vv Toestand ernstiger dan maanden geleden Overschrijding van 38e breedte graad „politieke kwestie" drie Besprekingen tussen werkgevers werknemers en regering PRINS BERNHARD VOELT ZICH EEN EMIGRANT Uitvo'T naar Duitsland in ,Tanuari f 25 millioen gedaald Go Op de bres voor de belangen der onderwijzers Voor 1900 jaar kwam St. Paulus Europa naar In April zal dit jubileum worden gevierd r NG In April: brieven van Paulus lectuur van de maand Marshall verwijt Amerikaans publiek onverschilligheid Marshall-hulp voor onze herbewapening Verhoging sociale uitkeringen Woensdag 28 Maart 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V) ^2S£2£S£*S: «—-j; Komende maanden kritiek De derde loonronde Ook Londen wantrouwt Peron's atoomsuccessen i Enthousiaste begroeting in Montevideo Minder inflatiegevaar in de V. S. LAGEN Toestand voor vele gepensionneerden thans onhoudbaar Beste waardering is de breven van de Apostel te vezen mettoepassing 6 WEERBERICHT j De Amerikaanse minister van defensie, George Marshall, heeft Dinsdag op een persconferentie te Washington verklaard, de huidige wereldsituatie als ernstiger dan drie maanden geleden te beschouwen. Hij gaf uitdrukking aan zijn bezorgdheid over de onverschilligheid van het Amerikaanse publiek ten aanzien van de defensie, dit in tegenstelling met de gevoelens van het publiek in November van het vorige jaar, toen men hem ervan beschuldigde niet genoeg geld en mensen te vragen. Troepen in Duitsland struikel blok voor eventuele agressor Bevordering der productiviteit M - i VOOR AL INVOER UIT AMERIKA EN INDONESIË GESTEGEN „El principe Bernardo Overleg begint Vrijdag Geweldige vooruitgang op militair gebied NIEUWE WERKELIJKHEID U au» Lekenreligieuzen D» verwachting, geldig vaal heden- tot morgen avond, luidt: Aanvankelijk enkele verspreide buien, maar ook flinke opklaringen en op .vele plaatsen zware nachtvorst. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Later half tot zwaar be wolkt met opnieuw nu en dan buien. Meest matige veranderlijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag 29 Maart: Zon op 6.24 uur, onder 19.07 uur. Maan op 2.40 uur, onder 9.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De minister zeide t.a.v. de kwestie, of de V.N.-troepen al dan niet de 38ste breedtegraad in Korea moeten overschrij den dat dit „een zaak voor politieke overweging is". Maar de militaire toestand in Korea vertoont delicate aspecten, speciaal wan neer de vijand het contact verbreekt. In bijna elke oorlog is het verliezen van contact met de vijand zeer gevaar lijk. Zo ziet op het ogenblik generaal Ridgway, de bevelhebber van het Ame rikaanse achtste leger, zich voor het pro bleem geplaatst of hij al dan niet het contact met de tegenstander moet her stellen in de nabijheid van de 38ste breedtegraad, aldus Marshall. Wanneer de patrouilles, die voeling met de vijand houden zich zover n** voren moeten begeven, dat dreigt, moet de hoofdmacht welI P ken om hen te dekken. De veiligheid der troepen is tenslotte het.'«W^erwachts taar" te hebben. Gisteren hebben vertegenwoordigers van de veertien landen, die strijdkrachten in Korea hebben, zich te Washington be ziggehouden met de vraag, wat hen te doen staat om de Koreaanse kwestie tot een snel einde te brengen. Zij hebben ®een enkel besluit genomen. Naar men meent te weten, hebben zij na ingelicht te zijn over de militaire toe stand in Korea, Informeel de voorstellen voo een verklaring aan Peking over de Vredesbedoelinigen van de V.N. besproken. Lt.-generaal Manton Eddy, bevelheb ber van het Amerikaanse zevende leB. in Duitsland, verklaarde gisteren t- Frankfort in een uiteenzetting over «ie positie ier Amerikaanse legers in Duits land, dat de sterkte van de Amerikaanse troepen en die van de bondgenoten m Duitsland dit jaar „voldoende zal zijn om een collectieve verdediging tegen Sovjet- russische agressie mogelijk te maken". Do generaal bezag de komende zes of negen maanden als „de kritiekste". „Onze troepen zullen daarom dag en nacht ge oefend worden hü zeide, dat de Ameri kaanse troepen in Duitsland zeer ver- snreid waren opgesteld om eventuele Sovietrussische opmarsroutes te blok keren. En rijn echter nog steeds grote saningen, die alleen met meer troepen opgevuld zouden kunnen worden. Gisteren weroten besprekingen gehou den tussen de heer Clarence Hunter, i oofd van de E.C-A.-missie in ons land en de heer Spierenburg, waarnemend re geringscommissaris voor het Europese Herstel-programma. - De wijziging van de aard van de Marshall-hulp. welke thans zal worden gegeven voor de herbewapening en do militaire productie, gezien in het Ucht van de huidige moeilijke economische toestand van ons land, vormde het voor naamste onderdeel der besprekingen. Van Nederlandse zijde wordt daarbij gedacht aan het betrekken van grond stoffen uit niet-doliarlanden, teneinde Oi ons land een militaire productie op te voeren, welke voor een deel weer zou Kunnen worden uitgevoerd tegen dollars. Nagegaan zal worden in hoeverre de V S. steun kunnen verlenen, nu ons land na het uitbreken van c/e oorlog in Korea en de geweldige stijging van de grondstoffen prijzen, in 'n zeer moeilijke economische positie is gekomen. In de heden te Utrecht gehouden ver gadering van het plenaire bestuur van het Verbond van Prot. Chr. werkgevers heeft de voorzitter, de heer A. Borst Pzn, enige mededelingen gedaan over de be sprekingen inzake de loonsverhoging van 5 procent. Het terugbrengen van de subsidies be tekende een direct ingaande verhoging van de gezinsuitgave met 1.84 per week volgens de berekening van werkgevers zijde. Zij wilden daarom als noodverband een directe uitkering van 2 per week bepleiten de vertegenwoordigers der arbei ders wezen dit voorstel zonder meer af, ze wensten aanvankelijk deze 2 plus 6 pet (beide als noodverband). De verhoudingen werden moeilijker toen van werkgeverszijde de aandacht werd gevestigd op de uiterst precaire positie waarin het bedrijfsleven verkeert. De noodzakelijkheid van consumptie-beper king, productie-verhoging, investerings- vermindering, die de regering voorstelt, worden ook door de ondernemers erkend. Het was juist daardoor, dat de onderne mers niet aanstonds konden instemmen met een voorlopige loonsverhoging van 6 pet, zoals deze later door de arbeiders werd voorgesteld. ^^gamsaties hebben toen uitgesproken dat mdicn de resultaten van het onderzoek zouden uitwijzen datf een loonsverhoging van x pct gerechtvaardigd zou zijep. UeTC v«rhogxag dan zodanig moest worden toegepast, dat de verwerking daar van in de loonregelingen gepaard moet kunnen gaan met het toepassen van maat regelen tot bevordering van de productivi teit. De besprekingen met de lonen- en prij- zencommissies kwamen in een min of meer concreet stadium, toen na diepgaand onderzoek bleek: a. Dat de kosten van levensonderhoud sinds September 1949 waren gestegen met 9.5 pet, sinds September 1950 met 7,7 pct. b. Toen de arbeiders-organisaties zich onder zekere waarborgen bereid verklaar- Volgens de diplomatieke correspondent van de „Times" betwijfelt men te Lon den of de Argentijnse atoom-experimen ten wel reeds uit het laboratoruim- stadium zijn getreden zoals de naar men te Londen meent: nogal voorbarige mededelingen van president Peron zouden doen geloven. Het eiland Huemel waarop volgens de bekendmaking van Peron de installaties zich bevindt, is een zeer klein eiland, in het Naihuei-Huapi-meer, aldus merkt men op, zodat er geen sprake kan zijn van omvangrijke installaties, zoals voor dit doel in Amerika en Engeland in ge bruik zijn. Veroter, aldus zegt men, lijkt de keuze van het eiland Huemel voor hoogst geheim en riskant werk" enigs zins bevreemdend, aangezien zich op de oeveis van het meer, slechts enkele kilo meters van het eiland af, hotels en cha lets bevinden, die des zomers en des winters tot nog toe bevolkt zijn geweest met toeristen van overal uit Zuid-Ame- rika, onder wie politici en ambassadeurs. Inmiddels gaat Ptron verder, de ver diensten van zijn atoomgeleerden in het licht te stellen Dë leider van de expe rimenten, de uit Oostenrijk afkomstige professor Ronald Richter, zal Woensdag uit handen van de president een onder scheiding ontvangen. De universiteit van Buenos Aires zal hem verder het ere- ooctoraat verlenen. fv - «mc- I Op het erekerkhof in Poesan rust thans het stoffelijk overschot van Overste Den Oudende gewezen commandant van het Ned. detachement in Korea. De teraardebestelling had plaats met veel militaire eer en generaal Ridgway, de commandant van het achtste leger (geheel links) woonde haar bij. Aalmoezenier v. d. Vrande verrichtte de gebeden bij het graf. Van de Ned. vrijwilligers waren van elke compagnie twee man aanwezig. Monti video, 28 Maart. De wijze, waarop de bevolking van Montevideo^ Prins Bernhard heeft be groet, bij zijn officiële bezoek aan hun stad, was bijzonder hartelijk. Op de weg van het vliegveld naar zijn tijdelijke ver blijf in de hoofdstad van Uruguay werd Z. K. H. luide toegejuicht. Op het vliegveld, waar de Prins Maan dagavond om 7 uur plaatselijke tijd (half elf Ned. tijd) arriveerde, stond de pre sidentiële garde aangetreden, gekleed in haar uniform, dat nog uit de Napoleonti sche tijd dateert: blauw-groene tuniek, witte pantalon en kolbak. Op het moment, dat het vliegtuig de grond raakte, werden saluutschoten ge lost. De Prins, die in generaalsuniform was, inspecteerde de erewacht en begaf zich daarna met zijn gevolg naar de villa den in beginsel een consumptiebeperkmg van de directeur der i'irfabriek Saenz i i Ji fV, irilln «trollrn in Aan Cphilrlppnchtlff In Groenlo traden gisteren deze vier paartjes in het huwelijk, die allen familie of „familie van familie" van elkaar zijn of werden. V. I. n. r. mej. Groninger en de heer J. B. M. Asbreuk; mej. Brun en de heer K. T. J- Groninger; mej. B Meekers en de heer W. J. Brus; mej. G. T. Sieverink en de heer J. F. Meekers. Allen zullen binnenkort naar Canada emigreren', het eerste paar vertrekt reeds volgende week. van 5 pct (zoals deze door de regering was gesteld) te aanvaarden. c. Toen de regering mededeelde dat een loonsverhoging met 5 pct tot een inkomen van 4000 per jaar, door haar werd aan vaard en voorgesteld. De arbeidersvakcentrales persisteerden echter ook toen nog bij de 6 pct loonsver hoging als noodverband. Zij achtten de stijging der kosten nu reeds 3 pct hoger dan was berekend en wensten diverse waarborgen op het gebied van de prijzen- beheersing en algehele versobering. De werkgevers bleven op hun standpunt staan, dat althans deze loonsverhoging ge paard zou moeten gaan met een doelbe wuste bevordering van de productiviteit, door arbeiders en werkgevers gezamenlijk opgebracht. Ze hebben ten slotte verklaard, zich niet te zullen verzetten tegen het voornemen van de regering om een loons verhoging van 5 pct af te kondigen. Prac- tisch is toch daardoor mede een consump tiebeperking van 5 pct op het uit te keren loonbedrag bereikt. Of deze op de duur voldoende zal blijken te zijn, is een vraag die spr. niet beantwoorden kan. Er is een lichtpunt, aldus spr., n.l. de mogelijkheid van prijsdaling is niet uitge sloten, en daarmede de mogelijkheid dat de door de arbeidersorganisaties steeds naar voren gebrachte vermenigvuldigingsfactor zijn kracht en betekenis geheel verliest. „Daarom doe ik ook hier een ernstig be roep op het bedrijfsleven om de betekenis van deze vermenigvuldigingsfactor mede te helpen verkleinen door niet anders dan hoog nodig en strikt noodzakelijk de prij zen te verhogen." In deze villa, welke in een schilderachtige buitenwijk van de stad is gelegen en in Amerikaanse stijl uit witte kalksteen is opgetrokken, za] Z. K. H. tijdens zijn verblijf in Montevideo wonen. De reis zelf is vlot verlopen. Zij ging over Zürich, Lissabon. Dakar en Rio de Janeiro. Bij de snelle tocht door Lissabon, tij dens het oponthoud aldaar, werd de auto van de prins begeleid door een loeiend motorescorte. Hij stapte herhaalde malen uit om opnamen van schilderachtige kerkjes en havengezichten te maken. De prins bezichtigde onder meer het moder ne station. Tengevolge van motorstoring kreeg men twee uur vertraging, maar deze ach terstand werd in de loop van de verdere reis ingehaald en het vliegtuig arriveerde zelfs tien minuten te vroeg in Monte video. In het vliegtuig nam de prins nog de toespraken door, welke hij in het Spaans zou houden. „Ik lijk wel een emigrant" zeide hij, toen hij zijn blik over de grote hoeveelheid bagage liet dwalen. Overal waar Prins Bernhard in Monte video passeert hoort men de uitdrukking ,Ei principe Bernardo". Late badgasten, die de voor Uruguese begrippen koude zeq het is hier herfst - trotseren, renden in badcostuum naar de boulevard om de Prins en zijn gevolg te zien passeren op weg van de villa var senor Saenz. De eerste officiële daad van Prins Bernhard was het bezoek aan de presi dent van de republiek Maartinez Trneba. Bü dit bezoek overhandigde de Prins de versierselen, behorende bü het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw aan president Trueba President Trueba zeide o.m,: „Deze mij toebedachte onder- scneiding is niet slechts een formaliteit, doch manifesteert de vriendschap van twee tanden, beide geografisch klein, doch groot van geest Ik zie dit als een vriendschapsdaad, die de democratische inslag symboliseert van onze landen". Na het bezoek aan president Trueba begaf Prins Bernhard zich naar 't dichtst bij de regeringsgebouwen gelegen monu ment van generaal Artigas, de nationale held van Uruguay. Bij het standbeeld hadden leden van het eerste cavalerie regiment in schilderachtige uniformen en de militaire band "an het eerste infan terie-regiment de wacht betrokken Prins Bernhard legde ouder grote belangstelling een krans bij het monument, waarna het gezelschap hartelijk toegejuicht per auto via de binnenstad naar de villa Saenz terugkeerde, waar de lunch werd ge bruikt Het bezoek, dat wordt geken merkt door een ongedwongen hartelijk he kt wordt begunrt gd door het fraaie herfstweer met een temperatuur die aan een Nederlandse dag midden in de zomer doet denken Er stond voot gisteren ook nog een bezoek aan een kinderzieken huis op het program. Van de zijde der regering is bü het toekennen der 5% loonsverhoging mede gedeeld, dat de regering overweegt te bevorderen dat op de kinderbijslagen, de uitkeringen aan onden van dagen en an dere uitkeringen, krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens de rijks regeling voor sociale bijstand (waaron der de pverbriiggingsregeiing) eveneens een verhoging wordt toegepast. Het over leg tussen de interdepartementale loon- en prijscommissie en de Stichting van de Arbeid over dit onderwerp zal Vrijdag a.s. aanvangen. Van het resultaat van het overleg zal aan de regering rapport wor den uitgebracht voor het nemen van een beslissing. De directeur voor de defensie-mobili satie Charles Wilson, heeft Dinsdag ver- k ■<rd. dat de inflationistische tendens in de Ver. Staten minder sterk was ge worden. De mogelijkheid bestond naar hij zeidi echter, dat ie regering verdere be perkende maatregelen zou moeten nemen Wilson zeide verder, dat zijn bureau zou trachten meer bevoegdheden te verkrij gen ten aanzien van prijsbeperking o.a. herziening van de beperkingen, die door de Defence Production Act zijn vastge legd voor maximumprijzen van land bouwproducten. Er is echter nog geen beslissing genomen omtrent de aard van de wijzigingen. Wilson verklaarde verder te hopen, dat dt commissie voor loonstabilfsatle, die door boycot van arbelderszjjde op het ogenblik niet functionneert, spoedig ge- reo ganiseerd zal worden en zal kunnen werken. Het is nog niet zeker of president Truman, voordat er een orgaan gevormd wordt voor de regeling van geschillen, eerst een conferentie tussen arbeiders en bedrijfsleiding zai doei. houden. Daarenboven liet Wilson uitkomen, dat uit zijn eerste rapport aan president Truman, dat aan het eind van de week zai worden aangeboden, zal blijken, dat de V.S op weg zijn een machtige mili taire natie te worden Indien ik tot de vijanden zou beh iren. zou mij de schrik om het hart slaan bij het zien van de vooruitgang op militair gebied in de V.S. aldus verklaarde Wilson. s Met ontroering zullen velen uwer in de krant van Zaterdag de grote maar ook grootse reportage van collega Hof wijk hebben gelezen over pastoor Schnei der, de rugzakpriester en zijn bovenmen selijke arbeid onder de diaspora-katholie- ken. „En toch doen we niet genoeg", merkte deze priester in de loop van het ge sprek op. Die uitspraak achtervolgt ons nu reeds drie dagen. En toch doen we niet genoeg. Het werd stof voor een me ditatie. En we zijn van mening, dat er nog meer bij goed nadenken zullen moe ten verklaren: „Nou bij ons kan er ook nog wel een schepje bovenop". De tijden zijn uitermate ingewikkeld en de zorgen trekken behoorlijk lijnen in de gezichten. Millioenen verkeren geeste lijk en materieel in angstwekkende nood. Zouden we ons nu niet eens allemaal aangorden om alle soorten ellende te helpen lenigen? Natuurlijk er zijn talrijke Instanties, instituten, organisaties en verenigingen ingericht om het zieleheii te bevorderen en in stoffelijke noodwendigheden bij te springen. Maar wat is bij dit alles ons persoonlijk aandeel behalve eens een gulden of een dubbeltje voor een collecte? De vermaterialiseerde massa-mens, groot of klein, arm of rijk, begrijpt van dit alles niets. Zo'n mens leeft, vegeteert bij de gratie van wat anderen voor hem op de een of andere manier klaar maken. Er zijn toch echter ook vele volwassenen en jongeren, die iets van hun leven wil len maken, met Gods genade en goede wil op hoog plan willen komen. Staat deze groep op een voortreffelijke basis, dan kan ieder persoon op ach een zegen zijn voor de omgeving van gezin, straat, wijk, stad en zelfs land. Mede op gezag van priesters moeten we echter consta teren, dat zij, die zo'n prachtige aposto- laatstaak als kernlid zouden kunnei. ver vullen, nóg te licht over grote waarden heen lopen. Activiteit naar buiten, orga nisaties, meetings zijn nodig voor be paalde doeleinden, maar blijven midde len en geen doel. Daarom zij ons oog gericht op een blijvende vorming van zich zelf overeen komstig het hoogste Model. Het Model van de Christus vooral in een onuitspre kelijke liefde, begrip voor nood en in het dragen van kruisen. Maar zo'n vorming is onmogelijk zonder Misoffer, H. Eucha ristie en gebedsleven. Wordt aan deze voorwaarden niet voldaan, dan blijft de activiteit voor het grootste deel onvruch- baar en ijdel gedoe. Men kan algemene acties organiseren voor de massamens, om hem nog een beetje in het gareel te houden, Ret die pe en blijvende werk moet gebeuren van mens tot mens mèt God. Dan kan Dr Drees vertrouwen uitspre ken in 't volk en hopen, dat het sterk genoeg za! zön, om staande te blijven in een wereld vol tegenstellingen en span ningen. Dan ook krijgen we volgens het Pau selijk woord van Zondag, nieuwe mensen, die kinderen van God zijn en broeders van elkander. Dan wordt het „vrede rij U" ook een nieuwe werkelijkheid. Dan ook staan daar katholieken als stutten van de Ka thedraal der Kerk met Christus ais hoek steen. Stutten in het geloof geworteld, krachtig en toch in alle eenvoud. Juist In alle eenvoud HENK VAN DER MAZE. (Van onze Amsterdamse redactie) Te Amsterdam werd de algemene ver gadering gehouden van de St. Augusti- nus-vereniging, de dioc. ver. van R. K. onderwijzers in het bisdom Haarlem. De geestelijke adviseur, rector B. J de Bot droeg 's morgens in het Begijnhof de H. Mis op. ilnl ulcman on CnnC Mi naar Ma.C6dOTll( _-L Volgens de door het C.B.S. samengestel de voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de totale invoer (dus mei pakket- post en diamant) in Januari 19ol zoals reeds eerder gemeld f 797.3 millioen (v.m. 709.5 millioen) en van de totale uitvoer 532.2 millioen (v.m. 543 - millioen). Enkele vergelijkende jaarcijfers vindt men in het onderstaande staatje: waarde in millioenen guldens van de in- en uit voer (incl. pakketpost en diamant) kings- Invoer Uitvoer pere Jaar 1938 ^59 1074 Jaar 1948 4963 2718 Jaar 1949 §80* 3350 Tqor 1 Q^O 7öOy Do t* Febr. 1950-Jan. 1L51 8072 550? rkomï?t De voornaamste landen van heikomst en bestemming volgen hieronder. C j in millioen excl. pakketpost cn diamant. Invoer Arn Jan. 1951 Dec. 19o0 Totaal788.8 e"'0 73 55 72 68 68 waarvan uit: 140,4 België/Luxemburg 136,0 86,4 92,7 V.S. 83,0 52,6 79,6 67,2 70,3 54,6 43,2 33.8 37,8 28,5 19,1 20,5 12.5 9,5 12,1 9,5 11,2 7,8 11,1 5,8 Uitvoer 523,9 537,4 waarvan laar: 87,6 België/Luxemburg - 74,9 West-Duitsland 86,8 112,5 Ver. Kon 80,4 69,9 Indonesië 34,3 24,7 V.S 29,1 18,1 Zweden 19,1 15,8 17,5 16,0 Frankrijk 14,6 22,0 Noorwegen 10,5 6,8 Finland 9,9 9,6 Denemarken 8,8 5,9 Italië Men gaat in de maand April met een reeks plechtigheden en feesten het feit herdenken, dat Hint Paulus voor 1900 jaar naar Europa is overgestoken. En men gaat dat ^oen op zo'" manier, dat het voor ons Kotnoiieken wee^ onmoge- lijk zal zjjn aan een algemeen christelij ke herdenking deel te nemen. De historici riin het niet helemaal eens over de juiste datering van Sint Paulus' missiereizen en dus ook met over jaar. maand en dag, waarop Sint Paulus vol gens het verhaal van Handelingen, XVI. 9 te Troas het visioen had van een Mace doniër die hem smeekte: ,Kom over naar Macedonië en help ons", waarop hjj zich van Troas inscheepte voor Samo- tracië en Neapolis. Dank zt) een inschrift weten we echter we! wanneer de in Hoofdstuk XVIII van de Handelingen genoemde Gallio proconsul van Achaia was: dientengevolge kunnen we Sint Paulus' verblijf te Connthe met grote waarschijnlijkheid stellen van midden 51 tot eind 52; en als we dan van midden 51 terug tellen en nagaan hoeveel tpd er ongeveer verlopen moet zijn_ tussen zijn oversteken van Troas en zijn aan komst te Corinthe, is er veel voor te zeg gen, dat bij werkelijk in het vroege voor jaar van 51 naar Macedonië is gekomen. Het is dan 1900 jaar geleden, dat Chris tus voor het eerst in Europa werd ge predikt. Dit feit is zeker een herdenking meer das waard; dit jubileum h heel wat be langrijker dan zoveel andere die gevierd worden. Natuurlijk kan men ook de vraag stellen of Europa dat weer zoveel van het Christendom verloren lieeft, nog wel het recht bezit zo'n feest te vieren: maar daar staat dan minstens dit tegen over. dat wij iedere gelegenheid moeten aangrijpen om het Christendom weer on der ieders aandacht te brengen. En mis schien wei op de eerste plaats van hen, die zich nog wel Christenen willen noe men zonder echter de leer van Sint Pru- lus te aanvaarden. Voor Sint Paulus zelf had dit „over steken naar Europa" zeker niet dezelf de betekenis als het oversteken naar Nederland voor Sint Willibrord of het oversteken naar Japan voor Sint Fran- ciscus Xaverius had. Hjj gevoelde zich Apostel der Heidenen, die overal ter we reld (en die viel voor hem samen met het romeinse rijkChristus' naam preken moest. Hij kende nog geen tegenstelling tussen Azië en Europa: hij ging gewoon van de ene provincie van het romeinse rijk naar de andere; en een zeereis bete kende niets bijzonders voor iemand die in de havenstad Tarses geboren was. En toch mogen we er ook weer wel iets bijzonders in zien: volgens het verhaal van de Handelingen werd hij op deze tocht heel bijzonder door God geleid (Handelingen, XVI, 6/8), mocht hij nergens anders heen gaan dan naar Troas, mocht hr) Gods woord niet ver kondigen in Azië, en kreeg hü ten slotte dat visioen en ging hij naar Macedonië „overtuigd dat God hem geroepen had om hun het evangelie te verkondigen" Ook voor ons Katholieken bestaan er werkelijk redenen genoeg dit negentien honderdjarig jubileum te vieren. Het zou o.a. zeer nuttig kunnen wor den gebruikt om de Katholieken wat nader tot Sint Paulus te brengen Het is te begrijpen dat de huidige beweging voor het lezen van de Heilige Schrift allereerst tracht te bewerken, dat men het Evangelie gaat lezen: dat is immers het voornaamste gedeelte van de Heilige Schrift en zeker gemakkelijker te volgen dan de Brieven van Sint Paulus. Maar we kunnen toch moeilijk zeggen dat de Heilige Schrift gelezen wordt, zolang wij helemaal vreemd blijven staan tegenover die Brieven. Ze zullen veel meer com mentaar en uitleg vereisen; ze zullen veel meer vragen oproepen; en toch moe ten ze gelezen worden! We denken hier vanzelf aan een paar van de beroemdste fragmenten: aan de hymne op de liefde uit de eerste Corin- thiërsbrief en aan de passage uit diezelf de brief over de Heilige Eucharistie: aan de hoofdstukken uit de Romeinen brief over ons gelijk worden aan Christus in Zijn Dood en Verrijzenis door het Doopsel, aan de pericopen over de Kerk in de brief aan de Ephesiërs. We denken aan die vele zinnen en uitdrukkingen over het leven van Christus in ons dooi de genade, aan die telkens blijkende „bezorgdheid voor de vele kerken We denken vooral aan het feit dat zovele stukken uit de brieven ieder jaar als Epistel in de Mis worden voorgelezen, dikwijls letterlijk bekend zijn aan de ge lovigen en dat er toch zo weinig belang stelling bestaat om eens wat dieper in die rijke geloofsschat door te dringen. Dat zou al een afdoende reden zijn om een Paulus-jubiieum te vieren. Dat heeft met Europa nog rechtstreeks niets te maken. We staan echter voor het feit dat wij weer niet kunnen deelnemen aan een algemeen christelijke viering van dit jubileum. Utrecht zal vooral het centrum daar van zijn volgens de gepubliceerde mede delingen. ofschoon er ook minstens voor Den Haag en voor Friesland plannen Mij. ken to bestaan. Een comité van predi kanten heeft een programma ontworpen voor een interkerkelijke herdenking. On getwijfeld had men gaarne een katho lieke deelneming eraan gezien, on getwijfeld heeft men begrepen dat dit uitgesloten zou zijn: wij kunnen nu een maal niet deelnemen aan godsdienstige en kerkelijke her. nkingen, tenzij onder zeer speciale voorwaarden en omstandig heden. Wjj behoeven onze ogen niet te slui ten voor het feit, dat dit te betreuren is; Te betreuren om tactische redenen: wij maken weer een indruk van onverdraag zaamheid. Te betreuren ook nog om een andere reden: het zou immers zo mooi zijn als wij meer met anderen samen kon den bidden en zingen, ook al moeten wij hun leer en Kerk als onwaar verwerpen; en het zou zeker mooi zijn in omstandig heden als deze waarin wij God willen danken om wat Hij ons door Sint Pau lus schonk. Wij kunnen nu eenmaal niet anders, maar wij behoeven niet te doen alsof dat in sommige opzichten niet te betreuren zou zijn. Maar juist deze herdenking zou spe ciale moeilijkheden geven. In gesprekken en discussies met Pro testanten valt het immers telkens weer op, hoe zij hun argumenten juist zoeken in teksten van Sint Paulus en hoe veel minder zij teksten van het Evangelie tegen ons uitspelen. Het zou onbillijk en onjuist rijn te zeggen dat zij „het Evan gelie lezen door een paulinische bril", alsof er een tegenstelling zou bestaan tussen Christus en Paulus en alsof de Protestanten niet ten volle volgens het Evangelie zouden willen leven. Maar het feit blijft bestaan dat Sint Paulus teikens wordt voorgesteld als een soort voorvechter van het protestantse Christendom: en dat alleen al zou ons voor hopeloze moeilijkheden stellen btj een gezamenlijke herdenking, ook als daarvoor vormen werden gekozen die niet strijden met de voorschriften van ons kerkelijke recht. Maar het feit dat wü dit jubileum niet gezamenlijk met anderen kunnen her denken en dat wjj zelfs bezwaar moeten maken tegen uitdrukkingen als een „na tionale herdenking", behoeft in ieder ge val niet uit te slu'ten dat wjj op een eigen katholieke manier Paulus' komst naar Europa vieren. Want het is hoog tijd dat zjjn woorden en voorbeeld op nieuw aan Europa worden voorgehouden en dat wü meer van zijn geest doordron gen worden. S. F, PAUWELS O.P, i De vergadering werd geopend door de voorzitter J. Derksen. Deze wees er op, dat medegewerkt moest worden aan de opbouw van die sociale orde. die ais de beste voor het welzün der mensheid wordt gezien. Op drie punten legde hij de nadruk, n.l.: de verhouding tot de re gering, moeilijkheden die bestaan in de verhouding religieuzen-leken en hoe de vereniging tot een levend organisme ge maakt kan worden. Wat het eerste punt betreft, merkte de heer Derksen op, dat die organisatie vorm ideaal is, waarbij rechtstreeks de stem van de onderwijzers rechtsgeldig gehoord kan worden. De katholieke on derwijzers moeten langzamerhand wor den ingeschakeld in de besprekingen, die ook hun levensbelangen raken. In dit verband wees spreker op de onhoudbare toestand waarin velen van de gepension neerden verkeren. Er moet gevochten worden voor toeslag ten behoeve van deze mensen. In verband met het tweede punt, werd opgemerkt, dat de lekenbesturen er niet naar streven, dat de religieuzen uit het onderwijs worden teruggedrongen of dat de leken aan de ouders het recht zouden willen ontnemen van vrije schoolkeuze of aan de besturen het recht om op hun scholen religieuzen te benoemen. Ge streefd moet worden naar een goede verhouding van deze twee groepen. Le ken zijn niet slechts een aanvulling daar waar niet voldoende religieuzen zjjn om het onderwijs te dienen. Tenslotte werd het organisatieleven in de Ver. Staten als voorbeeld gesteld, waar de paedagogische, culturele en sociale kwesties verreweg het belangrijkste deel vormen van de agenda's. Als leden van het hoofdbestuur wer den herkozen: J. Poncin en Br Urbanus en gekozen in de vacature van de aftre dende voorzitter J. Derksen, de heer Schuteiser. Het voorstel van het hoofdbestuur om ter bestrijding van vaste kosten voor de afdelingen de bijdrage per lid met 0.50 te verhogen, werd verworpen. Het voorstel van afd. Delft om er bfl de regering met alle kracht op aan te dringen de classificatie af te schaffen, had de volledige instemming van het hoofdbestuur. In de middaguren hield de dioc. direc teur van de Katholieke Actie, de zeer- eerw heer J. Kraakman een bezielende Inleiding over het onderwerp: „Aposto laat in dienst van de Kerk". Hierbij zag spreker de Kerk met alleen als een heilsinstituut, maar ook als een gemeenschap. Godsdienst en leven kan men dan ook niet van elkaar scheiden. Het is de taak van het lekenwern om het milieu te kerstenen. In de laatste tijd breekt de gedachte baan. dat het beroep tn de geestelüke sfeer en hiërarchie moet worden opgenomen. Dan gaat ieder be roep zijn specifieke deugden krijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1