@prpss Jlllilii LAATSTE BERICHTEN Reclame Nieuws uit STAD en OMTREK „Zwart" Schiedam wordt ook op centraal rioolgemaal aangesloten „Bevredigende" resultaten nog niet te verwachten BRABANTS STUDENTENGILDE JUBILEERT Ruim 100 jaar bestaat Schiedamse Kring van K.N.M. ten bate der Geneeskunde De geest is goed maar verjonging noodzakelijk to- enjoy, onz oj tfie amoud State Sxpïedd farru/y Voorstel tot nationali sering van Snez-kanaal Inkrimping Generale Staf Geen radioprogramma's in nieuwe gids Maakt voor Uw zaak Ei Honderdjarige vannacht overleden Ondenkbare toestanden nu weldra verleden Dag gratis kopen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Rotterdamse familie onder de trein Requiemmis voor Willem Mengelberg Tarief conferentie Torquay Constructief iverk van Benelux-delegatie 40-JARIG PRIESTERFEEST PASTOOR VAN VLIET 2D for fl. 1- Bij Egyptisch parlement ingediend door journalist AUTOBUS REED IN RIVIERTJE Inzittenden gered Eis van omroepverenigingen ingewilligd Brabantia Nostra Dorp als studieobject „BONAVENTURA" EN DE LONEN EN PRIJZEN „DOCHTER VAN MIN. VAN MAARSEVEEN" WEER VOOR HET GERECHT ELEGTRISCHE TREIN TE ALKMAAR ONTSPOORD Verjonging nodig WOENSDAG 28 MAART 1951 ZIJN EDELE TUTOYEERT NU COLLEGAE KLEIN-B ABBERSPOLDER Herziening uitbreidingsplan in onderdelen SUBSIDIE BOND TEGEN HET VLOEKEN TREIN REED PAARDEN- WAGEN AAN AfsluitbomenA bij Ketbel waren niet gesloten NIEUWE DATA SCHOOL- V OETB AL WEDSTRIJDEN A. SONNEVELD RAADSLID VOOR C. H. U. JAARVERGADERING R. K. LEESZAAL BURGERLIJKE STAND geen overtreding van de Loterijwet SCHIEDAMSE KLAVERJASBOND „GOLFSLAG DER EEUWEN" Ouders en één kind gedood, ander kind gewond Gelijktrekking Europese tarieven PAGINA 2 (Van onze correspondent.) Op luisterrijke wijze en onder grote belangstelling werd Dinsdag te Alphen a.d. Rijn het veertigjarig priesterfeest gevierd van de zereerw. pastoor Nolascus van Vliet O.F.M. In de kapel van het Sint Josephpersior. werd des morgens om 9 uur een plecnt'ge gezongen Hoogmis door de jubilaris op gedragen waarbij de celebrant geassis teerd werd door pater S. Rozestraten O.F-M. als diaken en pater A. Roz^stra- fcen O-F.M. als subdiaken, neven van de jubilaris. De laatste hield een kort? toe spraak. Des middags werd een druk bezochte receptie gehouden, terwijl de dag beJ.oten wérd met een plechtig-Lof. Op Zondag April wordt dit feest in de parochie van pastoor Van Vliet te Lochem gevieid. Missiezusters in China gearresteerd De Canadese katholieke missie van de Zus ters van de Onbevlekte Ontvangenis in China heeft na een werkzaamheid van 42 jaar haar werk voor het grootste gedeelte moeten staken. Haar scholen en weeshuis te Kanton zijn namelijk door de commu nistische autoriteiten gerequireerd. Vijf zusters van het weeshuis zouden ge arresteerd zijn wegens de dood van een aantal kinderen, die in het weeshuis waren opgenomen. Vijf en twintig jaar geleden werd het Brabants Studentengilde van OnZe Lieve Vrouw opgericht. Hoe hebben de bewust-Brabantse stu denten van toen front moeten maken aan de universiteiten en hogescholen tegen de geest van formalisme en verstarring, die daar onder invloed der oude „corpora" heerste. Stuk voor stuk werden de over winningen binnengehaald in de eigen ka tholieke verenigingen, doordrenkt met de eerlijker levensvormen. Het gebeurde veelal nog onbewust. Intussen ging men voort met het kamp in de boerenschuur, met toneelspelen op marktplein of voor de kerk, met behulp van bordpapieren requisieten die slechts symbolieke betekenis hadden maar in elk geval tezamen met en voor het volk. Men wist, dat men het contact met het hele dorp nodig had en daarom bouwde men samen de kapellen. Men hechtte op de eerste plaats aan het woord van de eenvoudige dr de Brou wer. Men wilde zich op het nog gave platte land de pure Brabantse geest eigen ma ken. Men wilde die uitdragen in de eigen Een wetsontwerp voor nationalisering van de maatschappij, die het Suez-kanaal beheert, is by beide huizen van het Egyptische parlement ingediend door een journalist-advocaat, die daardoor als eerste gebruik maakte van een speciale clausule van de grondwet, welke ook aan niet-Ieden van het parlement toestaat wetsvoorstellen in te dienen. Het ontwerp oppert het plan, de aan delen van de maatschappij aan de Egyp tische regering over te dragen en de aandeelhouders met schatkistobligaties schadeloos te stellen, aldus het blad der Egyptische oppositie-partij. De memorie van toelichting zegt: „De Britse labourregering heeft de openbare bedrijven genationaliseerd en sommige Oosterse landen, zoals Perzië, volgen deze verstandige politiek". De chef van de Generale Staf heeft can de minister van Oorlog in overweging gegeven enige grotere zelfstandigheid toe te kennen aan de commandant strijd krachten te velde (C.S.V.). Dit betekent niet, dat de functie van Commandant Veldleger, zoals die voor de oorlog be stond, in de huidige legerorganisatie zal terugkeren; wel is te verwachten, dat de Generale Staf door deze voorgestelde ver andering eniger mate zal inkrimpen. De Legervoorlichtingsdienst kon ons op dit ogenblik nóg geen commentaar leveren op deze verandering. Vanmorgen is een N.T.M.-bus (Neder landse Tramweg Mij.), van de dienst Drachten—Sneek in het riviertje De Drait gereden. De autobus kantelde ge lukkig niet en doordat het dak nog boven water uitstak, konden de vijf passagiers en de chauffeur via het noodluik op het dak van de bus klimmen. Een boeren knecht bracht hen met een bootje naar de veilige wal. Het ongeluk gebeurde nabij Drachten, waar de weg een bocht neemt, vlak voor de brug over De Drait. Vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting heeft de chauffeur de bocht niet kunnen nemen. op afzonderlijke wijze nog eens bij elkaar te brengen, waarbij zij dan op basis van de Brusselse nomenclatuur zouden moe ten trachten post voor post omlaag te brengen tot het laagste tarief, dat een van dé producerende landen heeft, of zo dit onmogelijk zou blijken een soort laag gemiddelde vast te stellen. Het bleek echter niet meer mogelijk het hierover helemaal eens te worden, want er speelt nog een aantal belangrijke vragen een rol bij, b.v. of een tarief, dat aldus tot stand komt absoluut non-prefe rentieel zal zijn. d w.z.. dat het voor a'le GATT-landen, w.o. ook Amerika, geldt, of dat het een soort Europees preferen tieel stelsel wordt. Vooral voor landen met hoge tarieven is deze quaestie belangrijk. Van Ameri kaanse zijde is men echter zeer gesteld on de nón-discriminatie. Men begreep te Torquay echter we dat het nodig was over deze en an ere punten uitspraken op hoger niveau te verkrijgen. Achtte men de resultaten van deze conferentie niet voldoende_ om de secretaris-generaal van de O.L t.b. aen z.g. ..bevredigend" rapport te doen toe- kernen. toch wilde men ook niet de zaak hiermee volledig afdoen, hetgeen ten ge volge zou hebben, dat voorlopig van ver dere liberalisatie geen sprake meer zou zijn. Zodoende is men op grond van het Be- nelux-voorste' tot het compromis geko men volgens welk een speciale zitting van de Contracterende Partijen van de Gatt zal worden bijeengeroepen, met het doel een „Working Party» in het leven te roepen, samengesteld nit Gatt-leden. die teven? dd van de O.E.E.S. zijn en waaraan nog andere O.E.E.S. landen 'iiinnen worden toegevoegd. Deze wor king party zal het probleem grondig be studeren en naar middelen zoeken, die Het gewenste resultaat kunnen verwe zenlijken Nauwe samenwerking zal door de working party moeten worden on derhouden met de O.É E.S en de Raad van de O.E F S zal zijn mening moeten geven over wijze en omvang van de rechttrekking der Europese tarieven. De speciale zitting van de Contracte rende Partijen wordt vandaag te Tor quay gehouden. Het is wel waarschijn lijk, dat partijen het dan eens zul len worden over de op te richten wor king party. (Van onze correspondent). Bij vonnis van heden heeft de presi dent van de Arnhemse rechtbank, recht doende in kort geding tussen dc omroep verenigingen en de N V. Drukkers en Uitgeversmij C. Misset te Doetinchem, die het blad van de stichting „Het Radio programma" drukt, bevolen om zolang ten aanzien van de stichting niet bij ge wijsde anders mocht zijn beslist, van de dag van de uitspraak af in het nieuwe radioblad achterwege te laten het af drukken van de radioprogramma's van omroepverenigingen ln verkorte of on verkorte vorm op verbeurte van een dwangsom van 10.000 per verschijnend nummer. In het uitvoerig gemotiveerde vonnis gaf de president, mr. Smits, als zijn aan vankelijke oordeel te kennen, dat eise ressen krachtens art. 1 en 10 van de Auteurswet rechthebbenden zijn op de door haar opgestelde radioprogramma's, die zij wekelijks in haar omroepgidsen publiceren en dat deze programma's die in hun oorspronk alleen aan de opsteller daarvan bekend waren, niet als nieuws- tijdingdingen zijn te beschouwen. De president acht inbreuk op dit recht aan wezig, onverschillig uit welke bron de Stichting de stof van zijn programma's heeft ontleend. Ook de drukker is voor die inbreuk verantwoordelijk. Door het opleggen van gemelde dwangsom acht de president nakoming van het bevel aan de N.V. Misset voldoende verzekerd om welke reden het verzoek van eise-es- sen om beslag te mogen leggen op de volgende nummers van het blad thans wordt afgewezen. De Stichting, die in Amsterdam is gevestigd, was geen partij in dit kort geding, zodat op de princi piële vragen te harer opzichte nog niet beslist. studentenkring aan de universiteit. Het was een zoeken en tasten naar de vorm van het Brabantse leven. Waarom? Omdat Brabant in een kente ringsperiode was gekomen. Het was niet meer het „arme Brabant" van enige eeuwen tevoren. Er was een zekere wel vaart ontstaan en dat bracht vanzelf het probleem mee hoe men, uitgaande van het eigene, cultuur zou kunnen en moe ten bouwen. Vandaar de botsingen met de weerstan den van buiten, vandaar het onderling krakeel omtrent het „hoe". Dan komt er een vast punt: de stich ting van Brabantia Nostra. De studenten der eerste bewust-Bra bantse generaties vormen nu de stichting van deze naam om de Brabantse idee uit te dragen in het leven van elke dag, ieder op zijn plaats. Een der belangrijkste doel einden bij het stichten van het gilde, be oogt namelijk het kweken van eigen lei ders voor Brabant, en deze taak zou nu gemakkelijker verwerkelijkt kunnen wor den. Een innige band zou daarvoor moe ten blijven bestaan tussen student en af gestudeerde gildeman. De oorlog bracht voor het gilde een tijd van stil doorwerken, een periode van te ruggetrokkenheid. In 1943 werden de uni versiteiten gesloten en het gilde nam de zorg op zich voor de Brabantse studenten. Onderduik- en bonnenorganisaties wer den uitgebouwd, welke later samenwerk ten met L.O. en L.K.P. Van gildezijde ontwikkelde zich nu de gedachte om te komen tot een Brabantse Academiestichting. Een bundeling dus van student, professor en afgestudeerde. Het gilde als Academiestichting zou vele ta ken kunnen aanvaarden, zoals b.v het onderzoek naar de behoefte aan bepaalde kategorieën academici in Brabant. Zo'n stichting zou ook een goed beurtensys teem hebben kunnen uitbouwen. Zo'n stichting zou eveneens b.v. over de kwestie van het technisch hoger onderwijs voor Brabant haar licht hebben kunnen laten schijnen. Deze grotere opzet kon zijn verwerke lijking echter niet vinden. En daarom koos men het mindere. Men zocht het contact met de studie. (Ie professor, en gelijktijdig met het eigen volk door het ?°CI°grafische kamp, dat vanaf 1946 dan in de Paasvacafitie wordt gehouden, In, .e Z°mertijd worden de reeds vooraf be- ziene problemen tenslotte uitvoeriger be sproken op het grote kamp. u ^et,j°Tp waar men zijn tenten in een bepaald jaar opslaat wordt dan tegelijk een studieobject voor studenten van aller lei richting, De jurist kan b.v. pachtver- houdingen onderzoeken, de student in de medicijnen de gezondheidstoestand, de so ciaal-econoom de maatschappelijke struc tuur, de linguïst de taal. en ook de vee arts en de landbouwkundige ingenieur kunnen er het hunne vinden En het samenvattend rapport kan een goede kijk geven op de gehele streek en het kan informeren omtrent de levensmogelijk heden, die in het Brabantse milieu openstaan. Zo zijn er verschillende goede rapporten verschenen. Zo is het na-oor- logse gilde, dat echter behield het to neelspelen onder leiding van Siemer, het bouwen van de kapellen en het prettige debat met de gemoedelijke ondertoon soms in het licht van het kampvuur of voortgezet op fietstochten door akker en bos; en het kernachtig woord van dr de Brouwer. (Van onze correspondent). Gisteren en vandaag hield de Katho lieke Lerarenvereniging „St. Bonaven- tura" te Leiden haar tweedaagse verga dering. In de huishoudelijke vergadering van gisteren werd na vele discussies be sloten twee moties ter kennis van de re gering te brengen. In de eerste motie zegt de vergadering onaangenaam getrof fen te zijn door het feit, dat de salaris commissie V.H.M.O., ondanks de vele kwesties welke op behandeling wachten nog steeds niet opnieuw is bijeengeko men. Daarom dringt de motie aan op het onverwijld bijeenroepen van de commis sie. De tweede motie geeft ul'ln8 aan de verontrusting der leden over de snelle prijsstijgingen der laatste dagen en dringt aan op onverwijlde salarisverhoging van minstens 5 procent zonder maximumgrens en op overeenkomstige verhoging der pensioenen. Een_ derde motie wérd ge richt tot de KVP en daarin wordt even eens gewezen op de grote prijsstijgingen De Vereniging verklaart dat het gezin hierdoor hee ernstig wordt getroffen en dringt krachtig aan op een gezonde ge- zinspolitiek. (Van on2e correspondent) Hedenmorgen is voor de Alkmaarse rechtbank de zaak voortgezet tegen Koosje van Gelder, het meisje, dat zich in de zomer van 1950 te Bergen uitgaf als dochter van minister Van Maarseveen en daar tezamen met haar vriendin een pensionhouder voor duizenden heeft op gelicht. De zaak was in November jl. aan gehouden teneinde omtrent de dames, beiden uit Amsterdam afkomstig, een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen. Dit rapport, opgemaakt door dr Baan uit Utrecht sprak van een sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid van verdachte J. v G. en adviseerde tot beschikbaarstel ling van de regering. De officier van Justitieeiste 9 maanden met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, c.q. opname in de Rek- kense inrichting. De vriendin, Helène A. werd door de rechtbank vrijgesproken. (Van onze correspondent). Hedenmorgen is op het s'arion vari de NS te A'kmaar"de electrische tre'n welke om 11 10 uur uit Alkmaar naar Amsterdam moest vertrekken, waar schijnlijk door een verkeerde wisselstand ontspoord. Over een afstand van 15 5 20 meter zijn de wissels en verbindingsstuk ken van de rails beschadigd, terwijl een lichtmast uit de grond wérd gestoten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet roof. En toch, Toch heeft de Jubilaresse ver jonging nodig. Vorig jaar op het grote zomerkamp te Diessen waren er nog geen twintig man aanwezig en werd het rap port-door objectieve buitenstaanders als te eenzijdig beoordeeld; het bewoog zich uitsluitend op sociaal terrein. Het Gilde lijdt aan bloedarmoede. Het probleem werd trouwens op het laatste Brabantia- Nostracongres opgeworpen. Feit is, dat er hoe langer hoe minder contact komt tussen Brabantse studenten en afgestudeerden. Feit is. dat de basis der professorale belangstelling wel érg smal is geworden. Men moet, wil men een idee doorgang doen vinden, niet óp een té kleine basis steunen. De vraag verdient gesteld of de ouderen niet teveel het nederige grnnd- teerfc van het vormen der bewuste Bra banders in het studentendom achterwege hebben gelaten, toen zij zelf door omstan digheden kans zagen vrij vlug zekere tap- pen te bereiken. Of wordt het falen der ouderen veroorzaakt doordat zij, in de na-oorlogstijd van duurte, hoge belastin gen en dus hard werken voor het gezin, al aan eigen problemen genoeg hadden? Spelen beide factoren een rol? Vindt de crisis misschien ook zijn oor zaak in de houding der studenten? Feit is, nat er sinds. dé. oorlog zekere matheid Ugt over het studentendom. Feit is, dat men zich liever aan grotere, meer spec taculaire gedachten als Pax Romana, esteuropese- en wereldbewegingen geeft dan aan de uitbouw der grondslagen waarop tenslotte elke gezonde maatschap- Pij moet rusten, óók een Westeuropese! Te constateren valt alleen, dat aan onze huidige universiteiten en hogescholen niet vee) meer bewust regionalisme in het studentendom te vinden is, ook niet in Tilburg en in Nijmegen. Hoe Hen het met de vooroorlogse idee van de uitbouw der cultuur over het énie grote Br&bant? Het merkwaardige feit doet zich voor, dat terwij] de sociaal-economische inte gratie van het geheel der Nëderlandèn (in de vorm der Benelux) naar verwezen lijking tendeert, gelijktijdig op het cultu rele terrein de verwijdering verder lijkt dan ooit. Was het geen taak geweest van het Brabantse gilde, daarbij gesteund door de ervaring der ouderen en geholpen door de professoren, zó lang in Zuid-Brabant naar contacten te zoeken, tot men de juiste mensen gevonden had. met wie men het vooroorlogs gesprek over de ge zamenlijke zuidelijke cultuur zou kunnen voeren en met wie men deze tezamen zou kunnen gaan uitbouwen? Zeker, dit jaar komen er meer studen ten op het kamp te Bavel; concurrentie van Rome-bedevaarten e.d. is thans min der te duchten. Maar wij menen toch dat, wil het Gilde niet wegkwijnen een ze- zond kennisnemen van het dagelijkse Brabantse leven door contact met oude ren en. een uitbouw der eigen cultuur door samenwerking met de professoren der verschillende faculteiten van het grootste belang is. Er is, mede dank zij het werk van het Gilde in de afgelopen vijf en twintig ja ren wel wat bereikt. De regionale ge dachte is wél tot leven gekomen men lette slechts óp de daden van het Provin ciaal Bestuur, maar een sterk kader om deze gedachte bewust te dragen ontbreekt ondanks de ogenschijnlijke overwinnin gen tijdens en direct na de oorlog. En dat kader dient breeduit gevormd te worden in het studentengilde van Onze Lieve Vrouw Moge ons het tweede vijf en twin tigtal jaren de verwezenlijking hiervan brengen. V ges< gan ken Noc spet maé om seh< ken en ij vrat dee aan en t gin* hét O sati nati vlal gad con ten! pub ties spa geh D 193S van neu een dat beti teei se 1 stel stat zitt; O wei van der; gen slae ove het geit 1941 Hat doo sch; van D hei< een Jan stra uitr uitg zegt fere nis brai optl ven i-epi het haa hul] een nert van zon, H voo dér rtioi G Haa VOO 195( drij J. v op, drjj dat bjjg hee D de van J. 1 was doo N.V wij] K. van Kw C. doo N.V vist Sch kre E uit S bat lam Kol lijk is leg' iets I] tail gen ges gen is naa naa en J del, en 24 krt tijd hij. me zijr roo 1 een zijr Ne „so tro of vee hoe vee zor za'r I wa hai paj aeji in: I Honderd jaar geschiedenis vari de Schiedamse geneeskundige staat besuhre- ven in de notulenboeken, welke momen teel bij de huidige voorzitter dokt°r J. A. H. v. d. Berg berusten. Een van d*ze boeken is geruime tijd zoek geweest en toen het weer te voorschijn kwam. bleek het juist te lang verdwenen te zijr; ze- weest om tijdig opmerkzaam te kunnen maken op het 100-jarig bestaan van de Kring Schiedam van de Koninklijk? Ne derlandse Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst. Want op 3 Augustus 1849 kwamen in het oude St. Jacobsgasthuis bijeen de medische doktoren dr Delbaere dr Hen sterman en dr Seignette, de chirurgijns Vaders, Koper, v. Rijssen en Hoostndt Drost en de plattelands-heelmeester de Ronde. Omdat in 1848 de Landelijke maat schappij was opgericht en daarbij be paald was, dat er regionale afdelingen moesten komen, nam men hier het initia tief tot de vorming van zo'n kring Het eerste bestuur bestond uit dr A. Maas en dr C. J. Vaillant. De doeleinden van de Kring werden 3ls volgt bepaald: „De aansluiting stimuleren onder de geneeskundigen uit Schiedam en omstre ken en het gemeenschappelijk beha tigen van de belangen van de geneeskitndige stand". Men hoopte deze doelen te bere ken door het vergaderen op gezette tijden en het beramen en nemen van maatregelen in het belang van de geneeskunde en van de gezondheidstoestand. Sinds die tijd ressorteren onder de Schiedamse kring ook de geneesheren uit Vlaardingen Maassluis, Maasland e:i Rozenburg. Een maal per maand komen de ruim 60 leden, welke de afdeling momenteel telt, bij elkaar- Het voornaamste onder deel van deze vergaderingen is de lezing over een wetenschappelijk onderwerp door een specialist. Zo zal tijdens de feestvergadering op Donderdag 5 April |>rof. Jongfoloet uit Utrecht een voor bracht houden over het kunsthart en zijn ervaringen hiermee. De voorzitter, doikter v. d. Berg. legde in het korte gesprek, dat wij met hem over dit jubileum hadden, de nadruk op deze wetenschappelijke inleiding, ornaat de Maatschappij door de sociale evolutie wel voor een belangrijk deel het karak ter van een vakorganisatie heeft gekre gen de wederwaardigheden met de ziekenfondsregelingen zijn er vaste kost maar de wetenschappelijke uitwisse ling van ervaringen en nieuwe ontwik kelingen hoofdzaak blijft. Dit was sinds de oprichting reeds het geval, want de notulen verhalen, hoe op de vergaderingen „Zijn Edele" dit be trof een collega van de notulist mede deling deed over een vreemde ziekte., welke hij had ontmoet. Steeds gingen deze informaties vergezeld van de toevoeging, dat de overige leden er meer van zou den horen, als „Zijn edele" meer wist. Het is enigszins moeilijk te beg.tjpen voor wie de geest van de vergaderingen van de hixidige Kring kent, dat deze Vannacht om 4 uur is in de ziekenzaal van het Liduinagesticht te Schiedam overleden mevr. de weduwe J. Th. M. Lourens-Harte, 'die op 1 November van het vorig jaar haar honderste verjaardag vieide. Drie weken geleden werd de honderd- Jarige in de ziekenzaal opgenorrvp, om dat haar algemene toestand haar niet langer het zich vrij bewegen mogelijk maakte. Kort voor Pasen werden haar de H H. Sacramenten der Stervenden toe gediend en nadat haar kinderen gisteren avond nog op bezoek waren geweest, ter wijl zij bij haar volle bewustzijn was is Zijn hedennacht ontslapen. Bij de viering van naar honderdste ver jaardag hadden wij het voorrecht een uitvoerig gesprek te kunnen publiceren met de toen nog zeer krasse dame, die tot haar tachtigste jaar zeer hard gewerkt had voor haar kinderen, die zij, módat zij al vroeg weduwe was dooT uit werken te gaan van kleding en voeding moest voorzien. Zij gaf toen haar levensdevies mee: „Lucht het hart en treur niet". Tevreden over het voorrecht te zijn onder de zorg en de hoede van zo ideale omgeving, vooral in de laatste levensuren zal zij,die graag haar eeuwfeest „in haar •igen boeltje" gevierd had nu zeker een eeuwloos feest in haar Eigen Thuis vieren. plechtstatigheid ooit tot de normale om gangsvormen behoorde. Nu kan het zelfs gebeuren, dat een pas afgestudeerde na enkele vergaderingen de oudste medicus al tutoyeert. Dit pleit voor de prettige wijze, waarop de leeftijdsafstanden en studiejaarversehiilen worden overbrugd De traditionele animositeit tuss-o de diverse academies vindt haar uitweg in de vriendschappelijkste meningsverschillen. En zelfs kan het gebeuren, dat Utrechter en Leidenaar elkaar halverwegen tussen het conservatisme en de progressiviteit hier in strikt a-politieke zin gebruikt ontmoeten. Het bestuur van de Kring Schiedam wordt momenteel gevormd do ar dokter J. A. H- v. d. Berg, voorzitter, dokter Ber nard uit Vlaardingen. secr., dokter van Buren, penningmeester en dokter Beu kers, algemeen secwndus. Omdat dit eeuwfeest min of meer uit een over het hoof<J gezien pakje kwam gevallen, is er geen gelegenheid geweest om een officiële herdenking met receptie e.d. in elkaar te zetten. Men houdt de verlate viering van het eeuwfeest nu intiem. Dokter de Leeuw heeft zijn collegap een orgelconcert in de Grote Kerk aangebo den ter opening van de feestviering. Hierna vindt de reeds eerder genoemde feestvergadering plaats, te openen met een korte herdenkingsrede van de voor zitter. Op Zaterdagavond vindt dan de gezellige viering plaats. Alle Schiedamse medici op één na zijn lid van de maatschappij. Het uitbreidingsplan in onderdelen Klein-Babberspolder dient herzien te worden. Op de plaats, waar oorspronkelijk 72 woningen in 3 woonlagen met onderhuis waren geprojecteerd in 4 bouwblokken, zullen nu 96 woningen verrijzen. Het grotere aantal woningen kon worden ver kregen door te bouwen in 4 woonlagen zonder onderhuis, waarbij de goothoogte amper afwijkt van de tót stand gekomen 126 woningen. Aangezien de bergruimte op de begane grond verdween, zijn langs de korte zijden der bouwblokken berghokjes voor rijwielen enz. voor iedere woning gepro jecteerd. In dit geval zullen de complexen lage bergingen niet storend werken, daar deze langs de Begraafplaats zullen worden gebouwd, waar het geboomte de ruimte boven de bergingen afsluit. In verband met de opzet van het plan is afgezien van „stroken-bouw." Dit heeft tot gevolg, dat één straat minder behoeft te worden aangelegd. Deze wijzigingen brengen mede. dat ook een wijziging van de Bebouwingsver ordening. behorende bij het uitbreidings plan „Klein-Babberspolder", tot stand moet komen. Het Bestuur van de „Bond tegen bet schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam", heeft de Raad verzocht een jaarlijkse subsidie Voor de arbeid van deze Bond beschikbaar, te stellen. Het College heeft waardering voor het doel, dat deze Bond beoogt, doch het kan in de gegeven omstandigheden niet gunstig op dit verzoek adviseren, evenmin als het dit kon doen ten aanzien van de aanvrage van „Onze Marine". Enerzijds toch is hiermede geen direct gemeentelijk belang gemoeid, en ander zijds gedoogt de financiële positie van de gemeente vooralsnog geen uitbreiding van niet noodzakelijke subsidies. B. en W. stellen de raad voor onder de aandacht van de Bond te brengen, onder mededeling van bovenstaande motieven, d.at het thans te nemen besluit gieen onveranderlijke houding bepaalt ten aan zien van een eventueel later in te dienen verzoek van dezelfde strekking. Drie dagen hechtenis eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse recht bank gistermorgen tegen de 34-jarige spoorwegarbeider M. W. de V. uit Schie dam. Hem was tenlastegelegd op 7 No vember van 't vorige jara gevaar voor 't treinverkeer op het traject Schiedam Delft te hebben doen ontstaan. Op die datum had De V., aldus de dag vaarding, de spoorwegbomen bij de over. weg te Kethel, toen een trein passeerde niet gesloten, waardoor een wagen mei een paard er voor in botsing met de trein kwam. De voerman liep geen letsel op. Eerst had verdachte, zo verklaarde hij, uit Schiedam een sein voor een na derende trein gekregen en daarna een signaal uit Delft. Daar hij wist. dat de laatste trein meestal het snelst was, keek hij in de richting van Delft en vergat de andere trein. Uitspraak over veertien dagen. Nu de schoolvoetbalwedstrijden zijn af gelast, volgen hieronder de data waarnaar de wedstrijden zijn verplaatst: le. ULO-scholen: Maandag 30 April, aanvang 9 uur, finale om ongeveer 1 uur; 2 velden; 2e. Lagere scholen, voetbal: Dinsdag 15 Mei, aanvang 9 uur, finale Woensdag 15 Mei ongeveer 1 uur; 3 velden; 3e. Lagere scholen, handbal (meisjes): Woensdag 16 Mei, aanvang 9 uur, finale om ongeveer 2.30; 3 velden. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad van Schiedam maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente (afd. Algemene Zaken, stadhuis) voor een ieder ter inzage is gelegd zijn besluit van 27 Maart 1951 ter benoeming van de heer A. Sonneveld tot lid van de gemeenteraad in de open gevallen plaats van de heer P. de Wagenaar. Van-avond om 8 uur zal in het gebouw van de R.K. Leeszaal en Bibliotheek St. Lidwina aan de. Dam de jaarvergadering gehouden worden. GEBOREN: Willem z. van W. Mulder en F. smeets Marlus B. z. van B. P. H. Wuis- man en 1. M. Leenderts Leendert J„ z. van L. Noordzij en W. Kollof Jacobus B., z. van J. B. Oort en G. Nettenbreijer Johannes P., z. van J. P. Leijen en J. C. Hendriks Gljsbertus L. Ph. z. van L. G. Tintel en J. vean Dijk Hendrika J., d. van D. Fons en E. M. Cramer Marianne d van W. v. d. Barel en J. Ouwens Gljsbertus Th z. van G. Fransen en W. M. Speelmeijer Jacoba J„ d. van C. Mak en J. J. Schenk Eduard J. A. z. van A. Damen en C. va-n Trtcht Catharina E. A M d van W. P. P. Langelaan en C. H. M Zuiderwijk. OVERLEDEN: E. J. Munter 3 m. M. Vosspoel S3 J„ geh. geweest met J. Frije S. J. J. van Geene 46 J. C. Verhagen 74 J. De Schiedamse Kantonrechter mr Cos heeft zich in zijn uitspraak accoord ver- iklaard met de raadsman van mevr M. Z de Vlaardingse zakenvrouw, die in De cember als verkoopattractie een dag gra tis kopen had ingelast. In tegenstelling tot dr ambtenaar van het O.M.. die hierin een overtreding van de loterwijwet zag, meende de Kantonrechter, dat de kopers wel degelijk een invloed op de kans bepaling hadden, welke redelijkerwijs verwacht kon worden van een normaal mens. Want, hoewel December 31 dagen heeft, vielen er zoveel dagen: Zondagen, feestdagen, marktdagen en drukke dagen voor St. Nicolaas en Kerstmis af, dat er hoogstens 12 kansdagen waren. De ten laste'eggin-g dus niet bewezen achtend spraik mr Cos M.Z. vrij. OAGBIAQ VOOR SCHttOAM [N OM? TBC KEN 73ste Jaargang No. 21500 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he' gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 7t Schiedam. Telefoon Administratie 66152: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4.95 per kwartaal f 1.70 per maand, 0.40 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte f 0.15 pet millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte. Bil contract geldein lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende sdvertentle-bureaux verkrijgbaar zfln. Kampioenen (kleine advertentiën) tot zo woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maxtmum 80 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden a f gesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers Hoof. redacteur: Leo J. M. Hazelzet Bi] het uitwerken van de plannen voor het aanbesteden van de hoofd- en nood- persleiding voor het -gemaal Nieuwland is gebleken, dat het gewenst zou zijn tegelijk een gedeelte van de riolering voor het ou-de stadsdeel tussen Noordvest en Sehie aan te leggen. Dit betreft de riolering in de Zijlstraat en de Kethel- straat en de kruising met de Vellevest- grarht van het noofdriool dat al het water uit het bovengenoemde stadsdeel naar het gemaal Nieuwland zal afvoeren. Bij uitvoering van deze werken, gelijk tijdig met het leggen van de persleiding, wordt belangrijk bespaard op grondwerk straatwerk, bemaling enz. De genoemde kruising met de Vellevestgracht kan in één bouwput werden uitgevoerd met de didht daarnaast geprojecteerde perslei dingszinker: hierbij worden dus de kosten van lx afdammen en dirooghouden be spaard. In totaal moet worden gerekend dat de afzonderlijke uitvoering van de rioleringswerken f 15.000 duurder is, dan die in combinatie met de persleiding. Bovendien heeft de gecombineerde uit voering het grote voordeel, dat dan on middellijk het open riool langs de Zijl straat kan worden gedempt. De toestand van de Zijlstraat is al jaren onhoudbaar. De laatste tijd is hij echter nog veel ver slechterd doordat de walmuur het begon te begeven zodat boven het water, stem pels moesten worden aangebracht naar da huizen aan de overkant. Door deze stem pels wordt het schoonmaken van de gracht, dat vroeger met behulp van een boo1/? geschiedde, bemoeilijkt, waardoor de afstrooming steeds minder wordt, met alle gevolgen van dien. 3e inspecteur van de Volksgezondheid, die onlangs ter plaatse een onderzoek in stelde. heeft er zjjn verwondering over geuit, dat in deze tijd een dergelijke on hygiënische en onaesthctische toestanl nog bestaanbaar is en heeft er met de meeste klem op aangedrongen, dat hieraan zo spoedig mogelijk een einde wordt ge maakt. Daarbij komt nog een aantal andere voordelen zoals vermijden van risico voor de persleiding bij het laten maken van de dieper gelegen riolering, een gunsti ger ligging van de persleiding in de Ket- heistraat bij de mogelijkheid tot ver plaatsing van het oude riool (de diepte- li-g-gmg van dit bestaande riool past niet in het toekomstige bemalen rioolstelsel1 en minder hinder voor het verkeer en de omwonenden. Bovendien zou ondanks de aangebrachte stempeling de muur langs de Zijligracht tijdens het leggen van de persleiding toch niet in stand te ftouden zijn, zodat daar aan waarschijnlijk toch kosten zouden moeten worden gemaakt. De kosten van bet maken van de rioleringswerken en het dempen van de gTachten lanigs de Zijlstraat zijn evenwel niet opgenomen in het crediet voor de bouw van het rioolgemaal. Zij worden geraamd op f 115.000. Bij de toelichting op de begroting 1951 hebben B. en W. reeds vermeld, dat het binnen afzienbare tijd in gebruik stellen van het gemaal Nieuwland maatregelen n-odig maakt om een einde te maken aan de slechte afvoer van het rioolwater in het stadsgedeelte tussen Schie en Noord- vest. Daartoe moet de rest van de Raam gracht gedempt worden. ^"Itooiïng van het gemaal Nieuw land behoeft alleen nog het riool in de Damlaan gelegd te worden om het af valwater van een belangrijk gedeelte van het cude Stadsgebied door dit gemaal en het gemaal Marconiplein naar de Nieuwe Maas te kunnen afvoeren. Een aantal riolen in dit gebied zal in de loop ter tijden nog wel vernieuwd moeten worden om een rioolstelsel te ver krijgen, dat aan alle eisen voldoet. De afvoer van het rioolwater naar het ge maal zal evenwel reeds direct na -gereed komen van gemaal en riool in de Dam laan plaats kunnen hebben. Het blijft mogelijk door middel van schuiven de St. Anna Zusterstraat en de Noordmolenstraat naar de Korte Haven af te spuien. Einduitslag competitie 19501951: 1. De Spil met 353.760; 2. D.O.M. 353.371; 3. Ons Thuis 345.743; 4. D.K.U. 345.376; 5. Joon's Vrienden 340.346; 6. De Dam 338.530; 7. Bruinvisch 334.567; 8. Schiezicht 333.363; 9. Confiance 326.299; 10. Jaap's Vrienden 324.953; 11. De Oude Markt 318.781 en 12. Kajuit 306.293. Op Vrijdag 13 April 1951 is er om 19.30 prijsuitreiking met feestavond in de R.K. Volksbond, Lange Haven. Zo heet het spel, uit. te voeren door duizend Rotterdammers en Schiedammers bij de gelegenheid van de grootse Ency cliek-herdenking op Zaterdagavond 26 mei in het Feijenoord-stadion. Wie er wat voor voelt om dit spel. dat wordt opgevoerd voor 60.000 toeschou wers, door zijn persoonlijke medewerking te doen sitgen, kan zich vanavond mel den bij Odeon, Gouvernestraat, om 8 uur. Daar zullen de medewerkers dan kennis kunnen maken met schrijver, componist, regisseur en leiders van het spel. Het ongeval op de onbewaakte overweg onder de gemeente De Bilt waarvan wij gisteren melding maakten heeft zeer ernstige gevolgen gehad. In de auto die Maandagavond door een electrische trein werd gegrepen zat een Rotterdamse familie, de rijwielhandelaar Wiegerts, zijn echtgenote en twee kinderen. De moeder werd, zoals gemeld, op slag gedood. De vader en het tienjarig zoontje overleden later in het Utrechtse ziekenhuis. De familie kwam ln een D.K.W. van Amersfoort en was op de terugweg naar Rotterdam. Op de Soestdijkerstraatweg in Bilthoven yolgde men de op de wegwij zer aangegeven richting over de Leijense- weg naar Utrecht. Enkele honderden me ters verder bij de Elec. App.fabriek „In- ventum", waar linksafgeslagen behoort te worden, staat opnieuw een A.N.W.B.-bord Door het slechte Uitzicht, als gevolg van hevige regen, is waarschijnlijk de heer Wiegerts, door onbekendheid met de weg, het bord voorbij gereden en is rechtdoor gegaan. Honderd meter voorbij de bocht is een onbewaakte overweg in de lijn Utrecht-Bilthoven-Amersfoort. Hier heeft een electrische trein de lichte D.K.W. op zij gegrepen en tótaal vermorzeld. De •vrouw van de bestuurder werd een eind weg geslingerd en was op slag dood. De heer Wiegerts en het 10-jarige zoontje, die zwaar verminkt naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht werden vervoerd, zijn daar inmiddels overleden. Het andere zoontje, dat eveneens in het ziekenhuis ligt, is minder ernstig gewond. (Van onze Amsterdamse redactie). Voor de zielerust van Willem Mengel berg zal Zaterdag 31 Maart a.s., 's mor gens om negen uur, een plechtige Re quiemmis worden opgedragen in de Sint Willibrorduskerk aan de Amsteldijk in Amsterdam. Het versterkte parochiële zangkoor zal o.l.v. Theo v. d. Bijl de Gregoriaanse Requiemmis uitvoeren, en een speciaal door v. d. Bijl voor deze ge legenheid geschreven vierstemmig „In Paradisum" ten gehore brengen. Des middags om drie uur, zal diezelfde dag in het Concertgebouw, o.l.v. Otto Klemperer een herdenkingsconcert wor den gehouden, waaraan o.m. zal worden meegewerkt door mevr .Roos Boelsma en het Toonkunstkoor Amsterdam. Uit gevoerd zullen worden de volgende wer ken: Mozart's Maurerische Trauermusik, Gustav Mahler's Der Abschied uit Das Lied von der Erde, Joh. Seb. Bach's Ko taal (Wenn ich einmal soil scheiden) en Beethoven's Eroïca. Ook in Den Haag zal Willem Mengei- oerg worden herdacht. Het ligt in de be doeling van het Reaidentie-Orkest de kunstenaar muzikaal te herdenken op het fitethoven-concert van Zaterdag 31 Maart as., onder leiding van zjjn diri gent Willem van Otterloo. ln de vergadering van de Raad van Min:sters van de Organisatie voor Euro- pe e Economische Samenwerking van 6 October 1950 heeft minister Stikker, als Nederlands afgevaardigde gewezen op de ongewenste consequenties van de tot dan toe gevolgde procedure bij de vrijmaking van het intra-Europese goederenverkeer. Deze consequenties vloeiden o.a voort uit het feit, dat de aangesloten landen over het algemeen wel hun verplichting tot opheffing van auantitatieve restricties op de invoer (tot 60 pet.) nakwamen, maar niet tot verlaging van invoerrechten overcineeiv integendeel zelfs in bepaalde gevallen deze neg verhoogden of bij voorbaat reeds verhoogd hadden. De landen met lage tarieven, zoals de Bene- lux-ian-den. ondervonden hier ernstige nadelen van. Naar aanleiding van de bezwaren door minister Stikker naar voren gebracht besloot de Raad op 27 October 1950 tussen de verdere liberalisatie tot 75 pet en de tariefonderhandelingen te Torquay ver band te leggen. Mochten deze.onderhan. ael-ngen over verlaging van onderlinge invoerrechten tussen dé verschillende landen naar het oord-ée! van de secretaris generaal van de O.E.E.S. niet bevredi gend ziin verionen, dan zouden de aan gesloten O.E.E.S. lan-dèn om intrekking kunnen verzoeken van het besluit tot liberalisatie tot 75 net. De secretaris van de O.E.E.S. zal de resultaten van Torquay zonder meer als bevredigend kenmerken, indien de lan den die te Torquay onderhandelen zonder uitzonderingen en reserves te maken het aanvullende protocol van die conferentie waarin de concessies t.a.v. de onderlinge tarieven zijn vervat, zullen ondertekenen. De conferentie te Torquay, welke door de landen, die lid zijn van de General Agreement on Tariffs and Trade w.o. ook de V.S. wordt gehouden, loopt zo langzamerhand op haar einde. Hoewel men. zolang zij nog niet volledig gesloten 14 over de resultaten geen definitief oor- dee. kan geven, kan toch wel reeds wor den aangenomen, dat zii niet van dien aard zijn, dat zij als een bevredigende bijdrage kunnen worden beschouwd tot de sohepning van eeti enkele markt in Europa; het doel waar eigenlijk alles om begonnen Is. De Beneluxlanden zelf verkeren op deze conferenties altijd in een min of meer ongunstige positie, omdat zij reeds een zeer laag tarief hebben en tegenover mogelijke concessies van andere landen zelf weinig kunnen stellen. De Benelux is overigens met zijn onderhandelingen reeds klaar. Met een aantal landen werd overeenstemming bereikt zoals met Duitsland, de V. S., Italië. Oostenrijk. Turkije. Peru en Dene marken. Een globaal beeld van de con ferentie voor Nederland toont echter wel aan. dat de resultaten niet gunstiger ziin geweest, dan die van de vorige confe renties. welke te Genève en Annecy gehouden werden- Van Nederlandse en Belgische zijde werd wel aangevoeld, dat het voor de laag-tarieflanden. altijd moeilijk zal blijven op dit soort conferenties resul taten te boeken! Het zou er dan toe moeten komen, dat Benelux een beroep zou moeten doen. zoals hierboven om schreven, op een ongunstig rapport van de secr.-generaal. om een verdere libera lisatie te voorkomen. Van eengelijktrekking van de Euro pese tarieven zou dan echter ook niet veel terecht komen. Tijdens de conferent ie te Torquay hebben de Beneluxlanden daarom aan de andere delegaties van OEES landen geleidelijk aan een plan voorgelegd, om deze landen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2