MacArthur en zijn visie op „graden" Elke huisvrouw doet het anders m BI Militair en politicus in één persoon Opvoering van de productie van schaarse grondstoffen 'n Stad in de wei D MOORDEN IN BRUMMEN EN LOOSDRECHT BERECHT Bronstein gaf op Het Natuur- en Geneeskundig Congres te Eindhoven DAMPO Weinig kans op een tin-overeenkomst Toch wetenswaardig Toch herleving „TredefW-credieten? Afdelingsvergadering en tentoonstelling Ned. renners in Ronde van West Vlaanderen Geen inhaalprogramma meer in West II DONDERDAG 29 MAART 1951 PAGINA 5 ZWERM SPREEUWEN OOR ZAAK VAN ONGELUK NATIONAAL GRONDBEZIT Statutenwijziging goedgekeurd V. S. verwerpen voorgestelde ba sis-wereld prij s Credietverlening door Ex- en Import Bank speciaal voor dit doel PRIESTERS GEEN „EERSTE- KLASSE-BURGERS" IN POLEN RESTITUTIE OP DE BENZINE PRIJS Auto-tourisme naar België en Luxemburg ARBEIDERS IN BRITSE- WAPENINDUSTRIE DOEN LANGZAAM AAN DIEFJES VROEGEN OM OUD PAPIER Duitsland zou nog 15.500.000 aan eredieten van Nederland ontvangen LUCHTVAARTTROEPEN IN NIJMEGEN AANSLAGEN OP NEDER- LANDERS IN INDONESIË TERREUR VAN S.S.-JAGD- KOMMANDO „ZEPPELIN" VERHANDELING VAN SPERR-MARKEN Algemene vergunning van de Ned. Bank KOUDE NADELIG VOOR BOLLENVELDEN ENGELAND VEROVERDE TWEE EUROPESE BOKSTITELS Bij alle onitzag, dat wij maar kunnen koesteren voor generaal MacArthur, over winnaar in de geweldige Pacific-oorlog tegen de Japanners, opperbevelhebber van de strijdmacht van de Verenigde Naties op Korea, opperbevelhebber van alle Ame rikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, opperbevelhebber van de geal lieerde bezettingstroepen in Japan, voelen wij toch enige aarzeling om onvoorwaar- te verslaan. Maar dan zou het ook het „in zich" volkomen logisch zijn of het om practische redenen wenselijk of zelfs toe laatbaar is, is een tweede kwestie dat de Uno-luchtmacht de Chinese opmarswe gen en voor oorlogsdoeleinden werkende industrieën in Mandsjoerije zou mogen bombarderen. Dat zou echter een oorlogs verklaring aan China inhouden. Met de mogelijkheid, dat het Chinees-Russische delijk zijn volgende verklaring te onder- verdrag van wederzijdse bijstand in wer- écfrrijven: ..Betreffende de 38ste breedte graad is wel géén commentaar nodig; want die breedtegraad heeft nooit militaire betekenis gehad." Wij zouden hier tegenoyer kunnen stel len. dat elke grens uiteraard een zelfs geweldige militaire betekenis heeft. Maan denlang hebben bijv. in de eerste periode van 1940 grote troepenmachten aan weers-' zijde van de grens tussen Nederland en België, en anderzijds Duitsland gelegen. Dat was benauwend genoeg, maar wij werden eerst in de oorlog betrokken, toen de Duitse horden de 10de Mei onze gren zen overschreden: en een gevoel van op luchting gaf het ook bij de legerleiding toen einde 1944 de strijd weer hier en daar over de grens op Duitse bodem weid overgebracht! Het is zelfs niet nodig zó ver (toch maar een tiental jaren) terug te Sjjan. De oorlog in Korea brak. uit, toen de J5ste Juni van het vorig jaar de Noordelijken de grens laat het dan een kunstmatige, maar in elk geval geen denkbeeldige grens tussen twee werelddelen zijn overschreden en een agressie waagden om Zuid-Korea bij het communistische Noorden te voegen. Een strijd was begonnen, waarvan niemand de laatste consequenties kon voorzien (het is nog niet mogelijk), vooral toen in feite de gehele vrije wereld in Uno-ver- band tégen het communistische imperia lisme in actief verzet kwam. De' 3Sste breedtegraad bracht nieuwe zorgen, toen na aanvankelijke tegenslagen de strijdmacht van de Verenigde Naties de Noordelijken over de grens hadden teruggedreven. Zou de Uno haar over schrijden? Na veel aarzelen werd de ach tervolging voortgezet, maar nauwelijks was de breedtegraad „overwonnen", of er doken meer en meer Chinese „vrijwil ligers" op, die naarmate de Jalo.e-rivier, de grens met Chinees Mandsjoerije, nader bij kwam, hun voluntériaat prijsgaven en góed-uitgeruste Chinese elite-divisies bleken te zijn. De overschrijding van de 38ste breedtegraad betekende een modern soort oorlog met China. Krijgskansen zijn wisselend. De Chinezen slaagden er In de Uno-strljdmacht ver naar het Zuiden terug te dringen en MacArthur sprak er reeds van, dat zijn mannen nooit uit het bruggenhoofd van Poesan in zee gedreven zouden worden. Dan begint de opmars Van de Verenigde Volken weer; en thans doemt hetzelfde probleem op als enkele maanden geleden: trekken we met de hoofdmacht over de 38ste breedtegraad om geheel Noord-Korea te bevrijden en een verenigd Korea te herstellenof wachten we, waar we thans ligeen, af of de Chinezen bereid zijn tot wapenstilstand en vrede? Deze vragen hebben natuurlijk twee facetten: een militair en een politiek. Van militair standpunt gezien is er slechts één duurzame oplossing: de vijand moet zó grondig werdén verslagen, dat hij er niet aan kan denken binnen afzienbare Ujd de wapenen weer op te nemen. China heeft harde klappen gekregen, en volgens de mening van vele Amerikaanse gene raals zou MacArthur slechta behoeven door te Zetten om Mao Tse Toeng radicaal king zou treden. Wat weer de kans op een derde wereldoorlog zou vergroten. En met deze overweging komt men midden in een van de ingrijpendste politieke vraag stukken terecht. Daarin heeft Mac Arthur zich ook ge mengd; wat bij deze generaal, die de afgod van de republikeinen en zelfs van vele democraten in de Verenigde Staten is. niet onbegrijpelijk is. Maar het Witte Huis heeft hem, zij het heel minzaam, er op gewezen, dat hij zich tot zijn militaire taak moest beperken; en dat hij de poli tiek aan de verantwoordelijke politici, die het zonder zijn ingrijpen toch al zwaar genoeg hebben, moet overlaten. Zeer acuut is deze kwestie geworden, toen de generaal de vorige week een soort ultimatum afkondigde; een wapenstilstand sluiten, of we behouden ons voor de oor log naar Chinees grondgebied over te brengen. Eigenlijk hield zijn „verklaring" in. dat het Chinese leger :n feite was ver slagen en dat verder doorvechten daarom werkelijk een dwaasheid was. Dat is na tuurlijk een Westerse opvatting; de Oos terling kan andere doeleinden nastreven. Dat heeft men in Washington terdege in gezien, en nog sterker in Lake Success, waar men van de eerste dag af van het conflict als grootste z°rS heeft gekend het te localiseren tot Korea en te voor komen, dat een oorlog met China de we reldsituatie nog meer zou vertroebelen. Wat er waar is van de geruchten, dat. reeds onderhandelingen met China wor den gevoerd om de Koreaanse oorlog te beëindigen, is moeilijk na te gaan. Wel krijgt men uit de voorzichtigheid, waar mede vooral in Washington en Londen te werk wordt gegaan, de indruk, dat niets wordt nagelaten om met Peking in con tact te komen. Boven het Naardermeer vloog gister avond een grote zwerm spreeuwen en vele automobilisten hadden hun wagens langs de kant van de Muiderstraatweg gezet om dit schouwspel gade te slaan. De motorrijder G. uit Amersfoort, wiens aandacht ook door de spreeuwenzwerm werd getrokken, lette niet op de gepar keerde wagens met het gevolg, dat hij op een van de auto's inreed. Met een gebroken been en verwondingen aan zijn gezicht werd hij per ziekenauto naar Amersfoort vervoerd. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders der N. V. Nationaal Grond bezit werd de voorgestelde statutenwijzi ging goedgekeurd. Deze wijziging betreft artikel 26, lid 1 van de statuten, tenge volge waarvan dit artikel als volgt zal luiden: Na reserveringen en afschrijvin gen, voor zoveel zij aan de raad van toe zicht nodig voorkomen, wordt de dan overblijvende zuivere winst als volgt verdeeld: Allereerst een- rente van 4 pet 's jaars over het onverplicht op de aan delen gestort bedrag, welke rente wordt berekend van de dag van storting of als reeds rente over dit onverplicht gé- stort bedrag werd betaald van het ein de van de termijn, waarover deze rente laatstelijk werd uitgekeerd. Vervolgens wordt als primair dividend zo mogelijk 5 pet over het verplicht op de aandelen A en op de aandelen B gestort bedrag uitgekeerd. Aangezien dit voorstel thans is aangeno men, zal in het vervolg uit de in artikel 26 der statuten bedoelde zuivere winst over alle onverplicht op de aandelen ge storte bedragen een rente van vier per 's jaars worden uitgekeerd, welke renté cumulatief is. Op de Amsterdamse straatweg te Baarn is gisterenavond omstreeks half acht een man, die naast een bakfiets beladen met hout liep, door een auto gegrepen en gedood. Van officiële zijde werd gisteren te Washington verklaard, dat de tinbespre kingen, welke te Washington worden ge voerd tussen vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, België, Nederland en Indonesië, naar verwachting nog gis teren zouden worden afgebroken, zonder dat er overeenstemming is bereikt over een regeling voor internationale beheer sing van de tinprijs en voor internatio nale toewijzing van tin. Men had gehoopt, dat de conferentie, die 14 Maart j.l. is begonnen, een voor lopige overeenkomst tot stand zou bren gen in afwachting van het instellen van een internationaal toewijzingenstelsel. Volgens mededelingen van ambtelijke zijde was de weigering van Amerika, de grootste tinverbruiker, om een basis- wereldprijs voor tin, voorgesteld door de tinproducerende landen, te aanvaarden, het voornaamste struikelblok. De produ cerende landen zijn het eens over een dergelijke prijs, die zij als redelijk be schouwen, doch die door de Ver. Staten te hoog wordt, geacht. Men verwacht niet, dat de onderhande lingen in de naaste toekomst zullen wor den hervat. Het is mogelijk, dat de rege ringen der producerende landen thans rechtstreeks op hoog niveau voorstellen zullen doen aan de Amerikaanse rege ring inzake de levering van hun tin aan de Ver. Staten. Dagbladen In Indonesië. Met Ingang Van 1 April zullön dê dagbladen Tn Indo- nesië nog slechts niet 2 pagina's per dag verschijnen, hetgeen een halvering be tekent van het huidige aantal. Om treintje te spelen? In Ouderkerk a. d. Amstel heeft de rijkspolitie de ca 30-jarige F. gearresteerd, die er van ver dacht werd in Mijdrecht 400 méter smal spoor te hebben gestolen en een inwoner van deze gemeente voor een bedrag van 300 te hebben opgelicht. De man, die Inmiddels een bekentenis heeft afgelegd, ls naar Mijdrecht overgebracht en daar opgesloten. Nieuw Moederhuis voor Zusters van Moerdfjk. Woensdag heeft de onderhand se aanbesteding plaats gehad Vqn het te Veldhoven (N.B.) te bouwen Moederhuis met internaat voor de Zusters van het Allerheiligst Hart van Jesus, die vroeger te Moerdijk gevestigd waren. Laagste in- schrijfster was de firma Theunissen te Heemstede met 1.540.230; hoogste de firma v d. Velden te Eindhovenmet 1.594.630. De Nederlands-Duitse overeenkomst betreffende sociale verzekering wordt vandaag in het ministerie van arbeid te Bonn ondertekend. Neef van Montgomery priester gewijd. Tijdens de plechtigheden van de Paas nacht in de Pauselijke basiliek van St; .Jan van Lateranen heeft Kardinaa. Micara, Vicaris-Generaal van Z. H. ie Paus voor het bisdom Rome, de H. Pries terwijding toegediend aan een aantal neo misten. Onder hen was een neef vaii maarschalk Montgomery. Hugh Montgo mery, zoals denaam van deze neomist luidt, is 50 jaar oud. Hij was als attaché verbonden aan het Britse gezantschap bij de H. Stoel. Op latere leeftijd nam hij het Katholieke geloof aan en begon met de studie der theologie om zich voor te bereiden op het priesterschap. Rusland en het proces Mindszenty. Officiële Hongaarse kringen hebben nu voor de eerste maal openlijk erkend, dat Sovjet-Rusland de hand heeft gehad in het proces en de veroordeling van Kardi naal Mindszenty. De Hongaarse afgevaar digde bij het Europese Arbeiderscongr ?s verklaarde in een rede. dat „de gröt=> Sovjet-Unie Hongarije niet alleen heeft bevrijd, maar dit land ook heeft geholpen om zich' van binnenlandse staatsvijanden, zoals Mindszenty, te ontdoen". De Paus en de werkloosheid. De Pau selijke hu.lpcommissie heeft „niet alleen tot taak vluchtelingen eri Slachtoffers van rampen enz. te steunen, .zij - houdt zich ook bezig met de werkverschaffing. De commissie heeft op verscheidene plaatsen bouwwerken ondernomen.. Hier zullen de werklozen wórden tewerkgesteld. Reeds 5000 arbeiders hébben Pp déze manier Werk en levensonderhoud, gevonden. Katholieke professor aan Egyptische universiteit. Pröf. Magdi' Doss, een voor aanstaand Katholiek is .benoemd tot hoogleraar in de Staatsmri.eht'ng aap do Egvot'sche staatsuniversiteit .Fivd I Hij is de eerste Kdtho'iek op deze '.leerstoel en een van de weinige Kathnl eke, hoog- (ja Egyptische sta-Btsunivr- s'teiten Prof D->=s .is p.res:dent van de Egvo'! "be vereh'ging van jCa'bM'eke jori»e m=>nnen en u'1 sever van ..betAra- bfeche maandblad „Onze Partij" -van de K'Btholiek'e Actie in Egypte.^ Japans dorp wordt katholiek. De be volking van het Japanse bergdorpje Chinata. dat gelegen is ih de nabij hei a van het zeer bekende herstellingsoord Karuizawa, zal binnenkort ih haar ge heel tot het katholieke geloof overgaan De planhen voor de bouw van de eers.e kerk liggen reeds klaar. Het programma van de Amerikaanse ex- en importhank zal er in de toekomst speciaal op gericht zijn de productie van grondstoffen die voor de oorlogvoering onmisbaar zijn en die van andere onmis bare producten waaraan ten gevolge van no herbewapening van de vrije volkeren een tekort is ontstaan te bevorderen, nidus het rapport van deze bank over het halfjaar dat op 31 December j.l. geëindigd Is. Gezien de grote vraag naar nieuwe eredieten heeft de bank om machtiging verzocht het totaal bedrag dat door haar uitgeleend mag worden met 1.000.000.000 te verhogen. Dé President van de Bank heeft aan het Congres een desbetreffend voorstel doen toekomen. Momenteel is de toe stand zo dat de bank tot een totaal be drag van 3,500,000.000 aan eredieten mag verstrekken en dit bedrag reeds op 531,000,000 na uit heeft staan. In de tweede helft van 1950 verstrekte de bank nieuwe eredieten tot een totaal bedrag Advertentie 55i''kL^_r'1®,ar. ^ns naar Mevrouw W. Die begint al heel vroeg met de schoon maak en doet alles ineens achter elkaar. „Dan is het gebeurd", zegt zi< Mevrouw J„ die ook nog voor vier peuters moet zorgen, denkt er anders over- Zij verdeelt het over een paar weken, kan zy alles rustig klaar Zo gaat het ook met het koffierantsoen! Mevr. W. besteedt haar bonnen ineens, dan heeft ze haar koffie voor 6 weken in huis: Mevr. J- levert wel de bonnen dade lijk bij haar hrmdenier m. maar koopt niet alles tegelijk: „dan heb ik steeds verse koffie", zegt Mevr. J. Maar beiden hopen ze-voor hun kostbare bonnen de beste koffie, die er is; Niemeijer's Paarsmerk' Dat heeft de ondervinding hen geleerd- Zo genieten ze bovendien dubbel want met Niemeijer's waardepunten (ook op Niemeijer's Gala en Princess thee) spa ren ze ongemerkt voor het prachtige „Safira" tafelbestek, vlekvrij door en door! Vraagt U ook even per briefkaart aan Niemeyer, Groningen, een geschenken- lijst? P.S.: Denkt U er aan dat bonnen 489 en 497 uiterlijk 31 Maart bij Uw kruidenier moeten worden ingeleverd? In verband met de uitreiking van de nieuwe persoonsbewijzen, die vooral in Ie totalitair geregeerde landen onmisbaar zijn, heeft de Poolse regering de bevol king in vijf klassen verdeeld. Eerste-klasse-burgers zijn de activisten en bepaalde groepen uit de communis tische partij; tweede klasse zijn de ge wone partijleden, terwijl ambtenaren en arbeiders uit. de staatsbedrijven tot de derde klasse behoren. Regeringsgetrouwe burgers vallen onder de vierde categorie. Burgers yan de vijfde en laagste ran? zijn de vroegere kapitalisten, speculanten, „sociale parasieten", alsmede de priesters en de bedienaren der verschillende gods diensten. Evenals vorige jaren wordt ook in I951 in de periode van 1 April tot 30 September bij een verblijf van ten min ste drie opeenvolgende dagen in België en/of Luxemburg nan gebruikers van personenauto's en motorrijwielen een restitutie op de benzineprijs verleend, zo deelt de A.N.W.B. ons mede. Deze restitutie bedraagt frs 2 per liter, tot een dagverbruik van 20 liter en'een totaalverbruik van 300 liter. Bij de voornaamste douane-kantoren, of eventueel in het binnenland bij een douane-entrepot, kan men een formulier verkrijgen, waarop de pomphouder op verzoek de geleverde benzine aantekent, onder vermelding van datum van afgifte. van 288,700,000 waarmee het totaal be drag van de door haar in 1950 verstrek te leningen tot 565,800,000 steeg. Door de nieuwe eredieten die in de tweede helft van 1950 verstrekt werden steeg het bedrag van de eredieten die sedert de oprichting van de bank in 1934 door deze voor de bevordering van de handel tussen 64 landen verstrekt zijn tot' 5,100,000,000 in totaal. Van reeds eerder verstrekte eredieten ten bedrage van 85.207.563 werd een bedrag van 52.245.000 aan Indonesië ter beschikking gesteld voor de aankoop van auto's en benodigdheden voor de we genbouw, benodigdheden voor het tele- verkeer, locomotieven en vliegtuigen. Op 31 December 1950 was aan de ver plichtingen op. grond van een zestal le ningen met inbegrip van de hierop ver schuldigde interest niet voldaan waar door de bank op de betrokkenen een vor dering ten bedrage van 229.370 had, welk bedrag uit de reserves werd afge schreven. Daar sommige crediteuren niet op tijd aan hun verplichtingen voldaan hebben was uit dien hoofde op 31 De cember 1950 nog 3.523:698 aan de bank verschuldigd doch hiervan is sedertdien een' bedrag van 627.014 ontvangen. Verder wordt in het rapport vermeld, dat in het half jaar waarop dit verslag betrekking heeft de E.C.A. de bank op grond van desbetreffende wetsbesluiten van het Congres opdracht heeft gegeven nieuwe eredieten tot een totaal bedrag van 70.600.000 te openen. Aan Frank rijk werd een crediet ten bedrage van 10.400.000 verstrekt, Italië kreeg 6.000.000, Nederland 4.000.000, Tur kije 36.000.000 en Engeland en Noord Ierland 14.200.000. De nettowinst na aftrek van alle on kosten, met inbegrip van de aan de Ame rikaanse schatkist betaalde rente en an dere kosten in dit halfjaar bedroeg 25.500.000. De nettowinst in het ka lenderjaar 1950 bedroeg 50.400.000. De gehele winst werd aan de reserves toe gevoegd ter dekking van eventuele ver liezen in de toekomst waardoor de re serves aan het eind van het jaar tot 228.600.000 gestegen waren. Een woordvoerder van de Britse rege ring heeft medegedeeld, dat een paar dul zend arbeiders in vier Britse wapenfabrie ken besloten hebben van heden, Donder- dag, af te weigeren overwerk te doen. Hp zeide, dat deze actie ongetwijfeld de herbewapening zou vertragen. Tót ge noemde fabrieken hehoort eveneens het regeringsarsenaal te Woolwich, Londen. Het doel van de actie, die niet de steun heeft van de vakverenigingen, is het ver krijgen van twee weken betaalde vacantie. Thans hebben de arbeiders één week vacantie. Het geschil ls al twee of drie jaar aan hangig. Bij de vraag naar oud papier, waar mee vele winkeliers in Roosendaal her haaldelijk worden lastig gevallen, ls thans gebleken dat nog parmantig ge stolen wordt ook. De eerste knapen die op heterdaad betrapt werden bjj het ste len van sigaretten en chocolade hebben bekend reeds maanden achtereen derge lijke artikelen ontvreemd te hebben. De jongens, die in de winkel v&n de weduwe K. op Burgerhout gegrepen zijn, waren ongeveer een half jaar op het verkeerde pad. Zij worden ook verdacht van twee inbraken. Het vragen naar pa pier was maar een smoesje om in de win kel te komen, vaak meer dan eenmaal per dag. De sigarenwinkelier K. snapte enige jongens toen deze twee kistjes sigaren ontvreemden. De jongens vroe gen naar lege dozen. Voor talrijke winkelramen in Roosen daal hangt nu een grote waarschuwing „Hier geen oud papier". Advertentie Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Volgens berichten uit Bonn hebben W.-Duitsland en Nederland in principe overeenstemming bereikt over eredieten voor W.-Duitsland voor de aankoop van belangrijke grondstoffen, aldus wordt meegedeeld door het W.-Duitse econo mische nieuwsbureau. De eredieten zul len niet eerder worden verleend, dan na dat W.-Duitsland het embargo op de in voer heeft opgeheven. De besprekingen over deze credietver lening namen in Januari 1951 een aan vang tijdens de Nederlands-Duitse han delsbesprekingen. Hoewel deze bespre kingen een officieel karakter droegen, zal de credietverlening toch plaats vin den op basis van particuliere overeen komsten tussen banken. Deze eredieten zouden, aldus de be richten, een voortzetting zijn van het „Tredefina"-systeem, dat stamt uit 1921. „Tredefina", d.i. „Treuhandverwaltung für das Deutsch-Niederlftndische Finanz- abkommen", verleende eredieten tot een bedrag van ca. 200 millioen aan Duits land. waarvan ƒ2.300 000 niet werden op genomen. De Nederlandse autoriteiten zouden er nu in hebben toegestemd dit bedrag weer vrij te geven en het te ver hogen, met deelneming van Nederlandse banken, tot ca. ƒ15.500.000. Gistermiddag arriveerde per extra trein uit Bussum te Nijmegen het tweede Instructiebataljon van het commando L. V. T., dat in Nijmegen in garnizoen komt. De manschappen werden door de muziek van de L. V. T. aan het station afgehaald en maakten een tocht door de stad naar de kazerne, waar de garnizoens commandant overste F. J. Molenaar hen begroette. Op 1 April wordt te Nijmegen het eerste lustrum van het commando lucht vaarttroepen gevierd. AT IS MONTEVIDEO. HOOFDSTAD van Uruguay, het land, hetwelk onze vorstelijke ambassadeur, Prins Bern- hard. zo uitbundig ontvangen heeft. Twee en een half millioen inwoners, waarvan een groot gedeelte in Montevi deo woont n.l. een derde. Zes en twintig millioen stuks vee, schapen inbegrepen zwervtn in de immense wei, welke Uru guay is: de Republics Oriental del Uru- Nu is het welvarend, dat Uruguay en er wonen rustige, vriendelijke mensen, die niets anders willen, dan met hun grote buren, Argentinië en Brazilië op goede voet te blijven. Toen deze twee landen alsmaar onenigheid hadden over de vraag aan wie Uruguay nu eigenlijk toebehoor de, verklaarden de „Oeroekezen" zich on afhankelijk. Dat was in 1830. En in Montevideo ontwikkelde zich een guay, vijf maal zo groot als Nederland, eigen, nationaal leven, sterker Europees maar een der kleinste staatjes van heel yan aard dan in de andere Zuid-Amen- Noord- en Zuid-Amerika. kaanse landen. Montevideo wordt wel Op elke vierkante kilometer wonen in eens het „Athene van Zuia Amerika ge- Urugüay dertien mensen, mannen, vrou- noemd. omdat hetzo rijk ts san ar.istieke wen en kinderen, alles inbegrepen. In ^wetenschappelyke instituten Montevideo huizen de „Oeroekezen" bijna He „Oeroekees (officieel Uruguayo) is even ruim als de gnucho's op het lend, een bijzonder vrijheidslievend mens H« Men heeft er reeds lang geleden de oude, gunt iedereen zijn overtuiging. Jruguay benauwde binnenstad half afgebroken en is een katholiek land, maar er heerst aan alle kanten brede toegangswegen aan- veel onkerkelijkheid. Het schijnt evenweL gelegd waarlangs luchtige woonwijken dat de godsdienstige onverschillighe.d liggen. Een moderne nao. oh loof des te sterker doet beïéven en uiten. ^.arJ?P e5 lÏÏ? on een heuvel- De kathedraal van Montevideo, een mach- stad, dit van velen van hun landgenoten de gelo- Montevideo, vige katholieken van Uruguay hun ge- vele zou zijn Het centrum ligt op een heuvel- - bouwwerk. is vaak te klein. rug en de hoge gebouwen er van aomi- neren de omgeving waar doorheen zich Wie Montevideo langs een der prachtige, belommerde avenues slingeren, mooie autobanen verlaat, bemerktal spoe- afgewisseld door parken die onderling dig dat behalve het vee en de koelhuizen met mooie boulevards verbonden zijn. het gras tot de grote rijkdommen van Met zijn voorsteden en aangrenzende het land behoort Er worden nauwelijks badplaatsen telt Montevideo wel een mil- de fstotten gevonden en helemaa geen inumnere Hm andere anderhalf mil- kolen. Brandhout moet worden geimpor- oen vm^ Uniguay ïeeft over het land teerd. Maai het gras is voortreffelijk. Het versnreid waar nog enkele kleine steden vormt een enorme wei. liggen die niet boven provincieplaatsen Het woord „Oeroekees" herinnert ons uitkomen aan de voortreffelijke voetballers, waar- En op dat land tiert Uruguay s ontzag lijke veestapel, die 85% van 's lands uit- mede onze mannetjes het een en ander te doen hebben gehad. In het stadion van Montevideo is een poort, ie Puerta Am- voer ODlevert Uruguay bestaat van zijn - - koeien (het z.j. vleesrund) en.... van de -Ze bennnerta*n^ wereld- vrieshuizen. Zonder de vrieshuizen zou het een arm, achterlijk landje zyn ge. bleven. kampioenschap door de „Oeroekezen" in Mokum tijdens de Olympische Spelen be vochten Maandagavond heeft een bende ram- pokkers het vuur geopend op de woning van de Jieer Effering In Sidoardjo op Java, De heer Effering, die pas in Indone sië uit Nederland was aangekomen, werd In de kaak getroffen. Mevrouw Vumeesli. die zich in het huis bevond werd op slag gedood, de overledene laat 4 kinde ren achter. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd de Nederlander L. de Ligt door een gewapende bende In Tretes ontvoerd. Tot nu toe is er geen spoor van hem ge vonden. Drie leden van het SS-Jagdkommando „Zeppelin" stonden gisteren opnieuw te recht voor de gruwelijke terreur, die zij. nu zes jaar geleden, in de laatste twee maanden van de bezetting In Loosdreclit en Brummen hebben uitgeoefend. Deze requiranten, de 34-jarige P. uit Groningen, de 42-jarige Van de L. uit Driebergen en de 31-jarige C. uit Venlo, werden eerder door het Amsterdamse bijzondere hof te" dood veroordeeld. Bij de eerste behandeling van hun cas- Tengevolge van het feit, dat door een tweetal algemene vergunningen van de Bank deutscher Lander d.d. 3 Maart 1951 aan Duitse zijde de mogelijkheid tot het verhandelen van „DM-Sperrgulhaben voor personen wonende buiten Duitsland in belangrijke mate is vergroot, is in som mige kringen blijkbaar de indruk ont staan, dat thans ook aan Nederlandse jijde het verhandelen van op ..Sperrkonto" uit. staande tegoeden is vrijgegeven. De Ned. Bank vestigt er echter uitdruk kelijk de aandacht op, dat zulks niet hel geval is. De bepalingen van het Deviezen- beshvt 1945. t. w het verbod anders dan krachtens een vergunning over buiten landse vorderingen te beschikken, alsme de het verbod anders dan krachtens een vergunning buitenlandse vorderingen on der bezwarende titel te verkrijgen, zijn onverminderd dan kracht. Tot het verhandelen tussen ingezetenen van op „Sperrkonto" uitstaande tegoeden is thans eén algemene vergunning ver leend aan ingezetenen tot het beschikken over hun in de Bondsrepubliek Duitsland In Duitse Marken op ..Sperrkonto" uit staande tegoeden („DM-Sperrguthaben" en „erworbene DM-Sperrgut'haben") door deze door bemiddeling van een deviezen- bank over te dragen aan andere ingeze'e- gezweg'en"te" hebben/verklaarde P„ dat hij nen. zulks tegen een koers gelijk of lager h'er gedoeld had op de moorden in Brum-1 dan de door de Ned Bank voor btnnen- men en Loosdrecht. Naar aanleiding van landse verrekening vastgestelde k?ers. deze brief vroeg prof. Langemeyer een hernieuwd onderzoek. Ten aanzien van C. meende de proc.- fiscaal dal doodstraf thans niet meer op haar plaats was. aanzien C. zijn misdaden op bevel van P heeft gedaan en thans op recht berouw heeft getoond. Tegen hem werd levenslang geëist. Zeven jaar met aftrek en onvoorwaardc- ïyke terbeschikkingstelling valide regerm ^^-j. opgenomen, overleden mr J mever sloot Z?ch bij de conclusie van het Thomassen, de voormalige P^liere ya imirtAn.. secretaris van Prins Barnhard. Juist dazcr dagen was bekend geworden, dat zijn Het voortdurend koude weer heeft als het ware een stilstand In het uitkomen de? bolgewassen veroorzaakt. Er zijn nog vele ve'den crocusjes en daar deze 1 niet gekopt worden, zullen ze bij kouü weer nog wel korte tijd goed blijven. De vroege narcissen wachten op een paar degen zon Slechts op enkele beschutte plekjes komt hun goudgeel reeds te voor schijn Op „Keukenhof' en in de Treslongtuin bloeien de vroege soorten bolgewassen als scilla's, ehionodoxa's, iris reticulata's. tulipa's en pusvkina's. Uc kas van „Keu- Kenhof' toont reeds een ware tulpen- weelde. Meer dan de helft van de üaar geplante soorten is thans In bloei. zou belasten. Na aanvankelijk hardnekkig De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor alle andere beschikkingshandelingen over deze tegoeden dan overdracht ter zake van koop en verkoop tussen ingeze tenen op bovenaangeseven wijze van ge val tot geval vergunning dient te worden aangevraagd. Gistermorgen is in het ziekenhuis Zuid- wal te 's-Gravenhage. waar hij Maandag- satie-beroep werd een onderzoek naar hun j rapp0rt aan, volgens het- geestvermogens gelast. De psychiatrische Van de L aueen en dan nog in ver- rapporten. uitgebracht door dr C. Wuitemin(3eTC)e mate zijn dienstneming bij de werden gisteren voor de bijzondere raad gs aangerekend kan worden. Het ministerie van bevoorrading Is in be- xrrtnr not van cassatie uitvoerig door de raadslieden van verdachten besproken. Het rapport ten aanzien van P. conclu deerde niet tot verminderde toerekenings vatbaarheid. Diens pl. meende, dat in d'l „oppervlakkige" rapport weénig rekening was gehouden met de frontpsychose van de vechtende soldaat. En het opleggen van een doodstraf aan iemand, die bijna zes jaar op zijn vonnis heeft moeten wachten, vond pl. in strijd met de „majesteit, noblesse en hoogheid van het recht". Subsidiair vroeg hij vernietiging van de sententie, omuat naar zijn mening enig wettig bewijs n.et geleverd was. De bespreking van het psychiatrisch rap port over Van de L„ dat deze ook als vol komen toerekeningsvatbaar beschouwde en waarmee de raadsvrouwe van Van de 1„ zich niet geheel kon verenigen, geschiedde, met gesloten deuren: In zijn conclusie zei prof. Langemeyer, dat de factor van frontpsychose voor deze requiranten naar zijn mening niet gelden kon, omdat zij niet aan het front stonden, maar in het bezette achterland. Bij de be oordeling van zulke afschuwelijke daden, als door deze drie leden van het SS-Jagd kommando gepleegd, speelt tijdsverschil geen rol Dit tijdsverloop van zes jaren kan zelfs belangrijk zijn, omdat het een inzicht kan geven in de huidige mentaliteit van verd. Zo heeft P„ gezien zijn ontkenning Uitspraak 21 April a.s. benoeming tot directeur van het kabinet van de Gouverneur van Suriname werd overwogen. De afgebroken zesde partij in de tweekamp om 't wereldkampioenschap schaken is Woensdag uitgespeeld en door Botwinnik gewonnen. De stuud is thans gelijk: Botwinnik 3 pnt., Bron stein 3 pnt. De zesde partij was afgebroken in een voor Bronstein (wit) iets voordeliger po. sitie. Na de hervatting werd het echter a. spoedig duidelijk dat Botwinnik een bui tengewoon interessante en diep doordach. t-e verdedigingstactiek had gevonden Hij offerde twee pionnen maar maakte zo doende zijn stukken meer actief, wat ruimschoots opwoog tegen Bronsteins materieel voordeel. Deze tactiek van de wereldkampioen was kennelijk een ver- x rassing voor zijn tegenstander. Bronstein van sommige feiten, nog steeds niet geheelgebruikte veel tijd voor het overdenken beseft, wat hij heeft misdaan. Ongetwijfeld I van zijn zetten, en alhoewel hij er in had de procureur-fiscaal bevestiging van slaagde een stuk te winnen, werden de de doodstraf voorP. geëist, als hem niet on vooruitgeschoven zwarte pionnen uiterst ynor het het laatsfe ogenblik een brief van P, aan gevaarlijk. Spoedig ontstond een stelling gmsel voor net inwilligen van de eis, doch zijn vrouw had bereikt. Hierin had deze waarin Bronstein-mplaats van verder o; 1 d®, ac°nomische om-geschreven, dat hij wei zijn onschuld in i winst te gaan spelen voor remise moest standigheaen ae inwilliging ongewenst bepaalde feiten kon bewijzen, maar dat hijgaan vechten. Op dit kritieke moment maakten. 1 dit niet zou doen, omdat hij dan anderen maakte de jonge grootmeester een fout (Van onze verslaggever). De tweeote <jag van het Natuur- en Geneeskundig Congres, dat momenfeel te Eindhoven wordt gehouden, bood de deelnemers veel verscheidenheid. Des ochtends werden ih Augustinianum de vergaderingen der afdelingen gehouden Uiteraard valt het niet gemakkelijk, bij ce steeds toenemende specialisatie In deze wetenschappen, zulke duidelijke uiteenzettingen te geven, dat ook ande len dan specifiek-vakgenoten van het gebódene kunnen profiteren. Om deze reden hac de voorzittei al meegedeeld., dat de inleiders zo weinig mogelijk van hun „vakjargon" zouden gebruik maken, daarbij de beoefenaars der verschillende terreinen van natuur- en geneeskundige wetenschappen aanspoorde eens hun licht te gaan opsteken bij andere spre kers dan die van hun eigen terrein. Zelfs waren er, naar faculteiten, speltfjes uit- godeeld in verschillende kleuren, juist om te kunnen constateren of er genoeg „menging" plaats had. Er werden inderdaad verscheidene in teressante thema's behandeld. Zo wijdde zich de meu'isehe afdeling aan de pro blemen der ademhaling. De biologische behandelde o.a. de toe passing van kunstmatige belichting bij i'ascultures. Een der conclusies was, dat bet kwiklicht het zonlicht hier kan ver zangen, al lijkt het spectrum niet op dat van de zon De b.auwvrolctte stralen der '.wiklampen zijn namelijk voor de blad- vorming van bepaalde gewassen van het grootste belang De geologisch-geografisehe afc/eling hield zich intussen bezig met de Peel, eet gebied dat voor de steenkoolwinning nog van zulke betekenis kan worden. De laatste diepboringen der Staatsmijnen hebben onze kennis omtrent de Peel verrijkt en e" werd geconcludeerd, dat nog enkele ven zulke boringen nuttig kunnen zijn voor de kennis van «te Ne derlandse steenkoolreserves. Uiterst belangwekkend is de tentoon stelling van werkstukken, vervaardigd door leerling-instrumentmakers en die ook te bezichtigen is in 't Augustinianum. Daar valt te constateren, hoe jongens, die amper de lagere school hebben ver iaten. na een eerste jaar van vijlen, bo ren en smeden, al tot het vervaardigen van instrumepten-onderctelen komen. Uit deze opleidingen blijkt wel, dat Nederland niet voor het buitenland, in dezen, behoeft, onder'te doen, maar wel onze industrie een echte export-industrie worden, dan zullen ctergelijke cursussen meer in de belangstelling van het pu bliek dienen te komen. En in een andere zaal ontmoeten we sj het nieuw.; dat Nederland brengt op het gebied van natuur- en scheikundige apparaten, M.croscopen en glasfilter- kroesies, gestandaardiseerde laborate- ium bouw en naalden om een bèpaak/e microbe te vangen, het zijn alle be zienswaardige dingen, die bij de congres sisten veel belangstelling ondervinden. Gistermiddag zijn de deelnemers °P excursie gegaan. Een deel bezocht te Or- ganon te Oss een ander deel 't Philips- laboratorium ie EinUhoven, terwijl een groep een kijkje ging nemen bij de vis vijver» der Heidemaatschappij te Val- kenswaard. die noodlottig werd, aangezien hij de pro-' motie van een der zwarte pionnen met m^er kon verh'nderen. De partij had het volgende verloop: Wit: Bronstein; Zwart: Bo'winnik. 1 e2—e4 c7c5; 2. Pgl— f3. Pb8—c6, 3. d2- 44 c5xd4; 4. Pf3xd4. Pg8-f8; 5. Phi—c3, d7—d6: 6. Rcl-g5, e7—e6, 7. Ddld2, h7-h6; 8. Rg5xf6 g7xg6. 9- 0nn a7_a6É 10. f2—f4, Rc8—d7; 11. Kcl— bi, Rf8—e7; 12. RD-e2.'. 13. Dd2xd4. Dd8—a5: 14. Thl-fl. h6 h5, 15 T-nf3 Da5 c5; 16. Dd4--d2. Rd7- c6. 17 Tf3-e3 Dc5-a5; 18. Re2-f3, 0-0-0; 19 Dd2d2, Td8<37; 20. h2—h4, Kc8—b4; 21, a2a3, Re7d8; 22. Kbla2, Da5 c5; 23 Te3e2. a6a5; 24. a3a4, Rd8b6; 25 b2—b3, Th8—c8; 26. Dd3—c4 Dc5xc4: 27 b3xc4, Tc8h8; 28. Ka2b2, Td7d8! 29! Tdld3, Rb6gl; 30. Te2—d2, Kb8—c7; 31 Pc3e2 Rgl—f2; 32. Td2—dl, Rf2c5ï 33; pe2g3, Td8g8; 34. Pg3—e2, Th8—h7; 35. f4—f5. e6c5: 36. Pe2—c3; Rc5d4; 37 Td3xd4, e5xd4: 38 Tdlxd4, Th7—g7: 39. Pc3e2, Tg7xg2: 40 Rf3xg2 Tg8xg2. Hier gaf Botwinnik zijn volgende zet af. Stand bij het afbreken der partij; Wit: Bronstein: Kb3. Td4, Pf4 en pionnen op a4 c2. c4, e4. f5 en h4. Zwart: Botwinnik: Kc7, Tg2, Rc6 en pionnen op a5. b7. d6. f7 en h5. Na de 41e zet van Bronstein Pe2—f4 had Botwinnik zijn volgende zet afgegeven. Bij de hervatting verliep de partij aldus: 41Tg2g3 schaak; 42. Kb3—b2. Tg3g4; 43. Pf4xh5, Tg4xh4; 44. Ph5xf6, Kc7b6; 45. Td4xd6, Kb6—c5; 46. e4—e5. Th4d4; 47. Td6xTd4, Kc5xTd4; 48. Pf6—g4, Rc6xa4; 49. e5—e6, f7xe6; 50. f5—f6, Ra4e8; 51. Kb2—b3, e6—e5; 52. c2—c3 schaak, Kd4—e4; 53. Pg4—h6, Ke4—f4; 54. f6—f7, Re8xf7; 55. Ph6xRf7, e5e4; 56. Pf7—d8, e4—e3; 57. Kb3—c2. Kf4g3. Hier gaf Bronstein op. De zevende partij wordt Vrijdag 30 Maart gespeeld. Ongeveer 120 amateurs, bij wie enige Fransen en Nederlanders, nemen deei aan de Ronde van West Vlaanderen, een etappewedstrijd met Brugge ais startplaa.i en eindpunt. In de eerste etappe, van Brugge naar Eernegem (124 Km brachten Hans Dekkers en Thijs Roks kleur in de strijii door een uitlooppoging onmiddellijk na de start. In de buurt van West Rozebene konden de Fransen Bacle en Pillen zien bij hen voegen maar vielen daarna door bandenpech weer lerug. Onze landgeno ten gingen samen door maar werden 20 Km. voor de finish ingehaald door de Belgen Desmet, Henry Denys, Taeldman Daniel Denys, Parmentier en Zagers. De rit werd in de sprint gewonnen door Taeldman (B), 124 km In 3 uur 30 min, voor H. Denys (B Desmet (B.), Dek kers (N.), Zagers (B), Roks (N.), D. Denys <B.) en Parmentier (B.). Suyker- buijk uit Breda werd 15e op 1 minuut. De tweede etappe gin.g van Eernegem naar Woumen (102 km.) en werd een Belgische aangelegenheid. Deschacht ging als eerste over de streep in 2 jut 41 min., gevolgd door Philips, Vandevoor- de, Proot, v. d. Branden, Salembier, Ta'eldeman, Blomme, van Ressl, Maelfalt en daarna een groot peloton. De derde etappe van Woumen naar Wenduine (96 km.) bracht een Neder landse zege want het was de Eindhove- naar Van Elderen die vijftien andere renners in de eindspurt klopte. De ub- slag was: 1 Van Elderen (N 2 uur 30 min. 2 v. Daele (B 3 v- Massenhove <B.).' 4 De Block (B 5 Desmet (B 6 lean Adriaensjens (B 7 Desehacht (B 8 Vergauwen <B.), 9 Dekkers (N.), 10 Sagembier (B.), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Het algemeen klassement zag er na deze etappe als volgt uit: 1 Tael.ieman (B) 8.52.0, 2 Desmei (E zt„ 3 M.aelfayt (B.) z.t., 4 Denvs (B) 8.52.35, 5 D. Denys (B 8.52.58, 6 Zagers (Bz.t., 7 Thijs Roks (N z.t., 8 Hans Dekkers (N.) 853 0, 9 Adriaenssens (B.) z.t., en 10 „v. Bossel (B.) z.t. In de competities van <te 2e, 3e en 4e klassen van district West II zullen, aldus blijkt uit een publcatie van de compe- t'tieleider de heer L. v d. Slik, in de ..Sportkroniek", geen inhaalprogram ma's meer worden vastgesteld. Men zal er naar streven om zo spoedig mogelijk het nog resterende grote program ma af te werken. Van inhalen komt voorlopig toch niets, omdat de vereni gingen, o'ie achter geraakt zijn, ook hun nhaalwedstrijden herhaaldelijk door de slechte terreinen zien afgelast, zodat men niet verder komt, doch integendeel steeds meer achter raakt. Als in sommige gevallen wedstrijden^ die voor beslissin gen omtrent eerste of laatste plaatsen »an bijzondei belang zijn. Ingelast kun nen wort/en zal het programma dien overeenkomstig gewijzigd worden. Bij het vaststellen van de programma's zal dus, vaak te elfder ure en waarmee de verenigingen wel moeten rekenen, aan beslissende wedstrijden voorrang wor den gegeven. Engeland, de bakermat van de boks- sport, heeft weer twee Europese kam pioenen méér. Jack Gardner, opvolger van Bruce WoocJcock, veroverde de Europese titel in het zwaargewicht door een puntenzege in 15 ronden op de Oos tenrijker J<1 Weidin (ger.). En door in terventie in de zesde ronde behaalde Lon Coeke] de Europese titel in het halfzwaargewicht op de Fransman Al- oert Yvel. Zo kan Engeland, dat na de 1 orlog naar het tweede plan was aafge- zskt thans weer een hoog woord in de internationale boksring spreken, ook door zijn troef Randolph Turpin. VRIJDAG 3d MAART 1SS1. HILVERSUM II (298 M.) 7.00--24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.. 7.30 Gram.: 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.; 10.05 Omroepork.; 10.45 Gram.; 11.00 V. d. zie ken; 11.40 Kamerkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.33 Piano; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Actual.; 13.25 Amusementsork.; 13.45 V. d. vrouw; 14.00 Bariton en piano, vocaal dubbelkwartet en tenor en orgel; 14 50 Gram.; 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Liedjes over Parijs; 18.18 Metropole-ork. en soliste; 18.52 Actual.; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitz.: „Verkia- rlng en toelichting"; 19.35 Pianoduo: 19.48 Kath. signaal. Pari. overzicht en Buitenlands overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Kamerork. en soliste (Om 20.30 Actual.) 21.00 V .d. jongeren: 21.30 Gram.. 2150 Bra bant- halfuur. 22.20 Symphor,eite-ork„ klein koor en solisten; 22 45 Avondgebed: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM 1 (402 M l 7 00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12 0 OAVRO, 18 00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22 40 VPRO, 23.00— 24 00 VARA 00 Nieuws; 7.15 Gram.; 8.00 Nieuws: 8 15 Gram.; 8.30 V. d. huisvrouw. 9.00 Giam.; 10 00 „Thuis" leaus.) 10 05 Morgenwijding. 10 20 Gram.; 10.30 V d vrouw. 10 45 Pianoconcert; 11.10 Rarimfeui.leton; 11.30 Orgel en rang, 12 00 Arnusementsmuz.: 12 33 Spoitpraatie; 12.00 Nieuws; 13 20 Orgel piano en viool. 14 00 V. d vrouw. 14.20 Gram 14 40 Voordracht, 15.00 Gevar. progr., 16 00 Gram.; 16.30 V .d kinde ren; 17.00 Vocaal dubbelkwartet: 17 20 Muz. eaus,; 18 00 Nieuws: 18.15 Felicitaties; 18 45 Denk om de bocht": 19.00 Kinderkoor; 1S.1S Prijzenpraatje: 19-30 „Breken en bouwen" (caus.); 20 00 Nieuws; 20,05 Boekbespr.; 20.15 Klein koor'; 20.35 „De groei naar Wereldeen heid" (caus.); 2100 Verzoekprogr.; 21.40 D» Ducdalf; 22.00 Buiten!, weekoverz.; 22.15 Gram.; 22 40 „Vandaag" (caus.); 22.45 Avond- wijdlng: 23.00 Nieuws: 23.15 „Huwelijk vas A tot Z" (caus.); 23.30—24.00 Gram,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5