottig einde tientallen jaren heeft gadegeslagen, de bange vraag rijst, of hier niet bewaarheid wordt de schrikaanjagende situatie-tekening die de Apostel in zijn eerste Romeinen brief geeft? „Ofschoon ze God hebben gekend uit^ de schepping), hebben ze Hem niet geëerd of gedankt; maar hun bespiegelingen zijn uitgelopen op niets en hun onverstandige hart werd verduis terd. Ze noemden zich wijs en werden dwaas. De glorie van God hebben ze ver ruild voor een beeld dat lijkt op een sterfelijke mens. En daar ze de kennis van God hebben versmaad, heeft God hen overgeleverd aan hun smadelijke instinc ten". Wie denkt hier niet aan een „voor bijgaan des Heren", waarvoor de eeuwige Barmhartigheid toch Haar rouwmoedige volk moge behoeden? Want uit de teke nen des tijds zouden wij kunnen lezen de angstige mogelijkheid, dat de veronacht zaamde Wereldbestuurder de handen af trekt van Japhet's weerbarstig geslacht, om het aan de verdwazing van zyn trotse hart over te laten. AL drukt ons ten deze bekommernis, het nieuwe Paasfeest licht over de volken aan als een bekrachtiging te meer van de geruststellende verzekering door de verrezen Christus gegeven: zie Ik ben met U alle dagen tot aan de vol einding der tijden. Weliswaar betreft zij primair de Kerk Gods als zodanig, maar gezien het feit dat deze mede is verkoren uit dezelfde mensheid die geestelijk zo zeer op drift is geraakt, mogen wjj ver trouwen dat de hoge bescherming, haar toegezegd, om harentwille niet geheel zal omgaan buiten de grote schare, die wei geren blijft het Paaslam te nuttigen, maar niettemin tot de erbarmende Liefde nimmer de toegang zal versperd vinden. Christus, eenmaal gestorven, sterft niet meer; zo ook zal Zijn mystieke lichaam ondanks vele menselijke on volkomenheden en tekortkomingen door het vuur ener onmenselijke vervol ging gelouterd, tot nieuwe bloei her rijzen. Wat de Kerk aangaat is er dan ook voor beduchtheid geen plaats; steu nend op de goddelijke belofte zal zij haar gang door de geschiedenis vervolgen, daarbij niet gebonden aan een onver vreemdbaar territoir. En terwijl zij in een deel van het oude, schijnbaar afgeleefde Europa in ketenen ligt geklonken, kan zij elders op een wenk van haar hemelse Bruidegom tot prille wasdom geraken, al haar kinderen ter verheugenis. Hoor den wij niet zo pas het alom vreugde wekkende getuigenis van de Afrikaanse Goudkust. En wij katholieken benoorden de oude wereldzee, meer dan anderen voor het ogenblik ons rekenend tot de strijdende Kerk al mogen wij St Paulus niet tegenspreken dat ook onder ons „velen slapen" hebben van verre uit dit schouwspel nieuwe moed geput om trof fel en zwaard ter zelfder tijd te blijven hanteren onder de machtige hoede van die derde hemelgeest, de aartsengel Michaël, tot wie een profetische Opper priester ons als kind reeds dagelijks leerde bidden om hulp tegen de gevaren voor de Kerk. Gevaren die ons toen nog niet zo duidelijk voor ogen stonden, maar aan welker imminentie thans niet de ge ringste twijfel meer bestaat. Het glorieuze oppercommando van de vorst der hemelse legerscharen", waar onder wjj ons bij de juichende bazuin- stoten van weer een „alleluja!" opnieuw scharen, vormt een waarborg te meer voor de inlossing der belofte aan de Kerk gedaan, dat de poorten der hel Haar niet zullen overweldigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1