Algemene prijsbeheersing nog niet noodzakelijk geacht ANDRIESSEN eist meer KINDERBIJSLAG J Richtlijnen voor de prijspolitiek Begrenzing van de winstmarge PRINS BERNHARD VOOR VERRASSINGEN „Reken er op, da'k wat mans geweest ben".... Bruid" kwam 4 dagen te laat Engeland staat er niet te best voor Donts w&sgvsr-'S?'1919 Volgende keer meer geheimzinnigheid hij subsidieverlaging Overal prijs, paard voor Prins, in Parijs Metrohier.,, enfin Sla-olie 10 cent duurder „Paard met hersens", geschenk van hartelijke Oeroekees Woensdag 4 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i LAGEN Flakkee heeft een honderdjarige Kind in zuurtje gestikt Tsjechische kreeg dé teleurstelling van haar leven Oostenrijk eveneens in moeilijkheden WEERBERICHT V. 's-GRAVENHAGE, 3 April 1951. „Mijn politieke vrienden en ik maken ons ernstig ongerust over de jongste ontwikkeling in ons economisch leven. Verschijnselen als het conflict van de regering met de vakverenigingen, het verlies van zestig millioen aan deviezen in de laatste maand, de ware koop manie, die is losgebroken en de prijsstijgingen waarvan het einde nog niet is te zien, vormen de oorzaken van deze ongerustheid", zo ver klaarde de heer Nederhorst hedenmiddag in zijn toelichting op zijn interpellatie die uitgemond was in een twaalftal vragen. Bij de replieken diende de heer Nederhorst een motie in, waarin hij vroeg om een prijsstop, een stelsel van prijsbeheersing, een doel treffend controle-apparaat daarvoor en een financiële en physieke controle op de investeringen. Minister Van den Brink echter wees deze motie van de hand, terwijl de heer Jansen namens de K. V. P. verklaarde dat ook zijn fractie aan deze motie geen steun kon geven. „Ik kan deze interpellatie niet anders dan praematuur vinden", zo zeide zijn fractiegenoot Andriessen. Woensdag zou men met het debat voortgaan. Investeringen Klein vast inkomen rrijsbmding 25000 Ambtenaren nodig Minister Mansholt spreekt Niet voldaan Meer kinderbijslag Ontwaarding van de gulden De kleine middenstand Motie afgewezen VOORSCHRIFTEN VOOR HANDEL EN INDUSTRIE De industrie Margarine mag meer dan 52 ct. kosten GOOI DE DEUREN OPEN Bezoek aan estancia Liefdesverklaringen ..Het paard heeft hersens" V) „Met de handschoen" De weer verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met enige krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Elders wisselende bewolking met enkelei buien, RtSe- wisseld door verspreide opklaringen en matige to? krachtige Westelijke wind. Iets lagere tem peraturen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ongerustheid over de lawine v»nrfinr* Htm mTrAmem wnAt.An V»AtalpT der prijsstijgingen BH de beantwoording van deze vra gen sprak eerst de minister-president, dr Drees. Hij sprak namens de gehele re gering. omdat dit debat kon worden be schouwd alls een voortzetting van de ge- dachtenwisseling over de regeringsver klaring. Dr Drees wees er op, dat men er reke ning meoe moet houden, dat nog niet alle maatregelen door de regering in deze 14 dagen genomen, reeds ten volle tot uit werking zijn gekomen. De Nederlandse regering heeft de con trole op prijzen en lonen beter in handen dan de regeringen in vele andere landen Hetgeen in de loop van 14 dagen Is ge schied getuigt van een goede activiteit van de regering. De drang tot het doen van aankopen om zich voor mogelyke toekomstige beperkingen te dekken, zal ingeperkt moeten worden, maar het zou niet juist zijn die geheel af te dammen Niet alle Investeringen mogen pnisge- geven worden, merkte de minister-pre dent op, met name niet de investering voor de woningbouw. De niet striKi nodige Investeringen znllen beperkt wor den door financiële maatregelen. In be ginsel bestaat geen verschil van inzicht omtrent direct ingrijpen; het verschil gaat alleen over de mate, waarin dit zal dienen te geschieden. De speculaties In suiker waren het best af te snijden door zo snel mogelijk in te grijpen, waarom dit dan ook is geschied Inderdaad zijn met één pennestreek de subsidies verlaagd, maar dat is nog de zelfde week voor de arbeiders gecompen seerd door de loonsverhoging. De sociale voorzieningen zullen ook herzien moeten worden, maar daarvoor zijn wettelijke maatregelen nodig, die enige tijd vorde ren. Dr Drees wees op de categorieën van ménsen die moeten leven van een klein vast inkomen, dat niet automatisch wordt verhoogd, zoals de lonen. De regering geeft zich ten voile rekenschap van de -moeilijkheden, waarin deze categorieën verkeren. Directe regeringsmaatregelen ziin voor hen niet mogelijk maar wel zal de regering °ok 'e hunnen bate alles in het werk stellen om te voorkomen dat de priizen niet sterker stijgen dan in verband met de verhoging van de prijzen der grondstoffen verantwoord is. Tegen onnodige verhoging van marges en winsten zullen maatregelen worden ge- nomen en zelfs zal moeten worden gegaan in de richting van verlaging der marges. Minister v. d. Brink, die hierna aan het woord kwam merkte op dat de ver slechtering van de ruilvoet de consumptie vermindering opslokt en dan moeten nog de extra uitgaven voor militaire doel einden gedekt worden. Met het advies van de SER kan de minister zich volkomen verenigen Speciaal wees de bewindsman op de paragraaf inzake de prijspolitiek waar ?n de regering geadviseerd wordt tot Len algemene prijsbeheersing hetzij een algeme v,etzt1 d°or ontbinding door prijsbinding neizu k K van particuliere Pr«f aiÖngen moe Ongemotiveerde prijsverhogingen moe ten worden voorkomen. De ondernemers- en handelsmarges zijn in vergelijking met 1948 ongeveer ge ijk gebleven. De door de regenng prijspolitiek achtte de bewink juiste. Geen integrale prijsbe'"hee« gewenst Trouwens dc interpellate neen daarom ook niet gevraagd. Hij wens, leen een partiële prijsbeheersing. Ken gedetailleerde prijsregeling J0U die aan ste loonsverhoging uit de winsten te doen plaats vinden en deze niet door te be rekenen in de prijzen. De minister kondigde hierbij de elders in dit blad gepubliceerde richtlijnen voot de prijzenpolitiek aan Wat de prljzencommissies betreft merk te de minister op. dat deze over hel alge meen aan de verwachtingen hebben vol daan. De controle-dienst voor de prijzen telde in de voor-zomer van 1950 200 mam thans is hij opgevoerd tot 300 man en het is de bedoeling dit aantal tot 450 uit te breiden. Het aantal processen-verbaal wegens overtreding der prijsvoorschriften is sedert October 1951 ongeveer 4000 waarvan er 2100 werden opgemaakt door de controle-dienst. Het beter gesitueerde deel der bevol king brengt ook zijn offers doordat een deel van haar bezit uit de vermogenssfeer in de consumptieve sfeer is gekomen. Ook het geld in waarde gedaald. vermiS,JLCoit weer tot een subsidie- meer in e"8 moet overgaan, dan nooit ,,.atn,iPeri-4dc van kabinetsfor- 'M "«troep, waarmede mi nister Mansholt zyn rede aanving Hij had daarbij het oog op de specula tieve voorraadvorming van suiker in ver band met hetgeen uitgelekt was over de plannen om net subsidie op suiker af te schaffen. -Hoe geheimzinnig de materie ook wordt behandeld, er lekt toch altijd iets van uit'zei de bewindsman. De minister weersprak de geruchten, als zou er 5 millioen van het subsidie in de zakken van de suikerspeculanten zijn gevloeid Het grootste deel van de meer dan normaal afgeleverde goed kope suiker is bij het pubLek terecht ge- komen, dat aldus iets J^ger van hei subsidie heeft geprofiteerd dan m de be doeling van de regering heeft gelegen Een deel ook is terecht gekomenbij de export-industrie, zodat slechts een be- gelijke tijd, aldus besloot minister Mans holt zijn rede. De heer Nederhorst verklaarde zich over het antwoord" der regering niet vol daan. Wat wordt er ten aanzien van de prijsbeheersing gedaan met het ambacht, bijvoorbeeld de schoenreparatie, vroeg hij De plaatselijke prijzencommissies wilde hij hersteld zien en dan geschoeid op een wettelijke basis, zodat ze zouden kunnen uitgroeien tot een soort consu- mentenraad. Dat een prijsstop door de regering wordt afgewezen, kan hij niet aan vaarden. Hij diende dan ook de reeds bovengenoemde motie ia. De heer Andriessen (KVP) die, zoals reeds opgemerkt, de interpellatie praema tuur achtte, wees er voorts óp. dat het overleg tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid nog wordt voortgezet en dat dé regering nog niet de tijd heeft gehad om haar aangekondigde plannen te realiseren. Ten slotte vroeg de heer Andriessen in verband met de prijsstij gingen de aandacht der regering voor de kostwinners, de ouden van dagen en de grote gezinnen; Hij drong bij de regering aan op meer kinderbijslag en vooral op pro gressie. Als de regering hem hierop geen bevredigend antwoord zou geven, zou hjj niet aarzelen bij motie een uit spraak van de Kamer uit te lokken. De heer Welter (K.N.P.) vreesde, dat deze loonronde weer tenniet gedaan zal worden door een verder in gevaar bren gen van de waarde van de gulden. Bezit ters van een lijfrente, kleine rentetrek kers, gepensionneerden enz. ondervinden thans de nadelen van de ontwaarding van de gulden. De enigen, die profiteren, zijn de communisten, die altijd profiteren van de ellende. De heer Gortzak (C.P.N.) diende een motie in voor een nieuwe loonsverhoging van 10 pet. Van de heer Hoog (K.V.P.) kreeg de Kamer een pleidooi te horen ten bate van de kleine middenstandsbedrijven. Velen van die kleine ondernemers hebben een in komen lager dan 5000.— per jaar. Door de economische toestand gaat hun omzet achteruit en toch zullen zij de loonsver hoging uit hun inkomen moeten betalen volgens de prijzenbeschikking van de minister. Hij vroeg daarom de prijzen beschikking zo soepel uit te voeren, dat kleine ondernemers daarvan dispensatie kunnen krijgen. Ook vroeg hij voor de landbouw de hogere prijzen van het vee voeder te mogen doorberekenen in de pro ductieprijzen. Physieke contróle op de investeringen, zoals in de motie-Nederhorst wordt ge vraagd, achtte de bewindsman niet nodig. Met een prysstop als inleiding van een prysbeheersing van voor het levensonder houd belangryke artikelen kon de minister zich niet verenigen, daar men by maxi mumprijzen daaraan houdt en het prys- drukkende concnrrentie-element wordt uitgeschakeld. De minister wees daarom de motie-Nederhorst van de hand. De motie-Gortzak verklaarde de minis ter als onaanvaardbaar voor de regering. Hierna werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. De minister-president zal dan de plaats van minister Van dèn Brink innemen. u „Kleren maken de man". Dit devies geldt ook voor de recruten, die dezer dagen voor het eerst 's Konings rok mogen dragen. De fourier helpt wel een handje. De minister van Economische Zaken, de heer Van den Brink, heeft in de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer mededeling gedaan van richtlijnen voor de pryspolitiek. De groot- en kleinhandel worden oij algemene beschikking gebonden aan de volgende voorschriften; 1. De werkelijk betaalde of verschul digde inkoopsprijs zal in de verkoopsprijs mogen worden doorberekend met dien verstande, dat wanneer men eenzelfde of nagenoeg eenzelfde goed ten verkoop aan wezig heeft, dat in gebruikelijke hoeveel heid bij een leverancier, die het goed regelmatig verhandelt, tegen hogere prijs is ingekocht, deze laatste prijs in rekening mag worden gebracht. Voor zover voor bepaalde goederen marktnoteringen be staan. zullen specialé beschikkingen wor den vastgesteld, waarbij voor de desbe treffende goederen zal worden toegestaan de vervangingswaarde op deze notering te baseren. 2. De aldus vastgestelde inkoopprijs mag worden verhoogd met als bruto winstmarge het bourag voor kosten en winst, dat in het tydvak 1 Juni 1949— 31 Mei 1950 by normale verkoop van eenzelfde of nagenoeg eenzelfde goed door de betrokken handelaar laatstelijk in rekening is gebracht, vermeerderd met 3 pet daarover en met het bedrag, waarmede de verschuldigde omzetbe lasting sedertdien is gestegen. Voor zover bij nader onderzoek en na met hét betrokken bedrijfsleven gepleegd overleg blijkt, dat in een afzonderlijke bedrijfstak de marges volgens de alge mene beschikking te laag of te hoog moe ten worden geacht, zal een speciale marge-regeling worden opgesteld. Voor de groot- en kieinindustrie wordt ais algemene richtiyn vastgesteld, dat zij hun laatstelijk in het tijdvak van 1 Juni 194931 Mei 1950 geldende prijzen slechts mogen verhogen met: 1. De styging der loonkosten, die het gevolg is van de in September 1950 toe gepaste loonronde. 2. De sedert het tydstip van hun laatste verkoop in genoemde tijdspe riode plaats gehad hebbende prysstij- ging van grondstoffen en belangrijke hulpstoffen, waarbij toepassing van de vervangingswaarde over de normale voorraden wordt aanvaard. Onder belangrijke hulpstoffen worden verstaan kolen, olie, gas en electriciteit. In bijzondere gevallen kunnen in overirg met het departement van Economische Zaken voor de productie en afzet gewich tige materialen hieraan worden toegr- Tengevolge van de verhoging van grondstoffenprjjzen op de wereldmarkt is voor slaolie door het bedriJfsrhap mar garine, olie en vetten een beffingswljzi- ging van 11 gulden per 100 kilogram inge voerd. Het percentage van heffingen houdt namelijk verband met de import- prijzen. Hierdoor znllen de detailprijzen van slaolie tot tien cent per literfles kun nen stygen. Op slaolie wordt door de regering reeds anderhalf jaar lang geen subsidie meer verleend. De recente prijsverhoging van marga rine tot 52 cent per half pond was geba seerd op verlagi'ng van het subsidie, ver hoging van de grondstoffenorijzen en het prijspeil van September 1950. Aan som mige fabrikanten en leveranciers van margarine is gebleken, dat ri) me' een Minstens driemaal in de week tiert „De Waarheid" in een of ander artikel, dar de lui van de imperialistische, kapitalis tische landen smoesjes, onwaarheden en grove leugens over Rusland en de sovjet landen verkopen. Voor wat Nederland betreft, zal aan die leugen-campagne eens een eind ge maakt worden. Volgens mededelingen in het rode orgaan is een reeks van tiental len bijeenkomsten georganiseerd waar.n films zullen worden vertoond en dames cf heren werkers, die zelf in Rusland zijn geweest, de aanwezigen eens zullen ver tellen, hoe voortreffelijk het sovjet-para dijs wel is. Er moet volgens de commu nistische schrijvers veel meer voorlich ting over de sovjet-republiek komen. We zouden de vraag willen stellen: Waarom wordt aan die imperialistisch» kapitalistisch geheime berichtgeving geen einde gemaakt door het voorstel aan maarschalk Stalin: „Gooi de deuren open en laat ze zien hoe uitstekend we de vrede dienen en de welvaart nastreven". Maar Jozef houdt deuren en vensters gesloten. De Westerse wereld moet zo maar aan vaarden, dat het paradijs werkelijk aan wezig is, dat de mensen gelukkig zijn en zo langzamerhand, gezien de herhaalde prijsdalingen en opvoering van de pro ductie, in overvloed leven. In „De Waar heid" is zelfs een hele pagina aan ver gelijkingen -gewijd. Maar van Rusland kregen we weer alleen percentages te lezen. Zij hebben slechts betekenis, als men de zaken in geld, of naar de loon- standaard of nog juister gezegd in koop kracht kan omrekenen. Typisch feit is, dat er plannen bestaan om nóg weer een delegatie naar Rus land te zenden, samengesteld uit een twaalftal vertegenwoordigers van grote bedrijven. Ook deze twaalf rode apostelen hef is te hopen, dat er geen rode judas onder hen is zullen na hun terugkeer op vergaderingen moeten an getuigen voor de heerlijkheden van Oost-Europa. Maar nogmaals, waarom de deuren niet open In elk land is materiaal over politieke en maatschappelijke situaties te krijgen en aan de hand van persoonlijke consta tering te controleren. Stalin houdt de deur op een kiertje voor bekende luitjes: Een land met zo'n staat van dienst moest zeggen: Kom kijken, zie hoe goed wij het doen en leer van ons. Maar het is in Rusland nog steeds: deura op slotsky- HENK VAN DER MAZE. voegd. De sedert de genoemde periode j prjjs~ van 52 cent, gebaseerd óp boven- olaais gehad hebbende stijging der ver-Ltaande gegevens niet .uitkwamen. Enke- pakkingskosteti zal dus in het algemeen j len hebben hun prijzen met een tot twee niet voor doorberekening in aanmerking m ve,.h00gd. Dit kunnen zij zonder meer komen. doen, zolang zij zich strikt houden aan „Belegering" op Helgoland. Dertien jeugdige communisten, die Zaterdag naar Helgoland zijn gegaan om nogmaals te protesteren tegen de Britse oefen bombardementen, hebben zich op het eiland verschanst achter delen van bun kers Westduitse politiemannen trachten thans de versperringen „te nemen". Zy maken gebruik van snijbranders en ex plosieven om zich een weg door het zware gewapende beton te banen. de in Maart 1951 gegeven voorschriften. De prijs van 52 cent kan dus als een richtinggevende prijs worden beschouwd. Spoorwegstaking in Finland. De sto kers der Finse staatsspoorwegen zijn Dinsdag in staking gegaan, omdat de directie hun en hun gezinnen geen vry reizen tweede klasse wilde toestaan. On geveer zeventig passagierstreinen moes ten uit de dienstregeling vervallen. trSckeïyk gering deel is Wyven hangen tussen de producent en c moet Maar. als er weer s 1 1jpn we het h"S Xv" "cci<- ue pnns een «.y- den verminderd, dan houden we nei het Argentijnse volk gehouden, waarin overleg in zo klein mogelijke Kring en hij zei te hopen, dat de goodwill-missie nemen we de maatregel in de kortst mo cte banden van vriendschap, die al vele Het bezoek van Prins Bernhard aan de Zuid-Amerikaanse republiek Uruguay is ten einde. Na een aantal onvergetelijke dagen vertrok Z K H. Dinsdag per vlieg tuig naar de hoofdstad van Argentinië, Buenos-Aires Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd met 19 saluutschoten Een week lang zal hü in Argentinië blijven. Vandaag werd Z. K. H. ontvangen door president Peron en later op de dag bracht hij een bezoek aan Eva Peron in haar kantoor op het ministerie van Ar beid, Vanavond geeft generaal l.ucero. minister van Leger en waarnemend minis ter van Buitenlandse Zaken een officieel banket, waar de Prins ais eregast aan wezig sal zijn. Volgende week Dinsdag saat Z. K. H. naar Chili. Dinsdagavond om zeven uur plaatse- luke tijd heeft de prins een radiorede tot Op 10 April zal het een eeuw geleden zijn. dat de oudste inwoner van het eiland Flakkee in Oude Tonge geboren werd. En van zijn geboorte tot op zijn honderdste verjaardag is Beschier van Driel in ge noemd dorp gebleven. Als jongmens zette hij de eerste schreden op de maatschappe lijke ladder met koewachten, want hij moest al vroeg geld in het gezinslaatje brengen. Later verwisselde hij het land voor het water en kwam in de beurt schipperij. Tal van jaren heeft hij als schippersknecht de Zuid Hollandse en Zeeuwse wateren doorkruist, totdat hij aan de wal betere kansen Kreeg en op da kade van Oude Tonge zijn brood verdien de met lossen en laden en met het in en UU de haven loodsen van schepen. Beschier heeft het geluk gekend van een lang huwelijksleven; zijn vrouw be ukte de leeftijd van SO ja ar en schonk hem 6 kinderen. Op één na zijn die alle n°i, 'euen. deze éne, een zoon, stierf tijd we^en geleden op 71-jarige leef- Zorgen zijn Beschier van Aiel niet be- paard gebleven; het was een hard be- 25.000 ambtenaren nodig maken die staan zotussen wai en scMp^maarinhem het productie-proces zonden worden on werd bewezen dat gezondheid de grootste trokken Ook zou de zwarte handed la" schat is die een mens op aarde ten deel weer opbloeien, waardoor dan ook not, 1 kan vanen HlJ overleefde aUg moeiiijk. vele anderen zi"h aan het productie- 1 heden en tevens al zijn tijdgenoten. Nu proces zouden onttrekken Reeds om di ze hij zelfs bogen op een nakomeling redenen vond minister Van den Brink een schap, die behalve de eigen kinderen gedetailleerde prijsbeheersing ongewenst Wanneer het noodzakelijk zou zijn, zou de regering echter niet aarzelen daartoe over te gaan. Alle groepen uit het bedrijfsleven zullen een offer moeten brengen dooi' de laat- schap, .IRI niet minder dan 23 kleinkinderen telt, 35 achter- en 19 achter-achtc'kleinkinderen. Schoonzoon Krijn Kik - die ook al zeventig is en bij wie Beschier in woont verzekerde dat vader nog kerngezond is. Jlij eet als een delvér en je maakt decennia bestaan, nog intiemer zal ma ken. Prins Bernhard bracht alle Argen tijnen de groeten van de Nederlandse regering en het Nederlandse volk over. Prins Bernhard heeft te Buenos Aires by een interview met de A.N.P.-verslag gever verteld over de besprekingen, die hij in Uruguay gevoerd heeft. Hij zei, dat de president van dit land de wens had uit gesproken, dat er een proefemigratie van Nederlandse landbouwers zal komen, te beginnen met 25 gezinnen, in de nabijheid van Punte del Este, op 150 km. van Monte video. Gedacht wordt aan deze emigranten in zekere vorm voorschotten te verlenen, die in de loop van een ruime periode terug betaald zouden kunnen worden. Men hoopt, dat er een Nederlands- Uruguavse bank tot stand komt ter ver eenvoudiging van het handelsverkeer. Voorts is aan de Prins een industrieel project voorgelegd aangaande export uit Nederland van machines voor de industrie in Uruguay. Het plan is aan de betrokken instantie te Den Haag ter bestudering door gezonden. Senor Gallinar Heber Is burgemeester ambtenaar van de burgerlijke stand advo caat en rechter; een lange, schrale figuur die ontzag Inboezemt. Toen hij hoorde, dat Prins Bernhard een bezoek aan Uruguay ging brengen, stond het direct bij hem vast. dat de Prins ook enkele uren zou vertoeven op zijn landgoed dat uit gestrekter is dan het oog reikt, waar geen wolkenkrabbers of mondaine stran den zijn, doch waar het land in al zijn woestheid ligt. Zijn dienaren had hij te paard vooruit gezonden om de Prins aan de grens van zijn estancia te verwelkomen. De Prins had de laatste paar honderd meter te paard afgelegd .Bienvenida altesse real (Welkom Koninklijke Hoogheid)" klonk het uit de mond van Gallinar Heber. toen de Prins by de estancia aankwam. Het werd een onvergetelijke dag. De Prins genoot zichtbaar met volle teugen van de weemoedige klanken der guitaren, van de volksdansen der estanciabewoners van het rijden op wilde paarden, van het aan het spit gebraden vlees en van de declamatie. Want in Uruguay is decla meren een tak van cultuur, waarop elkeen zich toelegt. paard komen waarop de Prins de estancia is binnengegaan" Het paard kwam Het was een zwart dier een van de beste, exemplaren van het soort Torailo. waar- j op de Indianen plachten te rijden. „Op dit paard bent u de estancia binnen gekomen" De Prins knikte. „Het is van u". Met een lichte armbeweging had Heber de woorden uitgesproken alsof het iets I vanzelfsprekends gold. De Prins, die anders steeds een antwoord klaar heeft toonde zich volkomen verrast. Hij schud de zijn hoofd: „Neen dat mag ik niet aannemen, dat is te veel". Maar Heber was reeds verder gelopen. Er viel niet over te discussiëren De Prins had het paard bereden, het behoorde hem toe. Even nog kwam Heber terug. „De mees te mensen kijken, hoe een paard er uit ziet. Ik kijk of een paard hersens heeft En dit paard heeft hersens". Dat was alles wat hij er nog van zei. (Van onze correspondent). Daar het anderhalf jarig kindje van de familie T. te Nes (Ameland) 's mor gens wat hoestte gaf de moeder het een zuurtje in de mond, met het tragische gevolg dat het snoepje in de keel bleef steken en het kind stikte. Dokter Ente probeerde nog lange tijd de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wek ken. De luchtstrüdkrachten hebben nog nieuwe zuurstof voorraden per vliegtuig aangevoerd uit Leeuwarden, doch dit mocht niet meer baten. De kleine was het enige kind van het gezin. Prins Bernhard bezocht in Uruguay o.ok een estancia, een Z.-Amerikaanse boerderij van senor Heber. De begroeting was allerhartelijkst en al gauw was de Prins in druk gesprek gewikkeld met de als „gauchos" geklede bewoners. Over zijn ervaringen tijdens dit bezoek kunt U in dit blad lezen. Tot grote ontsteltenis van zijn jonge vrouw vervoegde zich verleden jaar 4 dagen na het huwelijk van de 33-jarige Amsterdammer W. L. een vreemd meisje aan de deur. met wie L tijdens de oor log verloofd en na de Duitse capitulatie zelfs ondertrouwd was geweest. Zil bleek van Tsjechische afkomst te ziin en ver keerde in de veronderstelling, dat L. met haar in het huwelijk zou treden. Gisteren werd deze geschiedenis ter zitting van de Amsterdamse rechtbank besproken, want een gehuwde collega van In een economisch overzicht van de regering voor 1951 hebben de Engelsen een ernstige waarschuwing gekregen, dat zij nog meer jasten zullen moeten dragen om te voorkomen, dat het herb 'wape ningsprogramma een einde maakt aan het na-oorlogse herstel. Engeland ziet zich in de- naaste toe komst gesteld voor een daling in het tempo der vergroting van de nationale productie, een verslechtering van zijn wereld-betalingsbalans, een afneming van de aanvoer van sommige verbruiksgoede- regering acht het niet mogelijk een sur plus op de Britse wereldbetalingsbalans te handhaven tijdens de herbewapening. Oostenrijk ziet zich gesteld voor de noodzakelijkheid over te gaan tot drasti sche beperking van zijn invoer, verho ging van de belastingen en beperking van de binnenlandse credietverstrekking om de betalingsbalans met de landen van de Europese Betalingsunie weer sluitend te maken. De Oostenrijkse delegatie bij de O.U.E.S- heeft een speciaal crediet van 15 mil- i ren en een voortdurende prijsstijging. De j ijoen gevraagd op grond van het feit, dat I ernstigste moeil ikheid, waarvoor het niet al]een het begincrediet van 'osten- r«k b« de E.B.U. ten bedrage van $80 'm niks wijs!" En zelf zei oude Besclner „Reken er op, da'k wat mans geweest ben altijd!" en die verzekering aeed hij ver gezeld gaan van een stevige trek aan zijn pijp en een heftige stamp met zijn stok op de kinderkopjes van de Oude Tongse Kaai,-waar water en schepen nog altijd Zijn yrotè belangstelling hebben. Tijdens de volksdansen werd gedecla meerd of liever geïmproviseerd, want de jongemannen moesten elk naar eigen i ernstigste moeiTikheid. waarvoor het „TpVóffeen het begincrediet van 'osten- temperament hun meisje hun liefde ver- j-j-hhi. klaren en de aangesproken senorita dien de daarop een gevat antwoord te geven Men leert dit in Uruguay reeds op de scholen en de woorden stroomden dan ook in een niet te stuiten vloed. Links en rechts richtte de Prins zijn filmcamera: de onderwerpen waren te veel om alle op het celluloid vast te kun nen liggen. Toen kwam Gallinar Heber, „Laat het waarschijnlijk het tekort aan grondstof fen. In 1953/54 zullen ruim een half millioen extra arbeiders nodig zijn voor de defen sieproductie. Daar er in Engeland reeds volledige werkgelegenheid bestaat én de productie zich op een hoog niveau be weegt, zal de regering gedwongen zijn arbeidskrachten naar elders .te dirigeren om de defensieproductie te bereiken. De millioen was uitgeput, doch dat er boven dien een betalingstekort was van $30 millioen. Het bestuur van de E.B.U. zal op 10 April dit verzoek overwegen. De Oosten rijkse delegatie zal voor die datum mede deling doen van de maatregelen, die Oostenrijk denkt tè nemen om zijn beta lingsbalans met de landen van de E.B.U. weer sluitend te maken. L. had het geheel overstuur zijnd» Tsjechische meisje onderdak verleend in zijn eigen woning, waar zij verzorgd werd door de vrouw des huizes. Veertien dagen later ging het gedesillusionneerde meisje terug naar haar eigen land maar zij werd bij de grens aangehouden. Toen bleek dat niet aan alle formaliteiten was voldaan en bij het onderzoek kwam zo aan het licht, dat zij 14 dagen onderdak had gehad bij de collega van L.. die echter verzuimd had dit op te geven bij de vreemdelingen politie Te dier zake was deze collega d» Amsterdammer R Z.. door de kanton rechter tot 75 boete veroordeeld. Ter zitting vertelde L. als getuige, dat hy na de bevrijding alle mogelijk» moeite had gedaan het Tsjechische meisje naar Nederland te krijger, ten einde met haar in het huwelijk t» treden. Daartoe ging hij „met de hand schoen" in ondertrouw, maar de moei lijkheden waren zo talrijk, dat enig» jaren voorby gingen. Intussen verliepen de 12 maanden gedurende welke d» ondertrouw van kracht blijft en ten slotte ontmoette L. een Nederlands meisje, met wie hij het vorig jaar te bet huwelijk trad. Toen kwam vier dagen na zijn huwelijk zijn vroeger» Tsjechische verloofde opdagen. Het was L. onmogelijk haar bij zich zelf onderdak te verlenen Aanvankelijk bracht hij haar onder in een kiem hotel waaruit collega Z. haar op verzoek van L weg haalde om een oogje op haar te houden, gezien het feit, dat zij geheel ontdaan was. Mr L. Feitsma. officier, zeide te erken nen dat Z. uit menslievende overwegin gen aan deze vreemdelinge onderdak heeft verschaft In tegenstelling tot de ambte naar van het O M. by het kantongerecht, die hoger beroep had aangetekend, achtte hij de opgelegde boete voldoende en vroeg bevestiging van h»t vonni».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1