Prijzen, bezuinigen en sparen Waarom geen particuliere zorg bij geneeskundig schooltoezicht Staatssecretaris Muntendam niet afkerig votmvart Duitsland wil meer bewegings- vrijheid Loonsverhoging in België Proces wegens belediging van de H. Vader JAPAN als schakel in de keten der defensie Amerika loopt voor bij de andere geallieerden Admiraal kwam met pykerete Enorme productie van levens verzekeringsbedrijf in 1949 Het zoontje van de Generaal Het sterke hart dat Uw costuum jong houdt pehfactie. ut CóMfk&ti&f Volksgezondheid De communiste Laura Diaz voor liet gerecht Mogelijkheid van rode invloed stok achter de deur Churchill-in-bad enthousiast VRIJDAG 30 MAART 1951 PAGINA f Geneeskundig schooltoezicht Hij wenste dit beginsel e<9»tern(et toe te passen bij het ,}ik fe AFSCHEID YAN DEKEN BROEKMAN DE OLIE- EN VETMARKT WETTIG GEDEPONEERD Een Vormvast costuum heeft na tuurlijk alle goede eigenschap pen van een eerste klas costuum. Maar het heeft méér! Het originele Vormvast binnen werk is door zijn soepele veer kracht het sterke hart dat Uw costuum jong houdt. C A Vormvast is inderdaad Betalingsuitstel oude E.B.U.- schuld gezocht AANDRANG OOK SOCIALE UITKERINGEN TE VERHOGEN VERTEGENWOORDIGING VAN JAPAN IN NEDERLAND EEN GOED BEGIN IS MEER DAN HET HALVE WERK AANDEEL IN INDUSTRIE FINANCIERING IETS TOEGENOME s-GRAVENHAGE, 29 Maart 1951. Dinsdag a.s. om 1 uur zal dus ten overstaan van de gehele regering de interpellatie Aederborst over de prijsverhogingen, de investeringen en de middelen tegen de inflatie in de Earner worden behandeld. Dit. deelde voorzitter Kortenhorst lieden bij de aanvang der Tweede-Kamerzitting mede. De vragen, welke de heer Aederhorst aan de regering zal mogen stellen, zullen niet alleen door de minister-president dr Drees, maar waar schijnlijk ook nog door andere ministers worden beantwoord. De voorzitter van de Kamer zeide te verwachten, dat het debat, dat op het antwoord van de regering op deze vragen zal volgen, de gehele dag en avond in beslag zal nemen. Er waren voorts nog wat detailkwes ties zoals de ziekenfondsverzekering. Dienaangaande deelde minister Joekes mede, dat het voorontwerp ziekenfonds wetgeving aan de Ziekenfondsraad was toegezonden met het verzoek om binnen een maand hierover advies uit te bren gen. De ziekenfondsen zouden volgens dti ontwerp een zekere mate van autonomie hebben. Het ontwerp Gezondheidswet zou dit jaar nog bij de Kamer kunnen komen. De geneesmiddelenwet was voor advies naar de Centrale Commissie voor de Volksgezondheid gezonden. Minister Joe kes hoopte deze binnenkort in het ka binet te kunnen brengen en nog dit ka lenderjaar in de Kamer. Na de oorlog was 77 pet. van ons volk op de waterlei ding aangesloten; als deze in de getrof fen gebieden zou zijn hersteld, zou dit percentage 83 pet bedragen. Voor het overige deel zou een rapport de mogelijk heid moeten bepalen van aansluiting. De heer Muntendam vertelde nog, dat het rapport tot herziening van de ver pleegstersopleiding nog naar de C®?" trale Commissie voor de volksgezondheid zou worden gezonden. Dat was zo het voornaamste van dit stuk begroting van het departement van De rest van de middag werd aan de volksgezondheid besteed. Nadat nog en kele afgevaardigden op wat kleine details de aandacht van de minister hadden ge vestigd, vertelde de minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, dat hij het niec <*eheel eens was met de stelling, welke de heer Mol (KVP) had verdedigd, name lijk, dat van de zorg voor de volksgezond heid geen cent af kon. daar deze direct verband hield met en zelfs voorwaarde was voor de plannen der regering inzake de industrialisatie en de defensie. Ook hij noemde de belangen van volksgezondheid essentieel, maar dat wilde niet zeggen dat men deze zonder begrenzing zou moe ten voortzetten. Er moet op de lopende begrotingen 150 millioen bezuinigd wor den en dat is een pijnlijk werk. „Geld genoeg voor militaire uitgaven", was de gebruikelijke opmerking van de heer Gortzak (CPN). Voor een man als minister Joekes is dat voldoende om in vuur te geraken en hjj vertelde de heer Gortzak dan ook prompt, dat dit noodzakelijk was om ons te vrijwaren tegen een aanval als op Korea. Er volgden toen heel wat inter- rupties, welke de voorzitter afhameide, met het verzoek aan de heren communis ten om op hun plaats te gaan zitten en de minister te laten uitspreken. Minister Joekes kon echter de gevatte opmerking niet voor zich houden, dat dit wellicht een therapie was tegen misvattingen, wel ke bij „enkele leden der Kamer" nog steeds bestaan. Intussen verklaarde de heer Joekes met de bovenvermelde opvatting gedeeltelijk de geringe zorg voor de blinden, waarop dr Mol hem had geattendeerd. De sociae verzekering der blinden hing echter ook af van de arbeidsverhouding en deze was weer de basis voor de uitspraken van het hoogste rechtscollege in deze aangelegen heid. Hij wilde echter wel eens nagaan of een ruimere toepassing van de sociale wetten hier mogelijk was. Het merkwaardige in deze debatten was wel vooral de divergentie in de op vattingen van minister Joekes en het ver schil van standpunt tussen hem en zijn staatssecretaris dr Muntendam. De heer Joekes erkende Immers, dat volksgezondheid zich kenmerkte door de samenwerking met de particuliere organi saties als Kruisverenigingen, particuliere ziekenhuizen en ziekenfondsen. Hjj gmg zelfs verder en zeide, dat daardoor con fessionele differentiatie mogelijk was en hij had dan ook grote waardering voor de medewerking der particuliere organisa ties. schooltoezicht. Het was duideHJK J® merken, dal de heer Muntendam een ander standpunt was toegedaan- Dr «ij» had hier herinnerd aan de proef i« Limburg met name in de gemeente" Weert en Heerlen, waar de particuliere organisaties in het geneeskundige schooltoezicht waren ingeschakeld. De heer Muntendam zeide zich over deze proef te zullen oriënteren om te zien of uitbreiding van dit systeem kon worden bevorderd. Het bleek, dat hii in ieder geval verder wilde gaan dan zijn minister toen hij uiteenzette, dat hy veel voelde voor het Amsterdamse sys teem van een jengdarts, die het kind van zijn eerste levensjaar af zo mo gelijk zelfs met de praenatale zorg in begrepen zou bezien. Hij erkende dat het particuliere initiatief bij 't geneeskundige schooltoe zicht een belangrijke rol kon spelen, maar daarnaast kwam hij toch ook met enkele argumenten, die de heer Joekes bliikbaar van een verandering van het sreneeskundige schooltoezicht terug hou den namelijk argumenten als het be smettingsgevaar in scholen een rede- liik argument alleen voor enige invloed van de gemeenten en de groei van dit systeem sinds 1904 tot zulk een hoogteeen minder sPrekend argu ment. Met rijn vaststelling, dat ook dit geneeskundige toezicht moest worden geregeld naar de eisen der geweste lijke toestanden, kwam de staatssecre taris opnieuw nader tot de beginselen van het confessionele particuliere iniüatièf Wat nog te meer sprak, toen hij het had over de ^*6 nu eengrotere Ineeskunde bl- juist deze morgen te^5g(aren lang de Dr Brenkman. die f W» «ngde grote promotor van de sociaie genees kunde was geweest. vroeg zich af of men thans wel mag spreken van een loyale uitvoering van de wet. Daar men zo lang moet wachten op de vaststelling van de aanvullende bij drage wordt het noodzakelijk, dat reke ning gehouden wordt met de prijsstijgin gen, meende spr, die voorts vroeg of de minister de mogelijkheid wil onderzoe ken dat de eerste en tweede uitkering dit jaar geschiedt, in 1952 de derde en in 1954 de slotuitkering. De heer Hofstra (PvdA) had het over fouten van de belastingdienst en de traagheid bij de afdoening van de inge leverde bankbiljetten. De effectenregis tratie noemde hij ontstellend en een werk dat nog jaren zou duren. Hij constateer de eveneens traagheid bij het wetgevende werk. Een afwikkeling van de effecten- registratie over een tijd van 2 a 3 jaar vonden de heren Hofstra (PvdA) en Janssen (KVP) een onbevredigende gang van zaken. Zij wensten een snellere pro cedure. Geen vroutcen aan de belasting-academie Mej. Tendeloo (PvdA) vertelde een mooi verhaal Zij had gereflecteerd op een advertentie van de Rijksbelasting academie, waarin studenten werden op geroepen voor de nieuwe cursus van 1 Sept. 1950. Zij solliciteerde in Maart en kreeg de 24ste van die maand antwoord- Dat antwoord, dat zij wegens het vertrou welijke karakter ervan niet wilde be kend maken, gaf haar aanleiding tot een wederwoord aan de directie, waarin zij haar verwondering uitte, dat geen rede nen waren opgegeven waarom zij was af gewezen. In een rechtsstaat had zelfs de grootste misdadiger recht op de motie ven van het vonnis. Op deze reactie kreeg zij geen antwoord. De zaak werd met een patriarchaal en hooghartig stil zwijgen afgedaan. Kan de minister, zo vroeg zij nu, mededelen, waarom de aca demie alleen open is voor mannelijke Nederlanders? Natuurlijk zijn niét alle functies geschikt voor vrouwen (bijv. de grensdienst) maar het ging niet aan de vrouwen over de hele linie uit te schake len. De poorten dezer academie moesten ook voor vrouwen worden opengesteld. Nog enkele vertegenwoordigers van kleinere partijen hadden opmerkingen over dezelfde zaken als materiële oor logsschade, belastingen, sparen wat dies »-meer rij. Veel belangstelling van de Ka- dat dit slechts een facultatief recht is. mer was er niet meer. Begrijpelijk! Mor- Deze wet had volgens de heer v. d. Heu- gen zal minister Lieftinck op al deze za vel een totaal ander karakter dan iedere ken dieper ingaan en dan zal de Kamer andere wet. j wel weer aandachtig luisteren- Aandach- De heer De Haas (KVP) had het ook al tiger dan nu nog op de late avond naar de met de materiële oorlogsschade te kwaad, heren Van de Wetering (CH) en Ritmees- Ook volgens hem geschieden de uitkerin-, ter (WD), die geen groter gehoor meer gen niet naar de normen van de wet Spr. j hadden dan zes kamerleden. F.S. Sociale Zaken. Er werd nog wat gere pliceerd. waarbij dr Mol nog eens terug kwam op de sociale voorzieningen voor de blinden, de hoop uitsprekend, dat de toezegging van de minister tot iets goeds zou leiden. Daarna werd dit hoofdstuk der begroting en vervolgens de gehele begroting aangenomen z.h.st. met aante kening, dat de communisten geacht wens ten te worden te hebben tegengestemd. Sparen Des avonds begon de Kanier aan de begroting van het ministerie van Finan ciën. Hierbij gaf de heer Janssen (K.V.P.) een bepaalde visie op het sparen, dat in deze tijd wel erg moeilijk wordt. Hjj be toogde, dat men tóch het sparen moest bevorderen en wel in twee richtingen namelijk in de mogelijkheid van hetgeen nu kon worden gespaard en het aankwe ken van spaarzin onder de jeugd voor de toekomst. Wat de mogelijkheden van het spa ren nu betreft zag hij deze alleen by hen, die grote verdienende kinderen hebben en bij het geval van winstde- ling onder de arbeiders. Deze winst deling moest dan echter niet worden beschouwd als een deel van het nor male inkomen, daar er in dat geval niets van zou overblijven. Van de an dere kant moest de regering dan be paalde maatregelen nemen om het sparen aantrekkelijk te maken en hjj noemde een behoorlijke winstuitkering en fiscale verlichting bij het sparen van deze bedragen. De heren Ten Hagen (PvdA) en C. v. d. Heuvel (AR) hadden bezwaren tegen de practijk van de uitvoering der wet op de materiële oorlogsschade. Het ging over het vijfde lid van art. 7, dat een stellig recht zou inhouden op een bepaalde uit kering. De practijk zou evenwel uitwijzen, Het jongste nummer van „Katholiek» ■"ilm-Actie", orgaan van het Landelijk 3ureau ^"oor K.F.A., opent met een irtikel, waarin mr W. C. A. Francissen, de secretaris-penningmeester, namens het hoofdbestuur afscheid neemt van deken I. C. M. Broekman, die wegens steeds drukker wordende werkzaamheden is af getreden als voorzitter van K-F.A. en K-.F.C. In dit artikel wordt gewezen op het vele en gewichtige werk. dat door deken Broekman is verricht, hoewel hij slechts betrekkelijk korte tijd het voorzitterschap van de K.F.A. heeft vervuld. Het is de grote verdienste van deken Broekman, dat nij niet alleen de ontwerper is van de reorganisatie van de K.F.A., maar dat ook de verwezenlijking ervan zijn werk is. Onder zijn leiding is er gewerkt aan de verbetering van de kalholieke keu ring Thans is de positieve keuring, waarnaar jaren is gestreefd, practisch ten doop gehouden en verwacht mag worden, dat men weldra met recht van een vol ledige Katholieke keuring kan gaan spreken. De verhoging- van de margarineprijs schijnt voorlopig wel enige invloed uit te oefenen, alt-hans de aankopen van de be kende grondstoffen hiervoor waren min der groot, al blijven ze nog altijd belang rijk, aldus een bericht van de makelaars Bessem De Schepper te Rotterdam. Er werd ook weer een klein* kwantum Su matra palmolie ter beschikking gesteld. Over de af ladingen van deze olie in Maart zijn nog geen definitieve gegevens be schikbaar. Ook kwam er weer een partij zonnebloemolie aan, welke olie nog steeds grif kopers vindt. De biscuitfabrieken betrokken enig» posten geraffineerde cocosolie, maar da vetsmelters sloten geen nieuwe contrac- ten af; wel namen zij iets af op de oud# contracten. Wat de zeepfabrieken betreft., vetzuren blijven ondanks de ingegane heffing sterk gevraagd, waartegen het. aanbod evenwel bij voortduring klein is. Het ontbrekende diende te worden aangevuld met vrij firn® andere beschikbare grondstoffen. Advert prt tl f «jok een generaal laat rijn gezin ach ter, wanneer hij naar het front trekt, MacArthur mag dan zijn vrouw en zoon naar Tokio hebben gehaald, waar de jonge MacArthur samen met de kroon prins van Japan wordt opgevoed, een ge neraal als Ridgway, die naar Korea trok, om daar het oppercommando over de troepen van de Verenigde Naties op zich te nemen, was wel gedwongen, zijn dier baren thuis te laten. Aldus bleef mevrouw Ridgway met haar zoontje Matthew (het heet naar zijn vader) te Fort Myer in de staat Virginia achter. Daar volgt ze natuurlijk vol belangstelling en vermoedelijk vaak ook met spanning de gebeurtenissen in het Land van de Morgenkalmte, waar al sinds zo lang de oorlog woedt, in al zijn geweld en tumult. En natuurlijk bekijkt ze, samen met de kleine Matthew, de nieuwste foto's van het front, al zal generaal Ridgway haar wel niet de foto sturen, welke van hem gemaakt werd, toen hij, na per vliegtuig direct achter de voorste linies te zijn aangekomen, ter inspectie, zekerheids halve een geweer schouderde. Communis tische scherpschutters loeren overal en Ridgway zou in Korea niet de eerste generaal zijn, die als een gewoon sol daat het zwaarste offer brapht. Intussen, de kleine Matthew is pas twee en twintig maanden en leert nog praten. Maar „Korea" kan hij al zeg gen...... De behandeling van de maatregelen tot hervorming van de economische po litiek, die de Westduitse regering ook tij dens de Paasdagen heeft voortgezet, heeft een nieuw accent gekregen door de jongste uitingen van de Amerikaanse gevolmachtigde van de E.C.A. in Duits land Cattier, inzake een afstemming van het Duitse economische programma op de Amerikaanse plannen. In politieke kringen te Bonn wordt de Amerikaanse suggestie, dat de voortzetting van de Marshallhulp'voorop stelt, dat Duitsland een zo groot mogelijke economische bij drage aan de militaire inspanning van het Westen geeft,- beantwoord met een tegeneis.. Duitsland moet nu., zo zegt men, kun nen rekenen op de bereidheid der Geal lieerden om de hindernissen uit de weg te.riiimen, dm de Duitse industrie nog Het is reeds meer dan drie jaren gele den (Januari 1948) dat het 30-jarige vrouwelijke Italiaanse parlementslid, Lau- Diaz, afgevaardigde van de communis tische partU, op een byeenkomst te Ortona een rede hield, waarin zij volgens getui gen, oA de volgende schandeiyke woor den bezigde: „De handen van de Paus zyn besmeurd met het bloed van de kinderen van Grie- kenland en Palestina, omdat Hy geen vin ger uitstak, om de oorlog in Griekenland en Palestina tot staan te brengen, evenals HU geen vinger uitstak om e were oorlog te doen ophouden, of te bepe. en. Voor deze afschuwelijke te/e?'S*oi^u- de Vader der christenheid zal de c nistffiche spreekster zich thans vo strafrechter te verantwoorden nebben, p grond van een strafwettelijke bepaling, de belediging van de Paus op Italia grondgebied met gevangenisstraf bear B Bij een eventuele veroordeling kan aan u beklaagde een maximum-gevangenisstrai van 5 jaar worden opgelegd. De Italiaanse Kamer van afgevaardigden, die, zoals men weet, in overgrote meerderheid chris ten-democratisch is, heeft reeds vroeger de parlementaire onschendbaarheid van Laura Diaz opgeheven, opdat tot gerechte lijke vervolging van de beschuldigde zou kunnen worden overgegaan. Door de openbare aanklager zullen ge tuigen worden gehoord, die het politie rapport zullen kunnen bevestigen, volgens hetwelk de beklaagde de beledigende woorden, hierboven aangehaald, inderdaad heeft gebezigd. Advocaat van de beschuldigde is ae vroegere minister van Justitie, r austo Gullo, lid van de communistische partij en eveneens lid van het Italiaanse parle ment, die aan de hand van andere getui genverklaringen wil betwisten, dat zijn cliënte over „bloedige handen" gesproken heeft. In Den Haag is gearriveerd de heer Takozo Shimeda, die zich te 's Gravenhage zal vestigen als hoofd van de vertegen woordiging van Japan in Nederland. Naar men weet heeft de vestiging van deze vertegenwoordiging van Japan in Neder land, welke door de regering is toege staan, voornamelijk tot doel de bevorde ring van het handelsverkeer tussen Ja pan en Nederland. Dergelijke Japanse agentschappen, welke een niet diploma tiek karakter dragen, zijn ook geautori seerd o.m. door de regeringen van de Ver. Staten, Frankrijk, Zweden, Pakistan, Bra zilië, Italië, België en India. Het Belgische indexcijfer der kleinhan delsprijzen voor de maand Maart bedraagt 410,4 tegenover 398,7 in Februari. Ver wacht wordt, dat het indexcijfer in April opnieuw met 7 punten zal stijgen. j„,nHfor svueiuvne seooreu De overschrijding van het indexc«ier 0nm|ddellflk met 5 410 houdt in, dat op grond van de inder tijd door de nationale paritaire commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers vai gevaardigden van het algemeen christe lijk (katholiek) Vakverbond, van het Al gemeen Belgische Vakverbond (socialis tisch) en van de Federatie der Belgische Industrie. Op deze bijeenkomst eisten de vakbonden voor het eerst de lonen on middellijk met 5 pet. te verhogen. Tijdens een Woensdagavond gehouden vergade ring is ophieuw van gedachten gewisseld over het probleem der lonen en prijzen. Bepaald werd dat vanaf 1 April in ver scheidene sectoren der industrie de lonen pet. zullen worden j verhoogd. Wat andere sectoren van het economl- retrering, vakbonden en werkgevers, ge- j sche leven betreft, waren legering en nomen beslissingen de lonen aan het in- werknemers daarentegen van oordeel, da devciifcr te koppelen, voor de meeste be- de bestaande overeenkomsten met de on- drflven een nieuwe loonronde wordt in- middellijke aanpassing der ionen toelaten ee?uid Hoewel deze nieuwe loonronde De vertegenwoordigers der vakbonden van gemiddeld 5 pet. pas in zou moeten betoogden evenwel, dat een aanpassing gaan nadat het indexcijfer gedurende drie der lonen ook voor deze sectoren in ver maanden hoger is dan 410. .s er van de band met de snelle staging d®'en ziide der vakbonden op aangedrongen, ge- j levensonderhoud een eerste vereiste is zien de werkelijk spectaculaire wijze zij stelden voor de ^treffende paritaire het indexcijfer iedere maand commissie bijeen te roepen om te tra o een versoepeling der bestaande overeen komsten te bereiken. Hiertoe werd uit- waarop stijgt, de loonsverhoging reeds per 1 April van kracht te doen worden. Reeds verleden week heeft de minister van arbeid besprekingen gevoerd met af- Diners kunnen heel g'ez®, g llte z«n legenheden zijn. Minder g inen soms de speeches, «aar z helaas onvermijdelijk te rijn- echter een gezellige pratei afn heeft als Lord Mountbatten, de Engelse admiraal, dan krijg je nog eens de kam» iets aardigs te horen. In October 1941, aldus vertelde de admiraal tijdens het iaarllikse ingenieursdiner, belde ik aan bij mr. Churchill. „De minister-presi- j. juist in het bad", werd hem meegedeeld. „Dat is juist, waar Ik hem moet" zei de admiraal en hij kamer In >™P' WU.Vheb een stuk nieuw materiaal bu me en U zou er goed aan doen bet ®ve£ Uw bad te laten drijven Een band kwam om de deur, Winston Chuchill grauwde wat, greep het hem aangebo den materiaal en even later klonk „Dat is het materiaal, dat we hebben moeten". Dit was het begin van de py kerete, welke stof later gebruikt werd voor de drijvende eilanden, toen de In vasie begon. Dit materiaal wilde admi raal Mountbatten ook aan de Ameri kanen tonen. Tijdens de conferentie van Quebec liet hij twee blokken de con ferentiezaal binnenrijden, n blok ijs en n blok pykerete. Daarna werd s sterkste man uit het gezelschap verzocht met een h»mer een klap op het ijsblok en op de pykerete te geven. Een Ame rikaanse generaal trok zijn jasje uit, versplinterde met één klap bijna het Üs, maar toen hy een even harde klap op de pykerete gaf, schoot zijn arm bijna uit de kom. Dezelfde generaal trok toen zijn revolver, schoot eerst het overge bleven stuk ijs aan gruizels, mikte daar na op de pykerete en vermoorc. bijna een Engelse generaal. Want de kogel was zonder meer van het keiharde py kerete afgestuit. En, zo besloot Admi raal Mountbatten zyn tafelrede,we hoor den de leden van de staf, die in een aangrenzende kamer bijeen waren, ver schrikt uitroepen: „Mijn hemel, nu zijn ze elkaar aan het neerknallen". Évenmin als Duitsland heeft Japan, nu biina zes jaar na het einde van de oorlcg. reeds een vredesverdrag kunnen krijgen Maar in vele opzichten is het er toch betér aan toe dan het verslagen Europese land. want het heeft In feite maar één hezétter de Verenigde Staten, welke de vroegere vijand, zij het om tamelijk egocentrische motieven, een goed bart toedragen. Als het alleen van Washington afhing zou Japan reeds lang een vol waardige bondgenoot tegen het opdrin gende communisme op sche continent rijn. Maar ns Sovjet-Unie een tegenwerken overigens niet de enige; want er zijn ook Westehjk- georiënteerde en zuiver Aziatische sta die niets zozeer als een herlevend Japan duchten. De angst bijv. van Australië of India voor een herbewapend Japan is me kleiner dan die van Frankrijk voor Dults- In laatste instantie echter heeft Ameri ka het in Japan voor het zeggen; en het lijkt er op, dat Washington voornemens is eindelijk een vredesverdrag te sluiten, dat als men de berichten kan geloven in diepste wezen een verdrag van vriend schap en wederzijdse hulp zal blijken te zijn. Wat men slechts zou kunnen toe juichen, want vredesverdragen zijn ge meenlijk gevaarlijke instrumenten, die met vrede weinig hebben te maken en maar al te vaak de kiemen voor een revanche-oorlog leggen. De Amerikaanse bedoeling bij Washing- tons houding ten opzichte van Japan is heel duidelijk: Japan te maken tot een belangrijke, wellicht de belangrijkste schakel in de verdediging van de Weste lijke Pacific. Daarom zal elk vredesver drag met Tokio een strategische signatuur dragen. Japan zal zó welwillend worden behandeld, dat het zich als het ware ge drongen zal voelen de aangewezen bond genoot van de Verenigde Staten te wor den. In hoeverre Japan voor dit doel gere- militariseerd zal worden, is nog niet over duidelijk. Toen Foster Dulles, de adviseur van staatssecretaris Acheson en president Trumans persoonlijke raadgever voor Ja pan, onlangs bij gelegenheid van een ver kenningstocht in het Verre Oosten ook een bezoek aan Australië bracht, deelde hij daar mede, dat er geep sprake van was Japan te herwapenen; maar dat er een plan bestond om zijn binnenlandse veiligheid te waarborgen en het in de gelegenheid te stellen aan de collectieve verdediging op basis van de beginselen van de Verenigde Naties deel te nemen. Heel sterk legde Foster Dulles er toen de nadruk op dat verhinderd moest wor den, dat Japan in het kamp van het Rus sische of Chinese communisme terecht zou komen. De Japanners beschouwen en wantrouwen, zeide hij de Russen als hun traditionele vijand Maar „hun oppositie tegen het communisme is niet zo machtig als hun oppositie tegen Rusland; alleen het feit, dat het communisme uit Rusland afkomstig is, werkt afschrikwekkend op de uitbreidin, van dit stelsel in Japan. Daarom achtte hij het dringend gewenst, dat er zeer spoedig een vredesverdrag zou komen, vóór Moskou munt zou kun nen slaan uit Japans tegenwoordige el lende. Daarom ook waren de Verenigde Staten bereid om „als voorlopige en kort stondige maatregel" troepen in en ror"j Japan te stationneren als een afwerend scherm tegen eventuele Russische agres sie. „Want als Rusland dan aanviel, zou het vechten tegen Amerikaanse troepen, zou het alle wapenen, waarover Ameruta beschikt, tegen zich in beweging zetten- De jongste berichten over het vredes verdrag werpen echter een le.wat and licht over de militaire plannen met Ja pan. In dit document zou nl. geenverbod van herbewapening worden opgenomen, noch zou het bepalingen bevatten welke de bewapening begrenzen. Daarbij zou echter ook nergens sprake zijn van een terugtrekken van de voornamelijk Ame rikaanse bezettingstroepen, nadat het vre desverdrag in werking zou zijn getreden. Op militair gebied, en waarschijnlijk ook politiek, zou men in zekere zin kunnen spreken van een federatie van de Ver enigde Staten en Japan, welke dan van zelf ook op economisch terrein verstrek kende consequenties zou hebben. Waar dergelijke plannen zouden bestaan en er valt nauwelijks aan te twijfelen, dat ze er zijn spreekt het vanzelf, dat ook Japan zijn wensen te kennen kan geven. Dat geschiedt dan in gesprekken tussen de Japanse premier Shigeroe Yos- hida en de ongekroonde keizer van Japan MacArthur. Nog de vorige week Vrijdag heeft zo'n conferentie plaats gehad, tij dens welke Yoshida naar het schijnt heeft gevraagd om groter volmachten voor de regering nog vóór het vredesverdrag wordt gesloten; en om bevoegdheid ten einde de communistische partij te kunnen verbieden eindelijk dan ook besloten en bedoelde commissie zal op korte termijn een beslis sing nemen. Verwacht wordt dat voor zover het deze sectoren betreft, rekening zal worden gehouden met de reeds sedert 1 Januari gedane loonaanpassingen. beletten genoeg te produceren «ra ds betalingsbalans tn evenwicht te brengen» Men doelt daarbij op de nog bestaand® beperkingen inzake scheepsbouw, walvis» vaart en productie van synthetische stof fen. Men geeft hier een onprettige ver rassing te kennen over de door het Ame rikaanse ECA bestuur geuite verlangens. Opgemerkt werd. dat deze juist komen nadat Duitsland door de parafering van het Schumanplan opnieuw getoond heeft bereid te zijn zijn bijdrage aan de een wording van het Westen te geven. Van Duitse zijde wordt het als inconsequent beschouwd, dat de productiebeperkingen nog zouden blijven bestaan terwijl van Duitsland doortastende maatregelen wor den geëist ter verbetering van zijn devie- zenpositie. Wat nu de gevraagde prestaties be treft, merkt men hier op, dat deze van financiële zowel als van economische aard zijn. Financieel door de verhoging der beze.ttingskosten, economisch door de geëiste leveringen, voornameiyk van ko len en staal. De hoogte van beide soor ten bijdragen moet naar Duits inzicht, in wederzijds overleg worden vastgesteld en niet langer eenzijdig worden opgelegd, teneinde een te zware belasting van Duitsland te voorkomen. Wat de Parijs® besprekingen over de liberaliseringstop betreft, wordt !n Duitse handelskringen te Frankfurt en door ambtenaren van de Bank der Duitse Landen de verwachting uitgesproken, dat de Scandinavische landen en Nederland en Italië bereid zullen zijn in te gaan op een Duits voorstel om voor de oude Duitse deviezenschuld in het kader der Europese Betalingsunie een betalingsuit stel te verlenen. Daardoor zouden, zo wordt opgemerkt, de voor Juni voor-, ziene maandelijkse deviezenverstrekkin- gen voor nieuwe invoervergunningen kunnen worden verhoogd van 160 mil lioen tot rond 194 millioen, Gemiddeld worden per jaar 34.630 ton Nederlandse landbouwzaaizaden geëx porteerd. Om deze buitenlandse markt te behouden en haar zo mogelijk nog uit te breiden wordt door de Stichting voor Landbouwzaaizaad-propaganda, waarin telers, handel en overheid samen werken, verschillende propagandamiddelen toege past. Thans wordt daarbö ook de film ingeschakeld. De stichting heeft name lijk onder de titel „Een goed begin is meer dan het halve werk" een serie kleuren-geiuidsfilm doen vervaardigen, waarvan de eerste drie gereed zijn en gistermiddag voor genodigden in de aula De stijging van het indexcijfer bóven van het Haagse gemeentemuseum zijn 4in betekent voorts, dat ook de salarissen vertoond. Het waren een algemene in- leidende film, een film over bietenzaad (suiker- en voederbieten) en een over zaaierwten. Het ligt in de bedoeling deze serie in de loop van 1951 te completeren met filmpjes over zaailijnzaad, bestemd voor de teelt van vezelvlas, en over zaai granen. De films, welke nu vertoond werden, geven een duidelijk beeld van de grote zorg waarmede het Nederlandse zaaizaad wordt geselecteerd, gekeurd en behan deld. ?ij zullen bovendien in het buiten land nog eens de aandacht vestigen op het mooie Nederlandse landschap, want behalve voor de vele technische büzon- derheden heeft de Farkas Smith Film productie, welke déze films vervaardig de, getoond ook daarvoor een gevoelig oog te hebben. van de ambtenaren in de staatsbedrijven moeten worden verhoogd. Hiermede zou een bedrag van 2 milliard franc gemoeid zijn. Van de zijde der vakbonden wordt tevens aangedrongen op een verhoging der kindertoelagen, der ondersteuning voor werklozen, dér invaliditeitsuitkerin- gen en der ouderdomspensioenen, over eenkomend met de stijging der kosteó van levensonderhoud sedert Juli 1950. Het Algemeen Christelijk Vakverbond heeft er In dit verband op aangedrongen, de kindertoelagen te verhogen met 20 tot 25 pet. Ten aanzien van het bedrijf der Neder landse levensverzekerfngmyen valt over 1949 wederom een enorme productie te vermelden, n.1. van ƒ2 milliard tegen 1.9 milliard over het voorgaande jaar. De netto-vooruitgang bedroeg f L5 milliard, zodat het totale verzekerde bedrag steeg van 11.6 tot 13.1 milliard. öp dit laatste punt is Mac-De totale premiereserve bedroeg per etad Arthur voorlopig niet nader ingegaan;11949 ƒ3.1 (2.7) milliard. lerwyi de wel zullen binnenkort energieke maatre- gezameniyke maatschappuen daarenboven gelen worden getroffen om de activiteitbeschikken over een extra zeker eio van dier partij aan stevige banden te leggen. De uitgebreider volmachten zal de re gering echter zeker krijgen, terwijl ook beloofd is dat de geallieerden Japan van alle herstelbetalingen zullen vrijstellen. Op dit laatste punt zullen de Verenigde Staten echtei heel wat verzet ondervin den niet alleen van de Filippijnen en an dere vroeger bezette gebieden maar ook van China, dat inderdaad terecht het een en ander zou kunnen eisen. Maar Japan heeft na zijn ruïneuze oorlog niets meer om te betalen, en Washington, voelt er niets voor om milliarden dollars via Tokio naar Japans schuldeisers over te hevelen. ruim 4 pet, dier premiereserve, aldus het verslag van de Verzekeringskamer over 1949 Evenals In 1948 liep de gemiddelde rente in 1949 iejsiop, terwijl tegelijkertijd nog een verdere daling van de gemid delde rekenrentevoet der premiereserve geconstateerd kon worden. Dit had tot gevolg, dat de rent'èmargc opliep tot 0.40 (0.29.) De stand van de portefeuilles beliep aan het einde van het jaar (in millioen): Kapitaalverzekeringen 5.657-6 (5.173.3); Renteverzekeringen 53S (451) en Volk-s verzekeringen 2-077.9 (1.936.1). Van de totale productie werd evenals vorig Jaar bijna 50 pet. opgeleverd door de (door vermenigvuldiging met 10) gekapitali seerde rente. De bruto-premiën eigen rekening beliepen over 1949 ƒ318 (272.8) millioen en de bruto koopsommen eigen rekening ƒ104.5 (101.2) millioen Wat de beleggingen betreft worden ie volgende totaalcijfers gegeven (balans- waarde in millioen): van Balanswaarde lobaal Vaste eigendommen 170.3 194.6 5.9 6.1 Hypotheken 804 6 366.6 10 6 11.4 Effecten 696.0 509.9 24.1 15.9 Leningen op SChuldbek. 691.1 802.6 20.4 25.1 And belegg. 1.032.1 1.325.6 36.5 41 5 Totaal 2.684.1 3.199.3 100 10» Nagegaan werd in hoeverre het levens- verzekeringbedrijf betrokken was bij da verschillende vormen van industriefinan ciering Het verslag geeft het volgends overzicht (in millioen): Aandelen Obligaties Len op soh.bek. And .belegg- Totaal Totl. aïïe belegg. van het totaal 47.4 50.4 44.6 61.0 60.5 135.6 4.3 6.3 157.3 •253.8 3.884.1 8-19'J.3 6 S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3