Zusters Dominicanessen 100 jaar in Imelda-Internaat LAATSTE BERICHTEN Uruguay's munt is sterker dan Officieel bezoek uit W andsworth Het grondstoffen- vraagstuk Prins Bcrnhanl in Montevideo Om uitwisseling over dode punt te helpen PAGTNA 2 ft^SDAG 3 APRIL 1951 Ned. ministers naar Parijs TWEE AVONDEN VAN SCHIEDAMSE KUNSTKRING DE R.E.T. NEEMT MAATREGELEN Voor vlot vervoer Lij wedstrijd in Feijenoord-Stadion De aflossingsvoorwaarden FILMAVOND SCHIEDAMSE LUCHTVAART CLUB COMPETITIE VAN SCHIEDAMSE KEGELBOND JUBILEUM BIJ DE „ULOYD" „HOFSTADBLOEM" TROK 80.000 BEZOEKERS SCHILDERSBRANCHE HEEFT BEDRIJFSPENSIOENFONDS Bezoek aan dé „Nederland- school" HOTELS VOOR ONS ONBETAALBAAR C. J. KUIPER PLOTSELING OVERLEDEN Naar wij vernemen, zal minister Stik ker zich Vrijdag voor zaken, de O.E.E.C- betreffende, naar Parijs begeven. Het grondstoffenvraagstuk in verband met de Duitse betalingsmoeilijkheden zal een punt van bespreking uitmaken. Minister Van den Brink zal met de heer Stikker medegaan. Zowel op 12 als op 19 April geeft de Schiea'amse Kunstkring een voorstelling in het Passage-theater. Volgende week Donderdag komt „Het Vrije Toneel" van Cor Ruys met de Family Gregory, een komedie in 3 bedrijven van Wynyard Browne. De week daarop, op Donderdag 19 April, stopt de A. B. C.-Express in Schiedam om daar alleen reizigers van de Schieramse Kunstkring op te nemen. Deze hebben inmiddels hun spoorkaar- ten thuisgestuurd gekregen, evenals een uitvoerige dienstregeling. Door de Rotterdajnse Electrische Tram zijn verschillende maatregelen genomen, om een vlot vervoer van en naar het Feijenoord-stadion in verband met de Woensdag te spelen wedstrijd tussen het Nederlands Elftal en de Engelse club Sun derland te waarborgen. Tussen 16.00 en 17.30 uur en 19.15 en 20.00 uur zullen alle trams naar de Lin ker Maasoever rijden via Posthoornstraat -Glashaven - Rederijstraat - Boompjes en naar de Rechter Maas oever via Bolwerk- Geldersekade-Oudehavenkade-Blaak. Naar de richtingen van de Linker Maas oever zullen de halten van de lijnen 2 en 12 op de Boompjes bij de Willemsbrug tussen 16 00 en 17.30 uur komen te ver vallen. De halten van de lijnen 3 en 9 op de Blaak bij het Station Beurs en op de Geldersekade bij het Witte Huis komen tussen 16.00-17.30 en 19.15-20.00 uur te vervallen. De halten van de lijnen 3 en 9 in de richting van de Rechter Maasoever op het Bolrerk voorbij het Viaduct, alsmede de halten van de lijnen 2 en 12 op de Boompjes bij de Willemsbrug en in de Rederijstraat bij de Boompjes komen tus sen 16.00-17.30 uur en 19.15-20.00 uur te vervallen. De halten van de lijnen 2-3-9-12 op de Afrit Varkenoordsebrug bij de Stadion- weg komt tussen 16^)0 en 17.30 uur te vervallen. Gedurende., deze uren wordt een tijdelijke halte voor die richting ge plaatst vóór de. Varkenoordsebrug nabij de trap, welke naar de Slaghekstraat leidt. In kannen en kruiken en zal wel niet lang meer op zich laten wachten. Het totale bedrag zou. indien wij goed zijn ingedicht, 75 millioen bedragen. Hier voor zkl de rente 354 pet bedragen bij een uitgifte koers van «8% pct. Een nieuwe figuur van deze lening zal zijn dat zij 'n de vorm van „notes" zai wor den uitgegeven. Hierbij zit de bedoeling voor om een nieuw soort discontabel pa pier voor de geldmarkt te creëren. Be driegen de voortekenen niet, dan zal de nieuwe note-vorm ook voor andere pro jecten in de toekomst toepassing vinden. Het project van de oprichting van de nieuwe Maatschappij voor Exportfinan ciering staat ook op stapel. De Breed band heeft ook een groot bedrag aan middelen nodig. Aanvankelijk wilde zij 46 mill, aan leningen opnemen, maat 't schijnt er thans naar uit te zien dat dit be drag zal worden verhoogd. De rentevoor- waarden, welke men aanvankelijk aan de grote geldgevers wenste te bieden, waren voor deze niet aantrekkelijk. Onder jP drang 'der omstandigheden doet thans Breedband echter ook reeds water in haar wijn. Naar hypotheken bestaat voorts een levendige vraag bij de insti tutionele beleggers. Het bedrijfsleven heeft ten slotte ook nog een grote be hoefte aan middelen en tenzij de plaa' singscapaciteit op de kapitaalmarkt hier voor een stokje zou steken, zal er aan de stroom van emissies nog wel geen einde komen. Men begrijpt, dat de minister van financiën onder deze omstandigheden met behoedzaamheid te werk moet gaan wat de bedragen betreft, welke aan leningen worden uitgegeven. Wat de aflossingsvoorwaarden betreft, heeft men weer eenzelfde soort systeem gekozen als bij de twee leningen van 1950. In de vijf perioden elk van 5 jaar be houdens de eerste periode van 4 jaar loopt het aflossingspercentage successie velijk op met één procent, n.l. van twee procent tot tenslotte zes procent per iaar. Bij de lening van 1950 was de stijging van het aflossingspercentage als volgt: Op Zaterdag 14 April zal de Sohie- damse Luchtvaart Club een filmavond geven ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan! De avond wordt gegeven in het Verenigingslokaal Nieuwe Haven. De eerste competitie welke de Schie- damse Kegelbond uitschreef, nadat deze Bonc' zich zelfstandig formeerde, is nu afgewerkt. De volgorde op de ranglijst is nu: 1. Tous les Neuf 8 gesp. 16 pnt. 8720 hout, 2. Noveni 8 gesp. 12 pnt. 8607 hout, 3. Poedelaars 8 gesp. 8 pnt. 8498 hout, 4 Onder ons 8 gesp. 2 pnt. 8118 hout 5 Krans 8 gesp. 0 pnt. 7240 hout. De persoonlijke prestaties over 8 wed strijden waren bij de senioren: 1. Nieu- wendijk 1841 hout. 2. Kreuger 1799 hout, 3. v. d. Most 1798 hout; junioren: 1. Hehemann 1727 hout, 2. Poppezijn 1659 hout en 3. De Jonge Sr. 1644 hot. De bondsvoorzitter, de heer H. J. Scheffers. heeft de prijzen uitgereikt. Het doel van de competitie: le. de Propaganda voor het aanleren van de kegelsport. 2e. de verbroedering van de Schiedamse kegelaars en 3e. het verkrij gen van een overzicht van de prestaties van de Schiedamse kegelaars was volko men bereikt. Ook al hadden de Poedelaars door ziekte van leden niet tot hun beste prestaties kunnen komen en al had de Krans te kampen met een klein aantal leden. Onder Ons kwam met veelal jonge, keselaars goed voor de dag. Aan Tous les Neufs overhandigde spr de H. B. M.-wisselbeker met een herin neringsmedaille. Ook Noveni kan een herinnering in de kast hangen. Er wa ren priizen voor de hierboven 'vermeld? senioren en junioren. In de Feestweek van 30 April tot 5 Mei zal de Schiedamse Kegelbond op 1 en 2 Mei op de banen van de Kroon korpswedstrijden voor 5- en 3-tallen or- ganiseren, terwijl tevens de wedstrijden lom het persoonlijk kampioenschap van Schiedam verwerkt zullen woeden. De banen zullen voisr deze gelegenheid wor den geschaafd. Gisteren heeft de heer A. M. Lureman, employé in algemene dienst bij de Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V., de dag her dacht, waarop hij vóór 40 jaar op 13- jarige leeftijd in dienst trad bij de fa. Ruys en Zonen, die de directie over de „Lloyd" voert. De jubilaris werd toege sproken door de heer N. Eyken Sluyters, directeur van de N.V; Voorts werd nog het woord gevoerd door de heren H. Geysen, chef arbeidszaken, M. H. Harts, hoofdboekhouder van Ruys en Co, en G. J. M. Moussault, chef van de civiele dienst. De grote tentoonstelling ..Hofstadbloem" in Den Haag, die Zondagavond om tien uur gesloten werd. heeft rond 80.000 be zoekers getrokken. In 1947 waren er 175.000. Over de financiële resultaten is men niet ontevreden, ook al zal men niet, zoals de vorige keer het geval was, de inzenders een aanzienlijk bedrag kunnen terugbetalen. guayse pëèo komt men minstnns éven ver. Bij dé huidige -koers Van dé peso be taalt één Nederlander'iri een goed hotel in Uruguay voor een...éénpersoonskamer met pension, niet minder dan 65 a 70 per "dag. Een pakje Amerikaanse sigaretten kost hiér bijna" een rijksdaal der, een behoorlijke lunch 12.50, De Amerikaanse toerist zoekt tegenwoordig dan ook eerder Argentinië op, het land waarvan de muntbij dé dag zakt. De president van het directorium, dr Alberto Zubiria, leidde zün hoge gast zelf rond door.de voornaamste bankinstelling, van het iand, die is opgetrokken van ma teriaal,, dat in het land zelf wordt ge vonden. Hij bood de prins een album aan, waarin, specimina waren geplakt, van. alle bankbiljetten die Uruguay keilt. Eén ander bezoek, dat prins Bomhard tijdens zijn verblijf in Montevideo afleg de, was tuurde Openbare school no 36, die de naam van ons land draagt: „Escuaela de los Raises Bajos". Het is in Uruguay namelijk de gewoonte, scholen te noe men naar vreemde landen. Op de ver jaardagen van de betrokken staatshoof den wordt op deze scholen dan feest ge vierd- Men had op de „Nederland-school" veel werk gemaakt van het bezoek. Honder den jongens en meisjes in de gebruike lijke Uruguayse witte schooldracht vorm den met hun blauw-witte en rood-wit- blauwe vlaggetjes een erehaag bij het binnenkomen van de Prins. Het was eén fleurig gezicht, de donker getinte jon gens- en meisjesgezichtjes boven hun witte blouses en jasjes te Zien glunderen, toen de prins van „hun land" arriveerde. - In vlekkeloos Nederlands zóngen zij hem het Wilhelmus toe, zodat men zich in echte Nederlandse school kon wanen; De directrice van de school sprak de prins in de hal, die gevuld was met hon derden kinderen, en hun ouders, toe. Poppen, door de leerlingen van de school vervaardigd, werden aan de prins overhandigd met het verzoek ze aan de prinsesjes te willen geven, er werden lie deren gezongen door jongens en meis jes en natuurlijk het kan niet anders in Uruguay er werd met vuur gede clameerd, waarbij de naam „paises Bajos" veelvuldig klonk. Staande naast de minister van Onder- i wijs, dr Eduardo Blanco Acevedo, nam i de directrice, senora Yolanda Cösta de Conzalez, de onderscheiding in ontvangst, die de Prins haar uitreikte: ridder in de orde van Oranje-Nassau, De verslaggever -van het A.N.P. meldt uit Montevideo: Prins Bernhard heeft door de tralies van de kluizen heen het goud kunnen zien van een der thans rijkste landen ter wereld, waarvan de munt een voor onze begrippen ongekende sterkte bezit: Uruguay. In massieve blokken lag het goud daar opgestapeld, bij duizenden kilogrammen en voor honderden millioeneri waarde, in de onderaardse gewelven van de „Banco de la Republica" in Montevideo. Uruguay heeft geen gebrek aan goud. Elke dag nog stroomt het zijn grenzen binnen, uit alle delen der wereld. Veel zogenaamd „vluchtgoud" is er bij, want Uruguay wordt veelal beschouwd als een der veiligste landen, zowel strategisch als politiek. De dollar is hier zelfs geen begeerde munt meer, want met de Uru- (Van onze Utrechtse rédacteur) lp de ouderdom van bijna 75 jaar Is gisteravond in zijn woning te Utrecht, nog voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden, de heer C, J. Kuiper, bekend pionier van de Kath, Arbeidersorganisatie en oud-lid van de Tweede Kamer; De heer Kuiper was een eenvoudige persoonlijkheid, die uitmuntte door een scherpe geest, dat getuigen o.m. zijn vele artikelen ovér sociale kwesties in „Lee ring én Leiding" en andere 'periodieken. Zijn vlotte pen en gedegen kennis maak ten hem oók de aangewezen man om de kroniekschrijver van dé KAB te worden en juist binnenkort zou van hem een uit drie delen beslaand werk „Uit het rük van de arbeid" verschijnen, waarvan hij zelf de drukproeven reeds heeft gecor rigeerd De heer Kuiper begon zijn loophatm in de KAB in 1908 als voorzitter van de Kath. Metaalbewerkersbond, doch al spoedig zou hij een der voornaamste lei ders worden van het voormalige R. K. Vakbureau en later van het R. K. Werk liedenverbond. Zijn verdiensten vonden een drievoudige erkenning door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, de Nederlandse Leeuw en St. Gregorius. PAGMAD vonK SCH IF DAM FN OMïnVFKfi No. 21505

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2